ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ή ΜΑΣΟΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
apistefta omorfos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 19:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apistefta omorfos
ZADOK,
ΕΔΩΣΕΣ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΥΝΟΜΩΣΙΟΛΟΓΙΑΣ.
ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΑΝ...ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ
ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ...ΦΤΑΙΜΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ
(ΚΑΙ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΡΗΜΗΝ ΜΑΣ).
ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ALOS,
ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΣΚΕΨΗ.
......................................................................
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ 11 ΚΑΙ 33
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΥΑΛΟ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΤΙ ΣΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ-
γιατί αυτή η μυστικοπάθεια?
και
γιατί ο τεκτονισμός έχει συνδεθεί με τους λεγόμενους ισχυρούς?
ΚΑΤΑ Τ'ΑΛΛΑ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ALOS,ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ
"ΚΡΑΝΙΟ ΚΑΙ ΚΟΚΚΑΛΑ",ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ "Κ" (ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΟΥ ΒΗΜΑΤΟΣ)
ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΣΟ ΡΕΠΟΥΜΠΛΙΚΑΝΟΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΙ.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.
ΑΥΤΟ ΜΕ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ ΣΚΕΠΤΙΚΟ-ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ-
ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΕΣΑΙ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΗ-ΚΑΙ ΠΛΟΥΣΙΑ- ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.
ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ
ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΝ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ.
ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΚΡΑΤΗΣΑ ΜΟΝΟ-
ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ,ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΑΤΙ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ "ΤΕΛΕΤΩΝ" ΤΗΣ(ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΚΤΙΡΙΟ
ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΑ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΓΕΙΛ),
ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ,ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΤΕΛΟΥΝ ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ.
ΓΙΑΤΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 21:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ 11 ΚΑΙ 33
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΥΑΛΟ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Φίλε μου, μήπως θα έπρεπε να ερευνήσεις λίγο περισσότερο αριθμολογία ή αριθμοσοφία;
Υπάρχουν και σχετικά τόπικς στο esoterica.
Μερικές φορές, για να μην πω πάντα, τα πράγματα είναι αρκετά απλά...

quote:
γιατί αυτή η μυστικοπάθεια?
και
γιατί ο τεκτονισμός έχει συνδεθεί με τους λεγόμενους ισχυρούς?

Εάν πρόσεξες πιο πάνω, που αναφερθήκαμε στις αρχές του Τεκτονισμού, δεν υπάρχει καμμία αναφορά σε μυστικοπάθεια ή σε επιλογή μελών με βάση το κοινωνικό τους στάτους.

Δεν ξέρω εάν έχεις ταξειδέψει στο εξωτερικό, εγώ έτυχε να σπουδάσω εκτός Ελλάδας και διαπίστωσα ότι αυτή η μυστικοπαθής εικόνα για τον Τεκτονισμό επικρατεί κυρίως στην Ελλάδα, όπου κάποια θέματα θεωρούνται ακόμα και απαγορευμένα να τα συζητάει κάποιος.

Είχα αναφερθεί σε κάποια βιβλιογραφία μερικές σελίδες πιο πίσω, η οποία δίνει αρκετά στοιχεία περί του θεσμού και μάλλον δεν υπάρχει μεταφρασμένη. Αυτά τα βιβλία, τα προμηθεύτηκα από συνηθισμένα βιβλιοπωλεία. Εν τω μεταξύ, απ' ότι έχω δει, υπάρχει και στην Ελλάδα αρκετά μεγάλη βιβλιογραφία.
Τόσο απλά...

Τώρα το γιατί κάποιοι πρέπει να δημιουργούν μύθους και θρύλους, μάλλον θα πρέπει να ερωτηθούν κιόλας οι ίδιοι γιατί το κάνουν.

Είναι ειλικρινά αξιοπερίεργο της ανθρώπινης φύσης το γεγονός ότι αν πέσει στα χέρια μας ένα βιβλίο, το οποίο εξηγεί με απλότητα και σαφήνεια κάποια ζητήματα και ένα άλλο, το οποίο μυθοποιεί τις καταστάσεις και τις συνδέει με εξωκοσμικά στοιχεία, αυτό που θα μας συνεπάρει και θα μας "μιλήσει", θα είναι το δεύτερο...

quote:
ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ,ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΑΤΙ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ "ΤΕΛΕΤΩΝ" ΤΗΣ(ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΚΤΙΡΙΟ
ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΑ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΓΕΙΛ),
ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ,ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΤΕΛΟΥΝ ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ.
ΓΙΑΤΙ?

Ποτέ δεν έχετε κάνει re-union με τους συμμαθητές σου;


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 23:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
Φίλτατη Zadok...
Αναφέρεις εν ολίγοις οτι δεν γνωρίζεις σε τί ποσοστό υπάρχουν
"μεγάλα κεφάλια" τα οποία είναι Τέκτονες στην οργάνωση Σκάλς
εν μπόουνς, και ότι δεν βλέπεις κάτι κατακριτέο να είναι εκεί
διότι για όλα φταίει η δομή της κοινωνίας. Λές οτι δεν σε
ενδιαφέρει τί κάνουν οι Τέκτονες και οτι ο καθένας έχει τον
αυτοέλεγχό του κάνοντας όλα τα υπόλοιπα στοιχεία συνωμοσιολογίας
του εμπορίου. Επίσης λές πως δεν βλέπεις κανένα πολιτικό, πλούσιο ή
επιφανή να μήν διαχειρίζεται απο την πολιτεία ίσα με όλους τους
άλλους ανθρώπους ώστε να αρχίζουν σενάρια, και ότι δεν βλέπεις
καμία συσχέτιση αριθμών πλήν του 33 που είναι βαθμός τεκτονισμού.

Δέν είναι λίγο παράδοξο να ξέρεις τόσες λεπτομέρεις για τους
τέκτονες και να μην σε ενδιαφέρει τί κάνουν οι τέκτονες όταν
μάλιστα συζητάς σε τόπικ περι τεκτόνων;

Αναφέρεις αυτοέλεγχο παρά συνωμοσιολογία αλλα παραλείπεις τα ΜΜΕ
στα οποία είναι γνωστό οτι διοικούνται απο "κεφάλια" που ανέφερες,
όταν η πληροφορία είναι το σημαντικό ΜΑΖΙ με την κριτική ικανότητα.

Ονόματα όπως Σωκράτης Κόκκαλης, Γιάννα Αγγ.Δασκαλάκη (βζζζζζζζζζ)
ο Δασκαλάκης, Ο Πέτρος Κωστόπουλος, Ο Μίνως Κυριακού, και ο
Λαμπράκης δεν είναι ονόματα που σου λένε κάτι ώς προς την ίση
μεταχείρισή τους σε σχέση με τους κοινούς πολίτες;
(απο ΕΚΕΙ αναφέρω οτι ξεκινούν και δημιουργούνται και σενάρια)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 23:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Φίλτατη Zadok...
Αναφέρεις εν ολίγοις οτι δεν γνωρίζεις σε τί ποσοστό υπάρχουν
"μεγάλα κεφάλια" τα οποία είναι Τέκτονες στην οργάνωση Σκάλς
εν μπόουνς, και ότι δεν βλέπεις κάτι κατακριτέο να είναι εκεί
διότι για όλα φταίει η δομή της κοινωνίας. Λές οτι δεν σε
ενδιαφέρει τί κάνουν οι Τέκτονες και οτι ο καθένας έχει τον
αυτοέλεγχό του κάνοντας όλα τα υπόλοιπα στοιχεία συνωμοσιολογίας
του εμπορίου. Επίσης λές πως δεν βλέπεις κανένα πολιτικό, πλούσιο ή
επιφανή να μήν διαχειρίζεται απο την πολιτεία ίσα με όλους τους
άλλους ανθρώπους ώστε να αρχίζουν σενάρια, και ότι δεν βλέπεις
καμία συσχέτιση αριθμών πλήν του 33 που είναι βαθμός τεκτονισμού.


Με δικά σου λόγια.


quote:
Δέν είναι λίγο παράδοξο να ξέρεις τόσες λεπτομέρεις για τους
τέκτονες και να μην σε ενδιαφέρει τί κάνουν οι τέκτονες όταν
μάλιστα συζητάς σε τόπικ περι τεκτόνων;

Με ρωτάς ή με σχολιάζεις;
Την άποψή μου την έχω ήδη γράψει στις προηγούμενες σελίδες και την έχω τεκμηριώσει όσο μπορούσα. Νομίζω ότι έχεις την ικανότητα να διαβάσεις.
Από κει και πέρα, δε νομίζω να σε αφορά τί κάνω εγώ, γιατί το θέμα δε λέγεται Zadok.
Εσύ μπορείς να απαντήσεις στα ερωτήματα που έθεσες με επαρκή στοιχεία ή απλά σχολιάζεις τους άλλους;

quote:
Αναφέρεις αυτοέλεγχο παρά συνωμοσιολογία αλλα παραλείπεις τα ΜΜΕ
στα οποία είναι γνωστό οτι διοικούνται απο "κεφάλια" που ανέφερες,
όταν η πληροφορία είναι το σημαντικό ΜΑΖΙ με την κριτική ικανότητα.

Μ' αρέσει που συμφωνούσες μαζί μου, αλλά βλέπω ότι είσαι το πρώτο θύμα αυτής της έξυπνης προπαγάνδας.

Εντάξει, φίλε μου, ας τα παρατήσουμε τότε όλα, διότι μάλλον είναι μάταιο να αντιστεκόμαστε. Παντού βρίσκονται αυτοί. Μπουουου...

quote:
Ονόματα όπως Σωκράτης Κόκκαλης, Γιάννα Αγγ.Δασκαλάκη (βζζζζζζζζζ)
ο Δασκαλάκης, Ο Πέτρος Κωστόπουλος, Ο Μίνως Κυριακού, και ο
Λαμπράκης δεν είναι ονόματα που σου λένε κάτι ώς προς την ίση
μεταχείρισή τους σε σχέση με τους κοινούς πολίτες;
(απο ΕΚΕΙ αναφέρω οτι ξεκινούν και δημιουργούνται και σενάρια)

Τί σχέση έχουν με τον Τεκτονισμό αυτά;

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 00:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
Zadok
Μιά δυό απαντήσεις προσπαθώ να πάρω και όχι επι προσωπικού να σχολιάσω...

Όταν κάποιος μιλάει περι τεκτονισμού σε τόσες σελίδες είναι δύσκολο να
δώσει την απάντηση "Δέν με ενδιαφέρει τί κάνουν οι τέκτονες" όταν ερωτάται
το κυριότερο όλων για μένα

1) Ποιός ο λόγος ύπαρξης των τεκτόνων;
2) Ποιά η χρησιμοποίηση των αριθμών 11 33 εκτός των βαθμών τους

Όλα τα υπόλοιπα είναι δορυφόροι του θέματος που φυσικά δεν έχει καμία
σχέση μαζί σου. Ρωτάω μπάς και πάρω καμιά απάντηση ώστε να φύγει η
συνομωσιολογία που λές οτι υπάρχει άκρατη. Απλό δεν είναι;
Μιά άποψη και τίποτα άλλο!

Και πάλι σε ευχαριστώ και συγνώμη άν σε έθιξα κάπου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 00:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ
Στη Βρετανία οι τέκτονες πλέον ωφείλουν να επιδεικύονται. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα πολλοί άλλοι πολίτες να αρνούνται να συνεργαστούν ή να δικαστούν από τέκτονα.
Αλήθεια Zadok πως ξέρεις ότι οι τέκτονες εκτιμούν τον ελληνικό πολιτισμό;

Όσον αφορά το τάγμα Scull&Bones, είναι οργάνωση με καθαρά πολιτικούς σκοπούς και επιφανή μέλη αυτής είναι οι Bush.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 00:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Όταν κάποιος μιλάει περι τεκτονισμού σε τόσες σελίδες είναι δύσκολο να
δώσει την απάντηση "Δέν με ενδιαφέρει τί κάνουν οι τέκτονες" όταν ερωτάται
το κυριότερο όλων για μένα

1) Ποιός ο λόγος ύπαρξης των τεκτόνων;
2) Ποιά η χρησιμοποίηση των αριθμών 11 33 εκτός των βαθμών τους


Αγαπητέ ALOS, όπως σου ξαναέγραψα, έχω ήδη απαντήσει στην πρώτη σου ερώτηση στις προηγούμενες σελίδες σύμφωνα με τα όσα η σχετική βιβλιογραφία περιέχει. Ας μην κουράζουμε, επαναλαμβάνοντας τα ίδια...
Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τα στοιχεία αυτά, γιατί δεν έχω άλλα στοιχεία, τα οποία ικανοποιητικά να αναιρούν τα προηγούμενα.

Το κεντρικό ζήτημα, λοιπόν, γύρω από το οποίο περιστρέφεται η φιλοσοφία του Ελευθεροτεκτονισμού, είναι το εσχατολογικό περιεχόμενο της ανθρώπινης ύπαρξης και η διεύρυνση της ανθρώπινης συνείδησης. Ως εκ τούτου, η ύπαρξη μίας σχετικής οργάνωσης έχει σαν σκοπό τη φιλοσοφική έρευνα και την ηθική βελτίωση δια της αυτογνωσίας.

Σχετικά με το δεύτερο ερώτημά σου, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι σύμφωνα με τα όσα έχω μελετήσει, οι αριθμοί αυτοί δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη σημασία στον Τεκτονισμό.

quote:
Στη Βρετανία οι τέκτονες πλέον ωφείλουν να επιδεικύονται. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα πολλοί άλλοι πολίτες να αρνούνται να συνεργαστούν ή να δικαστούν από τέκτονα.
Αλήθεια Zadok πως ξέρεις ότι οι τέκτονες εκτιμούν τον ελληνικό πολιτισμό;

Αγαπητέ ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ, γιατί δε διαβάζεις προσεκτικότερα τί γράφω;

Είχα γράψει πιο πάνω:

"Όποιος διαβάσει προσεκτικά κλασικά κείμενα Τεκτόνων συγγραφέων, όπως του Mackey, του Waite ή του Pike, δεν μπορεί παρά να παρατηρήσει την προσοχή και το σεβασμό με τα οποία περιβάλλουν όποιο ελληνικό στοιχείο γνωρίζουν ότι σχετίζεται με τον Τεκτονισμό."

Γράφεις:

quote:
Στη Βρετανία οι τέκτονες πλέον ωφείλουν να επιδεικύονται. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα πολλοί άλλοι πολίτες να αρνούνται να συνεργαστούν ή να δικαστούν από τέκτονα.
...

Όσον αφορά το τάγμα Scull&Bones, είναι οργάνωση με καθαρά πολιτικούς σκοπούς...


Εσύ αυτά τα δύο στοιχεία πώς τα ξέρεις; (ελπίζω αυτή τη φορά να απαντήσεις)


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 01:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
Επιτέλους πήρα απάντηση και σε ευχαριστώ!
Ρώτησα εσένα γιατί διακρίνω όπως αναφέρεις ώρες μελέτης
στα λεγόμενά σου επάνω στο θέμα και όχι αδιαφορία, και σε
έχω ώς "έγκυρη" πηγή. Ειδικά το θέμα των αριθμών με βοηθάει
να ψάξω αλλού για αυτό που ψάχνω. Ελπίζω όλα τα μέρη του
Τεκτονισμού να είναι όπως ο Ελευθερο- που αναφέρεις γιατί
ακούγεται ενδιαφέρον μέρος να βρίσκεσαι και να υπάρχει
συζήτηση σε θέματα αυτογνωσίας κ.α

για την βοήθειά σου και πάλι ευχαριστώ! :-)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 01:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Ελπίζω να μπορέσω να σε βοηθήσω και σε άλλα ενδιαφέροντα θέματα του esoterica...

Όπως ελπίζω να μας βοηθήσεις κι εσύ, όπου θα μπορείς...

Σχετικά με τους αριθμούς, αν και δεν γνωρίζω ακριβώς την αφορμή της αναζήτησής σου, θα πρότεινα να ξεκινήσεις από αριθμολογία, όπως έγραψα και στον αγαπητό apistefta omorfos.

Επίσης, σύμφωνα πάντα με την σχετική βιβλιογραφία, ο Ελευθεροτεκτονισμός είναι η μόνη σύγχρονη, υπαρκτή μορφή Τεκτονισμού.


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 22:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Στη Βρετανία οι τέκτονες πλέον ωφείλουν να επιδεικύονται. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα πολλοί άλλοι πολίτες να αρνούνται να συνεργαστούν ή να δικαστούν από τέκτονα.
...

Όσον αφορά το τάγμα Scull&Bones, είναι οργάνωση με καθαρά πολιτικούς σκοπούς...


--------------------------------------------------------------------------------


Εσύ αυτά τα δύο στοιχεία πώς τα ξέρεις; (ελπίζω αυτή τη φορά να απαντήσεις)



Το πρώτο από ένα γνωστό της μητέρας μου που ζει στη Βρετανία. Το δεύτερο από το περιοδικό ΑΒΑΤΟΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 23:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, αγαπητέ ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ!

Σπούδαζα στο Λονδίνο για κάποια χρόνια και ουδέποτε άκουσα κάτι τέτοιο.

Αντίθετα, έβλεπα να αντιμετωπίζουν τους Τέκτονες σα φυσιολογικούς ανθρώπους κι όχι με κάποιον ιδιαίτερο τρόπο είτε θετικό, είτε αρνητικό.
Εξάλλου, η ιστορία του Τεκτονισμού είναι άρρηκτα δεμένη με την ιστορία της χώρας.

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ανέσπερος Φοίνιξ
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 05:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ανέσπερος Φοίνιξ
quote:
Σπούδαζα στο Λονδίνο για κάποια χρόνια και ουδέποτε άκουσα κάτι τέτοιο.

Είναι βέβαια καλό να δουλεύουν τα αισθητήρια όργανα, διότι αλλιώς η ζωή γίνεται πιο δύσκολη...

Ας ρωτήσετε έναν σημερινό bobby γιατί μπορεί να κινδυνέψει η προαγωγή του αν είναι "άρρηκτα δεμένος με την ιστορία της χώρας του" ή αν τον τοποθετήσουν σε λιγότερο "ευαίσθητα" πόστα, επειδή προσπαθεί για την "ηθική του βελτίωση, δια της αυτογνωσίας".

Και βέβαια αυτό επειδή όπως έλεγε κάποιος άλλος περί πολλά τυρβάζων-επαΐων: "Οι μασόνοι κυβερνάνε"

quote:
σύμφωνα πάντα με την σχετική βιβλιογραφία, ο Ελευθεροτεκτονισμός είναι η μόνη σύγχρονη, υπαρκτή μορφή Τεκτονισμού.

... Ελευθεροτεκτονισμός περιγραφόμενος σε βιβλιογραφία; Και η απάρνηση κάθε δόγματος; Και το βίωμα τι έγινε; Και αυτό είναι μόνο των αρχαίων και ελευθέρων; Άλλαξε συγγραφέα...

quote:
ΞΑΝΑ ΡΩΤΩ,ΠΙΑ Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΟΥ ΜΑΣΟΝΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΑΝΑΒΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΟΥ???

Άλλο ένδοξο μέλος με απύθμενου βάθους φιλοσοφικά ερωτήματα για το πως ένας -ισμός θα του αναβιώσει την ταυτότητα...

quote:
Ονόματα όπως Σωκράτης Κόκκαλης, Γιάννα Αγγ.Δασκαλάκη (βζζζζζζζζζ) ο Δασκαλάκης, Ο Πέτρος Κωστόπουλος, Ο Μίνως Κυριακού, και ο Λαμπράκης δεν είναι ονόματα που σου λένε κάτι ώς προς την ίση
μεταχείρισή τους σε σχέση με τους κοινούς πολίτες; (απο ΕΚΕΙ αναφέρω οτι ξεκινούν και δημιουργούνται και σενάρια)

Πως το έλεγε ο Λουντέμης; Ένα παιδί μετράει τα άστρα; Βζζζζζζζ παρά θιν' αλός...

quote:
Μακαρι, η σημερινη μασονια να ειχε τα φωτα της αρχαιας...Αλλα που Φωτα...
Αυτοι σας τα δωσανε και εσεις τους τα αλλαξατε....!!!

Υ.Γ.
Δεν πηγα για μπανακια ακομα...αλλα θα παω αν σε ενδιαφερει τοσο.


Εγώ πάντως έχω ρίξει παραγάδι... με φώτα! Βζζζζζζζζζζ


Διαχειριστάάάάάάάάάά. Ήγγικεν η ώρα για την μετονομασία του esoterica σε entosektoskaiepitaauta.gr
Επ' ωφελεία επίσης θα είναι να φτιάξουμε link με τα highlights του site καθαρά για συγκριτική ανάλυση στο μέλλον. Βζζζζζζζζζ και ιν = βζιν (Τι μου θυμίζουν αυτά τα αρχικά...)

Edited by - Ανέσπερος Φοίνιξ on 18/08/2004 05:40:16

Edited by - Ανέσπερος Φοίνιξ on 18/08/2004 05:45:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 10:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Θα μας προτείνετε συγγραφέα;

(Θα μου έκανε εντύπωση, αν ένα νέο μέλος με τη δική σας ανταπόκριση στα θέματα του esoterica, να μην είχε προτάσεις προς τους διαχειριστάάάάάάάάάάς)


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 18/08/2004 10:44:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 04:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Για λιγο αποφασησα να μη γραψω. Δεν ειχα να πω κατι. Προτιμησα να μην δηλωσω την αγνοια μου επι του θεματος με το να λεω ασυναρτησιες. Ομως επειδη τυγχανει να ειναι ενα ενδιαφερον θεμα, απλοι σχολιασμοι μηνυματων αλλων μελλων αποβαινουν (κατα την ταπεινη μου γνωμη) στειροι. Δεν οδηγει πουθενα τετοια αντιδραση. Αν καποιοι εχουν μια διαφορετικη γνωμη (τεκμηριωνοντας την με επιχειρηματα), καλο θα ηταν να την ακουσουμε. Αν εχουμε τον αντιλογο, ας τον παραθεσουμε. Διχως ειρωνια!
Θα ηθελα να μπουμε στην ουσια και οχι να κατακρινουμε αλλους. Μεχρι τωρα εμενουμε να κοιταμε την επιφανεια. Στο βυθο αραγε, τι κοσμος υπαρχει?


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 04:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
quote:
Το κεντρικό ζήτημα, λοιπόν, γύρω από το οποίο περιστρέφεται η φιλοσοφία του Ελευθεροτεκτονισμού, είναι το εσχατολογικό περιεχόμενο της ανθρώπινης ύπαρξης και η διεύρυνση της ανθρώπινης συνείδησης. Ως εκ τούτου, η ύπαρξη μίας σχετικής οργάνωσης έχει σαν σκοπό τη φιλοσοφική έρευνα και την ηθική βελτίωση δια της αυτογνωσίας.


Όσοι δέχονται "εσχατολογική" ερμηνεία , και δεν διαθέτουν κουλτούρα , πολύ εύκολα πέφτουν θύματα .
Όταν υπάρχει ένα τεράστιο γνωσιολογικό υπόβαθρο που παρήχθη απο Έλληνες και απευθύνεται σε Έλληνες , ποιός ο λόγος να επιλέγουν κάποιοι ¨διάφορες ψευτοερμηνείες που σκοπό έχουν την "Ισχύ" και την¨"Εξουσία";
Γιατί , φιλοσοφική έρευνα και τεκτονισμός τελικά συμβαδίζουν όσο αυτό αφορά την "ασφάλεια" ανασφαλών ανθρώπων.
Διότι Τεκτονοσμός είναι μιά καθαρά οικονομική οργάνωση με "φιλοσοφικό" επικάλυμα , και αφορά καθαρά ζητήματα πλούτου και εξουσίας.
Αυτό βέβαια για τα υψηλόβαθμα στελέχη του.
Για την "πλέμπα" του , το φόρουμ είναι γεμάτο απο υπονοούμενα χωρίς νόημα.
Σωστά;
Το φόρουμ αυτό κατέληξε να είναι μιά ακατανόητη σαχλαμαρολογία ανθρώπων που λένε πράγματα που πολύ θα ήθελαν να γνωρίζουν.......
Και τελικά τόσα πολλά λένε άτομα που αν τα ρωτήσεις αν είναι τέκτονες σφυρίζουν αδιάφορα....................
Έ Zadok;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 12:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Όσοι δέχονται "εσχατολογική" ερμηνεία , και δεν διαθέτουν κουλτούρα , πολύ εύκολα πέφτουν θύματα .
Όταν υπάρχει ένα τεράστιο γνωσιολογικό υπόβαθρο που παρήχθη απο Έλληνες και απευθύνεται σε Έλληνες , ποιός ο λόγος να επιλέγουν κάποιοι ¨διάφορες ψευτοερμηνείες που σκοπό έχουν την "Ισχύ" και την¨"Εξουσία";
Γιατί , φιλοσοφική έρευνα και τεκτονισμός τελικά συμβαδίζουν όσο αυτό αφορά την "ασφάλεια" ανασφαλών ανθρώπων.
Διότι Τεκτονοσμός είναι μιά καθαρά οικονομική οργάνωση με "φιλοσοφικό" επικάλυμα , και αφορά καθαρά ζητήματα πλούτου και εξουσίας.
Αυτό βέβαια για τα υψηλόβαθμα στελέχη του.
Για την "πλέμπα" του , το φόρουμ είναι γεμάτο απο υπονοούμενα χωρίς νόημα.
Σωστά;
Το φόρουμ αυτό κατέληξε να είναι μιά ακατανόητη σαχλαμαρολογία ανθρώπων που λένε πράγματα που πολύ θα ήθελαν να γνωρίζουν.......
Και τελικά τόσα πολλά λένε άτομα που αν τα ρωτήσεις αν είναι τέκτονες σφυρίζουν αδιάφορα....................
Έ Zadok;


..."Κι αν φοράς πορτοκαλί γυαλιά από τη μέρα που γεννήθηκες, θα νομίζεις πως ο κόσμος είναι ένα πολυβιταμινούχο κακτέιλ" είχε γράψει πετυχημένα ένα άλλο μέλος κάπου στο "Απόψεις, Προτάσεις".

Θα ήθελα πολύ να μου εξηγήσεις πώς συμπεραίνεις ότι κάποιοι πέφτουν "θύματα".
Θύματα ποιανού, πώς και γιατί;

Σε ποιές "ψευτοερμηνείες" αναφέρεσαι;
Δεν είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει ή πρέπει να σου ζητάει την άδεια και να υπόκειται στην κριτική σου, steelspring;

Πώς γνωρίζεις ότι πρόκειται περί οικονομικής οργάνωσης;

Για ότι συμβαίνει σε άλλα τόπικς, μπορείς να ρωτήσεις εκεί και να σου απαντήσουν.
Το πρόβλημα είναι ότι δε δέχεσαι τις απαντήσεις απ' ότι έχω καταλάβει και τις ερμηνεύεις κατά το δοκούν, όπως όλοι οι αυθαιρετούντες, οι οποίοι περιδιαβαίνουν περιχαρείς τα Φόρουμς.
Για να δούμε εδώ τί έχεις να μας πεις απ' τη ζωή σου...


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 17:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Α! Και που 'σαι... Σύμφωνα με το σκεπτικό σου και εφόσον με τιμήσεις με την απάντησή σου, γνωστοποίησέ μας και με ποιά ιδιότητα γράφει ο steelspring: του ειδήμονα (ήτοι υψηλόβαθμος Τέκτων), της "πλέμπας" (ήτοι χαμηλόβαθμος Τέκτων), του αδαή (ήτοι άσχετος).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 18:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Φιλε steelspring δεν τεκμηριωνεις οσα λες με συνεπεια η αποψη σου να χανει την αξια της παραμενοντας ενα απλο σχολιο. Το θεμα του Τεκτονισμου (και γενικοτερα ενος μυστικου Ταγματος) αποτελει απο μονο του ενα αδιεξοδο. Ο λογος? Απλουστατα οσοι δεν γνωριζουν (οι αδαης οπως εγω) επιμενουν σε θεωριες που δημιουργουνται κατα καιρους. Αυτες οι θεωριες ειτε αποτελουν συνομοσιολογικες αναφορες (απο συνηθως μοιρολατρες και καταστροφολογους που νομιζουν οτι ολοκληρος ο κοσμος κινειται εναντιον τους), ειτε εσωκλειουν στοιχεια αληθειας προερχομενα απο καποιους που εχουν ερευνησει σε βαθος. Τωρα, αυτοι οι οποιοι εχουν βιωσει μια κατασταση (δλδ ειναι μελη ενος Ταγματος) δεν προκειται να μιλησουν και δικαιολογημενα αφου δεσμευονται απο ορκο σιωπης. Το οποιο γεγονος ομως δεν ειναι κατακριτεο, αφου συμφωνα με ενα ρητο: «τα εν οικο, μη εν δημο».
Αρα καταληγουμε στο συμπερασμα οτι για να μπορεις να εχεις μια ολοκληρωμενη γνωμη σε ενα τετοιο θεμα θα πρεπει να εχεις προσωπικα βιωματα, δλδ να εισαι μελος. Καταληγοντας εχω να σου κανω την απλουστατη ερωτηση. Εσυ φιλε steelspring που με τοσο παθος διακυρητεις τη γνωμη σου εχεις προσωπικα προσχωρησει σε μια Τεκτονικη Στοα και κατεληξες σ'αυτα τα συμπερασματα?


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 18:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Παραθετοντας μια απορια μου θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση προς οποιον γνωριζει. Ποσα Τεκτονικα Ταγματα υπαρχουν αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα?


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 19:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ MoonDragon,

στα προηγούμενα τόπικς περί Τεκτονισμού, όπου είχε τεθεί το ίδιο ερώτημα, είχε απαντηθεί.
Αν δεν κάνω λάθος, τα διάβασες, αφού ο αγαπητός Ramoglou σου παρέθεσε τις σχετικές συνδέσεις στο παρόν τόπικ.

Οι σχετικοί Διαδικτυακοί τόποι δείχνουν ότι τα δεδομένα δεν έχουν αλλάξει.
Αν κάποιος άλλος φίλος γνωρίζει κάτι περισσότερο, θα ήταν χρήσιμο να μας το γνωστοποιήσει.

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 19:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Φιλη Zadok,
Το να κατσω και να ψαξω στα χιλιαδες μηνυματα των προηγουμενων topic για να βρω την απαντηση ειναι σαν να ψαχνω ψιλους στ'αχυρα! Μηπως θα σoυ ηταν ευκολο να μου τα υπενθυμισεις?


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 20:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Δεν έχω αντίρρηση να βοηθήσω.

Η πρώτη μου αναζήτηση απέδωσε τα εξής, από το τόπικ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ :

quote:
1)Μεγάλη Στοά της Ελλάδος ( αμιγής )
2)Εθνική Μεγάλη Στοά της Ελλάδος ( αμιγής )
3)Μεγάλη Μικτή Στοά της Ελλάδος ( μικτός )
4)Ύπατη Μικτή Στοά της Ελλάδος ( μικτός )
5)Droit-Humain ( μικτός )


Σου παραθέτω και τους σχετικούς συνδέσμους:


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 22:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Σ' ευχαριστω φιλη Zadok για τον κοπο σου.
Κοιταζοντας στο site της ΕΜΣτΕ στον συνδεσμο http://www.nglgreece.org/additionalinfo.asp παρατηρησα πως υπαρχουν αυτα τα Τεκτονικα Σωματα. Γνωριζει καποιος τι πρεσβευουνε? Ειναι ξαχωριστα Ταγματα?


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 23:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ MoonDragon, αυτά τα σώματα είναι αυτόνομα, αλλά υπάγονται στα Τάγματα και ανήκουν στη δομή του Ελευθεροτεκτονισμού.

Πληροφορίες μπορείς να βρεις στα εξής βιβλία:

  • Α Χ. Ριζόπουλος, Ελληνικό Τεκτονικό Εγχειρίδιο, Αθήνα: εκδ. Τετρακτύς, 2002,
  • Κ.Β. Jackson, Beyond the Craft, Lewis Masonic Books, 1998,
  • E Saunier, Encyclopedie de la Francmaçonnerie, Paris, 2000,
  • A E Waite, The Secret Tradition of Freemasonry,
  • W.L. Wilmshurst, The Masonic Initiation, William Rider & Sons Ltd.,
  • W.L. Wilmshurst, The Meaning of Masonry, Gramercy Books.

καθώς και στα εξής, τα οποία έχω ήδη αναφέρει:
  • Ν.Κ. Λάος, Άνθρωπος - Το Μέγα Σύμβολο του Μυστικισμού, Αθήνα: εκδ. Παρασκήνιο, 2003,
  • Α Pike, Morals and Dogma of the Ancient and Accepted Scottish Rite of Freemasonry, Kessinger Publishing, 2002,
  • A E Waite, The New Encyclopedia of Freemasonry, Gramercy Books.

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 20/08/2004 00:41:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 07:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τωρα, αυτοι οι οποιοι εχουν βιωσει μια κατασταση (δλδ ειναι μελη ενος Ταγματος) δεν προκειται να μιλησουν και δικαιολογημενα αφου δεσμευονται απο ορκο σιωπης. Το οποιο γεγονος ομως δεν ειναι κατακριτεο, αφου συμφωνα με ενα ρητο: «τα εν οικο, μη εν δημο».
Αρα καταληγουμε στο συμπερασμα οτι για να μπορεις να εχεις μια ολοκληρωμενη γνωμη σε ενα τετοιο θεμα θα πρεπει να εχεις προσωπικα βιωματα, δλδ να εισαι μελος. Καταληγοντας εχω να σου κανω την απλουστατη ερωτηση. Εσυ φιλε steelspring που με τοσο παθος διακυρητεις τη γνωμη σου εχεις προσωπικα προσχωρησει σε μια Τεκτονικη Στοα και κατεληξες σ'αυτα τα συμπερασματα?
--------------------------------------------------------------------------------


Aμα είναι να μιλάμε αλλά συγχρόνως να μην ανακοινώνουμε τα εν οίκω, τότε γιατί ενοχλείστε απο τα "σχόλιά" μου;
Τι δεν σας άρεσε; Που ο Τεκτονισμός είναι οργάνωση για την εξουσία και το χρήμα;
Ποιός νοήμων δεν το γνωρίζει;
Ακούστε και το ωραίο τώρα.
Ένας άνθρωπος με ποιό τρόπο αποφασίζει αν μπεί σε μια οργάνωση ή όχι;
Ένας που είναι απέξω πώς θα ενημερωθεί για το τι γίνεται μέσα αν δεν του μιλήσει ένας απο τους μέσα ;
Μα ένας απο τους μέσα πως μπορεί να μιλήσει όταν δεσμεύεται με τον νόμο της σιωπής;
Το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι κάποιοι μπαίνουν μέσα ενώ έχουν πλήρη άγνοια.
Αυτό που προσωπικά εγώ ξέρω είναι ότι στον υποψήφιο τάζουν ασφάλεια σε θέματα υγείας, σπουδές για τα παιδιά του, θέσεις σε υπηρεσίες και οργανισμούς κλπ.

Γιατί αυτά δεν τα είπατε πρώτα ; Δεν τα ξέρετε;
Ο τεκτονισμός κάνει καλό στα μέλη του και κακό στους υπόλοιπους;
Οι τεκτονικές στοες και τα "τάγματα" κάνουν καλό ή κακό στη χώρα που ζούμε;
Ο νόμος της σιωπής και της μυστικοπάθειας δεν μας κάνει να πονηρευτούμε ότι κάτι περίεργο μπορεί να συμβαίνει;
Όλα αυτά δεν είναι τα πρώτα που πρέπει να ερωτηθούν;
Όσο δεν παίρνω σαφείς απαντήσεις είμαι ελεύθερος να κρίνω και να σχολιάζω ελεύθερα οτιδήποτε και οποιονδήποτε .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 09:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
Και για να μήν μιλάμε αερολογώντας ας εξετάσουμε κάποιοια γεγονότα:

"""Την Ορθόδοξη Εκκλησία διαδέχθηκε στο ρόλο του εμπνευστή και ουσιαστικού υπέρμαχου της «Ελληνοτουρκικής φιλίας» μετά τη δεκαετία του 1870 ο Τεκτονισμός, ταυτόχρονα με την έξαρση του Ανατολικού ζητήματος και τις πιέσεις που άρχισε να δέχεται η Ελλάς λόγω αυτού από τη Δύση, τη Ρωσία και τα Βαλκάνια. Ο μεγαλοτραπεζίτης Στέφανος Σκουλούδης (επικεφαλής του αγγλικού τεκτονικού δόγματος στην Πόλη), ο Γεώργιος Ζαρίφης (τέκτονας, προσωπικός τραπεζίτης του Σουλτάνου) και ο Καραθεοδωρής Πασάς μεταξύ άλλων (επίσης τέκτονας, εκπρόσωπος της Πύλης στο συνέδριο του Βερολίνου) επιθυμούσαν διακαώς την επανένταξη του ελληνικού κράτους στην οθωμανική αυτοκρατορία. Ο «πρώιμος αντιτουρκικός βενιζελισμός» ήταν ο μεγάλος αντίπαλος αυτών των προσπαθειών και έτσι οι δύο «Μεγάλες Στοές» (της Αθήνας και της Πόλης) δημιούργησαν την «Οργάνωση Κωνσταντινουπόλεως» υπό τον Αθ. Νικολαϊδη - Σουλιώτη (με σκοπό την ενοποίηση του Ελληνοτουρκικού χώρου) και οραματίσθηκαν μία ελληνοτουρκική τελωνειακή ένωση. Τέλος σ’ αυτές τις προσπάθειες δόθηκε με τους Βαλκανικούς Πολέμους (1912-1913)."""

Κανονικά θα έπρεπε να το θεωρήσω σαν πληροφορία "εν οίκω" και να μήν αποκαλύψω την πηγή.
Αλλά είναι:
Νικόλαος Π. Τσοκανάς, Δικηγόρος,
LLM, Υπ. Διεθνούς Δικαίου Πάντειου Πανεπιστημίου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 13:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
steelspring, από τη μία χαίρομαι που δεν έκανα λάθος στην κρίση μου για σένα σε προηγούμενό μου ποστ, αφού δε διαβάζεις τί έχει ήδη γραφτεί και αρνείσαι να δεις πέρα από τη μύτη σου. Από την άλλη μεριά είναι λυπηρό ένας έξυπνος άνθρωπος να εμμένει να εκφέρει άποψη για θέμτα τα οποία αγνοεί και να είναι ανιστόρητος.

quote:
Aμα είναι να μιλάμε αλλά συγχρόνως να μην ανακοινώνουμε τα εν οίκω, τότε γιατί ενοχλείστε απο τα "σχόλιά" μου;

Απλά χάνεις το δάσος και βλέπεις το δέντρο.
Ε, για κάποιον που θέλει να δει το δάσος, είναι ενοχλητικό...

quote:
Που ο Τεκτονισμός είναι οργάνωση για την εξουσία και το χρήμα;
Ποιός νοήμων δεν το γνωρίζει;

Αυτό δε μας το απέδειξες, απλά το ισχυρίζεσαι.

quote:
Μα ένας απο τους μέσα πως μπορεί να μιλήσει όταν δεσμεύεται με τον νόμο της σιωπής;

Το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι δε θέλεις να ξεστραβωθείς.
Μήπως δεν αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά μεταξύ "μουγκαμάρας" και "εχεμύθειας";

quote:
Αυτό που προσωπικά εγώ ξέρω είναι ότι στον υποψήφιο τάζουν ασφάλεια σε θέματα υγείας, σπουδές για τα παιδιά του, θέσεις σε υπηρεσίες και οργανισμούς κλπ.

Αυτό πάλι πώς το γνωρίζεις;
Εκκρεμεί το ερώτημά μου:

quote:
Σύμφωνα με το σκεπτικό σου και εφόσον με τιμήσεις με την απάντησή σου, γνωστοποίησέ μας και με ποιά ιδιότητα γράφει ο steelspring: του ειδήμονα (ήτοι υψηλόβαθμος Τέκτων), της "πλέμπας" (ήτοι χαμηλόβαθμος Τέκτων), του αδαή (ήτοι άσχετος)

το οποίο εντέχνως αποφεύγεις και συμπληρώνω:
ζήτησες ποτέ να ενταχθείς σε Στοά;

quote:
"Ο μεγαλοτραπεζίτης Στέφανος Σκουλούδης (επικεφαλής του αγγλικού τεκτονικού δόγματος στην Πόλη), ο Γεώργιος Ζαρίφης (τέκτονας, προσωπικός τραπεζίτης του Σουλτάνου) και ο Καραθεοδωρής Πασάς μεταξύ άλλων (επίσης τέκτονας, εκπρόσωπος της Πύλης στο συνέδριο του Βερολίνου) επιθυμούσαν διακαώς την επανένταξη του ελληνικού κράτους στην οθωμανική αυτοκρατορία. Ο «πρώιμος αντιτουρκικός βενιζελισμός» ήταν ο μεγάλος αντίπαλος αυτών των προσπαθειών και έτσι οι δύο «Μεγάλες Στοές» (της Αθήνας και της Πόλης) δημιούργησαν την «Οργάνωση Κωνσταντινουπόλεως» υπό τον Αθ. Νικολαϊδη - Σουλιώτη (με σκοπό την ενοποίηση του Ελληνοτουρκικού χώρου) και οραματίσθηκαν μία ελληνοτουρκική τελωνειακή ένωση. Τέλος σ’ αυτές τις προσπάθειες δόθηκε με τους Βαλκανικούς Πολέμους (1912-1913)."

Μήπως αγνοείς ότι ο Βενιζέλος ήταν επίσης Τέκτων;
Νομίζω ότι η ιστορία, αν κάνεις τον κόπο να τη μελετήσεις, δίνει επαρκείς απαντήσεις.
Το όραμα για τη Μεγάλη Ελλάδα ποιανού ήταν;
Γιατί άραγε υπήρχαν τόσο αντιφατικές θέσεις στα μέλη του Τεκτονισμού, γνωρίζεις;


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 20/08/2004 13:20:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kronos22
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Canary Islands
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 13:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kronos22
Zadok μια και γνωρίζεις για τον Βενιζέλο, δεν μας λες και για τον Ιωαν. Καποδίστρια! Ναι βρε αδερφέ να δούμε τα στοιχεία που εργάζεσθε,
για να καταλάβουμε λίγο Σεβαστούλα το πως "βαφτίστικαν" κάποιοι τέκτονες.
Και για να σε βοηθήσω να "ξελαμπικάρεις" τη μνήμη σου ,είναι στο <<Τεκτονικό Δελτίο>> υπ' αριθμόν 4 του 1976.
Αμ το άλλο το ξέρεις; Εκείνο με τον μεγάλο Λασκαράτο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kronos22
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Canary Islands
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 14:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kronos22
Σεβαστη zadok

quote:

Το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι δε θέλεις να ξεστραβωθείς.
Μήπως δεν αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά μεταξύ "μουγκαμάρας" και "εχεμύθειας";



Tι είναι όλα αυτά τα ανιστόριστα Σεβαστή μου;

quote:

Μήπως αγνοείς ότι ο Βενιζέλος ήταν επίσης Τέκτων;
Νομίζω ότι η ιστορία, αν κάνεις τον κόπο να τη μελετήσεις, δίνει επαρκείς απαντήσεις.
Το όραμα για τη Μεγάλη Ελλάδα ποιανού ήταν;
Γιατί άραγε υπήρχαν τόσο αντιφατικές θέσεις στα μέλη του Τεκτονισμού, γνωρίζεις;


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 20/08/2004 13:20:59



Από το υπ'αριθμόν 62 του 1965 τεκτονικό δελτίο που γράφουν οι ιδιοι:
Εκ της ερεύνης η οποία μέχρι σήμερον έχει πραγματοποιηθή, δεν προκύπτει, εξ επισήμων εγγράφων της στοας <<Αθηνάς>> ο υπ'αριθμόν 9, <Ελ.Βενιζέλος>, ως ανώτερω είπομεν, όσον και εξ άλλης τινός επισήμου τεκτονικής πηγής, εαν και κατα πόσον ο εις την αιωνιοτητα αναχωρήσας αδελφός ούτος εμυήθη...

Βλέπεις Σεβαστή zadok τι γράφουν τα στοιχεία σας;
Η, άλλα γράφει ο ποιητης;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 14:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Καλώς την γνωστή μας, Kronos22!

Δε μου λες: όταν κάποιο στοιχείο κατακρίνει την δράση των Τεκτόνων είναι αληθές, όταν κάποιο άλλο τους δικαιώνει, τότε μιλάμε για "βαφτίσια";

Συνέχισε... καλά πας.


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy