ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ή ΜΑΣΟΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 19:19:12  Εμφάνιση Προφίλ
Όλα τα παρακάτω Τόπικ αφορούν το ίδιο θέμα, αν έχεις το κουράγιο διάβασε τα και αν έχεις ακόμα απορίες εδώ είμαστε να τις κουβεντιάσουμε.

Ξεκίνα από το πρώτο και προχώρα …… καλή δύναμη !

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=721

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2237

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2494

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2553

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2693



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 19:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Σ' ευχαριστω φιλε Ramoglou,
Ελπιζω στο μελλον να μην υπαρξουν αλλες διαμαχες και ειλικρινα το ευχομαι αυτο. Ας αποτελεσουμε ο καθενας μας παραδειγμα προς μιμηση και οχι προς αποφυγη, ωστε οι συζητησεις μας να ειναι πραγματικα καρποφορες.
Εχω ομως μια απορια και οποιος θελησει ας με βοηθησει. Ποσο ανοιχτα μπορουμε να αναλυσουμε το παρον θεμα? Μπορουμε να γραφουμε ελευθερα ή αυτα που πραγματικα αναρωτιομαστε (και ας το θεσω σε προσωπικο επιπεδο) αυτα που αναρωτιεμαι θα πρεπει να τα πνιγω με το φοβο μη με χαρακτηρισουν ''καπως''?

''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vasilakis
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 21:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasilakis
OI MASONES EINAI MIA ORGANOSI I OPOIA APOTELITE APO ENA SIGEKRIMENO ARITHMO ATOMON TON OPOIO DEN THIMAME AUTI TI STIGMI.
OLOI TOUS EINAI POLLOI DINATOI KAI PLOUSIOI.
SE KATHE TOUS EPISTOLI I GRAMMA AFINOUN STO TELOS 3 TELITSES OPOU EINAI KAI XARAKTIRISTIKO TOUS...
FORANE STA XERIA TOUS SIGEKRIMENIS MORFIS DAXTILIDIA.
KANOUN TA PANTA GIA TO SIMFERON TOUS KAI MPOROUN AKOMA KAI NA RIKSOUN KAI KIVERNISIS.
KANOUN SINEDRIASIS SE OPOIODIPOTE MEROS TOU KOSMOU KALONTAS OLOUS TOUS OPADOUS POU ANIKOUN STIN ORGANOSI NA PANE EKEI.
AN GINIS POTE PLOUSIOS KAI DINATOS MIN ANISIXIS THA ERFOUN OI IDIOI NA SE VROUNE.
KSEROUN APO TORA KAI ELENXOUN MESA STA SXOLEIA PIOI MATHITES EINAI DINATOI KAI PANEKSIPNI KAI PIOI EXOUN TIN PROSOPIKOTITA GIA NA TOUS PLISIASOUN STO MELLON.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 23:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
quote:

Όλα τα παρακάτω Τόπικ αφορούν το ίδιο θέμα, αν έχεις το κουράγιο διάβασε τα και αν έχεις ακόμα απορίες εδώ είμαστε να τις κουβεντιάσουμε.

Φιλε Ramoglou,
ξεκιναω να διαβαζω τα topic που νου συνεστησες
θα τα ξαναπουμε σε....... καμια βδομαδα!!! που θα'χω τελειωσει
Καλη δυναμη σε ολους σας...

''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 00:37:43  Εμφάνιση Προφίλ
Το νέο μέλος Vasilakis (Kailas ?) μας αναφέρει εδώ τις πολύτιμες πληροφορίες του, τις οποίες συνέλεξε μετά από κοπιαστική έρευνα για το θέμα του Τεκτονισμού ανά την υφήλιο.

Σ’ ευχαριστούμε φίλε για την καλή σου προσπάθεια !



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 00:42:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εχω ομως μια απορια και οποιος θελησει ας με βοηθησει. Ποσο ανοιχτα μπορουμε να αναλυσουμε το παρον θεμα? Μπορουμε να γραφουμε ελευθερα ή αυτα που πραγματικα αναρωτιομαστε (και ας το θεσω σε προσωπικο επιπεδο) αυτα που αναρωτιεμαι θα πρεπει να τα πνιγω με το φοβο μη με χαρακτηρισουν ''καπως''?

Φίλτατε MoonDragon προσωπικά θα κάνω κάθε δυνατή προσπάθεια να απαντήσω σ’ ότι με ρωτήσεις και άπτεται των μικρών μου γνώσεων, όμως όπως προείπα μερικές φορές πρέπει και να διαβάζουμε και πίσω από τις λέξεις.
Είμαι σχεδόν βέβαιος πως αυτό μπορείς να το κάνεις.

Εν αναμονή λοιπόν του τελειώματος της …… μελέτης σου !



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 16:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:

KSEROUN APO TORA KAI ELENXOUN MESA STA SXOLEIA PIOI MATHITES EINAI DINATOI KAI PANEKSIPNI KAI PIOI EXOUN TIN PROSOPIKOTITA GIA NA TOUS PLISIASOUN STO MELLON.

VASILAKIS ...ΕΜΑΘΑ ΕΙΣΑΙ ΔΥΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ...
Ο BIG TEKTON BROTHER ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΙΙΙ... ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΝ ΔΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ
Ή ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΚΥΡΙΟ

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"

Edited by - gretel on 30/07/2004 16:30:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

doloplokos
Νέο Μέλος

Bahrain
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 21:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους doloplokos
ΧΑ ΝΑ ΚΑΙ Η ΤΙΜΙΑ ΔΟΛΟΠΛΟΚΟΣ GRETEL XA.ΧΑ

ΕΝΑ ΑΝΕΚΔΟΤΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ, ΔΙΟΤΙ ΠΟΛΛΑ ΒΑΡΗ ΠΟΛΛΕΣ ΔΟΛΟΠΛΟΚΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΣΟΝΙΚΗ ΣΙΑ "ΜΑΣ".

ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΑΚΙΑ, ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΚΥΚΛΟΣΕΙ ΠΕΝΤΕ ΕΞΗ ΜΑΣΟΝΙΑ ΕΝΑ ΥΠΕΡΓΗΡΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΝΙΑΣ <ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟΣ> ΚΑΙ ΔΩΣΤΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΜΠΑΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΜΑΣΟΝΊΑ...
ΛΕΕΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ: ΞΕΤΕΡΕ ΚΑΙ Ο ΚΟΛΩΚΟΤΡΟΝΗΣ ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΗΤΑΝ.
ΛΕΕΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ: ΝΑΙ,ΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΥΨΗΛΑΝΤΗΣ ΤΟ ΙΔΙΟ, ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΗΤΑΝ!
ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΝΤΕ ΜΑΣΟΝΟΙ ΤΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΤΙΣ ΠΕΘΑΜΕΝΕΣ...
ΚΑΙ ΟΣΠΟΥ ΤΟΤΕ Ο ΥΠΕΡΓΗΡΟΣ ΑΠΑΝΤΑ:
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ, ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΠΑΙΘΑΝΩ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΤΕ...

(δηλαδή, θέλει δεν θέλει, άμα πεθάνει τα μασόνια μασόνο θα τον γράψουν)

poios 8a parei apo emena to OSCAR ths doloplokias;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 21:28:35  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε Gretel γιατί γύρισες καλό μου από τις διακοπούλες σου και έκανες και το μέγα λάθος να γράψεις σε τέτοιο Topic ;

Ορίστε που δεν ξέρεις τι παιχνίδι παίζετε και τώρα σου κολλήσανε και ταμπελίτσα.

Άντε βρε καλορίζικη !!!!



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

doloplokos
Νέο Μέλος

Bahrain
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 23:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους doloplokos
quote:

Βρε Gretel γιατί γύρισες καλό μου από τις διακοπούλες σου και έκανες και το μέγα λάθος να γράψεις σε τέτοιο Topic ;

Ορίστε που δεν ξέρεις τι παιχνίδι παίζετε και τώρα σου κολλήσανε και ταμπελίτσα.

Άντε βρε καλορίζικη !!!!



Ο κακός λύκος



ραμογλου ΤΗΝ Μ. ΠΕΜΠΤΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΑΡΝΑΚΙ ΤΟ ΨΗΤΟ ΤΙ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΤΗΣ ΣΤΟΑΣ;
ΔΕΝ ΝΗΣΤΕΥΕΤΕ ΣΑΝ ΚΑΛΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΠΟΥ ΕΙΣΤΑΙ;

Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΒΡΕ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΤΟΥΣ ΦΟΒΑΣΕ ΩΡΕ ΜΑΣΚΑΡΑ, ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑΣΜΕΝΟ ΚΑΡΑΚΑΤΣΟΥΛΙΟ!

poios 8a parei apo emena to OSCAR ths doloplokias;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 01:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΗΡΘΑ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.
YES BEERS ARE BACK

ΔΟΛΟΠΛΟΚΕ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΡΧΕΣΑΙ ΣΤΟ FIGHT CLUB NA ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΕΓΩ ΔΕ ΜΑΣΑΩ ΕΣΥ????

ΕΝΝΟΩ ΤΟ "ΕΔΩ ΤΣΑΚΩΝΕΣΤΕ-FIGHT CLUB". ΑΝΤΕ ΝΑ ΣΕ ΔΩ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΜΟΥ
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΧΙΟΥΜΟΡ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΓΕΝΗΣ.

ΟΤΙ ΔΙΑΜΑΧΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΙΜΑΤΗΡΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΓΑΝΤΙ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"

Edited by - gretel on 31/07/2004 01:19:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 01:36:29  Εμφάνιση Προφίλ
Λοιπόν αγαπητά μου μέλη έχω πέσει κάτω από τα γέλια !!!!
Αλήθεια είναι η ποιο καλή φιγούρα ουδέτερου φίλου ( ο/η Δολοπλόκος ) που έχει παρουσιαστεί στο Forum του esoterica !!!!

Οι μισοί εδώ μέσα καταντήσαμε να κυκλοφορούμε με ταμπελίτσα «μασόνος».

Όχι δεν είναι δραπέτης ψυχιατρείου είναι απλά στερημένη/ος.

Από τι;

Ε !!! Βρείτε το μόνοι σας !!!

Για πάμε λοιπόν στην συνέχεια της παράστασης !!!!!!!!!!!!

Sssssssssssssssssssssssssssssssssss arxizei !!!!! ( κλεμμένο από το Filmnet )



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 03:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΓΙΑΤΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΝΟ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΣΕ ΜΑΣΟΝΟΥΣ?
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ?
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ?
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΙΡΕΤΙΚΟΙ?
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΑΓΙΣΣΕΣ?
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ?
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΕΤΑΛΑΔΕΣ?
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΡΟΚΑΔΕΣ?
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΝΕΚΡΟΜΑΝΤΕΣ?
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΦΙΛΟ-ΦΙΛΜ-ΤΡΟΜΟΥ?
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΦΙΛΟ-ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΙΚΟΙ?
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ...
ΕΜΕΙΣ ΟΙ -ΙΣΤΕΣ?
ΕΜΕΙΣ ΟΙ -ΙΣΤΕΣ?

ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΤΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΘΑ ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΤΕ!!!!!!1



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2004, 11:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Φίλη Gretel,

Όσο πιο πιασάρικη η ταμπελίτσα τόσο πιο πολύ ασχολούνται με αυτόν που την έχει……

Διαλιέχτεεεε λοιπόν…

Επίσης είναι και η μόδα, αυτή που την πάς, τώρα το καλοκαίρι από ότι φαίνεται φοριέται το μασονιλίκι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2004, 18:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya
Τι κανετε αγαπητοι ελευθερομασωνοι? Τη κανατε για διακοπουλες?

1 ερωτηση εχω να κανω σχετικα με την αφη της Ολυμπιακης φλόγας. "Απολλωνα Θεε του ηλιου και της ιδεας του φωτος" λεει το σποτακι που παιζει το Μεγκα Τσανελ. Υπαρχει μασωνικη επιδραση σ αυτο? Γιατι λενε καποια βιβλιαρακια οτι ο Απολλωνας και ο Ηλιος λατρευονται μεσα στις στοες.

Παιζουν ανθρωποθυσιες στις στοες? *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2004, 22:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ ελευθερομασώνε Labolas Glasya,

ελπίζω να μην ενοχλήσαι με την προσφώνηση. Εδώ μέσα από ταμπελίτσες χορτάσαμε και έχεις φροντίσει κι εσύ γι' αυτό. Εξάλλου, πάντα ανάλογα με το τόπικ κολλάμε και μία.

Θα ήθελες να μας πληροφορήσεις πώς αποκτάς αυτές τις "αξιόπιστες πληροφορίες";

Μερικά ποστς πιο πάνω μου ζήτησες κάποιες διευκρινίσεις και όσο μπορούσα, σε διαφώτισα φροντίζοντας να τεκμηριώσω τα γραφόμενά μου. Σου παραθέτω ξανά το σχετικό σημείο, για να φρεσκάρω την μνήμη σου:

quote:
Ο Ελευθεροτεκτονισμός δεν υπαγορεύει στα μέλη του τί ακριβώς να πιστεύουν και τί όχι, αλλά βεβαίως τους διδάσκει μία μεθοδολογία με βάση την οποία, κατόπιν δικής τους εργασίας, θα αποφανθούν για το εάν θα ενστερνισθούν ή όχι μία πίστη.
Ως θεσμός απέστερξε να εγκλωβιστεί σε παροδικά πολιτικά και θρησκευτικά ζητήματα, διότι ασχολείται στο πλέον θεμελιώδες πεδίο της φιλοσοφικής έρευνας, στο πεδίο δηλαδή της ανακαλύψεως των τελικών κινήτρων που κυβερνούν την ανθρώπινη δράση και αποκαλύπτει στον άνθρωπο το Μυστήριο της πνευματικής αναγέννησης.

..........................

Σχετική βιβλιογραφία:

- R.F. Gould, History of Freemasonry, Grand Lodge of Scotland Year Book 1996.
- J. Hamill, The Craft: A History of English Freemasonry, Inner Traditions International, 1987 & Lewis Masonic, 1994.
- A Mackey, The History of Freemasonry, Gramercy Books, 1996.


Όμως, φαίνεται ότι έχεις καλύτερη πληροφόριση από εμένα. Για να μάθουμε λοιπόν...

Από πού προκύπτουν τα όσα περί Απόλλωνα και ηλίου αναφέρεις;


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 03/08/2004 22:33:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 10:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
quote:
Παιζουν ανθρωποθυσιες στις στοες?

μπορεί και ζωοκτονίες... για ψάξε λίγο τις πηγές σου και δώσε μας τα φώτα σου, το θέμα είναι ενδιαφέρον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astroman
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 13:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astroman
Μήπως πίνουνε και αίμα; Καλά τελικά έχετε πολύ γέλιο. Ας γράφει καλύτερα κανένας που να ξέρει από πρώτο χέρι και όχι να κάνετε γελοίες υποθέσεις και γενικά σε αυτό το θέμα ισχύει το "δεν ξέρω δεν απαντώ", όχι γράφω ότι μου κατέβει στο κεφάλι. Θέλετε να μάθετε για τους μασόνους; πηγαίνετε και γίνετε μέλη ή τουλάχιστον διαβάστε κανένα βιβλίο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δημ.
Νέο Μέλος

Comoros Islands
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 14:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημ.
quote:

Μήπως πίνουνε και αίμα; Καλά τελικά έχετε πολύ γέλιο. Ας γράφει καλύτερα κανένας που να ξέρει από πρώτο χέρι και όχι να κάνετε γελοίες υποθέσεις και γενικά σε αυτό το θέμα ισχύει το "δεν ξέρω δεν απαντώ", όχι γράφω ότι μου κατέβει στο κεφάλι. Θέλετε να μάθετε για τους μασόνους; πηγαίνετε και γίνετε μέλη ή τουλάχιστον διαβάστε κανένα βιβλίο.


τα χαμηλωμενα φωτα κανουν σκιες στα προσωπα μας και τα παραμορφωνουν.
Δια τούτο μόνο φως.
Ελατε στο φως, ξεχαστε τις σκιες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 17:41:17  Εμφάνιση Προφίλ
Καλωσορίζω στο Forum τα νέα μέλη astroman και Δημ. σας εύχομαι μια καλή και δημιουργική παρουσία στα Topic του Foroum.

Θα παρακαλούσα το νέο μέλος Δημ. να γράφει την άποψη του και να μην την εκφράζει με εικονίτσες και φατσούλες, για να μπορούμε και εμείς να καταλάβουμε τι σκέφτεται επί κάποιου θέματος.

Ευχαριστώ και συγνώμη για την συμβουλή – παρέμβαση.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημ.
Νέο Μέλος

Comoros Islands
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 23:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημ.
Γειά φίλοι μου.

Με εντυπωσίασε η πρόκληση-πρόσκληση, στην απάντηση του astroman, δια τούτο και το ερωτηματικό.
Κάτι άλλο, διότι για τις δικές μου απαντήσεις είναι λίγο "ε" νωρίς.
Θα έχουμε χρόνο να τα πούμε.

τα χαμηλωμενα φωτα κανουν σκιες στα προσωπα μας και τα παραμορφωνουν.
Δια τούτο μόνο φως.
Ελατε στο φως, ξεχαστε τις σκιες.

Edited by - Δημ. on 04/08/2004 23:55:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 02:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ/ή Δημ. και αγαπητέ astroman, καλώς ήλθατε!

Αγαπητέ/ή Δημ., αναφέρεσαι σε "πρόκληση-πρόσκληση". Επειδή νομίζω ότι θα πρέπει να είμαστε αρκετά προσεκτικοί στις κρίσεις μας επί των γραφομένων άλλων μελών και αφού είναι "λίγο "ε" νωρίς" για να διατυπώσεις τις δικές σου απόψεις επί του θέματος και επιφυλάσσεσαι για αργότερα, μήπως θα ήθελες να μας εξηγήσεις από πού προέκυψε η "πρόκληση-πρόσκληση";

Η λέξη "Πρόκληση" σημαίνει την υποκίνηση, εξώθηση, η οποία εν προκειμένω δεν υφίσταται, αφού ο όποιος ενδιαφερόμενος ήδη έχει επιλέξει την παρούσα ιστοσελίδα και θέμα για την ενημέρωσή του, ενώ η λέξη "Πρόσκληση" αναφέρεται σε δεδομένο τόπο και χρόνο, όπου και όταν ο καλών δικαιούται να προβαίνει σε κάλεσμα.

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δημ.
Νέο Μέλος

Comoros Islands
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 08:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημ.
Φίλτατε/η Zadok.
Είναι το δεύτερο topic's που ζητάς απαντήσεις απ΄την αναξιότητά μου.

Σαν μέλος έκανα εχθές την πρώτη μου επαφή (εγραφή) με τον χώρο του site και είναι ελάχιστες οι συμμετοχές μου (απαντήσεις). Στα ελάχιστα topic΄s όπου επέλεξα να συμμετάσχω, δεν σε είδα πουθενά σαν συγγραφέα και επομένως δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να αναπτύξω την οποιαδήποτε συζήτηση (ερωτο-απαντήσεων) μαζί σου, μια και ακόμα προσπαθώ να γνωρίσω τον πνευματικό χώρο σας που με φιλοξενεί.
Ας συνεχίσουμε την καλή πλοήγησή μας λοιπόν.
Ευχαριστώ δια την κατανόηση.

τα χαμηλωμενα φωτα κανουν σκιες στα προσωπα μας και τα παραμορφωνουν.
Δια τούτο μόνο φως.
Ελατε στο φως, ξεχαστε τις σκιες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 13:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ/ή Δημ.,

σε αυτό το χώρο συζητούμε ελεύθερα...
Σε τουλάχιστον δύο τόπικς σε συνάντησα να σχολιάζεις τα γραφόμενα άλλων. Τα ερωτήματα προκύπτουν εύλογα.

Γράφεις για "συγγραφείς". Μια και είσαι νέος στο χώρο, θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζεις ότι δεν υπάρχουν "συγγραφείς". Υπάρχουν "δημιουργοί" ενός τόπικ (οι άνθρωποι οι οποίοι εισηγούνται των θεμάτων) και τα μέλη στη συνέχεια αναπτύσσουν τις απόψεις τους. Ο καθένας μπορεί να δημιουργήσει ένα τόπικ και ο καθένας να το σχολιάσει.

Εάν τώρα εσύ προσωπικά έχεις επιλέξει να απευθύνεσαι σε συγκεκριμένα πρόσωπα, με συγχωρείς που δεν το αντιλήφθηκα, θα περιμένω να διαβάσω κάτι ουσιαστικότερο...


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 05/08/2004 13:10:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 19:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Γιατι οι τα Μασονικα ταγματα δεν δεχονται γυναικες...?
Γιατι λενε πως δεν ειναι θρησκεια την στιγμη που το προς-μυηση ατομο πρεπει να πιστευει στην υπαρξη ανωτερου οντος...?

"In nomine patris,et filii, et spiritus sancti."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 19:30:13  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ Hermes

Σε παλαιότερα topics για το ίδιο θέμα έχει αναφερθεί πως υπάρχουν μικτά Τεκτονικά Τάγματα.
Και στο εξωτερικό και στην Ελλάδα.

Η συνεργασία μεταξύ του Αμιγούς ( αντρικού ) Τεκτονισμού και του Μικτού δεν είναι απόλυτα δυνατή λόγω του ότι ο Αμιγής δεν δέχεται την αναγνώριση γυναικών λόγο τυπικού λειτουργίας ( επίσημη δικαιολογία ).

Όμως η συνεργασία μεταξύ μελών του Αμιγούς και του Μικτού είναι υπαρκτή.

Ίσως στο μέλλον να υπάρξει αμφίδρομη αναγνώριση.

Άρα η θεωρεία πως οι γυναίκες δε μπορούν να γίνουν Τέκτονες δεν ευσταθεί.
Αυτό αναγράφετε μόνο στα συντάγματα του Άντερσον και αφορά την Ίδρυση του Τεκτονισμού το 1717.

Σ’ αυτά αναφέρετε πως μέλη δεν μπορούν να γίνουν γυναίκες και δούλοι.
Αν ανατρέξουμε λοιπόν σ’ εκείνη την εποχή θα δούμε πως κανένας από τους προαναφερόμενους δεν είχε δικαιώματα και συμβολή στην κοινωνική δράση και στο μορφωτικό status ( βασικά αυτό ).

Αν λοιπόν κοιτάξουμε καλύτερα την ιστορία του Τεκτονισμού θα διαπιστώσουμε πως με την έγκριση της Μεγάλης Στοάς της Αγγλίας έγιναν δεκτές γυναίκες στο Γαλλικό Τεκτονισμό ( ο οποίος και έδωσε το Σκωτικό Τύπο ) οι οποίες και αναγνωρίστηκαν.
Αργότερα και για λόγους κυριαρχίας κλπ κλπ ( Γνωστές κόντρες μεταξύ Γάλλων-Άγγλων ) και με την δικαιολογία ότι μια γυναίκα δεν είναι εύκολο να μη διαρρεύσει μυστικά της Εταιρείας άρθηκε αυτή η απόφαση και έτσι η Αγγλία έγινε η μητρόπολη του Αμιγούς Τεκτονισμού και η Γαλλία του Μικτού.

Ας μην κουράσω άλλο με ιστορικά στοιχεία.

Όσο αφορά τον όρο «Θρησκεία» θα πρέπει να δούμε το πώς λειτουργεί ένα θρησκευτικό σύστημα και αν ο Τεκτονισμός πράττει τα ανάλογα.

Η Θρησκεία απαιτεί ο πιστός να έχει την απόλυτη πίστη στα λόγια των ιδρυτών της εκάστοτε θρησκείας – Ο Τεκτονισμός δεν θέτει όρια πάνω σ’ αυτό το θέμα αλλά αφήνει σε κάθε μέλος του την ευχέρεια να διαλέξει την όποια δοξασία αυτό επιθυμεί.

Η Θρησκεία έχει δόγμα – Ο Τεκτονισμός δεν έχει

Η Θρησκεία προσηλυτίζει – Ο Τεκτονισμός όχι

Η Θρησκεία έχει είδωλα ( εικόνες, αγάλματα ) προσπαθώντας να απεικονίσει το Θεό – Ο Τεκτονισμός όχι

Η Θρησκεία επιβάλει – Ο Τεκτονισμός θέλει να είσαι ελεύθερος να διαλέξεις.

Από τα παραπάνω βλέπουμε πως δεν μπορεί να είναι Θρησκεία ο Τεκτονισμός τη στιγμή μάλιστα που δεν έχει και το κυριότερο που έχει μια θρησκεία …. Το λατρευτικό Τυπικό !

Η αποδοχή του Θείου λοιπόν έχει να κάνει με άλλα πράγματα και όχι με Θρησκείες.

Εξ άλλου δεν έχουν πάρει οι Θρησκείες το copyright του Θεού για να μπορούν μόνο αυτές να αναγνωρίζουν το αν κάποιος πρέπει ή δεν πρέπει να πιστεύει και πως επιβάλετε να πιστεύει στο Θεό.

Π.Χ. Εγώ μπορεί να πιστεύω με την δική μου οπτική και όχι με τον Παπάδων αυτό με κάνει Άθεο ;

Ελπίζω να βοήθησα.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 20:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Πάμε πάλι απ' την αρχή "για όσους άνοιξαν τώρα τους δέκτες τους" και συγκεκριμένα από τη σελίδα 2 του παρόντος τόπικ:

quote:
...κάποιες πληροφορίες, τις οποίες βρήκα σε ιστοσελίδα Βρετανικής Στοάς: η πρώτη γυναίκα, η οποία έγινε δεκτή στον Τεκτονισμό ήταν η Elizabeth Aldworth (το γένος St. Leger) το 1735 (δηλ. επικρατούσας της "παραδόσεως") από τη Μεγάλη Στοά της Ιρλανδίας.

Η συγκεκριμένη δε πληροφορία κοινοποιήθηκε σε σχετικό άρθρο Τεκτονικού περιοδικού της Μεγάλης Στοάς της Αγγλίας το 1921, όπου καταγράφησαν και τα σχετικά αποσπάσματα από τα πρακτικά της εν λόγω συνεδρίασης.


Όπως ορθά ανέφερε ο φίλτατος Ramoglou, οι αρχές λειτουργίας ενός Τεκτονικού σώματος καθορίζονται από τα άρθρα του Καταστατικού Χάρτη, ο οποίος εκδόθηκε για πρώτη φορά το 1723 από τον James Anderson και από τα λεγόμενα "Αρχαία Οριοθέσια" τα οποία συνόψισε ο Mackey το 1858 από τα αντίστοιχα μέχρι τότε προφορικώς μεταδιδόμενα Οριοθέσια.

Πρέπει να επισημάνουμε, για τους έχοντες απορίες, ότι τα Οριοθέσια αυτά δεν είναι αναλλοίωτα έκτοτε και όπως υπάρχουν Τεκτονικές Δυνάμεις, οι οποίες δέχονται ως μέλη τους γυναίκες, υπάρχουν και άλλες, οι οποίες δεν απαιτούν από τους υποψηφίους προς μύηση πίστη σ' ένα Θεό, επιτρέπουν τη διεξαγωγή πολιτικών και θρησκευτικών συζητήσεων κ.ά...

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 13:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Ευχαριστω για τα φωτα σας, φιλοι Ramoglou & Zadok.

Αλλα παλι...δεν ξερω το θεμα του Τεκτονισμου μου φαινεται καπως περιεργο και χωρις ολες τις δυνατες δωσεις αληθειας.
Anyway...μερικες ακομα ερωτησεις.

Τι δουλεια εχουν οι παπαδες σε μασονικες στοες?

Τι ειναι το "G"(ειναι το Geometry?) στο σημα τους?

Μηπως οι G 8 ειναι σεκτα που ιδρυεται απο 8 μασονικες στοες?

Τι δουλεια εχει το Αστερι του Δαυιδ σε Grand-Lodge of Texas &
U.S.A.,Νομιζα πως δεν ειχανε σχεση με Σιωνισμο?

Υποστηριζουν τα Ελληνικα ιδεωδη? Ηειναι μια "Ofsore Tradition".?

"In nomine patris,et filii, et spiritus sancti."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 14:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ Hermes,

οι ερωτήσεις σου είναι κάπως ασαφώς διατυπωμένες, αλλά θα προσπαθήσω να δώσω κάποια στοιχεία.

quote:
Τι δουλεια εχουν οι παπαδες σε μασονικες στοες?

Ότι δουλειά μπορεί να έχει ο οποιοσδήποτε. Γιατί να εξαιρούνται οι παπάδες;
Η εκκλησία φυσικά, εντάσσει όλες τις ερευνητικές και αποκρυφιστικές οργανώσεις στις αιρέσεις και ο Τεκτονισμός δεν εξαιρείται. Ως εκ τούτου, θεωρείται απαγορευμένο για έναν ιερέα να συμμετέχει σε αντίστοιχες εκδηλώσεις των οργανώσεων αυτών.
Από την πλευρά του Τεκτονισμού όμως, δεν υπάρχουν εξαιρέσεις και δεν υφίσταται λόγος για κάποιους να εξαιρούνται.


quote:
Τι ειναι το "G"(ειναι το Geometry?) στο σημα τους?

Ρωτάς και απαντάς; Είναι και η "Γεωμετρία". Υπάρχει πληθώρα αναφορών σε σχετική βιβλιογραφία.
Ειδικώς για τη Γεωμετρία, ο Preston γράφει: "Η Γεωμετρία, η πρώτη και ευγενεστάτη των επιστημών, αποτελεί τη βάση εφ' ης έχει ανεγερθεί η υπερκατασκευή του Τεκτονισμού. Δια της Γεωμετρίας είναι δυνατή η διερεύνηση της φύσεως μέσω των διαφόρων ατραπών αυτής μέχρι των πλέον αποκρύφων λεπτομερειών της..."

quote:
Μηπως οι G 8 ειναι σεκτα που ιδρυεται απο 8 μασονικες στοες?

Ποιά είναι η G8; Πάντως, "G8" τεκτονική οργάνωση δεν υπάρχει εξ όσων γνωρίζω.
Αν έκανες κάποιο συνειρμό λόγω του G και υποθέτοντας ότι σε αυτήν ανήκουν τέκτονες, δε σημαίνει ότι αποτελεί τεκτονικό παρακλάδι.


quote:
Τι δουλεια εχει το Αστερι του Δαυιδ σε Grand-Lodge of Texas &
U.S.A.,Νομιζα πως δεν ειχανε σχεση με Σιωνισμο?

Αναφέρεσαι στο εξάκτινο αστέρι; Είναι αποκλειστικό σύμβολο των Σιωνιστών;

Για ψάξε λίγο και τον Ινδουισμό, όπου αντιστοιχεί στο ενεργειακό κέντρο (chakra) της καρδιάς...


quote:
Υποστηριζουν τα Ελληνικα ιδεωδη? Ηειναι μια "Ofsore Tradition".?

Συγγνώμη, αλλά η λέξη "ofsore" ή δε μου είναι γνωστή ή την έχεις γράψει λάθος.
Αν θέλεις, διευκρίνισέ το...

Σχετικά με τα Ελληνικά ιδεώδη τώρα:

Αλήθεια, τί εννοείς με την έκφραση αυτή; Μιλάς για τα Αρχαιοελληνικά ιδεώδη;
Μάλλον θα πρέπει να μελετήσεις την ιστορία του Τεκτονισμού για να καταλάβεις πώς αναβίωσε το ελληνικό πνεύμα σε εποχές πνευματικού σκοταδισμού.


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 18:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Aγαπητη Zadok,

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σου...Sorry για την δυσνοητη ενοια των ερωτησεων, απλα εγω αγανακτησει με καποια εσωτερικα ερωτηματα που αφορουν τον μασωνισμο.

Οσο για το "Copyright" του αστεριου του Δαυιδ...Ναι οι Εβραιοι το εχουν απο πολυ ποιο παλια απο την ιδρυση της ινδιας αλλα και του πολιτισμου της...αρκει να ανατρεξεις σε χειρογραφα της αρχαιας βαβυλωνας, αλλα και σε απομειναρια της αρχιτεκτωνικης των Βαβυλωνιων.

Λεγοντας G8 αναφερομαι στην Διεθνης Αμνηστεια..."Amnesty International is a worldwide voluntary human rights movement that campaigns for the release of prisoners of conscience, fair trials for political prisoners, and an end to torture and the "

Για πες μου για εποχες αναβιωσης του ελληνικου στοιχειου απο τον τεκτονισμο, πλην της Φιλικης εταιρειας.!
Ευχαριστω.


"In nomine patris,et filii, et spiritus sancti."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy