ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ή ΜΑΣΟΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Goetian
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 18:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Goetian
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΣΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ESOTERICA ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ FORUM. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ Ή ΜΑΣΟΝΙΑ.
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΕΝΩ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΜΑΣΟΝΟΥΣ.
ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΤΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΔΡΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.
ΤΕΛΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΣΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ Σ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ TOPICS.

xXx

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 19:59:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL

Πρωτα πρωτα θα ηθελα να σε καλωσορισω στον τοπο αυτο της
εσωτερικης αναζητησης και συζητησης.

'Τεκτονισμος' και 'Μασωνια' , ως οροι ειναι ταυτοσημοι
Απλα η μια λεξη ειναι ελληνικη και η αλλη λατινικη
Σημαινουν το ιδιο. Το εργατη της πετρας, τον λιθοξοο.

Με αυτο εννοειται η κατερχασια του εσωτερου εαυτου,
μεσω μιας διαδικασιας που μοιαζει με αυτη της πετρας.

Οσο για τα βιβλια, σε ποια αναφερεσαι ??
Η ελληνικη βιβλιογραφια τα τελευταια χρονια εχει
πλουτισει παρα πολυ, με αξιολογες μεταφρασεις αλλα
πρωτοτυπα ελληνων συγγραφεων.

Τελος δε στο θεμα της εισδοχης μονο αντρων κλπ,
απτεται της παραδοσης αλλα και της εποχης της
γεννησης του θεσμου.
Βεβαια αυτο ΔΕΝ σημαινει οτι υστερουν σε κατι οι γυναικες
η οτι δεν μπορουν να προοδευσουν στον εσωτερισμο
Λιγα παραδειγματα ειναι αρκετα FORTUNE και ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ
χωρις να ξεχναμε τις αρχαιες ιεριες αδελφες μας.

Ελπιζω να βοηθησα για αρχη.
Παντως αν χρησιμοποιησεις το κουμπι 'ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ'
θα συναντησεις πολλα, σχετικα με το θεμα σου, 'topic'

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 21:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Goetian, καλώς ήρθες και καλή παραμονή.

Πολύ σωστά απάντησε ο Knight MIXAIL πως η λέξη τεκτονισμός και μασονία σημαίνουν το ίδιο πράγμα.
Νομίζω όμως πως η λέξη μασονία προέρχεται από την γαλλική λέξη mason που σημαίνει χτίστης – λιθοξόος (ομοίως και ο τέκτονας).

Θα ήθελα να προσθέσω πως όσον αφορά την βιβλιογραφία σαφώς και δεν είναι όλα τα βιβλία αξιόπιστα. Αυτό φυσικά δεν έχει να κάνει με το θέμα του τεκτονισμού αλλά όπως συμβαίνει σε όλα τα θέματα έτσι γίνεται και εδώ.

Προφανώς θα έχεις ακούσει διάφορα περί του θέματος οπότε όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν οι «οπαδοί» και οι «εχθροί». Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με την βιβλιογραφία.

Τέλος η λειτουργία των ταγμάτων είτε είναι μικτά είτε αμιγή παραμένει ίδια και ο λόγος που υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός είναι αυτός που προείπε ο Knight MIXAIL.
Ας μην ξεχνάμε πως η εξέλιξη είναι κάτι που συναντάμε σε όλους τους τομείς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 00:34:39  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Goetian ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΣΤΟ ESOTERICA.gr.
ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΗΝ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΓΟΝΙΜΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΔΙΑΛΟΓΟ...

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΝΩ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.
ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΣ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ.

Τεκτονισμός..
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2494

ΝΕΟ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑ...ΠΕΡΙ ΤΕΚΤΟΝΩΝ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2553

ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2693

ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΛΛΑ ΙΔΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 01:39:03  Εμφάνιση Προφίλ
Τζίζ κάει κάει !

Και να χρησιμοποιούσε την αναζήτηση θα εύρισκε κανένα ανοιχτό για να κάνει ερωτήσεις ;

Μπά !

Απλά ας διαβάσει τα παραπάνω και αν έχει ερωτήσεις ας τις κάνει .

Εγώ αφήνω το σύμβολο του τεκτονισμού εδώ γιατί θα χρειαστεί .


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 08:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
quote:

Τζίζ κάει κάει !

Εγώ αφήνω το σύμβολο του τεκτονισμού εδώ γιατί θα χρειαστεί .




ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 09:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Αγαπητέ Goetian καλώς όρισες στο esoterica. Καλή παραμονή και καλές και δημιουργικές συζητήσεις.

Σε ό,τι αφορά τα ερωτήματα που έθεσες, οι προλαλήσαντες με κάλυψαν ικανοποιητικά.
Θα διαφωνήσω ωστόσο με τον Avatargr στο θέμα της αναζήτησης στα topics για τον απλούστατο λόγο ότι είναι και χρονοβόρα και μη αποτελεσματική, πολλές φορές.

Το δε λουκέτο δεν είναι σύμβολο του τεκτονισμού αλλά κάποιων topics που ανοίχτηκαν στο παρελθόν για το θέμα και που κλειδώθηκαν λόγω της κακής συμπεριφοράς όλων μας


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 15:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Το δε λουκέτο δεν είναι σύμβολο του τεκτονισμού ...


Ουφ! ...Ησύχασα τώρα!

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 01/06/2004 15:30:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 15:29:16  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Oannes ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΔΙΠΛΑ , ΤΡΙΠΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΔΕΚΑ-ΠΛΑ (ΟΠΩΣ ΟΜΑΔΑ Ε) ΘΕΜΑΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ankor 7
Νέο Μέλος

Honduras
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 15:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ankor 7
Μη με πειτε περίεργο, ούτε κουτσομπολη, αλλά γιατί έχει δημιουργηθεί μια τόσο κάκη εικόνα για τους τέκτονες; Μήπως όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά;


To be or not to be. And if you wish to be, why is that?
I mean the red or the blue pill?
Did you get me?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 16:53:10  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2237

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=721

Αυτά είναι κλειδωμένα όμως και κατά τη γνώμη μου είναι και τα ποιο περιεκτικά σε πληροφορίες.

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 16:59:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μη με πειτε περίεργο, ούτε κουτσομπολη, αλλά γιατί έχει δημιουργηθεί μια τόσο κάκη εικόνα για τους τέκτονες; Μήπως όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά;

quote:
Άψογα !!!!!!
Από τις καλύτερες συζητήσεις που έχω διαβάσει στο εσωτερικά συμφωνώ με πολλούς / ες από εσάς εξ όσων οι πηγές μου ( τα βιβλία που έχω διαβάσει και οι κοινωνικές μου συναναστροφές ) μου επιτρέπουν να γνωρίζω .
Θα ήθελα να συμπληρώσω τα κάτωθι :

Α) Ο τεκτονισμός κατά την γνώμη της εκκλησίας αποτελεί αίρεση , βέβαια ο τεκτονισμός δεν ασχολείται με τις θρησκείες και όπως κάπου εδιάβασα «Αφήνει εις έκαστον των μελών του την ελευθερία των δοξασιών του και δια τούτον ουδεμίαν σχέση έχει προς τη θρησκεία» . Άρα πως γίνετε να είναι αίρεση και πως υψηλόβαθμοι παπάδες ήταν και είναι τέκτονες ;

Β) Για τον τεκτονισμό , ίσως λόγο του πέπλου σιωπής άρα και μυστηρίου που τον καλύπτει , αναφέρονται πολλά αναληθή όπως :
1. Οι τέκτονες κηδεύονται γυμνοί τυλιγμένοι με ένα σεντόνι ( σιγά μην είναι και μούμιες )
2. Στις τελετές μύησης πίνουν αίμα ( Οι άγγλοι τέκτονες πίνουν σερβιέτα βουτηγμένη σε καυτό νερό ;;;; time for tea !!!! ) συγνώμη κυρίες μου .
3. Στα σπίτια τους έχουν μόνο μαύρα κεριά ( Τα χρωματιστά τα έχουν στο μπαλκόνι )
4. Για να γίνεις τέκτονας πρέπει να είσαι πλούσιος ( Παραδίδεις το βιβλιάριο καταθέσεων σου και το μπλοκ επιταγών στη στοά )
5. Οι τέκτονες έχουν μία κάρτα και για να μπουν κάπου χρησιμοποιούν αυτή την κάρτα μόνο έτσι μπαίνουν ( έχει και code bar ? )
6. Εάν φύγεις από τη στοά σε σκοτώνουν ( γι αυτό έχει ανέβει ο αριθμός των φόνων )
7. Απαγορεύετε να πεις οποιαδήποτε πληροφορία ( και τα site στο internet γιατί υπάρχουν ;; )
8. Δε δέχονται γυναίκες ( και ο μικτός τεκτονισμός τι είναι ; )
9. Τους λένε μασόνους γιατί αλληλοβοηθούνται (δηλαδή αλλιώς θα τους έλεγαν κομματικά στελέχη ;;; )
10. Στις στοές κάνουν όργια ( Το ΄πιασα το υπονοούμενο !!!! )
11. Είναι Εβραίοι ( Να συλληφθεί αυτός ο Εβραίος …. Άντζελα Δημητρίου )
Και άλλα πολλά που καμία σχέση με την αλήθεια δεν έχουν .

Ελπίζω να μη σας κούρασα με το χιούμορ μου απλά ήθελα να δώσω μια άλλη πλευρά των όσων λέγονται και ακούγονται .

Apostolos


Απο την άλλη και φωτιά υπάρχει και καπνός γιατί απ' ότι ξέρω, απο έγκυρες info που έχω, έχουν βωμούς και καίνε πράγματα !!!
Τώρα τι καίνε δε ξέρω γιατί δε μου είπανε αλλά μπορώ να φανταστώ !!!

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 17:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητοί μου, απ' ότι καταλαβαίνω, καλές οι παροιμίες και διδακτικές...

...μόνο που πολλές φορές για ένα θέμα μπορείς ν' αναφέρεις πολλές και αντιφατικές, όπως:

"Τα φαινόμενα απατούν"

"Δε φοβάται το βουνό απ' τα χιόνια"

"Άλλο να ιδείς κι άλλο ν' ακούσεις"

"Άκου με τ' αφτιά σου και βλέπε με τα μάτια σου"

κλπ.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 01/06/2004 17:32:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 19:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Tί τα θες τί τα γυρεύεις αγαπητέ Goetian.
Tο δε λουκέτο δεν είναι σύμβολο.
Tο λουκέττο όμως, μπορεί και να είναι.
Ποιός ξέρει ;


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 22:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Eφ' όσων πάντως αναζητάς κάτι αγαπητέ Goetian σε σχέση με το θέμα, μπορείς να επισκεφτείς και κάποιες επίσημες ιστοσελίδες, όπως για παράδειγμα την

http://www.grandlodge.gr/

της MEΓAΛHΣ ΣTOAΣ THΣ EΛΛAΔOΣ
TΩN APXAIΩN EΛEYΘEPΩN KAI AΠOΔEΔEΓMENΩN TEKTONΩN


Σε ό,τι αφορά την βιβλιογραφία, σηκώνει μεγάλη συζήτηση πάνω στο τί είναι αξιόπιστο και τί όχι. Πολλές φορές ακόμη κι από βιβλία που πολεμούν λυσσαλέα τον Tεκτονισμό βρίσκεις πράγματα χρήσιμα όπως επίσης και άχρηστα από «βιβλία κορώνες» υπέρ του.

(δεν θεωρώ άσκοπο να κάνω μιά αναφορά στον κ. Leo Taxil)


Tο παζλ είναι απλό και συγχρόνως και δύσκολο. Mη νομίζεις... Kαμιά φορά τα απλά είναι δύσκολα. Eχε στο μυαλό σου πάντως πως ορισμένα πράγματα είναι βιωματικά και μόνο βιωματικά.

Kαλή συνέχεια στο topic σου


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME

Edited by - Oannes on 01/06/2004 22:04:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 23:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13

εχω ριξει παραγαδι
σας αρεσει η ελλαδα μις
τι θα κανεται το βραδυ
.........the grecce

Γ. Καλογιανης (νομιζω)... πολυ παλιο

γνωστη ιστορια... νεο μελος, ενα μυνημα... κλπ κλπ...

by the way...
τελειωσε ο μαιος και ξεκινησε η ψαρευτικη σεζον (για τους σωστους ερασιτεχνες) 2004-05

καλο καλοκαιρι.... θα τα λεμε καπου καπου

δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Goetian
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 00:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Goetian
ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΝΑ ΣΥΝΟΜΙΛΗΣΕΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΣΑΣ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ TOPICS (ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΑ) KAI ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ DIABASMENOI ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΙ ΣΤΙΣ ΕΚΦΡΣΕΙΣ ΣΑΣ.
ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΝΗΚΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΑΓΜΑ.

ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΥΚΛΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΓΛΥΚΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ.

xXxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 00:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Για να προχωρήσουμε στο... "παρασύνθημα" λοιπόν...

Ο Β' κύκλος τί πραγματεύεται;

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 03/06/2004 00:45:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Goetian
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 01:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Goetian
ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΜΕ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ ZADOK ;;; ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΚό ;;;

xXxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 01:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ μου,

αν έχεις παρακολουθήσει τις συζητήσεις στις οποίες έχω συμμετάσχει (αφού όπως μας έγραψες, μας παρακολουθείς καιρό γενικώς), θα πρέπει να γνωρίζεις ότι δε συνηθίζω να ειρωνεύομαι τους συνομιλητές μου πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων, οι οποίες ανήκουν στην σφαίρα της αμοιβαιότητος...

Ως εκ τούτου, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί με παρεννόησες.
Αν δε σου αρέσει ο "χαλαρός" τρόπος συγγραφής και ανταλλαγής απόψεων, σου ζητώ συγγνώμη και συνεχίζω ανάλογα...

Προσωπικά, δεν έχω καταλάβει τί ακριβώς σε μπερδεύει σχετικά με το θέμα.
Αν έχεις διαβάσει τα προηγούμενα τόπικς, έχω την εντύπωση ότι το θέμα έχει εξαντληθεί.

Παρ' όλα αυτά, είσαι ελεύθερος να θέσεις τα ερωτήματά σου...

Επέτρεψέ μου όμως μία παρατήρηση:
Δεν ξέρω αν κάποιος θέλει να σου αποκαλύψει την ιδιότητα του Τέκτονος, αν την έχει, αν δύναται να το πράξει και πόσο σίγουρος μπορείς να είσαι ότι σοβαρολογεί, αλλά σ' ένα χώρο, όπως ένα ανοικτό Φόρουμ του Διαδικτύου, δε συνηθίζεται να συνομιλούμε ανά κατηγορία ιδιότητας π.χ. οι εκπαιδευτικοί για θέματα παιδείας, οι νομικοί για νομικά, οι ψυχολόγοι για ψυχολογία κ.ο κ.

Αν ήταν έτσι, θ' απευθυνόμασταν στους ανάλογους συλλόγους - σωματεία...

Χαίρομαι, λοιπόν, που είτε υπάρχουν μασώνοι ανάμεσά μας, είτε όχι, βρίσκεις ενδιαφέρον στο να συζητάς μαζί μας και να ανταλλάσουμε απόψεις.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Goetian
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 02:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Goetian
ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ (ΤΟΥ Β' ΚΥΚΛΟΥ)

ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

DRUMX 13 ΤΟ ΑΓΚΙΣΤΡΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΟ ??? ΤΟ ΑΓΓΙΣΤΡΙ ???

ΟΑΝΝΕΣ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ??? ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟΣ ΣΤΑ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ???

ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΠΑΔΕΣ ΜΑΣΟΝΟΙ. ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΧΑΡΝΩΝ??? ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ???

ΕΛΠΙΔΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΛΙΞΗ. ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ
ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ??? ΠΑΕΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟ??? ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΤΥΠΙΚΑ ΑΝ ΔΕ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.

AVATARGR ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΗ ΧΡΟΝΟ Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ. ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΟ FORUM EXEI BARYNEI.

KNAIT-MIXAHL ΤΗΝ ΜΑΝΤΑΜ ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΙ ΤΗΝ ΞΕΡΩ ΤΗ FORTUNE ΟΧΙ. ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΕΣ ΙΕΡΕΙΕΣ ΑΔΕΛΦΕΣ ΣΑΣ ???

xXxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Goetian
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 02:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Goetian
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ 24 ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΑΘΩ.

ΟΚ ΖΑΝΤΟΚ!!! ΝΟ PROBLEM.

PEITE MOY AN SAS ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ. ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ. ΑΝ ΓΡΑΨΩ ΠΕΖΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΤΟΝΟΥΣ.

xXxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Goetian
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 02:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Goetian
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙ ΣΥΓΝΟΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ. ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ
αποδεδεγμενοι ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ SITE ΤΗΣ ΣΤΟΑΣ ???

xXxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 02:29:33  Εμφάνιση Προφίλ
Η Μεγάλη Στοά της Ελλάδος δεν έχει μόνο το κτήριο στην Αχαρνών, έχει και άλλα κτήρια και σε άλλες πόλεις.

Αφ’ ετέρου ένας Παπάς δεν είναι αναγκασμένος να κυκλοφορεί με τα ράσα του, μπορεί και να φορά κουστούμι αν θέλει να πάει κάπου.
Ε αν δεις κάποιον με γενειάδα να μπαίνει σε ένα κτήριο δε θα πεις ότι σώνει και καλά είναι Παπάς.
Τρίτον σκέφτηκες ότι μερικά σημαίνοντα πρόσωπα μπορεί να συνεδριάζουν σε άλλο χώρο μη γνωστό ;

Ελπίζω να σε κάλυψα.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Goetian
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 02:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Goetian
ΣΗΜΑΙΝΟΝΤΑ??? ΕΝΝΟΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ, ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ Κ.Λ.Π.???
ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΣΤΟΕΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ??? ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ???
xXx

Edited by - Goetian on 03/06/2004 02:35:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Goetian
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 02:39:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Goetian
ΠΑΝΤΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝΑ 14 ΜΕ 15 ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΡΑΠΕΖΙ ΓΑΜΟΥ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ (ΟΛΥΜΠΙΚ ΡΟΥΑΛ)ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑΖΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΤΙ ΣΕ ΔΙΠΛΑΝΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΗΤΑΝ ΜΑΣΟΝΟΙ ΚΑΙ ΓΙΟΡΤΑΖΑΝ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΣΗΜΕΡΙΕΣ. ΟΠΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΤΙΡΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΑΜΟΓΛΟΥ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΣΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ.
xXx

Edited by - Goetian on 03/06/2004 02:40:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 09:22:42  Εμφάνιση Προφίλ
Θεωριτικά θα υπάρχουν όλων των ειδών οι άνθρωποι φίλε Goetian , απ’ όσο ξέρω υπάρχουν Στοές σε όλες τις μεγάλες πόλεις Αθήνα, Πειραιά, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Σέρρες, κλπ.
Ο Τεκτονισμός στην Ελλάδα ξεκίνησε από την Κέρκυρα π.χ. ( είχαμε ακόμα Τουρκοκρατία ).

Όσο για τις υπόλοιπες ερωτήσεις σου αν και απευθύνεσαι σε άλλους θα προσπαθήσω να δώσω τη δική μου ερμηνεία.

Το αγκίστρι δεν είναι σύμβολο των Μασόνων.

Βιωματικό = Αν δεν βιώσεις κάτι δε μπορείς να το κρίνεις ή να το γνωρίζεις αφ’ ενός και αφ’ ετέρου η βιωματική κατάσταση πάντα αναιρεί την θεωρητική.

Τα τυπικά είναι ο τρόπος λειτουργίας και όχι η παράδοση, αυτή είναι στα Συντάγματα του Άντερσον. Εξέλιξη είναι όταν κάνεις μια πρόοδο πάνω σε κάτι που γράφτηκε πριν 300 χρόνια. Άλλη η θέση της γυναίκας τότε άλλη τώρα, αν και οι μασόνοι του Αμιγούς δεν αναγνωρίζουν ( τυπικά ) τους μασόνους του μικτού, παρ’ όλα αυτά πολλών οι γυναίκες είναι ενταγμένες στα Μικτά Τάγματα.

Ελπίζω να σε κάλυψα, για περισσότερες απαντήσεις μετά την Κυριακή που θα επιστρέψω από το ταξίδι μου.
Να περνάτε όλοι καλά.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 12:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Φίλε Goetian

Σχετικά με το ερώτημα σου για την συμμετοχή των γυναικών στα τεκτονικά τάγματα με κάλυψε ο Ramoglou.

Κάποια πράγματα που άπτονται των παραδόσεων δεν είναι εύκολο να αλλάξουν από την μία μέρα στην άλλη, αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν αλλάζουν και ποτέ.

Έτσι λοιπόν σαν βήμα εξέλιξης στο ρόλο της γυναίκας είναι η συμμετοχή της στα τεκτονικά τάγματα.

Τώρα το ότι δεν αναγνωρίζονται από τα μέλη του Αμιγούς τυπικά , αυτό έχει να κάνει με την βαρύτητα της παράδοσης.
Όσον αφορά την μετέπειτα πορεία και εξέλιξη… ποιος ξέρει ίσως κάποτε αλλάξει και αυτό…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 21:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη
Αν πέσει ποτε στα χέρια σου το περιοδικό Απολλώνειο Φως, θα βρείς ουκ ολίγα άρθρα περι μασωνείας και τα συναφή.Προσοχή!εγώ πρότεινα απο το συγκεκριμένο περιοδικό μόνο τα συγκεκριμένα άρθρα!

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 11:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η
quote:

ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΡΑΠΕΖΙ ΓΑΜΟΥ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ (ΟΛΥΜΠΙΚ ΡΟΥΑΛ)ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑΖΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΤΙ ΣΕ ΔΙΠΛΑΝΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΗΤΑΝ ΜΑΣΟΝΟΙ ΚΑΙ ΓΙΟΡΤΑΖΑΝ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΣΗΜΕΡΙΕΣ. ΟΠΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΤΙΡΙΑ.

ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΣΤΟΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ. ΤΟ ΜΕΓΑΡΟ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΕΡΕΣΣΟΥ ΣΤΗΝ ΝΕΑΠΟΛΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΧΩΡΟ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΥΝΗΘΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΕ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ.

Η ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΟΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΡΟ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΑΧΑΡΝΩΝ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ.

quote:

Ο Τεκτονισμός στην Ελλάδα ξεκίνησε από την Κέρκυρα

ΑΚΡΙΒΩΣ. ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΙΓΚΙΠΑ ΡΟΔΟΚΑΝΑΚΗ

ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΕ COETIAN ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΕΠΙ ΜΑΚΡΟΝ ΣΤΑ TOPICS ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο AVATARGR ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΠΙΟ ΠΛΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ RAMOGLOY. ΑΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΛΥΘΟΥΝ ΟΛΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ.

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ (ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΛΛΑ TOPICS) ΟΤΙ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΦΑΣΑΡΙΑ ΠΕΡΙ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.

ΟΥΤΕ ΕΠΤΑΣΦΡΑΓΙΣΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΟΥΤΕ ΟΡΚΟΙ ΑΙΩΝΙΑΣ ΣΙΩΠΗΣ.
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ, ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ.
ΠΑΣ, ΒΛΕΠΕΙΣ, ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΜΕΝΕΙΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΦΕΥΓΕΙΣ. ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ.

ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΗΜΗ ΔΕ ΑΛΛΗΛΟΒΟΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΜΑΣΩΝΩΝ, ΤΗΝ ΙΣΧΥΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΡΟΛΟ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΛΗΨΕΩΣ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ:

Ο ΜΕΓΑΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΣΤΟΑΣ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΠΤΩΧΕΥΣΗΣ, Η ΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗ ΣΤΟ ΧΑΑ, ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΟΥ ΕΚΡΕΜΟΥΝ ΔΕΚΑΔΕΣ ΑΓΩΓΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΟΥ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ 3 ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ.
ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΔΕ, ΦΙΓΟΥΡΑΡΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΑΝΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΚΑΙ ΒΟΥΛΙΑΞΕ ΣΤΑ ΧΡΕΗ.

ΕΠΙΣΗΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΜΑΣΩΝΙΚΕΣ ΣΤΟΕΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΡΟΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΦΟΒΕΡΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ Η ΣΥΝΕΔΡΙΑ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΣΤΟΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΕΠΙΠΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΗΣ EURIVISION ΑΦΙΕΡΩΘΗΚΕ ΣΧΕΔΟΝ ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΟΥ ΣΑΚΗ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ SHAKE-IT, ΣΥΝΟΔΕΙΑ ΕΔΕΣΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΦΘΟΝΟΥ ΟΙΝΟΥ.


ΤΕΛΟΣ ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΟΥ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ, ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ FORUM ΕΧΕΙ ΒΑΡΥΝΕΙ ΠΟΛΥ, ΙΣΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΦΤΑΙΜΕ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΣΤΟ 4ο - 5ο TOPIC ΠΕΡΙ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ.
ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΤΡΙΠΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΜΕ ΤΟ FORUM ΝΟΙΚΟΚΥΡΕΜΕΝΟ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 12:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Αγαπητέ Stavros_Η

quote:
ΟΥΤΕ ΕΠΤΑΣΦΡΑΓΙΣΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΟΥΤΕ ΟΡΚΟΙ ΑΙΩΝΙΑΣ ΣΙΩΠΗΣ.

Εννοείς πως όλα είναι γνωστά σε όλους και οι όρκοι ανήκουν μόνο στη φαντασία κάποιων?


quote:
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ, ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ.
ΠΑΣ, ΒΛΕΠΕΙΣ, ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΜΕΝΕΙΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΦΕΥΓΕΙΣ. ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ


Επίσης υπονοείς πως μπορεί έτσι απλά ο καθένας να μπει μέσα σε μία στοά να δει τι γίνεται και αν δεν του αρέσει σηκώνεται και φεύγει?

Νομίζω πως τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy