ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ή ΜΑΣΟΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ανέσπερος Φοίνιξ
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 04:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ανέσπερος Φοίνιξ
Gothic

quote:
Φίλε Ανέσπερε Φοίνικα έίσαι 99% λάθος χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω προς Θεού.

Επειδή το 60% του μηνύματος μου είναι αντιγραφή από το Site της Μεγάλης Στοάς της Ελλάδας, μήπως θα ήθελες να μας πεις πιο 59% από αυτά που γράφουν αυτοί που είναι Τέκτονες θεωρείς ως λάθος για τον τεκτονισμό;...

quote:
Το μήνυμά σου είναι συνοθήλευμα σωστών και λάθος στοιχείων τοποθετημένων φίρδιν-μίγδιν.Επανεξέτασε τις πηγές σου.

Θα ήθελες να τα βάλεις σε τάξη; Με τις πηγές σου βεβαίως. Να αρχίσω εγώ με λίγη ορθογραφία...

quote:
φίρδιν-μίγδιν

Φύρδην από το φύρω και μίγδην από το μιγνύω

quote:
συνοθήλευμα

Συνοθύλευμα

quote:
φένεται

φαίνεται

quote:
Ο τεκτονας και βέβαια μπορει να δηλώση την ιδιότητά του αν Ο ΙΔΙΟΣ το επιθυμεί.Αυτό που δεν μπορεί να κάνει είναι να αποκαλύψει ΣΗΜΕΙΑ και ΣΥΜΒΟΛΑ που του δίδονται στις μηύσεις,όπως καθαρά φένεται στο τμήμα που παρέθεσε ο φίλος.

Ο "φίλος" (sic) δεν είπε αυτό που γράφεις. Ξαναδιάβασε με περισσότερη προσοχή. (Άλλο μηύσεις, άλλο μυήσεις και άλλο μηνύσεις)

quote:
Τώρα όσων αφορά τι λέει η Μ.Σ. της Αχαρνων,αναφέρεται στην Υόρκη "ανα τον κόσμο" και όχι στην Ελλάδα.
Πριν από 2-3 χρόνια δημιούργησε κάποιους Υορκέζικους βαθμούς πάλι αλλά......"Θου Κύριε φυλακή τω στώματί μου".....
Εξ' άλλου η Αγγλία έχει πάρει την αναγνωριση από αυτούς δύο φορες αν δεν κάνω λάθος.

Πριν από 2-3 χρόνια; Κάποιους βαθμούς; Από που τα πληροφορήθηκες αυτά; Η Αγγλία έχει πάρει δύο φορές την αναγνώριση; Ποιές δύο φορές, πότε και για ποιούς λόγους; Που την έδωσε και τη έγινε μετά;

quote:
Παντού στον κόσμο αυτό το πρόβλημα και η φαγομάρα μεταξύ των τεκτόνων:Ποιός αναγνωρίζει ποιόν και ποιός είναι κανονικός και ποιός όχι. Έχει πολύ γέλιο για να πω την αλήθεια.

Αν και δεν είναι φαγωμάρα, αλλά έχει βαθύτερη ουσία, είναι θλιβερό το γεγονός ότι γελάς (λέγοντας την αλήθεια) με αυτό που στα μάτια σου μοιάζει φαγωμάρα...

Zadok τώρα!

quote:
άλλους χαρακτηρίζετε ως έχοντες παρωχυμένη ενημέρωση

Ξαναδιάβασε και συ με περισσότερη προσοχή. Για μένα έγραψα. Να μην τα ξαναγράφω στην ηλίκία μου.

quote:

Ένα από τα οριοθέσια λοιπόν, αναφέρει ρητώς ότι ο Τέκτων οφείλει να είναι αρτιμελής.
Είναι το ίδιο, το οποίο αναφέρει πως πρέπει να είναι άντρας (κατά την ερμηνεία που εσείς του δίνετε).

Δύο μέτρα και δύο σταθμά;

Το ένα μπορεί να αναιρεθεί και το άλλο όχι;


Ας δούμε τι γράφει το 18ο οριοθέσιο του Mackay (τα οποία δημοσιεύτηκαν τον Οκτώβριο του 1858 σε έκδοση του American Quarterly Review of Freemasonry, τόμος 2, σελίδα 230): "Certain qualifications of candidates for initiation are derived from a Landmark of the Order. These qualifications are that he shall be a man, shall be unmutilated, free born, and of mature age."

Ο Mackay λοιπόν δεν αναφέρει αρτιμελής, αναφέρει μη ακρωτηριασμένος. Ο αρτιμελής είναι ευρύτερη έννοια, π.χ. ο εξαδάκτυλος δεν είναι αρτιμελής με την έννοια της λέξης. Ο Mackay στην εποχή του θεώρησε ότι ο ακρωτηριασμένος δεν μπορεί να έιναι Τέκτων. Αν και η έννοια μπορεί να ήταν και μεταφορική, ακόμα και αν την δούμε στην κυριολεκτική, σωματική της διάσταση, δεν αποτελεί σημείο αποκλεισμού στον Παγκόσμιο Τεκτονισμό σήμερα. Τα θέματα όμως φύλου και ηλικίας διατηρούνται ακόμα από τις αναγνωρισμένες δικαιοδοσίες, ενώ οι διαφοροποιήσεις με την εμφάνιση μεικτού τεκτονισμού αποτελεί για τους περισσότερους μελετητές φυσική κατάληξη κοινωνικών αλλαγών τους τελευταίους δύο αιώνες. Αυτό λανθασμένα εκλαμβάνεται από όσους και όσες έχουν ενδιαφέρον να υποστηρίξουν τα μεικτά τάγματα ως παρωχυμένη ανδροκρατία.

Τα πράγματα με τα οριοθέσια όμως δεν είναι απλά και ξεκάθαρα.

Ο HB Grant έγραψε 54 οριοθέσια στο Masonic Home Journal (1989).

Αργότερα η Μεγάλη Στοά της Μασαχουσέτης αναγνώρισε ως οριοθέσια: Τον μονοθεϊσμό, την πίστη στην αθανασία της ψυχής, τη Βίβλο του Ιερού Νόμου, τον θρύλο του Τρίτου Βαθμού και το ότι ο Τέκτων πρέπει να είναι άρρεν, ενήλικας, γεννημένος ελεύθερος. (Είναι άλλωστε γνωστό ότι κατά παράδοση στον μυούμενο γυμνώνεται το στήθος. Γιατί άραγε; Μήπως για να αποδειχθεί το φύλο του; Υπάρχουν βέβαια διαφορές από δικαιοδοσία σε δικαιοδοσία.)

Κατά καιρούς πολλοί έχουν διατυπώσει πολλά οριοθέσια και βέβαια τα περισσότερα από αυτά δεν μπορούν να θεωρηθούν ως οριοθέσια του Τεκτονισμού με τον ορισμό της λέξης. Το λεξικό της Οξφόρδης δίνει αυτούς τους ορισμούς για τη λέξη landmark:
1. The boundary of a country, estate, etc.; an object set up to mark a boundary line.
2. An object in the landscape, which, by its conspicuousness, serves as a guide in the direction of one's course (orig. and esp. as a guide to sailors in navigation); hence, any conspicuous object which characterizes a neighbourhood or district.
3. (In mod. use.) An object which marks or is associated with some event or stage in a process; esp. a characteristic, a modification, etc., or an event, which marks a period or turning-point in the history of a thing.

O John Simons έδωσε έναν ορισμό υπό τεκτονικό πρίσμα: "Θεωρούμε αυτές τις αρχές δράσης να είναι οριοθέσια, εκείνα που έχουν υπάρξει από την αρχή του χρόνου, είτε στον γραπτό, είτε στον άγραφο νόμο. Εκείνα που αναγνωρίζονται στη μορφή και ουσία της εταιρείας. Εκείνα με τα οποία η μεγάλη πλειοψηφία συμφωνεί, που δεν μπορούν να αλλάξουν και που ο κάθε τέκτων είναι υποχρεωμένος να διατηρήσει ακέραια κάτω από τους πιο ιερούς και απαραβιάστους όρκους.

Έτσι ο Roscoe Pound αναγνωρίζει μόνο επτά οριοθέσια:
- Πίστη στον Μέγα Αρχιτέκτονα του Σύμπαντος
- Πίστη στην ανάσταση και τη μετέπειτα ζωή
- Το καθήκον να υπάρχει ανοικτή η Βίβλος του Ιερού Νόμου όταν γίνονται εργασίες
- Το θρύλο του τρίτου βαθμού
- Το καθήκον για μυστικότητα των σημείων αναγνώρισης
- Την καθιέρωση της τεκτονική τέχνης και της συμβολικής της χρήσης για το σκόπο της ηθικής διδασκαλίας
- Ο υποψήφιος πρέπει να είναι άντρας, γεννημένος ελεύθερος και κατάλληλης ηλικίας

Άλλοι πάλι (Young) δέχονται τα εξής τρία:
- Πίστη σε Ανώτατο Ον. Αυτό εμπεριέχει την πίστη στην Αθανσία της Ψυχής.
- Ο Τόμος του Ιερού Νόμου να είναι ανοικτός όταν η Στοά εργάζεται.
- Οι τρόποι αναγνώρισης πρέπει να μένουν μυστικοί.

Είναι λοιπόν σαφές ότι τα οριοθέσια διαφέρουν από ερευνητή σε ερευνητή και μόνο πολύ λίγα από αυτά επαναλαμβάνονται στους περισσότερους και ίσως να αποτελούν μία κοινή βάση αναγνώρισης αν μπορεί να υπάρξει τέτοια.

quote:
Υ -Γ. Για να σας διευκολύνω: πρόκειται για το οριοθέσιο αρ. 18 εκ των 25

Πάντα (ειλικρινώς) εξυπηρετικό αυτό το κορίτσι!

Moondragon

quote:
Δεν θυμαμαι που διαβασα οτι κατα τη διαρκεια των εργασιων σε μια Στοα υπαρχει το αρσενικο και το θυληκο στοιχειο. Στον μεικτο οι δυο ρολοι ανετα μπορουν να υπαρξουν (αφου υπαρχουν και γυναικες). Με την περιπτωση του αμιγους ομως τι γινεται που υπαρχουν μονο αντρες? Ή μηπως καποιοι γινονται λιγοτερο αντρες?

Τα στοιχεία αυτά υπάρχουν συμβολικά δεν είναι ρόλοι. Δεν είναι αρχαίο θεατρικό δρώμενο μόνο με άνδρες από ότι καταλαβαίνω. Όσο για το υπονοούμενο το θεωρώ φτηνό για τη συζήτηση...

quote:
Δηλαδη οι υπολοιποι βαθμοι μεχρι τον 33ο αποκαλυπτουν τον συμβολισμο που εμπεριεχεται στον βαθμο του μαθητη? Για να το θεσω αλλιως, οι υπολοιποι βαθμοι τι πρεσβευουν

Δεν ξέρω αλλά νομίζω πως εμβαθύνουν φιλοσοφικά στους τρεις.

quote:
Και με την Βασιλικη Τεχνη το ιδιο ισχυει? Γενικοτερα το αποκρυφιστικο στοιχειο μεσα στον Τεκτονισμο δεν αποτελει ενα απ' τα μυστικα του? Δεν νομιζω οτι ο αποκρυφισμος, και ειδικοτερα η Υψηλη Τεχνη, ειναι κατι προσιτο σε ολους! Θα πρεπει να υπαρχει ενας δασκαλος. Διαφορετικα, ολοι μας θα γινομασταν γιατροι ή δικηγοροι διαβαζοντας βιβλια και ψαχνοντας στο διαδυκτιο... διχως να εχουμε αναγκη τα πανεπιστημια!

Καταλαβαίνω ότι αυτή η Τέχνη που λες είναι βιωματική εμπειρία. Η προσωπική εργασία είναι απαραίτητη, αλλά όπως σε όλα τα μυστήρια χρειάζονται και άλλοι μόνος σου δεν προχωράς. Άλλωστε όσο και να θεωρείς ότι είσαι κάτι σπουδαίο, αν οι άλλοι δεν το πιστεύουν δεν είσαι τίποτα. Βέβαια μου λένε ότι υπάρχουν και κάποιοι που έχουν πάρει όλους του βαθμούς και ακόμα είναι αμύητοι...

Μη δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρων

Edited by - Ανέσπερος Φοίνιξ on 01/09/2004 04:41:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 04:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Ξαναδιάβασε και συ με περισσότερη προσοχή. Για μένα έγραψα. Να μην τα ξαναγράφω στην ηλίκία μου.

Ανάλογα με τα σχόλια σου προς τον Gothic, να σου υπενθυμίσω τότε ότι το "παρωχημένη" δεν βγαίνει από το "χύνω".
Στην ηλικία σου θα έπρεπε να το ξέρεις.

Μ' αρέσει που πρώτα επικαλείσαι την κανονικότητα και τη Μεγάλη Στοά και μετά επιχειρηματολογείς με βάση το πόσες διαφορετικές απόψεις υπάρχουν για τα οριοθέσια.

Επειδή, λοιπόν, η ιστοσελίδα που αναπαράγεις, δεν τα γράφει, ρώτησε να σου πουν με βάση ποιά οριοθέσια λειτουργεί η Μεγάλη Στοά της Αγγλίας, απ' όπου αντέγραψα τα όσα παρέθεσα (Mackey) και η οποία αναγνωρίζει (κατ' εσέ) τη Μεγάλη Στοά της Ελλάδος.
Θα σου πρότεινα να μην παίζεις με τις λέξεις. Είναι εξίσου φτηνό.
Ο τυφλός κατά την άποψή σου είναι αρτιμελής επειδή δεν του λείπουν άκρα;
Ήμαρτον!!! Ελληνικά του δημοτικού.

Για τα υπόλοιπα, αρνούμαι να γράφω κατεβατά μπας και σου βγάλω την τσίχλα από τον εγκέφαλο.
Εξάλλου είναι η ώρα του παιδιού τώρα (ακούς παλιο Ramoglou???).
Σε κάποια ηλικία ενδέχεται να μυηθείς κι εσύ Ανέσπερε, στο μηρυκάζειν με έναν πιο "à la mode" τρόπο.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 01/09/2004 04:47:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 04:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Φίλε ανέσπερε,ευχαριστώ για το μάθημα ορθογρφίας αλλά όταν κάνω και άλλες δουλειές μου συμβαίνουν αυτά
Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας νομίζω (μη φοβάσαι δεν θυμώνω)

Όσα θέματα αναφέρεις "όπως" τα βρήκες είναι σωστα.
Τα άλλα που αναφέρεις με δικά σου λόγια είναι εκτός πραγματικότητος.

Σίγουρα δεν θα μπω στον κόπο να τα διορθώσω διότι θα πρέπει να μην κάνω τίποτε άλλο στη ζωή μου για δύο μέρες και να με συγχωρείς γι αυτό αλλά το μήνυμά σου είναι πολύ μεγάλο και πίστεψε με,γεμάτο λάθη.(δεν έχω λόγους να σου πω ψέματα εξ άλλου).

Γι αυτό λοιπόν αντί να ψάχνεις μία ώρα στο λεξικό τα ορθογραφικά μου λάθη,βρες ένα τέκτονα και συζήτησε από κοντα μαζί του και όχι στέλνοντας μήνυμα - μήνυμα στο φόρουμ περιμένοντας να τα μάθεις όλα.


Οι πηγές μου είναι ότι είμαι τέκτονας 15 χρόνια τώρα.
Ευχαριστώ

Υ.Γ.1 Πιστεύω ότι σου απάντησα με πολύ περισσότερη ευγένεια από όση εσύ

Υ.Γ.2 Αλήθεια ποιά είναι η ηλικία σου
Όχι πάνω από 25 σίγουρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ανέσπερος Φοίνιξ
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 04:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ανέσπερος Φοίνιξ
ZADOK
quote:

quote:
Ξαναδιάβασε και συ με περισσότερη προσοχή. Για μένα έγραψα. Να μην τα ξαναγράφω στην ηλίκία μου.

Ανάλογα με τα σχόλια σου προς τον Gothic, να σου υπενθυμίσω τότε ότι το "παρωχημένη" δεν βγαίνει από το "χύνω".
Στην ηλικία σου θα έπρεπε να το ξέρεις.


Να σου επισημάνω, Στρεψία, ότι το απόσπασμα είναι δικό σου!

quote:
Μ' αρέσει που πρώτα επικαλείσαι την κανονικότητα και τη Μεγάλη Στοά και μετά επιχειρηματολογείς με βάση το πόσες διαφορετικές απόψεις υπάρχουν για τα οριοθέσια.

Νομίζω πως όλοι θα είμασταν ευτυχείς αν μπορούσες ίσως να μας αναλύσεις τη σχέση που εσύ διακρίνεις στην έννοια της κανονικότητας και τα διάφορα οριοθέσια. Π.χ. Πως εξηγείται η άρση της κανονικότητας όταν συζητούνται πολιτικά θέματα με βάση τα οριοθέσια;

quote:
Επειδή, λοιπόν, η ιστοσελίδα που αναπαράγεις, δεν τα γράφει, ρώτησε να σου πουν με βάση ποιά οριοθέσια λειτουργεί η Μεγάλη Στοά της Αγγλίας, απ' όπου αντέγραψα τα όσα παρέθεσα (Mackey) και η οποία αναγνωρίζει (κατ' εσέ) τη Μεγάλη Στοά της Ελλάδος.

Γιατί σε έχει κατηχήσει κανείς με το ότι η UGLE δεν αναγνωρίζει την ΜΣτΕ; Μα οι άνθρωποι περιγράφουν τις αναγνωρισμένες Στοές ανά τον κόσμο στο site τους. Άλλα μου λένε φίλοι καλοί ότι αυτοί που ενοχλούνται είναι αυτοί οι (πως τους έλεγε ο άλλος) καρεκλοκένταυροι που έστησαν παράγκες...

quote:
Θα σου πρότεινα να μην παίζεις με τις λέξεις. Είναι εξίσου φτηνό.
Ο τυφλός κατά την άποψή σου είναι αρτιμελής επειδή δεν του λείπουν άκρα; Ήμαρτον!!! Ελληνικά του δημοτικού.

Ακριβώς του δημοτικού. Ο έχων τα μέλη του είναι αρτιμελής και ας έχει ανοσμία! Άλλο η αναπηρία και άλλο η αρτιμέλεια. Υπάρχει και σχετική νομοθεσία που τα διακρίνει αυτά. Ψιλά γράμματα. Κατά τα άλλα βέβαια ο Mackay (ξαναλέω) δεν μίλησε για αρτιμέλεια, για μη ακρωτηριασμένους μίλησε...

quote:
Για τα υπόλοιπα, αρνούμαι να γράφω κατεβατά μπας και σου βγάλω την τσίχλα από τον εγκέφαλο.
Εξάλλου είναι η ώρα του παιδιού τώρα (ακούς παλιο Ramoglou???).
Σε κάποια ηλικία ενδέχεται να μυηθείς κι εσύ Ανέσπερε, στο μηρυκάζειν με έναν πιο "à la mode" τρόπο.

Είμαστε πια συνηθισμένοι στα "μη φθηνά" προσωπικά σχόλια. Βέβαια αυτά κατά πολλούς ψυχολόγους και φιλοσόφους είναι γνωστό τι δείχνουν.

GOTHIC

quote:
Όσα θέματα αναφέρεις "όπως" τα βρήκες είναι σωστα.
Τα άλλα που αναφέρεις με δικά σου λόγια είναι εκτός πραγματικότητος.

Έτσι είναι. Είμαι ένας παραμορφωτικός καθρέφτης.

quote:
Σίγουρα δεν θα μπω στον κόπο να τα διορθώσω διότι θα πρέπει να μην κάνω τίποτε άλλο στη ζωή μου για δύο μέρες και να με συγχωρείς γι αυτό αλλά το μήνυμά σου είναι πολύ μεγάλο και πίστεψε με,γεμάτο λάθη.(δεν έχω λόγους να σου πω ψέματα εξ άλλου).

Αλίμονο, δεν καταλαβαίνω από που έρχεσαι;

quote:
Γι αυτό λοιπόν αντί να ψάχνεις μία ώρα στο λεξικό τα ορθογραφικά μου λάθη,βρες ένα τέκτονα και συζήτησε από κοντα μαζί του και όχι στέλνοντας μήνυμα - μήνυμα στο φόρουμ περιμένοντας να τα μάθεις όλα.

Μα για αυτό κουβεντιάζω μαζί σου, μπας και βγάλω άκρη στη θύελλα εν κρανίω...!

quote:
Οι πηγές μου είναι ότι είμαι τέκτονας 15 χρόνια τώρα.

Ε, άμα το λες εσύ, θα είσαι. Ότι δηλώσεις. Όπως και άλλοι εδώ μέσα λένε ότι είναι με ύφος 60 στρατηγών. Σίγουρα. Και πως το έλεγε ο άλλος παραπάνω; Ότι οι αδερφοί με αναγνωρίζουν ως Τέκτονα έλεγε. Όχι ότι είμαι Τέκτονας. Αλλά βέβαια άμα είσαι ασκεπής (ξέρεις τώρα τι λέω), ότι θέλεις ξεστομίζεις. Αλλά βέβαια όπως σου ξαναείπα μου λένε ότι και του 33ου αμύητοι υπάρχουν. Σου εύχομαι λοιπόν να μην γίνεις σαν αυτούς.

quote:
Ευχαριστώ

Παρακαλώ! Μα τι ανωτερότης!
quote:
Υ.Γ.1 Πιστεύω ότι σου απάντησα με πολύ περισσότερη ευγένεια από όση εσύ

Αν το πιστεύεις εσύ, στους άλλους περισσεύει άρχοντά μου.

quote:
Υ.Γ.2 Αλήθεια ποιά είναι η ηλικία σου
Όχι πάνω από 25 σίγουρα.

Όχι και 25. Μόλις επτά!

Edited by - Ανέσπερος Φοίνιξ on 01/09/2004 05:11:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 05:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΟΣ, τελικά!!!


Έκανες επεξεργασία στο μήνυμά σου όπου είχες γράψει πρώτος το "παρωχημένη" με "υ" μετά το δικό μου μήνυμα.

quote:
Edited by - Ανέσπερος Φοίνιξ on 01/09/2004 04:45:48

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 01/09/2004 05:11:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 05:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Μην παίζεις το παιχνίδι Ζάντοκ,άφησέ το.

Αλήθεια τι σημαίνει Ζάντοκ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 05:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
Sorry που διακόπτω...απλά πέρασα να πώ καλημέρες!
Δέν περίμενα να υπάρχουν νυχτοπούλια εδώ τέτοια ώρα!

χεραιτουρες εις άπαντες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ανέσπερος Φοίνιξ
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 05:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ανέσπερος Φοίνιξ
quote:

ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΟΣ, τελικά!!!


Έκανες επεξεργασία στο μήνυμά σου όπου είχες γράψει πρώτος το "παρωχημένη" με "υ" μετά το δικό μου μήνυμα.

quote:
Edited by - Ανέσπερος Φοίνιξ on 01/09/2004 04:45:48

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 01/09/2004 05:11:53


ΟΠΕΡ ΕΔΕΙ ΔΕΙΞΑΙ

Το 3Α τι σημαίνει; Τρεις αλέκτορες μήπως; Άντε να ξυπνήσουμε.

Για την ουσία ουδέν σχόλιον.

Μη δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 05:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
quote:

Sorry που διακόπτω...απλά πέρασα να πώ καλημέρες!
Δέν περίμενα να υπάρχουν νυχτοπούλια εδώ τέτοια ώρα!

χεραιτουρες εις άπαντες



Καλημέρα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 05:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Ακριβώς του δημοτικού. Ο έχων τα μέλη του είναι αρτιμελής και ας έχει ανοσμία! Άλλο η αναπηρία και άλλο η αρτιμέλεια. Υπάρχει και σχετική νομοθεσία που τα διακρίνει αυτά. Ψιλά γράμματα. Κατά τα άλλα βέβαια ο Mackay (ξαναλέω) δεν μίλησε για αρτιμέλεια, για μη ακρωτηριασμένους μίλησε...

Καλά θα κάνεις ν' αποφασίσεις τί σημαίνει "αρτιμελής" και τί έγραψε ο Mackey, γιατί λογικά δεν ταυτίζονται έτσι όπως τα γράφεις.
Σε μάθαμε πια...

Συνεχίζονται τα edit για να σβηστούν τα ίχνη.

quote:
Edited by - Ανέσπερος Φοίνιξ on 01/09/2004 05:16:21

Άντε να δω πόσες φορές θα το κάνεις, κακομοίρη!!!

Αντιγράφω από το λεξικό:

Αρτιμελής: επίθ. από το άρτιος + μέλος, αυτός που έχει όλα τα μέλη του σώματός του ακέραια.
Αντίθετα: ανάπηρος, σακάτης.

Ανάπηρος: ανίκανος εξαιτίας σωματικής ή πνευματικής ελαττωματικότητος.

quote:
Μην παίζεις το παιχνίδι Ζάντοκ,άφησέ το.

Αλήθεια τι σημαίνει Ζάντοκ;


Έχεις δίκιο, αγαπητέ μου. Τί να πεις με 7χρονο που το επέκεινα είναι προφανές ότι θα παραμείνει σκοτεινό & ζοφερό γι' αυτόν.

"ΚΑΙ ΣΑΔΩΚ (Zadok) Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΧΙΤΩΒ ΚΑΙ ΑΧΙΜΕΛΕΧ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΒΙΑΘΑΡ ΙΕΡΕΙΣ Ο ΔΕ ΣΕΡΑΙΑΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΥΣ"
ΣΑΜΟΥΗΛ Β' - Κεφάλαιο 8 - Παρ. 17

Επίσης, G.F. HAENDEL: "Zadok - the Priest"

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 01/09/2004 05:45:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 05:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Υπέροχο
Με εκπλήσεις Ζάντοκ
Αλλά ας μη λέω πολλά γιατι κάποιοι μπορεί να μας βγάλουν και το όνομα , που ξέρεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 10:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Ααααααα....ωστε αυτο σημαινει 3 Αλφα...και εγω που νομιζα πως...ηταν απο τα "ρυζια 3Α της μανας γης"....χιχιχιχι
Πλακα κανω...
(και τωρα στα σοβαρα).


Ερωτηση προς φιλους(τουλαχιστον απο την πλευρα μου) Τεκτονες.

Υπαρχει καμια δωρεαν Χρηματοδοτηση...στα μελη του τεκτονισμου?
Ισχυει το γεγονος, οτι οσο μεγαλυτερη η Rank τοσο ποιο πολυ το χρημα?
Αυτα για τωρα...οποιος εχει την ευγενεια ας μου απαντησει...ευχαριστω!


... Κι είπε ο Ερμης ο φτερωτός θερμά και λυπημένα: Ελα
καλή μου Καλυψώ, μη τα'χεις πια χαμένα ...

Edited by - Hermes on 01/09/2004 10:44:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 12:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
quote:

Ερωτηση προς φιλους(τουλαχιστον απο την πλευρα μου) Τεκτονες.

Υπαρχει καμια δωρεαν Χρηματοδοτηση...στα μελη του τεκτονισμου?
Ισχυει το γεγονος, οτι οσο μεγαλυτερη η Rank τοσο ποιο πολυ το χρημα?
Αυτα για τωρα...οποιος εχει την ευγενεια ας μου απαντησει...ευχαριστω!


Όχι τουλάχιστον έτσι όπως ο πολύς κόσμος νομίζει φίλε Hermes.
Μπορεί να υπάρξει οικονομική βοήθεια ή και συνεργασίες μεταξύ τεκτόνων, όπως όμως θα μπορούσε να συμβεί σε οποιοδήποτε άλλο χώρο, (κλαμπ ή δεν ξέρω τι άλλο), στο οποίο δημιουργείς ένα μεγάλο κύκλο γνωριμιών.
Το ότι γίνεσαι μέλος και σου δίνουν λεφτά ξεχασε το δεν ισχύει

Ελπίζω να βοήθησα λίγο

Edited by - Gothic on 01/09/2004 12:52:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 15:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:

Από εκεί και πέρα απαντώντας και στην φίλτατη Gretel, η οποία ομολογώ πως μου έχει λείψει από τις συζητήσεις των Forums.

Μεταξύ της Μεγάλης Στοάς της Ελλάδος και της Μεγάλης Μικτής Στοάς της Ελλάδος δεν υπάρχουν διαφορές σε θέματα τυπικού ( Σκωτικός Τύπος ), αλλά σε θέματα αποδοχής κανονικότητας ( αμιγής-μικτός ). Απ’ όσο δύναμαι να γνωρίζω μέσα από συζητήσεις πριν από 4 χρόνια είχε γίνει μια προσπάθεια σιωπηλής συνεργασίας η οποία έπεσε στο κενό λόγο αντίδρασης των καρεκλοκένταυρων. Ίσως στο μέλλον να τα καταφέρουν.


ΛΟΓΩ ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΩΝ ΦΙΛΕ ΡΑΜΟΓΛΟΥ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΑ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΙΚΤΗ ΣΤΟΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΙΚΤΗ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΛΙΚΟ ΟΝΟΜΑ -ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΝΟΜΙΖΩ-.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 17:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητή gretel,

όπως φαίνεται στην ιστοσελίδα των δύο Ταγμάτων, το μεν "Ανθρώπινο Δίκαιο" αποτελεί παράρτημα (Ελληνική Ομοσπονδία λέει) του Διεθνούς Μεικτού Τεκτονικού Τάγματος "Le Droit Humain", το οποίο ήταν και το πρώτο Μεικτό Τάγμα, το οποίο ιδρύθηκε παγκοσμίως με έδρα τη Γαλλία, το δε Διεθνές Μεικτό Τάγμα "Δελφοί" αποτελεί αυτόνομη δύναμη, η οποία ιδρύθηκε στην Ελλάδα αρχικώς και εν συνεχεία επεκτάθηκε.

Δεν ξέρω αν κάλυψα το ερώτημά σου. Αλλά κι αν δεν το 'χω κάνει, κάπου εδώ θα είναι κι ο αγαπητός παλιο- Ramoglou, να βοηθήσει...

Ένα πάντα (ειλικρινώς) εξυπηρετικό κορίτσι!
Ξέρει και να μαγειρεύει "Coq au vin"...


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 18:56:46  Εμφάνιση Προφίλ
Το Droit Humain είναι το εν Ελλάδι παράρτημα του Γαλλικού ομώνυμου Τάγματος, η πρώτη εν Ελλάδι Στοά δημιουργείται υπό την δικαιοδοσία των Γάλλων το 1926 στην Αθήνα από εκεί αρχίζει η ιστορία του Μεικτού Τεκτονισμού στην Ελλάδα.

Στην πορεία τα διάφορα Μεικτά Τάγματα της Ευρώπης τα οποία είναι κάτω από την Γαλλική Στέγη αυτονομούνται, τελευταία ( 1996 ) αυτονομείται η Ελληνική πτέρυγα και δημιουργείται το Διεθνές Τεκτονικό Τάγμα Δελφοί και η Μεγάλη Μικτή Στοά της Ελλάδος.
Το 2001 εντάσσεται και αναγνωρίζετε από το CLIPSAS την διεθνή ομοσπονδία των ελευθέρων Τεκτονικών Ταγμάτων.

Αυτά είναι τα ιστορικά δρώμενα.

Το κομμάτι του Droit Humain λοιπόν που έχει απομείνει και παραμένει προσκολλημένο στη μητέρα Γαλλία είναι η μία διαφορά και το Ελληνικό Αυτόνομο κομμάτι από την άλλη.
Οι «Δελφοί» έχουν υπό την σκέπη τους της Μεγάλες Μικτές Στοές Βουλγαρίας, και Ρουμανίας – Μολδαβίας.

Και οι δύο λειτουργούν με τον Αρχαίο και Αποδεδειγμένο Σκωτικό Τύπο.

Διακοπές τέλος, ώρα για πράγματα που έχουμε αφήσει εν εξελίξη


Ο κακός λύκος


Edited by - Ramoglou on 01/09/2004 18:59:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 19:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Φιλε Φοινικα λες:

quote:
Τα στοιχεία αυτά υπάρχουν συμβολικά δεν είναι ρόλοι. Δεν είναι αρχαίο θεατρικό δρώμενο μόνο με άνδρες από ότι καταλαβαίνω. Όσο για το υπονοούμενο το θεωρώ φτηνό για τη συζήτηση...

Δεν υπαινισσομαι κατι! Απλα μια απορια εξεφρασα με μια δοση χιουμορ! Συνεχιζοντας ρωτω, μηπως για αυτο το λογο οι Αγγλοι ειναι ολιγον θυληπρεπεις?
Για μιλησω σοβαρα, νομιζω οτι η παραπανω ερωτηση μου αποτελει και ενα απο τα επιχειρηματα οσον ειναι προσκειμενοι στον Μεικτο. Για να μην παρεξηγηθω, θα πω οτι δεν εχω προθεση να θιξω κανεναν!

quote:
Καταλαβαίνω ότι αυτή η Τέχνη που λες είναι βιωματική εμπειρία. Η προσωπική εργασία είναι απαραίτητη, αλλά όπως σε όλα τα μυστήρια χρειάζονται και άλλοι μόνος σου δεν προχωράς. Άλλωστε όσο και να θεωρείς ότι είσαι κάτι σπουδαίο, αν οι άλλοι δεν το πιστεύουν δεν είσαι τίποτα. Βέβαια μου λένε ότι υπάρχουν και κάποιοι που έχουν πάρει όλους του βαθμούς και ακόμα είναι αμύητοι...

"Δεν λες κουβεντα. Κρατας κρυμμενα μυστικα και ντοκουμεντα." Με αλλα λογια, δεν απαντησες στην ερωτηση μου περι Υψηλης Τεχνης. Οσο για τους αλλους -και εδω διαφωνω μαζι σου- πιστευω οτι δεν κανω οτι κανω μονο και μονο για να γινω αποδεκτος απ' τους αλλους. Οποιος λεει οτι η προσωπικη του εξελιξη εξαρταται απο αλλους, μαλλον λαθος δρομο περπατει. Η ερωτηση περι Βασιλικης Τεχνης ισχυει και για οποιονδηποτε γνωριζει...


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 19:36:26  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ MoonDragon

Όταν δε μπορείς να διαχωρίσεις το αστείο από το σοβαρό και σε κάποιες στιγμές τα συνταυτίζεις και τα διαιωνίζεις πως θα ήθελες να μπορέσεις να καταλάβεις της + , - ενέργειες που μπορεί να δρουν σε κάποιες καταστάσεις ;
Ίσως να νομίζεις πως όλες σου οι απορίες θα σου λυθούν με το να ρωτάς δεξιά και αριστερά προσπαθώντας να εκμαιεύσεις απαντήσεις. Όμως σου λέω με πραγματικά φιλική αγάπη πως δεν είναι ούτε ο σωστός τρόπος αυτός, ούτε ο ενδεδειγμένος, ούτε και ποτέ θα σου απαντηθούν τέτοιου είδους ερωτήματα από κάποιον άλλο.

Αν λοιπόν θέλεις να «μάθεις» θα πρέπει να κάνεις πολλά πράγματα που ως αρχή έχουν την καταστολή του προσωπικού εγώ και την υποταγή των παθών που κυριεύουν κάθε άνθρωπο.

Με την επιθετική δραστηριότητα και την τακτική του διαίρει και βασίλευε δεν δύνασαι να δεις το Φως όσο και να προσπαθείς.
Ο Δάσκαλος εμφανίζεται όταν ο μαθητής είναι έτοιμος.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 20:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
quote:

"Δεν λες κουβεντα. Κρατας κρυμμενα μυστικα και ντοκουμεντα." Με αλλα λογια, δεν απαντησες στην ερωτηση μου περι Υψηλης Τεχνης. Οσο για τους αλλους -και εδω διαφωνω μαζι σου- πιστευω οτι δεν κανω οτι κανω μονο και μονο για να γινω αποδεκτος απ' τους αλλους. Οποιος λεει οτι η προσωπικη του εξελιξη εξαρταται απο αλλους, μαλλον λαθος δρομο περπατει. Η ερωτηση περι Βασιλικης Τεχνης ισχυει και για οποιονδηποτε γνωριζει...



Φίλε MoonDragon,θα προσπαθήσω να σου δώσω μία απάντηση σχετικά με την Υψηλή Τέχνη και τον τεκτονισμό,από τα όσα γνωρίζω βέβαια.
Το ότι στον τεκτονισμό υπάρχουν δείγματα που υποδηλώνουν τη σχέση κάποιου τυπικού με την Υψηλή Τέχνη για μένα είναι ολοφάνερο.Κάποιος άλλος θα το αμφισβητήσει.Αυτό εξάλλου είναι και η ομορφιά του τεκτονισμού.Ότι δηλ. ο κάθε ένας ελεύθερα μπορει να υποστηρίξει την άποψή του,όποια και αν είναι αυτή.
Αυτά όμως τα δείγματα πρέπει να είσαι εσύ σε θέση να τα δεις μόνος σου και "εάν" βρεις και κάποιους άλλους που έχουν παρόμοια ενδιαφέροντα ...τότε είσαι τυχερός
Αλλά αν περιμένεις ότι ο τεκτονισμός ως τεκτονισμός θα σε βοηθήσει μεθοδευμένα στην κατάκτιση αυτής της γνώσης...φοβάμαι θα απογοητευθείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 21:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Φιλε Ραμογλου.
Στο προηγουμενο μηνυμα μου τονισα: "Για να μην παρεξηγηθω, θα πω οτι δεν εχω προθεση να θιξω κανεναν!" Δεν το καταλαβες!

quote:
Όταν δε μπορείς να διαχωρίσεις το αστείο από το σοβαρό και σε κάποιες στιγμές τα συνταυτίζεις και τα διαιωνίζεις πως θα ήθελες να μπορέσεις να καταλάβεις της + , - ενέργειες που μπορεί να δρουν σε κάποιες καταστάσεις ;
Ίσως να νομίζεις πως όλες σου οι απορίες θα σου λυθούν με το να ρωτάς δεξιά και αριστερά προσπαθώντας να εκμαιεύσεις απαντήσεις. Όμως σου λέω με πραγματικά φιλική αγάπη πως δεν είναι ούτε ο σωστός τρόπος αυτός, ούτε ο ενδεδειγμένος, ούτε και ποτέ θα σου απαντηθούν τέτοιου είδους ερωτήματα από κάποιον άλλο.

Πρωτον, δεν ρωτω δεξια κι αριστερα. Ρωτω σε συγκεκριμενο θεμα και συγκεκριμενα ατομα.
Δευτερον. Δεν προσπαθω να εκμαιευσω καμια απαντηση. Αν ρωταγα εκ του πονηρου θα ηταν και διαφορετικος ο τροπος μου! Μιλαω ντομπρα και σταρατα...

quote:
Αν λοιπόν θέλεις να «μάθεις» θα πρέπει να κάνεις πολλά πράγματα που ως αρχή έχουν την καταστολή του προσωπικού εγώ και την υποταγή των παθών που κυριεύουν κάθε άνθρωπο.

Ειναι δεδομενο οτι η αυτοβελτιωση ειναι μοναχικος δρομος. Δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει καποιος να κρινει το ποσο εχει εξελιχθει ή οχι ενας συνανθρωπος του. Απ' τα λεγομενα του ή απ' τις πραξεις του? Μαλλον και απ' τα δυο. Ομως εγω φιλε Ραμογλου, που επραξα λαθος?

quote:
Με την επιθετική δραστηριότητα και την τακτική του διαίρει και βασίλευε δεν δύνασαι να δεις το Φως όσο και να προσπαθείς.
Ο Δάσκαλος εμφανίζεται όταν ο μαθητής είναι έτοιμος.

Δεν καταννοω που ημουνα επιθετικος! Γιατι το γυριζεις επι προσωπικου? Με χαρακτηριζεις επιθετικο και διαβολο (εκ του διαβαλω)! Γιατι? Νομιζω μεχρι τωρα ημουνα κυριος απεναντι στους συνομιλιτες μου. Κι ετσι θα συνεχισω να ειμαι...
Δεν καταλαβαινω την οποια επιθεση! Δεν κρατω καμια κακια και θα σεβαστω την αποψη σου... ηταν καθικον μου ομως να ορισω τη θεση μου.



''Confirmo o Deus potentissimus''

Edited by - MoonDragon on 01/09/2004 21:32:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 21:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Φιλε Gothic.
Σ' ευχαριστω για την απαντηση σου. Δεν θα προχωρησω σε περαιτερω αναλυση, αφου κατι τετοιο καταλαβαινω δεν ειναι επι του παροντος!



''Confirmo o Deus potentissimus''

Edited by - MoonDragon on 01/09/2004 21:32:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2004, 04:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Για να αλλαξουμε θεμα.
Ξερει κανενας τα τυπικα και η διαδικασια της μυησης αν βασιζονται σε αρχαια μυστηρια? Αν ναι, σε πια εποχη αναγονται?


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2004, 06:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ MoonDragon, υπάρχει ένας πτωχός συγγραφέας, ο οποίος έφαγε δεν ξέρω κι εγώ πόσες ώρες απ' τη ζωή του για να μελετήσει και να ερευνήσει...

Το πόνημά του είναι ένα μικρό βιβλιαράκι 140 σελίδων όπου αναλύει πλήρως το ερώτημά σου.

Ψάξε λίγο μερικά θέματα και σχημάτισε την γνώμη σου.
Αυτά είναι σοβαρά ζητήματα, για να αναλύονται σε ένα ποστ.
Άσε που κινδυνεύουμε να πλακώσουν κι όλα "τα μωρά στην πίστα"...


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2004, 09:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Φιλη Zadok,
καθοτι εχω ΙQ... ραδικιου και μνημη... χρυσοψαρου, μηπως θα σου ηταν ευκολο να μου θυμισεις σε ποιο βιβλιο αναφερεσαι?

quote:
Άσε που κινδυνεύουμε να πλακώσουν κι όλα "τα μωρά στην πίστα"...

Xμμμ... νομιζω το επιασα το υπονοουμενο!

Edited by - MoonDragon on 02/09/2004 12:23:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2004, 15:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ MoonDragon,

θα ήθελα να μου επιτρέψεις να μην σπεύσω να σου δώσω έτοιμη την απάντηση αυτή τη φορά για τους εξής λόγους:

Κατ' αρχήν δεν πιστεύω ότι έχεις IQ ραδικιού.

Κατά δεύτερον, μπορείς να προμηθευτείς βιταμίνες και να τονώσεις την μνήμη σου (να προτιμήσεις αυτές με Γκίνκο).

Κατά τρίτον, θεωρώ ότι μεγάλο μέρος της εσωτεριστικής μας εξέλιξης βασίζεται στην προσωπική αναζήτηση, η οποία θέτει και τις βάσεις της κατανόησης και της διεύρυνσης των αισθήσεων.

Έτσι, σου συνιστώ να ανατρέξεις στις σελίδες του παρόντος τόπικ (δε σου βάζω και πολύ δύσκολα) και να μελετήσεις την υπάρχουσα βιβλιογραφία.
Μετά πάλι εδώ είμαστε...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΡΟΔΟ
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2004, 18:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΡΟΔΟ
Αγαπητέ Zadok, ψαχνω για ένα αντίγραφο του εγγράφου Q.
Αν έχεις σχέση με το μέρος απο όπου προέρχεται ο θυρεώς της φωτογραφίας, ίσως με φωτίσεις που να απευθυνθώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διας
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2004, 18:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διας
Φιλη Zadok,
η μεχρι τωρα βιβλιογραφια ειναι η εξης:

  • C.W. LEADBEATER, Freemasonry and Its Ancient Mystic Rites

  • Α Χ. Ριζόπουλος, Ελληνικό Τεκτονικό Εγχειρίδιο, Αθήνα: εκδ. Τετρακτύς, 2002

  • Κ.Β. Jackson, Beyond the Craft, Lewis Masonic Books, 1998

  • E Saunier, Encyclopedie de la Francmaçonnerie, Paris, 2000

  • A E Waite, The Secret Tradition of Freemasonry

  • W.L. Wilmshurst, The Masonic Initiation, William Rider & Sons Ltd.

  • W.L. Wilmshurst, The Meaning of Masonry, Gramercy Books

  • Ν.Κ. Λάος, Άνθρωπος - Το Μέγα Σύμβολο του Μυστικισμού, Αθήνα: εκδ. Παρασκήνιο, 2003

  • Α Pike, Morals and Dogma of the Ancient and Accepted Scottish Rite of Freemasonry, Kessinger Publishing, 2002

  • A E Waite, The New Encyclopedia of Freemasonry, Gramercy Books

Οπως βλεπεις πουθενα δεν αναφερονται οι σελιδες των βιβλιων...
Βεβαια δεν εψαξα παραπανω (αν και υπαρχει πολυ πραμα) διοτι ξαναεπεφτα στις διαφορες λογομαχιες και κουραστηκα!
Παντως το βιβλιο που ειναι πιο κοντα σ' αυτο που αναφερεις μαλλον ειναι του Ν. Κ. Λαου, σελιδων 160. Δεν ξερω αν επεσα μεσα αφου ολα τα βιβλια ειναι αξιολογα, ανεξαρτητου ογκου!


''Confirmo o Deus potentissimus''

ex MoonDragon
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 01:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:

Αγαπητέ Zadok, ψαχνω για ένα αντίγραφο του εγγράφου Q.
Αν έχεις σχέση με το μέρος απο όπου προέρχεται ο θυρεώς της φωτογραφίας, ίσως με φωτίσεις που να απευθυνθώ.



Αν οι άνθρωποι μιλούσαν μόνο για όσα καταλαβαίνουν, η σιωπή που θα επικρατούσε στο κόσμο θα ήταν αφόρητη.


Φίλε πρώην MoonDragon,

ξεκίνα και θα βρεις τον δρόμο...

Να υποθέσω ότι άλλαξες nick, για να ταιριάζει περισσότερο με την ψηφιακή σου υπογραφή;

Η εικόνα μόνο δεν πολυταιριάζει κατά την γνώμη μου, αν και προσωπικά θα προτιμούσα τη συγκεκριμένη απεικόνιση από τις άλλες διαστάσεις...
Βλέπεις, τα λέει όλα μόνη της, αλλά ας μη σου δίνω ιδέες για τρίτο nickname.


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ανέσπερος Φοίνιξ
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 04:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ανέσπερος Φοίνιξ
ΘΕΜΑ ... "ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ή ΜΑΣΟΝΙΑ"

ΙΔΟΥ ΤΟ ΚΑΛΛΟΣ, Η ΙΣΧΥΣ ΚΑΙ Η ΣΟΦΙΑ

ή αλλιώς τα highlights του topic "Λαξεύοντας τον ακατέργαστο λίθο..."

quote:
αν έχεις παρακολουθήσει τις συζητήσεις στις οποίες έχω συμμετάσχει (αφού όπως μας έγραψες, μας παρακολουθείς καιρό γενικώς), θα πρέπει να γνωρίζεις ότι δε συνηθίζω να ειρωνεύομαι τους συνομιλητές μου πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων, οι οποίες ανήκουν στην σφαίρα της αμοιβαιότητος...

quote:
Ολα τα γνωστά και μη εξαιρετέα μασονάκια περασαν να πουν τί?
Τις γνωστες π@π@ριες για τυπικά - παραδόσεις - κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π.
Να ρωτήσω λοιπό όλους εσάς που υποτίθετε οτι προάγεται το πνεύμα.
Στο 2004 πώς γίνεται να μην δέχεστε γυναικες και μαύρους στις στοες σας? Ρε μπας και είστε ανέραστοι και ρατσιστές?
Εξηγήστε μου ακομα αν αποδεχεστε το μέλος FM που σας έκανε τα τοπικς (ας μην πω πως. Ξέρετε, εκει που ασκειτε το αρχαιότερο επάγγελμα).
Ε ρε γιαουρτι που πάει χαμένο.

quote:
ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΤΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΓΕΝΗΣ ΕΙΣΑΙ (ΔΥΣΤΗΧΩΣ) ....
ΑΠΛΑ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ....

quote:
Ρε αυτός ήταν στους Κου Κλουξ Κλαν ( πιφ κλαν κιόλας ) και μετά πήγε και κλείστηκε μέσα σε μια Στοά για να μελετήσει λέει τον Τεκτονισμό ! Αι ρε ζαγάρ που μου θές και μελέτες, εδώ έγραψες το Morals and Dogma και άλλα διαβάζω εγώ, άλλα η Zadok και άλλα ο φίλος μου, Tekila έπινες όταν το έγραφες ;

quote:
Αλήθεια, διαβάζεις τί γράφεται ή "τσάμπα καίει η λάμπα";

quote:
Φίλοι σου τα 'πανε ή είχες την τιμή να γνωριστείς με τους Συνταγματάρχες και σ' ενημέρωσαν;

quote:
Αγαπητέ μου, αναγνώρισες την Αυτού Μεγαλειότητά μου και μου απευθύνεσαι στον πληθυντικό!!!

quote:
Ρε μάγκα Ζαδόκ γιατί δεν απαντάς και κάνεις τσιριμόνιες ;Αμα φοράς παντελόνια και είσαι παλικάρι να μας απαντήσεις και να αφήσεις τα σουξου μουξου μανταλάκια. Είπαμε οι μασόνοι είναι αντίχριστοι ( ουυυυ 666 ουυυυυ ) το διαβάσαμε και στη δήλωση της Παπικής Εκκλησίας, όπου οι μόνοι θεματοφύλακες της γνώσης έχουν το δικαίωμα να μιλούν εξ ονόματι του Υψίστου.Τι τον περάσατε ρε τον Πάπα κανα ζαγάρι που δε ξέρει που παν τα τέσσερα ;Ξέρετε ρε ότι αυτός έχει διαβάσει πολλά βιβλία και μιλάει πολλές γλώσσες ;Άσε που μιλάει και απ’ ευθείας με τον Ύψιστο κάθε μέρα.Ποιος είσαι εσύ ρε μάγκα που θα κρίνεις τους φρουρούς της πίστης ;Τι πάει να πει αν είναι Καθολικός, Ορθόδοξος, Ευαγγελιστής, Κόπτης ή ότι άλλο ;Είναι Χριστιανός και ανήκει στα Τάγματα Ασφαλείας του Παραδείσου.Από πού νομίζεις θα περάσεις για να πας στον Παράδεισο ;Απ τον Άγιο Πέτρο ; Χα !Δε στα μάθανε καλά !Μόλις πάς εκεί πάνω επειδή πάνε πολλοί κάθε μέρα θα δεις ότι δίπλα στον Άγιο Πέτρο είναι τα σώματα ασφαλείας και ξέρουν ποιος ήταν μασόνος και ποιος ήταν σατανιστής κλπ και τον δείχνουν στον Άγιο Πέτρο ώστε να μην περάσει μέσα και κάνει το Βασίλειο του Ιησού μπορντέλο.Άντε γιατί μας λέτε ότι θέλετε και εμείς καθόμαστε και σας διαβάζουμε και έχουμε ξεφύγει από το σώμα της Εκκλησίας .Δε θα μας παρασύρετε εσείς βρε στο δρόμο του αντίχριστου, δε θα μας κάνετε να πιστέψουμε ότι θέλετε.Μας βρήκατε γιδοβοσκούς και πάτε να μας κάνετε ζάφτι ;Αμ δε είναι πονηρός ο Βλάχος !Οι τσοπάνοι με αναγνωρίζουν ως Βουκόλο !!!

quote:
Μηπως εισαι και μαντης εκτος απο ψυχιατρος, ψυχολογος , αρχιτεκτονας, μουσικος, ζωγραφος,αεροσυνοδος , πιλοτος, καθηγητρια γαλλικων, αγγλικων, γερμανικων, ιταλικων, ισπανικων( ρε Μητσοοοο πες καμια ξενη γλωσσα ρεεεεεεε) και σουαχιλι (ωραιος ο Μητσος!!!) ????

quote:
Ποιός ξέρει τι ρουφιανές πήγε να κάνει ο παλιομασώνος!!!

quote:
Den Ulv θα ήθελα να ξέρω αν όλα αυτά που γράφεις τα έχεις κατανοήσει και τα πιστεύεις ή είναι αποτέλεσμα της κατήχησης, της πλύσης εγκεφάλου και του ξύλινου λόγου που σας μαθαίνουν στην Χρυσή Αυγή.

quote:
Είστε ανόητος κύριε. Δεν είμαι κάν ¨Ελληνας Πολίτης, πολλώ δε μάλλον μέλος της Χρυσής Αυγής. Εκτός απο ψευδό Νεο-Ναίτης του S.Μ.Τ.Ο.J. όπως υποδηλώνετε ότι είστε, φαίνεται ότι είστε ακόμη αδαής και αμόρφωτος. Δεν καταλαβαίνετε λέξη απο αυτά που γράφω, γιατί είσαστε άσχετοι με την Βιβλιογραφία περί των Νεο-Ναιτών.

quote:
Τελικά Μασώνοι ή όχι Μασώνοι, απο την βλακεία του Den Ulv κανείς δεν μας-σώνει..

quote:
Ήρθε ο άνθρωπος που ξέρει και σας τα αράδιασε όλα τα στοιχεία και εσείς περί άλλων τυρβάζατε ( δηλαδή τυριά-βάζατε ) ! Αι ρε ζαγάρια να ξεστραβωθείτε στα site που σας δίνουν, άντε να διαβάσετε τι είναι αυτοί οι μασόνοι.Αμ η άλλη που ψάχνει να βρει και τι είναι αυτοί ! Τι σε κόφτει εσένα καλήμ ; Σάμπως και θα σε δεχτούν ποτέ εσένα εκεί μέσα ;;;;; Στο σύλλογο που έχουν για τσάι θα σε στείλουν και το πολύ πολύ να κάνεις και την Παζαΐτη σε κοινωνικές εκδηλώσεις. Την Σημήτενα δε τη δεχτήκανε και έκανε την οικοδέσποινα στον Klinton-Πλύντον. Αί ταγάρια που μου θέτε και μασονίες λές και είσαστε του κεφαλαίου. Αμ ο άλλος που μου θέλει να είναι και Ιππότης !!!! Τι λέ ρε ; Αλήθεια ; Και που είναι ρε το άλογο σου ;;; Εγώ έχω 320 άλογα και δε μου δώκανε στολή μεταλλική αλλά υφασμάτινη και χρωματιστή, εσένα θέλω να σου δώκουν τη μεταλλική και να περπατάς στην Πανεπιστημίου μέρα μεσημέρι με 45 βαθμούς και να πουλάς τα απούλητα εισιτήρια της Ολυμπιάδας μήπως και σου δώκει άλογο η Γιάννα ! Αι τραβώ στην στάνημ γιατί με περιμέν κι γίδαμ !!!!!!

quote:
Κατά 2ον, θα βριστούμε γιατί είπες ότι είσαι Ολυμπιακός.. εγώ θα σε πω άει ρε γαβρόψαρο.. εσύ θα πεις "τι ειπες ρε βούλγαρε".. εγώ θα σου πω άει και πνίξου κλπ κλπ οπότε πάμε παρακάτω..

quote:
Σε ευχαριστω αγαπημενη μου. Εισαι πολυ γλυκια...Αλλα ειναι αγενεια να μην προσφερεις και στους αλλους συνομιλητες μας. Οποτε να τους δωσω εγω μια χωρις ζαχαριτσα , για να μην παχυνουν, καλοκαιρι ηρθε, και να τους πω: Καλυτερα να μασ-ων-ας παρα να μιλας.... Παντως καλη η τσιχλιτσα σου, απο τζουφιο την πηρες και ΄συ?

quote:
Απ’ ότι διαβάζω το Ζαδόκ είναι γυναίκα !Άρα πάνε άσκοπα τα λόγια μου περί παντελονιών !Συγνώμη Ζαδόκ μπορείς να φοράς τα παντελόνια σου ελεύθερα, έτσι κι αλλιώς δε μασόνοι τίποτα σ’ αυτή την νέα εποχή.Πάντως τα όνειρα σου περί μικτού Τεκτονισμού στην Ελλάδα πάνε περίπατο απ’ ότι διαβάζω.Και εσύ με την Ελπίδα λοιπόν για τσαγάκι και μπριτζ σε κάποια βεράντα της Εκάλης τις ζεστές νύχτες του Καλοκαιριού.Εκεί πάνω στον πράσινο τάπητα του τραπεζιού.Ελπίδα άσε κάτω τα ΤΑΡΟ σε βλέπω !!! Δεν παίζουμε κουμ καν και θανάση με αυτά τα χαρτιά παιδάκι μου !!!Α πα πα πα τι είν τούτο ρε ;;;;;Και κάτι άλλο, όλοι θα θέλαμε να δούμε τι είπαν οι φίλοι σου οι μασόνοι για τα λάθη που αναφέρεις, οπότε περιμένουμε να μας πεις.( Αν μ’ αρέσουν αυτά που θα πουν οι φίλοι σου, θες να γνωριστούμε και μετά να με γνωρίσεις σ’ αυτούς ; )Σανενακ ΑΨΟΓΟΣ !Αχ πλάκωσαν οι ζέστες και εδώ στο βουνό δε φάνηκε ακόμα καμιά τουρίστρια !!!!

quote:
"έχεις πέσει στο τρυπάκι... και τσιμπάς το δόλωμα σα χάνος"

quote:
Κάπου διάβασα ότι η ειδικότητά σου είναι στην προώθηση γυναικείων προϊόντων ή κάτι τέτοιο; Εν πάσει περιπτώσει, αν δεν υποσχεθείς βόλτα με το κότερο, δε λέω τίποτε...Όσο για το τσάι και την μπιρίμπα, έχε υπόψιν ότι στο σκάκι σκίζω... τα ρούχα μου!!! (όσοι είναι τέκτονες εδώ μέσα και έχουν φτάσει στον 23ο βαθμό καταλαβαίνουν τί εννοώ)

quote:
Ψίτ Λύκος εδώ μέσα είμαι μόνο εγώ, και μάλιστα κακός και με φώτο και υπογραφή. Ram-Oglu, άσε τις μαγκιές γιατί απο κεί που έρχομαι δεν περνάνε. Απ την άλλη, άσε τις γυναίκες και πάμε μια ανάλυση οι δυο μας. Ερώτηση – Απάντηση , χωρίς τζιριτσάντζουλες και τσιριμόνιες. Όταν θα μιλάς μαζί μου μαγκάκο, θα παρατάς την Τουρκική και θα πιάνεις την Ελληνική ή την Ελληνο-Σλαβική, και εάν δεν μπορείς να την μιλήσεις θα μιλάς Εγγλέζικα, verstanden?
Για να επισκεφτούν κάποιο φίλο οι Τέκτονες πρέπει να είναι 3-5-7 ?
Αν πάει κάποιος μόνος ή με ένα ακόμα Τέκτονα μια επίσκεψη δε μπορεί να το κάνει ? Αυτό είναι ερώτηση Ράμογλού? Ποιά είναι η σημασία του ΤΡΙΑ-ΠΕΝΤΕ-ΕΠΤΑ Ραμογλού? Πηγαίνουν οι Χιώτες τρείς-τρείς Ράμογλού? Ε? Η απάντηση είναι ότι ναι μπορεί.

quote:
Πρώτα θα βρεις τι είναι το RAM και μετά θα μιλήσουμε για το Oglu. Όσο για τις μαγκιές .......... Οι λέξεις που ανέφερα δεν ανήκουν στην Τουρκική διάλεκτο αλλά στην Ελληνική αργκό. Γκέ γκέ ή νούκου γκέ γκέ ; Γιατί μπερδεύεις το 3-5-7 με την ερώτηση αφού η απάντηση είναι «ναι μπορούν» ; Θές να δείξεις ότι ξέρεις τι συμβολίζει το 3-5-7 ; WOW ! Τέρας γνώσης !!! Καλά δε σου βάζω πολλαπλασιασμό για να μην μπερδευτείς μίας και δε θα ξέρεις.

quote:
Μιλάς και Αλβανικά βλέπω. Εύγε. Εγκώ ξέρει τι αυτό έιναι. Αυτό εσύ ξέρει?

quote:
Αγαπητή μου, πήγαινε στη γωνία να δείς αν έρχομαι

quote:
Αγαπητέ μου, εκεί που είσαι ήμουν κι εκεί που είμαι δε θα 'ρθεις! Άσε που ρώτησα και στο περίπτερο κι ούτε που σε ήξεραν. Λοιπόν, ηρέμησε λιγάκι, γιατί θα σκίσεις κανα καλσόν...

quote:
Άμα βρεις και σε ποιά γωνία πήγα, κερδίζεις τσιχλίτσα από τον τζούφιο περιπτερά.

quote:
Τα παράπονα σου στον Anderson !!!!! Και μην εκνευρίζεσαι, stay cool babe ! Ακόμα και όταν σε ξεγυμνώνουν και σου δείχνουν την αμάθεια σου. Είδες κανένα Αμερικανάκι στη Μύκονο να εκνευρίζετε όταν το ξεγυμνώνουν ;;;

quote:
γκρετελ εχεις να πεις κατι για οσα ειπα. Πως? Οχι? Ε τοτε κατσε στα αυγουλακια σου και μην ασχολεισε. Αιντε με τους εσωτερισταδες των στοων και των σαλονιων.

quote:
ελα ρε εσυ που το παιζεις πως εχεις τους νεους βαθμους του σκωτιμου γιατι καταποιες την γλωσσα σου μονο στις χαζοψυχες (ορα ατμα) τα λες eτουτα μαγκα χωρις φτερα ,διχως πουπουλα παγω...:-):ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ μπαγασακο:-)

quote:
Άντε μωρέ παλικάρια ορμάτε, είναι βαριά βαριά η βούρτσα του Τσολιά !

quote:
Αφού το πιστεύεις αυτό, κουκλί μου, γιατί μας "πρήζεις";

quote:
Το νέο μέλος Vasilakis (Kailas ?) μας αναφέρει εδώ τις πολύτιμες πληροφορίες του, τις οποίες συνέλεξε μετά από κοπιαστική έρευνα για το θέμα του Τεκτονισμού ανά την υφήλιο.

quote:
Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΒΡΕ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΤΟΥΣ ΦΟΒΑΣΕ ΩΡΕ ΜΑΣΚΑΡΑ, ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑΣΜΕΝΟ ΚΑΡΑΚΑΤΣΟΥΛΙΟ!

quote:
Όχι δεν είναι δραπέτης ψυχιατρείου είναι απλά στερημένη/ος.

quote:
Είναι λογικό το συμπέρασμά σου και ανάλογο του μορφωτικού επιπέδου, το οποίο μας επέδειξες, αφού οι αμαθείς μη γνωρίζοντας να γράφουν, δεν γνωρίζουν και να διαβάζουν.

quote:
Μην Δημαγωγείς λοιπόν και μίλα καθαρά και πες ότι έχεις να πεις.Απλά φρόντισε αυτά που λες να έχουν έναν ειρμό αν μη τι άλλο λογικό και προσπάθησε να καταλάβεις τι γράφουν οι άλλοι, αφού δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις εσύ.

quote:
Μακαρι, η σημερινη μασονια να ειχε τα φωτα της αρχαιας...Αλλα που Φωτα...Αυτοι σας τα δωσανε και εσεις τους τα αλλαξατε....!!!

quote:
Για να δούμε εδώ τί έχεις να μας πεις απ' τη ζωή σου...

quote:
Λοιπόν, έως τώρα δε σε είχα κατατάξει στα αυτιστικά κι έτσι θεωρώ ότι μπορείς να απαντήσεις:

quote:
Είσαι εσύ Έλληνας και δεν είμαι εγώ; Ξέρεις κι από Ελληνικά δικαιώματα; Συνέχισε να πιπιλάς την καραμέλα...

quote:
Ραμογλου, είσαι βρέφος; Είσαι χθεσινός; Τι είπες ρε αθεόφοβε; Ρε Ράμογλου, μας δουλεύεις ρε παλληκάρι μου ή μήπως την ψάχνεις περίεργα΄; Το εγώ ποιών ρε πεθαμένε; Κάνεις κάτι άλλο απο το να επικαλείσαι τον θάνατο; Ρε Μασονίσκο του κερατά, τί σκατα ερωτήματα βάζεις; Σε είχα και σε εκτίμηση , αλλά επέλεξες να γλυστρήσεις απο κάτω... Τόσο πολύ τελικά αξίζει η ζωούλα σου;

quote:
σεβαστή για κάνε μια δοκιμή όπως γράφει ο Δημ. ίσως να πάψεις να λες αηδίες

quote:
Ποιό ψέμα μου, βρε ανόητη Τούλα (ξέρεις εσύ γιατί σε λέω έτσι);


'Ενα καθόλα επίκαιρο σχόλιο του σοφού Spiral που έγινε σε άλλο τόπικ και που χαρακτηρίζει αυτό που μας μαστίζει.

quote:
Εκείνα που με ενοχλούν είναι η έλλειψη σεβασμού στη γνώμη των άλλων και η ανταλλαγή προσβολών που μόνο εσωτεριστικό πνεύμα δεν εκφράζουν, καθώς και -πολύ περισσότερο- το ξεκίνημα τόπικ με αφετηρία την εμπάθεια και με εμφανή πρόθεση εξ αρχής να κηλιδωθούν ιδέες ή πρόσωπα.

Μπορεί αντικειμενικά (όσο μπορούμε να είμαστε αντικειμενικοί) να υπάρχουν οι "καλοί" και οι "κακοί", αυτό όμως δεν σημαίνει ότι οι "καλοί" νομιμοποιούνται να επαναφέρουν τους "κακούς" στα μέτρα που οι "καλοί" ορίζουν- ειδικά μάλιστα όταν οι "κακοί" απλώς είναι "κακοί" χωρίς να αποτελούν... δημόσιο κίνδυνο.

Πού είναι λοιπόν το δικαίωμα της πνευματικής (τουλάχιστον) ελευθερίας όταν οι (συχνά αυτοπροσδιοριζόμενοι) "καλοί" διεκδικούν το απόλυτο και συμπεριφέρονται ως δυνάστες;

Ψιλά γράμματα και σαφέστατα συμβαίνουν όχι μόνο και εκτός Esoterica, αλλά παντού στον κόσμο. Θα μου άρεσε αν το Esoterica παρενέβαινε όπου χρειαζόταν και μετρίαζε την ανοχή του, γιατί άλλο ελευθερία έκφρασης και άλλο ασυδοσία. Εσύ, για παράδειγμα, τι θα έκανες ως οικοδεσπότης αν ερχόμουν σπίτι σου και άρχιζα να βρίζω ασύστολα ένα φιλοξενούμενό σου; Θα καθόσουν με σταυρωμένα χέρια και θα παρακολουθούσες τον καυγά;
Αντίστοιχα λοιπόν, αν εγώ δικαίως ή αδίκως δεν χωνεύω τους Χ, έχω όλη την άνεση να ανοίξω ένα τόπικ, να τους χαρακτηρίσω με όποια επίθετα μου αρέσουν, να επιστρατεύσω όσα "επιχειρήματα" ξετρυπώσω εναντίον τους (παραβλέποντας βέβαια κάθε στοιχείο υπέρ τους), να βρω και φανατισμένους συμμάχους και να αρχίσει ο πόλεμος. Κάπως έτσι και οι φίλοι μου οι Σταυροφόροι, στο όνομα του "δικαίου" έσφαξαν μέχρι και Χριστιανούς ακόμα.

... Τέτοιες σκέψεις έχουν διατυπωθεί κι άλλες φορές. Συχνά όμως τα άγρια διώχνουν τα ήμερα, οι ηπιότεροι απογοητεύονται και επικρατούν οι φωνακλάδες. Φυσικά, αυτό γίνεται και "έξω". Όμως εδώ είμαστε "έσω"- ή τουλάχιστον υποτίθεται.


Είναι ίσως καιρός να οργανωθούν κύκλοι και δώματα και εδώ...

Γιατί βέβαια μπορεί οι "στοές" με "σεβασμίες" άτομα επιπέδου γνωστών αστρολόγων και καφετζούδων να κρατάνε τα μέλη τους για να γράφουν νούμερα και να μαζεύουν χρήματα, αλλά αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι κοινωνούν και μυστήρια. Γιατί τα μυστήρια είναι ζωντανά και τους μη ταπεινούς και μετανοώντες τους ξερνάνε. Είναι βαρύ το πέπλο της Ίσιδος για αμυήτους.


Μη δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 11:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Επειδή το θράσος είναι ίδιον των νεαρών και δη ασυλλόγιστων, δε με εντυπωσιάζει που τώρα επικαλείσαι το "σοφό" Spiral.

Αντίθετα, το βρίσκω ένδειξη προόδου εκ μέρους σου.

quote:
Είναι ίσως καιρός να οργανωθούν κύκλοι και δώματα και εδώ...

Γιατί βέβαια μπορεί οι "στοές" με "σεβασμίες" άτομα επιπέδου γνωστών αστρολόγων και καφετζούδων να κρατάνε τα μέλη τους για να γράφουν νούμερα και να μαζεύουν χρήματα, αλλά αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι κοινωνούν και μυστήρια. Γιατί τα μυστήρια είναι ζωντανά και τους μη ταπεινούς και μετανοώντες τους ξερνάνε. Είναι βαρύ το πέπλο της Ίσιδος για αμυήτους.




Εδώ βλέπω ότι κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

Εύγε!!! Άντε και εις ανώτερα...

Μην ξεχάσεις, φεύγοντας, άσε μας και το τηλέφωνό σου...

Μπορεί να χρειαστεί να μας πεις και τον καφέ.

...ή μήπως πήγες να σου πουν τον καφέ και δεν έμεινες ευχαριστημένος;

Θες και να σηκώσεις το πέπλο της Ίσιδας...

-----

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 03/09/2004 11:26:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy