ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ή ΜΑΣΟΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2004, 00:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
quote:
Γνωρίζετε ποιός χρησιμοποίησε πρώτος τον όρο "Μέγας Αρχιτέκτων του Σύμπαντος" και γιατί;

Κυρία κυρία να πω; Μήπως ήταν ο John Calvin; Στο έργο του "Θεσμοί της Χριστιανικής Θρησκείας" (1536) χρησιμοποίησε εκτενώς τη συγκεκριμένη προσφώνηση για να αποτυπώσει την έννοια του Θεού και μάλλον από εκεί ενσωματώθηκε στον Τεκτονισμό.

sub rosa


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2004, 01:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Μηπως το topic πρεπει να μετονομασθει σε:
α) Βορειοι και Νοτιοι (Τεκτονισμου)
β) Πολεμος και Ειρηνη (Τεκτονισμου)
γ) Να ζει κανεις ή να μη ζει (για τον Τεκτονισμο?)

Έχει γίνει κι αυτό κατά καιρούς...

quote:
Ας προχωρησουμε λοιπον διαπερνωντας την επιφανεια και ας δουμε τι κοσμος υπαρχει στο βυθο που στο συγκεκριμενο θεμα μας ειναι ο Τεκτονισμος.

Ωραίο παράδειγμα, αγαπητέ MoonDragon!
Αν θέλετε, συνεχίζουμε επί του ερωτήματός μου, το οποίο νομίζω ότι είναι μία καλή εισαγωγή για την ουσία...


quote:
Κυρία κυρία να πω; Μήπως ήταν ο John Calvin; Στο έργο του "Θεσμοί της Χριστιανικής Θρησκείας" (1536) χρησιμοποίησε εκτενώς τη συγκεκριμένη προσφώνηση για να αποτυπώσει την έννοια του Θεού και μάλλον από εκεί ενσωματώθηκε στον Τεκτονισμό.

Καλή προσπάθεια, αλλά όχι, καλέ μου Oculatis Abis, δεν το βρήκες.
Και για να βοηθήσω: έπεσες και πολύ έξω τουλάχιστον χρονικά.


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2004, 02:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Αν θυμαμαι καλα και αν δεν απατομαι ο χαρακτηρισμος ''Μεγας Αρχιτεκτων του Συμπαντος'' απανταται για πρωτη φορα στις Γραφες και συγκεκριμενα στην Κ. Διαθηκη. Με καθε επιφυλαξη...


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2004, 03:09:44  Εμφάνιση Προφίλ

.
.
.
.
.

ΠΑΙΞΤΕ ΜΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑΑΑΑΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩΩΩΩ !!!!!


.
.
.
.
.
.
.


Ο κακός λύκος


Edited by - Ramoglou on 10/08/2004 03:18:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2004, 03:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:

Αν θυμαμαι καλα και αν δεν απατομαι ο χαρακτηρισμος ''Μεγας Αρχιτεκτων του Συμπαντος'' απανταται για πρωτη φορα στις Γραφες και συγκεκριμενα στην Κ. Διαθηκη. Με καθε επιφυλαξη...


''Confirmo o Deus potentissimus''



Πιο πίσω... πιο πίσω...


quote:


.
.
.
.
.

ΠΑΙΞΤΕ ΜΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑΑΑΑΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩΩΩΩ !!!!!


.
.
.
.


Ο κακός λύκος



Ποιός δε σε παίζει;;; Έλα... πάρε μπάλα!


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2004, 17:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
quote:
Καλή προσπάθεια, αλλά όχι, καλέ μου Oculatis Abis, δεν το βρήκες.
Και για να βοηθήσω: έπεσες και πολύ έξω τουλάχιστον χρονικά.

Πτου!

Μάλλον έχει σχέση με Αρχαία Ελλάδα... Και αν δεν απατώμαι με τον Πυθαγόρα.

Να πάρω το 50-50;

sub rosa

Edited by - Oculatis Abis on 10/08/2004 18:12:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2004, 18:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Φίλε Oculatis Abis, αυτή τη φορά έπεσες κοντά. Πολύ κοντά θα έλεγα...
Εξάλλου, ο Πυθαγόρας καλύπτει τις ιδέες του με γεωμετρικούς όρους και μιλά για τους αριθμούς, των οποίων η κατανόηση ισοδυναμεί με κυριαρχία επί της φύσεως.

Υπέθετα ότι ο φίλος Hermes, που αγαπά τόσο τον Αρχαιο-Ελληνικό πολιτισμό, θα μας είχε φορέσει τα "γυαλιά" ήδη, αλλά φαίνεται ότι προτίμησε να πάει να ρίξει καμμιά βουτιά στις ωραίες μας θάλασσες...

Λοιπόν, όπως είναι γνωστό, ο μεγαλύτερος γεωμέτρης της Αρχαιότητος ήταν ο Ευκλείδης.
Ο Ευκλείδης ήταν και ο πρώτος ο οποίος συνέδεσε την γνώση της Γεωμετρίας με την Αρχιτεκτονική.

Η έκφραση "Μέγας Αρχιτέκτων του Σύμπαντος" προέρχεται από τον "Τίμαιο" του Πλάτωνος, όπου ο μαθητής του Πυθαγόρα, αποκαλεί έτσι το Δημιουργό, ο οποίος κατασκευάζει τον κόσμο με βάση τις αρχές της Γεωμετρίας.

Όποιος διαβάσει προσεκτικά κλασικά () κείμενα Τεκτόνων συγγραφέων, όπως του Mackey, του Waite ή του Pike, δεν μπορεί παρά να παρατηρήσει την προσοχή και το σεβασμό με τα οποία περιβάλλουν όποιο ελληνικό στοιχείο γνωρίζουν ότι σχετίζεται με τον Τεκτονισμό.

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2004, 18:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Και μία αγιογραφία των πρώτων χρόνων του Χριστιανισμού εμφανώς επηρεασμένη από Γνωστικές και Νεο-Πλατωνικές αντιλήψεις:

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 00:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Φιλε Ramoglou,
Ευχαριστω για τις απαντησεις σου...Ομολογω πως τηρησες αψογη σταση απεναντι μου, και σε ευχαριστω.

Ζadok,

Και τι παει να πει δηλαδη, που το ειπε ο Ευκλειδης?
Και...τι σχεση εχει ο Τεκτονισμος του σημερα, με την αρχαια ιδεολογια και φιλοσοφια του Τεκτονισμου...?
Παντελως ασχετο αυτο που ειπες, συγνωμη κιολας...!

Μακαρι, η σημερινη μασονια να ειχε τα φωτα της αρχαιας...Αλλα που Φωτα...
Αυτοι σας τα δωσανε και εσεις τους τα αλλαξατε....!!!

Υ.Γ.
Δεν πηγα για μπανακια ακομα...αλλα θα παω αν σε ενδιαφερει τοσο.

Sinister...

"In nomine patris,et filii, et spiritus sancti."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 00:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Ζadok,

Και τι παει να πει δηλαδη, που το ειπε ο Ευκλειδης?
Και...τι σχεση εχει ο Τεκτονισμος του σημερα, με την αρχαια ιδεολογια και φιλοσοφια του Τεκτονισμου...?
Παντελως ασχετο αυτο που ειπες, συγνωμη κιολας...!

Μακαρι, η σημερινη μασονια να ειχε τα φωτα της αρχαιας...Αλλα που Φωτα...
Αυτοι σας τα δωσανε και εσεις τους τα αλλαξατε....!!!

Υ.Γ.
Δεν πηγα για μπανακια ακομα...αλλα θα παω αν σε ενδιαφερει τοσο.



Αγαπητέ μου, το ότι το είπε ο Ευκλείδης, δε σημαίνει τίποτε για σένα. Είναι προφανές.
Ίσως έχεις δίκιο. Ίσως η Γεωμετρία και η Αρχιτεκτονική δεν έχουν καμμία σχέση.

Είναι πιθανό εγώ να γράφω άσχετα πράγματα, αλλά δεν καταλαβαίνω με ποιό κριτήριο με έκρινες. Θα ήθελα πολύ να μου δείξεις πραγματικά το λάθος μου, εφόσον δύνασαι...
Δε ζήτησες να μάθεις πώς σχετίζεται η φιλοσοφία του Τεκτονισμού με την Αρχαιο-Ελληνική παράδοση; Απάντησα όπως εγώ μπορούσα και με στοιχεία. Θα περιμένω τα δικά σου...

Το "εσείς" που αναφέρεις, δεν ξέρω σε ποιούς απευθύνεται, μια και δεν γνωριζόμαστε, ώστε να γνωρίζεις τα πεπραγμένα μου, αλλά αν εσύ έχεις καλύτερη πληροφόριση περί του Τεκτονισμού (το οποίο είναι και το θέμα μας) "ιδού η Ρόδος..." (όπως έλεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι). Από βαρύγδουπες δηλώσεις, χορτάσαμε...
Δείξε μας λοιπόν, ποιός άλλαξε τα φώτα ποιανού;

Άντε και καλέ βουτιές...


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 11/08/2004 00:46:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 03:24:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αγαπητή/έ Δημ. μη φεύγεις μη !

Κάτσε να κουβεντιάσουμε και να καταστήσουμε σαφές το ποιος γνωρίζει και τι.

Μη καταδεικνύεις με την φυγή σου το ανάξιο του λόγου σου.
Μη πετάς λάσπη και λόγο του ανυποστήρικτου των λεγομένων σου τρέπεσαι σε φυγή.
Κάτσε λοιπόν να τα πούμε.

Άντε λοιπόν στο θέμα μας.

quote:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Τώρα μπορώ να θέσω κάποιες ακόμα, και εάν μπορείτε ή θέλετε μου απαντάντε.

Άρα σου απαντήθηκαν οι όποιες ερωτήσεις είχες θέσει και ήταν μέσα στο γνωστικό αντικείμενο των συμμετεχόντων.

quote:
Υπήρξε Ελληνική Στοά που την έκλεισε το Ελληνικός κράτος και εαν ναι, γιατί;

Η απάντηση και εδώ εδόθη.
Βέβαια στη δική μου αντίληψη και στις όποιες γνώσεις έχω δεν έχει υποπέσει κάτι ανάλογο με δικαστικές αποφάσεις περί κλεισίματος στοών αλλά μόνο τα όσα παρέθεσα και ξαναπαραθέτω.

quote:
Η Μεγάλη Στοά της Αγγλίας ήρε την αναγνώριση της προς την Μεγάλη Στοά της Ελλάδος γιατί η τελευταία είχε εμπλακεί σε πολιτικά σκάνδαλα πράγμα που απαγορεύετε ρητά από τις διατάξεις του Τεκτονικού Κανονισμού, όπως και είναι μακράν από το Τεκτονικό Ιδεώδες.
Έτσι δημιουργήθηκε η Εθνική Μεγάλη Στοά της Ελλάδος η οποία και πήρε την αναγνώριση από την Αγγλία.
Μετέπειτα και αφού δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις γι αυτό η Μ.Σ.τ.Ε ξαναπήρε την αναγνώριση και η Ε.Μ.Σ.τ.Ε. ζήτησε και έλαβε αναγνώριση από τους Αμερικάνους.
Αυτά για την ιστορία.

Στη συνέχεια προσπάθησα να σε βοηθήσω δείχνοντας σου ένα δρόμο επίλυσης της όποιας απορίας σου και έγραψα τα κάτωθι :

quote:
Εσύ όμως αναφέρεις τα εξής
quote:
---------------------------------------------------------------------------------------------------

Έτσι, θα ήθελα να γνώριζα και την Τεκτονική αποψη για την "μεγάλη" δίκη στις αρχές του 1980, που από εναγόμενος ο τεκτονισμός, βρέθηκε τελικά "κατηγουρούμενος" δια παντός "μάλιστα. Πως κάποια μέλη της Ηρακλείου Κρήτης στοάς, παροτρινόμενα από της Αθήνας τεκτονικές στοές" (τελεσίδικη στο Εφετείο Ηρακλείου Κρήτης) σαν πράκτορες κατά της Κύπρου!
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Αν και το παραπάνω κείμενο στερείται συντακτικού θα ήθελα να σου απαντήσω ότι εφ’ όσον σε ενδιαφέρει η Τεκτονική άποψη μπορείς να αποστείλεις το παραπάνω ερώτημα με e-mail στις Τεκτονικές δυνάμεις που δρουν στην Ελλάδα και να μας δημοσιοποιήσεις τις τυχόν απαντήσεις τους.
Έψαξα και βρήκα και διευθύνσεις
masonsgr@grandlodge.gr ( Μεγάλη Στοά της Ελλάδος )
Grand.Secretary@nglgreece.org ( Εθνική Μεγάλη Στοά της Ελλάδος )
info@delphiorder.org ( Μεγάλη Μικτή Στοά της Ελλάδος )
info-desk@droit-humain.gr ( Droit Humain – Μικτός Τεκτονισμός )
Ελπίζω να σε βοηθήσουν τα παραπάνω Link και να πάρεις τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου.

Τι λέω λοιπόν εδώ που σε πείραξε τόσο ?????????????????????

Το ότι το κείμενο δεν έχει συντακτικό ούτως ώστε να μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς χωρίς να χρειαστεί να κάνω τον μάντη ???????????

Το ότι θεωρώ πως ΚΑΝΕΝΑ μέλος δε μπορεί να απαντήσει στην ερώτηση σου μιας και κανείς ( πλήν FM ) δεν έχει δηλώσει Τέκτων ???????????

Το ότι θα με ενδιέφερε αν κάποια από τις Τεκτονικές δυνάμεις του τόπου σου δημοσιοποιήσει μίαν απάντηση να τη μάθω ???????????????

Το ότι σου δίνω τις ηλεκτρονικές διευθύνσεις για να μπορείς πολύ εύκολα να έχεις μια επικοινωνία μαζί τους ???????????????? ( Υπάρχουν και κόλπα να μη φαίνετε η διεύθυνση σου )

Ειλικρινά δε καταλαβαίνω που συνάδει από μέρος μου η παραπλάνηση και τα όσα αναφέρεις.

quote:
Φίλοι γειά σας.
Και δυστυχώς δεν θελήσατε να απαντήσετε καν στα ουσιωδέστερα ερωτηματά μου...
Επιλέξατε τον δρόμο της "γραμματικής" μια και αυτό σας έλειψε από το τραπέζι του εμπαιγμού.
Με παράπεμψες σε διάφορες τεκτονικές στοές αγαπητέ ράμογλου, ενώ σε όλα τα παραπάνω post απαντάς με συγουριά, να υποθέσω ότι είναι το "κλασικό" ερωτηματολόγιο, εκείνο που δίνουν οι διδάσκαλοι!
Γιατί αρνήθηκες να απαντήσεις σε όσα λές ότι δεν κατάλαβες, ενώ παραπάνω στο ίδιο το post "ξερνάς χολή" λαϊκιστί για όσους δεν σου χαϊδεύουν τα ώτα;
Ποιός λοιπόν δεν θέλει να κάνει σοβαρό διάλογο;
Τη φρασούλα με τους καρδινάλιους... την ξαναβρήκα μπροστά μου σε άλο topic ... Πάντα με την Δύση φίλοι μου (αλληγορικά και μή).
Θα είμαι εδώ τριγύρω και όταν νιώσω την ανάγκη σας ξανα "ε" ρωτώ.
Ευχαριστώ γιατί αποκαλύψατε την κουρτίνα (ριντό) της μη ελεύθερης κριτικής.
Δικό σας το μαχαίρι.

Μην Δημαγωγείς λοιπόν και μίλα καθαρά και πες ότι έχεις να πεις.
Απλά φρόντισε αυτά που λες να έχουν έναν ειρμό αν μη τι άλλο λογικό και προσπάθησε να καταλάβεις τι γράφουν οι άλλοι, αφού δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις εσύ.



Ο κακός λύκος


message: ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ !!!



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 15:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
quote:
Η έκφραση "Μέγας Αρχιτέκτων του Σύμπαντος" προέρχεται από τον "Τίμαιο" του Πλάτωνος, όπου ο μαθητής του Πυθαγόρα, αποκαλεί έτσι το Δημιουργό, ο οποίος κατασκευάζει τον κόσμο με βάση τις αρχές της Γεωμετρίας.

Αεί ο Θεός γεωμετρεί

sub rosa


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 18:16:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Η έκφραση "Μέγας Αρχιτέκτων του Σύμπαντος" προέρχεται από τον "Τίμαιο" του Πλάτωνος, όπου ο μαθητής του Πυθαγόρα, αποκαλεί έτσι το Δημιουργό, ο οποίος κατασκευάζει τον κόσμο με βάση τις αρχές της Γεωμετρίας.

Αεί ο Θεός γεωμετρεί

sub rosa


Αεί ο Θεός Ο ΜΕΓΑΣ ΤΟ ΠΑΝ γεωμετρεί


Ο κακός λύκος


Edited by - Ramoglou on 11/08/2004 20:29:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 18:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
quote:
Αεί ο Θεός Ο ΜΕΓΑΣ γεωμετρεί

Φίλη Zadok θέλεις να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη; Η προσφώνηση "Μέγας Αρχιτέκτονας Του Σύμπαντος" υπάρχει αυτούσια ως φράση ή αφορά στην γενικότερη προσέγγιση του Θείου κατά τον Τίμαιο; Το συγκεκριμένο βιβλίου του Πλάτωνος το έχω διαβάσει αλλά if my memory serves me well, δεν έχω δει τη φράση γραμμένη αυτούσια.

sub rosa


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 22:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Φίλε Oculatis Abis, δεν έχω το βιβλίο εδώ που βρίσκομαι, για να σου αντιγράψω ακριβώς το σημείο.

Μόλις μπορέσω, θα το βρω...

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 03:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Εκανα μια ερευνα στο διαδυκτιο για τις Τεκτονικες Στοες που υπαρχουν στην Αθηνα και ανακαλυψα οτι ο αριθμος τους ξεπερνα κατα πολυ αυτον που φανταζομουν. Ομως ειδα οτι υπαρχουν δυο Μεγαλες Στοες. Συγκεκριμενα η Ε.Μ.Σ.τ.Ε. και η Μ.Σ.τ.Ε. Προκειται για την ιδια Στοα ή ειναι δυο διαφορετικες. Αν ισχυει το δευτερο ποια η διαφορα τους?
Μηπως θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει αυτο το φαινομενο?


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 04:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Φίλε MoonDragon, μήπως θα έπρεπε να στείλεις κάποιο μέιλ, ώστε να λάβεις μία υπεύθυνη απάντηση από τους ίδιους;

Προσωπικά, το ερώτημά σου μου θυμίζει το εξής: "ξέρω έναν Κώστα Παπαδόπουλο και έναν Δημήτρη Παπαδόπουλο, είναι το ίδιο πρόσωπο;" Μπορεί όμως, και να κάνω λάθος, που αντιμετωπίζω έτσι την απορία σου, λόγω σχετικής άγνοιας.

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 09:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
quote:
Εκανα μια ερευνα στο διαδυκτιο για τις Τεκτονικες Στοες που υπαρχουν στην Αθηνα και ανακαλυψα οτι ο αριθμος τους ξεπερνα κατα πολυ αυτον που φανταζομουν. Ομως ειδα οτι υπαρχουν δυο Μεγαλες Στοες. Συγκεκριμενα η Ε.Μ.Σ.τ.Ε. και η Μ.Σ.τ.Ε. Προκειται για την ιδια Στοα ή ειναι δυο διαφορετικες. Αν ισχυει το δευτερο ποια η διαφορα τους?
Μηπως θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει αυτο το φαινομενο?

Νομίζω ότι ο worshipful Ramoglou έριξε λίγο φως στο θέμα:
quote:
Η Μεγάλη Στοά της Αγγλίας ήρε την αναγνώριση της προς την Μεγάλη Στοά της Ελλάδος γιατί η τελευταία είχε εμπλακεί σε πολιτικά σκάνδαλα πράγμα που απαγορεύετε ρητά από τις διατάξεις του Τεκτονικού Κανονισμού, όπως και είναι μακράν από το Τεκτονικό Ιδεώδες.
Έτσι δημιουργήθηκε η Εθνική Μεγάλη Στοά της Ελλάδος η οποία και πήρε την αναγνώριση από την Αγγλία.
Μετέπειτα και αφού δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις γι αυτό η Μ.Σ.τ.Ε ξαναπήρε την αναγνώριση και η Ε.Μ.Σ.τ.Ε. ζήτησε και έλαβε αναγνώριση από τους Αμερικάνους.

sub rosa


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 16:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ
quote:
Δεν μπορω να καταλαβω ολη αυτην την "προτειχιση" περι μασονισμου...και για ποιο λογο αυτη η "σχετικοκρατια" αποτελουμενη απο ολους τους "Φιλο-μασονους", προσπαθουν να δημιουργισουν την εντυπωση πως οσοι ρωτουν για να μαθουν λιγο ποιο ειδικευμενα πραγματα...Θα λαμβανουν "Ταμπελιτσα"...ο μνησικακος, ο Μισο-μασονος...και αλλα παιχιδισματα, που δεν αποφερουν κανενα αποτελεσμα στον διαλογο.


Συμφωνώ!

Από εκεί και ύστερα: η χρησιμοποίηση ελληνικών συμβόλων δε σημαίνει απαραίτητα και φιλελληνισμό. Η ελληνική παράδοση είναι μια αστήρευστη πηγή, απλώς. Η κλοπή εθνικών συμβόλων και ιστορίας από τα γειτονικά μας κράτη δε σημαίνει φιλελληνισμό, απεναντίας!

Επιπλέον. Στις επιφανείς προσωπικότητες που φορούν το τεκτονικό δακτυλίδι καλό θα ήταν να προστευθούν και τα εξής ονόματα:
Αλ Γκορ
Μπέντζαμιν Ντετανιάχου
Τόνυ Μπλερ
Μιχαήλ Γκορμπατσώφ (είδες οι κομμουνιστές;)
Χέδρυ Κίσσινγκερ
φρανσουά Μιττεράν
Ρίτσαρντ Χόλμπρουκ
Cecil Rhodes (μεγάλο μούτρο, με πρωταγωνιστικό ρόλο στο βρετανικό αποικισμό της Αφρικής)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 02:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ, είναι δικαίωμά σου να έχεις οποιαδήποτε άποψη, αλλά θα ήθελες να μας ενημερώσεις, πώς γνωρίζεις ότι τα πρόσωπα στα οποία αναφέρεσαι, φορούν τεκτονικό δαχτυλίδι; Πίνατε μαζί καφέ και στο έδειξαν;

Επίσης, θα ήθελες να μας διευκρινίσεις τα όσα περί κλοπής ισχυρίστηκες;
Ή μήπως απλά αγνοείς τα λόγια του σοφού μας Ισοκράτη;

Παρεπιμπτόντως, επίσημα στοιχεία καταλόγου επιφανών Τεκτόνων μπορείτε να βρείτε εδώ: Επιφανείς Έλληνες Ελευθεροτέκτονες, και εδώ: FAMOUS MASONS (τελείως ενδεικτικά στοιχεία).


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
apistefta omorfos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 13:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apistefta omorfos
ZADOK,
ΑΥΤΗ Η ΕΙΚΟΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΒΗΤΗ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ.
ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ?
ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΦΙΛΟΤΕΧΝΗΣΕΙ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 16:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ apistefta omorfos, που εύχομαι να είσαι "όνομα και πράμα", η αγιογραφία δεν γνωρίζω από ποιόν φιλοτεχνήθηκε, αλλά γνωρίζω ότι βρίσκεται σε βίβλο, η οποία βρίσκεται στην Εθνική Βιβλιοθήκη της Αυστρίας και χρονολογείται από το 1250μ.Χ. περίπου.

Έχω βρει και άλλη μία, η οποία δεν γνωρίζω από πού προέρχεται:

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
apistefta omorfos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 12:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apistefta omorfos
ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΥ Σ'ΕΝΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΣΤΑ ΜΕΤΕΩΡΑ
ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑ,ΠΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΕΝΑ ΤΟΙΧΟ,
ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΕΜΑ,Ο ΙΗΣΟΥΣ ΜΕ ΕΝΑ ΔΙΑΒΗΤΗ ΚΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΕΝΑ ΜΑΤΙ,
ΟΠΩΣ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΠΥΡΑΜΙΔΑΣ ΣΤΟ ΔΟΛΛΑΡΙΟ.
ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ,ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ.
ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΤΕΩΡΟ.
ΑΝ ΠΑΣ ΠΟΤΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΕΙ ZADOK,ΨΑΞΕ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 00:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ
Λέγοντας κλοπή εθνικών συμβόλων έχω πολλά παραδείγματα: οι Σκοπιανοί με τον ήλιο της Βεργίνας που δεν τον θεωρούν ελληνικό, οι Τούρκοι που εικάζονται ότι ζουν εκεί από τα αρχαί χρόνια και ότι η φλόγα των Ολυμπιακών αγώνων άναβε στη Μ. Ασία τότε. Όλοι αυτοί το κάνουν από φιλελληνισμό; Ασφαλώς και όχι!

Έτσι και οι τέκτονες. Δε σημαίνει ότι υιοθετώντας τα σύμβολά μας είναι φιλέλληνες. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι μπορεί να είναι και ανθέλληνες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 00:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Κι εγώ σ' ευχαριστώ, αγαπητέ apistefta omorfos!

Αγαπητέ ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ, τώρα που μου εξήγησες τί ήθελες να πεις, νομίζω ότι σε κατάλαβα.

Όμως, έχω την αίσθηση ότι κάνεις κάποιο λάθος. Και εξηγούμαι:

Τα παραδείγματα στα οποία αναφέρθηκες, οι λαοί (Σκοπιανοί, Τούρκοι κλπ.), έχουν συμφέροντα να οικειοποιηθούν τα διάφορα πολιτιστικά στοιχεία αυτού του "πλούσιου" τόπου.
Στην περίπτωση του Τεκτονισμού, δεν έχω διαβάσει πουθενά να επιχειρείται οικειοποίηση συμβόλων ή πολιτιστικών στοιχείων. Αντιθέτως, τονίζεται η προέλευση των στοιχείων αυτών και όπως έγραψα και πιο πάνω, τρέφεται ιδιαίτερος σεβασμός και εκτίμηση στον Αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό.

Εξάλλου, θα μου φαινόταν παράλογο να είναι έτσι όπως γράφεις, τα πράγματα, αφού σημαντικό κομμάτι της ίδιας της μελέτης του συμβολισμού είναι η διερεύνηση των πραγματικών πηγών του.
Η αυθαίρετη οικειοποίηση ή "κλοπή", αν προτιμάς, δε βοηθά στην απόκτηση γνώσης ή στη διεύρυνση των πνευματικών οριζόντων του ανθρώπου, αλλά μόνο τους πρόσκαιρους ιδιοτελείς σκοπούς του και φυσικά είναι κατακριτέα.

Ας μην μπερδεύουμε όμως την έρευνα, με τις όποιες μεθοδεύσεις...

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 16:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
Ζadok να σε ρωτήσω κάτι για να μου δώσεις μία προσωπική
άποψη. Επειδή δεν θέλω να αδικήσω μία συγκεκριμένη ομάδα
ανθρώπων ρωτώ...

Ποιά πιστεύεις είναι η συμμετοχή των τεκτόνων στα παγκόσμια
δρώμενα και ιδίως της "Σκάλς εν μπόουνς" σε σχέση με την
Αμερικανική και Σιωνιστική κίνηση και των στοών που μπορεί
να συμμετέχουν παγκοσμίως με δεδομένα καθαρά "script"-ικά
ώς προς την ομοιότητα των 11,33 στις εμφανίζοντες ώρες,
μέρες και γεγονότα μιάς σειράς τρομοκρατικών γεγονώτων στον
κόσμο.

Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 17:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ ALOS, καλώς ήλθες!

Κατ' αρχήν, κατά την γνώμη μου θα πρέπει να διαχωρίζουμε τις πράξεις κάποιων ανθρώπων (που νομίζουμε ότι ανήκουν κάπου) από όσα μπορεί να επιτάσσονται από τον ίδιο το θεσμό του Τεκτονισμού.

Εάν δεν το κάνουμε αυτό, κινδυνεύουμε να εξάγουμε λάθος συμπεράσματα τόσο για τους ανθρώπους, όσο και για το θεσμό.

Επί τω προκειμένω, η Skull & Bones είναι ένας Πανεπιστημιακός Σύλλογος φοιτητών στην Αμερική και συγκεκριμένα ενός πανεπιστημίου (Yale), στο οποίο φοιτούν οι πλουσιότεροι γόνοι οικογενειών και τα μεγαλύτερα "κεφάλια" της χώρας. Από αυτά τα πρόσωπα είναι φυσιολογικό να προκύπτουν πρόεδροι, στελέχη & επιστήμονες διεθνούς κύρους κλπ. και το φαινόμενο δεν έχει να κάνει με τον όποιο φοιτητικό σύλλογο, αλλά με τη δομή της αμερικάνικης κοινωνίας, η οποία καθορίζει τα παγκόσμια δρώμενα και της οποίας αποτέλεσμα είναι η ύπαρξη του συλλόγου αυτού.
Επισήμως και όσο μπορώ να γνωρίζω, ο Τεκτονισμός δεν σχετίζεται ως οργάνωση.

Τώρα, αν κάποια μέλη των Skull & Bones μετέπειτα γίνονται μέλη του Τεκτονισμού, αυτό δεν αποδεικνύει κάποια επίσημη σχέση και δεν αντιλαμβάνομαι γιατί μπορεί να είναι κατακριτέο.

Από κει και πέρα, έχω την αίσθηση ότι υπάρχουν μπόλικες ιστοσελίδες στο Διαδίκτυο, οι οποίες προσφέρουν το τέλειο σενάριο για το πώς κυβερνάται ο κόσμος, πώς σχετίζονται οι διάφοροι ισχυροί και πώς παίζουν με τις ζωές διαφόρων ανθρώπων ανά την υφήλιο.

Η μία λέει ότι φταίνε οι Ιλλουμινάτι, η άλλη μιλά για τους Τέκτονες, η άλλη για τα ερπετοειδή και κάποια άλλη για όλους αυτούς μαζί...
Ε, δεν μπορώ να θεωρήσω ότι έχω πειστεί και να σου γράψω και το γιατί:

γιατί όλα αυτά τα ανόητα σενάρια τελικά καταλήγουν στο ότι κανείς από εμάς δεν είναι υπεύθυνος για ότι κάνει ή του συμβαίνει, γιατί εν ολίγοις πάντα κάποιος άλλος κρύβεται από πίσω και κινεί τα νήματα.

Αυτή είναι η αρχή της "αλλοίωσης". Αυτή για μένα είναι η ουσία της συνωμοσιολογίας, η οποία παίζει το ρόλο της σε όλο αυτό το παιγνίδι. Να συνηθίσουμε δηλαδή στην ιδέα ότι δεν φταίμε εμείς και συνεπώς, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε για να αλλάξουμε τη μοίρα μας.
Αυτή είναι η κατάντια του ανθρώπινου είδους...
Κάποτε το έκαναν για μας τα διάφορα θρησκευτικά δόγματα, τώρα το κάνουν οι συνωμοσιολόγοι.

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 16/08/2004 17:29:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 18:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
Ζadok
Eύχαριστώ για την υποδοχή σου και ευχαριστώ για την
απάντησή σου. Μου βάζεις κομματάκια πληροφορίας στο μυαλό
μου και σε ευχαριστώ για άλλη μία φορά γι'αυτό. Λές λοιπόν

Skull & Bones είναι ένας Πανεπιστημιακός Σύλλογος φοιτητών
στην Αμερική στου οποίου το φαινόμενο να υπάρχουν άνρθωποι
εξουσίας, επιστήμης και άλλων τομέων κύρους φταίει η
δομή της αμερικάνικης κοινωνίας, η οποία καθορίζει τα
παγκόσμια δρώμενα και της οποίας αποτέλεσμα είναι η ύπαρξη
του συλλόγου αυτού.

Στην ίδια παράγραφο λές φοιτούν οι πλουσιότεροι γόνοι
οικογενειών και τα μεγαλύτερα "κεφάλια" της χώρας.

1) Άν δηλαδή τα μεγαλύτερα κεφάλια της Αμερικής που διοικούν
την αμερικάνικη κοινωνία δεν είναι υπέυθυνα για την
συστηματική και σταδιακή δημιουργία μιάς συγκερκιμένης
δομής οικονομικού πιό πολύ χαρακτήρα, τότε η δομή αυτή
δεν πέρνει ΣΑΡΚΑ και οστά μέσω αυτών των κυρίων στην
οποία φταίει ο καθορισμός των παγκόσμιων δρώμενων ;

2) Σε τί ποσοστό γνωρίζεις οτι οι "Σκάλς εν Μπόουνς" έχουν
προτέρως ή μετέπειτα μέλη του τεκτονισμού σε σχέση με το
σύνολο των μελών τους ;

3) Ποιά πιστεύεις σαν πιό έγκυρα μέσα πληροφόρησης στο τομέα
της αμερόληπτης ενημέρωσης άν κρίνουμε οτι τα οικονομικά
συμφέροντα είναι αυτά που διοικούν την σημερινή μας ενημέρωση;

Δέν θα διαφωνήσω οτι το Internet περιέχει αρκετή πληροφόρηση
στην οποία και συμφέροντα υπάρχουν και περισσός δογματισμός
ο οποίος στηρίζεται περισσότερο σε προσωπικά πιστεύω παρά σε
στοιχεία που είτε έχουν ανακαλυφθεί είτε μπορεί και να έχουν
δημιουργηθεί. Απο την άλλη όμως ένα μεγάλο μέρος πληροφοριών
έρχεται και είναι πιθανό να έρχεται απο σύνολα ανθρώπων που
τα κίνητρά τους είναι ο έλεγχος των εαυτών μας, παρά τον
έλεγχο των εαυτών μας απο συγκεκριμένους ανθρώπους.

Δέν διαφωνώ καθόλου μαζί σου μάλιστα συμφωνώ οτι εμείς έχουμε
τον έλεγχο των εαυτών μας ιδιαιτέρως άν είμαστε εύρωστοι
εν εγρηγόρσει ζώντας το εύ ζήν. Αυτό έχει να κάνει όπως
πιστεύω και με την άμυνα μας ώς εαυτού και ώς συνόλου σε
σύνολα ανθρώπων των οποίων μοιάζουν ολοένα απλησίαστα στους
νόμους στο σύνταγμα στις διεθνείς εξελίξεις. Όταν υπάρχουν
τέτοια παραδείγματα και αποδείξεις αυτών, εκεί είναι απόλυτα
λογικό να ξεκινούν και σενάρια και θεατρικές παραστάσεις
παγκοσμίας εμβέλειας.

4) Τί έχεις να πείς για τις συμπτώσεις που έχουν να κάνουν
με τους αριθμούς 11, 33 και την όποια συσχέτιση τους στους
βαθμούς τεκτονισμού ;

5) Οι τέκτονες έχουν αρχές στις οποίες οι αριθμοί παίζουν
κάποιο ρόλο και άν ναί τότε ποιά στοά μπορείς να γνωρίζεις
ώστε αν τίποτα απο όλα αυτά δεν ισχύει να μήν είναι
συνωμοσιολογία και να ταυτίζεται με τους ίδιους τους τεκτονες;

6) Μπορείς να δώσεις την άποψή σου ποιός είναι ο λόγος ύπαρξης
των τεκτόνων ? (πχ. Φιλοσοφική αναζήτηση στην σημερινή εποχή;)

Σε ευχαριστώ και πάλι στην βοήθεια της διάλυσης του σκοταδιού.

Edited by - ALOS on 16/08/2004 18:35:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 18:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:

Ζadok
Eύχαριστώ για την υποδοχή σου και ευχαριστώ για την
απάντησή σου. Μου βάζεις κομματάκια πληροφορίας στο μυαλό
μου και σε ευχαριστώ για άλλη μία φορά γι'αυτό. Λές λοιπόν

Skull & Bones είναι ένας Πανεπιστημιακός Σύλλογος φοιτητών
στην Αμερική στου οποίου το φαινόμενο να υπάρχουν άνρθωποι
εξουσίας, επιστήμης και άλλων τομέων κύρους φταίει η
δομή της αμερικάνικης κοινωνίας, η οποία καθορίζει τα
παγκόσμια δρώμενα και της οποίας αποτέλεσμα είναι η ύπαρξη
του συλλόγου αυτού.

Στην ίδια παράγραφο λές φοιτούν οι πλουσιότεροι γόνοι
οικογενειών και τα μεγαλύτερα "κεφάλια" της χώρας. Άν
δηλαδή τα μεγαλύτερα κεφάλια της Αμερικής που διοικούν την
αμερικάνικη κοινωνία δεν είναι υπέυθυνα για την
συστηματική και σταδιακή δημιουργία μιάς συγκερκιμένης
δομής οικονομικού πιό πολύ χαρακτήρα, τότε η δομή αυτή
δεν πέρνει ΣΑΡΚΑ και οστά μέσω αυτών των κυρίων στην
οποία φταίει ο καθορισμός των παγκόσμιων δρώμενων ;


Αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρη ότι έχω αντιληφθεί το ερώτημά σου:
Κατ' αρχήν η δομή της αμερικάνικης κοινωνίας στην οποία αναφέρθηκα, προϋπάρχει των Skull & Bones. Δεύτερον, σαφώς κάποιοι άνθρωποι θα ήταν υπεύθυνοι για τη δημιουργία των προϋποθέσεων ... κάπως, κάποτε. Δε γίνεται αλλιώς.

quote:
Σε τί ποσοστό γνωρίζεις οτι οι "Σκάλς εν Μπόουνς" έχουν
προτέρως ή μετέπειτα μέλη του τεκτονισμού σε σχέση με το
σύνολο των μελών τους ;

Καμμία σχετική πληροφόρηση δεν έχω και δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να έχει τέτοιου είδους πραγματικά στοιχεία.

quote:
Ποιά πιστεύεις σαν πιό έγκυρα μέσα πληροφόρησης στο τομέα
της αμερόληπτης ενημέρωσης άν κρίνουμε οτι τα οικονομικά
συμφέροντα είναι αυτά που διοικούν την σημερινή μας ενημέρωση;

Δε θα μπορούσα να προτείνω κάτι συγκεκριμένο.
Κατά την γνώμη μου ο καθένας θα πρέπει να μελετά αρκετά προς κάθε κατεύθυνση πριν εξάγει συμπεράσματα για οποιοδήποτε θέμα. Από κει και πέρα, τα συμπεράσματα άπτονται της κριτικής του ικανότητας.


quote:
Δέν θα διαφωνήσω οτι το Internet περιέχει αρκετή πληροφόρηση
στην οποία και συμφέροντα υπάρχουν και περισσός δογματισμός
ο οποίος στηρίζεται περισσότερο σε προσωπικά πιστεύω παρά σε
στοιχεία που είτε έχουν ανακαλυφθεί είτε μπορεί και να έχουν
δημιουργηθεί. Απο την άλλη όμως ένα μεγάλο μέρος πληροφοριών
έρχεται και είναι πιθανό να έρχεται απο σύνολα ανθρώπων που
τα κίνητρά τους είναι ο έλεγχος των εαυτών μας, παρά τον
έλεγχο των εαυτών μας απο συγκεκριμένους ανθρώπους.

Εάν σε εννόησα επαρκώς, ένα σχόλιο: εάν τα πρόσωπα είναι αυτόνομα μάλλον ισχύει αυτό που γράφεις. Στην περίπτωση των συνωμοσιολόγων μιλάμε για εμπόριο...

quote:
Δέν διαφωνώ καθόλου μαζί μου μάλιστα συμφωνώ οτι εμείς έχουμε
τον έλεγχο των εαυτών μας ιδιαιτέρως άν είμαστε εύρωστοι
εν εγρηγόρσει ζώντας το εύ ζήν. Αυτό έχει να κάνει όπως
πιστεύω και με την άμυνα μας ώς εαυτού και ώς συνόλου σε
σύνολα ανθρώπων των οποίων μοιάζουν ολοένα απλησίαστα στους
νόμους στο σύνταγμα στις διεθνείς εξελίξεις. Όταν υπάρχουν
τέτοια παραδείγματα και αποδείξεις αυτών, εκεί είναι απόλυτα
λογικό να ξεκινούν και σενάρια και θεατρικές παραστάσεις
παγκοσμίας εμβέλειας.

Όταν υπάρχουν αποδείξεις, τα σενάρια είναι περιττά. Μιλάμε με γεγονότα.
Κι εγώ κάτι τέτοιο δεν έχω δει.


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 18:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
4) Τί έχεις να πείς για τις συμπτώσεις που έχουν να κάνουν
με τους αριθμούς 11, 33 και την όποια συσχέτιση τους στους
βαθμούς τεκτονισμού ;

Οι βαθμοί του Τεκτονισμού είναι 33. Εγώ γεννήθηκα στις 31 του μήνα.
Λες να 'ναι κάποια σύμπτωση-συνωμοσία, αν αύριο μεθαύριο αποδειχθεί ότι είμαι σημαντικό πρόσωπο για την κοινωνία;

(ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι τί θέλω να πω)


quote:
5) Οι τέκτονες έχουν αρχές στις οποίες οι αριθμοί παίζουν
κάποιο ρόλο και άν ναί τότε ποιά στοά μπορείς να γνωρίζεις
ώστε αν τίποτα απο όλα αυτά δεν ισχύει να μήν είναι
συνωμοσιολογία και να ταυτίζεται με τους ίδιους τους τεκτονες;

Εδώ δεν καταλαβαίνω τίποτε. Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τί ρωτάς;
Παρεπιμπτόντως, οι αριθμοί έχουν τεράστια σημασία για πολλές παραδόσεις μεταξύ των οποίων και την Αρχαιο-Ελληνική. Λες να σημαίνει κάτι αυτό;

quote:
6) Μπορείς να δώσεις την άποψή σου ποιός είναι ο λόγος ύπαρξης
των τεκτόνων ? (πχ. Φιλοσοφική αναζήτηση στην σημερινή εποχή;)

Δε με αφορά. Είναι δικαίωμά τους να υπάρχουν για όποιο λόγο κρίνουν αυτοί απαραίτητο.

quote:
Σε ευχαριστώ και πάλι στην βοήθεια της διάλυσης του σκοταδιού.

Edited by - ALOS on 16/08/2004 18:35:00


Χαίρομαι που μπορώ να βοηθήσω. Να 'σαι καλά!


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy