ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ή ΜΑΣΟΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 12:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η
Αγαπητή μου Elpida με το πανέμορφο όνομα (Κυριολεκτικά και μεταφορικά ...)

Συγχώρεσε με που δεν έγινα κατανοητός, αλλα λέγοντας οτι δεν υπάρχουν επτασφράγιστα μυστικά και όρκοι σιωπής, δεν ήθελα να πώ οτι οι εργασίες του τεκτονισμού είναι γνωστές και ανοιχτές τους αμύητους.

Αυτό που ήθελα να πώ, ήταν πως όποιος πραγματικά θέλει μπορεί πολύ εύκολα να αποκτήσει πρόσβαση σε αυτές χωρίς καμία ιδιαίτερη δέσμευση.

Ίσως κάποια απο αυτά που αναφέρονται για την δυσκολία μύησης στον τεκτονισμό να είναι αλήθεια αλλά στο παρελθόν.
Σήμερα οι πόρτες του τεκτονισμού είναι ανοιχτές και όποιος το επιθυμεί μπορεί να γίνει μέλος χωρίς πολλές διαδικασίες.

Εγώ προσωπικά δεν είμαι μέλος του. Όσα γνωρίζω, τα γνωρίζω απο φίλους και συναδέλφους οι οποίοι είτε είναι, είτε ήταν μέλη.
Επίσης έχω αποκομίσει προσωπική άποψη απο διάφορες συνεδρίες τις οποίες έχω παρακολουθήσει (όσα τμήματα τουλάχιστον επιτρέπεται να παρακολουθούν αμύητοι και πάντα με την συνοδία των φίλων μου) καθώς και απο ανοιχτές εκδηλώσεις.

Ο λόγος που δεν έχω γίνει μέλος είναι οτι δεν διαθέτω τον χρόνο, ή για να είμαι πιο σωστός τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο που διαθέτω προτιμώ να τον αφιερώνω σε άλλα πράγματα που με γεμίζουν περισσότερο.

Όσα λοιπόν παραθέτω προέρχονται απο τις παραπάνω πηγές (Φίλοι & Προσωπική εμπειρία).

Απο τις πηγές λοιπόν αυτές έχω δεί οτι οποίος θέλει να φύγει μπορεί να το πράξει ελεύθερα (έχει συμβεί σε 2 - 3 φίλους μου ακριβώς για τον ίδιο λόγο που αναφέρω και εγώ ώς προς τον ελεύθερο χρόνο) οι οποίο αποχώρησαν χωρίς κανένα πρόβλημα.
Οι συγκεκριμένοι πλέον αναγνωρίζονται ώς "Τέκτοντες εν σιγή" και μοναδική τους δέσμευση είναι οτι δεν επιτρέπεται να συζητούν για τις εργασίες των συνεδριών μπροστά σε αμύητους ή να τις παρουσιάζουν σε αμύητους.

Edited by - Stavros_Η on 04/06/2004 13:01:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 13:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ Stavros_Η ,

θα ήθελες να μου λύσεις και μένα μία απορία, αν μπορείς;

Λες:

quote:
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ, ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ.

και

quote:
ΕΠΙΣΗΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΜΑΣΩΝΙΚΕΣ ΣΤΟΕΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΡΟΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΦΟΒΕΡΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ Η ΣΥΝΕΔΡΙΑ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΣΤΟΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΕΠΙΠΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΗΣ EURIVISION ΑΦΙΕΡΩΘΗΚΕ ΣΧΕΔΟΝ ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΟΥ ΣΑΚΗ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ SHAKE-IT, ΣΥΝΟΔΕΙΑ ΕΔΕΣΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΦΘΟΝΟΥ ΟΙΝΟΥ.

Εν τω μεταξύ, λες:

quote:
Εγώ προσωπικά δεν είμαι μέλος του.

και

quote:
Όσα λοιπόν παραθέτω προέρχονται απο τις παραπάνω πηγές (Φίλοι & Προσωπική εμπειρία).


1. Υπάρχει "προσωπική εμπειρία" ουσιαστική χωρίς να είσαι μέλος;

και,
2. Δεν αμφισβητώ ότι αυτή την πληροφόρηση έχεις, αλλά πώς είσαι σίγουρος ότι σου μεταφέρουν ολοκληρωμένη πληροφόρηση, αφού εξ όσων γνωρίζω γενικά:

quote:
δεν επιτρέπεται να συζητούν για τις εργασίες των συνεδριών μπροστά σε αμύητους ή να τις παρουσιάζουν σε αμύητους.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 14:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Αγαπητέ Stavros_Η,

Αρχικά σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για το όνομά μου .

Συνεχίζοντας…

quote:
Εγώ προσωπικά δεν είμαι μέλος του. Όσα γνωρίζω, τα γνωρίζω απο φίλους και συναδέλφους οι οποίοι είτε είναι, είτε ήταν μέλη.
Επίσης έχω αποκομίσει προσωπική άποψη απο διάφορες συνεδρίες τις οποίες έχω παρακολουθήσει (όσα τμήματα τουλάχιστον επιτρέπεται να παρακολουθούν αμύητοι και πάντα με την συνοδία των φίλων μου) καθώς και απο ανοιχτές εκδηλώσεις.

Όσον αφορά τις συνεδρίες προφανώς θα εννοείς τις λευκές εορτές τις οποίες μόνο αυτές μπορούν να παρακολουθήσουν αμύητοι αν δεν κάνω λάθος.

Επίσης δεν καταλαβαίνω αυτό που λες περί «τμημάτων», και αυτό που λες για την «συνοδεία». Δηλαδή χωρίς συνοδεία – και τι είδους συνοδεία απαιτείται - δεν μπορεί αμύητος να παρακολουθήσει κάτι έστω και μία εορτή ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 14:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η
quote:

1. Υπάρχει "προσωπική εμπειρία" ουσιαστική χωρίς να είσαι μέλος;

Ασφαλώς και δεν υπάρχει και ουδείς μπορεί να το αμβισβητήσει αυτό.

Μπορείς όμως με διάφορες παραδοχές να φτάσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο το οποίο είναι ικανό να σου προσφέρει μια χαραμάδα γνώσης.
Αν πάλι έχεις την σωστή κρίση μπορείς να καταλάβεις πάνω-κάτω τι συμβάνει και πίσω απο την χαραμάδα αυτή.

Τι θέλω να πώ με αυτό.
Αν έχεις συλλέξει γνώμες για ένα θέμα απο διάφορους ανθρώπους (πολλές φορές και ανεξάρτητους μεταξύ τους) οι οποίες συγκλίνουν, δεν μπορεί μάλλον αυτή η άποψη θα είναι σωστή.
Δεν πάυει όμως να υπάρχει και ο κίνδυνός του σφάλματος όπως προείπα.

Τι έχω καταλάβει λοιπόν εγώ για τον Τεκτονισμό:

α) Οι συνεδρίες χωρίζονται σε 2 σκέλη. Το πρώτο είναι το κυρίως σώμα των εργασιών. Για το μέρος αυτό ζητείται εχεμύθεια.
Αυτό που ξέρω εγώ είναι οτι ακολουθείται ένα τελετουργικό διαβάζονται κάποια εδάφια απο κάποια βιβλία (δεν ξέρω τι και ποιά) και ακολουθεί συζήτηση.
Ο μεγάλος "τζερτζελές" γίνεται όταν μυούνται νέα μέλη ή ανεβαίνουν βαθμίδα παλιά. Πάλι υπάρχει σχετικό τελετουργικό που ακολουθείται.
Λέω "τζερτζελές" γιατί αυτό το μέρος τους ενδιαφέρει πολύ και τους αρέσει να το παρακολουθούν...

β) Μετά το πρώτο μέρος ακολουθεί το δεύτερο, το οποίο αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι και είναι: παρεούλα, στρωμένα τραπέζια στην μεγάλη σάλα, φαγητό, κρασί, πούρα, κουβεντούλα για τον παναθηναικό, για τις χορεύτριες που συνόδευαν τον Σάκη στην Eurovision (μην ξεχνάμε οτι είναι μόνο άντρες...) κτλ.

Στο δεύτερο μέρος μπορεί να πάει οποιοσδήποτε αρκεί να συνοδεύεται απο μέλος.
Επίσης απαραίτητο είναι, πρίν γίνεις μέλος, να πάς 2-3 φορές στο συγγεκριμένο κομμάτι για να γνωριστείς, να σε γνωρίσουν κτλ.

quote:

2. Δεν αμφισβητώ ότι αυτή την πληροφόρηση έχεις, αλλά πώς είσαι σίγουρος ότι σου μεταφέρουν ολοκληρωμένη πληροφόρηση



Μα δεν είμαι !

Απλώς όπως σου είπα βασίζομαι στην διασταύρωση στοιχείων έτσι ώστε να βασίζομαι τελικώς περισσότερο σε αυτά που κατανοώ εγώ και όχι σε αυτά που μου λένε οι άλλοι.
Μην ξεχνάς ακόμα οτι υπάρχουν και άνθρωποι οι οποίοι λένε περισσότερα απ'όσα πρέπει να λένε.

Εξάλλου η δέσμευση για σιωπή είναι περισσότερο ηθική παρά υλική.

Ένας "δημοσιογράφος" (το βάζω σε εισαγωγικά γιατι δεν πείθει για την δουλειά του) που υποτίθεται είχε κάνει έρευνα για τον Τεκτονισμό (όπως και για τα Ναρκωτικά) και είχε γεμίσει την αγορά με τα βιβλία του τα οποία αποκάλυπταν όλα τα μυστικά, έλεγε για την τελετή της μύησης:

"Κάθεται το υποψήφιο μέλος γονατιστός και απο πάνω του ο Μ. Διδάσκαλος με ένα σπαθί τον σταυρώνει.
Στην συνέχεια λέει: Το ξίφος αυτό που σήμερα σε χρήζει μέλος, αύριο θα σου ξεσκήσει τα σωθηκά αν μαρτυρίσεις τα μυστικά μας ... "

Αυτά είναι για γέλια. Απλώς γίνεται μια σύσταση να τηρηθούν τα μυστικά της οργάνωσης περισσότερο σαν σεβασμός την παράδοση.
Αν ο άλλος είναι πολυλογάς απλώς έχασαν.
Το σίγουρο είναι οτι δεν χάνει το κεφάλι του απο το ξίφος...

Edited by - Stavros_Η on 04/06/2004 14:55:46

Edited by - Stavros_Η on 04/06/2004 15:11:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 15:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η
quote:

Όσον αφορά τις συνεδρίες προφανώς θα εννοείς τις λευκές εορτές τις οποίες μόνο αυτές μπορούν να παρακολουθήσουν αμύητοι αν δεν κάνω λάθος.

Λευκές εορτές αναφέρονται οι ανοιχτές εκδηλώσεις.

Δηλαδή: http://www.grandlodge.gr/anikti0.html

Μπορείς όμως να παρακολουθήσεις και αυτό που λέω στο προηγούμενο μου post σαν σκέλος β)

quote:

Επίσης δεν καταλαβαίνω αυτό που λες περί «τμημάτων», και αυτό που λες για την «συνοδεία». Δηλαδή χωρίς συνοδεία – και τι είδους συνοδεία απαιτείται - δεν μπορεί αμύητος να παρακολουθήσει κάτι έστω και μία εορτή ;

Πολύ απλά να είναι μαζί σου ένα άτομο το οποίο είναι μέλος


Edited by - Stavros_Η on 04/06/2004 15:07:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 15:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ μου, σ' ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις!

Η αλήθεια είναι ότι είσαι ιδιαίτερα παραστατικός!

quote:
β) Μετά το πρώτο μέρος ακολουθεί το δεύτερο, το οποίο αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι και είναι: παρεούλα, στρωμένα τραπέζια στην μεγάλη σάλα, φαγητό, κρασί, πούρα, κουβεντούλα για τον παναθηναικό, για τις χορεύτριες που συνόδευαν τον Σάκη στην Eurovision (μην ξεχνάμε οτι είναι μόνο άντρες...) κτλ.

Κατάλαβα: δηλαδή στις μεικτές δε μιλούν μόνο για τις χορεύτριες, αλλά και για τον ίδιο το Σάκη και μάλλον υπάρχει πολυφωνία στις ποδοσφαιρικές προτιμήσεις.

quote:
Μην ξεχνάς ακόμα οτι υπάρχουν και άνθρωποι οι οποίοι λένε περισσότερα απ'όσα πρέπει να λένε.

Υπάρχουν κι άλλα ενδεχόμενα πάντως, όπως: το να λένε ότι θα ήθελε κάποιος ν' ακούσει και αυτό ισχύει και για την περίπτωση του "δημοσιογράφου".


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 15:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Αγαπητέ Stavros_Η

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Συνοψίζοντας αν αντιλαμβάνομαι σωστά αμύητος δεν παρακολουθείς το κυρίως μέρος απλά μόνο μπορείς αν έχεις γνωστό να πάρεις μέρος στο τσιμπούσι που ακολουθεί.

quote:
(μην ξεχνάμε οτι είναι μόνο άντρες...) κτλ.

… όχι το ξεχνάμε γιατί όπως προείπαμε δεν είναι μόνο άντρες αλλά υπάρχουν και γυναίκες στο μικτό τεκτονισμό.

Άλλωστε τι έχει ο Σάκης μια χαρά παλικάρι είναι, να μην μιλήσουμε και εμείς για αυτόν λιγουλάκι .....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 16:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η
quote:

… όχι το ξεχνάμε γιατί όπως προείπαμε δεν είναι μόνο άντρες αλλά υπάρχουν και γυναίκες στο μικτό τεκτονισμό.

Βρε παιδί μου, αμέσως να σε πιάσει το φεμινιστικό σου , μιλάω για όσα γίνονται στην Μεγάλη Στοά και την Εθνική Μεγάλη Στοά που είναι αμιγείς και με αυτοκόλητο authorized dealer της Βασιλικής Στοάς της Αγγλίας, άρα πιο κοντά στις "παραδόσεις" του τεκτονισμού.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 18:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ Stavros_Η,

είναι λογικό ο καθένας να παινεύει το σπίτι του (και μιλώ για τους φίλους σου εν προκειμένω), γιατί αλλιώς ...θα πέσει να τον πλακώσει.

Εν πάσει περιπτώσει, επέτρεψέ μου να καταγράψω κάποιες πληροφορίες, τις οποίες βρήκα σε ιστοσελίδα Βρετανικής Στοάς: η πρώτη γυναίκα, η οποία έγινε δεκτή στον Τεκτονισμό ήταν η Elizabeth Aldworth (το γένος St. Leger) το 1735 (δηλ. επικρατούσας της "παραδόσεως") από τη Μεγάλη Στοά της Ιρλανδίας.

Η συγκεκριμένη δε πληροφορία κοινοποιήθηκε σε σχετικό άρθρο Τεκτονικού περιοδικού της Μεγάλης Στοάς της Αγγλίας το 1921, όπου καταγράφησαν και τα σχετικά αποσπάσματα από τα πρακτικά της εν λόγω συνεδρίασης.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/06/2004 18:56:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 23:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya
Χα Χα Χα (3 φορές).

Ολα τα γνωστά και μη εξαιρετέα μασονάκια περασαν να πουν τί?
Τις γνωστες π@π@ριες για τυπικά - παραδόσεις - κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π.

Να ρωτήσω λοιπό όλους εσάς που υποτίθετε οτι προάγεται το πνεύμα.
Στο 2004 πώς γίνεται να μην δέχεστε γυναικες και μαύρους στις στοες σας? Ρε μπας και είστε ανέραστοι και ρατσιστές?

Εξηγήστε μου ακομα αν αποδεχεστε το μέλος FM που σας έκανε τα τοπικς (ας μην πω πως. Ξέρετε, εκει που ασκειτε το αρχαιότερο επάγγελμα).

Ε ρε γιαουρτι που πάει χαμένο. *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 00:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya
+ one more απορία... (πάλι τρεις τελίτσες)

Πείτε μου αγαπητοί ελευθερομασόνοι γιατί είστε διασπασμενοι σε Εθνικές-Μικτες-Αμιγεις και δε ξερω και γω πόσες άλλες Μεγάλες και Μικρες στοες. Υποτιθετε οτι λετε ο ενας τον αλλο Α-ΔΕΛΦΟ. *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 01:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
Stavros_Η
quote:
ΜΕΓΑΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΣΤΟΑΣ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΠΤΩΧΕΥΣΗΣ, Η ΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗ ΣΤΟ ΧΑΑ, ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΟΥ ΕΚΡΕΜΟΥΝ ΔΕΚΑΔΕΣ ΑΓΩΓΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΟΥ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ 3 ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ.
ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΔΕ, ΦΙΓΟΥΡΑΡΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΑΝΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΚΑΙ ΒΟΥΛΙΑΞΕ ΣΤΑ ΧΡΕΗ.

ενοεις δηλαδη οτι ο εν λογω κυριος ειναι απατεωνας?

Μηπως τον μπερδευεις με τον Μπατατουδη?? ή τον Κοντομηνα???(καθολα εντιμοι κυριοιεφοσον δεν εχει αποφανθει η δικαιοσυνη για το αντιθετο) που ειχαν ποδοσφαιρικες ομαδες.

Μηπως θα επρεπε... ειτε να δωσεις περισοτερα στοιχεια ή (εαν δεν εχεις) να ανακαλεσεις και να τροποποιησεις το μηνημα σου??

Labolas Glasya


quote:
Να ρωτήσω λοιπόν όλους εσάς που υποτίθετε οτι προάγεται το πνεύμα.
Στο 2004 πώς γίνεται να μην δέχεστε γυναικες και μαύρους στις στοες σας? Ρε μπας και είστε ανέραστοι και ρατσιστές?


και το θεμα γυναικες αλλα και το θεμα εγχρωμοι ειναι μερος της παραδοσης του τεκτονισμου
υπαρχουν ομως ανα τον κοσμο στοες μικτες που δεχονται γυναικες
αλλα και στοες (prince hall νομιζω τις λενε...) που δεχονται εγχρωμους.

Το μελος FM δεν ειναι εδω γιατι εκανε τις επιλογες του ως ελευθερος ανθρωπος..και αν εκανε τα τοπικς μπορδελο δεν ειναι τα τοπικς δικα μου ή δικα σου αλλα του.. admin
Αυτος ας νοιαστει...
Το μελος FM απεδειξε περιτρανα..... την δαρβινικη θεωρεια
Ευχομε να μην υπαρχουν μυμητες
Εαν το γιαουρτι που ανεφερεις εχει σχεση με τον FM λυπαμε αλλα εφυγε και δεν αφησε τηλ ουτε διευθηνση για να του το στειλεις οποτε μπορεις να το κρατησεις για παρτη σου

quote:
Πείτε μου αγαπητοί ελευθερομασόνοι γιατί είστε διασπασμενοι σε Εθνικές-Μικτες-Αμιγεις και δε ξερω και γω πόσες άλλες Μεγάλες και Μικρες στοες. Υποτιθετε οτι λετε ο ενας τον αλλο Α-ΔΕΛΦΟ.

ηταν πολυς λαος μαζεμενος σε ενα κτηριο και δεν χωρουσαν και ειπαν να ποιασουν και αλλα

ελευθερη ανθρωποι ειναι

αληθεια πες μου και εσυ κατι
Γιατι ζεις χωρια απο τους γονεις σου (ελπιζω)
ΟΙΚΟ-ΓΕΝΕΙΑ δεν ειστε??

δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 03:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Αγαπητέ Labolas Glasya

Νομίζω πως δεν διαβάζεις και πολύ καλά τα post που ήδη έχουν γραφτεί άλλως δεν θα είχες τέτοιες απορίες (αναφέρομαι στο αν υπάρχουν γυναίκες έγχρωμοι κλπ).

Όσο για την διάσπαση σε μικτές ή αμιγείς στοές ε αυτό έπρεπε να το καταλάβεις από τα συμφραζόμενα.

Είναι δυνατόν στην ίδια στοά να γίνονται συζητήσεις και για Σάκη και για το μπαλέτο του? Μπάχαλο θα το έκαναν, είπαν λοιπόν να διασπαστούν… έτσι για να μπορούν να συζητάνε καλύτερα.

quote:
Χα Χα Χα (3 φορές).

χμμμ ... να και άλλος ένας από τους μη εξαιρετέους ... ένας ένας εκδηλώνεται

Edited by - elpida on 05/06/2004 03:11:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 21:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η
quote:

είναι λογικό ο καθένας να παινεύει το σπίτι του (και μιλώ για τους φίλους σου εν προκειμένω), γιατί αλλιώς ...θα πέσει να τον πλακώσει.

Zadok κάθε άλλο !!

Την άποψη που μεταφέρω, οτι ο τεκτονισμός καμία σχέση δεν έχει με όσα αναφέρονται και οτι την συγκεκριμένη περίοδο βρίσκεται στην πιο παρακμιακή του φάση την αναφέρουν οι ίδιοι οι τέκτονες.

Ξέρεις, η πρώτη φορά που ήρθα σε επαφή με τον τεκτονισμό ήταν μέσω του καθηγητή μου στο πανεπιστήμιο με την επίβλεψη του οποίου εκπονούσα το διδακτορικό μου.

Σαν "ψαράς" λοιπόν κι εγώ, τον ρωτούσα όλα όσα συζητάμε εδώ και όσα έχουμε συζητήσει στα παλιότερα topics και το κυριότερο τον ρώτησα γιατί αξίζει να γίνει κανείς μασόνος και τι θα κερδίσει.

Η απάντηση του ήταν η εξής: "Αν θές να μάθεις δύο - τρία πράγματα περισσότερα απο αυτά που ξέρεις τώρα και να λύσεις τις απορίες που έχεις, αξίζει τον κόπο να ρίξεις μια ματία εκ των έσω.

Αν επιθυμείς επαγγελματικό ή οικονομικό ώφελος, ξέχασε το γιατί θα χάσεις τον χρόνο σου. Καλύτερα να πάς να γίνεις μέλος στο Ekali Club ή στο Politia Tennis Club..."

Drumx...

quote:

Μηπως τον μπερδευεις με τον Μπατατουδη?? ή τον Κοντομηνα???(καθολα εντιμοι κυριοιεφοσον δεν εχει αποφανθει η δικαιοσυνη για το αντιθετο) που ειχαν ποδοσφαιρικες ομαδες.

Μηπως θα επρεπε... ειτε να δωσεις περισοτερα στοιχεια ή (εαν δεν εχεις) να ανακαλεσεις και να τροποποιησεις το μηνημα σου??


Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το υφός σου ...
Νομίζω οτι τα στοιχεία που έδωσα είναι υπέρ-αρκετά για να ψάξει κάποιος να βρεί για τι μιλάω. Ούτε ο Μπατατούδης, ούτε ο Κοντομηνάς είναι εργολάβοι και δεν ξέρω και τι ρόλο βαράνε (αν βαράνε...) στην Μασωνία.

Λές να έχω κάποιο ιδιαίτερο συμφέρον ή ώφελος με το δυσφημίσω κάποιον συνάνθρωπο μου ?

Μίλησα πουθενά εγώ για ΑΠΑΤΕΩΝΑ ??? Το συγκεκριμένο παράδειγμα το ανέφερα για να δείξω σε όσους θεωρούν την Μασονία κέντρο οικονομικής δύναμης και τους Μασώνους μεγιστάνες, οτι ο συγκεκριμένος άνθρωπος, Μασώνος 33ου βαθμού, ο οποίος έχει διατελέσει Μέγας Διδάσκαλος της Εθνικής Μεγάλης στοάς την δεκαετία του 90, είναι ΠΑΜΦΤΩΧΟΣ και κυνηγημένος ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ...

Αυτό το περιστατικό γνώριζα, αυτό και ανέφερα.
Προφανώς θα υπάρχουν άλλες χιλιάδες παρόμοιες περιπτώσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 21:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Ο LABOLAS GLASYA EIΠΕ: "Χα Χα Χα (3 φορές).

Ολα τα γνωστά και μη εξαιρετέα μασονάκια περασαν να πουν τί?
Τις γνωστες π@π@ριες για τυπικά - παραδόσεις - κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π.

Να ρωτήσω λοιπό όλους εσάς που υποτίθετε οτι προάγεται το πνεύμα.
Στο 2004 πώς γίνεται να μην δέχεστε γυναικες και μαύρους στις στοες σας? Ρε μπας και είστε ανέραστοι και ρατσιστές?"

ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΛΕΞΕΙΣ
ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΑΞΕΙΣ
ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ
ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΙΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΑΣ
ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ ΣΑΣ.

ΙΝΤΙΡΑ ΓΚΑΝΤΙ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"

Edited by - gretel on 05/06/2004 21:40:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 23:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ Stavros_Η,

όπως είπα και πιο πάνω, για να σου μιλούν έτσι οι φίλοι σου και ο αξιόλογος καθηγητής για το χώρο αυτό, σίγουρα ξέρουν τί κάνουν...

Όμως η αλήθεια είναι, ότι και εγώ συνεπέρανα από το αρχικό σου ποστ περί του Μεγάλου Διδασκάλου ότι δε μιλάς για πρώην κι ότι εμμέσως πλην σαφώς τον χαρακτηρίζεις απατεώνα.
Συγγνώμη, αλλά νομίζω ότι δεν ήσουν αρκετά σαφής.

Κάτι μου θυμίζει αυτή η ιστορία... Ζακ ντε Μολαί τον λέγανε;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 13:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Το βλέπω το λουκέτο... έρχεται και σ' αυτό το topic.

Τελικά κατάλαβα πως στο συγκεκριμένο θέμα, η συζήτηση μπορεί να φτάσει μέχρι ένα στάδιο όπου έχουν λεχθεί και δοθεί κάποιες καλές πληροφορίες για βιβλία, για τις συγκεντρώσεις για τα τυπικά αυτών κλπ. Πιστεύω πως το θέμα του Τεκτονισμού δεν μπορεί να πάει παρακάτω όχι γιατί οι συνομιλητές δεν είναι ικανοί, αλλά γιατί ο Τεκτονισμός όπως ελέχθη είναι καθαρά βιωματικός.

Αν κάποιοι έχουν πρόβλημα με το καταστατικό του περί μαύρων και γυναικών ας μας πούνε γιατί πυροβολούν μανιασμένα κάθε σχετικο topic. Που αποσκοπούν οι δηλώσεις τους αφού τόσο οι μαύροι, όσο και οι γυναίκες όπως είναι γνωστό και αποδεδειγμένο μπορούν να είναι Τέκτονες, οπότε όσοι κάνουν καυστικές αναφορές στα σχετικά θέματα μάλλον τζάμπα καταναλώνουν το bandwidth του server.

Βιβλία υπάρχουν πολλά, το Internet επίσης βρίθει πληροφοριών για τον Τεκτονισμό. Κάθε σχετικό topic που ανοίγεται στο Esoterica είναι χρήσιμο, αλλά μέχρι το βαθμό της εναρκτήριας πληροφόρησης. Το θέμα δεν μπορεί να προχωρήσει σε βάθος γιατί η πρόσθετη και ολοκληρωμένη πληροφόρηση μπορεί να έλθει μόνον μέσα από την ενεργό συμμετοχή σε κάποια Τεκτονική στοά.

Κατά τη γνώμη μου τα στάδια της ενημέρωσης έχουν ως εξής: Διαβάζω τα σχετικά topics --> αντλώ γενικές πληροφορίες --> αγοράζω σχετικά βιβλία και ελέγχω-διασταυρώνω τις πληροφορίες μεταξύ τους και παράλληλα αντλώ πληροφορίες από το Internet --> στο στάδιο που έχω καταλήξει σε μια όσο το δυνατόν ολοκληρωμένη εικόνα αποφασίζω αν θα προχωρήσω σε βάθος ως μέλος ή αν θα παραμείνω στο προηγούμενο στάδιο.

Μυστικά και κεκρυμμένες πληροφορίες θα βρείτε παντού, σε κάθε οργανισμό, εταιρεία, θρησκεία και σύστημα πίστης. Η αποκάλυψη των μυστικών και των πρόσθετων πληροφοριών μπορεί να επέλθει μόνο με την ενεργό συμμετοχή. Αυτό το βίωσα κι εγώ ως μέλος του οργανισμού Rotary International. Όπως έλεγε και ο Αινστάϊν, η γνώση επιτυγχάνεται μόνον με την επαφή με το αντικείμενο, όλα τα άλλα είναι απλή πληροφόρηση...

Sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 14:02:45  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΓΡΑΨΕΙ.

ΑΛΛΑ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΔΩ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ.

Stavros_Η

quote:
ΕΠΙΣΗΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΜΑΣΩΝΙΚΕΣ ΣΤΟΕΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΡΟΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΦΟΒΕΡΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ Η ΣΥΝΕΔΡΙΑ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΣΤΟΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΕΠΙΠΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΗΣ EURIVISION ΑΦΙΕΡΩΘΗΚΕ ΣΧΕΔΟΝ ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΟΥ ΣΑΚΗ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ SHAKE-IT, ΣΥΝΟΔΕΙΑ ΕΔΕΣΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΦΘΟΝΟΥ ΟΙΝΟΥ.

ΟΥΔΕΝ ΑΝΑΛΗΘΕΣΤΑΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΙΟΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΑ.

Labolas Glasya

quote:
Ολα τα γνωστά και μη εξαιρετέα μασονάκια περασαν να πουν τί?
Τις γνωστες π@π@ριες για τυπικά - παραδόσεις - κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π.

Στο 2004 πώς γίνεται να μην δέχεστε γυναικες και μαύρους τις στοες σας? Ρε μπας και είστε ανέραστοι και ρατσιστές?



ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΤΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΓΕΝΗΣ ΕΙΣΑΙ (ΔΥΣΤΗΧΩΣ) ....
ΑΠΛΑ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ....
ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ...
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟΕΣ ΜΙΚΤΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΜΙΓΕΙΣ....
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΜΑΥΡΟΥΣ Η ΟΧΙ ΕΧΕΙ ΔΩΣΗ ΦΩΤΟ Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΡΑΜΟΓΛΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 18:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η
quote:

Αγαπητέ Stavros_Η,

Όμως η αλήθεια είναι, ότι και εγώ συνεπέρανα από το αρχικό σου ποστ περί του Μεγάλου Διδασκάλου ότι δε μιλάς για πρώην κι ότι εμμέσως πλην σαφώς τον χαρακτηρίζεις απατεώνα.
Συγγνώμη, αλλά νομίζω ότι δεν ήσουν αρκετά σαφής.


Αν δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση τότε λάθος δικό μου.
Δεν αναφερόμουν στον ενεργεία Μ.Δ.
Όχι τίποτε άλλο αλλα μην πέσουμε και στα χέρια του και μας ξεζουμήσει επειδή τον συκοφαντούμε ... (Σαν δικηγόρος που είναι )


quote:

Κάτι μου θυμίζει αυτή η ιστορία... Ζακ ντε Μολαί τον λέγανε;


Για πές μου κι εμένα τι εννοείς.

Εγώ τον Jacques de Molay τον θεωρώ ΜΑΡΤΥΡΑ, θύμα του ψυχοπαθή Βασιλιά Φιλίππου της Γαλλίας.

Απο κανέναν ιστορικό δεν έχω διαβάσει να του προσάπτεται η κατηγορία του απατεώνα. Αν και το θέμα μας δεν είναι οι Ναίτες, αν εσύ ξέρεις κάτι περισσότερο σε παρακαλώ να το καταθέσεις έτσι ώστε να μην ζούμε στο μαύρο σκοτάδι και εκτιμούμε λάθος προσωπικότητες.

quote:

ΟΥΔΕΝ ΑΝΑΛΗΘΕΣΤΑΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΙΟΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΑ.


Αγαπητέ μου Avatar, εκτός των σταθερών συναντήσεων της Δευτέρας και της Τετάρτης ΚΑΙ οι υπόλοιπες μέρες της εβδομάδας χρησιμοποιούνται ενίοτε για συναντήσεις. Μια απο αυτές ήταν και το συγκεκριμένο Σαββάτο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 18:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ μου Stavros_H,

αναφερόμουν στις κατηγορίες, οι οποίες είχαν προσαφθεί εναντίον του Ζακ ντε Μολαί και οι οποίες αφορούσαν σε διάφορες, υποτίθεται, παράνομες δραστηριότητες και οι οποίες αφορούσαν και σε οικονομικά θέματα.

Όσοι έχουμε μελετήσει τη συγκεκριμένη υπόθεση και εκ των υστέρων φυσικά γνωρίζουμε ότι ο κατηγορούμενος ήταν τελικά μάρτυρας.
Ελπίζω να κάλυψα το ερώτημά σου.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2004, 11:45:03  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους και όλες.

Τα Ελληνικά βουνά είναι τέλεια, ειδικά η περιοχή μεταξύ Παρνασσού, Οίτης, Καλλίδρομου και περιμετρικός της Λαμίας είναι πανέμορφη και αξίζει να πάρετε ένα Jeep ( νοικιάστε αν δεν έχετε ) και να γυρίσετε όλα αυτά τα μέρη.
Μην πάτε μέσα από τους κεντρικούς δρόμους αλλά μέσα από τους χωματόδρομους και τα μικρά χωριουδάκια, θα ανακαλύψετε μια Ελλάδα που δεν τη φαντάζεστε.

Συγνώμη για τον πρόλογο αλλά είμαι ακόμα επηρεασμένος από την 4ήμερη παραμονή μου εκεί.

Στο θέμα μας τώρα.

quote:
Οι συγκεκριμένοι πλέον αναγνωρίζονται ώς "Τέκτοντες εν σιγή" ……

«Εν ύπνο»

quote:
1. Υπάρχει "προσωπική εμπειρία" ουσιαστική χωρίς να είσαι μέλος;

Ασφαλώς και δεν υπάρχει και ουδείς μπορεί να το αμβισβητήσει αυτό.
Μπορείς όμως με διάφορες παραδοχές να φτάσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο το οποίο είναι ικανό να σου προσφέρει μια χαραμάδα γνώσης.
Αν πάλι έχεις την σωστή κρίση μπορείς να καταλάβεις πάνω-κάτω τι συμβάνει και πίσω απο την χαραμάδα αυτή.
Τι θέλω να πώ με αυτό.
Αν έχεις συλλέξει γνώμες για ένα θέμα απο διάφορους ανθρώπους (πολλές φορές και ανεξάρτητους μεταξύ τους) οι οποίες συγκλίνουν, δεν μπορεί μάλλον αυτή η άποψη θα είναι σωστή.
Δεν πάυει όμως να υπάρχει και ο κίνδυνός του σφάλματος όπως προείπα.

Όταν δε βιώσεις κάτι δεν μπορείς να έχεις την δική σου άποψη όσες παραδοχές και να κάνεις. Μόνο αν βιώσεις μπορεί να πείς κάτι και αυτό πάλι θα είναι Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ προσωπική βίωση. Άλλος μπορεί να σου πεί κάτι άλλο πάνω στο ίδιο θέμα, απλά διότι ο καθένας βιώνει το κάθε τι διαφορετικά.

quote:
β) Μετά το πρώτο μέρος ακολουθεί το δεύτερο, το οποίο αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι και είναι: παρεούλα, στρωμένα τραπέζια στην μεγάλη σάλα, φαγητό, κρασί, πούρα, κουβεντούλα για τον παναθηναικό, για τις χορεύτριες που συνόδευαν τον Σάκη στην Eurovision (μην ξεχνάμε οτι είναι μόνο άντρες...) κτλ.

Γι’ αυτό δε θα γίνω μασόνος ποτέ μου, για να μην ακούω για τον Παναθηναϊκό. Αν μιλάγανε μόνο για το Θρύλο κάτι θα γινόταν.

quote:
"Κάθεται το υποψήφιο μέλος γονατιστός και απο πάνω του ο Μ. Διδάσκαλος με ένα σπαθί τον σταυρώνει.
Στην συνέχεια λέει: Το ξίφος αυτό που σήμερα σε χρήζει μέλος, αύριο θα σου ξεσκήσει τα σωθηκά αν μαρτυρίσεις τα μυστικά μας ... "

Εμ !!! Νάτα σιγά μην τους αφήσουν να πούν πως πήρε το ντάμπλ ο Βάζελος.

quote:
Αν ο άλλος είναι πολυλογάς απλώς έχασαν.
Το σίγουρο είναι οτι δεν χάνει το κεφάλι του απο το ξίφος...

Φτού !!!!! Κρίμα !!!!

quote:
Ε ρε γιαουρτι που πάει χαμένο. *

Labolas Glasya μπορείς και να το ξανατρώς αμέσως μόλις το βγάζεις !!!!
Ε να μην πηγαίνει χαμένο μιάς και είναι και επεξεργασμένο !!!!

quote:
Το βλέπω το λουκέτο... έρχεται και σ' αυτό το topic.

Είναι στην πρώτη σελίδα αγαπητέ Oculatis Abis για να μην το ψάχνει ο καλός μας Admin.

Υ.Γ. 1 Stavros_Η Τα λόγια σου τα χρησιμοποίησα απλά για να κάνω χιούμορ ελπίζω να μην παρεξηγηθείς.

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2004, 12:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η
quote:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους και όλες.

Τα Ελληνικά βουνά είναι τέλεια, ειδικά η περιοχή μεταξύ Παρνασσού, Οίτης, Καλλίδρομου και περιμετρικός της Λαμίας είναι πανέμορφη και αξίζει να πάρετε ένα Jeep ( νοικιάστε αν δεν έχετε ) και να γυρίσετε όλα αυτά τα μέρη.
Μην πάτε μέσα από τους κεντρικούς δρόμους αλλά μέσα από τους χωματόδρομους και τα μικρά χωριουδάκια, θα ανακαλύψετε μια Ελλάδα που δεν τη φαντάζεστε.

Συγνώμη για τον πρόλογο αλλά είμαι ακόμα επηρεασμένος από την 4ήμερη παραμονή μου εκεί.


Ήσουν απο τους τυχερούς που ακολούθησαν κατα πόδας το Ράλυ Ακρόπολις ή μου φαίνεται ??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2004, 21:41:36  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Stavros_Η ΑΠΛΑ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ....

quote:
ΟΥΔΕΝ ΑΝΑΛΗΘΕΣΤΑΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΙΟΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΑ.

ΣΑΒΒΑΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ....

ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΚ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ ΕΙΝΑΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2004, 23:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
quote:

ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΣΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ESOTERICA ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ FORUM. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ Ή ΜΑΣΟΝΙΑ.
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΕΝΩ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΜΑΣΟΝΟΥΣ.
ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΤΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΔΡΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.
ΤΕΛΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΣΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ Σ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ TOPICS.

xXx



---------->Ερώτηση...Τι είναι ο Ελευθεροτεκτονισμός?

Απάντηση

QUOTE

Freemasonry...vulgarly imagined to have begun with the Dionysian Architects or the German stone-builders, asopted St. John the Evangelist as one of its patrons, associating with him in order not to arouse the suspicion of Rome...thus covertly proclaiming itself the child of the Kabbalah and Essenism together

The Illustrious Albert Pike, 33o

Morals and Dogma of the Ancient and Accepted Scottish Rite of Freemasonry

UNQUOTE

--------->Ο Ελευθεροτεκτονισμός ειναι μια Γνωστικιστική/Καββαλιστική θρησκεία (ναι Θρησκεία) που έχει τους εξής στόχους:

a. Να καταστρέψει τον Παπισμό και να τσακίσει το Χριστιανισμό.

b. Να σπρώξει αυτόν τον πλανήτη στην Νέα Εποχή, δηλαδή στην πλήρη εγκαθίδρυση ανά τον κόσμο των τεκτονικών ιδεών, μέσω της πλήρους κυριαρχίας του Ελευθεροτεκτονικού Θείου Άρματος, ήτοι των Η.Π.Α.

---------->Υπάρχουν πολλά συστήματα τεκτονισμού, ειδικά στις Η.Π.Α. Prince Hall Masonry (ο τεκτονισμός των εγχρώμων), Ancient & Accepted Scottish Rite, etc.

---------->Ορισμένα συστήματα τεκτονισμού στις Η.Π.Α. δέχονται γυναίκες. Εδώ στην Ελλάδα, όχι, αλλά υπάρχει μια τεκτονική οργάνωση για τις γυναίκες των τεκτόνων που ονομάζεται Order of the Eastern Star. Η ίδια γυναικεία οργάνωση υπάρχει και στο εξωτερικό.

---------->Οι τέκτονες οικοιοποιούνται και σφετερίζονται το όνομα και την ιστορία των Πτωχών Συναδέλφων Στρατιωτών του Χριστού και του Ναού του Σολομώντος (Poor Fellow Soldiers of Christ and of the Temple of Solomon), οι οποίοι είναι πιο γνωστοί ώς Ναίται ή Knights Templar.

Παρά την εκτεταμένη παρα-φιλολογία επί του θέματος, είναι ιστορικά αποδεδειγμένο οτι:

a. Οι Ναίται δεν ήταν ούτε σατανιστές ούτε αιρετικοί ούτε στο συνολό τους είχαν καμμία σχέση με τους Ελευθεροτέκτονες.

βλ. The Templars, Piers Paul Reed

b. Οι Ναίται ήταν καλοί Καθολικοί, και πιστοί στρατιώτες του Χριστού ταγμένοι στην απελευθέρωση των Αγίων Τόπων. Ουδέποτε εσυνομώτησαν εναντίον του Πάπα ή εναντίον της Καθολικής Εκκλησίας.

------------>Το νέο Ελληνικό Κράτος είναι ένα κράτος το οποίο εδημιουργήθηκε απο τέκτονες συνομώτες, και βρίθει στην ιστορία του απο εκατοντάδες πολιτικούς, στρατιωτικούς, και θρησκευτικούς τέκτονες ηγέτες.

------------->Η δικτατορία του 1967 έγινε απο τέκτονες συνομώτες. Άπαντες οι φασίστες συνομώτες του 1967, ήσαν τέκτονες μέλη μιας απο τις πολλές "Στρατιωτικές" Τεκτονικές Στοές της Ελλάδος.

Ο Φοίνιξ των Χουντικών, είναι ένα απο τα αρχαιότερα και τυπικότερα Τεκτονικά Σύμβολα.

Ο Τεκτονισμός ήταν και παραμένει η Πέμπτη Φάλαγγα του Ελληνισμού. Σήμερα, ο Ελληνικός Τεκτονισμός είναι εξ' ολοκλήρου διαβρωμένος απο τις Αμερικανικές Μυστικές Υπηρεσίες, όπως ήταν και το 1967 όταν οι ηλίθιοι αφελείς αγνοί πατριώτες αλλα και αμόρφωτοι Έλληνες Αξιωματικοί επίστευσαν στα σωστά τους, ότι οι Τέκτονες Αδελφοί τους του Εξωτερικού (και δή του Λονδίνου) θα τους έδιναν στο πιάτο την Κύπρο.

------------->Πάμπολοι ανώτεροι και ανώτατοι Έλληνες Ορθόδοξοι Κληρικοί, ακόμη και Πατριάρχες, έχουν υπηρετήσει ώς Worshipful Masters Ελληνοφώνων Τεκτονικών Στοών σε Ελλάδα, Αίγυπτο, Παλαιστίνη, Κύπρο, και γενικότερα όπου υπάρχει Ελληνισμός.

------------->Απο τους πιο γνωστούς τέκτονες ήταν και ο Μουσταφά Κεμάλ Αττατούρκ. Ο τεκτονισμός της Grande Orient of France αλλά και της Grand Lodge of England είναι ευρύτατα διαδεδομένος στην Τουρκία, όπως φυσικά ήταν και στο κίνημα των Νεότουρκων, του οποίου προιόν είναι ο Κεμάλ.

------------->Ο Αγγλικός τεκτονισμός είναι εξ'ολοκλήρου υπεύθυνος για το κτίσιμο της Βρεταννικής Αυτοκρατορίας, όπως είναι υπεύθυνος και για την Αμερικανική Επανάσταση.

Οι Η.Π.Α.΄έμελε να γίνουν το Άρμα του G.A.O.T.U., δηλ. το όχημα της επικυριαρχίας των τεκτόνων στον κόσμο.


Suggested reading:

a. Fisher, Paul A.: Behind the lodge door

b. Pike, Albert: Morals and Dogma of the Ancient and Accepted Scottish Rite of Freemasonry

c. Robinson, John J.: Born in Blood

d. Epperson, Ralph: The Unseen Hand

e. Malachi, Martin: The keys of this blood (containing Pope Leo's encyclical, Humanum Genus)

f. Marrs, John: Rule by secrecy

g. Hall, Manly P.: Freemasonry and the Ancient Egyptians.

h. Regardie, Israel: A garden of pomegranates.
---------------------------------------------------------------------

Εάν είσαι Έλληνας Πατριώτης, και ειδικά εάν εργάζεσαι στα Σώματα Ασφαλείας ή στις Ένοπλες Δυνάμεις, ή σε κάποια σημαντική δημόσια υπηρεσία ΜΗΝ επιτρέψεις ΠΟΤΕ στο εαυτό σου να γίνει Τέκτονας...Θα αναγκαστείς να ΠΡΟΔΩΣΕΙΣ ΕΠΑΝΕΙΛΛΗΜΕΝΑ την πατρίδα σου.
---------------------------------------------------------------------

To the Brethren...

Oh that my body is severed in two in the midst, and divided to the North and South, my bowels burnt to ashes in the center and the ashes scattered to the four winds of heaven...
--------------------------------------------------------------------

"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 01:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ Den Ulv,

θα σου συνιστούσα να διαβάσεις ο ίδιος τα βιβλία, τα οποία επικαλείσαι, διότι πολύ φοβούμαι ότι έχεις αντιγράψει πολλές... παραποιημένες πληροφορίες από πηγή την οποία δε μας αναφέρεις.

Επίσης, θα ήταν χρήσιμο να αναζητήσεις πληροφορίες για το Φοίνικα, το αρχαιο-ελληνικό αυτό σύμβολο, το οποίο επανεμφανίστηκε σε νομίσματα της Αναγέννησης στην Ιταλία.
(μία επίσκεψη στην Εθνική Πινακοθήκη κάποιες φορές δεν κάνει κακό... )


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 01:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ, ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΫΠΟΚΙΝΟΥΜΕΝΟΙ ΧΜΜΜΜ... ΚΑΤΙ ΔΕ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΗ ΚΑΙ ΦΑΝΑΤΙΣΜΕΝΗ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ.
ΟΤΑΝ ΦΑΝΑΤΙΖΕΣΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΨΕΜΑ ΚΙ ΕΣΥ ΕΜΠΑΘΗΣ (ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΕΣΥ, ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ ΤΟΥ 721 ΤΟ ΤΟΠΙΚ).

ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 01:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ (ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΗ ΟΠΤΙΚΗ) ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΤΗΣ ΑΜΑΘΕΙΑΣ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Haagenti
Νέο Μέλος

Croatia
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 01:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Haagenti
AN 8ELETE NA MA8ETE KATI GIA TON TEKTONISMO - MASONIA RIXTE MIA MATIA STA PROIGOUMENA TOPIC KAI 8A KATALABETE TI ESTI ...ADELFIKI AGAPI.

Βλέπε - Άκου - ΣώπαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 02:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
quote:

Αγαπητέ Den Ulv,

θα σου συνιστούσα να διαβάσεις ο ίδιος τα βιβλία, τα οποία επικαλείσαι, διότι πολύ φοβούμαι ότι έχεις αντιγράψει πολλές... παραποιημένες πληροφορίες από πηγή την οποία δε μας αναφέρεις.

Επίσης, θα ήταν χρήσιμο να αναζητήσεις πληροφορίες για το Φοίνικα, το αρχαιο-ελληνικό αυτό σύμβολο, το οποίο επανεμφανίστηκε σε νομίσματα της Αναγέννησης στην Ιταλία.
(μία επίσκεψη στην Εθνική Πινακοθήκη κάποιες φορές δεν κάνει κακό... )


Είναι αξιοσημείωτο ότι δεν υποστηρίζεις ότι αυτά που αναφέρω είναι λάθος, απλά προσπαθείς να πείσεις αλλήλους ότι δήθεν παραποιώ " πληροφορίες" .

Άρα γε, τον εαυτό σου έχεις καταφέρει να τον πείσεις ότι αυτά που αναφέρω είναι λάθος?

Πιστεύω ότι εννοείται, αλλά πραγματικά έχω διαβάσει όλα ανεξαιρέτως τα ώς άνω βιβλία τα οποία ευρίσκονται στην προσωπική μου βιβλιοθήκη στις Η.Π.Α.

Αναρωτιέμαι πόσοι απο τους δήθεν τεκτονόφιλους έχουν διαβάσει cover-to-cover το Morals and Dogma? Ούτε κάν έχετε ακούσει τα βιβλία που αναφέρω.

Λυπάμαι.

---------->Αναρωτιέμαι εάν κανείς δήθεν τέκτονας, θα έχει την αναίδεια να τολμήσει να βγεί και να με διαψεύσει. Εάν το κάνει, θα έχει την πολύ δυσάρεστη έκπληξη να με δεί να δημοσιέυω πιστή μετάφραση της Παπικής Εγκυκλίου Humanum Genus...

---------------------------------------------------------------------

"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"

Edited by - Den Ulv on 08/06/2004 02:32:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 02:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Τότε... αγαπητέ μου, καλά θα κάνεις να μας υποδείξεις πού αναφέρονται (σελίδες) οι πληροφορίες τις οποίες επικαλείσαι, γιατί πιθανά δεν βλέπω καλά...

Επίσης, θα ήθελες να μας υποδείξεις στοιχεία για την ύπαρξη του

quote:
...Order of the Eastern Star...
στην Ελλάδα;

Είναι καιρός να μάθουμε λοιπόν και να μην προσπαθούμε να πείσουμε, όπως αναφέρεις.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy