ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ή ΜΑΣΟΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 14:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Βλέπεις Σεβαστή zadok τι γράφουν τα στοιχεία σας;
Η, άλλα γράφει ο ποιητης;

Δε μου λες, καλή μου: τα στοιχεία από το 1965 δεν τα έχεις ανανεώσει;

Εκείνοι που συνέταξαν τη σημερινή ιστοσελίδα της Μεγάλης Στοάς δεν ήξεραν λες τί έγραφε το τεκτονικό δελτίο το οποίο επικαλείσαι ή μήπως δεν το έγραφε στην πραγματικότητα;

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 20/08/2004 16:18:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kronos22
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Canary Islands
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 22:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kronos22
quote:


Δε μου λες, καλή μου: τα στοιχεία από το 1965 δεν τα έχεις ανανεώσει;



Γιατί Σεβαστή, αναστήθηκε ο Ελ. Βενιζέλος και δεν το ανακοίνωσαν;
Τσ,τσ,τσ, τι σου είναι οι τέκτονες, θαύματα κάνουν!

quote:

Εκείνοι που συνέταξαν τη σημερινή ιστοσελίδα της Μεγάλης Στοάς δεν ήξεραν λες τί έγραφε το τεκτονικό δελτίο το οποίο επικαλείσαι ή μήπως δεν το έγραφε στην πραγματικότητα;

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 20/08/2004 16:18:18


Σεβαστή μην λέμε τέτοια τώρα, ξέρεις καλά την δουλειά απ'την Ρ2, το πως μεσουρανούσε στην Ιταλία και κανένας δεν τολμούσε να τη θίξει...
Δεν μου λες, το μυστικό το βρήκες;
Αμ το άλλο το ξέρεις;
Υπάρχει μια απόφαση, η υπ' αριθμόν 629/1980 του Τριμελούς Εφετείου Κρήτης....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 23:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Γιατί Σεβαστή, αναστήθηκε ο Ελ. Βενιζέλος και δεν το ανακοίνωσαν;
Τσ,τσ,τσ, τι σου είναι οι τέκτονες, θαύματα κάνουν!

Δεν απαντάς σ' αυτό που σε ρώτησα ή ιδέα μου είναι;


quote:
Σεβαστή μην λέμε τέτοια τώρα, ξέρεις καλά την δουλειά απ'την Ρ2, το πως μεσουρανούσε στην Ιταλία και κανένας δεν τολμούσε να τη θίξει...
Δεν μου λες, το μυστικό το βρήκες;
Αμ το άλλο το ξέρεις;
Υπάρχει μια απόφαση, η υπ' αριθμόν 629/1980 του Τριμελούς Εφετείου Κρήτης....

Πάλι τα ίδια; Τί έγινε; Στέρεψες τόσο γρήγορα;

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 23:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Φίλε steelspring, ως απάντηση στα όσα παρέθεσα και στις ερωτήσεις μου έγραψες:
quote:
Aμα είναι να μιλάμε αλλά συγχρόνως να μην ανακοινώνουμε τα εν οίκω, τότε γιατί ενοχλείστε από τα "σχόλιά" μου;
Τι δεν σας άρεσε; Που ο Τεκτονισμός είναι οργάνωση για την εξουσία και το χρήμα;

Να διευκρινίσω πως ούτε Τέκτονας είμαι, ούτε ανήκω σε κάποια παρόμοια εταιρία. Για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα που αφήνεις να αιωρούνται ως υπονοούμενα με την παραπάνω απάντηση σου. Δεν καταλαβαίνω γιατί σώνει και καλά θα πρέπει να υπάρχει άσπρο και μαύρο. Αν κατάλαβα λάθος, ζήτω συγγνώμη. Συνεχίζουμε...
quote:
Ποίος νοήμων δεν το γνωρίζει;

Είναι διαφορετικό πράγμα η γνώση και διαφορετικό πράγμα η εικασία και οι φήμες.
quote:
Ένας άνθρωπος με ποιο τρόπο αποφασίζει αν μπεί σε μια οργάνωση ή όχι;
Ένας που είναι απέξω πώς θα ενημερωθεί για το τι γίνεται μέσα αν δεν του μιλήσει ένας από τους μέσα ;
Μα ένας από τους μέσα πως μπορεί να μιλήσει όταν δεσμεύεται με τον νόμο της σιωπής;

Κατ' αρχάς, δεν είναι απαραίτητο να γίνει κάποιος μέλος. Τώρα, αν κάποιος αποφασίσει κάτι τέτοιο, πάει να πει ότι το έχει ψάξει το θέμα. Πως? Διαβάζοντας σχετική βιβλιογραφία. Δεν είναι απαραίτητο να πάρει και να μελετήσει βιβλία που είναι προσκείμενα στον Τεκτονισμό. Το πιο σωστό είναι να ψάξει και για αυτά που είναι πολέμια του. Μόνο έτσι θα έχει μια ολοκληρωμένη γνώμη. Ρωτώντας ίσως και άλλους που έχουν ερευνήσει το θέμα (ή ακόμα και Τέκτονες), παίρνει κάποιες πληροφορίες. Θα πρέπει να συζητήσει όμως και με άτομα που δεν δέχονται τον Τεκτονισμό, για να έχει μια πλήρη εικόνα. Από όλα τα παραπάνω, πιστεύω, πως ο καθένας μπορεί άνετα να βγάλει κάποια συμπεράσματα. Ερευνά, κρίνει, πράττει. Η πιο λογική διαδικασία. Άρα δεν μπορεί να ισχύει αυτό που λες:
quote:
Το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι κάποιοι μπαίνουν μέσα ενώ έχουν πλήρη άγνοια.


Πάμε παρακάτω. Λες:
quote:
Αυτό που προσωπικά εγώ ξέρω είναι ότι στον υποψήφιο τάζουν ασφάλεια σε θέματα υγείας, σπουδές για τα παιδιά του, θέσεις σε υπηρεσίες και οργανισμούς κλπ.

Να υποθέσω ότι σου έγινε πρόταση να γίνεις Τέκτονας ή τέλος πάντων αυτή η άποψη σου πηγάζει από προσωπικό σου βίωμα? Αν γίνεται θα με ενδιέφερε να μου απαντήσεις.
quote:
Ο τεκτονισμός κάνει καλό στα μέλη του και κακό στους υπόλοιπους;
Οι τεκτονικές στοές και τα "τάγματα" κάνουν καλό ή κακό στη χώρα που ζούμε;
Ο νόμος της σιωπής και της μυστικοπάθειας δεν μας κάνει να πονηρευτούμε ότι κάτι περίεργο μπορεί να συμβαίνει;


Από όσα γνωρίζω ο Τεκτονισμός είναι ένας ομαδικά μοναχικός δρόμος. Αυτό σημαίνει ότι ναι μεν μπορεί να ανήκεις σε μια ομάδα τέτοιου είδους αλλά η εξέλιξη του καθενός είναι καθαρά προσωπική. Τώρα αν εσύ είσαι πράος και δίκαιος, αυτό φαίνεται στην καθημερινή σου ζωή και στους γύρω σου. Αν είσαι εγωιστής και κακοπροαίρετος, αυτό πάλι αντικατοπτρίζεται στο περιβάλλον που ανήκεις. Άρα, οι συνήθειες και οι ενέργειες ενός ανθρώπου δεν μπορεί να χαρακτηρίζουν μια ολόκληρη εταιρία, ομάδα, κοινωνία. Πχ. ''Αυτός ο κλεφτής είναι Γιαννιώτης, άρα τα Γιάννενα βγάζουν κλεφτές''. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο!
Όσο για το νόμο της σιωπής (που έχεις κολλήσει!) θα σου κάνω μια ερώτηση. Εσύ ότι συμβαίνει μέσα στο σπίτι σου, ή στη δουλεία σου, βγαίνεις και το διαλαλάς σ' όλο τον κόσμο? Η απάντηση που θα δόσεις είναι αυτή που ισχύει και για τον Τεκτονισμό...
Όσο για το απόσπασμα που παρέθεσες:
quote:
"""Την Ορθόδοξη Εκκλησία διαδέχθηκε στο ρόλο του εμπνευστή και ουσιαστικού υπέρμαχου της «Ελληνοτουρκικής φιλίας» μετά τη δεκαετία του 1870 ο Τεκτονισμός, ταυτόχρονα με την έξαρση του Ανατολικού ζητήματος και τις πιέσεις που άρχισε να δέχεται η Ελλάς λόγω αυτού από τη Δύση, τη Ρωσία και τα Βαλκάνια. Ο μεγαλοτραπεζίτης Στέφανος Σκουλούδης (επικεφαλής του αγγλικού τεκτονικού δόγματος στην Πόλη), ο Γεώργιος Ζαρίφης (τέκτονας, προσωπικός τραπεζίτης του Σουλτάνου) και ο Καραθεοδωρής Πασάς μεταξύ άλλων (επίσης τέκτονας, εκπρόσωπος της Πύλης στο συνέδριο του Βερολίνου) επιθυμούσαν διακαώς την επανένταξη του ελληνικού κράτους στην οθωμανική αυτοκρατορία. Ο «πρώιμος αντιτουρκικός βενιζελισμός» ήταν ο μεγάλος αντίπαλος αυτών των προσπαθειών και έτσι οι δύο «Μεγάλες Στοές» (της Αθήνας και της Πόλης) δημιούργησαν την «Οργάνωση Κωνσταντινουπόλεως» υπό τον Αθ. Νικολαϊδη - Σουλιώτη (με σκοπό την ενοποίηση του Ελληνοτουρκικού χώρου) και οραματίσθηκαν μία ελληνοτουρκική τελωνειακή ένωση. Τέλος σ’ αυτές τις προσπάθειες δόθηκε με τους Βαλκανικούς Πολέμους (1912-1913)."""


Σου απάντησα πιο πάνω περί χαρακτηρισμού μιας ομάδας από τις ενέργειες μελών της. Όμως αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι τις βλέψεις για Ελληνοτουρκική Φίλια τις είχε πρώτη η Ορθόδοξη Εκκλησία. Χμμμ.....
Ως αντίλογο στο παραπάνω απόσπασμα σου παραθέτω την επίσημη θέση της Ελληνικής Ορθόδοξης Εκκλησίας στο http://www.apostle1.com/freemasonry-greek-statement1.html. Διάβασε την και δες ότι πουθενά μέσα δεν αναφέρεται στον Τεκτονισμό ως ένα τάγμα που υπονομεύει την κοινωνία και εκμεταλλεύεται καταστάσεις προς οικονομικό όφελος. Αντιθέτως…. η Εκκλησία αφορίζει τον Τεκτονισμό για άλλους λόγους… υποστηρίζοντας το «πίστευε και μη ερεύνα» σε αντίθεση με την Τεκτονική Θρησκεία (όπως λάθος την αποκαλεί, αφού δεν είναι Θρησκεία ) που υποστηρίζει το «πίστευε και ερεύνα».
Βασικά χαίρομαι που σε τούτο το θέμα εξετάζουμε κάθε παράμετρο. Ίσως καταλήξουμε κάπου, τελικά! Φίλε steelspring shoot again!
Επειδή πάντα πρέπει να εξετάζουμε και τον αντίλογο ρίξτε μια ματιά σε αυτό το site:
http://www.freemasonrywatch.org/
Τα σχόλια δικά σας….



''Confirmo o Deus potentissimus''

Edited by - MoonDragon on 21/08/2004 00:01:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 00:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth

Λέει το μέλος Kronos22:

quote:
Zadok μια και γνωρίζεις για τον Βενιζέλο, δεν μας λες και για τον Ιωαν. Καποδίστρια! Ναι βρε αδερφέ να δούμε τα στοιχεία που εργάζεσθε,
για να καταλάβουμε λίγο Σεβαστούλα το πως "βαφτίστικαν" κάποιοι τέκτονες.

...

Tι είναι όλα αυτά τα ανιστόριστα Σεβαστή μου;

...

Βλέπεις Σεβαστή zadok τι γράφουν τα στοιχεία σας;
Η, άλλα γράφει ο ποιητης;

...

Γιατί Σεβαστή, αναστήθηκε ο Ελ. Βενιζέλος και δεν το ανακοίνωσαν;
Τσ,τσ,τσ, τι σου είναι οι τέκτονες, θαύματα κάνουν!

...

Σεβαστή μην λέμε τέτοια τώρα, ξέρεις καλά την δουλειά απ'την Ρ2, το πως μεσουρανούσε στην Ιταλία και κανένας δεν τολμούσε να τη θίξει...
Δεν μου λες, το μυστικό το βρήκες;

...



Είναι πολύ κρίμα, πολύ λυπηρό και πολύ αντικανονικό (σε σχέση με τους κανονισμούς του forum) όταν τα μέλη, στην προσπάθειά τους, να γελοιοποιήσουν τους συνομιλητές τους, "αποκαλύπτουν" - ή έτσι τουλάχιστον επιχειρούν να κάνουν - προσωπικά στοιχεία των "αντιπάλων" τους.

Χωρίς να έχω καμιά διάθεση υπεράσπισης της Zadok (γιατί εξάλλου;) νομίζω ότι το νέο μέλος έχει υπερβεί τα όρια και δεν έχει θέση σε ένα τέτοιο forum.

Βέβαια τους τελευταίους μήνες έχω δει πολλά άλλα τέτοια σημάδια πλήρους αγένειας και προσβολής της προσωπικότητας μελών του forum από όλες τις αυτοπροσδιοριζόμενες "αντίπαλες" παρατάξεις και αφού δεν μπορώ να κάνω πλέον τίποτε άλλο, πήρα την απόφαση, από εδώ και πέρα, απλώς να το επισημαίνω και να το απαξιώνω όταν το βλέπω.

Υ.Γ.
Ελπίζω να μην προσπαθήσει κάποιος να με κάνει να πάρω την θέση του ενός ή του άλλου. Δεν θα το κάνω και εξάλλου δεν αξίζει τον κόπο.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 02:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Επειδή πάντα πρέπει να εξετάζουμε και τον αντίλογο ρίξτε μια ματιά σε αυτό το site:
http://www.freemasonrywatch.org/
Τα σχόλια δικά σας….

Αγαπητέ MoonDragon, στις πρώτες σελίδες του τόπικ είχε ξανασυζητηθεί το θέμα της συγκεκριμένης ιστοσελίδας. Αν αισθάνεσαι ότι πρέπει να ξανασυζητηθεί κάποιο ιδιαίτερο σημείο, αν θέλεις, επεσήμανέ το...

----------------------------

Εν πάσει περιπτώσει, γιατί άραγε δε μας βάζει το esoterica να κάνουμε "δήλωση κοινωνικών φρονημάτων" πριν αρχίσουμε να γράφουμε, αφού απ' ότι μαθαίνω εδώ, δεν είναι δυνατόν ο οιοσδήποτε να έχει σχηματίσει κάποια άποψη σε οποιοδήποτε θέμα και να θεωρείται απλά θετικά ή αρνητικά προσκείμενος. Ντε και καλά, είναι προπαγανδιστής είτε της μίας, είτε της άλλης πλευράς.
Διάλογος; Ανύπαρκτος. Προσωπικά δεδομένα; Ποιά προσωπικά δεδομένα μπορεί να έχει μία ηλεκτρονική ταυτότητα και ποιός δύναται να τα γνωρίζει;

Αναρωτιέμαι βέβαια, ποιός είναι ο σκοπός όλης αυτής της ιστορίας;
Γιατί νομίζουν κάποιοι, ότι χρειάζεται είτε η μία, είτε η άλλη πλευρά την οποιασδήποτε μορφής υποστήριξη; Τόσα χρόνια που λέγονται όσα λέγονται (ορθά ή μη - δεν εξετάζω αυτό τώρα) για τη Μασωνία εν προκειμένω, άλλαξε κάτι; Αν σταματήσουν να λέγονται, θ' αλλάξει κάτι;
Νομίζουν οι μεν ότι θα κόψουν τη "δουλειά του όποιου μαγαζιού" (πιθανά για να την καπηλευθούν οι ίδιοι - χαλίφης στη θέση του χαλίφη δηλαδή) ή οι δε το αντίστροφο;
Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει αντίλογος στην όποια επιχειρηματολογία;

Άρα ποιό είναι το ζητούμενο μίας συζήτησης σε ένα Φόρουμ;
Προσωπικά, θεώρησα σκόπιμο να παρουσιάσω στοιχεία στο παρόν θέμα, τα οποία φρόντισα να συλλέξω διενεργώντας την ατομική μου έρευνα και τα οποία υπάρχουν διαθέσιμα, αλλά απ' ότι διαπίστωσα, ήταν άγνωστα στους περισσότερους, παρ' ότι αρκετά χρήσιμα.

Η άποψη της Zadok είναι η εξής απλούστατη, είτε τη δέχονται κάποιοι, είτε όχι:

Μία αποκρυφιστική οργάνωση έχει κάποιο σκοπό και προσφέρει μία μέθοδο για την επίτευξη του. Το αν τα μέλη της υλοποιούν τον στόχο αυτό και πραγματώνουν τα ιδεώδη της οργάνωσης αφορά αυτούς και το έργο ή τους σκοπούς τους. Αν περεκτρέπονται, υπάρχουν νόμοι, διαδικασίες και οι ανάλογες συνέπειες...

Ποιός μπορεί να γνωρίζει, προσκείμενος ή αρνητής, εάν το όποιο "κακό" είναι υπέρτερο της πραγμάτωσης των ιδεωδών αυτών ή όχι;

Ποιός μπορεί πραγματικά να κρίνει την εσωτεριστική απόδοση της όποιας μεθόδου;

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 03:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
quote:
Χωρίς να έχω καμιά διάθεση υπεράσπισης της Zadok (γιατί εξάλλου;) νομίζω ότι το νέο μέλος έχει υπερβεί τα όρια και δεν έχει θέση σε ένα τέτοιο forum.

Βέβαια τους τελευταίους μήνες έχω δει πολλά άλλα τέτοια σημάδια πλήρους αγένειας και προσβολής της προσωπικότητας μελών του forum από όλες τις αυτοπροσδιοριζόμενες "αντίπαλες" παρατάξεις και αφού δεν μπορώ να κάνω πλέον τίποτε άλλο, πήρα την απόφαση, από εδώ και πέρα, απλώς να το επισημαίνω και να το απαξιώνω όταν το βλέπω.


Θώθ,
Κανένας δεν ενδιαφέρεται για προσωπικές αντιπαραθέσεις.
Ένα πράγμα μόνο μας ενδιαφέρει .
Με ποιό τρόπο το esoterica προσδιορίζεται , έτσι ώστε να θεωρεί 'ότι κάποιοι "αυτοπροσδιορίζονται" ως....
Τι θα πεί "αντίπαλες παρατάξεις";
-Πές μου στα ίσια ποιές είναι οι αντίπαλες παρατάξεις .!!!
Τώρα Θώθ!!!!!
Ονόμασέ τες αγόρι μου .
Μπορείς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 03:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
quote:
Νομίζουν οι μεν ότι θα κόψουν τη "δουλειά του όποιου μαγαζιού" (πιθανά για να την καπηλευθούν οι ίδιοι - χαλίφης στη θέση του χαλίφη δηλαδή) ή οι δε το αντίστροφο;
Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει αντίλογος στην όποια επιχειρηματολογία;

Καθίσταται σαφές ότι η επιχειρηματολογία είναι οι απόψεις ενός επίδοξου χαλίφη.
Πόσους χαλίφηδες μπορεί να σηκώσει η Ελληνική ψυχή άραγε..............
Σε σένα μιλάω Zadok.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 03:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Καθίσταται σαφές ότι η επιχειρηματολογία είναι οι απόψεις ενός επίδοξου χαλίφη.
Πόσους χαλίφηδες μπορεί να σηκώσει η Ελληνική ψυχή άραγε..............
Σε σένα μιλάω Zadok.

Κάθε φορά που μου απευθύνεσαι, σου απαντώ. Δεν βλέπω να κάνεις το ίδιο.

Λοιπόν, έως τώρα δε σε είχα κατατάξει στα αυτιστικά κι έτσι θεωρώ ότι μπορείς να απαντήσεις:

Πού και πώς καθίσταται σαφές ότι "η επιχειρηματολογία είναι οι απόψεις ενός επίδοξου χαλίφη";

Για ποιά ελληνική ψυχή μιλάς; Πού θεωρείς ότι επιδιώκω την ανάληψη καθηκόντων και για ποιό λόγο;

Περιμένω και ελπίζω αυτή τη φορά να μην το "βάλεις στα πόδια" σαν κάποιους άλλους εδώ μέσα.

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 03:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Φίλη Zadok,
Ένα απ' τα προτερήματα μου είναι ότι έχω μνήμη... χρυσόψαρου!
Ειλικρινά δεν θυμόμουνα ότι η παραπάνω ιστοσελίδα είχε σχολιαστεί και πιο πριν…
Ο λόγος όμως που την παρέθεσα ήταν ακριβώς για να καταδείξω την ασχετοσύνη και την ανευθυνότητα κάποιων πάνω στο θέμα. Ένα απ’ τα στοιχεία που αναιρούν την αξιοπιστία των πληροφοριών της συγκεκριμένης ιστοσελίδας είναι η αντιπαράθεση ενός Χριστιανικού Ναού και μιας Τεκτονικής Στοάς. Λέγοντας ότι το Ιερό του Ναού (σύμφωνα με το σχέδιο του Θεού) είναι προσανατολισμένο δυτικά, ενώ της Στοάς Ανατολικά (σύμφωνα με το σχέδιο του Διαβόλου). Μέγα λάθος και παραπληροφόρηση! Είναι γνωστό ότι τα Ιερά των Χριστιανικών Ναών και Εκκλησιών βλέπουν στην Ανατολή!
Αν καθόμουν να ψάξω κι άλλο είμαι σίγουρος πως θα έβρισκα και άλλα πολλά «μαργαριτάρια»!
Διέκρινα όμως έναν εκνευρισμό φίλη Zadok, και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί «πιάστηκες» απ’ το συγκεκριμένο κομμάτι του προηγούμενου μηνύματος μου.
Εν πάση περιπτώσει, καταλαβαίνω πάντως ότι συμφωνούμε στο παρακάτω:
quote:
Μία αποκρυφιστική οργάνωση έχει κάποιο σκοπό και προσφέρει μία μέθοδο για την επίτευξη του. Το αν τα μέλη της υλοποιούν τον στόχο αυτό και πραγματώνουν τα ιδεώδη της οργάνωσης αφορά αυτούς και το έργο ή τους σκοπούς τους. Αν παρεκτρέπονται, υπάρχουν νόμοι, διαδικασίες και οι ανάλογες συνέπειες...

Το ίδιο έλεγα και στο προηγούμενο μήνυμά μου, αλλά με απλά λόγια….
Άλλος ο δρόμος-τρόπος ο δικός σου, άλλος ο δικός μου. Παρ’ όλ’ αυτά καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα!!! Είναι αυτό που λένε «Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Ρώμη»


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 03:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Διέκρινα όμως έναν εκνευρισμό φίλη Zadok, και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί «πιάστηκες» απ’ το συγκεκριμένο κομμάτι του προηγούμενου μηνύματος μου.

Κανένας εκνευρισμός, αγαπητέ μου. Συγγνώμη, αν σου έδωσα αυτή την αίσθηση!

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 04:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
quote:
Πόσους χαλίφηδες μπορεί να σηκώσει η Ελληνική ψυχή άραγε..............

Επαναλαμβάνω το ερώτημα .
Έχω την υποχρέωση να το κάνω για μια ζωή .

Και απευθύνομαι σε όλους τους φορείς του ίδιου ερωτήματος.
Καλή μου Zadok.
Αλήθεια, μπορείς να απαντας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 04:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Επαναλαμβάνω το ερώτημα .
Έχω την υποχρέωση να το κάνω για μια ζωή .

Και απευθύνομαι σε όλους τους φορείς του ίδιου ερωτήματος.
Καλή μου Zadok.
Αλήθεια, μπορείς να απαντας;


Χρησιμοποίησες το δικό μου κείμενο, το οποίο έγραφε άλλα πράγματα, με κατηγόρησες και τώρα επαναδιατυπώνεις ένα άσχετο, ασυνάρτητο ερώτημα;

Γιατί δε μιλάς ανοιχτά, ενώ καλείς τους άλλους να το κάνουν;
Δεν μπορείς;

Εγώ έχω αποδείξει αν μπορώ να απαντάω ή όχι, για σένα δεν το βλέπω.

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 21/08/2004 04:12:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 04:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon
Παιδια μην τσακωνεστε γιατι θα ερθει η Καθυ και θα μας γεμισει με μηνυματα περι
ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΕΚΕΧΕΙΡΙΑΣ


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 04:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
quote:
Γιατί δε μιλάς ανοιχτά, ενώ καλείς τους άλλους να το κάνουν;
Δεν μπορείς;

Εγώ έχω αποδείξει αν μπορώ να απαντάω ή όχι, για σένα δεν το βλέπω


Μπορώ και πολύ άνετα μάλιστα.
Κατηγορώ ανοιχτά τον Τεκτονισμό σαν μιά καθαρά Ανθελληνική αντίληψη.
Μπορώ να είμαι περισσότερο σαφής;
Ξέρω πολύ καλά ότι οι Τέκτονες των χαμηλών βαθμών συμπεριφέρονται όπως ακριβώς εσύ.
Εμείς σαν Έλληνες σας αγαπάμε και σας σεβόμαστε σαν ομάδα που ψάχνεται, αλλά μή το παρατραβάτε το πράμα......
Καθήστε μακρυά.
Ο Ελληνισμός δεν έχει κανένα πρόβλημα με κανέναν.!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 04:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
MoonDragon

Πραγματικά γνωρίζεις το τι διατιθεσαι , διέκεισαι, ή διαπραγματεύεσαι;
Εδώ κρινόμαστε για αιγυπτιακή , ασσυριακή , σημιτική συμπεριφορά.
Μελέτα!!!!!
Γιατι στο τέλος θα μιλήσει πάλι αυτό που μίσησες μιά ζωή!......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 05:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Μπορώ και πολύ άνετα μάλιστα.
Κατηγορώ ανοιχτά τον Τεκτονισμό σαν μιά καθαρά Ανθελληνική αντίληψη.
Μπορώ να είμαι περισσότερο σαφής;

Αυτό είναι δικό σου πρόβλημα και μπορείς να τον κατηγορείς όσο θέλεις.
Δεν καταλαβαίνω γιατί ενοχλήσαι όταν υπάρχει αντίλογος.
Είναι δεδομένο ότι έχεις δίκιο; Και αν ναι, γιατί;


quote:

Ξέρω πολύ καλά ότι οι Τέκτονες των χαμηλών βαθμών συμπεριφέρονται όπως ακριβώς εσύ.
Εμείς σαν Έλληνες σας αγαπάμε και σας σεβόμαστε σαν ομάδα που ψάχνεται, αλλά μή το παρατραβάτε το πράμα......
Καθήστε μακρυά.
Ο Ελληνισμός δεν έχει κανένα πρόβλημα με κανέναν.!!!!

Ποιός σου δίνει το δικαίωμα να με χαρακτηρίζεις, την στιγμή που δε με γνωρίζεις, επειδή νομίζεις ότι η συμπεριφορά μου σου θυμίζει κάτι που επίσης νομίζεις ότι γνωρίζεις.

Πώς το "ξέρεις πολύ καλά";

Ποιός σου δίνει το δικαίωμα να με αμφισβητήσεις ως Ελληνίδα και να με διαχωρίσεις ως "εσείς και εμείς";

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 05:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
quote:
Ποιός σου δίνει το δικαίωμα να με αμφισβητήσεις ως Ελληνίδα και να με διαχωρίσεις ως "εσείς και εμείς";

Κούκλα μου ,το δικαίωμα το παίρνουμε σαν Έλληνες.
Το ερώτημα είναι τι πραγματικά θεωρείς εσύ Ελληνικό Δικαίωμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kronos22
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Canary Islands
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 05:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kronos22
quote:

Παιδια μην τσακωνεστε γιατι θα ερθει η Καθυ και θα μας γεμισει με μηνυματα περι
ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΕΚΕΧΕΙΡΙΑΣ


''Confirmo o Deus potentissimus''


Σεβαστέ thoth
Ετούτο το post δεν σε ενόχλησε;
Δεν παίζετε η καλή και αγνή πρόθεση της εκεχειρίας <<ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΕΚΕΧΕΙΡΙΑΣ>> αλλά και κάποιου μέλους σας το όνομα;
Σεβαστέ, άλλα μέτρα και άλλα σταθμά...
Μήπως έχεις εσύ, τα στοιχεία τελικά, για να μου αποδήξεις εάν ο Ελ. Βενιζέλος ήταν μασόνος καθώς ισχυρίζεσθε;
Γιατί αυτό ερωτούσα και επενέβεις.
Που είδες την αγένεια σεβαστέ;
Είναι αλήθεια αγένεια να λες κάποια ανιστοριστη "σεβαστούλα", όταν την θεωρείς όντως μικρή, με όσα προσπαθεί να σου περάσει για μια μεγάλη προσωπικότητα της πατρίδας σου;
Περιμένω σεβαστέ απαντήσεις μια και είναι κακό να με προσβαλεις για το "σεβαστούλα" ενω το τι έχω διαβάσει εδώ μέσα ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 05:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
Kronos22
απο τη μεριά μου σε συγχαίρω αγαπητέ μου άνθρωπε!:!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 05:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Πάλι επιλεκτικά απαντάς (υποτίθεται). Είμαι και "κούκλα σου"...

Είσαι εσύ Έλληνας και δεν είμαι εγώ; Ξέρεις κι από Ελληνικά δικαιώματα;

Συνέχισε να πιπιλάς την καραμέλα...

Ήρθε κι η φιλενάδα σου με τα πολλά ονόματα. (Βλέπεις το ένα, δεν το αντέχει.)
Συνεχίστε να δούμε τί νομίζετε ότι θα κάνετε...

Υ -Γ. Μην τολμήσεις να με ρωτήσεις κάτι επ' αυτού.
Δικαίωμά μου είναι και μάλιστα Ελληνικό. Έτσι το βάφτισα. Έτσι μ' αρέσει.

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kronos22
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Canary Islands
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 05:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kronos22
quote:


Λέει το μέλος Kronos22:

quote:
Zadok μια και γνωρίζεις για τον Βενιζέλο, δεν μας λες και για τον Ιωαν. Καποδίστρια! Ναι βρε αδερφέ να δούμε τα στοιχεία που εργάζεσθε,
για να καταλάβουμε λίγο Σεβαστούλα το πως "βαφτίστικαν" κάποιοι τέκτονες.

...

Tι είναι όλα αυτά τα ανιστόριστα Σεβαστή μου;

...

Βλέπεις Σεβαστή zadok τι γράφουν τα στοιχεία σας;
Η, άλλα γράφει ο ποιητης;

...

Γιατί Σεβαστή, αναστήθηκε ο Ελ. Βενιζέλος και δεν το ανακοίνωσαν;
Τσ,τσ,τσ, τι σου είναι οι τέκτονες, θαύματα κάνουν!

...

Σεβαστή μην λέμε τέτοια τώρα, ξέρεις καλά την δουλειά απ'την Ρ2, το πως μεσουρανούσε στην Ιταλία και κανένας δεν τολμούσε να τη θίξει...
Δεν μου λες, το μυστικό το βρήκες;

...



Είναι πολύ κρίμα, πολύ λυπηρό και πολύ αντικανονικό (σε σχέση με τους κανονισμούς του forum) όταν τα μέλη, στην προσπάθειά τους, να γελοιοποιήσουν τους συνομιλητές τους, "αποκαλύπτουν" - ή έτσι τουλάχιστον επιχειρούν να κάνουν - προσωπικά στοιχεία των "αντιπάλων" τους.

Χωρίς να έχω καμιά διάθεση υπεράσπισης της Zadok (γιατί εξάλλου;) νομίζω ότι το νέο μέλος έχει υπερβεί τα όρια και δεν έχει θέση σε ένα τέτοιο forum.

Βέβαια τους τελευταίους μήνες έχω δει πολλά άλλα τέτοια σημάδια πλήρους αγένειας και προσβολής της προσωπικότητας μελών του forum από όλες τις αυτοπροσδιοριζόμενες "αντίπαλες" παρατάξεις και αφού δεν μπορώ να κάνω πλέον τίποτε άλλο, πήρα την απόφαση, από εδώ και πέρα, απλώς να το επισημαίνω και να το απαξιώνω όταν το βλέπω.

Υ.Γ.
Ελπίζω να μην προσπαθήσει κάποιος να με κάνει να πάρω την θέση του ενός ή του άλλου. Δεν θα το κάνω και εξάλλου δεν αξίζει τον κόπο.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"



Σεβαστέ δεν κατάλαβα, βοηθησέ με, ποια προσωπικά στοιχειά των αντιπάλων αποκάλυψα;
Η μασονία είναι ένα ίδρυμα και σαν ίδρυμα δεν υφίσταται βλάβη και δεν θίγετε σαν άτομο...
Η "σεβαστούλα" zadok τώρα, δεν είναι αντίπαλος μου, μόνη της, με τον εαυτό της είναι, όπως αποδεικνύετε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 05:43:41  Εμφάνιση Προφίλ
Είχα καιρό να γράψω στο παρόν Topic.

Σήμερα κάθισα και διάβασα λοιπόν τα όσα γράφτηκαν. Διαπίστωσα το γνωστό μένος κατά του Τεκτονικού Ιδεώδους να επαναδιατυπώνετε.

Όμως χωρίς να τεκμηριώνεται από ανθρώπους που έχουν ή είχαν βιωματική εμπειρία της Τεκτονικής Διδασκαλίας.
Απλά δηλωμένοι πολέμιοι ενός συστήματος εικάζουν και δικάζουν.
Στο πρόσωπο του Τεκτονισμού δικάζουν και όλες τις άλλες μυστικές εταιρείες.
Γιατί ; Γιατί δεν ικανοποιείται η περιέργεια τους και το εγώ τους.
Γνώστες και κριτές των πάντων οι άνθρωποι αυτοί.
Μασκοφόροι αιώνιοι που ζουν μόνο για να λοιδορήσουν.

Στην χώρα που γέννησε και σκότωσε τους Φιλοσόφους της, στη χώρα που φυλάκισε τους ελευθερωτές της, στη χώρα που πάντα όλα αναγνωρίζονται μετά θάνατον υπάρχουν αυτοί οι άνθρωποι.
Και μάλιστα στο όνομα τον προγόνων τους που εκτέλεσαν το Σωκράτη, που φόνευσαν τον Πυθαγόρα, που φυλάκισαν τον Κολοκοτρώνη, σήμερα δικάζουν και κρίνουν όλους τους υπόλοιπους και τους ονομάζουν Ανθέλληνες.

Δυστυχώς υπάρχουν ακόμα κάποιοι που αποδέχονται όλες τις θρησκείες, όλους τους –ισμούς, όλη την ανθρώπινη σκέψη και αυτή αναλύουν θέλοντας να πάνε ένα μικρό βήμα μπροστά.

Ποιος μπορεί να στερήσει σε κάποιον το δικαίωμα να πιστεύει σε κάποιον –ισμό ;
Ποιος μπορεί να πει ποιος –ισμός είναι ο καλύτερος ;
Ποιος μπορεί να πει «γνωρίζω την αλήθεια» ;

Κανείς ! Αυτή είναι η δική μου άποψη και αυτή καταθέτω.
Δεν θέλω και δε μπορώ να κρίνω κανένα για τις επιλογές του, όμως ζητώ να μην προσπαθήσει να με κρίνει κανείς διότι δεν έχει την αξιότητα να το κάνει.

Άλλο αντιπαράθεση ουσίας και με σεβασμό προς το συνομιλητή και άλλο αντιπαράθεση εξόντωσης και σπίλωσης.

Λυπάμαι πραγματικά με αυτό που βλέπω και μακάρι να μπορούσατε να δείτε και εσείς μέσα από τα δικά μου μάτια για να καταλάβετε από πού προέρχεται η λύπη μου.
Κάντε όμως μια παύση και δείτε ότι μπορείτε να εκφρασθείτε αλλιώς, δείτε ότι μέσα από την άλλη έκφραση μπορεί να γίνει διάλογος ουσίας.

Ξέρετε όλοι πολύ καλά πως έχω μπει και εγώ σε αντιπαραθέσεις αλλά ήταν επί προσωπικού και όχι για να θίξω κάποιο τάγμα, κάποια θρησκεία, κάποια άλλη φιλοσοφική άποψη.
Αυτό ζητώ και από σας.

Υ.Γ. Νονέ μου επειδή έμαθα να είμαι όσο μπορώ ποιο δίκαιος στη ζωή μου και επειδή δεν έχω μάθει να κρύβομαι, αλλά αντιθέτως να εκτίθεμαι, οφείλω να σου δηλώσω το σεβασμό μου για τα όσα παρέθεσες και να απαιτήσω, την κρίση σου και για μένα στο μέλλον αν και όταν το κρίνεις απαραίτητο.

Ευχαριστώ



Ο κακός λύκος


Edited by - Ramoglou on 21/08/2004 05:51:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 05:48:56  Εμφάνιση Προφίλ
MoonDragon τα link που ζήτησες μιας και είναι από δικό μου post.

masonsgr@grandlodge.gr ( Μεγάλη Στοά της Ελλάδος )
Grand.Secretary@nglgreece.org ( Εθνική Μεγάλη Στοά της Ελλάδος )
info@delphiorder.org ( Μεγάλη Μικτή Στοά της Ελλάδος )
info-desk@droit-humain.gr ( Droit Humain – Μικτός Τεκτονισμός )



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 05:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
Δυσκολεύομαι πραγματικά όταν έχω να κάνω με ένα θέμα ζωής .
Θλίβομαι πραγματικά όταν έχω να κάνω με ψεύτικες γυναίκες που κρύβουν την φουσκωμένη τους κοιλιά ...............
Θλίβομαι εξίσου με όσους πίστεψαν ότι η ¨συνεύρεση" δεν έχει καμμιά σχέση...........
_ Η ζωή δεν είναι κάτι που "απλώς συνεχίζεται".
Τον Έρωτα που τον πάμε;
Μήπως ο έρωτας περιορίζεται στο Status;;;
Κάθε Σαβββάτο και Κυριακή ακούω τα ίδια τροπάρια...................


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 05:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
MoonDragon τα link που ζήτησες μιας και είναι από δικό μου post.

masonsgr@grandlodge.gr ( Μεγάλη Στοά της Ελλάδος )
Grand.Secretary@nglgreece.org ( Εθνική Μεγάλη Στοά της Ελλάδος )
info@delphiorder.org ( Μεγάλη Μικτή Στοά της Ελλάδος )
info-desk@droit-humain.gr ( Droit Humain – Μικτός Τεκτονισμός )


Αγαπητέ Ramoglou, αυτά είναι διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά μάλλον έκανες λάθος.


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 06:08:21  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητή Zadok ευχαριστώ για την διόρθωση και την παρατήρηση, βλέπεις λίγο η ώρα λίγο η ηλικία.

Διορθώνω λοιπόν και παραθέτω τα Link για τις ιστοσελίδες.

http://www.grandlodge.gr ( Μεγάλη Στοά της Ελλάδος )
http://www.nglgreece.org/home.asp ( Εθνική Μεγάλη Στοά της Ελλάδος )
http://www.delphiorder.org ( Μεγάλη Μικτή Στοά της Ελλάδος )
http://www.droit-humain.gr ( Droit Humain – Μικτός Τεκτονισμός )



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 06:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Αγαπητή Zadok ευχαριστώ για την διόρθωση και την παρατήρηση, βλέπεις λίγο η ώρα λίγο η ηλικία.

Διορθώνω λοιπόν και παραθέτω τα Link για τις ιστοσελίδες.


Τώρα να σε ξαναστεναχωρήσω, γιατί τα είχαμε βάλει στην προηγούμενη σελίδα;

Δεν πειράζει. Επανάληψη μήτηρ πάσης παθήσεως!


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 07:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
Ραμογλου, είσαι βρέφος;
Είσαι χθεσινός;

Τι είπες ρε αθεόφοβε;

quote:
Είχα καιρό να γράψω στο παρόν Topic.

Σήμερα κάθισα και διάβασα λοιπόν τα όσα γράφτηκαν. Διαπίστωσα το γνωστό μένος κατά του Τεκτονικού Ιδεώδους να επαναδιατυπώνετε.

Όμως χωρίς να τεκμηριώνεται από ανθρώπους που έχουν ή είχαν βιωματική εμπειρία της Τεκτονικής Διδασκαλίας.
Απλά δηλωμένοι πολέμιοι ενός συστήματος εικάζουν και δικάζουν.
Στο πρόσωπο του Τεκτονισμού δικάζουν και όλες τις άλλες μυστικές εταιρείες.
Γιατί ; Γιατί δεν ικανοποιείται η περιέργεια τους και το εγώ τους.
Γνώστες και κριτές των πάντων οι άνθρωποι αυτοί.
Μασκοφόροι αιώνιοι που ζουν μόνο για να λοιδορήσουν.



Ρε Ράμογλου, μας δουλεύεις ρε παλληκάρι μου ή μήπως την ψάχνεις περίεργα΄;
Το εγώ ποιών ρε πεθαμένε;
Κάνεις κάτι άλλο απο το να επικαλείσαι τον θάνατο;
Ρε Μασονίσκο του κερατά, τί σκατα ερωτήματα βάζεις;
Σε είχα και σε εκτίμηση , αλλά επέλεξες να γλυστρήσεις απο κάτω...
Τόσο πολύ τελικά αξίζει η ζωούλα σου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 07:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
Εντάξει.
Οι "Ελληνίδες" πρέπει να γονιμοποιηθούν κάποτε...
η ΎΠΑΡΞΗ" μονάδων συνέχειας με προβληματίζει.
Γέρασα πιά .
Περιμένω την υπεύθυνη αντιμετώπιση των συμπατριωτισών μου.
Τα νέα κορίτσια της πατρίδας μου.
Της Ψυχής μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy