ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ή ΜΑΣΟΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 01:46:54  Εμφάνιση Προφίλ
Beren ο φίλτατος Cothic έχει δηλώσει ότι είναι Τέκτονας και όχι εγώ, μη μπερδεύουμε το τι λέει ο καθένας.

Από εκεί και πέρα.
Η εκκλησία δέχεται όλους αυτούς που είπες ως οπαδούς της και ΟΧΙ ως μέλη του Ιερατείου.
Δε νομίζω να έχεις δει καμιά γυναίκα να κάνει τη λειτουργία την Κυριακή, ούτε βέβαια τυφλό, κουτσό κλπ Παπά.

Αν δεν παραδέχεσαι πως η Ορθόδοξη εκκλησία έχει δόγμα μάλλον θα έχεις κάνει κάποιο λάθος στα όσα αποδέχεσαι για την Ορθόδοξη Χριστιανική Εκκλησία.

Όσο για την δημοσιοποίηση των όποιων αντιθέσεων κάποιου μέλους του Τεκτονισμού νομίζω ότι υπάρχουν βιβλία ανθρώπων που μπήκαν είδαν ( όσο μπορούσαν να δούν ) και έγραψαν. Άρα ο καθένας μπορεί να πει ότι θέλει, το θέμα είναι τι έχει καταλάβει, αλλά αυτό θέλει ολόκληρο Topic για να συζητηθεί.

Έτσι λοιπόν φτάνουμε στο κομβικό σημείο.

quote:
Η Αλήθεια ΜΙΑ είναι.
Δεν μπορεί να υπάρχουν δύο ή τρείς αλήθειες.
Τα δεδομένα είναι πολλά και οι πιθανότητες είναι άπειρες αλλά η αλήθεια είναι ΜΙΑ.

Και ποιος την ξέρει ;
Μπορούμε με τον φυσικοεγκέφαλο μας να την κατανοήσουμε ;
Μήπως αν σιγά σιγά εξετάζουμε κομμάτια αυτής της αλήθειας τελικά φτάσουμε να κατανοήσουμε την ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ αλήθεια ;

Ποιος μπορεί ή πρέπει να μου επιβάλει αυτό που αυτός νομίζει πως είναι η αλήθεια ;

Βλέπεις λοιπόν πόσα ερωτήματα υπάρχουν ;
Σε όλα αυτά τα ερωτήματα ο καθένας δίνει τις απαντήσεις του και χαράσσει το δρόμο του. Ένα δρόμο μοναχικό και καθαρά βιωματικό. Σε αυτή την απόφαση ΔΕΝ έχει κανείς το δικαίωμα να παρέμβει.
Δεν μπορώ να κρίνω εγώ τον Μωαμεθανό για το πιστεύω του, αυτό που μπορώ να κάνω είναι να βρω ποια είναι τα κοινά μας στοιχεία και ποια η κοινή αλήθεια.

Όσο για το

quote:

quote:


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν απεφάσισε Ελεύθερα να αποδεχθεί τον Χριστιανισμό, ο Χριστιανισμός ως δόγμα επεβλήθει με τσεκούρι και φωτιά είτε μας αρέσει είτε όχι.


Αυτό πάλι τι είναι?
ΚΑΝΕΝΑΣ δεν αποφάσισε ελεύθερα?
Οι Χριστιανοί από τον Αρη ήρθανε?

Καταλαβαίνεις αρκετά καλά το τι εννοώ.
Κάψιμο στην πυρά, βασανιστήρια για την ομολογία της Πίστης, σταυροφορίες, γκρέμισμα Ναών, κλπ κλπ.
Ε δε νομίζω πως αυτά δεν συνέβησαν και με αυτό τον τρόπο δεν ΕΠΕΒΛΗΘΕΙ το Δόγμα ;

Ξαναλέω, για να κρίνεις κάτι πρέπει να το έχεις βιώσει, μόνο τότε μπορείς να έχεις πραγματική κρίση ( προσωπική αλλά πραγματική ), αν κρίνεις χωρίς να ξέρεις τότε μοιάζεις με κυνηγό μαγισσών του Μεσαίωνα.



IMAGE


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 02:00:37  Εμφάνιση Προφίλ
skeptic όταν μάθεις εσύ τι πάει να πει η έκφραση «Βέβηλος» και τι αυτή εννοεί, θα μπορέσουμε να μιλήσουμε πάνω στο θέμα.
Μέχρι τότε μπορείς να λες ότι σου αρέσει, μπορείς να βγάζεις το όποιο συμπέρασμα θέλεις και να το καταθέτεις ελεύθερα.

Δυστυχώς ή ευτυχώς το νοητικό επίπεδο δεν είναι σε όλους τους ανθρώπους το ίδιο. Υπάρχουν οι ιδιοφυείς, οι αυξημένης αντίληψης, οι κανονικοί, οι μέτριοι, οι κουτοί, οι παρανοϊκοί και οι σκεπτόμενοι.

quote:
Ramoglou, βλέπω ότι πάλι άρχισες τις βλακείες με τα σκιτσάκια... είσαι ανάξιος σοβαρού διαλόγου όποτε και δεν μπαίνω στον κόπο να ασχοληθώ άλλο με εσένα..... μπορείς όμως να αυτοαποκαλείσαι και ορθόδοξος και UFO και γαύρος και ότι άλλο θες, στην Ελλάδα άλλωστε ότι δηλώσεις είσαι!

Συγνώμη μεγάλε Διδάσκαλε που άρχισα τις βλακείες !
Δε θα το ξανακάνω, ήταν μια στιγμή αδυναμίας, αλλά από την άλλη κατέδειξα το άστρο του Δαυίδ και νόμιζα πως θα σας άρεσε.

Εδώ εσύ δηλώνεις σκεπτόμενος και δε σε ενοχλεί ούτε το Ψ.Ν.Α., ούτε βέβαια σε αποπαίρνουν τα μέλη για το ασυμβίβαστο του nickname σου με την συμπεριφορά σου. Ε να μη δηλώσουμε κι εμείς τουλάχιστον που ανήκουμε οπαδικά και μάλιστα με ταυτότητα μέλους ;
Ήμαρτον !!!

Ορίστε μου θύμησες ένα ωραίο σύνθημα !

Ποιος θ’ αρμέξει τα’ αγελάδια ;
Ποιος θα πήξει το τυρί ;
Hey Sceptic γύρνα στο μαντρί !

Τραγουδιέται σε ρυθμό Pink Floyd – The Wall



IMAGE


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 02:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas
Ωραία τώρα μπορείτε να μου πείτε γιατί τσακώνεστε... Δεν πρόκειτε να βγαλεις sceptic από αυτό που κάνεις αυτή τη στιγμη... το είπα και ποιο πριν θα βγεις χαμένος και καταϊδρωμένος... Είναι περισσότεροι... Δες και τις προηγούμενες σελιδες του topic... Από ότι βλέπεις δεν πρόκειτε να καταφέρεις τίποτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 03:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Δε μας εξηγείς κιόλας τί θα έπρεπε να καταφέρει, αν μπορούσε;

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 11:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
quote:
Αδερφέ Gothic, ηρέμησε, θα πάθεις νευρική κρίση, από την μία αυτοαποκαλείσθε ελευθεροτέκτονες αλλά απ’ ότι φαίνεται από τα τελευταία λόγια σου μόνο το τέκτονες κρατάς... Όσον αφορά αν θα υπάρχει μασονία όπως την ξέρεις και στο μέλλον αυτού μην βάζεις καθόλου στοίχημα... Ήδη είστε πολύ ντεμοντέ, χρησιμοποιηθήκατε εκεί που έπρεπε και είστε και εσείς πλέον εκτός εποχής... Μην ανησυχείς όμως η Νέα Εποχή θα σας στρώσει και εσάς καταλλήλως και σύντομα...

Νομίζεις

quote:
Τέλος θα πρότεινα να κλειδωθεί το θέμα γρήγορα και πριν δημοσιεύσω κάποια επιπλέον στοιχεία που δεν θα αρέσουν καθόλου σε μερικούς

Έτσι κι αλλιώς ουδέποτε είχες στοιχεία.

quote:
Αντε, επειδή είσαι εσύ, να το ξαναπούμε άλλη μιά φορά:
ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ Ο ΣΙΩΝΙΣΜΟΣ ΑΛΛΟ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ

Δηλαδή οι Σιωνιστές τι είναι Κινέζοι; Όχι για να μάθω....

quote:
Τι θα έλεγες γιά δημόσιο απαγχονισμό?

Θαυμάσια λύση

quote:
Καλά μη κάνεις έτσι.
Φεύγουμε και μόνοι μας αφού δε μας θέλεις.
ΚΑΚΕ


Άντε ...ΑΝΑΣΤΑΣΗ !

Φίλε Πασχάλης,είναι σα να προσπαθείς να συζητήσεις με τη Λουκά ή το Σωτηρόπουλο .
Άσε που είναι ολοφάνερο ότι Skeptic-BEREN,να έχουν ασπαστεί τέτοιου είδους κλίκες.
Απλώς δεν έχουν την αξιοπρέπεια να το πούνε.


Και επειδή από ανθρώπους τέτοιου επιπέδου μπορείς να περιμένεις τα πάντα και επειδή πιστεύω ότι υπάρχουν συντελεστές στο σάιτ που μοχθούν να το κρατήσουν,κάνω quote το μήνυμα του Skeptic για να δείξω και πάλι τι σημαίνει προσβολή προσώπων και πραγμάτων.
Που ξέρεις.....υπάρχει και edit....

ΚΑΜΑΡΩΣΤΕ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ! ! !


quote:
Απεστάλη: 08/01/2005, 22:51:53 "Βέβηλος" ή "Profane" Στην Αγγλική μασονία.
είναι:
- Ο εκτός των "μυστηρίων" της Μασονίας. (φέρετρα, νεκροκεφαλές, ξίφη, όρκοι αίματος, μυστικές χειραψίες και κωδικοί, Jah-bal-on, αποκρυφισμός και καββαλιστική μαγεία, ποδίτσες και τα σχετικά)
- Ο εκτός της στοάς.
- Εν τέλη βέβηλος θεωρείται ο μη-Μασόνος.
- Βέβηλος κόσμος: όλοι οι μη Μασόνοι.

Μια ατυχής ρατσιστική έκφραση των Μασόνων εναντίον των υπόλοιπων 6δις ανθρώπων του πλανήτη, που όμως τώρα τελευταία ορθώς σπεύδουν κακήν κακώς να την αποσύρουν από τα κείμενα τους ή να την ανασκευάσουν...

Για το Eastern Star είναι μια μικτή μασονική οργάνωση (ιδρυθείσα από άνδρα μασόνο), μια αδερφότητα για άνδρες και γυναίκες και όχι μόνο γυναίκες όπως λανθασμένα ειπώθηκε.
Επίσης για να μπεις ZADOK, σε αυτή την μικτή μασονική στοά πρέπει να έχεις συγγένεια με άνδρα μασόνο που είναι ήδη τουλάχιστον στο βαθμό του Master Mason.
Για την χρήση της ανάποδης 5Α αυτή φαίνεται ξεκάθαρα εκτός και αν είσαι στραβή...

Ξεστραβώσου λοιπόν και μετά διάβασε και από το site www.easternstar.org :
«The Order of the Eastern Star is the largest fraternal organization in the world to which both men and women may belong. Worldwide, there are approximately 1 million members under the General Grand Chapter.»

Επίσης προς ενημέρωση σου διάβασε και αυτό:
http://www.hfaf.org/masonry.htm

Για τους Αρχαιολάτρες, νεο-παγανιστές, δωδεκαθειστές, μασόνους και μη, και τη σχέση Αρχαίας Ελλάδας και Χριστιανικής Ορθόδοξης Εκκλησίας διαβάστε λίγο από αυτό το site και την σχετική βιβλιογραφία που έχει μήπως και καταλάβετε τίποτα...
http://www.apologitis.com/gr/ancient/anathemata.htm
http://www.apologitis.com/gr/ancient/filosofoi-d.htm
http://www.apologitis.com/gr/ancient/filosof-dioks.htm

Αδερφέ Gothic, ηρέμησε, θα πάθεις νευρική κρίση, από την μία αυτοαποκαλείσθε ελευθεροτέκτονες αλλά απ’ ότι φαίνεται από τα τελευταία λόγια σου μόνο το τέκτονες κρατάς... Όσον αφορά αν θα υπάρχει μασονία όπως την ξέρεις και στο μέλλον αυτού μην βάζεις καθόλου στοίχημα... Ήδη είστε πολύ ντεμοντέ, χρησιμοποιηθήκατε εκεί που έπρεπε και είστε και εσείς πλέον εκτός εποχής... Μην ανησυχείς όμως η Νέα Εποχή θα σας στρώσει και εσάς καταλλήλως και σύντομα...

Ramoglou, βλέπω ότι πάλι άρχισες τις βλακείες με τα σκιτσάκια... είσαι ανάξιος σοβαρού διαλόγου όποτε και δεν μπαίνω στον κόπο να ασχοληθώ άλλο με εσένα..... μπορείς όμως να αυτοαποκαλείσαι και ορθόδοξος και UFO και γαύρος και ότι άλλο θες, στην Ελλάδα άλλωστε ότι δηλώσεις είσαι!

Τέλος θα πρότεινα να κλειδωθεί το θέμα γρήγορα και πριν δημοσιεύσω κάποια επιπλέον στοιχεία που δεν θα αρέσουν καθόλου σε μερικούς

...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantism


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 13:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas
Τι δεν κατάλαβες Zadok? Είπα κατι το μη κατανοϊτό? Αυτό λέω πως δεν θα καταφέρει τίποτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 16:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Εσύ τί δεν κατάλαβες στην ερώτησή μου, Typhwnas;

Ήταν μη κατανοητή; Επαναλαμβάνω:

Αν υποθέσουμε ότι μπορεί να καταφέρει κάτι, σαν τί θα ήταν αυτό;

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gim
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 17:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gim
ΕΣΥ RAMOGLOY ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΠΟΙΟΥΣ ΘΕΩΡΕΙΣ ΒΕΒΗΛΟΥΣ

billhΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 21:01:37  Εμφάνιση Προφίλ
Αν και έχω απαντήσει πολλάκις σε τέτοια ερωτήματα θα ξανακάνω μια προσπάθεια να απαντήσω πάλι, όσο ποιο απλά μπορώ.

Βέβηλος είναι αυτός ο οποίος προσπαθεί να διαχειριστεί τη γνώση ή καταστάσεις που αφορούν αυτή με τρόπο απρεπή, ποταπό και χωρίς τον απαραίτητο ΣΕΒΑΣΜΟ.



IMAGE


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
BEREN
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 23:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BEREN
quote:
Η εκκλησία δέχεται όλους αυτούς που είπες ως οπαδούς της και ΟΧΙ ως μέλη του Ιερατείου.

Δεν υπάρχουν οπαδοί.
Υπάρχουν Πιστοί.


quote:
Και ποιος την ξέρει ;
Μπορούμε με τον φυσικοεγκέφαλο μας να την κατανοήσουμε ;
Μήπως αν σιγά σιγά εξετάζουμε κομμάτια αυτής της αλήθειας τελικά φτάσουμε να κατανοήσουμε την ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ αλήθεια ;

Στην μία πρόταση νομίζω ότι αποκλείεις την κατανόηση της αλήθειας με τον φυσικοεγκέφαλο,και στην αμέσως παρακάτω αναφέρεις ότι μπορούμε σιγά σιγά να την κατανοήσουμε με τον τεμαχισμό της στα άπειρα κομμάτια της και κατόπιν διά της συνθέσεως της με εργαλείο τον φυσικοεγκέφαλο.
Αν θες γράψε πιό καθαρά την άποψη σου να την κατανοήσω.

Αν θες την δικιά μου άποψη επί του θέματος είναι ότι φυσικά ΔΕΝ μπορούμε να την κατανοήσουμε με τον φυσικοεγκέφαλο.

Αν υποθέσουμε ότι η αλήθεια μπορεί να γίνει κατανοητή από τον εγκέφαλο, μέσα από την σύνθεση των επιμέρους άπειρων συστατικών της ,παρουσιάζεται το ανυπέρβλητο εμπόδιο ότι ο εγκέφαλος είναι ανίκανος να διακρίνει το σωστό ή το λάθος των επιμέρους κομματιών.
Ας πάρουμε σαν παράδειγμα την μετενσάρκωση η οποία τυγχάνει να είναι ένα από τα δόγματα του εσωτερισμού.
Είσαι 100% σίγουρος ότι υφίσταται ή όχι?
Από την μιά μεριά φαίνεται λογική και ελκυστική σαν ιδέα και φαίνεται να δίνει απαντήσεις σε διάφορα ερωτήματα αλλά από την άλλη μεριά δημιουργεί και ένα πλήθος αναπάντητων ερωτημάτων,με κυριότερο αυτό της ελευθερίας του ανθρώπου.

Πως θα διακρίνεις την Αλήθεια?
Εχοντας συν τοις άλλοις την επίγνωση ότι μεγάλες μορφές του εσωτερισμού,των θρησκειών,φάσκουν και αντιφάσκουν μεταξύ τους.
Ο καθένας έχει την δική του Αλήθεια.
Ετσι και εσύ (ο καθένας) θα ψάξεις,θα ψάξεις,θα επιλέξεις κάποια δόγματα που νομίζεις αληθινά σύμφωνα με την δική σου ιδιοσυγκρασία και θα φτιάξεις την δική σου αλήθεια,αλλά η πιθανότητα να έχεις προσεγγίσει την Αλήθεια είναι από μηδαμινή έως μηδενική σύμφωνα με τον νόμο των πιθανοτήτων.(δηλαδή να έχεις συνθέσει σωστά τα άπειρα τεμάχια της αλήθειας).

Μέσα σε αυτόν τον κυκεώνα αληθοφανών,ημιαληθινών,αληθινών και ψεύτικων απόψεων,διδασκαλιών,θεωριών εγώ προσωπικά έχω επιλέξει (όχι εγκεφαλικά αλλά βιωματικά) οδηγό μου τον Κύριο Ιησού Χριστό ως ενανθρωπήσαντα Θεό .
Αυτόν πιστεύω και Αυτόν προσπαθώ να μεταδώσω.

Και η μεγάλη μας διαφορά είναι ότι εσύ δεν διακρίνεις ένα αόρατο χέρι πίσω από αυτόν τον κυκεώνα των αντιφάσεων,αναιρέσεων,διορθώσεων,παραποιήσεων.

Οταν λες ότι γιά να κρίνω κάτι πρέπει να το έχω βιώσει έχεις εν μέρει δίκιο.
Δεν ισχύει πάντοτε.
Γιά να κρίνω τον Σατανισμό πρέπει να τον βιώσω?
Γιά να κρίνω τον ναζισμό πρέπει να τον βιώσω?
Γιά να κρίνω τις ανθρωποθυσίες πρέπει να τις βιώσω?
Εκτός των άλλων έχουμε εκτων πραγμάτων λόγω της φθαρτής μας φύσης αξεπέραστο εμπόδιο να βιώσουμε οτιδήποτε θελήσουμε να κρίνουμε.
Δεν μορούμε να βιώσουμε τον κομμουνισμό και τον αναρχισμό και τον καπιταλισμό γιά να μπορέσουμε να κρίνουμε.
Υπάρχουν οι διάφορες μαρτυρίες,βιβλία υπέρ και κατά κάθε θεωρίας κλπ.

Τον Τεκτονισμό τον κρίνω πρώτα πρώτα από τις πάμπολες αντιφάσεις που παρουσιάζει και έχω γράψει ένα πολύ μικρό μέρος αυτών.
Δεύτερον τον κρίνω από την μυστικότητα και μυστικοπάθεια του και ό πως έχω ξαναπεί αυτός που κρύβεται κάτι φοβάται (την αλήθεια) και είναι ανελεύθερος.
Και τέλος, και το κυριότερο, τον κρίνω από την στάση του στο θέμα του Ιησού Χριστού.
Οποιος υποβαθμίζει την θεανθρώπινη φύση του Χριστού είναι εκ του πονηρού.
Αυτό δεν αφορά μεμονωμένους ανθρώπους που μπορεί να πλανηθούν όπως και εγώ άλλωστε επί αρκετά χρόνια αλλά οργανωμένες ομάδες.
Πόσο μάλιστα όταν δεν έχουν το θάρρος να το πουν

Από εκεί και πέρα σε καθημερινό, κοινωνικό επίπεδο η αδελφοσύνη των Μασόνων δημιουργεί στρεβλώσεις και ανισότητες ανάμεσα στους ανθρώπους.
Και μη μου πείτε ότι δεν υπάρχει αλληλοβοήθεια ανάμεσα στους Μασόνους γιατί δεν θα σας πιστέψουν ούτε και οι πέτρες.


quote:
Κάψιμο στην πυρά, βασανιστήρια για την ομολογία της Πίστης, σταυροφορίες, γκρέμισμα Ναών, κλπ κλπ.
Ε δε νομίζω πως αυτά δεν συνέβησαν και με αυτό τον τρόπο δεν ΕΠΕΒΛΗΘΕΙ το Δόγμα ;

Μου φαίνεται ότι ξεχνάς ότι επί 3 ολόκληρους αιώνες οι Χριστιανοί ήταν επί διωγμόν με μυριάδες θύματα.
Ολους αυτούς τους αιώνες οι Χριστιανοί πως άντεξαν και πως πολαπλασιάστηκαν?Διά της βίας που ασκούσαν ενώ τους έκαιγαν?
Κατόπιν φυσικά και έγιναν εγκλήματα όπως είναι φυσικό από ανθρώπους που διώκονταν βασανίζονταν και δολοφονούνταν επί 3 αιώνες.
Οπως φυσικό είναι να τα καταδικάζουμε από όπου και αν προέρχονται από την άνεση του καναπέ μας.
Και τα περισσότερα από αυτά που περιγράφεις είναι εγκλήματα της Παπικής εκκλησίας και όχι της Ορθοδοξίας.

Τέλος γιά να ξεκαθαρίσω την κατάσταση πρέπει να πω ότι δεν κρίνω εσένα και τον καθένα.Δεν έχω προσωπικά μαζί σου ούτε μα κανένα.
Οσες φορές έχει γίνει κάτι τέτοιο έχει προέλθει από προκλήσεις εκατέρωθεν.
Είσαι ελεύθερος να πιστέψεις και να ακολουθήσεις ότι θέλεις.
Τον Τεκτονισμό κρίνω.

Προς Gothic:.

quote:
Δηλαδή οι Σιωνιστές τι είναι Κινέζοι; Όχι για να μάθω....

Αντε πάλι...
Δηλαδή κατά την γνώμη σου όταν κατηγορούμε τον ναζισμό σημαίνει ότι κατηγορούμε τον Γερμανικό λαό?
Ειδικά ο skeptic έχει γράψει επανειλημένως τι είναι ο Σιωνισμός,μη γράφουμε τα ίδια και τα ίδια.

...Πλέον δεν ελπίζω να το καταλάβεις...αλλά που ξέρεις καμμιά φορά,ο Θεός είναι μεγάλος!

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τι θα έλεγες γιά δημόσιο απαγχονισμό?
--------------------------------------------------------------------------------


Θαυμάσια λύση


quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Καλά μη κάνεις έτσι.
Φεύγουμε και μόνοι μας αφού δε μας θέλεις.
ΚΑΚΕ
--------------------------------------------------------------------------------

Άντε ...ΑΝΑΣΤΑΣΗ !


Γιά μιά καληνύχτα πέρασα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 00:54:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν υπάρχουν οπαδοί.
Υπάρχουν Πιστοί.

Οπαδός είναι ο φανατικός, αυτός που υποστηρίζει μια Ιδέα, ένα Δόγμα χωρίς να βλέπει τα λάθη και ενεργώντας με μόνο κριτήριο τους υπέρ και τους κατά.
Τέτοιοι υπάρχουν και στο Χριστιανισμό.

quote:
Στην μία πρόταση νομίζω ότι αποκλείεις την κατανόηση της αλήθειας με τον φυσικοεγκέφαλο,και στην αμέσως παρακάτω αναφέρεις ότι μπορούμε σιγά σιγά να την κατανοήσουμε με τον τεμαχισμό της στα άπειρα κομμάτια της και κατόπιν διά της συνθέσεως της με εργαλείο τον φυσικοεγκέφαλο.

Αν θες γράψε πιό καθαρά την άποψη σου να την κατανοήσω.

Αν θες την δικιά μου άποψη επί του θέματος είναι ότι φυσικά ΔΕΝ μπορούμε να την κατανοήσουμε με τον φυσικοεγκέφαλο.


Η κατανόηση που αναφέρω στο δεύτερο σκέλος δεν έχει να κάνει με το φυσικοεγκέφαλο αλλά με την βιωματική εμπειρία. Δια μέσου της οποίας γίνονται πολλά πραγματάκια κλπ κλπ και τα οποία δεν ανάγονται στον κόσμο του Ορατού κλπ κλπ και τα οποία συνθέτουν την εσωτερική αλήθεια κλπ κλπ και τα οποία ανασύρουν μνήμες και προβιωτές κλπ κλπ.
Σ’ αυτά δε παίζει ρόλο ο φυσικοεγκέφαλος.
Καμία λοιπόν ανακολουθία σκέψης και διατύπωσης.

quote:
Από την μιά μεριά φαίνεται λογική και ελκυστική σαν ιδέα και φαίνεται να δίνει απαντήσεις σε διάφορα ερωτήματα αλλά από την άλλη μεριά δημιουργεί και ένα πλήθος αναπάντητων ερωτημάτων, με κυριότερο αυτό της ελευθερίας του ανθρώπου.

Από πού καταργείτε η «ελευθερία» του ανθρώπου ( η οποία όπως έχω ξαναπεί δεν υφίσταται καθ’ ολοκληρίαν αλλά έως ενός ορισμένου σημείου ). ;

quote:
Μέσα σε αυτόν τον κυκεώνα αληθοφανών,ημιαληθινών,αληθινών και ψεύτικων απόψεων,διδασκαλιών,θεωριών εγώ προσωπικά έχω επιλέξει (όχι εγκεφαλικά αλλά βιωματικά) οδηγό μου τον Κύριο Ιησού Χριστό ως ενανθρωπήσαντα Θεό .
Αυτόν πιστεύω και Αυτόν προσπαθώ να μεταδώσω.

Και η μεγάλη μας διαφορά είναι ότι εσύ δεν διακρίνεις ένα αόρατο χέρι πίσω από αυτόν τον κυκεώνα των αντιφάσεων,αναιρέσεων,διορθώσεων,παραποιήσεων.


Και πολύ καλά κάνεις και μπράβο σου.
Κάποιος άλλος όμως μέσα από την ίδια σκέψη με σένα και επειδή γεννήθηκε στην Ινδία αγαπάει το Βούδα.

Ποιος έχει δίκιο ;
Ποιος πρέπει να πείσει ποιόν και γιατί ;
Μήπως και οι δύο μιλάνε για το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια και άλλες πρακτικές ;
Μήπως τελικά η πολυγλωσσία της Βαβέλ αυτό θέλει να μας καταδείξει ;
Μήπως η επιβολή της δικής μας σκέψης σε έναν άλλο άνθρωπο είναι φασιστική πρακτική ;

Να γιατί υπάρχει διαφορά στη σκέψη μας.
Δε με ενδιαφέρει να βλέπω αόρατα χέρια πίσω από κάθε τι, με ενδιαφέρει να βλέπω αυτά που με ενώνουν με τους άλλους και αυτά που μπορούν να με κάνουν να αισθανθώ ακόμα ποιο βαθιά την αγαλλίαση της Πίστης προς τον ένα και μοναδικό Θεό. Καθότι με εκφράζει το Εν το Παν.

Όταν χρειαστεί να αντιμετωπίσω το «κακό» στον υλικό κόσμο για να αποδείξω ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑ σε μένα την αξία της Πίστης μου τότε να είσαι απόλυτα σίγουρος πως θα το πράξω τηρώντας τους όρκους μου προς τον ίδιο μου τον εαυτό.

quote:
Οταν λες ότι γιά να κρίνω κάτι πρέπει να το έχω βιώσει έχεις εν μέρει δίκιο.
Δεν ισχύει πάντοτε.
Γιά να κρίνω τον Σατανισμό πρέπει να τον βιώσω?
Γιά να κρίνω τον ναζισμό πρέπει να τον βιώσω?
Γιά να κρίνω τις ανθρωποθυσίες πρέπει να τις βιώσω?
Εκτός των άλλων έχουμε εκτων πραγμάτων λόγω της φθαρτής μας φύσης αξεπέραστο εμπόδιο να βιώσουμε οτιδήποτε θελήσουμε να κρίνουμε.
Δεν μορούμε να βιώσουμε τον κομμουνισμό και τον αναρχισμό και τον καπιταλισμό γιά να μπορέσουμε να κρίνουμε.

Ίσως αν «βιώσεις» το Σατανισμό να πέσεις κάτω από τα γέλια με τις βλακείες που κάνουν μερικοί μερικοί για να αποδείξουν πως και καλά είναι Σατανιστές. Ίσως να μπορέσεις να καταμαρτυρήσεις προσπάθειες για ανθρωποκτονία και έτσι να σώσεις ένα άνθρωπο. Το θέμα είναι πως αισθαντικά απομακρύνεσαι από μία τέτοια κατάσταση που εκτός κάποιων περιπτώσεων κατά το πλείστων είναι αιρετικές βλακείες και στόχο έχουν παιδάκια και ανθρώπους που δε ξέρουν τι τους γίνετε

Άρα λοιπόν δε θα τους κρίνω, θα τους αφήσω να πάνε να παίξουν με το κεφάλι τους και να το φάνε και να μάθουν.

quote:
Τον Τεκτονισμό τον κρίνω πρώτα πρώτα από τις πάμπολες αντιφάσεις που παρουσιάζει και έχω γράψει ένα πολύ μικρό μέρος αυτών.
Δεύτερον τον κρίνω από την μυστικότητα και μυστικοπάθεια του και ό πως έχω ξαναπεί αυτός που κρύβεται κάτι φοβάται (την αλήθεια) και είναι ανελεύθερος.
Και τέλος, και το κυριότερο, τον κρίνω από την στάση του στο θέμα του Ιησού Χριστού.

Οποιος υποβαθμίζει την θεανθρώπινη φύση του Χριστού είναι εκ του πονηρού.

Αυτό δεν αφορά μεμονωμένους ανθρώπους που μπορεί να πλανηθούν όπως και εγώ άλλωστε επί αρκετά χρόνια αλλά οργανωμένες ομάδες.
Πόσο μάλιστα όταν δεν έχουν το θάρρος να το πουν


Τον έχεις βιώσει ;;;;;;;;;;;;;
Ή απλά απ’ όσα έχεις διαβάσει, ακούσει κλπ κρίνεις ;;;;

quote:
Από εκεί και πέρα σε καθημερινό, κοινωνικό επίπεδο η αδελφοσύνη των Μασόνων δημιουργεί στρεβλώσεις και ανισότητες ανάμεσα στους ανθρώπους.
Και μη μου πείτε ότι δεν υπάρχει αλληλοβοήθεια ανάμεσα στους Μασόνους γιατί δεν θα σας πιστέψουν ούτε και οι πέτρες.

Πριν τις πέτρες γελάω εγώ !
Περισσότερο εξυπηρετεί και βοηθάει ένας Πασόκος έναν άλλο ή ένας Νεοδημοκράτης έναν άλλο, παρά οι Μασόνοι μεταξύ τους.

quote:
Μου φαίνεται ότι ξεχνάς ότι επί 3 ολόκληρους αιώνες οι Χριστιανοί ήταν επί διωγμόν με μυριάδες θύματα.
Ολους αυτούς τους αιώνες οι Χριστιανοί πως άντεξαν και πως πολαπλασιάστηκαν?Διά της βίας που ασκούσαν ενώ τους έκαιγαν?
Κατόπιν φυσικά και έγιναν εγκλήματα όπως είναι φυσικό από ανθρώπους που διώκονταν βασανίζονταν και δολοφονούνταν επί 3 αιώνες.
Οπως φυσικό είναι να τα καταδικάζουμε από όπου και αν προέρχονται από την άνεση του καναπέ μας.
Και τα περισσότερα από αυτά που περιγράφεις είναι εγκλήματα της Παπικής εκκλησίας και όχι της Ορθοδοξίας.

Επειδή τους κυνήγαγαν 300 χρόνια έπρεπε να ξεσκίσουν τον όποιον αντίπαλο για 1500 χρόνια μετά τα πρώτα 300 ;
Ε δε νομίζω να ταιριάζει απόλυτα αυτό με την Χριστιανική διδασκαλία !
Από εκεί και πέρα μη διαχωρίζουμε την Καθολική Εκκλησία όπου μας συμφέρει γιατί μέχρι το σχίσμα ήταν ΜΙΑ Εκκλησία, άσε που και οι Ορθόδοξοι έχουν κάνει αρκετά.

Μένω στην παραδοχή σου ότι τα καταδικάζουμε απ’ όπου κι αν προέρχονται !

quote:
Τέλος γιά να ξεκαθαρίσω την κατάσταση πρέπει να πω ότι δεν κρίνω εσένα και τον καθένα.Δεν έχω προσωπικά μαζί σου ούτε μα κανένα.
Οσες φορές έχει γίνει κάτι τέτοιο έχει προέλθει από προκλήσεις εκατέρωθεν.
Είσαι ελεύθερος να πιστέψεις και να ακολουθήσεις ότι θέλεις.
Τον Τεκτονισμό κρίνω.

Και εγώ απλά αντιπαραθέτω τις απόψεις μου σε αυτά που καταθέτεις.
Κρίνε όποιον θέλεις, είναι δικαίωμα σου να πράττεις κατά το δοκούν, απλά να δέχεσαι και την κρίση του άλλου και να μην τον κατηγορείς για απιστία κλπ όταν δεν ξέρεις ούτε τι πιστεύει, ούτε τι ξέρει.

Προσωπικά είμαι ένας χαζός που απλά ψάχνει γιατί δε του αρέσει η έτοιμη τροφή.



IMAGE


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 11:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
quote:
Πως θα διακρίνεις την Αλήθεια?


"Μελετώντες την φύσιν,παρατηρούντες τα φαινόμενα,κατερχόμενοι εις το βάθος της συνειδήσεώς μας και ιδίως εναρμονίζοντες τους εαυτούς μας προς τον παγκόσμιον ρυθμόν"

quote:
Εχοντας συν τοις άλλοις την επίγνωση ότι μεγάλες μορφές του εσωτερισμού,των θρησκειών,φάσκουν και αντιφάσκουν μεταξύ τους.

Εδώ αγαπητέ μου φάσκουν και αντιφάσκουν οι Ευαγγελιστές,(εξ ου κα το "Συνοπτικό Πρόβλημα),τι θα πούμε;Ότι δεν αξίζει να ασχολούμαστε με τον χριστιανισμό;

quote:
εγώ προσωπικά έχω επιλέξει (όχι εγκεφαλικά αλλά βιωματικά) οδηγό μου τον Κύριο Ιησού Χριστό ως ενανθρωπήσαντα Θεό .
Αυτόν πιστεύω

Κατ αρχάς χαίρομαι πολύ που η Θεία Παρουσία έχει εκδηλωθεί σε εσένα πλήρως.
Πολύ καλά κάνεις και πιστεύεις σε Αυτόν (και εγώ αυτό κάνω).
Αλλά μην μας λες ότι είσαι και Ορθόδοξος διότι απέχεις πάρα πολύ.
Θα σε συμβούλευα να μάθεις καλύτερα τι είναι χριστιανισμός πρώτα και ορθοδοξία μετά.
Το "πιστεύω σε Αυτόν" δε λέει τίποτε.

quote:
και Αυτόν προσπαθώ να μεταδώσω.

Λάθος μέρος διάλεξες να κάνεις κατήχηση και μάλιστα φτηνού Πεντηκοστιανού τύπου,που αυτό και αν είναι αμερικάνικο μαγαζάκι
Συνειδητοποίησε την πλάνη σου!

quote:
Και τέλος, και το κυριότερο, τον κρίνω από την στάση του στο θέμα του Ιησού Χριστού.

Μα δεν την ξέρεις.....

quote:
Μου φαίνεται ότι ξεχνάς ότι επί 3 ολόκληρους αιώνες οι Χριστιανοί ήταν επί διωγμόν με μυριάδες θύματα.
Ολους αυτούς τους αιώνες οι Χριστιανοί πως άντεξαν και πως πολαπλασιάστηκαν?Διά της βίας που ασκούσαν ενώ τους έκαιγαν?
Κατόπιν φυσικά και έγιναν εγκλήματα όπως είναι φυσικό από ανθρώπους που διώκονταν βασανίζονταν και δολοφονούνταν επί 3 αιώνες.
Οπως φυσικό είναι να τα καταδικάζουμε από όπου και αν προέρχονται από την άνεση του καναπέ μας.
Και τα περισσότερα από αυτά που περιγράφεις είναι εγκλήματα της Παπικής εκκλησίας και όχι της Ορθοδοξίας.

Εδώ συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Ramoglou.Δηλ. επειδή οι Ρωμαίοι εδίωκαν τους χριστιανούς,οι χριστιανοι 800 χρόνια περίπου μετά κατέσφαξαν όλους τους άλλους εκτός από τους...Ρωμαίους.
Δηλ. όλα ήταν μια βεντέτα;
Πρώτον είναι ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΑ ΒΛΑΚΩΔΕΣ !
Δεύτερον,οπως πολύ σωστά ειπώθηκε,είναι αυτό χριστιανική αντιμετώπιση;
Άσε που μέχρι τον 11ο αι. η εκκλησία ήταν μία.

Αλήθεια πότε ακριβώς έγινε το οριστικό σχίσμα,μήπως ξέρεις;

quote:
Αντε πάλι...
Δηλαδή κατά την γνώμη σου όταν κατηγορούμε τον ναζισμό σημαίνει ότι κατηγορούμε τον Γερμανικό λαό?
Ειδικά ο skeptic έχει γράψει επανειλημένως τι είναι ο Σιωνισμός,μη γράφουμε τα ίδια και τα ίδια.

...Πλέον δεν ελπίζω να το καταλάβεις...αλλά που ξέρεις καμμιά φορά,ο Θεός είναι μεγάλος!


Το τι γράφει ο Skeptic είναι γνωστό πόσο το 99% του σάιτ το εκτιμεί και πώς το έχει χαρακτηρίσει.
Εξ άλλου το ότι το είπε εκείνος δεν σημαίνει ότι κλείσαμε κι όλας.
Θα ήθελα ΕΣΥ να μου εξηγήσεις τι είναι και ποιοί τον απαρτίζουν ή τι πιστεύουν.
Είναι κόμα;
Φιλοσοφία;
Θρησκεία;
Τάγμα;
Σούπερ Μάρκετ
Σερβιέτες;

Βλέπεις,πετάμε μία λέξη και δημιουργούμε ερωτήματα...

Αλλά κρίμα που δεν θα είσαι εδώ να απαντήσεις...
(Άντε να δούμε αν τελικά θα το κάνεις )


Υ.Γ. Αλήθεια αφού τόσο πολύ πιστεύεις στο Χριστό,(τουλάχιστον έτσι νομίζεις ) και θέλεις να το μετδόσεις,γιατί δεν πας σε κάποια ιεραποστολή που έχουν και τρομερή ανάγκη από βοήθεια;
Αλλά ξέχασα...κάτι τέτοιο θέλει GUTS!!!

Όσο και αν σου φανεί γελείο το έχω κάνει για τρία χρόνια.

Καληνύχτα πιστέ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 14:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Διαβάζοντας την εξέλιξη της ροής του θέματος αυτό που παρατηρώ είναι ένα μπλέξιμο μεταξύ ανόμοιων πραγμάτων.

Μια ερώτηση θέλω να κάνω σε αυτούς που συγχέουν και συγκρίνουν τον Χριστιανισμό με τον Τεκτονισμό.
Γιατί μπαίνετε σε αυτή την σύγκριση? Τι συγκρίνεται?
Στο σχολείο εμένα μου έμαθαν πως ανόμοια πράγματα δεν συγκρίνονται. Σε εσάς?

Παρόλα αυτά όμως επειδή μπορεί αυτά που γνωρίζω να είναι ελλιπή ή λάθος ακόμα, θα ήθελα να μου παραλληλίσετε τα ανωτέρω για να δω και εγώ τις ομοιότητες – διαφορές.

skeptic κάπου αναφέρεις για γάμους, βαφτίσια κλπ στον τεκτονισμό.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω για την ισχύ αυτών και τις προϋποθέσεις που απαιτούνται.

Δηλαδή τι χρειάζεται για να παντρευτεί κάποιος με τεκτονικό γάμο και αν μετά από αυτόν, το κάθε μέλος (γαμπρός-νύφη) έχουν τα ίδια δικαιώματα όπως θα είχαν εάν παντρευόντουσαν με γάμο ορθόδοξο ή καθολικό. Επίσης λίγες λεπτομέρειες για τα τεκτονικά βαφτίσια.

"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 14:32:19  Εμφάνιση Προφίλ
Η Τεκτονική «βάφτιση» έγινε Τεκτονικά Βαφτίσια.
Δηλαδή ο Τεκτονικός γάμος πως θα λέγετε Τεκτονικά ………..?

Πάει χάθηκε το τόπι !

Πάντως παρ’ όλο το χιούμορ θεωρώ πολύ σωστή την τοποθέτηση της elpidas
Ο «Τεκτονικός Γάμος» είναι Τεκτονική Αναγνώριση Ανδρογύνου. Καμία σχέση με «μυστήριο» λοιπόν.
Από την άλλη η «βάφτιση» ουδεμία σχέση έχει με την Θρησκευτική βάφτιση.

Αν ο καθένας από εκεί και πέρα θέλει να διαστρεβλώσει ονόματα και καταστάσεις μπορεί να το κάνει, παραλληλίζοντας πολλά αλλά κατ’ ουσίαν ανόμοια πράγματα.



IMAGE


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 15:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Αγαπητέ Ramoglou,

Ευχαριστώ για την απάντηση, αν και ομολογώ πως την περίμενα συμπερασματικά από τα ήδη γραμμένα post σου.

Θα ήθελα όμως να ακούσω και τις απόψεις αυτών που έχουν διαφορετική τοποθέτηση στο θέμα και παρουσιάζουν τον τεκτονισμό ως θρήσκευμα.

'Οσο για την ερώτηση που έθεσες ... καλύτερα να μην απαντήσω... υπάρχει λογοκρισία και στο χιούμορ

"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 15:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης
quote:
Ο καθένας έχει την δική του Αλήθεια.
Ετσι και εσύ (ο καθένας) θα ψάξεις,θα ψάξεις,θα επιλέξεις κάποια δόγματα που νομίζεις αληθινά σύμφωνα με την δική σου ιδιοσυγκρασία και θα φτιάξεις την δική σου αλήθεια,αλλά η πιθανότητα να έχεις προσεγγίσει την Αλήθεια είναι από μηδαμινή έως μηδενική σύμφωνα με τον νόμο των πιθανοτήτων.(δηλαδή να έχεις συνθέσει σωστά τα άπειρα τεμάχια της αλήθειας).

BEREN

Η πιθανοτητα να εχεις προσεγγισει την Αληθεια, ειναι απο μηδαμινη εως μηδενικη......

quote:

Μέσα σε αυτόν τον κυκεώνα αληθοφανών,ημιαληθινών,αληθινών και ψεύτικων απόψεων,διδασκαλιών,θεωριών εγώ προσωπικά έχω επιλέξει (όχι εγκεφαλικά αλλά βιωματικά) οδηγό μου τον Κύριο Ιησού Χριστό ως ενανθρωπήσαντα Θεό .
Αυτόν πιστεύω και Αυτόν προσπαθώ να μεταδώσω.
BEREN


Αυτον πιστευω και Αυτον προσπαθω να μεταδωσω....

Χρειαζεται περισσειο ΘΡΑΣΟΣ,
ενας που ξερει οτι η πιθανοτητα να εχει προσεγγισει την Αληθεια, ειναι απο μηδαμινη εως μηδενικη,
να ΤΟΛΜΑ ΑΛΟΓΙΣΤΑ να τη μεταδωσει και στους αλλους...
Δεν τολμω να χαρακτηρισω αυτον που θελει να την ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ,
γιατι θα με εξορισουν τοτε απο ολα τα fora του διαδικτυου!!!


quote:
Προσωπικά είμαι ένας χαζός που απλά ψάχνει γιατί δε του αρέσει η έτοιμη τροφή.


ramoglou



Γραφει ο Φαυλος στην προς Κορινθιους Α', κεφ. γ' 1-2.

"Και εγω αδελφοι (ωχ, αδελφοτητα και αυτοι !) δεν ηδυνηθην να λαλησω προς εσας ως προς πνευματικους, αλλ' ως προς σαρκικους, ΩΣ ΠΡΟΣ ΝΗΠΙΑ ΕΝ ΧΡΙΣΤΩ..
ΓΑΛΑ σας εποτισα και ουχι στερεαν τροφην, διοτι, δεν ηδυνασθε ετι (ακομα)....."

Ενταξει, δεν μπορουν τα ΝΗΠΙΑ ακομα να φαν αλλη τροφη, μη τους παρεξηγεις...
Μη κοιτας εσυ που μπορεις να σπας αμυγδαλα και να τους σπας τα καρυδια, εισαι μεγαλυτερος κι εχεις βγαλει δοντια, γιαυτο !!!

Απο την αλλη, αν τους μιλησεις για τις γευστικες αληθειες, πχ για το ψαρονεφρι, η για τη γλυκεια απολαυση της σαρδελας,
δεν θελουν πολυ να αρχισουν να διαλαλουν οτι,
ο καλυτερος ιχθυς του ωκεανου ειναι το ψαρονεφρι και το πιο νοστιμο εδεσμα, το γλυκο-σαρδελα!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 15:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης
quote:
Θα ήθελα όμως να ακούσω και τις απόψεις αυτών που έχουν διαφορετική τοποθέτηση στο θέμα και παρουσιάζουν τον τεκτονισμό ως θρήσκευμα.
elpida


Μερικοι ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ εδω, εχουν προσυλητισθοι σε πιο ακραιες αντιληψεις θρησκευτικες
και εχουν ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ οπαδοι των πιο ψευτικων δογματων,
οπως ο Βαζελιανισμος και ο Γαυρισμος...
ΞΥΠΝΗΣΤΕ, ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ
ΜΙΑ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ
ΕΝΑΣ Ο .... !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 17:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
skeptic, πάρε ένα δωράκι και αν ξέρεις, πες μας τί είναι:


.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 17:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic

Λίγα λόγια πληροφοριακά γι αυτό που αποκαλείτε "Τεκτονικό Γάμο"...έτσι ένα μικρό παράδειγμα,που ίσως θα κάνει και κάποιους φίλους να θυμηθούν τα λόγια μου

quote:
A wedding, when mentioned in most circles, usually evokes pleasant thoughts, of a son or daughter commencing married life, of children, of grandchildren, the wedding day itself, the preparations, the happiness.

When we add the word Masonic to the occasion, what emotions are then aroused ? Incredulity mostly, I'd suggest. Most Masons, at least in this country, have never heard of such a thing. Indeed, most would immediately think - how could such be possible? Is not a wedding a religious occasion, and as such how can you have a Masonic wedding in our organization which is neither a religion or a substitute for a religion? Surely a wedding is for the church, not for the Masonic Temple ?

But is it ? Freemasonry is not a religion, but its content is certainly religious in character as are, indeed, many organizations that function outside church doors. Parliamentary proceedings are religious - they open with prayers, but I doubt anybody would consider parliament a religion ! In truth, of course, a marriage does not need to be celebrated in a church. Essentially, while clearly derived in our society from the Judeo-Christian tradition, marriage is defined in the Oxford Dictionary as the condition of man and woman legally united for the purpose of living together etc. Thus, despite the religious connotations many ascribe to it, marriage is but a civil act. All one needs is a legally-designated marriage celebrant (who may or may not be affiliated to a religion) to require an unmarried man and unmarried women to sign a legal document binding the signatories to matrimony in law.

Working backwards from the minimalist legal position, many religions have ceremonies to celebrate marriage, but marriage is not the sole preserve of religion. Many marrying couples, using a marriage celebrant can, and often do, write their own marriage ceremony. Why then, couldn't a Masonic Wedding ceremony be written ? The answer is there is no reason at all.

The next question is if one was written, would it be considered regular? If such a ceremony was permitted to be worked by craft lodges under a recognized Masonic Constitution, then it must be tacitly considered as regular at least. Whether ones own jurisdiction allows it to be analogously worked is a different matter, but that is irrelevant in the context of its regularity.

Now, I am here to tell you that a Masonic Wedding Ritual does exist. Not only does it exist, but it is officially sanctioned by at least one regular Grand Lodge (The Grand Lodge of Turkey), and is not infrequently used by its craft lodges. This ceremony, or one similar to it, is at least permitted to be worked in several other European jurisdictions. If you accept my logic as to regularity, the Wedding Ceremony must be considered a regular Craft ceremony by all Grand Lodges that recognize the Grand Lodges under which it is worked.

In giving an analogous example, in the context of our own Grand Lodge, you would mention our Masonic Funeral Ritual, or our Vacant Chair Ceremony. Be that as it may, it needs to be recognized that the ceremony is also worked under irregular Grand Lodges, notably in France, but that does not ipso facto make the ceremony itself irregular. I will refer again to this later.

I was fortunate enough to be invited to a Masonic Wedding Ceremony in Istanbul in 1986, hosted by a Turkish-speaking lodge. The ceremony, replete with bride and groom (indeed, two couples in this instance), took place in a Masonic Temple, followed by a full wedding breakfast in an adjoining banqueting area. Fortunately, there is an English-speaking Turkish lodge in Istanbul (Lodge Freedom No.35) from which I was able to obtain a copy of the ritual in English and to which I will shortly refer. However, prior to launching into a commentary on the ritual, it is useful to consider The Grand Lodge of Turkey and its background.............................................................
.......It now only remains to delve into the origins of the Wedding Ritual. Inquiries in Istanbul reveal that the ritual has been used by Turkish Lodges since the revival of Turkish Masonry in 1909. The ritual came to Turkish Masonry from Belgium about this time - almost certainly from the Grand Orient of Belgium. In turn, Belgian Masonry obtained the ceremony from the French. Whether the ceremony is still worked within irregular Belgian Masonry is not clear, though information to hand suggests it is not worked (at least officially) under the Regular. Grand Lodge of Belgium.

The ritual itself appears to have been horn in pre-revolutionary France and it has always been a part of irregular French Masonry, particularly under the Grand Orient of France. Be that as it may, as I alluded earlier, the ceremony itself is not ipso facto irregular. The Grand Orient of France did not sink into irregularity until the second half of the 19th Century, long after the Wedding Ceremonial first appeared.

Before, during and after the French Revolution (1789) there was certainly a movement in France to replace religious ceremonies with civil ceremonies. This probably explains how, in Continental Freemasonry, a number of ceremonies were added over the years relating to family events............................

...............Of course, there exist today a large number of Family Orders associated with Freemasonry, particularly in the U.S.A., such as The Order of the Eastern Star, DeMolay, job's Daughters, etc. None of these can be considered as Masonic, as such, although this view is not universally held. For example, while The Grand Lodge of Scotland does not object to the Order of the Eastern Star, its English counterpart does not permit its members to be associated with it.


Charles H. Wesley Masonic Research Society


Αλλά σκοπός μου δεν είναι να σας διδάξω το copy-paste όπως κάποιοι εδώ αλλά να δόσω ερεθίσματα για έρευνα και του τι θεωρείτε "παραδοσιακό" και "αποδεκτό".

Έτυχε και αναφέρομαι στο γάμο.Πιστεύω ότι αν θα ερευνήσει όποιος το επιθυμεί, θα βρει και για τις άλλες υποτιθέμενες "τεκτονικές τελετές".

Εξ άλλου ας μην ξεχνάμε, (για όσους γνωρίζουν βέβαια),ότι ο γάμος ΔΕΝ ΑΝΗΚΕ ως ΜΥΣΤΗΡΙΟ στην χριστιανική εκκλησία μέχρι τον 9ο αι.,όπου ο Λέων ο Γ΄ ο Σοφός καθιέρωσε το γάμο νομικά.
Οπότε η εκκλησία για να μην υστερεί έναντι του κράτους,("θα' χουν αυτοί κάτι κι όχι εμείς"....κάπως έτσι έγινε),ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ το μυστήριο του γάμου.

Πέρα από πίστη....θέλει και γνώσεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 22:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Σχετικα με την Τεκτονικη βαπτιση και Γαμο,
-μην ξεχνατε οτι υπαρχει και μνημοσυνο-
προκειται για ανοικτες τελετες.

Ειχα την τυχη να τις παρακολουθησω
σχετικα προσφατα
Απο την εμπειρια που αποκομησα, οσα ειδα
και ακουσα, αλλα και με συζητηση μετα το
τελος της τελετης,
συμφωνω με την elpida και τον Ramoglou

Gothic καποιοι απο τους μεγαλο-σχημονες
σε μια απο τις τελετες ειχαν το σταυρο με τον
οποιο υπογραφεις, ως κοσμημα, διακριτικο...
μπορεις να μου εξηγησεις τι σημαινει ??

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight MIXAHΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BEREN
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 01:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BEREN
quote:
Οπαδός είναι ο φανατικός, αυτός που υποστηρίζει μια Ιδέα, ένα Δόγμα χωρίς να βλέπει τα λάθη και ενεργώντας με μόνο κριτήριο τους υπέρ και τους κατά.
Τέτοιοι υπάρχουν και στο Χριστιανισμό

Τώρα συμφωνώ.Διόρθωσες την αρχική σου πρόταση,η οποία ήταν:"Η εκκλησία δέχεται ΟΛΟΥΣ αυτούς που είπες ως οπαδούς της και ΟΧΙ ως μέλη του Ιερατείου."


quote:
Η κατανόηση που αναφέρω στο δεύτερο σκέλος δεν έχει να κάνει με το φυσικοεγκέφαλο αλλά με την βιωματική εμπειρία. Δια μέσου της οποίας γίνονται πολλά πραγματάκια κλπ κλπ και τα οποία δεν ανάγονται στον κόσμο του Ορατού κλπ κλπ και τα οποία συνθέτουν την εσωτερική αλήθεια κλπ κλπ και τα οποία ανασύρουν μνήμες και προβιωτές κλπ κλπ.
Σ’ αυτά δε παίζει ρόλο ο φυσικοεγκέφαλος.

Με ποιό όργανο θα επεξεργαστείς όλα αυτά τα "πραγματάκια",μνήμες,προβιωτές κλπ?

quote:
Από πού καταργείτε η «ελευθερία» του ανθρώπου ( η οποία όπως έχω ξαναπεί δεν υφίσταται καθ’ ολοκληρίαν αλλά έως ενός ορισμένου σημείου ).

Δεν είπα καταργεί αλλά περιορίζει την ήδη περιορισμένη ελευθερία.
Γιά πες μου, τι από αυτά που κάνεις οφείλονται στο κάρμα σου και ποιά είναι αποτέλεσμα της ελεύθερης σου βούλησης.

quote:
Μήπως η επιβολή της δικής μας σκέψης σε έναν άλλο άνθρωπο είναι φασιστική πρακτική ;

Η επιβολή, διά της παντός είδους βίας, είναι καταδικαστέα.

quote:
Δε με ενδιαφέρει να βλέπω αόρατα χέρια πίσω από κάθε τι

Ούτε εμένα με ενδιαφέρει να ψάχνω εναγωνίως γιά αόρατα χέρια αλλά ΑΝ υπάρχουν θα τα αγνοήσεις?
Η "λευκή αδελφότητα" του εσωτερισμού δεν είναι ένα αόρατο χέρι?
Καλό είναι να μην κλείνουμε τα μάτια με το σκεπτικό του "δεν με ενδιαφέρει".
Αν και πιστεύω ότι δεν κλείνεις τα μάτια αλλά τα ανοιγοκλείνεις επιλεκτικά.


Προς Gothic:

quote:
"Μελετώντες την φύσιν,παρατηρούντες τα φαινόμενα,κατερχόμενοι εις το βάθος της συνειδήσεώς μας και ιδίως εναρμονίζοντες τους εαυτούς μας προς τον παγκόσμιον ρυθμόν"

Αυτό τι είναι?
Οδηγίες χρήσης ανεύρεσης της Αλήθειας υπό του Μασονικού πρίσματος?
Ο παγκόσμιος ρυθμός τι ακριβώς είναι?



quote:
Εδώ αγαπητέ μου φάσκουν και αντιφάσκουν οι Ευαγγελιστές,(εξ ου κα το "Συνοπτικό Πρόβλημα),τι θα πούμε;Ότι δεν αξίζει να ασχολούμαστε με τον χριστιανισμό;


Σε αυτά που έχω γράψει αναφέρω και "των θρησκειών".
Οσον αφορά τους ευαγγελιστές αντιφάσκουν σε επιμέρους ζητήματα .
Στον εσωτερισμό γίνεται το "έλα να δεις".

quote:
Λάθος μέρος διάλεξες να κάνεις κατήχηση

Από κάπου έπρεπε να αρχίσω.


Πέρα από την πλάκα,δεν καταλαβαίνω γιατί ντε και καλά κάνω κατήχηση.
Τις απόψεις μου γράφω όπως κάνεις και εσύ.
Εσύ κάνεις κατήχηση που μας μιλάς γιά τα "καλά" της Μασονίας?
Οσο κάνεις εσύ και ο καθένας εδώ μέσα (γιά εσωτερισμό,δωδεκάθεο,μασονία κλπ) άλλο τόσο κάνω και εγώ.

Τώρα αν σε ενοχλούν οι απόψεις μου αυτό είναι άλλο θέμα...

quote:
Εδώ συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Ramoglou.Δηλ. επειδή οι Ρωμαίοι εδίωκαν τους χριστιανούς,οι χριστιανοι 800 χρόνια περίπου μετά κατέσφαξαν όλους τους άλλους εκτός από τους...Ρωμαίους.
Δηλ. όλα ήταν μια βεντέτα;
Πρώτον είναι ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΑ ΒΛΑΚΩΔΕΣ !
Δεύτερον,οπως πολύ σωστά ειπώθηκε,είναι αυτό χριστιανική αντιμετώπιση;
Άσε που μέχρι τον 11ο αι. η εκκλησία ήταν μία.
Αλήθεια πότε ακριβώς έγινε το οριστικό σχίσμα,μήπως ξέρεις;

"Κατέσφαξαν όλους τους άλλους"?????
Αυτά δεν τα λέει ούτε ο φανατικότερος αρχαιόπληκτος.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται σχόλια...
Εγώ έγραψα ότι ο Χριστιανισμός παρ όλους τους διωγμούς και την σφαγή εκατομμυρίων γιά 3 ολόκληρους αιώνες επέζησε χωρίς να πειράξει κανέναν.
Και όχι μόνον επέζησε αλλά και εξαπλώθηκε.
Φυσικό ήταν αφού μιλάμε γιά ανθρώπινα όντα να υπάρχει μία αγανάκτηση από 3 αιώνων διωγμούς.
Και να γίνουν και εγκλήματα.
Φυσικά και δεν είναι Χριστιανική αντιμετώπιση αλλά μιλάμε γιά ανθρώπους και όχι γιά θεούς ή Αγιους...
Τι προσπαθείς να μου πεις δηλαδή?
Οτι ο Χριστιανισμός "γεννάει" εγκληματίες όπως λένε μερικοί μερικοί?
Το οριστικό σχίσμα έγινε το 1054 αλλά οι διεργασίες είχαν αρχίσει από πολύ πιό πριν και αργότερα επακολούθησαν οι σταυροφορίες,καψίματα στην πυρά κλπ από την Παπική εκκλησία.
Η Ορθόδοξη Εκκλησία δεν έχει κάνει εκτεταμένα εγκλήματα.

quote:
Θα ήθελα ΕΣΥ να μου εξηγήσεις τι είναι και ποιοί τον απαρτίζουν ή τι πιστεύουν.

Ισως κάποια άλλη φορά που θα έχω περισσότερη όρεξη και χρόνο. Πάντως επιμένω ότι έχει γραφεί επανειλημένως.


quote:
Όσο και αν σου φανεί γελείο το έχω κάνει για τρία χρόνια.

Δεν μου φαίνεται καθόλου γελοίο.

Προς Πασχάλη:

quote:
Αυτον πιστευω και Αυτον προσπαθω να μεταδωσω....
Χρειαζεται περισσειο ΘΡΑΣΟΣ,
ενας που ξερει οτι η πιθανοτητα να εχει προσεγγισει την Αληθεια, ειναι απο μηδαμινη εως μηδενικη,
να ΤΟΛΜΑ ΑΛΟΓΙΣΤΑ να τη μεταδωσει και στους αλλους...
Δεν τολμω να χαρακτηρισω αυτον που θελει να την ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ,
γιατι θα με εξορισουν τοτε απο ολα τα fora του διαδικτυου!!!


Κόψε κάτι ρε Πασχάλη...
Αυτό που είπα είναι ότι πιστεύω και προσπαθώ να μεταδώσω τον Χριστό ο οποίος είναι η Αλήθεια.
Δεν είπα πουθενά ότι κατέχω την Αλήθεια .
Θα σε παρακαλέσω να μη διαστρεβλώνεις αυτά που έχω πει.

Εξάλλου αυτό που είχα γράψει ότι " η πιθανότητα να έχεις προσεγγίσει την Αλήθεια είναι από μηδαμινή έως μηδενική σύμφωνα με τον νόμο των πιθανοτήτων.(δηλαδή να έχεις συνθέσει σωστά τα άπειρα τεμάχια της αλήθειας) ,αφορούσε την αναζήτηση της αλήθειας με τον φυσικοεγκέφαλο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 02:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Τεκτονική Συζυγική Αναγνώριση

"Σεβαστές μου Κυρίες και Κύριοι, αγαπητοί αδελφοί, σκοπός της συγκεντρώσεως αυτής είναι να υποδεχθούμε αδελφόν μας Τέκτονα και τη σύζυγό του, οι οποίοι έχουν ήδη ενωθεί σε κοινωνία γάμου σύμφωνα με τους νόμους της Πολιτείας, ώστε το πνεύμα της ενώσεως, της αγάπης και της ειρήνης, το οποίο πηγάζει από τις Τεκτονικές αρχές και από τις εργασίες μας, να συντελέσει εις το να μείνει το ζεύγος αυτό δια βίου ενωμένο και να ζήσει με ομόνοια. Αυτός είναι ο σκοπός μας, ο οποίος μπορεί να αποτελέσει πράξη ύψιστης κοινωνικής αξίας...
...Για τους λόγους αυτούς πρέπει να χαιρόμαστε που το τιμώμενο ζεύγος επέλεξε και τη δική μας αδελφική αναγνώριση."

"Είθε ο Ύψιστος ευλογώντας την ένωσή σας, να σας καταστήσει πιστούς στους όρκους σας.
Τότε, χωρίς αμφιβολία, θα είσθε διαρκώς ευτυχισμένοι.
Ο Τεκτονισμός χαίρει που βλέπει δύο υπάρξεις, οι οποίες ενώνονται και ορκίζονται ότι θα αγαπιούνται και θα αλληλοβοηθούνται σ' όλη τους τη ζωή."

Χωρίς λόγια...

Πηγή: Ελληνικό Τεκτονικό Εγχειρίδιο, Αν. Χ. Ριζόπουλος

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 03:25:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν είπα καταργεί αλλά περιορίζει την ήδη περιορισμένη ελευθερία.
Γιά πες μου, τι από αυτά που κάνεις οφείλονται στο κάρμα σου και ποιά είναι αποτέλεσμα της ελεύθερης σου βούλησης.

Άνοιξε Topic να το συζητήσουμε !
Σε γενικές γραμμές η βούληση σου επιτρέπει να διαλέγεις τον τρόπο αντίδρασης ή δράσης, το ότι θα βιώσεις όμως την κατάσταση αυτό είναι άλλο θέμα και πάμε σε άλλες κουβέντες.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 03:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas
Αυτό το ξέρει ο ίδιος, Zadok δεν είμαι στο μυαλό του... Εγώ απλά μια ερώτηση έκανα, εσύ γιατί το πήρες το σχοινί κορδόνι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 04:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:

Αυτό το ξέρει ο ίδιος, Zadok δεν είμαι στο μυαλό του... Εγώ απλά μια ερώτηση έκανα, εσύ γιατί το πήρες το σχοινί κορδόνι?

Αγαπητέ μου, δεν το πήρα "σχοινί-κορδόνι".

Είναι απλό:
Λες ότι δεν κατανοείς το τί σκέπτεται εκείνος, αλλά όμως, σαφέστατα τον υποκινείς με υπονοούμενα.

Ενδιαφέρουσα άποψη!

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 04:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Θα ήθελα να σας ζητήσω συγγνώμη και να κάνω μία διόρθωση:

Είχα γράψει στην προηγούμενη σελίδα:

quote:
2. Η Ορθόδοξη και η Καθολική Εκκλησία είναι τα μοναδικά Χριστιανικά δόγματα τα οποία έχουν εκδόσει τέτοιες Πράξεις. (Η ιερείς π.χ. του προτεσταντικού δόγματος δεν προβάλλουν κανένα ανάλογο κώλυμα, αντιθέτως πολλοί από αυτούς μετέχουν επισήμως στοών).

Η αλήθεια είναι:

"2. Η Ορθόδοξη Εκκλησία της Ελλάδας και η Καθολική Εκκλησία είναι τα μοναδικά Χριστιανικά δόγματα τα οποία έχουν εκδόσει τέτοιες Πράξεις. (Η ιερείς π.χ. του προτεσταντικού δόγματος δεν προβάλλουν κανένα ανάλογο κώλυμα, αντιθέτως πολλοί από αυτούς μετέχουν επισήμως στοών)."

Δεν βρήκα (όσο κι αν έψαξα) καμία ανάλογη Πράξη ή επικύρωση από το Ορθόδοξο Πατριαρχείο στο Φανάρι.

Έτσι εξηγείται και το γιατί ποτέ κανείς δεν αφορίσθηκε.

Η Ιερά Σύνοδος της Αρχιεπισκοπής μπορεί μόνο να εισηγηθεί έναν αφορισμό (ο οποίος είναι και η εσχάτη των ποινών), αλλά την τελική απόφαση την παίρνει το Πατριαρχείο, το οποίο αποφεύγει τέτοιες πρακτικές δεδομένης της Χριστιανικής αγάπης.

Επίσης, σε περιοχές της Ελλάδας, οι οποίες υπάγονται απ' ευθείας στο Πατριαρχείο, όπως η Κρήτη και τα Δωδεκάνησα, η Πράξη της Ιεράς Συνόδου, όπως είναι προφανές, είναι τελείως εκτός δικαιοδοσίας.

(Νομίζω ότι αυτή τη φορά, σωστά τα έγραψα)

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 10:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Βλέπω φίλε BEREN,ότι από όσα έγραψα,απαντάς επιλεκτικά σε ό,τι σου αρέσει,(ειδικά αυτή η γελειότητα περί διωγμών και εγκλημάτων που εξακολουθείς να διατυμπανίζεις,είναι το κάτι άλλο),ΑΡΑ σε ότι δεν απάντησες σημαίνει ότι συμφωνείς.
Χαίρομαι!


Φίλτατε Knight MIXAIL,είναι ο Ναιτικός Σταυρός αλλά τον φορούν όσοι είναι ή έχουν διατελέσει (ας χρησιμοποιήσω τον όρο των συμβολικών εργαστηρίων) "Σεβάσμιοι".

Βασικά αυτοί που τον φορούν ανήκουν στο Τάγμα των Ιπποτων του Ναού.

Υ.Γ. Χωρίς το κλαδί φυσικά.Αυτή η μίξη είναι έμπνευση κάποιου στο ίντερνετ που το έφτιαξε πιστεύω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 10:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Φίλε Ramoglou,σε πιό τάγμα ανήκει το κόσμημα της υπογραφής σου.....
Ή μήπως δεν μπορείς να μας αποκαλύψεις διότι δεσμεύεσαι με φρικτούς, ανίερους,ανθελληνικούς,φιλοσιωνιστικούς όρκους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 11:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Gothic, Zadok σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, με καλύψατε.

Αυτό όμως που δεν είδα ακόμα είναι οι απαντήσεις στο σχετικό ερώτημα, αυτών που αποκαλούν τον τεκτονισμό θρησκεία.

Μήπως τελικά δεν θα τις δω ποτέ?

Αγαπητέ Ramoglou

quote:
Σε γενικές γραμμές η βούληση σου επιτρέπει να διαλέγεις τον τρόπο αντίδρασης ή δράσης, το ότι θα βιώσεις όμως την κατάσταση αυτό είναι άλλο θέμα και πάμε σε άλλες κουβέντες.

Η κάθε ψυχή ενσαρκώνεται για να λάβει κάποιο μάθημα προκειμένου να ανέλθει. Αυτό το μάθημα το λαμβάνεται μέσα από την βιωματική διαδικασία και σαφώς όλες οι ψυχές δεν καλούνται να πάρουν τα ίδια μαθήματα.
Το μάθημα όμως αυτό δεν λαμβάνεται μόνο μέσα από το αποτέλεσμα μίας κατάστασης αλλά και από την όλη πορεία αυτού.

Εάν υποθέσουμε πως αυτά τα μαθήματα για την εκάστοτε ψυχή είναι προδιαγεγραμμένα μήπως τελικά αυτή η «ελευθερία της βούλησης» που μας δίνει τη δυνατότητα να διαλέξουμε τον τρόπο δράσης-αντίδρασης μίας κατάστασης τελικά δεν είναι και τόσο αληθινή?
Μήπως νομίζουμε ότι την έχουμε αλλά τελικά δεν υφίσταται?
Και γιατί αυτή η ελευθερία να μην μπορεί να αλλάξει το αποτέλεσμα?
Ποιος ο σκοπός ύπαρξής της?

Ελπίζω να μην αποπροσανατολίσω τελείως το θέμα από την αρχική ροή του.


"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 14:49:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Αγαπητή elpida,ίσως το ερώτημά σου είναι λίγο εκτός θέματος αλλά τουλάχιστον δίνεις μια πολύ ευχάριστη σοβαρότητα στο θέμα ξανά οπότε μην ανησυχείς

Για το πρώτο σου ερώτημα πάντως δεν νομίζω να λάβεις απάντηση σοβαρή από τα εν λόγω άτομα

Τώρα για το θέμα της ελευθερίας,αγγίζεις ένα τεράστιο ζήτημα και νομίζω ότι θα ήταν μια υπέροχη ιδέα να ανοίξουμε ένα τόπικ αν δεν υπάρχει ήδη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2324219
Maintained by Digital Alchemy