ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 13:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Πρέπει γενικά να μην μας διατάζει το στομάχι μας ή η μύτη μας τι θα φάμε.
Αυτό που θα αποφασίσει τι θα φάμε θα είναι το μυαλό μας.
Οπως σε ενα αυτοκίνητο βάζουμε τα κατάλληλα λάστιχα και το κατάλληλο λάδι ανάλογα με τη χρήση που θα του κάνουμε έτσι και στον οργανισμό μας θα βάζουμε αυτό που του χρειάζεται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gusotos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 15:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gusotos
ΦΙΛΕ allzzaro

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΑΙΜΟΡΡΟΙΔΕΣ? ΟΧΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΡΙΧΩΠΤΩΣΗ? ΟΧΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ ΤΩΝ ΜΑΛΛΙΩΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΝΑ ΕΜΝΕ ΕΝΑΝ ΡΑΣΙΟΠΟΥΛΟΝ Σ' ΟΡΜΑΝ ΑΠΕΣ ΠΟΥΛΟΠΟΝ
ΜΟΙΡΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
ΚΛΑΙΓΝΕ ΤΑ ΜΑΝΑΣΤΗΡΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 17:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλε gusotos δύο νέες ουσίες έχουν κάνει την εμφάνισή τους στα φαρμακευτικά είδη είναι η minoxidil και finasteride.
Ενα καταπληκτικό προιόν , δοκιμασμένο κυκλοφορεί στην αγορά και λέγεται Regaine.
Αυτό περιέχει την ουσία minoxidil σε διάλυση και είναι έτοιμο προς χρήση.
Αυξάνει την τριχοφυία αισθητά, πολύ αισθητά με την προυπόθεση να υπάρχου θύλακες.
Δεν εχει παρενέργειες και κάνει θαύματα.
Βέβαια είναι φάρμακο και δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιείς για πάντα αλλά μόνο για θεραπεία.
Τώρα... για συντήρηση...
Αν θέλεις μπορείς να μου πείς τον τύπο των μαλλιών σου και σου δώσω να φτιάξεις μία λοσιόν απο αιθέρια έλαια αλλά πρέπει να ξέρω τον τύπο των μαλλιών σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 17:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Oσο αφορά τις αιμορροίδες..

Εδώ φίλε μου να σου χτυπήσω το καμπανάκι...

Η εμφάνισή τους σημαίνει .. οτι OXI καλό κυκλοφοριακό στην περιοχή αυτή. Επίσης σημαίνει OXI καλή υγεία θα πρέπει να ανησυχείς για την εμφάνισή τους.
Διάφορες καταπραυντικά που μπορώ να σου δώσω (πρέπει να κοιτάξω τα κοιτάπια μου) (αυριο) απλά θα σε ανακουφίσουν οπως και διάφορες κρεμούλες στο φαρμακείο.
Η θεραπεία είναι ``χάσιμο βάρους`` διότι είσαι μάλλον υπέρβαρος , και η καθιστική ζωή η οποία ευθύνεται κυρίως για την κακή κυκλοφορία της περιοχής με αποτέλεσμα να ξεκινούν ραγάδες και αργότερα θύλακες σε μορφή σταφυλιού. Είναι ενοχλητικές πολύ ειδικά οταν η κατάσταση προχωρήσει... Αντιμετωπίζονται επιτυχώς χειρουργικώς αλλά αυτο
δεν λύνει το πρόβλημα της κακής κυκλοφορίας.
Η εμφάνισή τους είναι ενα σήμα κινδύνου οτι κάτι δεν πάει καλά μιας και πρόκειται για ``εμφραγμα της περιοχής`` .
Ασκήσεις ``σκουώτ`` χωρίς βάρη , τροχάδιν επι τόπου , γιόγκα, οχι καθιστική ζωή, οχι καβάλα σε δίκυκλα, οχι αυτοκίνητο , περπάτα οσο μπορείς , καλυτέρεψε τι τρώς πολλές φυτικές ίνες - δημητριακά - αρκετά φρούτα με τα φλούδια - πορτοκάλια (οχι χυμούς-ολόκληρα) δαμάσκηνα ξερά - σύκα ξερά αρκετό γιαούρτι πλήρες , και περπάτημα.. αρκετό... ΚΑΙ ΤΕΝΤΩΜΑΤΑ.
Δεν ξέρω αν γνωρίζεις τα ``τεντώματα``. Είναι ασκήσεις με τεντωμένα χέρια και τεντωμένα πόδια για αρκετή ώρα και βαθειές αναπνοές...
Θα σου στείλω μερικές λοσιόν για ανακούφιση...καθώς και διάφορα εγχύματα για την καλή λειτουργία του εντέρου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 18:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Μία πολύ καλή άσκηση που οι περισσότεροι ορκίζονται στο ονομά της σε οτι αφορά το κυκλοφοριακό και την ανάπτυξη των μηριαίων είναι το ``σκουώτ``

Ειναι ιδιαίτερα γνωστό στους bodybuilder αλλά είναι μία θαυμασια άσκηση στα πλαίσια του fitness physical η οποία σε συνδυασμό με κάποια αερόβια άσκηση συμβάλλει στο κάψιμο του λίπους.
``Eίθισται`` ``λέγεται`` οτι στην άσκηση αυτή να σηκώνουμε το 80% του βάρους μας. Δηλαδή πρέπει κάποιος που είναι σε καλκή φυσική κατάσταση να μπορεί να σηκώνει στην άσκηση αυτή 50 κιλά.
Οι bodubuilder σε μηχανές ``σκουώτ`` σηκώνουν εως και 1 τόννο.

Εσείς μπορείτε να κάνετε την άσκηση αυτή με 10 κιλά ξεκινώντας χωρίς κιλά.

Οι ασκήσεις περιγράφονται πιο πάνω 10 επαναλήψεις απο 4 φορές είναι αρκετές ωστε να μην έχετε πόνους στα γόντα , γερά πόδια , καλό κυκλοφοριακό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 19:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Mια αλλη σπουδαία άσκηση εφάμιλης του ``σκουώτ`` σε οτι αφορά το κυκλοφοριακό .. αλλα και γενικά στην ανάπτυξη ολου των εμπρόσθιων μυικών ομάδων , (θωρακικών-κοιλιακών-πλευρικών κοιλιακών-οδοντοτών) αλλά και μέρος των τρικεφάλων είναι το pull over.

Θυμίζει το βγάλσιμο ενός πουλόβερ , γιαυτό και ονομάστηκε έτσι.


Η άσκηση εκτελείται αργά με λίγα βάρη και βαθειές αναπνοές.

Είναι σπουδαιότατη άσκηση ειδικά για αθλητές μεγάλης ηλικίας αλλά και για γυναίκες αφού βελτιώνει τους ``μέσους-ελάσσονες και μείζονες θωρακικούς`` συμβάλλει στην ομαλή κυκλοφορία της όλης περιοχής.

O δύο αυτές ασκήσεις είναι το A και το Ω της εναερόβιας άσκησης αφου συμπεριλαμβάνουν ενα φοβερά μεγάλο μέρος μυικών ομάδων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gusotos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 11:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gusotos
ΦΙΛΕ allzzaro

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ. ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ REGAINE , ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ANACAPS-ΣΕ ΜΟΡΦΗ ΣΥΜΛΗΡΩΜΑΤΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΙΜΟΡΟΙΔΕΣ. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΧΥΣΑΚΟΣ. ΥΨΟΣ 1,78 , ΚΙΛΑ 84.

ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΥΨΟΥΣ / ΒΑΡΟΥΣ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ? ΥΨΟΣ 1,74 , ΚΙΛΑ 65. ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΑΛΛΑ ΚΙΛΑ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ.

ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΥΣΤΗΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ, ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑΤΙ ΥΠΗΡΞΑ ΑΘΛΗΤΗΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΠΤΑΕΤΙΑ.

ΝΑ ΕΜΝΕ ΕΝΑΝ ΡΑΣΙΟΠΟΥΛΟΝ Σ' ΟΡΜΑΝ ΑΠΕΣ ΠΟΥΛΟΠΟΝ
ΜΟΙΡΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
ΚΛΑΙΓΝΕ ΤΑ ΜΑΝΑΣΤΗΡΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 19:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ. ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ REGAINE , ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ANACAPS-ΣΕ ΜΟΡΦΗ ΣΥΜΛΗΡΩΜΑΤΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

Εαν η πάθηση είναι ``αλωπεκίαση`` το regaine είναι το καλύτερο που εχει κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα..
Τα συμπληρώματα δεν κάνουν τίποτα σε οτι αφορά την ``αλωπεκίαση`` για το μόνο που ενδεικνύονται είναι για την υγεία των μαλλιών.
Νομίζω οτι τέτοιου είδους συμπληρώματα δεν πρέπει να παίρνει κανείς μιας και κατατάσονται στα φάρμακα.. οπότε φάρμακα = παρενέργειες + επιβάρυνση νεφρικής λειτουργίας κα

quote:
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΙΜΟΡΟΙΔΕΣ. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΧΥΣΑΚΟΣ. ΥΨΟΣ 1,78 , ΚΙΛΑ 84.

Οι αιμορροίδες φίλε μου είναι κακό σημάδι οποιος τις αποκτήσει καλά θα κάνει να ψάξει να βρεί την αιτία που δημιουργήθηκαν.
Ο φίλος σου για το ύψος του είναι υπέρβαρος μιας και είναι 10 κιλά πιο βαρύς απο οτι πρέπει .. τώρα αν είναι και ``λιπόσαρκος`` τότε ίσως και 15 κιλά περισσότερο... οπότε + κακή διατροφή + καθιστική ζωή = κακή κυκλοφορία... Εγώ θα του σύστηνα να ανησυχεί...

quote:
ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΥΨΟΥΣ / ΒΑΡΟΥΣ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ? ΥΨΟΣ 1,74 , ΚΙΛΑ 65. ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΑΛΛΑ ΚΙΛΑ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ.

Είσαι στο όριο.. θα έλεγα οτι ίσως και να είσαι και κάτω απο το όριο.. ίσως το οτι έκανες αθλητισμό για 7 χρόνια .. να σου στέρησε αρκετό μυικό ιστό..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gusotos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 08:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gusotos
ΦΙΛΕ allzzaro

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΡΙΧΩΠΤΩΣΗ.
ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΛΩΠΕΚΙΑ. ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 2 ΓΕΝΕΕΣ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ , ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΑΝ ΟΥΤΕ ΤΟ ΣΥΝΗΘΕΣ ΤΗΣ ΑΡΑΙΩΣΗΣ. ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ , ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ, ΚΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ-ΤΡΟΜΕΡΟ ( ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΩ) ΑΓΧΟΣ.

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ , ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕ , ΡΩΤΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΝΘΕΙ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΗ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ.

2 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΡΑΙΩΣΕΙ, ΔΙΑΤΗΡΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΑΝΤΟΤΕ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ANACAPS, ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΝΔΥΝΩΜΩΣΗ ΤΩΝ ΜΑΛΛΙΩΝ, ΣΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΧΗΜΙΚΟ, ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΤΟΝΙΖΕΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΑΡΙΘΜΕΙ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΝΙΖΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΦΥΣΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΥΜΕΝΙΟ ΠΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΗΝ ΔΡΑΣΤΙΚΗ ΟΥΣΙΑ.

ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΤΑ ΛΕΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ? ΑΝΟΙΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΙΣ ΜΕΘΟΔΟΥ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΜΕ ΦΥΣΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ. ΟΠΩΣ ΣΤΗΡΙΖΩ ΜΕ ΔΥΝΑΜΙΣΜΟ ΚΑΙ ΠΕΙΣΜΑ ΤΗΝ ΟΜΟΙΠΑΘΗΤΙΚΗ, ΟΣΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ. ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΦΙΛΕ allzzaro ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΣΑ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗΣ ΤΩΝ ΜΑΛΛΙΩΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Α, ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΧΕ ΕΝΑΝ ΤΟΙΧΟ ΠΤΥΧΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΣΕΠΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΓΕΜΙΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΒΟΛΟ ΜΟΥ( 85€ ΕΠΙΣΚΕΨΗ)!!!

ΝΑ ΕΜΝΕ ΕΝΑΝ ΡΑΣΙΟΠΟΥΛΟΝ Σ' ΟΡΜΑΝ ΑΠΕΣ ΠΟΥΛΟΠΟΝ
ΜΟΙΡΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
ΚΛΑΙΓΝΕ ΤΑ ΜΑΝΑΣΤΗΡΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 18:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro

Φίλε gusotos

Τα βότανα χρησιμοποιούνται αρκετές χιλιάδες χρόνια από τον άνθρωπο αλλά και αρκετά εκατομμύρια χρόνια πριν από το ζωικό βασίλειο.
Η παρουσία του κάθε βοτάνου , όπως και το κάθε δημιούργημα στον πλανήτη μας έχει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο. Τίποτε δεν κατασκευάσθηκε άσκοπα.
Το κάθε ζώο κατανάλωνε και καταναλώνει από άγνοια φυτά και βότανα και αυτά προσφέρουν προληπτικώς τις ευεργετικές τους ικανότητες.
Με το άνθρωπο όμως δεν είναι έτσι. Αν και μπορούμε να γνωρίζουμε εδώ και αρκετές χιλιάδες χρόνια τις θεραπευτικές τους ιδιότητες σχεδόν κανείς μας δεν τα χρησιμοποιεί προληπτικώς. Ετσι λοιπόν τα βότανα τα θυμόμαστε κατόπιν εορτής και προσπαθούμε να τα συσχετίσουμε με τα φάρμακα.
Δεν είναι έτσι όμως σχεδιασμένα να δουλέψουν. Όπως προανέφερα είναι σχεδιασμένα να δουλέψουν προληπτικώς είτε λαμβάνοντας τα εν αγνοία μας, είτε εν γνώση μας.
Οπότε δεν πρέπει να συγχέουμε τα φάρμακα με τα βότανα. Άλλη δουλειά κάνουν τα μέν άλλη τα δε.

Μπορώ να σου δώσω μια συνταγή πολύ παλιά συνταγή η οποία κάποτε αποτελούσε κάποτε προνόμιο των λίγων να την χρησιμοποιήσουν.
Πίστεψε με αξίζει τον κόπο. Οπωσδήποτε δεν αυξάνει την τριχοφυΐα αλλά σταματά την τριχόπτωση και κάνει τα μαλλιά γερά , λαμπερά, και στιλπνά.
Για 100 γρ λοσιόν.
Αναμιγνύουμε 25 γρ αμυγδαλέλαιο και 25 γρ. δαφνέλαιο.
Προσθέτουμε αιθέρια έλαια λεβάντας , κέδρου, φασκόμηλου και δενδρολίβανου απο 10 γρ. περίπου το καθένα.

Υπάρχουν φαρμακεία που μπορούν να σου φτιάξουν αυτό το μίγμα.
Θερμαίνουμε μέτρια το μίγμα προς χρήση ώστε να αποκτήσει ρευστότητα και το περνούμε σε μία σύριγγα. Με την άκρη της σύριγγας χύνουμε το μίγμα στις ρίζες των μαλλιών και αυτό λόγω της ρευστότητας θα αρχίσει να ρέει παντού. Φροντίζουμε να καλυφθεί ολο το δέρμα με το μίγμα.
Στη συνέχεια κάνουμε σχολαστικό μασάζ με τις άκριες των δακτύλων σε ολο το τριχωτό για αρκετή ώρα ώστε να δημιουργηθεί ``υπεραιμία``.
Αμέσως μετά βρέχουμε τις παλάμες και απλώνουμε και άλλο μίγμα , στα μαλλιά ώστε αυτά να λαδώσουν αρκετά. Κάνουμε μασάζ, χτενίζουμε καλά και τα αφήνουμε όσο περισσότερο μπορούμε. Το λιγότερο 2 ώρες εως και 5 ώρες.
Μετά τα λούζουμε πολύ καλά τουλάχιστον 3 φορές.

Κάτι άλλο που θα ήθελα να προτείνω σε οσους αντιμετωπίζουμε πρόβλημα πόνου στις ρίζες ιδιαίτερα κατά την διάρκεια του χειμώνα ή όταν ο καιρός παρουσιάζει αλλαγές είναι εκτός από την χρήση του μίγματος και η χρήση της χένας.
Η ``χένα`` εκτός από του ότι μπορεί να δώσει μια ιδιαίτερη λάμψη στα μαλλιά, δηλαδή να τα χρωματίσει απο ελαφρώς εως αρκετά , χωρίς αυτό να γίνει ιδιαίτερα αντιληπτό από τους αλλους, δημιουργεί και μία ασπίδα προστασίας από τις απότομες αλλαγές της θερμοκρασίας.

Οσοι φίλοι αντιμετωπίζουν τέτοιο πρόβλημα θα βρούν πολύ ικανοποιητικά τα αποτελέσματα της, ενώ οσοι έχουν ελαφρώς γκρίζια μαλιά η χρήση της θα τους δώσει μια ανάλαφρη μία ``διακριτικότατη`` φυσική λάμψη η οποία με τα λουσίματα θα εξασθενεί . Οποιος ενδιαφέρεται μπορώ να δώσω αναλυτικές πληροφορίες ώστε να μην γίνει ξαφνικά ``κοκκινοτρίχης``.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 11:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic
Την καλημέρα μου στον φίλο allzzaro.



''Ο Θεός είναι ένας κύκλος που το κέντρο του είναι παντού και η περιφέρεια του πουθενά''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Armageddon
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 13:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Armageddon
γράφεται για το REGAINE και μιας και το ψάχνω και εγώ το θέμα (γιατί αρχίζει και αντανακλά το φςγγάρι στο κεφάλι μου)
έψαξα και βρήκα (που θα το ξέρεται) ότι το βασικό συστατικό είναι το minoxidil το οποίο μπορεί και ο φαρμακοποιός σου με μια συνταγή να σου το φτιάξει με πολύ λιγότερα χρήματα!
έπειτα το φάρμακο για την πίεση Loniten περιέχει αυτό το minoxidil οπότε το φτιάχνεις και μόνος σου αρκεί να μην ξεπερνά το 5% στο σύνολο του μπουκαλιού
ορίστε μια συνταγή που βρήκα στο ιντερνετ
Minoxidil Rezept für 500ml:
Minoxidil 25 gr
Propylenglycol 50 gr
Aqua Purificata 100 gr
Spiritus 90% Vol 325 gr

αν και δεν συμφωνώ με τόσο Spiritus
μια 2η συνταγή:
minoxidil 5,0
Propylenglycd 58,0
Aqua dest 100,0

πιστεύω ότι μπορείς να βάλεις σε ένα προιόν για τα μαλλιά 5% του περιεχομένου minoxidil και .... γέμισες μαλλιά!
ορίστε και ένα site που έχει συνταγές και με minoxidil
αν βγαλετε άκρη γράψτε και τίποτα εδώ!
http://www.arletis.com/ozbrew/
τέρμα η τριχόπτωση

περιμένω απαντήσεις


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 16:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Την καλημέρα μου στον φίλο allzzaro.

Γειά σου φίλη μου... mystic ,sorry για την καθυστέρηση ..
Πώς πάει η διατροφή- υγεία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 16:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλε armageddon.. ολα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες.. έτσι και το Minoxidil μετά απο μία μακρόχρονη θεραπεία λέγεται οτι έχει κάποιες παρενέργειες... Βέβαια μπρός στα κάλλη .. τι είναι ο πόνος...
Βλέποντας κάποιος το κεφάλι του να αδειάζει.. φυσικά και θα το προτιμήσει .. δυστυχώς ομως μετά απο 8 μήνες ξαφνικά η αλωπεκίαση βρίσκεται σε έξαρση...
Το προιόν είναι παράκριβο αλλά μπρος στη μετεμφύτευση είναι προτιμότερο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 10:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic
Καλημέρα φίλε allzzaro,
όλα βαίνουν καλώς, ευχαριστώ.
Πολύ της μόδας είναι η αλωπεκία. Μία φαρμακευτκή lotion με το όνομα Biotrin την έχετε ακουστά; Έχω ακούσει καλά λόγια.



''Ο Θεός είναι ένας κύκλος που το κέντρο του είναι παντού και η περιφέρεια του πουθενά''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 15:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Μία φαρμακευτκή lotion με το όνομα Biotrin την έχετε ακουστά; Έχω ακούσει καλά λόγια.

hello mystic...
Ναί την έχω χρησιμοποιήσει μαζί με το minoxidil κάνει δουλειά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

georgiaaa
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2004, 00:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους georgiaaa
file allzzaro
ithela na m peis ti gnwmi s...
eimai 20 xronwn kai logw enos provlimatos ginaikologikou pairnw antisiliptika, p kanoun katakratisi...
exw loipon kanei kutaritida stous mirous k ligo stous gloutous
eimai 1.60 kai 51 kila, edw k ena mina exw ksekinisei gymnasthrio
exeis na proteineis kati ws pros thn antimetwpisi tis kytaritidas? thanks!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2004, 14:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Εχω να προτείνω πολλά καλή μου φίλη georgiaa!!!

Aν και τα κιλά σου συμβαδίζουν με το ύψος σου.. αυτό δεν σημαίνει οτι η κυτταρίτιδα δεν θα εμφανιστεί...

Εκεί γύρω στα 20 κάνει την εμφάνιση της... η κυτταρίτιδα ουσιαστικά είναι μία φλεγμονή του συνδετικού ιστού και συνήθως ακολουθεί μία υπερλίπωση του υποδόριου ιστού..


Ξεκινά στην αρχή με ραγάδες στην περιοχή και αργότερα τα λιπίδια αυτά σκηραίνουν με αποτέλεσμα την εμφάνιστη της ``φλούδας πορτοκαλιού``.

Οσο πιο νωρίς λάβεις τα μέτρα σου τόσο πιο εύκολο θα είναι..
Αν το αφήσεις και προχωρήσει δεν θα υπάρχει θεραπεία και θα επιδράσει τοσο άσχημα επάνω σου τόσο ψυχολογικά οσο και παρουσιαστικά.
Η ``απουσία της δραστηριότητας`` λοιπόν είναι η κύρια αιτία της εμφάνιστης της κυτταρίτιδας. Η δεύτερη αιτία είναι η ``κακή διατροφή`` μαζί με την ``απουσία της εφίδρωσης``...

Για την θεραπεία της προτείνω:
Οχι αλάτι , οσο μπορείς πιο λίγο ανάλατα φαγητά, οχι τυριά που έχουν αλάτια οχι αλλαντικά οχι ελιές αλμυρές οχι πίτσες , όχι μπαχαρικά, όχι fastfood.

* Νερό, πολύ νερό, θα ξεκινάς απο πρωί πρωί μέχρι τις 12 να εχεις πιεί 4 ποτήρια...μετά 2 ώρες αφότου φάς και εως τις 6 το απόγευμα αλλα 3 ποτήρια και εως το βράδυ αλλα δύο ποτήρια.
Στίψε μερικά λεμόνια και ρίχνε αρκετές σταγόνες σε κάθε ποτήρι.

* Το χειμώνα ..λήψη εσπεριδοειδών , γενικά ξυνά φρούτα!! Μέτρια λήψη ..αλλά και καθημερινή..
* Το καλοκαίρι φράουλες , κεράσια... γενικά ξυνά....
* Στο πρωινό οποιο και αν είναι αυτό αν οχι πρωινό τουλάχιστον κατά τις 10 είναι απαραίτητο ενα γιαούρτι με δαμάσκηνα ή σύκα.
* Τσάι αντι για καφέ, ή χαμομήλι, ή ``λουίζα`` ή χυμό λεμονιού ή εναλλάξ...
* Χρήση κάποιας εφιδρωτικής φόρμας μία με δύο φορές την εβδομάδα...
* Μετά την άσκηση και την εφίδρωση , είναι απαραίτητο ενα καλό ντούζ στην αρχή με ζεστό νερό και μετά με χλιαρό...
Κατά την διάρκεια του ντούζ απαραίτητο είναι ενα μασάζ στην πάσχουσα περιοχή με ενα τρίχινο γάντι και ενα καλό αφρόλουτρο και με κυκλικές κινήσεις να προκαλέσουμε ``υπεραιμία`` στην περιοχή. Οχι πολύ ομως γιατί μπορεί να προκληθεί βλάβη, να κοκινίσει και να πονέσει και η θεραπεία να πάει χαμένη...
Και τέλος οι θαυματουργές κρεμούλες κατά της κυτταρίτιδας καθώς και εντριβές με αιθέρια έλαια..
Μετά απο καιρό το δέρμα θα αποκτήσει σφριγηλότητα , θα γίνει λείο-απαλό χωρίς ίχνη απο θαμπάδα.
Φυσικά αυτό θα πρέπει να ακολουθείται οχι μόνο για οσους πάσχουν απο χαλάρωση ή κυτταρίτιδα , αλλά και προληπτικώς ...

Τέλος θα ήθελα να σου συστήσω το εξής...
Προσωπική μου γνώμη είναι να μην πάς στο γυμναστήριο.. Τα κιλά σου είναι λίγα.
Με την αεροβική που θα κάνεις θα χάσεις αρκετό μυικό ιστό και.. θα κινδυνεύεις απο τραυματισμούς... με αποτέλεσμα να σταματήσεις για αρκετό χρόνο και η κυτταρίτιδα να βρεί εύκολο δρόμο ώστε να εξαπλωθεί...
Καλύτερα σπίτι σου , 2-3 φορές την εβδομάδα , ήπια αερόβια , πολύ ήπια σε μορφή χορού, πάντα με φόρμα εφίδρωσης και πολύ περιποίηση... πολύ...
Οι εντριβές μετά την εφίδρωση κατά την διάρκεια του ντούζ είναι πραγματικά ευεργετικές.
Οσο για τις κρεμούλες εχω να σου προτείνω πολλές και ακριβές αλλά αν θέλεις και φτηνές ή αν θέλεις να τις φτιάξεις μόνη σου..
οπως πχ μπορείς να δοκιμάσεις να φτιάξεις λοσιόν απο χυμό ροδιού...
θα εκπλαγείς...


quote:
quote:
eimai 20 xronwn kai logw enos provlimatos ginaikologikou pairnw antisiliptika, p kanoun katakratisi...


Εχεις κάποια συγκεκριμένη θεραπεία απο γιατρό???

Edited by - allzzaro on 24/12/2004 15:24:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

georgiaaa
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 21:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους georgiaaa
Seuxaristw poli p asxolithikes mazi m...

pairnv kapoia antisilliptika p thewrountai apo ta "varia" gia 6 mines se prwti fasi kai an den me voithisoun mallon tha kanw egxeiri

proteine m kamia kali krema an mporeis...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

georgiaaa
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 22:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους georgiaaa
seuxaristw p asxolithikes mazi m...


loipon, pairnw kapoia antisilliptika p apo oti m eipe o giatros thewrountai apo ta "varia". tha ta pairnw gia 6 mines k an den exw apotelesmata tha kanw egxeirisi...

an mporeis pes m gia kamia kali krema, thanks!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 21:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλη georgiaaa το μόνο που μπορώ να πώ είναι...ολα να πάνε καλά..

Τώρα σε οτι αφορά τις κρεμούλες..
Ακουσε να δείς .. ολα αυτά που σου πρότεινα θα πρέπει να τα συνδυάσεις για να έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.
Πολύ μεγάλο ρόλο παίζουν οι μαλάξεις κατά την διάρκεια του ντούζ, οριζμένοι μάλιστα προτείνουν σκληρές μαλάξεις ώστε να κοκκινήσει το δέρμα.. μην το προσπαθήσεις όμως ..

Εγγυημένα οι κρεμούλα της vichy για την χαλάρωση και την κυτταρίτιδα στο πράσινο μπουκαλάκι γύρω στα 25 ευρώ έχει .. κάνει θαύματα.
Μπορώ να σου συστήσω ενα φαρμακείο , εξαρτάται την περιοχή που μένεις οπου φτιάχνει θαυματουργές κρεμούλες απο αιθέρια έλαια καθώς και διάφορα εγχύματα ή εκχυλίσματα.. σε πολύ καλύτερες τιμές απο 5 εως 10 ευρώ.. ή τέλος οι χυμοί απο ρόδι καθώς και κάτι γιατροσόφια με τη μολόχα .. αλλά νομίζω οτι καλύτερα να ακολουθήσεις κάποια θεραπεία με κάτι απο τα πιο πάνω..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aramis
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 21:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aramis
Καλή Χρονιά σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω τον φίλο allzzaro-και όποιον αλλο φίλο επίσης- αν έχει κάτι να προτείνει για το πρόβλημα της νυκτερινής ενούρησης(πρωτογενούς).Το πρόβλημα το έχει ο γυιός μου,9 ετών απο γεννήσεως.Εχουν αποκλειστεί παθολογικές καταστάσεις,έχει ελεγχθεί κλινικά με όλες τις εξετάσεις που έδωσαν οι γιατροί,δεν εμφανίζει παθολογικό πρόβλημα.Η κλασσική ιατρική για την περίπτωση αυτή προτείνει ένα φάρμακο που όμως επιρεάζει σε μεγάλο βαθμό αλλες ορμόνες και δεν το δώσαμε.Αρκεί να σας πω ότι μετα τη λήψη του και κατά τη διάρκεια της νύχτας απαγορεύεται να πιεί νερό.Υπάρχει άραγε εναλλακτικό φάρμακο που να μπορεί να βοηθήσει?Ελπίζω στις γνώσεις σας και στις απαντήσεις σας.

Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 22:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Γειά σου φίλε aramis...

Η αποβολή ούρων κατά τη διάρκεια του ύπνου, ιδίως στο πρώτο τρίτο της νύκτας. Διακρίνεται στην πρωτογενή ενούρηση, που χαρακτηρίζεται από αδυναμία ελέγχου της νυκτερινής ούρησης από τη βρεφική μέχρι την παιδική ηλικία και τη δευτερογενή, που παρατηρείται μετά από διάστημα επιτυχούς ελέγχου της νυκτερινής ούρησης.

Κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να σηκώνεται μία φορά...
Αν λογικά το παιδί κοιμάται κατά τις 11 θα σηκώνεται κατά 2-3 ή 4.
Ούτε να ασχοληθείς.. δεν έχει κανένα πρόβλημα το παιδί και να μην του δώσεις και κανένα φάρμακο...ακόμα και αν σηκώνεται περισσότερες φορές...
Καλό θα είναι να μην πίνει πολύ νεράκι τις απογευματινές ώρες και να πηγαίνει οπωσδήποτε τουαλέτα αμέσως πρίν κοιμηθεί...
Ξέρεις πολλές φορές πολλά παιδάκια εχουν πρόβλημα μήπως τα κάνουν στον ύπνο τους και δημιουργήσουν πρόβλημα ή μήπως τα μαλώσουν.
Αυτό τους δημιουργεί ψυχολογικό πρόβλημα και ξυπνούν στον ύπνο τους για να πάνε τουαλέτα...
Τα περισσότερα παιδάκια τα κάνουν στον ύπνο τους.. ο δικός σου είναι πιο συγκρατημένοςκαι έτσι το παιδάκι τι να κάνει σηκώνεται... no problem.
Mην τον φοβίσεις.. μην του δημιουργήσεις πρόβλημα.. οχι βελονισμό.. οχι φάρμακα..δεν πρόκειται περί οργανικής παθήσεως..


Edited by - allzzaro on 02/01/2005 22:43:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aramis
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 23:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aramis
Φίλε μου allzzaro καλησπέρα.
Σ'ευχαριστώ για την άμμεση και κατατοπιστική ανταπόκρισή σου.Αλλά -ίσως επειδή είμαι νέος στο forum- δεν τα είπα και τόσο καλά ωστε να μην γίνω κατανοητός.Εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα..δεν σηκώνεται καθόλου το βράδυ και βρέχεται.Και αυτό είναι γιαυτόν ...σαν να αρχίζει κάθε μέρα με μια ήττα.Ετσι περίπου μου το περιγράφει...Το βραδινο βρέξιμο που του φαίνεται ηττα απο την κύστη του ειναι το πρόβλημα.Πανω σε αυτό σε παρακαλώ αν μπορείς να μου πεις κάτι...τροφες η βότανα με αντι-διουρητική δράση ...αν υπάρχουν.
Και πάλι σε ευχαριστώ.Οι πληροφορίες που μας δίνεις είναι πράγματι πολύτιμες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 09:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
-ίσως επειδή είμαι νέος στο forum- δεν τα είπα και τόσο καλά ωστε να μην γίνω κατανοητός

Κανένα πρόβλημα. Συγνώμη για τις καθυστερήσεις αλλά είμαι εκτός έδρας και δυσκολεύομαι να απαντώ .

quote:
Εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα..δεν σηκώνεται καθόλου το βράδυ και βρέχεται.Και αυτό είναι γιαυτόν ...σαν να αρχίζει κάθε μέρα με μια ήττα.Ετσι περίπου μου το περιγράφει...

Κοίταξε .. δεν είναι ο μόνος ... όλα τα παιδιά .. βρέχονται στον ύπνο τους..
Τώρα θα μου πείς είναι λίγο μεγάλος για να βρέχεται..
Βότανα για διούρηση υπάρχουν .. πολλά.. για αντι-διουρητική δράση ..οχι ..και ούτε να τολμήσεις.. ειναι λογικό όταν θέλει να αποβάλλει τα ούρα να το κάνει..
Υπάρχουν πολλά άτομα ακόμα και μεγάλης ηλικίας που δεν αντέχουν πάνω απο 3 ώρες και πρέπει να πάνε στην τουαλέτα.
Αυτοί είναι ασυγκράτητοι. Αν δεν πάνε θα τα κάνουν επάνω τους.
Υπάρχουν αλλοι που κρατούν εως και 9 ώρες.. Το λογικό είναι οτι πρέπει να αποβάλλονται κάθε 3 ώρες.
Φίλε μου συμβουλεύτηκα για το πρόβλημα σου και σου απαντώ με απόλυτη σιγουριά οτι το παιδί δεν εχει κάτι το οργανικό. Είναι καθαρά ψυχολογικό. Εκεί θα αναζητήσεις την αιτία. Θα πρέπει να ψάξεις πολύ βαθιά ..οχι μόνο στο παρόν αλλά και στο παρελθόν. Δεν είναι κάτι που εχει να κάνει με την αποβολή ούρων.Είναι κάτι το γενικό και το πρόβλημα αυτό αποτελεί απλά μέρος. θα πρέπει να παρατηρήσεις το ολο πρόβλημα διακριτικότατα χωρίς τυμπανοκρουσίες. Το πολύ εμφανές ενδιαφέρον (για οποιοδήποτε πρόβλημα) προκαλεί ψυχικά τραύματα στην ευαίσθητη αυτή ηλικία και επιτυγχάνει εντελώς το αντίθετο αποτέλεσμα.


Edited by - allzzaro on 08/01/2005 09:56:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aramis
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 22:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aramis
Πάντως σ'ευχαριστώ πολύ φίλε allzzaro για τη δίαθεσή σου να μας βοηθήσεις και για το χρόνο που διάθεσες να ασχοληθεις με το πρόβλημά μας.Παντα άξιος να συνεχίσεις την καλή προσπάθεια που ξεκίνησες , για την ενημέρωσή μας σε θέματα υγείας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 17:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Ευχαριστώ πολύ.. φίλε μου και να μην ανησυχείς για το παιδί... δεν είναι πρόβλημα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 17:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλοι μου θα ήθελα να κάνω γνωστό ο σκοπός του τόπικ είναι να συζητάμε τα προβλήματα μας έτσι ώστε αυτά να γίνονται εύκολα αντιληπτά απο αλλα μέλη.
Ετσι λοιπόν μην διστάζετε ακόμα και αν είστε νέα μέλη να ρωτήσετε κάτι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
help seeking
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 22:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους help seeking
Επισκέφτηκα το forum χτες για πρώτη φορά και μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον…
…και σκέφτηκα ότι δε θα χάσω τίποτα αν προσπαθήσω να αναζητήσω λύσεις εδώ.
Can u help me?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
help seeking
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 00:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους help seeking
Φίλε μου allzzaro σε σένα απευθύνομαι πρωτίστως, γιατί πήρα θάρρος από τον τρόπο που απαντάς σε όλους όσους αναζητούν τη βοήθειά σου.

Τον τελευταίο καιρό (περίπου δύο χρόνια) με απασχολούν αρκετά πράγματα, και παρουσιάζω περίεργα συμπτώματα: αυξημένη κόπωση, αϋπνίες, δερματικά προβλήματα (από βδομάδα σε βδομάδα μπορεί το δέρμα μου να περάσει από κατάσταση έντονης λιπαρότητας με γυαλάδες και σπυράκια σε απίστευτη ξηρότητα με σκασίματα και λεπτές γραμμές και τούμπαλιν!) άλλοτε προβλήματα δυσκοιλιότητας και άλλοτε έντονη διάρροια (εδώ κρατώ τις επιφυλάξεις μου, μπορεί να οφείλεται σε κρυώματα και εποχιακές ιώσεις), φαρυγγίτιδες (παρόλο που έχω ελαττώσει κατά πολύ το κάπνισμα), ξηρότητα μαλλιών και εποχιακή τριχόπτωση (κι εδώ έχω επιφυλάξεις γιατί παρεμβλήθηκαν και διάφορες επιβλαβείς για τα μαλλιά τεχνικές εργασίες, οι συνήθεις δηλαδή, αποχρωματισμοί και βαφές), διαδοχικές φάσεις νευρικότητας και κατάπτωσης, άγχη, φοβίες και διάφορα άλλα ωραία…!

Κατέληξα λοιπόν στο ότι κάποιο λάθος θα κάνω προφανώς με τον τρόπο ζωής μου και τις τελευταίες μέρες αποφάσισα να βρω τρόπους να τον βελτιώσω. Επειδή ασκούμαι σχεδόν καθημερινά από πολύ μικρή ηλικία και η διατροφή μου ήταν πάντα ισορροπημένη, δεν έπινα ποτέ αλκοόλ, αναψυκτικά και ο,τιδήποτε εκτός του νερού και των φυσικών χυμών (εξαίρεση ο καφές), καπνίζω πλέον ελάχιστα και το βάρος και οι αναλογίες του σώματός μου ήταν πάντα μέσα στα ιδανικά, δε μπορώ να φανταστώ τι ακριβώς κάνω λάθος και πως θα το διορθώσω.

Διάβασα πρόσφατα βιβλία και άρθρα για τα βότανα και τα αιθέρια έλαια.
Ένας τρόπος ζωής εξ ολοκλήρου αναδιαμορφωμένος βάσει αυτών μπορεί να με βοηθήσει;
Έχετε κάτι να προτείνετε;
Ευχαριστώ!
(είμαι 25 χρονών, 1.70, 52kg)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy