ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ή ΜΑΣΟΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 15:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Αγαπητέ Gothic εν αναμονή λοιπόν ...

"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 15:39:38  Εμφάνιση Προφίλ
Η εικόνα της υπογραφής μου είναι μια σύνθεση όσων με ακολουθούν στο esoterica δύο χρόνια τώρα. Το nickname μου, το οποίο εκτός από την γραπτή του μορφή, συμβολίζεται από το ναυτικό κάβο και τα δύο πανιά από ιστιοφόρα στο πάνω μέρος την κορώνας και τον λύκο, που μου αποδόθηκε ως προσωνύμιο από τον αγαπητό μου Thoth.

Βέβαια στη σύνθεση δεν έβαλα τα όσα άλλα μου έχουν σούρει εδώ μέσα γιατί θα έπρεπε να κάνω patchwork και όχι σήμα.

Θα ήταν βέβαια παράληψη μου να μην ευχαριστήσω την αγαπητή μου Zadok που μου «ανέβασε» το εν λόγο σήμα.
Ευχαριστώ τα μάλα φιλτάτη !

Αγαπητή elpida, δε διαφωνώ ιδιαίτερα με τη σκέψη σου, απλά η απάντηση μου προς τον Beren ήταν όσο ποιο «λιτή», γινόταν.
Αν βέβαια θέλετε πολύ ευχαρίστως να ανοίξουμε ένα θέμα περί ελευθερίας και να το αναλύσουμε.

Που ξέρεις ίσως το «υλικό» αυτής της κουβέντας, που θα γίνει, να είναι μια πολύ καλή αφορμή για το ζωγράφισμα ενός πίνακα …… ή τη συγγραφή ενός ποιήματος.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 16:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Εντάξει το κατάλαβα, είμαι παντελώς εκτός θέματος .

Παραμένω λοιπόν για λίγο ακόμα – ας παραμείνω αισιόδοξη – στην αναμονή για περαιτέρω απαντήσεις στο προηγούμενο ερώτημά μου σχετικά με τον τεκτονισμό.

Όσο για το θέμα της ελευθερίας ας πάρει ο καθένας τα «πινέλα» του και ας πάμε αλλού για την δημιουργία ενός πίνακα ή ακόμα για την σύνθεση ενός ποιήματος όπως αναφέρει ο αγαπητός Ramoglou.

"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 16:03:11  Εμφάνιση Προφίλ
Το Topic που ζητήσατε elpida και Gothic

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=752




Edited by - Ramoglou on 11/01/2005 16:04:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 16:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Θα ήταν βέβαια παράληψη μου να μην ευχαριστήσω την αγαπητή μου Zadok που μου «ανέβασε» το εν λόγο σήμα.
Ευχαριστώ τα μάλα φιλτάτη !

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 21:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL

Γνωριζετε την παροιμια :
"Θελει η Π...... να κρυφτει αλλα δεν την αφηνει η χαρα" ??
Ετσι λοιπον δεν νομιζω οτι ο Τεκτονισμος ειναι Θρησκεια
ακομα και αν ηθελε να κρυφτει, πολλα θα περισσευαν

Υπαρχει η δυνατοτητα για καθε σκεπτρομενο ανθρωπο να
φιλοσοφισει και να αναζητηση τον Εσωτερο αληθη Εαυτο
εξω απο τις δομες της Θρησκειας.

Δεν ειναι πρωτογνωρο φαινομενο αυτο.
Ουτε βεβαια πως οποιοι ηταν εξω απο τον
ελεγχο της οποιας εξουσιας ηταν διοκωμενοι αυτοματα



Ο Ναιτικος σταυρος φιλε Gothic εχει τεσσερα ακρα και ειναι
πεπλατισμενος. Ως Ιπποτης τον γνωριζω. Αυτος με τις τρεις
οριζοντιες γραμμες ?? Περα απο το οτι τον φερει ο Παπας, ειδα οτι
ειναι και εμβλημα του 33ου βαθμου του λεγομενου Σκωτικου Τυπου ...

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight MIXAHΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BEREN
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 00:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BEREN
quote:
Βλέπω φίλε BEREN,ότι από όσα έγραψα,απαντάς επιλεκτικά σε ό,τι σου αρέσει

Ειδικά εσύ, αν είχες έστω και ένα μόριο ντροπής δεν θα έπρεπε να πεις τέτοια κουβέντα.

Ειδικά εσύ, που σε πάμπολα ερωτήματα που σου είχα απευθύνει δεν μου απάντησες ούτε μία λέξη ισχυριζόμενος ότι θα πονέσουν τα δαχτυλάκια σου και είχες καταλήξει να είμαι ανύπαρκτος γιά σένα?

Εκτος αυτού, χρόνος μου είναι περιορισμένος και έπρεπε να απαντήσω σε 3 συνομιλητές.

Εκτός αυτού,δεν το ήξερα ότι πρέπει να απαντάω σε κάθε πρόταση που γράφεις.Αν κοιτάξεις στην πρόσφατη απάντηση του Ramoglou σε μένα θα δεις ότι μου απαντάει μόνο σε μία φράση μου ενώ του είχα απευθύνει πολλές.Και καλά έκανε,αυτό ένιωθε να γράψει αυτό έγραψε.

Εκτός αυτού,μπορείς να μου υποδείξεις ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ?
Γιά τον Σιωνισμό που μου είπες να γράψω την γνώμη μου σου απάντησα ότι θα το κάνω άλλη φορά.
Δεν το ήξερα ότι οι επιθυμίες σου είναι διαταγές...

Στην πιό πρόσφατη ερώτηση που σου έκανα ,τι είναι ο παγκόσμιος ρυθμός μήπως μου απάντησες και δεν το αντιλήφθηκα?

quote:
ειδικά αυτή η γελειότητα περί διωγμών και εγκλημάτων που εξακολουθείς να διατυμπανίζεις,είναι το κάτι άλλο

Αμφισβητείς τους διωγμούς κατά των Χριστιανών επί 3 αιώνες Θεολόγε μου?
Αυτό δεν έχουν διανοηθεί να το αμφισβητήσουν ούτε οι φανατικότεροι δωδεκαθειστες.

Ή μήπως θέλεις να στο εξηγήσω με όρους, όπως κάρμα, γιά να το καταλάβεις καλύτερα?

quote:
Για το πρώτο σου ερώτημα πάντως δεν νομίζω να λάβεις απάντηση σοβαρή από τα εν λόγω άτομα

Με έχεις υβρίσει επανειλημένα με τον χειρότερο τρόπο,και δεν αντέδρασα.
Κατανόησα την ακραία αντίδραση σου,επειδή σε είχα ξεσκεπάσει και είχε φανερωθεί η υποκρισία σου.
Αλλά έχει και η υπομονή τα όρια της.
Προσπάθησε να συνομιλήσεις σοβαρά (αν μπορείς) και σταμάτα τις προσωπικές επιθέσεις.


Προς elpida:

Ο Μασονισμός δεν είναι θρησκεία,αλλά υπερθρησκεία.
Πιό συγκεκριμένα, Εωσφορική λατρεία.
Αύριο, πρώτα ο Θεός ,τα λέμε ,γιατί πρέπει να σηκωθώ στις 5:30.


quote:
Ετσι λοιπον δεν νομιζω οτι ο Τεκτονισμος ειναι Θρησκεια
ακομα και αν ηθελε να κρυφτει, πολλα θα περισσευαν

Πολλά περισεύουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 00:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Ο Ναιτικός φίλε Knight MIXAIL,όπως πολύ σωστά είπες είναι αυτός :

Επειδή μου είπες ότι τον είδες σε υψηλόβαθμους (τον δικό μου),αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι είναι το έμβλημα των εν ενεργεία και πρώην Κραταιών Διοικητών στο τάγμα των Ιπποτών του Ναού και μιλάω για σήμερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 00:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Απαντώ μόνο σε ένα....για τα υπόλοιπα έχει ήδη σχηματίσει γνώμη ο κόσμος.

Δεν αρνήθηκα τους διωγμούς αλλά τη γελειότατη σκέψη ότι αυτοί έφεραν ως φυσικό επακόλουθο τα εγκλήματα του χριστιανισμού επί μεσαίωνα.

Αλλά εσύ...κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

Edited by - Gothic on 12/01/2005 00:40:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 12:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida

BEREN

quote:
Ο Μασονισμός δεν είναι θρησκεία,αλλά υπερθρησκεία.
Πιό συγκεκριμένα, Εωσφορική λατρεία.

Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου αναλύσεις λίγο την λέξη υπερθησκεία.

Το «υπερ» νομίζω δίνει μία έμφαση μία μεγέθυνση μπροστά από την λέξη.
Από όσο εγώ έψαξα υπερθησκεία είναι ένα μίγμα θρησκειών και το συναντάμε σε συνδυασμό με την παγκοσμιοποίηση.
Μήπως εννοείς αυτό? Εάν ναι, συνειρμικά καταλήγουμε στο ότι η μασονία έχει θρησκευτική υφή και υπόσταση.

Με τον όρο «εωσφορική λατρεία» που αναφέρεις, αντιλαμβάνομαι πως υποστηρίζεις πως η μασονία έχει αντικείμενο λατρείας τον εωσφόρο.

Ποια ερμηνεία δίνεις στην λέξη εωσφόρος ?

Με βάση την περαιτέρω επεξήγησή σου και πάλι συνειρμικά καταλήγουμε στο ότι η μασονία έχει θρησκευτική υπόσταση.

Διακρίνω μία αντίφαση στα λεγόμενά σου.

Επίσης δεν είδα την τοποθέτησή σου όσον αφορά τον τεκτονικό γάμο - εάν φυσικά γνωρίζεις κάτι.
Προλαλήσαντες συμπερασματικά ανέφεραν πως νομικά δεν προσδίδει κάλυψη στα μέλη όπως ένας ορθόδοξος γάμος

Περιμένω να μου πεις εάν σωστά κατάλαβα τι πιστεύεις, καθώς και την ξεκάθαρη τοποθέτηση σου.

"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BEREN
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 00:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BEREN
Οσα ακολουθούν είναι ένα μικρό μέρος από το βιβλίο του αρχιμ.Επιφάνιου Θεοδωρόπουλου "Η Μασωνία υπό το φώς της Αλήθειας"


Γιατί όμως ο Τεκτονισμός έχει ιδίαν ονομασίαν διά τον θεόν?
Διατί δεν αρκείται εις την γενική και καθιερωμένη περί Αυτού λέξιν,εφ όσον όπως διακηρύτει δεν είναι θρησκεία?
Ο καθορισμός ειδικών προσωνυμίων και ιδιοτήτων του θεού είναι έργο των θρησκειών και όχι των απλών κοινωνικών και φιλανθρωπικών σωματείων ως ισχυρίζεται ότι είναι ο Τεκτονισμός.

Η παρουσία του ΜΑ.Τ.Σ πληροί αυτήν ασφυκτικώς.
Πανταχού και πάντοτε ακούεται ο Μ.Α.Τ.Σ.
Ούτε στις θρησκείες υπάρχει τόσο βαθέως θεοκεντρικός χαρακτήρας όσο στην Μασωνία.
Τα πάντα γίνονται προς δόξαν του Μ.Α.Τ.Σ.

Ρίψατε π.χ ένα βλέμμα στις δεκάδες των "Τυπικών" του Μασωνισμού.
Θα δείτε επί του άνω μ'ερους του εξωφύλλου να αναγράφονται τα αρχικά της φράσεως "Εις Δόξαν του Μεγάλου Αρχιτέκτονος του Σύμπαντος".

Ολες οι συνάξεις στις Στοές αρχίζουν και τελειώνουν,κατά τα "Τυπικά",διά της φράσεως"Εις Δόξαν του Μεγάλου Αρχιτέκτονος του Σύμπαντος".
Το άρθρο 171 του "Γενικού Κανονισμού της Γαλ.Μεγ.Ανατολής" ορίζει:
"Παν έγγραφον εξερχόμενον της Στοάς δέον να φέρει επί κεφαλής τον τίτλον "Εις Δόξαν του Μεγάλου Αρχιτέκτονος του Σύμπαντος".
Παρεμφερή ορίζει και ο "Γενικός Κανονισμός του Υπατου Συμβουλίου του 33ο της Ελλάδος".

Αλλά ούτε εις τα έγγραφα της Ιεράς Συνόδου,καθαρώς θρησκευτικής Αρχής υπάρχει τόση θεοσέβεια!
Και υπάρχει εις μία απλή ηθική και φιλοσοφική Εταιρεία?
Σε ποιά άλλη Οργάνωση (απαλλαγμένη εννοείται θρησκευτικού χαρακτήρα) ηκούσθη τόση θεοκρατία?
Μη πλανώμεθα,μόνο στις θρησκείες συμβαίνουν αυτά!

Ακόμη δε και προσευχές προς τον Μ.Α.Τ.Σ απατούνται συχνά.
Στην "Υιοθεσία Λυκιδέως"
"Ο Σεβάσμιος ακολουθούμενος παρά του Τελετάρχου,διευθύνεται πρός τον ΒΩΜΟ και ΣΤΡΕΦΟΜΕΝΟΣ ΠΡΟΣ ΑΝΑΤΟΛΑΣ απαγγέλει την ακόλουθη ευχή:
Μεγάλε Αρχιτέκτονα του Σύμπαντος εις Σε τον δημιουργήσαντα το Σύμπαν,τους αναρίθμητους κόσμους,οίτινες ακτινοβολούσι εν τη απείρω εκτάσει του στερεώματος ,εις Σε τον δημιουργήσαντα τον άνθρωπο και εγγράψαντα εις την καρδίαν αυτού,ως και εν πάσιν τοις έργοις δι ων τον περιέβαλες ,τον Νόμον της προόδου και της αγάπης ,ίνα χρησιμεύσει αυτώ ως οδηγός εις την οδόν της ευτυχίας,πρός Σε ημείς οι Τέκτονες ,ΕΙΣ ΟΥΣ ΕΔΟΘΗ Η ΧΑΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩΣΙ ΤΟΝ ΕΞΟΧΟΝ ΤΟΥΤΟ ΝΟΜΟΝ ,ταπεινώς προσφέρωμεν σήμερον νέο δείγμα σεβασμού,αφοσιούντες από τούδε εις την ΛΑΤΡΕΙΑΝ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ τέκνον αγαπητόν.
Καταπέμψον εφ ημάς ακτίνα της απείρου σου διανοίας ίνα οι οδηγίαι και οι ευχαί ημών εκφρασωσι το υψιστον θελημα σου και ας αναπαρασταθεί η ακτίς αυτή διά του αναπτομένου τούτου πυρός.(Ο Σεβάσμιος ανάπτει το ΘΥΜΙΑΤΗΡΙΟΝ όπερ ευρίσκεται επι του ΒΩΜΟΥ) κλπ κλπ .

Ακολουθούν προσευχές που αντιστοιχούν σε διάφορες άλλες τελετές όπως "συζυγική αναγνώριση","Τεκτονικό Μνημόσυνο" κλπ.

Ερωτώμεν:
Εάν ταύτα δεν είναι θρησκευτική λατρεία,τότε τι είναι θρησκευτική λατρεία?
Τι περισσότερο πράττει η Εκκλησία?

Εν σελ. 20-21 του "Τυπικου Αρείου Πάγου του 30ου Βαθμου" λέγεται:
"Ελέχθη ότι ο άνθρωπος ήτο έκφυλος,ότι η δίοδος του εις την γήινη ζωή ήτο σειρά αθλιοτήτων ,πόνων και δακρύων και ότι είχε χάσει τα πνευματικά δώρα.Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΙΔΡΥΘΗ ΙΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟΝ".
Οχι ο Χριστιανισμός αλλά ο Τεκτονισμός θα αποκαταστήσει τον άνθρωπο...

Εν σελ. 41-42 λέγεται:
"Ο καθαρός ΓΝΩΣΤΙΚΙΣΜΟΣ ψυχή και μυελός του Ελευθεροτεκτονισμού..."

Εν σελ. 14 του "Τυπικού του 28ου Βαθμού του Ιππότου του Ηλιου" γράφεται:
"Προς στιγμήν ηδύναντο τις να πιστεύσει ότι ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΜΙΘΡΑ θα έδιδον εις τη δύση την θρησκεία την οποία ανέμενε.Αλλ ετέθησαν κατά μέρος και ενικήθησαν υπό του Χριστιανισμού.Οι διδασκαλίες όμως αυτών επέζησαν ΕΙΣ ΤΙΝΑΣ ΑΙΡΕΣΕΙΣ αναμεμιγμένες με ιδέες των ΜΑΝΙΧΑΙΩΝ,ΤΩΝ ΓΝΩΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΚΑΒΒΑΛΙΣΤΩΝ.
Διά του αγωγού δε τούτου εισηχθησαν και εις τον τεκτονισμο."

Οσον αφορά τον Εωσφόρο και την γνώμη της Μασωνίας περί αυτού δεν έχετε παρά να κοιτάξετε τις απόψεις αυτών των αιρέσεων...

Στα "Τυπικά των Τεκτονικών Λειτουργιών και Τελετών " γράφονται:

Εν τη μασωνία και διά της Μασωνίας παρέχεται:
"μύησις εις τον πνευματικόν βίον"
"ο καλύπτων τους οφθαλμούς πέπλος αφαιρείται"
"εξαγνίζεται η καρδία"
"εμπνέηται πνεύμα αρετής,ισχύος και αδελφότητος"
"ο θόρυβος του βέβηλου κόσμου και ο σάλος των ψευδών επιθυμιών...δεν δύνωνται να υπερπηδώσι τον ουδόν του ενδιαιτήματος της Σοφίας" (της Μασωνικής Στοάς δηλαδή)

Στη Μασωνία υπάρχει "φως δι ου δύναται τις να διακρίνει το αληθές εκ του ψεύδους,την αλήθεια εκ της πλάνης,το φως δε τούτο διαλύει τα σκότη των προλήψεων,καταδεικνύη ματαίους τους πρότερους φόβους και αντικαθιστά τας εσφαλμένας ,ψευδείς ή ανοήτους δοξασίας,διά γνώσεων ΟΡΘΩΝ,ΑΛΑΘΗΤΩΝ και ευλήπτων εις την διάνοιαν και την συνείδησιν,διά γνώσεων βασιζομένων επί της φύσεως και ΜΕΤΑΒΑΛΛΟΥΣΩΝ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΝ ΕΙΣ ΘΕΙΟΝ".

Μάλιστα....η Μασωνία δεν έχει δόγματα....έχει μόνο γνώσεις ορθές και αλάθητες!!!!!

"είσοδος των ψυχών των κεκοιμημένων Αδελφών ημών εις την μεγάλην ΟΥΡΑΝΙΟΝ ΣΤΟΑ ΟΠΟΥ ΛΑΜΠΕΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟ ΑΝΕΣΠΕΡΟΝ"!

Τι χρειάζεται ρε παιδιά τότε ο Χριστιανισμός με τις τόσες πλάνες,προλήψεις,ανόητες δοξασίες κλπ κλπ...???????
Εδώ έχουμε την Σωτηρία,την Αλήθεια,το Φως.

Οσοι πιστοί προσέλθετε να λάβετε το Εωσφορικό Φως!

Ελπίζω να έλαβες μέσω του Επιφάνιου κάποιες απαντήσεις φίλη elpida.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 00:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Μάάάλιστα...

Ο ερευνητής της αλήθειας BEREN πήρε ένα βιβλίο (γιατί σε άλλο δεν έχει αναφερθεί τόσον καιρό - ένα έχει) και το αντέγραψε.

Δεδομένης λοιπόν, της αληθείας των όσων περιχαρής μας ανέφερε:

quote:
Μη πλανώμεθα,μόνο στις θρησκείες συμβαίνουν αυτά!

Βέβαια! Είναι κακό να δοξάζεις το Θεό και κακό να προσεύχεσαι σε αυτόν.

Ε, πρώτη φορά ακούω και διαβάζω εν προκειμένω, ότι το να πιστεύεις τελικά στο Θεό είναι κατάπτυστον και σε καθιστά ιδρυτή θρησκείας!

Για το γεγονός ότι η τελετή της συζυγικής αναγνωρίσεως δεν είναι γάμος, καθώς και για το γεγονός ότι το Ορθόδοξο Πατριαρχείο δε θεωρεί τον Τεκτονισμό ασύμβατο με την χριστιανική πίστη, ούτε κουβέντα!!!!!!!!!!

Αναρωτιέμαι, στα σχολεία και στα δικαστήρια που έχουν στους τοίχους θρησκευτικές αναπαραστάσεις, σημαίνει ότι είναι Ναοί;

Μην παίζεις με τη νοημοσύνη μας, BEREN!

ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 13/01/2005 00:58:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 00:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas
Κοίταξε zadok μόνο εσύ αντέδρασες και το πήρες σαν υπονοούμενο..

Τώρα αν ενοχλήθηκες,
ωραία σκέψη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 01:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:

Κοίταξε zadok μόνο εσύ αντέδρασες και το πήρες σαν υπονοούμενο..

Τώρα αν ενοχλήθηκες,
ωραία σκέψη....


Έχεις δίκιο. Κακώς ασχολήθηκα μαζί σου.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aristidis
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 01:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aristidis
Aγαπητε BEREN
αναφερεις:

quote:


Στη Μασωνία υπάρχει "φως δι ου δύναται τις να διακρίνει το αληθές εκ του ψεύδους,την αλήθεια εκ της πλάνης,το φως δε τούτο διαλύει τα σκότη των προλήψεων,καταδεικνύη ματαίους τους πρότερους φόβους και αντικαθιστά τας εσφαλμένας ,ψευδείς ή ανοήτους δοξασίας,διά γνώσεων ΟΡΘΩΝ,ΑΛΑΘΗΤΩΝ και ευλήπτων εις την διάνοιαν και την συνείδησιν,διά γνώσεων βασιζομένων επί της φύσεως και ΜΕΤΑΒΑΛΛΟΥΣΩΝ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΝ ΕΙΣ ΘΕΙΟΝ".


Εαν διάβαζες το παραπάνω κείμενο χωρίς τις λεξεις "Στη Μασωνία υπάρχει"
Τι κακό μπορεί να υπάρχει;

Φιλικά

ΟΥΚ ΕΝ ΤΟ ΠΟΛΛΩ ΤΟ ΕΥ
http://freemasonry.bcy.ca/images_download/widows_pin.gifΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 01:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:



BEREN, ούτε για την σφραγίδα & φυλακτό του Μ.Κωνσταντίνου με την ανάποδη πεντάλφα μας είπες κάτι. Γιατί;

Ενημερωτικά, είναι από τη σελίδα 582 του βιβλίου του Ernst Lehner: "Symbols, Signs and Signets" (Σύμβολα, Σημάδια και Σφραγίδες), το οποίο εκδόθηκε στη Νέα Υόρκη από την World Publishing, το 1950.

Την ανάποδη πεντάλφα υιοθέτησε ο Μ.Κωνσταντίνος μετά τη νίκη του επί του Μαξέντιου και την υπογραφή του Έδικτου των Μεδιολάνων (Διάταγμα του Μιλάνου) το 313 μ.Χ.
Είναι εκείνο "Περί Ανεξιθρησκείας"...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 13/01/2005 01:38:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 01:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Μέχρι τώρα φίλε BEREN μας παρέθεσες χωρία που "προσπαθούν" να αποδείξουν ότι ο Τεκτονισμός είναι θρησκεία. Λίγο πριν το τέλος καταλάγεις και αποφασίζεις ότι τελικά ο Τεκτονισμός, όχι μόνο είναι θρησκεία, αλλά και Εωσφορική. Πρώτον και ατυχώς για εσέ δεν κατάφερες να μας αποδείξεις ούτε μέσω δικών σου συμπερασμάτων, ούτε μέσω των παρατιθέμενων χωρίων το ότι ο Τεκτονισμός είναι θρησκεία. Πάραυτα το προσπερνάς και του αποδίδεις και ιδιότητα θρησκείας ως Εωσφορική! Αφήνοντας στην άκρη την έννοια του Εωσφόρου, που στα χωρία που παραθέτεις αναφέρεται ο Εωσφόρος; Μήπως μιλάς για το Φως το ανέσπερον; Που βρίσκεις το κακό και το ύποπτο; Μήπως ο Χριστιανισμός τελεί υπό άλλο "Φως" ή μήπως στο σκότος;

Προσπαθώντας να συνδέσεις (τεχνιέντως αλλά ατυχώς) τον Τεκτονισμό με κάποια θρησκευτικά στοιχεία, κάνεις την τρίχα τριχιά βαπτίζοντας το Φως σε ανίερο σκότος. Το ίδιο θα κάνεις και σε κάθε άλλη περίπτωση ασκώντας άριστα την τεχνική του Προκρούστη για να "κάτσουν" τα πράγματα όπως τα θέλεις.

Η έννοια του Μ.Α.Τ.Σ. δεν είναι δύσκολη στη σύλληψή της. Για κάθε Τέκτονα όπως γνωρίζεις βασικό στοιχείο των πιστεύω του είναι η πίστη στο Θεό, αλλά με την έννοια που εκείνος αποδίδει σε Αυτόν. Άλλος ο Θεός για τον χριστιανό, άλλος για τον μουσουλμάνο, άλλος για τον ινδουϊστή κλπ. Υπό την έννοια της πλήρους αποδοχής όλων αυτών των εκφράσεως του Θεού (γιατί μην ξεχνάς ότι ο Θεός είναι ένας...), επιβάλλεται Αυτός να προσφωνείται ως Μ.Α.Τ.Σ. (Μέγας Αρχιτέκτονας Του Σύμπαντος), έτσι ώστε συμβολικά να αναφέρεται σε όλους τους "Θεούς" αλλά παράλληλα σε κανέναν συγκεκριμένα, μη δείχνοντας ούτε εύνοια, ούτε και απόρριψη παρά μόνον ίσο σεβασμό προς όλους. Το ίδο συμβαίνει και στις Ροταριανές συγκεντρώσεις όπου παρευρίσκομαι ως Γραμματέας το ομίλου μου. Πριν το δείπνο γίνεται προσευχή προς τον Θεό γενικότερα (Ευλόγησον Κύριε τη συνεστίασιν ταύτην...). Με το δικό σου επικίνδυνα επαγωγικό σκεπτικό και το Rotary είναι θρησκεία!

Η ύπαρξη θρησκείας προϋποθέτει τρόπο επίτευξης της "σωτηρίας". Όμως ο Τεκτονισμός δεν είναι ούτε θρησκεία, ούτε υποκατάστατο αυτής ή άλλου φιλοσοφικού συστήματος. Επίσης μην ξεχνάς πως εντός των Στοών συζητήσεις θρησκευτικού περιεχομένου απαγορεύονται αυστηρώς!

Αν τώρα προσπαθείς ανεπιτυχώς να συνδέσεις τον χαρακτηριαμό Αρχιτέκτων με το Τέκτων (άρα με κάτι κατ' εσέ κακό), να ξέρεις πως ο χαρακτηρισμός αυτός χρησιμοποιείται και στη χριστιανική υμνογραφία (Ακάθιστος Ύμνος: "Χαίρε, δι' ης νεουργείται η κτίσις, χαίρε, δι' ης βρεφουργείται ο Κτίστης", αλλά και: "Νέαν έδειξε κτίσιν, εμφανίστας ο Κτίστης", από τον 13ο οίκο).

Επίσης εντός των Στοών δεν υπάρχει μόνον ένα (1) Ιερό Βιβλίο αλλά πολλά (Βίβλος, Κοράνι, Βέδες κλπ), ανάλογα της θρησκείας των παρευρισκομένων Τεκτόνων. Και μην ξεχνάς ότι στον Τεκτονισμό κανείς δε λαμβάνει τη Γνώση ή την Αλήθεις εξ αποκαλύψεως. Πρέπει να εργαστείς για να την αποκτήσεις. Εξ' ου και ο όρος Τεκτονικό εργαστήριο.

Τώρα σχετικά με το σε τι χρειάζεται ο Χριστιανισμός, αυτό ας το απαντήσει ο καθένας στον εαυτό του...

Για το τέλος μια συμβουλή: αφού όπως φαίνεται είσαι ένθερμος οπαδός του χριστιανισμού, αντί να χάνεις χρόνο στο να προσπαθείς μάταια να αποδείξεις ότι ο Τεκτονισμός είναι θρησκεία, αξιοποίησε το χρόνο σου εντοπίζοντας από που "μπάζει νερά" ο χριστιανισμός και κατά πόσο θέλεις να ενστερνιστείς την άνευ όρων και αλλότριων αντιλήψεων πίστη στο δόγμα του. Για μια φορά στη ζωή σου στείλε ένα post για τα περίεργα, τα ημιτελή και τα νεφελώδη που μπορεί να εντοπίσεις στο χριστιανισμό και δήλωσε χωρίς να φοβάσαι ότι κάπου ο χριστιανισμός δεν μας τα λέει καλά (αν θέλεις βέβαια να είσαι ακριβοδίκαιος )

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 11:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
quote:
αρχιμ.Επιφάνιου Θεοδωρόπουλου "Η Μασωνία υπό το φώς της Αλήθειας"


Έτσι εξηγήται.....
Διάβασε φίλε μου κανέναν από τους πατέρες της εκκλησίας και όχι τον κάθε παπαδάκο της γειτονιάς που τον ξέρουν 10 άτομα.Ειλικρινά θα "φωτιστείς" αν έστω και λίγο μελετήσεις εκκλησιαστική πατρολογία.Είναι λίγο επίπονο αλλά....

Παρεπιπτώντως....γιατί δεν απαντάς στο ερώτημα της Zadok;


quote:
Ο καθορισμός ειδικών προσωνυμίων και ιδιοτήτων του θεού είναι έργο των θρησκειών

Ω ! Ποία ανοησία ! ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ; !!!
Εκτός του ότι Μ.Α.Τ.Σ., όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος Oculatis Abis,(δεν τον ξέρω τον άνθρωπο,μην πείτε ότι είμαστε και στην ίδια στοά ),ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΝΥΜΙΟ.

quote:
Η παρουσία του ΜΑ.Τ.Σ πληροί αυτήν ασφυκτικώς.
Πανταχού και πάντοτε ακούεται ο Μ.Α.Τ.Σ.
Ούτε στις θρησκείες υπάρχει τόσο βαθέως θεοκεντρικός χαρακτήρας όσο στην Μασωνία.
Τα πάντα γίνονται προς δόξαν του Μ.Α.Τ.Σ.

Πού είναι το κακό όλα να γίνονται εις Δόξαν Θεού

quote:
Ρίψατε π.χ ένα βλέμμα στις δεκάδες των "Τυπικών" του Μασωνισμού.
Θα δείτε επί του άνω μ'ερους του εξωφύλλου να αναγράφονται τα αρχικά της φράσεως "Εις Δόξαν του Μεγάλου Αρχιτέκτονος του Σύμπαντος".
Ολες οι συνάξεις στις Στοές αρχίζουν και τελειώνουν,κατά τα "Τυπικά",διά της φράσεως"Εις Δόξαν του Μεγάλου Αρχιτέκτονος του Σύμπαντος".
Το άρθρο 171 του "Γενικού Κανονισμού της Γαλ.Μεγ.Ανατολής" ορίζει:
"Παν έγγραφον εξερχόμενον της Στοάς δέον να φέρει επί κεφαλής τον τίτλον "Εις Δόξαν του Μεγάλου Αρχιτέκτονος του Σύμπαντος".


Δόξα τω Θεώ που τα λέει και αυτά γιατί μας αποκαλείτε σατανιστές

quote:
Αλλά ούτε εις τα έγγραφα της Ιεράς Συνόδου,καθαρώς θρησκευτικής Αρχής υπάρχει τόση θεοσέβεια!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ! Και είναι ένα γεγονός που με θλίβει πολύ ως Ορθόδοξο Χριστιανό !


quote:
Τι περισσότερο πράττει η Εκκλησία?

Παπουλάκο μου,η εκκλησία μας τελεί "μυστήρια" που είναι και ο πυρήνας του "σωτηριολογικού της έργου" (Απαντώ στον παπα-Επιφάνη τώρα).
Αλλά ποιός να στα μάθει....

quote:
"Ο καθαρός ΓΝΩΣΤΙΚΙΣΜΟΣ ψυχή και μυελός του Ελευθεροτεκτονισμού..."

Κακό αυτό ε;...


quote:
Στα "Τυπικά των Τεκτονικών Λειτουργιών και Τελετών " γράφονται:

........


quote:
Εν τη μασωνία και διά της Μασωνίας παρέχεται:
"μύησις εις τον πνευματικόν βίον"
"ο καλύπτων τους οφθαλμούς πέπλος αφαιρείται"
"εξαγνίζεται η καρδία"
"εμπνέηται πνεύμα αρετής,ισχύος και αδελφότητος"
"ο θόρυβος του βέβηλου κόσμου και ο σάλος των ψευδών επιθυμιών...δεν δύνωνται να υπερπηδώσι τον ουδόν του ενδιαιτήματος της Σοφίας" (της Μασωνικής Στοάς δηλαδή)

Πω-πω ! ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΣ ! ! ! (Τώρα βέβαια δεν κατάλαβα πώς παρέχεται το δεύτερο απ' αυτά....δεν έχει και καλό συντακτικό...)

...και άλλα πολλά αλλά μην σας κουράσω.

Επίσης περί εωσφόρου,πολλές φορές και ο Ιησούς αναφέρεται ως εωσφόρος και ένα τμήμα που αυτή την στιγμή θυμάμαι είναι το τελευταίο κεφάλαιο της Αποκάλυψης του Ιωάννη.

Τώρα για τις τεκτονικές τελετές όπως γάμος και λοιπά,αναφέρθηκα ξανά αλλά ως φαίνεται ο φίλος BEREN διαβάζει και απαντά επιλεκτικά,προφανώς διότι οι γνώσεις του ως εκεί φτάνουν ή το πιο πιθανόν για μένα είναι ότι έτσι τον έχουν δασκαλέψει κάποιες ομάδες-μαγαζάκια.

Φίλε Oculatis Abis νομίζω ότι ξεκαθαρίζεις τα πράγματα υπέρ του δέοντος με την απάντησή σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 11:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
BEREN

Σε ρώτησα κάποια πράγματα και συγκεκριμένα ζήτησα την δική σου τοποθέτηση μαζί με διευκρίνηση, απέναντι σε κάποια ερωτήματα που έθεσα.
Απάντηση και θέση δική σου όμως δεν είδα, προφανώς θα έχεις τους λόγους σου για να μην απαντήσεις.
Το απόσπασμα που παρέθεσες - αν και για το παραθέσεις σημαίνει πως σε εκφράζει – εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι – πέρα του ότι είναι η άποψη κάποιου – και σαφώς δεν με καλύπτει.

Έχει ήδη αναφερθεί πως στον τεκτονισμό τα πάντα είναι συμβολικά και αλληγορικά. Αυτό που παρατηρώ είναι πως δεν το λαμβάνεις καθόλου υπ όψη σου και μάλιστα το απορρίπτεις κιόλας υιοθετώντας και παραφράζοντας πράγματα και καταστάσεις.

Στην επεξήγηση του Oculatis Abis σε σχέση με το ΜΑΤΣ μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ, την οποία βρίσκω πολύ σαφή.

Είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ότι σου αρέσει και ότι σε εκφράζει απλά καλό θα ήταν όταν δεν έχεις προσωπική εμπειρία πάνω σε κάτι να αφήνεις ανοιχτό και το ενδεχόμενο μήπως τα πράγματα δεν είναι όπως τα φαντάζεσαι.

quote:
Μάλιστα....η Μασωνία δεν έχει δόγματα....έχει μόνο γνώσεις ορθές και αλάθητες!!!!!

Η μασονία δεν θέτει όριο προ της αληθείας. Εάν αυτό το θεωρείς δόγμα … ε ναι τότε μάλλον έχει.

quote:
Οσοι πιστοί προσέλθετε να λάβετε το Εωσφορικό Φως!

Εξήγησέ μας τι είναι αυτό το εωσφορικό φως για να δούμε εάν θέλουμε να το λάβουμε ή όχι.


"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"

Edited by - elpida on 13/01/2005 11:37:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 12:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Παραθέτω ένα πολύ ωραίο κομμάτι από την Πατρολογία της Εκκλησιας(που λέγαμε ε; ).
Ας συλλογιστούν μερικοί πάνω σε αυτό και...ας διαβάσουν και λίγο

Ευχαριστώ τον φίλο Schwabe που το αναφέρει στο θέμα:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5357 και από τον οποίο το κάνω copy-paste:

quote:
« Όταν ο Θεόφιλος της Αλεξάνδρειας πρότεινε στον Συνέσιο της Κυρήνης να γίνει επίσκοπος, ο Συνέσιος απάντησε: «Η φιλοσοφική νοημοσύνη, ενώ κοιτάει προς την αλήθεια, παραδέχεται την ανάγκη να ψεύδεται. Το φως έχει να κάνει με την αλήθεια, αλλά το μάτι έχει περιορισμένη όραση και δεν μπορεί να κοιτάξει κατευθείαν στο φως χωρίς να τραυματισθεί. Καθώς το μισόφωτο είναι πιό υποφερτό για το μάτι, έτσι πιστεύω, είναι και το ( οφέλημο ) ψέμα για τους απλούς ανθρώπους. Η αλήθεια βλάπτει εκείνους που δεν μπορούν να κοιτάξουν προς την πραγματικότητα. Εάν οι κανονισμοί της ιεροσύνης μου επιτρέπουν να διατηρήσω μία τέτοια θέση, τότε δέχομαι την χειροτόνηση, εφόσον μπορώ να κρατώ την φιλοσοφία μου ως ιδιωτική υπόθεση στο σπίτι μου και να κηρύττω παραμύθια όταν βρίσκομαι έξω. »

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 15:18:35  Εμφάνιση Προφίλ
Διάβασα προσεχτικά τα όσα γράφτηκαν. Προσπάθησα να βρώ μέσα σ’ αυτά κάτι που να καταδεικνύει ότι ο Τεκτονισμός είναι θρησκεία, προσπάθησα να βρώ κάτι που να με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι ο Τεκτονισμός μπορεί να οδηγήσει με το λόγο του ένα άνθρωπο στην πλάνη, αλλά δυστυχώς δεν έχω βρεί κάτι τέτοιο.

Να εξηγήσω λοιπόν.

Ο φίλος Beren έχει δηλώσει πως βγήκε από την πλάνη και ακολουθεί το δρόμο του Ιησού.
Μέχρι εδώ όλα καλά έως πάρα πολύ καλά.

Το θέμα είναι πως μέσα από το λόγο τον οποίο διατυπώνει στερεί στον οποιοδήποτε άνθρωπο το δικαίωμα να πιστεύει στο Θείο αν δεν είναι Χριστιανός και δη Ορθόδοξος !

Έτσι λοιπόν κατά τη γνώμη του οι Καθολικοί, οι Προτεστάντες, οι Ευαγγελιστές κ.ο.κ. δεν είναι καθαροί Χριστιανοί, βέβαια όσοι δεν έχουν πιστέψει στο Χριστό αλλά έχουν πιστέψει στο Βούδα, στον Κρίσνα, στον Αλλάχ κλπ κλπ δεν ανήκουν στο ποίμνιο του Θεού αλλά ανήκουν σε θρησκείες αλλότριες της Θέλησης του Κυρίου.
Άρα αντιβαίνουν της εκφρασθείσας αυτής Θελήσεως, η οποία εξεφράσθη δια του Λόγου του Κυρίου Ιησού Χριστού.
Όλοι λοιπόν οι παραπάνω ΔΕΝ θα σωθούν όταν γίνει η Δευτέρα Παρουσία κατά την άποψη του φίλου Beren.

Μέσα λοιπόν σ’ όλα αυτά έρχεται και η άποψη πως ο Τεκτονισμός είναι μια Υπερθρησκεία και μάλιστα Εωσφορική.

Αυτόματα γεννιούνται κάποια ερωτήματα.

Τι σημαίνει «εωσφόρος» και γιατί η λέξη αυτή σημαίνει κάτι κακό.
Γιατί αν δεχθούμε ότι με την παραπάνω λέξη υποδηλώνουμε τον αντίθετο «Θεό» τότε θα πρέπει να εξηγήσουμε και γιατί στον ίδιο αυτό «Θεό» δίνουμε και άλλες ονομασίες όπως, «Διάβολος», «Σατανάς», Δαίμονας» κλπ, και όχι μια γενική και περιγραφικότατη ονομασία όπως «Αντίθεος».

Η Ελληνική είναι μια πολύ πλούσια γλώσσα, σίγουρα δε είναι μια γλώσσα η οποία μπορεί να εξηγήσει αυτό το οποίο εκφράζει μια λέξη, είτε μέσα από την αριθμολογική ανάλυση της λέξεως, είτε μέσα από τη γραμματική.

Τι σημαίνει λοιπόν Εωσφόρος ; Ο Φέρων το Φως ! Ποιο φως ; Της γνώσεως ; Και γιατί αυτό είναι κακό κατά τους Πατέρες της Εκκλησίας ; Μήπως και ο Προμηθεύς ήτο ένας Εωσφόρος ;
Τι σημαίνει Δαίμων ; Μήπως ο Δαήμων ; Δηλαδή ο Σοφός ; Και γιατί η Σοφία κατά τους Πατέρες της Εκκλησίας είναι κακή ;
Τι σημαίνει Διάβολος ; Μήπως διαβολή ; Και τι είναι η διαβολή ; Μήπως ο διττός κόσμος που ζούμε επηρεαζόμενος από δύο βολές ;

Γιατί λοιπόν ο αντίθετος του Θεού έχει πολλές ονομασίες και μάλιστα όσες στην ουσία υποδηλώνουν το ίδιο πράγμα, δηλαδή την Γνώση και το Φως αυτής ;

Μήπως τελικά πρέπει να προσέξουμε καλύτερα το τι «κρύβουν» οι μύθοι ή οι διδαχές, της Ελληνικής γραμματείας ;

Στον Μύθο του Ηρακλή στο σταυροδρόμι της Αρετής και της Κακίας, η αρετή αντιτάσσεται στο χαλάρωμα, στην έλλειψη εκγύμνασης (αμέλεια και αμελετησία), στην τεμπελιά (αργία), στην μαλθακότητα (μαλακία) και στην ηδονή.

Ο Εμπεδοκλής στο έργο του "Περί Φύσεως" βάζει τον μαθητή του Παυσανία στο σταυροδρόμι δύο δρόμων και του λέει να διαλέξει. Αν αναζητήσει τα μύρια τόσα τιποτένια πράγματα, που εμπιστεύονται συνήθως οι άνθρωποι, τότε πολύ γρήγορα με το πέρασμα του χρόνου αυτά τα πράγματα θα τον εγκαταλείψουν, γιατί επιθυμούν να ξανανταμώσουν το είδος τους. Αντίθετα αν συγκρατήσει σταθερά τα διδάγματα που πήρε με αγνές ασκήσεις (καθαρήσι μελέτησιν), τότε αυτά τα αγαθά δεν θα τον αφήσουν ποτέ και μάλιστα ξεκινώντας από αυτά θα μπορέσει ν' αποκτήσει και πολλά άλλα.

Ο Ιεροκλής μας προτρέπει να εξετάζουμε όλες τις πράξεις της ημέρας και τις πιο ασήμαντες προχωρώντας με τάξη από τις πρώτες ως τις τελευταίες, χωρίς να παραλείπουμε καμιά ενδιάμεση. Αυτή η ανάμνηση των γεγονότων της καθημερινής ζωής, αποτελεί μία άσκηση που μπορεί να ξαναφέρει στην μνήμη τις προηγούμενες ζωές μας (μελέτη των προβεβιωμένων αναπολήσεως).

Και αναφέρει «Πρέπει να την αγαπάς, αυτή θα σε οδηγήσει στα ίχνη της θεϊκής αρετής...μην ελπίζεις το ανέλπιστο και τίποτα δεν θα σου ξεφύγει "μήτε τι λήθειν"». Αυτό έκαναν οι Πυθαγόρειοι, πράγμα που το ξέρουμε και από τον Ιάμβλιχο που λέει ότι είχαν την υποχρέωση να θυμούνται τα πάντα και να μην ξεχνούν τίποτε από όσα είχαν μάθει, δει ή ακούσει.

Αν ! Λοιπόν σκεφτούμε όλα τα παραπάνω βλέπουμε ότι το Δόγμα της Εκκλησίας αντιτίθεται ουσιαστικά στην σκέψη και στην γνώση, θέλοντας μόνο Πιστούς, ανθρώπους δηλαδή που να ακολουθούν τυφλά τις αποφάσεις του Ιερατείου.

Αρχαία πρακτική αυτή αν θυμηθούμε τι έπαθε ο Προμηθεύς.

Βέβαια αν θυμάμαι καλά ο Χριστός είπε «μελετάτε τας Γραφάς», αλλά μάλλον αυτό δε συμφέρει να το ενθυμούνται οι Πατέρες της Εκκλησίας και έτσι πολλάκις ακούμε το «Πίστευε και μη ερεύνα».

Ας δούμε λοιπόν πως δύναται να απαντήσει κάποιος στα ερωτήματα ενός από τους Πατέρες της Εκκλησίας.

quote:
Γιατί όμως ο Τεκτονισμός έχει ιδίαν ονομασίαν διά τον θεόν? 1
Διατί δεν αρκείται εις την γενική και καθιερωμένη περί Αυτού λέξιν,εφ όσον όπως διακηρύτει δεν είναι θρησκεία? 2
Ο καθορισμός ειδικών προσωνυμίων και ιδιοτήτων του θεού είναι έργο των θρησκειών και όχι των απλών κοινωνικών και φιλανθρωπικών σωματείων ως ισχυρίζεται ότι είναι ο Τεκτονισμός. 3

1. Ο καθένας μπορεί να ονομάσει τον Θεό όπως θέλει, άλλοι τον λένε Αλλάχ, άλλοι Βούδα, άλλοι Ον.
2. Διατί η περιγραφή «Μέγας Αρχιτέκτων του Σύμπαντος» είναι η πληρέστερη περιγραφή αυτού που ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ, ότι ο Θεός έπλασε το σύμπαν.
3. Τα σωματεία και οι άνθρωποι, αποδεχόμενα τα όσα έχουν δηλώσει οι θρησκείες και οι φιλόσοφοι περί της Θεότητος, ενστερνίζονται την άποψη περί της δημιουργίας και την εκφράζουν με την παραπάνω ονομασία.

Αυτό όμως που ερωτώ εγώ είναι το εξής : Από πού ένας Παπάς λαμβάνει το δικαίωμα να μιλά εξ ονόματος του Θεού και του Υιού αυτού και να αφαιρεί το δικαίωμα σε έναν άλλο άνθρωπο να πιστεύει στο θεό και να τον ονομάζει όπως εκείνος θέλει ;

quote:
Η παρουσία του ΜΑ.Τ.Σ πληροί αυτήν ασφυκτικώς.
Πανταχού και πάντοτε ακούεται ο Μ.Α.Τ.Σ.
Ούτε στις θρησκείες υπάρχει τόσο βαθέως θεοκεντρικός χαρακτήρας όσο στην Μασωνία.
Τα πάντα γίνονται προς δόξαν του Μ.Α.Τ.Σ.

Που είναι το κακό να δοξολογείται ο Θεός ;
Στο σχολείο που κάνουν κάθε μέρα την προσευχή τους πριν τελειώσει το μάθημα δημιουργούν κάποια αίρεση ;
Το τι υπάρχει στις θρησκείες είναι άλλο θέμα.
Σίγουρα αφού ο ίδιος ο Πατέρας αποποιείται τον Θεοκεντρικό χαρακτήρα της εκκλησίας κάτι θα ξέρει, ίσως θα έπρεπε να μας μιλήσει για τον Θεοφοβούμενο χαρακτήρα της.

quote:
Ρίψατε π.χ ένα βλέμμα στις δεκάδες των "Τυπικών" του Μασωνισμού.
Θα δείτε επί του άνω μ'ερους του εξωφύλλου να αναγράφονται τα αρχικά της φράσεως "Εις Δόξαν του Μεγάλου Αρχιτέκτονος του Σύμπαντος".

Ολες οι συνάξεις στις Στοές αρχίζουν και τελειώνουν,κατά τα "Τυπικά",διά της φράσεως"Εις Δόξαν του Μεγάλου Αρχιτέκτονος του Σύμπαντος".

Το άρθρο 171 του "Γενικού Κανονισμού της Γαλ.Μεγ.Ανατολής" ορίζει:
"Παν έγγραφον εξερχόμενον της Στοάς δέον να φέρει επί κεφαλής τον τίτλον "Εις Δόξαν του Μεγάλου Αρχιτέκτονος του Σύμπαντος".
Παρεμφερή ορίζει και ο "Γενικός Κανονισμός του Υπατου Συμβουλίου του 33ο της Ελλάδος".

Αλλά ούτε εις τα έγγραφα της Ιεράς Συνόδου,καθαρώς θρησκευτικής Αρχής υπάρχει τόση θεοσέβεια!

Και υπάρχει εις μία απλή ηθική και φιλοσοφική Εταιρεία?

Σε ποιά άλλη Οργάνωση (απαλλαγμένη εννοείται θρησκευτικού χαρακτήρα) ηκούσθη τόση θεοκρατία?
Μη πλανώμεθα,μόνο στις θρησκείες συμβαίνουν αυτά!


Κακό είναι λοιπόν κάποιοι να δοξολογούν το Θεό ε ;
Μάλιστα, το μάθαμε Πάτερ και αυτό !
Ίσως θα έπρεπε να δοξολογούν κάποιον άλλον για να μπορεί να έχει βάση και η σκέψη σας περί «Σατανιστών».

Ε ναι Πάτερ μου μόνο τα Ιερατεία μπορούν και ΠΡΕΠΕΙ να έχουν το copyright του Θεού, πως αλλιώς θα γεμίζει προβατάκια το μαντρί ;
Τώρα για το πόσο Θεοσέβεια υπάρχει στις τάξης σας συγνώμη αλλά είσαστε απροκάλυπτα ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΟΣ !!!!!!!!!!
Μην παραδέχεστε ότι ΔΕΝ είσαστε Θεοσεβείς και ενοχλήστε που κάποιοι άλλοι είναι.
Μπορεί και να σας παρεξηγήσουν και να σας χαρακτηρίσουν όπως εσείς χαρακτηρίζεται κάποιους άλλους.

Και για να μη μακρηγορούμε με όλα αυτά τα όμορφα που μας λέτε αγαπητέ Πατέρα, όπως είπατε στη «Μασονία» διαβάζεις κάπου «"ο καλύπτων τους οφθαλμούς πέπλος αφαιρείται"», και ξέρεται πως αυτό είναι ο μεγαλύτερος εχθρός σας, εκεί είναι το μεγάλο πρόβλημα ΚΑΙ ΟΧΙ σε σατανισμούς κλπ.

Δυστυχώς σε κάποιους δεν έπεσε απλός πέπλος εις τους οφθαλμούς τους αλλά ολόκληρο το Ράσο !

Τι ώρα είναι ;
Πλήρες ΜΕΣΟΝΥΧΤΙΟΝ !!!!!!!!!!!!





Edited by - Ramoglou on 13/01/2005 15:32:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BEREN
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 01:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BEREN
Προς Zadok:


Aπό το προηγούμενο μήνυμα μου πήρες δύο προτάσεις που σε βολεύανε ξεκομμένες από το συνολικό νόημα και έβγαλες το ακόλουθο συμπέρασμα:

quote:
Βέβαια! Είναι κακό να δοξάζεις το Θεό και κακό να προσεύχεσαι σε αυτόν.
Ε, πρώτη φορά ακούω και διαβάζω εν προκειμένω, ότι το να πιστεύεις τελικά στο Θεό είναι κατάπτυστον και σε καθιστά ιδρυτή θρησκείας!

Τα οποία εγώ δεν είπα ποτέ,δηλαδή ότι είναι κατάπτυστο να πιστεύεις σε θεό και είναι κακό να προσεύχεσαι σε Αυτόν.


quote:
Αναρωτιέμαι, στα σχολεία και στα δικαστήρια που έχουν στους τοίχους θρησκευτικές αναπαραστάσεις, σημαίνει ότι είναι Ναοί?

Κανείς δεν είπε τέτοιο πράγμα.
Γιά να ακούγεται επανειλημένως γιά τον Τεκτονισμό κάτι παραπάνω θα συμβαίνει,έτσι δεν είναι?


quote:
BEREN, ούτε για την σφραγίδα & φυλακτό του Μ.Κωνσταντίνου με την ανάποδη πεντάλφα μας είπες κάτι. Γιατί;
Ενημερωτικά, είναι από τη σελίδα 582 του βιβλίου του Ernst Lehner: "Symbols, Signs and Signets" (Σύμβολα, Σημάδια και Σφραγίδες), το οποίο εκδόθηκε στη Νέα Υόρκη από την World Publishing, το 1950.

Aγαπητή Zadok,περί συμβόλων συζητούσες με τον Skeptic.
Εγώ δεν αναμίχτηκα καθόλου στην κουβέντα σας...
Γιατί μου ζητάς να το σχολιάσω?
Δηλαδή πρέπει να σχολιάζω κάθε πρόταση που γράφεται στο παρόν topic?
Αν νομίζεις ότι έτσι θα έπρεπε να κάνω τότε θα έπρεπε να δώσεις εσύ πρώτη το καλό παράδειγμα και να σχολιάζεις πρόταση πρόταση ότι γράφω.

Εν πάσει περιπτώσει δεν το ξέρω αυτό που αναφέρεις και δεν ξέρω κατά πόσο είναι αληθές και πόσο αξιόπιστη είναι η πηγή.
Τέκτων είναι ο συγγραφέας?
Ξέρεις,κυκλοφορούν πολλά τον τελευταίο καιρό.
Αλήθεια ποιά είναι η γνώμη σου γιά την ανεστραμμένη πεντάλφα?


Προς Oculatis Abis:

quote:
Πρώτον και ατυχώς για εσέ δεν κατάφερες να μας αποδείξεις ούτε μέσω δικών σου συμπερασμάτων, ούτε μέσω των παρατιθέμενων χωρίων το ότι ο Τεκτονισμός είναι θρησκεία.

Προς τι ο πληθυντικός?
Μιλάς εκ μέρους του esoterica forum, εκ μέρους της ανθρωπότητας, ή κάποιας άλλης ομάδας,συλλόγου,εταιρείας ?
Το ότι διαφώνησαν μαζί μου οι παρευρισκόμενοι ήταν ηλίου φαεινότερον και προφανέστερον.
Φαντάζεσαι να έβγαινε ο Ramoglou και να έλεγε,ναι ρε Beren έχεις δίκιο τελικά,ο Μασονισμός είναι θρησκεία !!!!

Αφού ο Μασωνισμός δεν είναι Εωσφορική λατρεία γιά πείτε μου την γνώμη σας γιά τον Εωσφόρο.

Πάω στοίχημα ότι θα μιλήσετε με τα καλύτερα λόγια γιά αυτόν τον Μέγα Ευεργέτη της ανθρωπότητας.


Οπως πολύ ειλικρινά έκανε ο Ramoglou.


quote:
Υπό την έννοια της πλήρους αποδοχής όλων αυτών των εκφράσεως του Θεού (γιατί μην ξεχνάς ότι ο Θεός είναι ένας...), επιβάλλεται Αυτός να προσφωνείται ως Μ.Α.Τ.Σ. (Μέγας Αρχιτέκτονας Του Σύμπαντος), έτσι ώστε συμβολικά να αναφέρεται σε όλους τους "Θεούς" αλλά παράλληλα σε κανέναν συγκεκριμένα

Και γιατί όχι απλά Θεός ?
Η λέξη Θεός δεν είναι ευρεία έννοια ?


quote:
Με το δικό σου επικίνδυνα επαγωγικό σκεπτικό και το Rotary είναι θρησκεία!

Φίλε μου καλέ δεν είπα ότι όποιος σύλλογος προσεύχεται στον Θεό είναι είναι αναγκαστικά και θρησκεία.
Με το ίδιο σκεπτικό και οι προσευχές στα σχολεία θα έπρεπε να δηλώνουν την ύπαρξη θρησκείας.
Αντίθετα η παρουσία του ΜΑ.Τ.Σ πληροί την Μασονία ασφυκτικώς.
Τα παραπάνω που ανέφερα είναι ένα πολύ μικρό μέρος των προσευχών, τελετών,τυπικών της Μασονίας.
Οποιος ενδιαφέρεται ας πάρει το βιβλιαράκι που έχω προαναφέρει και ας βγάλει τα συμπεράσματα του.


quote:
Η ύπαρξη θρησκείας προϋποθέτει τρόπο επίτευξης της "σωτηρίας".

Η σωτηρία επέρχεται διά των ΟΡΘΩΝ και ΑΛΑΘΗΤΩΝ γνώσεων που παρέχει αφειδώς η Μασονία και έτσι είναι εφικτή η
"είσοδος των ψυχών των κεκοιμημένων Αδελφών ημών εις την μεγάλην ΟΥΡΑΝΙΟΝ ΣΤΟΑ ΟΠΟΥ ΛΑΜΠΕΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟ ΑΝΕΣΠΕΡΟΝ"!

Γιά διάβασε και το παρακάτω:

Στη Μασωνία υπάρχει "φως δι ου δύναται τις να διακρίνει το αληθές εκ του ψεύδους,την αλήθεια εκ της πλάνης,το φως δε τούτο διαλύει τα σκότη των προλήψεων,καταδεικνύη ματαίους τους πρότερους φόβους και αντικαθιστά τας εσφαλμένας ,ψευδείς ή ανοήτους δοξασίας,διά γνώσεων ΟΡΘΩΝ,ΑΛΑΘΗΤΩΝ και ευλήπτων εις την διάνοιαν και την συνείδησιν,διά γνώσεων βασιζομένων επί της φύσεως και ΜΕΤΑΒΑΛΛΟΥΣΩΝ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΝ ΕΙΣ ΘΕΙΟΝ

Η μεταβολή του ανθρώπινου σε Θείο δεν είναι σωτηρία?
Ο Ινδουισμός τι παραπάνω σωτηρία δίνει δηλαδή?


Εκτός αυτού αν δεν πείστηκες (δεν περιμένω να πειστείς αλλά κουβέντα να γίνεται) γιά την σωτηριολογική έκταση του Τεκτονισμού, υπάρχουν και θρησκείες χωρίς αυτήν την παράμετρο που την θέτεις σαν βασική γιά την ένδειξη θρησκείας,π.χ δωδεκάθεο.


quote:
Επίσης μην ξεχνάς πως εντός των Στοών συζητήσεις θρησκευτικού περιεχομένου απαγορεύονται αυστηρώς!

Είναι μία ακόμη ένδειξη γιά το ότι ο Μασονισμός είναι θρησκεία.

Τόσο αφελής είναι η Μασονία?Να βάζει στα χωράφια της άλλες θρησκείες?

Ειδικά αυτό που αναφέρεις πέρα από το ότι παραβιάζει κατάφωρα την ελευθερία του ατόμου την οποία η Μασονία την έχει σαν έμβλημα της ,είναι και ότι αντιφατικότερο έχω συναντήσει ποτέ στη ζωή μου.
Ομάδα η οποία θέτει σαν προυπόθεση εισδοχής την πίστη σε κάποιον Θεό,είναι πλήρης προσευχών ,τελετών ,τυπικών όλα προς δόξαν του ΜΑΤΣ και παράλληλα απαγορεύει θρησκευτικές συζητήσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

quote:
Και μην ξεχνάς ότι στον Τεκτονισμό κανείς δε λαμβάνει τη Γνώση ή την Αλήθεις εξ αποκαλύψεως. Πρέπει να εργαστείς για να την αποκτήσεις. Εξ' ου και ο όρος Τεκτονικό εργαστήριο.

Ναι βέβαια όταν εργαστείς σε ανταμείβουν με τις Γνώσεις και την Αλήθεια που μόνο εκεί κατέχουν οι Σεβάσμιοι Γέροντες.

Στον Χριστιανισμό ή στον Ινδουισμό(γιά να μη μιλάω μόνο γιά την Χριστιανική Θρησκεία) δεν πρέπει να εργαστείς ?


quote:
Για το τέλος μια συμβουλή: αφού όπως φαίνεται είσαι ένθερμος οπαδός του χριστιανισμού, αντί να χάνεις χρόνο στο να προσπαθείς μάταια να αποδείξεις ότι ο Τεκτονισμός είναι θρησκεία, αξιοποίησε το χρόνο σου εντοπίζοντας από που "μπάζει νερά" ο χριστιανισμός και κατά πόσο θέλεις να ενστερνιστείς την άνευ όρων και αλλότριων αντιλήψεων πίστη στο δόγμα του. Για μια φορά στη ζωή σου στείλε ένα post για τα περίεργα, τα ημιτελή και τα νεφελώδη που μπορεί να εντοπίσεις στο χριστιανισμό και δήλωσε χωρίς να φοβάσαι ότι κάπου ο χριστιανισμός δεν μας τα λέει καλά (αν θέλεις βέβαια να είσαι ακριβοδίκαιος

Το τι μηνύματα θα στείλω νομίζω ότι είναι στην κρίση μου.
Δεν νομίζω τουλάχιστον σε αυτό το χώρο να έχεις έλλειψη μηνυμάτων που κατακρίνουν τον Χριστιανισμό.
Ευχαριστώ πάντως γιά την συμβουλή.


Προς Gothic:

quote:
Παπουλάκο μου,η εκκλησία μας τελεί "μυστήρια" που είναι και ο πυρήνας του "σωτηριολογικού της έργου

Υπάρχουν και θρησκευτικές ομάδες χωρίς Μυστήρια θεολόγε μου.

quote:
Επίσης περί εωσφόρου,πολλές φορές και ο Ιησούς αναφέρεται ως εωσφόρος και ένα τμήμα που αυτή την στιγμή θυμάμαι είναι το τελευταίο κεφάλαιο της Αποκάλυψης του Ιωάννη.

Γιά πες μου, που ακριβώς θεολόγε μου?


Προς elpida:


quote:
Το απόσπασμα που παρέθεσες - αν και για το παραθέσεις σημαίνει πως σε εκφράζει – εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι – πέρα του ότι είναι η άποψη κάποιου – και σαφώς δεν με καλύπτει.

Σοβαρά δεν σε καλύπτει?
Και γω που νόμιζα...

quote:
Έχει ήδη αναφερθεί πως στον τεκτονισμό τα πάντα είναι συμβολικά και αλληγορικά. Αυτό που παρατηρώ είναι πως δεν το λαμβάνεις καθόλου υπ όψη σου και μάλιστα το απορρίπτεις κιόλας υιοθετώντας και παραφράζοντας πράγματα και καταστάσεις

Δεν παράφρασα τίποτα.Οσα έγραψα είναι λόγια της Μασονίας.
Το γνωστό παραμύθι περί συμβόλων και αλληγορειών...

quote:
Η μασονία δεν θέτει όριο προ της αληθείας

Η πίστη προς τον Θεό δεν είναι όριο?


Προς Ramoglou:


quote:
Διάβασα προσεχτικά τα όσα γράφτηκαν. Προσπάθησα να βρώ μέσα σ’ αυτά κάτι που να καταδεικνύει ότι ο Τεκτονισμός είναι θρησκεία, προσπάθησα να βρώ κάτι που να με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι ο Τεκτονισμός μπορεί να οδηγήσει με το λόγο του ένα άνθρωπο στην πλάνη, αλλά δυστυχώς δεν έχω βρεί κάτι τέτοιο.

Οποία έκπληξις!!!

quote:
Το θέμα είναι πως μέσα από το λόγο τον οποίο διατυπώνει στερεί στον οποιοδήποτε άνθρωπο το δικαίωμα να πιστεύει στο Θείο αν δεν είναι Χριστιανός και δη Ορθόδοξος !

Ουδέν ψευδέστερο τούτου.

quote:
Αυτό όμως που ερωτώ εγώ είναι το εξής : Από πού ένας Παπάς λαμβάνει το δικαίωμα να μιλά εξ ονόματος του Θεού και του Υιού αυτού και να αφαιρεί το δικαίωμα σε έναν άλλο άνθρωπο να πιστεύει στο θεό και να τον ονομάζει όπως εκείνος θέλει ;

Δεν αφαιρεί σε κανένα το δικαίωμα να πιστεύει σε όποιον θεό θέλει και να τον ονοματίζει όπως θέλει.

quote:
Ε ναι Πάτερ μου μόνο τα Ιερατεία μπορούν και ΠΡΕΠΕΙ να έχουν το copyright του Θεού, πως αλλιώς θα γεμίζει προβατάκια το μαντρί ;

Γεμίζει και έτσι το μαντρί:

Στη Μασωνία υπάρχει "φως δι ου δύναται τις να διακρίνει το αληθές εκ του ψεύδους,την αλήθεια εκ της πλάνης,το φως δε τούτο διαλύει τα σκότη των προλήψεων,καταδεικνύη ματαίους τους πρότερους φόβους και αντικαθιστά τας εσφαλμένας ,ψευδείς ή ανοήτους δοξασίας,διά γνώσεων ΟΡΘΩΝ,ΑΛΑΘΗΤΩΝ και ευλήπτων εις την διάνοιαν και την συνείδησιν,διά γνώσεων βασιζομένων επί της φύσεως και ΜΕΤΑΒΑΛΛΟΥΣΩΝ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΝ ΕΙΣ ΘΕΙΟΝ".

quote:
Τι σημαίνει λοιπόν Εωσφόρος ; Ο Φέρων το Φως ! Ποιο φως ; Της γνώσεως ; Και γιατί αυτό είναι κακό κατά τους Πατέρες της Εκκλησίας ; Μήπως και ο Προμηθεύς ήτο ένας Εωσφόρος ;


Ο σατανάς πριν από την πτώση του ήταν ένα από τα μεγαλύτερα ουράνια πνεύματα και το όνομά του ήταν Εωσφόρος «αυτός που μεταφέρει το φως» κατέχοντας θέση στο ύψιστο σημείο των Ασωμάτων Δυνάμεων και της πνευματικής τελειότητας.
Πριν από την πτώση του ήταν ο πρώτος στην ιεραρχία των αγγέλων έχοντας δύναμη, λαμπρότητα, σοφία αλλά και την καλοσύνη της αγγελικής φύσης
Ετσι στα πλαίσια της παραχωρημένης από το Πανάγαθο Θεό ελευθερίας ο Εωσφόρος διάλεξε την πτώση του.
Ο προφήτης Ιεζεκιήλ περιγράφει ως εξής την πτώση του Εωσφόρου (28:15): «Από την ημέρα που πλάστηκες μέχρι την ημέρα που αμάρτησες ήσουν τέλειος στη συμπεριφορά σου».
Και συνεχίζει στο στιχ. 17 ο Ιεζεκιήλ: «επειδή είχες ομορφιά περηφανεύτηκες, επειδή είχες μεγάλη δόξα η σοφία σου διαφθάρθηκε». Η υπερηφάνεια του Εωσφόρου μετατράπηκε σε αυταπάτη και τελικά κατέληξε σε στάση.
Ο προφήτης Ησαΐας αναφέρει στο 14: 13, 14 : «έλεγες μέσα σου στον ουρανό θα ανεβώ και τον θρόνο μου θα υψώσω πάνω από τα άστρα του Θεού, θα πάρω θέση πάνω στο βουνό… θα ανεβώ πάνω από τα σύννεφα και με τον Ύψιστο θα είμαι ίσος».
Η περηφάνια κατάντησε αλαζόνα τον Εωσφόρο με αποτέλεσμα να έχει ξεγελαστεί σε άκρατο σημείο και να ζητάει να είναι ίσος με το Θεό.

Η αλαζονεία λοιπόν ήταν ένα από τα πλέον βασικά αίτια που οδήγησαν τον Εωσφόρο στην πτώση. Μαζί του παρέσυρε και ένα μεγάλο αριθμό αγγέλων από όλα τα Τάγματα (Αποκ. 12:4).

Η στάση του Εωσφόρου μετατράπηκε σε τραγωδία καθώς ο Αρχάγγελος Μιχαήλ τον εκδίωξε από τον ουρανό και τον γκρέμισε στη γη. (Αποκ. 12:17-19)
«Και εγένετο πόλεμος εν τω ουρανώ ο Μιχαήλ και οι άγγελοι αυτού – του πολεμήσαι μετά του δράκοντος και ο δράκων επολέμησε και οι άγγελοι αυτού. Και ουκ ίσχυσεν, ουδέ τόπος ευρέθη αυτώ έτι εν τω ουρανώ, και εβλήθη ο δράκων – ο όφις ο μέγας ο αρχαίος, ο καλούμενος διάβολος και ο σατανάς, ο πλανών την οικουμένην όλην, εβλήθη εις την γήν και οι άγγελοι αυτού μετ αυτού εβλήθησαν».
Ο προφήτης Ησαΐας απορεί (12:4): «πως έπεσες από τον ουρανό Εωσφόρε, τέκνο της αυγής;».

quote:
Τι ώρα είναι ;
Πλήρες ΜΕΣΟΝΥΧΤΙΟΝ !!!!!!!!!!!!

Καληνύχτα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 02:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
BEREN, σχολίασα την κεντρική ιδέα του μηνύματός σου.
Όπως έχεις γράψει κι εσύ, δεν είναι ανάγκη ν' απαντάμε πρόταση-πρόταση.

Και οι υπόλοιποι συν-γραφόμενοι σου επεσήμαναν, ότι από το κείμενό σου δεν προκύπτουν τα συμπεράσματα τα οποία επικαλείσαι, ενώ αντιθέτως, προκύπτουν άλλα, τα οποία καθόλου δε συνηγορούν υπέρ της επιχειρηματολογίας σου.

quote:
Τα οποία εγώ δεν είπα ποτέ,δηλαδή ότι είναι κατάπτυστο να πιστεύεις σε θεό και είναι κακό να προσεύχεσαι σε Αυτόν.
...
Κανείς δεν είπε τέτοιο πράγμα.
Γιά να ακούγεται επανειλημένως γιά τον Τεκτονισμό κάτι παραπάνω θα συμβαίνει,έτσι δεν είναι?

Δεν είπες αυτά, αλλά ΔΕΝ ΑΠΕΔΕΙΞΕΣ ότι ο Τεκτονισμός είναι θρησκεία.

Είναι δυνατόν εσύ, ο οποίος έγραφες ότι μελετάς και αναζητάς την αλήθεια, να μας λες ότι έβγαλες συμπεράσματα από ένα βιβλίο και κατέληξες στο "ώριμο" συμπέρασμα ότι εάν κάτι "ακούγεται", μάλλον έτσι είναι; Σοβαρολογείς, αγαπητέ μου;
Δηλαδή, άμα σου πω ότι ακούγεται πως οι κάτοικοι της Άνω Κερασίτσας Θεσπρωτίας είδαν UFO, σημαίνει και ότι είναι αλήθεια

quote:
Aγαπητή Zadok,περί συμβόλων συζητούσες με τον Skeptic.

Το θέμα της συζυγικής αναγνώρισης συνεχίζεις να το παρακάμπτεις, παρ' ότι εσύ το έθιξες.

Εν πάσει περιπτώσει, όντως αρχικά είχα απευθυνθεί προς τον skeptic, αλλά είχα την αίσθηση (και από το άλλο θέμα) ότι κι εσύ συμμερίζεσαι τις απόψεις του περί σατανισμού και πεντάλφας. Συνεπώς, δεν περίμενα ότι θα θεωρούσες επουσιώδες ένα τέτοιο στοιχείο.
Απλή παρατήρηση. Αν κάνω λάθος, πες το μου. Κανένα πρόβλημα.

quote:
Εν πάσει περιπτώσει δεν το ξέρω αυτό που αναφέρεις και δεν ξέρω κατά πόσο είναι αληθές και πόσο αξιόπιστη είναι η πηγή.

Είναι πάντως μία πηγή, η οποία δεν έχει αμφισβητηθεί.
Επίσης, η εικόνα αυτή μπορεί να υπάρχει και σε άλλα σχετικά βιβλία, αλλά να μην το γνωρίζω εγώ ή εσύ.

quote:
Τέκτων είναι ο συγγραφέας?

Δεν το ξέρω και δε θα μπορούσα και να το ξέρω. Πάντως, ο εκδοτικός οίκος δεν είναι από εκείνους, οι οποίοι εκδίδουν τεκτονικά βιβλία, αν σε βοηθά αυτό.

Τώρα, ψάχνεις να βρεις σκοπιμότητες, αλλά τον πατέρα Επιφάνιο τον δέχεσαι αβιάσθως;
Το skeptic-ό της συνωμοσιολογίας πάντως, θα σου 'λεγε ότι τα πάντα είναι καθοδηγούμενα και συνεπώς και το βιβλίο αυτό είναι μέρος της μεθοδολογίας της Νέας Τάξης πραγμάτων. Ε, δε νομίζω ότι αυτή είναι μέθοδος αναζήτησης της αλήθειας.

quote:
Αλήθεια ποιά είναι η γνώμη σου γιά την ανεστραμμένη πεντάλφα?

Για να μην ξεφύγουμε από το θέμα, θα σου απαντήσω επιγραμματικά:
Αν γνωρίζεις τον πραγματικό συμβολισμό της κανονικής πεντάλφας, δε θα δυσκολευτείς να εντοπίσεις τη σημασία της ανεστραμμένης.
Το μόνο σίγουρο, κατ' εμέ, είναι ότι ο σατανισμός υπάρχει μόνον στο μυαλό όσων τον φοβούνται και συνεπώς, τον γεννούν.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 09:38:17  Εμφάνιση Προφίλ
Ειλικρινά χαίρομαι τον διάλογο στο παρόν Topic τελευταία.
Γιατί ;
Μα πολύ απλά διότι αυτός γίνεται με πολύ καλούς όρους συζήτησης.
Το ότι υπάρχουν διαφορές σκεπτικών είναι αξίωμα, τόσο στην κοινωνία όσο και εδώ μέσα, το ότι ο καθένας επιχειρηματολογεί υπέρ των θέσεων του χωρίς να υβρίζει και χωρίς να εκτραχύνει την συζήτηση είναι το ωραίο.

Ευχαριστώ λοιπόν όλους τους συμμετέχοντες ( τελευταίος ) για τον τρόπο που εκφράζουν τις απόψεις τους.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 10:12:31  Εμφάνιση Προφίλ
Στο θέμα μας λοιπόν.

Αγαπητέ Beren

Διετύπωσα την άποψη μου περί του τι σημαίνουν στην Ελληνική τα ονόματα που έχουν δοθεί στον «Κακό», δε νομίζω να έχεις διαφορετική άποψη περί της επεξήγησης των ονομασιών του.

Ας δούμε όμως μαζί τι γράφεις.

quote:
Η στάση του Εωσφόρου μετατράπηκε σε τραγωδία καθώς ο Αρχάγγελος Μιχαήλ τον εκδίωξε από τον ουρανό και τον γκρέμισε στη γη.

Γιατί στη Γη ;
Δεν θα μπορούσε ο Θεός να τον γκρεμίσει κάπου αλλού ;

Άρα για να τον γκρεμίσει στη γη κάποιο λόγο θα είχε, όπως άλλωστε για ότι κάνει έχει κάποιο λόγο.
Άρα εδώ πάμε στη διαβολή και στην επεξήγηση της «ελευθερίας επιλογής» του ανθρώπου στο διττό κόσμο.
Άρα η όλη «ύπαρξη» του εκπεσόντος αγγέλου έχει κάποια σχέση με το όλο Θείο σχέδιο και με την άνοδο του ανθρώπου προς το Θείο.

Ε εδώ λοιπόν ο καθένας αποσυμβολίζει κατά το δοκούν ή καλύτερα αναλόγως της διανοίας του.

Από την άλλη.
Θα ήθελα αν μπορείς να μου αναφέρεις το πώς λατρεύεται ο κακός και αν υπάρχει επίσημη θρησκεία του ιδρυμένη από κάποιο προφήτη απεσταλμένο του όπως έχει γίνει με όλες τις άλλες θρησκείες.

Θα σε παρακαλούσα να μη μου αναφέρεις σατανιστικές ομάδες και λοιπά παραρτήματα τα οποία είναι εντελώς πέρα και έξω από τη λογική θρησκειών.
Δε μπορεί μια ομάδα 30 ατόμων η οποία σχεδιάζει μια ανάποδη 5Α στο πάτωμα, ανάβει 30 κεράκια γύρω γύρω και το ρίχνει στο πάρτυ με τα ούζα ( που αυτό είναι το τελικό ζητούμενο ) να είναι άξια λόγου περί ίδρυσης θρησκείας με λατρευτικό τυπικό και μυστήρια.
Είναι απλά μια ομάδα της οποίας ηγείται κάποιος «έξυπνος» και ο οποίος μάζεψε άλλους/ες 29 καταπιεσμένους και το ρίξανε στα όργια πιστεύοντας πως θα γλιτώσουν από την καθημερινή σφαλιάρα του αφεντικού και θα γίνουν οι «μάγκες» του κόσμου.
Για να έχει και λίγο περισσότερη ένταση η κατάσταση παίρνουν και τις ουσίες που τους οδηγούν να βλέπουν τους δράκους και τα άλλα διάφορα που υποκρύπτει ο διαταραγμένος ψυχικός τους κόσμος.

Ως γνωστών αυτές οι ομάδες διαλύονται όταν κάποιος «ξυπνήσει» και αρχίσει να μιλάει για τα όσα λαμβάνουν χώρα μέσα στην ομαδούλα.

Η δίκη που ακολουθεί ( αν δεν έχουν αυτοκτονήσει όλοι για να αφιερώσουν τον εαυτό τους στον κακό ) ΔΕΝ είναι δίκη για Ίδρυση Θρησκείας, αλλά για παραβίαση του μισού και ίσως και παραπάνω, ποινικού κώδικα.

quote:
«επειδή είχες ομορφιά περηφανεύτηκες, επειδή είχες μεγάλη δόξα η σοφία σου διαφθάρθηκε». ………..
…………
…………. «πως έπεσες από τον ουρανό Εωσφόρε, τέκνο της αυγής;».

Τον Νάρκισσο τον ξέρεις ;
Τον αποσυμβολισμό τον ξέρεις ;
Είπαμε ο καθένας από μόνος του ας τον κάνει ψάχνοντας και βρίσκοντας.

Εγώ θα παραθέσω απλά τη δική μου οπτική.

Στη διαδικασία της Ελευσίνιας Μύησης, ο υποψήφιος περνούσε μέσα από δυο πύλες.

Η πρώτη ήταν κατωφερής, οδηγούσε προς τους κατώτερους κόσμους και συμβόλιζε την γέννήση του στην άγνοια.

Η δεύτερη οδηγούσε προς τα άνω σε μια αίθουσα άπλετα φωτισμένη από αόρατες λάμπες και στην οποία βρισκόταν το άγαλμα της Δήμητρας.
Η αίθουσα αυτή συμβόλιζε τους ανώτερους κόσμους ή το επίπεδο της διαμονή του Φωτός και της Αλήθειας.

Όλα αυτά συσχετίζονται με τον Διόνυσο μιας και αρχή του δράματος η αρπαγή της Περσεφόνης έγινε στον Νύσσιον Πεδίο δηλαδή στον τόπο που γεννήθηκε ο Διόνυσος.
Η διαδρομή της Δήμητρας και η περιπέτεια της Περσεφόνης μας αποκαλύπτει την ιστορία της σάρκωσης της ψυχής στο κόσμο της ύλης και τις περιπέτειές της μέσα σε αυτόν.

Ο Κάτω Κόσμος είναι ο γήινος υλικός κόσμος, στον οποίο ζούμε. Επομένως η Περσεφόνη συμβολίζει την ψυχή που κατέπεσε και ενσαρκώθηκε στη Γη.
Αρχικά βρισκόταν στον Άνω Κόσμο, τον Ουρανό ή Πνευματικό Κόσμο, που στη μυστική παράδοση συμβολίζεται δια του Ωκεανού.

Έπαιξε με τις Ωκεανίδες Νύμφες δηλ. τις υψηλές πνευματικές οντότητες.

Κατά τον μύθο η Περσεφόνη, θέλγεται από ένα λουλούδι τον Νάρκισσο. Της άρεσε τόσο πολύ που το έκοψε και τότε ακριβώς έγινε η απαγωγή από τον Άδη.
Ο νάρκισσος αποτελεί την κατ’ αντανάκλαση ωραιότητα του υλικού κόσμου, το δε χάσμα ταυτίζεται με το μέγα χάσμα της ανόδου και καθόδου των ψυχών, όπως αναφέρει ο Πλάτων.

Άρα από την Αρχαιότητα ο άνθρωπος ήξερε να συμβολίζει τον υλικό και τον πνευματικό κόσμο και τις επαγωγικές διαφορές μεταξύ τους οι οποίες συνδέονται με την «ελευθερία επιλογής» που έχουμε ως άνθρωποι για τον τρόπο δράσης μας.

Ας μη σας κουράσω άλλο προς το παρόν.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 12:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
ΘΑ συμφωνήσω με το φίλο Ramoglou ότι το επίπεδο της συζήτησης είναι αρκετά καλό και θα παρακαλούσα κι εγώ να μην το χαλάσουμε.

Φίλε BEREN αν κάτι ΣΙΓΟΥΡΑ δεν έχεις δικαίωμα είναι να αμφισβητείς τις σπούδές μου.
Μπορείς να διαφωνείς όσο θέλεις με τις απόψεις μου,αλλά όχι αυτό.

Πάμε λοιπόν:

quote:
Υπάρχουν και θρησκευτικές ομάδες χωρίς Μυστήρια θεολόγε μου.


Αυτές όμως δεν είναι ΟΥΤΕ θρησκεία ΟΥΤΕ εκκλησία,οι "ομαδούλες" που αναφέρεις και εγώ δεν συζητάω γι αυτές.Εγώ μιλάω για "εκκλησία" και "θρησκεία" και ΟΧΙ "ομάδες".
Αν ανήκεις σε τέτοια ομαδούλα μη με ζαλίζεις αδιαφορώ.
Εκτός του ότι απέφυγες να απαντήσεις σε ποιό χριστιανικό "μαγαζάκι" ανήκειις διότι απέχεις πολύ και της ορθοδόξου και της καθολικής εκκλησίας.

ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ θα μπορούσα να σου αναφέρω χωρία ΚΥΡΙΩΣ από την ΟΡΘΟΔΟΞΗ και υπέροχη υμνολογία μας που ο Χριστός αναφέρεται ως "φαεσφώρος άγγελος" και άλλα παρόμοια.
Να γεμίσουμε το τόπικ αποσπάσματα φτιαχνοντας τεράστια μηνύματα τι λες;;;
Διάβασε λίγο,μιάς που αποκαλείς τον εαυτό σου χριστιανό,νομίζω θα σου κάνει καλό.
Το απόσπασμα της αποκάλυψης που ζητάς είναι:
Αποκαλ. κεφ.22 στ.16,όπου ο ίδιος ο Χριστός αποκαλεί τον εαυτό του "...ο Αστήρ ο Λαμπρός ο Πρωινός"
Ξέρεις ποιός είναι αυτός;
Η Αφροδίτη.
Η πούλια ή ο αυγερινός (είναι ο ίδιος πλανήτης).
Ο εωσφόρος.
Ο φέρων την αυγή και το φως.

Γι αυτό δεν μας είπες τίποτε και το ΞΑΝΑΠΑΡΑΘΕΤΩ:

quote:
« Όταν ο Θεόφιλος της Αλεξάνδρειας πρότεινε στον Συνέσιο της Κυρήνης να γίνει επίσκοπος, ο Συνέσιος απάντησε: «Η φιλοσοφική νοημοσύνη, ενώ κοιτάει προς την αλήθεια, παραδέχεται την ανάγκη να ψεύδεται. Το φως έχει να κάνει με την αλήθεια, αλλά το μάτι έχει περιορισμένη όραση και δεν μπορεί να κοιτάξει κατευθείαν στο φως χωρίς να τραυματισθεί. Καθώς το μισόφωτο είναι πιό υποφερτό για το μάτι, έτσι πιστεύω, είναι και το ( οφέλημο ) ψέμα για τους απλούς ανθρώπους. Η αλήθεια βλάπτει εκείνους που δεν μπορούν να κοιτάξουν προς την πραγματικότητα. Εάν οι κανονισμοί της ιεροσύνης μου επιτρέπουν να διατηρήσω μία τέτοια θέση, τότε δέχομαι την χειροτόνηση, εφόσον μπορώ να κρατώ την φιλοσοφία μου ως ιδιωτική υπόθεση στο σπίτι μου και να κηρύττω παραμύθια όταν βρίσκομαι έξω. »


Αναμένω...........................


Εκτός κι εάν ούτε την Ιερά Παράδοση που είναι και το θεμέλιο της ερμηνείας των Ιερών μας Γραφών αποδέχεσαι οπότε πες μας τι πιστεύετε εκεί που ανήκεις για να μπορουμε να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα.

Κλείνοντας,τελείως φιλικά,πέφτεις συνεχώς σε αντιφάσεις.
Άγνοια και φανατισμός είναι Ο,ΤΙ χειρότερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 12:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
BEREN

quote:
Προς elpida:
quote:

Το απόσπασμα που παρέθεσες - αν και για το παραθέσεις σημαίνει πως σε εκφράζει – εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι – πέρα του ότι είναι η άποψη κάποιου – και σαφώς δεν με καλύπτει.

Σοβαρά δεν σε καλύπτει?
Και γω που νόμιζα...

Προσπερνώντας την ειρωνεία σου και τις τελίτσες με τα πολλά υπονοούμενα θα σου απαντήσω ξανά πως όχι δεν με καλύπτει γιατί δεν είδα κάτι δικό σου. Βέβαια ακόμα και μέσα από αυτή σου την απάντηση εγώ πήρα κάτι. Αυτό το κάτι έχει να κάνει με την ενίσχυση της εντύπωσης που είχα για σένα και τα γραφόμενά σου. Δεν σε γνωρίζω άρα μόνο μέσα από αυτά μπορώ να σχηματίσω μία άποψη.

Για μία ακόμα φορά προσπερνάς την ερώτηση και δεν τοποθετείσαι. Σε καμία δική μου ερώτηση δεν απάντησες άμεσα (βλέπε προηγούμενα post μου).

Επίσης όπως σωστά ανέφερε η Zadok στο θέμα της τεκτονικής αναγνώρισης – γάμος (ο καθένας το ταμπελάρει όπως θέλει άσχετα εάν αυτό ανταποκρίνεται στην αλήθεια ή όχι) δεν έχεις απαντήσει.
Παρόλα αυτά και η αποχή είναι σεβαστή και δικαίωμα του καθενός.

quote:
Δεν παράφρασα τίποτα.Οσα έγραψα είναι λόγια της Μασονίας.

Σαφώς και παράφρασες πράγματα. Ένα παράδειγμα είναι ότι υποστηρίζεις κάθετα ότι ο τεκτονισμός είναι θρησκεία χωρίς να το αποδεικνύεις !
Επίσης αυτά που έγραψες δεν είναι λόγια της μασονίας, με την έννοια ότι αυτά πρεσβεύει το σύστημα του τεκτονισμού, απλά είναι η άποψη κάποιου.
quote:
Το γνωστό παραμύθι περί συμβόλων και αλληγορειών...

Το μόνο που έχω να πω πάνω σε αυτό είναι ότι καλώς ή κακώς υπάρχει μία μερίδα ανθρώπων οι οποίοι όταν αδυνατούν να κατανοήσουν να αντιληφθούν κάτι ακολουθούν την μέθοδο της άρνησης και του «πολέμου». Απορρίπτουν κάτι επειδή δεν μπορούν να το φτάσουν.
quote:
Η πίστη προς τον Θεό δεν είναι όριο?

Είπα δεν θέτει όριο προ της αληθείας. Δεν συσχέτισα το όριο με το Θεό.
ΕΝΑ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ πως ο Θεός είναι όριο και η μασονία κακώς το θέτει. Τι υπάρχει πάνω από το Θεό για σένα?
Παρακαλώ για την δική σου προσωπική άποψη και όχι για αντιγραφή από κάποιο βιβλίο.


"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 12:47:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
quote:


Το θέμα είναι πως μέσα από το λόγο τον οποίο διατυπώνει στερεί στον οποιοδήποτε άνθρωπο το δικαίωμα να πιστεύει στο Θείο αν δεν είναι Χριστιανός και δη Ορθόδοξος !


Ουδέν ψευδέστερο τούτου.

Αν είναι αυτό ψευδές τότε θα πρέπει να πάρεις τις μισές σου τοποθετήσεις πίσω.
Διότι εξάρεις την Ορθόδοξη Εκκλησία και λες πως η Καθολική έκανε εγκλήματα π.χ. και όχι η Ορθόδοξη, από την άλλη έχεις δηλώσει ότι ΜΟΝΟ όσοι πιστεύουν ότι ο Ιησούς είναι η οδός και οι αλήθεια είναι στο σωστό δρόμο, αυτό από μόνο του αναιρεί το δικαίωμα στο Μωαμεθανό, Ινδουιστή κλπ να λέει ότι πιστεύει στο «σωστό» κατ’ εσέ Θεό.

quote:
quote:


Αυτό όμως που ερωτώ εγώ είναι το εξής : Από πού ένας Παπάς λαμβάνει το δικαίωμα να μιλά εξ ονόματος του Θεού και του Υιού αυτού και να αφαιρεί το δικαίωμα σε έναν άλλο άνθρωπο να πιστεύει στο θεό και να τον ονομάζει όπως εκείνος θέλει ;


Δεν αφαιρεί σε κανένα το δικαίωμα να πιστεύει σε όποιον θεό θέλει και να τον ονοματίζει όπως θέλει.

Εκτός και αν τον ονομάζει Μ.Α.Τ.Σ. και είναι Τέκτονας.

quote:
quote:

Ε ναι Πάτερ μου μόνο τα Ιερατεία μπορούν και ΠΡΕΠΕΙ να έχουν το copyright του Θεού, πως αλλιώς θα γεμίζει προβατάκια το μαντρί ;

Γεμίζει και έτσι το μαντρί: …………….. κλπ κλπ

Έλα που ο Τεκτονισμός ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ τον προσηλυτισμό κάτι που η Εκκλησία ΤΟ ΕΠΙΒΑΛΕΙ !
Είδες που διαστρεβλώνεις κατά το δοκούν ;

quote:
quote:


Επίσης μην ξεχνάς πως εντός των Στοών συζητήσεις θρησκευτικού περιεχομένου απαγορεύονται αυστηρώς!


Είναι μία ακόμη ένδειξη γιά το ότι ο Μασονισμός είναι θρησκεία.
Τόσο αφελής είναι η Μασονία?Να βάζει στα χωράφια της άλλες θρησκείες?
Ειδικά αυτό που αναφέρεις πέρα από το ότι παραβιάζει κατάφωρα την ελευθερία του ατόμου την οποία η Μασονία την έχει σαν έμβλημα της ,είναι και ότι αντιφατικότερο έχω συναντήσει ποτέ στη ζωή μου.
Ομάδα η οποία θέτει σαν προυπόθεση εισδοχής την πίστη σε κάποιον Θεό,είναι πλήρης προσευχών ,τελετών ,τυπικών όλα προς δόξαν του ΜΑΤΣ και παράλληλα απαγορεύει θρησκευτικές συζητήσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άλλο ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ το ότι υπάρχει Θεός και άλλο να μιλάω για το ΔΟΓΜΑ που πρεσβεύει η θρησκεία που ανήκω.
Από τέτοια συζήτηση μπορεί να προκληθεί ένταση και διαξιφισμοί ( όπως και από ανάλογες πολιτικές οι οποίες ΚΑΙ αυτές απαγορεύονται ) μεταξύ των μελών μιας Στοάς, βέβαια όπως είναι απλά κατανοητό και προφανές αυτός ο κανονισμός αποβλέπει στο να μη δημιουργούνται έριδες, άρα όπως βλέπεις πάλι ερμηνεύεις κατά το δοκούν !
Καμία λοιπόν ελευθερία δεν παραβιάζεται.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 13:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas
quote:
Έχεις δίκιο. Κακώς ασχολήθηκα μαζί σου.

.


....ποποπο....καποιος εχασε την ψυχραιμια του.
Κριμα και νομιζα πως σε διακατειχε περισσοτερο ηθος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 14:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:

....ποποπο....καποιος εχασε την ψυχραιμια του.
Κριμα και νομιζα πως σε διακατειχε περισσοτερο ηθος.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy