ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ή ΜΑΣΟΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 15:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης

"Πως επεσες εκ του Ουρανου, Εωσφορε, Υιε της αυγης!"
Ησαϊας ιγ' 12.
Παραθετει ο ΒΕΡΕΝ (λαθος βεβαια στην αριθμηση)


"Εγω ο Ιησους επεμψα τον αγγελον μου να μαρτυρησει εις εσας ταυτα εις τας εκκλησιας.
Εγω ειμαι η ριζα και το γενος του Δαυιδ, Ο ΑΣΤΗΡ Ο ΛΑΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΟΡΘΡΙΝΟΣ".
Αποκαλυψη κβ' 16.
Παραθετει ο Gothic (με σωστη βεβαια αριθμηση)

Ο ορθρος, οι τελευταιες ωρες της νυχτας, λιγο πριν την Ανατολη.
Τοτε ειναι που ανατελει ο Αυγερινος, ο αστερας ο λαμπρος, δηλαδη η Αφροδιτη.
Ο αστερας που φερνει την Ανατολη του Ηλιου, ο αστερας που φερνει το ΦΩΣ, ο ΕΩΣΦΟΡΟΣ !!!

Απορω,

αν ο Ιησους ειναι ο φερων το φως το ΑΛΗΘΙΝΟΝ,

ο ΕΩΣΦΟΡΟΣ,

και η εκκλησια τον εχει αναγορευσει σε ΣΑΤΑΝΑ,

ΠΟΙΟΝ τελικα πρεσβευει το κατεστημενο δογμα;

Τον ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ :

Σου περασε ποτε η ιδεα, φιλτατε ΒΕΡΕΝ, μηπως τελικα ο λεγομενος χριστιανισμος

ειναι στην υπηρεσια του ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ ;

Γιατι, αμα κρινουμε απο τα εργα των 1700 χρονων υπαρξης του χριστιανισμου,

μαλλον τα εργα αυτα συνηγορουν στην αποψη οτι το θεοκρατικο δογμα του χριστιανισμου,

στρεφοντας ανθρωπο εναντια σε αλλον ανθρωπο (διαφορετικων πεποιθησεων)

εξυφαινοντας πεπλα υποδουλωσης,

διδασκοντας τον ανθρωπο να μισει,

να μισει την υλικη δημιουργια, να μισει τις λειτουργιες της φυσης, τις οποιες ο θεος ορισε να λειτουργουν ετσι,

εμποδιζει τον ανθρωπο να ερθει προς το φως το ΑΛΗΘΙΝΟ,

παιζοντας στη δημιουργια το κατ' εξοχην ρολο του ΣΑΤΑΝΑ !!!

ΟΥΑΙ ΚΑΙ ΑΛΙΜΟΝΟ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ-ΙΕΡΩΜΕΝΟΙ-ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ
ΓΙΑΤΙ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΡΧΕΣΤΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΩΣ
ΑΛΛΑ ΕΜΠΟΔΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΛΘΟΥΝ !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 15:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Φίλε Beren

Προσπαθώντας να αποφύγω την τμηματική μου απάντηση στα γραφόμενά σου, θα γίνω όσο πιο συνοπτικός γίνεται.

Σχετικά με τον πληθυντικό έχεις δίκιο και θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω ενικό. Πάραυτα εστιάζεις σε θέματα γραμματικής αλλά εξακολουθείς να μην απαντάς περί αποδείξεων ταύτισης θρησκείας και Τεκτονισμού.

Σχετικά με τον όρο "Θεός" σου επαναλαμβάνω πως χρησιμοποιείται το Μ.Α.Τ.Σ. ως απόρροια των αρχικών καταβολών της οργάνωσης (προήλθε από συντεχνίες κτιστών). Τι πιο λογικό κι επόμενο λοιπόν από το να χρησιμοποιηθεί ο συγκεκριμένος όρος. Σου ανέφερα συγκεκριμένα χωρία χριστιανικής υμνολογίας όπου ταυτίζεται ο Θεός με τον Κτίστη αλλά δεν ανέφερες τίποτα γι αυτό… Αν θέλεις μπορώ να σου παραθέσω και εικόνες που αναπαριστούν τον Ιησού να κρατά Τεκτονικά εργαλεία. Και μια και μιλάμε για Θεό, αν όντως ο Τεκτονισμός έχει τον δικό του ξεχωριστό Θεό, μπορείς να μου δείξεις κάποιες αναπαραστάσεις του σε πίνακες, εικόνες, αγάλματα κλπ; Ήδη ξέρεις την απάντηση...

Σχετικά με τη σωτηρία, τα εισαγωγικά δεν τα είχα χρησιμοποιήσει τυχαία. Ο όρος σωτηρία χρησιμοποιείται κατά κόρον από το χριστιανισμό και κατ’ ουσίαν αποτελεί έναν από τους βασικούς πυλώνες του δόγματός του. Η σωτηρία που διατείνεται ο Τεκτονισμός είναι πολύ διαφορετικής χροιάς. Η μεταβολή του ανθρώπου σε Θείο είναι κάτι που έχει διαφορετική απήχηση στον καθένα και κατ’ εμέ αποτελεί πνευματική εξέλιξη, χωρίς να σημαίνει πως αν αυτό δεν είχε επιτευχθεί είμαστε χαμένοι από χέρι.

Σχετικά με το δωδεκάθεο, σου θυμίζω πως οι αρχαίοι Έλληνες δεν ακολουθούσαν καμία θρησκεία. Είχαν ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ, πράγμα πολύ διαφορετικό.

Παράλληλα αναφέρεις ότι επειδή εντός των Στοών απαγορεύονται συζητήσεις θρησκευτικού περιεχομένου, αυτό είναι μια σοβαρή ένδειξη ότι ο Τεκτονισμός είναι θρησκεία! Μα είσαι σοβαρός; Από πού εξάγεις αυτό το συμπέρασμα; Ίσα-ίσα αν ο Τεκτονισμός ήταν θρησκεία, τότε το 90% των συζητήσεων θα ήταν θρησκευτικού περιεχομένου της αυτής θρησκείας (κάνω λάθος;). Επίσης σου θυμίζω πως και στο Rotary απαγορεύονται αυστηρώς τέτοιου είδους συζητήσεις. Άρα και το Rotary είναι θρησκεία έτσι; (κάνω λάθος;)

Σχετικά με το θέμα της "εργασίας" προς απόκτηση της Γνώσης, σου θυμίζω πως άλλοι έχουν τα πρωτεία της υπό όρους παροχής της Γνώσης... Στον Τεκτονισμό σου δίνεται η ευκαιρία να εξελιχθείς πνευματικά και ηθικά μέσω δραματουργικών συμβολισμών και αλληγοριών. Αλλά αυτό μπορεί να επιτευχθεί μόνον με προσωπικό ενδιαφέρον και ειλικρινή ενασχόληση με τέτοια θέματα. Όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχουν μεσάζοντες και de jure κάτοχοι της Γνώσης όπως συμβαίνει στο χριστιανισμό του Παύλου (και όχι του Ιησού). Στην εκκλησία του Παύλου είναι ελάχιστοι εκείνοι που από εσωτερική ανάγκη κοπιάζουν για την πνευματική τους εξέλιξη και την απόκτηση της Γνώσης. Οι περισσότεροι που "ασχολούνται" το κάνουν υπό τον φόβο της μετά θάνατον τιμωρίας, εξαγοράζουν δηλαδή τον "παράδεισό" τους. Αυτό είναι και το αιώνιο (και μοναδικό) επιχείρημα που τόσο τεχνιέντως κατάφερε να περάσει στο υποσυνείδητο του χριστιανού η εκκλησία του Παύλου. Τι μου δίνει αυτή; μια ζωή γεμάτη φόβο, χωρίς λόγο σεβασμό των "ιερέων" (btw γιατί ο μουσουλμάνος πολίτης της Ελλάδας να πληρώνει φόρους για το μισθό των χριστιανών ιερέων; ), μια ζωή ταπείνωσης σε αρρωστημένω επίπεδο που φτάνει μέχρι την έλλειψη αυτοσεβασμού και αυτοαναγνώρισης, μια ζωή διαρκούς ελέγχου από άτομα που βιάζουν την προσωπικότητα και τη νοημοσύνη μας φορώντας πανάκριβα άμφια (κι εμείς περιμένουμε να κατέβει Εκείνος ανυπόδητος... ) και άλλα πολλά που είναι εκτός του συγκεκριμένου θέματος. Πάντως ο Θεός φίλε Beren βρίσκεται αλλού κι όχι στην εκκλησία του Παύλου. Ξέρεις που βρίσκεται; ΜΕΣΑ ΜΑΣ!

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 16:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
O BEREN, αγαπητέ Oculatis Abis, μας έχει ενημερώσει στη 14η σελίδα του θέματος ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΙΩΝΙΣΜΟΣ - Τι ακριβώς είναι;, ότι έχει μελετήσει εμβριθώς το παρόν, στη σελίδα 12 του οποίου υπάρχουν οι αγιογραφίες στις οποίες αναφέρθηκες:

Αγιογραφία 1η:

quote:

Και μία αγιογραφία των πρώτων χρόνων του Χριστιανισμού εμφανώς επηρεασμένη από Γνωστικές και Νεο-Πλατωνικές αντιλήψεις:



Αγιογραφία 2η:

quote:

Αγαπητέ apistefta omorfos, που εύχομαι να είσαι "όνομα και πράμα", η αγιογραφία δεν γνωρίζω από ποιόν φιλοτεχνήθηκε, αλλά γνωρίζω ότι βρίσκεται σε βίβλο, η οποία βρίσκεται στην Εθνική Βιβλιοθήκη της Αυστρίας και χρονολογείται από το 1250μ.Χ. περίπου.

Έχω βρει και άλλη μία, η οποία δεν γνωρίζω από πού προέρχεται:



Αγαπητέ Oculatis Abis, η ανάλυσή σου είναι πολύ καλή (κατά την γνώμη μου), ώστε να εννοήσουμε τη διαφορά μεταξύ της εσχατολογικού περιεχομένου ενασχόλησης με το θείο και της εσχατολογικού & σωτηριολογικού περιεχόμενου αντίστοιχης, η οποία αφορά σε θρησκείες.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 17:25:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Θέλω μόνον να πω πως οποιαδήποτε κριτική ή αντίλογός μου δεν απευθύνεται στον Beren ή στον Skeptic προσωπικά. Απευθύνεται σε αυτό που εκπροσωπούν, το οποίο κατ' εμέ πέραν του ατελούς είναι και νεφελώδες ως προς το που αποσκοπεί αυτή η επίθεση κατά του Τεκτονισμού. Νομίζω πως στο τελευταίο πρέπει να λάβουμε απάντηση. Ο πληθυντικός φίλε Beren δεν είναι έμμεσος διαχωρισμός μεταξύ του "εμείς" και "εσείς". Δεν υπάρχουν στρατόπεδα απόψεων, παρά μόνον μια δεξαμενή αποριών. Νομίζω πως όποιος διαβάζει αυτό το topic πρέπει να γνωρίζει το σκοπό που ο καθένας γράφει τα όσα βλέπουμε.

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 14:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
quote:

Ο Ναιτικός φίλε Knight MIXAIL,όπως πολύ σωστά είπες είναι αυτός :

Επειδή μου είπες ότι τον είδες σε υψηλόβαθμους (τον δικό μου),αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι είναι το έμβλημα των εν ενεργεία και πρώην Κραταιών Διοικητών στο τάγμα των Ιπποτών του Ναού και μιλάω για σήμερα.



συγγνωμη για την παρεμβαση αλλα εχω μια απορια.
Θα ηθελα να μαθω τι ακριβως συμβολιζει ο σταυρος αυτος που εχει για ψυφιακη υπογραφη ο Gothic.
Tην τελευταια φορα που συναντησα εναν παρομοιο ηταν στον παπα και απ'οτι καταλαβαινω συμβολιζει την ταυτοχρονη αναπτυξη των τριων κεντρων/αρχων.Βεβαια εκεινος ειχε τις οριζοντιες γραμμες ισες.Επειδη εχω μαθει να διαβαζω τον σταυρο απο τα τετραγωνα που περικλιει και ο συγκεκριμενος εχει 15 θα ηθελα να μαθω αν αναφερετε σε κατι συγκεκριμενο γιατι συνειρμικα δεν μου λεει κατι.

Ευχαριστω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 14:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
quote:
συγγνωμη για την παρεμβαση αλλα εχω μια απορια.
Θα ηθελα να μαθω τι ακριβως συμβολιζει ο σταυρος αυτος που εχει για ψυφιακη υπογραφη ο Gothic.
Tην τελευταια φορα που συναντησα εναν παρομοιο ηταν στον παπα και απ'οτι καταλαβαινω συμβολιζει την ταυτοχρονη αναπτυξη των τριων κεντρων/αρχων.Βεβαια εκεινος ειχε τις οριζοντιες γραμμες ισες.Επειδη εχω μαθει να διαβαζω τον σταυρο απο τα τετραγωνα που περικλιει και ο συγκεκριμενος εχει 15 θα ηθελα να μαθω αν αναφερετε σε κατι συγκεκριμενο γιατι συνειρμικα δεν μου λεει κατι.

Σε δύο μηνύματα έγραψα ότι είναι Ναιτικός.
Γιατί δεν το ψαχνεις λίγο?

Υ.Γ. Μάλιστα έχω κάνει και ένα λάθος το οποίον πρέπει να διορθώσω τελικά
Είπα ότι είναι έμβλημα κραταιού Διοικητού αλλά το σωστό είναι ότι είναι του Μεγάλου Μαγίστρου.

Edited by - Gothic on 15/01/2005 15:04:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 15:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
χμ...
αυτο εκανα τοση ωρα.Εψαχνα.
Το μονο που βρηκα αρα καλως θυμομουν ειναι αυτο:

The ideogram with its main axis vertical may be used by tramps, and then has the same meaning as the preceding entry sign. But in other contexts it looses its association to danger and instead becomes a blessing sign. It is a variation of the cross of the pope and of the cross of the Russian Orthodox Church.

κατι παραπανω;
μημπως μπορεις να μου προτεινεις να ψαξω καπου συγκεκριμενα;
γιατι απ'οτι βλεπω το συμβολο δεν ειναι μονο ναιτικο...
αλλα δεν θα με πειραζε και αυτη η ερμηνεια αν μπορουσες
να μου την μεταφερεις.

ευχαριστω και παλιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 15:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Νόμιζα ότι μιλάς για το ποιοί το χρησιμοποιούν σήμερα,διότι όπως καταλαβαίνεις είναι και το τόπικ τέτοιο...

Σαφώς δεν είναι μόνο Ναιτικός.Και εκείνοι από κάπου τον πήραν.
Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι όντως έχει σχέση με κάποια "αρχιερατική εξουσία".
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι στο Τάγμα των Ναιτών σήμερα έχει την ίδια "ιερατική" σημασία.
Με εξουσία ναι
Τώρα πιο εσωτερικά ας πούμε,δεν το έχω ψάξει.
Ας το δούμε λοιπόν


Υ.Γ. Ο ρωσικός πάντως είναι πολύ διαφορετικός και έχει άλλο νόημα.

Edited by - Gothic on 15/01/2005 16:08:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 16:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Χαίρε ΑΡΚΑΔΙΑ, ryche!

Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά ίσως βοηθήσω.

Δε νομίζω ότι υπάρχουν και πολλά στοιχεία γι' αυτό το σύμβολο στο Διαδίκτυο.

Ίσως, ο λόγος να είναι ότι δεν είναι σταθερό, αλλά συνεχώς αναπτυσσόμενο ανάλογα με την περίπτωση.

"Μας φώτισες", τώρα θα μου πεις, αλλά αν βρεις κάποια λίγα στοιχεία που υπάρχουν διάσπαρτα (εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρει άλλα), θα καταλάβεις τί εννοώ...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 16:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Όπως πάντα η αγαπητή Zadok,έχει κάτι σωστό να πει

Πράγματι είναι πολύ μεταβλητό δεδομένου και σήμερα στο Τάγμα των Ιπποτών του Ναού υπάρχει και με 5 οριζόντιες γραμμές και μόνον ένας φέρει με 7

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 16:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche

Ευχαριστω πολυ και τους δυο σαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pikos Apikos
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 20:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pikos Apikos
Νομιζω οτι καπου γινεται ενα σφαλμα το οποιο το κανουν κυριως οι θρησκοληπτοι
Αλλο θρησκεια και αλλο δογματα και κανονες εκκλησιας
Η εκκλησια σημερα ακολουθει ενα τυπικο που βγηκε μεσα απο συνοδους και ειδικα τον πρωτο καιρο οι νομοι της ειχαν σκοπο να επηρεασουν την κοινωνικη κατασταση της τοτε εποχης(βλ.Αρειος, θεμα μετενσαρκωσης κλπ κλπ)
Για να μαθει κανεις απο οποια δηποτε θρησκεια το τι θελει να πει πρεπει να ψαξει μονος του στα κειμενα της και δεν υπαρχει τυπικη και σταθερη απαντηση,αφου η θρεισκεια ασχολειται κυριως με τη μεταφυσικη τοτε η απαντηση θα ειναι διαφορετικη για τον καθενα. το βιωμα των μυστηριων της θειας λειτουργειας η της καθε τελετης αλλο αποτελεσμα θα εχει σε μενα και αλλο σε καποιον αλλο.Και αυτο ειναι το θετικο που διδαξε ο Χριστος αλλα αλλαξε ο "εκπροσωπος του επι γης"¨Δεν υποχρεωνει κανενα σε τιποτα και δειχνει το δρομο αλλα δε σε βαζει σε μαντρι
Ακομα και τα 4 ευαγγελια που μετα πολλων κοπων διαλεξε το θρησκευτικο κατεστημενο ερχονται σε συγκρουση πολλες φορες με τα τυπικα των "ιερων" συνοδων.
Κλασικο και αστειο παραδειγμα η αγιοποιηση η μνημονευση ατομων απο ολες τις εκκλησιες για εθνικοπολιτικους λογους,οπως ο Κροατης σφαγεας του πολεμου η ακομα και ο δικος μας Παισιος πρωην μελος του εθνικοφρονος ΕΔΕΣ.Αγιοποιηση σημαινει φωτηση και λιγη μπορουν να φτασουν ως εκει νομιζω
Δεν θελω να παρω θεση υπερ των εσωτεριστων η των χριστιανων ,αυτο που σιγουρα μπορω να πω [μαθε πρωτα για να κρινεις και αμφεβαλε συνεχως για οτι ακους αν δεν το διαπιστωσεις ο ιδιος}Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 21:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
ryche, βρήκα την έκφραση που γύρναγε στο μυαλό μου: είναι σύμβολο-φράκταλ!

Πολύ ωραία, αγαπητέ Pikos Apikos!

Μια και ο φίλος BEREN φαίνεται να παρέδωσε τα όπλα κι ο skeptic παραδίδει ιδιαίτερα μαθήματα σε άλλα δωμάτια, ας δούμε πού μπορεί να μας οδηγήσει η υπερβολή της κινδυνολογίας, της συνωμοσιολογίας και η αθεράπευτη άγνοια:

ΠΕΡΣΕΥΣ - Τι εστί όμως "μασονισμός";


(Αυτό είναι απάντηση απάντηση προς κάποιους αμφιταλαντευόμενους χρήστες σε φόρουμ γενικού ενδιαφέροντος που αναμασούσαν την ορθόδοξη καραμέλα περί μασονικής συνωμοσίας ενάντια στον ...χριστιανισμό. Συγκεκριμένα κατηγορήθηκα για ..."μασονισμό"! Ακολουθεί και η ΤΟΤΕ τοποθέτησή μου ως προς το θέμα του νήματος, που αφορούσε κάποιους παλαιούς -όχι τους πρόσφατους- βομβαρδισμούς στη Βαγδάτη)

Περά από αυτά που διατυμπανίζουν οι απανταχού συνωμοσιολάγνοι, η μασονία ή τεκτονισμός σχηματίστηκε σαν μυστική οργάνωση τεκτόνων-κτιστών για την ανοικοδόμηση του ναού του σολομόντος που είχε ισοπεδώσει ο Αυτοκράτωρ Τίτος το 70μ.χ. (= Μη Χέ@@...)! Ο τεκτονισμός ιδρύθηκε σαν μια μυστική αδελφότητα που δρούσε συνωμοτικά για να ρίξει την Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία εκ των έσω! Όργανο για την διάβρωση της Αυτοκρατορίας ήταν η προώθηση αυτής της ιουδαϊκής αίρεσης που λεγόταν χριστιανισμός!

Η μασονία είναι μια συνωμοτική οργάνωση προωθήσεως του χριστιανισμού και τίποτε άλλο! Βέβαια παρέμεινε πιστή στον χριστιανισμό έτσι όπως τον εννοούσε αυτή! Γι' αυτό και οι όποιες επιφανειακές κόντρες με ορθοδόξους (η ορθοδοξία σχηματίζεται μετά την εικονομαχία), καθολικούς (αποσχίζονται καιμμιά 300ριά χρόνια αργότερα της εικονομαχίας) κλπ...

Αν και όλοι οι επίσκοποι είναι μέλη τεκτονικών στοών, οπότε δεν πρέπει να πέφτουμε στην παγίδα! Τα ιερά βιβλία της μασονίας είναι τα ιερά βιβλία του χριστιανισμού! Στην "αγία τράπεζα" κάθε στοάς βρίσκεται η αγία γραφή, συνήθως ανοιχτή στο βιβλίο Β' βασιλέων, αναπόσπαστο κομμάτι της ορθοδόξου πίστεως...

Η συνέχεια εδώ.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 15/01/2005 21:54:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 05:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Ξέρεις τι μου τη δίνει ρε Zadok; Ότι είναι πολλοί οι ακόλουθοι της άποψης πως στο κάθετί που συμβαίνει, οι απανταχού εκπρόσωποι του χριστιανισμού ΠΡΕΠΕΙ να βάζουν τη δική τους σφραγίδα απόρριψης ή αποδοχής! Κάτι σαν την πιστοποίηση ISO δηλαδή. Και μ' αυτό που γράφω δεν καταφέρομαι εναντίον των χριστιανών. Θα το έγραφα και για οποιοδήποτε άλλο σύστημα πίστης αξίωνε τέτοια δράση ή παρουσία (αλλά δεν το βλέπω - να χαρώ ή όχι;).

Καλημέρα...

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 11:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Φωνάξτε ρε παιδιά το Διδάσκαλο Skeptic να μας δώσει τα φώτα του περι τούτων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 11:41:02  Εμφάνιση Προφίλ
Ο Διδάσκαλος απωλέσθη !




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 11:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Pikos Apikos:
quote:
...η ακομα και ο δικος μας Παισιος πρωην μελος του εθνικοφρονος ΕΔΕΣ.

Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα, μπορείς να μας δώσεις μερικές λεπτεμέρειες επί τούτου;


sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 11:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
quote:
Η μασονία είναι μια συνωμοτική οργάνωση προωθήσεως του χριστιανισμού και τίποτε άλλο! Βέβαια παρέμεινε πιστή στον χριστιανισμό έτσι όπως τον εννοούσε αυτή! Γι' αυτό και οι όποιες επιφανειακές κόντρες με ορθοδόξους (η ορθοδοξία σχηματίζεται μετά την εικονομαχία), καθολικούς (αποσχίζονται καιμμιά 300ριά χρόνια αργότερα της εικονομαχίας) κλπ...

ΠΩΣ!! . Αν όντως υπάρχει underground σχέση μεταξύ Τεκτονισμού και εκκλησίας, θα έλεγα ότι τελικά επωφελείται ο Τεκτονισμός και η εκκλησία δρα για τη διάδοσή του, μιας και οι περισσότεροι "πολέμιοι" του Τεκτονισμού κάνουν ό,τι μπορούν για να γνωστοποιήσουν στον κόσμο πολλά περί αυτού. Θυμηθείτε τα βιβλία Malleus Meleficarum και το "Κατά Κέλσου". Και τα δύο ήταν βιβλία που με τα εναντίον που έγραφαν γνωστοποιούσαν πολλά περί αυτών...

Πάντως ο Τεκτονισμός δε νομίζω να έχει ανάγκη "διαφήμησης" (έστω και δωρεάν ) γιατί οι σκοποί του δεν είναι η προβολή και η ποσότητα αλλά η ποιότητα, η σύνεση, το σθένος, η εγκράτεια και η δικαιοσύνη. Αρετές που για κάποιους "προβατίζοντες" θα είναι πάντα άγνωστες...

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 12:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Και να τον βρήτε ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΤΕ να το εγείρετε !!!!

Χώστε του ένα παλούκι στην καρδιά καλύτερα


Πάντως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς δημιουργήθηκαν πρώτα οι ορθόδοξοι και 300 χρόνια μετά οι καθολικοί

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 12:27:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πάντως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς δημιουργήθηκαν πρώτα οι ορθόδοξοι και 300 χρόνια μετά οι καθολικοί

Έλειπαν στις Σταυροφορίες και μέχρι να γυρίσουν να συζητήσουν και να αποφασίσουν πήρε καιρό !




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 15:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Χαίρομαι που σας βρίσκω σε φόρμα... Χε χε...

Καλέ μου Oculatis Abis, αυτό με το ΙSO (όπως εύστοχα το χαρακτήρισες) είναι απομεινάρι της "προβατοποίησης" και το κυριότερο (!) είναι αποτέλεσμα του διαταραγμένου πλέον ψυχισμού μας, ο οποίος οδηγήθηκε μέσα από την ενοχοποίηση του προπατορικού αμαρτήματος στη μόνιμη αποποίηση ευθυνών ("όχι εγώ, η Εύα"). Έτσι, κανείς δε θέλει να αναλαμβάνει τις ευθύνες των πράξεών του, ούτε καν των πιστεύω του.
Και λυπάμαι που το λέω, αλλά το πρότυπο του κεχρισμένου πνευματικού επαναστάτη Γιεσούα δε νομίζω ότι αντιστοιχεί στο πρότυπο του μέσου βαπτισμένου Χριστιανού τα τελευταία εκατοντάδες χρόνια.

Ο Χριστιανισμός όσο ήταν ακόμη διωκόμενος (τους πρώτους αιώνες μ.Χ.) διατήρησε κάποια στοιχεία, αλλά μόλις οσμίστηκε εξουσία, δε δίστασε να μεταμορφωθεί (δια των εκπροσώπων του) στον τέλειο πνευματικό δυνάστη με ελάχιστες εξαιρέσεις.
Θα πρέπει να τις εντοπίσουμε αυτές τις εξαιρέσεις, διότι αυτές θα συνδέσουν το μέλλον με το παρελθόν.

Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ θα πραγματωθεί στη Νέα Εποχή (είναι αυτό που τρομοκρατεί τον απωλεσθέντα Διδάσκαλο ). Το ζώδιο του Υδροχόου αντιπροσωπεύει (με στοιχείο τον αέρα) την έννοια της ελευθερίας και αυτή θα είναι η αρχή της πραγμάτωσης...

ILLUMINATION!

Δε νομίζω να ζήσουμε να το δούμε, αλλά οι γενιές μας θα θέσουν τα θεμέλια κι αυτό είναι μία υπέρτατη τιμή για κάθε συνειδητό εκφραστή του ιπποτικού ιδεώδους.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 17:32:13  Εμφάνιση Προφίλ
Τώρα μάλιστα, αυτά που είπες τα κατάλαβαν ΟΛΟΙ !
Ε ρε τι έχεις να τραβήξεις !!!!!!




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 17:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Του νεκρού αδερφού

(...)
— Ακούς τί λένε τα πουλιά , ακούς τί λεν’ τ’ αηδόνια ;
— Άφσε , πουλιά ’ναι και λαλούν , πουλιά ’ναι και ας λένε.
(...)

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pikos Apikos
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 00:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pikos Apikos
Μηπως ξερει κανεις αν το Ζοχαρ και το Σεφερ Γιεζιρα υπαρχουν στα ελληνικα ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 01:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Απ' όσο εγώ γνωρίζω, όχι.

Υπάρχουν αποσπάσματα σε διάφορα άλλα βιβλία.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
BEREN
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 02:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BEREN
Προς Zadok:
quote:
Δεν είπες αυτά, αλλά ΔΕΝ ΑΠΕΔΕΙΞΕΣ ότι ο Τεκτονισμός είναι θρησκεία.


Και επειδή ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ δεν απέδειξα ότι ο Τεκτονισμός δεν είναι θρησκεία μπορείς να λες ότι σου κατέβει και να διαστρεβλώνεις τα γραφόμενα μου?
Γιά σε παρακαλώ...

Δηλαδή τι αποδείξεις θέλεις να φέρω?

Τι περισσότερο έχουν οι θρησκείες από τον Τεκτονισμό?

Και λέγοντας θρησκείες δεν εννοούμε μόνο τον Χριστιανισμό...
Η θρησκεία είναι κυρίως Πίστη και Λατρεία τις οποίες έχει άφθονες ο Τεκτονισμός.

Επιμέρους χαρακτηριστικά όπως ύπαρξη ιεράτείου όπως μπορείτε να ισχυριστείτε ότι δεν διαθέτει ο Τεκτονισμός (αν και αυτό είναι συζητήσιμο) ή ύπαρξη Μυστηρίων, δεν λέει τίποτα αφού και άλλες θρησκείες δεν έχουν ιερατεία ή μυστήρια.

quote:
Και οι υπόλοιποι συν-γραφόμενοι σου επεσήμαναν, ότι από το κείμενό σου δεν προκύπτουν τα συμπεράσματα τα οποία επικαλείσαι

Πραγματικά έμεινα έκπληκτος!
Εγώ νόμιζα ότι θα συμφωνήσετε μαζί μου άπαντες!
Τουλάχιστον γιά τον Ramoglou ήμουν σίγουρος!

quote:
Είναι δυνατόν εσύ, ο οποίος έγραφες ότι μελετάς και αναζητάς την αλήθεια, να μας λες ότι έβγαλες συμπεράσματα από ένα βιβλίο και κατέληξες στο "ώριμο" συμπέρασμα ότι εάν κάτι "ακούγεται", μάλλον έτσι είναι; Σοβαρολογείς, αγαπητέ μου;
Δηλαδή, άμα σου πω ότι ακούγεται πως οι κάτοικοι της Άνω Κερασίτσας Θεσπρωτίας είδαν UFO, σημαίνει και ότι είναι αλήθεια



Ελα ρε Zadok τώρα.
Αδικείς τον εαυτό σου.
Μη ρίχνεις το επίπεδο της κουβέντας.
Είμαι σίγουρος ότι μπορείς να φέρεις αξιόλογα επιχειρήματα.
Προσπάθησε λίγο...


quote:
Το θέμα της συζυγικής αναγνώρισης συνεχίζεις να το παρακάμπτεις, παρ' ότι εσύ το έθιξες.

Δεν έθιξα εγώ τέτοιο θέμα!

Αλλά τέλος πάντων, επειδή "φαγωθήκατε" με αυτή τη συζυγική αναγνώριση,τι ακριβώς θέλετε να πω δεν έχω καταλάβει.


quote:
Εν πάσει περιπτώσει, όντως αρχικά είχα απευθυνθεί προς τον skeptic, αλλά είχα την αίσθηση (και από το άλλο θέμα) ότι κι εσύ συμμερίζεσαι τις απόψεις του περί σατανισμού και πεντάλφας. Συνεπώς, δεν περίμενα ότι θα θεωρούσες επουσιώδες ένα τέτοιο στοιχείο.
Απλή παρατήρηση. Αν κάνω λάθος, πες το μου. Κανένα πρόβλημα.

Δεν το θεωρώ επουσιώδες και είμαι της ιδίας άποψης με τον Skeptic αλλά δεν θέλω να επεκταθούμε και στη συμβολολογία λόγω ελάχιστου χρόνου που αφιερώνω στο internet .


quote:
Είναι πάντως μία πηγή, η οποία δεν έχει αμφισβητηθεί.
Επίσης, η εικόνα αυτή μπορεί να υπάρχει και σε άλλα σχετικά βιβλία, αλλά να μην το γνωρίζω εγώ ή εσύ.

Αν ψάξεις λίγο στο internet μπορείς να βρείς πηγές που να σου δείχνουν τον Μωάμεθ ντυμένο καουμπόυ να κάνει στριπτιζ...


Μέχρι σήμερα δεν έχει ακουστεί ο Μ. Κωνσταντίνος να έχει γιά σύμβολο την ανεστραμμένη πεντάλφα ενώ υπάρχουν χιλιάδες "καλοθελητές"που ψάχνουν και το παραμικρό "κουσούρι"να το αναδείξουν σε μέγα ζήτημα και ατόπημα του Χριστιανισμού.
Και ξαφνικά εμφανίστηκε στη Νέα Υόρκη (που αλλού) ένας ερευνητής με την μεγάλη ανακάλυψη!
Ε,όπως και να το κάνουμε είναι κομματάκι "ύποπτο".

Προς Gothic και Πασχάλη:

Εωσφόρος πλέον δεν υφίσταται.Εχει επέλεθει η μεταστοιχείωση του σε Σατανά.
Υφίσταται (ως εωσφόρος) μόνο στο μυαλό αυτών που τον θεωρούν ως έναν ευεργέτη της ανθρωπότητας.
Ο Χριστός είναι το Φως.
Και αυτό ήθελε να τονίσει λέγοντας αυτά που αναφέρει η Αποκάλυψη.

Προς Gothic:

quote:
Γι αυτό δεν μας είπες τίποτε και το ΞΑΝΑΠΑΡΑΘΕΤΩ:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
« Όταν ο Θεόφιλος της Αλεξάνδρειας πρότεινε στον Συνέσιο της Κυρήνης να γίνει επίσκοπος, ο Συνέσιος απάντησε: «Η φιλοσοφική νοημοσύνη, ενώ κοιτάει προς την αλήθεια, παραδέχεται την ανάγκη να ψεύδεται. Το φως έχει να κάνει με την αλήθεια, αλλά το μάτι έχει περιορισμένη όραση και δεν μπορεί να κοιτάξει κατευθείαν στο φως χωρίς να τραυματισθεί. Καθώς το μισόφωτο είναι πιό υποφερτό για το μάτι, έτσι πιστεύω, είναι και το ( οφέλημο ) ψέμα για τους απλούς ανθρώπους. Η αλήθεια βλάπτει εκείνους που δεν μπορούν να κοιτάξουν προς την πραγματικότητα. Εάν οι κανονισμοί της ιεροσύνης μου επιτρέπουν να διατηρήσω μία τέτοια θέση, τότε δέχομαι την χειροτόνηση, εφόσον μπορώ να κρατώ την φιλοσοφία μου ως ιδιωτική υπόθεση στο σπίτι μου και να κηρύττω παραμύθια όταν βρίσκομαι έξω. »
--------------------------------------------------------------------------------

Αναμένω...........................


Τι θέλεις να σου πω γι αυτό ρε Gothic?
Πρέπει να σχολιάσω και τα λεγόμενα του Συνέσιου τώρα ?
Εχω να σχολιάσω ένα κάρο μηνύματα .
Ολοι λέτε, αυτό Beren δεν το σχολίασες, τούτο το άφησες αναπάντητο ,το άλλο το προσπέρασες...
Ενώ όλοι προσπερνάτε πολλά από αυτά που έχω αναφέρει.
Προσπαθώ να απαντώ σε όλα αλλά θα έπρεπε να έχω άπειρες ώρες γιά να δώσω ολοκληρωμένες απαντήσεις σε ότι με ρωτάτε.

Αυτό το παραμύθι,δεν απάντησες εδώ και δεν σχολίασες εκεί θα τελειώσει.
Από εδώ και πέρα θα απαντώ επιλεκτικά σε ότι θέλω όπως κάνετε και εσείς.
Επειδή όμως ξέρεις ότι κατά βάθος σ αγαπάω δεν θα σου χαλάσω το χατήρι αυτή τη φορά.

Ο Συνέσιος ισχυρίζεται στο απόσπασμα που παρέθεσες ότι μέσω της φιλοσοφικής νοημοσύνης ενατενίζει την Αλήθεια.
Συζητήσαμε ,γιά λίγο ,με τον Ramoglou, χωρίς να μας κάνεις την τιμή να σχολιάσεις, ότι μέσω της νόησης είναι αδύνατο να προσεγγίσεις την Αλήθεια .
Επομένως η Αλήθεια που ισχυρίζεται ο Συνέσιος πως προσεγγίζει και αισθάνεται την ανάγκη να ψεύδεται δεν είναι η Αλήθεια.
Επομένως λογικό είναι, μην έχοντας συναντήσει την Αλήθεια ,αλλά το ψεύδος ,να ψεύδεται.

quote:
Εκτός του ότι απέφυγες να απαντήσεις σε ποιό χριστιανικό "μαγαζάκι" ανήκειις διότι απέχεις πολύ και της ορθοδόξου και της καθολικής εκκλησίας

Δεν ανήκω σε κανένα μαγαζάκι.
Είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος.


quote:
Φίλε BEREN αν κάτι ΣΙΓΟΥΡΑ δεν έχεις δικαίωμα είναι να αμφισβητείς τις σπούδές μου.
Μπορείς να διαφωνείς όσο θέλεις με τις απόψεις μου,αλλά όχι αυτό.

Δεν θα ξαναγίνει.

quote:
Κλείνοντας,τελείως φιλικά,πέφτεις συνεχώς σε αντιφάσεις.

Να μου υποδεικνύεις τις αντιφάσεις μου!
Τι φίλος είσαι...


Προς elpida:


quote:
Το μόνο που έχω να πω πάνω σε αυτό είναι ότι καλώς ή κακώς υπάρχει μία μερίδα ανθρώπων οι οποίοι όταν αδυνατούν να κατανοήσουν να αντιληφθούν κάτι ακολουθούν την μέθοδο της άρνησης και του «πολέμου». Απορρίπτουν κάτι επειδή δεν μπορούν να το φτάσουν.

Δεν απορρίπτω τα σύμβολα και τις αλληγορείες.
Απορρίπτω την μέθοδο της απόκρυψης αληθειών μέσω της συμβολολογίας.
Ενα σύμβολο πόσες ερμηνείες έχει κατά τον εσωτερισμό?
Στο πρώτο βήμα(βαθμό) έχει ένα Α νόημα,στο δεύτερο Β νόημα, ώσπου να φτάσεις στο τελευταίο βήμα (αν φτάσεις) και εκεί σου αποκαλύπτουν το ολοκληρωμένο νόημα το οποίο απέχει πολύ από το αρχικό.
Επιπλέον καταδικάζω το παραμύθι της Μασωνίας ότι όλες οι προσευχές και οι επικλήσεις και τα τυπικά και οι λειτουργίες που έχει είναι "συμβολικές".

Γιατί Μιχαλάκη χτύπησες τον αδελφό σου?
Μα Μαμά δεν τον χτύπησα στ αλήθεια ,συμβολικά το έκανα.

quote:
Είπα δεν θέτει όριο προ της αληθείας. Δεν συσχέτισα το όριο με το Θεό.
ΕΝΑ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ πως ο Θεός είναι όριο και η μασονία κακώς το θέτει. Τι υπάρχει πάνω από το Θεό για σένα?
Παρακαλώ για την δική σου προσωπική άποψη και όχι για αντιγραφή από κάποιο βιβλίο.

Μη περιπλέκουμε τα πράγματα.
Η Μασωνία είναι κατά τη γνώμη σας φιλοσοφική εταιρεία,ναι ή όχι?
Από την μία ισχυρίζεται ότι δεν θέτει όρια στην αναζήτηση της αλήθειας ενώ απαραίτητη προυπόθεση γιά την εισδοχή μέλους είναι η πίστη σε κάποιο θεό.
Υπάρχουν όμως και οι Αθεοι.
Και μάλιστα πολλοί εξέχοντες φιλόσοφοι υπήρξαν άθεοι.
Οταν λες ότι δεν θέτεις όριο δεν επιδέχεται παρερμηνείες.
Κανένα όριο.

Υπάρχουν όμως όρια. Πρέπει να πιστεύεις!
Είναι μία από τις αμέτρητες αντιφάσεις και τις βαρύγδουπες δηλώσεις της Μασωνίας.
Αμελητέα βέβαια μπροστά σε κάποιες που βγάζουν μάτι.


Προς Ramoglou:

quote:
Αν είναι αυτό ψευδές τότε θα πρέπει να πάρεις τις μισές σου τοποθετήσεις πίσω.
Διότι εξάρεις την Ορθόδοξη Εκκλησία και λες πως η Καθολική έκανε εγκλήματα π.χ. και όχι η Ορθόδοξη, από την άλλη έχεις δηλώσει ότι ΜΟΝΟ όσοι πιστεύουν ότι ο Ιησούς είναι η οδός και οι αλήθεια είναι στο σωστό δρόμο, αυτό από μόνο του αναιρεί το δικαίωμα στο Μωαμεθανό, Ινδουιστή κλπ να λέει ότι πιστεύει στο «σωστό» κατ’ εσέ Θεό.

Γιατί , ψέματα είναι ότι η καθολική εκκλησία έχει κάνει εγκλήματα?
Η Ορθόδοξη Εκκλησία έχει κάνει σταυροφορίες , ιερά εξέταση κλπ?
Οσον αφορά το δεύτερο σκέλος αυτού που λες ,το ίδιο μπορώ να ισχυριστώ και γιά σένα ή μάλλον καλύτερα γιά την Μασωνία.
Αυτή ισχυρίζεται ότι έχει ΟΡΘΕΣ και ΑΛΑΘΗΤΕΣ γνώσεις ενώ όλοι οι άλλοι κατέχουν ΜΕΡΟΣ μόνο της αλήθειας και πνίγονται στις προλήψεις ,στις δεισιδαιμονίες και στην άγνοια.

quote:
Έλα που ο Τεκτονισμός ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ τον προσηλυτισμό κάτι που η Εκκλησία ΤΟ ΕΠΙΒΑΛΕΙ !

Κοίταξε να δεις φίλε μου,μπορώ και εγώ να βγω και να ισχυριστώ ότι:
"έχω ορθές και αλάθητες γνώσεις"
"μεταβάλλω το ανθρώπινο σε θείο"
"εξαγνίζω την καρδιά" κλπ κλπ
και μετά να ισχυριστώ ότι απαγορεύω τις προσηλυτίσεις.
Που είναι το πρόβλημα?
Αλλο τα λόγια και άλλο οι πράξεις.
Εκτός αυτού η "Υιοθεσία Λυκιδέως" δεν είναι μία μορφή προσηλυτισμού?

Η αλήθεια πάντως είναι ότι η Μασωνία είναι εκλεκτικότατη .
Προτιμούνται οι έχοντες μεγάλη τσέπη και δύναμη.
Ως εκ τούτου δεν μπορεί να προσηλυτίζει όποιον κι όποιον!


quote:
Από τέτοια συζήτηση μπορεί να προκληθεί ένταση και διαξιφισμοί ( όπως και από ανάλογες πολιτικές οι οποίες ΚΑΙ αυτές απαγορεύονται ) μεταξύ των μελών μιας Στοάς, βέβαια όπως είναι απλά κατανοητό και προφανές αυτός ο κανονισμός αποβλέπει στο να μη δημιουργούνται έριδες, άρα όπως βλέπεις πάλι ερμηνεύεις κατά το δοκούν !
Καμία λοιπόν ελευθερία δεν παραβιάζεται.


θα μπορούσες να πεις ότι παραβιάζεται η ελευθερία γιά τον φόβο της ύπαρξης διαφωνιών και όχι ότι δεν παραβιάζεται καμμία ελευθερία .
Αφού παραβιάζεται.Υπάρχει απαγόρευση συγκεκριμένων συζητήσεων.
Μη τρελλαθούμε κιόλας.
Και μάλιστα των πλέον σοβαροτέρων συζητήσεων που μπορεί να κάνει ένας φιλόσοφος.
Τι συζητάνε στις Στοές οι Υπατοι Μεγάλοι Ταξιάρχες?
Γιά τον ολυμπιακό?

Τέλος πάντων όμως αφού φοβάστε τόσο πολύ τις έριδες,
Προτείνω να επιβληθεί η απόλυτη σιωπή γιά το ενδεχόμενο ύπαρξης διχονοιών!


Μαζί δεν συζητούσαμε και είχαμε συμφωνήσει ότι την Αλήθεια δεν την φτάνεις μέσω της νόησης?
Τώρα παρουσιάζεσαι να κατέχεις την απόλυτη αλήθεια.
Εχεις φτάσει να έχεις κατανοήσει μέχρι και το σχέδιο του Θεού.
Και όχι μόνο εσύ αλλά γενικότερα ο εσωτερισμός.
Ενώ οι Χριστιανοί ζούνε στην άγνοια και τις προλήψεις!
Ωραίος!
Αλλά μην έχετε το θράσος να κατηγορείτε τον Χριστιανισμό που ισχυρίζεται ότι κατέχει την Αλήθεια γιατί και εσείς το ίδιο κάνετε.
Θα σε ρωτούσα από που παίρνεις το "φως" αλλά ξέρω!

Εγώ από την πλευρά μου δηλώνω ότι αγνοώ το Θείο σχέδιο.

Ο Σατανάς μπόρεσε να ξεγελάσει τον "Αδαμ" και την "Ευα" λέγοντας τους ότι θα γίνουν Θεοί και θα ανοιχθούν τα μάτια τους(θα πάρουν την γνώση).
Η ειρωνεία είναι ότι επανέρχεται με το ίδιο ψέμα ότι είμαστε εν δυνάμει θεοί και ότι μέσω της Γνώσης (ψευδούς) που προσφέρεται αφειδώς στον κόσμο θα θεωθούμε.
Πραγματικά είναι τραγικό!
Είναι όμως τόσο ελκυστική η παγίδα!
Τι πιό ελκυστικό από το να πιστεύεις ότι εσύ έχεις ξεφύγει από την άγνοια και τις προλήψεις που μαστίζουν τον κόσμο και έχεις προσεγγίσει την Αλήθεια.
Τι πιό ελκυστικό από το να πιστεύεις ότι είσαι Θεός.
Ο Θεός γιά να εμποδίζει τους "πρωτόπλαστους" να "φάνε" από το "δέντρο" της γνώσης του καλού και του κακού,κάτι παραπάνω θα ήξερε!
Εκτός και αν υποθέσουμε ότι είναι κακός και μοχθηρός.
Και βρέθηκε ο "σωτήρας" Εωσφόρος να μας ανοίξει τα μάτια.

Και μιά και ανέφερες και τον Προμηθέα μη ξεχνάς και την Πανδώρα.

Καλός είναι ο Μαργιωρής αλλά μην παίρνεις στα σοβαρά όλα όσα λέει.


quote:
Άρα από την Αρχαιότητα ο άνθρωπος ήξερε να συμβολίζει τον υλικό και τον πνευματικό κόσμο και τις επαγωγικές διαφορές μεταξύ τους οι οποίες συνδέονται με την «ελευθερία επιλογής» που έχουμε ως άνθρωποι για τον τρόπο δράσης μας.

Φυσικά και ήξερε να συμβολίζει αλλά από την πλευρά των Ατλαντίων-αποστατών.

Δηλαδή από την πλευρά της ημιαληθείας.

Οι βασιλείς των Ατλάντων ήταν οι "Ατλας,Προμηθεύς,Επιμηθεύς,Ποσειδών,Δίας",λέει ο Μαργιωρής.

Ας μην επεκταθούμε όμως άλλο...


quote:
Από την άλλη.
Θα ήθελα αν μπορείς να μου αναφέρεις το πώς λατρεύεται ο κακός και αν υπάρχει επίσημη θρησκεία του ιδρυμένη από κάποιο προφήτη απεσταλμένο του όπως έχει γίνει με όλες τις άλλες θρησκείες


Πρόσεξε ότι το "δέντρο" ονομάζεται Γνώση καλού και κακού.

Από αυτό συνάγεται το απλό συμπέρασμα ότι οι δυνάμεις του "κακού" δεν στερούνται ηθικής,δικαιοσύνης και γενικά της έννοιας του "καλού".

Δεν προσδιορίζονται αποκλειστικά στην έννοια του κακού,η οποία άλλωστε είναι πολύ ελαστική και ακαθόριστη πολλές φορές.
Αυτό το μίγμα καλού και κακού ήταν και είναι η μέγιστη παγίδα που παρέσυρε και παρασύρει τον άνθρωπο.

Πέρα από τον Σατανισμό ο οποίος είναι υπαρκτός,( και δεν είναι οι ομαδούλες που αναφέρεις μόνο -με τρόπο αποενοχοποιητικό) ο οποίος είναι η ακραία μορφή υπάρχουν και άλλες ελαφριές μορφές και πιό επικίνδυνες.

Με λίγα λόγια ψέμα και σατανικότητα είναι η απόκρυψη της αλήθειας.
Και το μεγαλύτερο ψέμα είναι η 90% αλήθεια.

Είναι το ψέμα που δύσκολα διακρίνεται από την αλήθεια.
Φυσικά εννοώ το σκόπιμο ψέμα.


Προς Πασχάλη:


quote:
στρεφοντας ανθρωπο εναντια σε αλλον ανθρωπο (διαφορετικων πεποιθησεων)
εξυφαινοντας πεπλα υποδουλωσης,
διδασκοντας τον ανθρωπο να μισει,
να μισει την υλικη δημιουργια, να μισει τις λειτουργιες της φυσης, τις οποιες ο θεος ορισε να λειτουργουν ετσι,
εμποδιζει τον ανθρωπο να ερθει προς το φως το ΑΛΗΘΙΝΟ,


Ο Χριστιανισμός δεν κάνει τίποτε από αυτά που αναφέρεις.
Δεν διδάσκει τον άνθρωπο να μισεί αλλά να αγαπάει μέχρι και τους εχθρούς του.
Το ότι έχουν γίνει λάθη ανθρώπινα είναι φυσικό.
Και φυσικά δεν προσπαθώ με κανένα τρόπο να πω ότι η σημερινή Εκκλησία δεν έχει τα "στραβά" της και μάλιστα πολλά.
Αλλά είναι και αυτό γραμμένο στις Γραφές γιά το σημερινό κατάντημα της Εκκλησίας.

Προς Oculatis Abis:

quote:
Και μια και μιλάμε για Θεό, αν όντως ο Τεκτονισμός έχει τον δικό του ξεχωριστό Θεό, μπορείς να μου δείξεις κάποιες αναπαραστάσεις του σε πίνακες, εικόνες, αγάλματα κλπ; Ήδη ξέρεις την απάντηση...

Αν μου δείξεις και εσύ τον Θεό των Μουσουλμάνων θα το κάνω και εγώ.

quote:
Η σωτηρία που διατείνεται ο Τεκτονισμός είναι πολύ διαφορετικής χροιάς. Η μεταβολή του ανθρώπου σε Θείο είναι κάτι που έχει διαφορετική απήχηση στον καθένα και κατ’ εμέ αποτελεί πνευματική εξέλιξη, χωρίς να σημαίνει πως αν αυτό δεν είχε επιτευχθεί είμαστε χαμένοι από χέρι.

Η μεταβολή του ανθρώπου σε Θείο είναι πολύ συγκεκριμένη υπόθεση.

Τώρα το πως το ερμηνεύεις εσύ και ο καθένας αυτό είναι άλλο θέμα.

Και ο παράδεισος του Χριστιανισμού μπορεί να ερμηνευτεί με διάφορους τρόπους και έχει διαφορετική απήχηση στον καθένα.

quote:
Ίσα-ίσα αν ο Τεκτονισμός ήταν θρησκεία, τότε το 90% των συζητήσεων θα ήταν θρησκευτικού περιεχομένου της αυτής θρησκείας

Μα δεν χρειάζεται να γίνεται συζήτηση.

Η Μασωνία δεν έχει τέτοιες δημοκρατικές ευαισθησίες.

Απλώς παραδίδει τις "ορθές και αλάθητες" Γνώσεις της άνευ συζητήσεως.

quote:
Στον Τεκτονισμό σου δίνεται η ευκαιρία να εξελιχθείς πνευματικά και ηθικά μέσω δραματουργικών συμβολισμών και αλληγοριών. Αλλά αυτό μπορεί να επιτευχθεί μόνον με προσωπικό ενδιαφέρον και ειλικρινή ενασχόληση με τέτοια θέματα. Όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχουν μεσάζοντες και de jure κάτοχοι της Γνώσης όπως συμβαίνει στο χριστιανισμό του Παύλου (και όχι του Ιησού). Στην εκκλησία του Παύλου είναι ελάχιστοι εκείνοι που από εσωτερική ανάγκη κοπιάζουν για την πνευματική τους εξέλιξη και την απόκτηση της Γνώσης. Οι περισσότεροι που "ασχολούνται" το κάνουν υπό τον φόβο της μετά θάνατον τιμωρίας, εξαγοράζουν δηλαδή τον "παράδεισό" τους

Λίαν επιεικώς είσαι εντελώς φανατισμένος κατά του Χριστιανισμού.
Αδυνατώ να κάνω σχόλια σε αυτή την παράγραφο γιατί είναι κατάπτυστη!

quote:
μια ζωή διαρκούς ελέγχου από άτομα που βιάζουν την προσωπικότητα και τη νοημοσύνη μας φορώντας πανάκριβα άμφια

Εδώ προσυπογράφω!


quote:
Σχετικά με τον όρο "Θεός" σου επαναλαμβάνω πως χρησιμοποιείται το Μ.Α.Τ.Σ. ως απόρροια των αρχικών καταβολών της οργάνωσης (προήλθε από συντεχνίες κτιστών). Τι πιο λογικό κι επόμενο λοιπόν από το να χρησιμοποιηθεί ο συγκεκριμένος όρος. Σου ανέφερα συγκεκριμένα χωρία χριστιανικής υμνολογίας όπου ταυτίζεται ο Θεός με τον Κτίστη αλλά δεν ανέφερες τίποτα γι αυτό…

Μα δεν πρόβαλα ενστάσεις στην συγκεκριμένη ονομασία του Θεού.
Είναι στην διακριτική σας ευχέρεια να του δώσετε όποια ονομασία θέλετε.
Θα μπορούσατε να τον λέτε και Μέγα Κηπουρό ή Μέγα Κτηνοτρόφο.Το ίδιο θα μου έκανε.

Εγώ είπα ότι η χρησιμοποίηση ειδικών ονομασιών γιά τον Θεό είναι ΕΝΑ από τα χαρακτηριστικά Θρησκειών.

quote:
ως προς το που αποσκοπεί αυτή η επίθεση κατά του Τεκτονισμού. Νομίζω πως στο τελευταίο πρέπει να λάβουμε απάντηση

Αν μου εξηγήσεις που αποσκοπεί η επίθεση σου κατά του Χριστιανισμού θα σου απαντήσω!
Εσύ δηλαδή μπορείς να λες ότι σου κατέβει ενάντια στον Χριστιανισμό ?
Ο Τεκτονισμός είναι υπεράνω κριτικής?

Γιά ρίξε μιά ματιά να δεις τι αθλιότητες έχετε γράψει γιά τους Χριστιανούς και τον Χριστιανισμό όλοι σας...


Προς Zadok:

quote:
Και λυπάμαι που το λέω, αλλά το πρότυπο του κεχρισμένου πνευματικού επαναστάτη Γιεσούα δε νομίζω ότι αντιστοιχεί στο πρότυπο του μέσου βαπτισμένου Χριστιανού τα τελευταία εκατοντάδες χρόνια.


quote:
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ θα πραγματωθεί στη Νέα Εποχή (είναι αυτό που τρομοκρατεί τον απωλεσθέντα Διδάσκαλο ). Το ζώδιο του Υδροχόου αντιπροσωπεύει (με στοιχείο τον αέρα) την έννοια της ελευθερίας και αυτή θα είναι η αρχή της πραγμάτωσης...

ILLUMINATION!


ΑΞΙΑ!!!
"κεχρισμένου πνευματικού επαναστάτη Γιεσούα "!!!!!!

ΕΛΑ,ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ:

"ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΗ ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ"
"ΖΗΤΩ Ο ΕΩΣΦΟΡΟΣ"
"ΚΑΤΩ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΣΦΑΞΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ".

quote:
Ε ρε τι έχεις να τραβήξεις !!!!!!

Είπε αυτά που πιστεύετε όλοι σας αλλά φοβάστε να τα γράψετε γιατί θα χαλάσετε το image του Χριστιανού Ορθόδοξου που ισχυρίζεστε ότι είστε μερικοί μερικοί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 02:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok

Τσιμπάει - τσιμπάει σήμερα, BEREN

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 02:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:

Προς Zadok:

Και επειδή ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ δεν απέδειξα ότι ο Τεκτονισμός δεν είναι θρησκεία μπορείς να λες ότι σου κατέβει και να διαστρεβλώνεις τα γραφόμενα μου?
Γιά σε παρακαλώ...


quote:

Δηλαδή τι αποδείξεις θέλεις να φέρω?

Κάτι, το οποίο να εμπίπτει εντός των στοιχειωδών κανόνων της λογικής, ίσως

quote:

Τι περισσότερο έχουν οι θρησκείες από τον Τεκτονισμό?

Μήπως είσαι κρυφο-Τέκτονας Τί ερώτηση είναι αυτή

Σε παραπέμπω στις προηγούμενες σελίδες.

quote:

Και λέγοντας θρησκείες δεν εννοούμε μόνο τον Χριστιανισμό...
Η θρησκεία είναι κυρίως Πίστη και Λατρεία τις οποίες έχει άφθονες ο Τεκτονισμός.

Κατά την άποψή σου λοιπόν, όταν μία μάνα λέει στο παιδί της: "Εγώ πιστεύω σ' εσένα, μια χαρά θα τα πας αύριο στο διαγώνισμα", λανσάρει νέα θρησκεία και θέτει εαυτόν εις θέσιν Θεομήτορος!!!!!!!!

Είσ' ωραίος, BEREN! Αν μη τι άλλο, έχουμε πλάκα...

quote:
Επιμέρους χαρακτηριστικά όπως ύπαρξη ιεράτείου όπως μπορείτε να ισχυριστείτε ότι δεν διαθέτει ο Τεκτονισμός (αν και αυτό είναι συζητήσιμο) ή ύπαρξη Μυστηρίων, δεν λέει τίποτα αφού και άλλες θρησκείες δεν έχουν ιερατεία ή μυστήρια.

Για ανάφερέ μας μερικές...

quote:

Πραγματικά έμεινα έκπληκτος!
Εγώ νόμιζα ότι θα συμφωνήσετε μαζί μου άπαντες!
Τουλάχιστον γιά τον Ramoglou ήμουν σίγουρος!

Γιατί άραγε, δε συμφωνήσαμε Παράλογους μας βρίσκω!!!!

quote:

Ελα ρε Zadok τώρα.
Αδικείς τον εαυτό σου.
Μη ρίχνεις το επίπεδο της κουβέντας.
Είμαι σίγουρος ότι μπορείς να φέρεις αξιόλογα επιχειρήματα.
Προσπάθησε λίγο...

Μαζί σου ευτυχώς, δεν χρειάζεται να ιδρώσω ιδιαίτερα.

Εσύ και με 21 τραβάς απ' τη μάνα...

quote:
Δεν έθιξα εγώ τέτοιο θέμα!

Αλλά τέλος πάντων, επειδή "φαγωθήκατε" με αυτή τη συζυγική αναγνώριση,τι ακριβώς θέλετε να πω δεν έχω καταλάβει.


Τίποτα μωρέ! Πού να κουράζεσαι τώρα και να σπαταλάς ώρες στο Internet...

quote:

Δεν το θεωρώ επουσιώδες και είμαι της ιδίας άποψης με τον Skeptic αλλά δεν θέλω να επεκταθούμε και στη συμβολολογία λόγω ελάχιστου χρόνου που αφιερώνω στο internet .

Όπως ανωτέρω...


quote:
Αν ψάξεις λίγο στο internet μπορείς να βρείς πηγές που να σου δείχνουν τον Μωάμεθ ντυμένο καουμπόυ να κάνει στριπτιζ...

Έχεις δίκιο. Είναι της ιδίας βαρύτητας το ένα στοιχείο και το άλλο.


quote:

Μέχρι σήμερα δεν έχει ακουστεί ο Μ. Κωνσταντίνος να έχει γιά σύμβολο την ανεστραμμένη πεντάλφα ενώ υπάρχουν χιλιάδες "καλοθελητές"που ψάχνουν και το παραμικρό "κουσούρι"να το αναδείξουν σε μέγα ζήτημα και ατόπημα του Χριστιανισμού.
Και ξαφνικά εμφανίστηκε στη Νέα Υόρκη (που αλλού) ένας ερευνητής με την μεγάλη ανακάλυψη!
Ε,όπως και να το κάνουμε είναι κομματάκι "ύποπτο".

Έχεις δίκιο και πάλι.

Ήταν απαράδεκτο εκ μέρους μου να εμπιστευτώ ένα βιβλίο, αντί να παρακολουθώ ΤΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ!!!!

Τα στοιχεία τα δικά σου δεν υπάρχει περίπτωση να εμπίπτουν στον ανωτέρω κανόνα.
Εσύ μόνο αληθινά στοιχεία έχεις, ενώ οι άλλοι (και ειδικά αυτοί οι Αμερικάνοι) είναι βαλτοί.

Να πω ότι δεν το περίμενα... Ψέμματα και δεν κάνει!

quote:

Προς Zadok:

ΑΞΙΑ!!!
"κεχρισμένου πνευματικού επαναστάτη Γιεσούα "!!!!!!

ΕΛΑ,ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ:

"ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΗ ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ"
"ΖΗΤΩ Ο ΕΩΣΦΟΡΟΣ"
"ΚΑΤΩ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΣΦΑΞΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ".

Είπε αυτά που πιστεύετε όλοι σας αλλά φοβάστε να τα γράψετε γιατί θα χαλάσετε το image του Χριστιανού Ορθόδοξου που ισχυρίζεστε ότι είστε μερικοί μερικοί.


Ποιοί είναι οι "όλοι" μας, αξιότιμε ιεροεξεταστή

Δήλωσα εγώ πουθενά κάποια θρησκευτική πίστη και δεν το ξέρω

Είδες την ταυτότητά μου να γράφει ΧΟ και δεν το ξέρω

Δεν ισχύει το Διάταγμα των Μεδιολάνων, αγαπητέ ιεροεξεταστή

ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ! ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ! ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΗ ΣΑΣ ΞΕΦΥΓΩ Η ΜΑΓΙΣΣΑ!!!

Για τα υπόλοιπα σε παραπέμπω στο ανωτέρω μήνυμά μου με την εικονίτσα...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 17/01/2005 02:53:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 03:29:20  Εμφάνιση Προφίλ
Αν και με τρώει να απαντήσω και σε άλλα τα οποία είπε ο φίλτατος Beren θα αρκεστώ να απαντήσω μόνο στα όσα αναφέρει στην απάντηση του προς εμένα.

quote:
Γιατί , ψέματα είναι ότι η καθολική εκκλησία έχει κάνει εγκλήματα?
Η Ορθόδοξη Εκκλησία έχει κάνει σταυροφορίες , ιερά εξέταση κλπ?

Κανένα ψέμα ! Η Καθολική Εκκλησία έκανε τα όσα έχουμε αναφέρει, αλλά έχει κάνει και η Ορθόδοξη τις κουτσουκέλες της. Αυτό είπα.

quote:
Οσον αφορά το δεύτερο σκέλος αυτού που λες ,το ίδιο μπορώ να ισχυριστώ και γιά σένα ή μάλλον καλύτερα γιά την Μασωνία.
Αυτή ισχυρίζεται ότι έχει ΟΡΘΕΣ και ΑΛΑΘΗΤΕΣ γνώσεις ενώ όλοι οι άλλοι κατέχουν ΜΕΡΟΣ μόνο της αλήθειας και πνίγονται στις προλήψεις ,στις δεισιδαιμονίες και στην άγνοια.

Η «μασονία» ισχυρίζεται πως ΔΕΝ κατέχει την Αλήθεια !
Άρα άτοπο το όλο παραπάνω.
Από την άλλη δε διαχωρίζει τους ανθρώπους ανάλογα το θρήσκευμα.

quote:
Εκτός αυτού η "Υιοθεσία Λυκιδέως" δεν είναι μία μορφή προσηλυτισμού?

Η «Υιοθεσία Λυκιδέως» είναι αφ’ ενός η προένταξη του γόνου μιας οικογένειας στον σύλλογο που ανήκουν οι γονείς του.
Αυτό λοιπόν έχει τα εξής. Αν θέλει ο γόνος όταν ενηλικιωθεί εντάσσεται αυτοβούλως στο σύλλογο αν όχι την κάνει για τα πέρα αμπέλια και σε περίπτωση που αποβιώσουν οι γονείς αυτό το παιδί έχει ανθρώπους να το προστατέψουν.
Όλα τα άλλα είναι απλές σκέψεις συνομωσίας.

quote:
Η αλήθεια πάντως είναι ότι η Μασωνία είναι εκλεκτικότατη .
Προτιμούνται οι έχοντες μεγάλη τσέπη και δύναμη.
Ως εκ τούτου δεν μπορεί να προσηλυτίζει όποιον κι όποιον!

Θες να σου γνωρίσω «μασόνο» που έχει τελειώσει μόνο το δημοτικό και το επάγγελμά του είναι λαστιχάς ;

quote:
Μαζί δεν συζητούσαμε και είχαμε συμφωνήσει ότι την Αλήθεια δεν την φτάνεις μέσω της νόησης?
Τώρα παρουσιάζεσαι να κατέχεις την απόλυτη αλήθεια.
Εχεις φτάσει να έχεις κατανοήσει μέχρι και το σχέδιο του Θεού.
Και όχι μόνο εσύ αλλά γενικότερα ο εσωτερισμός.
Ενώ οι Χριστιανοί ζούνε στην άγνοια και τις προλήψεις!
Ωραίος!
Αλλά μην έχετε το θράσος να κατηγορείτε τον Χριστιανισμό που ισχυρίζεται ότι κατέχει την Αλήθεια γιατί και εσείς το ίδιο κάνετε.
Θα σε ρωτούσα από που παίρνεις το "φως" αλλά ξέρω!

Εγώ από την πλευρά μου δηλώνω ότι αγνοώ το Θείο σχέδιο.


Κάπου έχασα το τόπι !
Πού δήλωσα εγώ ότι κατέχω την απόλυτη αλήθεια ;
Που είπα πως έχω κατανοήσει το Θείο σχέδιο ;
Ψάχνω έχω πει, προσπαθώ να καταλάβω έχω πει, μέσα από αυτά που νιώθω καταλαβαίνω έχω πει, αλλά όλα τα δύο παραπάνω δεν ενθυμούμε να τα είπα.

Στην άγνοια και στην προκατάληψη ζει ο άνθρωπος που άγεται και φέρεται μέσα από ένα δόγμα το οποίο του επιβάλει τα προαναφερόμενα.

Σε έχω παρακαλέσει να μη το κάνεις αυτό όταν μιλάμε οι δυο μας, δηλαδή να με ταυτίζεις με κάτι ( μασονία, χριστιανισμό, κλπ ), είμαι ο Απόστολος και μιλάω ΜΟΝΟ για μένα και για ότι πιστεύω. Άρα δεν κατηγορώ κανένα Χριστιανισμό, απλά κρίνω το τι μου κάνει και τι όχι από αυτά που μου δίνει ο Παπάς, διότι σίγουρα η Διδασκαλία Εκείνου μπορεί να μου δώσει περισσότερα, αν την ψάξω και λίγο μόνος μου.

Βεβαίως και θα συμφωνήσω πως παρ’ όλο το καλό μου IQ αγνοώ και εγώ το Θείο σχέδιο. Άμα μου το πει ίσως το μάθω αλλά ακόμα στο ψάξε με έχει.

quote:
Καλός είναι ο Μαργιωρής αλλά μην παίρνεις στα σοβαρά όλα όσα λέει.

Πάλι καλά που «κάποιος» δε διαβάζει τελευταία γιατί θα είχαμε τη μάχη του Δράμαλη !!! Χαχαχα ! άσχετο μη δώσεις σημασία εσύ.
Εγώ πάντως δεν ανήκω στους πιστούς οπαδούς αυτού που ανέφερες.

quote:
Πρόσεξε ότι το "δέντρο" ονομάζεται Γνώση καλού και κακού.

Κανένα άλλο σχόλιο !

quote:
Πέρα από τον Σατανισμό ο οποίος είναι υπαρκτός,( και δεν είναι οι ομαδούλες που αναφέρεις μόνο -με τρόπο αποενοχοποιητικό) ο οποίος είναι η ακραία μορφή υπάρχουν και άλλες ελαφριές μορφές και πιό επικίνδυνες.

Καμία απενοχοποίηση !!!
Ίσα ίσα το ακριβώς αντίθετο, κατάπτυστοι όσοι πράττουν κατ’ αυτόν τον τρόπο. Αυτό δήλωσα αλλά μάλλον παρανόησες.

Από την άλλη, σου έχω δηλώσει και παλαιότερα πως αν με βρεις στην απέναντι όχθη σου επιτρέπω να σηκώσεις εναντίον μου τη ρομφαία του Αρχαγγέλου. Ε αυτό θα έπρεπε να το θυμάσαι και να μη με ταυτίζεις με τέτοιες ιδέες.

quote:
quote:


Ε ρε τι έχεις να τραβήξεις !!!!!!


Είπε αυτά που πιστεύετε όλοι σας αλλά φοβάστε να τα γράψετε γιατί θα χαλάσετε το image του Χριστιανού Ορθόδοξου που ισχυρίζεστε ότι είστε μερικοί μερικοί.

Αν θυμάσαι όταν ζήτησες την επεξήγηση του «επειδή έτσι μ’ αρέσει» σου είχα πει πως δεν θέλω να διαφημίζω το πιστεύω μου και τα όσα ΕΓΩ νιώθω εσωτερικά γι’ Αυτόν και την Παναγία. Σε παρακαλώ στο μέλλον αυτό να το σεβαστείς.
Αν δε μπορείς να καταλάβεις τι, ειρωνικά, είπα στην Zadok μη σχολιάζεις και δη με τόσο υποτιμητικά σχόλια.

Κλείνοντας θα ήθελα να εκφράσω και πάλι το ευχαριστώ μου για την ποιότητα διαλόγου η οποία υπάρχει μεταξύ ανθρώπων που έχουν διαφορετικές μεν απόψεις αλλά ΞΕΡΟΥΝ να συνδιαλέγονται.

Καλή Εβδομάδα Φίλτατοι.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostino
Μέλος 1ης Βαθμίδας

China
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 03:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostino
beren
quote:

Ελα ρε Zadok τώρα.
Αδικείς τον εαυτό σου.


beren, μην τρελένεσαι, ποτέ δεν αδικεί τον εαυτό της η μασονία! Αντίθετα, αυτό το επίπεδο που βλέπεις, ε ... αυτό είναι και το πραγματικό επίπεδο.. της βιολί-βιολάκι!

Αχ βρε beren, γράφεις κατεβατά και δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι βρίσκεσαι σε τεκτονικό club.. δες λίγο τις απαντήσεις... δες το χλευαστικό επιπεδο που σου απαντούν μερικοί.

Δες τις αντιφάσεις, τις ανακρίβειες, το επίπεδο, και τότε θα καταλάβεις ...


Edited by - kostino on 17/01/2005 03:43:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy