ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ! ! !
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 21:26:17  Εμφάνιση Προφίλ
Βρέ παιδιά λίγη σοβαρότητα,από
πλευράς σας δεν βλάπτει!
Λίγη...

Επ' ευκαιρία δεν απαντάς εσύ για το
σχόλιο με τις σημαίες που ανέφερα,μιας
και ο ευρωπαίος την έκανε
με ελαφρά πηδηματάκια;;;!!!

Το λέω γιατί και εσύ χριστιανός είσαι
και το ίδιο απευθύνεται και σε εσένα το ερώτημα...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 21:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
το κρατος που εκανες το εκανες μαζι με τους Αρβανιτες...

αλλα οι Αρβανιτες δεν θα προσερχονταν να κανουν μαζι σου κρατος...

ουτε θα επαιρναν τα οπλα κατα των Μωαμεθανων μαζι σου...

και ουτε θα εβαζαν τα ωραια τους λεφτα και τα πλοια τους (Μπουμπουλινα, Υδραιοι) υπερ της επαναστασης...

αν οι Ελληνες δεν ηταν Χριστιανοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 21:29:57  Εμφάνιση Προφίλ
Και για να μην ψάχνεσαι το
παραθέτω εκ νέου:


quote:
Λοιπόν παιδιά σήμερα,παραμονή της 28ης Οκτωβρίου,
πηγαίνοντας να βάλω τα φαγάκι στα γατάκια
της γειτονιάς,
έριξα μια ματιά να 'δω πόσοι είχαν αναρτήσει
το Σύμβολο του Έθνους,την σημαία.

Από 3 πολυκατοικίες και 2 μαιζονέτες στην γειτονιά,
υπήρχε μια μόνο σημαία,η δική μου!!!

Και δεν θα έγραφα τίποτα αν δεν γνώριζα τους
περισσότερους από αυτούς που μένουν εδώ.
(Όχι προσωπικά,εννοείται...)
Λοιπόν αυτοί,σαν καλοί χριστιανοί να τους δείτε
πως τρέχουν να πάρουν αγιασμό την πρώτη του μηνός!!!
Με τα μπουκαλάκια στα χέρια τους συναντάς πρωτομηνιάτικα.

Πως καλοντύνονται και τρέχουν τις Κυριακές το πρωΐ
στην εκκλησία και μετά βγαίνουν έξω και
με "ψέλνουν" γιατί εγω πάω και ταΐζω τα γατιά
και τις χήνες της γειτονιάς!!!
Εκαναν όμως τους μεγάλους σταυρούς και
τις μετάνοιες,σερνώμενοι σαν σκουλίκια...

Αυτοί οι καλοί χριστιανοί,προφανώς ΟΥΤΕ ΣΗΜΑΙΑ
δεν έχουν!!! Γιατί άλλωστε αφού έχουν
τα εικονίσματα...



Περιμένω...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 21:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
skartados:
Κοιταξε φιλε μου,εμεις ελληνικα μιλαμε ,ελληνες ειμαστε.Επειδη καποια στιγμη καποιοι αληταραδες παρασυρομενοι απο τον ιουδαικο φανατισμο ,ταυτισαν το ονομα ελληνας με το ονομα ειδωλολατρης σταματησε το ονομα ως εθνικου προσδιορισμου,δεν σημαινει οτι αυτο θα διαρκουσε για παντα.Εκτος αν εδω μιλαμε ρωμαικα και δεν το ξερουμε....

Τα παράπανώ σου αλλού, στο χώρο σου, στους βασιλιάδες ήλιους που ευθύνονται για αυτή την αλλαγή και όχι στους χριστιανούς....αν θες περισσότερο μάθημα εδώ είμαι.

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 21:38:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:

το κρατος που εκανες το εκανες μαζι με τους Αρβανιτες...



Το ακούσαμε κι'αυτό!!!
Η Ελλάς,ευτυχώς που είχε τους Αρβανίτες
γιατί αλλιώς κράτος δεν θα έκανε!!!

Και μάλιστα ευτυχώς που δεν ήταν Ελλάς,αλλά
Χριστιανία...!!!


Και εν πάση περιπτώσει γνωρίζουμε όλοι εδώ
πως οι Αρβανίτες κατάγονται από τους
Ιλλυριούς,Πελασγικό φύλλο. Μην ανακατέψουμε τώρα
τα χριστιανικά με τα Ελληνικά προϊστορικά θέματα.

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 21:40:38  Εμφάνιση Προφίλ
Μιάς και τελείωσες το παιχνιδάκι με τον
γιό σου και επανήρθες,δεν απαντάς και στο
παραπάνω σχόλιο σχετικά με την σημαία;;;

Ή μήπως οι μετάνοιες,τα προσκηνύματα και
οι μεγαλοσταυροί δεν σου αφήνουν
περιθώριο για κάποιο σχόλιο;;;

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 21:44:28  Εμφάνιση Προφίλ
Πάντως πως φαίνεται ο ΠΑΝΙΚΟΣ σας,
καθώς βιώνεται τις Ύστατες μερες σας !!!

Πόσο λέει ο macedon; 20%;;;

Δεν το πιστεύω,ούτε 10%,δεν σας δίνω και
από αυτό αν αφαιρέσεις το μεγαλύτερο μέρος
που είναι γέροι και γριές,άντε μετα βίας ένα 5%!!!

Μια χαρά είναι!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 22:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
kapodistria:
Οδηγός προστασίας των Ελλήνων από την χριστιανική προπαγάνδα.

Ανίκανοι όπως πάντα....βεγγαλικά και δημαγωγία, στοιχεία μηδέν.

Πάρε μερικά:
«Ιστορία του Ελληνικού έθνους» Τομος ΙΒ’ σελ. 9
Παράγοντες που οδήγησαν στην Ελληνική Επανάσταση.

"......Όπως αναπτύχθηκε εκτενώς στους δύο προηγούμενους τόμους, ο Ελληνικός λαός, υπόδουλος επί αιώνες, ζώντας υπό καθεστώς καταπιέσεων, ταπεινώσεων και συχνών διωγμών, υπό συνθήκες όμως που του επέτρεπαν να αναπτύσσει αξιόλογη δράση, ιδίως στον χώρο της οικονομίας, αλλά και πολεμώντας συχνά για την απελευθέρωσή του από τον ζυγό του αλλόθρησκου κατακτητή,
κατόρθωσε να σφυρηλατήσει την εθνική του συνείδηση και να διασώσει και να αναπτύξει την εθνική του ενότητα, συσπειρωμένος γύρω από την Ορθόδοξη εκκλησία και συνταγμένος στο κοινοτικό σύστημα....
..........Η επιτυχία της Φιλικής Εταιρείας να οδηγήσει, 6,5 χρόνια μετά την ίδρυσή της, το Έθνος σε επανάσταση, οφειλόταν κυρίως:
Στο βαθύ θρησκευτικό και εθνικό αίσθημα, των Ελλήνων της εποχής εκείνης, που ήταν προετοιμασμένοι να δεχθούν το πατριωτικό μήνυμα της Εταιρείας και να φυλάξουν μυστική την ύπαρξή της, στο ζήλο και στις ικανότητες των ιδρυτών της και των άλλων αρχηγών και εκλεκτών στελεχών της.......
στην τήρηση μυστικότητας για την ηγεσία της Εταιρείας, την άγνωστη «Αρχή» ,.....και έτσι εξασφάλιση υψηλού κύρους γι’ αυτή και υποβολή της ιδέας ότι υπήρχε Ρωσική υποστήριξε στο έργο της, στην ιδεολογική ευρύτητα της Εταιρείας,
που δεν απέκλειε από τις γραμμές της ούτε συντηρητικούς ούτε νεωτεριστές, στηριζόταν στην Ορθόδοξη πίστη, ενώ δεχόταν και την ανεξιθρησκία,..."
==============================================

Όπως βλέπεις η ιστορία μας λέει άλλα..... και μην ξενχάμε ότι"
- Ο γραμματικός του Πατριάρχη ήταν ο Έφορος της Φιλικής Εταιρεία στην Κων/λη........κάτω ακριβώς από τη μύτη του Τούρκου.....

Αγώνα έκανε όλο το ιερατείο, και οι μάρτυρες ήσαν χιλιάδες.

-Ο Γρηγόριος Ε'

--Ο Παπαφλέσσας,

- Ο Γερμανός,

-Ο Φιλκός Αρχιμανδρίτης Άνθιμος Γαζής, ιδρυτής του περιοδικού "Λόγιος Ερμής",

-Ο Παπαβλαχάβας,

-Ο καλόγερος Σαμουήλ,

-Ο Πατριάρχης Κύριλλος Λούκαρις 1638 που στραγγαλίστηκε από τους γενίτσαρους.

-Σε συνεργασία με τον αρχιεπίσκοπο Αλβανίας Κροΐα, Πατριάρχη Ιεροσολύμων Σοφρώνιο Δ', ο αρχιεπίσκοπος Κύπρου οργανώνει επανάσταση, η οποία στην Κύπρο

καταπνίγεται από τον εξισλαμισμένο Έλληνα Μουσταφά.-Οι επίσκοπος Μάνης Νεόφυτος και Χρύσανθος μητροπολίτης Λακεδαιμόνος, οργανώνουν άλλη μία επανάσταση στην Πελοπόννησο το 1612, ελπίζοντας και πάλι στην «ξένη βοήθεια» όπως τους είχαν υποσχεθεί. Και πάλι όμως άνθρακες ο θυσαυρός.

Μαζί τους και οι επισημότεροι των κληρικών και λαϊκών της Αλβανίας, Βουλγαρίας, Μακεδονίας Σερβίας και Εζεργοβήνης που συσκέφτονται για τις λεπτομέρειες της επανάστασης στις 8/9/1612 στο Κούκι της Αλβανίας.
Οι επιστολές από τους Μητροπολίτες (Ναυπακτου-Άρτας, Δυρραχίου, Ιωαννίνων, Τορνόβου κ.α.) επισκόπους και προεστούς προς την ξένη δύναμη ήσαν συνεχείς.
Η επανάσταση όμως δεν έγινε ποτέ ο Δούκας (ξένη δύναμη) δε φάνηκε και ο Διονύσιος Σκυλόφσοφος προχώρησε μόνος του και φυσικά απέναντι στον Τουρκικό μηχανισμό κατασφαγιάστηκε όπως και τα 70 περίπου χωριά της Θεσπρωτίας που είχαν ξεσηκωθεί μαζί του.
Κατά την εξέγερση του, σουβλίζεται ο Φαναρίου και Νεοχωρίου επίσκοπος Σεραφείμ.

-Ο Πατριάρχη Παρθένιος Β’ (τον έπνιξαν στην θάλασσα).

-Ο Πατριάρχη Παρθένιος Γ΄ (Σάββατο του Λαζάρου, τον απαγχονίζουν στην Καγκελωτή Πύλη της Κωνσταντινουπόλεως).

-Ο Κοσμάς ο Αιτωλός γνωστός για τον αγώνα του στην ίδρυση Ελληνικών σχολείων (τον κρέμασαν).

-Ο αρχιεπίσκοπος Χίου Πλάτωνας, αποκεφαλίστηκε στο φρούριο του Βεχήτ Πασά.

Ο επίσκοπος Κίτρους Μελέτιος- μαζί με τον ιερέα Παπαγιάννη κατακρεουργήθηκαν το 1821.

-Το 1821 απαγχονίζονται οι επίσκοποι Κρήτης Νεόφυτος, Ιωακείμ, Ιερόθεος, Καλλίνικος, Μελχισεδέκ, και ο μητροπολίτης Γεράσιμος Παρδάλης.

- Ο Αθανάσιος Διάκος,

Ο μυημένος Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόφιλος ο Β’ -ο οποίος, όχι μόνο μυήθηκε στη Φιλική Εταιρεία και συνεισέφερε χρηματικά (μαζί με την μικρή – τότε - ελληνική κοινότητα της Αλεξάνδρειας), ευλόγησε τη σημαία της Επανάστασης στην Πάτμο.


Ο Κορσικανός πρόξενος της Ολλανδίας στην Αθήνα, Ντομένικο Οριγκόνο, γράφει: «Οι Τούρκοι στην Αθήνα κάνουν τα πάντα για να συλλάβουν παπάδες, γιατί όπως διαδίδεται οι παπάδες είναι αρχηγοί των επαναστατών».

Ο στρατηγός Μακρυγιάννης, εκτιμώντας την μεγάλη προσφορά των μοναστηριών, αναφέρει: «Τα μοναστήρια ήταν τα πρώτα προπύργια της Επανάστασης μας...Οι περισσότεροι καλόγεροι σκοτώθηκαν εις τον αγώνα.»

Ο Επίσκοπος Βρεσθένης Θεοδώρητος- τον οποίο ο Κολοκοτρώνης τον αποκαλούσε «Καπετάν δεσπότη», και ο Πετρόμπεης «εξοχοσεβασμιώτατο» στις 26 Μαΐου ανακηρύσσεται πρόεδρος του 2ου διοικητικού οργάνου της επαναστάσεως, της Πελοποννησιακής Γερουσίας.
Με το αξίωμα αυτό προσφέρεται για την παράδοση των Τούρκων του Ναυπλίου όπου και μπαίνει στις 18 Ιουνίου αλλά με την κάθοδο του Δράμαλη κρατείται όμηρος μέχρι την 1 Δεκεμβρίου του 1821 όταν παραδόθηκε το Παλαμήδι και τον βρήκε αποκαμωμένο ο Κολοκοτρώνης.

Στις 30 Μαρτίου του 1823 εκλέγετε αντιπρόεδρος του βουλευτικού σώματος αλλά στην πραγματικότητα πρόεδρος.
Γράφει παρακινητικά γράμματα στους διστακτικούς Υδροσπετσιώτες, ευλογείι τα όπλα στο Βαλτέτσι, δολιανά και παντού και μπαίνει με τους πρώτους στις 23 Σεπτεμβρίου στην Τριπολιτσά.
-Μαζί με τον «Καπετάν Δεσπότη» ανάμεσα στους πολιορκητές της Τριπολιτσάς βρίσκεται και ο επίσκοπος Έλους Άνθιμος από το Στενό Αρκαδίας.
Με την έναρξη της επανάστασης στρατολογεί μαχητές και τίθεται επικεφαλής τους στα Βέρβαινα, δίπλα στον «Καπετάν Δεσπότη».

-Ο ιερομόναχος Σεραφείμ από το Φανάρι Θεσσαλίας είναι αρχηγός της επανάστασης των Αγραφιωτών, ενώ ο Νικηφόρος Ρωμανίδης, πρώην διάκος του Πατριάρχη του Ε’ πήρε ενεργό μέρος στην επανάσταση του 1821.
Διακρίθηκε ως πολεμιστής υπό τις διαταγές του Ανδρέα Μιαούλη.

-Ο ιερομόναχος Άνθιμος Αργυρόπουλος, φιλοξένησε στο μοναστήρι του την οικογένεια Μπότσαρη μετά την άλωση του Σουλίου.
Ο ίδιος όρκισε σαν μέλη της Φιλικής εταιρίας τον Θ. Κολοκοτρώνη καθώς τον Κ. Πετμεζά και Νικηταρά.


Ο κατάλογος είναι μακρύς..

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 22:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Θες απάντηση για τη σημαία?.....θες να έρθεις μαζί μου να τη βάλουμε να κυματίσει στη γη της Ιωνίας?

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 27/10/2010 22:04:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 22:15:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Θες απάντηση για τη σημαία?.....θες να έρθεις μαζί μου να τη βάλουμε να κυματίσει στη γη της Ιωνίας?

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 27/10/2010 22:04:03


Αυτή η Γη είναι Τούρκικη!!!
Στο μπαλκόνι σου να την βάλεις.

Και μια ερώτηση χριστιανέ:

Άν σε βάζαν να διαλέξεις την Πατρίδα σου
ή την Θρησκεία σου,τι θα διάλεγες;;;

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 22:17:46  Εμφάνιση Προφίλ
Και τώρα πάω να φάω...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 22:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon:
Παραμύθια! Ιουδαϊσμός και χριστιανισμός λατρεύουν τον ίδιο θεό, τον οποίο μάλιστα οι χριστιανοί δοξολογούν στα εβραϊκά στις εκκλησίες τους. Έχουν τα ίδια θρησκευτικά βιβλία, τους ίδιους προφήτες, τους ίδιους προπάτορες και την ίδια θρησκευτική παράδοση.

Μπράβο....να τι μαθαίνει κανείς....οι Εβραίοι διδάσκουν τα 4 Ευαγγέλια! και λατρεύουν τον Ιησού!


quote:
macedon:
Παραμύθια! Η παλαιοχριστιανική τέχνη δεν είχε απεικονίσεις, ακριβώς επειδή απαγορεύεται στην ΠΔ. Η επικράτηση των εικόνων καθιερώθηκε επίσημα στο χριστιανισμό μόλις τον 9ο αιώνα.

Ο Μέγας Βασίλειος (329-379) είχε δηλώσει ότι "η τιμή που αποδίδεται στην εικόνα μεταφέρεται στο πρωτότυπο"
Μετά την πρώτη Οικουμενική Σύνοδο, οι εικόνες των 318 Πατέρων, αναγορεύτηκαν σε προστάτιδες της Νίκαιας.

Είναι γωνστό ότι ο Λέων Α' (457-74) και η γυναίκα του Βερίνα, διακόσμησαν τα παρεκκλήσια στον χώρο της εκκλησίας των Βλαχερνών με μεγάλες εικόνες που παρίσταναν την Παρθένα.
Ενώ η παράδοση λέει ότι ο Λουκάς ζωγράφισε την Παρθένο εν ζωή.

quote:
macedon:
Παραμύθια! Τα μυστήρια των χριστιανών δεν είναι παρά τελετές που αντίστοιχες υπάρχουν και στον Ιουδαϊσμό.

Ο Χριστιανισμός δεν αποτελεί παρά Ιουδαϊκή αίρεση, ή οποία (όπως όλες οι αιρέσεις) διαφοροποιείται σε τεχνικά και όχι ουσιαστικά θέματα.



Κατεβαίνει και στον Ιουδαϊσμό το Άγιο Πνεύμα? έχουν θεία κοινωνία και βάπτιση? ενδιαφέρον...απλά δεν το ήξερα.

NIKOS XILOYRIS - O GIGANTAS P.X.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 23:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
kapodistria:
Αυτή η Γη είναι Τούρκικη!!!
Στο μπαλκόνι σου να την βάλεις.

Και μια ερώτηση χριστιανέ:

Άν σε βάζαν να διαλέξεις την Πατρίδα σου
ή την Θρησκεία σου,τι θα διάλεγες;;;

Και τώρα πάω να φάω...



Καλά...... θα έρθω σπίτι σου θα σε βγάλω έξω και μετά μόνο να μου πεις ότι δεν είναι δικό μου....

Η θρησκεία μου έχει να κάνει με το πνεύμα μου και αυτό ανήκει στον Χριστό.
Η πατρίδα μου έχει να κάνει με το σώμα μου και αυτό ανήκει στην Ελλάδα.
Το σώμα μου τώρα, δεν έχει χεσμένη την ιστορία της Ελλάδας, όπως την έχεις χέσει εσύ, γιατί ταυτίζεται με αυτήν.


-Καλή σου όρεξη!
ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 23:02:51  Εμφάνιση Προφίλ
Θεία κοινωνία και βάπτιση...άντε τώρα να βγάλεις συμπέρασμα με τον επανακάμψαντα φίλο και συνδίκτυο Ευρω-παίο....ρε σύ , μπάς και την πίνεις την θεία κοινωνία με την κολυμπήθρα....και σε έχει πειράξει στην ενδο-επικοινωνία..???

Αλήθεια την Θεία κοινωνία πως την φτιάχνετε ωρέ Ευρω-παίε...απο μούστο..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 23:08:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

...ρε σύ , μπάς και την πίνεις την θεία κοινωνία με την κολυμπήθρα....και σε έχει πειράξει στην ενδο-επικοινωνία..???

Αλήθεια την Θεία κοινωνία πως την φτιάχνετε ωρέ Ευρω-παίε...απο μούστο..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΟΟΟ!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 23:10:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

europaios2:

Η θρησκεία μου έχει να κάνει με το πνεύμα μου και αυτό ανήκει στον Χριστό.
Η πατρίδα μου έχει να κάνει με το σώμα μου και αυτό ανήκει στην Ελλάδα.



Κοίτα τι σκαρφίζεται ο άνθρωπος,για να
μην ...εκτεθεί!!!χα χαχαα

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 23:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:

Και για να μην ψάχνεσαι το
παραθέτω εκ νέου:


quote:
Λοιπόν παιδιά σήμερα,παραμονή της 28ης Οκτωβρίου,
πηγαίνοντας να βάλω τα φαγάκι στα γατάκια
της γειτονιάς,
έριξα μια ματιά να 'δω πόσοι είχαν αναρτήσει
το Σύμβολο του Έθνους,την σημαία.

Από 3 πολυκατοικίες και 2 μαιζονέτες στην γειτονιά,
υπήρχε μια μόνο σημαία,η δική μου!!!

Και δεν θα έγραφα τίποτα αν δεν γνώριζα τους
περισσότερους από αυτούς που μένουν εδώ.
(Όχι προσωπικά,εννοείται...)
Λοιπόν αυτοί,σαν καλοί χριστιανοί να τους δείτε
πως τρέχουν να πάρουν αγιασμό την πρώτη του μηνός!!!
Με τα μπουκαλάκια στα χέρια τους συναντάς πρωτομηνιάτικα.

Πως καλοντύνονται και τρέχουν τις Κυριακές το πρωΐ
στην εκκλησία και μετά βγαίνουν έξω και
με "ψέλνουν" γιατί εγω πάω και ταΐζω τα γατιά
και τις χήνες της γειτονιάς!!!
Εκαναν όμως τους μεγάλους σταυρούς και
τις μετάνοιες,σερνώμενοι σαν σκουλίκια...

Αυτοί οι καλοί χριστιανοί,προφανώς ΟΥΤΕ ΣΗΜΑΙΑ
δεν έχουν!!! Γιατί άλλωστε αφού έχουν
τα εικονίσματα...



Περιμένω...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



εγω ουτε στην εκκλησια παω ουτε σημαια ανεβαζω, αλλα και τα δυο αυτα τα τιμω μεσα μου και τα προβαλλω στις συναναστροφες μου..

καλα εκανες και ανεβασες τη σημαια στο μπαλκονι...

οπως νοιωθει κανεις καλυτερα πραττει..

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 27/10/2010 23:11:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 23:16:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:


καλα εκανες και ανεβασες τη σημαια στο μπαλκονι...



Δεν είναι θέμα άν έκανα καλά ή κακά,αλλά
το σωστό!
Τιμώ την ημέρα της μνήμης ενός τεράστιου
ιστορικά επιτεύγματος των Ελλήνων Προγόνων μου.
Το έπος του '40!!!

Έτσι το αισθάνομαι και έτσι με έμαθε
κι'ο πατέρας μου να λειτουργώ.
Τιμώντας την ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ και την ΙΣΤΟΡΙΑ !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 23:22:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:

εγω ουτε στην εκκλησια παω...



Και μια και ανέφερα τον αείμνηστο πατέρα μου,
και παρακεινούμενη από το ανωτέρω που γράφεις,
να σου πω ότι στις εκκλησίες δεν πηγαίναμε,αλλά
οι εκδρομές μας ήταν σε αρχαιολογικούς χώρους ή
μουσεία...
Και ΠΑΝΤΑ μας εξιστορούσε και
το απαραίτητητο κομμάτι της ιστορίας ή της
προϊστορίας που αφορούσε τον τόπο που θα βρισκόμαστε....


Τι θυμήθηκα! Όμορφα χρόνια!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 23:27:59  Εμφάνιση Προφίλ
europaios

quote:
Αγώνα έκανε όλο το ιερατείο, και οι μάρτυρες ήσαν χιλιάδες.

Για να δούμε πώς και γιατί μαρτύρησαν μερικοί από τους μάρτυρες αυτούς:

-Ο Γρηγόριος Ε'
Ένθερμος υπερασπιστής της τουρκικής δουλείας και παρασημοφορημένος από το σουλτάνο. Απαγχονίστηκε από το αφεντικό του, γιατί δεν κατάφερε να φέρει σε πέρας μια απλή δουλειά που του είχε αναθέσει: να κρατάει τους Έλληνες υπόδουλους. Παρ'όλο που προσπάθησε σκληρά να το καταφέρει από το 1798 μέχρι το 1821.

- Ο Γερμανός,
Πέθανε το 1826 στο Ναύπλιο μετά από αρρώστια.

Άνθιμος Γαζής
Πέθανε σε ηλικία 70 ετών από φυσικό θάνατο.

-Ο Πατριάρχης Κύριλλος Λούκαρις 1638
Προσπάθησε να φέρει τον ελληνισμό σε επαφή με τη Δύση. Θύμα συνωμοσίας των καθολικών, κατηγορήθηκε άδικα ότι συμμετείχε σε εξέγερση των Ελλήνων.

-Ο Πατριάρχη Παρθένιος Β’
Θύμα συνωμοσίας των Ιησουιτών που το διαβάλλανε στο σουλτάνο για συνεννοήσεις με τους Ρώσους. Καμία σχέση με την επανάσταση.

-Ο Πατριάρχη Παρθένιος Γ΄
Θύμα της ίδιας συνωμοσίας, παρ'όλο που οι κατηγορίες αποδείχτηκαν ψευδείς στο σουλτάνο. Καμία σχέση με την επανάσταση.

-Ο Κοσμάς ο Αιτωλός
Ένθερμος υποστηρικτής της τουρκικής δουλείας. Απαγχονίστηκε εν αγνοία του πασά γιατί έπεισε να μεταφερθεί το παζάρι από την Κυριακή το Σάββατο. Καμία σχέση με την επανάσταση.

quote:
Ο στρατηγός Μακρυγιάννης, εκτιμώντας την μεγάλη προσφορά των μοναστηριών, αναφέρει: «Τα μοναστήρια ήταν τα πρώτα προπύργια της Επανάστασης μας...Οι περισσότεροι καλόγεροι σκοτώθηκαν εις τον αγώνα.»

Ο Μακρυγιάννης δεν είχε ιδέα τι έκαναν τα μοναστήρια που δεν ήταν στο άμεσο περιβάλλον του. Το παραπάνω αποτελεί αυθαίρετη γενικευμένη προσωπική άποψη του στρατηγού και με κανέναν τρόπο ιστορική αλήθεια.

quote:
Ο Κορσικανός πρόξενος της Ολλανδίας στην Αθήνα, Ντομένικο Οριγκόνο, γράφει: «Οι Τούρκοι στην Αθήνα κάνουν τα πάντα για να συλλάβουν παπάδες, γιατί όπως διαδίδεται οι παπάδες είναι αρχηγοί των επαναστατών».

Και ο Πρόξενος της Γαλλίας Πουκεβίλ καταγράφει με πόση θέρμη εκφώνησε ο Π.Π. Γερμανός το λόγο του στην Αγ. Λαύρα στις 25 Μαρτίου, πώς όρκισε τα παληκάρια, κτλ... μόνο που εκείνη τη μέρα εκεί δεν ήταν κανείς.

Δε βλέπω γιατί θα πρέπει να δώσουμε περισσότερη βάση στα λεγόμενα του Οριγκόνο απ'ό,τι στα λεγόμενα του πιστοποιημένου παραμυθά Πουκεβίλ, προξένου επίσης...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 23:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Καποδιστρια ποιος ειναι ο αγαπημενος σου Μακεδονομαχος;

.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 23:34:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καποδιστρια ποιος ειναι ο αγαπημενος σου Μακεδονομαχος;

.



Πρόσεξε τι ρωτάς...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 00:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
γιατι; εμενα ειναι ο Καπεταν Ματαπας...

ο Ματαπας ντυνοταν σαν καλογηρος η σαν ψαρας για να ξεγελαει τους Κομιτατζηδες και τους Τουρκους αλλα ξεκληρισε ολους τους Βουλγαρους αρχηγους...

ηταν ο Φαντομας του Μακεδονικου Αγωνα...

οχι μονο καθαριζε τους εχθρους του αλλα τους προειδοποιουσε για να σπαει πλακα...

Ο Γ. Αχ. Γιαννακάκος – Ραζέλος, στο βιβλίο του «Οι Εθελοντικοί Αγώνες της Μάνης δια την Ελευθερίαν (1840-1940)» αναφέρει σχετικό περιστατικό: «Ίνα επιτύχη δε και την εκμιδένησιν διαβοήτου στελέχους της Ρουμανικής Προπαγάνδας, δρώντος εις την περιφέρειαν της Βερροίας εις βάρος του Ελληνισμού, μετεμορφώθη εις ψαράν της Λίμνης των Γιαννιτσών και μετέβη εις την οικίαν του προσποιούμενος τον Ρουμανίζοντα και του προσέφερε φιλικώς ένα μεγάλο ψάρι εις την κοιλίαν του οποίου είχεν ένα τεμάχιον χάρτου επί του οποίου έγραφεν: «Ήλθον μόνος μου να σε γνωρίσω και να με γνωρίσης και σου συνιστώ να αλλάξεις δρόμον γιατί ο δρόμος που τραβάς σε φέρνει κατ’ επάνω μου και καλήν αντάμωσιν» Καπετάν Ματαπάς. Όταν ήνοιξαν την κοιλίαν του ψαριού ίνα την καθαρίσουν, εύρον το χαρτί και την επομένην ο φανατικός οπαδός της Ρουμανικής Προπαγάνδας εγκατέλειψε την Βέρροιαν, αναχωρήσας και μη επιστρέψας».

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 28/10/2010 00:14:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 00:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
europaios2
2) Κανένας ανθενωτικός ιεράρχης δεν έκανε σαμποτάζ. Αυτό το έκαναν οι πράκτορες των Τούρκων. Οι ιεράρχες όλοι ανεξαρτήτων πεποιθήσεων μάχονταν κατά των Τούρκων.
Μάλιστα οι ιεράρχες και οι μοναχοί πολέμησαν γενναία.


Η προδιάθεση του εκκλησιαστικού μηχανισμού για δωσιλογισμό είχε γίνει εμφανής ήδη από το έτος 1372, όταν οι ηγούμενοι των μοναστηριών στον 'Αθω είχαν παρουσιαστεί στον Οθωμανό σουλτάνο, πριν ακόμα εδραιωθεί η τουρκική κυριαρχία στα Βαλκάνια και προσέφεραν την υποταγή τους, ζητώντας ως αντάλλαγμα την επικύρωση των τίτλων ιδιοκτησίας των κτημάτων που είχαν αποκτήσει με διάφορους αδιαφανείς τρόπους (C. Mango: «Βυζάντιο»).

Αργότερα, το έτος 1424 αντιπροσωπεία Αγιορειτών προσκυνά το σουλτάνο Μουράτ στην Αδριανούπολη και αποδέχεται την υπαγωγή των μοναστηριών στην τούρκικη εξουσία (Υπουργείο Πολιτισμού, Χρονολόγιο Αγίου Όρους). Αν και υπήρξαν στην εποχή της τουρκοκρατίας διάφορες δημεύσεις στην ακίνητη περιουσία τους, πολλές από τις σημερινές διεκδικήσεις των αθωνικών μονών σε αγροτικές και άλλες εκτάσεις στηρίζονται σε «νομιμοποιήσεις» συμβολαίων και συνεννοήσεις με τους Οθωμανούς εκείνης της εποχής!

Ακόμα και σήμερα, στον 21ο αιώνα αναφέρουν οι μοναχοί σε συμβόλαια για να τεκμηριώσουν τίτλους κυριότητας σε εκτάσεις ότι:

«Οι μονές του Αγίου Ορους δεν υπήρξαν δορυάλωτες, αλλά συνθηκολόγησαν με τους Σουλτάνους, πριν από την κατάκτηση, με αποτέλεσμα την αναγνώριση της ακίνητης ιδιοκτησίας τους από τους Σουλτάνους.» Και συνεχίζει: «Το Άγιον Όρος έλαβε φιρμάνι από τους Μεχμέτ τον Α΄ (1413-1421), Μπαγιαζίτ Α΄ (1389-1402), και Μουράτ τον Β΄, το φιρμάνι της 9 Απριλίου 1430 (που σώζεται πρωτότυπο), με το οποίο επικύρωσε τα προνόμια και τις ιδιοκτησίες που είχαν παραχωρήσει οι βυζαντινοί αυτοκράτορες στο Αγιον Ορος. Το αναπαλλοτρίωτο της εκκλησιαστικής περιουσίας αναγνώρισε και διασφάλισε και ο πορθητής με τον Αχτιναμέ του 1453.»

Πρόκειται για συμβολαιογραφική παραδοχή και τεκμηρίωση του δωσιλογισμού!

Λέγεται ότι εκείνη την εποχή κυριαρχούσε στη σκέψη των ηγετών της ανατολικής Εκκλησίας η ιδεοληψία ότι το έτος 1492 θα έφτανε (για άλλη μια φορά) το «τέλος του κόσμου» και οι πολιτικολογούντες θεολόγοι θεωρούσαν ότι δεν είχε καμιά σημασία η επιβίωση της αυτοκρατορίας, παρά μόνο η διαφύλαξη της «ορθής πίστης» (St. Runciman: «Η τελευταία βυζαντινή Αναγέννηση»). Η ορθή πίστη οριζόταν βέβαια πάντα σε αντιπαλότητα με τις αντιλήψεις της παπικής Εκκλησίας. Γνωρίζοντας σήμερα, μισή χιλιετία αργότερα, τις γενικότερες θεόπληκτες αντιλήψεις και ιδιοτελείς πρακτικές των ηγετικών ομάδων ολόκληρης της βυζαντινής εποχής και την αδυναμία των ανθρώπων του εκκλησιαστικού μηχανισμού να αναγνωρίσουν τις εσφαλμένες επιλογές τους σε προγενέστερες ανάλογες περιπτώσεις, μπορούμε να θεωρήσουμε ότι αυτή η εξήγηση δεν βρίσκεται μακριά από την πραγματικότητα.

Ο λόγος που επέλεξε και στήριξε η οθωμανική εξουσία τους εκπροσώπους της ανθενωτικής παράταξης στο Βυζάντιο είναι προφανής: μία τυχόν συμφωνία και σύγκλιση των χριστιανών του Βυζαντίου με τη Δύση θα ενεργοποιούσε «σταυροφορικές» ιδέες, οι οποίες δεν συνέφεραν τους Οθωμανούς μέχρι να σταθεροποιήσουν τη θέση τους στα Βαλκάνια. Αυτές οι σκέψεις είχαν σίγουρα ωριμάσει αρκετά χρόνια πριν από την οριστική άλωση της Πόλης και είχαν αναπτυχθεί στο σουλτάνο από τους Ρωμιούς συμβούλους του, οι οποίοι ενδιαφέρονταν και για τη δική τους κοινωνική αναβάθμιση σε ένα τουρκικό πλέον «ανατολικό ρωμαϊκό κράτος». Με αυτούς τους συμβούλους διατηρούσαν επαφές οι ανθενωτικοί, όπως προκύπτει από μαρτυρίες ενός μεταβυζαντινού αξιωματούχου, του Θεόδωρου Αγαλλιανού και ήταν προετοιμασμένοι για το κάλεσμα της οθωμανικής εξουσίας (Δ.Γ. Αποστολόπουλος, «Χαλίφης αυτοκράτορας- Ρωμιός πατριάρχης» και «Ιστορία των Ελλήνων»).

Στα μοναστήρια, κυρίως έξω από την Πόλη, είχαν αποτραβηχτεί περί τις τριακόσιες χιλιάδες νέων ανθρώπων, φαινομενικά για να αφοσιωθούν στο θεό, στην πραγματικότητα για να αποφύγουν τη στράτευση, να αποστασιοποιηθούν από τις τρέχουσες εξελίξεις και να προετοιμάσουν το μέλλον (τους) υπό τουρκική κατοχή!

Στις πολεμίστρες της Κων/πολης ήταν δεν ήταν 7-8 χιλιάδες υπερασπιστές, κάτοικοι της Πόλης και μισθοφόροι! Ο Κων/νος Παλαιολόγος-Δραγάσης, τόσο ως δεσπότης (=απόλυτος ηγεμόνας) όσο και ως αυτοκράτωρ, αποδείχθηκε ηγέτης με σπάνιες ικανότητες, πολεμούσε στην πρώτη γραμμή, εμψύχωνε τους στρατιώτες του και ευτύχησε να καταγράψει στο ενεργητικό του αξιόλογες νίκες: ελευθέρωσε οριστικά την Πελοπόννησο από τους Φράγκους, τους εξεδίωξε από την Αττική και τη Βοιωτία, φτάνοντας μέχρι τη Θεσσαλία, υπερασπίστηκε ο ίδιος με ηρωισμό αν και χωρίς επιτυχία το Εξαμίλλιο εναντίον των Τούρκων και αντιστάθηκε με επιτυχία σε πολιορκία των Τούρκων στο φρούριο της Λήμνου.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 00:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Ο Γεώργιος Σχολάριος (1400-1472), ευφυής διανοούμενος, νομομαθής, φιλόσοφος και θεολογών, αρχικά φιλενωτικός με τη Δύση, αργότερα αμφιταλαντευόμενος, προφανώς ζυγιάζοντας τις πιθανές πολιτικές και στρατιωτικές εξελίξεις και, στο τέλος, ηγέτης της ανθενωτικής παράταξης, ο οποίος μεταπήδησε στην τάξη των κληρικών σε ηλικία 50 ετών (1450) για να είναι έτοιμος να αναλάβει αξιώματα από τον Μωάμεθ τον Πορθητή, είχε δώσει ήδη δείγματα του φρονήματός του, καίγοντας ιδιοχείρως συγγράμματα του Πλάτωνα και το έργο «Νόμων Συγγραφή» του νεοπλατωνικού Ελληνιστή Γεώργιου Γεμιστού-Πλήθωνα.

Ο συγκεκριμένος Σχολάριος έδινε και οδηγίες για την ιεροεξεταστική αντιμετώπιση των «Ελληνιστών» - ένας χαρακτηρισμός για όσους μελετούσαν διεξοδικά τους αρχαίους Έλληνες συγγραφείς και προτιμούσαν τη φιλοσοφία των αρχαίων από τη βυζαντινή θεοσοφία:

«... τους γουν δυσσεβείς και αλάστορας Ελληνιστάς και πυρί και σιδήρω και ύδατι και πάσι τρόποις εξαγάγετε τής παρούσης ζωής ... ράβδιζε, είργε, είτα γλώτταν αφαίρει, είτα χείρα απότεμνε καν και ούτω μένη κακός, θαλάττης πέμπε βυθώ»
(από επιστολή του Σχολάριου προς τον κυβερνήτη της Πελοποννήσου, «Παλαιολόγια - Πελοποννησιακά» από τον Σ. Λάμπρου)

Δηλαδή ... να αφαιρείτε τη ζωή στους όντως ασεβείς και πανούργους Ελληνιστές με φωτιά, με σίδηρο και με κάθε άλλο τρόπο ... ξυλοφόρτωνε, φυλάκιζε, στη συνέχει κόβε τη γλώσσα, μετά κόβε το χέρι και, αν παρ' όλα αυτά παραμένει ακόμα κακός, πέταξέ τον στο βυθό της θάλασσας.

Ο ίδιος ο Σχολάριος, ως υπότουρκος, δοτός Οικουμενικός Πατριάρχης Γεννάδιος πλέον, παρά τις ρητές επιταγές της θρησκείας περί διαχωρισμού κοσμικής και εκκλησιαστικής εξουσίας (ΣΤ' αποστολικός κανόνας), ομιλούσε προς το δυναστευόμενο λαό περί «φιλεύσπλαχνου σουλτάνου (του Μωάμεθ Β'), ο οποίος έχει εντολή από το θεό να επαναφέρει τους αμαρτωλούς χριστιανούς στο σωστό δρόμο». Είναι ενδιαφέρον ότι οι θρησκευτικοί κύκλοι που μέχρι τότε απέδιδαν τη σωτηρία της Πόλης από εχθρικές επιθέσεις στις παρεμβάσεις του θεού, της Παναγίας και αγίων, τώρα αιτιολογούσαν την κατάληψή της από τους Οθωμανούς με την αμαρτωλή ζωή των λίγων κατοίκων που της είχαν απομείνει - όσων είχαν επιβιώσει από τα συχνά κύματα των επιδημιών και δεν είχαν διαφύγει. Με ίδια θεολογικά επιχειρήματα είχε ερμηνευτεί πάνω από μια χιλιετία προηγουμένως, το έτος 410 μ.Χ., η κατάληψη της Ρώμης από τους Γότθους υπό τον Αλάριχο: η «πόλη του θεού» μετατράπηκε από τον Αυγουστίνο σε «πόλη των ανθρώπων», η οποία καταστράφηκε κάτω από το βάρος των αμαρτιών των πολιτών της. Σήμερα προσπαθούν διάφοροι απολογητές να δικαιολογήσουν το δωσιλογισμό και τη συνεργασία του Σχολάριου με τους κατακτητές (αν τους θεωρούσε κατακτητές!), γράφοντας ότι επρόκειτο για «βραχυπρόθεσμη συνεργασία με στόχο τον κατευνασμό του "θηρίου"...» (Γ. Μεταλληνός)

Φυσικά, το «βραχυπρόθεσμον» του εγχειρήματος κράτησε 4-5 αιώνες με τις γνωστές επιπτώσεις στο πολιτισμικό επίπεδο των βαλκανικών και των ελληνόφωνων πληθυσμών! Με αυτή δε τη λογική του «θηρίου», και οι συνεργάτες των ναζιστικών στρατευμάτων κατά το β' παγκόσμιο πόλεμο και όλοι οι Κουΐσλινγκς στην οικουμένη, που μάλλον στον «κατευνασμό του θηρίου» δηλώνουν ότι αποβλέπουν, κακώς καταδικάζονται και κατά κανόνα εκτελούνται ως προδότες!
Ο Σχολάριος και οι συνεργάτες του φαίνεται ότι επινόησαν την ιστορία με την κερκόπορτα, ότι δήθεν κάποιος την άφησε ή την ξέχασε ανοικτή κι έτσι εισήλθαν οι Οθωμανοί στην Πόλη. Πρόκειται μάλλον για ένα μύθο, ο οποίος υλοποιούσε με κατανοητό τρόπο τη θεϊκή παρέμβαση για να «τιμωρηθούν» οι αμαρτωλοί και προφανώς απέβλεπε στη συγκάλυψη του γεγονότος ότι η προδοσία είχε συντελεστεί ήδη πολύ πριν αρχίσει η επίθεση των Οθωμανών και ότι η Πόλη ήταν καταδικασμένη από τη στιγμή που συμφωνήθηκε η μοιρασιά εξουσίας μεταξύ του εκκλησιαστικού μηχανισμού και των Τούρκων. Κατά μία άλλη εκδοχή «Πρόκειται για έναν μύθο, που δημιουργήθηκε για να παρηγορηθεί ο κόσμος, που δεν μπορούσε να δεχτεί πως η Πόλη "έπεσε". Ήταν απαραίτητη μια ιστορία προδοσίας για να αποδεχτούν πως η Κων/πολη με τη φημισμένη οχύρωση αλώθηκε από τους Οθωμανούς. Ας μην αποκλείουμε όμως το γεγονός να υπήρξε κάποιος προδότης, καθώς πίσω από κάθε μύθο υπάρχει κάποια βάση» (Τρ. Μανιάτη-Κοκκίνη).

Η δουλοπρεπέστατη, στη συνέχεια, υποταγή του εκκλησιαστικού μηχανισμού στην εξουσία των Οθωμανών πιθανόν να σχετίζεται και με μία επιστολή που ετοίμασε και ίσως να απέστειλε ο πάπας Πίος B', πιθανόν στα τέλη του έτους 1461, προς τον Μωάμεθ τον Πορθητή και στην οποία προτείνεται σ' αυτόν (Δ.Γ. Αποστολόπουλος: «Xαλίφης αυτοκράτορας ή Καρλομάγνος»).

Όπως βλέπεις europaie instrouxtora μπορούμε κι’ εμείς να κάνουμε copy paste σεντόνια άμα λάχει να ούμε , έχουμε όμως παράλληλα και την εντιμότητα να δίνουμε και την διεύθυνση της σελίδας από την οποία αντιγράψαμε .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 00:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon:
Για να δούμε πώς και γιατί μαρτύρησαν μερικοί από τους μάρτυρες αυτούς:

-Ο Γρηγόριος Ε'
Ένθερμος υπερασπιστής της τουρκικής δουλείας και παρασημοφορημένος από το σουλτάνο. Απαγχονίστηκε από το αφεντικό του, γιατί δεν κατάφερε να φέρει σε πέρας μια απλή δουλειά που του είχε αναθέσει: να κρατάει τους Έλληνες υπόδουλους. Παρ'όλο που προσπάθησε σκληρά να το καταφέρει από το 1798 μέχρι το 1821.



Απαγχονίστηκε γιατί τον ξεγέλασε. Ο ηρωισμός του ήταν απαράμιλλος.
Ο Υψηλάντης του είχε ετοιμάσει καράβι για να διαφύγει, αλλά αρνήθηκε θεωρώντας ότι δολοφονούνος από τους Τούρκους, "ενδεχομένως" να συγκινούνταν οι Δυτικοί βασιλιάδες προς όφελος της επανάστασης των Ελλήνων.
Ο Υψηλάντης βαθύτατα συγκινημένος όρκισε τους στρατιώτες του για να πάρουν εκδίκηση για το θάνατο αυτού του ήρωα.

quote:
macedon:
- Ο Γερμανός,
Πέθανε το 1826 στο Ναύπλιο μετά από αρρώστια.

Και ο Κολοκοτρώνης πέθανε από αποπληξία και όχι στο πεδίο της μάχης!....δεν ήταν ήρωας?

quote:
macedon:
Άνθιμος Γαζής
Πέθανε σε ηλικία 70 ετών από φυσικό θάνατο.

Ποιος μπορεί να τολμήσει να πει ότι δεν πρόσφερε ο Γαζής στο Γένος και στην επανάσταση? Οφείλουμε πολλά σε αυτόν τον ιεράρχη!

quote:
macedon:
-Ο Πατριάρχης Κύριλλος Λούκαρις 1638
Προσπάθησε να φέρει τον ελληνισμό σε επαφή με τη Δύση. Θύμα συνωμοσίας των καθολικών, κατηγορήθηκε άδικα ότι συμμετείχε σε εξέγερση των Ελλήνων.

Σε επαφή με τη Δύση για ποιο λόγο? .....για τουρισμό? και αυτός μάρτυρας στο πάνθεο των ηρώων!


quote:
macedon:
-Ο Πατριάρχη Παρθένιος Β’
Θύμα συνωμοσίας των Ιησουιτών που το διαβάλλανε στο σουλτάνο για συνεννοήσεις με τους Ρώσους. Καμία σχέση με την επανάσταση.

Και ήταν κουτός ο σουλτάνος και το έχαψε.......

quote:
macedon:
-Ο Πατριάρχη Παρθένιος Γ΄
Θύμα της ίδιας συνωμοσίας, παρ'όλο που οι κατηγορίες αποδείχτηκαν ψευδείς στο σουλτάνο. Καμία σχέση με την επανάσταση.

Αμ, όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά!!

quote:
macedon:
-Ο Κοσμάς ο Αιτωλός
Ένθερμος υποστηρικτής της τουρκικής δουλείας. Απαγχονίστηκε εν αγνοία του πασά γιατί έπεισε να μεταφερθεί το παζάρι από την Κυριακή το Σάββατο. Καμία σχέση με την επανάσταση.

Τον θεωρώ ίσως τον μεγαλύτερο ήρωα του 1821, αφού κατάφερε να σώσει χιλιάδες Έλληνες από την Αλβανική εξομοίωση και ήταν ο μεγαλύτερος σπορέας της παιδείας.
Άξιος, αναγνωρίστηκε αμέσως η τεράστια προσφορά του στο γένος από όλους τους Έλληνες και την ιστορία μας.

quote:
macedon:
Ο Μακρυγιάννης δεν είχε ιδέα τι έκαναν τα μοναστήρια που δεν ήταν στο άμεσο περιβάλλον του. Το παραπάνω αποτελεί αυθαίρετη γενικευμένη προσωπική άποψη του στρατηγού και με κανέναν τρόπο ιστορική αλήθεια.

Παρόμοια έχει πει και ο Κολοκοτρώνης....και αυτός άσχετος? Μπας και ξέρεις που είχαν πολλά από τα στρατηγεία τους οι Έλληνες επαναστάτες?....εκεί στα μοναστήρια μας λένε οι ίδιοι!


quote:
macedon:
Και ο Πρόξενος της Γαλλίας Πουκεβίλ καταγράφει με πόση θέρμη εκφώνησε ο Π.Π. Γερμανός το λόγο του στην Αγ. Λαύρα στις 25 Μαρτίου, πώς όρκισε τα παληκάρια, κτλ... μόνο που εκείνη τη μέρα εκεί δεν ήταν κανείς.

Δε βλέπω γιατί θα πρέπει να δώσουμε περισσότερη βάση στα λεγόμενα του Οριγκόνο απ'ό,τι στα λεγόμενα του πιστοποιημένου παραμυθά Πουκεβίλ, προξένου επίσης...


Καλά....ας μας τα πουν οι Τούρκοι ιστορικοί:
Μώραλη Μελίκ Μπέη: «τον λαόν (της Πελοποννήσου) υπεκίνησαν οι έχοντες συμφέροντα και σχέσεις μετά τούτων, οι έμποροι, οι πρόκριτοι, και κυρίως οι μητροπολίται και γενικώς οι ανήκοντες εις τον κλήρον, δηλαδή οι πραγματικοί ηγέται του Έθνους»

«Είναι καιρός...να κρημνίσωμεν από τα νέφη την Ημισέληνον διά να υψώσωμεν το σημείον, δι' ού πάντοτε νικώμεν, λέγω τον Σταυρόν και ούτω να εκδικήσωμεν την πατρίδα και την ορθόδοξον ημών πίστιν από την ασεβή των ασεβών καταφρόνησιν»;
(Αλ. Υψηλάντης)

ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 01:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Sesostris:
Όπως βλέπεις europaie instrouxtora μπορούμε κι’ εμείς να κάνουμε copy paste σεντόνια άμα λάχει να ούμε , έχουμε όμως παράλληλα και την εντιμότητα να δίνουμε και την διεύθυνση της σελίδας από την οποία αντιγράψαμε .

Τι αμφισβητείς από όσα έγραψα χριστιανομάχε για τον Γεννάδιο? ότι δεν το έχω και απλά το κατέβασα από ιστοσελίδα?....πες μου και θα στο σκανάρω....από αύριο όμως λόγο ώρας.....για κακή σου τύχη όπως πάει το πράγμα θα αναγκαστώ στο τέλος να φτιάξω και νέα βιβλιοθήκη, δύο έχω μικρές μεν αλλά γεμάτες με βιβλία ιστορικά και όχι με μυθιστορήματα σαν αυτά του Ροΐδη που ανοήτως κάποτε μας έφερες για απόδειξη.......χριστιανομάχε!

ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 28/10/2010 01:03:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 01:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
europaios2
όπως πάει το πράγμα θα αναγκαστώ στο τέλος να φτιάξω και νέα βιβλιοθήκη, δύο έχω μικρές μεν αλλά γεμάτες με βιβλία ιστορικά

Έκατον εκάτερον , αλλ' επειδή ως φαίνεται με τόσα πολλά βιβλία θα έχεις μεγάλο πρόβλημα χώρου , θα σου συνιστούσα να χτίσης ένα δωμάτιο στό σπίτι σου , ούτως ώστε να τα χωρέση όλα .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 02:26:25  Εμφάνιση Προφίλ
Τελικά ο σουλτάνος ήταν κουτός ή έξυπνος;

europaios: O σουλτάνος ήταν αναμφισβήτητα κουτός:
" Απαγχονίστηκε (ο Γρηγόριος πασάς ο Ε΄) γιατί τον ξεγέλασε (τον σουλτάνο)."

europaios: Ο σουλτάνος ήταν οπωσδήποτε έξυπνος
" Και ήταν κουτός ο σουλτάνος και το έχαψε......." (για τον Παρθένιο τον Β΄)

Έχουμε δηλαδή το φαινόμενο του ατσιδόμαπα σουλτάνου. Και μάπας και ατσίδας.

Όσους εκτέλεσε ο σουλτάνος με αναληθείς κατηγορίες ότι υποκινούσε εξέγερση των Ελλήνων ... δεν μπορεί... δεν είναι κουτός ο σουλτάνος... κάτι είχε μυριστεί και τους εκτέλεσε. (Το ότι όλα τα σοβαρά ιστορικά βιβλία λένε ότι πήγαν χωρίς να φταίνε... λεπτομέρεια).

Όσους εκτέλεσε ο σουλτάνος με άλλες κατηγορίες ... απέδειξε πόσο κουτός ήταν γιατί, ενώ αυτοί ήταν ενεργά μέλη της επανάστασης ο σουλτάνος ξεγελάστηκε και τους εκτέλεσε για άλλο (To ότι όλα τα σοβαρά ιστορικά βιβλία λένε πως εκτελέστηκε για άλλους λόγους... λεπτομέρεια).

Από τα γραφόμενά σου πρέπει να έχεις άμεση συγγένεια με τον Προκρούστη. Ίδιο στύλ, ίδιες μέθοδοι...

Άσε το διάβασμα και αφοσιώσου στη δουλειά. Μπορεί να έρχονται δύσκολες εποχές...

macedon

Edited by - macedon on 28/10/2010 02:27:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 12:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon:
Έχουμε δηλαδή το φαινόμενο του ατσιδόμαπα σουλτάνου. Και μάπας και ατσίδας.

Όσους εκτέλεσε ο σουλτάνος με αναληθείς κατηγορίες ότι υποκινούσε εξέγερση των Ελλήνων ... δεν μπορεί... δεν είναι κουτός ο σουλτάνος... κάτι είχε μυριστεί και τους εκτέλεσε. (Το ότι όλα τα σοβαρά ιστορικά βιβλία λένε ότι πήγαν χωρίς να φταίνε... λεπτομέρεια).

Όσους εκτέλεσε ο σουλτάνος με άλλες κατηγορίες ... απέδειξε πόσο κουτός ήταν γιατί, ενώ αυτοί ήταν ενεργά μέλη της επανάστασης ο σουλτάνος ξεγελάστηκε και τους εκτέλεσε για άλλο (To ότι όλα τα σοβαρά ιστορικά βιβλία λένε πως εκτελέστηκε για άλλους λόγους... λεπτομέρεια).

Από τα γραφόμενά σου πρέπει να έχεις άμεση συγγένεια με τον Προκρούστη. Ίδιο στύλ, ίδιες μέθοδοι...



Μπαγάσας - Νικόλας Άσιμος

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2148438
Maintained by Digital Alchemy