ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Χημικές ουρές" - Kάποιοι ανέλαβαν να ψεκάσουν τον πλανήτη? Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2006, 19:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Σήμερα από το πρωί υπήρχε πολύ έντονη δραστηριότητα με chemtrails.
Αυτό βέβαια δεν είναι καινούργιο.

Εντύπωση μου έκανε πως σήμερα έβλεπα και "μαυριδερά" chemtrails και αναρωτιέμε τι είναι...

Φωτογραφίες σε λίγη ώρα
Φιλικά Βίκυ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2006, 19:36:55  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλη Βίκυ γειά σου και πάλι...
είδα και εγώ εδώ στον Αγ.Στεφανο που δουλεύω αρκετά chemtrails.
Σήμερα ήρθα στην δουλειά στις 13:00 και θα φύγω στις 21:00.
Μαυριδερά όπως λες, εγώ δεν είδα... αλλά πολύ πιθανό αυτά να μήν είναι chemtrails.
Ο πατέρας ενός φίλου μου είναι μηχανηκός αεροσκαφών στην πολεμική αεροπορία και μου έχει πεί πως κατά καιρους έχουμε παραλλάβει παλιούς τύπους μαχητικών αεροσκαφών (βλ. fandom f-4) τα οποία είναι με μηχανές "παλαιου" τύπου και αφήνουν πίσω τους μια "μαύρη" ουρά όταν βάζουν σε εφαρμογή την μετάκαυση. Στα δικά μας αεροσκάφη που τα έχουμε αρκετά χρόνια έχει γίνει αντικατάσταση των κινητήρων με νέους "άκαπνους".
Μήπως ήταν κάτι τέτοιο αυτό που είδες?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2006, 00:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM
toxotis γεια σου και 'σένα.

Μήπως όταν είδες αυτά τα "μαυριδερά" θυμήθηκες που είχα μιλήσει για αυτά πριν το καλοκαίρι; Μάλιστα είχα και κάποιες φοτο που δεν μπόρεσα να "ανεβάσω" και έτσι έβαλα κανα δυο από το internet....

A και να σου πω ότι έχεις κάνει εκπληκτική προσπάθεια και τα στοιχεία που μας δίνεις είναι παραπάνω από ενδιαφέροντα.
Συνέχισε την καλή προσπάθεια.

Edited by - STERM on 21/10/2006 00:04:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2006, 01:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Δεν νομίζω...αλλά, θα δεις και εσύ τις φωτογραφίες και θα μου πεις.
Δεν έμοιαζε πάντως με μαχητικό...

Φιλικά Βίκυ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2006, 23:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
quote:

Κοίτα να δείς!
Αυτό για την Αίγινα πραγματικά δεν το ήξερα!
Είναι η καταγωγή μου από εκεί και μάλιστα ο δήμαρχος Αίγινας ο Δημήτρης ο Μούρτζης είναι θείος μου!!!
Θα ψάξω να τον βρώ, αν και είναι λίγο δύσκολο αυτόν τον καιρό, για να δώ τί στοιχεία υπάρχουν γενικά για το θέμα!
Είμαι σίγουρος πως μόλις περάσουν οι εκλογές δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να μου μιλήσει για αυτό!
Οπότε...αναμείνατε στο ακουστικό σας... σε λίγες μέρες θα έχω σίγουρα περισσότερα να σας πω

O νέος δήμαρχος της Αίγινας θα είναι ο Παναγιώτης Κουκούλης.

Ο Δημήτριος Μουρτζής και οι συνεργάτες του διατηρούν τρείς έδρες στο νέο δημοτικού συμβούλιο και οπωσδήποτε έχουν την δυνατότητα να κάνουν συγκλονιστική πολιτική αν επιθυμούν.

Το νέο δημοτικό συμβούλιο της Αίγινας θα έχει έντονο φιλοπεριβαλλοντολογικό χαρακτήρα. Τι πιο σημαντικό απ΄οτι να αποκαλύπτεται ότι οι οικολόγοι αγνοόυν το μεγαλύτερο οικολογικό θέμα της ανθρωπότητας!

Θα ήθελα να καλέσω τον κ. Μούρτζη να γράψει πρόλογο στην αγγλική εκδοσή του βιβλίου του Haderer για τους chemtrails που κάνει αναφορά στο δημοτικό συμβούλιο της Αίγινας. Βέβαια χρειάζεται επιβεβάιωση ότι θα βγεί τελικά η έκδοση και ότι ο εκδότης θα δεχθεί αυτή την ιδέα αλλά δεν νομίζω ότι κάνει κακό να δηλώσω τη δική μου πρόθεση.

Εκτός από αυτό υπάρχει και η δυνατότητα να βγεί ελληνική έκδοση. Κάτι που προς το παρόν παραμένει μόνο μια ωραία ιδέα.

Υπάρχουν και άλλες ενδεχόμες πρωτοβουλίες - κοινή δράση με άλλους δήμους. Ο πρώτος που δεν αποκλείεται να ενδιαφέρεται είναι ο δήμος Γλυφάδας.

Κτλ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 13:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Καλημέρα σε όλους σας!

Φίλε Halva,
η μετάφραση στη ελληνική θα αρχίσει μέχρι τέλος του μήνα.
Το να βρεθεί η εκδοτική και να υπάρξει πρόλογος στην ελληνική Έκδοση, τόσο απο τον Κο Μούρτζη, όσο και απο τον Κο Κατσαρό, θα ήταν θαυμάσιο.

Ο Δήμος εδώ θα ενημερωθεί άμεσα και ελπίζω να υπάρξει συνεργασία και με το Δήμο Αίγινας σ'αυτό το ζήτημα.

Επίσης πρόκειτε να ενημερωθούν περιβαλλοντολογικού Σύλλογοι, αλλά και μέλη του Νομαρχιακού Συμβουλίου -πιθανόν και ο ίδιος ο Νομάρχης Θεσσαλονίκης.

Αυτά είναι βήματα που θα γίνουν στο άμεσο μέλλον, μόλις υπάρξουν τα ανάλογα ραντεβού.

Η μεγαλύτερη έκπληξη ήταν η άγνοια των οικολόγων ή η άρνηση τους να εμβαθύνουν στο θέμα. Θα δούμε τις αντιδράσεις εδώ και θα σας ενημερώσω.
Φιλικά
Τοξότης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 13:47:40  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλοι μου να σας υπενθημίσω πως για ότι χρειαστείτε σχετικά με τον πρόην δήμαρχο Αίγινας, τον Κο Μούρτζη, είμαι στην διάθεσή σας για να σας βοηθήσω.
Μέχρι το τέλος του χρόνου που θα παραδώσει τον δήμο στον καινούριο δήμαρχο θα έχει αρκετό τρέξιμο, αλλά θα κάνει ότι μπορεί για να μας εξυπηρετήσει.

Edited by - stanfromgreece on 23/10/2006 13:54:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 16:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Eδω σας παραθετω καποιες "εντυπωσιακες" φωτογραφιες απο αεροσκαφη με chemtrails...


Και επονται και αλλες !!!


...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 16:23:04  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Κώστα, κάνε κάτι γιατί δεν ξέρω για τους υπόλοιπους... πάντος εγώ δεν βλέπω τις φωτογραφίες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 16:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Δυστυχως δεν τις ανεβασε!!! Τοτε θα γραψω μονο την ηλεκτρονικη διευθυνση τους και να τις δειτε μονοι σας

http://www.airliners.net/search/photo.search?album=7103&thumbnails=noinfo&page_limit=120&album_name=Hell+To+Heaven&album_creator=September11&disp_order=desc

σε αυτο εχει καμποσες φωτο με chemtrails...

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 16:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Και να φανταστεις Σταματη, εβαλα το μικρο μεγεθος!!!! Τωρα γιατι δεν τις εμφανισε ενας Θεος το ξερει...

Τεσπα...

Οπως και να το κανουμε...το συγκεκριμενο δεν μπορουμε να το σταματησουμε, γιατι θα εβλαπτε τις Αεροπορικες Εταιριες...Το κανουν αυτο οταν εχουν Υπεραντλατικες Πτησεις ή εχουν φτασει σε πολυ μεγαλα υψομετρα και θελουν να "χασουν" υψος χωρις να χρειαστει να ριξουν την μυτη... Ετσι αδειαζουν τα καυσιμα και δημιουργουν αυτην την ουρα...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΨΕΚΑΣΤΙΚΑ...

Τα ψεκαστικα ειναι αλλα αεροσκαφη. Υπαρχουν 3 στη Θεσσαλονικη (τουλαχιστο, και μονο για αυτα ξερω, πρεπει να υπαρχουν και σε αλλες πολεις) που ψεκαζουν τα συννεφα με αμμωνια για να σταματησουν το χαλαζι...

Υπαρχουν και τα γνωστα ψεκαστικα χωραφιων με τα χημικα...αλλα αυτα πετανε σε πολυ χαμηλο υψος για να δημιουργησουν αυτην την μεγαλη ουρα...

Πανω απο την Θεσσαλονικη ειναι 7 διαδρομες Υπεραντλαντικων Πτησεων...για αυτο ειναι συχνο το φαινομενο ακομα και κατα την διαρκεια της ημερας...

Η Αθηνα εχει 5...
Τι να πουμε και στο Παρισι που εχει 26 !!! Αλλα δεν φαινονται λογο του καυσαεριου που υπαρχει

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 16:59:15  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Κώστα... για να καταλάβω...
τα αεροπλάνα που βλέπουμε σε αυτές τις φωτογραφίες είναι σχεδόν όλα πολιτικά και μάλιστα από αεροπορικές εταιρείες όλου του κόσμου!
Δεν είναι παράξενο αυτό?
Εμείς μέχρι τώρα μιλάγαμε για αεροπλάνα που πετάνε σε μεγάλο ύψος και χωρίς κάποια διακριτικά...
Περισσότερο μιλάγαμε για στρατιωτικά αεροπλάνα...
Είχαμε ακούσει και για κάποια πολιτικά που μπορεί να γινόταν κάποια ανάμοιξη καυσίμων και να έβγαζαν τα χημικά μέσω των καυσαερίων, αλλά αυτό είχε αποκλειστεί λόγω παρενεργειών των χημικών στις μηχανές των αεροσκαφών...
κάτι παιζει εδώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 17:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Aμα ηταν Πολεμικα...τοτε σε υψος 40.000 ποδων (γιατι συνηθως εκει γινεται αυτη η διαδικασια...μεχρι τα 27.000 ποδια) τοτε δεν θα φαινοντουσαν τα αεροσκαφη, παρα μονο οι γραμες (λογω μεγεθους) Απο κει και εκει... Υπαρχουν και τα Στρατιωτικα-Μεταγωγικα...που κανουν το ιδιο. Αν αναμεσα στα καυσιμα αυτοι χρησιμοποιουν τα χημικα δεν ξερω...απλως εγω λεω αυτο που ειναι to "συνηθες"

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 18:13:47  Εμφάνιση Προφίλ
αυτό είναι άλλο τότε! δεν είναι chemtrails... μιλάμε απλά για υπεχείληση καυσίμου...
τα chemtrails δεν εχουν να κάνουν με αυτό... έχουν μια μικρή διαφορά στην εμφάνισή τους... είναι πιο... παχυά και διατηρούνται για μεγάλο χρονικό διάστημα στον ουρανό. Δεν είναι ούτε καυσαέρια, ούτε καύσιμα, αλλά χημικά και οξείδια μετάλλων...
Κατηγορούνται για πολλά κακά... από μεταβολές του καιρού μέχρι καρκινογεννέσεις...
Περισσότερες λεπτομέρειες όταν με το καλό μιλησω με τον Κο Μούρτζη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 06:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
quote:

Eδω σας παραθετω καποιες "εντυπωσιακες" φωτογραφιες απο αεροσκαφη με chemtrails...

Tι λέτε γι'αυτή την φψτογραφία;

http://www.airliners.net/open.file/332946/L/

Πρόκειται για κανονικό επιβατικό αεροπλάνο της γραμμής.

Με τέτοιες "υπηρεσίες" επιδοτείται ο φτνός τουρισμός άραγε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 06:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
quote:

Καλημέρα σε όλους σας!

Φίλε Halva,
........
Η μεγαλύτερη έκπληξη ήταν η άγνοια των οικολόγων ή η άρνηση τους να εμβαθύνουν στο θέμα.



Βίκυ, θα είναι σημαντικό να έχουμε στα ελληνικά το κείμενο του Gabriel Stetter για το Greenpeace.

Έχει στηθεί ένα περίπλοκο παιχνίδι 'διαίρει και βασίλευε' γύρω από τις κλιματικές αλλαγές που ακολουθεί την ίδια λογική με τη λογική της κούρσας των πυρηνικών εξοπλισμών αλλά κατά κάποιον τρόπο αντίστροφα. Στη θέση της τρομολαγνείας για τη Σοβιετική Ενωση και τα πυρηνικά της έχουμε, μια στάση άρνησης ότι υπάρχει κλιματικό πρόβλημα. Κατά τη διάρκεια του ψυχρου πολέμου οι 'προοδευτικές δυνάμεις' ήταν υπέρ τις 'διπλωματίας της ειρήνης' χωρίς να μπούν περισσότερα στην ουσία του προβλήματος. Σήμερα οι οικολόγοι προειδοποιούν για το κίνδυνο των κλιματικών αλλαγών, πάλι χωρίς να μπούν στην ουσία του παιχνιδιού που παίζεται.

Βλέπουμε σε μικρογραφία τη λογική του παιχνιδίου στο άρθρο του Teller για την ηλιακή ασπίδα.
http://www.airliners.net/open.file/332946/L/

Προσπάθησα να αναλύω αυτά τα φαινώμενα στο ακόλουθο άρθρο:
http://www..holmestead.ca/chemtrails/climate-change.pdf

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 07:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva

http://www.holmestead.ca/chemtrails/climate-change.pdf

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 08:45:30  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλοι μου καλημέρα!
Φίλε Halva... έτσι και ήμουν επιβάτης ενός αεροπλάνου...και έβλεπα από το παράθυρο να βγαίνουν τέτοιου είδους "καυσαέρια" θα είχα φρικάρει!!! και δεν νομίζω να ήμουν ο μόνος!
Σε ποιόν δεν θα πήγαινε το μυαλό ότι κάτι συμβαίνει με τις μηχανές?
Δεν θα δημιουργείτο πανικός μέσα στο αεροπλάνο?
Αλήθεια, με ποιά δικαιολογία πολιτικά αεροσκάφη κουβαλάνε χημικά?
Οταν είχαν ψάξει το θέμα δεν είχαν πεί ότι είναι απόρρητο στρατιωτικό θέμα?
Μπορεί ο στρατός να χρησιμοποιεί πολιτικά αεροσκάφη?
Οι αεροπορικές εταιρείες τί κανουν? (την παπια!)
Τα πολιτικά αεροσκάφη δεν πρέπει να δεχτούν μετατροπές για να μεταφέρουν αυτά τα χημικά?
Υπάρχουν μήπως πληροφορίες και για αεροσκάφη Ελληνικών αεροπορικών εταιρειών που κάνουν τα ίδια?
Αν ναι, δεν θα μπορούσε κάποιος πιλότος να μας εξηγήσει τί στο καλό κάνουν... ή τί τους έχουν πεί οτι κάνουν???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 11:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Και ομως Σταματη...ολες οι Πολεμικες Αεροποριες ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ...ΟΛΕΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΟΣ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ (ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΠΛΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ, ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΤΗΣ ΟΑ ΩΣ ΜΙΣΘΩΣΗ)

Η USAF εχει στην δικαιοδοσια της 1.500 ΑΠΛΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ της BOEING (ΦΥΣΙΚΑ) κα μπορει να τα χρησιμοποιει και μετατρεπει ανα πασα στιγμη ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ (οπως τα λεγαμε και στο θεμα τησ 11/9).

Μπορει ακομα και να τα κανει τηλεκατευθυνομενα...

Τωρα...οσο αφορα ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ... Θα ηταν λιγο δυσκολο να δεις απο κοντα το παραπετασμα του καπνου. Απο μακρυα διακρινεται καλυτερα...η αμα εισαι τυχερος και κανεις υπεραντλαντικο ταξιδι θα το δεις απο αλλα αεροσκαφη

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 11:56:25  Εμφάνιση Προφίλ
γηρασκω αει διδασκόμενος!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 13:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
quote:

Βλέπουμε σε μικρογραφία τη λογική του παιχνιδίου στο άρθρο του Teller για την ηλιακή ασπίδα.
http://www.airliners.net/open.file/332946/L/


'Εκανα λάθος στο link και ξανέβαλα τους airliners. Το άρθρο του Teller είναι στο
http://www.hooverdigest.org/981/teller.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 15:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Λοιπόν φίλοι μου άρχισα την μετάφραση του άλλου άρθρου του Gabriel Stetter που σας έλεγα και θα σας περάσω αμέσως το πρώτο μέρος:

Έλεγχος του Κλίματος

Τρόμος
πίσω από το Ουράνιο Τόξο
Το Θέμα Chemtrails πρέπει να δημοσιοποιηθεί

Του Gabriel Stetter, Basel, Ελβετία

Η ιδέα: ο ψεκασμός μίας μίξης αλουμινίου στη στρατόσφαιρα, θα μας σώσει από την Καταστροφή του Κλίματος. Η υποτειθέμενη καλή πρόθεση ξεγελάει όπως και τα παιχνίδια της φύσης, για τα οποία αφελώς χαιρόμαστε εδώ και αρκετό καιρό. Τα τόσο αγαπημένα Ουράνια Τόξα για παράδειγμα δημιουργούνται ιδιαίτερα καλά στις ζώνες-Chemtrail. Το Ουράνιο Τόξο είναι και το σύμβολο της Geenpeace, μια Οργάνωση, στην οποία πολύ άνθρωποι εναποθέτουν την τελευταία τους ελπίδα. Δυστυχώς σχετικά με το πρόβλημα των Chemtrail, διατειρεί μια πολύ σιωπιλή στάση. O Gabriell Stetter, ο οποίος με το πρώτο του άρθρο για το θέμα στο raum+zeit Nr127, προκάλεσε χιονοστοιβάδα από αντιδράσεις πολιτών, παρουσιάζει εδώ την επίκαιρη κατάσταση των πραγμάτων.

Χιλιάδες αναγνώστες έστειλαν γράμματα και τηλεφώνισαν απο τη στιγμή που δημοσιεύτηκε το άρθρο «η Καταστροφη του Ουρανού» στο raum+zeit Nr127.
Ήταν σοκαρισμένοι από τις πολλές αποδείξεις για προγράμματα ψεκασμών, τα οποία διενεργούνται μυστικά σε όλο τον κόσμο κάτω, κατά πως φαίνεται από την επικυριαρχεία της UNO. Οι αναγνώστες απευθύνθηκαν σε κάθε πιθανή δημόσια Υπηρεσία στη Γερμανία, στην Αυστρία και στην Ελβετία. Ρώτησαν αναρίθμιτους Ειδικούς (Experten) όπως Κλιματολόγους, Υπάλληλους της Εναέριας Ασφάλειας, ακόμη και Μυστικούς πράκτορες. Το αποτέλεασμα βγήκε γρήγορα: μολονότι τα στοιχεία για τον κάθε ένα κριτικό Παρατηρητή είναι ξεκάθαρα και επαληθεύονται με οριστικές και αντικειμενικές συναρτήσεις, ο ερευνητής των Chemtrails πέφτει πάνω σε ένα αδιαπέραστο τείχος σιωπής.

Η μεγάλη Σιωπή

Ανησυχία θα πρέπει να προκαλέι και το το γεγονός, ότι στη συζήτηση που ξεκίνησε μετά το άρθρο, δεν μπόρεσε να αποδειχτεί ούτε ένα σοβαρό λάθος στο περιεχόμενο της θεωρίας-θέσης των Chemtrails. Αυτό έγινε φανερό σ’εμένα μετά από τις άπειρες απαντητικές επιστολές που έλαβα από δημόσιες Υπηρεσίες. Όλες τις απαντητικές επιστολές ανεξαιρέτως τις προωθούσαν Τρίτοι σε εμένα. Τα δικά μου γράμματα σε κρατικές υπηρεσίες παραμένουν αναπάντητα.

Δεν μπορεί να αντισταθεί κανείς στην εντύπωση, πως η Green peace αφήνει εδώ κάτι σε ασάφεια.

Σε όλη τη διάρκεια της συζήτησης για τα Chemtrails στο γερμανόφωνο χώρο, η οποία εν τω μεταξύ μετρά περισσότερο από ένα χρόνο, δεν βρέθηκε ούτε μία δημόσια Υπηρεσία, ούτε μία Ειδική Υπηρεσία ή Περιβαλλοντικός Οργανισμός – συμπεριλαμβανομένου και της Greenpeace- που να το θεωρείσει απαραίτητο να έρθει σε επικοινωνία μαζί μου.
Έτσι η επιστολή μου στην εκπρόσωπο τύπου του Υπουργείου Περιβάλλοντος στο Βερολίνο, Dr. Claudia Maeder, από τις 21 Απριλίου 2004, αγνοήθηκε τελείως. Σε αυτή την επιστολή παρακαλούσα τελικά για μία επιβεβαίωση πως «δεν υπάρχουν πάνω από τη Γερμανία Chemtrails, σαν projekt κλιματολογικού ελέγχου». Το να ασχολειθεί με μία τέτοια απαίτηση, το Υπουργείο Περιβάλλοντος ξεπερνούσε τα όρια: Εάν η μέχρι τώρα σιδηρά Σιωπή αυτής της δημόσιας Υπηρασίας σχετίζεται, με (σύμφωνα με ενημέρωση από έγκυρη πηγή) το ότι ο προϊστάμενος της Dr. Maeder, Διευθυντής εισήγησης (Referatsleiter) Dr. Sartorius είναι υψιλόβαθμο μέλος της γερμανικής Επιτροπής IPCC, παραμένει προς το παρών αναπάντητο.
Το International Panel on Climate Change (IPCC) απέριψε πριν από τρία χρόνια την Πατέντα Welsbach, που παρουσιάζει η βάση για το projekt των chemtrails. Αυτή η διεθνής επιτροπή αποτελείται από αρκετές εκατοντάδες Ερευνητές του Κλίματος, οι οποίοι σε τακτικά διαστήματα συνεδριάζουν κάτω από την «ομπρέλα επικυριαρχίας» της UNO.
Λοιπόν, αν η σιωπή των Υπηρεσιών μας μπορεί να ανφερθεί ως τυχαία, τολμώ σταδιακά να το αμφισβητώ. Σίγουρα πάντως δεν μπορεί να εξηγηθεί με το ότι τα παρουσιαζόμενα επιχειρήματα μπορούν ίσως να θεωρηθούν γελοία ή μη επαληθευόμενα.

Μια αναγνώστρια παρατήρησε στις 24 Απριλίου 2004, πως αεροπλάνα γέμιζαν τον ουρανό με γραμμές σε σχήματα πλέγματος από νωρίς το πρωί στο Neukirchen/Saar. Ο προηγουμένως μπλέ ουρανός από τις 11π.μ. μετατρεπόταν σε ασπριδερό σαν το γάλα.



“Σχεδόν καθημερινά βλέπουμε Chemtrails” γράφει ένας αναγνώστης απο την περιοχή του Leipzig.
Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν κοντά στο Collm τέλη του 2003.


Η Greenpeace σε δίλημμα?

Η Greenpeace της Ελβετίας μοιάζει αντιθέτως να είναι άλλης άποψης.
Έτσι γράφει ο υπεύθυνος τους για το Κλίμα και την Κυκλοφορία, Cyrill Studer, σε ένα εσωτερικό σημείωμα προς τους συνεργάτες του, στις 15 Μαρτίου 2004, το ακόλουθο:
«Άκουσα για το φαινόμενο Chemtrails.(...). H Greenpeace δεν θα ασχοληθεί με τα Chemtrails προς το παρόν. Η επιστημονική βάση δεν είναι δεδομένη σε επαρκή βαθμό. (...) Η Greenpeace δεν είναι η Οργάνωση που μπορεί να ενδιαφερθεί για την επαλήθευση ενός εικαζόμενου φαινομένου. Από τη μία πλευρά δεν θα ήταν εγκυημένη η ανεξαρτησία και απο την άλλη θα δεινοπαθούσαν οι δυνατότητες μας.(σημ. μτφ.:σε χρήματα και ανθρώπινο δυναμικό εννοείται). Αυτό σημαίνει πως θα έπασχαν πλέον σημαντικά κομμάτια της καμπάνιας μας για το κλίμα, όπως η προώθιση της Ενεργειακής Αποδοτικότητας και των εναλλακτικών μέσων Παραγωγής Ενέργειας ή η ενεργή επιρροή μας στην παρούσα πολιτική.»

Το πως καταλήγει ο υπεύθυνος Κλίματος της Greenpeace, Studer, στην εντύπωση, πως οι παρατηρήσεις σχετικά με το κλίμα, δεκάδων χιλιάδων εν τω μεταξύ έντονα ενδιαφερομένων Ελβετών, Αυστριακών και Γερμανών βασίζονται σε απλές υποθέσεις, μένει αναπάντητο. Το να βγαίνει όμως το συμπέρασμα πως μια επιστημονική διερέυνηση του φαινομένου των chemtrails εντός της Greenpeace, θα έκλεβε την δυνατότητα επιρροής της παρούσας (περιβαλοντικής-) πολιτικής, μοιάζει να εκπροσωπεί μια ιδιόμορφη λογική.
Πως μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο? Δεν μπορεί να μην υποψιαστεί κανείς πως η Greenpeace αφήνει εσκεμμένα κάποιες ασάφειες να αιωρούνται. Θα έπεφτε εντελώς νέο φως στη θέση αυτών των προστατών του περιβάλλοντος, εάν για αυτούς πολύ απλά δεν μπορεί να υπάρχει ότι δεν επιτρέπεται να υπάρχει.
Δεν θέλουμε όμως να προτρέχουμε και ας δούμε τι δίνει επιπλέον στους ανήσυχους συμμαχόμενους του προς περισυλλογή ο Studer:
«Η Greenpeace επαφίεται στις αποφάσεις-διαγνώσεις της διάσκεψης για το Κλίμα που διενήργησε η Επιτροπή Μελέτης του Κλίματος της UNO, δηλαδή το IPCC. Αυτό το πάνελ που αποτελείται απο περίπου 2000 Επιστήμονες του Κλίματος είναι αναγνωρισμένο και ανεξάρτητο. Τα συμπεράσματα είναι ξεκάθαρα: Η αύξηση της θερμοκρασίας του Κλίματος αποτελεί το μαγαλύτερο κίνδυνο για την Ανθρωπότητα. Η εκτεταμένη χρήση των Chemtrails δεν θα μπορούσε να μείνει κρυφή από το IPCC.”

Κοιτάζει έτσι άπραγη η Greenpeace τα συμβάντα με τα Chemtrails, επειδή της δένει τα χέρια η εξάρτηση από την UNO?
Κολάζ: r&z

Η Greenpeace, βασίζεται λοιπόν, όπως λέει ο Studer, στα συμπεράσματα του IPCC, και κατά προέκταση της UNO.
Έχει διαβάσει όμως το άρθρο για τα chemtrails από το περιοδικό raum+zeit και γνωρίζει κατά συνέπεια πως ειδικά το IPCC κατηγορείται πως όχι μόνο συμμετέχει στη διατήρηση μυστικότητας για το, σε παγκόσμια κλίμακα πλέον, πρότζεκτ Ψεκασμών, αλλά επίσης από του 2001 το αργότερο έδωσε τη συγκατάθεση του στο παγκοσμίως μεγαλύτερο Μυστικό Πρόγραμμα από την εποχή του «Manhattan-Projekt» του Oppenheimer. Αυτό το γεγονός όμως δεν εμποδίζει τον Studer να επαφίεται με εμπιστοσύνη στο IPCC. Αν γνώριζε κάτι για τα Chemtrails η Επιτροπή, σίγουρα θα ενημέρωνε αμέσως την Greenpeace...

(ακολουθεί:"To Υπουργείο Περιβάλλοντος δεν γνωρίζει τίποτε")
Φιλικά
Τοξότης


Edited by - toxotis on 24/10/2006 15:55:54


__________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ
__________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

loveworks
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 02:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους loveworks
όλες αυτές οι φωτογραφίες που κοιτάζετε, είναι contrails και όχι chemtrails. δεν ξέρω κατά πόσο είναι βλαβερά τα καυσαέρια των αεροπλάνων, έχω διαβάσει πάντως ότι είναι και ότι ασκούν επίδραση στο κλίμα και είναι σημαντική πηγή μόλυνσης.

καμμία σχέση όμως με ψεκαστήρες και ψεκασμούς με χημικά. χωρίς να λέω ότι κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο, ή ότι δεν εφαρμόζεται με ειδικά αεροπλάνα σε συγκεκριμένες περιοχές, πράγμα που δεν μπορώ να γνωρίζω, όλα αυτά που παρουσιάζετε σαν στοιχεία, είναι τα παλιά καλά ίχνη που αφήνουν οι κινητήρες των αεροσκαφών ανάλογα με τις ατμοσφαιρικές συνθήκες και τον καιρό που επικρατούν. τα οποία αν και δεν είναι καθόλου αθώα, με τίποτα δεν πλησιάζουν το κατώφλι της τερατώδους συνωμοσίας εναντίον της ανθρωπότητας.

μη μου το dna τάρατεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 10:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
quote:

όλες αυτές οι φωτογραφίες που κοιτάζετε, είναι contrails και όχι chemtrails. δεν ξέρω κατά πόσο είναι βλαβερά τα καυσαέρια των αεροπλάνων, έχω διαβάσει πάντως ότι είναι και ότι ασκούν επίδραση στο κλίμα και είναι σημαντική πηγή μόλυνσης.

καμμία σχέση όμως με ψεκαστήρες και ψεκασμούς με χημικά. χωρίς να λέω ότι κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο, ή ότι δεν εφαρμόζεται με ειδικά αεροπλάνα σε συγκεκριμένες περιοχές, πράγμα που δεν μπορώ να γνωρίζω, όλα αυτά που παρουσιάζετε σαν στοιχεία, είναι τα παλιά καλά ίχνη που αφήνουν οι κινητήρες των αεροσκαφών ανάλογα με τις ατμοσφαιρικές συνθήκες και τον καιρό που επικρατούν. τα οποία αν και δεν είναι καθόλου αθώα, με τίποτα δεν πλησιάζουν το κατώφλι της τερατώδους συνωμοσίας εναντίον της ανθρωπότητας.


Η αποψή σου είναι σφαλμένη.

Τη σημερινή σκόπιμα παραπληνιτική δημόσια συζήτηση για το εάν και κατά πόσο οι κλιματικές αλλαγές έχουν ανθρώπινη αιτία θα έπρεπε να την αντικαταστήσει μια δημόσια συζήτηση για το κατά πόσο οι chemtrails αποτελούν δικαιολογημένη αντίδραση σε διάφορα ανθρωπογενή οικολογικά προβλήματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 11:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Θα συμφωνίσω με τον halva και παίρνοντας θέση, θα έλεγα πως στη δημόσια αυτή συζήτηση θα έπρεπε πρώτα να δοθούν εξηγήσεις γιατί η προστασία των οικονομικών συμφερόντων και των οικονομιών ορισμένων κρατών-για να μην εφαρμοστούν οι μειώσεις σε CO2 όπως ορίζει η συνθήκη του Κιότο- θα έπρεπε να ρισκάρει την υγεία του πλανήτη και όλων των ζωντανών οργανισμών!

Ποιοι είναι αυτοί που θεωρούν πως μερικά εκατομμύρια ζωές που θα χαθούν εις γνώση τους είναι "απώλεις σε ανεκτά όρια"(!)

Ποιοι είναι αυτοί που για να κουκουλώσουν ένα μεγάλο κακό διαπράττουν ένα καινούργιο και μεγαλύτερο έγκλημα?

Ποιος του έχρισε "σωτήρες" του πλανήτη και της ανθρωπότητας?

Ναι θα συμφωνίσω με τον halva:
Πλέον δεν τίθετε θέμα για το εάν συμβαίνει, αυτό έγινε πλέον ξεκάθαρο.
Το θέμα είναι ποια βήματα πρέπει να γίνουν για να πάψει η εφαρμογή αυτού του προγράμματος.

Φιλικά
Βίκυ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 12:44:47  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητή Τοξότης κοίτα κάτι σχετικό που βρήκα σε ένα άλλο site:
Ο τίτλος ήταν "Ο πλανήτης Γη στο χείλος της καταστροφής"
"Τον κώδωνα του κινδύνου κρούει για μια ακόμη φορά η οικολογική οργάνωση WWF αναφορικά με την περιβαλλοντική καταστροφή που είναι ραγδαία και ευρείας εμβέλειας, ενώ το πρόβλημα αναμένεται να οξυνθεί σοβαρά ήδη μέχρι το 2050.

Το οικοσύστημα του πλανήτη έχει υποβαθμιστεί στο «πιο χαμηλότερο σημείο από την αρχή της ανθρώπινης ιστορίας». Τα είδη των ζώων έχουν μειωθεί κατά 31% σε ένα διάστημα 30 σχεδόν ετών, από το 1970 έως το 2003. Σύμφωνα με τους ειδικούς, η βιοποικιλία έχει πληγεί σημαντικά και αυτό οφείλεται στην κατανάλωση των πόρων με ρυθμούς πιο γρήγορους από αυτούς που ο πλανήτης μπορεί να τους ανατροφοδοτήσει.

Ο Πολ Κινγκ, διευθυντής της εκστρατείας της οργάνωσης, δηλώνει ότι ο κόσμος έχει φορτωθεί ένα «τεράστιο οικολογικό χρέος», και πρόσθεσε «είναι καιρός πλέον να κάνουμε επιλογές ζωτικής σημασίας, ώστε να επιτρέψουμε στους ανθρώπους να απολαμβάνουν τους ρυθμούς ζωής του πλανήτη (…) Οι πόλεις και τα σπίτια που χτίζουμε ή θα καταδικάσουν την κοινωνία στην καταστροφή λόγων υπερκατανάλωσης ή θα ωθήσουν τις επόμενες γενιές για τη δημιουργία ενός υποφερτού πλανήτη».

Το τελικό, απαισιόδοξο μήνυμα που οι συγγραφείς της έκθεσης θέλησαν να προβάλλουν είναι η θλιβερή διαπίστωση ότι η ζήτηση πόρων το 2050 θα είναι διπλάσια σε σχέση με αυτό που η Γη μπορεί να προσφέρει.

Και αυτή είναι μια πολύ κοντινή ημερομηνία, για να μπορέσουμε να την παραβλέψουμε… "
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 14:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ναι...Ενταξει για την Συνθηκη του Κιοτο, αλλα δεν υπογραφτηκε απο τις Αεροπορικες Εταιριες...ουτε απο τις κατασκευαστριες εταιριες αεροσκαφων !!!

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 15:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Δεκτό αυτό για τη Συνθήκη του Κιότο, αλλά ακόμη και αυτοί που υπέγραψαν φρόντισαν να το μετατρέψουν σε εμπορικό προίον:

1. αγορά δικαιωμάτων από άλλες χώρες

2. εφαρμογή chemtrails, απ' όπου εισρέουν τεράστια κέρδη για πολλές εμπλεκόμενες βιομηχανίες

(δες και το 1o άρθρο του Stetter που πέρασα παραπάνω)

Αλλά ακόμη και έτσι δεν δίνεται απάντηση στα ερωτήματα που έθεσα.
Είναι σαν να λες πως οι αεροπορικές είναι ο "σωτήρας" μας...ενώ και αυτές απλά συμμετ΄χουν στο πρόγραμμα ψεκασμών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 16:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Δεν συμμεριζομαι τις Αεροπορικες Εταιριες, καθως γιατι ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΟΥΝ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ 20 ΕΤΙΑΣ, με αποτελεσμα την μεγαλυτερη μολυνση των αιθερων, καθως επισης και της κατασκευαστριες εταιριες (BOEING & AIRBUS, οι υπαρχουσες μεγαλυτερες) γιατι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΜΕΣΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ... Δεν εννοω να κατασκευασουν αεροπλανα να καινε υδρογονο ή μπαταριες...απλα ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΥΣΙΜΩΝ και φυσικα πιο ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ και οχι ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ-ΤΕΡΑΤΑ που υπαρχουν τωρα (ROLLS-ROYS & Pratt & Whitney)....

Τελικα, θα μπορουσαμε να πουμε οτι η Συμφωνια του Κιοτο ειναι ενα φιασκο ! ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΜΕΣΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 22:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
quote:

Τελικα, θα μπορουσαμε να πουμε οτι η Συμφωνια του Κιοτο ειναι ενα φιασκο ! ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΜΕΣΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Ακριβώς φίλε μου.
Μια καλή πρόθεση που κατέληξε φιάσκο και κερδοφόρο εργαλείο στα χέρια αυτών που κινούν τα νήματα....
...για τι άλλο, για το "Θεο" - χρήμα...

Κρίμα, αλλά θα πρέπει να δουμε τι μπορεί να γίνει απο εδώ και πέρα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy