ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ή ΜΑΣΟΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2004, 23:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Hermes, νομίζω ότι το ύφος με το οποίο γράφω (διπλωματικά ή όχι), αφορά αποκλειστικά εμένα.

Τί να κάνουμε; Δεν γράφουν όλοι οι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο και δε νομίζω ότι θα είχε αξία να έγραφαν όλοι πανομοιότυπα.

quote:
Λυπαμαι που θα το πω αυτο αλλα...ειναι η αληθεια.Μπορει και να μην ξερω ποια ειναι η ιδεα της, αλλα φυσικα δεν ειμαι και υποχρεωμενος, ετσι λοιπον, αν υποθεσουμε πως ξερω και ρωταω τι θα απανταγες Zadok?

Είναι και αλήθεια

Φοβερή λογική!!!!!! Δεν ξέρεις για τί πράγμα μιλάς, αλλά δεν είσαι και υποχρεωμένος...!!!

Μπορεί και να ξέρεις, αλλά είπες να μας περάσεις εξετάσεις, να δεις αν ξέρουμε εμείς.

Βρε Hermes, θα μας τρελλάνεις καλό μου παιδί; (φιλικά στο λέω, αν σ' ενοχλεί, πες το μου)

Σου απάντησε ο Gothic, που λέει ο άνθρωπος ότι ξέρει και είναι προφανές από την απάντησή του, ότι η ερώτησή σου είναι άτοπη.

Του γράφεις: "Δεν αντιλεγω...!"

Ε, δε διαφωνούμε.

Τί να συζητήσουμε λοιπόν και τί να σου απαντήσω;;;

quote:
Αντιθετα λοιπον, μια λογικη σκεψη θα ελεγε ως δεν ειναι αναγκη να εχεις κανει master στην φιλοσοφια του τεκτονισμου για να μιλας για αυτο.

Και να θέλεις, δεν μπορείς να κάνεις master, γιατί δεν έχω ακούσει να διδάσκεται σε κάποιο πανεπιστήμιο.

Άρα; Πώς θα συζητήσεις κάτι το οποίο δεν γνωρίζεις ούτε καν τί είναι και θα ορίσεις και το αντίθετό του

Αν πάλι, με κάποιο τρόπο γνωρίζεις, θα 'πρεπε να γνωρίζεις την απάντηση του Gothic με τον οποίο εκ των υστέρων δε διαφωνείς. Άρα αν ξέρεις, μας "δουλεύεις ψιλό γαζί".

Μετά μου λες ότι σε προσβάλλω...

Τί συζητάμε λοιπόν, εδώ; Το ανύπαρκτο;

quote:
Μπορεις πολυ απλα συγκρινοντας πληροφοριες αληθινες και μη, χωρις να αντικρουονται μεταξυ τους, μπορεις πολυ ευκολα να εκφερεις αποψη για καποιο θεμα

Αυτά, αν θέλεις να μη σου απαντήσω διπλωματικά, είναι πασαλείμματα και δεν ταιριάζουν σε σοβαρούς ερευνητές.

Δηλαδή, κάτι μας λέει η γειτόνισσα, κάτι είχαμε ακούσει στο σχολείο, κάτι είπε ο Εισαγγελάτος στην τηλεόραση, κάτι είδαμε σε κανα δυο περιοδικά και σε μερικές ιστοσελίδες στο Διαδίκτυο και βγάλαμε συμπεράσματα


quote:
...με δωσεις προσβολης απεναντι στις γνωσεις μου...

Ε, μην τα παίρνεις κι όλα τόσο προσωπικά!

Με συγχωρείς, αλλά νομίζω ότι κανένας δεν είναι "φωτεινός παντογνώστης".

Μπορεί να γνωρίζεις εσύ κάποιο θέμα και να είμαι εγώ εκείνη που θα ρωτά.
Δηλαδή, είναι κακό αυτό;

quote:
..δεν ειναι αναγκη μια φιλοσοφια να ειναι αντιθετη σε μια αλλη για να αντιπαλονται..

Για φέρε μας ένα παράδειγμα σ' αυτό, γιατί ειλικρινά, δεν το καταλαβαίνω.


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2004, 06:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Hermes η οικιότητα δεν με ενοχλεί καθόλου αν δεν έχει σκοπό την ειρώνία και νομίζω πως δεν συμβαινει κάτι τέτοιο με εσένα.

Θα διαφωνήσω μαζί σου και θα σου πω ότι εννούσα το αρχαιοελληνικό πνεύμα,το οποίον εγώ δεν βλέπω παρόν πουθενά σήμερα.Αυτό φυσικά είναι μόνον η άποψή μου.
Στα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου και ειδικά στο θέμα του κου Λιακόπουλου....

Αλλά επειδή δεν επιθυμώ να φέρω το θέμα το τόπικ στην αρχαία Ελλάδα,θα σταματήσω εδώ.
Εξάλλου είναι και κάτι που δεν είναι στα ενδιαφέροντά μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2004, 19:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
quote:

Πως θα αντιδρουσε ο Ελληνικος Τεκτονισμος σε μια ενδεχομενη δημιουργια..΄.ενως νεου αποκρυφου & φιλοσοφικου κινηματος, το οποιο θα ειχε να κανει με την καταπολεμηση της ιδεας της Μασονιας?

Για να το ρωτάς φαίνεται πως κάτι έχεις στο μυαλό σου! Μην πέφτεις όμως στο μέγα λάθος του να κρίνεις το όλον εκ του μερικού. Ίσως στα δικά σου μάτια όλοι οι Τέκτονες είναι πλανεμένοι και θέλεις να υπάρξει ένα τάγμα που θα τους σώσει τιμωρώντας τους! Ίσως στα δικά σου μάτια όλοι οι Τέκτονες να είναι μαύρα πρόβατα χωρίς εξαιρέσεις. Σου θυμίζω μόνον πως αν το '21 δεν υπήρχε ο Ελληνικός Τεκτονισμός, αυτή την στιγμή ίσως να μην ήσουν εδώ να συμμετέχεις στο forum πίνοντας καφέ καθισμένος στην αναπαυτική σου πολυθρόνα. Στην καλύτερη περίπτωση θα το έκανες φορώντας φέσι και θα σε λέγανε Ιμπραήμ, οκ; Όπως βλέπεις ακόμη και τα μαύρα πρόβατα βγάζουν άσπρο γάλα... Εκτός κι αν θέλεις να χαρακτηριστείς αχάριστος καθώς θεωρείς ενδιαφέρουσα την ιδέα του να εξαφανιστεί αυτό που μας έσωσε! Αν θέλεις να κρίνεις κάτι και να συνδράμεις στον αφανισμό του, ΓΝΩΡΙΣΕ το πρώτα και μετά αποφάσισε!

Από την άλλη πλευρά θεωρώ ύποπτο κάθε εσωτερικό τάγμα που δημιουργείται για να πολεμήσει κάποιο άλλο. Σε κάθε ΓΝΗΣΙΟ τάγμα κυριαρχεί η άποψη ότι η γνώση δεν είναι μονόπλευρη και πρέπει να μοιράζεται. Αν κάποιος μου πρότεινε να γίνω μέλος ενίος τέτοιου τάγματος, αυτό θα μου προκαλούσε ιδιαίτερη δυσφορία.

Πάντως όπως έγραψε και η Zadok, για να πολεμήσεις μια ιδέα, πρέπει πρώτα να τη γνωρίσεις και όπως ξέρεις γνωρίζουν μόνον αυτοί που είναι μέλη. Όλοι οι άλλοι είναι "έξω από τον χορό" και δεν δικαιούνται να ομιλούν! Τα ίδια αντιμετωπίζω κι εγώ ως μέλος του Rotary International. Bέβαια εδώ δεν πρόκειται για εσωτερικό τάγμα, αλλά τα διάφορα παραμύθια τα γνωρίζεις. Κι εδώ ισχύει ο γνωστός συνειρμός: Άγνοια -> Φόβος -> Πανικός -> Λάθος ενέργειες και συμπεράσματα.

Αν τελικά ονειρεύεσαι να γίνεις ιδρυτικό μέλος ενός τέτοιου τάγματος, σου εύχομαι καλό κουράγιο στο ταξίδι της ημιμάθειας, αλλά να ξέρεις ότι λιγότερα από 2000 χρόνια πριν κάποιοι άλλοι σε πρόλαβαν!

Γενικότερα προτείνω το εξής: αν κάποιος δεν γνωρίζει κάτι (= να έχει έλθει σε ΕΠΑΦΗ με αυτό) είναι καλό να μην μιλά γι' αυτό, πόσο μάλλον να το πολεμά. Αν πάλι κάνεις μια θεωρητική ερώτηση, φαντάζομαι πως ο Τεκτονισμός έμαθε να ζει μέσα στις αντιδράσεις και τον πόλεμο εναντίον του. Κοινώς ένα νέο τάγμα τέτοιου σκοπού θα ήταν "old news".

Αυτά προς το παρόν. Ελπίζω να αξιολογήσεις σωστά το τυχόν καυστικό ή αυστηρό μου ύφος κι αν κάπου σε παρεξήγησα να με διορθώσεις.

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2004, 21:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ Oculatis Abis,

μέσα στο σχόλιό σου (όπως πάντα) έκρυψες μία μεγάλη εσωτερική αλήθεια:

quote:
Από την άλλη πλευρά θεωρώ ύποπτο κάθε εσωτερικό τάγμα που δημιουργείται για να πολεμήσει κάποιο άλλο.

Στον εσωτερισμό (ιστορικά αποδεδειγμένο πια) δεν επιζεί κάτι αν δεν έχει ιδίαν προέλευση.

Οτιδήποτε στηρίζεται σε κάτι άλλο, είτε απορροφάται σταδιακά από την πηγή, είτε, όταν κλείσει τον κύκλο του και μη έχοντας δυνατότητα αναβίωσης, απλά εκλείπει.

Για να μην αναφερθώ στα διάφορα ρεύματα ή τάσεις, οι οποίες στηρίζονται σε διάφορους γκουρού...

Να μην παρεξηγηθώ: δεν υπονοώ ότι όλα αυτά είναι περιττά.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 18:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας...
Και...οχι, δεν ειχα σκοπο ειρωνικο...ρωταω απο απλη περιεργεια...

Και κατι αλλο σημαντικο τουλαχιστον για μενα, θα θελα να ρωτησω τον Φιλο μου(μιας και δεν σε πειραζει,χαρα μου)Gothic...Ρωταω εσενα για εχεις παραδεχθει πως εισαι μελος του Τεκτονισμου και το εχεις δηλωσει...

Υπαρχει Μεγαλη Υπερστοα του Σειριου?
Μετα την ιεραρχια του Διδασκαλου(5-ακτινου) τι?
Αν δεν επιτρεπεται να μου πεις μην πεις καταλαβενω.
Ευχαριστω.

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 02:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Ειλικρινέστατα σου απαντώ πως μετά από 15 χρόνια τέκτονας,πρώτη φορά ακούω αυτή την "υπερστοά"....προσδεθείτε ρε παιδιά προσγειωνόμαστε....δεν είναι UFO οι τέκτονες. Είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα.
Αυτά χωρίς διάθεση ειρωνείας,αλλά σταματήστε να πέφτετε στην παγίδα των συνωμοσιών που σκοπό έχουν να κονομάνε κάποιοι από εσάς.

Τώρα όσων αφορά το δεύτερο ερώτημα δεν το κατάλαβα.
"Ιεραρχία του Διδασκάλου"; "πεντάκτινος";
Αυτό που ξέρω είναι ότι ο Διδάσκαλος είναι ο τρίτος βαθμός του τεκτονισμού και μετά από αυτόν όπως ίσως θα ξέρεις υπάρχουν διάφοροι άλλοι.

Μπορείς να ρωτήσεις ότι θέλεις και να είσαι σίγουρος ότι μπορώ να σου απαντήσω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 03:32:49  Εμφάνιση Προφίλ

quote:
Υπαρχει Μεγαλη Υπερστοα του Σειριου?
Μετα την ιεραρχια του Διδασκαλου(5-ακτινου) τι?

Hermes μέσα στη απέραντη συνομοσιολογία και κατ’ επ’ έκταση στην αναίσχυντη μπουρδολογία που αναπτύσσεται γύρω από τον Τεκτονισμό μπορείς να ακούσεις πολλά.
Π.Χ. Μπορεί να ακούσεις ότι μετά τον 33ο βαθμό υπάρχει μια κρυφή ιεραρχία η οποία και είναι ο πραγματικός και αθέατος Τεκτονισμός και εκεί μπαίνουν όσοι έχουν ταχθεί υπέρ του Σιωνιστικού σχεδίου το οποίο είναι καλυμμένο μέσα στην διδασκαλία των 33ων βαθμών.
Βέβαια μπορεί να ακούσεις και ότι εκεί κάνουν και τελετές μαυρόασπρης μαγείας, ότι πίνουν αίμα κόκορα και άλλα ευτράπελα.

Κάπως έτσι λοιπόν είναι και η «Μεγάλη Υπερστοά του Σείριου».
Είναι κάτι ανύπαρκτο.

Θα μπορούσαμε λοιπόν να φτιάξουμε μια τέτοια θεωρεία και να την πλασάρουμε τόσο όμορφα και μεθοδευμένα που σε λίγο καιρό να ήταν και πιστευτή.
Όμως δεν θα είχε σχέση με την πραγματικότητα, όσο και αν το μυαλό μας αρέσκετε να τρέχει σε συνομοσιολογικές καταστάσεις.

Ο βαθμός δε του Διδασκάλου δεν συμβολίζετεμε τον πεντάκτινο αστέρα, άρα είναι λάθος αυτό που αναφέρεις.
Όσο για το τι υπάρχει μετά το Βαθμό του διδασκάλου, ο οποίος είναι και ο τελευταίος βαθμός στις συμβολικές στοές, εξαρτάτε από τον τύπο που ακολουθούν τα φιλοσοφικά εργαστήρια.
Με μία απλή περιήγηση στο Net θα βρεις και τις ονομασίες των παραπέρα βαθμών, αλλά και τους τύπους.

Χαρά μου θα είναι αν μπόρεσα να σε βοηθήσω.


Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 17:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Φίλε Ramoglou γνώριμη η ακακία αλλά ποία η έννοια της υπογραφής;

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 21:50:59  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ μου Oculatis Abis για να μην τσακίζονται μερικοί μερικοί να πετάνε υπονοούμενα για προσωπικά στοιχεία και έτσι αποπροσανατολίζουν τις συζητήσεις.

Ε είπα να τους διευκολύνω μήπως και μπορέσουμε να αναλωθούμε με τα θέματα και όχι με τα προσωπικά δεδομένα.



Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 20:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
quote:
Ειλικρινέστατα σου απαντώ πως μετά από 15 χρόνια τέκτονας,πρώτη φορά ακούω αυτή την "υπερστοά"....προσδεθείτε ρε παιδιά προσγειωνόμαστε....δεν είναι UFO οι τέκτονες. Είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα.
Αυτά χωρίς διάθεση ειρωνείας,αλλά σταματήστε να πέφτετε στην παγίδα των συνωμοσιών που σκοπό έχουν να κονομάνε κάποιοι από εσάς.

Hermes μέσα στη απέραντη συνομοσιολογία και κατ’ επ’ έκταση στην αναίσχυντη μπουρδολογία που αναπτύσσεται γύρω από τον Τεκτονισμό μπορείς να ακούσεις πολλά.


Το διαβασα σε βιβλιο ελευθεροτεκτονισμου...Με το ονομα "ΜΥΗΣΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ
ΚΑΙ ΗΛΙΑΚΗ" Υπο Alice A.Bailey - Μεταφρασις εκ του Αγγλικου Υπο Π.Α.ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΥ/
Lucis Publishing Company - New York. Copyright 1922 A.A.Bailey...Copyright 1951 Lucis Trust.

Και αναφερει μεσα τα εξης....

" Το μεγα γεγονος που πρεπει να εχωμεν υπ ' οψην ειναι οτι αι μυησεις που διδονται εις τον πλανητην
η εις το ηλιακον Συστημα ειναι απλως μυησεις προπαρασκευαστικαι δια την εισδοχην εις την <<Μεγαλην
Στοαν του Σειριου>>.Τον σχετικον συμβολισμον του πραγματος διετηρησεν αρκετα σαφως δι ' ημας ο
Τεκτονισμος, αν δε συνδυαση κανεις την Τεκτονικην μεθοδον με οσα μας εχουν αποκαλυψει σχετικως με
τα σταδια της 'Ατραπου της Αγιωσυνης, μπορει να σχηματιση μιαν κατα προσεγγισην ακριβη εικονα του
ζητηματος."


Σελιδα 32-ΚΕΦ. ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΜΥΗΣΕΩΣ.

Δηλ. ολα αυτα ειναι "Μπουρδο-λογιες", πειτε μου...?
Να ξερω να σταματησω να το διαβαζω...Και παρακατω αναφερει παλι....(Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος).

" <<Ας προσθεσωμεν ακομη ολιγα τινα επι του προκειμενου>>...
Αι τεσσαρες πρωται μυησεις του ηλιακου συστηματος αντιστοιχουν προς τας τεσσαρας <<μυησεις
του Κατωφλιου>> που προηγουνται της ληψεως της Πρωτης Κοσμικης Μυησεως. Η πεμπτη Μυησις
αντιστοιχει προς την πρωτη κοσμικην Μυησιν, την Μυησιν εις τον βαθμο του <<Μαθητου Τεκτονος>>
εις τον Τεκτονισμον και καθιστα τον Διδασκαλον <<Μαθητην>> της Στοας του Σειριου.Η Εκτην Μυησ........
......., ενω η Εβδομην Μυησις εις την <<Αδελφοτητα του Σειριου>>."

Σελιδα 32-ΚΕΦ. ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΜΥΗΣΕΩΣ.

Αυτο το βιβλιο εφτασε στα χερια μου απο καποιον δικο μου ανθρωπο, το βιβλιο ειναι σιγουρα πανω
απο 30 χρονων(ποιο μεγαλο κ απο μενα) και ακομα ειναι σιγουρα απο τεκτονικη Στοα, δεν επιθυμω να
αποκαλυψω την πηγη μου για πολλους λογους, και δεν ψευδομαι, μπορει ενας Τεκτον της " παλιας εποχης "
να επιβεβαιωσει τα οσα γραφω.Δεν γνωριζω ποσα εχουν αλλαξει απο το 1960-70 στις Τεκτονικες Στοες αλλα ιδου η διδασκαλια τους...Το ελαβε ο ανθρωπος μου μετα τον 3 βαθμον.
Επιτρεψτε μου να πω πως το βιβλιο ειναι αρκετα ενδιαφερον και πραγματικα δυσκολο στην αναγνωση
κ λογο καθαρευουσας αλλα και λογο επιπεδου...Υπαρχουν πολλα σημεια που τα διαβαζω συνεχως και δεν
βγαζω ακρη, γιατι προφανως η αναγνωση του βιβλιου προυποθετει και συναναστροφη με Διδασκαλο...

Ακομα βλεπω κατι ακομα που με προβληματιζει...Βασικος κανονας του Τεκτονισμου ειναι ο Μονοθεισμος?
Αν ειναι ετσι, γιατι ασπαζεται η συγραφευς και τον Βουδα, και τον Γιαχβεχ?

Συνωμη για την πολυλογια,αλλα το θεμα "καιει"....και μου αρεσει τελικα.
Για τελος επιτρεψτε μου να σας διαβασω κατι το ξεχωριστο που βρηκα μεσα στο βιβλιο και μου αρεσε πολυ.

"Η 'Αληθεια προσλαμβανει διαδοχικα καποιο σχημα, που ειναι κατα
ενα βαθμον ανωτερον απο εκεινο με το οποιο ειχε πρωτηστερα εμφανισθη."

Ουφ...Τελος.


"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 20:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Ο Ελευθεροτεκτονισμός:

1. "...είναι ιδιόμορφο σύστημα ηθικής, καλυπτόμενον δι' αλληγοριών και καταδεικνυόμενον δια συμβόλων".

2. Δεν υπαγορεύει στα μέλη του τί ακριβώς να πιστεύουν και τί όχι, αλλά βεβαίως, τους καταδεικνύει μία μεθοδολογία με βάση την οποία, κατόπιν δικής τους εργασίας, θα αποφανθούν για το εάν θα ενστερνισθούν ή όχι μία πίστη.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 21:46:55  Εμφάνιση Προφίλ
Δυστυχώς η ευτυχώς το να διαβάζεις ένα βιβλίο δεν αρκεί για να εξάγεις ασφαλή συμπεράσματα.
Από την άλλη όταν δεν δύνασαι να κάνεις αποσυμβολισμούς και ερμηνείες παρασύρεσαι σε συνομοσιολογικές καταστάσεις ή σε λάθος συμπεράσματα.

Γι αυτό μόνο όταν μπορείς να βιώσεις δύνασαι να κατανοήσεις.

Από την άλλη μονοθεϊστικά συστήματα είναι και ο Βουδισμός και ο Χριστιανισμός και η Εβραϊκή θρησκεία. Γι αυτό και προείπα πως πρέπει να καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε.


Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 01:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Φίλε Hermes θα προσπαθήσω να σου απαντήσω κι εγώ όσο οι γνώσεις μου μου επιτρέπουν καλύτερα.

Ένα βίβλίο περί τεκτονισμού γραμμένο από τον οποιονδήποτε,είναι οι απόψεις του και τίποtε άλλο.Δεν είναι "οριοθέσιο".
Το τι είναι τεκτονισμός και πώς λειτουργεί ορίζεται απο "Το σύνταγμα και τους κανονισμούς" και από τα "Τυπικά" των βαθμών,διά "συμβόλων και αλληγοριών",όπως πολύ σωστά είπε η αγαπητή Zadok,εργαζόματε για την κατάκτηση της γνώσης.

Πουθενά μέσα στα παραπάνω που ανέφερα δεν λέγονται τέτοια πράγματα.
Δεν μπορώ όμως να σου πω αν είναι σωστά ή λάθος,μιάς και αφορούν πεδία που εγώ προσωπικά δεν είχα ποτέ βιωματική εμπειρία.
Ίσως η A.Bailey είχε...δεν μπορώ να ξέρω, οπότε ΑΝ ΘΕΛΩ δέχομαι και ό,τι λέει,όπως επίσης και εκείνη δεν μπορεί να με πείσει με αποδείξεις ότι είναι έτσι.
Ξέρεις στο χώρο του εσωτερισμού ο καθένας έχει και την θεωρία του και μάλιστα μερικοί είναι και πολύ extreme.

Welcome to the club (ή ίσως ....to the zoo)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2004, 20:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
quote:
Δυστυχώς η ευτυχώς το να διαβάζεις ένα βιβλίο δεν αρκεί για να εξάγεις ασφαλή συμπεράσματα.
Από την άλλη όταν δεν δύνασαι να κάνεις αποσυμβολισμούς και ερμηνείες παρασύρεσαι σε συνομοσιολογικές καταστάσεις ή σε λάθος συμπεράσματα.

Μα αυτα που εγραψα, δεν ηταν δικα μου συμπερασματα...αλλα το τι εγραφε το βιβλιο.Ευχαριστω.

quote:
Welcome to the club (ή ίσως ....to the zoo)

Ευχαριστω για τις σκεψεις σου και εσενα Gothic....ισως να εχεις και δηκιο, καλυτερα θα ειναι να ξανα αναφερθω επι του θεματος οταν τελιωσω και το βιβλιο.

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2004, 21:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Μα αυτα που εγραψα, δεν ηταν δικα μου συμπερασματα...αλλα το τι εγραφε το βιβλιο.Ευχαριστω.

Εσύ όμως είσαι εκείνος ο οποίος ενώ διαβάζει, δεν εννοεί εν προκειμένω και ερωτά.

quote:
...καλυτερα θα ειναι να ξανα αναφερθω επι του θεματος οταν τελιωσω και το βιβλιο.

Θέμα για την Bailey νομίζω ότι δεν υπάρχει στο esoterica.

Ευκαιρία ν' ανοιχτεί ένα...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 18:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA

Γειά σας!

Hermes έχεις στα χέρια σου ένα εσωτερικό βιβλίο και προσπαθείς να το κατανοήσεις με εξωτερικούς όρους. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να σου δημιουργηθεί σύγχιση.

Καταρχάς, έτσι για τη ιστορία, το συγκεκριμμένο βιβλίο έχει επανεκδοθεί πολλές φορές και κυκλοφορεί ευρέως σε όλα τα βιβλιοπωλεία.
Ουδέν κρυφόν, ή μυστήριον.
Η Μπέυλη πραγματεύεται το θέμα των Μυήσεων από καθαρά εσωτερική - υποκειμενική πλευρά. Αναφέρεται σε γεγονότα που λαμβάνουν χώρα σε εσώτερα-αιθερικά (και όχι μόνο) πεδία.
Οι Στοές, στις οποίες αναφέρεται, δεν έχουν υλική υπόσταση εδώ στη γή. Αναφέρει ότι ο Τεκτονισμός διατηρεί συμβολικά τις εσώτερες αλήθειες.
Η δε Μεγάλη Στοά του Σείριου είναι (που αλλού;) στον Σείριο!
Η αντίστοιχη Μύηση λαμβάνεται, αφού κάποιος αφήσει το σώμα του..

Τίποτα από όλα αυτά δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί με τις εξωτερικές αισθήσεις. Δεν μπορεί και να απορριφθεί, βεβαίως.
Έως κάποιος να αποκτήσει άλλους τρόπους αντίληψης και "όρασης", αυτά παραμένουν, απλά, δυνατές υποθέσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 15:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
quote:
Hermes έχεις στα χέρια σου ένα εσωτερικό βιβλίο και προσπαθείς να το κατανοήσεις με εξωτερικούς όρους

...Καθε αλλο, αγαπητε/η φιλε/η NADA...Δεν νομιζω πως με απλη λογικη μπορει να βγαλει κανεις λογικα συμπερασματα απο αυτο το βιβλιο...αντιθετα πρεπει να "ανεβασεις" το επιπεδο κατανοησεις σου σε αυτο του βιβλιου για να καταφερεις να παρακολουθησεις τον ηρμο της συνγραφεα.

quote:
Καταρχάς, έτσι για τη ιστορία, το συγκεκριμμένο βιβλίο έχει επανεκδοθεί πολλές φορές και κυκλοφορεί ευρέως σε όλα τα βιβλιοπωλεία.

Αυτο δεν το ξερω, και αν υποθεσουμε πως το αποδεχομαι...τι με κανει να πιστευω πως αυτα τα αντιτυπα που κυκλοφορουν σημερα ειναι τα ιδια με αυτο που εχω εγω,σε επιπεδο εγκυροτητας παντα.

quote:
Η δε Μεγάλη Στοά του Σείριου είναι (που αλλού;)

Και αυτο ειναι λογικο?

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 23:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Φίλε Hermes να είσαι σίγουρος ότι είναι ακριβώς το ίδιο αντίτυπο.
Δεν υπάρχουν "μυστικά" βιβλία,σήμερα τουλάχιστον. Το ότι σου το έδωσε κάποιος φίλος τέκτονας δεν σημαίνει ότι είναι και κάποιο "μυστικό βιβλίο της μασωνίας".Αυτό σου το λέω σίγουρα διότι η Alice A.Bailey είναι ευρέως γνωστή στο χώρο του εσωτερισμού και δεν έχει γράψει βιβλία "μόνον για τέκτονες".

Θα σου πω όμως κάτι που είναι καθαρά η προσωπική μου άποψη ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΑΥΤΟ,(μην μου εναντιωθεί κάποιος διότι έχω το δικαίωμα της γνώμης μου).
Αυτή τη στιγμή διαβάζεις ένα βιβλίο που ανήκει σε ένα χώρο "πολύ ταξειδιάρη".
Ξέρεις ο χώρος του εσωτερισμού έχει καταντήσει να είναι ο χώρος όπου "τα πάντα επιτρέπονται".
Αν τώρα αυτά που λέγονται,ειπωθούν και με τρόπο που ταιριάζει στο ψυχισμό σου και σε ταξειδεύουν και σε κάνουν να ξεφεύγεις από αυτή τη γήινη ανιαρή χιλιοειπωμένη κατάσταση,τότε ακόμη καλύτερα.
Έτσι η κα Μπέιλυ μας μιλάει για εξωγήινες στοές και εξωκοσμικές,συμπαντικές,supernatural μυήσεις τις οποίες αναλύει κιόλας (?????????)
Ο Λεντμπίτερ μας μιλάει για μπλε και κόκκινους αγγέλους παρόντες στις τεκτονικές μυήσεις τους οποίους τους έχει δει κιόλας (????!!!!).Μιλάει επίσης και αναλύει τις πέντε μυήσεις της λευκής αδελφότητος(?!?!?!).
Η μαντάμ Μπλαβάτσκυ κάνει παρέα καθημερινώς με τους κοσμικούς διδασκάλους.......
Ο A. Crowley.....άστο καλύτερα.
Κάποιοι πιστεύουν στην ομάδα Ε που θα έρθει με διαστημόπλοιο να κάνεις τους έλληνες κυρίαρχους (κλεμένο από τους εβραίους...περιμένουν κάτι παρόμοιο).
Ένας βαρεμένος φίλος μου είδε orcs στη σπηλειά του Νταβέλη.

Δεν λέω πως ό,τι έχουν πει οι παραπάνω είναι όλα μπούρδες (εκτός από το φίλο μου).Έχουν πει πολλά σωστά και σοφά πράγματα.

Τι από όλα αυτά όμως είναι αλήθεια;
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.
ΟΥΤΕ ΕΣΥ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟΝ ΑΝ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΤΟ ΒΙΩΣΕΙΣ.
Δηλαδή αν σου πω εγώ ότι ΝΑΙ υπάρχει η στοά του Σείριου και ΝΑΙ υπάρχουν αυτές οι μυήσεις θα με πιστέψεις;
Αν το έκανες θα είσουν πολύ αφελής.
Θα μου ζητήσεις αποδείξεις;
Δηλαδή τι;Να πάμε στο Σείριο να στο δείξω;

Αρα θα μου πεις τώρα,πρέπει να τους απορίψουμε όλους;Να μην ασχολούμαστε με αυτούς;
Η απάντησή μου ειναι:Σου αρέσει να ταξειδεύεις;
Αν ναι τότε κράτα τους.Δεν είναι κακό.Το κάνω κι εγώ πολλές φορές.Αλλά κράτα όχι απλώς μικρό καλάθι για όλους αυτούς.....ένα μικρό ταπεράκι μόνον.
Αν είσαι πιο προσγειωμένος αναζητητής της αλήθείας,τότε παράτα τους όλους αυτούς που πλασάρουν ατεκμηρίωτη σοφία και παράδεισο στα μέτρα του καθενός.

Αναζητούμε την αλήθεια των πραγμάτων και όχι πράγματα που τα κάνουμε αλήθεια επειδή μας αρέσει.

Εγώ προσωπικά,το μόνον που δέχομαι a priori πλέον είναι η ύπαρξη του Θεού,Θεών,Κοσμικής Διάνοιας,Υπερτάτου Νοός.....όπως θέλεις πέστο κι αυτό διότι μου καλύπτει κάποια ψυχικά κενά και οτιδήποτε απδεικνύεται τεκμηριωμένα ή έχω βιώσει ότι ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.
Αργότερα.....δεν ξέρω.

Προσωπικές μου απόψεις και μόνον....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liafail
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2004, 20:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους liafail
Βρε παιδιά μήπως ξεφεύγουμε από το θέμα; Αν όντως υπάρχει η Στοά του Σείριου είναι κάτι το πολύ εξειδικευμένο. Θα ήθελα να "ακούσω" τις γνώμες σας για το τι θα μπορούσε να είναι αυτό που προσφέρει στα μέλη του ο Τεκτονισμός. Ανώτερη, ειδική και μυστική γνώση για τα περί Θεού; απλά συμπαράσταση και επαγγελματική υποστήριξη μεταξύ των μελών; κάτι άλλο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2004, 21:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Γειά σου, liafail και καλώς ήλθες!

Αν μου επιτρέπεις, θα ήθελα να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις, πριν αποπειραθώ να σου απαντήσω:

  • Έχεις διαβάσει το παρόν θέμα ή απλά "είδες φως, μπήκες" κι αποφάσισες να θέσεις ένα ερώτημα;
  • Έχεις ψάξει καθόλου το ζήτημα του τεκτονισμού γενικότερα ή πρώτη φορά προβληματίστηκες;
  • Πιστεύεις ότι θα λάβεις έγκυρη απάντηση για ένα τέτοιο ζήτημα εδώ;

Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως, αν θα ήθελες να μου απαντήσεις.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liafail
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 01:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους liafail
  • Όχι δεν είμαι τυχαία εδώ. Το θέμα με ενδιαφέρει και μάλιστα βρίσκω τον χώρο αυτό πού καλή πηγή πληροφοριών

  • Έχω διαβάσει τα σχετικά θέματα στο forum αλλά το ζουμί του θέματος θίγεται ακραιφνώς

  • Δεν είμαι εδώ για να μάθω ποιός ή ποιοί από τους γράφοντες είναι τέκτονες. Όπως έγραψα ζητάω τη γνώμη εκείνων που μας παρέθεσαν τις τόσο ενδιαφέρουσες πληροφορίες σε σχετικά topics.

Πιστεύω πως πέραν τον σχετικών με αλληλοϋποστήριξη των μελών, υπάρχει και κάτι ποιό μεταφυσικό στο όλο θέμα. Τα περί "λάξευσης της εσωτερικής λίθου" είναι σωστά και γνωστά, αλλά με ενδιαφέρει να μάθω αν στις στοές τους διδάσκεται κάτι σχετικό με κρυφές γνώσεις, μυστικές διδασκαλίες, γενικότερα κάτι που έχει να κάνει με έναν μυστικό δρόμο προς τον Θεό με την ευρύτερη έννοια. Σίγουρα δεν περιμένω να μου γράψετε λεπτομερώς το τι γίνεται στις συναντήσεις τους, απλά ψάχνω να μάθω αν τελικά υπάρχει κάτι το ανώτερο και θρησκευτικού χαρακτήρα που διδάσκεται πέραν των συνηθισμένων περί ανθρώπινης εξέλιξης και προσωπικής βελτίωσης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 02:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
liafail, κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

quote:
# Έχω διαβάσει τα σχετικά θέματα στο forum αλλά το ζουμί του θέματος θίγεται ακραιφνώς

Δε νομίζω ότι σε μία Διαδικτυακή Αγορά θα μπορούσε να θίγεται διαφορετικά.

quote:
Δεν είμαι εδώ για να μάθω ποιός ή ποιοί από τους γράφοντες είναι τέκτονες.

Μα... δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

quote:
(...)υπάρχει και κάτι ποιό μεταφυσικό στο όλο θέμα

Αναλόγως πώς εννοείς τον όρο "μεταφυσικό". Πάντως, κατά την γνώμη μου υπάρχει.

quote:
Τα περί "λάξευσης της εσωτερικής λίθου" είναι σωστά και γνωστά, αλλά με ενδιαφέρει να μάθω αν στις στοές τους διδάσκεται κάτι σχετικό με κρυφές γνώσεις, μυστικές διδασκαλίες, γενικότερα κάτι που έχει να κάνει με έναν μυστικό δρόμο προς τον Θεό με την ευρύτερη έννοια.

Γνωρίζεις τα περί λαξεύσεως, όπως γράφεις, και χρειάζεσαι κάτι άλλο πέραν τούτου

quote:
(...)απλά ψάχνω να μάθω αν τελικά υπάρχει κάτι το ανώτερο και θρησκευτικού χαρακτήρα που διδάσκεται πέραν των συνηθισμένων περί ανθρώπινης εξέλιξης και προσωπικής βελτίωσης

Η έκφραση "θρησκευτικός χαρακτήρας" είναι επίσης, υποκειμενική για κάποιους ανθρώπους.

Όπως ανέφερα και στις προηγούμενες σελίδες, δηλώνεται ευθαρσώς ότι η αδελφότητα, ενώ έχει αποκρυφιστική κατεύθυνση, δεν έχει θρησκευτικό χαρακτήρα.
Επιγραμματικά θα έλεγα, ότι αυτό είναι αληθές, αφού ο αποκρυφισμός διαφέρει από το μυστικισμό, αν και ο σκοπός είναι κοινός...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 12:38:05  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.

Κάνω για μια ακόμη φορά την προσπάθεια να απαντήσω, εξ όσων γνωρίζω βέβαια, στα ερωτήματα και στα σκεπτικά που αναπτύσσονται περί του Τεκτονισμού.

Είναι ρητή η θέση του Τεκτονισμού ότι «Ο Τεκτονισμός δεν είναι θρησκεία», αυτό θα πρέπει να γίνει απόλυτα κατανοητό διότι ο Τεκτονισμός και δόγμα δεν έχει και αποδέχεται ως μέλη του ανθρώπους όλων των θρησκειών. Άρα δεν μπορεί να ακολουθήσει ένα Θρησκευτικό τελετουργικό. Αν αυτό γινόταν προσπάθεια να γίνει τότε θα ερχόταν και σε αντιπαράθεση με την ρητή του θέση περί «μη θρησκείας» αλλά και θα έφερνε τα μέλη του στη δύσκολη θέση να πρέπει να επιλέξουν μεταξύ του προσωπικού θρησκευτικού τους πιστεύω και αυτού που θα εκπροσωπούσε ο Τεκτονισμός.

Από εκεί και πέρα.
Ο κάθε άνθρωπος έχει την δυνατότητα, εφ’ όσων το επιθυμεί, μέσα από την μελέτη των θρησκειών να εξάγει τα δικά του συμπεράσματα και επί των φιλοσοφικών, και επί των θρησκευτικών, και επί των υπαρξιακών του αναζητήσεων βάση της διανοητικής του ικανότητας.

Αυτή η «εργασία» μπορεί να γίνει είτε με μοναχική αναζήτηση, είτε με διάλογο σε κάποια ομάδα ανθρώπων. ( φιλοσοφικά εργαστήρια, internet sites - forums, ομάδες αναζήτησης κλπ ).

Το εξαγόμενο λοιπόν συμπέρασμα είναι πως ο όρος «θρησκεία» δεν ταιριάζει ούτε στον Τεκτονισμό, αλλά ούτε και σε κανένα άλλο σύστημα που έχει ως αρχή του την αναζήτηση και την μη θέσπιση ορίων ή δογμάτων.

Όσο για την αλληλοβοήθεια μεταξύ των μελών δε πρέπει να τη θεωρούμε de facto αλλά θα πρέπει να έχουμε μια ποιο ευρεία αντίληψη με το τι μπορεί να σημαίνει αυτό.

Π.Χ. Εγώ είμαι μέλος του συλλόγου «Βαλτινούλη Καβάλας» και είμαι γυναικολόγος. Οι συγχωριανοί μου που ζούνε στην Αθήνα θα στείλουν σε μένα τις γυναίκες τους γιατί και θα θέλουν να με βοηθήσουν και εμπιστοσύνη θα μου έχουν αλλά και θα θέλουν να τους στοιχίσει ποιο φθηνά.

Κάτι ανάλογο γίνεται με την συμπεριφορά μεταξύ των μελών των διαφόρων συλλόγων, είτε είναι τοπικιστικοί σύλλογοι, είτε πολιτικοί, είτε οτιδήποτε άλλο.

Δε θα έλεγα πως στον Τεκτονισμό αυτό απαντάτε σε μεγαλύτερες «δόσεις», ίσα ίσα θεωρώ πως είναι και σε χαμηλότερα επίπεδα από ότι στους προαναφερθέντες συλλόγους.

Άρα ο Μύθος περί επαγγελματικής και οικονομικής καταξίωσης δια μέσου της εγγραφής ενός ατόμου σε μία Στοά είναι αναληθής και απλά συμπερασματικός λόγο της υπόσχεσης που δίδει ο Τέκτονας προς τους άλλους Τέκτονες.

Από την άλλη πιστεύω πως στα Topics που έχουν ανοιχτεί και κατά το παρελθόν αλλά και τώρα και αφορούν τον Τεκτονισμό, έχουν αναλυθεί πάρα πολύ τα παραπάνω ζητήματα και έχουν απαντηθεί τα όσα γνωρίζουν τα φίλτατα μέλη του Forum που έχουν κάποια γνώση είτε εγκυκλοπαιδική είτε βιωματική του θέματος.
Αυτό βέβαια δεν αποκλείει την συνέχεια της κουβέντας, ούτε είναι φραγμός στην όποια απορία μπορεί να έχει κάποιος.

Όμως η «Λάξευση της Λίθου» του καθένας μας, έχει να κάνει με την διάνοια αυτού που προσπαθεί να κάνει αυτό το έργο και όχι με τα εργαλεία που κρατάει στα χέρια του, ούτε με ότι μπορεί να έχει διδαχθεί.
Αυτός είναι ένας ομαδικά μοναχικός δρόμος για τον κάθε ένα από εμάς.

Μέσα από την ομαδικότητα λαμβάνουμε στοιχεία αλλά μόνοι μας τα επεξεργαζόμαστε και παράγουμε το δικό μας έργο.

Αυτή η λάξευση είναι η «μεταφυσική» οδός που θα μας φέρει μπροστά στο «ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ».



Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 02:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA

Μία παρένθεση στη ροή του θέματος.

Hermes, θεωρώ ότι ο αγαπητός Gothic σου απάντησε ικανοποιητικά.
Είμαι της άποψης ότι δεν χρειάζεται να βλέπουμε μυστήριο εκεί όπου δεν υπάρχει.
Όταν περιβάλλουμε κάτι με μυστήριο, αυτό που κάνουμε δεν είναι ότι αφαιρούμε από τον εαυτό μας τη δυνατότητα να βιώσει και να ψηλαφήσει αυτό;
Έτσι δεν κρατάμε μία μεγαλύτερη απόσταση από το 'μυστήριο', από όση θα είχαμε πραγματικά αν δεν καταφεύγαμε στην "μυθοποίηση";
Κρατάμε μακρυά μία εσώτερη πραγματικότητα, που θα μπορούσαμε να την συμπεριλάβουμε αν είμασταν αρκετά ανοικτοί, και όχι 'γοητευμένοι'.

Ρωτάς αν είναι λογικό η "Μεγάλη στοά του Σειρίου" να βρίσκεται στο Σείριο.
Για την Μπέιλη, είναι.
Η οποία Μπέιλη, βέβαια, όταν μιλάει για εξωπλανητικά συστήματα και αστερισμούς δεν εννοεί απαραίτητα τις αντίστοιχες φυσικές σφαίρες.
Μπορεί να εννοεί αιθερικές σφαίρες ή ακόμα να αναφέρεται στις ιδιαίτερες ενέργειες και ποιότητες αυτών των αστερισμών -θείων όντων, οι οποίες διαπερνούν και απαντώνται σε οποιοδήποτε άλλο υλικό σώμα -πλανήτη, και επηρεάζουν αναλόγως.

Ως εκ τούτου θα μπορούσαμε ίσως να πούμε ότι η εν λόγω ΣΤΟΑ μπορεί να βρίσκεται οπουδήποτε, αλλά πάντα ΕΝΤΟΣ της ενέργειας του ΣΕΙΡΙΟΥ.

Νοητικές ακροβασίες; Ίσως.
Η Κβαντική, ωστόσο, το επιβάλλει.
'Ασυνέχεια', εντός της 'συνέχειας'!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 21:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Φιλε Gothic και NADA...ευχαριστω για τις αποψεις σας...
Αλλα δεν σας ευχαριστω που με βαλατε παλι σε κυκλο σκεψης...
Γιατι?
"Ανοητη ειναι η Alice A.Bailey" και λεει τετοιες αηδιες?
Η μηπως λεει την αληθεια...?

Ο Χιτλερ εχει πει στο mein-kampf, πως οσο ποιο φανταχτερο ειναι
ενα ψεμα τοσο ποιο ευκολο ειναι να το πιστεψεις...ισχυει στην περιπτωση της Διδας Alice A.Bailey...

Μηπως τρεφει τον κοσμο με ελπιδες οπως προανεφερες φιλε Gothic...?
...για να τελιωνουμε με αυτο το θεμα...Δεν χρειαζεται να ταξιδευουμε μακρια απο την πραγματικοτητα...γιατι αυτο μας επιβραδυνει την ερευνα του να βρουμε τη ειναι περα απο αυτη...
Και παλι ευχαριστω για την καθοδηγηση.

Δωστε συνεχεια στο θεμα του Τεκτονισμου και συγνωμη για την καθυστερηση.

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 23:47:44  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Hermes ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ Alice A.Bailey...
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΣΤΟΑΣ "Μεγάλη στοά του Σειρίου"...

ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΟΑ ΟΠΩΣ....

ΜΕΓΑΛΗ ΓΑΛΗΝΟΤΑΤΗ ΣΤΟΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ....
ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΟΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ..
ΕΘΝΙΚΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΟΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ...
ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΟΑ ΜΕΜΦΙΣ-ΜΙΣΡΑΗΜ...
ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΟΕΣ ΜΙΚΤΕΣ ΟΙ ΑΜΙΓΕΙΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΝΟΜΑΤΑ...

ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΕΣ....
ΔΕΣ ΤΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ...
ΑΠΟΚΟΔΙΚΟΠΟΙΗΣΕ ΤΑ ...

ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ...

ΕΠΙΣΕΙΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΗΝ Alice A.Bailey ΩΣ ΑΝΟΗΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΑΗΔΙΕΣ...........

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 20:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Φιλε ΑVATAR GR ευχαριστω για τις συμβουλες σου...
Εψαξα και βρηκα μια ομοιοτητα...βεβαια ισως να ειναι τυχαια θα μου πειτε εσεις αν θελετε...

Η "Luminocity" του ηλιου του Σειριου ειναι ιδια με αυτη 33 ηλιων του ηλιακου μας συστηματος...Οπως και 33 ειναι οι βαθμηδες του Τεκτονισμου, αλλα και τα χρονια του Ιησου Χριστου.
Ειναι τυχαιο? Η οχι?
Εγω δεν ξερω.

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 15:05:42  Εμφάνιση Προφίλ

Μπάμ ! Και κόλλησε !!!


Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 23:07:13  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΡΜΗ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΗΛΙΑΚΟ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΗΛΙΟ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ 33 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΛΑΘΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΩΣΤΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 13:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Προφανώς η διατύπωση του φίλου Hermes είναι λάθος.
Όσων αφορά τα χρόνια του Ιησού, θα συμφωνήσω κι εγώ ότι δεν ήταν 33 αλλά μάλλον γύρω στα 37.
Κάποιοι υπολογισμοί έχουν γίνει λάθος.
Αυτό πιστεύεται και από τους περισσότερους Θεολόγους σήμερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy