ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ή ΜΑΣΟΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 02:35:15  Εμφάνιση Προφίλ
Θα θεωρούσα τα 33 χρόνια του Ιησού, όπως και του Μεγάλου Αλεξάνδρου, όπως και της Jean D’ Ark και τόσων άλλων, συμβολικά και όχι πραγματικά.
Απλά διότι κάθε μύθος κάτι θέλει να μεταφέρει.

Προσωπική άποψη.



Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 20:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok

(clickable)


.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΧΙΡΑΜ
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 21:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΧΙΡΑΜ
θα περάσει αρκετός καιρός μέχρις ωστόσο την αποκρυπτογράφηση του συμβόλου αρ.33. Κατά βάσιν έχουμε να κάνουμε με διπλή γραφή του ιερού αριθμού 3 που απαντά σε όλους τους πολιτισμούς και σε όλες τις εποχές. Ωστόσο, αυτό που με προβληματίζει είναι η αρμονικότητα του αριθμού. Καθώς και η σοβαρή πιθανότητα μεταγενέστερης απόδοσης και σύνδεσης του αριθμού με συγκεκριμένα πρόσωπα της ιστορίας της ανθρωπότητας που την οδήγησαν προς μια κατεύθυνση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 01:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Καλωσήλθες φίλε ΧΙΡΑΜ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2004, 21:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
"Δεν ειπα πως το ηλιακο μας συστημα εχει 33 ηλιους"...ΑΛΛΑ ο ηλιος μας x 33 = την φωτεινοτητα του ηλιου του Σειριου...Ποιο απλα
Αστερι Σειριου = 33 φορες ποιο φωτηνο απο τον ηλιο του ηλιακου μας συστηματος.
Οσο για το αν Χριστος πεθανε 33...αυτο προυποθετει να πιστεψουμε πως υπηρξε Χριστος γιατι αν δεν υπηρξε δεν πεθανε, αλλα και αν υπηρξε γιατι επιλεχθηκε ο αριθμος 33 για ηλικια θανατου του...περα απο την πραγματικη του οπως λες σεβαστε AVATAR_GR?
Σε πολλα σημεια βλεπω το 33...πολλες συμπτωσεις.

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2004, 23:05:13  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ..

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΧΙΡΑΜ ΓΙΑ ΤΟ 33 ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...

3+3= 6

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟ 6 ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΑΛΛΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 23:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
quote:
3+3= 6

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟ 6 ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΑΛΛΑ....


Οπως εξισου και 6+6 = 12
F + F = 12 (οπου F Διγαμμα.)
F= ς....ςς = 12 Soldat-Schutzstaffel SS.
Και αυτο ειναι αξιο μελετης.


"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διας
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 13:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διας
Φιλτατοι συγγραφεις μου, χαιρομαι που σας ξαναβλεπω... Θα ηθελα να εκφρασω μια απορια μου. Υπηρξαν οντως 33 (ή 37, ή 39, κοκ) τα χρονια του Χριστου? Υπηρξε Χριστος? Για να ακριβολογησω, υπηρξε ο Ιησους ως Υιος του Θεου, ή εντεχνα κατασκευαστηκε απο καποιους ομολογουμενος ευφυεστατους ηγετικους παραγοντες τις εποχης εκεινης? Χμ, προφανως ειναι ρητορικο το ερωτημα αφου ...δεν μπορει να απαντηθει με σαφηνεια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 13:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Φίλε ΔΙΑΣ,η ιστορική ύπαρξη του Ιησού βεβαίως και αποδεικνύεται και υπάρχουν και αναφορές ιστορικών της εποχής ΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ,όπως ο Ιώσηπος.
Δυστυχώς δεν έχω στα χέρια μου το βιβλίο με τις συγκεκριμένες αναφορές και μιλάω για επιστημονικό συγγραμμα που διδάσκεται στο Πανεπιστήμιο,οπότε εκλαμβάνεις το σχόλιό μου όπως εσύ νομίζεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Διας
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 13:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διας
Δεν λεω, φιλτατε Γοτθικε, οτι ο Ιησους δεν υπηρξε! Εξεταζω την περιπτωση που απλα ενας ανατρεπτικος και οραματιστης ''ηγετης'' ή ''επαναστατης'' μετατραπηκε σε Υιο του Θεου απο αυτους που γραφουν την Ιστορια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 14:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Συγγνώμη,λάθος κατάλαβα.

Εδώ τώρα....δεν νομίζω να βρείς απάντηση...νομίζω είναι καθαρά θέμα πιστεύω.
Άποψή μου πάντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Διας
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 14:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διας
Εχεις δικιο, ειναι θεμα πιστευω!!! Ομως θα μπορουσε να απαντηθει μια τετοια ερωτηση αντικειμενικα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 14:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Αντικειμενικά νομίζω πως όχι,δεδομένου ότι όλοι μας επιρρεαζόμαστε από κάτι.
Αν π.χ. είμαι χριστιανός θα σου πω ναι διότι τον πιστεύω.Αν είμαι άθεος θα σου πω όχι διότι αφού για εμένα δεν υπάρχει θεός άρα δεν υπάρχει και υιός αυτού.
Ένας βουδδιστής θα πει ότι είναι η ενσάρκωση του μπλα μπλα.
Δυστυχώς οι ελλάχιστες αλήθειες που κατέχουμε περνάνε από το φίλτρο της προσωπικής μας κατανόησης.

Τεκμηριωμένη και αντικειμενική απόδειξη καταγεγραμμένη πάντως δεν νομίζω να υπάρχει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 17:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Τι επιδιώκουμε να αμφισβητήσουμε προσπαθώντας να αναλύσουμε την ιστορικότητα του Ιησού; Τον ίδιο ως οντότητα ή μήπως το μήνυμά του; Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα του thread θα έλεγα ότι ως οντότητα ο Ιησούς θεωρώ πως υπήρξε. Από εκεί και μετά το οτιδήποτε συνδέεται με αυτόν θα πρέπει να αναλυθεί και να τεκμηριωθεί.

Το αν ήταν Υιός του Θεού, αν ήταν η ενσάρκωση του ίδιου του θεού ή όχι, ίσως μοιάζει με το ερώτημα του τύπου "ήταν τελικά ο Αριστοτέλης ένα (1) άτομο ή μήπως μια ομάδα ατόμων;" Νομίζω πως πρέπει να μείνουμε στο νόημα των λόγων του Ιησού κι όχι να αναλλωνόμαστε στο αν όντως υπήρξε. Πιστεύω πως αν είχαμε "πιάσει" το νόημα των λόγων του δεν θα ασχολούμασταν με το αν υπήρξε ή όχι.

Αν πάλι μας ενδιαφέρει η όποια παραποίηση της προσωπικότητας του Ιησού, νομίζω πως η αληθινή του εικόνα βρίσκεται στα Γνωστικά κείμενα. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι πουθενά ο Ιησούς δεν αναφέρθηκε σε μιας μορφής θρησκεία με αυτόν ως "αρχηγό" και με τους ιερείς ως τον απαραίτητο συνδετικό κρίκο μεταξύ θεού και ανθρώπου. Σίγουρα οι μετέπειτα "μάγειροι" της ιστορίας άλλαξαν πολλά από τα λεγόμενα του Ιησού, αλλά όπως είπα και πριν, πιστεύω πως τα αληθινά λόγια του Ιησού δεν χάθηκαν. Τα Γνωστικά κείμενα είναι πολύτιμες πηγές γνώσης και ίσως είναι τα μόνα αυθεντικά και αληθινά κείμενα των λόγων του Ιησού.

Η ύψιστη θρησκεία είναι η Αλήθεια είπε ο Ιησούς και η Αλήθεια πάντα κεραυνοβολεί! Αν της κλείσεις την πόρτα θα σου έρθει από το παράθυρο! (ο νοών νοείτο...)

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 19:25:02  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Hermes ΠΡΙΝ ΝΑ ΠΕΤΑΧΤΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΕΞΕΤΑΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ.....

ΔΕΣ ΤΟ 6 ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΑΛΛΑ...

ΜΗΝ ΠΡΟΤΡΕΧΕΙΣ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Oculatis Abis ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΠΕΡΙ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Πιστεύω πως αν είχαμε "πιάσει" το νόημα των λόγων του δεν θα ασχολούμασταν με το αν υπήρξε ή όχι.

ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...
ΑΠΟ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΑΓΕΙΡΟΥΣ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 19:58:18  Εμφάνιση Προφίλ
Δε θέλω να χρωματίσω το λόγο μου με Θρησκευτικές κορώνες, δεν είναι εξ’ άλλου του χαρακτήρος μου.

Σαν ένας άνθρωπος με ελάχιστη κατανόηση πραγμάτων, θα ήθελα να κάνω μια ανάλυση που δε χρειάζεται πολλές γνώσεις, μυήσεις και άλλα τέτοια.
Χωρίς να έχω ανοίξει πολλά βιβλία, χωρίς να έχω ακούσει πολλά από τα λόγια κάποιου Ιερέα αλλά με έμφυτη την αναζήτηση. Αν άκουγα την ιστορία του Ιησού θα καταλάβαινα τα εξής :

Ένας άνθρωπος από φτωχή οικογένεια γεννήθηκε σε μια φάτνη, μεγάλωσε διαβάζοντας και αναζητώντας, ταξιδεύοντας και μαθαίνοντας, επέστρεψε στον τόπο απ’ όπου ξεκίνησε το ταξίδι του απλά για να μεταδώσει στον κόσμο το μήνυμα της Αγάπης και της Αλήθειας.
Πάντα ήταν απλός και λιτός, πάντα έδειχνε το δρόμο για την αλήθεια, στο τέλος όλα αυτά μίλησαν απ’ ευθείας στην καρδιά και στο μυαλό των απλών ανθρώπων.
Η διδασκαλία του έγινε η αφορμή για την ίδρυση μιας νέας θρησκείας, μίας θρησκείας αληθινής όσο και εκείνος. Μιας αλήθειας τόσο μεγάλης όσο και η Αγάπη του Πατρός προς τα Τέκνα του.

Όμως ο λαός χρειάζεται πάντα τους ηγεμόνες του να τον καθοδηγούν και εκείνοι χρειάζονται το δόγμα για να κρατάνε το μαντρί σε τάξη και έτσι διαστρέβλωσαν πολλά και έφτιαξαν άλλα τόσα στο όνομα Εκείνου, αυτοί οι ίδιοι που τον οδήγησαν στο Σταυρό, αυτοί οι ίδιοι που στο όνομα του κατέλυσαν κάθε έννοια Αγάπης προς το συνάνθρωπο, αυτοί οι ίδιοι που κατέσφαξαν χιλιάδες υψώνοντας το σύμβολο του δικού Του μαρτυρίου.

Θα πίστευα στο λόγο Του, στο έργο Του, στο μήνυμα Του, αγνοώντας το δόγμα που μερικοί έφτιαξαν σφετεριζόμενοι τη δική του Θεία αντίληψη και Δόξα.

Θα μου έδινε δύναμη να καταλάβω πως ο «μικρότερος και απλότερος» των ανθρώπων μπορεί και δύναται να γίνει ο οδηγός προς το Θεό.

Υιός Θεού ;
Μα ποιος δεν είναι ;


Να έχετε όλοι μια χρονιά γεμάτη Υγεία, χαμόγελο και Αγάπη, είθε η ζωή και το έργο του Ιησού να γίνουν οδηγός σας και να μπορέσετε να πράξετε τα όσα αυτή πρεσβεύει.


Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 17:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
στις 7 φεβρουαριου γινομαι 33.....

ευχομαι σε ολες και ολους σας ,χρονια καλα ,γεματα υγεια,εσωτερικη γαληνη και ηρεμια....

χριστιανοι-τεκτονες/μασονοι-μουσουλμανοι-ισλαμιστες-εβραιοι,οσοι και οσες εχουμε γεννηθει σε ετουτον τον τοπο ,ας γινουμε ενα για χαρη του(τοπου),που λεγεται ελλαδα.....ουτοπικο,ομως το ευχομαι...

ας γινουμε ο καθενας ,ενα μικρουλης θεος/αλλαχ για την ελλαδα ,αξιζει και αξιζουμε μια τετοιου ειδους ευκαιρια....

θα με πειτε μελό ,ονειροβάτη,εξωγηινο...δεν με ενοχλει:)

ειμαι ολα τα παραπανω και περισσοτερα/ισως χειροτερα χαχααχααχαχα

καλο βραδακι παιδια

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 00:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Γνήσιος Υδροχόος!

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 20:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
Ακολουθούν λίγα μόνο στοιχεία από την όμορφη και αναμάρτητη ιστορία της φιλανθρωπικής λέσχης οινοφίλων «Η ΜΑΣΟΝΙΑ»..........

Η ΑΠΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΓΟΥΛΙΕΛΜΟΥ ΜΟΡΓΚΑΝ

Μια σκοτεινή νύχτα, στις 19 Σεπτεμβρίου 1826, έλαβε χώρα ένα γεγονός στη Μπατάβια της πολιτείας της Ν. Υόρκης, που συγκλόνισε ολόκληρη την Αμερική, που το θυμάται ακόμα και σήμερα. Εκείνη τη νύχτα, ο λοχαγός Γουλιέλμος Μόργκαν απήχθη, επειδή απείλησε να αποκαλύψει τα μυστικά του μασονικού τάγματος και τον έπνιξαν στον ποταμό Νιαγάρα. Αυτό θα μπορούσε να έχει ξεχαστεί, αν η μασονική στοά δεν καυχιόταν ότι ποτέ δεν αλλάζει, ότι πάντα ισχύουν οι ίδιοι φριχτοί όρκοι μυστικότητας (σχ. Συνωμοτικότητα – μυστικοπάθεια – μασονικό δίκτυο ροής πληροφοριών, πρακτορίστικη νοοτροπία, πυραμιδοειδής δομή ιεράρχησης επιπέδων) σε συνδυασμό με τις ίδιες φοβερές τιμωρίες (σχ. Δες επίσης υπόθεση στοάς Π-2 και τελετουργική δολοφονία Κάλβι) για όσους μπαίνουν σήμερα στις μασονικές στοές.

Ακολουθεί μια κατά λέξη μεταφορά της μασονικής έκδοσης για τα γεγονότα, παρμένη από τη Μασονική Εγκυκλοπαίδεια (ΜΕ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ ΔΗΛΑΔΗ!) του Κοιλ.Λήμμα: Υπόθεση Μόργκαν σ. 423 – 427. Εξαιτίας του μεγάλου όγκου του, το λήμμα έχει κάπως συντμηθεί, στα σημεία που προσδιορίζονται με αποσιωπητικά. Στο τέλος ο δρ. Χένρυ Ουίλσον, 33 χρονών, βάζει αυτή τη σημείωση: «Το παραπάνω άρθρο γράφτηκε με τη συμβολή και βοήθεια του Γουλιέλμου Λ. Κάμινγκς, που πέρασε πάνω από 20 χρόνια διερευνώντας τα σχετικά γεγονότα.

Η υπόθεση Μόργκαν

Από τον Μάρτιο του 1826 ήδη, οι Μόργκαν και Δαυίδ Μίλερ συνωμοτούσαν για να τυπώσουν και να πουλήσουν το μασονικό τελετουργικό. Ο Μόργκαν θα ήταν ο συγγραφέας και ο Μίλερ ο τυπογράφος... Ο Μόργκαν κατοχύρωσε τα δικαιώματα του βιβλίου του αυτού, στις 14 Αυγούστου 1826...
Το πρώτο τμήμα του έργου του Μόργκαν, με τίτλο Εικόνες Ελευθεροτεκτονισμού, προφανώς παραδόθηκε στον Μίλερ τον Ιούλιο 1826. Η κρίση αναπτύχθηκε γρήγορα στη διάρκεια του επόμενου μήνα. Το τυπογραφείο του Μίλερ έπιασε φωτιά... Οι ελευθεροτέκτονες αρχικά, κατέφυγαν σε προσπάθειες να αγοράσουν το χειρόγραφο του Μόγκαν, και αργότερα να κατασκευάσουν κατηγορίες σε βάρος του, για να τον κρατήσουν φυλακή...

Στις 11 ΣεπτεμβρΙου, ο Νικόλαος Τσέσεμπρο, Δάσκαλος της Στοάς της Καναντάιγουα και ιατροδικαστής του νομού Οντάριο, συνέλαβε τον Μόργκαν στη Μπατάβια με κατηγορία κλοπή πουκαμισού και γραβάτας από κάποιον Κινγκσλεϋ, αλλά ο Μόργκαν απαλλάχτηκε από τον Ειρηνοδίκη της Καναντάιγουας. Ο Τσέσεμπρο έπειτα παρουσίασε απαίτηση του για 2 δολάρια που όφειλε ο Μόργκαν σε κάποιον Άκλεϋ , ο οποίος είχε μεταβιβάσει την οφειλή του στον Τσέσεμπρο. Επειδή ο νόμος επέτρεπε τότε φυλάκιση για χρέη, ο Μόργκαν φυλακίστηκε στην Καναντάιγουα. Στις 12 Σεπτεμβρίου 1826 (την άλλη μέρα δηλαδή) ο Τσέσεμπρο, μαζί με τον Λότον Λώσον και τον λοχαγό Εντ Σώγιερ, πήγαν στη φυλακή. όπου υπηρεσία ήταν η γυναίκα του δεσμοφύλακα η οποία όμως απουσίαζε, και, μη μπορώντας να φρουρήσουν διαφορετικά τον Μόργκαν , απέσυραν τις κατηγορίες σε βάρος του και τον πήραν έξω, όπου περίμενε ένα αμάξι με άλογα. Αμαξάς ήταν ο Χιράμ Χάμπαρντ. Υπήρξαν μετέπειτα μαρτυρίες ότι το καπέλο του Μόργκαν έπεσε σε συμπλοκή και ότι ακούστηκε η κραυγή: "Βοήθεια! Με σκοτώνουν!" Η εμφάνιση όμως του Τζων Χουίτνεϋ καθησύχασε τον Μόργκαν, Που κάθισε στο αμάξι.
Η ομάδα ξεκίνησε για το Ρότσεστερ, όπου έφτασε το πρωί της Τετάρτης 13 του μηνός, αφού είχε σταματήσει προηγουμένως στο Μπρέησηζ, το Βίκτορ, το Μέντον και το Πιτσφορντ. Στο Βίκτορ πήγε μαζί τους ο Τζέημς Γκιλς, ένας μασόνος από την Πενσυλβάνια. Στο Ρότσεστερ, η ομάδα του Έζρα Πλατ , ενός μασόνου της Βασιλικής Αψίδας (Στη Βασιλική Αψίδα άνηκε και ο Μοργκαν), αντικατέστησε εκείνη του Χάμπαρντ, και έγιναν έπειτα μερικές άλλες στάσεις. Ανάμεσα σε αυτές, ήταν και εκείνη στην ταβέρνα του Ράιτ, κοντά στο Λόκπορτ, όπου στην ομάδα προστέθηκαν και άλλοι ελευθεροτέκτονες, και ιδιαίτερα ο λοχαγός Ισαάκ Άλλεν και ο Ιερεμίας Μπράουν , έπαρχος και έπειτα βουλευτής.
Όταν η ομάδα μπήκε στο νομό Νιαγάρα, προστέθηκε σ' αυτήν ο σερίφης Έλι Μπρους και ο Κόρυντον Φοξ. Νωρίς το πρωί της Τρίτης 14 Σεπτεμβρίου, η ομάδα έφτασε στο σπίτι του Ουίλιαμ Κίνγκ στη Γιάνγκταουν. Το ταξίδι, απόστασης 160 χιλιομέτρων περίπου, έγινε σε κάπου 30 ώρες.
Στο σημείο αυτό, το οποίο φυσικά έχει και το μεγαλύτερο ενδιαφέρον , η ιστορία συσκοτίζεται με φαντασίες και παραποιήσεις, τόσο μασόνων, όσο και αντιμασόνων... Εκείνα που ξέρουμε σίγουρα, είναι ότι ο Μόργκαν ήταν κρατούμενος επί 5 μέρες, μέχρι τις 19 ΣεπτεμβρΙου στην παλιά πυριτιδαποθήκη του οχυρού Νιαγάρα. Στη διάρκεια των ημερών αυτών, εντελώς άσχετα με την υπόθεση Μόργκαν , ιδρύθηκε εκεί, στο Λιούιστον , μια νέα σύνοδος Βασιλικής Αψίδας με επικεφαλής τον συνταγματάρχη Κινγκ σαν αρχιερέα, γεγονός που συγκέντρωσε σημαντικό αριθμό μασόνων της Βασιλικής Αψίδας στην περιοχή των
καταρρακτών Νιαγάρα.
Δεν υπάρχουν βάσιμες μαρτυρίες ότι ο Μόργκαν θεάθηκε ποτέ μετά τις 19 Σεπτεμβρίου 1826...
Στις, 4 Οκτωβρίου, οι εκδόσεις ΜΙλερ εξέδωσαν 50.000 εγκυκλίους {ίσως ο αριθμός να είναι υπερβολικός) αναγγέλλοντας την απαγωγή και πιθανή δολοφονία του Μόργκαν... Την ίδια μέρα, ο κυβερνήτης της πολιτείας της Νέας Υόρκης, Ντε Ουίτ Κλίντον εξέδωσε προκήρυξη παρακινώντας τους πολίτες να επιβάλουν το νόμο, και ακολούθησε με μια δεύτερη προκήρυξη στις 26 του μηνός, προσφέροντας 300 δολάρια αμοιβή για όποιον είχε πληροφορίες σχετικά με τον Μόργκαν. Στις 19 Μαρτίου 1827 η αμοιβή του κυβερνήτη ανέβηκε στα 1.000 δολάρια για την ανακάλυψη του Μόργκαν , και σε 2.000 για την σύλληψη των απαγωγέων του. Κατόπιν επιμονής του κυβερνήτη Κλίντον, ο κυβερνήτης του Άνω Καναδά πρόσφερε αμοιβή 50 δολαρίων για πληροφορίες σχετικά με τον Μόργκαν.
Τρελές ιστορίες κυκλοφορούσαν σχετικά με τους διάφορους τρόπους με τους οποίους υποτίθεται ότι ο Μόργκαν είχε δολοφονηθεί... Ο Εδουάρδος Γκίντινς, ένας ελευθεροτέκτονας και φύλακας της αχρησιμοποίητης πυριτιδαποθήκης του οχυρού Νιαγάρα, δήλωσε ότι έκανε το βαρκάρη για να μεταφέρει την ομάδα στη μέση του ποταμού Νιαγάρα, όπου έριξαν τον Μόργκαν με τα χέρια δεμένα...
Στις 7 Οκτωβρίου 1827, ένα χρόνο σχεδόν ύστερα από την εξαφάνιση του Μόργκαν, τα κύματα ξέβρασαν ένα πτώμα στις όχθες της λίμνης Οντάριο... Ένα σώμα ενόρκων ιατροδικαστών αποφάνθηκε στα γρήγορα ότι το πτώμα ήταν κάποιου άγνωστου, αλλά με την επιμονή του Θέρλοου Ουήντ του Ρότσεστερ, του Δαυίδ Μίλερ και της κας Μόργκαν, ξεθάφτηκε και υποβλήθηκε σε δεύτερη ιατροδικαστική έρευνα: Το πόρισμα ήταν ότι το πτώμα ήταν του Μόργκαν και ότι ο θάνατος του προήλθε από πνιγμό...
Σύντομα απαγγέλθηκαν κατηγορίες εναντίον όλων όσων ενέχονταν άμεσα στην απαγωγή του Μόργκαν. Επειδή όμως δεν υπήρχαν αδιαμφισβήτητες αποδείξεις ότι ο Μόργκαν ήταν νεκρός (φαίνεται ότι η κατάθεση του Γκίντινς, πως τον είδε να πνίγεται, δεν είχε γίνει πιστευτή) οι κατηγορίες περιορίστηκαν στην απαγωγή, συνομωσία προς απαγωγή, παράνομη κατακράτηση, άδικη επίθεση και κακοποίηση. Το διάστημα 1828 – 31, έγιναν πέντε δίκες σχετικά, από τις οποίες οι 3 στην Καναντάιγουα, μια στη Μπατάβια και μία στο Νιούπορτ.
Ο Νικόλαος Τσέρεμπρο, ο Εδουάρδος Σώγιερ, ο Λώτον Λώσον και ο Τζών Σέλτον, παραδέχτηκαν την ενοχή τους στην απαγωγή και καταδικάστηκαν αντίστοιχα σε φυλάκιση ενός έτους, ενός μηνός και τριών μηνών. Σε μία άλλη δίκη, 10 κατηγορούμενοι, στους οποίους περιλαμβανόταν ο Χιράμ Χάμπαρντ, κρίθηκαν ένοχοι. Ο Όρασμος Τέρνερ και ο Τζάρεντ Ντάροου κρίθηκαν αθώοι αλλά ο Έλι Μπρους (που είχε παυθεί από το αξίωμά του από τον κυβερνήτη Κλίντοζ καταδικάστηκε σε 28 μήνες φυλακή...) Εκείνη την εποχή, η απαγωγή δεν ήταν κακούργημα στην πολιτεία της Νέας Υόρκης.
Το 1882, η Εθνική Χριστιανική Ένωση με δαπάνη 20.000 δολαρίων που συγκέντρωσε με έρανο σε 26 πολιτείες και στον Καναδά, ανέγειρε μνημείο του Μόργκαν στη Μπατάβια. Αποτελείται από ένα βάθρο, πάνω στο οποίο υπάρχει μια κολώνα που καταλήγει σε ένα άγαλμα που υποτίθεται ότι μοιάζει με τον Γουλιέλμο Μόργκαν.
Έχει συνολικά 12,2 μέτρα ύψος και στις 4 πλευρές το έχει τις ακόλουθες επιγραφές:
«Αφιερώνεται στη μνήμη του Γουλιέλμου Μόργκαν, λοχαγού του πολέμου του 1812, αξιότιμου πολίτη της Μπατάβια και μάρτυρα της ελευθερίας του λόγου και του τύπου. Άπηχθη κοντά από αυτό εδώ το σημείο το έτος 1826 από ελευθεροτέκτονες και δολοφονήθηκε επειδή αποκάλυψε τα μυστικά του τάγματός τους.
Ανεγέρθη από εθελοντικές εισφορές πάνω των 200 ατόμων που κατοικούσαν στον Καναδά, στο Οντάριο και σε 26 πολιτείες και περιοχές των ΗΠΑ. «Η μασονία διαβρώνει τους δημοκρατικούς θεσμούς μας. Είναι ήδη ισχυρή και ισχυροποιείται καθημερινά. Οφείλω στην πατρίδα μου να αποκαλύψω τους κινδύνους» Λοχαχός Γ. Μόργκαν. Τα αρχεία του νομού Τενεσή και της εισαγγελίας της Μπατάβια περιέχουν το ιστορικό των γεγονότων αυτών που προκάλεσαν την ανέγερση αυτού του μνημείου».
(Περιλαμβάνεται εκτεταμένη βιβλιογραφία της περιόδου 1811 – 1934, αναφορικά με τον ελευθεροτεκτονισμό της Μπατάβια και την απαγωγή του Μόργκαν)

Σχόλιο επιμελητή έκδοσης

Η διήγηση των γεγονότων της απαγωγής του Μόργκαν από τον Κόιλ είναι σωστή μέχρις ενός σημείου. Πρέπει ωστόσο να προσθέσουμε ότι παραλείφθηκαν αρκετά σημαντικό γεγονότα.
Στις 22 Σεπτεμβρίου 1826, δέκα μέρες μετά την απαγωγή του Μόργκαν, η σύζυγός του Λουσίλντα κατέθεσε ενόρκως στον ειρηνοδίκη Δανιήλ Τσόντλερ, ότι κάποιος Τζωρτζ Κέτσαμ από το Ρότσεστερ ήρθε και της ζήτησε "τα χαρτιά" (προφανώς το χειρόγραφο του Μόργκαν). Είπε έπειτα ότι ο κ. Μόργκαν δεν θα σκοτώνονταν, αλλά ότι θα παρέμενε εξαφανισμένος μέχρι να βρουν τα υπόλοιπα χαρτιά, και ότι ο τόπος όπου βρισκόταν θα παρέμενε μυστικός... Κάτω από την απειλή αυτή, η κ. Μόργκαν παρέδωσε τα χειρόγραφα. Η ειρωνεία του όλου θέματος ήταν ότι είχαν ήδη τυπωθεί και ο Μίλερ τα δημοσίευσε λίγο αργότερα.
Ο τρόπος και οι περιστάσεις του θανάτου του Μόργκαν είναι βέβαια γνωστές στους Ίδιους τους δράστες, οι οποίοι είχαν ορκιστεί μυστικότητα με αποτρόπαιες κυρώσεις : αν αυτές είχαν εφαρμοστεί στην περίπτωση του Μόργκαν, γιατί να μην περίμενε και άλλους η Ίδια τύχη;;; Μερικοί αρνήθηκαν να καταθέσουν, για να μην ενοχοποιηθούν. Η κοινή γνώμη είχε πειστεί ότι επρόκειτο για δολοφονία. Τo Ίδιο κι ο κυβερνήτης Κλίντον, ο οποίος, σε μια τρίτη προκήρυξή του στις 19 Μαρτίου 1827, δήλωσε: "Πολλοί από τους νομοταγείς πολίτες αυτής της πολιτείας έχουν την εντύπωση, από το χρονικό διάστημα που πέρασε και από αλλά γεγονότα, ότι είναι νεκρός..."
Στις 7 Οκτωβρίου 1827, δυο άνδρες ανακάλυψαν ένα πτώμα στις όχθες της λίμνης Οντάριο, κόπου 48 χιλιόμετρα κάτω από τους καταρράκτες του Νιαγάρα. Από το χρώμα του προσώπου του συμπέραναν ότι ήταν νέγρος.
Αμέσως ειδοποίησαν τον ιατροδικαστή Ρόμπερτ Μπρόουν , του νομού Ορλεάνης. ΤΟ πτώμα ήταν σε προχωρημένη αποσύνθεση. Ο ιατροδικαστής έκανε καλό τη δουλεία του και έκανε την ακόλουθη περιγραφή : 'Ήταν ντυμένος καλό με μαύρο, σακάκι από ποπλίνα, με παντελόνι και γιλέκο όμοιου υφάσματος. Φορούσε επίσης άσπρο φανελένιο πουκάμισο, με χαλαρό λαιμοδέτη, σχεδόν καινούργια παπούτσια από γελαδινό δέρμα, με χοντρές κάλτσες. Ήταν ηλικίας 45 -50 ετών. Είχε ύψος περίπου 1,72 μ. ενώ τα μαλλιά γύρω από τα αυτιά του ήταν αρκετό γκρίζα. Ουλή στο μέτωπο, πάνω από το δεξί μάτι -δόντια εντάξει, εκτός από δυο που έλλειπαν από το κάτω σαγόνι. Δεν βρέθηκαν χαρτιά πάνω του για να μας διαφωτίσουν. Τα μόνα που βρέθηκαν στις τσέπες του ήταν 4 θρησκευτικά φυλλάδια τυπωμένα στο Λονδίνο -ένα κομμάτι χαρτί το οποίο έγραφε: "24 Σεπτεμβρίου 1827, κ. Τζέημς Ουέμπσα). Βρέθηκαν επίσης δυο κομμάτια καπνού. Ετυμηγορία: πτώμα άγνωστου άνδρα, που πέθανε από πνιγμό. Στη συνέχεια, το πτώμα θάφτηκε με ευλάβεια κοντό στο σημείο ανεύρεσής του,).
Καμπόσοι άνθρωποι στη Μπατάβια, αναγνώρισαν αμέσως στην παραπάνω περιγραφή, σημεία ομοιότητας με τον Γουλιέλμο Μόργκαν. Ο δρ. 'Εζρα Στρονγκ ανέτρεξε στα αρχεία του και είδε ότι είχε βγάλει δυο δόντια του Μόργκαν , και θυμήθηκε την ασυνήθιστη κατασκευή του στόματος του Μόργκαν: τα δόντια του ήταν όλα διπλά. Ο Ρόσελ Ντάιερ είχε τα δόντια του Μόργκαν και ήξερε ότι δύο έλειπαν, αλλά ότι αυτό ήταν από τα πάνω και όχι από τα κάτω. Συμπέραναν ότι το πτώμα δεν ήταν του Μόργκαν.
Συνέχισε να επικρατεί αναταραχή. Διατάχθηκε δεύτερη νεκροψία, με παρούσα την κα. Μόργκαν καθώς και τους Θέρλοου Ουήντ και Ρόσελ Ντάιερ από το Ρότσεστερ, και τους Φιτς, Χίλντεν και Γκίμπς από τη Μπατάρια. Οι γιατροί Τζών Χένρυ και Έζρα Στρόνγκ, που είχαν περιθάλψει τον Μόργκαν σε διάφορες περιπτώσεις ασθένειάς του, ήταν επίσης παρόντες. Συγκροτήθηκε μια ιατροδικαστική επιτροπή ενόρκων 23 ανδρών. Υπήρχε επίσης ένα πλήθος περιέργων.
Προτού εκταφή το πτώμα, ο δρ. Χένρυ κατέγραψε από τα χείλη της κας. Μόργκαν μια λεπτομερή περιγραφή του συζύγου της. Δήλωσε ότι τον είδε για τελευταία φορά στις 11 Σεπτεμβρίου 1826.
Φορούσε τότε μπλε σακάκι, μπλε γιλέκο και φαρδιά πανταλόνια – διαφορετικού υφάσματος από το σακάκι και το γιλέκο. Ποτέ δεν φορούσε φανελένιο πουκάμισο. Οι μπότες του ήταν παλιές και φθαρμένες και θυμόταν μάλλον ότι ήταν από ελαφοτόμαρο. Φορούσε άσπρο μαντήλι, λινό πουκάμισο, και μεγάλο μεταξωτό μαντήλι στην τσέπη. Κάπνιζε. Δήλωσε ακόμα ότι είχε ουλή και κάλο στο αριστερό μεγάλο δάχτυλο του ποδιού του, που τον πονούσε και έπρεπε να αφαιρεθεί οπωσδήποτε με εγχείρηση. Ήταν 51 ετών.
Άλλοι μάρτυρες δήλωσαν ότι ήταν φαλακρός, αλλά η φαλάκρα του καλύπτονταν από τα μακριά μαλλιά του, είχε πολλές τρίχες στο στήθος, μικρή μύτη, και πολλές τρίχες στα αυτιά.
Με διαταγή του ιατροδικαστή, το πτώμα ξεθάφτηκε, τη Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 1827. Η φαλάκρα, τα μακριά μαλλιά, το δασύ τρίχωμα στο στήθος, ήταν ακριβώς όπως είχε περιγράψει ο κ.Φιτς. Τα δόντια – εκείνα που έλειπαν καθώς και τα σπασμένα – ήταν όπως ακριβώς τα είχε περιγράψει ο κ. Ντάιερ. Οι μακριές τρίχες μέσα στο αυτί είχαν πέσει, αλλά βρέθηκαν μέσα στο αυτί, σε σχήμα μπάλας. Δύο δόντια έλειπαν από το πάνω σαγόνι, και όχι από το κάτω, όπως είχε αναφέρει ο ιατροδικαστής κατά λάθος στην πρώτη του έκθεση. Το γειτονικό του δόντι ήταν σπασμένο. Η κα. Μόργκαν είχε ακόμα τα δύο δόντια που του είχαν βγάλει και τα έφεραν τυλιγμένα σε ένα μαντήλι. Ταίριαζαν ακριβώς στις θέσεις των δοντιών που έλειπαν.
Ο ιατροδικαστής έπειτα έδειξε στην κα. Μόργκαν τα ρούχα τα οποία φορούσε το πτώμα όταν βρέθηκε, καθώς και τα φυλλάδια και το κομμάτι χαρτί που ήταν γραμμένο τα οποία είχαν βρεθεί μέσα στις τσέπες του.
Η κα. Μόργκαν είπε ότι δεν είχε δει ποτέ της αυτά τα ρούχα. Δεν μπορούσε ακόμα να ορκιστεί ότι ο γραφικός χαρακτήρας ήταν του συζύγου της, παρόλο που ένα – δύο γράμματα έμοιαζαν με τα δικά του. Ωστόσο, ερωτώμενη από ένορκο, είπε ότι ήταν πλήρως πεπεισμένη ότι το πτώμα ήταν του συζύγου της, Γουλιέλμου Μόργκαν.
Κατά την έρευνα βρέθηκε η τοποθεσία όπου βρέθηκε το πτώμα, καθώς διαπιστώθηκε και ο βαθμός αποσύνθεσης του πτώματος.
Ο Στίλμαν Χόξι κατέθεσε ότι είχε ανακαλύψει το πτώμα στην όχθη της λίμνης Οντάριο, κοντά στις εκβολές του ποταμού του Δάσους της Βαλανιδιάς, περίπου 48 χιλιόμετρα από το παλιό οχυρό Νιαγάρα. Οι ντόπιοι είπαν ότι τα τελευταία 15 χρόνια, εφτά πτώματα ξεβράστηκαν στην όχθη εκείνης της περιοχής, πράγμα που υποδήλωνε μια τάση του ρεύματος να εναποθέτει εκεί διάφορα αντικείμενα ή υλικά. Ο Συνταγματάρχης Χάουελ, πρώην ιατροδικαστής του νομού Ορλεάνης, ο οποίος ήταν παρών δήλωσε ότι, ενόσω ήταν ιατροδικαστής, είχε κάνει έρευνα για τέσσερα πτώματα ατόμων που διαπιστώθηκε ότι είχαν χαθεί στον ποταμό Νιαγάρα.
Ο δρ. Έζρα Στρονγκ, ένας γιατρός που είχε κουράρει τον Μόργκαν, αποφάνθηκε ότι , αν ένα πτώμα επέπλεε στο νερό από την εποχή που είχε εξαφανισθεί ο Μόργκαν, θα είχε αποσυντεθεί πλήρως. Αν όμως το πτώμα παρέμεινε κάτω από την επιφάνεια του νερού, θα διατηρούνταν ίσως καλύτερα.
Ύστερα από μια έρευνα περίπου 4 ωρών, ολοκληρώθηκε η διαδικασία των ενόρκων καταθέσεων. Τότε, το σώμα των ενόρκων που είχε 23 μέλη, εξέδωσε την παμψηφεί ετυμηγορία του: “ήταν το πτώμα του Μόργκαν, ο οποίος είχε πεθάνει λόγω πνιγμού στο νερό» Αυτή η ετυμηγορία έγινε με τη μορφή ερωτηματολογίου, και υπογράφτηκε από όλους τους ενόρκους.
Τα ονόματα των 23 ενόρκων, μαζί με ένορκες καταθέσεις καθώς και την έκθεση των ιατροδικαστών ενόρκων, δημοσιεύτηκαν από τον Δαυίδ Μίλερ στη Μπατάβια το 1827. Αυτό το βιβλίο, με τίτλο «Η Απαγωγή του Μόργκαν, διατίθεται ακόμα από τον εκδοτικό οίκο Έζρα Κουκ, του Σικάγου.»
Οι επιπτώσεις αυτού του γεγονότος ήταν, καταλυτικές και επέδρασαν σε ολόκληρη την Αμερική. Ο Κάρολος Φίνεϋ, πρόεδρος του Κολεγίου Όμπερλιν του Οχάϊο, ήταν μασόνος τρίτου βαθμού, αλλά είχε παραιτηθεί από τη στοά λίγα χρόνια πριν. Γράφει ότι κατά τους υπολογισμούς του, έκλεισαν δύο χιλιάδες στοές. Παραθέτει και πάλι από τη Μασονική Εγκυκλοπαίδεια του Κόιλ:
“Η επίδραση της αναταραχής των μασονικών οργανώσεων ήταν ισχυρότατη. Η Στοά Ουέλς στο Ρότσεστερ σύντομα έκλεισε. Οι μασόνοι αποχωρούσαν συνεχώς από τις στοές της Νέας Αγγλίας, της Νέας Υόρκης, της Νέας Υερσέης, της Πενσυλβάνιας και του Μαίρηλαντ... Το 1826, η Νέα Υόρκη είχε 480 στοές με 20.000 μέλη, αλλά από το 1827 μέχρι το 1839, μόνο 40 ή 50 στοές υπάγονταν στη Μεγάλη Στοά...
Η Μεγάλη Στοά της Μασαχουσέτης παρέδωσε το καταστατικό της στην πολιτεία και έγινε άτυπη οργάνωση, κ.ο.κ.».
Κόιλ, Μασονική Εγκυκλοπαίδεια, σ. 58

Επιπτώσεις υπήρξαν και στο χώρο της πολιτικής. Τον Σεπτέμβριο του 1831 , οργανώθηκε στη Μπατάβια το Αντι-μασονικό Κόμμα με 116 αντιπροσώπους από 24 πολιτείες. Το πίσω μέρος του γυαλιστερού καταλόγου του καλύτερου εστιατορίου της Μπατάβιας, εξακολουθεί να περιγράφει το γεγονός. Το κόμμα αυτό εξέλεξε υποψήφιο πρόεδρο τον Γουλιέλμο Ουίτ του Μαίρηλαντ. Ήταν η πρώτη φορά στη χώρα μας, που εκλέχτηκε υποψήφιος πρόεδρος από εκλεγμένους αντιπροσώπους, και όχι από κοινοβουλευτική ομάδα.
Ο Ουίρτ ήταν προηγούμενα Γενικός Εισαγγελέας των ΗΠΑ (υπουργός δικαιοσύνης) και ήταν ευρύτατα γνωστός, τόσο σαν πολιτικός, όσο και σαν ρήτορας. Εκείνο που το συνέδριο δεν ήξερε, ήταν ότι έπαιζε το ρόλο διπλού πράκτορα και είχε διεισδύσει στο κόμμα τους, όντας ενεργός μασόνος. Κατάφερε να το κάνει, επειδή το κόμμα ήταν καινούργιο και χαλαρό οργανωμένο. Στις προεδρικές εκλογές, επανεξελέγη ο Ανδρέας Τζάκσον, αλλά η πολιτεία του Βερμόντ ψήφισε τους Αντιμασόνους.
Ο ελιγμός του Ουίρτ κατάφερε να νοθεύσει το νόημα των εκλογών και να ευνουχίσει το αντιμασονικό κόμμα, αλλά ξεσήκωσε θύελλα αποδοκιμασιών εναντίον των μασόνων. Ξαφνικά, το έθνος συνειδητοποίησε τον δυνητικό κίνδυνο που συνιστούσε ο όρκος μυστικότητας, τόσο από πολιτική, όσο και από κοινωνική άποψη.
'Ένα κύμα αποστροφής σάρωσε τις ανατολικές ΗΠΑ. Το 1832, όταν ο Τζάκσον ξαναεκλέχτηκε πρόεδρος, το αντι-μασονικό κόμμα έστειλε στη βουλή της Νέας Υόρκης τον Μέλαρντ Φίλμορ (κατοπινό πρόεδρο) και τον Ουλιαμ Σούαρντ, κατοπινό υπουργό εξωτερικών. ΤΟ 1835, εξέλεξαν τον Ιωσήφ Ρίτνερ κυβερνήτη της Πενσυλβάνιας . Το 1836 ο Ουλι Ούλιαμ Χάρισον. υποψήφιος του αντιμασονικού κόμματος, ηττήθηκε, αλλά εξελέγη με το κόμμα των Ουίγων το 1840.
Οι ηγέτες του έθνους κατήγγειλαν την ένορκη μυστικότητα με βίαιες εκφράσεις. Ο Τζων Μάρσαλ, ο μεγάλος αρχιδικαστής του ανώτατου δικαστηρίου των ΗΠΑ, έγραψε πριν το θάνατό του το 1835: "Ο θεσμός της μασονίας πρέπει να εγκαταλειφθεί, επειδή είναι ικανός να δημιουργήσει πολύ κακό, και ανίκανος να δημιουργήσει καλό που δεν θα μπορούσε να επηρεαστεί με φανερά μέσα" .
Αποκήρυξε ύμνους στη μασονία που του είχαν αποδοθεί, και δήλωσε ότι, για σαράντα σχεδόν χρόνια, μόνο μια φορά. είχε πάει σε στοά...
Ο Ουίλιαμ Σούαρντ, υπουργός εξωτερικών του Λίνκολν, έγραψε: Μυστικές εταιρείες, κύριε; Προτού βάλω τα χέρια μου ανάμεσα στα χέρια άλλων ανθρώπων σε μια μυστική στοά, τάγμα, τάξη, ή συμβούλιο, ή προτού γονατίσω μπροστά τους; προτού να οργανωνόμουν μαζί τους για οποιοδήποτε σκοπό, θα προσευχόμουν στο Θεό να παρέλυε το χέρι αυτό ή αυτό το γόνατο, και να γινόμουν αντικείμενο οίκτου και κοροϊδίας από τους συνανθρώπους μου".
Ο Δανιήλ Ουέμπστερ έγραψε: "Κατά τη γνώμη μου, η επιβολή τέτοιων υποχρεώσεων σαν αυτές που απαιτεί η μασονία, πρέπει να απαγορεύονται από το νόμο".
Ο πρόεδρος των ΗΠΑ Γκραντ έγραψε: ".Όλες οι μυστικές πολιτικές οργανώσεις που δένουν τα μέλη τους με όρκους, είναι επικίνδυνες για όλα τα έθνη, ανεξάρτητα πόσο πατριωτικά είναι τα κίνητρα και οι αρχές που ενώνουν τα μέλη τους". Με την αναβίωση της Κου Κλουξ Κλαν και του νεοναζιστικού κόμματος, ο κίνδυνος των μυστικών οργανώσεων που δεσμεύουν τα μέλη τους με όρκους, εμφανίζεται σήμερα εξίσου σοβαρός όσο ποτέ άλλοτε. Αν τα πρακτικά των συνεδριάσεων αυτών των οργανώσεων στο Γκρήνβιλ της Νότιας Καρολίνας ερευνηθούν πλήρως, θα μπορούσαν να αποκαλυφθούν καταστάσεις εξίσου επικίνδυνες, όσο στη Μπατάβια ενάμισι αιώνα πριν. Θα είναι οι πολιτικοί ηγέτες μας, και ιδιαίτερα οι εκκλησιαστικοί μας ηγέτες, εξίσου ακέραιοι όσο υπήρξαν εκείνοι οι άνθρωποι σε παλιότερες εποχές; O Μόργκαν ήξερε βέβαια ότι σχεδόν τα μισά δημόσια αξιώματα στη χώρα του κατέχονταν από μασόνους. Και ότι ο τύπος ελέγχονταν πλήρως από αυτούς. Ο Φίνεϋ γράφει: «Πιστεύω ότι όλα τα δημόσια αξιώματα στο νομό μου, ενόσω άνηκα στους μασόνους ελέγχονταν από αυτούς. Δεν θυμάμαι δικαστή ή αστυνομικό σε κείνο το νομό, που να μην ήταν τότε μασόνος.». (Κάρολου Φίνεϋ: Χαρακτήρας, ισχυρισμοί και πράξη του ελευθεροτεκτονισμού», σ. 4).
Ο Χριστιανισμός, για παραπάνω από έναν αιώνα, επικέντρωσε την προσοχή του στο να προειδοποιεί τον κόσμο για τους κινδύνους που αντιπροσωπεύουν οι όρκοι μυστικότητας. Η χώρα μας θέλει διάφανους νόμους και λιγότερο παρασκήνιο. Ο 20ος (και 21ος) αιώνας δεν χρειάζεται μυστικές οργανώσεις


...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantismΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 20:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΟΡΓΚΑΝ - ΣΥΝΟΨΗ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ

- Από τον Μάρτιο του 1826 ήδη, οι Μόργκαν(ΠΡΩΗΝ ΜΑΣΟΝΟΣ RAM) και Δαυίδ Μίλερ συνωμοτούσαν για να τυπώσουν και να πουλήσουν το μασονικό τελετουργικό. Ο Μόργκαν θα ήταν ο συγγραφέας και ο Μίλερ ο τυπογράφος... Ο Μόργκαν κατοχύρωσε τα δικαιώματα του βιβλίου του αυτού, στις 14 Αυγούστου 1826...
Το πρώτο τμήμα του έργου του Μόργκαν, με τίτλο Εικόνες Ελευθεροτεκτονισμού, προφανώς παραδόθηκε στον Μίλερ τον Ιούλιο 1826.

- RAM(Royal Arch Masons) μασόνοι της στοάς και διάφοροι άλλοι τέκτονες (Ν.ΤΣΕΣΕΜΠΡΟ, Τ.ΓΚΙΛΣ, Ε.ΠΛΑΤ, Ι.ΑΛΛΕΝ, Ι.ΜΠΡΑΟΥΝ κλπ) απήγαγαν τον πρώην εν ΜΑΤΣ αδερφό λοχαγό ΜΟΡΓΚΑΝ την 12 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 1826

- O ΜΟΡΓΚΑΝ παραμένει κρατούμενος από την παραπάνω ομάδα μασόνων επί 5 μέρες μέχρι τις 19 ΣΕΜΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 1826 στην παλιά πυριτιδαποθήκη του οχυρού Νιαγάρα.
Απο τότε ΔΕΝ ξαναθεάθηκε ζωντανός ποτέ...

- Στις 22 Σεπτεμβρίου 1826, δέκα μέρες μετά την απαγωγή του Μόργκαν, η σύζυγός του Λουσίλντα κατέθεσε ενόρκως στον ειρηνοδίκη Δανιήλ Τσόντλερ, ότι κάποιος Τζωρτζ Κέτσαμ από το Ρότσεστερ ήρθε και της ζήτησε "τα χαρτιά" (προφανώς το χειρόγραφο του Μόργκαν). Είπε έπειτα ότι ο κ. Μόργκαν δεν θα σκοτώνονταν, αλλά ότι θα παρέμενε εξαφανισμένος μέχρι να βρουν τα υπόλοιπα χαρτιά, και ότι ο τόπος όπου βρισκόταν θα παρέμενε μυστικός... Κάτω από την απειλή αυτή, η κα. Μόργκαν παρέδωσε τα χειρόγραφα. Η ειρωνεία του όλου θέματος ήταν ότι είχαν ήδη τυπωθεί και ο Μίλερ τα δημοσίευσε λίγο αργότερα. (ΗΔΗ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΕΙΧΕ ΠΕΤΑΞΕΙ...)
Ένα από τα πρώτα ξεσκεπάσματα των μυστικών τυπικών της διεθνούς μασονίας...
Το βιβλίο:
«Illustrations of Freemasonry» Του λοχαγού (πρώην μασόνου) Γ.Μόργκαν

- Ο Εδουάρδος Γκίντινς, ένας ελευθεροτέκτονας και φύλακας της αχρησιμοποίητης πυριτιδαποθήκης του οχυρού Νιαγάρα, δήλωσε ότι έκανε το βαρκάρη για να μεταφέρει την ομάδα στη μέση του ποταμού Νιαγάρα, όπου έριξαν τον Μόργκαν με τα χέρια δεμένα...

- Στις 7 Οκτωβρίου 1827, ένα χρόνο σχεδόν ύστερα από την εξαφάνιση του Μόργκαν, τα κύματα ξέβρασαν ένα πτώμα στις όχθες της λίμνης Οντάριο... Ένα σώμα ενόρκων ιατροδικαστών αποφάνθηκε στα γρήγορα ότι το πτώμα ήταν κάποιου άγνωστου, αλλά με την επιμονή του Θέρλοου Ουήντ του Ρότσεστερ, του Δαυίδ Μίλερ και της κας Μόργκαν, ξεθάφτηκε και υποβλήθηκε σε δεύτερη ιατροδικαστική έρευνα: Το πόρισμα ήταν ότι το πτώμα ήταν του Μόργκαν και ότι ο θάνατος του προήλθε από πνιγμό...

- Με διαταγή του ιατροδικαστή, το πτώμα ξεθάφτηκε, τη Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 1827
Η κα. Μόργκαν είπε ότι δεν είχε δει ποτέ της αυτά τα ρούχα. Δεν μπορούσε ακόμα να ορκιστεί ότι ο γραφικός χαρακτήρας ήταν του συζύγου της, παρόλο που ένα - δύο γράμματα έμοιαζαν με τα δικά του. Ωστόσο, ερωτώμενη από ένορκο, είπε ότι ήταν πλήρως πεπεισμένη ότι το πτώμα ήταν του συζύγου της, Γουλιέλμου Μόργκαν

- Ο Νικόλαος Τσέρεμπρο, ο Εδουάρδος Σώγιερ, ο Λώτον Λώσον και ο Τζών Σέλτον, παραδέχτηκαν την ενοχή τους στην απαγωγή και καταδικάστηκαν αντίστοιχα σε φυλάκιση ενός έτους, ενός μηνός και τριών μηνών. Σε μία άλλη δίκη, 10 κατηγορούμενοι, στους οποίους περιλαμβανόταν ο Χιράμ Χάμπαρντ, κρίθηκαν ένοχοι. Ο Όρασμος Τέρνερ και ο Τζάρεντ Ντάροου κρίθηκαν αθώοι αλλά ο Έλι Μπρους (που είχε παυθεί από το αξίωμά του από τον κυβερνήτη Κλίντοζ καταδικάστηκε σε 28 μήνες φυλακή...)

- Tο σώμα των ενόρκων που είχε 23 μέλη, εξέδωσε την παμψηφεί ετυμηγορία του: "ήταν το πτώμα του Μόργκαν, ο οποίος είχε πεθάνει λόγω πνιγμού στο νερό" Αυτή η ετυμηγορία έγινε με τη μορφή ερωτηματολογίου, και υπογράφτηκε από όλους τους ενόρκους. Τα ονόματα των 23 ενόρκων, μαζί με ένορκες καταθέσεις καθώς και την έκθεση των ιατροδικαστών ενόρκων, δημοσιεύτηκαν από τον Δαυίδ Μίλερ στη Μπατάβια το 1827. Αυτό το βιβλίο, με τίτλο "Η Απαγωγή του Μόργκαν, διατίθεται ακόμα από τον εκδοτικό οίκο Έζρα Κουκ, του Σικάγου."

- Έντονο Αντι-Μασονικό (και εναντίον όλων των μυστικών εταιρειών) κλίμα στις ΗΠΑ μετά την υπόθεση ΜΟΡΓΚΑΝ. Ιδρύεται το Αντι-μασονικό πολιτικό κόμμα. Ξαφνικά, το αμερικανικό έθνος συνειδητοποίησε τον δυνητικό κίνδυνο που συνιστούσε ο όρκος μυστικότητας, τόσο από πολιτική, όσο και από κοινωνική άποψη.

- "Η επίδραση της αναταραχής των μασονικών οργανώσεων ήταν ισχυρότατη. Η Στοά Ουέλς στο Ρότσεστερ σύντομα έκλεισε. Οι μασόνοι αποχωρούσαν συνεχώς από τις στοές της Νέας Αγγλίας, της Νέας Υόρκης, της Νέας Υερσέης, της Πενσυλβάνιας και του Μαίρηλαντ... Το 1826, η Νέα Υόρκη είχε 480 στοές με 20.000 μέλη, αλλά από το 1827 μέχρι το 1839, μόνο 40 ή 50 στοές υπάγονταν στη Μεγάλη Στοά...
Η Μεγάλη Στοά της Μασαχουσέτης παρέδωσε το καταστατικό της στην πολιτεία και έγινε άτυπη οργάνωση, κ.ο.κ.".

...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantism

Edited by - skeptic on 26/12/2004 21:46:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 20:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
“Όλες οι μυστικές πολιτικές οργανώσεις που δένουν τα μέλη τους με όρκους, είναι επικίνδυνες για όλα τα έθνη, ανεξάρτητα πόσο πατριωτικά είναι τα κίνητρά και οι αρχές που ενώνουν τα μέλη τους»
U. Grand, πρόεδρος ΗΠΑ.

"Ο θεσμός της μασονίας πρέπει να εγκαταλειφθεί, επειδή είναι ικανός να δημιουργήσει πολύ κακό, και ανίκανος να δημιουργήσει καλό που δεν θα μπορούσε να επηρεαστεί με φανερά μέσα"
Τζων Μάρσαλ, αρχιδικαστής του ανώτατου δικαστηρίου των ΗΠΑ

"Κατά τη γνώμη μου, η επιβολή τέτοιων υποχρεώσεων σαν αυτές που απαιτεί η μασονία, πρέπει να απαγορεύονται από το νόμο".
Δ. Ουέμπστερ

«Μυστικές εταιρείες κύριε; Προτού βάλω τα χέρια μου ανάμεσα στα χέρια άλλων ανθρώπων σε μια μυστική στοά, τάγμα, τάξη, ή συμβούλιο, ή προτού γονατίσω μπροστά τους, προτού να οργανωνόμουν μαζί τους για οποιοδήποτε σκοπό, θα προσευχόμουν στο Θεό να παρέλυε το χέρι αυτό ή αυτό το γόνατο, και να γινόμουν αντικείμενο οίκτου και κοροϊδίας από τους συνανθρώπους μου.»
Ουίλιαμ Σούαρντ, υπουργός εξωτερικών επί κυβέρνησης Λίνκολν.

”Οφείλω στην πατρίδα μου να αποκαλύψω τους κινδύνους (της μασονίας)»
Λοχαγός Γ. Μόργκαν (Πρώην Royal Arch Mason - Τελετουργικά δολοφονημένος από μασόνους «αδερφούς» της Ν.Υόρκης)

...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantismΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 20:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ
και Μυστικές Εταιρείες στο νεοσύστατο ελληνικό κράτος.

Διαβάστε προσεχτικά όλη την παρακάτω εγκύκλιο – οδηγία του Ιωάννη Καποδίστρια προς τους έκτακτους επιτρόπους και τους αρχηγούς των Ενόπλων Δυνάμεων (αργότερα με την 4286 και για δημόσιους υπαλλήλους) με την οποία κατακεραυνώνει κάθε είδους μυστικής εταιρείας εις το νέο Ελληνικό Κράτος (που άρχισαν να φυτρώνουν ανεξέλεγκτα εκείνα τα χρόνια σαν τα ζιζάνια), επισημάνει το ασυμβίβαστο του να είσαι δημόσιος λειτουργός και ταυτοχρόνως να ανήκεις σε αυτές και καταγράφει με λεπτομέρεια τους κινδύνους που ενέχουν οι μυστικές εταιρίες από ανεξέλεγκτη διείσδυση και έλεγχο από ξένες ανθελληνικές δυνάμεις και τέλος τους καλεί να αποκαλύψουν με όρκο αν ανήκουν σε μυστικές εταιρίες ή όχι!
Αυτά από τον υποτιθέμενο «Τέκτων» Καποδίστρια, μέλους μασονικής στοάς σκωτικού δόγματος(;;;;) .
Επίσης, τα παρακάτω στοιχεία μπορούν να επιβεβαιωθούν και να διασταυρωθούν απόλυτα αντικειμενικά από τα αρχεία και τη βιβλιοθήκη του επίσημου Ελληνικού κράτους σε αντίθεση με τα στοιχεία μασόνων, τα οποία παραθέτονται από μασονικές πηγές, KAI ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ (Όταν το θύμα δεν μπορεί να υπερασπίσει τον εαυτό του όντας νεκρός προ πολλού) που σημαίνει ότι δεν είναι άξια λόγου όπως και ούτε αντικειμενικά. (με αυτή τη λογική στο τέλος θα μας βγάλουν μασόνους σκωτικού δόγματος τον Μέγα Αλέξανδρο, τον Χριστό, και τον Μίκυ Μαους, για να κερδίσουν οπαδούς και να προσθέσουν αίγλη στην διεθνή μασονία...)

--------snip-------

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Αριθ. 2953
Μυστική Εγκύκλιος

Ο ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Πρός το Πανελλήνιον


Πρός τούς κατά το Αιγαίον Πέλαγος και την Πελοπόννησον Εκτάκτους Επιτρόπους και τους Αρχηγούς των κατά ξηράν και θάλασσαν Δυνάμεων.
Γνωρίζει η Κυβέρνησις, ότι Πολίται τινές επιμένουν πιστεύοντες και τους άλλους πείθοντες(ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ Η ZADOK ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, Ο ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ ΟΜΩΣ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ!!!), ότι αι μυστικαί Εταιρείαι χορηγούσι μέσα σωτήρια εις την Πατρίδα, ή τουλάχιστον Αιγίδα υπό την οποία συνδεόμενοι μεταξύ των άνθρωποι διά μυστικών δεσμών δύνανται να απολαύσωσιν εντός Πατρίδος των και διά της ξένης επιρροής αξιώματα, τιμάς, και το πλέον τύχην, ό εστί χρήματα (ΒΕΒΑΙΑ Η ZADOK ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ Η ΜΑΣΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ, Ο ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ ΟΜΩΣ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ!!!, σημ: Η Φιλική Εταιρία όντως βοήθησε αλλά ΔΕΝ ήταν ΜΑΣΟΝΙΑ και επίσης διαλύθηκε αμέσως μετά τη σύσταση του Κράτους και την απελευθέρωση...)
Όσον και αν ελεεινολογή η Κυβέρνησις την απειρίαν των Ελλήνων των από τοιαύτας εισηγήσεις παρασυρομένων δεν ήθελε δώσει τήν προσοχήν της, άν δέν ήτο καταπεπεισμένη πόσον όλέθρια άποτελέσματα δύναται νά φέρη είς τήν κρίσιμον ταύτην στιγμήν ή περί τούτων γνώμη, τήν όποίαν οί έχθροί τής Ελλάδος ήθελον συστήσει καί τόν Κόσμον, και είς τάς Εύρωπαϊκάς Κυβερνήσεις.
Αν ή Ελλάς έγκατελείφθη άπό τό 1821 έως τόν Ιούλιον μήνα του τελευταίου έτους, τούτο προήλθε διότι οί εχθροί της τήν παρέσταιναν αδιακόπως πρός τους Βασιλείς, ώς λαόν έπαναστατωθέντα καί άγωνιζόμενον ύπό τήν διεύθυνσιν καί ύπό τούς σκοπούς Μυστικών Εταιρειών, όθεν έπήγασαν αί Kαταστροφαί της 'Ισπανίας και Ιταλίας.
Εύκολον ήτο αναμφιβόλως να αναιρεθή ή σφαλερά αυτή δόξα. μ'όλον τούτο εχρειάσθησαν ολόκληρα επτά έτη βασάνων και δυστυχιών είς αναίρεσίν της. Μόλις ανηρέθη, καί ενώ ή Ελλάς άρχίζει νά λαμβάνη δείγματα εύνοίας καί καλοκαγαθίας έκ μέρους τών Συμμαχικών Δυνάμεων, οί έχθροί της θέλουν πάλιν τήν παραστήσει ώς υπεξούσιον τών Μυστικών Εταιρειών, καί είς άπόδειξιν τούτου θέλουν φανερώσει, ότι υπό διαφόρους ονόμασιν αί Εταιρείαι αυταί υπάρχουν καί πολλαπλασιάζονται μεταξύ των εν τοίς πράγμασι και τής πολιτικής τάξεως, και της στρατιωτικής δυνάμεως, ίσως καί αύτού του στόλου.
Τόσον ουσιώδες θεωρεί τούτο η Κυβέρνησις ώστε μή εγκρίνουσα να δείξη διά τινος δημοσίου καί επισήμου πράξεως την ύπαρξιν αυτού του κακού, εκπληροί διά του τύπου της παρούσης εγκυκλίου το χρέος, το οποίον δεν ημπορεί να παραμελήση χωρίς να καθυποβληθή είς βαρυτάτην εύθύνην. Τω όντι τοιούτον δημόσιον έγγραφον μεταξύ τών Πολιτικών, οί οποίοι επιμένουσι να μήν παραχωρώσιν είς τήν Ελλάδα έντιμον μέλλον(ΛΕΓΕ ΜΕ: ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΞΕΝΕΣ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΛΕΓΧΟΥΝ) , ήθελε χρησιμεύσει ώς μέσον του να αποδείξωσιν ότι οί Βασιλείς διά τών ευεργεσιών των υποθάλπουσιν είς την Ελλάδα τόν εχθρόν, τον οποίον και αλλαχού, και εις τας ιδίας των Επικρατείας πολεμώσι.
Η παρατήρησις αυτη, Κύριοι, σας διδάσκει μέ πόσην φρόνησιν καί οξυδέρκειαν απαιτείται ή έκπλήρωσις τής ακολούθου παραγγελίας τής Κυβερνήσεως.(ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΠΛΗΡΩΘΗΚΕ. ΤΟΝ ΠΡΟΛΑΒΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΑΝ ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ!!!)
Θέλετε κοινοποιήσει διά ζώσης φωνής είς τούς υπαλλήλους σας ή τούς υπό τήν όδηγίαν σας άξιωματικούς, τό περιεχόμενον τής παρούσης, καί θέλετε τούς κάμει νά σας φανερώσουν αν άνήκουν είς καμμίαν τών Μυστικών Εταιρειών, ή όχι(ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ!!!). Αν είναι τό πρώτον θέλετε τούς παρατηρήσει, ότι εάν είς τήν παρελθούσαν κατάστασιν τής αναρχίας, καί τής αταξίας ήταν ίσως άναγκαίον είς τούς πολίτας νά ζητήσωσι προσωπικήν ασφάλειαν διά του δεσμού μυστικής τινος Εταιρείας,ο δεσμός ούτος διαλύεται καθ' ήν στιγμήν ο τού νομίμου όρκου καί πρός την Κυβέρνησιν, και πρός τους Νόμους, χορηγεί είς ένα έκαστον και είς όλους, όλας τας απαραιτήτους ασφαλείας.
Από τοιαύτην αρχήν ορμώμενοι ευκόλως, θέλετε αποδείξει το ασυμβίβαστον (ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΝ!!!) των δύο όρκων, ήγουν του υπηρετείν το Κράτος, και υπηρετείν μυστικήν Εταιρείαν, της οποίας ο σκοπός είναι ώς επί το πλείστον άγνωστος(ΑΓΝΩΣΤΟΣ!!!) είς τους Εταίρους.
Αν λοιπόν οι υπάλληλοί σας ή οι υπό την οδηγίαν σας αξιωματικοί ανήκουσιν είς τίνα Εταιρείαν, ανάγκη να παραιτηθώσι(ΠΑΡΑΙΤΗΘΩΣΙ!!!), και περί τούτου οφείλεις να μας βεβαιώσης.
Εξ εναντίας θέλετε τους εξηγήσει τους κινδύνους είς τους οποίους εκτίθενται πλανώμενοι από ολίγους τινάς όλως διόλου εις τα τοιαύτα ενασχολούμενους. Από την κατηγορίαν των Εταιρειών των μή συμβιβαζομένων με τα κατά Νόμους καθεστώτα δεν αποκλείομενκαι την πρό αιώνων γνωριζομένην υπό τω ονόματι της Αδελφοποιείας, ή Αγάπης. (Ποιους εννοεί εδώ ο Καποδίστριας;;;)
Παραγγέλεσθε, Κύριοι, κατ' επανάληψιν να κάμετε χρήσιν της κοινοποιήσεως ταύτης κατά τόν συνετώτερον και ωφελιμώτερον τρόπον. Προθύμως η Κυβέρνησις θέλει δεχθή τάς ειδοποιήσεις, όσας εν καιρώ και τόπω θέλετε δυνηθή να την χορηγήσετε.

Εν Πόρω τή 8 Ιουνίου 1828

Ο Κυβερνήτης

(Τ.Σ.) Ι. Α. Καποδίστριας

"
---------snip--------

Στις 22 Αυγούστου 1831 ο Ιωάννης Καποδίστριας εξαπέλυσε και άλλη εγκύκλιο, (υπ αριθμόν 4286) πρός τους προϊσταμένους των δημοσίων υπηρεσιών. Συναπέστειλε μάλιστα και τύπον όρκου, τον οποίον θα υπέγραφαν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι δια του οποίου θα δηλωνόταν ότι σε ουδεμία μυστική Εταιρεία ανήκουν. Λίγες εβδομάδες μετά την εξαπόλυση της εγκυκλίου εναντίον των μυστικών οργανώσεων, εδολοφονείτο στο Ναύπλιο.


...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantism

Edited by - skeptic on 26/12/2004 20:37:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 20:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
Παραθέτω λίγα από τα στοιχεία του αρχείου μου για το σκάνδαλο της διαβόητης μασονικής στοάς Π2 (Προπαγάνδα 2). Είναι πραγματικά συγκλονιστικό του τι δύναμη είχε (και έχει;;;) αυτή η ολιγομελής μασονική στοά στα γεγονότα της Ιταλίας (και όχι μόνο) το τελευταίο μισό του 20ου αιώνα.
Αυτό για να μάθουν οι νεώτεροι και να θυμηθούν οι παλαιότεροι τι τρομερή σφηκοφωλιά έχουμε στον κόρφο μας! Και πώς ακριβώς το σαξονο-εβραϊκό αυτό σύστημα (μυστικότητα με όρκους αίματος, αλληλοϋποστήριξη, πυραμιδοειδής δομή κλπ) μπορεί να χρησιμοποιηθεί άριστα από τις ανώτατες δυνάμεις του Διεθνούς Σιωνισμού και τα μεγαλοσυμφέροντα που αυτός εκπροσωπεί, για να πραγματοποιεί και να χαράσσει την ανώτερη μυστική πολιτική τους, ή να προκαλεί το απαραίτητο ΧΑΟΣ για να επέλθει η επιδιωκόμενη ΤΑΞΗ (γνωστό μασονικό σύνθημα: ordo ab chao) κατά περίπτωση και τηρουμένων των αναλογιών πάντα…

Εκείνη την περίοδο (1981-83) είχε δημιουργηθεί λόγω του σκανδάλου της Π2, μεγάλο αντιμασονικό κλίμα και στην χώρα μας, και μάλιστα η νέα τότε κυβέρνηση Παπανδρέου είχε υποσχεθεί πως θα πατάξει τη μασονία αν και όπου αυτό χρειαστεί (μια ακόμα λαϊκίστικη μπλόφα όπως αποδείχτηκε…). Μάλιστα είχαν ακουστεί και φήμες για δράση ανάλογης στενά συνεργαζόμενης με τους ιταλούς «αδελφούς», μασονικής στοάς εντός Ελλάδας με κωδικό όνομα Π3 ή Π1, πριν και κατά τη διάρκεια της Χούντας!!!
Βέβαια αργότερα τίποτα σπουδαίο δεν έγινε ως συνήθως και το θέμα θάφτηκε… Εκτός από μία μικρή διάσπαση ενός τμήματος μασόνων από τη Μεγάλη Ανατολή της Ελλάδος λόγω του σκανδάλου της αγοράς του Αιώνα (f16 & Μιραζ 2k), πολιτικών καταστάσεων, αλλά και άλλων εσωτερικών λόγων. Πολύ ύποπτη υπόθεση πάντως, αλλά καμία σχέση με δίωξη. Ήταν ένα εσωτερικό ζήτημα της ελληνικής μασονίας…
Εδώ ακόμα και στην Ιταλία που έγινε Ο ΧΑΜΟΣ τα περισσότερα μεγάλα κεφάλια της Π2 αθωώθηκαν (ή δολοφονήθηκαν) όπως θα δείτε παρακάτω….
Το ωραίο είναι ότι στο αμέσως επόμενο διάστημα και επί υπουργίας Αρσένη (λέγεται ότι είναι μασόνος) εκδόθηκε το περιβόητο μασονικό 500άρικο στη χώρα μας με εμφανή σιωνιστικά σημάδια και τον ουροβόρο όφη με τη μασονική χειραψία εντός!
Προφανώς ήταν μία ακόμα ένδειξη ότι η μασονική και σιωνιστική συμμορία όλων των αποχρώσεων, πάρα τους τελευταίους κλυδωνισμούς στη χώρα μας, καλά κρατεί και προς τη ΝΕΑ ΤΑΞΗ προχωρεί!


ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ!!!


ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΤΗΣ ΣΤΟΑΣ Π2 (Προπαγάνδα 2)

Ο βρετανικός τύπος της Τετάρτης 22 Μαΐου 1981, έγραψε για το μασονικό σκάνδαλο που ανέτρεψε την κυβέρνηση Φορλάνι στην Ιταλία. Η Ιταλία τότε συγκλονιζόταν από τις αποκαλύψεις για την ύπαρξη και δραστηριότητα μια παρακυβέρνησης που αποτελούνταν από υπουργούς, πολιτικούς, δικαστικούς και στρατιωτικούς, δημόσιους λειτουργούς, αρχηγούς μυστικών υπηρεσιών και κεφαλαιοκράτες, (ΟΛΟΙ ΦΤΩΧΟΙ, ΑΠΟΡΟΙ ΚΑΙ ΑΝΙΣΧΥΡΟΙ …ΤΑ ΚΑΗΜΕΝΑ) – όλους μέλη της μασονικής στοάς Π2 («προπαγάνδα 2»). Ο Μεγάλος Δάσκαλος της Στοάς, ο φασίστας Λίτσιο Τζέλι συγκέντρωνε πληροφορίες για άτομα, οργανώσεις κλπ., σαν τμήμα των τελετών μύησής τους. Αποκαλύφθηκε ότι ο Τζέλι σχεδίαζε φασιστικό πραξικόπημα με την αμερικάνικη μυστική υπηρεσία CIA, ότι είχε συμμετοχή στις δολοφονικές επιθέσεις που είχαν συγκλονίσει την Ιταλία στη δεκαετία του 1970, και ιδιαίτερα στην βομβιστική ενέργεια στο σιδηροδρομικό σταθμό της Μπολώνια το 1980 (σχόλιο: βέβαια πολλοί βιάστηκαν τότε να τα ρίξουν όλα σε αυτή την έρμη την αριστερά…), όπου σκοτώθηκαν 85 ανύποπτοι πολίτες. Τον Ιούνιο – Ιούλιο 1990, η ιταλική κρατική τηλεόραση αποκάλυψε ότι, σύμφωνα με τεκμηριωμένες καταγγελίες πρώην πράκτορα της CIA, o Τζέλι και η στοά Π2 συμμετείχαν από κοινού με τη CIA στη δολοφονία του Σουηδού πρωθυπουργού Όλαφ Πάλμε το 1986. (σχ. ένας ακόμα σπάνιος και μεγάλος γενναίος πολιτικός που τον φάγανε οι μεγαλοκαρχαρίες του διεθνούς σιωνισμού, με τα μασονικά και πρακτορίστικα κυκλώματά τους)
Το 1981, το Βατικανό (σχ. ΚΑΙ αυτό ήταν μπλεγμένο! Μάλιστα κύριοι!!!), είχε εκφράσει «φρίκη» (σχ. σιγά …μην σχίσετε κανα καλσόν! ) για τις αποκαλύψεις, και ένας εκπρόσωπός του είχε δηλώσει: “Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι Καθολικοί δεν πρέπει να γίνονται μασόνοι. Αν ένας Καθολικός γίνει μασόνος, αφορίζεται αυτόματα, επειδή το απαγορεύουν τα άγια κείμενα» (βρετανική εφημερίδα «Ντέηλι Μέηλ», 27 Μαϊου 1981).
Ωστόσο, το 1974, η ρωμαϊκή σύναξη για το Δόγμα της Πίστης, είχε δώσει στους επισκόπους την άδεια να κρίνουν αν και κατά πόσο ένας Καθολικός έχει δικαίωμα να συμμετέχει σε στοά ελευθεροτεκτονισμού. (σχ. Δηλαδή ο εκπρόσωπος τους, μας παραμύθιαζε το 1981, στην πραγματικότητα Μασονία – Βατικανό - Σιωνισμός αρχίζουν και ενώνουν δυνάμεις σημαντικά για πρώτη φορά τουλάχιστον από το τελευταίο μισό του 20ου αιώνα). Τον Μάρτιο του 1981, μετά την αποκάλυψη του σκανδάλου και της συνωμοσίας της στοάς Π2 και τη σύλληψη των πρωταιτίων από την ιταλική αστυνομία, καθώς και την πτώση της δεξιάς χριστιανοδημοκρατικής ιταλικής κυβέρνησης επειδή υπουργοί συμμετείχαν στη συνωμοσία, το Βατικανό ανανέωσε την απαγόρευση συμμετοχής των ρωμαιοκαθολικών στις μασονικές οργανώσεις – σύμφωνα με το ρωμαιοκαθολικό κανονικό δίκαιο – επι ποινή αφορισμού (σχ. πάλι σιγα …μη το σχίσετε!)
Το Βατικανό, το οποίο είχε πλήρη επίγνωση για το τι συνέβαινε στη μασονική στοά Π2, μέσω του Μικέλε Σιντόνα, οικονομικού συμβούλου του Βατικανού και μέλους της στοάς Π2, προσπαθούσε να αποστασιοποιηθεί από το σκάνδαλο που είχε πια ξεσπάσει. Οι Τάϊμς του Λονδίνου δημοσίευσαν ένα κύριο άρθρο με τίτλο: «Το σκάνδαλο Π2: Πως το Βατικανό ξύπνησε εγκαίρως» (29 Μαίου 1981). Ο Μεγάλος Δάσκαλος Τζέλι ήταν παλιός φασίστας και πρώην μέλος της Μεγάλης Στοάς της Ανατολής (σχ. Να τον χαίρεστε!). Λέγεται ότι η Π2 είχε 1800 μέλη, από τα οποία η ανάκριση αποκάλυψε μόνο τα μισά!!!! (σχ. οι άλλοι μισοί που πήγαν τα πουλάκια μου;;;)
Ο πρωθυπουργός Φορλάνι, προτού παραιτηθεί (σχ. εκεί παραιτούνται τουλάχιστον με κάτι τέτοια, δεν είναι σύγχρονο Ελλαδιστάν…) και κάτω από την πίεση της κοινής γνώμης, έδωσε στη δημοσιότητα τα ονόματα 962 μελών της στοάς Π2, ύστερα από τη σύλληψη του μέλους της στοάς συνταγματάρχη Αντόνιο Βιέζερ, με τις κατηγορίες της συνωμοσίας και της εσχάτης προδοσίας («Ντέηλι Μέηλ», 27 Μαίου 1981). Ο υπουργός δικαιοσύνης της Ιταλίας Αντόλφο Σκόρπι επίσης μέλος της στοάς Π2, παραιτήθηκε αναγκαστικά. Συνδεδεμένη με το σκάνδαλο Π2 είναι η χρεοκοπία της τράπεζας του Βατικανού, της Αμβροσιανής Τράπεζας (της μεγαλύτερης ιδιωτικής τράπεζας της Ιταλίας) της οποίας πρόεδρος ήταν ο μακαρίτης(σχ.τον φάγανε κι’αυτόν) Ρομπέρτο Κάλβι, επίσης μέλος της Π2 (σχ. δεν έχουν πρόβλημα να δολοφονήσουν τελετουργικά και «αδερφό» τους όταν το απαιτούν οι καταστάσεις βλέπεις…). Λέγεται ότι το Βατικανό έχασε τότε 750 εκατομμύρια δολάρια από την κατάρρευση της τράπεζας!
Κατά συνέπεια, στο σκάνδαλο δεν ήταν μπλεγμένη μόνο η μασονία, αλλά και το Βατικανό. Ακολούθησε στις 18 Ιουνίου 1982, ο τραγικός θάνατος του Ρομπέρτο Κάλβι, που βρέθηκε κρεμασμένος κάτω από τη γέφυρα Μπλάκφραϊερς του Λονδίνου (σχ. προφανώς τελετουργικά δολοφονημένος από τους λονδρέζους εν «ΜΑΤΣ» αδερφούς) – εκεί όπου η παλίρροια φουσκώνει και αποτραβιέται δύο φορές σε 24 ώρες (θυμηθείτε τον μασονικό ποινικό όρκο!). Η πρώτη ανάκριση αποφάνθηκε ότι ήταν αυτοκτονία. (σχ. κλασικά…, απενοχοποίηση όταν αρχίζει και χοντραίνει το παιχνίδι….) Όμως το ανώτατο δικαστήριο διέταξε νέα έρευνα στις 30 Μαρτίου 1983. Οι συγγενείς του Κάλβι ισχυρίστηκαν ότι επρόκειτο να αποκαλύψει ονόματα και γι’αυτό δολοφονήθηκε (σχ. δηλαδή θα «έσπαζε» τον μασονικό όρκο μυστικότητας και θα πρόδιδε τους υπόλοιπους σημαντικότατους «αδερφούς», δεν πρόλαβε όμως). Η χήρα Κάλβι αποκάλυψε ότι θα αποκάλυπτε ονόματα ανώτερων αξιωματούχων του Βατικανού! Σύμφωνα με τους ισχυρισμούς της, ο άνδρας της, «επρόκειτο να συνάψει συμφωνία με τον πάπα, που θα υποχρέωνε τον τελευταίο να ξαναπληρώσει ένα χρέος 1,4 δισεκατομμυρίου δολαρίων !!! Είπε ότι τα χρήματα αυτά όφειλε η τράπεζα του Βατικανού στην τράπεζα του Κάλβι . Ο συνήγορός της ρώτησε: “Ξέρετε ότι εδώ βρίσκονται δύο ανώτατοι αξιωματούχοι του Βατικανού τους οποίους οι ιταλικές αρχές θέλησαν να κατηγορήσουν για δόλια χρεοκοπία;” Η κ.Κάλβι είπε ότι το «Όπους Ντέι» («Έργο του Θεού») θα ξεπλήρωνε το χρέος, αλλά η άλλη πτέρυγα του Βατικανού, στην οποία άνηκε και η τράπεζα του Βατικανού, αντιδρούσε (Ντέηλι Μέηλ, 22 Ιουνίου 1983). Τελικά εκδόθηκε δημόσια ετυμηγορία. Ο Κάλβι ήταν γνωστός σαν «τραπεζίτης του Θεού» εξαιτίας των στενών του δεσμών με το Βατικανό, και τα τεράστια ποσά που αυτό επένδυε στην τράπεζά του. Η απίστευτη όμως αυτή ιστορία συνεχίζεται!!!

…..

Η ΑΠΟΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΤΖΕΛΙ

Ο πρώην Μεγάλος Δάσκαλος της Π2 συνελήφθη και προφυλακίστηκε στη Γενεύη της Ελβετίας. Με ψεύτικο όνομα και αργεντινό διαβατήριο, επρόκειτο να σηκώσει ένα τεράστιο ποσό από την Ελβετία (κλασικά τον φτωχούλη «πρώην» μασόνο… κρίμα το παιδί…). Στις 10 Αυγούστου 1983 ωστόσο, διέφυγε κατά μυστηριώδη τρόπο από τη φυλακή υψηλής ασφάλειας, αφήνοντας μια κούκλα στο κρεβάτι του!!! Στις 3.30 το πρωί, η αστυνομία ανακάλυψε μια τρύπα στο περίφραγμα της φυλακής, αλλά η απόδραση του δεν έγινε αντιληπτή πριν από τις 7 το πρωί! Ο Τζέλι είχε δραπετεύσει. Βρέθηκε στη Βραζιλία, και τελικά επέστρεψε στην Ελβετία από όπου εκδόθηκε στην Ιταλία. Η δίκη του κρίθηκε σαν παρωδία: αθωώθηκε κατά σκανδαλώδη τρόπο (πολλοί λένε ότι οι δικαστές ήταν μασόνοι ΣΑΦΩΣ!) για τις κατηγορίες της δολοφονικής βομβιστικής ενέργειας στο σταθμό της Μπολώνια – καθώς και για τα άλλα του εγκλήματα – και σήμερα ζει νόμιμα στην Ιταλία!!!!!! (σχ. μάλιστα! αυτό θα πει μασονοκρατούμενη δικαιοσύνη πρώτου επιπέδου……)
Ο Λίτσιο Τζέλι, αυτός ο πανίσχυρος χρηματιστής και Μεγάλος Δάσκαλος της μασονικής Στοάς Π2, «ήταν συνδεδεμένος» με ένα δίκτυο: ακροδεξιών ομάδων (T’ ΑΚΟΥΤΕ κύριε TPT και λοιποί ΥΠΕΡΕΘΝΙΚΙΣΤΕΣ ΧΡΥΣ-ΑΥΓΙΤΕΣ;;;;), με τρομοκρατικές ενέργειες, αμερικανικές μυστικές υπηρεσίες, δολοφονίες, με τη Μαφία, απόπειρες πραξικοπημάτων, και απέραντη διαφθορά» (εφημ. «Γκάρντιαν», 11 Αυγούστου 1983). ΧΑΜΟΣ!!! ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΣΚΑΝΑΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΩ ΤΟ ΚΑΒΑΛΙΣΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΗΣ ΤΗΣ ΣΤΟΑΣ Π2 ΜΕ ΣΙΩΝΙΣΜΟ, ΒΑΤΙΚΑΝΟ, CIA, MAFIA, ΤΡΑΠΕΖΕΣ κλπ κλπ– ΧΑΜΟΣ!!! ΣΚΕΤΗ ΣΦΗΚΟΦΩΛΙΑ!!! - Ήταν δεδηλωμένος φασίστας (σχ. παρόλα αυτά έγινε δεκτό μέλος της Μεγάλης Στοάς της Ανατολής). Είχε πολεμήσει στο πλευρό του Φράνκο κατά τον ισπανικό εμφύλιο πόλεμο, με το στρατό του Μουσολίνι εναντίον των Ελλήνων στο αλβανικό μέτωπο, υπηρέτησε στις ιταλικές δυνάμεις κατοχής στην Αθήνα, συνεργάσθηκε με τον Μουσολίνι στη βόρεια Ιταλία, και μετά το τέλος του Β’ παγκοσμίου πολέμου, έφυγε στην Αργεντινή, όπου έγινε οικονομικός σύμβουλος του δικτάτορα Περόν. Κατά την ορκωμοσία του προέδρου Ρήγκαν στην Ουάσινγκτον, ήταν καλεσμένος σε τιμητική θέση (σχ. τουλάχιστον δεν είναι αγνώμονες). Λέγεται ότι ο Τζέλι είχε σχέσεις με τον Ντέλα Κιάρε (φίλο του Γερμανού εγκληματία πολέμου Κλάους Μπάρμπι) στη Βολιβία, και τον Χοσέ Λόπες Ρέγα στην Αργεντινή, που ήταν μέλος της στοάς Π2 και διοικούσε τα φασιστικά τάγματα θανάτου στη χώρα εκείνη (σχ. ΜΑΛΙΣΤΑ! ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ, διεθνή η δράση της στοάς…ΕΥΓΕ!) από..(«Γκάρντιαν», 11 Αυγούστου 1983). Ακόμα και από τον Ιανουάριο του 1984, μετά την πτώση της αργεντινής χούντας,ομαδικοί τάφοι μερικών από τους 15000 (!!!) περίπου αγνοούμενους δημοκρατικούς πολίτες, ανακαλύπτονταν στα νότια του Μπουένος Άιρες. (τύφλα να χει ο ΑΔΟΛΦΟΣ!)
Το εβδομαδιαίο περιοδικό του Μιλάνου «Πανόραμα» έγραψε ότι ένας δεσμοφύλακας που ήταν μασόνος, είχε σχέση με την απόδραση του Τζέλι από τη φυλακή της Γενεύης όπου ήταν υπόδικος για πιθανή έκδοση στην Ιταλία. (σχ. αυτό έγινε μέχρι να πέσει ο κουρνιαχτός, αφού μετά έτσι κι’ αλλιώς αθωώθηκε!)
Αποκάλυψε, στις 4 Ιανουαρίου 1984, ότι μέχρι 30 εκατομμύρια ιρλανδικών λιρών της Αμβροσιανής Τράπεζας πιθανώς πέρασαν μέσω μιας εμπορικής τράπεζας στο Δουβλίνο. Ένα υποκατάστημα της Αμβροσιανής Τράπεζας του Περού έκανε παρέμβαση στο ανώτατο δικαστήριο του Δουβλίνου, για λήψη προσωρινών μέτρων, κατά της τράπεζας Ανσμπάχερ και Σια. Στην αίτηση αναφέρονταν ο Κάλβι και η τράπεζα του Βατικανού. (ΧΑΜΟΣ! Έχει και συνέχεια )
Δηλώθηκε ότι ο τελευταίος είχε εκδώσει εγγυητικές επιστολές για τον κ. Κάλβι «που είχε μακρά σχέση με το Βατικανό, και που ήταν γνωστός στους ιταλικούς τραπεζικούς κύκλους, σαν τραπεζίτης του Θεού» («Τηλέγραφος του Μπέλφαστ», 4 Ιανουαρίου 1984).
Ο δικαστής του Μιλάνου Ντομένικο ντε Σίκα, επικεφαλής ανάκρισης για το σκάνδαλο της Αμβροσιανής Τράπεζας, εξέδωσε ένταλμα σύλληψης κατά του Φραντσέσκο Πασιέντσα, (27 Νοεμβρίου 1983) γνωστού στενού συνεργάτη του Ρομπέρτο Κάλβι στα πρόσφατα χρόνια, ο οποίος ζούσε στις ΗΠΑ από το θάνατο του Κάλβι.
Ο Πασίεντσα είχε σοβαρές επαφές με την αμερικάνικη CIA («Ντετέκτιβ», 2ο τ.1983). Αναφέρεται ότι ο Πασιέντσα ήταν στο Λονδίνο την εβδομάδα πριν το θάνατο του Κάλβι. Το δανεισμένο γιωτ του θεάθηκε στα νότια της Γαλλίας την ημέρα που ο Τζέλι δραπέτευσε από τη φυλακή της Γενεύης.


...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantism

Edited by - skeptic on 26/12/2004 21:57:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 21:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
Από επίσημο απενοχοποιητικό μασονικό κείμενο της ιταλικής μεγάλης στοάς (που αφορά την Π2)
quote:

Υπήρχε το αίσθημα ότι η ομάς αυτή, παραβλέπουσα τον παραδοσιακόν σκοπόν του Τεκτονισμού, ελάμβανε μέρος κατά τινά τρόπον εις πολιτικάς και οικονομικάς πράξεις παραδοσιακώς απηγορευμένας εις τον Τεκτονισμόν εν Ιταλία.


Αυτή είναι η κλασική φράση κλισέ μπουρδολογίας περί μη πολιτικής (ή θρησκευτικής) εμπλοκής της μασονίας! Πραγματικά με πιάνουν τα γέλια κάθε φορά που την βλέπω και δεν μπορώ να σταματήσω! . Ευτυχώς αυτό το σκάνδαλο, που αποκαλύφθηκε από τις ενέργειες (μετέπειτα δολοφονημένων από τη μαφία) γενναίων δικαστών, τους ξεσκέπασε για τα καλά στα μάτια του απλού «βέβηλου» πολίτη, για του τι ακριβώς εκπροσωπούν, με ποιους συνεργάζονται (ποιος τους χρησιμοποιεί για την ακρίβεια) και από πού προέρχονται.
Καταρχάς όλη η μασονία(ανεξαρτήτως αποχρώσεως) είναι κυριολεκτικά γαντζωμένη στην ανώτερη εξουσία(εκκλησιαστική – δικαστική – πολιτική κλπ) και επιδιώκει πάντα να ανήκει στην ελίτ της εξουσίας στην εκάστοτε χώρα όπου προσπαθεί να διεισδύσει. Αυτό είναι ο στόχος της! Δεν είναι σαν τους (άλλα… ΖΟΑ, -το Ο όχι τυχαίο- αυτοί)τους ΙΕΧΩΒΑΔΕΣ που προσηλυτίζουν ότι βρουν μπροστά τους και κυρίως εύπιστο κακόμοιρο φτωχό λαουτζίκο που τους τάζουν λαγούς με πετραχήλια (την βασιλεία του ΙΕΧΩΒΑ επί της ΓΗΣ τρομάρα τους!)
Όλοι τους ανήκουν στην εξουσία οπότε ΕΧΟΥΝ και ΠΑΡΑΕΧΟΥΝ (και μάλιστα συνωμοτική στην περίπτωση π.χ. της Π2 πραγματικό «case study») σχέση με την εξουσία και ας αφήσουν επιτέλους τις μπουρδολογίες και την προπαγάνδα τους. ΔΕΝ ΠΕΙΘΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΙΣΜΑΤΙΚΑ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ(ακόμα) ΑΝΘΡΩΠΟ!
Επίσης η όλη μυστικότητα της μασονίας, μυστικοί βαθμοί και πυραμιδοειδής δομή, συνθήματα, μυστικές χειραψίες προς αναγνώριση αδελφού(!!!άσε ξέρω δεν είναι συνωμοτικό, απλά το κάνουν για χόμπι ), κώδικες & αποκρυφισμός, σε συνδυασμό με όλα τα παραπάνω την καθιστά πάρα πολύ ύποπτη και επικίνδυνη για τις δημοκρατικές μας ελευθερίες και την ανεξαρτησία μας ως έθνος.
Εύπλαστο όργανο στα δίχτυα των μυστικών υπηρεσιών, των υπερδυνάμεων, του σιωνισμού, των υπερπλουσίων illuminati και τοu διεθνούς κυκλώματος τους. Δρουν συνωμοτικά, πολλές φορές ανεξάρτητοι όταν το απαιτούν οι καταστάσεις (για λόγους ευελιξίας – συγκάλυψης – απενοχοποίησης) από το επίσημο μπλοκ αλλά πάντα τηρούν τις ίδιες αρχές, τα ίδια συστήματα, τους ίδιους όρκους, την ίδια συνωμοτικότητα. Είναι ένα μυστικό ΣΥΝΩΜΟΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ, μια ΣΦΗΚΟΦΩΛΙΑ και τίποτα παραπάνω!
Όσο γρηγορότερα την ξεφορτωθούμε τόσο το καλύτερο για όλους μας…

Επίσης:
«Ένα άλλο πρόσωπο που είχε ιδιαίτερα στενές σχέσεις με το Βατικανό, ήταν ο Μικέλε Σιντόνα (μασόνος, μέλος Π2), του οποίου το δίκτυο είχε απλωθεί σε πολλές χώρες της νότιας και κεντρικής Αμερικής(!!!), όπως: Νικαράγουα, ο Παναμάς, η Γουατεμάλα, το Ελ Σαλβαδόρ, η Κολομβία, η Βενεζουέλα, η Βολιβία, η Βραζιλία, η Παραγουάη και η Αργεντινή!!!. Ήταν ο κύριος προμηθευτής όπλων (σχ. άγια και φιλήσυχα παιδάκια αυτοί οι μασόνοι της Π2 δεν νομίζετε;) και πυρομαχικών στην Αργεντινή, από πυραύλους «Εξοσέτ»(σχ. που τσάκισαν βρετανική φρεγάτα στα Φώκλαντ, γι’αυτό προφανώς και η έντονη αντίδραση του Αγγλικού τύπου στην Π2), μέχρι πολεμικά πλοία, αεροπλάνα και τανκς. Στην Ιταλία, ήταν ιδιοκτήτης της εταιρίας «PERMATEX» και διευθυντής του ιταλικού υποκαταστήματος της αμερικάνικης πολυεθνικής Remington Rand (Για δες ρε ΤΟΝ ΚΟΜΟΥΝΙΣΤΗ! ). Αφεντικό του μάλιστα ήταν ο Λίτσιο Τζέλι, o παλιός φασίστας και οπαδός του Μουσολίνι (επίσης μασόνος, διορισμένος από το επίσημο μασονικό δίκτυο ως μέγας δάσκαλος της στοάς Π2 με ειδική αποστολή, μη ξεχνιόμαστε….)

Προσέξτε εδώ:
Το 1963, βλέπουμε κιόλας τον Λίτσιο Τζέλι σαν μέλος της διαβόητης μασονικής στοάς P-2 (Πραπαγάνδα δύο) η οποία είχε ιδρυθεί από τον τότε Μεγάλο «Άρχοντα» της Ιταλικής μασονίας: τον Τζόρνταν ο Γκαμπερίνι, ο οποίος έδωσε εντολή στον Τζέλι να βάζει στη στοά μόνο την αφρόκρεμα της ιταλικής ελίτ (σχ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΠΙΛΙΑΡΔΟ Η ΓΚΟΛΦ ΣΤΑ ΔΙΑΛΥΜΑΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΤΕΛΕΤΩΝ )!!!
Αυτή η στοά είχε την κωδική ονομασία «Raggruppamente Gelli – P2» (ομάδα Τζέλι P2). Αξίζει να αναφερθεί ότι «Προπαγάνδα» ήταν, τον περασμένο αιώνα, η ονομασία μιας πολύ δραστήριας μασονικής στοάς (σχ. τίποτα δεν αφήνουν στην τύχη)…
Το πρώτο του βήμα ήταν να στρατολογήσει σε αυτήν ανώτερους Ιταλούς αξιωματικούς (απόστρατους & εν ενεργεία) των οποίων ο τελικός στόχος ήταν η εγκαθίδρυση δικτατορίας στην Ιταλία (ΜΑΛΙΣΤΑ! ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΞΕΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ, από το 1963 και όταν ήταν υπό την πλήρη προστασία και έλεγχο του επίσημου μασονικού & σιωνιστικού δικτύου), για να τη σώσουν δήθεν από τον «κομμουνιστικό κίνδυνο». (αναρωτιέμαι αν πήγαιναν να κάνουν το ίδιο με την Ελλάδα , παττακός και λοιποί, όλοι αποδεδειγμένα μασόνοι - της P3 ίσως;;;)
Όπως ήταν φυσικό, από τα πρώτα βήματα της, η P-2 δέχτηκε ισχυρή υποστήριξη από τον ιταλικό κλάδο της αμερικάνικης CIA. Σύντομα, ο αρχηγός των ιταλικών δυνάμεων Τζιοβάνι Τορίτσι, οι επικεφαλής των ιταλικών μυστικών υπηρεσιώνστρατηγοί Τζιουζέπε Σαντοβίτο και Γκρασίνι, o αρχηγός της ιταλικής οικονομικής αστυνομίας (Το αντίστοιχο ΣΔΟΕ). Οράτσιο Τζιανίνι και εκατοντάδες Ιταλοί τραπεζίτες, βιομήχανοι, γαιοκτήμονες, δημοσιογράφοι, και εκδότες, έγιναν μέλη της P-2…. (ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΜΑΣΟΝΟΙ ΟΛΟ ΦΤΩΧΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΟΥΣ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΟΥΝ ,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΑ ΑΘΩΟ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΕΙΝΑΙ, ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ!!!!!!!! )… Αξίζει να αναφέρουμε ότι, ανάμεσα τους ήταν τριάντα στρατηγοί, οχτώ ναύαρχοι, δέκα εκδότες εφημερίδων – οι οποίοι άνηκαν σε όλες τις αποχρώσεις του ιταλικού πολιτικού φάσματος, με την εξαίρεση των κομμουνιστών. (κατά τα άλλα για ΟΛΑ σε αυτό τον δόλιο ψυχροπολεμικό κοσμάκη έφταιγε η αριστερά και .. λίαν προσφάτως οι ….ΤΑΛΙΜΠΑΝ!) Η P-2 ήταν σαφέστατα αντισοβιετική και αντικομμουνιστική. Αν και προς το παρόν, η P-2 έπαψε να λειτουργεί επίσημα στην Ιταλία, τα παρακλάδια της στην Αργεντινή, Βολιβία, Βενεζουέλα, Παραγουάη, Γαλλία, Πορτογαλία, Ελλάδα – και ίσως στη Νικαράγουα – είναι ακόμα πολύ δραστήρια! Τα παρακλάδια της είναι επίσης δραστήρια στην Ελβετία, Κούβα, στον Καναδά και στις ΗΠΑ! Όλα αυτά τα ανεξάρτητα παρακλάδια (ΜΑΣΟΝΙΚΑ TERRORISTS CELLS) διατηρούν ακόμα τις επαφές τους και τη συνεργασία τους με πολλές νεοφασιστικές ομάδες (σχ. combat 18 & χρυσή αυγή, ίσως , με κάθε επιφύλαξη) στις παραπάνω χώρες. Κατά κανένα τρόπο όμως δεν πρέπει να πιστεύουμε ότι όλες αυτές οι μασονικές στοές ενδιαφέρονται πρωταρχικά για την παρεμπόδιση της εξάπλωσης του μαρξισμού στον κόσμο. Ο κύριος στόχος τους είναι οικονομικός (σχ. θα πρόσθετα και θρησκευτικός / πολιτικός). Ωστόσο οι δραστηριότητες τους δεν περιορίζονται στην κερδοσκοπία: έχουν ήδη επιχειρήσει πολλά πραξικοπήματα και δολοφονίες σε πολλές χώρες. Στις περισσότερες, αν όχι σε όλες τις περιπτώσεις, πίσω από τέτοια εγχειρήματα, βρίσκονται επίσης η διαβόητη CIA και οι σιωνιστικές μυστικές υπηρεσίες (λέγε με MOSSAD)
Καθώς όμως περνούσε ο καιρός και τα μέλη της P-2 είχαν ξεπεράσει τα χίλια (σχ. ΜΟΛΙΣ 982 κατονομάσθηκαν!!!), οι ρίζες της στοάς απλωνόταν προς όλες τις κατευθύνσεις. Πολύ πριν από την έκρηξη του σκανδάλου, μια ομάδα ενδιαφερομένων στην Ελλάδα και αλλού κατάφερε να αποκτήσει ένα εμπεριστατωμένο σχέδιο του διαβολικού απλώματος της P-2, το οποίο έμοιαζε σχηματικά με το καββαλιστικό δέντρο, περισσότερο από κάθε τι άλλο!!!»

Θέλετε μήπως να δημοσιεύσω και τις φρικτές εικόνες της δολοφονίας, εν ψυχρώ από τη μαφία, ενός από τους γενναίους δικαστές που τόλμησε να αγγίξει αυτό το βρωμερό μασονικό κύκλωμα;;;;;
Η μήπως προτιμάτε τις φωτογραφίες του τελετουργικά δολοφονημένου «αδελφού»(εν ΜΑΤΣ πάντα), Ρομπέρτο Κάλβι;;;

Μπολώνια σιδηροδρομικός σταθμός STRIKE!: ένα ακόμα φιλανθρωπικό έργο των ΤΑΛΙΜΠΑΝ, ΑΡΙΣΤΕΡΩΝ, ΤΙΜΟΘΕΟΥ ΟΣΜΑΝ, ΛΑΝΤΕΝ, ΦΙΝΤΕΛ, ΣΑΝΤΑΜ, ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ 1984 ΚΛΙΣΕ ΜΠΑΜΠΟΥΛΩΝ….

Ο φασίστας, οπαδός του Μουσολίνι, και μασόνος Μέγας Διδάσκαλος (ω! τι μετριοπαθείς τίτλοι!) Λίτσιο Τζέλι
της μασονικής στοάς “Προπαγάνδα – 2” από το 1963, και για 20 περίπου χρόνια(!) δρούσε συνωμοτικά και κάτω από το πέπλο της προστασίας και έλεγχο της διεθνούς μασονίας (αλλά και τμήμα του Βατικανού!) για να πραγματοποιήσει όλα τα παραπάνω, αυτός και η μασονική παρέα του, μέχρι που κάποιοι δικαστικοί τόλμησαν και έσπασαν το απόρρητο(ή μάλλον ένα τμήμα) αυτού του δηλητηριώδους ιστού της αράχνης......


Extra tip* σε μορφή QUIZ: Γιατί τα ολοκληρωτικά καθεστώτα κλείνουν όλες τις μασονικές στοές και αποδιοργανώνουν το τοπικό μασονικό δίκτυο (συγνώμη αθώες λέσχες οινοφίλων ήθελα να πω) αμέσως αφού αναλάβουν δράση;;;;;; (παρόλο που σχεδόν πάντα είναι ΚΑΙ οι ΙΔΙΟΙ ΜΑΣΟΝΟΙ., Τζέλι, Στυλιανός Παττακός και Μακαρέζος, Αλιέντε, Χοσέ Λόπες Ρέγα, Χίτλερ ως μέλος της ακροδεξιάς μασονικής στοάς Λέσχη της Θούλης την οποία και έκλεισε αφού έγινε φύρερ! )

Απάντηση: ΚΑΛΑ ΡΕ!!! Για Μ***ες τους έχετε να τις αφήσουν ανοιχτές;


...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantismΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 21:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
Και για να κλείσω εδώ για την Π2 δημοσιεύω και το διαβόητο “Καββαλιστικού δέντρου” τύπου οργανόγραμμα διασυνδέσεων και υπο-δικτύου της μασονικής στοάς του Τζέλλι ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ – 2 «P-2» που σας είχα υποσχεθεί....
(OΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΑΚΡΙΤΙΚΟ ΦΑΚΕΛΟ)

ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ...

Στο σχήμα: τα γραφόμενα στους κύκλους κατ’ αύξοντα αριθμό:

----------

Η Καββαλιστική δομή της διαβόητης μασονικής στοάς «Προπαγάνδα 2» (ή ομάδα Gelli – P2) και η ανάλυσή της:

1. Παγκόσμια Σιωνιστική Οργάνωση (ΠΣΟ): καθοδηγητικό κέντρο στην Ελβετία (σχ. Κλασικά... ΠΡΩΤΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ )
2. C.I.A. (Central Intelligence Agency)
3. Διοίκηση των «Ερυθρών» Ταξιαρχιών (σχ. ΜΑΛΙΣΤΑ... ΦΥΣΙΚΑ «ΜΟΝΟ» Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ, ΟΙ ΕΚΤΕΛΕΣΤΕΣ ΑΦΗΝΕΤΕ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ...ΠΡΟΛΕΤΑΡΙΟΥΣ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΑΡΙΣΤΑ ΤΗ CIA ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΣΙΩΝΙΣΜΟ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ 17Ν ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ...)
4. Άγια Έδρα – Βατικανό.
5. Μαφία και Καμόρα.
6. Φασιστικές ομάδες της Ιταλίας.
7. Ιταλικές Ένοπλες Δυνάμεις
8. Μυστικές υπηρεσίες της κυβέρνησης και των ιταλικών ενόπλων δυνάμεων.
9. Ιταλική κυβέρνηση και κόμματα.
10. Τράπεζες και βιομηχανίες.
11. Φασιστικές ομάδες στο εξωτερικό
(σχ. Χρυσή Αυγή;;; Combat18;;; KKK;;;)
12. Τύπος και μέσα ενημέρωσης.

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ:

13. Η «καρδιά» του καββαλιστικού δέντρου: Η μασονική στοά P-2.


Όπως βλέπουμε, τίποτα δεν ξεχάστηκε! Πραγματικά, «επαγγελματική δουλειά πρώτης τάξεως!» Σύντομα όμως θα έρθει η ώρα της αποστολής ενός χειρότερου «δέντρου» της «ομάδας P-3»!

--------

Προσέξτε επίσης το σιωνιστικό άστρο (6a) που σχηματίζετε καθώς και τον μασονικό διαβήτη, την πεντάλφα στο κέντρο, και φυσικά ένα από τα αγαπημένα «νούμερα αριθμολογίας» τους, το «13» στο κέντρο.
Τίποτα δεν φένεται να ξέχασε ο «αδελφός» εν ΜΑΤΣ & $ Λίτσιο Τζέλι

--------

ΤΕΛΟΣ, ΑΥΤΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΠΟΙΟΙ ΓΕΝΝΑΙΟΙ-«ΤΡΕΛΟΙ» ΔΙΚΑΣΤΕΣ -ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ- ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ ΝΑ «ΣΠΑΣΟΥΝ» ΤΟ ΑΠΟΡΡΗΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ***.......


Καλόν ύπνο...

...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantism

___________________________________________________________
Επέμβαση από Admin λόγω "εμπρηστικών"
εκφράσεων και μεθόδων, ασύμφωνων με τους κανονισμούς λειτουργίας και
τις σκοπιμότητες αυτού του χώρου!

___________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 21:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic

O Εωσφορισμός (κρυπτο-Σατανισμός στις υψηλότερες μασονικές βαθμίδες) της Διεθνούς Μασονίας.

"Yes, Lucifer is God and unfortunately Adonay is also God"
Albert Pike 33* Mason

"LUCIFER, the Light-bearer! Strange
and mysterious name to give to the
Spirit of Darknesss! Lucifer, the Son
of the Morning! Is it he who
bears the Light, and with its
splendors intolerable blinds(ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΛΒΕΡΤΕ ΜΟΥ ΤΥΦΛΩΝΕΙ! ΟΠΩΣ ΤΥΦΛΩΣΕ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ...) feeble,
sensual or selfish Souls ? Doubt it
not!"
Albert Pike 33* Mason

...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantismΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 02:46:23  Εμφάνιση Προφίλ
Τους πιάσανε ή ακόμα αυτούς τους κακούς Μασόνους ;

Κάνανε μηνύσεις ή ακόμα αυτοί που ξέρουν τα πάντα ;

Α και μία ανακοίνωση από το αστυνομικό δελτίο.

Χάθηκαν κότες ο ευρών να πληροφορήσει το Ψ.Ν.Δ.



Καλά Χριστούγεννα
ΧοΧοΧο !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 05:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
skeptic, θα πρέπει να σε ενημερώσω ότι αυτή η τακτική με την παράθεση πληθώρας κειμένων από διάφορες πηγές(μερικές από τις οποίες είναι αρκετά "αμφίβολες") και χωρίς διάθεση Ουσιαστικής Συζήτησης από πλευράς σου, μόνον και μόνον για να στηρίξεις μία διαρκή θέση "Κατηγορώ" εναντίον Σιωνισμού, Μασονίας κ.ά. θα πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει. Το ίδιο φυσικά θα πρέπει να γίνει και με την παράθεση "εντυπωσιακών" και με ψυχολογικό βάρος φωτογραφιών για να κάνουν πιο έντονο το... διάβημα.

Η έλλειψη ή καταστροφή του Διαλόγου δεν είναι κάτι που "ενθαρρύνουμε"() σε αυτόν τον χώρο, κάθε άλλο, προσπαθούμε να προωθήσουμε τα αντίθετα! Ούτε βέβαια επιθυμούμε και προτείνουμε την συλλύβδην ομογενοποίηση των πραγμάτων, τα λογικά άλματα του τύπου, "ο τάδε εγκληματίας ήταν και Σιωνιστής, άρα όλοι οι Σιωνιστές είναι εγκληματίες"...

Εάν θέλεις την άποψή μου ο Τεκτονισμός είναι ένα σύστημα αιώνων με πνευματικού τύπου Αρχές οπωσδήποτε στο ξεκίνημά του, πάρα πολύ πιθανώς με θετική συμβολή στην πορεία του δυτικού πολιτισμού των νεώτερων χρόνων αρκετές φορές, ίσως είναι πάρα πολύ καιρός τώρα(πιθανώς και άνω του αιώνα) που δεν αποτελεί κάτι εννιαίο και που κάποια τμήματά του(σε διάφορες χώρες) έχουν δεχτεί και στοιχεία χωρίς πνευματικά και ηθικά ερείσματα, ακόμη και εντελώς αντίθετα με τα Ιδεώδη της αρχής του, υπάρχουν ίσως κομμάτια του με χροιές περισσότερο κοινωνικές ή και πολιτικές, αλλά παραμένει ένα σύστημα που απασχολεί αρκετούς ανθρώπους, πολλοί εκ των οποίων θα θεωρήσω εκ προοιμίου ότι έχουν αγνά κίνητρα!

Δεν δικαιούται με κανέναν τρόπο μία τέτοια αντιμετώπιση "τσουβαλοποίησης" και σίγουρα όσοι άνθρωποι ακολουθούν πραγματικά κάποια φιλοσοφικού τύπου Ιδεώδη, έχουν απόλυτο δίκιο να προσβάλλονται από τις ταμπελοποιήσεις του τύπου "οι Μασόνοι είναι ανθέλληνες, αντίχριστοι, εκμεταλλευτές" κ.ο.κ.

Τέτοια σκεπτικά είναι άκρως επικίνδυνα και εν δυνάμει Ανελεύθερα, σε όποιες ομάδες ανθρώπων και αν αναφέρονται! Εθνικές, μοιονωτικές, θρησκευτικές, φιλοσοφικές κ.λπ.

Συνιστώ μεγάλη προσοχή!

Γενικότερα, σχετικά με το Θέμα αυτό θα ήθελα να ενημερώσω όλους τους συμμετέχοντες, ότι εμπίπτει μαζί με αρκετά άλλα, σε κατηγορίες Συζητήσεων που θα μπουν κάποια στιγμή, σύντομα ή λίγο αργότερα υπό Τροχιά Απενεργοποίησης, είτε γιατί έχουν χάσει τη συνοχή και τον ειρμό τους, είτε επειδή έχουν παρεκκλίνει πολύ από το αρχικό ζήτημα ή έχουν δεχτεί κατά καιρούς πολλές παρεμβολές τέτοιου τύπου, είτε γιατί καταλαμβάνουν πολλές σελίδες του Forum και αποδεικνύονται άκρως δυσλειτουργικές στην παρακολούθηση από παλαιούς αλλά και νέους συμμετέχοντες, είτε επειδή έχουν να δεχτούν κάποιο μήνυμα για μεγάλο χρονικό διάστημα κ.ά.

Αυτό εντάσσσεται στην ήδη ανακοινωθήσα αναβάθμιση, ανανέωση των Ομάδων Συζήτησης, που θα συμπεριλάβει επανακατηγοριοποίηση των Συζητήσεων με περισσότερες Κατηγορίες, Forums, Υπο-Forums(!) αλλά και δημιουργία χώρου(ψυχολογικού περισσότερο) για δημιουργία καινούργιων ενδιαφέρουσων Συζητήσεων και επαναβίωση παλαιών με "φρέσκια ματιά".


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 11:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
ΔΙΑΜΑΡΤΗΡΙΑ


Αγαπητέ Admin, ευχαριστώ για τις απειλές σου και σου καθιστώ την προσοχή στα παραπάνω στοιχεία και αν έχεις κάποια επιχειρήματα ή δεδομένα που αποδεικνύουν την μη γνησιότητα αυτών να μου τα καταθέσεις, και να αφήσεις τους αδόκιμους αφορισμούς της αντίθετης με εσένα άποψης και θέσης.
Τώρα αν εσύ προσωπικά είσαι φιλικά προσκείμενος στον σιωνισμό και στη μασονία είναι ασφαλώς δικαίωμα σου, αλλά ΔΕΝ είναι δικαίωμα σου να μου αφαιρείς τον λόγο, να κάνεις μη αντικειμενική λογοκρισία στην αντίθετη άποψη και να πολεμάς γενικώς την ελευθερία του λόγου.
Εκτός βέβαια και αν το φορουμ σας δεν λέγεται esoterica(δηλαδή ένα φόρουμ ελεύθερης και αδογμάτιστης αναζήτησης σε εσωτερικά και σπάνια ζητήματα) αλλά λέγεται masonry ή zionism ή κάτι τέτοιο και δεν το έχω καταλάβει, οπότε και αν ισχύει επίσημα αυτή η θέση (Φιλοσιωνιστική – φιλομασονική) εδώ ζητώ και επισήμως την πλήρη διαγραφή μου, γιατί δεν θέλω ούτε καν να ανήκω σε τέτοιες ομάδες….

Επίσης θα ήθελα να καταγγείλω το άνευ λόγου κλείδωμα του θέματος που άνοιξα με τον τίτλο «ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΙΩΝΙΣΜΟΣ, τι ακριβώς είναι» μετά από μόλις 21 σελίδες (τουλάχιστον οι μισές αναλώθηκαν με ηλίθια σκιτσάκια της διαφωνούσας άποψης), και ενώ ταυτοχρόνως άλλα θέματα όπως το παρόν (στο οποίο βλέπω να επικρατεί κυρίως η φιλομασονική άποψη από τη γνωστή «κλίκα» φίλων…) ή άλλα έχουν ξεπεράσει τις 21 και 30 σελίδες χωρίς να έχουν κλειδωθεί…

Αν ενδιαφέρεστε έστω και κατ’ ελάχιστο βαθμό για την προαγωγή του ελεύθερου διαλόγου και της υγιούς αντιπαράθεσης ιδεών και στοιχείων δείξτε το επιτέλους και στην πράξη αλλιώς κινδυνεύετε να παρεξηγηθείτε.


...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantism

Edited by - skeptic on 27/12/2004 11:23:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 12:05:18  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ skeptic ΒΛΕΠΩ ΜΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΜΠΑΘΕΙΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ?????

Ε ΑΥΤΑ ΑΣ ΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ..

ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΟΑ Ρ2 ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 12-14 ΧΡΟΝΙΑ (ΙΣΩΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΕΙΣΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΜΙΚΡΟΣ) ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΑΥΤΟΙ ΑΠΟΣΧΙΣΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΟΑ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ ΚΑΙ ΕΦΙΑΞΑΝ ΚΑΤΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ (ΣΤΟΑ) ΠΟΥ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΙΧΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ. (ΑΡΚΕΤΟΙ ΔΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΔΙΩΧΘΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΤΟΕΣ ΤΟΥΣ)

Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΔΙΩΞΑΝ ΗΤΑΝ ΠΩΣ ΗΘΕΛΑΝ (ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ) ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΟΥΝ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΦΑΙΡΕΣ (ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ) ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΔΟΚΙΜΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΣΟΥ.
ΔΗΛΑΔΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΧΗΜΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΚΥΚΛΟΥΣ/ΣΦΑΙΡΕΣ
ΕΙΝΑ ΚΑΜΠΑΛΙΣΤΙΚΟ ???????

ΓΙΑ ΤΟ 5Α ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙ ΓΝΩΣΤΙΚΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΑΥΤΟ.

ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΕΡΙ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΤΙ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ???????

ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑΝ ΚΟΜΠΙΝΕΣ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ????

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ ΚΑΘΕ ΤΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΓΕΓΟΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΚΛΕΙΣΤΟ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2489986
Maintained by Digital Alchemy