ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ή ΜΑΣΟΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 20:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
quote:
Εγώ έχω 320 άλογα

Eγώ πάλι έχω ένα γαιδουράκι

O καλός μας όνος


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 20:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η
Den Ulv λές:

quote:

Ο ΕΤ ξεκίνησε ώς μια μυστική εταιρεία στο Μεσαίωνα, κάτω απο τον εκτεταμένο διωγμό της Καθολικής Εκκλησίας, και λόγω όλων αυτών, βρίθει απο αλληγορικούς συμβολισμούς, αλληγορικές λέξεις...προτάσεις...ονόματα, τα οποία δύναται να ερμηνευθούν με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, απο τους οποίους κανείς δεν αναγνωρίζεται επίσημα ώς λάθος.


Εάν ρωτήσεις 10 διαφορετικούς μασώνους θα σου πούν 10 διαφορετικές θεωρίες προέλευσης του Τεκτονισμού.
Εγώ προσωπικά γνωρίζω 14 διαφορετικές θεωρίες καταγωγής. Μπορεί να υπάρχουν και άλλες τόσες που δεν γνωρίζω.

Ουδείς γνωρίζει και μπορεί να απαντήσει με σαφήνεια ποια ακριβώς απο τις θεωρίες αυτές είναι η σωστή και ποια όχι. Ακόμα και μέσα στους κύκλους του ίδιου του τεκτονισμού.

Χαίρομαι που εσύ γνωρίζεις την καταγωγή του τεκτονισμού καλύτερα απο όλους και την μοιράζεσαι μαζί μας. Τελικά όπως μαθαίνουμε η θεωρία ήταν πάρα πολύ απλή και κρίμα που δεν την είχε σκεφτεί κανένας μέχρι τώρα όπως την θέτεις.

Προσωπικά σε ευχαριστώ πολύ.

quote:

Εκτός απο τους συμβολισμούς και τις αλληγορίες, υπάρχουν και άνθρωποι σύμβολα του ΕΤ Ο πιο διάσημος απο αυτούς, είναι ίσως ο Ιάκωβος ντε Μολάυ, ο Γάλλος τελευταίος Μέγας Διδάσκαλος των Ιπποτών του Ναού του Σολωμόντος.


Απο τις ελάχιστες γνώσεις που έχω, μιας και είμαι αμόρφωτος, ο Μέγας Μάγιστρος (... άκου Μέγας Διδάσκαλος των Ιπποτών του Ναού του Σολωμόντος ) και μάρτυρας Ζακ ντε Μολάυ ουδέποτε υπήρξε σύμβολο λατρείας απο τους μασώνους.

Αν γνωρίζεις κάτι περισσότερο για το θέμα αυτό σε παρακαλώ να το μοιραστείς μαζί μας μπάς και μάθουμε και εμείς κάτι νέο.

Ακόμη λές,

quote:

Γνώρισα μόνο καλούς ανθρώπους στον ΕΤ, οι οποίοι και είναι όλοι φίλοι μου.

Αλλά απο την άλλη λές οτι οι μασώνοι είναι,

quote:

Ένας παγκόσμιος σύνδεσμος ανθρώπων με τεράστια κοινωνική και πολιτική δύναμη, που έχουν αλλάξει και συνεχίζουν να αλλάζουν τον κόσμο πρός το χειρότερο.

Αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω πώς ταιριάζει το πρώτο απόφθεγμα με το δεύτερο ...

Όσο για μένα που λές,

quote:

φαίνεται ότι είστε ακόμη αδαής και αμόρφωτος


Ναι, το παραδέχομαι οτι είμαι αμόρφωτος. Το καλό όμως με εμένα είναι οτι αναγνωρίζω την αμορφωσιά μου και για τον λόγο αυτό κοιτάω να έχω τα αυτιά μου ανοιχτά και τα μάτια μου δεκατέσσερα.

Το κακό είναι με αυτούς που είναι αμόρφωτοι και θεωρούν τον ευατό τους μορφωμένο.
Και με δύο τρία Copy - Paste και ένα search στο Google, κλέβοντας και αντιγράφοντας μερικές σειρές που ούτε καν επιφανειακά δεν έχουν καταλάβει, πόσο μάλλον κατανοήσει θεωρούν οτι έφεραν εις πέρας την αποστολή τους.

Όσο βέβαια στο θέμα να σηκώσουν λίγο τις παρωπίδες να περάσει μια χαραμάδα γνώσης, ούτε κουβέντα να γίνεται ...

quote:

Εκτός απο ψευδό Νεο-Ναίτης του S.Μ.Τ.Ο.J. όπως υποδηλώνετε ότι είστε


Εγώ το μόνο που έχω δηλώσει εδώ είναι πως είμαι Ολυμπιακός !

Δώσε μου να καταλάβω σε παρακαλώ τι εννοείς, γιατί αδυνατώ ...


Τέλος θα ήθελα να σου κάνω -αν μου επιτρέπεις- μια προσωπική ερώτηση στην οποία προφανώς άμα θέλεις απαντάς.

Πιο πάνω λές:

quote:

Δεν είμαι κάν ¨Ελληνας Πολίτης

και στο προφίλ σου λές,

quote:

Εθνικιστής


Αλήθεια ποιάς εθνικότητας εθνικιστής είσαι ?


Edited by - Stavros_Η on 09/06/2004 20:50:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 21:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
quote:

Εάν ρωτήσεις 10 διαφορετικούς μασώνους θα σου πούν 10 διαφορετικές θεωρίες προέλευσης του Τεκτονισμού.
Εγώ προσωπικά γνωρίζω 14 διαφορετικές θεωρίες καταγωγής. Μπορεί να υπάρχουν και άλλες τόσες που δεν γνωρίζω.

Ουδείς γνωρίζει και μπορεί να απαντήσει με σαφήνεια ποια ακριβώς απο τις θεωρίες αυτές είναι η σωστή και ποια όχι. Ακόμα και μέσα στους κύκλους του ίδιου του τεκτονισμού.

Χαίρομαι που εσύ γνωρίζεις την καταγωγή του τεκτονισμού καλύτερα απο όλους και την μοιράζεσαι μαζί μας. Τελικά όπως μαθαίνουμε η θεωρία ήταν πάρα πολύ απλή και κρίμα που δεν την είχε σκεφτεί κανένας μέχρι τώρα όπως την θέτεις.

Προσωπικά σε ευχαριστώ πολύ.


H Θεωρία αυτή δεν είναι δική μου. Αναπτύσσεται στο βιβλίο κάτω.

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0871316021/qid=1086776385/sr=1-1/ref=sr_1_1/104-1258914-2439928?v=glance&s=books

Η ιστορία του Hiram Abiff & Jubelo-Jubela-Jubelum έχει αποδειχθεί απο τον Robinson ότι είναι μια αλληγορία, όπως είναι σήμερα πιστευτό ότι οι θεωρίες περί Αιγυπτιακής Γένεσης του ΕΤ που αναπτύσσει ο Manly P. Hall βασισμένος πάνω στα γραπτά των μυστικιστών τεκτόνων του 19ου και των αρχών του 20ου αιώνα.

O Robinson έχει επίσης αποδείξει ότι η λέξη Abiff, αντί για όνομα είναι απλώς μια Γαλλική διαλεκτική λέξη που σημαίνει " εσφαγμένος? σκοτωμένος?" στα Ελληνικά, δεν είμαι σίγουρος καθ'ότι έκανα ήδη μια φορά λάθος σε μετάφραση, μεταφράζοντας το Grand Master σε Μέγα Διδάσκαλο αντί για Μέγα Μάγιστρο όπως σωστά γράφεις.

quote:

Απο τις ελάχιστες γνώσεις που έχω, μιας και είμαι αμόρφωτος, ο Μέγας Μάγιστρος (... άκου Μέγας Διδάσκαλος των Ιπποτών του Ναού του Σολωμόντος ) και μάρτυρας Ζακ ντε Μολάυ ουδέποτε υπήρξε σύμβολο λατρείας απο τους μασώνους.

Αν γνωρίζεις κάτι περισσότερο για το θέμα αυτό σε παρακαλώ να το μοιραστείς μαζί μας μπάς και μάθουμε και εμείς κάτι νέο.


Εγώ είπα "σύμβολο" όχι "σύμβολο λατρείας".

Και ναί, τα Ελληνικά μου παρ'ότι είναι ανεκτά με οδηγούν σε λάθη ορισμένες φορές, όπως στο θέμα του Διδασκάλου vs Μαγίστρου.

Έχει υποστηριχθεί ότι η αλληγορία του Hiram Abiff συμβολίζει το μαρτύριο του Μολάυ.

quote:

Αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω πώς ταιριάζει το πρώτο απόφθεγμα με το δεύτερο ...

Απλό.

Ο άνθρωπος Χ μπορεί να είναι ένας ηθικός άνθρωπος, αλλά να υπηρετεί έναν ανήθικο οργανισμό. Το ότι ο οργανισμός είναι ανήθικος, δεν σημαίνει ότι και ο άνθρωπος Χ είναι ανήθικος.

quote:

Ναι, το παραδέχομαι οτι είμαι αμόρφωτος. Το καλό όμως με εμένα είναι οτι αναγνωρίζω την αμορφωσιά μου και για τον λόγο αυτό κοιτάω να έχω τα αυτιά μου ανοιχτά και τα μάτια μου δεκατέσσερα.

Το κακό είναι με αυτούς που είναι αμόρφωτοι και θεωρούν τον ευατό τους μορφωμένο.

Και με δύο τρία Copy - Paste και ένα search στο Google, κλέβοντας και αντιγράφοντας μερικές σειρές που ούτε καν επιφανειακά δεν έχουν καταλάβει, πόσο μάλλον κατανοήσει θεωρούν οτι έφεραν εις πέρας την αποστολή τους.

Όσο βέβαια στο θέμα να σηκώσουν λίγο τις παρωπίδες να περάσει μια χαραμάδα γνώσης, ούτε κουβέντα να γίνεται ...


Βλέπω ότι πρέπει να ανασκευάσω αυτά που είπα. Μπορεί να είσαι μορφωμένος σε άλλα πράγματα, το γεγονός όμως είναι ότι κανένας εδώ μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει να συζητήσει μαζί μου τα στοιχεία
που έδωσα για τους Ναίτες, γι'αυτό και σε απεκάλεσα αμόρφωτο και αδαή πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, γιατι τυχαίνει να ασχολούμαι περίπου τρία χρόνια πάνω σε αυτό το θέμα.

Υπονοείς ότι έκανα έρευνα στο google και έγραψα όλα αυτά? Κάνεις λάθος.


quote:

Εγώ το μόνο που έχω δηλώσει εδώ είναι πως είμαι Ολυμπιακός !

Δώσε μου να καταλάβω σε παρακαλώ τι εννοείς, γιατί αδυνατώ ...


Εικόνα του Ντε Μολάυ στην υπογραφή σου.

quote:

Αλήθεια ποιάς εθνικότητας εθνικιστής είσαι ?

Είμαι Λευκός Εθνικιστής. Ο Λευκός Εθνικισμός δεν είναι συνυφασμένος με οποιοδήποτε κράτος ή έθνος, άρα δεν είμαι κανενός κράτους ή έθνους εθνικιστής.

Ο ΛΕ ενδιαφέρεται για την βιολογική συνέχεια της Λευκής Φυλής σε όλο τον κόσμο, καθώς και για την διατήρηση και διάδοση της πολιτιστικής ιστορίας κάθε Λευκού Έθνους.

Σε κάλυψα?
--------------------------------------------------------------------
"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"

Edited by - Den Ulv on 09/06/2004 21:31:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρήστος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 21:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρήστος
Αν και δεν έδινα μεγάλη βάση στα ζώδια, Den Ulv, μήπως είσαι ιχθείς με ζυγό και δίδιμο και αιγόκερω; (3 διπρόσωπα και ένα γκρινιάρικο απο τα πάντα προς τα πάντα)
Τώρα έχω πολλούς λόγους να διαφωνώ με τον Stayro H.
Κατα 1ον, κατα την άποψή μου, ο ΕΤ (όχι ο εξωγήινος), ξεκίνησε όταν δίαλύθηκε το τάγμα των Ναϊτών Ιπποτών και ολόκληρος ο στόλος τους διασκορπήστικε. Υπήρχαν λοιπόν οι κτήστες ή αλλιώς τέκτονες κατά την Ελληνική. Ένα μέρος των Ναϊτωνς λεπόν, ενώθηκαν με τους κτήστες αυτούς και χρησμιμοποίησαν τα σύμβολα των κτιστών για να τους βοηθήσουν να καταλάβουν καλύτερα κάποια νοήματα κ.λπ. κ.λπ (αυτά στο περίπου και πολύ γενικά). Η ολοκήρωμένη μορφή του ΕΤ που υπάρχει τώρα είναι έτσι από τα τέλη του 18ου αίώνα. (Πσσσσσσσ, πολύς βαρύς μεσαίωνας έπεσε)
Κατά 2ον, θα βριστούμε γιατί είπες ότι είσαι Ολυμπιακός.. εγώ θα σε πω άει ρε γαβρόψαρο.. εσύ θα πεις "τι ειπες ρε βούλγαρε".. εγώ θα σου πω άει και πνίξου κλπ κλπ οπότε πάμε παρακάτω..
Κατά 3ον, γιατί κάποιος να μην μπορεί να είναι εθνικιστής υπέρ μιας χώρας παρ'όλο που δεν ανήκει σε αυτήν; Ποιό το πρόβλημα;;; Έτσι και αλλιώς στην ταινία "Γάμος Αλα Ελληνικά" το λέει ξεκάθαρα, υπάρχουν μόνο 2 τύποι ανθρώπων.. Οι Έλληνες και αυτοί που επιθυμούν να γίνουν Έλληνες, αλλα δεν είναι τόσο στυλάτοι, μάγκες και τσίφτιδες για να γίνουν..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 22:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
quote:

Εάν ρωτήσεις 10 διαφορετικούς μασώνους θα σου πούν 10 διαφορετικές θεωρίες προέλευσης του Τεκτονισμού.
Εγώ προσωπικά γνωρίζω 14 διαφορετικές θεωρίες καταγωγής. Μπορεί να υπάρχουν και άλλες τόσες που δεν γνωρίζω.

In order to ensure that there will be no more mistakes, I shall write in English.

My apologies to those who do not happen to be sufficiently fluent in English to follow this text, but I suppose that Stavros is.
---------------------------------------------------------------------

----------> Words of doubtful origins used in Masonic rituals, proved to have been dialectal French words:

Tyler, Cowan, Due-Guard, and Juwes.

---------------------------------------------------------------------

THE YORK GRAND LODGE:

---------->The lodge of York considered itself to be the oldest lodge in the country, dating back to the 7th Cent. A.D. and the building of the York Cathedral. In 1725, the York Lodge decided to assert itself, and formed its own "Grand Lodge of All England".

In 1767, the York Grand Secretary wrote:

This Lodge...acknowledges no superior, pays homage to none, exists in its own right, grants Constitutions and Certificates in the same Manner, as done by the Grand Lodge of London, as it has for time IMMEMORIAL had a RIGHT and use to do so.
---------------------------------------------------------------------

PRE-1717 F.:.M.:. and POST 1717 F.:.M.:.The First Lodges

The basic problem is, that prior 1717 the Masonic Order was a true secret society; not just an organisation with secret handgrips and secret signs, but a widespread society whose very existence was a secret.

When Masonry revealed itself, it became known that this secret society had cells or "lodges" as they called them, all over England, Scotland, Wales, and Ireland but nowhere else.

Four lodges of Freemasons met at the Apple-Tree Tavern in Covent Garden in London in 1717, and declared that they were banding together to form an official association to be called a "Grand Lodge".

The other still secret lodges across the country, declared their rage at the "oath breakers" (rule of secrecy) and when invited to send over their written records to the Grand Lodge of London so that they may write a new Constitution, their reaction was (at the behest of future historians) to burn all their records rather, than break the oath of secrecy.

York Lodge came out of secrecy in 1725 as described above, Irish Freemasonry also in that same year, declaring the Grand Lodge of Ireland based in Dublin, lead by the 29 y.o. Earl of Rosse. And the year 1737 saw the first formal meeting of the Grand Lodge of Scotland.

This very same year, saw an explosion in the spread of Freemasonry in France, which is attributed to a certain Scot, Andrew Michael Ramsay.

He, by cleverly associating Masonry with the Noblemen of the Crusades, successfully managed to spark the interest of the Frenchmen to a new-deal Freemasonry based on Noble Roots.

----------->To conclude, there isn't a single piece of evidence, of any Lodge being operative anywhere in the world, prior to the Grand Lodge of England's turning mainstream, in 1717.

Thus, any and all speculations about the origin of the craft, are just that: SPECULATIONS.

The Grand Lodge of England asserts that, Freemasonry can be traced back to the medieval English Guilds of Stonemasons, who apparently had established some sort of a SECRET SOCIETY.

Freemasons have a few ancient documents, they call the "Old Charges of Masonry". The oldest one, appears to date from the 14th Cent. A.D., and it was found in England.

Is this news to you? Why?
---------------------------------------------------------------------

F.L. Pick & G.N. Knight: The History of Freemasonry.

Up to the present time, no even plausible theory of the "origin" of Freemasons has been put forward. The reason for this is probably that the Craft as we know it, originated amongst the operative masons of Britain.
---------------------------------------------------------------------

A TYPICAL MEDIEVAL GUILD SECRET SOCIETY:

Masons and non-Masons alike, have explained the need for secret grips and signals by stating that medieval stonemasons were itinerant workers, traveling from castle job to cathedral site as work was available.

Because they had no permanent base like other guilds, they would need secret signs by which to identify each other, in order to maintain their closed-shop monopoly status.

With no fixed home, they would meet in lodges to discuss their affairs.
---------------------------------------------------------------------

Let me know your thoughts, so that this discussion may become productive.

"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 00:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ Den Ulv,

το απόγευμα με επισκέφθηκαν κάποιοι φίλοι Μασώνοι, τους οποίους παρεκάλεσα να διαβάσουν τα κείμενά σου και να μου τα σχολιάσουν.

Έχουμε γεμίσει περίπου 2 σελίδες με σημειώσεις γεμάτες από ανακρίβειες, τις οποίες προφανώς εν αγνοία σου αναπαράγεις ως ορθές.

Το βρίσκω ειλικρινά ανούσιο να γεμίζω αδίκως τις σελίδες του esoterica, οπότε επέτρεψέ μου να σου θέσω κάποιες ερωτήσεις και αν θέλεις, μου απαντάς:

Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι τα όποια μυστικά του Τεκτονισμού βρίσκονται τυπωμένα στα βιβλία, τα οποία αναλώνεσαι και διαβάζεις;

Έχεις σκεφτεί ποτέ το ενδεχόμενο κάποιοι να θέλουν να πιστεύεις τόσο εσύ, όσο κι ο υπόλοιπος κόσμος ότι τους δίνεται η δυνατότητα να διαβάσουν τα πάντα και να γνωρίσουν τα πάντα σχετικά με το θέμα και τελικά δεν ξέρεις και δεν ξέρουν τίποτε;

Έχεις διανοηθεί ποτέ ότι οι φίλοι σου, όπως και οι φίλοι μου ή οι φίλοι του οποιουδήποτε εδώ, έχουν υποσχεθεί να μην αποκαλύπτουν στοιχεία και συνεπώς δίνουν την εικόνα ότι είναι κατά βάσιν άσχετοι δίνοντας αντιφατικές ή απλά διαφορετικές πληροφορίες, μόνο και μόνο για να θολώσουν τα νερά;

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 07:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ
Zadok

quote:
Σανενακ, εσύ θα βρεις κάτι μεμπτό σε προφίλ μέλους;;;


Μπορω να παρω την βοηθεια του κοινου?

quote:
Από πότε ασχολείσαι με ΤΖΟΥΦΙΟΥΣ σαν και μένα καλέ μου;


Μα αγαπημενη μου ζαδοκ() εσενα δεν σε ειχα για τζουφια!
Αλλα και να εισαι, που δεν το νομιζω, να ξερεις οτι τους τζουφιους τους λατρευω, καθε μερα τους καλημεριζω, μεχρι και πρωταγωνιστη σε μυθηστορημα εκανα εναν.

quote:
Έχεις διανοηθεί ποτέ ότι οι φίλοι σου, όπως και οι φίλοι μου ή οι φίλοι του οποιουδήποτε εδώ, έχουν υποσχεθεί να μην αποκαλύπτουν στοιχεία και συνεπώς δίνουν την εικόνα ότι είναι κατά βάσιν άσχετοι δίνοντας αντιφατικές ή απλά διαφορετικές πληροφορίες, μόνο και μόνο για να θολώσουν τα νερά;



Μονο τζουφια δεν ειναι αυτη η ερωτηση αγαπημενη μου και θα ηθελα να την απευθυνω σε ολους τους αναγνωστες χωρις φυσικα να περιμενω απαντηση.Δεν με ενδιαφερει...


Κανενας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 08:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
quote:

Αγαπητέ Den Ulv,

το απόγευμα με επισκέφθηκαν κάποιοι φίλοι Μασώνοι, τους οποίους παρεκάλεσα να διαβάσουν τα κείμενά σου και να μου τα σχολιάσουν.

Έχουμε γεμίσει περίπου 2 σελίδες με σημειώσεις γεμάτες από ανακρίβειες, τις οποίες προφανώς εν αγνοία σου αναπαράγεις ως ορθές.

Το βρίσκω ειλικρινά ανούσιο να γεμίζω αδίκως τις σελίδες του esoterica, οπότε επέτρεψέ μου να σου θέσω κάποιες ερωτήσεις και αν θέλεις, μου απαντάς:

Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι τα όποια μυστικά του Τεκτονισμού βρίσκονται τυπωμένα στα βιβλία, τα οποία αναλώνεσαι και διαβάζεις;

Έχεις σκεφτεί ποτέ το ενδεχόμενο κάποιοι να θέλουν να πιστεύεις τόσο εσύ, όσο κι ο υπόλοιπος κόσμος ότι τους δίνεται η δυνατότητα να διαβάσουν τα πάντα και να γνωρίσουν τα πάντα σχετικά με το θέμα και τελικά δεν ξέρεις και δεν ξέρουν τίποτε;

Έχεις διανοηθεί ποτέ ότι οι φίλοι σου, όπως και οι φίλοι μου ή οι φίλοι του οποιουδήποτε εδώ, έχουν υποσχεθεί να μην αποκαλύπτουν στοιχεία και συνεπώς δίνουν την εικόνα ότι είναι κατά βάσιν άσχετοι δίνοντας αντιφατικές ή απλά διαφορετικές πληροφορίες, μόνο και μόνο για να θολώσουν τα νερά;
Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)[/center]


Σε παρακαλώ:

KOINOΠΟΙΗΣΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΣΕΛΙΔΕΣ, ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΔΥΣΚΟΛΟ, ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΤΙΣ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΥΝΗΜΑ Η ΜΕ Ε-ΜΑΙΛ.

Δείξε μου τις ανακρίβειες μου, σε παρακαλώ.

Γέμισε αυτό το thread με ανούσιες πληροφορίες.

Και ποιο σημαντικό:

Θέλω να δώ με βάση την αναγωγή σε ποιά βιβλία τα όποια επιχειρήματα μου είναι ανακριβή. [/b]
---------------------------------------------------------------------
"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"

Edited by - Den Ulv on 10/06/2004 08:14:31

Edited by - Den Ulv on 10/06/2004 08:17:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 11:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Σανενακ, κερδίζεις τσιχλίτσα!


Den Ulv, μάλλον δε διάβασες καλά τί σου έχω γράψει...

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να σου στείλω τις σημειώσεις, αλλά σε ξαναρωτώ:

Θεωρείς ότι υπάρχουν αληθείς και συνεπώς ασφαλείς πληροφορίες στα βιβλία της αγοράς;

...και εν τέλει, αγαπητέ μου, μας ενδιαφέρει η αλήθεια ή απλά να αποδεικνύουμε ότι και κάποιο βιβλίο αναφέρει τα όσα ισχυριζόμαστε και ας είναι και λάθος;


Δυστυχώς, η πραγματικότητα ήταν και είναι πάντοτε υποκειμενική, η αλήθεια ποτέ.
Αλλά τις γνωρίζει;

...και αγγλιστί "who knows?"


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 11:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
...να συμπληρώσω και το εξής:

Ας μην στερούμε τη γαλλική μπαγκέττα και το καμαμπέρ των διαφόρων "συγγραφέων" και...

ο νοών νοείτο!


Είναι πολλά τα λεφτά, Άρη!

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 11:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ
quote:
Σανενακ, κερδίζεις τσιχλίτσα!

Σε ευχαριστω αγαπημενη μου. Εισαι πολυ γλυκια...
Αλλα ειναι αγενεια να μην προσφερεις και στους αλλους συνομιλητες μας.
Οποτε να τους δωσω εγω μια χωρις ζαχαριτσα , για να μην παχυνουν, καλοκαιρι ηρθε, και να τους πω:
Καλυτερα να μασ-ων-ας παρα να μιλας....

Παντως καλη η τσιχλιτσα σου, απο τζουφιο την πηρες και ΄συ?

Κανενας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 11:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Ιπποτικά ευγενής ο Σανενακ!

... από τζούφιο κι εγώ ...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 12:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Den Ulv
quote:
Σκέφτηκα αυτό που έγραψες. Ίσως δεν μπορείς να διακρίνεις ποιοι υποκρίνονται τους τέκτονες ή φιλοτέκτονες σε αυτό το thread, και αυτό λόγω του γεγονότος ότι δεν έχεις ασχοληθεί πολύ με το θέμα και προπαντώς, τους συμβολισμούς του ΕΤ.

Και εγώ αναρωτιέμαι πως μπορείς να καταλάβεις αν κάποιος είναι τέκτονας ή ψευτοτέκτονας μιας και στην αγορά κυκλοφορούν από βιβλία μέχρι δεν ξέρω και εγώ τι. Παρόλα αυτά όμως δεν μου απάντησες. Δεν πειράζει θα έχεις τους λόγους σου.
quote:
Δεν με κατάλαβες. Οι ερωτήσεις και οι αποκρίσεις που έγραψα, δεν είναι δικές μου, αλλά αποτελούν ένα τμήμα μιας ολόκληρης σειράς απο ερωταποκρίσεις, λέξεις κλειδιά, και σημεία που οι Τέκτονες απομνημονεύουν, προκειμένου να αναγνωριστούν ώς Αδ.:. απο κάποιον Τέκτονα τον οποίο δεν γνωρίζουν.

Αν δεν κάνω λάθος μίλησες για εμπειρία. Να υποθέσω πως εμπειρία εννοείς τις τυχόν κουβέντες με τέκτονες η ψευτοτέκτονες?
Έχει ειπωθεί ξεκάθαρα πως κάποια πράγματα είναι μυστικά για τους μασώνους. Πως λοιπόν μπορείς εσύ να κρίνεις και να κρίνεις σωστά εάν κάποιος είναι ή όχι τέκτονας?
Επίσης θέλω να σε ρωτήσω το εξής : Μου παραθέτεις διάφορες βιβλιογραφίες για το θέμα, πως ξέρεις ότι είναι σωστές και δεν ανήκουν στην παραπληροφόριση, μιας και αυτά που κοπιάρεις έρχονται σε αντίθεση με άλλα σου post?


Ramoglou

quote:
Αμ η άλλη που ψάχνει να βρει και τι είναι αυτοί !
Τι σε κόφτει εσένα καλήμ ;
Σάμπως και θα σε δεχτούν ποτέ εσένα εκεί μέσα ;;;;;
Στο σύλλογο που έχουν για τσάι θα σε στείλουν και το πολύ πολύ να κάνεις και την Παζαΐτη σε κοινωνικές εκδηλώσεις.

Γιατί να μην μάθω και εγώ, αφού κάποιος εδώ δύναται να με φωτίσει ? Βέβαια πέφτει σε αντιφάσεις αλλά προφανώς αυτό έχει να κάνει με αυτό που λέει παρακάτω η Zadok περί παραπλάνησης για ευνόητους λόγους.
Όσο για το τσάι νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο για τις ζεστές νύχτες του καλοκαιριού…


Edited by - elpida on 10/06/2004 12:40:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 12:55:24  Εμφάνιση Προφίλ
Απ’ ότι διαβάζω το Ζαδόκ είναι γυναίκα !
Άρα πάνε άσκοπα τα λόγια μου περί παντελονιών !

Συγνώμη Ζαδόκ μπορείς να φοράς τα παντελόνια σου ελεύθερα, έτσι κι αλλιώς δε μασόνοι τίποτα σ’ αυτή την νέα εποχή.

Πάντως τα όνειρα σου περί μικτού Τεκτονισμού στην Ελλάδα πάνε περίπατο απ’ ότι διαβάζω.
Και εσύ με την Ελπίδα λοιπόν για τσαγάκι και μπριτζ σε κάποια βεράντα της Εκάλης τις ζεστές νύχτες του Καλοκαιριού.
Εκεί πάνω στον πράσινο τάπητα του τραπεζιού.

Ελπίδα άσε κάτω τα ΤΑΡΟ σε βλέπω !!! Δεν παίζουμε κουμ καν και θανάση με αυτά τα χαρτιά παιδάκι μου !!!
Α πα πα πα τι είν τούτο ρε ;;;;;

Και κάτι άλλο, όλοι θα θέλαμε να δούμε τι είπαν οι φίλοι σου οι μασόνοι για τα λάθη που αναφέρεις, οπότε περιμένουμε να μας πεις.
( Αν μ’ αρέσουν αυτά που θα πουν οι φίλοι σου, θες να γνωριστούμε και μετά να με γνωρίσεις σ’ αυτούς ; )

Σανενακ ΑΨΟΓΟΣ !

Αχ πλάκωσαν οι ζέστες και εδώ στο βουνό δε φάνηκε ακόμα καμιά τουρίστρια !!!!


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 13:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Ramoglou
quote:
Ελπίδα άσε κάτω τα ΤΑΡΟ σε βλέπω !!! Δεν παίζουμε κουμ καν και θανάση με αυτά τα χαρτιά παιδάκι μου !!!
Α πα πα πα τι είν τούτο ρε ;;;;;

Έχω ακούσει πως τα ΤΑΡΟ τα χρησιμοποιούν οι μασόνοι σε διάφορες τελετές που κάνουν προκειμένου να δουν κάποια πράγματα. Αληθεύει?
Αν όχι πείτε μου ν αλλάξω τράπουλα ….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 16:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
quote:

Αγαπητέ Den Ulv,

Eπειδή έχω βαρεθεί να αναφέρουν το ψευδώνυμό μου λάθος, και επειδή παρ'ότι κυκλοφορεί ένας Σκαυνδιναυός εδώ μέσα, δεν έκανε τον κόπο να να ανοίξει συζήτηση μαζί μου, το ψευδώνυμό μου σημαίνει:

"Ο Λύκος" και προέρχεται απο την Αρχαία Νορδική μυθολογία, συγκεκριμμένα απο κάποια Saga.

Eίναι Δανικές λέξεις και σημαίνουν "The (Den) Ulv (Wolf)". Στην Αρχαία Ισλανδική ήταν "Ulfr".

Άρα, όταν γράφετε "Αγαπητέ...Φίλε...Den Ulv" λέτε "Αγαπητέ...Φίλε...Ο Λύκος" *rolls eyes*.

Σκέτο Ulv θα είναι μια χαρά.
---------------------------------------------------------------------

quote:

το απόγευμα με επισκέφθηκαν κάποιοι φίλοι Μασώνοι, τους οποίους παρεκάλεσα να διαβάσουν τα κείμενά σου και να μου τα σχολιάσουν.

Δηλαδή μας λές ότι:

Τα πέντε πράγματα που έγραψα εδώ ήταν αρκετά για να σε επισκευθεί Τεκτονική Επιτροπή απο δυο άτομα (um, συνήθως είναι Η ΤΡΙΑ Η ΠΕΝΤΕ Η ΕΠΤΑ ρώτησε τους φίλους σου γιατί ΕΑΝ υπάρχουν), προκειμένου να καθήσετε να αναλύσετε ομού την Humanum Genus (απο την οποία υπάρχει ένα αντίτυπο σε κάθε Τεκτονική Στοά που έχω επισκευθεί προκειμένου να λάβω μέρος στις εργασίες της, απο τόσο παλιά όσο το...1890, δηλαδή λίγα χρόνια αφ'ότου βγήκε) για να αποφανθείτε ότι είναι γεμάτη ανακρίβειες, να χτυπήσετε τρείς φραπέδες, να πείτε καμμιά...ανοησία, και να χωρίσετε γελώντας.

Γειά χαρά γειτόνισες, εγώ... (ας συμπληρώσει το υπόλοιπο ο άτάκας ο Highlander)

Tην ακούσανε τοοοοσο πολύ στην G.L.o.G. που εγώ δημοσίευσα την Humanum Genus στο έγκυρο φόρουμ του Εσωτέρικα που το διαβάζουν τόοοοσες χιλιάδες ανθρώπων που έσπευσαν να έρθουν σπίτι σου να δούν με τα μάτια τους ποιός είναι αυτός που σπάει τους...φρικτούς όρκους του Master Mason περί μυστικότητας και σιωπής, λές και δεν έχουν υπολογιστές σπίτια τους και στην Στ.:. τους....

Εάν δεν ήμουν σοβαρός άνθρωπος, πραγματικά θα έλεγα και άλλα Ελληνικότατα τώρα, αλλά επειδή είπα κάτι προηγουμένως άς το κρατήσουμε σε ένα επίπεδο τώρα και ας το αφήσουμε να πάει στα κομμάτια...
---------------------------------------------------------------------

Στις Η.Π.Α. υπάρχουν περίπου τρία εκατομμύρια Τέκτονες, και στο Ηνωμένο Βασίλειο περίπου 700,000.

Απο αυτούς, τα 2,5 εκατομμύρια στις Η.Π.Α. και οι 500,000 στην Αγγλία φέρουν στο δεξί τους χέρι το ίδιο δαχτυλίδι που φέρω και εγώ, δηλαδή τα σύμβολα της Τέχνης σε μπλέ φόντο και στη μέση το G.

Τους υπόλοιπους σε Αμερική και Αγγλία που έχουν μείνει στο βαθμό του Fellowcraft, τους παρακαλάνε να έλθουν να γίνουν ΜΜ, και δεν έρχονται γιατί τους γράφουνε στα παλιά τους τα παπούτσια.

Κάθε Κυριακή σε ορισμένα Αμερικανικά States, με το που σχολάει η Προτεσταντική Εκκλησία, και κάνουνε τα charities, έρχονται οι Masons και παρακαλάνε τους νέους προτεστάντες να επισκευθούν τη Στοά, μοιράζοντας...κασσέτες στην εποχή μου (τώρα θα μοιράζουν CD, πραγματικά δεν έχω ιδέα, έχω να πάω στην εκκλησία απο τότε που ήμουνα 18 εδώ και δώδεκα χρόνια) με ηχογραφημένες ομιλίες του Grand Master προτρέποντας τους νέους να γίνουν Τέκτονες.

http://www.grandlodgeoftexas.org/between_friends/between_friends3.wma

http://www.grandlodgeoftexas.org/between_friends/between_friends1.wma

Σήμερα, έχει φθάσει στο να έχουν στα sites τους ακόμη και αιτήσεις ον-λάιν...

Η Τέχνη στην Αμερική έχει μαζικοποιηθεί εντελώς, έχει γίνει ένα μαζικό κίνημα που ειδικά στο Νότο, σχεδόν κάθε Λευκός Προτεστάντης είναι μέλος.

Εδώ στην Ελλάδα, το έχουνε ξεφτιλίσει. Οι αδαείς φοβούνται ακόμη και τον ίσκιο τους, θεωρούν τον Τεκτονισμό κάτι σαν τα Διονυσιακά και τα Ελευσίνια Μυστήρια μαζί, τηρώντας "σιγή" ώς άλλοι μύστες...

Στην Αμερική συζητάνε γι'αυτά τα πράγματα που λέμε εδώ, απο τα 16 οι λεγόμενοι LEWIS (για τους profane, LEWIS είναι ο υιός μιας Μασονικής Οικογένειας) με τα φιλαράκια στο Κολλέγιο εν μέσω chit-chat για τις γκομενίτσες και για την κόκκινη Mustang του ξάδερφου, και μυούνται στα 18...

*κουνάει το κεφάλι του*
---------------------------------------------------------------------

----------->Δε μου λές τώρα κα. Ζάντοκ, θα σου κάνω κάποια ερώτηση και να μου απαντήσεις ειλικρινά. Απο τους φίλους σου τους τέκτονες , σου έχει κάνει κανένας δώρο τα γάντια του?

Η ερώτηση είναι απλή. Απαντάται με ένα " ναι" ή με ένα "όχι".
---------------------------------------------------------------------

quote:

Έχουμε γεμίσει περίπου 2 σελίδες με σημειώσεις γεμάτες από ανακρίβειες, τις οποίες προφανώς εν αγνοία σου αναπαράγεις ως ορθές.

Εάν καθήσατε και βγάλατε δυο σελίδες απο την Humanum Genus, τότε θα χάσω πάσα σεβασμό για τον Τεκτονισμό στην Ελλάδα, πραγματικά, δεν είναι σοβαρά αυτά τα πράγματα.

Τυχόν παράπονα, να τα απευθύνετε στην Αγία Έδρα, πραγματικά εγώ απλώς μετέφρασα και ουδεμία ευθύνη φέρω...το ποιήμα είναι γνωστό.
---------------------------------------------------------------------

Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι τα όποια μυστικά του Τεκτονισμού βρίσκονται τυπωμένα στα βιβλία, τα οποία αναλώνεσαι και διαβάζεις;

Έχεις σκεφτεί ποτέ το ενδεχόμενο κάποιοι να θέλουν να πιστεύεις τόσο εσύ, όσο κι ο υπόλοιπος κόσμος ότι τους δίνεται η δυνατότητα να διαβάσουν τα πάντα και να γνωρίσουν τα πάντα σχετικά με το θέμα και τελικά δεν ξέρεις και δεν ξέρουν τίποτε;

Άστα αυτά Ζάντοκ.

Το κάθε βιβλίο περιέχει αλήθειες, και αναλόγως το πόσες γνώσεις έχει κάποιος βγάζει τα συμπεράσματα του, σωστά ή λάθος.
---------------------------------------------------------------------


Έχεις διανοηθεί ποτέ ότι οι φίλοι σου, όπως και οι φίλοι μου ή οι φίλοι του οποιουδήποτε εδώ, έχουν υποσχεθεί να μην αποκαλύπτουν στοιχεία και συνεπώς δίνουν την εικόνα ότι είναι κατά βάσιν άσχετοι δίνοντας αντιφατικές ή απλά διαφορετικές πληροφορίες, μόνο και μόνο για να θολώσουν τα νερά;

Αααααααααχ, Νοn nobis Domine, non nobis Domine, sed Tu da gloriam...
---------------------------------------------------------------------

quote:

Θεωρείς ότι υπάρχουν αληθείς και συνεπώς ασφαλείς πληροφορίες στα βιβλία της αγοράς;

...και εν τέλει, αγαπητέ μου, μας ενδιαφέρει η αλήθεια ή απλά να αποδεικνύουμε ότι και κάποιο βιβλίο αναφέρει τα όσα ισχυριζόμαστε και ας είναι και λάθος;


Τι μάς λές τώρα, εδώ κυκλοφορεί το βιβλίο του Pike στην Amazon, απο κεί τα αγοράζουν και τα δίνουν στους Secret Masters, εδώ υπάρχουν μέχρι και εικονογραφημένα με όλα τα signs και τα penal signs, σχεδόν όλες τις λέξεις, και τις ερωταποκρίσεις όλων των βαθμών μέχρι και τον 14ο της AF & AM, απλά πρέπει να ξέρεις που να τα ζητήσεις και που να τα αγοράσεις. Και αυτά στο εμπόριο δεν κυκλοφορούν στην Αμερική?

Και τα βιβλία αυτά που έδωσα, στο εμπόριο κυκλοφορούν αλλά εάν δεν σου τα έδινα, θα ήξερες ότι υπήρχαν?
---------------------------------------------------------------------
Εάν κάποιος θέλει να συζητήσει σοβαρά περι Τεκτονισμού ας το κάνει, και ας μη φοβάται τίποτα, το θέμα είναι ενδιαφέρον, εμένα με ενδιαφέρει εγκυκλοπαιδικά και ιστορικά, απλά να μην έχουμε ανοησίες περί Βλέπε-Άκου-Σώπα κτλπ.

Τίποτε απο αυτά που συζητάμε εδώ δεν είναι απαγορευμένο, ούτε επισύρει ποινές, άντε ζαγάρια που λέει και ο Highlander.
---------------------------------------------------------------------


"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 17:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Αγαπητέ Den Ulv,

--------------------------------------------------------------------------------


Eπειδή έχω βαρεθεί να αναφέρουν το ψευδώνυμό μου λάθος, και επειδή παρ'ότι κυκλοφορεί ένας Σκαυνδιναυός εδώ μέσα, δεν έκανε τον κόπο να να ανοίξει συζήτηση μαζί μου, το ψευδώνυμό μου σημαίνει:

"Ο Λύκος" και προέρχεται απο την Αρχαία Νορδική μυθολογία, συγκεκριμμένα απο κάποια Saga.

Eίναι Δανικές λέξεις και σημαίνουν "The (Den) Ulv (Wolf)". Στην Αρχαία Ισλανδική ήταν "Ulfr".

Άρα, όταν γράφετε "Αγαπητέ...Φίλε...Den Ulv" λέτε "Αγαπητέ...Φίλε...Ο Λύκος" *rolls eyes*.

Σκέτο Ulv θα είναι μια χαρά.
---------------------------------------------------------------------




Στα ελληνικά τα ψευδώνυμα δεν υπόκεινται σε κανόνες γραμματικής.

Και επειδή δήλωσες ότι δεν είσαι καλός στα ελληνικά, φρόντισε να μάθεις, γιατί βρίσκεσαι σε ελληνικό φόρουμ και όχι σε Δανέζικο. Μετά ίσως και να μπορέσεις να κάνεις υποδείξεις.


quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

το απόγευμα με επισκέφθηκαν κάποιοι φίλοι Μασώνοι, τους οποίους παρεκάλεσα να διαβάσουν τα κείμενά σου και να μου τα σχολιάσουν.

--------------------------------------------------------------------------------


Δηλαδή μας λές ότι:

Τα πέντε πράγματα που έγραψα εδώ ήταν αρκετά για να σε επισκευθεί Τεκτονική Επιτροπή απο δυο άτομα (um, συνήθως είναι Η ΤΡΙΑ Η ΠΕΝΤΕ Η ΕΠΤΑ ρώτησε τους φίλους σου γιατί ΕΑΝ υπάρχουν), προκειμένου να καθήσετε να αναλύσετε ομού την Humanum Genus (απο την οποία υπάρχει ένα αντίτυπο σε κάθε Τεκτονική Στοά που έχω επισκευθεί προκειμένου να λάβω μέρος στις εργασίες της, απο τόσο παλιά όσο το...1890, δηλαδή λίγα χρόνια αφ'ότου βγήκε) για να αποφανθείτε ότι είναι γεμάτη ανακρίβειες, να χτυπήσετε τρείς φραπέδες, να πείτε καμμιά...ανοησία, και να χωρίσετε γελώντας.

Γειά χαρά γειτόνισες, εγώ... (ας συμπληρώσει το υπόλοιπο ο άτάκας ο Highlander)

Tην ακούσανε τοοοοσο πολύ στην G.L.o.G. που εγώ δημοσίευσα την Humanum Genus στο έγκυρο φόρουμ του Εσωτέρικα που το διαβάζουν τόοοοσες χιλιάδες ανθρώπων που έσπευσαν να έρθουν σπίτι σου να δούν με τα μάτια τους ποιός είναι αυτός που σπάει τους...φρικτούς όρκους του Master Mason περί μυστικότητας και σιωπής, λές και δεν έχουν υπολογιστές σπίτια τους και στην Στ.:. τους....

Εάν δεν ήμουν σοβαρός άνθρωπος, πραγματικά θα έλεγα και άλλα Ελληνικότατα τώρα, αλλά επειδή είπα κάτι προηγουμένως άς το κρατήσουμε σε ένα επίπεδο τώρα και ας το αφήσουμε να πάει στα κομμάτια...
---------------------------------------------------------------------



Μίλησα εγώ για επιτροπή;;; Ήμαρτον, άνθρωπέ μου!!! Τέτοια φαντασιοπληξία πια;;;

Δηλαδή ότι λες εσύ που υποτίθεται έχεις επισκεφθεί μία στοά και τα 'μαθες όλα, είναι ορθά και οι υπόλοιποι είτε είναι εντός, είτε εκτός, είναι άσχετοι.
Φοβερή άποψη!!!


quote:
Στις Η.Π.Α. υπάρχουν περίπου τρία εκατομμύρια Τέκτονες, και στο Ηνωμένο Βασίλειο περίπου 700,000.

Απο αυτούς, τα 2,5 εκατομμύρια στις Η.Π.Α. και οι 500,000 στην Αγγλία φέρουν στο δεξί τους χέρι το ίδιο δαχτυλίδι που φέρω και εγώ, δηλαδή τα σύμβολα της Τέχνης σε μπλέ φόντο και στη μέση το G.

Τους υπόλοιπους σε Αμερική και Αγγλία που έχουν μείνει στο βαθμό του Fellowcraft, τους παρακαλάνε να έλθουν να γίνουν ΜΜ, και δεν έρχονται γιατί τους γράφουνε στα παλιά τους τα παπούτσια.

Κάθε Κυριακή σε ορισμένα Αμερικανικά States, με το που σχολάει η Προτεσταντική Εκκλησία, και κάνουνε τα charities, έρχονται οι Masons και παρακαλάνε τους νέους προτεστάντες να επισκευθούν τη Στοά, μοιράζοντας...κασσέτες στην εποχή μου (τώρα θα μοιράζουν CD, πραγματικά δεν έχω ιδέα, έχω να πάω στην εκκλησία απο τότε που ήμουνα 18 εδώ και δώδεκα χρόνια) με ηχογραφημένες ομιλίες του Grand Master προτρέποντας τους νέους να γίνουν Τέκτονες.

http://www.grandlodgeoftexas.org/between_friends/between_friends3.wma

http://www.grandlodgeoftexas.org/between_friends/between_friends1.wma

Σήμερα, έχει φθάσει στο να έχουν στα sites τους ακόμη και αιτήσεις ον-λάιν...

Η Τέχνη στην Αμερική έχει μαζικοποιηθεί εντελώς, έχει γίνει ένα μαζικό κίνημα που ειδικά στο Νότο, σχεδόν κάθε Λευκός Προτεστάντης είναι μέλος.

Εδώ στην Ελλάδα, το έχουνε ξεφτιλίσει. Οι αδαείς φοβούνται ακόμη και τον ίσκιο τους, θεωρούν τον Τεκτονισμό κάτι σαν τα Διονυσιακά και τα Ελευσίνια Μυστήρια μαζί, τηρώντας "σιγή" ώς άλλοι μύστες...

Στην Αμερική συζητάνε γι'αυτά τα πράγματα που λέμε εδώ, απο τα 16 οι λεγόμενοι LEWIS (για τους profane, LEWIS είναι ο υιός μιας Μασονικής Οικογένειας) με τα φιλαράκια στο Κολλέγιο εν μέσω chit-chat για τις γκομενίτσες και για την κόκκινη Mustang του ξάδερφου, και μυούνται στα 18...

*κουνάει το κεφάλι του*
---------------------------------------------------------------------



Δεν σχολιάζω, για τον απλούστατο λόγο ότι θεωρώ δικαίωμά σου να νομίζεις ότι θέλεις.
Ότι είπα πιο πάνω είναι υπέρ αρκετό.
Πάντως, πρόσεχε λίγο τί λες και ζητάς κιόλας να μιλήσεις σοβαρά για το θέμα, γιατί και μόνο η ανακρίβεια που αναφέρεις σχετικά με το δαχτυλίδι, προδίδει την αμάθειά σου.

quote:
----------->Δε μου λές τώρα κα. Ζάντοκ, θα σου κάνω κάποια ερώτηση και να μου απαντήσεις ειλικρινά. Απο τους φίλους σου τους τέκτονες , σου έχει κάνει κανένας δώρο τα γάντια του?

Η ερώτηση είναι απλή. Απαντάται με ένα " ναι" ή με ένα "όχι".
---------------------------------------------------------------------


Κάποια γάντια του μποξ μου έδωσε ένας, λες να 'ναι συμβολικό;


quote:

Εάν καθήσατε και βγάλατε δυο σελίδες απο την Humanum Genus, τότε θα χάσω πάσα σεβασμό για τον Τεκτονισμό στην Ελλάδα, πραγματικά, δεν είναι σοβαρά αυτά τα πράγματα.

Τυχόν παράπονα, να τα απευθύνετε στην Αγία Έδρα, πραγματικά εγώ απλώς μετέφρασα και ουδεμία ευθύνη φέρω...το ποιήμα είναι γνωστό.
---------------------------------------------------------------------



Πες μου τώρα: φταίει η elpida που σου λέει ότι φάσκεις κι αντιφάσκεις;


quote:
Άστα αυτά Ζάντοκ.

Το κάθε βιβλίο περιέχει αλήθειες, και αναλόγως το πόσες γνώσεις έχει κάποιος βγάζει τα συμπεράσματα του, σωστά ή λάθος.
---------------------------------------------------------------------


Το κακό ξέρεις πιο είναι; Μήπως εσύ έχεις παρακάμψει τις όποιες αλήθειες κι έχεις σταθεί στις "σάλτσες" του κάθε βιβλίου τις οποίες αναπαράγεις με χάρη, δε λέω...

quote:
Αααααααααχ, Νοn nobis Domine, non nobis Domine, sed Tu da gloriam...
---------------------------------------------------------------------


Μην επικαλείσαι άσχετα πράγματα. Εσύ δεν είπες ότι είναι άσχετα ή κάνω λάθος;
Εκτός αν θέλεις να μας πεις ότι είσαι η μετενσάρκωση του Jacques...


quote:

Τι μάς λές τώρα, εδώ κυκλοφορεί το βιβλίο του Pike στην Amazon, απο κεί τα αγοράζουν και τα δίνουν στους Secret Masters, εδώ υπάρχουν μέχρι και εικονογραφημένα με όλα τα signs και τα penal signs, σχεδόν όλες τις λέξεις, και τις ερωταποκρίσεις όλων των βαθμών μέχρι και τον 14ο της AF & AM, απλά πρέπει να ξέρεις που να τα ζητήσεις και που να τα αγοράσεις. Και αυτά στο εμπόριο δεν κυκλοφορούν στην Αμερική?

Και τα βιβλία αυτά που έδωσα, στο εμπόριο κυκλοφορούν αλλά εάν δεν σου τα έδινα, θα ήξερες ότι υπήρχαν?
---------------------------------------------------------------------


Ποιός σου είπε ότι το βιβλίο του Pike θεωρείται μυστικό;;;

Μου είπαν οι φίλοι μου πάντως ότι εκείνοι (που το 'χουν εκδόσει κιόλας) το πουλούν φτηνότερα απ' το Amazon. Άμα ενδιαφέρεσαι...

Η αλήθεια είναι ότι πριν μας δώσεις τους συνδέσμους με τα βιβλία αυτά, δεν τα είχα ξανακούσει!!!

Το πίστεψες τώρα αυτό;

Στο επαναλαμβάνω και συμπάθα με: "έχεις πέσει στο τρυπάκι... και τσιμπάς το δόλωμα σα χάνος"


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 10/06/2004 18:01:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 18:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Ramoglou,

κάπου διάβασα ότι η ειδικότητά σου είναι στην προώθηση γυναικείων προϊόντων ή κάτι τέτοιο;

Εν πάσει περιπτώσει, αν δεν υποσχεθείς βόλτα με το κότερο, δε λέω τίποτε...

Όσο για το τσάι και την μπιρίμπα, έχε υπόψιν ότι στο σκάκι σκίζω... τα ρούχα μου!!!
(όσοι είναι τέκτονες εδώ μέσα και έχουν φτάσει στον 23ο βαθμό καταλαβαίνουν τί εννοώ)


elpida, τηλεφώνησα στο φίλο μου και μου είπε ότι κάτι "παίζει" με τα Ταρώ, αλλά μου είπε ότι θα μου πει από κοντά. Οπότε "hold on"...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 10/06/2004 18:42:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 18:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
Eίμαι βαθύτατα συγκλονισμένος απο αυτά που μου έγραψες.

Τα περί του δαχτυλιδιού δεν είναι φυσικά ανακρίβεια, απλά μεταφορά.

Δεν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου. Γιατί εκνευρίζεσαι? Δεν καταλαβαίνω...

quote:

Article by: Pete Normand, Chairman, Fraternal Relations Committee

Over the past decade there has been an increased attempt by members of irregular Masonic bodies to contact regular Freemasons and have informal communication with us. Many of these irregular organizations originated in France, or continental Europe, and have spread rapidly to the East coast of the U.S. and Canada. This is due in large part to the increased availability of information about Freemasonry, and their use of internet bulletin boards and list servers.

At the same time, some regular Freemasons in this country have begun to consider it fashionable or "cosmopolitan" to fraternize with members of these irregular Masons on the internet, and to invite them to informal Masonic gatherings, Lodge dinners, and even open Masonic events like "open installations" and other social gatherings, where ladies and non-Masons are invited, and where traditional Freemasonry and Masonic customs are often abused.

On occasion they have been invited to attend meetings of appendant or affiliated bodies and research organizations and have even been admitted to membership in some of them. These practices come very near to violating traditional Masonic customs and usages, and in some cases actually cross that line and violate Masonic obligations and existing Grand Lodge laws.

The real damage to regular Freemasonry occurs when unsuspecting eligible candidates end up joining these irregular bodies without being aware that they are joining an irregular body that has no relation or historic connection to their fathers' and grandfathers' fraternity, only to return to their home state and find that they are not welcome in their hometown lodge. This in turn breeds an uninformed animosity against our fraternity by those who might otherwise have been regular Masons and members of our lodges and regular Freemasonry.

There is nothing to stop unscrupulous individuals from buying an old ritual book at a used book store, ordering Masonic regalia over the internet, renting adequate space, and then beginning to make irregular Masons. This very thing has been done here in Texas and virtually every major city in the western world. At the present time, there are as many as a dozen irregular grand lodges in Texas alone. The day is not too distant when these irregular organizations will want to level cornerstones and gain the same stature and recognition as our own grand lodge.

Our fraternity is being stolen by these irregular Masons, and there is no other word for it. We should not, under any circumstances, grant them any acknowledgement as legitimate. To take the position that "they are merely a different type, or a different brand, of Freemasonry, somewhat different from our own that we simply do not yet recognize," is not just misguided, it is factually wrong. In fact, they have no right to the good name of Freemasonry, its history, its philosophy, its symbolism, its regalia, its customs and practices, or its rightful place in western society, much less to any kind of recognition as Masons, regular or otherwise, however slight.

When encountering them either in person or on the internet, we should be cordial, polite and brief, but rebuff their advances firmly, informing them that it is a violation of our obligation and laws to have Masonic communication with irregular Masons.


"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 18:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις "κόλλημα" ότι εκνευρίζομαι!!!

Θα σου θέσω ένα απλό ερώτημα και αναμένω μία εξίσου απλή απάντηση κι όχι άσχετα quotes:

Αν ήξερες ότι αυτά που γράφεις είναι ανακρίβειες, θα τα 'γραφες;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 18:48:30  Εμφάνιση Προφίλ
Ψίτ Λύκος εδώ μέσα είμαι μόνο εγώ, και μάλιστα κακός και με φώτο και υπογραφή.

Απ την άλλη, άσε τις γυναίκες και πάμε μια ανάλυση οι δυο μας.
Ερώτηση – Απάντηση , χωρίς τζιριτσάντζουλες και τσιριμόνιες.

quote:
Τα πέντε πράγματα που έγραψα εδώ ήταν αρκετά για να σε επισκευθεί Τεκτονική Επιτροπή απο δυο άτομα (um, συνήθως είναι Η ΤΡΙΑ Η ΠΕΝΤΕ Η ΕΠΤΑ ρώτησε τους φίλους σου γιατί ΕΑΝ υπάρχουν), προκειμένου να καθήσετε να αναλύσετε ομού την Humanum Genus (απο την οποία υπάρχει ένα αντίτυπο σε κάθε Τεκτονική Στοά που έχω επισκευθεί προκειμένου να λάβω μέρος στις εργασίες της, απο τόσο παλιά όσο το...1890, δηλαδή λίγα χρόνια αφ'ότου βγήκε) για να αποφανθείτε ότι είναι γεμάτη ανακρίβειες, να χτυπήσετε τρείς φραπέδες, να πείτε καμμιά...ανοησία, και να χωρίσετε γελώντας.

Για να επισκεφτούν κάποιο φίλο οι Τέκτονες πρέπει να είναι 3-5-7 ?
Αν πάει κάποιος μόνος ή με ένα ακόμα Τέκτονα μια επίσκεψη δε μπορεί να το κάνει ?

quote:
Στις Η.Π.Α. υπάρχουν περίπου τρία εκατομμύρια Τέκτονες, και στο Ηνωμένο Βασίλειο περίπου 700,000.

Αναγνωρίζει ΟΛΕΣ τις Στοές της Αμερικής η Αγγλία ;;;

quote:
Απο αυτούς, τα 2,5 εκατομμύρια στις Η.Π.Α. και οι 500,000 στην Αγγλία φέρουν στο δεξί τους χέρι το ίδιο δαχτυλίδι που φέρω και εγώ, δηλαδή τα σύμβολα της Τέχνης σε μπλέ φόντο και στη μέση το G.

1. Αν δε φέρει κάποιος στο δεξί χέρι το δαχτυλίδι δεν είναι Τέκτονας ;;;
2. Αν το δαχτυλίδι δεν είναι σε μπλέ φόντο αλλά σε κόκκινο ή σε μαύρο δεν ανήκει σε Τέκτονα ;
3. Αν κάποιος πάει σε ένα χρυσοχόο και φτιάξει ένα δαχτυλίδι με ανάλογα σύμβολα και το φορέσει τότε είναι Τέκτων ;
4. Αν το δαχτυλίδι έχει επάνω μια ακακία τότε αυτό τι σημαίνει ;

quote:
Τους υπόλοιπους σε Αμερική και Αγγλία που έχουν μείνει στο βαθμό του Fellowcraft, τους παρακαλάνε να έλθουν να γίνουν ΜΜ, και δεν έρχονται γιατί τους γράφουνε στα παλιά τους τα παπούτσια.

1. Μετά από πόσες συνεδρίες που κάποιος δεν πάει τίθεται σε ύπνο ;
2. Που υπάρχει γραμμένο ότι κάποιος σώνει και καλά πρέπει να ανέβει βαθμό ;

quote:
με ηχογραφημένες ομιλίες του Grand Master προτρέποντας τους νέους να γίνουν Τέκτονες.

Εφ’ όσον ο Τεκτονισμός δεν επιτρέπει τον Προσηλυτισμό μήπως η παραπάνω ενέργεια είναι αντιτεκτονική ή μήπως δεν ανήκει στα Τάγματα του Α.κ.Α.Σ.Τ. ;

quote:
Σήμερα, έχει φθάσει στο να έχουν στα sites τους ακόμη και αιτήσεις ον-λάιν...
Η Τέχνη στην Αμερική έχει μαζικοποιηθεί εντελώς, έχει γίνει ένα μαζικό κίνημα που ειδικά στο Νότο, σχεδόν κάθε Λευκός Προτεστάντης είναι μέλος.

Μήπως γνωρίζεις τις διαφορές του Αμερικάνικου Τεκτονικού τύπου και του εν γένει Ευρωπαϊκού ;
Αποδέχεται ο ένας τον άλλον μιας και μιλάμε για κανονικότητα ;
Μήπως οι Αμερικάνοι έχουν οικειοποιηθεί τα σύμβολα κλπ κλπ και έχουν κάνει τα δικά τους Τάγματα ;
Μήπως στην Αμερική μπορείς να πάρεις τους 33 βαθμούς σε 6 μήνες ενώ στην Ευρώπη σε κάποια χρόνια ;

quote:
Εδώ στην Ελλάδα, το έχουνε ξεφτιλίσει. Οι αδαείς φοβούνται ακόμη και τον ίσκιο τους, θεωρούν τον Τεκτονισμό κάτι σαν τα Διονυσιακά και τα Ελευσίνια Μυστήρια μαζί, τηρώντας "σιγή" ώς άλλοι μύστες...

ΕΔΩ στην Ελλάδα υπάρχουν άλλα κόζια τα οποία και μάλλον αγνοείς
Εκτός λοιπόν από την Μεγάλη Στοά της Ελλάδος ( Σκωτικός και Υόρκη ) που είναι αναγνωρισμένη από την μητέρα Αγγλία , υπάρχει η Εθνική Μεγάλη Στοά ( Υόρκη ) που είναι αναγνωρισμένη από την Αμερική. Και οι δύο είναι Τάγματα του Αμιγούς Τεκτονισμού.

Από την άλλη υπάρχουν το Droit Human το οποίο είναι το Τάγμα του Μικτού Τεκτονισμού και έχει αναγνώριση από την μητέρα Γαλλία ( πνέει τα λοίσθια ) και η Μεγάλη Μικτή Στοά της Ελλάδος που είναι αναγνωρισμένη από τον Clipsas (Παγκόσμια Ένωση Ελευθέρων Ταγμάτων του Αρχαίου και Αποδεδειγμένου Σκωτικού Τύπου ).

Δεν υπάρχει Τάγμα της O.E.S.

quote:
Δε μου λές τώρα κα. Ζάντοκ, θα σου κάνω κάποια ερώτηση και να μου απαντήσεις ειλικρινά. Απο τους φίλους σου τους τέκτονες , σου έχει κάνει κανένας δώρο τα γάντια του?
Η ερώτηση είναι απλή. Απαντάται με ένα " ναι" ή με ένα "όχι".

Θα σου απαντήσω εγώ αντί της Zadok, αυτό γινόταν πολύ παλιά όταν ο νέομυούμενος επέλεγε την γυναίκα που θα έδινε το δεύτερο ζευγάρι γάντια από αυτά που του χορηγούσε η Στοά αμέσως μετά το τέλος της μύησης. Τώρα δεν ισχύει και δεν γίνετε όπως και δεν γίνετε να πλένουν οι μαθητές τα γάντια των διδασκάλων.

quote:
Humanum Genus – Αγία Έδρα

Από πότε ο Τεκτονισμός ενδιαφέρετε για το τι λέει η κάθε Εκκλησιαστική Έδρα ;
Από πότε ο Τεκτονισμός δέχεται στις τάξεις του ΜΟΝΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ;

Προσωπικά δεν αναγνωρίζω το «αλάθητο» του Πάπα και κανενός άλλου που, τάχα μου και να, υπηρετεί το Θεό και είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για την μεταφορά του λόγου Του.

Έχω τη νοημοσύνη να μπορώ να διαβάσω και να κρίνω από μόνος μου αν μου κάνει η διδασκαλία του Ιησού ή του Σωκράτη ή του Κρίσνα ή όποιου άλλου.

quote:
Και τα βιβλία αυτά που έδωσα, στο εμπόριο κυκλοφορούν αλλά εάν δεν σου τα έδινα, θα ήξερες ότι υπήρχαν?

Τα βιβλία τα οποία ανέφερες είναι όλα στην Βιβλιοθήκη μου και μάλιστα εις την Ελληνική γλώσσα εδώ και πολλά χρόνια. Άρα απ’ ότι καταλαβαίνεις δεν έχεις μόνο εσύ το προνόμιο να τα διαβάζεις αλλά και άλλοι και μάλιστα στην Ελλάδα.

quote:
Απο αυτούς, τα 2,5 εκατομμύρια στις Η.Π.Α. και οι 500,000 στην Αγγλία φέρουν στο δεξί τους χέρι το ίδιο δαχτυλίδι που φέρω και εγώ, δηλαδή τα σύμβολα της Τέχνης σε μπλέ φόντο και στη μέση το G.

Αααααααααχ, Νοn nobis Domine, non nobis Domine, sed Tu da gloriam...


Ποιος είπε πως δεν υπάρχουν επίορκοι ;;;;;;;;;;;;
Αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξέρουν τι έκαναν εκεί μέσα και λένε άλλα αντί άλλων.

Περιμένω τις σύντομες απαντήσεις σου για να γίνει διάλογος και να βγει συμπέρασμα.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 18:51:31  Εμφάνιση Προφίλ
RAMOGLOU ekdoseis gynaikwn kai vivliwn S.A.

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 20:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
quote:

Ψίτ Λύκος εδώ μέσα είμαι μόνο εγώ, και μάλιστα κακός και με φώτο και υπογραφή.


Ram-Oglu, άσε τις μαγκιές γιατί απο κεί που έρχομαι δεν περνάνε.
---------------------------------------------------------------------

quote:

Απ την άλλη, άσε τις γυναίκες και πάμε μια ανάλυση οι δυο μας.
Ερώτηση – Απάντηση , χωρίς τζιριτσάντζουλες και τσιριμόνιες.

Όταν θα μιλάς μαζί μου μαγκάκο, θα παρατάς την Τουρκική και θα πιάνεις την Ελληνική ή την Ελληνο-Σλαβική, και εάν δεν μπορείς να την μιλήσεις θα μιλάς Εγγλέζικα, verstanden?
---------------------------------------------------------------------

quote:

Για να επισκεφτούν κάποιο φίλο οι Τέκτονες πρέπει να είναι 3-5-7 ?
Αν πάει κάποιος μόνος ή με ένα ακόμα Τέκτονα μια επίσκεψη δε μπορεί να το κάνει ?

Αυτό είναι ερώτηση Ράμογλού? Ποιά είναι η σημασία του ΤΡΙΑ-ΠΕΝΤΕ-ΕΠΤΑ Ραμογλού?

Πηγαίνουν οι Χιώτες τρείς-τρείς Ράμογλού? Ε?

Η απάντηση είναι ότι ναι μπορεί.
---------------------------------------------------------------------

quote:

Αναγνωρίζει ΟΛΕΣ τις Στοές της Αμερικής η Αγγλία ;;;

Όχι βέβαια.

quote:

1. Αν δε φέρει κάποιος στο δεξί χέρι το δαχτυλίδι δεν είναι Τέκτονας ;;;

Δεν έχει σημασία σε πιο χέρι φέρεις το δαχτυλίδι, ούτε το να φέρεις το δαχτυλίδι αυτό καθε αυτό έχει κάποια σημασία.

quote:

2. Αν το δαχτυλίδι δεν είναι σε μπλέ φόντο αλλά σε κόκκινο ή σε μαύρο δεν ανήκει σε Τέκτονα ;

Δεν έχω ιδέα. Προσωπικά, δεν έχω δεί μαύρο και κόκκινο φόντο. Το Μπλέ πάντως, συμβολίζει τηυν Μπλέ Στοά.

Θα ήθελες να σου εξηγήσω τι είναι η Μπλέ Στοά?
---------------------------------------------------------------------

quote:

Αν κάποιος πάει σε ένα χρυσοχόο και φτιάξει ένα δαχτυλίδι με ανάλογα σύμβολα και το φορέσει τότε είναι Τέκτων ;

Πάλι τα ίδια θα λέμε? Προσωπικά, έχεις δεί εσύ πολλούς στην Ελλάδα να φοράνε τέτοιο δαχτυλίδι? Εγώ κανέναν [στην Ελλάδα].

quote:

Αν το δαχτυλίδι έχει επάνω μια ακακία τότε αυτό τι σημαίνει ;

AΘανασία. Σύμβολο. Τίποτα.
---------------------------------------------------------------------

quote:

Μετά από πόσες συνεδρίες που κάποιος δεν πάει τίθεται σε ύπνο ;

Αυτό εξαρτάται απο το άτομο και το επάγγελμά του.

quote:

2. Που υπάρχει γραμμένο ότι κάποιος σώνει και καλά πρέπει να ανέβει βαθμό ;

Πουθενά.

quote:

Εφ’ όσον ο Τεκτονισμός δεν επιτρέπει τον Προσηλυτισμό μήπως η παραπάνω ενέργεια είναι αντιτεκτονική ή μήπως δεν ανήκει στα Τάγματα του Α.κ.Α.Σ.Τ. ;

Tι είναι το Α.κ.Α.Σ.Τ.? Αγγλικά ακρωνύμια παρακαλώ.

Μπερδεύεις την διαφήμιση με τον Προσυλητισμό?
---------------------------------------------------------------------

quote:

Μήπως γνωρίζεις τις διαφορές του Αμερικάνικου Τεκτονικού τύπου και του εν γένει Ευρωπαϊκού ;

Ποιού απο όλους με ποιού απο όλους??????

quote:

Αποδέχεται ο ένας τον άλλον μιας και μιλάμε για κανονικότητα ;

Τα παράλληλα Τάγματα, ναι. (York Rite<----->York Rite, Scottish Rite<---->Scottish Rite)

NOTE: H Grand Lodge of Scotland ουδεμία σχέση έχει με την λεγόμενη Scottish Rite (A.F. & A.M.)

quote:

Μήπως οι Αμερικάνοι έχουν οικειοποιηθεί τα σύμβολα κλπ κλπ και έχουν κάνει τα δικά τους Τάγματα ;

Μπορείς να το δείς και έτσι. Ορισμένα τάγματα (e.g. Prince Hall Masonry) θεωρούνται μή κανονικά και δεν αναγνωρίζονται απο κανένα.

Θεωρείς την πρόσθεση νέων βαθμών στη Scottish Rite, ώς ένδειξη μη κανονικότητας?

Πέσε μου τη γνώμη σου.

quote:

Μήπως στην Αμερική μπορείς να πάρεις τους 33 βαθμούς σε 6 μήνες ενώ στην Ευρώπη σε κάποια χρόνια ;

Αναφέρεσαι στην τάση που είχαν ορισμένοι παλαιά να πάρουν και τον 33ο Βαθμό όσο το δυνατόν πιο γρήγορα, και να περάσουν στους Shriners (Shrine)?

Αυτό καταργήθηκε.

Κανείς στην A.F. & A.M. δεν μπορεί να πάρει τους βαθμούς σε έξι μήνες. Προφανώς αστειεύεσαι.


quote:

ΕΔΩ στην Ελλάδα υπάρχουν άλλα κόζια τα οποία και μάλλον αγνοείς
Εκτός λοιπόν από την Μεγάλη Στοά της Ελλάδος ( Σκωτικός και Υόρκη ) που είναι αναγνωρισμένη από την μητέρα Αγγλία

Περίμενε, περίμενε...Scottish Rite and York Rite μαζί??????Μάλλον G.L.o.S (Grand Lodge of Scotland).

quote:

υπάρχει η Εθνική Μεγάλη Στοά ( Υόρκη ) που είναι αναγνωρισμένη από την Αμερική. Και οι δύο είναι Τάγματα του Αμιγούς Τεκτονισμού.

York Rite?

quote:

Από την άλλη υπάρχουν το Droit Human το οποίο είναι το Τάγμα του Μικτού Τεκτονισμού και έχει αναγνώριση από την μητέρα Γαλλία ( πνέει τα λοίσθια )

Αντικανονικό. Πρώτη φορά το ακούω.

quote:

και η Μεγάλη Μικτή Στοά της Ελλάδος που είναι αναγνωρισμένη από τον Clipsas (Παγκόσμια Ένωση Ελευθέρων Ταγμάτων του Αρχαίου και Αποδεδειγμένου Σκωτικού Τύπου ).

A.F. & A.M.?

quote:

Δεν υπάρχει Τάγμα της O.E.S.

Κοίτα, γι'αυτό δεν είμαι σίγουρος, γιατί υπάρχουν Αγγλόφωνες Στ.:. εδώ.

quote:

Θα σου απαντήσω εγώ αντί της Zadok, αυτό γινόταν πολύ παλιά όταν ο νέομυούμενος επέλεγε την γυναίκα που θα έδινε το δεύτερο ζευγάρι γάντια από αυτά που του χορηγούσε η Στοά αμέσως μετά το τέλος της μύησης. Τώρα δεν ισχύει και δεν γίνετε όπως και δεν γίνετε να πλένουν οι μαθητές τα γάντια των διδασκάλων.

Σωστά για το πρώτο, είναι παλιό έθιμο, αλλά σε διαβεβαιώ, γίνεται ακόμα.

Για το δεύτερο, δεν το έχω ακούσει.

quote:

Από πότε ο Τεκτονισμός ενδιαφέρετε για το τι λέει η κάθε Εκκλησιαστική Έδρα ;


Η Humanum Genus είναι πασίγνωστη και μη εξαιρετέα, και επίσης υπάρχει στις Βιβλιοθήκες Μεγάλων Στοών, μαζί με μια πληθώρα άλλων βιβλιών στις Η.Π.Α.

quote:

Από πότε ο Τεκτονισμός δέχεται στις τάξεις του ΜΟΝΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ;

Πάντοτε ο Τεκτονισμός ήταν ανοικτός πρός όλους που δήλωναν ότι πιστεύουν σε κάποιο Θεό, και αυτο συμπεριλαμβάνει πιστούς όλους των Θρησκειών.

quote:

Προσωπικά δεν αναγνωρίζω το «αλάθητο» του Πάπα και κανενός άλλου που, τάχα μου και να, υπηρετεί το Θεό και είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για την μεταφορά του λόγου Του.

Σώπα, μη μου το λές, δεν το ήξερα.

quote:
Και τα βιβλία αυτά που έδωσα, στο εμπόριο κυκλοφορούν αλλά εάν δεν σου τα έδινα, θα ήξερες ότι υπήρχαν?

Δεν λέω ότι λές ψέμματα, αλλά δεν λές ολόκληρη την αλήθεια. Υπάρχει στα Ελληνικά...μετάφραση του "The secret architecture of our nation's Capital"?

quote:

Τα βιβλία τα οποία ανέφερες είναι όλα στην Βιβλιοθήκη μου και μάλιστα εις την Ελληνική γλώσσα εδώ και πολλά χρόνια. Άρα απ’ ότι καταλαβαίνεις δεν έχεις μόνο εσύ το προνόμιο να τα διαβάζεις αλλά και άλλοι και μάλιστα στην Ελλάδα.

¨Οχι όλα...

"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 21:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:

RAMOGLOU ekdoseis gynaikwn kai vivliwn S.A.

Ο κακός λύκος


Αγαπητέ μου, είσαι ο άνθρωπός μας!!!

Έχω να σου κάνω πρόταση: αναλαμβάνεις εμένα και την elpida, αφού της δείξω τα κόλπα με την Ταρώ και μετά...

...αγοράζεις τα δικαιώματα για τ' απομνημονεύματα του Den Ulv. Βέβαια, δε λένε πολλά... αλλά για τους περισσότερους ανίδεους θα γίνουν ανάρπαστα.
Και που 'σαι, θέλω καλή προμήθεια...

Άντε μη φορέσω το δαχτυλίδι μου, τα γάντια... του μποξ και τίποτε άλλο και γίνει χαμός!!!!
Αλήθεια, την ώρα εργασίας τί συνολάκι προτείνεις;
Έχουμε ελευθερία επιλογής ή όχι;

Κάτι έγραψες πιο πάνω για παντελόνια. Συνθηματικό ήταν;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 10/06/2004 22:01:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 22:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ 2 ΑΠΟ ΤΑ 4-5 ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΑ ΤΟΠΙΚ -ΜΕ ΤΙΣ 25 ΣΕΛΙΔΕΣ- ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ "Ο ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ ΕΛΚΥΣΤΗΣ" ΗΤΑΝ ΛΥΚΟΠΡΟΣΩΠΟΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Ο ULV -O ΦΙΛΤΑΤΟΣ RAMOGLOU ΘΑ ΤΟ ΘΥΜΑΤΑΙ-.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 22:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
MIA EIΛΙΚΡΙΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ULV.
ΣΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ Ή ΚΑΠΟΙΑ "ΑΠΩΘΗΜΕΝΑ" ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ.

ΑΥΤΗ Η ΕΙΚΟΝΑ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ.
ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΜΕ ΤΟ G ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ? ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΔΙΝΕΤΑΙ?

ΜΕ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ
ΓΚΡΕΤΕΛ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 22:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
quote:

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ 2 ΑΠΟ ΤΑ 4-5 ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΑ ΤΟΠΙΚ -ΜΕ ΤΙΣ 25 ΣΕΛΙΔΕΣ- ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ "Ο ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ ΕΛΚΥΣΤΗΣ" ΗΤΑΝ ΛΥΚΟΠΡΟΣΩΠΟΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Ο ULV -O ΦΙΛΤΑΤΟΣ RAMOGLOU ΘΑ ΤΟ ΘΥΜΑΤΑΙ-.


Υπάρχει ένα πράγμα που λέγεται I.P. address, το οποίο περνάει αυτόματα μαζί με άλλες πληροφορίες κάθε φορά που δίνουμε ένα άρθρο (submit a post).

Αυτό δεν μπορείς να το δείς εσύ ώς χρήστης, αλλά το βλέπουν οι Moderators ή ο Αντμίν, πραγματικά δεν ξέρω γιατί δεν έχω ξαναδουλέψει αυτό τον τύπο φόρουμ. Έχω δουλέψει μόνο V-Bulletin 5.

Άν νομίζεις ότι ήμουνα ο ίδιος άνθρωπος που δήθεν προκαλούσα πάλι αντιπαραθέσεις, πέσε στον Admin ή στους Moderators να ελένξουν τις δυο IP.

Εγώ πάντως σου λέω, ότι πρώτη φορά έρχομαι εδώ, ήρθα για άλλο λόγο, όχι να συζητήσω περί ΕΤ, και εκτός απο το ότι είμαι εδώ στην Ελλάδα μόνο για λίγους μήνες, θα φύγω σε λίγεσ βδομάδες για εξωτερικό.

Όχι ότι θα σας λείψω, αλλά απλά για να μην το ξεφτιλίζουμε τελείως.

"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 22:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
CHAT TO KANAME TO TOPIC.

ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ, ΑΛΛΟΣΤΕ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΟΥ ΦΑΕΙΝΟΤΕΡΟΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ.

ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΩΣ ΜΕΤΑ-ΦΥΣΙΚΟ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΦΑΝΤΑΣΙΑ, -ΑΛΛΟΣΤΕ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ ΕΙΜΑΙ- ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΑΙΤΙΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΜΕ ΝΙCK NAME ΛΥΚΟΥ.

ΓΙΑ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 23:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv
quote:

MIA EIΛΙΚΡΙΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ULV.
ΣΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ Ή ΚΑΠΟΙΑ "ΑΠΩΘΗΜΕΝΑ" ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ.

ΑΥΤΗ Η ΕΙΚΟΝΑ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ.


Υποθέτω ότι μπορεί να φαίνεται και έτσι σε ένα τρίτο παρατηρητή. Το να πώ ότι δεν είναι έτσι εφ'όσον έχεις ήδη σχηματίσει άποψη, θα βοηθήσει σε τίποτε?

Υπηρετώ διαφορετικό Θεό πλέον, όχι τον Μ.Α.Τ.Σ. και τους σκοπούς του.

Τα δυο σύμπαντα δεν συνάδουν.
---------------------------------------------------------------------

quote:

ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΜΕ ΤΟ G ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ? ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΔΙΝΕΤΑΙ?

Στην Αμερική, ο καθένας φοράει και απο ένα χαρακτηριστικό δαχτυλίδι.

Υπάρχουν πολλοί τύποι. Της Αννάπολης, του Γουέστ Πόιντ, της Αστυνομίας, των Πεζοναυτών, της Αεροπορίας Ναυτικού, της Πυροσβεστικής, του Κολλεγίου, του Πανεπιστημίου, κτλ.

Αυτό το περίφημο δαχτυλίδι, είναι ένδειξη ότι έχεις φθάσει στον τρίτο βαθμό της Craft Masonry (Master Mason), η οποία λέγεται στην Αμερική Blue Lodge.

Πολύς κόσμος, μένει σε αυτό το βαθμό και δεν προχωρεί, συνήθως άνθρωποι απο κατώτερα κοινωνικά στρώματα.

Όπως έγραψε και ο Κακός Λύκος, μόλις λάβεις την διάκριση του Master, μπορείς να προχωρήσεις είτε στο York Rite που την βλέπουν και στην Αμερική ώς την αυθεντική μορφή του Τεκτονισμού γιατι προέρχεται απο την πόλη της Υόρκης όπως έγραψα εχθές στο Αγγλικό Κείμενο, είτε στο λεγόμενο Scottish Rite, που έχει 32 βαθμούς συμπεριλαμβανομένων των βαθμών της Μπλέ Στοάς. (Ο 33ος είναι τιμητικός).

Για μια επεξήγηση όλων αυτών, πήγαινε εδώ.

http://www.thelodgeroom.com/bodies.html

Ανάλογα με την παράδοση της κάθε στοάς, φτιάχνεται ή δεν φτιάχνεται αυτό το δαχτυλίδι.

Ο μάστορας που μου το έφτιαξε ήταν και αυτός Τέκτονας, και τα έφτιαξε σέτ για μένα και την παρέα μου. Το δαχτυλίδι είναι μοναδικό και Αμερικάνικο. Δεν πιστεύω να υπάρχει εδώ.

Αυτο που έγραψα απάνω ήταν συμβολισμός, όπως και αυτό για τα γάντια. Σημαίνει ότι σχεδόν όλος ο κόσμος έχει περάσει απο αυτό το βαθμό και δεν έιναι κάτι το ιδιαίτερο, παρ'όλο ότιτο τελετουργικό είναι ιδιαίτερο, και σου λένε πώς έχει μεγάλη σημασία, μπλά, μπλά, μπλα.

"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 23:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η
Ulv (δεν έχεις παράπονο είπα το όνομα σου σωστά, όπως το ζήτησες...)

Δεν πιστεύω να έχει κανένας εδώ μέσα την διάθεση να αντιδικήσει με κάποιον συνομιλητή του, γιατί ο καθένας μας διαβάζοντας τις θέσεις των υπολοίπων προσπαθεί να μάθει κάτι παραπάνω απο αυτά που ξέρει.

Επομένως οι θέσεις που καταθέτεις είναι ευπρόσδεκτες.
Νομίζω όμως οτι η ένταση έχει δημιουργηθεί γιατί ο τρόπος με τον οποίον τις καταθέτεις δεν πείθει τους υπόλοιπους συνομιλητές.

Για παράδειγμα εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιά είναι η άποψη σου για τον τεκτονισμό και γιατί γίνεται όλη αυτή η φασαρία.
Τελικά η άποψη σου είναι θετική ή αρνητική ??

Την μία λές οτι τους θεωρείς σκοτεινούς συνομότες και οτι προσπαθούν να ελέγξουν τον κόσμο και την παγκόσμια οικονομία και απο την άλλη λές οτι έχεις καλούς φίλους τέκτονες γιατί το γεγονός οτι κάποιος παίρνει μέρος σε μία ανήθηκη ομάδα δεν σημαίνει οτι είναι και αυτός ανήθηκος.
Όπως καταλαβαίνεις αυτά τα δύο δεν στέκουν γιατί συνήθως γίνεσαι μέλος μιας ομάδας, όταν αυτή η ομάδα σε εκφράζει

Επίσης απο τα λεγόμενα σου είναι ξεκάθαρο οτι κάθε μυστικιστική οργάνωση όπως ο τεκτονισμός, οι ναίτες κτλ. δεν την συμπαθείς και απο την άλλη λές οτι φοράς ένα μασωνικό δαχτυλίδι όπως φοράνε 2.5 εκατομμύρια Αμερικάνοι και 500.000 Άγγλοι.
Είναι δυνατόν θα φοράς το δαχτυλίδι μιας οργάνωσης που δεν συμπαθείς ?

Επίσης σε ερώτηση κάποιου συνομιλητή μας για το αν υπήρξες ή είσαι τέκτονας απαντάς οτι δεν είσαι και πώς ότι γνωρίζεις το γνωρίζεις απο ανάγνωση βιβλίων και κώδικες που παίρνεις απο γνωστούς σου μασώνους.
Τότε ποιός είναι ο λόγος που φοράς το δαχτυλίδι με το G?

Edited by - Stavros_Η on 10/06/2004 23:54:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy