ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ή ΜΑΣΟΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 18:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Aγαπητη Zadok,

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σου...Sorry για την δυσνοητη ενοια των ερωτησεων, απλα εγω αγανακτησει με καποια εσωτερικα ερωτηματα που αφορουν τον μασωνισμο.

Οσο για το "Copyright" του αστεριου του Δαυιδ...Ναι οι Εβραιοι το εχουν απο πολυ ποιο παλια απο την ιδρυση της ινδιας αλλα και του πολιτισμου της...αρκει να ανατρεξεις σε χειρογραφα της αρχαιας βαβυλωνας, αλλα και σε απομειναρια της αρχιτεκτωνικης των Βαβυλωνιων.

Λεγοντας G8 αναφερομαι στην Διεθνης Αμνηστεια..."Amnesty International is a worldwide voluntary human rights movement that campaigns for the release of prisoners of conscience, fair trials for political prisoners, and an end to torture and the "

Για πες μου για εποχες αναβιωσης του ελληνικου στοιχειου απο τον τεκτονισμο, πλην της Φιλικης εταιρειας.!
Ευχαριστω.


"In nomine patris,et filii, et spiritus sancti."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 18:21:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Αγαπητη Zadok,

1.
G8="Amnesty International is a worldwide voluntary human rights movement that campaigns for the release of prisoners of conscience, fair trials for political prisoners, and an end to torture and the..."

2.
Ο μασονισμος ασπαζεται Ινδουιστικες παραδοσεις και διδαχες?

3.
Μα καλα, οι παπαδες δεν πιστευουν στον Θεο της Αγιας Γραφης?
Τι δουλεια εχουν σε ομμορωπες αλλα οχι παραλληλες σε θεματα πιστης σεκτες οπως ο Μασονισμος?Αυτο ρωταω?

4.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σου.!

"In nomine patris,et filii, et spiritus sancti."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 19:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:

Aγαπητη Zadok,

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σου...Sorry για την δυσνοητη ενοια των ερωτησεων, απλα εγω αγανακτησει με καποια εσωτερικα ερωτηματα που αφορουν τον μασωνισμο.

Οσο για το "Copyright" του αστεριου του Δαυιδ...Ναι οι Εβραιοι το εχουν απο πολυ ποιο παλια απο την ιδρυση της ινδιας αλλα και του πολιτισμου της...αρκει να ανατρεξεις σε χειρογραφα της αρχαιας βαβυλωνας, αλλα και σε απομειναρια της αρχιτεκτωνικης των Βαβυλωνιων.

Λεγοντας G8 αναφερομαι στην Διεθνης Αμνηστεια..."Amnesty International is a worldwide voluntary human rights movement that campaigns for the release of prisoners of conscience, fair trials for political prisoners, and an end to torture and the "

Για πες μου για εποχες αναβιωσης του ελληνικου στοιχειου απο τον τεκτονισμο, πλην της Φιλικης εταιρειας.!
Ευχαριστω.


"In nomine patris,et filii, et spiritus sancti."



Αγαπητέ Ηermes,

δεν κατανοώ προς τι η αγανάκτηση, αλλά θα προσπαθήσω να βοηθήσω:

Κατ' αρχήν, γράφεις για Βαβυλωνιακό πολιτισμό. Αυτός ήταν Εβραϊκός;
Ο Ινδικός πολιτισμός είναι νεώτερος του Εβραϊκού;

Αυτά πρώτη φορά τα διαβάζω από εσένα και θα ήθελα να μου εξηγήσεις από πού και πώς κάποιος λαός παίρνει το copyright ενός συμβόλου κατά την άποψή σου.

Η "Διεθνής Αμνηστεία" είναι η "Διεθνής Αμνηστεία". Νομίζω ότι δε χωρούν περαιτέρω σχόλια.

Γιατί πλην της "Φιλικής Εταιρείας";

Πέραν τούτου, ρίξε μία ματιά στα κτήρια, τα οποία χτίστηκαν την Αναγέννηση...
Ελπίζω να συμφωνείς ότι η Αναγέννηση ήταν η εποχή αναβίωσης του αρχαιο-Ελληνικού πνεύματος.

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 06/08/2004 19:33:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 19:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:

Αγαπητη Zadok,

1.
G8="Amnesty International is a worldwide voluntary human rights movement that campaigns for the release of prisoners of conscience, fair trials for political prisoners, and an end to torture and the..."

2.
Ο μασονισμος ασπαζεται Ινδουιστικες παραδοσεις και διδαχες?

3.
Μα καλα, οι παπαδες δεν πιστευουν στον Θεο της Αγιας Γραφης?
Τι δουλεια εχουν σε ομμορωπες αλλα οχι παραλληλες σε θεματα πιστης σεκτες οπως ο Μασονισμος?Αυτο ρωταω?

4.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σου.!

"In nomine patris,et filii, et spiritus sancti."


Στο "1." απάντησα ήδη.

2. Όπως έγραψα και πιο πάνω, ο Τεκτονισμός δεν ασπάζεται συγκεκριμένες διδαχές.
Και για να τελειώνουμε μ' αυτό το θέμα του "εξάκτινου", επειδή διακρίνω μία διάθεση να τοποθετούμε πάλι ταμπελίτσες του στυλ "Οι τέκτονες είναι σιωνιστές" ή "οι τέκτονες είναι ινδουιστές":
Τα σύμβολα δεν έχουν ταμπέλα. Τις ταμπέλες τις φορούν οι άνθρωποι ανάλογα με την αντίληψή τους.

3. Επίσης, εδώ ήμουν σαφής πιο πάνω:
Ο Τεκτονισμός δεν υποστηρίζει συγκεκριμένη θρησκεία και δεν αφορά σε θρησκευτικά ζητήματα πλην της αποκρυφιστικής έρευνας.

Ας το επαναλάβω με μεγαλύτερα γράμματα μπας και γίνει κατανοητό:

quote:
Ο Ελευθεροτεκτονισμός δεν υπαγορεύει στα μέλη του τί ακριβώς να πιστεύουν και τί όχι, αλλά βεβαίως τους διδάσκει μία μεθοδολογία με βάση την οποία, κατόπιν δικής τους εργασίας, θα αποφανθούν για το εάν θα ενστερνισθούν ή όχι μία πίστη.
Ως θεσμός απέστερξε να εγκλωβιστεί σε παροδικά πολιτικά και θρησκευτικά ζητήματα, διότι ασχολείται στο πλέον θεμελιώδες πεδίο της φιλοσοφικής έρευνας, στο πεδίο δηλαδή της ανακαλύψεως των τελικών κινήτρων που κυβερνούν την ανθρώπινη δράση και αποκαλύπτει στον άνθρωπο το Μυστήριο της πνευματικής αναγέννησης.

Σχετική βιβλιογραφία:

- R.F. Gould, History of Freemasonry, Grand Lodge of Scotland Year Book 1996.
- J. Hamill, The Craft: A History of English Freemasonry, Inner Traditions International, 1987 & Lewis Masonic, 1994.
- A Mackey, The History of Freemasonry, Gramercy Books, 1996.



Δεν καταλαβαίνω γιατί κατ' εσέ οι ιερείς δε θα έπρεπε να μετέχουν της οργάνωσης.
Τί σημαίνει "...ομμορωπες αλλα οχι παραλληλες σε θεματα πιστης...";
Τί σχέση έχει η πίστη;
Επίσης, δεν καταλαβαίνω τί εννοείς με τον όρο "σέκτα", τον οποίο υποψιάζομαι ότι χρησιμοποιείς άστοχα.

4. Παρακαλώ!


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 06/08/2004 19:56:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 03:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Ωρε φιλε Ραμογλου!!!!

Ανοιγω το πρωτο θεμα και βλεπω 25 σελιδες!!! βαλε 30 μηνυματα η καθε μια περιπου, εχουμε.... κατσε να πιασω το κομπιουτερακι... μποινκ, μποινκ, μποιιιιινκ (<-πατημα πληκτρων)... 750 μηνυματα και αλλα 500 απ'τις υπολοιπες... συνολο 1250 περιπου μηνυματα!!!!!!!!!
Μετα απο τοσο διαβασμα... ( ρε Zadok, σηκωσε λιγο το ποδαρακι σου, νομιζω οτι απο κατω ειναι το ματι μου! Το αλλο το βρηκα!)
Το επιασα παντως το υπονοουμενο!!! Δεν ανοιγουμε τοπικ αν απο πριν δεν εχουμε προμηθευτει λουκετο αναλογου μεγεθους... ε? Πως με βρισκετε?
Ας σοβαρευτουμε ομως... αντλησα αρκετες πληροφοριες. Καποιες που δεν γνωριζα και καποιες που τεκμηριωνουν αυτα τα λιγα που ξερω. Το συμπερασμα μου? Ο υγιης νους ειναι ο ανοικτος νους. Ομως το θεμα ειναι κατα ποσο ο ανθρωπος με το ανοικτο μυαλο μπορει να βρει ομοιους του ωστε να συνδιαλαγει φιλε Ραμογλου?
Φιλε Ερμη,
δεν νομιζω οτι οι G8 εχουν να κανουν με τη ''Διεθνεις Αμνηστια'' που περιγραφεις και δινεις ως ορισμο. Απ'οτι ξερω οι G8 αποτελουνται απο τους ηγετες των 8 πιο ανεπτυγμενων κρατων του κοσμου με κυριαρχο θεμα των συζητησεων τους σε καθε συνοδο τους την αποτελεσματικοτερη παγκοσμια αναπτυξη του εμποριου (για το λογο αυτο σε καθε συνοδο τους γινονται και διαμαρτυριες κατα της παγκοσμιοποιησης). Εκτος και αν εσυ εννοεις αλλους G8, τοτε συγνωμη, δεν καταλαβα καλα... Οσον αφορα το θεμα τεκτονισμου και θρησκειας νομιζω η φιλη Zadok ηταν ρητη και κατηγοριματικη, ο Τεκτονας μπορει να ειναι και Χριστιανος, και Μουσουλαμανος, και Βουδιστης, και, και, και... δεν μπορει ομως να ειναι αθεος. Μπορει να ειναι φουρναρης, χασαπης, επιχειρηματιας, χτιστης (αν μη τι αλλο!!!) ακομα και ιερεας!!! Που το κακο? Ο Τεκτονισμος ειναι φιλοσοφικο Ταγμα, Κινημα, Σχολη... οπως θες πες το, αλλα αυτη ειναι η ουσια του, η Φιλο-Σοφια. Μην νομιζεις οτι ειμαι κανενας διαβασμενος, κι εγω μαζι με 'σενα προσπαθω να καταλαβω διαφορα πραγματα. Ελπιζω ο ενας να βοηθησει τον αλλο σε τουτη την αναζητηση...

''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 06:18:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ομως το θεμα ειναι κατα ποσο ο ανθρωπος με το ανοικτο μυαλο μπορει να βρει ομοιους του ωστε να συνδιαλαγει φιλε Ραμογλου?

Φίλτατε απλά ψάχνεις μέχρι να βρεις .
Ε άμα βρεις συνεχίζεις την κουβέντα αλλιώς από δω παν’ και οι άλλοι …….



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 11:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Γεια σας φιλοι μου...!

Φιλη Zadok, για ακομα μια φορα ευχαριστω για τις απαντησεις σου, αν και δεν με καλυψες...αλλα φυσικο ειναι αφου ειμαι λιγο αρνητικος με αυτην την οργανωση.

Φιλε MoonDragon.
Καλο ειναι στις μερες μας να εισαι ανοικτομυαλος, ομως να ξερεις να ξεχωριζεις τις "βλακειες" και τα ψεματα που εισχωρουν μεσα στο ανοιγμα του μυαλου.
Ξερεις, οι ιδεα τις φιλοσοφιας του "ειμαι ανοιχτος σε αποψεις ιδεες,οραματα...κ.τ.λ." ειναι η ιδεα εδρεωσης της παγκοσμιοποιησης...ιδεα μιασμα τουλαχιστον για εμενα.!
Αλλα σιγουρα μια συνεργασια αποψεων μαζι σου ισως να βγαλει σε τρομακτικες αληθειες.


"In nomine patris,et filii, et spiritus sancti."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 13:20:43  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ φίλε Hermes

Έχεις το δικαίωμα να είσαι αρνητικός στη συμμετοχή σου σε μια τέτοια ή κάποια παρόμοια μυστική εταιρεία.

Όταν όμως εξ αρχής έχεις αρνητική προδιάθεση απέναντι σε κάτι το οποίο θέλεις να εξετάσεις και εν τέλει να εκφέρεις γνώμη γι αυτό, τότε η γνώμη που θα εκφέρεις δεν θα είναι αμερόληπτη.

Στην έρευνα – αναζήτηση οι λέξεις εμπάθεια και παρωπίδες δεν ταιριάζουν.

Στην αναζήτηση θα πρέπει να έχεις αυτό το ανοιχτό μυαλό που είπαμε παραπάνω μόνο και μόνο για να μπορέσεις να συλλέξεις τα στοιχεία αυτά που θα σου δημιουργήσουν το παζλ μιας εικόνας πραγματικής.

Το αν αποδέχεσαι ή όχι αυτήν την εικόνα είναι πλέον θέμα προσωπικής κρίσης και αυτό ουδείς έχει το δικαίωμα να στο αμφισβητήσει.

Αν λοιπόν θέλεις να μάθεις κάτι γι αυτή την οργάνωση προσπάθησε να καταλάβεις που είναι η αντικειμενική αλήθεια, που ο μύθος και που το ψέμα.

Μετά κάνε τι σούμα και βγάλε το συμπέρασμα.

Καλημέρα σας.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 15:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
quote:

Φιλε MoonDragon.
Καλο ειναι στις μερες μας να εισαι ανοικτομυαλος, ομως να ξερεις να ξεχωριζεις τις "βλακειες" και τα ψεματα που εισχωρουν μεσα στο ανοιγμα του μυαλου.
Ξερεις, οι ιδεα τις φιλοσοφιας του "ειμαι ανοιχτος σε αποψεις ιδεες,οραματα...κ.τ.λ." ειναι η ιδεα εδρεωσης της παγκοσμιοποιησης...ιδεα μιασμα τουλαχιστον για εμενα.!
Αλλα σιγουρα μια συνεργασια αποψεων μαζι σου ισως να βγαλει σε τρομακτικες αληθειες.



Φιλε Ερμη,
συμφωνω μαζι σου στο οτι δεν πρεπει να δεχομαστε οτι μας ''πασαρουν'', αυτο ομως δεν λεγεται παρα αφελεια. Μιλησα για ανοικτο μυαλο με το οτι αυτο συνεπαγεται δηλ. δεχομαι το λογο, δεχομαι τον αντιλογο, δεχομαι τα επιχειρηματα και τον δυο πλευρων, φιλτραρω τα δεδομενα, κρινω και καταληγω σε μια δικη μου αποφαση. Τουλαχιστον αυτη η διαδικασια χαρακτηριζει ενα ερευνητικο, ανησυχο και ελευθερο πνευμα κατα τη γνωμη μου.
Κατα καποιο τροπο, λοιπον, συμφωνουμε (εσυ, ο Ραμογλου, εγω) στις ιδεες μας, αλλα επειδη δεν ειμαστε ιδιοι ο καθενας το εκφραζει διαφορετικα. Εφοσον αυτο συμβαινει σε τουτο το θεμα, και αν δεχτουμε οτι αποτελει μια μικρη κοινωνια, ενα μικροκοσμο που αντικατοπτριζει τον μακροκοσμο, τοτε αυτο σαν δεδομενο υπαρχει και σε καθε ετειρια, ομαδα, ομοσπονδια κτλ που βρισκεται μεσα στον ιδιο μακροκοσμο. Μεσα στον μακροκοσμο ομως υπαρχουν και τα αντικρουομενα συμφεροντα ή πιο απλα υπαρχει δραση-αντιδραση. Αυτο το χαρακτηριστικο προβαλεται και στους διαφορους μικροκοσμους. Αρα, ειναι λογικο ακομα και σε αυτο το θεμα του Εσωτερικα να υπαρχουν «συγκρουσεις» ή με αλλα λογια λογος και αντιλογος. Το οποιο βεβαια ειναι κατι υγιες και καθ'ολα αποδεκτο (αρκει να μη φτανει στα ακρα).
Συγκρουσεις υπαρχουν και μεσα στην κοινωνια των παπαδων, των καθηγητων, των τεκτονων κτλ. και ο καθενας προβαλει τα δικα του επιχηρηματα.
Ακου, κρινε, πραξε! Φανταζομαι ολοι συμφωνουμε σ'αυτο το τριπτυχο...


ΥΓ. Απορια. Ρε παιδια πως μπορω να εισαγω εικονα απ'το PC μου? Γινεται κατι τετοιο ή θα πρεπει να ειναι μονο link απο καποιο site?

''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 15:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ Hermes,

το μόνο το οποίο θα ήθελα να προσθέσω, είναι ότι με το να είμαστε ανοιχτοί σε ιδέες και απόψεις, δε σημαίνει ότι τις υιοθετούμε κιόλας.
Η αρνητικότητά σου εμένα τουλάχιστον μου ασποκαλύπτει έναν ενδόμυχο φόβο και οι φόβοι είναι χρήσιμοι μόνον όταν υφίσταται πραγματικός κίνδυνος, εάν και εφόσον ενεργοποιούν τους ανάλογους αμυντικούς μηχανισμούς.
Οπουδήποτε αλλού, αποτελούν τροχοπέδη για τα ελεύθερα πνεύματα.

Κατά τα άλλα, εδώ συζητούμε χωρίς "κινδύνους" ακριβώς για να μάθουμε και εάν γνωρίζεις κάτι που θα έπρεπε να λάβουμε υπ' όψιν, θα ήταν χρήσιμο να το καταθέσεις.

Παρεπιμπτόντως, εσύ, που όπως ανέφερες σε άλλο τόπικ, ασχολείσαι με τη Γεμάτρια, είσαι σιωιστής ή οτιδήποτε ανάλογο;


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 16:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Γράφαμε παράλληλα με τον αγαπητό MoonDragon, οπότε συγχωρείστε μου τις όποιες επαναλήψεις με άλλα λόγια, τις οποίες αναγνωρίζω εκ των υστέρων.

Αγαπητέ MoonDragon, για να ανεβάσεις εικόνα από το pc σου στο φόρουμ, πρέπει πρώτα να την ανεβάσεις σε ιστοσελίδα ή να επικοινωνήσεις με τον Admin (αν τον βρεις) και να στην ανεβάσει στο esoterica. Υπάρχουν σχετικές πληροφορίες στο Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις.
Εάν θέλεις να δημιουργήσεις δικό σου αρχείο και να μην είναι προσβάσιμο, όπως στο pathfinder, δοκίμασε το Ripway Web Hosting and Online File Storage, το οποίο έχει αρκετό χώρο και είναι free.

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 18:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Συγνωμη για το διπλο μηνυμα... μαλλον φταιει ο δαιμων του πληκτρολογιου μου...
και νατο το δρακακι!
thnx Zadok...

''Confirmo o Deus potentissimus''

Edited by - MoonDragon on 07/08/2004 18:16:28

Edited by - MoonDragon on 07/08/2004 18:21:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 21:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok


Φίλε MoonDragon, μπορείς να σβήσεις το δεύτερο επαναλαμβανόμενο ποστ πατώντας αυτό το εικονίδιο στο επάνω μέρος του ποστ που θέλεις να σβήσεις.

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 01:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ
Κατ' αρχάς θα πρέπει να παραδεκτούμε ότι η ύπαρξη του ελληνικού έθνους βασίζεται στη μασονία (ή τεκτονισμό) δια μέσου των Φιλικών (και οπωσδήποτε όχι στο Φανάρι).

Από εκεί και πέρα:

1)Η βασική διαφορά του γαλλικού με τον αγγλικό τύπο είναι ότι ο πρώτος είναι αθεϊστικός.

2)Καμμία στοά δε δέχεται τους φτωχούς και τους μαύρους, ή και αν τους δέχεται δεν τους προστατεύει!

3)Με τους τόσους αιώνες δράσης της μασονίας τα πράγματα θα 'πρεπε να ήταν πολύ καλύτερα! Όμως όσο πάνε και χειροτερεύουν.

4)Δεν είναι λίγοι αυτοί που συνδέουν Τέκτονες, Σιωνιστές και Ιλλουμινάτους.

5)Είναι γεγονός ότι οι γνώσεις, η παράδοση και η κοσμοθεωρία των Εβραίων είναι κλεμμένα από τους Αιγύπτιους, τους Ινδούς, τους Βαβυλώνιους και τους Έλληνες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 01:52:56  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ

1. Από πού προκύπτει αυτό ;
2. Από πού προκύπτει και αυτό ;
3. Δηλαδή οι μασόνοι κυβερνάνε ;
4. Με ποια στοιχεία συνδέονται μεταξύ τους ;
5. Σωστό συμφωνώ.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 02:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Στο "5." θα συμφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου.

Το "4." είναι ορθό ως γενικό συμπέρασμα κατά την άποψή μου, αλλά άνευ ουσίας και χωρίς να συμφωνώ με το περιεχόμενο, εκτός εάν το μέλος ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ δύναται να απαντήσει ικανοποιητικά στο ερώτημα του μέλους Ramoglou, το οποίο είναι καθοριστικό, όπως και να μας φωτίσει περί της αναλόγου αξιοπιστίας των όσων διατυπώνουν τέτοιου είδους "συνδέσεις".

Όσον αφορά στα υπόλοιπα, θα ήθελα επίσης, να μας αναπτύξει το σκεπτικό του και να μας αναφέρει τις πηγές του (εάν είναι δυνατό). Ειλικρινά, δεν εννόησα καθόλου τον όρο "προστατεύει".


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 08/08/2004 02:29:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημ.
Νέο Μέλος

Comoros Islands
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 07:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημ.
Φίλοι γειά.

Υπάρχουν καθηγητές πανεπιστημίων όπου είναι τέκτονες;
Υπάρχη στην Ελληνική νομοθεσία, κάποιος νόμος που απαγορεύει στους δημόσιους υπαλλήλους να είναι τέκτονες;
Ευχαριστώ για τις τυχών απαντήσεις σας.

τα χαμηλωμενα φωτα κανουν σκιες στα προσωπα μας και τα παραμορφωνουν.
Δια τούτο μόνο φως.
Ελατε στο φως, ξεχαστε τις σκιες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 10:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Υπάρχουν καθηγητές πανεπιστημίων όπου είναι τέκτονες;

Προφανώς θα υπάρχουν. Δεν βρίσκω λόγο για να μην υπάρχουν.

quote:
Υπάρχη στην Ελληνική νομοθεσία, κάποιος νόμος που απαγορεύει στους δημόσιους υπαλλήλους να είναι τέκτονες;

Υπάρχει κι αυτό.

Παλιός νόμος, ο οποίος αφορά και σε συγκεκριμένες κατηγορίες υπαλλήλων όπως οι δικαστικοί.

Βέβαια, η Ελλάδα είναι ίσως η μόνη χώρα στον κόσμο, στην οποία έχει ληφθεί ποτέ τέτοια απόφαση και οι αιτίες είναι προφανείς σε όσους μελετούν κοινωνικο-πολιτικά δεδομένα.


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 11:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Φιλε Ramoglou, Η αρνητικοτητα που εχω περι μασονισμου και γενικως περι παρομοιων οργανωσεων, ειναι το καταλληλο "οργανο" μη προσυλιτισμου.Του οτι ειμαι αρνητικος με την ολη ιδεα, δεν παει να πει πως ειμαι αρνητικος σε καθε αποψη επι του θεματος, ειμαι ανοιχτος σε ιδεες, και αποψεις που ειναι δυνατον να αλλαξουν τις αποψεις μου περι μασονισμου.
Και, δεν πιστευω πως ειμαι τοσο στενομυαλος, ωστε να εισελθω στην συζητηση αυτου του topic εχοντας αρνητικες προδιαθεσεις.
Ατυχως η οχι το μυαλο μου εχει την αδειρητη αναγκη να περιπλεκει τα γενομενα, και πολλες φορες να χρειαζεται ακραδαντα στοιχεια, ωστε να εκφερει αλλα και να σχηματισει αποψη.
Ως αποτελεσμα πολλες φορες, να μην υπαρχη αλλαγη αποψεων εως οτου, γινει "πιστευτη" η αναγκη ακυρωσης λανθασμενων δεδομενων.
Αυτη η πραγματικοτητα δεν περιλαμβανει το φαινομενο στενομυαλων, αλλα ουτε και μη σοφων...αντιθετα "ακουω","Κρινω","πραττω"!

"In nomine patris,et filii, et spiritus sancti."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 11:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Φίλη Zadok σε προηγούμενο post σου έγραψες για κάποιους κανονισμούς που υπάρχουν σε ένα Τεκτονικό Σώμα και συγκεκριμένα για "Καταστατικούς Χάρτες" και "Αρχαία Οριοθέσια". Υπάρχει κάποια on-line πληροφόρηση (και στα αγγλικά να είναι no problem) σε κάποια sites για να μάθουμε κι εμείς οι "less educated" περί τίνος πρόκειται;

Sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 11:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Φιλε Oculatis Abis...search in www.nglgreece.org.

"In nomine patris,et filii, et spiritus sancti."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 12:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Ευχαριστώ για το site αλλά το έχω ψάξει προ πολλού. Αν και δεν είμαι εντελώς άσχετος με περί Τεκτονισμού, χρειάζομαι μερικές πληροφορίες περί κανονισμών λειτουργίας μιας Στοάς. Δηλαδή τι προβλέπει το πρωτόκολλο περί σχέσης μεταξύ των μελών, συμπεριφορά προς τον κόσμο, εκδήλωση ή μη της συμμετοχής σε Στοά, ποιές είναι οι υποχρεώσεις των μελών κλπ.

Sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 13:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
btw ξέρει κανείς σας που μπορώ να βρω κάποιο CD-ROM ή site με τα classics των βιβλίων περί Τεκτονισμού;

Sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 14:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Από μια σύντομη εξερεύνηση:

Morals and Dogma (Albert Pike): www.illuminati-news.com/e-books/morals-dogma/apike.htm

History of Freemasonry (A.G. Mackey): www.freemasons-freemasonry.com/mackeyfr.html

sub rosa


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 15:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Αληθεια, υπαρχουν αυτα?


Deus Diablo...

"In nomine patris,et filii, et spiritus sancti."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 15:12:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η αρνητικοτητα που εχω περι μασονισμου και γενικως περι παρομοιων οργανωσεων, ειναι το καταλληλο "οργανο" μη προσυλιτισμου.

Μα για να αρνηθείς τον προσηλυτισμό από κάποια οργάνωση-θρησκεία-εταιρεία θα πρέπει αφ’ ενός αυτή η οργάνωση-θρησκεία-εταιρεία να έχει στους κανονισμούς της την έννοια προσηλυτισμός ( π.χ. Ιεχωβάδες ) και αφ’ ετέρου κάποιο μέλος να προσπαθήσει να σε προσηλυτίσει.

Στον Τεκτονισμό απ’ όσο ξέρω καταστατικά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ο προσηλυτισμός άρα απαγορεύετε και στα μέλη να προσηλυτίζουν.

quote:
Ατυχως η οχι το μυαλο μου εχει την αδειρητη αναγκη να περιπλεκει τα γενομενα, και πολλες φορες να χρειαζεται ακραδαντα στοιχεια, ωστε να εκφερει αλλα και να σχηματισει αποψη.
Ως αποτελεσμα πολλες φορες, να μην υπαρχη αλλαγη αποψεων εως οτου, γινει "πιστευτη" η αναγκη ακυρωσης λανθασμενων δεδομενων.

Καλό είναι να έχεις συνδυαστική σκέψη αρκεί αυτή να μη φτάνει στα όρια της συνομοσιολογίας και έτσι να σε οδηγεί σε φανταστικές καταστάσεις απομακρύνοντας σε από την ουσία της αναζήτησης.
Αυτό δε το «πιστευτή» κάτι σε «επί τον τύπο των ήλων μου κάνει».



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 15:17:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Υπάρχουν καθηγητές πανεπιστημίων όπου είναι τέκτονες;

Υπάρχει στην Ελληνική νομοθεσία, κάποιος νόμος που απαγορεύει στους δημόσιους υπαλλήλους να είναι τέκτονες;


1. Υπάρχουν και δεν το έχουν κρύψει.
Ε και ;
Είναι μεμπτό αυτό ;

2. Υπάρχει ο νόμος αυτός, όπως υπάρχει ΑΚΟΜΑ και ο νόμος περί σύστασης συμμορίας σε μάζωξη άνω των τριών.
Ε και ;
Απολύθηκε κανείς που είναι Τέκτονας και δημόσιος υπάλληλος ;

Ευχαριστώ για τυχών απαντήσεις.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 15:20:14  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Hermes αν 8έλεις βάλε τις εικόνες τη μια κάτω από την άλλη ουτως ώστε να μη χαλάει το setάρισμα της σελίδας.

Απλά πάτα enter ανάμεσα στα [ img ]……[ /img ]

Ευχαριστώ



Ο κακός λύκος


Edited by - Ramoglou on 08/08/2004 15:21:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 15:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Φιλε Ramoglou,ευχαριστω για τις απαντησεις σου...
Δηλ. ο Μασονισμος ειναι μια οργανωση καλου σκοπου,απλα ρωταω?

Τρεχει κατι με αυτην τι χειραψια...?

Deus Diablo...

"In nomine patris,et filii, et spiritus sancti."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 15:52:09  Εμφάνιση Προφίλ

Και αυτά υπάρχουν εκτός από τα δαχτυλίδια.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy