ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Χημικές ουρές" - Kάποιοι ανέλαβαν να ψεκάσουν τον πλανήτη? Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
someone.
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 16:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους someone.
Φίλτατε halva, ζητάς την ταυτότητα μου και το όνομα μου σε ένα διαδικτυακό χώρο όπου ισχύει ο νόμος της ανωνυμίας και η προστασία των προσωπικών δεδομένων; Εντελώς άστοχη η παρέμβασή σου. Σε είχα για σοβαρότερο συνομιλητή. Δεν θυμάμε κάπου στους όρους που συμφώνησα για να συμμετάσχω σ'αυτό το χώρο να με υποχρεώνουν να δηλώσω ταυτότητα τύποις αστυνομικής ή δικαστικής ανακρίσεως!
Βλέπω ότι ενοχλήσε με αυτά που έχω γράψει.
Βλέπω επίσης ότι θες να μονοπωλήσεις το ενδιαφέρον για την οικολογία του πλανήτη.
Όχι φίλτατε, κάνεις τεράστιο λάθος, δεν είσαι ο μόνος που ενδιαφέρετε για την οικολογία του πλανήτη. Ουτε εσύ και οι όποιοι πιστοί της θεωρίας των chemtrails μπορείτε να μονοπωλήσετε το οικολογικό ενδιαφέρον για την προστασία του περιβάλλοντος.
Ευτυχώς και όπως είδατε όλοι άλλωστε, υπάρχουν επιστήμονες και επίσημοι φορείς που ενδιαφέρονται για τις συνολικές επιπτώσεις της αεροπορίας στο περιβάλλον (και όχι μόνο των contrails), οι οποίοι -και πάλι ευτυχώς- δουλεύουν, και δεν αναλίσκουν τον πολύτιμο χρόνο τους σε αναπόδεικτες υποθέσεις και φαντασιόπληκτες ιστορίες και ανούσιες αντιπαραθέσεις με τους οπαδούς αυτών των υποθέσεων...
Τελος πάντων. Για τον σκεπτικιστή Reynolds, γνωρίζω και θα υπάρξει σύντομα σχετική ενημέρωση.

quote:
Απ ότι κατάλαβα, ο φίλος someone μας λέει ότι δεν υπάρχει θέμα chemtrails (ότι κι αν κρύβει αυτός ο όρος) και πώς ότι βλέπουμε στον ουρανό δημιουργείται από τα απλά contrails των διάφορων αεροπλάνων που περνούν από πάνω. Αυτά το contrails δεν επιβαρύνουν την υγεία των ανθρώπων αλλά πιθανόν συνεισφέρουν στο περιβαλλοντικό πρόβλημα, το οποίο είναι ένα θέμα που εξετάζεται επισήμως από τους ανάλογους φορείς.
Απορρίπτει λοιπόν την περίπτωση του συστηματικού "ψεκασμού" της ατμόσφαιρας για οποιονδήποτε λόγο.


Aγαπητέ/η Ostria, πολύ καλά κατάλαβες.

quote:

Το θέμα λοιπόν είναι, μπορούμε να αποδείξουμε το αντίθετο, χρησιμοποιώντας άλλα αποδεικτικά στοιχεία εκτός της εμφάνισης των "chemtrails ή contrails" στον ουρανό ή έστω σε συνδυασμό με αυτά;


Όχι δεν υπάρχει καμία απόδειξη. Aυτά που αναφέρουν ορισμένοι από αυτούς ως δήθεν "fallout" επικίνδυνες ουσίες που υποτίθεται ότι πέφτουν στο έδαφος από τα α/φη είναι στην καλύτερη περίπτωση ή κατασκευασμένες απάτες ή απλά δεν έχουν καμία σχέση με τα α/φη και τα contrails που αυτά σχηματίζουν.


Edited by - someone. on 20/01/2007 17:14:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 20:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
..

Edited by - halva on 20/01/2007 20:24:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 20:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
quote:

Βλέπω επίσης ότι θες να μονοπωλήσεις το ενδιαφέρον για την οικολογία του πλανήτη.
Όχι φίλτατε, κάνεις τεράστιο λάθος, δεν είσαι ο μόνος που ενδιαφέρετε για την οικολογία του πλανήτη. Ουτε εσύ και οι όποιοι πιστοί της θεωρίας των chemtrails μπορείτε να μονοπωλήσετε το οικολογικό ενδιαφέρον για την προστασία του περιβάλλοντος.

quote:

Τελος πάντων. Για τον σκεπτικιστή Reynolds, γνωρίζω και θα υπάρξει σύντομα σχετική ενημέρωση.

Mάλιστα κύριε οικολόγε.

Μεγάλο ενδιαφέρον θα έχει να σας δούμε να κάνετε μέτωπο με τον 'σκεπτικιστή' των κλιματικών αλλαγών και οπαδό της παραστρατιωτικής ακροδεξιάς Reynolds.

Θα δούμε ποιοί θα κερδίσουν.

'Οπως θα έλεγε ο ιδιος: Bring it on!!!

Edited by - halva on 20/01/2007 20:29:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 22:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
γνήσιες και ψευδεπίγραφες φωνές

Αυτός ο ισχυρισμός αγαπητέ halva μου φαίνεται τραβηγμένος από τα μαλλιά. Και βέβαια ο someone δεν έχει την υποχρέωση να δώσει τα στοιχεία του, ούτε να σε πείσει ότι δεν είναι "πράκτορας" άλλων συμφερόντων.
Τα ποστ που διάβασα στα link που έδωσες, δεν απάντησαν στην ερώτησή μου. Ισως η προσοχή και η έρευνα πάνω στο θέμα, θα πρέπει να επικεντρωθεί στις "επιπτώσεις" δηλ. στο αποτέλεσμα.
Μία ιδέα είναι να αρχίσετε από τώρα (πριν την εισβολή) να παίρνετε πληροφορίες από το Ιράν. Πληροφορίες για τον καιρό, για τον πληθυσμό σε σχέση με την υγεία του ή οτιδήποτε μπορεί να ξεφεύγει από τα συνηθισμένα.


quote:
Όχι δεν υπάρχει καμία απόδειξη. Aυτά που αναφέρουν ορισμένοι από αυτούς ως δήθεν "fallout" επικίνδυνες ουσίες που υποτίθεται ότι πέφτουν στο έδαφος από τα α/φη είναι στην καλύτερη περίπτωση ή κατασκευασμένες απάτες ή απλά δεν έχουν καμία σχέση με τα α/φη και τα contrails που αυτά σχηματίζουν

Για να υπάρξουν αποδείξεις αγαπητέ someone, θα πρέπει να γίνουν μελέτες και έρευνες προς αυτόν τον τομέα. Και αυτές τις έρευνες δεν μπορούμε να τις κάνουμε εμείς εδώ, αλλά τα ειδικά εργαστήρια, υποθέτω.
Ισως αυτοί να έχουν κάποια στοιχεία αλλά να μην τα έχουν συνδυάσει ακόμα.

Γενικά, δεν θεωρώ ότι υπάρχει μία μεγάλη συνωμοσία κάλυψης του "φαινομένου" των chemtrails. Μου φαίνεται λογικό ότι δεν μπορεί να υπάρχει συγκάλυψη του θέματος, εφόσον υποτίθεται ότι συμπεριλαμβάνει τόσους συμμετέχοντες (κυβερνήσεις, εταιρίες, πολίτες) σε τόσα κράτη της γης.
Δεν αποκλείω όμως την περίπτωση να γίνονται κάποιοι επιλεκτικοί ψεκασμοί (κυρίως από τους Αμερικάνους) σε πειραματικό επίπεδο, για διάφορους λόγους. Επίσης δεν αποκλείω αυτά τα πειράματα, να γίνονται σε εμπόλεμες ζώνες (γι αυτό αναφέρθηκα στο Ιράν πιό πάνω) μιάς και εκεί θα μπορούσαν να μελετήσουν τα αποτελέσματα των όποιων πειραμάτων τους, χωρίς να γίνουν άμεσα αντιληπτοί.



'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 06:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
quote:

quote:
γνήσιες και ψευδεπίγραφες φωνές

Αυτός ο ισχυρισμός αγαπητέ halva μου φαίνεται τραβηγμένος από τα μαλλιά.


Πιστεύεις ότι δεν ήταν πειστική η διάκριση που έκανα; Θα ήθελες εσύ να κάνεις στον κύριο someone την ερώτηση που προτείνω, δηλαδή αν πιστεύει ότι η γνώση πως οι chemtrails eίναι contrails θα μας βοηθήσει να σώσουμε τον πλανήτη; Θα ήθελες να ρωτήσεις γιατί βρίσκεται ΕΔΩ, σαν να ειμάστε ΕΜΕΙΣ το πρόβλημα όταν ο ίδιος παραδέχεται ότι δεν προχωράει το ΚΙΟΤΟ λόγω της δύναμης των «σκεπτικιστών» και των συμφερόντων που τους υποθάλπτουν. Γιατί δεν πηγαίνει στα δικά τους φόρουμ να τους πείσουν ότι οι κλιματικές αλλαγές έχουν κάποια σχέση με την ανθρώπινη δραστηριότητα; Είναι οικολόγος ο κύριος. Δεν μας το επιβεβαίωσε; Θα ήθελες να τον ρωτήσεις αυτό; H θα απευθυνθείς μόνο σε ΜΕΝΑ, για να επιτύχει ο κύριος τον στόχο του, δηλαδη να μας κάνει να τσακωνόμαστε μεταξύ μας;

quote:

Και βέβαια ο someone δεν έχει την υποχρέωση να δώσει τα στοιχεία του, ούτε να σε πείσει ότι δεν είναι "πράκτορας" άλλων συμφερόντων.

Δεν του ζήτησα να αποδείξει ότι δεν είναι πράκτορας. Σκασίλα μου. Έδωσα το δικό μου όνομα παραδειγματικά, για να δούμε την αντιδρασή του. Και για να ντρέπεται όταν συγκρίνει τον εαυτό του με τους πράκτορες στην Αμερική που δεν φοβούνται αν όλος ο κόσμος ξέρει ποιοι είναι, τόσο διαλυμένη και ανήμπορη είναι η κοινωνία στην οποία βρίσκονται.

quote:

Τα ποστ που διάβασα στα link που έδωσες, δεν απάντησαν στην ερώτησή μου.

Nαί. ‘Ισως θα είναι καλύτερο να βλέπεις το θέμα από άλλη οπτική γωνιά. Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να πιστεύουμε ότι υποχρεωνόμαστε να δείξουμε ότι τα chemtrails δεν είναι contrails.

quote:

‘Ισως η προσοχή και η έρευνα πάνω στο θέμα, θα πρέπει να επικεντρωθεί στις "επιπτώσεις" δηλ. στο αποτέλεσμα.

Εύστοχη παρατήρηση. Δεν υπάρχει ανάγκη να πειστεί ο κόσμος ότι οι chemtrails είναι contrails, όπως δείχνει να πιστεύει ο someone.

quote:

Μία ιδέα είναι να αρχίσετε από τώρα (πριν την εισβολή) να παίρνετε πληροφορίες από το Ιράν. Πληροφορίες για τον καιρό, για τον πληθυσμό σε σχέση με την υγεία του ή οτιδήποτε μπορεί να ξεφεύγει από τα συνηθισμένα.

‘Όταν λες ‘εσείς’, ποιους εννοείς. Συμπεριλαμβάνεις και τον someone; Απάντηση παρακαλώ.

quote:
Όχι δεν υπάρχει καμία απόδειξη. Aυτά που αναφέρουν ορισμένοι από αυτούς ως δήθεν "fallout" επικίνδυνες ουσίες που υποτίθεται ότι πέφτουν στο έδαφος από τα α/φη είναι στην καλύτερη περίπτωση ή κατασκευασμένες απάτες ή απλά δεν έχουν καμία σχέση με τα α/φη και τα contrails που αυτά σχηματίζουν

quote:

Για να υπάρξουν αποδείξεις αγαπητέ someone, θα πρέπει να γίνουν μελέτες και έρευνες προς αυτόν τον τομέα. Και αυτές τις έρευνες δεν μπορούμε να τις κάνουμε εμείς εδώ, αλλά τα ειδικά εργαστήρια, υποθέτω.

Όστρια, δεν νομίζεις ότι αυτό που έχουμε να πούμε στον someone είναι απλώς ότι ολόκληρη η στάση του είναι OFF TOPIC; Mόλις πούμε αυτό, δεν έχουμε τίποτα άλλο να του πούμε. Άρα, γιατί συνεχίζει να βρίσκεται εδώ; Θα του κάνεις αυτή την ερώτηση, αφού τελικά δεν φοβάσαι να του μιλάς.

quote:

Γενικά, δεν θεωρώ ότι υπάρχει μία μεγάλη συνωμοσία κάλυψης του "φαινομένου" των chemtrails. Μου φαίνεται λογικό ότι δεν μπορεί να υπάρχει συγκάλυψη του θέματος, εφόσον υποτίθεται ότι συμπεριλαμβάνει τόσους συμμετέχοντες (κυβερνήσεις, εταιρίες, πολίτες) σε τόσα κράτη της γης.

Πολλοί από αυτούς προφανως πιστεύουν ότι χρειάζονται αυτοί οι ψεκασμοί.

quote:

Δεν αποκλείω όμως την περίπτωση να γίνονται κάποιοι επιλεκτικοί ψεκασμοί (κυρίως από τους Αμερικάνους) σε πειραματικό επίπεδο, για διάφορους λόγους.

Είναι αναμφισβήτητο ότι οι persistent contrails παρατηρούνται σε τεράστια έκταση του πλανήτη. Παντού στην Ευρώπη, Αμερική αλλά και αλλού.

quote:

Επίσης δεν αποκλείω αυτά τα πειράματα, να γίνονται σε εμπόλεμες ζώνες (γι αυτό αναφέρθηκα στο Ιράν πιό πάνω) μιάς και εκεί θα μπορούσαν να μελετήσουν τα αποτελέσματα των όποιων πειραμάτων τους, χωρίς να γίνουν άμεσα αντιληπτοί.

Μάλλον η στρατιωτική όψη του ζητήματος είναι κατί ξεχωριστό.

Edited by - halva on 21/01/2007 09:13:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 08:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
Η Βίκυ-Toxotis ξεκίνησε αυτή τη συζήτηση και ήταν ουσιαστικά συντονίστρια. Τα κατάφερε μιά χαρά μέχρι να εμφανίστεί ο someone. Tότε μου έστειλε e-mail, ουσιαστικά ζητώντας την παρεμβασή μου.

Εγώ όμως δεν θέλω να προσπαθώ να συντονίζω συζήτηση στην οποία συμμετέχει ο someone. Η στην οποία συζητάμε για το someone.

Θα έπρπεπε η toxotis να ξεκαθαρίσει τη θέση της. Θέλει να ζητήσει από τον someone να αποχωρίσει;

H θα προτιμούσε να αποχωρίσω εγώ;

Edited by - halva on 21/01/2007 08:14:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 11:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Αγαπητέ μου halva δεν βλέπω τον λόγο γιατί θα έπρεπε να αποχωρήσει ένας από τους δύο. Και δεν νομίζω ότι η τοξότης (ή ο όποιος θεματοθέτης σε αυτή την περίπτωση) έχει το δικαίωμα να ζητήσει από οποιονδήποτε να αποχωρήσει από το θέμα του. Επιτέλους νομίζω ότι πρέπει να μάθουμε να συζητούμε μεταξύ μας, και να συζητούμε επικοδομητικά κυρίως με αυτούς που δεν συμφωνούμε (με τους άλλους είναι εύκολο).


Ρωτάς τον someone αν πιστεύει "ότι η γνώση πως οι chemtrails eίναι contrails θα μας βοηθήσει να σώσουμε τον πλανήτη;"
Εγώ δεν την καταλαβαίνω αυτή την ερώτηση. Υποχρέωσή μας είναι να προσπαθήσουμε να δώσουμε στις νεώτερες γενιές έναν πλανήτη βιώσιμο. (μία ηθική υποχρέωση που την δέχεσαι ή δεν την δέχεσαι)

Τα chemtrails -αν όντως υπάρχουν- είναι μέρος του προβλήματος, όχι το μόνο πρόβλημα που έχουμε να αντιμετωπίσουμε. Εφ όσον όμως δεν γνωρίζουμε τι θέλουν να πετύχουν με τα chemtrails και δεν γνωρίζουμε και τις πιθανές επιπτώσεις τους (είτε στο άνθρωπο είτε στον πλανήτη ως σύνολο) δεν βλέπω πώς θα έπρεπε να κινηθούμε, εκτός από το να ψάξουμε να βρούμε αποδείξεις ώστε να συγκεκριμενοποιήσουμε το πρόβλημα αν πράγματι υπάρχει.

Από την άλλη πλευρά τα contrails είναι πιό χειροπιαστή περίπτωση και ελέγχονται για κάποιες επιπτώσεις στο κλίμα της γης. Είναι πιό συγκεκριμένο πρόβλημα και είναι πιθανόν να περιοριστεί με την αλλαγή της καύσιμης ύλης (της ενέργειας, που είναι και το γενικότερο πρόβλημα). Εφ όσον δεχόμαστε ότι η ανθρώπινη δραστηριότητα έχει επιπτώσεις στην ατμόσφαιρα και έχουμε ήδη δει και μετρήσει αυτές τις επιπτώσεις -στρώμα του όζοντος, σύννεφα μόλυνσης κλπ.- έχουμε την υποχρέωση να βρούμε τρόπους για να μειώσουμε το πρόβλημα.


Οταν λέω "εσείς", εννοώ τους ανθρώπους που πιστεύουν στα chemtrails και ότι αυτά αποτελούν κίνδυνο. Ο someone που δεν πιστεύει ότι υπάρχουν δεν υποχρεούται να βρει αποδείξεις για το αντίθετο.
(Αυτό ισχύει για όλους τους θετικούς ισχυρισμούς -υπάρχει θεός, υπάρχουν ufo, υπάρχει ψυχή, υπάρχουν φαντάσματα, υπάρχει συνομωσία κλπ. Αυτός που δεν πιστεύει σε όλα αυτά δεν καλείται να αποδείξει την μη ύπαρξη τους).


Είναι ο someone OFF TOPIC; Δεν το νομίζω. Γιατί είναι εδώ; Για να πει και να στηρίξει την δική του άποψη, όπως και εσύ και εγώ. Αλίμονο αν έχουν δικαίωμα να μιλούν μόνο όσοι συμφωνούν με την άποψη του θεματοθέτη.

Η στρατιωτική όψη του ζητήματος είναι ίσως η πιό σαφής, από την πλευρά των αποτελεσμάτων. Είτε πρόκειται για weather manipulation, είτε πρόκειται για ελέγχους συνειδήσεων, ή ό,τι άλλο, δεν υπάρχει καλύτερο πεδίο έρευνας, από το πεδίο μάχης.
Αν έχουν αυτές τις δυνατότητες, σίγουρα τις δοκιμάζουν εκεί.

Από την άλλη, αν οι ψεκασμοί έχουν να κάνουν αποκλειστικά με την μείωση του φαινομένου του θερμοκηπίου, ίσως το πεδίο των πειραμάτων τους να είναι πρωταρχικά οι πόλοι (εκεί που επικεντρώνεται το πρόβλημα). Το να ψεκάζεις πάνω από τις πόλεις -σχεδόν αποκλειστικά- δεν μου φαίνεται πολύ λογικό, αν ο σκοπός τους είναι ο έλεγχος του φαινομένου του θερμοκηπίου.

Τέλος πάντων, αυτή είναι η απόψή μου με τα στοιχεία που έχω μέχρι στιγμής.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 13:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
quote:

Ρωτάς τον someone αν πιστεύει "ότι η γνώση πως οι chemtrails eίναι contrails θα μας βοηθήσει να σώσουμε τον πλανήτη;"
Εγώ δεν την καταλαβαίνω αυτή την ερώτηση.

Κι εγώ, τι φταίω γι'αυτό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 16:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ halva, στα 5+ χρόνια λειτουργίας των Forums του Esoterica υπάρχουν αρκετοί κανονισμοί που έχουν εκφραστεί πάρα πολλές φορές από τους Υπευθύνους του Χώρου σχετικά με την διεξαγωγή των Συζητήσεων.
Ένας από αυτούς είναι και το γεγονός οτι δεν γίνεται να κάνουμε μια προτροπή να αποκλειστεί ένα μέλος από μια συζήτηση επειδή εκφέρει μια άποψη διαφορετική από αυτήν που έχουν εκφέρει οι υπόλοιποι συζητητές.

Στην προκειμένη περίπτωση το μέλος someone. δεν παραβίασε κάποιον κανονισμό, εξέφρασε τις απόψεις του - ίσως με έναν τρόπο κάπως απόλυτο - με τα επιχειρήματα του αλλά δεν προσέβαλε κάποιον συνομιλητή του ούτε ξέφυγε από τα όρια του ορθού διαλόγου.

Η Κοινότητα των Forums του Esoterica έχει ως αντικείμενο της τη Μεταφυσική, τον Εσωτερισμό, την Αναζήτηση όμως όλα αυτά μέσα από μια πιο φιλοσοφική θέαση των πραγμάτων.
Και σ' αυτήν την φιλοσοφική θέαση των πραγμάτων δεν ταιριάζει ούτε να αποκλείουμε έναν άνθρωπο επειδή έχει κάποιες διαφορετικές απόψεις από τις δικές μας, ούτε να γινόμαστε απόλυτοι και παγιωμένοι στις αντιλήψεις μας.

Μέσα από αυτήν την θέαση λοιπόν μπορούμε να δούμε και να εξετάσουμε τον Άνθρωπο και κυρίως παρατηρώντας τον ίδιο μας τον εαυτό.
Τι μπορούμε να μάθουμε για τον εαυτό μας, τι μπορούμε να δώσουμε σε κάποιον συνομιλητή μας και τι μπορούμε να πάρουμε.
Σε κάθε συνδιαλλαγή μας μπορεί να υπάρξει αυτή η σχέση του "δούναι και λαβείν", όσο δυσδιάκριτη κι αν είναι με μια πρώτη ματιά.

Όπως είπα και στο μήνυμα που απέστειλα στις 19/01/2007, 08:44:44 είναι πολύ χρήσιμο να παρατηρήσουμε τον εαυτό μας σε έναν διάλογο με έναν άνθρωπο του οποίου οι απόψεις είναι εκ διαμέτρου αντίθετες από τις δικές μας.
Μαθαίνουμε να επεκτείνουμε τα όρια μας, να αποδεχόμαστε και σταδιακά ίσως ανακαλύψουμε οτι με τον άνθρωπο αυτό έχουμε περισσότερα κοινά σημεία παρά διαφορές.

Θα πρέπει να ομολογήσω πάντως πως η μεταξύ διαφορά σας έχει κινηθεί σε πολιτισμένα επίπεδα έως τώρα, κάτι το οποίο είναι πολύ σημαντικό.
Ελπίζω λοιπόν να διευθετηθεί αυτή η διαφωνία το συντομότερο δυνατόν.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 16:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial
Halva, ασε το οικολογικο προβλημα και δωσε τιποτα σοβαρα στοιχεια για τα chemtrails. Αλλο οικολογια και αλλο συνωμοσια.

Και μονο που με τα chemtrails ασχολειται ο... Λιακοπουλος, φτανει ως ενδειξη της σοβαροτητος της θεωριας αυτης.


Εχω δει πλανα απο Β παγκοσμιο πολεμο, και ιχνη απο τα μεγαλα βομβαρδιστικα σχηματιζονταν και τοτε. Τι να λεει?

Υ.Γ. Αμα πια εισαι ΤΟΣΟ υπερμαχος της οικολογιας, ΣΤΑΜΑΤΑ ΑΜΕΣΩΣ να οδηγεις αυτοκινητο. ΑΥΤΗ ειναι η πραγματικη προσφορα στη φυση και οχι οι αστηρικτες δοξασιες.

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 17:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
Η Βίκυ-Toxotis ξεκίνησε αυτή τη συζήτηση και ήταν ουσιαστικά συντονίστρια. Τα κατάφερε μιά χαρά μέχρι να εμφανίστεί ο someone. Tότε μου έστειλε e-mail, ουσιαστικά ζητώντας την παρεμβασή μου.

Εγώ όμως δεν θέλω να προσπαθώ να συντονίζω συζήτηση στην οποία συμμετέχει ο someone. Η στην οποία συζητάμε για το someone.

Θα έπρπεπε η toxotis να ξεκαθαρίσει τη θέση της. Θέλει να ζητήσει από τον someone να αποχωρήσει;

H θα προτιμούσε να αποχωρήσω εγώ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 18:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
halva:Εγώ όμως δεν θέλω να προσπαθώ να συντονίζω συζήτηση στην οποία συμμετέχει ο someone. Η στην οποία συζητάμε για το someone.

Διάβασα παραπάνω την άποψη του someone είπε απλά την γνώμη του σχετικά με την επικυνδινότητα των αεροπλάνων στην ατμόσφαιρα.
ΔΕΝ ΕΠΙΤΕΘΗΚΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΒΑΛΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.
Δέν μπορώ να καταλάβω εδώ ... τσιφλίκι σας έχετε κάνει ο καθένας το κάθε θέμα, απαγορεύεται να εκφράσει άλλος άποψη αντίθετη απο την δική σας?
Ζητάτε με επιμονή την διαγραφή του ... για ποιόν λόγο?
Και συγνώμη για την παρέμβαση που δέν ήταν δική μου δουλειά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 18:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
quote:

Στα Κοινωνικά Φόρουμ έχει επικρατήσει ο κανονισμός ότι δεν έχει δικαίωμα λόγου όποιος εκφράζει ρατσιστικές απόψεις.

Στα δικά μας Φόρουμ θα πρέπει να υπάρχει παρόμοιος κανονισμός ότι δεν έχει δικαίωμα λόγου όποιος ισχυριζεταί (ή υπονοεί) ότι ΞΕΡΕΙ ότι τα chemtrails είναι contrails ή/και ότι υπάρχει αβεβαιότητα όσον αφορά της σχέση των κλιματικών αλλαγών με την ανθρώπινη δραστηριότητα.


Για όσους διαβάζουν αγγλικά
http://www.enouranois.gr/english/political/heidicullen.htm

Tο δικό μας σχόλιο:
Dr. Cullen has our full support in taking this strong stand against climate change contrarianism. Unfortunately the climate change and ecological movements only tell half the story, leaving out of account a description of the terrible things that are being proposed and evidently also done at this moment in the name of "climate change mitigation". If the full story were told the position of the 'climate change sceptics' would appear even more dramatically in its total unacceptability.

Αυτή η Dr. Cullen είναι για μας παράδειγμα αποφασιστικότητας.

Βλέπετε πως τη βρίζουν;

Όποιος θέλει να υπάρχει βιώσιμος πλανήτης για τα παιδιά μας θα αποκλείσει από ΚΑΘΕ συζητηση ΟΛΟΥΣ όσους ισχυρίζονται ότι υπάρχει αβεβαιότητα όσον αφορά τη σχέση των κλιματικών αλλαγών με την ανθρώπινη δραστηριότητα Η/ΚΑΙ ότι ΞΕΡΟΥΝ ότι τα chemtrails είναι contrails.


Edited by - halva on 21/01/2007 19:06:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 19:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM
halva εντάξει να διαφωνείς αλλά δεν μπορώ να καταλάβω προς τι αυτή η έκρηξη;

Πρέπει να πω πως είμαι εδώ από την πρώτη σελίδα του topic και ο someone έχει κάνει ίσως τον πιο εμπεριστατωμένο αντίλογο, κατ' εμέ καλά κάνει και μπράβο του.

Μπορεί μερικοί να μην πείθονται -όπως και εγώ- από αυτά που λέει, όμως αν δεν υπήρχαν άτομα όπως ο someone, εγώ το πιο σίγουρο είναι ότι δεν θα είχα ψάξει παράπανω το θέμα.

quote:
Και μονο που με τα chemtrails ασχολειται ο... Λιακοπουλος, φτανει ως ενδειξη της σοβαροτητος της θεωριας αυτης.

velial η Ελληνική κυβέρνηση έχει υπογράψει για την κατασκευή του αγωγού Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολης, τώρα επειδή μίλησε ο Λιακόπουλος για αυτό πριν καν αναφερθεί στα ΜΜΕ και είπε τα δικά του, τι σημαίνει αυτό μήπως ότι η κατασκευή του είναι μια τρελλή θεωρεία;

Ο Λιακόπουλος δεν ανακάλυψε τα chemtrails απλώς προσπαθεί να πουλήσει βιβλία με το θέμα αυτό και θα πει οτιδήποτε μπορεί να πει για να πετύχει αυτό που θέλει.
Εσένα δεν σε έχει ή έστω, έχει προσπαθήσει να κοροϊδέψει κάποιος έμπορος για να αγοράσεις το προϊον του;

Δεν μπορεί κάποια θέματα να χάνουν την αξία τους επειδή δεν θεωρούμε σοβαρό αυτόν που τα αναφέρει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 20:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Aγαπητοί μου φίλοι,

μερικοί "αδίστακτοι" ιοί, κατάφεραν να με κρατούν δυστυχώς για μακριά από το ιντερνετ και το τόπικ μου.
Δυστυχώς πάλι βρίσκω κομματάκι "μπάχαλο" το τόπικ.

Πέρα από το να θυμίσω σε όλους την αρχική τοποθέτηση του θέματος, πως εδω θέλω να ανταλλάξουμε στοιχεία και γνωσεις επι του θέματος ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΣΥΝΩΜΟΣΙΟΛΟΓΙΚΗ διάθεση, θα παρακαλέσω

α)όσοι επιθυμούν να συμμετέχουν, να κάνουν τον κόπο να διαβάσουν όλες τις περασμένες σελίδες

έχουν δοθεί στοιχεία τόσο για τις επιπτώσεις στην υγεία όσο και για το περιβάλλον-ρώτησε νομίζω η Ostria σχετικά και λυπάμε αυτή τη στιγμή ο χρόνος μου είναι περιορισμένος, για να μπορώ να ξανατοποθετίσω τα στοιχεία

β)να συνεχίσουμε τη συζήτηση, από την τελευταία μου τοποθέτηση, με σκοπό, πέρα από ότι άλλο αποδιωργανωτικό, να κάνουμε πράξη την οικολογική συνείδηση όλων μας. Δεν έχουμε πλεον την πολυτέλεια να περιοριζόμαστε σε "φιλοσοφικές" συζητήσεις, για το αν ο άνθρωπος αποτελεί κύριο παράγοντα αποδιοργάνωσης του περιβάλλοντος γενικά και του κλίματος γενικότερα. Αυτό έχει αποδειχτεί επιστημονικά ποικιλοτρόπως και όλες οι μετρήσεις δείχνουν λίγο πολύ το ίδιος.

Ο τρόπος που ζούμε ΕΠΙΡΡΕΑΖΕΙ & ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ άμεσα το περιβάλλον και τον πλανήτη μας!

ΌΛΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ
λοιπόν ΑΣ ΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΑΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΟΥ.

Όλοι μπορούμε και πρέπει να κινητοποιηθούμε ποικιλοτρόπως.

Ήδη έχω οργανώσει στην περιοχή μου:
Περιβαλλοντική-Οικολογική Ομάδα, στα πλαίσια της οποίας:

*ενημερώνουμε τους κατοίκους για τις κλιματολογικές αλλαγές
*για τον τρόπο με τον οποίο επιδρά ο τρόπος ζωής μας στο περιβάλλον
*δίνουμε συμβουλές για το πως μπορούμε μέσα από την οικονομία σε ενέργεια στο σπίτι, να βοηθίσουμε στην επίλυση του προβλήματος της υπερθέρμανσης του πλανήτη, κάνοντας ταυτόχρονα καλό τόσο στο πορτοφόλι, όσο και στην υγεία μας
*ενημερώνουμε για την ανακύκλωση και ξεκινηνάμε ανακύκλωση χαρτιού, αλουμινίου, γυαλιού
*ενημερώνουμε πως με τον περιορισμό της σπατάλης από την καθημερινή μας κατανάλωση βοηθάμε για λιγότερα απορρίματα
*ενημερώνουμε πως "ψηφίζουμε" με το πορτοφόλι μας καταστήματα, επιχειρήσεις και εταιρίες που νοιάζονται για το περιβάλλον και "μποϊκοτάρουμε" το αντίθετο
*ενημερώνουμε για μεταλλαγμένα, χημικά πρόσθετα, σε τρόφημα
*ενημερώνουμε για χρήση "οικολογικών" απορριπαντικών
*ξεκινάμε αποκατάσταση και ανάπλαση της περιοχής του Αξιού δίπλα στην κοινότητα μας -η οποία είχε καταντίσει χώρος για μπάζα και κοπριές, σε σημείο που έκλεισε η πρόσβαση προς το ποτάμι!

*κάνουμε εργαστήρια ανακύκλωσης με τα παιδιά -π.χ. πως κάνω χαρτί καινούργιο, από άχρηστα χαρτιά, με μορφή παιχνίδιχειροτεχνία
*προσπαθούμε να ξυπνίσουμε την οικολογική συνείδηση όλων

*πιέζουμε τους τοπικούς συμβούλος και δήμαρχο για άμεση προώθηση περιβαλλοντικών μέτρων και εναλλακτικές πηγές ενέργειας

Τα καταθέτω όλα αυτά με την ελπίδα να γίνουμε έμπρακτο παράδειγμα προς μίμηση και έμπνευση για κάποιους από εσάς ώστε να γίνουν σε όλα τα σημεία της χώρας μας παρόμοιες προσπάθεις!

Ας μην περιμένουμε οι αλλαγές να έρθουν από επάνω (κυβερνήσεις κτλ.) ποτέ δεν έγινε κάτι τέτοιο ούτε στο παρελθόν. Κάθε μεγάλη αλλαγή στην ιστορία της ανθρωπότητας ερχόταν από τη βάση της πυραμίδας:
AΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟ ΛΑΟ- ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ!!!

Και επειδή και οι εκλογές είναι κοντά θα έλεγα το εξής-με βάση ότι μάλλον όλοι μας είμαστε δυσαρεστημένοι εδώ και πολλές δεκαετίες από όσα συμβαίνουν και μόνο στη "βολική γκρίνια" τρυγυρίζουμε, και με βάση παλαι΄΄οτερη τοποθέτηση της Avallon-

TO κλειδί για αλλαγές είναι η μία και μοναδική δύναμη που έχει ο λαός: H ΨΗΦΟΣ ΜΑΣ!

Στις ερχόμενες εκλογές ας πάμε όλοι στην κάλπη, ας στηρίξουμε μόνο όσους ΑΠΟΛΥΤΑ μας αντιπροσωπεύουν! Αν δεν βρίσκουμε κάποιον, ας ρίξουμε "άκυρο" με την επισήμανση "δεν βρίσκω κανένα κατάλληλο κόμμα να με εκπρωσοπίσει". Τι λέτε μετά απο τέτοιο χαστούκι στους πολιτικούς μας δεν θα γίνουν αλλαγές?

Και ναι γιατί όχι, να ζητήσουμε να υπογράψουν ένορκα όλοι οι υποψήφιοι βουλευτές μας, υπεύθυνη δήλωση που να λέει πως δεν εκπροσωπούν κανένα άλλο ξένο συμφέρον (π.χ. μονωπώλεια, οικονομικά τράστ κτλ) και πως δεσμεύονται να εργαστούν με μόνο γνώμωνα το καλό της χώρας και του λαού! και πως δεν δίνουν λόγο ή υποχρεούνται κατά οποιοδήπτε τρόπο να εξυπηρετούν άλλα "περίεργα" συμφέροντα!
ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ!!!
Μετά ας δημιουργηθεί και όργανο ελέγχου των εργασιών π'ερα και πάνω από τα κόμματα όλα!

Ας πάρουμε τη δύναμη που μας ανήκει στα χέρια μας και ας "αδειάσουμε" από τη στήριξη μας όποιον δε συμορφώνετε με τα παραπάνω.

Ότι καταπολεμάμε στην ουσία δυναμώνει απο την ενέργεια που του απευθύνουμε -αρνητική και θετική-
όχι εμείς θα κάνουμε το αντίθετο:
θα αποτραβίξουμε ειρηνικά την ενέργεια μας από αυτούς που την εκμεταλλεύονται με την ψήφο ή την αποχή μας.

Και φυσικά ας στηρίξουμε όσους δεσμεύονται να εργαστούν για το περιβάλλον και τη σωτηρία του πλανήτη!

Το είδατε το ρολόι προχθές? Το γυρίσανε στο 12 παρά 5 λεπτά!

Έχουμε 5 λεπτά μόνο στη διάθεση μας. Ας αλλάξουμε όλοι το κομμάτι της ευθύνης που μας αναλογεί στη μόλυνση του πλανήτη. Ας δράσουμε από ΤΩΡΑ!!!


Πιο χειροπιαστά ακόμη: Η ΔΕΗ "έφαγε" πολύ μεγάλο πρόστιμο για τις εκπομπές CO2 από την ΕΕ. Ποιος θα το πληρώσει?
Εγώ κι εσύ, εννοείτε! Είδατε τον τελευταίο λογαριασμό?

Αν δεν πιέσουμε για εφαρμογή ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και αν δεν κάνουμε όλοι οικονομία σε ενέργεια θα κληθούμε να πληρώσουμε και άλλα πρόστιμα!

Αν δεν πιέσουμε για εφαρμογή των παραπάνω θα συνεχίσουν τα κονδύλια της ΕΕ να καταλήγουν στην τσέπη κάποιων επιτήδιων.

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!

Λοιπόν, ας συνεχίσουμε από αυτό το σημείο:
Όλοι θέλουμε να σώσουμε τον πλανήτη και όλοι θέλουμε ένα καλύτερο κόσμο για τα παιδιά μας!

Ναι έχω διαφορετική άποψη από κάποιους, μετά από τρία ολόκληρα χρόνια έρευνας, και πιστεύω πως από το 2003 εφαρμόζεται σε όλη την Ευρώπη και στην Ελλάδα το πρόγραμμα ψεκασμών chemtrails.
(αν κάνετε αναδρομή στις σελίδες του τόπικ θα εντοπίσεται τα επιχειρήματα μου)

Αλλά πάνω και πέρα από αυτή μου την τοποθέτηση -που αφορά ένα από τα ανθρωπογενή προβλήματα που προκαλούν την υπερθέρμανση του πλανήτη και τις απειλούμενης κλιματολογικής καταστροφής,
με ενδιαφέρει να κινητοποιηθούμε όλοι για τη σωτηρία του πλανήτη.

Οπότε πέρα από τα όποια άλλα στοιχεία επι του θέματος, θεωρώ αναγκαία αυτή την παράμετρο(από την τοποθέτηση μου στις 15.01.2007):

quote:
Χμ...
να που αρχίσαμε να βρίσκουμε ορισμένα κοινά σημεία προσέγγυσης στο θέμα:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Για την πρόταση ψεκασμού μεταλλικών σωματιδίων στην ατμόσφαιρα που με ρωτήσατε αν συμφωνώ, πιστεύω ότι είναι ημίμετρα. Δεν υπάρχει καμία βεβαιότητα ότι μπορεί να πετύχει κάτι τέτοιο.

--------------------------------------------------------------------------------


Όχι απλώς ημίμετρα αλλά καταστροφικές τρελές επιστιμονικές "πατέντες" που αντί να βελτιώσουν το ήδη μεγάλο πρόβλημα της μόλυνσης της ατμόσφαιρας και των μεγάλων κλιματολογικών μεταβολλών, πάνε να προσθέσουν άλλο ένα λιθαράκι στην καταστροφή του πλανήτη, μιας και παίζουν με ένα άκρως ευαίσθητό και ακόμη ανεξερεύνητο σύστημα ισσοροπίας.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η απευθείας σύγκρουση με το πρόβλημα δηλαδή να μειωθούν δραστικά τα αέρια θερμοκηπίου, και να ενισχύθουν οι εναλλακτικές ανακυκλώσιμες πηγές ενέργειας. Άλλα όλοι είδαμε τι έγινε στο ΚΙΟΤΟ οπότε μετά από αυτό πως μπορεί κανείς να είναι αισιόδοξος;

--------------------------------------------------------------------------------


Όχι απλά η καλύτερη αλλά και η μόνη ορθόδοξη και λογική αντιμετώπιση.
Δεν υπάρχουν περιθώρια αισιοδοξίας όσο παραμένουμε αδρανείς και δεν πιέζουμε μαζικά τις κυβερνήσεις να προχωρίσουν με γοργά βήματα προς τις κατευθήνσεις που αναφέρεις ήδη.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν έχει καμία σημασία αν υπάρχουν ή όχι chemtrails, τα κανονικά contrails λόγω της μαζικότητας τους ήδη αλλάζουν και απορρυθμίζουν το κλίμα!

--------------------------------------------------------------------------------


Ναι, ακόμη και αν έχουμε διαφορετική άποψη για το αν υπάρχουν ή οχι τα chemtrails, συμφωνώ απόλυτα σε αυτό το σημείο μαζί σου.

Σημαντικό είναι να καταλάβουμε όλοι μας ότι είναι πλέον ζήτημα ζωτικής σημασίας να οργανωθούμε και να κινητοποιηθούμε σε τρια σημεία:

1oν: Να απαιτήσουμε να ΜΗΝ γίνεται πειραματική παρέμβαση με ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΟΡΦΗ στην ατμόσφαιρα και το περιβάλλον, για λόγους προστασίας από τις κλιματολογικές αλλαγές, ως αμφιβόλου αποτελεσματικότητας πρακτικές που πιθανόν να ενέχουν ακόμη περισσότερους κινδύνους.

2ον: Να απαιτήσουμε να γίνουν στην πράξη εφαρμογές ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και άμεσες μειώσεις των εκπομπών των αερίων θερμοκηπίου

3ον: Εμείς οι ίδοι να γίνουμε όσο το δυνατόν περισσότερο συνειδητοποιημένοι προστάτες του περιβάλλοντος, με τις επιλογές μας, με τον τρόπο που ζούμε καθημερινά, με τα προϊόντα που προτιμάμε και με τις οργανώσεις και κινήσεις πολιτών που στηρίζουμε.

Και αυτά πλέον με ταχύτατους ρυθμούς γιατί τα περιθώρια στενεύουν μέρα με την ημέρα


Φιλικά
ΥΓ: Λόγω του προβλήματος που αντιμετωπίζω στο PC ίσως να αργώ λιγάκι στις τοποθετήσεις μου. Επίσης ετοιμάζω δύο blogger μ επροτάσεις για το περιβάλλον, όπως και για γερμανόφωνες συζητήσεις

μιάς και το πρόβλημα είναι παγκόσμιο και η συσπείρωση όλων των λαών προς αυτή την πορεία είναι περισσότερο από αναγκαία,

Ευχαριστώ
Βίκυ-Τοξότης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 06:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
'Ενα πράγμα που πρέπει να μάθουμε είναι ποιοί ήταν εκείνοι στη Λάρισα που έπεισαν την Ασιμίνα Ξυροτήρι να κάνει την επερώτηση στη Βουλή για τους ψεκασμούς. Η κυρία Ξυροτήρι παρεπιπτόπντως είναι μέχρι τώρα εντελώς μη-συνεργάσιμη, και όχι μόνο με μένα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 09:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial
Επειδη ο φιλος toxotis με συγκινησε ( ειληκρινα), θα ηθελα ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ να μου απαντησετε σε μια απλη ερωτηση:


Οταν λετε chemtrails, εννοειτε αποπειρες ελεγχου του κλιματος με χημικά ή αποπειρες ελεγχου της """συνειδησης"""?


Γιατι αν μιλαμε για επεμβαση στον καιρο, τοτε... συμφωνω! Οχι βεβαια οτι γινεται σε ΤΟΣΟ μεγαλο βαθμο, αλλα ΥΠΑΡΧΟΥΝ τετοιες βλεψεις, και ειδικα στην προληψη των τυφωνων και των καταιγιδων.

Άλλο αυτο ομως, και αλλο ο ψεκασμος με... πρεζα και μαστουρα! Εκει μιλαμε για το απολυτο καραγκιοζιλικι!


quote:
velial η Ελληνική κυβέρνηση έχει υπογράψει για την κατασκευή του αγωγού Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολης, τώρα επειδή μίλησε ο Λιακόπουλος για αυτό πριν καν αναφερθεί στα ΜΜΕ και είπε τα δικά του,


Αστο φιλε! Τα σχεδια για αυτον τον αγωγο ειναι εποχης... Αντρεα Παπανδρεου. Αν περιμεναμε το Λιακοπουλο και το... Τραχωνι, σωθηκαμε!

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 12:47:52  Εμφάνιση Προφίλ
Mα που μπήκα?

Στο eco-terica?

Eνα μεγάλο μπράβο για μια ακόμη φορά στη φίλη Βίκυ και θα το ξαναεπαναλάβω: οι παντός είδους σκεπτικιστές γιατί αρέσκονται τόσο να συνδιαλέγονται με εμάς τους ά-λογους και δεν πάνε σε ένα σκεπτικιστικό σάϊτ? Μήπως ξεχνούν σε τι είδους σαϊτ μπαίνουν?

Γιατί αν δεν πιστεύουν στο παράλογο, στο μυστικιστικό, στο παραφυσικό και στις παντός είδους συνομοσίες (συμπεριλαμβανομένων και των δρακονιανών πρακτόρων) τι στο διάολο κάνουν εδώ μέσα?(εκτός από το να μας πρήζουν τα πα****α).

Οχι τίποτ'άλλο αλλά στο συγκεκριμένο θέμα μας αποπροσανατολίζουν με τις "σκεπτικιστικές" αμπελοφιλοσοφίες τους.Αλλο όμως σκεπτικισμός και άλλο εθελοτυφλία...

Το ζητούμενο είναι τι μπορούμε να κάνουμε για να αποτρέψουμε τους ψεκασμούς όχι αν γίνονται. Κάποιοι θα πρέπει να πάψουν τον ύπνο του δικαίου τους πριν είναι πολύ αργά!

ΤΟΧΟΤIS FOR PRESIDENT!!!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 16:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
20-25 γραμμες σημερα, πανω απο την πολη της Κοζανης...


BLACKHAWK

...and the Predators wll prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 19:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Φίλε Predator και στη Βόρεια Ελλάδα έγινε πανικός!

Από τη Θεσσαλονίκη μέχρι τη Γουμέννισα και τα Κουφάλια, μία ατέλειωτη σκακιέρα. Με καμία διαφορά στην θερμοκρασία και την υγρασία σε σχέση με τις προηγούμενες ημέρες, έχαμε σήμερα μία τέλεια παράσταση.

Φίλη μου Avallon, παρούσα σε βλέπω και χαίρομαι.
Μου άρεσε πολύ το...eco-terrica

Να πουμε στους διαχειριστές να ανοίξουν τέτοιο τόπικ για το περιβάλλον

Φίλε μου velial, με συγκίνησε κι εμένα το γεγονός ότι τουλάχιστον κάποιν κατάφερα να αγγίξω με όσα έγραψα. Μακάρι να γίνουν περισσότεροι!

Μακάρι να γίνουν πράξη και αλλού όσα έδωσα σαν παράδειγμα και ειληκρινά εδώ είμαι όπου μπορώ να βοηθίσω τέτοιες προσπάθειες.

Χθές ενημερώθηκα πως στη Γερμανία το κρατικό κανάλι ZDF έδειξε θέμα σχετικό με τα chemtrails.

Πολύ φοβάμαι πως πάνε να το περάσουν σιγά-σιγά σαν απαραίτητο "όπλο" ενάντια στις κλιματικές αλλαγές, μιας που εδώ και λίγους μήνες άρχισαν έντονες ενημερωτικές προσπάθειες από τα μεγάλα ΜΜΕ, για το μέγεθος των κλιματολογικών αλλαγών και της απειλής που έρχετε.

Μόνο που κάθε άλλο παρά "φάρμακο" είναι τα chemtrails.

Και εδώ έρχομαι στην ερώτηση του φίλου velial

Υπάρχουν πολλά στοιχεία που συνδέονται με τα chemtrails.
Κάποια αφορούν καθαρά την προσπάθεια των "γεω-μηχανικών" που προτείνουν τρελές΄εφευρέσεις για την αντιμετώπιση του CO2 στην ατμόσφαιρα. Βέβαια δεν είναι λύση αλλά απλά ένα κουκούλωμα. Δεν χτυπάνε το πρόβλημα στη γέννηση του, αλλά με μέσα τρομερά αμφίβολης επενέργειας και αποτελεσματικότητας πάνε να ψιλο-θολώσουν τα νερά.

Κανένας σοβαρός επιστήμονας δεν συμφωνεί με αυτές τις προτάσεις, όμως αυτό δεν ενοχλεί κάποιους να το θέττουν σε εφαρμογή και κάποιοι να κερδίζουν χρήμα από την διαδικασία.

Συγκεριμένα ο Rahmsdorf, ο οποίος ήταν παρών στην πρώτη συνέλευση στο Κυότο, για το περιβόητο πρωτόκολλο, μιλάει στο βιβλίο του για το θέμα σε ολόκληρο κεφάλαιο με τίτλο "Πρωτόκολλο του Κυότο -ή οι έμποροι των τεσσάρων εποχών".
Περιγράφει την τρομερή πίεση που άσκησαν τότε οι πρόεδροι Clinton/Gore για τα + και -% εκπομπών που αφορούσαν την εκάστοτε χώρα και την ειρωνία η ΗΠΑ σήμερα να μην έχουν υπογράψει τελικά το πρωτόκολλο (βλ. Busch) και το πρωτόκολλο να καταφέρνει μόλις 9 χρόνια μετά να τίθετε σε εφαρμογή, μόνο όταν ο ρώσος πρόεδρος Putin, έβαλε την υπογραφή του (με 16,7% σύμφωνα με τον πίνακα ΑΝΝΕΧ), μιας και προύπόθεση ήταν να υπογράψουν τουλάχιστον 55 χώρες.

Όμως στο εν τω μεταξύ άρχισαν άλλα παραθυράκια να ανοίγουν όπως το εμπόριο εκπομπών CO2 ανάμεσα στις χώρες.

Σημειωτέον πως η Ελλάδα με το κλείσιμο του 2005 είχε εμφανίσει ΑΝΟΔΟ κατά 26% σε εκπομπές CO2.

Ενθαρυντικό είναι τουλάχιστον το γεγονός πως μεγάλες πόλεις της Αμερικής και της Ευρώπης πήραν την κατάσταση στα χέρια τους.

Π.Χ. ο Arnold Schwarzenneger χαρακτηρίζεται ως ο CO2-Terminator, μίας και έκανε στόχο της Καλιφόρνια να γίνει τόπος μηδέν εκπομπών, προώθησε σχετική νομοθεσία και προωθεί την ηλιακή ενέργεια παντού, σε σημείο μάλιστα να έχει γίνει σχετικά αυτάρκης σε ενέργεια η Καλιφόρνια.

Δήμοι και πολιτείες των ΗΠΑ έχουν συμφωνίσει να προωθίσουν τους στόχους του Κυότο, παρ' όλο που η πολιτική της χώρας τους ως σύνολο δεν το κάνει.

Το ίδιο και το Λονδίνο.
Με πληθυσμό 7εκ. πολίτες και ενέργειακές ανάγκες στο 70% του συνόλου της χώρας, κάνει ήδη σοβαρά βήματα.

Και ξαναγυρίζω σε αυτό: οι πόλεις αυτές και πολιτείες έχουν συνειδητοποιήσει πως οι απειλές που επέρχονται από τις κλιματικές αλλαγές θα χτυπίσουν αυτές τις ίδιες και κάνουν ήδη προσπάθειες πρόληψης και μείωσης ρύπων.

Εμείς τι κάνουμε? Πιστεύουμε ακόμη πως δεν θα πάθουμε τίποτε? Πως ο
Θεός της Ελλάδας θα βάλει το χεράκι του να μας σώσει?
Αν ανέβει η στάθμη της θάλασσας δεν θα πλήξει ελληνικές παραλιακές Πόλεις?....


Και να ξαναγυρίσω στην ερώτηση του velial σχετικά με τον έλεγχο τηε συνείδησης. Υπάρχουν βάσιμα στοιχεία και επιστημονικές έρευνες που συνδέουν τους ψεκασμούς chemtrail με το όπλο HAARP, το οποίο έχει την ικανότητα να επιρρεάζει τον καιρό, να προλαβαίνει αλλα και να δημιουργεί τυφώνες, καταιγίδες, σεισμούς. Επίσης έχει τη δυνατότητα να διαβιβάζει μυνήματα απευθείας στο υποσεινήδητο των ανθρώπων.

Ο τρόπος λειτουργίας του είναι τα κύματα χαμηλής συχνότητας ELF.
Η τεχνολογία υπάρχει και πολλοί επιστήμονες πιστεύον πως έχει τεθεί και σε εφαρμογή.

Τελειώνοντας για σήμερα να συμφωνίσω με τον Halva, πως πράγματι η Κα Ξυροτήρη ενώ μου υποσχέθηκε να μου περάσει με φαξ (η γραμματέας της) την απάντηση που έλαβε από ένα Υπουργείο, εδώ και μία εβδομάδα περιμένω....

ΥΓ.: Επειδή όπως γνωρίζεται ανέλαβα να μεταφράσω στα ελληνικά το γερμανικό βιβλίο Chemtrails του Haderer, στο οποίο θέλω να προσθέσω ελληνικό παράρτημα και σημειώσεις ελλήνων επιστημόνων επί του θέματος , ΠΑΡΑΚΑΛΩ όποιον έχει φωτογραφικό υλικό από οποιοδήποτε σημεία της Ελλάδας, να μου τα προωθίσει μαζί με ένα σημείωμα, σχετικά με την ημέρα και ώρα λήψης της φωτογραφίας, τόπο, όνομα (σε περίπτωσει που το επιθυμεί ΔΕΝ θα δημοσιευτεί)και σύντομο σχόλιο.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολικά για τη συμμετοχή
πληροφορίες στο e-mail μου: vickytoxotis@hotmail.com

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 08:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
Αύριο Τετάρτη 24 Ιανουαρίου θα γίνει στην Αθήνα συνάντηση των φίλων του περιοδικού 'Οικοτοπία' για να συζητήσουν το μέλλον του περιοδικού. Κάποιος που έχει τη δυνατότητα να εξασφαλίσει πρόσκληση θα έπρεπε να πάει εκεί και να τους πεί να πάψουν να αγνοούν το θέμα των ψεκασμών. Βέβαια δημοσίευσαν πριν από δύο-τρια χρόνια ένα δικό μου άρθρο για το θέμα αλλά δεν το πιστεύουν και έκτοτε αρνούνται να δημοσιεύουν και άλλα σχετικά άρθρα.


Edited by - halva on 23/01/2007 08:53:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 11:13:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μόνο που κάθε άλλο παρά "φάρμακο" είναι τα chemtrails.

Eδώ φίλη μου φοβάμαι πως θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί απ'ότι φαίνεται το "φάρμακο" αυτό κάνει τη δουλειά του πολύ καλά...

Μόνο που σαν κάθε "καλό" και "σοβαρό" φάρμακο που σέβεται τον εαυτό του έχει και αυτό πολλές και σοβαρές "παρενέργειες"...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 11:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
H Bίκυ θα μπορούσε επίσης να μιλήσει με την Τασία Ανδρεαδάκη και να ρώτησει γιατί έχει αναδιπλωθεί.
http://www.enouranois.gr/reportaz/index.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 12:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Για σκέψου γιατί όλοι αυτοί αναδιπλώθηκαν; Μπορώ να κάνω πολλές διαφορετικές υποθέσεις. Η πρώτη και πιό απλή που μου έρχεται στο μυαλό είναι η έλλειψη "hard evidence".
Τέλος πάντων, ανεξάρτητα από το θέμα των chemtrails, η τοξότης έθεσε το γενικότερο πρόβλημα και την ανάγκη ενημέρωσης του κοινού έτσι ώστε να πιεστούν οι υπεύθυνοι να λάβουν μέτρα και να υιοθετήσουν μία πιό φιλική προς το περιβάλλον, πολιτική.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 12:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
quote:

Για σκέψου γιατί όλοι αυτοί αναδιπλώθηκαν; Μπορώ να κάνω πολλές διαφορετικές υποθέσεις. Η πρώτη και πιό απλή που μου έρχεται στο μυαλό είναι η έλλειψη "hard evidence".
Τέλος πάντων, ανεξάρτητα από το θέμα των chemtrails, η τοξότης έθεσε το γενικότερο πρόβλημα και την ανάγκη ενημέρωσης του κοινού έτσι ώστε να πιεστούν οι υπεύθυνοι να λάβουν μέτρα και να υιοθετήσουν μία πιό φιλική προς το περιβάλλον, πολιτική.

Ostria, αφού ο Crutzen και πολλοί άλλοι γεωμηχανικοί πιστεύουν ότι έχουμε τόση ανάγκη γι'αυτούς τους ψεκασμούς, γιατι να μην έχουν ήδη ξεκινήσει να ψεκάζουν όπως "χρειαζεται".

Αυτές είναι οι εξηγήσεις που ΕΜΕΙΣ θέλουμε.

Edited by - halva on 23/01/2007 13:07:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 12:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
http://scienceblogs.com/framing-science/2007/01/at_the_wall_street_journal_bjo.php

'Οταν τα κορυφαία στελέχη ενός κινήματος μπορούν να τα ρίχνουν άμυαλα ανθρωπάκια, κάτι δεν πάει καθόλου καλά.

Edited by - halva on 23/01/2007 12:49:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 13:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Ostria, αφού ο Crutzen και πολλοί άλλοι γεωμηχανικοί πιστεύουν ότι έχουμε τόση ανάγκη γι'αυτούς τους ψεκασμούς, γιατι να μην έχουν ήδη ξεκινήσει να ψεκάζουν όπως "χρειαζεται".

Αυτές είναι οι εξηγήσεις που ΕΜΕΙΣ θέλουμε.


O Crutzen όμως δεν μιλάει για ψεκασμούς- όπως τους εννοούμε εμείς εδώ-αγαπητέ μου halva.

Crutzen suggests carrying sulfur into the atmosphere via balloons and using artillery guns to release it, where the particles would stay for up to two years. The results could be seen in six months.

Και πες ότι τελικά βρήκαν άλλον τρόπο να ανεβάσουν το θείον.
Είδαμε κάποια καλυτέρευση τελευταία που να δικαιολογεί τον ισχυρισμό ότι το πείραμα βρίσκεται σε εξέλιξη;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 14:27:59  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλοι μου καλημέρα σας...
Βλέπω έχει γίνει ένας μικρός χαμός μέσα στο θέμα αυτό...
αλληλοσπαραγμός θα έλεγα...
Με το να τρογόμαστε μεταξύ μας δεν καταφέρνουμε τίποτα... η καταστροφή του πλανήτη συνεχίζεται χωρίς να αντιδρούμε...
Βλέπω ότι με το θέμα chemtrails έχουν ασχοληθεί και μεγάλα ειδησειογραφικά κανάλια του εξωτερικού...τότε ΑΝ θέλουν δεν είναι πολύ δύσκολο να βρούμε τί στο καλό τελικά είναι τα chemtrails και άν υπάρχουν ή αν είναι απλά contrails όπως άλλοι υποστηρίζουν...
Απλά θα μπορούσαν να "στείλουν" ένα δικό τους αεροπλάνο (σιγά μην δεν έχει για παράδειγμα το ZDF!) πίσω από ένα αεροπλάνο που αφήνει πίσω του ίχνη... ώστε με δειγματολειψία να βρούμε την σύσταση των νεφών αυτών! Τόσο δύσκολο είναι πιά? Η μήπως... δεν θέλουν να το κάνουν?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 14:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Εγω προειχα πει σε αυτο το θεμα, οτι το ΜΕGA ειχε κανει Ρεπορταζ, για τα Ψεκαστηκα της 113 ΠΜ της Θεσσαλονικης...

Αν και ειχε ρωτησει ο Δημοσιογραφος για το τι επιδραση (αν ειχε) το chemtrail... ο Αντιπτεραρχος της Μοιρας, ηταν καθετος σε αυτο...

Ειχε πει οτι η δουλεια τους, ειναι να προστατευσουν τα χωραφια και τις καλλιεργειες απο το Χαλαζι!


BLACKHAWK

...and the Predators wll prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
271 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 14:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halva
quote:

O Crutzen όμως δεν μιλάει για ψεκασμούς- όπως τους εννοούμε εμείς εδώ-αγαπητέ μου halva.


Ανέφερα τον Crutzen μόνο επειδή βρίσκεται σήμερα στην επικαιρότητα και επειδή υπάρχει εύκολα προσβάσιμη πληροφόρηση και στα ελληνικα.

Θα μπορούσα να είχα μιλήσει για το David Keith
http://www.enouranois.gr/english/political/indexdebora.htm

ή για το Gregory Benford
http://www.reason.com/news/show/30433.html
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2026367
Maintained by Digital Alchemy