ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ή ΜΑΣΟΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 19:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Γειά σου φίλε Ερμή,

Το ότι ο Crowley ήταν τέκτονας δεν μπορεί να αμφισβητηθεί από κανέναν, όπως τέκτονες ήταν και πολλά μέλη της Golden Dawn. Ήταν βλέπεις οι εποχές τότε, που οι πιο πολλοί πέρναγαν σε αυτά τα μαγικά τάγματα μέσω του τεκτονισμού.
Το ότι αυτά τα τάγματα ιδρύθηκαν από τέκτονες, δεν σημαίνει ότι ιδρύθηκαν από τον τεκτονισμό (πολύ πρόσφατη η εποχή για να βρει ο οποιοσδήποτε ιστορικά στοιχεία για αυτό που λέω).

Εξάλλου με τον θάνατο του Crowley, το Ο.Τ.Ο. άλλαξε πλέον εντελώς την δομή και τα τυπικά του (τα οποία βασίζονταν σε τεκτονικά στοιχεία). Και άλλαξε γιατί θεώρησαν ότι ο τεκτονισμός ήταν κάτι το ξεπερασμένο και δεν αντιπροσώπευε πλέον την μυστικιστική και μαγική επίτευξη του Μεγάλου Σχεδίου. Αυτά αναφέρονται από τον Kenneth Grant (τελευταίο μαθητή του Crowley) και μετέπειτα συνεχιστή του O.T.O. στο βιβλίο του Nightside of Eden. To νέο O.T.O. απέρριψε όλα τα τεκτονικά στοιχεία που είχε.

Θα ήθελα επιπρόσθετα να σου κάνω το εξής ερώτημα, σύμφωνα με την λογική σου...Crowley-Τέκτονας...Crowley-O.T.O...άρα υπάρχει σχέση Τεκτονισμού και Ο.Τ.Ο...

Ευστάθιος Λιακόπουλος-πρώην Μέγας Διδάσκαλος της Ε.μ.Σ.τ.Ε...
Ευστάθιος Λιακόπουλος-σήμερα από τους μεγάλους δασκάλους του Βουδισμού, ο οποίος αν δεν κάνω λάθος εκπροσωπεί και το μοναδικό επίσημα αναγνωρισμένο μη Χριστιανικό δόγμα στην Ελλάδα...
άρα υπάρχει σχέση του Τεκτονισμού με τον Βουδισμό...?

Δεν είναι λίγο αφελής ο συλλογισμός μου?

Όσο για το Ο.Τ.Ο. της Λάρισας, έχει τόση σχέση με το πραγματικό, όσο ένα Αγιοβασιλιάτικο φλουρί με μία αληθινή λίρα.


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 19:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Hermes, στο τόπικ της Πεντάλφας, στη θεματική ενότητα "ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ", είχες δηλώσει ειδήμων στα θέματα περί Ενωχιανών κι ότι είσαι σε επαφή με το Ο.Τ.Ο. στην Αμερική, απ' όπου σου είχαν στείλει και κάποιο Lesser Key of Solomon.

Βέβαια και εκεί επέμενες για τις εσφαλμένες απόψεις σου και όταν επενέβη ο MoonDragon, παραδέχτηκες ότι:

quote:
...συγνωμη για το λαθος μου...
Βεβαια ναι ισως και να εχεις δικιο περι της πλαστογραφιας,ομολογω πως ειναι κατι που δεν γνωριζα, αλλα προτων προερχεται απο αξιοπιστη πηγη,απο Ο.Τ.Ο. και μου ειναι καπως περιεργο να ειναι καλπικο...

Μήπως θα πρέπει γενικότερα να ερευνάς με πιο καθαρό μυαλό κάποια ζητήματα, για να μην παγιδεύεσαι στους δαιδάλους του μυαλού;

Κατά τα άλλα, δεν έχω να προσθέσω κάτι πέραν των όσων κατέγραψε ο γερο-Τίγρης.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 20:34:25  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ Hermes

Λες …

quote:
Νομιζα πως για τους μασονους δεν υπαρχει Θεος και Διαολος...Τι δουλεια εχουν με Βιβλια Ενωχ,Εβραικη Καμπαλα...και αλλες τετοιες "μπουρδες" με προφητες και μαγους....!!!!

Έχεις διαβάσει τα συγκεκριμένα βιβλία ;
Αν ναι από πού εξάγεις το συμπέρασμα πως είναι «μπούρδες» ;
Αν οι μασόνοι ασχολούνται με τέτοια βιβλία ή με την υψηλή τέχνη ( δε ξέρω αν αληθεύει εικάζω ) τι τους εμποδίζει να πιστεύουν στο Θείο ; Ποιος κανόνας τους απαγορεύει να ασχολούνται ;

quote:
Στην ΛΑΡΙΣΣΑ, υπαρχει παραρτημα του Ο.Τ.Ο....Εχει σχεση η ΝΕΑ ΑΚΡΟΠΟΛΗ με αυτο η καλυτερα ο ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ...

Δηλαδή η Νέα Ακρόπολη είναι Τέκτονικό Ίδρυμα ;;;;;;;;;

Στα υπόλοιπα με κάλυψαν οι προ-γράφοντες.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 12:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
quote:
Hermes, στο τόπικ της Πεντάλφας, στη θεματική ενότητα "ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ", είχες δηλώσει ειδήμων στα θέματα περί Ενωχιανών κι ότι είσαι σε επαφή με το Ο.Τ.Ο. στην Αμερική, απ' όπου σου είχαν στείλει και κάποιο Lesser Key of Solomon.
quote:

Αγαπητη,Zadok το οτι ειμαι σε επαφη με καποιους ανθρωπους απο το O.T.O. δεν παει να πει πως ανοικω στο ταγμα...
Οσο για το Theurgia Goetia...αν θες το στελνω και σε σενα,να δεις και να κρινεις και μονη σου!!!


quote:
Βέβαια και εκεί επέμενες για τις εσφαλμένες απόψεις σου και όταν επενέβη ο MoonDragon

Εσφαλμενες αποψεις μου...????
Που το ειδες αυτο?????
Αν θυμαμαι καλα...απλα ο φιλος ΔΙΑΣ(ex moondragon) απλα προσθεσε μια πληροφορια που δεν γνωριζα...και ετσι και αλλιως ηταν ασημαντη για εμενα...οποτε?
Τι πας να μου "πεις"?
Αμα θες να με κανουμε και διαγωνισμο γνωσεων....no problem!

Οσο για την σχεση μου με Ενωχιανη μαγεια.....δεν εχεις παρα να με δοκιμασεις αγαπητη μου...οποτε θες καλουμε κανενα SEnior...!

Αγαπητε Τιγρη...σε ευχαριστω για την απαντηση σου...
Σεβαστε Κ.Ramoglou και εσας το ιδιο...!

η πηγη της προηγουμενης παραγραφου που παρεθεσα ειναι απο το site www.oto.org(members only...)


... Κι είπε ο Ερμης ο φτερωτός θερμά και λυπημένα: Ελα
καλή μου Καλυψώ, μη τα'χεις πια χαμένα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 21:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
quote:

Όσο για το Ο.Τ.Ο. της Λάρισας, έχει τόση σχέση με το πραγματικό, όσο ένα Αγιοβασιλιάτικο φλουρί με μία αληθινή λίρα.



Φίλε old tiger δεν ξέρω σε ποιό από τα δύο ΟΤΟ της Λάρισσας αναφέρεσαι αλλά και τα δύο είναι όπως πολύ σωστά είπες περίγελος


Φίλε Hermes,σ' ευχαριστώ για τα καλά λόγια που εξέφρασες για το άτομό μου αν και δεν νομίζω ότι το ξέσπασμά μου τα δικαιολογεί (μολονότι δεν μετανοώ καθόλου).

Ένα πράγμα που κι εγώ θα ήθελα να σου πω είναι να μην κάνεις σύνδεση του ενός τάγματος με το άλλο επειδή κάποιοι ήταν σε δύο τρία απ' αυτά.
Πολύ περισσότερο δε όταν περί Crowley ο λόγος,που παρ' όλο που με εκφράζει σε πολλά πράγματα,είχε κάνει έναν "αχταρμά" άνευ προηγουμένου. Ως απόδειξη παραθέτω και την παρακάτω φωτογραφία του ,από Αγγλικό περιοδικό το οποίον αν θέλεις μπορώ να σου πω και ποιό είναι (δεν είναι μυστικο εξάλλου).Πρόσεξε τον τίτλο του και τα διάσημά του. ΤΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΔΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ

ΠΡΕΠΕΙ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΝΑ ΛΟΥΣΤΕΙ ΤΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΟΥ

Όπως και πριν σου είπα,εκτιμώ τον Crowley σε πολλά πράγματα αλλά αυτό το ψώνιο του για τίτλους πια.......

Επίσης να πω ότι σαν αναζητητές και ας τολμήσω να πω εσωτεριστές,όλοι μας πιστεύω περνάμε από πολλές σχολές ή τάγματα μέχρι να ωριμάσουμε και να κατασταλάξουμε εκεί που πραγματικά μας ταιριάζει.
Αν σου πω εγώ από πόσα έχω περάσει και εχω μυηθεί,σίγουρα θα με πεις ηλίθιο.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όλα αυτά που πέρασα συνδέονται και μεταξύ τους.Πολλές φορές καθόλου θα έλεγα.

Για να μην μακρυγορώ,θα ήθελα να κλείσω λέγοντας ότι το ταξείδι στην Ανατολή,(τι υπέροχο βιβλίο αλήθεια ! ! !), είναι μακρύ,άγνωστο και πολύπλοκο για τους περισσότερους από εμάς και ο πόνος είναι πολύς.
Πιστεύω ότι είμαστε εδώ για να βοηθήσει ο ένας τον άλλο σε αυτή την πορεία,για να βρει ο καθένας μας αυτό που ονειρεύεται σε αυτήν την Ανατολή.
Η οποία είναι μία,δεν είναι πολλές.
Τα όνειρά μας είναι πολλά και ποικίλα
Τόσα πολλά,όσοι είμαστε κι εμείς οι άνθρωποι.
Ας μην αναλωνόμαστε λοιπόν και μην κατασπαταλάμε το χρόνο μας με λογομαχίες.
Έτσι κι αλλιώς εκεί που πάμε θα πάμε ΟΛΟΙ μαζί είτε το θέλουμε είτε όχι .
'Εστω κι ένας αν μείνει πίσω,τίποτε δεν έχει ολοκληρωθεί.

Είναι μόνο οιταπεινές μου σκέψεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 23:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Φίλε Gothic δεν ήξερα ότι η Λάρισα έχει 2 Ο.Τ.Ο.!!!! Καλά με franchising τα ανοίγουν?
Αν ζούσε ο Crowley σίγουρα θα ήταν πολύ ευτυχισμένος για τους Λαρισαίους. Μεγάλη απήχηση το βιβλίο του Νόμου!!!


Τέλως πάντων...στην χώρα του neverland ισχύει το ... λίγο κρασί...λίγο θάλασσα...και το αγόρι μου...

Που κολλάει? Μωρέ κολλάει...
Εντάξει. Άλλος βάζει λίγο σεξ πασπαλισμένο με λίγη Τάντρα, άλλος λίγο αρχαιοελληνική φιλοσοφία, πασπαλισμένη με λίγο από Αιγυπτιακά μυστήρια...άντε και Ελευσίνια, άλλος μιλάει για την αναζήτηση του ιερού γκρααλ, πασπαλισμένο με ολίγο Ναίτες, άλλος...άλλος...
Α!!! ξέχασα...στον ρόλο του απαραίτητου αλατοπίπερου βάζουμε και ολίγη κοινωνική γκλαμουριά, όπως αυτή μπορεί να μεταφρασθεί από τον καθένα και...voila...

Για γέλια. Ειλικρινά...άστο....

Α ρε Gothic, μιλάς για την Ανατολή...ποιά Ανατολή?
Αυτή που κάθονται κάποιοι με ύφος χιλίων καρδιναλίων στα 33 φεύγα και φουσκώνουν με καμάρι για τις γνώσεις και την σοφία που έχουν (εγκυκλοπαιδικές γνώσεις βέβαια)? Εκεί να δεις αποσυμβολισμούς. Από πράξη βέβαια...άστο. Δεν το συζητάμε. Άσε να μου λείπει το βύσσινο.



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 23:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Hermes, δε θυμάσαι καλά, οπότε ασχολήσου καλύτερα με το "Χάρι Πόττερ"...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 23:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
quote:

Φίλε Gothic δεν ήξερα ότι η Λάρισα έχει 2 Ο.Τ.Ο.!!!! Καλά με franchising τα ανοίγουν?
Αν ζούσε ο Crowley σίγουρα θα ήταν πολύ ευτυχισμένος για τους Λαρισαίους. Μεγάλη απήχηση το βιβλίο του Νόμου!!!

Και όμως ναι φίλε μου. Το 1997,με σύσταση του Golden Dawn της Αγγλίας παρακαλώ, βρήκα το...λεγομενο κάτι σαν ΟΤΟ της Λάρισσας με ιδρυτή κάποιον ελληνοκαναδό πιτσιρικά Ριγάκη.
Μόλις φέτος,πάλι με σύσταση της Αγγλίας (Golden Dawn),βρήκα κάποιο ΟΤΟ πάλι στη Λάρισσα,το οποίο και αυτό ισχυρίζεται ότι είναι αυθεντικό και αποκαλεί αυτούς που προανέφερα μαιμούδες.
Βγάλε άκρη τώρα......


quote:

Α ρε Gothic, μιλάς για την Ανατολή...ποιά Ανατολή?
Αυτή που κάθονται κάποιοι με ύφος χιλίων καρδιναλίων στα 33 φεύγα και φουσκώνουν με καμάρι για τις γνώσεις και την σοφία που έχουν (εγκυκλοπαιδικές γνώσεις βέβαια)? Εκεί να δεις αποσυμβολισμούς. Από πράξη βέβαια...άστο. Δεν το συζητάμε. Άσε να μου λείπει το βύσσινο.




ΟΧΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ !
Εννοώ την συμβολική Ανατολή από το βιβλίο του Έσσε "Ταξείδι στην Ανατολή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 16:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
quote:
Hermes, δε θυμάσαι καλά, οπότε ασχολήσου καλύτερα με το "Χάρι Πόττερ"...

Ετσι Zadok......!!!
Μονο παμε μαζι για να μου εξιστορησεις τι εγινε στα προηγουμενα δυο "Χαρι Ποτερ"...γιατι δεν τα ειδα...!!!
Εσυ τα ειδες ετσι....?

... Κι είπε ο Ερμης ο φτερωτός θερμά και λυπημένα: Ελα
καλή μου Καλυψώ, μη τα'χεις πια χαμένα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 20:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Η αμάθεια έχει δυο όψεις: η μία, η αναλφάβητη, προηγείται της γνώσης, η άλλη, η ξιπασμένη, την ακολουθεί.
Ντε Μονταίν

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 23:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus
Στο Hermetic Order of Golden Dawn ήταν σίγουρα όλοι τέκτονες, το έχω διαβάσει σε διάφορα βιβλία με την ιστορία του τάγματος αλλά ο τεκτονισμός δεν είχε και πολύ σχέση με το έργο τους και άρχισαν σιγά σιγά να αποκλείνουν από αυτόν.

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 00:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
quote:

Στο Hermetic Order of Golden Dawn ήταν σίγουρα όλοι τέκτονες, το έχω διαβάσει σε διάφορα βιβλία με την ιστορία του τάγματος αλλά ο τεκτονισμός δεν είχε και πολύ σχέση με το έργο τους και άρχισαν σιγά σιγά να αποκλείνουν από αυτόν.


Αυτό αγαπητέ φίλε δεν το ήξερα και ευχαριστώ για την πληροφορία.
Πάντως όντως ο τεκτονισμός δεν έχει πολύ σχέση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 18:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Zadok...

"αν χωλώ παροικήσης, υποσκάζειν μαθήση"

Πλούταρχος, Περί παίδων αγωγής.....

quote:
Φίλε Hermes,σ' ευχαριστώ για τα καλά λόγια που εξέφρασες για το άτομό μου αν και δεν νομίζω ότι το ξέσπασμά μου τα δικαιολογεί (μολονότι δεν μετανοώ καθόλου).

Χαρα μου...


... Κι είπε ο Ερμης ο φτερωτός θερμά και λυπημένα: Ελα
καλή μου Καλυψώ, μη τα'χεις πια χαμένα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 20:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Hermes, το νεαρόν της ηλικίας σου επιβάλλει να μελετήσεις καλά το εν λόγω κείμενο.

Εύγε!

Στη συνέχεια της πορείας σου προς την αυτογνωσία, ελπίζω να θελήσεις ν' ασχοληθείς με το διαδικτυακό χώρο στον οποίο μετέχεις, εποικοδομητικότερα. Έχει πολλά περισσότερα ενδιαφέροντα μέλη και θέματα για να καλλιεργήσεις τις γνώσεις σου και να παιδευτείς, απ' όσα φαντάζεσαι τώρα.

Όταν καταφέρεις να αποδεσμευτείς απ' το ρολάκο που σου φόρεσε η φιλενάδα σου, είμαι σίγουρη ότι θα έχεις κι εσύ σημαντικό λόγο να καταθέσεις.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 15:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
quote:
Έχει πολλά περισσότερα ενδιαφέροντα μέλη και θέματα...

Αυτο ξαναπες το....!!!
...να και κατι "ορθο" που ειπες...


quote:

Όταν καταφέρεις να αποδεσμευτείς απ' το ρολάκο που σου φόρεσε η φιλενάδα σου, είμαι σίγουρη ότι θα έχεις κι εσύ σημαντικό λόγο να καταθέσεις.

"Ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται...."

Ευχαριστω Ψυχολογικε μου συμβουλε...η θεα ΑΤΜΑ πες και αυτης να ερθει να μου δωσετε συνταγουλες.......χωρις "ποδειτσες"...!!!!!!!

... Κι είπε ο Ερμης ο φτερωτός θερμά και λυπημένα: Ελα
καλή μου Καλυψώ, μη τα'χεις πια χαμένα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 15:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Είναι η δεύτερη φορά που μου αναγνωρίζεις πως "ορθώς" γράφω.

Είναι κρίμα που ακόμα, δεν μπορώ να πω το ίδιο για σένα.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 17:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph
Είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος.
Εάν μπω σε μια ομάδα/εταιρεία όπως ο Τεκτονισμός, που με όλα όσα διάβασα ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΑΜΑΡΤΑΝΩ , θα πάω στον παράδεισο ή στην κόλαση?
Θα είναι αμαρτία επειδή κάποιοι άλλοι πιστεύουν πως εκεί κρύβεται το κακό κι ο ...σατανάς???
Η δική μου η γνώμη θα με σώσει από το πυρ της κολάσεως?
Κι αν είναι να μπω θα το κάνω γιατί θέλω να βοηθήσω τον κόσμο μέσα από τον πιο οργανωμένο τρόπο - τρόπο που δεν είναι του τύπου... "δώσε για να σώσεις μην καείς" κ.λ.π.
Κάποιος να με αποτρέψει με όχι "φανατικά μηνύματα"?
Κάποιος να απαντήσει στην απορία μου?
Θα συνεχίσω να είμαι ο "καλός χριστιανός"?
Και αυτά που θέλω να κάνω θα τα κάνω πιστεύοντας πως δεν αμαρτάνω σύμφωνα με το ότι έμαθα στο κατηχητικό!...
Ο θεός θα το αναγνωρίσει αυτό στην τελική του κρίση για μένα?
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ?

"ΜΕΓΑΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΣΚΟΡΠΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΓΙΑ ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΑΓΑΘΟΕΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΕΧΕΙ ΚΑΤΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ"
ΕΝΑΝΤΙΟΝ
"ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΣΤΡΑΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΑΛΛΗ ΚΛΙΚΑ ΣΤΑΜΑΤΩΝΤΑΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ Σ΄ΑΥΤΗ - ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕ ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΤΑ ΚΕΙ..."

Μιλώ για την εκκλησία του χρήματος και όχι για την πίστη μας!!!
Η πίστη μας είναι όντος Χριστιανοί Ορθόδοξοι - αγαπάμε αλλήλους...
Ψάχνω απαντήσεις που "η εξίσωσή τους" δεν καταλήγει στο χρήμα...
1. ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ?
2. ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ (ΔΗΘΕΝ?) ΣΑΤΑΝΙΣΤΙΚΟΣ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ?
3. ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΕΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΕ?
4. ΤΕΛΙΚΑ ΚΙ ΕΔΩ ΚΙ ΕΚΕΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΧΡΗΜΑ? ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΣΚΕΨΗ/ΛΟΓΙΑ/ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΣΕΝΤΣ?
5. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑΣ/ΣΥΜΦΙΛΙΩΣΗΣ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΙ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟΙ (Αυτοί που ψαχνόμαστε)?
6. ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΛΑΒΩ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΦΑΝΑΤΙΚΩΝ? (ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΟΧΙ - ΜΙΛΩ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ)...
Αυτά τα λίγα/πολλά...

A! Και κάτι άσχετο.
Γιατί πολλοί εδώ μέσα με πολλά αρχαιοελληνικά nickname και με πολλές αρχαιοελληνικές γνώσεις πιάνουν πάτο στην ...ελληνική? Πολλά ορθογραφικά ρε παιδιά... Όλοι κάνουμε, αλλά μερικά κάνουν μπάμ... κι από άτομα με πολύ "αρχαιοΕΛΛΗΝΙΚΟ κύρος"...

---ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕΓΑΛΗ---

ValGraphΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 21:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ valgraph, καλώς ήλθες στο Διαδικτυακό χώρο του esoterica και στο παρόν θέμα! Σου εύχομαι καλή συνέχεια...

Θεωρώ τα ερωτήματά σου δύσκολα να απαντηθούν, για τον απλούστατο λόγο ότι ο κάθε άνθρωπος έχει τη δική του άποψη περί "καλού - κακού" και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να κρίνει υποκειμενικά όλα τα θέματα που έχουν ηθικό υπόβαθρο και οδηγούν στη διαμόρφωση άποψης περί οποιασδήποτε εσωτεριστικής ή θρησκευτικής οργάνωσης.

Αυτό, κατά την γνώμη μου, είναι καλό, γιατί τα θέματα ηθικής άπτονται της βαθύτερης συνειδησιακής μας ευαισθησίας και ως εκ τούτου, είναι πολύ προσωπικά, επηρεάζονται δε, από το κοινωνικό πλαίσιο στο οποίο ζούμε ή έχουμε μεγαλώσει, την οικογένειά μας και την παιδεία μας.

Η αντίληψη της ηθικής στον άνθρωπο δεν ήταν πάντοτε η ίδια.

Θα ήθελα να φέρω ένα παράδειγμα:
Κάποτε, όπως στην περίοδο της βασιλείας του Όθωνα, η βεντέτα στη χώρα μας λειτουργούσε ως ποινική ρήτρα του αστικού δικαίου.
Υπάρχουν στοιχεία σύμφωνα με τα οποία εκείνη την εποχή μεταξύ δύο οικογενειών υπογράφονταν συμβάσεις αστικού δικαίου σε θέματα όπως η μεταβίβαση ακινήτων και αν η μία πλευρά αθετούσε την υποχρέωση της, τότε η άλλη είχε δικαίωμα να εκδικηθεί, σκοτώνοντας δύο μέλη της οικογένειας εκείνης, χωρίς αντεκδίκηση. Το εντυπωσιακό αυτό στοιχείο, προκύπτει από επιστημονική έρευνα για τη βεντέτα ''εν γένει και ιδιαίτερα στην Κρήτη'' η οποία εκπονείται αυτό το διάστημα από το Ινστιτούτο Κρητικού Δικαίου.

Αυτοί δεν ήταν "Χριστιανοί Ορθόδοξοι";;;


Όσον αφορά στον οικονομικό παράγοντα, νομίζω ότι τα πάντα στη ζωή μας έχουν οικονομικές προεκτάσεις ή επιδρούν στη διαμόρφωσή τους.
Σημασία έχει τί και πώς χρησιμοποιείται το κάθε τι.

Ελπίζω να βοήθησα...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 22:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Για το χριστιανός είμαι σίγουρος. Για το ορθόδοξος δεν ξέρω. Κι αυτό το λέω όχι για να σε ειρωνευτώ, αλλά γιατί το θέμα του ποιός είναι πραγματικά ο ορθόδοξος χριστιανισμός είναι πολύ μεγάλο. Ελπίζω να συμφωνείς.

Αν είναι να γίνεις Τέκτονας για να βοηθάς τον κόσμο, βλέποντας μια τέτοια οργάνωση μόνον ως φιλανθρωπικό ίδρυμα μάλλον ψάχνεις για κάτι άλλο. Πρόσεξε τι γράφω για να μην με παρεξηγήσεις. Ο Τεκτονισμός είναι πρωτίστως ένα τάγμα εσωτερικό. Ως τέτοιο ασχολείται με πολλά θέματα και κυρίως με το πως ο κάθε Τέκτων θα μπορέσει να "λαξεύσει" τη λίθο του. Η συμμετοχή στον Τεκτονισμό είναι μία διαρκής αναζήτηση και εφαρμογή υψηλών ιδανικών, αξιών, ιδεών και ανησυχιών μεταφυσικών και μη. Ένα από τα αποτελέσματα μίας τέτοιας "εργασίας" είναι και η ανάγκη να βοηθήσεις τον συνάνθρωπό σου όπως μπορείς. Έμπρακτα αυτό μπορεί να εκδηλωθεί ποικιλοτρόπως. Όμως το τελευταίο δεν είναι η μοναδική (αν και σημαντικότατη) "εργασία" του Τέκτονα.

Σχετικά με το αν θα πας στον παράδεισο ή την κόλαση θα έλεγα πως τα πράγματα μιλάνε από μόνα τους. Από τη στιγμή που δηλώνεις και με bold ότι είσαι χριστιανός, σημαίνει ότι είσαι και ποίμνιο, δηλαδή χωρίς δικαίωμα παρέκκλισης από το "κοπάδι" (ίσως γίνομαι σκληρός και απόλυτος αλλά έτσι είναι). Από τη στιγμή που επισήμως ο χριστιανισμός καταδικάζει (τουλάχιστον) τον Τεκτονισμό, στα πλαίσια της δογματικής θεώρησης πρέπει να αποδεχτείς χωρίς συζήτηση το τι αποφάσισαν κάποιοι άλλοι για 'σένα. Και αυτό είναι ότι ΝΑΙ θα πας στην κόλαση. Όσο βλέπεις τον χριστιανισμό υπό τα στεγανά που κάποιοι άλλοι αυτόκλητοι ιεράρχες αποφάσισαν για εσένα θα είσαι πάντα δέσμιος του τι αποφάσισαν, ανεξάρτητα του γιατί το αποφάσισαν. Όσο όμως βλέπεις τον χριστιανισμό ως προσωπική υπόθεση επικοινωνίας σου με τον θεό, δεν βλέπω που υπάρχει πρόβλημα. Ξαναθυμίζω ότι τα μονοπάτια που οδηγούν στο να κατανοήσουμε τον Θεό είναι πολλά. Αλλοίμονο σ' αυτούς που αξιώνουν πως ο δρόμος είναι ένας και μάλιστα ο δικός τους (ελπίζω να με καταλαβαίνεις).

Έτσι μάθε πως το να είσαι καλός χριστιανός ή μουσουλμάνος ή Τέκτων είναι υπόθεση καθαρά προσωπική. Ναι, υπάρχουν γενικές κατευθύνσεις αλλά μη χάνεις την ευκαιρία να δείξεις τον εαυτό σου, να ξεχωρίσεις από τη μάζα. Κι αυτό έρχεται να καλύψει και το θέμα των κατηχητικών. Με μία πρόταση σου λέω πως imho τα κατηχητικά είναι τα πιο έξυπνα κατασκευασμένα πλυντήρια εγκεφάλου (σε άλλο topic ή με προσωπικά e-mail σου το εξηγώ καλύτερα). Επίσης σταμάτα να βλέπεις το Θεό ανθρωπομορφικά γιατί τον ΥΠΟΒΙΒΑΖΕΙΣ.

Σχετικά με το ποιός κατέχει τη μεγαλύτερη περιουσία μεταξύ Τεκτόνων κι εκκλησίας, μην το ψάχνεις. Τα αποτελέσματα της έρευνας θα σε απογοητεύσουν... Πάμε τώρα στις αριθμημένες ερωτήσεις σου.

1. Είπαμε πως κάποιοι άλλοι αποφασίζουν για το τι θα πιστέψεις και ξέρουν(άραγε πως;) και τα αποτελέσματα για τη μεταθάνατον ζωή σου.
2. Ο όρος "σατανιστικός" όσο απλοϊκός κι αν ακούγεται σηκώνει πολύ συζήτηση. Πάντως πιστεύω να θυμάσαι πως κάθε τι που επισήμως δεν αποδέχεται ο χριστιανισμος είναι και σατανιστικό. Sorry but you have to live with that.
3. Κάθε τι που είναι ενδιαφέρον συνοδεύεται κι από μεγάλη βιβλιογραφία. Οι σκοποί βέβαια που κάποιος γράφει βιβλίο περί Τεκτονισμού ποικίλουν. Είπα μήπως νόμιζες πως βιβλία θα γράφονται μόνο για τον χριστιανισμό. Πάντως το best seller όλων των εποχών δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ.
4. Η οικονομική δέσμευση είναι (και εδώ) σχετική. Αν θέλεις ψάξε να δεις πόσα ξοδεύεις σε "χαζομάρες" ετησίως και θα δεις πως αναλογούν περίπου σε ετήσιες συνδρομές 2 Τεκτόνων! Πιστεύω πως η οικονομική σου συμβολή που αν δεν κάνω λάθος είναι περίπου 300€ ετησίως είναι θα έλεγα ντροπή να το σκέφτεσαι ως αντικίνητρο αν θέλεις να ενταχθείς στον Τεκτονισμό. Με κάνεις να πιστεύω πως έγινες χριστιανός γιατί εκεί βρήκες καλύτερη τιμή, γιατί εκεί δεν ζητάνε πολλά (μπα καλέ τίποτα παρά μόνον να μπούνε στην ψυχή σου και να την "καθοδηγήσουν"). Πιστεύω λοιπόν πως στη συγκεκριμένη περίπτωση ο λόγος value for money είναι άριστος. Άλλωστε πως περιμένεις να συντηρηθούν οι Στοές; Αν ο Τεκτονισμος είχε τόσα μέλη όσα και ο χριστιανισμός σίγουρα θα σου ζητούσαν κι εκεί 0,5€ σε κάθε παρουσία σου.

5. Ο Χ Ι. Σου παραθέτω σχετική μου τοποθέτηση σε άλλο topic περί Τεκτονισμού.

quote:
Η άποψη της Zadok περί γεφυρών μεταξύ Χριστιανικής εκκλησίας και Τεκτονισμού με τα σημερινά δεδομένα μοιάζει περισσότερο εξωγήϊνη παρά ρομαντική και σίγουρα απίθανη. Αν κάτι τέτοιο συνέβαινε θα χρειαζόταν αιώνες συστηματικής καλλιέργειας νέου δόγματος αλλά θεωρώ απίθανη τη σύγκλιση γιατί εξ αρχής ο Χριστιανισμός αξίωσε ρίζες που ουδεμία σχέση δεν είχαν με τον Ιουδαϊσμό ή γειτνιάζουσες (ιδεολογικά και γεωγραφικά) θρησκείες. Εξ αρχής ο Παύλος τράβηξε μια ξεκάθαρη γραμμή μεταξύ Χριστιανισμού και λοιπών θρησκειών. Μακάρι όμως να γνωρίζαμε τις πραγματικές διδασκαλίες του Ιησού...

Ααχ αυτός ο Παύλος...

6. Αν κάποιος φανατικός σου στείλει μήνυμα, δεν θα είναι για να κάνει διάλογο μαζί σου ή να μάθει κάτι καινούργιο. Θα είναι για να επιβεβαιώσει στον εαυτό του άλλη μια φορά το πόσο δίκαιο έχει. Και μάλιστα θα σου θυμίσει πως παραστράτησες ως κακό προβατάκι. Σε χρειάζεταιφίλε μου. Οπότε μην του δίνεις σημασία.

sub rosa


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 00:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Μετά από μία απάντηση σαν του αγαπητού Oculatis Abis,νομίζω ότι δύσκολα μπορεί κανείς να προσθέση κάτι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Caacrinolaas
Νέο Μέλος

New Zealand
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 01:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Caacrinolaas
Ευχαριστω ορισμενα μελη οπως ο Oculatis Abis και ο Spiral που μου εδωσαν να καταλαβω αρκετα πραγματα για τα οποια ειχα λανθασμενη αντιληψη.

Τελικα πιο πολυ κινδυνευουμε απο το παπαδαριο παρα απο τους μασονους. *

Caacrinolaas
αλλη ονομασια του Labolas Glasya που προσπαθησαν να τον φιμωσουν. *Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 01:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
quote:

Τελικα πιο πολυ κινδυνευουμε απο το παπαδαριο παρα απο τους μασονους.

Αν η σκέψη σου είναι καθαρή και ανοικτή δεν κινδυνεύεις από κανέναν.
Όλοι κατέχουν τμήμα της αληθείας. Ας προσπαθήσουμε να δικρίνουμε και να κρατήσουμε τα ωφέλιμα στοιχεία από τον καθένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 21:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph
Eυχαριστώ για τις πλήρης και ικανοποιητικές απαντήσεις.
Σίγουρα πήρα μια ιδέα ακόμη/έμαθα κάτι που δεν γνώριζα.
Συνεχίζω όμως να ψάχνω...
Δόξα τω Θεό (μου), ευτυχώς βγήκε κι αυτό το ιντερνετ και η αναζήτηση πήρε άλλο χρώμα.
Bέβαια, συνεχίζουμε ακόμη και το παλιό σύστημα - "κάτω από το δέντρο", "καθισμένοι στις πέτρες", που και που το "μοίρασμα" εμπειριών.
Kαι τώρα που βρίσκομαι και στην Kύπρο, η ένταση είναι μεγαλύτερη... και το περιβάλλον εμπνέει - είναι πιο... φορτισμένο.
(Eπειδή μπαίνω με macintosh η -αναζήτηση- δεν πολυ-λειτουργεί... Mπορείτε να μου παραθέσεται κάποιο topic για τη Mεγαλόνησο? - μεταφυσικού περιεχομένου πιο πολύ ή ότι άλλο)...
Eυχαριστώ.

ValGraphΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 10:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
quote:
Είναι η δεύτερη φορά που μου αναγνωρίζεις πως "ορθώς" γράφω.

Είναι κρίμα που ακόμα, δεν μπορώ να πω το ίδιο για σένα.


Mα αγαπητη Zadok, ποτε δεν θα εισαι σε θεση να πεις το ιδιο για μενα....Δεν στο επιτρεπει ο εγωισμος σου.......

http://home.ripway.com/2004-8/155141/Hermes2333235.jpg


... Κι είπε ο Ερμης ο φτερωτός θερμά και λυπημένα: Ελα
καλή μου Καλυψώ, μη τα'χεις πια χαμένα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 13:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:

Mα αγαπητη Zadok, ποτε δεν θα εισαι σε θεση να πεις το ιδιο για μενα....Δεν στο επιτρεπει ο εγωισμος σου.......

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, θα έλεγα ότι με έχεις κατα-υποχρεώσει και δεν ξέρω αν θα καταφέρω ποτέ να στο ανταποδώσω.

Πάντως, φαίνεται να με γνωρίζεις καλά και να έχεις σκιαγραφήσει το χαρακτήρα μου!!!
Καλή συνέχεια...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 20:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Πως θα αντιδρουσε ο Ελληνικος Τεκτονισμος σε μια ενδεχομενη δημιουργια..΄.ενως νεου αποκρυφου & φιλοσοφικου κινηματος, το οποιο θα ειχε να κανει με την καταπολεμηση της ιδεας της Μασονιας?

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 21:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:

Πως θα αντιδρουσε ο Ελληνικος Τεκτονισμος σε μια ενδεχομενη δημιουργια..΄.ενως νεου αποκρυφου & φιλοσοφικου κινηματος, το οποιο θα ειχε να κανει με την καταπολεμηση της ιδεας της Μασονιας?

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."


Βρε συ Hermes, είσαι τόσο σίγουρος ότι εσύ ξέρεις ποιά είναι η ιδέα της Μασονίας, που ξέρεις να έχει και αντίθετο;


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 22:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Φίλε Hermes,πρέπει κατ' αρχάς να γίνει σαφές ότι ο τεκτονισμός δεν είναι "ιδέα","δόγμα","κατεύθυνση","θρησκεία".Είναι μία απόλυτα ελεύθερη και προς οποιδήπουε κατεύθυνση αναζήτηση της αληθείας,χωρίς φραγμούς και αφθεντίες .Η γνώση που επέρχεται μέσω των συμβόλων,τα οποία είναι φορείς αυτής δια μέσου των αιώνων.
Ως τέτοιος λοιπόν,δεν μπορεί να έχει κάτι αντίθετο και συνάμα φιλοσοφικό και σοβαρό εκτός κι αν αποτελείτε από στενόμυαλους ανθρώπους που απλώς θέλουν να πολεμούν κατι έτσι για να το πολεμούν,χωρίς να προσπαθήσουν να το κατανοήσουν ή να το γνωρίσουν.

Πάντως αν κάτι συνέβαινε τέτοιο,ως τέκτονας σου λέω και από την όποια πείρα έχω ότι ο τεκτονισμός δεν θα ασχολείτο καθόλου μιας και ως υπέρμαχος της ελευθερίας του ανθρώπου,αποδέχεται οποιαδήποτε άποψη.

Αλήθεια,οι οπαδοί του αρχαιοελληνικούπνεύματος και της αναβίωσης αυτού,πώς θα δεχόταν μία φιλοσοφική-εσωτερική οργάνωση,με σκοπό την καταπολέμιση της αναβίωσης αυτής;;;

Εύχομαι,(αν και δεν το πιστεύω καθόλου),με το μεγαλείο που αρμόζει σε αυτό

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2004, 20:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
quote:
Βρε συ Hermes, είσαι τόσο σίγουρος ότι εσύ ξέρεις ποιά είναι η ιδέα της Μασονίας, που ξέρεις να έχει και αντίθετο;

Λυπαμαι που θα το πω αυτο αλλα...ειναι η αληθεια.Μπορει και να μην ξερω ποια ειναι η ιδεα της, αλλα φυσικα δεν ειμαι και υποχρεωμενος, ετσι λοιπον, αν υποθεσουμε πως ξερω και ρωταω τι θα απανταγες Zadok?

Αντιθετα λοιπον, μια λογικη σκεψη θα ελεγε ως δεν ειναι αναγκη να εχεις κανει master στην φιλοσοφια του τεκτονισμου για να μιλας για αυτο.Μπορεις πολυ απλα συγκρινοντας πληροφοριες αληθινες και μη, χωρις να αντικρουονται μεταξυ τους, μπορεις πολυ ευκολα να εκφερεις αποψη για καποιο θεμα, καλη ωρα του τεκτονισμου.
Αρα λοιπον, Zadok δεν ηξερα πως για να ρωτας κατι πρεπει να το εχεις σπουδασει κιωλας, γιαυτο συγνωμη...βεβαια βρισκω περιεργο το γεγονος που μου απανταει ο "Φιλος"(αν εκφερω οικιοτητα παρακαλω, πες μου να την σταματησω) Gothic, ενω Zadok εσυ για ακομα μια φορα γραφεις διπλωματικα και μαλιστα με δωσεις προσβολης απεναντι στις γνωσεις μου...Αααα...ναι και κατι τελευταιο, δεν ειναι αναγκη μια φιλοσοφια να ειναι αντιθετη σε μια αλλη για να αντιπαλονται....Ξερεις υπαρχουν και τα συμφερωντα...και οχι απαραιτητα εις βαρος της αντιπαλης φιλοσοφιας.


"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2004, 21:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
quote:
Φίλε Hermes,πρέπει κατ' αρχάς να γίνει σαφές ότι ο τεκτονισμός δεν είναι "ιδέα","δόγμα","κατεύθυνση","θρησκεία".Είναι μία απόλυτα ελεύθερη και προς οποιδήπουε κατεύθυνση αναζήτηση της αληθείας,χωρίς φραγμούς και αφθεντίες .Η γνώση που επέρχεται μέσω των συμβόλων,τα οποία είναι φορείς αυτής δια μέσου των αιώνων.
Ως τέτοιος λοιπόν,δεν μπορεί να έχει κάτι αντίθετο και συνάμα φιλοσοφικό και σοβαρό εκτός κι αν αποτελείτε από στενόμυαλους ανθρώπους που απλώς θέλουν να πολεμούν κατι έτσι για να το πολεμούν,χωρίς να προσπαθήσουν να το κατανοήσουν ή να το γνωρίσουν.

Δεν αντιλεγω...!

quote:
Αλήθεια,οι οπαδοί του αρχαιοελληνικούπνεύματος και της αναβίωσης αυτού,πώς θα δεχόταν μία φιλοσοφική-εσωτερική οργάνωση,με σκοπό την καταπολέμιση της αναβίωσης αυτής;;;

Με σκοπο της αναβιωσης????
Επιδιωκει κανεις την αναβιωση της αρχαιοελληνικου πνευματος?
Νομιζω πως δεν χρειαζεται καν αναβιωση,ειναι εδω τωρα που γραφουμε και μιλαμε υπαρχει...αρα δεν ειναι αναγκαιο να μιλαμε για αναβιωση του πνευματος, οταν το ολο ειναι της γλωσσας της σκεψης των επιστημων της παιδειας της τεχνολογιας ειναι αρχαιοελληνικο κομματι στον χρονο...μηπως μιλας για αναβιωση αρχαιαςελληνικης ζωης?
Σιγουρα θα την δεχοταν με "πολεμο"...με τετοιους ηλιθιους ανθρωπους που ζουν στην Ελλαδα, και νομιζουν πως υποστηριζουν τετοιες ιδεολογιες, η μαχη για εξουσια θα ηταν αναποφευκτη...For example Λιακοπουλος...Ιδε ο Ανθρωπος....ΧΑχαχαχαχα.


"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy