ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 UFO no1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 17:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
quote:
Η ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ Η USAF 3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΦΟΙΝΙΞ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΝΙΣΧΥΕΙ ΤΙΣ ΦΗΜΕΣ ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΝΑΝ ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ.

Θα συμφωνήσω με το φίλο Open Mind.
Και θα προσθέσω, σαν πολλά στοιχεία δεν αφήνουν οι "μεγάλοι" να διαρρεύσουν, τελευταίως; πολύ ύποπτο μου φαίνεται αυτό...

Όσο για το βίντεο του Sagaviper, εάν δεν είναι απάτη, είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρων.
Μήπως υπερβάλουμε λίγο; Δεν μου μοιάζει για "μικροβιολογικός" έλεγχος του νερού...χωρίς να είμαι και απόλυτα βέβαιος...


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 19:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Η ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ Η USAF 3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΦΟΙΝΙΞ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΝΙΣΧΥΕΙ ΤΙΣ ΦΗΜΕΣ ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΝΑΝ ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ.

Μάλλον θα σταματήσουμε για συζητάμε για φώτα του 1997! Είχαμε νέα φώτα χτες στην ίδια περιοχή!
http://www.abc15.com/news/index.asp?did=33144

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 20:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Κατάφερα να μπω, αλλά έχω δουλειά...
Μπήκα μόνο να πω...

ΞΑΝΑΡΘΑΝΕ, ΞΑΝΑΡΘΑΝΕ, ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΣΩΒΡΑΚΑ...
Η δεύτερη εμφάνιση στο ίδιο σημείο, με τα ίδια φώτα δεν σας προβληματίζει καθόλου;;; Υπάρχουν, για εμένα, οι εξείς απαντήσεις:
α) Τους άρεσε η γη και ήρθαν να κάνουν τουρισμό.
β) Επειδή κυκλοφορούν ανάμεσα μας μάλλον θα δοκίμασαν στην συγκεκριμένη πόλη κάποιο ωραίο γλυκό και ξαναήρθαν να πάρουν άλλη μία δαγκωνιά.
γ) Κάποιους παό αυτούς μάλλον έχει γκόμενα εδώ...
δ) Περνούν ανά διαστήματα να πούνε ένα γεια...
ε) Παίζουν το κοκου-τα
ζ) Είναι από κάποια κακιά διαγαλαξιακή αυτοκρατορία και ήρθαν να δουν για τελευταία φορά τον πλανήτη πριν μας καταστρέψουν...
η) ΑΓΝΩΣΤΕ ΟΙ ΒΟΥΛΑΙ ΤΩΝ ΕΞΩΓΗΙΝΩΝ, τα ρέστα μου και τα βλέπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 20:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Ο παλιός καλός ΟΑΝΝΗΣΕΑ...
Το ότι δεν φαίνεται ευδιάκριτα τίποτα στη φώτο, δεν συμένει ότι πρέπει να ειρωνεύεσαι συνεχώς...


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 20:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
-----------------------------------------------------------------
Sagaviper said:

Φυσικά και μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις(δεν νομίζεις ότι αυτό ειναι το πρόβλημα μας σήμερα; που θέλουμε να πιστέψουμε παρά να ξέρουμε;). Αλλά μετά από έστω και λίγη έρευνα σε κάτι θα σταματήσεις να πιστεύεις θα αρχίζεις να νομίζεις, να υπολογίζεις και στο τέλος να ξέρεις. Υπάρχει τεράστια διαφορά. Η λέξη 'πιστεύω' νομίζω εγώ είναι του μεσαίωνα. Εσυ μπορείς να πιστεύεις στην περίπτωση μας ότι θέλεις.


Μερικοί αμφισβητούν τα αντικείμενα αν είναι ΑΤΙΑ ή ΟΧΙ. Αυτό είναι το πρώτο σκαλί. Εγώ νομίζω είναι ΑΤΙΑ που εμφανίζονται και όχι debris, ice crystals, meteorites, balls of water.

Το δεύτερο σκαλί είναι αν τα ΑΤΙΑ είναι εξωγήϊνοι ή όχι. Δεν συζητούμε τώρα αν είναι εξωγήϊνα, συζητούμε αν είναι ΑΤΙΑ πρώτα απ'όλα ή μετεωρίτες
-------------------------------------------------------------------

Προσδιδεις τον ορο ΑΤΙΑ ως προς οτι ειναι κατεξοχην εξωγηινος ομως...

Ενω, εδω και τοσες σελιδες (και αν τo παρεις απο την αρχη το θεμα μας) θα δεις οτι ΑΤΙΑ δεν ειναι γενικα εξωγηινα... αλλα Αγνωστου Ταυτοτητας Ιπταμενα Αντικειμενα...

Αρα (απο τα "λιγα Ελληνικα" που εμαθα στο σχολειο) αυτο δεν λεει πουθενα ΕΞΩΓΗΙΝΟ (που παλι και αυτος ο ορος ειναι λαθος... γιατι ακομα και οι αστρονευτες, οταν ειναι σε διαστημικες πτησεις ειναι Εξω-γηινοι????) δεν μπορουμε να αναγνωρισουμε το σκαφος ή οτι δεν εχει σχημα, οπως ολα τα γνωστα πολιτικα-πολεμικα-μη επανδρωμενα-ρουκετωειδη-δορυφορικα σχηματα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vanillic
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 20:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vanillic
Να κανω την ερωτηση της ασχετης ?

Ενας με ενα καλο τηλεσκοπιο δεν μπορει να δει καθαρα τι ειναι αυτα τα φωτα? Ειναι φωτα χωρις υλη γυρω, μεσα, εξωτερικα ??
Εγω ενα 3 ιντσων εχω και βλεπω τη σεληνη πιατο στο τραπεζι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 20:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Γιατι νομιζεις οτι ακομα και οι "κλασσικοι" κατασκοπευτικοι δορυφοροι δεν μπορουν να το κανουν? Που εχουν κιολας αναλυση ιντσας απο 400 χιλιομετρα πανω απο το εδαφος της Γης?

Μπορουνε ... αλλα η ερωτηση ειναι διαφορετικη...

Γιατι δεν θελουν να το κανουν???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 20:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
quote:
Γιατι δεν θελουν να το κανουν???


Να μια καλή ερώτηση, η οποία έχει πολλές, και διαφορετικές απαντήσεις...

Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 21:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Λοιπόν μισό για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Το βίντεο που σχολίασα στο χτεσινό post μου (Απεστάλη: 06/02/2007, 22:00:44) είναι αυτό που απεστάλη από τον Sagaviper: 05/02/2007, 17:34:51 (στην σελίδα 25)

Εκτός των άλλων, αν το δείτε προσεκτικά, θα δείτε δύο μεγάλες διάφανες, στρογγυλές -και ισως λίγο οδοντωτές, ακίνητες σκιές στο δεξί μέρος του φακού πάλι με τρύπα στην μέση (φαίνονται καλύτερα πριν το zoom-in και αμέσως μετά το zoom-out).
Αυτές οι σκιές για μένα είναι σίγουρα προϊόν του φακού. Τις βλέπετε;


Ας πάμε τώρα και στο τελευταίο βίντεο.

quote:
θα ήθελα φίλη Ostria για τελευταία φορά να δεις προσεχτικά τα δευτερόλεπτα 24-40 και να μου πείς τι είδους αντικείμενο(σφαιρικό με μια περίεργη τρύπα στη μέση) μπορεί να συμπεριφέρεται έτσι. Η κάμερα βιντεογραφεί μακριά στο φάσμα στα Ultra Violet και ξαφνικά ένα αντικέιμενο εμφανίζεται(που σημαίνει για να φαίνεται στα UV έτσι αυτό το αντικείμενο εκπέμπει τεράστια ενέργεια). Τι μπορεί να είναι;;

Μια ιδέα.
Στο συγκεκριμένο βίντεο έχουμε καταιγίδες σε γειτονικές περιοχές (φαίνονται οι αστραπές). Τα αντικείμενο βγαίνει πιό πέρα αλλά θα μπορούσε να προέρχεται από τις καταιγίδες; (κάτι σαν πλάσμα;)
Αν και δεν μπορώ να το δω σε αργό ρυθμό (πώς το κάνετε;) μοιάζει λίγο σαν να "πηδάει" σε εκείνη την θέση.

Επίσης παρακάτω, υπάρχει ένα παρόμοιο αντικείμενο που φαίνεται να μπαίνει στην ιονόσφαιρα της γης από το διάστημα. Πάλι διάφανο, στρογγυλό με τρύπα στην μέση. Αυτό μου θύμισε κάποια στρογγυλά αντικείμενα (σαν μπάλες ενέργειας εκείνα) που βλέπαμε πριν 5-6 χρόνια να έρχονται από το διάστημα προς τη γη όπως τα κατέγραφε live το Image satellite, που ερευνούσε την μαγνητόσφαιρα, και κυρίως την aurora borealis. Δυστυχώς το Ιmage δεν λειτουργεί πιά για να τα δείτε και δεν κατάφερα να βρω παλιότερα gif που τα δείχνουν. Πάντως ήταν σαν φωτεινές μπάλες που κάθε τόσο έμπαιναν στο οπτικό πεδίο της κάμερας και "έπεφταν" προς την γη.

Ολα αυτά με οδηγούν σε κάποιες υποθέσεις. Εκτός από τους μετεωρίτες και τα διάφορα spacejunks τα οποία σίγουρα περιφέρονται γύρω από γη και αρκετά μπαίνουν και στην ατμόσφαιρά μας, κάποια από αυτά τα ufo που βλέπουμε μπορεί να είναι και μπάλες ενέργειας (πλάσμα), που είτε δημιουργούνται στο διάστημα, είτε πάνω στην γη κάτω από τις κατάλληλες συνθήκες.

Το φαινόμενο του πεπλατυσμένου στρογγυλού ufo με την τρύπα στην μέση και τα οδοντωτά άκρα, είναι μάλλον πρόβλημα του φακού των βίντεο, γι αυτό και όταν ζουμάρουν πάνω σε όλα τα προηγούμενα ufo που ανέφερα τα δείχνουν σε αυτή την μορφή. Μπορεί να ισχύει;

Πάντως αυτό που ξαναλέω, είναι ότι όλα αυτά τα ufo που βλέπουμε δεν είναι ταυτόσημα αντικείμενα. Γιατί αν δεχτούμε ότι όλα είναι περίεργα ufo, τότε πού είναι οι διάφοροι δορυφόροι, οι μετεωρίτες ή τα υπόλοιπα spacejunks που ξέρουμε ότι υπάρχουν εκεί πάνω; Γίνεται να μην φαίνονται στα βίντεο;



'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 23:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
To video από τα φώτα στο Φοίνιξ. Αυτή την φορά φαίνονται πιό χαμηλά, νομίζω. Η εξήγηση που δίνει η αεροπορία, η ίδια με την παλιά.

http://www.wnbc.com/news/10953729/detail.html?rss=ny&psp=news


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vanillic
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 23:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vanillic
quote:
Γιατι νομιζεις οτι ακομα και οι "κλασσικοι" κατασκοπευτικοι δορυφοροι δεν μπορουν να το κανουν? Που εχουν κιολας αναλυση ιντσας απο 400 χιλιομετρα πανω απο το εδαφος της Γης?

Ενταξει, αυυτοι μπορει να εχουν πολλους λογους... ενας απλος ανθρωπος, ερασιτεχνης της αστρονομιας τι λογους εχει ?

Παντως αν εμφανιζονταν αυτα τα φωτα πανω απο απο την Αθηνα θα ειχαμε σουπερ κινητοποιηση... θα εφευγαν αεροσκαφη της αεροποριας... μεχρι και ο Ευαγγελατος με το ελικοπτερο του Αντ1 θα πηγαινε !! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 02:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos

quote:

Μπορώ να βάλω πολλά ακόμη τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που έχετε συνηθίσει.


ΦΙΛΕ OANNHSEA ΚΑΤΙ ΜΑΣ ΧΡΩΣΤΑΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 03:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Μάγκες έχετε πιάσει τις ταχύτητες του φωτός και δεν σας προλαβαίνω.

Τώρα η "άσχετη" vanillic έκανε μια πολύ καλή ερώτηση την οποία και εγώ έχω σκεφτεί αρκετές φορές. Δεν είναι και λίγοι που έχουν τηλεσκόπια. Και όμως δεν έχω διαβάσει καμιά μαρτυρία που να αναφέρει περιγραφή ιπτάμενου αντικειμένου με τηλεσκόπιο ή κυάλια.
Κάνω λοιπόν εδώ τον δικηγόρο του διαβόλου και ρωτάω: Γιατί;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 05:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Τώρα είδα και το βίντεο από τα νέα φώτα πάνω από το Φοίνιξ.

H εξήγηση που έδωσε η αμερικανική αεροπορία είναι όντως η ίδια με την προηγούμενη περίπτωση. Amper flares που χρησιμοποιούνται ως στόχοι για τα μαχητικά αεροσκάφη.

Στο πρόσφατο βίντεο αυτή είναι μια εξήγηση που μπορώ να δεχτώ.
Και κάποιος θα μπορούσε να πει πως αυτή η επίδειξη έγινε με σκοπό να "δωθεί λύση" στο φαινόμενο.

Τώρα αν πάμε πίσω στο προηγούμενο ανάλογο περιστατικό υπάρχει κάτι ενδιαφέρον.
Τα φώτα ήταν ορατά από σύνορα της πολιτείας της Νεβάδα μέχρι την πόλη του Tucson.

Τι είδους φωτοβολίδες ήταν αυτές που ήταν ορατές σε τέτοια μεγάλη απόσταση;

Η απόσταση από τα σύνορα της Νεβάδας μέχι το Tucson είναι 610 χιλιόμετρα περίπου...


Edited by - A. Kircher on 08/02/2007 05:13:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 07:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
ellovos,
Μία παράταση μέχρι το σαββατοκύριακο.
Επιπλέον κοίτα τις φωτογραφίες στις πρώτες σελίδες αυτού του θέματος ακι γράψε μου τι άλλο θα ήθελες να δεις από τα γήινα κουκλιά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 11:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα σε όλους.

Φίλοι Krios και Open Mind θα μου επιτρέψετε να μη πω κάτι παραπάνω για την θρησκεία σ’ αυτό το θέμα γιατί τελικά δεν νομίζω ότι ταιριάζει με την ανάπτυξη του θέματος και δεν ξερω εάν αυτό θα αρέσει και στους υπολοίπους συμμετέχοντες. Αλλα κάποια στιγμή θα ανοίξω ένα νέο θέμα για την θρησκεία αλλα μάλλον όχι στο ‘ΠΑΡΑΞΕΝΟ’ αλλα στο ‘ ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ’ .
Σαφώς και θα παρακολουθήσω το θέμα αφού μαθαίνω πράγματα που δεν ξερω. Σας ευχαριστώ και συγνώμη εάν η παρέμβαση μου τελικά ήταν άτοπη.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 12:24:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Στο πρόσφατο βίντεο αυτή είναι μια εξήγηση που μπορώ να δεχτώ.
Και κάποιος θα μπορούσε να πει πως αυτή η επίδειξη έγινε με σκοπό να "δωθεί λύση" στο φαινόμενο

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ
ΤΑ ΦΩΤΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ ΑΠ ΟΤΙ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ.
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΡΤΗ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΤΩΡΑ ΤΙ ΣΟΙ ΦΩΤΟΒΟΛΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ
ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 610 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΕ
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ ΞΕΡΕΙ.
ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΑ Η ΤΑ ΚΙΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΕΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΘΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ
ΤΩΝ ΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ
ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ
Η ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΑ ΤΡΑΒΑΣ ΚΑΝΑ ΠΛΑΝΟ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 12:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Δεν είναι και λίγοι που έχουν τηλεσκόπια. Και όμως δεν έχω διαβάσει καμιά μαρτυρία που να αναφέρει περιγραφή ιπτάμενου αντικειμένου με τηλεσκόπιο ή κυάλια.
Κάνω λοιπόν εδώ τον δικηγόρο του διαβόλου και ρωτάω: Γιατί;

Υπάρχουν κάποιες αλλά όχι πολλές. Το πρόβλημα με το τηλεσκόπιο είναι ότι συνήθως παρατηρείς μία συγκεκριμένη περιοχή του ουρανού και μάλιστα έχεις ζουμάρει προς το αντικείμενο παρατήρησης, οπότε δεν έχεις μια γενική θέα του ουρανού. Αν ένα ufo περάσει πιό πέρα, δεν πρόκειται να το δεις. Κάποιες παρατηρήσεις ufo έχουν γίνει με τηλεσκόπια γύρω ή πάνω στην Σελήνη.
Πάντως, το μόνο "ufo" που έχω δει, το παρακολουθήσαμε με γυμνό μάτι, ενώ είχαμε δίπλα το τηλεσκόπιό μας! Δεν τολμήσαμε να προσπαθήσουμε να το βρούμε και να εστιάσουμε, σίγουροι ότι μέχρι να τα καταφέρουμε θα είχε φύγει!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 12:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Οντως πολύ καλός ο χάρτης. Δεν ξέρω σε ποιά απόσταση φαίνονται οι φωτοβολίδες, ξέρει κανείς;

Από την άλλη, οι στρατιωτικοί δεν ήξεραν τι χαμός είχε συμβεί το 1997 στην ίδια ακριβώς περιοχή; Γιατί δεν βγήκαν από πριν να το ανακοινώσουν, να μην προκαλέσουν νέο πανικό;

Από την άλλη έχουμε και άλλες θεάσεις από άλλες αμερικανικές πολιτείες
Βρήκα δύο άρθρα εφημερίδων, ένα από την Αιόβα και ένα από την Βόρεια Καρολίνα.
http://news.yahoo.com/s/wxii/20070208/lo_wxii/10955774
http://www.westlibertyindex.com/article.php?viewID=516


el.elyon καλημέρα! Βάλε νέο θέμα στον μύθο και θρησκεία να έρθουμε εκεί.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 08/02/2007 12:38:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 12:39:23  Εμφάνιση Προφίλ
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΑ
OSTRIA ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΑΤΙΑ Η ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΑΚΑ? ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ ΜΕ
ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 12:50:50  Εμφάνιση Προφίλ
ΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟΡΙΑ ΤΙ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ
ΣΑΛΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΔΙΝΑΝ ΤΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΤΟΥΣ .
ΣΤΙΣ ΗΠΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΤΙΑ ΑΝ ΨΑΞΕΤΕ
ΣΤΟ ΝΕΤ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΜΕ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ
ΔΕΚΤΙΚΑ ΣΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ
ΕΔΩ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΙΘΑΝΕΣ
ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑ ΑΣΤΕΙΑ ΜΟΥΣΙΚΟΥΛΑ ΚΑΙ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 13:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΑ
OSTRIA ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΑΤΙΑ Η ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΑΚΑ? ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ ΜΕ
ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ.

Χαχαχα έχω δει ufo μάλλον σαν αυτά που μας δείχνει ο oannhsea.

Καλοκαίρι στην Ηπειρο σε κάποιο ορεινό χωριό, είχαμε βγάλει το τηλεσκόπιο στην αυλή του σπιτιού που μέναμε και είχε μαζευτεί κόσμος. Τους δείχναμε τους πλανήτες και τους δορυφόρους τους, τους δακτύλιους του Κρόνου, μερικά νεφελώματα και την ώρα που τρώγαμε και πίναμε βλέπουμε έναν "δορυφόρο" να περνάει από πάνω. Σίγουροι ότι πρόκειται για δορυφόρο (είχαμε δει πολλούς) τους το λέμε και το παρακολουθούσαμε όλοι μαζί, όταν πιό πίσω εμφανίζεται άλλος ένας και πιό πέρα άλλος ένας (σχημάτιζαν ένα σκαλινό τρίγωνο).
Μας έκανε εντύπωση (δεν είχαμε δει ποτέ δορυφόρους να περνούν πολλοί μαζί κοντά και προς μία συγκεκριμένη κατεύθυνση), αλλά ακολουθούσαν κανονική ευθεία πορεία και κρατούσαν συνέχεια τις ίδιες αποστάσεις.

Κάποια στιγμή όμως, το πρώτο φως, έστριψε και τα υπόλοιπα το ακολούθησαν από πίσω (στροφή σε γωνία 90 μοιρών), κρατώντας ακόμα τις ίδιες αποστάσεις. Τότε πιά ήμασταν σίγουροι ότι δεν ήταν δορυφόροι. Πετούσαν όμως πολύ ψηλά για να είναι συμβατικά αεροπλάνα.
Επίσης, δεν νομίζω να ήταν ένα τριγωνικό σκάφος με φώτα στις γωνίες, επειδή θα είχε πολύ ακανόνιστο σχήμα, οι αποστάσεις μεταξύ των φώτων ήταν αρκετά μεγάλες και βλέπαμε τα αστέρια ανάμεσά τους. Τα φώτα χάθηκαν βόρεια.
Θεωρήσαμε ότι επρόκειτο για τίποτα περίεργα σκάφη των Αμερικάνων, καθώς λίγο μετά ξέσπασε ο πόλεμος στην γιουγκοσλαβία και ήταν ήδη τεταμένη η κατάσταση εκεί πέρα. (1992).


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 13:29:50  Εμφάνιση Προφίλ
ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΤΙ
ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΤΙΜΑΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ ΣΤΟ
ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ Η ΝΑ ΠΑ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΑΠ ΤΟ ΦΟΒΟ
ΜΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ.
ΕΓΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΤΙΑ ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΤΟΥ ΟΑΝΝSHEA
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 18:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Να τους ζητήσουμε να μας δίνουν ραντεβού, ώστε να είμαστε προετοιμασμένοι..

Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vanillic
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 18:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vanillic
χμ, εγω εννοουσα αν εστιασει καποιος με τηλεσκοπιο στα φωτα που βλεπουμε στη φωτο, οχι σε ουφο με περναει με ταχύτητα.
Τελος παντων, καντε δουλεια σας..!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 22:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Ασε, μέχρι να στήσεις το τηλεσκόπιο πάει το φως, θα σβήσει! Εγώ θαυμάζω και αυτούς που βγάζουν φωτός ή βίντεο, έστω και με το κινητό. Στην αρχή δεν ξέρεις αν αυτό που βλέπεις είναι κάτι ιδιαίτερο ή όχι, και όταν συνειδητοποιήσεις ότι πρόκειται για κάτι ιδιαίτερο, τότε μένεις σαν χαζός και παρακολουθείς. Πρέπει να είσαι πολύ ψύχραιμος για να τραβήξεις το βλέμμα σου από εκεί.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 03:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos
quote:

ellovos,
Μία παράταση μέχρι το σαββατοκύριακο.

Ο.Κ


quote:

Επιπλέον κοίτα τις φωτογραφίες στις πρώτες σελίδες αυτού του θέματος

ΤΙΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ.

quote:

και γράψε μου τι άλλο θα ήθελες να δεις από τα γήινα κουκλιά...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΑΥΤΑ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙΞΕΙ ΑΚΟΜΑ.

ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΙ ΣΕΛΙΔΑ 25 ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΑΠΟ ΚΑΤΩ.

quote:

OANNHSEA
Έβαλα κάποια σκάφη στις αρχικές σελίδες του θέματος. Μπορώ να βάλω πολλά ακόμη τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που έχετε συνηθίσει.

ΕΑΝ ΚΡΙΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΕΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 12:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Ο Oannhsea με παρακάλεσε να βάλω αυτές εδώ τις εικόνες



Αντε στην υγειά μας!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 13:03:13  Εμφάνιση Προφίλ
ΩΡΑΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠ ΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ
ΣΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΑΓΑ ΓΙΑ ΕΞΩΓΗΙΝΟ ΑΤΙΑ.
ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΑΕΡΟΣΤΑΤΟ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΜΠΥΡΑΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 13:06:09  Εμφάνιση Προφίλ
ΠΛΑΚΑ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΓΙΑ ΜΠΥΡΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ
ΑΥΤΟ ΑΕΡΟΣΤΑΤΟ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ ΜΠΥΡΑΣ.
ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΝΑ ΠΙΩ ΣΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy