ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ή ΜΑΣΟΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 20:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Φιλη zadok,
δεν καταλαβαινω την επιθετικοτητα σου! Μια απορια ειχα, απ'οσα διαβασα μεσα σ'αυτο το θεμα. Δεν μπορω να καταλαβω πως σε εθιξα! Αν πειραχτηκες απ' το οτι χρειαζονται αναδιοργανωση, ε, λιγο χιουμορ δε βλαπτει... μαλλον δεν το καταλαβες... Δεν ηρθα για να δημιουργησω ουτε να παρω μερος σε καμια αντιδικια. Μια απλη προσωπικη ερευνα κανω κι εγω...

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 21:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Κι εγώ χιούμορ κάνω, γιατί δεν το καταλαβαίνεις;

Πάντως αν κάνεις έρευνα, σε λάθος χώρο ψάχνεις.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 03:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
quote:

Κι εγώ χιούμορ κάνω, γιατί δεν το καταλαβαίνεις;

Πάντως αν κάνεις έρευνα, σε λάθος χώρο ψάχνεις.


...μην το λες αυτο. Οτι μαθαινει κανεις, καλο ειναι...

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 04:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:

...μην το λες αυτο. Οτι μαθαινει κανεις, καλο ειναι...

''Confirmo o Deus potentissimus''



Μάθε λοιπόν:


Τρεις εργάτες έχτιζαν κάποιο κτίριο, έκαναν την ίδια δουλειά. Όταν όμως τους ρώτησαν, τι κάνουν, οι απαντήσεις ήταν διαφορετικές.

Ο ένας είπε: "Εγώ κάνω την λιθοδομή", ο άλλος είπε: "Εγώ βγάζω λεφτά για να ζήσω", ο τρίτος απάντησε: "Εγώ χτίζω Ναό".


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 23:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Zadok,
...Ηταν 3 μαγοι στο τελειωμα της ζωης τους. Οποτε και ρωτουνται απο καποιον για το ποια θα ηταν η τελευταια τους επιθυμια. Ο 1ος απαντα οτι θα ηθελε να ειχε καταφερει να μεατατρεψει το μολυβι σε χρυσαφι, για να πεθανει πλουσιος. Ο 2ος ειπε οτι θα ηθελε να γνωριζε ολα τα μυστικα του συμπαντος, για να πεθανει σοφος. Τελος, ο 3ος απαντησε πως αν γινοταν θα ηθελε να ξεχασει οσα ειχε μαθει, για να πεθανει ευτυχισμενος...

Διαφορετικος ο δρομος του καθενα απο 'μας...

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 00:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Διαφορετικος ο δρομος του καθενα απο 'μας...

... αναφαίρετο δικαίωμα και υποχρέωση του καθενός ν' ακολουθήσει το δικό του.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 03:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
...επειδη εγω ψαχνω το δικο μου, επετρεψε μου να εχω επιλογες.
Απαντωντας σ' αυτο που ειπες πριν, δηλαδη οτι ψαχνω σε λαθος χωρο.
Κατα τη γνωμη σου που επρεπε να ψαχνω?

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 05:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Ας μην αερολογούμε, αγαπητέ μου.
Και να θέλω (που δεν το θέλω και ουδέποτε το θέλησα) δεν μπορώ να σε αποτρέψω από το να ψάξεις όπου και όπως θέλεις για τον δρόμο σου. Σκέψου το λίγο και θα καταλάβεις τί εννοώ.
Μόνον εσύ μπορείς να το κάνεις αυτό σε εσένα...

Από κει και πέρα, με τον τρόπο που ψάχνεις, θεωρώ ότι ψάχνεις σε λάθος χώρο.

Μπορεί και να κάνω λάθος, όμως είναι η άποψή μου.
Εάν δε σου αρέσει, μην την υιοθετείς. Είναι απλό.

Ελπίζω να είμαι σαφής πλέον και να συνεχίσουμε επί του θέματος και όχι επί προσωπικού...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 12:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya
Τι ψαχνεις να βρεις τωρα ρε φιλαρακι. Ενας ειναι ο δρομος. Αυτος που περνα απο τη γωνια Τεκτονων Και Μασονων. Ολοι οι κτιστες μονο απο κει πανε. Κατι σα μονοδρομος δηλαδής. Στα ερωτηματα μου ομως κανουν το pagoni που ειναι και της μοδας τελευταια μεσα στο εσοτερικα.τζιαρ.

Προς το παρον και το λεω δυνατα
ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΟΑ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ και ΜΕΓΑΣ ΜΑΓΙΣΤΡΟΣ ενος νεοσυστατου κλαμπ του ΘΡΥΛΟΥ με την επονυμια
KNIGHTS OF THE RED LEGEND .

(Το Σεπτεμβρη ξεκινα το κυνηγι του λαγου). *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 13:56:08  Εμφάνιση Προφίλ
Labolas Glasya ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ !!!!

Να παρουσιαστείς στον Μεγάλο Διδάσκαλο Rivaldo για τα περαιτέρω.

Σε ποια στοά έχεις διαρκείας ; Εγώ ανήκω στη Στοά 14, τσάάάκ στο κέντρο !


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 14:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya
Που εχεις δυναμη σου ΟΛΥΜΠΙΑΚΕ το Πύρινο σου Κοσμο που δε λυγα ποτε. *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 14:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Προς το παρον και το λεω δυνατα
ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΟΑ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ και ΜΕΓΑΣ ΜΑΓΙΣΤΡΟΣ ενος νεοσυστατου κλαμπ του ΘΡΥΛΟΥ με την επονυμια
KNIGHTS OF THE RED LEGEND .


Εύγε, παληκάρι μου! Επιτέλους, ο πραγματικός δρόμος καθίσταται εμφανής...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 01:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
χμ... αστο καλυτερα...

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 18:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya
Κι εσυ δικος μας Ζαντοκ?

(Το Σεπτεμβρη ξεκινα το κυνηγι του πρασινου λαγου) *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 18:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:

Κι εσυ δικος μας Ζαντοκ?

(Το Σεπτεμβρη ξεκινα το κυνηγι του πρασινου λαγου) *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPG



Μα, δε μου φαίνεται ότι είμαι Θρυλικό άτομο;;;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 18:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya
Xmmm ΟΚ Ζαντοκ. Για το παγωνι τιποτα? Για το Χιραμ εστω? Ενταξει ειμαστε ολοι ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ. Αλλα με τη μασονια τι παιζεται? Εχει σχεση με τους Ναιτες? Κι αν οπως λετε και στο τοπικ των Ναιτων αυτοι ειχαν σχεση με τους μουσουλμανους ασασινους τι γινεται? Τελικα πισω απο το Ισλαμ και την εξαπλωση του κρυβονται οι μασονικες στοες? Και πως η Αμερικη ιδρυθηκε με μασονικα και ιλλουμινατικα προτυπα? Και ο πολεμος μεταξυ Αμερικης και ισλαμικων χωρων γιατι γινεται? Και μεσα σε ολα και το χασισ. Εχω μπερδευτει. *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 18:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral
Ανταποκριτής από το τόπικ των Ναϊτών μεταδίδει:

Για όλα αυτά που αναφέρεις, Labolas Glasya, ακούγεται έντονη φημολογία και δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά, χωρίς πύρινο κόσμο που δεν λυγά ποτέ, δεν υπάρχει παγώνι χωρίς ουρά και τα λοιπά και τα λοιπά. Επιπλέον, βάσει σοβαρών πληροφοριών, όλα τα παγώνια είναι σαύρες.

Να βάλω και μια ολυμπιακή φατσούλα τώρα, έστω και κατσουφιασμένη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 19:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya
Ευχαριστω Σπιραλ. Ησουν κατατοπιστικος. Και κατι τελευταιο ποιους εσφαζαν οι ναιτες? *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 19:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral
Μη δίνεις σημασία. Τίποτα σοβαρό. Κάτι πουλερικά είχαν στο κοτέτσι τους (όχι παγώνια πάντως).
Αλλά είμαστε εκτός τόπικ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 19:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Οκ, να σου πω την άποψή μου για ένα-ένα:

quote:
Για το παγωνι τιποτα?

Νομίζω ότι το αντίστοιχο τόπικ ήταν κατατοπιστικότατο και εξήχθησαν πολλά συμπεράσματα...

Εκτός από τον κ.Μπαλάνο ουδείς άλλος ερευνητής ανέφερε ποτέ τέτοια σενάρια.
Δε νομίζω ότι είναι αξιόπιστα, την στιγμή που ο ίδιος ο Μπαλάνος στην ιστοσελίδα που φιλοξενεί το βιογραφικό του δηλώνει ερευνητής του αγνώστου (ΟΥΦΟλογία κοινώς) και μεταφραστής έργων φαντασίας.

Από κει και πέρα, το σύμβολο του παγωνιού δεν αναφέρεται πουθενά πέραν της φιλοσοφικο-θρησκευτικής παράδοσης, στην οποία αναφέρθηκε ο φίλτατος Kelsos στο εκεί τόπικ και σαφώς δε συνδέεται με τον Τεκτονισμό.

quote:
Για το Χιραμ εστω?

Η Τεκτονική διδασκαλία μεταδίδεται μέσα από ένα σύστημα βαθμών, καθένας από τους οποίους έχει ένα ιδιαίτερο μυθολογικό πλαίσιο και μία ιδιαίτερη τελετουργία (Τεκτονικό δράμα), η οποία συνιστά μία δραματική αναπαράσταση του αντίστοιχου μυθολογικού πλαισίου.
Ο μύθος δεν είναι στατικός, είναι εξελικτικός. Δεν είναι απλός υπηρέτης της ιδέας, αλλά με την πλοκή του γίνεται αφορμή να αναπτυχθεί εσωτερική ζωή στις ιδέες.
Με το μύθο, η αφηρημένη γνώση εμψυχώνεται και η ίδια η σύσταση του μύθου προσδίδει υπόσταση στον γνώστη.
Στην προοπτική του μύθου, η γνώση δεν αποτελεί προϊόν στατικής απεικόνισης, αλλά πορεία ολόκληρης της ύπαρξης του μυουμένου προς την πηγή του Είναι.

Σύμφωνα με το μυθολογικό πλαίσιο του Τεκτονισμού, ο Βασιλέας του Ισραήλ Σολομών θέλησε να ανεγείρει Ναό στην Ιερουσαλήμ αφιερωμένο στο Μεγάλο Αρχιτέκτονα του Σύμπαντος.
Γι' αυτό ζήτησε την ενίσχυση του Χιράμ, Βασιλέα της Τύρου.
Ο τελευταίος έστειλε τότε τον άριστο αρχιτέκτονα Χιράμ Αμπίφ, ο οποίος επρόκειτο να σχεδιάσει και να επιβλέψει την ανοικοδόμηση του Ναού.

Στοιχεία από τα βιβλία:
-Ν.Κ. Λάος, Άνθρωπος - Το Μέγα Σύμβολο του Μυστικισμού, Αθήνα: εκδ. Παρασκήνιο, 2003.
-C.G. Jung & K.Kerényi, Einführung in das Wesen der Mythologie, Amsterdam, 1941.
-W.K. MacNulty, Freemasonry, Thames & Hudson, 1991.
-Anon. The Lectures of the Three Degrees of Craft Freemasonry, A Lewis, 1891 & 1954
-W. Preston, Illustrations of Masonry, 1772.
-A E Waite, The New Encyclopedia of Freemasonry, Gramercy Books.

quote:
Εχει σχεση με τους Ναιτες? Κι αν οπως λετε και στο τοπικ των Ναιτων αυτοι ειχαν σχεση με τους μουσουλμανους ασασινους τι γινεται? Τελικα πισω απο το Ισλαμ και την εξαπλωση του κρυβονται οι μασονικες στοες? Και πως η Αμερικη ιδρυθηκε με μασονικα και ιλλουμινατικα προτυπα? Και ο πολεμος μεταξυ Αμερικης και ισλαμικων χωρων γιατι γινεται? Και μεσα σε ολα και το χασισ. Εχω μπερδευτει. *

Υπάρχουν πολλές θεωρίες για την καταγωγή του Τεκτονισμού.
Μία από αυτές, αρκετά δημοφιλής, θεωρεί τον Τεκτονισμό σύγχρονο απ' αυθείας απόγονο των μεσαιωνικών Ιπποτών Ναϊτών.
Η λέξη "ασασίνοι" είναι ακουστική απόδοση του Μουσουλμανικού τίτλου, ο οποίος σημαίνει άλλα πράγματα...
Ο Ελευθεροτεκτονισμός δεν υπαγορεύει στα μέλη του τί ακριβώς να πιστεύουν και τί όχι, αλλά βεβαίως τους διδάσκει μία μεθοδολογία με βάση την οποία, κατόπιν δικής τους εργασίας, θα αποφανθούν για το εάν θα ενστερνισθούν ή όχι μία πίστη.
Ως θεσμός απέστερξε να εγκλωβιστεί σε παροδικά πολιτικά και θρησκευτικά ζητήματα, διότι ασχολείται στο πλέον θεμελιώδες πεδίο της φιλοσοφικής έρευνας, στο πεδίο δηλαδή της ανακαλύψεως των τελικών κινήτρων που κυβερνούν την ανθρώπινη δράση και αποκαλύπτει στον άνθρωπο το Μυστήριο της πνευματικής αναγέννησης.

Η Αμερική ιδρύθηκε ως κράτος, αφού η Αμερικάνικη επανάσταση εμπνεύστηκε από τον Ελευθεροτεκτονισμό.

Οι τωρινοί πόλεμοι δεν έχουν κάποια σχέση, όπως δεν έχει σχέση και το χασίς.


Σχετική βιβλιογραφία:

- R.F. Gould, History of Freemasonry, Grand Lodge of Scotland Year Book 1996.
- J. Hamill, The Craft: A History of English Freemasonry, Inner Traditions International, 1987 & Lewis Masonic, 1994.
- A Mackey, The History of Freemasonry, Gramercy Books, 1996.

Δε μακρυγορώ άλλο, αν υπάρχει κάτι που μπορώ να βοηθήσω είμαι στη διάθεσή σου...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 20:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral
Μπράβο, Zadok, ελπίζω ο φίλος μας Labolas Glasya να μείνει ευχαριστημένος.

Μια τόση δα διευκρίνιση σε κάτι που το παραλλάσσουμε από συνήθεια, η Αμερική είχε ιδρυθεί ως ήπειρος ενώ ως κράτος ιδρύθηκαν οι Ηνωμένες Πολιτείες της.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 11:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
quote:
Ενας ειναι ο δρομος. Αυτος που περνα απο τη γωνια Τεκτονων Και Μασονων.

Mήπως για μένα που δεν είμαι ολυμπιακός υπάρχει κανας άλλος δρόμος?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 09:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA

quote:

Οκ, να σου πω την άποψή μου για ένα-ένα:

quote:
Για το παγωνι τιποτα?

Νομίζω ότι το αντίστοιχο τόπικ ήταν κατατοπιστικότατο και εξήχθησαν πολλά συμπεράσματα...

Εκτός από τον κ.Μπαλάνο ουδείς άλλος ερευνητής ανέφερε ποτέ τέτοια σενάρια.
Δε νομίζω ότι είναι αξιόπιστα, την στιγμή που ο ίδιος ο Μπαλάνος στην ιστοσελίδα που φιλοξενεί το βιογραφικό του δηλώνει ερευνητής του αγνώστου (ΟΥΦΟλογία κοινώς) και μεταφραστής έργων φαντασίας.

Από κει και πέρα, το σύμβολο του παγωνιού δεν αναφέρεται πουθενά πέραν της φιλοσοφικο-θρησκευτικής παράδοσης, στην οποία αναφέρθηκε ο φίλτατος Kelsos στο εκεί τόπικ και σαφώς δε συνδέεται με τον Τεκτονισμό.

quote:
Για το Χιραμ εστω?

Η Τεκτονική διδασκαλία μεταδίδεται μέσα από ένα σύστημα βαθμών, καθένας από τους οποίους έχει ένα ιδιαίτερο μυθολογικό πλαίσιο και μία ιδιαίτερη τελετουργία (Τεκτονικό δράμα), η οποία συνιστά μία δραματική αναπαράσταση του αντίστοιχου μυθολογικού πλαισίου.
Ο μύθος δεν είναι στατικός, είναι εξελικτικός. Δεν είναι απλός υπηρέτης της ιδέας, αλλά με την πλοκή του γίνεται αφορμή να αναπτυχθεί εσωτερική ζωή στις ιδέες.
Με το μύθο, η αφηρημένη γνώση εμψυχώνεται και η ίδια η σύσταση του μύθου προσδίδει υπόσταση στον γνώστη.
Στην προοπτική του μύθου, η γνώση δεν αποτελεί προϊόν στατικής απεικόνισης, αλλά πορεία ολόκληρης της ύπαρξης του μυουμένου προς την πηγή του Είναι.

Σύμφωνα με το μυθολογικό πλαίσιο του Τεκτονισμού, ο Βασιλέας του Ισραήλ Σολομών θέλησε να ανεγείρει Ναό στην Ιερουσαλήμ αφιερωμένο στο Μεγάλο Αρχιτέκτονα του Σύμπαντος.
Γι' αυτό ζήτησε την ενίσχυση του Χιράμ, Βασιλέα της Τύρου.
Ο τελευταίος έστειλε τότε τον άριστο αρχιτέκτονα Χιράμ Αμπίφ, ο οποίος επρόκειτο να σχεδιάσει και να επιβλέψει την ανοικοδόμηση του Ναού.

Στοιχεία από τα βιβλία:
-Ν.Κ. Λάος, Άνθρωπος - Το Μέγα Σύμβολο του Μυστικισμού, Αθήνα: εκδ. Παρασκήνιο, 2003.
-C.G. Jung & K.Kerényi, Einführung in das Wesen der Mythologie, Amsterdam, 1941.
-W.K. MacNulty, Freemasonry, Thames & Hudson, 1991.
-Anon. The Lectures of the Three Degrees of Craft Freemasonry, A Lewis, 1891 & 1954
-W. Preston, Illustrations of Masonry, 1772.
-A E Waite, The New Encyclopedia of Freemasonry, Gramercy Books.

quote:
Εχει σχεση με τους Ναιτες? Κι αν οπως λετε και στο τοπικ των Ναιτων αυτοι ειχαν σχεση με τους μουσουλμανους ασασινους τι γινεται? Τελικα πισω απο το Ισλαμ και την εξαπλωση του κρυβονται οι μασονικες στοες? Και πως η Αμερικη ιδρυθηκε με μασονικα και ιλλουμινατικα προτυπα? Και ο πολεμος μεταξυ Αμερικης και ισλαμικων χωρων γιατι γινεται? Και μεσα σε ολα και το χασισ. Εχω μπερδευτει. *

Υπάρχουν πολλές θεωρίες για την καταγωγή του Τεκτονισμού.
Μία από αυτές, αρκετά δημοφιλής, θεωρεί τον Τεκτονισμό σύγχρονο απ' αυθείας απόγονο των μεσαιωνικών Ιπποτών Ναϊτών.
Η λέξη "ασασίνοι" είναι ακουστική απόδοση του Μουσουλμανικού τίτλου, ο οποίος σημαίνει άλλα πράγματα...
Ο Ελευθεροτεκτονισμός δεν υπαγορεύει στα μέλη του τί ακριβώς να πιστεύουν και τί όχι, αλλά βεβαίως τους διδάσκει μία μεθοδολογία με βάση την οποία, κατόπιν δικής τους εργασίας, θα αποφανθούν για το εάν θα ενστερνισθούν ή όχι μία πίστη.
Ως θεσμός απέστερξε να εγκλωβιστεί σε παροδικά πολιτικά και θρησκευτικά ζητήματα, διότι ασχολείται στο πλέον θεμελιώδες πεδίο της φιλοσοφικής έρευνας, στο πεδίο δηλαδή της ανακαλύψεως των τελικών κινήτρων που κυβερνούν την ανθρώπινη δράση και αποκαλύπτει στον άνθρωπο το Μυστήριο της πνευματικής αναγέννησης.

Η Αμερική ιδρύθηκε ως κράτος, αφού η Αμερικάνικη επανάσταση εμπνεύστηκε από τον Ελευθεροτεκτονισμό.

Οι τωρινοί πόλεμοι δεν έχουν κάποια σχέση, όπως δεν έχει σχέση και το χασίς.


Σχετική βιβλιογραφία:

- R.F. Gould, History of Freemasonry, Grand Lodge of Scotland Year Book 1996.
- J. Hamill, The Craft: A History of English Freemasonry, Inner Traditions International, 1987 & Lewis Masonic, 1994.
- A Mackey, The History of Freemasonry, Gramercy Books, 1996.

Δε μακρυγορώ άλλο, αν υπάρχει κάτι που μπορώ να βοηθήσω είμαι στη διάθεσή σου...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)




εσυ μελος zadok τι διλωνεις, με τοσες γνοσεις που εδω μας αραδιαζεις, που τις βρηκες σε ποιους μιθιστιριογραφους γραΜΜΕΝΕΣ;
Ο σιρε, Ο σαχ, Ο μπραουν τι ητανε χαρα μου περα απο μιθιστοριογραφοι ποια η ιστορικοτητα των λογων τους;
γιατι βρε χαρα μου ολη την ορα τα λογια τους αναμασας μια για τους ναϊτες, μια για τους τεκτονες κατι σε πιο ιστορικο εχεις περα απο τα μιθιστοριματα που τα αναγαγετε σε αληθια;
και ποσο σας εχουν επιρεαση βρε;
αντε καλη ιστορικοτητα καποια φορα και το φως της αληθειας να σας φοτισει
ουπς λες να με την πεσουν οι ανιστοριτοι
ουπς βρε ποιος πληρωνει την μπουγατσα την αγλικη;

και εαν εχω κανει λαθος ανθρωπος ειμαι βλεπετε, που ειναι η αγαπη προς τον συναθρωπο, η χριστοτιτα, η τιμιοτης , η ηθικη σας; τοσα βρωμικα με κανατε εχετε και λογο ακομα;

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 13:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
και εαν εχω κανει λαθος ανθρωπος ειμαι βλεπετε

Καλά που το καταλαβαίνεις και μόνη σου. Ήθελα να 'ξερα πού διάβασες για Μπράουν να έχω γράψει εγώ...
Συγχωρεμένη λοιπόν.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 14:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
φιλη afma,
επειδη προκειται για ενδιαφερον θεμα, μηπως θα μπορουσες να παραθεσεις και τη δικη σου αποψη? Εγω, σαν νεο μελος, θα ηθελα και τον αντιλογο σε οσα παραθετουν οι φιλοι μας ωστε να σχηματισω μια γνωμη. Οσα ξερω επι του θεματος, τα εχω διαβασει απο ενα βιβλιο: ''Μυστικες Εταιριες'' και ολα αυτα που λετε μου κεντριζουν την περιεργεια...
Ευχαριστω εκ των προταιρων
(συγγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη)

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρήστος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 07:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρήστος
MoonDragon: Γιατί χρειάζεσαι όπως και δίποτε αντίλογο για να κάνεις μια έρευνα πάνω σε κάτι; (Είδικα όταν σε έχουμαι προειδοποιήσει πως εδώ δεν είναι καλή περιοχή για να γίνει μια τέτοια έρευνα)

Όσον αφορά για το βιβλίο "μυστικές εταιρίες", δεν ισχύουν πάρα πολλά πράγματα που αναφέρει μέσα. Κάθε κεφάλαιο δημιουργήθηκε απο διαφορετικό άτομο και είναι φανερές πολλές αντιθέσεις μεταξύ κεφαλαίων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 04:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
quote:

MoonDragon: Γιατί χρειάζεσαι όπως και δίποτε αντίλογο για να κάνεις μια έρευνα πάνω σε κάτι; (Είδικα όταν σε έχουμαι προειδοποιήσει πως εδώ δεν είναι καλή περιοχή για να γίνει μια τέτοια έρευνα)

Όσον αφορά για το βιβλίο "μυστικές εταιρίες", δεν ισχύουν πάρα πολλά πράγματα που αναφέρει μέσα. Κάθε κεφάλαιο δημιουργήθηκε απο διαφορετικό άτομο και είναι φανερές πολλές αντιθέσεις μεταξύ κεφαλαίων.




Παντου πρεπει να υπαρχει ο αντιλογος, ως ακρογωνιαιος λιθος του διαλογου φιλε μου. Μηπως θα μπορουσες να μου εξηγησεις τους λογους που χαρακτηριζουν αυτη την περιοχη ''κακη''? Αν δεν θες να μιλησεις ανοιχτα, ξερεις πως να μου απαντησεις...

''Confirmo o Deus potentissimus''

Edited by - MoonDragon on 29/07/2004 04:03:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 10:45:19  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ MoonDragon

Θα προσπαθήσω να απαντήσω και εγώ στην ερώτηση σου, και ειδικά στο γιατί η γωνιά αυτή δεν είναι η ενδεδειγμένη.

Πριν αρκετό καιρό όσοι ήταν μέλη των φόρουμς δεν νοιαζόντουσαν για το ποιος είναι Τέκτονας, ποιος είναι Χριστιανός, ποιος είναι μοναχικός αναζητητής κλπ.
Απλά παρέθεταν την όποια γνώση είχε ο καθένας και τα στοιχεία τους για το συζητούμενο θέμα.

Στην πορεία το πράγμα άλλαξε λίγο, διότι στο χώρο μπήκαν άνθρωποι που προέταξαν το προσωπικό τους κόλλημα ή το δόγμα τους και έτσι άρχισαν οι στείρες αντιπαραθέσεις.
Στην πορεία αυτό μεγάλωνε και έτσι κατέστη αδύνατος η ανταλλαγή πληροφοριών και ιδεών μέσα από τις συζητήσεις των φόρουμς.

Για παράδειγμα αν είχες διαβάσει Pike ή Besant, σε βαφτίζανε Τέκτονα, αν είχες διαβάσει Blavatsky σε βαφτίζανε Θεοσοφιστή, αν κατέθετες γνώσεις από τα τυπικά της Μαγείας του Elifas Levi ε τότε ξεκίναγες από σατανιστής-μασονοεβραίος και κατέληγες μέχρι και Μέρλιν.
Το πρόβλημα τους ήταν να κολλήσουν ταμπέλες δηλαδή και όχι να κάνουν κουβέντα.
Και επειδή είχαν ακούσει ή είχαν την όποια άποψη διαμορφώσει για κάποια «μυστική εταιρεία» δεν έπρεπε κάποιος να υποστηρίξει άλλη γνώμη.

Μετά απ’ όλο αυτό κάποιοι έφυγαν, κάποιοι έμειναν αλλά σώπασαν και κάποιοι κατάφεραν να κάνουν το φόρουμ ένα απέραντο αμπέλι για να παίζουν με τα όποια ψυχοδιανοητικά τους προβλήματα.

Βέβαια μέσα από μεγάλη προσπάθεια μερικά τόπικ έχουν διατηρήσει ένα καλό επίπεδο κουβέντας και ανταλλαγής απόψεων, οπότε αν στην περιπλάνηση σου «πέσεις» πάνω σε αυτά τότε ίσως να πάρεις τις πληροφορίες που ζητάς.

Βέβαια μερικές φορές θα πρέπει να διαβάζεις και πίσω από τα κείμενα για να ανακαλύπτεις τις πληροφορίες που θέλεις και να μπορείς να συνεχίζεις το διάλογο.

Καλημέρα ελπίζω να βοήθησα.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 18:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Φιλε Ραμογλου,
δεν ειμαι εδω για να κρινω κανεναν, για τον απλουστατο λογο οτι δεν θελω να κριθω κι εγω. Δεν ειμαι ουτε κριτης κανενος λοιπον, ουτε δημοσιογραφος, ουτε μπατσος, ουτε Τεκτονας, ουτε Μαγος, ουτε καν Εσωτεριστης. Γενικα δεν εχω ουτε ταμπελα ουτε αξιωμα. Αν τωρα οι υπολοιποι θελουν να με βαφτησουν καπως, προβλημα τους. Για τους φιλους, αλλα και για τους περιεργους, ειμαι απλα ρομαντικος. Δεν προσπαθω να πεισω για τιποτα και δεν θελω να παρεξηγηθω. Δεν σας ξερω, δεν με ξερετε. Απλα πραγματα. Μονο ενα σκοπο εχω. Να γινω καλυτερος σαν ανθρωπος. Δεν βρισκω που ειναι το κακο, και δεν βλεπω το λογο που μερικοι προσπαθουν να βαλουν συρματοπλεγματα. Αν, απ'την αλλη μερια, αυτος που ξερει καποια πραγματα προσπαθει να αντιμετωπισει εναν αδαη σαν εμενα διωχνοντας τον τοτε μαλλον αλλος ειναι ο αδαης. Εχω μαθει να ανεχομαι και τον στενομυαλο, και το πρεζονι, και τον κακοβουλο και γενικα ολους τους συνανθρωπους μου για τον απλουστατο λογο. Απ'ολους εχω να διδαχθω κατι...
Δεν κανω καμια επιθεση εναντιον κανενος. Ο λογος που απευθυνομαι σε 'σενα φιλε Ραμογλου ειναι γιατι εσυ τουλαχιστον μπηκες στον κοπο να μου δοσεις μια αιτια και αυτο το εκτιμω...

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 19:03:36  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ MoonDragon

Είμαι σίγουρος πως και άλλοι θα ήθελαν να σου απαντήσουν στα όποια ερωτήματα θέτεις και είμαι βέβαιος για το καλοπροαίρετο των διαθέσεων σου.
Δυστυχώς το παρόν θέμα έχει πέσει πάρα πολλές φορές μέσα στη δύνη της διαμάχης, όσοι έχουν εκφέρει άποψη έχουν δεχθεί ( και σίγουρα θα δεχθούν και στο μέλλον ) αήθεις επιθέσεις, έτσι και επειδή αυτός ο καιρός έχει περάσει μέσα από μια κατάσταση αρκετά έντονης φόρτισης όσοι ίσως θα ήθελαν να σου απαντήσουν διάλεξαν το δρόμο της απότομης απάντησης λόγο κεκτημένης ταχύτητας ή το δρόμο της μη απάντησης.

Μακάρι να είμαι γνώστης των αποριών σου και να μπορέσω να σε βοηθήσω στο ταξίδι της αναζήτησης, το σίγουρο είναι πως θα το κάνω με μεγάλη χαρά και διάθεση.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1425781
Maintained by Digital Alchemy