ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ή ΜΑΣΟΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 15:16:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ήθελα να ήξερα σε ποιον αριθμό μηνύματος θα αρχίσει να γράφει σαν άνθρωπος.....

Ουκ έστιν αριθμός !!!




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 15:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
σωστά...

σωστά...


τι κάθομαι και αναρωτιέμαι...

G.



1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 16:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Καλέ αν είναι να μας γ********, τότε να πούμε κι άλλα

galadriel έχεις υπέροχη εικόνα για υπογραφή

quote:
Ειδικά εσύ Ram. μπορείς να με αποκαλείς SteelPenis, ενώ εγώ εσένα ChickenAss. Τι λες, δεν θα ήταν καλύτερα έτσι; Μπορεί και να σου άρεσε!


--------------------------

Βλέπω καραγκιοζάκο bAbis, συνεχίζεις την "μεταπτυχιακή" τακτική των ύβρεων, δικαιώνοντας την αρχική μου εκτίμηση ότι η πραγματική σου καταγωγή βρίσκεται στα καταγώγεια της οδού Σωκράτους.

Όσο για την ποιότητα, έτσι όπως την ορίζεις εσύ και ο ιστιοπλόος μας (με μασονικό ISO 9001), έχει αλλάξει ρότα εδώ και καιρό, πριν ακόμα βγεις από τ' αυγό σου..

-----------------------------

Από κότα η δεσποινίς βιολί-βιολάκι μετουσιώθηκε σε πρόβατο. Ας διαλέξει κάποιο 'ζωντανό' τέλος πάντων, που νομίζει πως αρμόζει καλύτερα στην προσωπικότητά της, για να ξέρουμε κι εμείς με τι ζώον συνομιλούμε.

Όσο για την ειρωνία του καθρέπτη και το γενικότερο ειρωνικό κλίμα, νομίζω πως τελικά οι περισσότεροι εδώ είναι φίλοι του ChickenAss. H Ζ. είναι βέβαια η bigAss, γιατί τόσες χιλιάδες μηνύματα συνεπάγονται χιλιάδες ώρες καθισιού..!



ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙς ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΙΤ Ή ΘΑ ΤΟΥ ΒΓΑΛΩ ΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΤΟΥ ΣΤΗ ΦΟΡΑ???????????????????????

ΕΡΩΤΩ????????????????

ΒΑΛΕ ΤΟ quote MOY ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΕΠΙΣΗΣ Ramoglou! ! ! !

Edited by - Gothic on 19/01/2005 16:23:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 17:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:

quote:
Ειδικά εσύ Ram. μπορείς να με αποκαλείς SteelPenis, ενώ εγώ εσένα ChickenAss. Τι λες, δεν θα ήταν καλύτερα έτσι; Μπορεί και να σου άρεσε!

Είναι θέμα παιδείας !!!



Ας δούμε πού με οδήγησε η σημερινή μου πλοήγηση στο Διαδίκτυο:

Για ποια παιδεία μιλάμε;
Του Χρήστου Ζαγκότση

Τέλειωσα το Λύκειο , Μπήκα σε ένα Πανεπιστήμιο , Πήρα και ένα Ντοκτορά. Μπορώ να λέω ότι έχω παιδεία;
Για να δούμε λοιπόν τι είναι τελικά η παιδεία που μας απασχολεί κατά καιρούς , που ζητάμε κονδύλια , που φωνάζουμε για μεταρρύθμιση , βελτίωση , που πολύ εύκολα την ονομάζουμε «Επένδυση για το Μέλλον».
Ο όρος Παιδεία προέρχεται από την Αρχαία Αθήνα . Αναφερόταν στο σύστημα εκείνο όπου το παιδί σε ηλικία 5 χρονών έμπαινε στην διαδικασία που από ένα άλογο μικρό αγρίμι θα εξελισσόταν σε ένα έλλογο όν.
Περνούσε ανά πενταετία σε διαφορετικό στάδιο μάθησης , όπου από μουσική , χορό ρυθμό , έφτανε να ολοκληρώσει την Παιδεία σε ηλικία 55 χρονών με ανώτατα μαθηματικά , αστρονομία και φιλοσοφική ανάλυση. Με άλλα λόγια γινόταν γνώστης όλων των επιστημών. Όσοι δεν ολοκλήρωναν όλα αυτά τα στάδια ,δεν εδικαιούντο να πάρουν ανώτατα αξιώματα .
Σήμερα χρησιμοποιούμε περισσότερο τον όρο Εκπαίδευση. Ποια είναι όμως η διαφορά Παιδείας και Εκπαίδευσης;
Παιδεία είναι η διαδικασία κατά την οποία ο άνθρωπος μαθαίνει να χρησιμοποιεί τη σκέψη του , ενώ Εκπαίδευση είναι η εκμάθηση κάποιων πραγμάτων έτσι ώστε κάποιος να μπορεί να κάνει κάτι συγκεκριμένο. Καταλαβαίνουμε βέβαια ότι ένας σκύλος μπορεί να λάβει εκπαίδευση , ποτέ όμως Παιδεία. Το ίδιο βέβαια και ένας άνθρωπος μπορεί να εκπαιδευτεί , αλλά ποτέ να μην λάβει Παιδεία. Είναι όμως αυτό που αντιστοιχεί σε έναν άνθρωπο , ή μήπως το παρόν σύστημα δίνει κάτι που θα αντιστοιχούσε σε έναν πιο εξελιγμένο σκύλο ;
Το γεγονός ότι σήμερα μιλάμε για την επιστημονική ανηθικότητα των Μεταλλαγμένων, της Κλωνοποίησης , κλπ είναι καθαρά θέμα Παιδείας των Παραγωγών αλλά και των τελικών αποδεκτών που είμαστε εμείς οι καταναλωτές. Πόσοι άραγε από μας προσεγγίζουμε φιλοσοφικά το θέμα της Κλωνοποίησης αντί να χρησιμοποιούμε γενικόλογους όρους όπως «Επίπτωση στο περιβάλλον» , «Απειλή για την Υγεία»; Η πόσοι από μας πιστεύοντες αλλά ελάχιστα ερευνώντες , λέμε ότι ο άνθρωπος δεν έχει δικαίωμα να επεμβαίνει στη φύση;
Είναι θέμα παιδείας; Μάλλον. Ο έχων Παιδεία ποιος είναι; Είναι αυτός που έχει ένα υψηλό αξίωμα ; Αυτός που κατέχει σημαντική θέση και βλέπει αφ`υψηλού τις ορδές των αδαών αμνών της καθημερινότητας; Όχι. Ο έχων Παιδεία είναι αυτός που ενεργεί προς το συμφέρον των συνανθρώπων του. Είναι αυτός που κατανοεί , σέβεται και αγαπά .
Δεν είναι ο εντεταλμένος και ο εντεταγμένος , αλλά αυτός που γνωρίζει και σέβεται την αλήθεια και τον άνθρωπο. Είναι ο πραγματικός έμπρακτος φιλόσοφος που δεν θα διστάσει να θυσιαστεί για την αλήθεια , την αρμονία , την ισορροπία και την ποιότητα . Αυτός που γνωρίζει ποια είναι η σχέση του με την Πολιτεία , που γνωρίζει τον ρόλο του στο περιβάλλον του , που δεν ανέχεται την ισοπέδωση και την μετριολαγνεία.
Σίγουρα πάντως δεν είναι αυτός που κλείνεται στον μικρόκοσμό του αμπελοφιλοσοφώντας περί της ματαιότητος αυτού του κόσμου. Θα μου πεις τώρα , ότι όλα αυτά είναι στον άνθρωπο. Τι σχέση έχει η παιδεία; Και θα έχεις δίκιο. Τα φορτώσαμε στον άνθρωπο . Και είναι το ίδιο σαν να λέμε «τα φορτώσαμε στον κόκορα».

Χρήστος Ζαγκότσης

Το άρθρο αυτό προέρχεται από εδώ

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 18:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel

quote:
quote:
________________________________________
Σέβομαι και το χώρο και τους δημιουργούς του, σέβομαι τα μέλη και την όποια διαφορετική άποψη από τη δική μου, σέβομαι το δικαίωμα του καθένα να εκφράζει αυτά που πιστεύει, δεν ανέχομαι όμως πλέον συμπεριφορές πεζοδρομίου και ασυδοσίας.
________________________________________

Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟΥ ΚΑΙ Η ΑΣΥΔΟΣΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΜΑΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝEΧΘΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ.


Και με αφορμή αυτό... φτάνουμε στην σημερινή ημέρα όπου ένα "νέο" μέλος αποφάσισε πως αυτός ο χώρος είναι ο καταλληλότερος να αναρτήσει μηνύματα "ειδικού" περιεχομένου και αντίστοιχου σχολιασμού...

Αγαπητοί συντονιστές, αγαπητή διαχειρίστρια και αγαπητέ admin,

δεν θα σχολιάσω το ότι το συγκεκριμένο μέλος διάλεξε συγκεκριμένα τόπικ για να δημοσιεύσει τις "απόψεις" του και αν αυτό καταδεικνύει την "νεότητα" του ...

και βέβαια διαπίστωσα πως η διαγραφή του περιεχομένου των συγκεκριμένων δημοσιεύσεων ήταν άμεση,

όμως,

απορώ για το αν αυτό το μέλος έχει θέση στον χώρο μας, στον οποίο δεν νομίζω πως θα μπορούσε να συμμετάσχει ούτε καν με "παιδιάστικες απορίες" , ούτε με "ανόητες τοποθετήσεις", πόσο μάλλον με γόνιμο και δημιουργικό διάλογο...

και φυσικά μου ξαναγεννιούνται παλιότερες απορίες σε σχέση με την περισσή ευκολία απενεργοποίησης λογαριασμών για πολύ λιγότερα...

όχι βέβαια γιατί αυτοί θα επιθυμούσαν να επιστρέψουν,

αλλά γιατί η σύγκριση είναι αναπόφευκτη....

Που σε τέτοιες περιπτώσεις σαν την σημερινή, όχι μόνο θα περίμενα την απενεργοποίηση του εν λόγω λογαριασμού αλλά και την απαγόρευση εισόδου από το συγκεκριμένο ip...


τι να πω....

ακούω όμως...

και περιμένω αυτό το τηλέφωνο για μια φορά να χτυπήσει προσφέροντας ουσιαστικές απαντήσεις..

Ευχαριστώ
Galadriel of Galadhrim



1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 20:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
quote:
Λυπάμαι που δεν καταλαβαίνεις το πνεύμα μου. Η έρευνα -μιας και το αναφέρεις- έδειξε ότι το 92% στην Ελλάδα πιστεύουν σε ένα Θεό, τον Χριστό. Λες το 92% να είναι χαμηλού πνευματικού επιπέδου και το υπόλοιπο 8% να είναι οι σοφοί; Αν θες λοιπόν να σε παίρνω στα σοβαρά και να συζητώ σοβαρά μαζί σου, να είσαι σοβαρός και όχι σοβαροφανής αγαπητέ.

Οχι ειναι το 92% εξυπνοι που πιστευουν οτι τους "πασσαρουν"...Οποιος
γνωριζει εστω και λιγο μυθολογια-ιστορια του Αιγυπτιακου και του Αρχαιο-Ελληνικου λαου...θα δει εστω και στο ελαχιστο πως ο Χριστιανισμος ειναι μια "Βιωσημη και ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ..." για τις μαζες...Αλωστε ειναι made in ISRAEL...πανεξυπνοι μπαγασες οι Εβραιοι...Αν το 92% πιστευε στον εαυτο, στις αρχες, στην ΠΑΡΑΔΟΣΗ της ΕΛΛΑΔΑΣ και οχι στην ΕΒΡΑΙΚΗ+ΙΟΥΔΑΙΚΗ καμπαλα...σημερα η Ελλαδα θα ηταν το κεντρο του πνευματικου κοσμου, οπως ακριβως προ Χριστου.
Ο Εβραικος Χριστιανισμος δεν εχει εξελιξη...Βρειτε τον Ελληνα Χριστο και θα καταλαβετε...

Αλλα τι καθομαι και μιλαω αφου ολοι μας ημεθα made in ΣΙΩΝ.
Υ.Γ.
Ετσι για να ξεστραβωνομαστε και λιγο το 92% δεν πιστευει σε Ιησου Χριστο...Αλλα στον Φοιβο Απολων...Δεν λεω αερολογιες οσοι γνωριζουν θα καταλαβουν.

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 00:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas
Hermes: Φοιβο, Φοιβο, αχ αυτό το φως... Σε κάποιον μοιάζει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostino
Μέλος 1ης Βαθμίδας

China
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 02:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostino
Gothoc, σιγά μωρό μου μη σκίσεις κανένα καλσόν! Αγαπητέ G. (ελπίζω όχι point!) .. ξέρεις είναι άσχημο για τα υπόλοιπα μέλη να σε βλέπουν να κλείνεις το μάτι σε συγκεκριμένα μέλη και να μην κρατάς μία στάση ουδετερότητας ως οφείλεις πια (..τόσο σοφός που έγινες, με τόσες γνώσεις, ήδη θα το κατάλαβες ουδετερότητα τι σημαίνει!).

Κατανοώ το νεαρόν της ηλικίας σου, τον ενθουσιασμό σου, αλλά θα πρέπει να τηρείς τα προσχήματα. Αν πάλι νομίζει κανείς ότι προσέβαλα κάποια μέλη, ας ψάξει καλύτερα να δει ποιος προσβάλει ποιόν! Μην γελειοποιήστε λοιπόν και διατηρήστε ένα επίπεδο σοβαρότητας, όπως εγώ!

Α και που ΄σαι G. κάπου άκουσα ότι είσαι καλός τεχνικός, αλλά οι IP και να κλείσουν αν είναι dynamic ή πίσω από anon proxy δεν θα έχει αποτέλεσμα ..

Τώρα για το θέμα παιδείας, ευχαρίστως να το συζητήσουμε κάποια στιγμή.. Κάπου πήρε το μάτι μου τους Ramoglou, Zadok, babis, Gothic, Ελπίδα, G., να ειρωνεύονται ή να βρίζουν.

Μήπως πηγαίνατε στο ίδιο σχολείο και διδαχθήκατε την παιδεία που μου ζητάτε να επιδείξω; Άντε μη χρησιμοποιήσω καμιά βαριά έκφραση παλιουποκριτές!

Τα fora πρέπει να είναι ανοικτά και δημοκρατικά πεδία τοποθέτησης, δίχως διακρίσεις, ενώ όλοι εσείς έχετε κάνει το esoterica, το μαγαζάκι σας.. Για κουνηθείτε λιγάκι λέω εγώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 02:58:39  Εμφάνιση Προφίλ
Τσιμπάει τσιμπάει !




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostino
Μέλος 1ης Βαθμίδας

China
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 03:10:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostino
Μεγάλε Ιστιοπλόε για να το λες εσύ κάτι θα ξέρεις από ψάρια! Τελικά ιστιοφόρο έχεις ή την βαρκούλα του ψαρά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 03:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Κάπου πήρε το μάτι μου τους Ramoglou, Zadok, babis, Gothic, Ελπίδα, G., να ειρωνεύονται ή να βρίζουν.

Να το προσέχεις το ματάκι σου.

Ένα είχε κι ο Πολύφημος και το 'χασε!

quote:
Μήπως πηγαίνατε στο ίδιο σχολείο και διδαχθήκατε την παιδεία που μου ζητάτε να επιδείξω;

Κάποιοι στο ίδιο σχολείο, κάποιοι στο ίδιο φροντιστήριο...

Τώρα όμως, ήρθες εσύ...

"Ήρθες σαν την άνοιξη
και μου 'φερες αυτό που καρτερούσα"

quote:
Άντε μη χρησιμοποιήσω καμιά βαριά έκφραση παλιουποκριτές!

Έτσι! Κράτα γερά. Ζύγιζε τα πράγματα...
Μην αφήνεις να παρασυρθείς.
Δεν υπάρχει πιο εγωϊστική θέση, πιο παιδαριώδες σφάλμα από το να θεωρούμε του εαυτούς μας αυθεντίες, κριτές των πάντων και να κλεινόμαστε μέσα στο κέλυφος των προκαταλήψεων μας, μαρκριά και πέρα από την πίστη τελικά στον ίδιο τον άνθρωπο.

quote:
Τα fora πρέπει να είναι ανοικτά και δημοκρατικά πεδία τοποθέτησης, δίχως διακρίσεις, ενώ όλοι εσείς έχετε κάνει το esoterica, το μαγαζάκι σας..

Όχι και μαγαζάκι 5,000 μέλη!

quote:
Για κουνηθείτε λιγάκι λέω εγώ.

Ο μέρμηγκας

Στίχοι: Μάνος Λοΐζος
Μουσική: Μάνος Λοΐζος
Ερμηνευτές: Μάνος Λοΐζος, Σωκράτης Μάλαμας


Eνας μέρμηγκας τυφλός με πήρε απ το χέρι
Είμαι λέει ο πιο σοφός σ΄ ολόκληρο τ’ ασκέρι

Kαι τα μικρά του τα μερμηγκάκια
χειροκροτάνε μ’ ενθουσιασμό
εν-δυό προσκυνάμε,
εν-δυό πολεμάμε,
εν-δυό δεν πεινάμε

Tα βολεύεις μια χαρά σπουδαίο μου μυρμήγκι
όμως πρόσεχε καλά τ' ωραίο σου λαρύγγι

Kαι τα μικρά του τα μερμηγκάκια
χειροκροτάνε μ’ ενθουσιασμό
εν-δυό προσκυνάμε,
εν-δυό πολεμάμε,
εν-δυό μα πεινάμε

Πριν προλάβω να του πω το σύστημα ν' αλλάξει
πλάκωσε όλο το χωριό το μέρμηγκα να χάψει

Kαι τα μικρά του τα μερμηγκάκια
χειροκροτάνε μ’ ενθουσιασμό
εν-δυό προσκυνάμε,
εν-δυό μα πεινάμε,
εν-δυό θα σε φάμε!

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 20/01/2005 03:45:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 03:53:36  Εμφάνιση Προφίλ
Μια φορά κι έναν καιρό, ήταν ένας χαζούλης και καθότανε στο μόλο μόνος του.
Τον είχε συνεπάρει η δύση του ηλίου και το βλέμμα του ήταν καρφωμένο στο βάθος του ορίζοντα . Οι σκέψεις έτρεχαν με πολύ αργό ρυθμό στο ούτως ή άλλως περιορισμένων λειτουργιών μυαλό του. Σιγά σιγά θυμόταν το ξύλο που έτρωγε μικρός και από τη μαμά του και από τον μπαμπά του αλλά και από τα άλλα παιδιά.

Πάντα ο ίδιος ήχος «ΠΑΦ !» και πάντα η ίδια λέξη να ηχεί αμέσως μετά στ΄ αυτιά του, «ΞΥΠΝΑΑΑΑΑ».
Μα δε κοιμάμαι μονολογούσε ενδόμυχα, μα δε κοιμάμαι ξύπνιος είμαι.

Τα χρόνια περνούσαν οι σφαλιάρες πολλαπλασιάζονταν και εκείνη η λέξη ηχούσε κάθε μέρα στ’ αυτιά του. Σιγά σιγά άρχισε να εκπαιδεύει το μυαλό του για να μπορεί να σκέφτεται και να αντιδρά λίγο ποιο γρήγορα. Είχε διαβάσει κάπου πως κάποιος Δημοσθένης έβαζε βότσαλα στο στόμα για να διορθώσει την ομιλία του, ε εκείνος θα χτύπαγε το κεφάλι του στο βράχο μέχρι να αρχίσει να δουλεύει καλύτερα το μυαλό του.

Έτσι λοιπόν την άλλη μέρα μια και δυο πήγε στο βουνό, στη διαδρομή συνάντησε και το Μήτσο το βοσκό όταν τον προσπέρασε για καμιά εκατοστή μέτρα γύρισε και του είπε «Καλημέρα κύριε Μήτσο», ο Μήτσος χαμογέλασε και του αποκρίθηκε με ένα χαμόγελο κατανόησης. Λίγο ποιο πάνω ήταν ο μεγάλος βράχος.

Ο Κωστάκης στάθηκε αποφασισμένος εμπρός του, κοίταξε την σκληρή πέτρα και αποφασισμένος ότι κάνει το σωστό μετά από τριάντα λεπτά κουτούλησε με φόρα την τραχιά επιφάνεια.

Ένας πόνος, χειρότερος από αυτόν της καθημερινής σφαλιάρας, ήταν αυτό που κατάλαβε αμέσως !
Είχε κάνει πρόοδο !!!!
Ένιωσε σε κλάσματα δευτερολέπτου κάτι !!!
Αμέσως μετά και ενώ τα δάκρυα του πόνου και της χαράς ανάβλυζαν από τα μάτια του έβαλε το χέρι στο μέτωπο, εκεί στο σημείο που είχε δεχθεί τη μαγική δύναμη της πέτρας.

Ο Μήτσος κοίταζε τον μικρό Κωστάκη με κατανόηση.
Ο Κωστάκης κατέβασε το χέρι του και είδε το αίμα που είχε πλημμυρίσει το μέτωπο του. Γύρισε προς τον Μήτσο και του φώναξε «ΑΙΜΑΤΑ ΑΙΜΑΤΑ !!!», ο Μήτσος χαμογέλασε με κατανόηση και αποκρίθηκε «ΔΕΝ ΕΜΑΘΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ».

Αυτή η απόκριση του Μήτσου έμεινε χαραγμένη βαθιά μέσα στο λιγοστό μυαλό του Κωστάκη.
Αυτή η φράση γύριζε και τώρα στο κεφάλι του μέσα, τώρα που καθισμένος στο μόλο έβλεπε να φεύγει η μέρα.

Ναι θα το χτυπάω το κεφάλι μου κάθε μέρα μέχρι να δουλέψει το μυαλό μου !
Αυτό είχε αποφασίσει να κάνει και αυτό θα έκανε.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MACYSREBET
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 03:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MACYSREBET

**

**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 05:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Το παρόν θέμα απενεργοποιείται για, τουλάχιστον, 10 ημέρες (έως και την 30η Ιανουαρίου).

Έως τότε θα έχουν γίνει οι παρεμβάσεις που απαιτούνται καθώς και, ελπίζουμε, να έχει ολοκληρωθεί κάποια ικανή αντίληψή μας των τεκταινομένων εδώ για το τελευταίο χρονικό διάστημα, έτσι ώστε να μπορέσουμε να κρίνουμε για την συνέχεια ή μη της Συζήτησης.

Όπως πάντα, και ειδικότερα τον τελευταίο καιρό, ζητάμε την βοήθειά σας στην διαμόρφωση της άποψης και της απόφασής μας! Το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο είναι η πλέον δημοφιλής υπηρεσία του Διαδικτύου και προσφέρεται οπωσδήποτε για προτάσεις και γνώμες οποιουδήποτε θεμιτού τύπου. Οι δημόσιοι χώροι όχι!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1699219
Maintained by Digital Alchemy