ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ή ΜΑΣΟΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 00:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΕΙΠΕΣ: Υποθέτω ότι μπορεί να φαίνεται και έτσι σε ένα τρίτο παρατηρητή. Το να πώ ότι δεν είναι έτσι εφ'όσον έχεις ήδη σχηματίσει άποψη, θα βοηθήσει σε τίποτε?

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΜΠΑΘΗΣ ΟΥΤΕ ΦΑΝΑΤΙΚΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΔΟΓΜΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΑΙ.

ΕΓΩ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΤΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ. ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΦΑΝΑΤΙΚΑ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ, ΣΕ ΚΥΝΗΓΙ ΜΑΓΙΣΣΩΝ ΚΑΙ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΕΜΙΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΨΑΞΕΙ

ΟΤΑΝ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΟΣΤ ΕΓΡΑΦΕΣ ΟΤΙ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ Κ.Λ.Π. ΑΝΤΕΔΡΑΣΑ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΤΕΚΤΟΝ -ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ- ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΣΧΟΛΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ: "ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΝΑ ΕΞΑΠΛΩΘΕΙ (? ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΞΗ) ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ" ΚΑΙ "ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ".

ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΕ ΕΞΟΡΓΙΖΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΕ ΙΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΤΙΣ ΑΠΕΙΛΕΣ ΠΡΟΣ ΠΑΣΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΘΕΟ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΕ ΕΤΣΙ ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΣΕΣ.

ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΣΟΥ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΕΚΤΟΝΑΣ. ΕΝΝΟΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ? ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 00:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
quote:

Επομένως οι θέσεις που καταθέτεις είναι ευπρόσδεκτες.
Νομίζω όμως οτι η ένταση έχει δημιουργηθεί γιατί ο τρόπος με τον οποίον τις καταθέτεις δεν πείθει τους υπόλοιπους συνομιλητές.

Eίναι αμοιβαίο ξέρεις, ούτε αυτοί με πείθουν και γι'αυτό έγινε η όλη φασαρία.

quote:

Για παράδειγμα εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιά είναι η άποψη σου για τον τεκτονισμό και γιατί γίνεται όλη αυτή η φασαρία.
Τελικά η άποψη σου είναι θετική ή αρνητική ??

Βγάλε τα συμπεράσματα μόνος σου.

quote:

Την μία λές οτι τους θεωρείς σκοτεινούς συνομότες και οτι προσπαθούν να ελέγξουν τον κόσμο και την παγκόσμια οικονομία και απο την άλλη λές οτι έχεις καλούς φίλους τέκτονες γιατί το γεγονός οτι κάποιος παίρνει μέρος σε μία ανήθηκη ομάδα δεν σημαίνει οτι είναι και αυτός ανήθηκος.
Όπως καταλαβαίνεις αυτά τα δύο δεν στέκουν γιατί συνήθως γίνεσαι μέλος μιας ομάδας, όταν αυτή η ομάδα σε εκφράζει

Ξεκίνησε απο μια παρέα απο το σχολείο. Παρέα πήγαμε. Στην Αμερική, σχεδόν κάθε πόλη, όσο μικρή και να είναι, έχει και απο μια στοά, όπως εδώ υπάρχει μια εκκλησία ανά χωριό. Προσπάθησα προηγουμένως να εξηγήσω την μαζικότητα του κινήματος.

Ελπίζω να πήρες μια ιδέα.

quote:

Επίσης απο τα λεγόμενα σου είναι ξεκάθαρο οτι κάθε μυστικιστική οργάνωση όπως ο τεκτονισμός, οι ναίτες κτλ. δεν την συμπαθείς και απο την άλλη λές οτι φοράς ένα μασωνικό δαχτυλίδι όπως φοράνε 2.5 εκατομμύρια Αμερικάνοι και 500.000 Άγγλοι.
Είναι δυνατόν θα φοράς το δαχτυλίδι μιας οργάνωσης που δεν συμπαθείς ?

To περιβόητο δαχτυλίδι ήταν μια αλληγορία για να δείξω το πόσο κοινότυπο είναι στο Εξωτερικό, και ειδικά στην Αμερική, το να είσαι Τέκτονας.

Δεν έχω ιδέα εάν 2,500,000 κόσμος φοράνε αυτό το δαχτυλίδι, αλλά είμαι σίγουρος ότι όλοι αυτοί έχουν γίνει ΜΜ. Είναι πολύ κοινότυπο ξέρεις.

quote:

Επίσης σε ερώτηση κάποιου συνομιλητή μας για το αν υπήρξες ή είσαι τέκτονας απαντάς οτι δεν είσαι και πώς ότι γνωρίζεις το γνωρίζεις απο ανάγνωση βιβλίων και κώδικες που παίρνεις απο γνωστούς σου μασώνους.
Τότε ποιός είναι ο λόγος που φοράς το δαχτυλίδι με το G?

Ξαναδιάβασε την απάντηση μου. Λάθος κατάλαβες.

"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 00:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
quote:

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΜΠΑΘΗΣ ΟΥΤΕ ΦΑΝΑΤΙΚΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΔΟΓΜΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΑΙ.

ΕΓΩ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΤΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ. ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΦΑΝΑΤΙΚΑ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ, ΣΕ ΚΥΝΗΓΙ ΜΑΓΙΣΣΩΝ ΚΑΙ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΕΜΙΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΨΑΞΕΙ


Gretel, πρόσεξε να δείς τι είπες:

Ότι είσαι φανατικά αντίθετη στους φανατικούς, άρα φανατική και εσύ εναντίον των φανατικών.

Ex nihilum nihil.
---------------------------------------------------------------------

quote:

ΟΤΑΝ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΟΣΤ ΕΓΡΑΦΕΣ ΟΤΙ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ Κ.Λ.Π. ΑΝΤΕΔΡΑΣΑ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΤΕΚΤΟΝ -ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ- ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΣΧΟΛΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

Α, μα δεν είπα ούτε υπέθεσα ποτέ ότι ήσουνα ούτε κάν ότι σχετίζεσαι.

quote:

ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ: "ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΝΑ ΕΞΑΠΛΩΘΕΙ (? ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΞΗ) ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ" ΚΑΙ "ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ".

ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΕ ΕΞΟΡΓΙΖΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΕ ΙΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΤΙΣ ΑΠΕΙΛΕΣ ΠΡΟΣ ΠΑΣΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ.


Μπορεί και στο Βατικάνο να το είδαν έτσι τελευταία, ποιός ξέρει. Είναι το τρέντ της εποχής τώρα να είσαι τέως καταδιωγμένος.

quote:

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΘΕΟ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΕ ΕΤΣΙ ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΣΕΣ.

ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΣΟΥ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΕΚΤΟΝΑΣ. ΕΝΝΟΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ? ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ?


Παίζουμε με τις λέξεις.

Παρεπιπτώντως, για τον Μυστικιστή, ο Λύκος είναι σύμβολο του Πλανήτη Άρη.

"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 00:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel

Gretel, πρόσεξε να δείς τι είπες:

Ότι είσαι φανατικά αντίθετη στους φανατικούς, άρα φανατική και εσύ εναντίον των φανατικών.

ΜΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΠΑΙΓΝΙΟ ΤΟ ΕΙΠΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ "ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ" ΤΟΥ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΥ ΜΟΥ.
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΕΠΙΚΤΗΤΟ, ΑΛΛΑ Η ΣΤΩΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΑΡΕΤΕΣ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΩ ΚΑΠΟΤΕ.
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΒΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ "ΑΝΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ".
ΑΛΛΑ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΤΟ ΘΥΜΙΚΟ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠ'ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΕΥΡΕΣ.
ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ ΜΕ ΕΛΑΦΡΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΩ Ή ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ ΓΙ'ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΣΒΕΥΑΝ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΟΙ ΓΝΩΣΗΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ. ΚΑΙ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΚΟΙΤΟΥΣΕ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΤΑΝ. ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΑΘΛΙΑ ΠΤΥΧΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ.

ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΥΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ ΑΡΗ ΤΟ ΞΕΡΩ ΛΕΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ? ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΥΚΟΥΣ? (ΧΙΟΥΜΟΡ ΚΑΝΩ)


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 01:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ ΕΙΠΕ -ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ- "Απλώς ζούμε κι εμείς με την ελπίδα (το καθαρά ανθρώπινο χαρακτηριστικό) ότι θα μπορέσουμε κάποτε να καταφέρουμε να διαφωνήσουμε ιδεολογικά και όχι εγωιστικά.

Ίσως το καταφέρουμε, ίσως όχι. Θα δούμε.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 01:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Ενδεικτικά, ο Den Ulv λέει:

quote:
Απο αυτούς, τα 2,5 εκατομμύρια στις Η.Π.Α. και οι 500,000 στην Αγγλία φέρουν στο δεξί τους χέρι το ίδιο δαχτυλίδι που φέρω και εγώ...


και πιο κάτω:


quote:
Δεν έχω ιδέα εάν 2,500,000 κόσμος φοράνε αυτό το δαχτυλίδι...


Και μετά λέει ότι δεν τον πείσαμε εμείς. Τί να πω;
Τα γραπτά του μιλούν μόνα τους.


Ακόμα περιμένω απάντηση:

Αν ήξερες ότι αυτά που γράφεις είναι ανακρίβειες, θα τα 'γραφες;

...και υποθέτω ότι δεν έχει τί να απαντήσει.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 11/06/2004 01:31:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 02:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
quote:

Ενδεικτικά, ο Den Ulv λέει:

quote:
Απο αυτούς, τα 2,5 εκατομμύρια στις Η.Π.Α. και οι 500,000 στην Αγγλία φέρουν στο δεξί τους χέρι το ίδιο δαχτυλίδι που φέρω και εγώ...


και πιο κάτω:


quote:
Δεν έχω ιδέα εάν 2,500,000 κόσμος φοράνε αυτό το δαχτυλίδι...


Και μετά λέει ότι δεν τον πείσαμε εμείς. Τί να πω;
Τα γραπτά του μιλούν μόνα τους.


Ακόμα περιμένω απάντηση:

Αν ήξερες ότι αυτά που γράφεις είναι ανακρίβειες, θα τα 'γραφες;

...και υποθέτω ότι δεν έχει τί να απαντήσει.


I rest my case.

"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 02:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Ο ΖADOK EINAI KOΡΙΤΣΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΑΝΤΟΚ

Υ.Γ. ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ CHATROOM STO ESOTERICA ADMIN?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 04:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
gretel:
"ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ CHATROOM STO ESOTERICA ADMIN?"

Φίλη μου(ελπίζω να μου επιτρέπεις...) gretel, το θέμα αυτό το έχουμε συζητήσει πολλάκις...

Σίγουρα, ο μόνος λόγος για να έχουμε Chatroom στο ESOTERICA θα ήταν μία επιπλέον ώθηση προς δημιουργικές Συζητήσεις που δεν θα ήταν "πτητικό" υλικό(βλ. "τάχιστα εξαφανιζόμενο"...). Μία επιπλέον έκφραση μίας ήδη κατεκτημένης Διαλεκτικής επάρκειας. Με άλλα λόγια: "θα πρέπει να είμστε έτοιμοι γι'αυτό".

Θεωρώ ότι ακόμη ο χρόνος δεν έχει έλθει!
... αν και δεν σου κρύβω ότι "τριγυρνά" συχνά-πυκνά στο μυαλό μου!
... σε διάφορες εκδοχές και "ενσαρκώσεις"!

Είδωμεν!
Ίσως και να μην είμαστε πολύ μακρυά τελικά απο αυτό.
Πάντως δεν είναι καταστάσεις, σαν τις τελευταίες εξελίξεις της παρούσας Συζήτησης που θα μας παρακινούσαν σε κάτι τέτοιο...


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 10:46:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ram-Oglu, άσε τις μαγκιές γιατί απο κεί που έρχομαι δεν περνάνε.

Πρώτα θα βρεις τι είναι το RAM και μετά θα μιλήσουμε για το Oglu.
Όσο για τις μαγκιές ..........

quote:
Όταν θα μιλάς μαζί μου μαγκάκο, θα παρατάς την Τουρκική και θα πιάνεις την Ελληνική ή την Ελληνο-Σλαβική, και εάν δεν μπορείς να την μιλήσεις θα μιλάς Εγγλέζικα, verstanden?

Οι λέξεις που ανέφερα δεν ανήκουν στην Τουρκική διάλεκτο αλλά στην Ελληνική αργκό. Γκέ γκέ ή νούκου γκέ γκέ ;

quote:
Αυτό είναι ερώτηση Ράμογλού? Ποιά είναι η σημασία του ΤΡΙΑ-ΠΕΝΤΕ-ΕΠΤΑ Ραμογλού?
Πηγαίνουν οι Χιώτες τρείς-τρείς Ράμογλού? Ε?
Η απάντηση είναι ότι ναι μπορεί.

Γιατί μπερδεύεις το 3-5-7 με την ερώτηση αφού η απάντηση είναι «ναι μπορούν» ;
Θές να δείξεις ότι ξέρεις τι συμβολίζει το 3-5-7 ;
WOW ! Τέρας γνώσης !!!
Καλά δε σου βάζω πολλαπλασιασμό για να μην μπερδευτείς μίας και δε θα ξέρεις.

quote:
Όχι βέβαια.

Άρα αν κάποιος κάνει κάτι και έχει κοτσάρει και το όνομα «Τεκτονικό» δε σημαίνει και πολλά.

quote:

quote:
1. Αν δε φέρει κάποιος στο δεξί χέρι το δαχτυλίδι δεν είναι Τέκτονας ;;;

Δεν έχει σημασία σε πιο χέρι φέρεις το δαχτυλίδι, ούτε το να φέρεις το δαχτυλίδι αυτό καθε αυτό έχει κάποια σημασία.

quote:
2. Αν το δαχτυλίδι δεν είναι σε μπλέ φόντο αλλά σε κόκκινο ή σε μαύρο δεν ανήκει σε Τέκτονα ;

Δεν έχω ιδέα. Προσωπικά, δεν έχω δεί μαύρο και κόκκινο φόντο. Το Μπλέ πάντως, συμβολίζει τηυν Μπλέ Στοά.
Θα ήθελες να σου εξηγήσω τι είναι η Μπλέ Στοά?


Έτσι για να τα δεις. Απορώ πάντως που δε τα έχεις δει εφ’ όσον κυκλοφορούν ελεύθερα στο internet.

Έ, αν δεν είχα διαβάσει και τι είναι η μπλέ στοά δε θα μίλαγα για Τεκτονισμό.
Εσύ έχεις καταλάβει τι είναι η μπλέ στοά ;;;;;;

quote:

quote:
Αν κάποιος πάει σε ένα χρυσοχόο και φτιάξει ένα δαχτυλίδι με ανάλογα σύμβολα και το φορέσει τότε είναι Τέκτων ;

Πάλι τα ίδια θα λέμε? Προσωπικά, έχεις δεί εσύ πολλούς στην Ελλάδα να φοράνε τέτοιο δαχτυλίδι? Εγώ κανέναν [στην Ελλάδα].
quote:

Αν το δαχτυλίδι έχει επάνω μια ακακία τότε αυτό τι σημαίνει ;

AΘανασία. Σύμβολο. Τίποτα.
---------------------------------------------------------------------
quote:
Μετά από πόσες συνεδρίες που κάποιος δεν πάει τίθεται σε ύπνο ;

Αυτό εξαρτάται απο το άτομο και το επάγγελμά του.


Έλα που έχω δεί !!!!!!
Έλα που κάτι άλλο σημαίνει το δαχτυλίδι αυτό !!!
Έλα που δεν εξαρτάτε από το επάγγελμα αλλά από τις φορές που πάει !!!
Τουλάχιστον στην Ελλάδα ( ναι την υποανάπτυκτη ) γιατί στην Αμερική όπου όλα είναι «μπάτε σκύλοι αλέστε και αλεστικά μη δώστε» μπορεί να εξαρτάτε από το επάγγελμα και το άτομο.
Είπαμε κανονικότητα !!! Αλλά μάλλον αυτή δε στη μάθανε !!!!!!!

quote:

quote:
Εφ’ όσον ο Τεκτονισμός δεν επιτρέπει τον Προσηλυτισμό μήπως η παραπάνω ενέργεια είναι αντιτεκτονική ή μήπως δεν ανήκει στα Τάγματα του Α.κ.Α.Σ.Τ. ;

Tι είναι το Α.κ.Α.Σ.Τ.? Αγγλικά ακρωνύμια παρακαλώ.
Μπερδεύεις την διαφήμιση με τον Προσυλητισμό?
---------------------------------------------------------------------
quote:
Μήπως γνωρίζεις τις διαφορές του Αμερικάνικου Τεκτονικού τύπου και του εν γένει Ευρωπαϊκού ;

Ποιού απο όλους με ποιού απο όλους??????

quote:
Αποδέχεται ο ένας τον άλλον μιας και μιλάμε για κανονικότητα ;

Τα παράλληλα Τάγματα, ναι. (York Rite<----->York Rite, Scottish Rite<---->Scottish Rite)
NOTE: H Grand Lodge of Scotland ουδεμία σχέση έχει με την λεγόμενη Scottish Rite (A.F. & A.M.)

quote:
Μήπως οι Αμερικάνοι έχουν οικειοποιηθεί τα σύμβολα κλπ κλπ και έχουν κάνει τα δικά τους Τάγματα ;

Μπορείς να το δείς και έτσι. Ορισμένα τάγματα (e.g. Prince Hall Masonry) θεωρούνται μή κανονικά και δεν αναγνωρίζονται απο κανένα.
Θεωρείς την πρόσθεση νέων βαθμών στη Scottish Rite, ώς ένδειξη μη κανονικότητας?
Πέσε μου τη γνώμη σου.

quote:
Μήπως στην Αμερική μπορείς να πάρεις τους 33 βαθμούς σε 6 μήνες ενώ στην Ευρώπη σε κάποια χρόνια ;

Αναφέρεσαι στην τάση που είχαν ορισμένοι παλαιά να πάρουν και τον 33ο Βαθμό όσο το δυνατόν πιο γρήγορα, και να περάσουν στους Shriners (Shrine)?
Αυτό καταργήθηκε.
Κανείς στην A.F. & A.M. δεν μπορεί να πάρει τους βαθμούς σε έξι μήνες. Προφανώς αστειεύεσαι.


Διαφήμιση = Προσηλυτισμός = Απαγορεύεται στα ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ.

Εμ είπαμε εγώ μιλάω Ελληνικά μιας και είμαι από την Ελλάδα και όχι από την αλλοδαπή. Α.κ.Α.Σ.Τ. = Αρχαίος και Αποδεδειγμένος Σκωτικός Τύπος.

Ποιού απ’ όλους με ποιού απ’ όλους !
Άρα στο Αμέρικα έχουν κάνει πολλά μαγαζάκια που είναι σα τα ψιλικατζίδικα τις κάθε γειτονιάς και προσφέρουν ποδίτσες – βαθμούς και δαχτυλίδια. Άρα πάλι περί κανονικότητας πρέπει να μιλάμε. Αυτό εννοώ.

Το γλωσσικό ιδίωμα «πέσε μου τη γνώμη σου» δείχνει Πελοποννησιακή καταγωγή. Εφ’ όσον όμως θέλεις να σου «πω» τη γνώμη μου, θα σου πω πως αφ’ ενός πάνε πολλά πολλά χρόνια που προστέθηκαν οι υπόλοιποι βαθμοί και πως ο 33ος δεν είναι διακοσμητικός ή τιμητικός.

quote:

quote:
ΕΔΩ στην Ελλάδα υπάρχουν άλλα κόζια τα οποία και μάλλον αγνοείς
Εκτός λοιπόν από την Μεγάλη Στοά της Ελλάδος ( Σκωτικός και Υόρκη ) που είναι αναγνωρισμένη από την μητέρα Αγγλία

Περίμενε, περίμενε...Scottish Rite and York Rite μαζί??????Μάλλον G.L.o.S (Grand Lodge of Scotland).

Έλα που δεν είναι G.L.o.S. αλλά είναι υπό την Αγγλική Αναγνώριση της μητέρας των μητέρων !!!!!

quote:

quote:
υπάρχει η Εθνική Μεγάλη Στοά ( Υόρκη ) που είναι αναγνωρισμένη από την Αμερική. Και οι δύο είναι Τάγματα του Αμιγούς Τεκτονισμού.

York Rite?

quote:
Από την άλλη υπάρχουν το Droit Human το οποίο είναι το Τάγμα του Μικτού Τεκτονισμού και έχει αναγνώριση από την μητέρα Γαλλία ( πνέει τα λοίσθια )

Αντικανονικό. Πρώτη φορά το ακούω.

quote:
και η Μεγάλη Μικτή Στοά της Ελλάδος που είναι αναγνωρισμένη από τον Clipsas (Παγκόσμια Ένωση Ελευθέρων Ταγμάτων του Αρχαίου και Αποδεδειγμένου Σκωτικού Τύπου ).

A.F. & A.M.?

quote:
Δεν υπάρχει Τάγμα της O.E.S.

Κοίτα, γι'αυτό δεν είμαι σίγουρος, γιατί υπάρχουν Αγγλόφωνες Στ.:. εδώ.


Ναι York Rite

Δε σημαίνει πως επειδή εσύ το ακούς ΠΡΩΤΗ φορά είναι αντικανονικό !!!
Είναι κανονικότατο και υπάρχει από το 18ο αιώνα.

Ναι A.F.&A.M.

Έλα που δεν υπάρχει O.E.S. όμως. Ίσως στο μέλλον κάνουν.

quote:

quote:
Από πότε ο Τεκτονισμός ενδιαφέρετε για το τι λέει η κάθε Εκκλησιαστική Έδρα ;

Η Humanum Genus είναι πασίγνωστη και μη εξαιρετέα, και επίσης υπάρχει στις Βιβλιοθήκες Μεγάλων Στοών, μαζί με μια πληθώρα άλλων βιβλιών στις Η.Π.Α.

quote:
Από πότε ο Τεκτονισμός δέχεται στις τάξεις του ΜΟΝΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ;

Πάντοτε ο Τεκτονισμός ήταν ανοικτός πρός όλους που δήλωναν ότι πιστεύουν σε κάποιο Θεό, και αυτο συμπεριλαμβάνει πιστούς όλους των Θρησκειών.

quote:
Προσωπικά δεν αναγνωρίζω το «αλάθητο» του Πάπα και κανενός άλλου που, τάχα μου και να, υπηρετεί το Θεό και είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για την μεταφορά του λόγου Του.

Σώπα, μη μου το λές, δεν το ήξερα.

quote:
Και τα βιβλία αυτά που έδωσα, στο εμπόριο κυκλοφορούν αλλά εάν δεν σου τα έδινα, θα ήξερες ότι υπήρχαν?

Δεν λέω ότι λές ψέμματα, αλλά δεν λές ολόκληρη την αλήθεια. Υπάρχει στα Ελληνικά...μετάφραση του "The secret architecture of our nation's Capital"?

quote:
Τα βιβλία τα οποία ανέφερες είναι όλα στην Βιβλιοθήκη μου και μάλιστα εις την Ελληνική γλώσσα εδώ και πολλά χρόνια. Άρα απ’ ότι καταλαβαίνεις δεν έχεις μόνο εσύ το προνόμιο να τα διαβάζεις αλλά και άλλοι και μάλιστα στην Ελλάδα.

¨Οχι όλα...


Αναφέρεις συνέχεια τις Η.Π.Α. λες και είναι η στέγη του Τεκτονισμού, μα είπαμε και συμφώνησες πως στις Η.Π.Α. κάνουν ότι τους κατέβει και όπως το γουστάρουν γιατί είναι Αμερικανάκια. Εδώ κάνανε ταινία την Τροία και την κάνανε όπως τους γούσταρε.

Επειδή υπάρχει κάποιο βιβλίο στις Στοές πάει να πει πως αυτό είναι και αποδεκτό από το σώμα των Τεκτόνων ;;; Μη τρελαθούμε και τελείως !!!

Δεν μεταφράζουν τα πάντα στην Ελλάδα αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν αυτά τα βιβλία στην Αγγλική ή πως δεν είναι στην βιβλιοθήκη μας. Βλέπεις δεν έχεις εσύ μόνο το προνόμιο να γνωρίζεις την Αγγλική γλώσσα.

Άρα συμπερασματικά εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι πως σπουδάζοντας στην Αμερική έπαιξες και εσύ με τα American Toys ( Συλλόγους κολεγίων – κοριτσάκια στο πίσω κάθισμα της Chevrolet – δαχτυλιδάκια – κλπ ) αποκτώντας το American Way of Life και προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου πως τα ξέρεις όλα.

Φιλικά θα σου πω πως έχεις ελλιπή ενημέρωση σε πολλά θέματα και καλό θα ήταν κατεβάζοντας τους τόνους σου να συνομιλήσεις με τα μέλη του τόπου αυτού και να εξάγεις και άλλα συμπεράσματα που ίσως να πλησιάζουν προς την αλήθεια ποιο πολύ.

Ίσως κάποτε αναιρέσεις και την άποψη σου περί λευκής φυλής και αποδεχτείς πως ΟΛΟΙ οι άνθρωποι είναι ίσοι.

Τα συνθήματα “SOUTH WILL NEVER DIE” και “KKK WILL RISE AGAIN” έχουν αρχίσει προ πολλού να ξεφτίζουν μαζί με την χιαστή αστερόεσσα
Η πλάκα θα είναι να κάνουν πράξη οι άλλοι το “BLACK POWER” και εκεί .......... πάει το Αμέρικα !!!!


Ο κακός λύκος


Edited by - Ramoglou on 11/06/2004 11:09:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 11:27:27  Εμφάνιση Προφίλ
gretel Είσαι μαρτυριάρα !!!!!

Για τους λύκους είπες, ότι η Zadok δεν είναι άντρας είπες ( πάει το 1ο όνειρο !!! ), ότι δεν είσαι Τέκτονας είπες ( πάει και το 2ο ), ότι είσαι καλλιτέχνης είπες ( τραγουδάς σε κανά καλό μαγαζί να έρθουμε να το γκρεμίσουμε ;;; ), για τα δαχτυλίδια πάς να βγάλεις λαβράκια, chat ζητάς ενώ έχουμε αλλά κανείς δεν πατάει και καλά κάνει ο Admin και δεν το προχωράει το θέμα, α πα πα πα τι είσαι εσύ παιδάκι μου !!!!!!

Zadok θα πρότεινα 2 λύσεις :
1. Μαύρο σιθρού με χρυσά τελειώματα και χαμηλό μαύρο παπούτσι, προσφέρει άνεση στο βάλε βγάλε και είναι διαχρονικό.
2. Δερμάτινο μαύρο σύνολο με κόκκινα ρέλια, με μαύρη ψηλή μπότα με ψηλό τακούνι, αξεσουάρ το μαστίγιο.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 13:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
quote:

Οι λέξεις που ανέφερα δεν ανήκουν στην Τουρκική διάλεκτο αλλά στην Ελληνική αργκό. Γκέ γκέ ή νούκου γκέ γκέ ;

Μιλάς και Αλβανικά βλέπω. Εύγε.

quote:

Έτσι για να τα δεις. Απορώ πάντως που δε τα έχεις δει εφ’ όσον κυκλοφορούν ελεύθερα στο internet.

Έ, αν δεν είχα διαβάσει και τι είναι η μπλέ στοά δε θα μίλαγα για Τεκτονισμό.
Εσύ έχεις καταλάβει τι είναι η μπλέ στοά ;;;;;;


Εγκώ ξέρει τι αυτό έιναι. Αυτό εσύ ξέρει?


quote:

Έλα που έχω δεί !!!!!!
Έλα που κάτι άλλο σημαίνει το δαχτυλίδι αυτό !!!
Έλα που δεν εξαρτάτε από το επάγγελμα αλλά από τις φορές που πάει !!!
Τουλάχιστον στην Ελλάδα ( ναι την υποανάπτυκτη ) γιατί στην Αμερική όπου όλα είναι «μπάτε σκύλοι αλέστε και αλεστικά μη δώστε» μπορεί να εξαρτάτε από το επάγγελμα και το άτομο.
Είπαμε κανονικότητα !!! Αλλά μάλλον αυτή δε στη μάθανε !!!!!!!

Πώ πώ αντι-αμερικανικό μένος. Γιατί Ραμόγλού όταν τους συναντάτε αυτούς απο την Αμερική κάθεστε Παναγίες και είσαστε όλο φιλοφρονήσεις, Σεβ. Αδ. και τα τοιαύτα. Δείξε την μαγκιά σου. Πήγαινε στους επισκέπτες και πέσ' τους πως είναι αντικανονικοί, γιατί εδώ στο Ελλάντα έχετε το COPYRIGHT κατ'ευθείαν απο το Λονδίνο και είσαστε AUTHORISED DEALER.

Θα έλεγα τώρα κάτι, αλλά άστο καλύτερα.

quote:

Διαφήμιση = Προσηλυτισμός = Απαγορεύεται στα ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ.

Εμ είπαμε εγώ μιλάω Ελληνικά μιας και είμαι από την Ελλάδα και όχι από την αλλοδαπή. Α.κ.Α.Σ.Τ. = Αρχαίος και Αποδεδειγμένος Σκωτικός Τύπος.


Διαφήμιση δεν ισούται με προσυλητισμό, και επίσης το κοινωνικό περιβάλλον των Η.Π.Α. επιτάσσει διαφορετική αντιμετώπιση απο τον τρόπο που εργάζεται ο ΕΤ στην Ελλάδα, τον οποίο ομολογώ ότι αδυνατώ να καταλάβω.

quote:

Ποιού απ’ όλους με ποιού απ’ όλους !
Άρα στο Αμέρικα έχουν κάνει πολλά μαγαζάκια που είναι σα τα ψιλικατζίδικα τις κάθε γειτονιάς και προσφέρουν ποδίτσες – βαθμούς και δαχτυλίδια. Άρα πάλι περί κανονικότητας πρέπει να μιλάμε. Αυτό εννοώ.

H παρομοίωση είναι αγοραία, αλλά θα σου επαναλάβω ότι αυτοί που έχουν τα μαγαζάκια όπως λές δεν αναγνωρίζονται ώς κανονικοί.

Τώρα, το γεγονός ότι υπάρχει και απο μια Στοά σχεδόν σε κάθε Αμερικανική πόλη όσο μικρή και άν είναι, αυτό είναι κάτι το οποίο θα ζηλεύατε αλλά δεν πρόκειται να γίνει ποτέ.

quote:

Το γλωσσικό ιδίωμα «πέσε μου τη γνώμη σου» δείχνει Πελοποννησιακή καταγωγή. Εφ’ όσον όμως θέλεις να σου «πω» τη γνώμη μου, θα σου πω πως αφ’ ενός πάνε πολλά πολλά χρόνια που προστέθηκαν οι υπόλοιποι βαθμοί και πως ο 33ος δεν είναι διακοσμητικός ή τιμητικός.

Τι λές, σοβαρά? Μήπως έβγαλες ότι είμαι και ο Κολοκοτρώνης? Άσε τώρα...

quote:

Έλα που δεν είναι G.L.o.S. αλλά είναι υπό την Αγγλική Αναγνώριση της μητέρας των μητέρων !!!!!

Aρχίζεις να με εκνευρίζεις με το dealership της Αγγλίας...

quote:

Αναφέρεις συνέχεια τις Η.Π.Α. λες και είναι η στέγη του Τεκτονισμού, μα είπαμε και συμφώνησες πως στις Η.Π.Α. κάνουν ότι τους κατέβει και όπως το γουστάρουν γιατί είναι Αμερικανάκια. Εδώ κάνανε ταινία την Τροία και την κάνανε όπως τους γούσταρε.

Όχι, δεν κατάλαβες. Η Αμερική είναι μια ελεύθερη χώρα, και ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει σε λογικά πλαίσια.

quote:

Επειδή υπάρχει κάποιο βιβλίο στις Στοές πάει να πει πως αυτό είναι και αποδεκτό από το σώμα των Τεκτόνων ;;; Μη τρελαθούμε και τελείως !!!

Που το είπα εγώ αυτό?

quote:

Δεν μεταφράζουν τα πάντα στην Ελλάδα αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν αυτά τα βιβλία στην Αγγλική ή πως δεν είναι στην βιβλιοθήκη μας. Βλέπεις δεν έχεις εσύ μόνο το προνόμιο να γνωρίζεις την Αγγλική γλώσσα.

Τώρα συνενοούμαστε.

quote:

Άρα συμπερασματικά εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι πως σπουδάζοντας στην Αμερική έπαιξες και εσύ με τα American Toys ( Συλλόγους κολεγίων – κοριτσάκια στο πίσω κάθισμα της Chevrolet – δαχτυλιδάκια – κλπ ) αποκτώντας το American Way of Life και προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου πως τα ξέρεις όλα.

Nαι, τα ξέρετε όλα εσείς εδώ καλύτερα, γιατί είσαστε Authorised Dealer του καταστήματος της Αγγλίας...

quote:

Φιλικά θα σου πω πως έχεις ελλιπή ενημέρωση σε πολλά θέματα και καλό θα ήταν κατεβάζοντας τους τόνους σου να συνομιλήσεις με τα μέλη του τόπου αυτού και να εξάγεις και άλλα συμπεράσματα που ίσως να πλησιάζουν προς την αλήθεια ποιο πολύ.

Γιατί δεν μου δείχνεις τις ελλείψεις μου Ραμόγλου?

quote:

Ίσως κάποτε αναιρέσεις και την άποψη σου περί λευκής φυλής και αποδεχτείς πως ΟΛΟΙ οι άνθρωποι είναι ίσοι.

Δεν έχει να κάνει με το άν όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι ή όχι. ¨Εχει να κάνει με την Βιολογική Συνέχεια της Λευκής Φυλής.

quote:

Τα συνθήματα “SOUTH WILL NEVER DIE” και “KKK WILL RISE AGAIN” έχουν αρχίσει προ πολλού να ξεφτίζουν μαζί με την χιαστή αστερόεσσα
Η πλάκα θα είναι να κάνουν πράξη οι άλλοι το “BLACK POWER” και εκεί .......... πάει το Αμέρικα !!!!

Aυτό θα το δούμε, προσωπικά δεν είμαι υπέρ της ΚΚΚ.

Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τα πέντε πράγματα που έγραψες, πήρα μια γενική ιδέα.

"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 13:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Den Ulv
quote:
Υπηρετώ διαφορετικό Θεό πλέον, όχι τον Μ.Α.Τ.Σ. και τους σκοπούς του.

Μπορείς να μου πεις ποιες είναι οι διαφορές του δικού σου Θεού σε σχέση με τον Μ.Α.Τ.Σ ?

quote:
To περιβόητο δαχτυλίδι ήταν μια αλληγορία για να δείξω το πόσο κοινότυπο είναι στο Εξωτερικό, και ειδικά στην Αμερική, το να είσαι Τέκτονας.

Τελικά στην Αμερική όλα γίνονται και τα περισσότερα είναι κοινότυπα όπως και το να τέκτονας. Αλλά αυτό τι αποδεικνύει ?
Μήπως τελικά θα ήταν πιο ουσιαστικό από το να βάζεις κομψές ταμπελίτσες δίπλα στο όνομα, οι αδελφοί σου να σε αναγνωρίσουν ως τέκτονα ?

Αυτό που λένε ότι δηλώσεις είσαι λέτε να είναι δημιούργημα της Αμερικής ?


Stavros_Η

quote:
Για παράδειγμα εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιά είναι η άποψη σου για τον τεκτονισμό και γιατί γίνεται όλη αυτή η φασαρία.
Τελικά η άποψη σου είναι θετική ή αρνητική ??

Ούτε θα καταλάβεις μίας και ο ίδιος δεν θέλει να πάρει μια ξεκάθαρη θέση στο θέμα και απλά τη μία λέει τι λένε κάποιοι άλλοι την άλλη τι έχει γνωρίσει ο ίδιος με αποτέλεσμα οι απόψεις να μην ταυτίζονται, αντιθέτως να συγκρούονται.

Προσπαθώντας από την μία ίσως να αποκρύψει κάποια πράγματα – θα έχει τους λόγους του – και παρασυρόμενος από όσα γνωρίζει από την άλλη μας παρουσιάζεται εμάς ένα αποτέλεσμα … μπάχαλο.

Όσο για το δαχτυλίδι … προφανώς ή του αρέσει σαν κόσμημα ή για «άλλους λόγους» το φοράει.

Ramoglou

quote:
Zadok θα πρότεινα 2 λύσεις :
1. Μαύρο σιθρού με χρυσά τελειώματα και χαμηλό μαύρο παπούτσι, προσφέρει άνεση στο βάλε βγάλε και είναι διαχρονικό.
2. Δερμάτινο μαύρο σύνολο με κόκκινα ρέλια, με μαύρη ψηλή μπότα με ψηλό τακούνι, αξεσουάρ το μαστίγιο.

Λες άμα πάρω και εγώ τέτοια αντί για τσάι να μου ανοίξουν και άλλες πόρτες ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 14:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida

quote:
Οι λέξεις που ανέφερα δεν ανήκουν στην Τουρκική διάλεκτο αλλά στην Ελληνική αργκό. Γκέ γκέ ή νούκου γκέ γκέ ;

Μιλάς και Αλβανικά βλέπω. Εύγε.

Πως γίνεται κάποιος να γράφει ελληνικά και κάποιος άλλος να τα διαβάζει Αλβανικά? Άραγε και αυτό στην Αμερική γίνεται? Συγχαρητήρια πάντως σε αυτόν που το κατάφερε.

quote:
το κοινωνικό περιβάλλον των Η.Π.Α. επιτάσσει διαφορετική αντιμετώπιση απο τον τρόπο που εργάζεται ο ΕΤ στην Ελλάδα, τον οποίο ομολογώ ότι αδυνατώ να καταλάβω.

Είσαι σε καλό δρόμο ….
quote:
H παρομοίωση είναι αγοραία, αλλά θα σου επαναλάβω ότι αυτοί που έχουν τα μαγαζάκια όπως λές δεν αναγνωρίζονται ώς κανονικοί.
Τώρα, το γεγονός ότι υπάρχει και απο μια Στοά σχεδόν σε κάθε Αμερικανική πόλη όσο μικρή και άν είναι, αυτό είναι κάτι το οποίο θα ζηλεύατε αλλά δεν πρόκειται να γίνει ποτέ.

Τι να ζηλέψουμε? Ψιλικατζίδικα έχουμε και εμείς και όχι σε κάθε πόλη αλλά δεν κάθε γωνία.

quote:
Όχι, δεν κατάλαβες. Η Αμερική είναι μια ελεύθερη χώρα, και ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει σε λογικά πλαίσια.

Ποιος ορίζει τα λογικά πλαίσια?
quote:
Γιατί δεν μου δείχνεις τις ελλείψεις μου Ραμόγλου?

Στις δείχνει αλλά εσύ δεν τις βλέπεις.
quote:
Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τα πέντε πράγματα που έγραψες, πήρα μια γενική ιδέα

ουπς! Λάθος! Τελικά κάτι πήρες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 14:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Τελικά διαβάζοντας όλα αυτά κατέληξα στο εξής συμπέρασμα :

Η αντιπαράθεση δεν οδηγεί πουθενά και δεν βοηθάει σε τίποτα.
Ο καθένας στη χώρα του και μέσα από τα δικά του δεδομένα πορεύεται όπως εκείνος νομίζει.

Ίσως τελικά να ήταν πιο ωφέλιμη η ανταλλαγή απόψεων και πληροφοριών προκειμένου να αποκομίσουμε περισσότερη γνώση.
Να δούμε τελικά που είναι τα στραβά και να τα κρίνουμε χωρίς παρωπίδες (επειδή το έχει η ΔΙΚΗ μας χώρα) προκειμένου να γίνομαι εμείς σωστότεροι.

Κάποια πράγματα έτσι τα βρήκαμε έτσι τα ακολουθούμε προσπαθώντας να συμβάλλουμε θετικά στην εξέλιξή τους.

Ας μην προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι απλά εμείς είμαστε σωστότεροι και ας κουβεντιάσουμε απλά.

Τέλος ας είμαστε πιο ξεκάθαροι στο τι λένε κάποιοι και τι ασπαζόμαστε εμείς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 14:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η
Ulv, μετά απο σχεδόν 5 σελίδες συζητήσεων μάλλον αρχίζω και καταλαβαίνω τις θέσεις σου για τον τεκτονισμό.

Το πρόβλημα σου φαίνεται να είναι:
ΑΓΓΛΟΣΑΞΩΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ vs ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

Σωστά το έχω καταλάβει ?

Αν έχω καταλάβει λοιπόν σωστά, δεν πρέπει να ξεχνάς οτι η ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ έχει καταγωγή απο την ΑΓΓΛΟΣΑΞΩΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ και έχει μεταλλαχθεί για να καλύψει την κουλτούρα και τον τρόπο ζωής των Αμερικάνων.

Στο πλαίσιο αυτό εντάσσονται και όλα τα παρακλάδια που έχουν δημιουργηθεί -και αναφέρεις κάποια απο αυτά- όπως οι Shriners, Order of the Eastern Star, Order of DeMoley, Order of Rainbow κ.α.

Για να μην παρερμηνεύουμε όμως την ιστορία, όλες οι παραπάνω παρατεκτονικές όργανώσεις περισσότερο εκφράζουν -όπως είπα κι επάνω- τον τρόπο με τον οποίον θέλουν να ζούνε οι Αμερικάνοι και πρώτα κοιτάνε να καλύψουν τις ανάγκες που θέλουν να καλύψουν και κατα δεύτερο λόγο να διατηρήσουν την συγγένεια με τον τεκτονισμό.

Άρα είναι λάθος με γνώμονα αυτές να κρίνεις τον τεκτονισμό.

Επίσης παρά τις μακροσκελείς απαντήσεις σου, δεν έχω καταλάβει ακόμα 2 πράγματα:

1) Αν φοράς ή δεν φοράς το δαχτυλίδι.
2) Αν το φοράς γιατί το φοράς ?

Θα με βόλευε να κατανοήσω κάποια πράγματα αν στην πρώτη ερώτηση απαντούσες μονολεκτικά (ΝΑΙ-ΟΧΙ και όχι Αλληγορικά) και στην δεύτερη πάλι ξεκάθαρα και όχι Αλληγορικά.


Ευχαριστώ για την συζήτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 14:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Ramoglou, μ' έχεις συγκλονίσει!

Τί γούστο! Τί υψηλή αισθητική! Τί συγκερασμός δυναμισμού, έμπνευσης και κάλλους!!!


Και αναρωτιέμαι επί του θέματος, μια και ήρθαμε μετά από τόσες σελίδες στο ίδιο σημείο, όπως και στην αρχή:

Είναι τελικά αρκετό, για να σχηματίσει άποψη κάποιος επί του θέματος, να διαβάσει τα βιβλία της αγοράς, να ψάξει το ίντερνετ, να πάει επίσκεψη σε κάποια εκδήλωση ή να ρωτήσει κάποιους φίλους, οι οποίοι ενδεχομένως ανήκουν στο χώρο;

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 15:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ότι είσαι καλλιτέχνης είπες ( τραγουδάς σε κανά καλό μαγαζί να έρθουμε να το γκρεμίσουμε ;;; ),

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΖΩΓΡΑΦΟΣ -ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΦΤΩΧΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ-
ΓΙΑ ΤΟ CHAT ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ ADMIN ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ.

ULV ΛΕΣ:Τώρα, το γεγονός ότι υπάρχει και απο μια Στοά σχεδόν σε κάθε Αμερικανική πόλη όσο μικρή και άν είναι, αυτό είναι κάτι το οποίο θα ζηλεύατε αλλά δεν πρόκειται να γίνει ποτέ.

ΚΑΛΑ ΜΗ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ.

ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΧΩΡΑ ΞΑΝΑΣΚΕΨΟΥ ΤΟ.
ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΞ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΛΙΚΟΤΕΡΟΙ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΩΣ. ΔΗΛ. ΠΙΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 16:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
quote:

θα σου πω πως αφ’ ενός πάνε πολλά πολλά χρόνια που προστέθηκαν οι υπόλοιποι βαθμοί και πως ο 33ος δεν είναι διακοσμητικός ή τιμητικός.

Σχεδόν το ξέχασα αυτό. Είχα γράψει πως ο 33ος είναι τιμητικός.

Court of Honour

Knight Commander of the Court of Honour: At the biennial session of the Supreme Council certain Masters of the Royal Secret, having held that degree for at least forty-six months prior to the session, are chosen to receive the Rank and Decoration of Knights Commander of the Court of Honour. These are chosen from the ranks of the Consistory for special service to Masonry, or to mankind, by the Deputy or Sovereign Grand Inspector General. The Knight Commander of the Court of Honour may be recognized by the red cap they are entitled to wear. The rank of KCCH, if petitioned or asked for, must be refused.

Thirty-Third Degree (33°), Inspector General Honorary:

The Thirty-third Degree is conferred by the Supreme Council upon members of the Rite in recognition of outstanding work in the Rite or in public life. The 33° cannot be asked for and if asked for must be refused. At its biennial session the Supreme Council elects members of the Rite to receive the Degree. These 33° Masons are Inspectors General honorary and honorary members of the Supreme Council. The active members of the Supreme Council are chosen from among them.

"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 16:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
quote:

Gretel

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΖΩΓΡΑΦΟΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΦΤΩΧΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.
ΚΑΛΑ ΜΗ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ.

ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΧΩΡΑ ΞΑΝΑΣΚΕΨΟΥ ΤΟ.
ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΞ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΛΙΚΟΤΕΡΟΙ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΩΣ. ΔΗΛ. ΠΙΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ.


Πραγματικά σ'έχω συμπαθήσει, κι επειδή πρέπει να γελάμε και λίγο, θα σου απαντήσω σε αυτά που είπες καλλιτεχνικά, παρ'όλο που είμαι πραγματικά πολύ βάρβαρος για να είμαι καλλιτέχνης.

http://www.elftor.com/elftor.php?number=77


"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"

Edited by - Den Ulv on 11/06/2004 16:31:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 16:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Thirty-Third Degree (33°), Inspector General Honorary:

The Thirty-third Degree is conferred by the Supreme Council upon members of the Rite in recognition of outstanding work in the Rite or in public life. The 33° cannot be asked for and if asked for must be refused. At its biennial session the Supreme Council elects members of the Rite to receive the Degree. These 33° Masons are Inspectors General honorary and honorary members of the Supreme Council. The active members of the Supreme Council are chosen from among them.


Κάτι ήξερε ο Πιραντέλο: "Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε!"


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 16:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
quote:

Κάτι ήξερε ο Πιραντέλο: "Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε!"

Αγαπητή μου, πήγαινε στη γωνία να δείς αν έρχομαι.

"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"

Edited by - Den Ulv on 11/06/2004 16:39:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 16:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Αγαπητή μου, πήγαινε στη γωνία να δείς αν έρχομαι.

Αγαπητέ μου, εκεί που είσαι ήμουν κι εκεί που είμαι δε θα 'ρθεις!

Άσε που ρώτησα και στο περίπτερο κι ούτε που σε ήξεραν.

Λοιπόν, ηρέμησε λιγάκι, γιατί θα σκίσεις κανα καλσόν...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 17:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
quote:

quote:
Αγαπητή μου, πήγαινε στη γωνία να δείς αν έρχομαι.

Αγαπητέ μου, εκεί που είσαι ήμουν κι εκεί που είμαι δε θα 'ρθεις!

Άσε που ρώτησα και στο περίπτερο κι ούτε που σε ήξεραν.

Λοιπόν, ηρέμησε λιγάκι, γιατί θα σκίσεις κανα καλσόν...


Χριστέ μου, το περίμενα. Πραγματικά πήγες στη γωνία...

"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 17:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:

quote:

quote:
Αγαπητή μου, πήγαινε στη γωνία να δείς αν έρχομαι.

Αγαπητέ μου, εκεί που είσαι ήμουν κι εκεί που είμαι δε θα 'ρθεις!

Άσε που ρώτησα και στο περίπτερο κι ούτε που σε ήξεραν.

Λοιπόν, ηρέμησε λιγάκι, γιατί θα σκίσεις κανα καλσόν...


Χριστέ μου, το περίμενα. Πραγματικά πήγες στη γωνία...

"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"



Άμα βρεις και σε ποιά γωνία πήγα, κερδίζεις τσιχλίτσα από τον τζούφιο περιπτερά.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 18:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
quote:

Ulv, μετά απο σχεδόν 5 σελίδες συζητήσεων μάλλον αρχίζω και καταλαβαίνω τις θέσεις σου για τον τεκτονισμό.

Το πρόβλημα σου φαίνεται να είναι:
ΑΓΓΛΟΣΑΞΩΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ vs ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

Σωστά το έχω καταλάβει ?


Όχι Σταύρο. Το πρόβλημα είναι ότι κατά τη γνώμη μου, ο Τεκτονισμός είναι βλαβερός για την Ελλάδα, και βλαβερός για τον κόσμο, παρ'όλο που μπορεί να είναι καλός για όλα τα Α/Σ Κράτη.

quote:

Για να μην παρερμηνεύουμε όμως την ιστορία, όλες οι παραπάνω παρατεκτονικές όργανώσεις περισσότερο εκφράζουν -όπως είπα κι επάνω- τον τρόπο με τον οποίον θέλουν να ζούνε οι Αμερικάνοι και πρώτα κοιτάνε να καλύψουν τις ανάγκες που θέλουν να καλύψουν και κατα δεύτερο λόγο να διατηρήσουν την συγγένεια με τον τεκτονισμό.

Συμφωνώ.

quote:

Άρα είναι λάθος με γνώμονα αυτές να κρίνεις τον τεκτονισμό.

Δεν κρίνω τον τεκτονισμό με βάση αυτά.

quote:

Επίσης παρά τις μακροσκελείς απαντήσεις σου, δεν έχω καταλάβει ακόμα 2 πράγματα:

1) Αν φοράς ή δεν φοράς το δαχτυλίδι.
2) Αν το φοράς γιατί το φοράς ?


Αυτό το καταραμένο δαχτυλίδι έχει καταντήσει σαπουνόπερα.

-------->Ναί το φοράω.
-------->Συμβολίζει για μένα ότι τηρώ την υπόσχεση που έχω αναλάβει για αλληλεγγύη πρός τους φίλους μου.

quote:

Ευχαριστώ για την συζήτηση.

Μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε σοβαρή συζήτηση εδώ μέσα. Θα ψάξω να βρώ κάποιο φόρουμ όπου μπορεί να συζητηθεί ο τεκτονισμός σοβαρά, και άν βρώ θα το δημοσιεύσω εδώ μέσα.

Πρέπει να υπάρχουν κάποια σχετικά Αμερικάνικα Φόρουμ. Θα κοιτάξω.

"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 19:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
Υπήρχαν τρία φόρουμ μέχρι και πρίν ενάμισυ χρόνο, τώρα και τα τρία είναι κάτω δεν ξέρω γιατί.

http://www.templarbooks.com/forum.html----Masonic Templarism
(coming soon)

http://www.thelodgeroom.com/forum.html (down)

http://pub99.ezboard.com/bmomministryofmasons (down)
--------------------------------------------------------------------

http://forum.mastermason.com/ (working but low traffic)

http://www.masonic-network.com/cgi-bin/chat/white.pl? (U.S. Master Masons only)

"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 20:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Παρακολούθησέ τα εσύ και στείλε μας highlights...

Ειδικά το "US Master Masons only" πρέπει να 'χει ζουμί... οπότε θα μάθουμε και για τις συνωμοσίες εναντίον της Ελλάδας, του ευρύτερου Ελληνισμού και της ομάδας Ε.

(Σημ. τί γράφω στο μήνυμα 1821!!!)


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 11/06/2004 20:45:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 20:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
quote:

Παρακολούθησέ τα εσύ και στείλε μας highlights...

Ειδικά το "US Master Masons only" πρέπει να 'χει ζουμί... οπότε θα μάθουμε και για τις συνωμοσίες εναντίον της Ελλάδας, του ευρύτερου Ελληνισμού και της ομάδας Ε.

(Σημ. τί γράφω στο μήνυμα 1821!!!)


[center][b]No name human


Χεστήκανε στην Αμερική να ασχοληθούν με την Ελλάδα. Ποιου ευρύτερου Ελληνισμού, και ποιας ομάδας Ε?

Για δεύτερη φορά:

"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 21:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Aγαπητέ Den Ulv προσπαθώ εδώ και δυό μέρες, περίπου, να βρω μιά άκρη στα διάφορα ανακριβή και αλληλοσυγκρουόμενα τα οποία έχεις κάνει τον κόπο να παραθέσεις στο topic για το θέμα το οποίο προσπαθούμε να συζητήσουμε. Προς το παρόν, βεβαίως, για το μόνο που με έχεις πείσει είναι ότι είσαι πάρα πολύ καλός στη χρήση του copy-paste και μάλιστα άκρως επιλεκτικά.

Eν πάση περιπτώση και μόνο το γεγονός οτι χρησιμοποιείς ως επιχείρημα παπικά έγγραφα στα πρώτα σου posts, δυσκολεύει τη συζήτηση. Aς σοβαρευτούμε κάποτε.


Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι, ούτε βίωσαν ούτε καν μελέτησαν ποτέ σοβαρά το θέμα και κάνουν άστοχα σχόλια. Oι έχοντες αυτή τη συμπεριφορά, συνήθως ανήκουν σε δύο κατηγορίες:

α. Eκείνοι που απο υπέρμετρα υλιστική νοοτροπία δεν μπορούν να συλλάβουν οτιδήποτε βρίσκεται έξω από τα υλικά πράγματα.
β. Eκείνοι που αφήνουν την προκατάληψη και την άγνοια να επηρεάζουν την αντίληψή τους.

Eσύ φίλε μου Den Ulv σε ποιά από τις δύο κατηγορίες ανήκεις ;


Y.Γ. Mην μπεις στον κόπο να μου παραθέσεις quotes και copy-paste κείμενα. Θέλω την προσωπική σου απάντηση, αν υπάρχει


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2207031
Maintained by Digital Alchemy