ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2008, 09:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
το ξερω απλα μπερδευομαι ακομα γιατι παντου γραφω με gleeklish και προσπαθω να το αλλαξω γιατι γενικα με εχει επηρεασει αρνιτικα και στα ορθογραφικα και στους τονους.ευχαριστω παντως

Συνέχισε την προσπάθεια σου, φίλε μου!

Σύντομα θα δεις ότι θα έχεις εξοικειωθεί πλήρως με την γραφή με ελληνικούς χαρακτήρες.
Άλλωστε, τα πας μια χαρά.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2008, 10:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
χαχαχα να σου δωσω.κανει συνηθως μαρμέλαδα πορτοκαλί,κερασι,σταφιλι (αυτό που έχω τωρα), κ.α ανάλογα με τα φρουτα που υπάρχουν κατά περιοδους..

Μια παραλειψη.τρωω ξηρους καρπους αλλα στο δεκατιανο μαζι με αλλα φρουτα.καμια φορα και σαν πρωινό αλλα κυριως για δεκατιανο με φρουτα. Τι ειναι προτιμοτερο για πρωινό? Και για το πορτοκαλί γιατι δεν κάνει επιδει ειμαι αθλητης?

Οσο για το γαλα το έχω σταματισει μετά από πραγματα που εμαθα και δεν κάνει καλο και το εκοψα. Αναπληρωνω το ασβεστιο από το σπανακι που τρώγω μεσιμερι σαν σαλατα καμια φορα αν δεν υπάρχουν λαχανικα και το βραδυ παλι σαν σαλατα και από τους ξηρους καρπους οποτε δεν νομιζω να έχω καποιο προβλημα με την δοσολογια. Γιαουρτι καμια φορα μπορει να φάω όμως.

quote:

«««Όι καρποί σου είναι πολυ καλοί σχετικά με τα κιλα σου.
Το οτι εχεις χοντρούς καρπούς αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να το παρακάνεις.»»»

σχετικα με αυτό πιστευεις ότι έχω ενταξει καρπους? Παντως σε σχεση με οσο ανεβαινει το χερι παπια,και δικεφαλος-τρικεφαλος εμενα μου φαινετε μικρος ο καρπος (περιμετρο δικεφαλου-τρικεφαλου έχω 35.5 χαλαρο)???


Θελω να σε ρωτήσω για το βουτιρο να το τρώω το πρωι ή κάποια άλλη στιγμή της ημερας? Και η γυρη σιγουρα δεν έχει κάποια παρενεργεια?
Και κάτι άλλο ο αδελφος μου έχει αγωνες τωρα για πανευρωπαικο ανάλογα πως θα είναι και ο ωμος του και πρεπει να χασει κάποια κιλα…θα τον βοηθουσε να παρει και αυτος λεκιθυνη ή θα του κάνει κακο? Έχει παρενεργειες η λεκιθυνη? Αυτή της μητερας μου είναι της «lanes» από 100% φυσικο από σογια. Αν μπορεις πες μου λιγο αν θα τον βοηθησει ή θα του κάνει κακο?


Sorry που γραφω παντα πολλα αλλα γενικα έχω πολλες αποριες που δεν ειχα που να ρωτήσω και εσυ είναι γνωστης πολλων από αυτων.σε ευχαριστω.

Όταν θα εχεις χρονο στειλε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2008, 10:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
quote:

Συνέχισε την προσπάθεια σου, φίλε μου!

Σύντομα θα δεις ότι θα έχεις εξοικειωθεί πλήρως με την γραφή με ελληνικούς χαρακτήρες.
Άλλωστε, τα πας μια χαρά.


το ξερω καλά παω γιατι το θυμάμαι μετά το πρωτο κράξιμο

απλα μηπως ξεχαστω και μου τα χωσετε παλι (πλακα κανω).πριν τα χωσετε να δειτε αυτό το post ότι μπορει να ξεχαστω και απλα να μου κανετε επισιμανση Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2008, 12:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Οσο για το γαλα το έχω σταματισει μετά από πραγματα που εμαθα και δεν κάνει καλο και το εκοψα. Αναπληρωνω το ασβεστιο από το σπανακι που τρώγω μεσιμερι σαν σαλατα καμια φορα αν δεν υπάρχουν λαχανικα και το βραδυ παλι σαν σαλατα και από τους ξηρους καρπους οποτε δεν νομιζω να έχω καποιο προβλημα με την δοσολογια. Γιαουρτι καμια φορα μπορει να φάω όμως.

Η σύνθεση όμως του γάλακτος διαφέρει απο ζώο σε ζώο αλλά και στο ίδιο το ζώο, ανάλογα με την τροφή που έχει φάει ή ακόμη και την ώρα που έγινε το άρμεγμα.
Τ ο γάλα είναι πλήρης τροφή δεν είναι ομοιογενές, αλλά ενα μείγμα διάφορων ουσιών και αποτελείται από νερό, λίπος, πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, ένζυμα, άλατα και βιταμίνες κλπ.
Οι πρωτεΐνες του γάλακτος είναι πολύ καλής ποιότητας περιέχουν όλα τα απαραίτητα αμινοξέα και σε κατάλληλες αναλογίες και συντελούν στην πλήρη κάλυψη των υψηλών πρωτεϊνικών αναγκών.
Παράλληλα, το γάλα περιέχει σίδηρο, ασβέστιο, βιταμίνες όπως βιταμίνη Α, C , και βιταμίνη D (αν και τα περισσότερα είναι ενισχυμένα με παραπάνω ποσότητα της βιταμίνης για καλύτερη απορρόφηση του ασβεστίου), καθώς και Β1, Β12, νιασίνη.
Από ότι καταλαβαίνεις είναι απαραίτητο ειδικά μέχρι την ηλικία των 25 ετών.
Το ομογενειοποιημένο γάλα είναι οτι καλύτερο υπάρχει ακόμα και στη σημερινή του μορφή.


quote:
σχετικα με αυτό πιστευεις ότι έχω ενταξει καρπους? Παντως σε σχεση με οσο ανεβαινει το χερι παπια,και δικεφαλος-τρικεφαλος εμενα μου φαινετε μικρος ο καρπος (περιμετρο δικεφαλου-τρικεφαλου έχω 35.5 χαλαρο)???

Ναί ανήκεις στην προτελευταία κατηγορία με 19 cm.
Ναι χαλαρό… σε συνδυασμό με τους καρπούς σου.
Συνήθως οι παλαιστές εχουν χοντροκομμένους τρικεφάλους.
Να βρείς κάποιον να σου εξηγήσει τρόπους να γυμνάσεις και τις τρείς κεφαλές.
Δεν είναι ο ιδιος τρόπος για κάθε αθλητή.
Για τον καθένα είναι ξεχωριστός.
Οι δυσκολότερες κεφαλές είναι η εσωτερική και η εξωτερική. Η μακρά κεφαλή είναι αυτή που αναπτύσσεται συνήθως.
Αφού βρείς κάποιον να σου εξηγήσει ποιες ασκήσεις ευθύνονται για την αναπτυξή τους από εκεί και μπρός θα προσαρμόσεις τις ασκήσεις αυτές σύμφωνα με τις ανάγκες σου.

quote:
Θελω να σε ρωτήσω για το βουτιρο να το τρώω το πρωι ή κάποια άλλη στιγμή της ημερας? Και η γυρη σιγουρα δεν έχει κάποια παρενεργεια?
Και κάτι άλλο ο αδελφος μου έχει αγωνες τωρα για πανευρωπαικο ανάλογα πως θα είναι και ο ωμος του και πρεπει να χασει κάποια κιλα…θα τον βοηθουσε να παρει και αυτος λεκιθυνη ή θα του κάνει κακο? Έχει παρενεργειες η λεκιθυνη? Αυτή της μητερας μου είναι της «lanes» από 100% φυσικο από σογια. Αν μπορεις πες μου λιγο αν θα τον βοηθησει ή θα του κάνει κακο?

Το βούτυρο και τα Ω3 λιπαρά ειδικά ενας αθλητής τα εχει ανάγκη τις πρωινές ώρες.
Το ιδιο και τα σάκχαρα.
Η γύρη θα πρέπει να κατανώνεται φειδωλά.
Σε ότι αφορά τη λεκιθίνη σου είπα ότι δεν συντρέχει κάποιος λόγος να πάρει κάποιος που τρέφεται σωστά. Επικίνδυνη δεν είναι αλλά είναι ένα τεχνητό συμπλήρωμα με αγνωστες μακροχρόνιες συνέπειες.
Ο αδελφός σου καλό θα είναι να μην κατέβει απο τα κιλά του.
Γνωρίζω πολύ καλά την τακτική αυτή των προπονητών ωστε να παίξει στην ελαφρύτερη κατηγορία.

quote:
Και για το πορτοκαλί γιατι δεν κάνει επιδει ειμαι αθλητης?

Το πορτοκάλι είναι πολλοί που το καναλώνουν το πρώι και για ενέργεια, βιταμίνες αλλά και για καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου αφού η βιταμίνη C βοηθάει σε αυτό.
Είναι όμως οξινο και εκτός εκτός του ότι το πρωί μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα σύν τοις αλλοις δεν ταιριάζει σε έναν αθλητή που το πρωί εχει μεγάλες ανάγκες σε μια πλήρη τροφή.
Μπορείς να τρώς πορτοκάλι στις μετα πρωινές ώρες μαζί με γιαούρτι.
Αυτό θα σου δώσει τη δυνατότητα να εχεις ενα πλουσιότερο πρωινό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 12:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
quote:

Η σύνθεση όμως του γάλακτος διαφέρει απο ζώο σε ζώο αλλά και στο ίδιο το ζώο, ανάλογα με την τροφή που έχει φάει ή ακόμη και την ώρα που έγινε το άρμεγμα.
Τ ο γάλα είναι πλήρης τροφή δεν είναι ομοιογενές, αλλά ενα μείγμα διάφορων ουσιών και αποτελείται από νερό, λίπος, πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, ένζυμα, άλατα και βιταμίνες κλπ.
Οι πρωτεΐνες του γάλακτος είναι πολύ καλής ποιότητας περιέχουν όλα τα απαραίτητα αμινοξέα και σε κατάλληλες αναλογίες και συντελούν στην πλήρη κάλυψη των υψηλών πρωτεϊνικών αναγκών.
Παράλληλα, το γάλα περιέχει σίδηρο, ασβέστιο, βιταμίνες όπως βιταμίνη Α, C , και βιταμίνη D (αν και τα περισσότερα είναι ενισχυμένα με παραπάνω ποσότητα της βιταμίνης για καλύτερη απορρόφηση του ασβεστίου), καθώς και Β1, Β12, νιασίνη.
Από ότι καταλαβαίνεις είναι απαραίτητο ειδικά μέχρι την ηλικία των 25 ετών.

το ξερω ότι διαφερει από ζωο σε ζωο αλλα μονο το γεγονος ότι τα ζωα τρεφονται με μεταλαγμενη σογια και γενικα πολλα αλλα μεταλαγμενα μεταφερει παρενεργειες και στο γαλα δεν συμφωνεις? Μια εκπομπη που είχε γινει από τον Μαριο Πρωτοπαππα ο οποιος είναι και σε αυτό το forum σαν Marios_1 και ελεγε τα αρνητικα και ηταν παρά πολλα όχι μονο από την τροφη που δινουν στα ζωα αλλα και ότι η φυση του ανθρωπου δεν είναι να πινει γαλα αλλων ζωων.επισεις μιλισε για την διασπαση ενός ενζημου που περιεχει το γαλα που το 30% των ανθρωπων δεν μπορει να το διασπασει για την δισαναλογια των συστατικων του,μιλησε για παρενεργειες όπως καρκινο του προστατη,για την χολιστερινη και πολλα αλλα που δεν τα θυμαμαι.ηταν 2 εκπομπες που πηρε αυτό. Βεβαια έχει πολλα καλά συστατικα αλλα σε σχεση με τα αρνητικα είναι λιγο……..δεν ειπε το ίδιο όμως για το γιαουρτι που λόγω μιας επεξεργιασιας (δεν θυμαμαι ονομα) είναι πολύ καλυτερο.


quote:

Το ομογενειοποιημένο γάλα είναι οτι καλύτερο υπάρχει ακόμα και στη σημερινή του μορφή.


Θα μπορουσα να βαλω το γιαουρτι στην διατροφη μου ενοο για πρωινό καλυπτοντας πολλα από αυτά που έχει και το γαλα??? Και αν μπορεις να μου εξηγησεις τι είναι το «ομογενειοποιημένο γάλα» τι διαφορα έχει από τα αλλα γαλατα και που το βρισκουμε? Τι ενοεις ότι «οτι καλύτερο υπάρχει ακόμα και στη σημερινή του μορφή.»

quote:

Ναί ανήκεις στην προτελευταία κατηγορία με 19 cm.
Ναι χαλαρό… σε συνδυασμό με τους καρπούς σου.
Συνήθως οι παλαιστές εχουν χοντροκομμένους τρικεφάλους.
Να βρείς κάποιον να σου εξηγήσει τρόπους να γυμνάσεις και τις τρείς κεφαλές.
Δεν είναι ο ιδιος τρόπος για κάθε αθλητή.
Για τον καθένα είναι ξεχωριστός.
Οι δυσκολότερες κεφαλές είναι η εσωτερική και η εξωτερική. Η μακρά κεφαλή είναι αυτή που αναπτύσσεται συνήθως.
Αφού βρείς κάποιον να σου εξηγήσει ποιες ασκήσεις ευθύνονται για την αναπτυξή τους από εκεί και μπρός θα προσαρμόσεις τις ασκήσεις αυτές σύμφωνα με τις ανάγκες σου.


Γενικα δεν είναι μονο οι τρικεφαλοι.πεζουν πολύ ρολο μεση-κοιλιακοι,παρά πολύ ποδια (δυνατα και ευλιγιστα) και βεβαια ωμοι-τρικεφαλοι-δικεφαλοι.κανουμε πολλες ασκήσεις για τρικεφαλους αλλα γιατι τονισες τις άλλες 2 κεφαλες.εχουν κάποια ειδικη χρισιμοτητα? Θα ρωτήσω παντως σιγουρα αν και απ’ότι προσεχω και σε μενα εχουμε πολύ γυμνασμενα και τις άλλες 2 κεφαλες


quote:

Η γύρη θα πρέπει να κατανώνεται φειδωλά.


Με το «φειδωλά» ενοεις λιγο ετσι να μην το παρακανω ετσι.την έχω ακουσει την λεξη αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Τελος βγαζοντας τα πορτοκαλια και βαζοντας τα για δεκατιανο και εχοντας για πρωινό -----»ταχινι με μελι σε ένα φλιτζανι,2 φέτες ψωμί (χωριζοντας το ψωμί στην μεση και χωριζοντας αυτό στην μεση αυτό ενοο μια φετα ψωμί) την μια με βουτιρο την άλλη ε μαρμέλαδα ,βασιλικο πολτο ,δεντρολιβανο με μελι ή βασιλικο (ροφημα) με μελι ,πετιμέζι , και να προσθεσω γιαουρτι με αμυγδαλα ή καρυδια (ανάλογα τι θα έχω) αντι για γαλα και γυρι που λες πιστευω έχω πολύ πλουσιο πρωινό ετσι???
Και για δεκατιανο θα μου μεινουν τα πορτοκαλια,γενικα και αλλα φρουτα μαζι με ξηρους καρπους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 18:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
το ξερω ότι διαφερει από ζωο σε ζωο αλλα μονο το γεγονος ότι τα ζωα τρεφονται με μεταλαγμενη σογια και γενικα πολλα αλλα μεταλαγμενα μεταφερει παρενεργειες και στο γαλα δεν συμφωνεις?

Φυσικά και δεν συμφωνώ!
Μπορεί κάποιος να βρεί ακόμα και γάλα φρέσκο χωρίς καμμία επεξεργασία απο ζώα που τρώνε αγνές τροφές.
Δεν είναι λόγος αυτός να μην πίνει κάποιος γάλα.
Εξάλλου υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες.
Απο βιολογικά γάλατα φυσικώς ομογενοποιημένα ή και μη ομογενοποιημένα κάθε είδους.

quote:
επισεις μιλισε για την διασπαση ενός ενζημου που περιεχει το γαλα που το 30% των ανθρωπων δεν μπορει να το διασπασει για την δισαναλογια των συστατικων του,μιλησε για παρενεργειες όπως καρκινο του προστατη,για την χολιστερινη και πολλα αλλα που δεν τα θυμαμαι.ηταν 2 εκπομπες που πηρε αυτό.

Για το λόγο αυτό καθώς και για αλλους πολλούς το γάλα πρίν φτάσει σε εμάς περνά απο κάποια ειδική διαδικασία.
Παστεριώνεται δλδ θερμαίνεται μέχρι μια ορισμένη θερμοκρασία κατόπιν ομογενοποιείται μια διαδικασία που εχει να κάνει με κάποια εξειδικευμένη ανάδευση καθώς την την ροή υπο πίεση απο μικρές τρύπες (πολλά απο αυτά με φυσική ομογενοποίηση και οχι μηχανική) ωστε να διασπαστούν τα λιποσφαιρίδια του, και κατόπιν την αποβουτύρωση του οπου αφαιρείται ενα μεγάλος μέρος απο το λίπος του.
Τώρα απο εκεί και μπρός ολες οι τροφές εχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους ειδικά οταν αυτές καταναλωθούν λανθασμένα.
Δεν νομίζω λοιπόν ενα φλυτζάνι βιολογικό γάλα το πρωί να σου δημιουργήσει προβλήματα τότε τι να πούν οι αθλητές που λαμβάνουν μεγάλες ποσότητες καζείνης και αλμπουμίνης.
Σε οτι αφορά τον προστάτη, ναί οι μεγάλες και μακροχρόνιες ποσότητες γαλακτοκομικών δημιουργούν προβλήματα στον αδένα.
Κρέας πάντως τρώς έτσι??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2008, 07:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ Stavros_13, δεν πρόκειται να σου "τα χώσει" κανένας.
Άλλωστε, το ζήτημα δεν είναι αυτό ούτε να σε κάνει κάποιος να νιώσεις άσχημα.
Απλά επειδή η γραφή με ελληνικούς χαρακτήρες είναι ένας από τους Κανονισμούς που διέπουν τη λειτουργία των Συζητήσεων κι επειδή η ανάγνωση των greeklish είναι δύσκολη, παρατήρησες μια επιμονή στο να προσπαθήσεις να γράφεις με ελληνικά.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2008, 12:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
καλά ασε αυτους τους αθλητες γιατι και πολλοι είναι εκεινοι που περνουν ντοπα δεν σημαινει ότι θα παρω και εγω.οσο για το γαλα εγω μενω στην αθηνα.που μπορω να βρω γαλα καλης ποιοτητας ομογενοποιημενο αν και πιστευω ότι το γιαουρτι μπορει να καλυψει κάποια πραγματα ετσι?


Κρεας τρώγω αποφευγω το κοκκινο ειμαι ποιο πολύ των φυτικων προιωντων αλλα τρώγω κρεας 1 φορα την βδομαδα μπορει και 2 γιατι μου χρειαζετε.δεν ξερω αν μπορει να αντικατασταθει από κάτι το κρεας.

Δεν μου ειπες την χρισιμοτιτα των 2 αλλων κεφαλων του τρικεφαλου και πως σου φανηκε το πρωινό που σου ειπα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2008, 12:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
quote:

Αγαπητέ Stavros_13, δεν πρόκειται να σου "τα χώσει" κανένας.
Άλλωστε, το ζήτημα δεν είναι αυτό ούτε να σε κάνει κάποιος να νιώσεις άσχημα.
Απλά επειδή η γραφή με ελληνικούς χαρακτήρες είναι ένας από τους Κανονισμούς που διέπουν τη λειτουργία των Συζητήσεων κι επειδή η ανάγνωση των greeklish είναι δύσκολη, παρατήρησες μια επιμονή στο να προσπαθήσεις να γράφεις με ελληνικά.


καλα πλακα εκανα δεν παρεξηγηθηκα.αφου σου ειπα ότι με βοηθαει κιολας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

godwalker
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 03:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους godwalker
ευχαριστω για τις συμβουλες...οχι εννοουσα 50%υδατ...αλλα οκ θα το διορθωσω. και τι ασκησεις αεροβικης να κανω;κατεβασα απο το ιντερνετ κατι ασκησεις ταε μπο αυτα που διαφημιζονται στα τηλεσοπ...λετε να το ακολουθησω;
1800 θερμιδες ειναι λιγες;συμφωνα με τον τυπο χαρις μπενεδικτ χρειαζομαι 2147 συν 400 λογω ποδηλατου και 300 απο τα βαρη συνολο 2800 περιπου,αρα με 1800 χανω 4 κιλα το μηνα...καλα δεν ειναι;
και παλι ευχαριστω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kostas29
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2008, 21:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kostas29
Καλησπέρα
Θα ήθελα να ρωτήσω αν το αφέψημα που φτιάχνουμε απο αψιθιά,δεντρολίβανο, πρασινο τσαι,λουίζα κ ταραξάκο μπορώ να το χρησιμοποιώ κ το καλοκαίρι

Ευχαριστω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

grecobraziliano
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 03:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους grecobraziliano
Αγαπητέ Kostas29 Καλημέρα.
quote:
Καλησπέρα
Θα ήθελα να ρωτήσω αν το αφέψημα που φτιάχνουμε απο αψιθιά,δεντρολίβανο, πρασινο τσαι,λουίζα κ ταραξάκο μπορώ να το χρησιμοποιώ κ το καλοκαίρι

Ευχαριστω.


Γνωρίζω για τον χιλιόφυλο, ή (Αχιλέα) που λεπτένει την επιδερμίδα. προσοχή όταν εκτίθετε κάποιος στον ήλιο κινδυνεύει να πάθει ενγκάυματα.
γεια-grecoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 17:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Δεν μου ειπες την χρισιμοτιτα των 2 αλλων κεφαλων του τρικεφαλου και πως σου φανηκε το πρωινό που σου ειπα?

http://www.fa3.gr/OnLine_Photoes/thumbnails.php?album=42

quote:
δεν ξερω αν μπορει να αντικατασταθει από κάτι το κρεας.

To κρέας φίλε μου δεν είναι τροφή.

Edited by - allzzaro on 27/05/2008 17:43:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 17:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Θα ήθελα να ρωτήσω αν το αφέψημα που φτιάχνουμε απο αψιθιά,δεντρολίβανο, πρασινο τσαι,λουίζα κ ταραξάκο μπορώ να το χρησιμοποιώ κ το καλοκαίρι

Ειδικά το καλοκαίρι.
Να προσέξεις να μην σου βράσει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 17:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
συμφωνα με τον τυπο χαρις μπενεδικτ χρειαζομαι 2147 συν 400 λογω ποδηλατου και 300 απο τα βαρη συνολο 2800 περιπου,αρα με 1800 χανω 4 κιλα το μηνα...καλα δεν ειναι;

Ακολούθησε οποιον τύπο αεροβικής θέλεις.
Καλό θα είναι τις θερμίδες σου να τις μειώνεις σταδιακά.
Είναι φοβερά δύσκολο να ξέρεις πόσες θερμίδες λαμβάνεις με απόλυτη ακρίβεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 11:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas
Φίλε Allzaro την βοήθειά σου παρακαλώ
Ο πατέρας μου έχει πάρκινσον εδώ και 6 χρόνια. Ενώ είχαμε κοντρολάρει το τρέμουλο, με λίγη χημική ντοπαμίνη και μαζί με πολλά συμπληρώματα (omega3, ashwagandha, turmeric, Q10) άρχισε να το χάνει! Έχει παραισθήσεις, νοητική νοθρώτητα και ναρκοληψία. Η εξετάσεις αίματος έδειξαν ότι έχει αναιμία. Εδώ και ένα χρόνο του είχα κόψει το κρέας, λόγω κάποιων ερευνών που έδειχναν ότι το κόκκινο κρέας δεν κάνει καλό στους παρκινσονικούς.
Μπορει η αναιμία σε ένα ήδη μη καλά οξυγονωμένο εγκέφαλο να τον οδηγήσει σε παραισθήσεις?
Του έκανα κάποιες ενέσεις b12, σαν να καλυτέρευσε αλλά τώρα που τις σταμάτησα χειροτεύρευσε!
Λες να φταιει η αναιμία? να του αρχίσω να του μαγειρεύω συκώτι?

ευχαριστώ

Υ.Γ. μην μου πειτε να πάω σε νευρολόγο, τους έχουμε κάνει συλλογή (πάνω από 10, του είχαν δώσει τόσα νευρολογικά χάπια που τον καθήλωναν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 14:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13

κατάλαβα.παρα πολυ ωραιο site αυτο.οσο για το κρεας τι θεωρηται?δεν ειναι τροφη?


Edited by - allzzaro on 27/05/2008 17:43:54
[/quote]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 19:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
κατάλαβα.παρα πολυ ωραιο site αυτο.οσο για το κρεας τι θεωρηται?δεν ειναι τροφη?

O άνθρωπος φίλε μου είναι ελεύθερος να πράξει οπως αυτός θελήσει.
Είναι ελεύθερος να πράξει το καλό ή το κακό οπως αυτός κρίνει απαραίτητο. Αυτό είναι νόμος.
Με τη μόνη διαφορά ομως οτι ``ΑΙΤΙΑ ΕΛΟΜΕΝΟΥ ΘΕΟΣ ΑΝΑΙΤΙΟΣ" ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 19:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Φίλε Allzaro την βοήθειά σου παρακαλώ

Μετά από ένα ορισμένο χρονικό διάστημα μειώνεται η δραστικότητα της φαρμακευτικής φαρμακευτικής αγωγής ακόμα και αν αυξήσουμε τις δόσεις.
Η συνδυασμένη χρήση της Levodopa με Carbidopa και Benserazide βοηθούν ώστε να προληφθεί η διάσπασή της πρώτης έξω από τον εγκέφαλο.
Επίσης ο αποκλεισμός του ενζύμου της COMT ώστε να βελτιωθεί η δράση της ντοπαμίνης στον εγκέφαλο καθώς επίσης και της της MAO-B υπεύθυνο για την δισπαπαση της ντοπαμίνης.

Από εκεί και μπρός κάποιες χειρουργικές επεμβάσεις αφού γίνουν οι απαραίτητες αξονικές και μαγνητικές με μια μικρή τρύπα στο κρανίο εισέρχεται ένα ηλεκτρόδιο οπου θερμαίνει και καταστρέφει διάφορες περιοχές του εγκεφάλου ώστε να ελέγχονται ορισμένες κινήσεις του πάσχοντος.
Μπορεί να εμφυτευθεί και ειδικός βηματοδότης οπου στέλνει κάποια ηλεκτρικά σήματα για τον ελεγχο της των δραστηριοτήτων του πάσχοντος.
Το κρέας εχει αποδειχθεί ως μια καταστροφική συνήθεια για τον άνθρωπο.
Αν και το έχουν κατατάξει στην κορυφή της διατροφικής πυραμίδας με μια φορά μόνο την εβδομάδα ή το μήνα ακόμα και καθόλου πολλοί το έχουν κατατάξει στην καθημερινή τους διατροφή.

Ολα αυτά που έκανες για τον πατέρα σου φίλε μου καθώς και πολλά αλλα θα τον ωφελούσαν αφάνταστα αλλα οχι τώρα. Τώρα η ζημιά εχει γίνει.
Οι μικροχειρουργικές θεραπείες που προτείνονται ανακουφίζουν πάρα πολύ τον πάσχοντα και σε συμβουλεύω να τις ψάξεις.
Δεν μου απάντησες για τον προστάτη σου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jia
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 16:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jia
αγαπητε αλζαρο---καλημερα και καλο μηνα
ενας φιλος 26 ετων ανακαλυψε πως εχει σκληρηνση κατα πλακας.---εχεις να προτεινεις κατι οτιδηποτε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 17:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro

quote:
ενας φιλος 26 ετων ανακαλυψε πως εχει σκληρηνση κατα πλακας.---

Kαλό μήνα φίλε μου.
Δες..
http://www.medlook.net/category.asp?category=67Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 22:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
αν και μου πηρε λιγο το καταλαβα ομως.θελω να σε ρωτησω για το γαλα.ειναι προτημοτερο να πινω πληρες με 3.5λιπαρα ι το απαχο που ειναι με 1.5% νομιζω?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
P@IN
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 04:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους P@IN
Στα πλαισια μιας αντιοξειδωτικης προσπαθειας που κανω εχω βελτιωσει αρκετα τη διατροφη μου και εχω κοψει καπνισμα,ποτο.

Απο εκει και περα λεω να δοκιμασω και κανενα σκευασμα για υποστηριξη.

Α. Πρασινο τσαι. Τα διαφορα εκχυλισματα που κυκλοφορουν προτεινονται ή καλυτερα κλασσικο τσαγακι-αφεψημα(ας ειναι το 1/10 της ημερισιας προτεινομενης καταναλοσης πολυφαινολων)?

Β. Ιχθυελαιο

Γ. Σεληνιο


Θα ηθελα να ρωτησω τον allzzaro η οποιον αλλο ξερει αν μπορω να συνδυασω τα παραπανω σε ενα προγραμμα αντιοξειωσης του οργανισμου και πως?


Ένας άνδρας μπορεί να καθίσει με ένα όμορφο κορίτσι για μία ώρα και να του φανεί σαν μια στιγμή. Πειτε όμως στον ίδιο άντρα να καθίσει σε μια αναμμένη σόμπα για μια στιγμή και θα του φανεί σαν μια ώρα. Αυτό είναι σχετικότητα....
Albert AinsteinΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 19:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
ειναι προτημοτερο να πινω πληρες με 3.5λιπαρα ι το απαχο που ειναι με 1.5% νομιζω?

Εξαρτάται φίλε μου Σταύρο.
Ανάλογα με τις ανάγκες του οργανισμού
Αν πχ βρίσκεσαι σε περίοδο ανάπτυξης τις πρωινές ώρες μπορείς να τρώς γιαούρτι ή να πίνεις γάλα με 3,5 λιπαρά.
Αν ομως βρίσκεται σε περίοδο καύσεων είναι προτιμότερο να μειώνεις τα λιπαρά.
Εξαρτάται πάλι πόσο γάλα πίνει κανείς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 19:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Θα ηθελα να ρωτησω τον allzzaro η οποιον αλλο ξερει αν μπορω να συνδυασω τα παραπανω σε ενα προγραμμα αντιοξειωσης του οργανισμου και πως?

Οτι καλύτερο μπορούσες να κάνεις ήταν να κόψεις το τσιγάρο και το ποτό.
Ο καλύτερος τρόπος για να δημιουργήσεις μια αντιοξειδωτική ασπίδα είναι να ακολουθήσεις τη Φύση.
Οι περισσότερες αντιοξειδωτικές ουσίες βρίσκονται στα φυτά στα φρούτα και στους ξηρούς καρπούς. Απλά τα τρώς, την κατάλληλη εποχή. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 17:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
δεν υπαρχει κατι στανταρ δηλαδη?ποιο ειναι καλυτερο για την υγεια?τα πολλα λιπαρα του γαλακτος δεν ειναι κακα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 17:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
και κατι αλλο.αν τραυματιστεις και κλεισει ο σπονδιλος ανοιγει ξανα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2008, 02:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
Φίλε allzaro,

Πάντα θάυμαζα την προσπάθειά σου να βοηθήσεις όπως μπορείς από αυτό και άλλα posts στην μείωση του ανθρώπινου πόνου και στην βελτίωση της ποιότητας ζωής. Βεβαίως ζούμε σε μία εποχή όπου γνώμη "επιτρέπεταϊ" να έχουν μόνο οι 'κατοχυρωμένοι' και πας μη 'κατοχυρωμένος' να κάθεται να υφίσταται τις μ...κίες ενός συστήματος που έχει φέρει σε τέτοια εξαθλίωση τον άνθρωπο, σε τέτοια σύγχηση και σε τέτοιο πόνο όσο ποτέ άλλοτε στην ιστορία του.

Φίλε allzaro όταν μου χάλασε το αμάξι και ο υπολογιστής τα πήγα στον ειδικό και τα έφτιαξαν. Αν δεν μπορούσαν να τα φτιαξουν θα τα πήγαινα σε άλλον ειδικό. Και μετά σε άλλον. Αν κανείς ειδικός δεν μπορούσε να τα φτιάξει τι θα έκανα;;; Μάλλον δεν έψαχνα κάτι άλλο, κάτι που να με βοηθήσει πραγματικά στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Εσύ τι θα έκανες;; Υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι θα μένανε στην αποτυχία του ειδικού να επισκευάσει το αυτοκίνητο ή τον υπολογιστή τους και θα απέρριπταν οποιαδήποτε άλλη ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ πρόταση τυχόν υπήρχε;; Δεν νομίζω...

ΌΤΑΝ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΛΥΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ! Τόσο απλό...

Φίλε allzaro, τα εκατομύρια εκατομυρίων άτομα που επισκέπτονται εναλλακτικούς θεραπευτές ή ψάχνουν στο ίντερνετ πληροφορίες για την υγεία τους μοιράζονται όλοι ένα κοινό χαρακτηριστικό : Ο 'κατοχυρωμένος' ειδικός ΔΕΝ μπόρεσε να τους λύσει το πρόβλημα. ΔΕΝ. ΔΕΝ. Διότι αν το είχε κάνει κανείς δεν θα ενδιαφερόταν να κοιτάξει αλλού. Οι 300.000 αναγνώσεις που έχει το post σου αντιστιχούν σε χιλιάδες άτομα που ΔΕΝ βρήκαν λύση στα προβλήματά τους και ψάχνουν να βρουν. Εγώ δεν γνωρίζω κανένα που μόλις του παρουσιαστεί ένα πρόβλημα υγείας να πει "ρε δεν μπαίνω στο ίντερνετ να βρω κανένα site μπας και έχει και κανένα topic για θέματα υγείας και μπας και εκεί τυχαίνει να είναι κάποιος που να δίνει τσάμπα συμβουλές μπας και γνωρίζει το πρόβλημά μου να μου πει τι να κάνω μπας και γίνω καλά".....

Δεν λέω πως δεν υπαρει τέτοια πιθανότητα (...) αλλά πως η συντριπτικότατη πλειοψηφία των ανθρώπων μόλις έχει πρόβλημα υγείας πάει στον γιατρό. Απλά, αυτό γίνεται σχεδόν πάντα. Και πάει στον γιατρό και όχι μόνο πάει αλλά άμα δεν γίνει καλά πάει σε άλλον και μετά σε άλλον γιατρό. Εγώ για το πρόβλημα μου είχα επισκεφτεί πάνω από 30 γιατρούς σε 2 χρόνια..Και δώστου λεφτά και επισκέψεις και ξανά μανά τα ίδια και βελτίωση καμιά...

Είναι πρακτικά αδύνατον κάποιος που λύνει το πρόβλημά του να ψάξει κάτι άλλο." Όταν ταιριάζει το παπούτσι το πόδι ξεχνιέται" λέει ο δασκαλός μου ο Τζουάνγκ Τσου. Όσοι λοιπόν ψάχνουν κάτι άλλο είναι απλώς επειδή ΔΕΝ έχουν λύσει με κανένα τρόπο το πρόβλημά τους και μάλιστα πολύ πιθανόν μετά από επανειλημένες προσπάθειες μέσα από τις "κατοχυρωμένες" οδούς..

Απλό. Προσφορά και ζήτηση. Αν δεν υπήρχε ΖΗΤΗΣΗ, ζήτηση για κάτι που πραγματικά να δίνει λύσεις, ΚΑΝΕΙΣ δεν θα ασχολιότανε ποτέ με το δικό σου post, με μένα, με την διατροφή, με την ομοιοπαθητική, με την βιοενέργεια, με την ρεφλεξολογία, με τον βελονισμό με ό, τι....ΚΑΝΕΙΣ. ΚΑΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ. Ποτέ κανένας Βυθούλκας δεν θα αποκτούσε πανεπιστημιακή έδρα Ομοιοπαθητικής και ποτέ κανένας δεν θα επισκεπτότανε κανένα "Μάριο" για να γίνει καλά από τον "ανίατο" διαβήτη του μέσα σε 1-2 μήνες.

Αυτά τα απλά πράγματα μοιάζουν προφανή αλλά όπως αντιλαμβάνεσαι και συ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. Διότι, φίλε allzaro, θα ήθελα να σου πω πως μερικές 'αρρώστειες' δεν θεραπεύονται με κανένα τρόπο, ούτε συμβατικό, ούτε εναλλακτικό, ούτε καν με την αγάπη. Είναι απλώς υπεράνω ανθρώπινης παρέμβασης και εναπόκεινται ίσως μόνο στην Θεϊκη.

Σκέψου λοιπόν αν κάποιες φορές αναλλώνεσαι ασχολούμενος με 'αρρώστιες' που η κατάλληξή τους είναι στα χέρια του Θεού και μόνον. Είναι σαν να προσπαθείς να αντλήσεις κατανόηση από ένα ντουβάρι. Θα χάσεις τον καιρό σου, την ενέργειά σου και οι καλές σου προθέσεις θα κινούνται επι ματαίω προς άγονη και λανθασμένη κατέυθηνση την στιγμή που σε άλλες κατευθήνσεις θα είχανε βρει πραγματικά τον στόχο τους.

Μερικές φορές δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα παραπάνω από το να κοιτάμε την αλήθεια μας και να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές. Αν συναντήσεις έναν λύκο στο δάσος και πας να συγκρουστείς μαζί του σώμα με σώμα οι πιθανότητες να καταφέρεις κάτι είναι μηδαμινές. Μπορεί να έχεις όλο το δίκιο με το μέρος σου αλλά το δίκαιο δεν έχει καμία μα καμία σχέση με την επικράτηση.

Κάποιες φορές το καλύτερο είναι απλώς να πρχωρείς τον δρόμο σου και να μην αναλώνεσαι προσπαθωντας να φυτρώσεις λουλούδια επάνω στο τσιμέντο.

Ελπίζω να αντιληφθείς τι θέλω να πω και για ποιο θέμα μιλάω. Σου μιλώ με αγάπη, ξέρεις πως σε εκτιμώ. Καλή συνέχεια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2008, 20:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
quote:

Φίλε allzaro,

Πάντα θάυμαζα την προσπάθειά σου να βοηθήσεις όπως μπορείς από αυτό και άλλα posts στην μείωση του ανθρώπινου πόνου και στην βελτίωση της ποιότητας ζωής. Βεβαίως ζούμε σε μία εποχή όπου γνώμη "επιτρέπεταϊ" να έχουν μόνο οι 'κατοχυρωμένοι' και πας μη 'κατοχυρωμένος' να κάθεται να υφίσταται τις μ...κίες ενός συστήματος που έχει φέρει σε τέτοια εξαθλίωση τον άνθρωπο, σε τέτοια σύγχηση και σε τέτοιο πόνο όσο ποτέ άλλοτε στην ιστορία του.

Φίλε allzaro όταν μου χάλασε το αμάξι και ο υπολογιστής τα πήγα στον ειδικό και τα έφτιαξαν. Αν δεν μπορούσαν να τα φτιαξουν θα τα πήγαινα σε άλλον ειδικό. Και μετά σε άλλον. Αν κανείς ειδικός δεν μπορούσε να τα φτιάξει τι θα έκανα;;; Μάλλον δεν έψαχνα κάτι άλλο, κάτι που να με βοηθήσει πραγματικά στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Εσύ τι θα έκανες;; Υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι θα μένανε στην αποτυχία του ειδικού να επισκευάσει το αυτοκίνητο ή τον υπολογιστή τους και θα απέρριπταν οποιαδήποτε άλλη ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ πρόταση τυχόν υπήρχε;; Δεν νομίζω...

ΌΤΑΝ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΛΥΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ! Τόσο απλό...

Φίλε allzaro, τα εκατομύρια εκατομυρίων άτομα που επισκέπτονται εναλλακτικούς θεραπευτές ή ψάχνουν στο ίντερνετ πληροφορίες για την υγεία τους μοιράζονται όλοι ένα κοινό χαρακτηριστικό : Ο 'κατοχυρωμένος' ειδικός ΔΕΝ μπόρεσε να τους λύσει το πρόβλημα. ΔΕΝ. ΔΕΝ. Διότι αν το είχε κάνει κανείς δεν θα ενδιαφερόταν να κοιτάξει αλλού. Οι 300.000 αναγνώσεις που έχει το post σου αντιστιχούν σε χιλιάδες άτομα που ΔΕΝ βρήκαν λύση στα προβλήματά τους και ψάχνουν να βρουν. Εγώ δεν γνωρίζω κανένα που μόλις του παρουσιαστεί ένα πρόβλημα υγείας να πει "ρε δεν μπαίνω στο ίντερνετ να βρω κανένα site μπας και έχει και κανένα topic για θέματα υγείας και μπας και εκεί τυχαίνει να είναι κάποιος που να δίνει τσάμπα συμβουλές μπας και γνωρίζει το πρόβλημά μου να μου πει τι να κάνω μπας και γίνω καλά".....

Δεν λέω πως δεν υπαρει τέτοια πιθανότητα (...) αλλά πως η συντριπτικότατη πλειοψηφία των ανθρώπων μόλις έχει πρόβλημα υγείας πάει στον γιατρό. Απλά, αυτό γίνεται σχεδόν πάντα. Και πάει στον γιατρό και όχι μόνο πάει αλλά άμα δεν γίνει καλά πάει σε άλλον και μετά σε άλλον γιατρό. Εγώ για το πρόβλημα μου είχα επισκεφτεί πάνω από 30 γιατρούς σε 2 χρόνια..Και δώστου λεφτά και επισκέψεις και ξανά μανά τα ίδια και βελτίωση καμιά...

Είναι πρακτικά αδύνατον κάποιος που λύνει το πρόβλημά του να ψάξει κάτι άλλο." Όταν ταιριάζει το παπούτσι το πόδι ξεχνιέται" λέει ο δασκαλός μου ο Τζουάνγκ Τσου. Όσοι λοιπόν ψάχνουν κάτι άλλο είναι απλώς επειδή ΔΕΝ έχουν λύσει με κανένα τρόπο το πρόβλημά τους και μάλιστα πολύ πιθανόν μετά από επανειλημένες προσπάθειες μέσα από τις "κατοχυρωμένες" οδούς..

Απλό. Προσφορά και ζήτηση. Αν δεν υπήρχε ΖΗΤΗΣΗ, ζήτηση για κάτι που πραγματικά να δίνει λύσεις, ΚΑΝΕΙΣ δεν θα ασχολιότανε ποτέ με το δικό σου post, με μένα, με την διατροφή, με την ομοιοπαθητική, με την βιοενέργεια, με την ρεφλεξολογία, με τον βελονισμό με ό, τι....ΚΑΝΕΙΣ. ΚΑΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ. Ποτέ κανένας Βυθούλκας δεν θα αποκτούσε πανεπιστημιακή έδρα Ομοιοπαθητικής και ποτέ κανένας δεν θα επισκεπτότανε κανένα "Μάριο" για να γίνει καλά από τον "ανίατο" διαβήτη του μέσα σε 1-2 μήνες.

Αυτά τα απλά πράγματα μοιάζουν προφανή αλλά όπως αντιλαμβάνεσαι και συ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. Διότι, φίλε allzaro, θα ήθελα να σου πω πως μερικές 'αρρώστειες' δεν θεραπεύονται με κανένα τρόπο, ούτε συμβατικό, ούτε εναλλακτικό, ούτε καν με την αγάπη. Είναι απλώς υπεράνω ανθρώπινης παρέμβασης και εναπόκεινται ίσως μόνο στην Θεϊκη.

Σκέψου λοιπόν αν κάποιες φορές αναλλώνεσαι ασχολούμενος με 'αρρώστιες' που η κατάλληξή τους είναι στα χέρια του Θεού και μόνον. Είναι σαν να προσπαθείς να αντλήσεις κατανόηση από ένα ντουβάρι. Θα χάσεις τον καιρό σου, την ενέργειά σου και οι καλές σου προθέσεις θα κινούνται επι ματαίω προς άγονη και λανθασμένη κατέυθηνση την στιγμή που σε άλλες κατευθήνσεις θα είχανε βρει πραγματικά τον στόχο τους.

Μερικές φορές δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα παραπάνω από το να κοιτάμε την αλήθεια μας και να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές. Αν συναντήσεις έναν λύκο στο δάσος και πας να συγκρουστείς μαζί του σώμα με σώμα οι πιθανότητες να καταφέρεις κάτι είναι μηδαμινές. Μπορεί να έχεις όλο το δίκιο με το μέρος σου αλλά το δίκαιο δεν έχει καμία μα καμία σχέση με την επικράτηση.

Κάποιες φορές το καλύτερο είναι απλώς να πρχωρείς τον δρόμο σου και να μην αναλώνεσαι προσπαθωντας να φυτρώσεις λουλούδια επάνω στο τσιμέντο.

Ελπίζω να αντιληφθείς τι θέλω να πω και για ποιο θέμα μιλάω. Σου μιλώ με αγάπη, ξέρεις πως σε εκτιμώ. Καλή συνέχεια.



ξερω οτι απεφθυνεσαι στον "allzaro" αλλα δεν νομιζω να κανει καποιο λαθος αντιθετος λυνει παρα πολλες αποριες που εχουν παρα πολλοι ανθρωποι και δεν μπορουν να βρουν καποια λυση.δεν νομιζω οτι οι λυσεις ή οι συμβουλες που δινει ειναι ασχετες και πανε κοντρα σε καποιον που ειναι "ειδικος".και η ενοια "ειδικος" στις μερες μας δεν νομιζω να ισχιει πολυ.υπαρχου καλοι γιατροι και ειναι λιγοι οι υπολιποι νοιαζονται μονο για τα λεφτα,αλλοι βαριουνται αυτο που κανοθν κυριως σε νοσοκομια και Ι.Κ.Α και αλλοι δεν ξερου καλα την επιστιμι τους.οταν καποιος παει σε καποιον ειδικο και δεν βγαλει ακρη μπορει να ξαναπροσπαθησει αλλα καποιος που δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα θα παει σε καποιον ειδικο μονο οταν θα ειναι κατι πολυ σοβαρο και αν δεν βρει ακρη δεν προκειτε να το ξαναεπιχιρισει.εσυ μπορει να εχεις τα λεφτα και να εψαχνες 2 χρονια για γιατους και να ειδες πολλους αλλα λιγοι εχουν αυτην την δυνατοτητα.στο ιντερνετ και αν εχεις "κριση" και "σκεψη" μπορεις να περνεις τα καλα που σου λενε και να ξαναψαξεις χωρις να σου φευγουν χρηματα και μπορεισ να βρεις και μια λυση πολλες φορες.ο καθενας μπορει να σκεφτεται καποια πραγματα αλλα πρεπει να σκεφτεται ομως και τι επικρατει εξω και οχι να βλεπει με την τσεπι του.με εκτιμιση Σταυρος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2008, 15:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Σταύρο ο Μάριος1 είναι φίλος.
Τον παρεξήγησες..
Πάντως σε ευχαριστώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2180176
Maintained by Digital Alchemy