ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 UFO no1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 22:41:35  Εμφάνιση Προφίλ
'Mile-wide UFO' spotted by British airline pilot


Ακόμα μια μαρτυρία για τεράστιο ΑΤΙΑ.
Αυτή τη φορά όπως και πολλές άλλες έχουμε πολλούς αυτόπτους μάρτυρες σε αεροπλάνο που περιλαμβάνουν επιβάτες, αεροσυνοδούς και πιλότους. Θα έλεγα το λιγότερο αξιόλογη αφού και αυτή προστίθεται στις εκατοντάδες ίσως και χιλιάδες μαρτυρίες που έχουμε από επαγγελματίες μηχανικούς και πιλότους. (αστροναύτες σε άλλες περιπτώσεις)

Το παράξενο είναι ότι όσες μαρτυρίες και να πιάσουμε από ανθρώπους που τους εμπιστευόμαστε με τη ζωή μας (π.χ πιλότοι) υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού που πιστεύει ότι οι μόνες μαρτυρίες που έχουμε είναι από μεθυσμένους πολίτες με ψευδαισθήσεις. Φυσικά αν είναι πάνω από ένας οι μάρτυρες ονομάζεται ομαδική ψευδαίσθηση.

Όταν μάθουμε να ενημερωνόμαστε σωστά χωρίς να διαβάζουμε μόνο επικεφαλίδες τότε μπορεί να αρχίσουμε να περιορίζουμε την παραπληροφόρηση.

‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2007, 11:32:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το παράξενο είναι ότι όσες μαρτυρίες και να πιάσουμε από ανθρώπους που τους εμπιστευόμαστε με τη ζωή μας (π.χ πιλότοι) υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού που πιστεύει ότι οι μόνες μαρτυρίες που έχουμε είναι από μεθυσμένους πολίτες με ψευδαισθήσεις. Φυσικά αν είναι πάνω από ένας οι μάρτυρες ονομάζεται ομαδική ψευδαίσθηση.

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟ ΠΙΛΟΤΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΕΣ ΑΠΛΑ
ΠΡΟΒΑΛΛΟΝΤΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΠ ΤΑ ΜΜΕ ΟΙ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΝ ΑΠΟ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟΥΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΤΣΙ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ Η ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΑΤΙΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΟΝΟ ΦΑΝΤΑΣΙΟΠΛΗΚΤΟΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥΣ
ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ Η ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ ΒΟΛΕΥΟΤΑΝ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΚΑΘΩΣ ΟΤΑΝ
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙΣ.
ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΠΡΟΟΔΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΘΩΣ ΠΛΕΟΝ
ΜΙΛΑΜΕ ΠΙΟ ΑΝΟΙΧΤΑ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ
ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΙΑ ΑΠΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 08:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Τώρα πως γίνεται βρε συντρόφια, να έχουμε ΤΙΣ μαρτυρίες από ένα τσούρμο "αξιόπιστων μαρτύρων" και στο τέλος αυτό που να μας μένει να είναι κάποιες ελάχιστες πολύ κακές φωτογραφίες (σε μια εποχή που ο ένας στους τρεις έχει κάμερα στο κινητό του και την σούπερ ντούπερ φωτογραφική μηχανή) και οι οποίες είναι ανοιχτές προς κάθε κατεύθυνση σχετικά με αυτό που δείχνουν, Ε ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ...

Μήπως μπορείτε να το εξηγήσετε σε εμέ τον "σκεπτικιστή";;;
Επίσης μήπως μπορείτε να εξηγήσετε γιατί σκάφη του 1 μιλίου θα έμπαιναν ποτέ στην ατμόσφαιρα της γης;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 23:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Ένα ωραίο βίντεο που δείχνει ένα αρχαίο διαστημόπλοιο στην σελήνη ,και τραβήχτηκε κατά την εξερεύνηση στην αθέατη πλευρά της σελήνης από το Απόλλων 20 της NASA ,σε συνεργασία με τους σοβιετικούς .
Τα στοιχεία είναι από το περιοδικό ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ και απλά δίνω το λινκ με το βίντεο και κάποιες φωτογραφίες

Αν έχει ξαναμπεί sorry

http://youtube.com/watch?v=rc7mkHtuLOs


Edited by - elo on 24/06/2007 23:59:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 08:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Συγγνώμη,
Απόλλων 20;;;;;;;
Μήπως (λέω μήπως!!!) δεν πάει κάτι κάλα εδώ;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 09:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
Συγγνώμη,
Απόλλων 20;;;;;;;
Μήπως (λέω μήπως!!!) δεν πάει κάτι κάλα εδώ;;;

Από κυβερνητικής πλευράς ,ως τελευταία Αποστόλη Απόλλων θεωρείται ο Απόλλων 17,ενώ όλες οι υπόλοιπες προγραμματισμένες αποστολές 18, 19, 20, φέρονται να ακυρώθηκαν .
Βέβαια εδώ μιλάμε για μυστικές αποστολές που γίνανε με συνεργασία με τους σοβιετικούς .
Τώρα τι είναι αλήθεια και τι ψέμα ,όπως πάντα δεν μπορούμε να γνωρίζουμε !!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 10:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Μάλιστα....
Δηλαδή κάποιος θα μπορούσε να κρατήσει κρυφή μία εκτόξευση ενός Κρόνου 5
ή του αντίσοιχου Σοβιετικού...
Άσε που ο Σοβιετικός Ν1 δεν μπόρεσε ΠΟΤΕ να εκτοξευτεί χωρίς προβλήματα (και για αυτό ακυρώθηκε το 1972...)
Ε ρε ψέμα, που πέφτει από τους ψυχοπαθείς παραμυθάδες και τους χρηματοεκμεταλευτές...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 10:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
OANNHSEA έχει ένα μεγάλο άρθρο ( 8 σελίδες ) το περιοδικό ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ του Ιουλίου που αναλύει όλα αυτά .

Πιστεύω ότι αξίζει να το διαβάσει κάποιος για να ενημερωθεί .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 11:09:57  Εμφάνιση Προφίλ
OANNHSEA ΑΝ ΑΝΑΤΡΕΞΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ TOPIC ΘΑ ΔΟΥΜΕ
ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΑ ΑΡΚΕΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΟΠΩΣ ΑΥΤΑ ΤΗΣ ΝΑΣΑ ΑΛΛΑ
ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟΥ ΤΟΥ ΦΟΙΝΙΞ ΟΠΟΤΕ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΟΣΟ ΓΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΚΑΦΗ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΜΙΛΙΟΥ ΘΑ ΕΜΠΑΙΝΑΝ ΣΤΗΝ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ
ΜΟΝΟ ΕΙΚΑΣΙΕΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 18:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Και δεν μου λες σε παρακαλώ elo,
Ποιός είναι ο συγγραφεύς αυτού του "καταπληκτικού" άρθρου;
Να ξέρω πριν πάρω το περιοδικό...

Open mind,
Τα πάντα ανήκουν σε μία λογική και πρέπει να εξετάζονται βάση αυτής..
Εντάξει η λογική των διαφόρων όντων διαφέρει, αλλά για πες μου ΕΣΥ, σαν γήινος, και κυβερνήτης ενός τόσο τεράστιου σκάφους γιατί θα έμπαινες στην ατμόσφαιρα ενός πλανήτη όπως η γη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 20:29:02  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα oannhsea όπως πολύ σωστά έγραψες η λογική μεταξύ διαφορων
Οντων διαφέρει οπότε δεν μπορούμε να μπούμε στην λογική τους ιδιαιτέρα απ τη
Στιγμή που είναι εντελώς άγνωστοι σε εμάς.
Με την δική μας λογική έχεις δίκιο δεν φαίνεται λογικό να μπει ένα τεράστιο σκάφος
Στην ατμόσφαιρα της γης ο μονός λόγος που μου έρχεται τώρα στο μυαλό είναι
Ίσως λόγω κάποιας έκτακτης ανάγκης .η αν θέλουμε να το κάνουμε πιο συνομοσιολογικο θα έμπαινα αν είχα προορισμό κάποια ήδη εγκατεστημένη
Βάση.
Αυτά βεβαια είναι εικασίες ο καθένας μπορεί να σκεφτεί οτιδήποτε μπορεί
Να μην ισχύει τίποτα μπορεί κάτι απ όλα αυτά να ισχύει μπορεί και να είναι κατι το οποιο Δεν μπορούμε να σκεφτούμε γιατι δεν μπορούμε να μπούμε στη λογικοί τους .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 22:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Χμμμ δεν θυμάμαι αν το έχω γράψει, πάντως στην περίπτωση του Φοίνιξ (την παλιότερη) υπάρχει η μαρτυρία μιας οικογένειας που ταξίδευε προς το Φοίνιξ με αυτοκίνητο και έτυχε το τεράστιο -όπως είπαν- ufo να περάσει από πάνω τους φεύγοντας από την πόλη. Είπαν λοιπόν ότι βρισκόντουσαν στην σκιά του ufo για κάποια λεπτά (δεν θυμάμαι τώρα 3 ή 4). Μέχρι να βγουν, τα είχαν παίξει.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 23:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
Και δεν μου λες σε παρακαλώ elo,
Ποιός είναι ο συγγραφεύς αυτού του "καταπληκτικού" άρθρου;
Να ξέρω πριν πάρω το περιοδικό...


OANNHSEA συγγραφέας του άρθρου είναι ο Δ. Ευαγγελοπουλος .

Τώρα πιστεύω ότι δεν αναφέρθηκε πουθενά ότι είναι αλήθεια ,αλλά το συμπέρασμα που βγαίνει από τον συγγραφέα είναι :
«Το αν πρόκειται για φάρσα ,απατή ,φυσικό σχηματισμό ή τεχνητό κατασκεύασμα είναι κάτι που αρκετά έως πολύ σύντομα θα αποκαλυφθεί»

Άλλωστε είναι γνωστό το σκουπίδι που μας περνάνε ,έτσι ώστε και κάτι να είναι αληθινό να δυσπιστούμε .

quote:
Τα πάντα ανήκουν σε μία λογική και πρέπει να εξετάζονται βάση αυτής..
Εντάξει η λογική των διαφόρων όντων διαφέρει, αλλά για πες μου ΕΣΥ, σαν γήινος, και κυβερνήτης ενός τόσο τεράστιου σκάφους γιατί θα έμπαινες στην ατμόσφαιρα ενός πλανήτη όπως η γη;

Το άρθρο δεν αναφέρει προσγείωση στην Γη ,αλλά στην αθέατη πλευρά της Σελήνης .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ChristosGR
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 23:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ChristosGR  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ChristosGR
Αυτό το θέμα, τον αγνώστων αντικειμένων δηλαδή, είναι πολύπλοκο. Για να μιλήσει κάποιος και να το σχολιάσει σοβαρά, θα πρέπει να δέχεται μόνο τις αξιόπιστες πηγές, και τα γεγονότα, και να αφήσει τις εικασίες στην άκρη.

Συγνώμη που δε μπήκα στο κόπο να διαβάσω τα προηγούμενα, αλλά είναι τόσα πολλά που δε θα τελειώσω ούτε σε ένα μήνα...

Έχω λοιπόν να πω τα εξής:

Τι είναι γνωστό με βεβαιότητα; Το οτι απο την αρχαιότητα ακόμη, υπήρχαν μαρτυρίες για φωτεινά αντικείμενα στον ουρανό (πχ "φωτεινές ασπίδες" στην αρχαιότητα).Δε μπορεί κανείς όλους αυτούς τους αμέτρητους ανθρώπους, να τους βγάλει τρελούς. Απο τη στιγμή που τόσοι πολλοί ισχυρίζονται πως κάτι είδανε, ε δε μπορεί, κάτι είδανε. Το τι είναι αυτό το κάτι τώρα, είναι άλλο θέμα, πάντως είναι γεγονός αυτές οι παρατηρήσεις, και πρέπει ο κάθε ένας να το αποδεχτεί.

Επίσης πρέπει να αναγνωρίσουμε, πως εκτός απο το 90% των απατεώνων και των τρελών, υπάρχει και ένα καθαρό 10% των μαρτύρων που λέει την αλήθεια και είναι αξιόπιστο( κάπου την είχα διαβάσει αυτή τη στατιστική παλιά, μου διαφεύγει το που).

Τώρα πάμε στο ζουμί. Ας προσπαθήσουμε να σκεφτούμε, τι μπορεί να είδανε όλοι αυτοί. Φυσικά η πρώτη περίπτωση, είναι να είναι διαστημικά σκάφη, εξελιγμένης τεχνολογίας. Αυτό όμως είναι στον αέρα στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων. Στις περισσότερες φωτογραφίες βλέπουμε φώτα σε διάφορα σχήματα, όχι όμως κάτι που να θυμίζει μεταλλική κατασκευή. Επίσης όπως μπορείτε να παρατηρήσετε, στις περισσότερες μαρτυρίες, αναφέρονται ως φώτα και όχι ως σκάφη, και αυτό έχει μεγάλη σημασία. Σε πολλές περιπτώσεις αυτά τα φώτα μπορούν να εξηγηθούν απο ουράνια σώματα, για παράδειγμα, η Αφροδίτη που πολλοί πολλές φορές έχουν περάσει για διαστημόπλοιο... Κάποιες άλλες φορές μπορεί να εξηγηθούν απο παιχνίδια του φωτός και τις ατμόσφαιρας. Και μένει ένα μικρό ποσοστό, που δεν έχει εξήγηση.

Αλλά ας αφήσουμε για λίγο το μικρό ανεξήγητο ποσοστό, και πάμε τώρα στις επόμενες κατηγορίες μαρτυρίων. Υπάρχουν εκείνοι οι οποίοι αναφέρουν μεταλλικές κατασκευές, και όχι φώτα. Συνήθως όμως οι όποιες φωτογραφίες, καθώς και περιγραφές, είναι υπερβολικά ελλειπείς και αυτομάτως υποβαθμίζουν την αξιοπιστία της μαρτυρίας. Σε αυτές τις περιπτώσεις, είτε έχουμε αληθινά αντικείμενα, είτε απατεώνες(που συμβαίνει και στη συντριπτική πλειοψηφία των παραδειγμάτων)

Τέλος υπάρχουν εκείνοι που αναφέρουν πως είχαν στενή επαφή τελικά, με εκείνους που ήταν στα αντικείμενα, και πολλές φορές ταξίδεψαν μέσα σε αυτά. Αυτοί συνήθως δεν έχουν τη παραμικρή υπόνοια αποδεικτικού στοιχείου για όσα ισχυρίζονται. Δε χρειάζονται περισσότερα σχόλια πιστεύω...

Υπάρχει η περίπτωση αυτό πο είδαν τελικά, να είναι πειραματικά σκάφη γήινα, υπερυψηλής τεχνολογίας. Αυτή η άποψη σύμφωνα με γκάλοπ, υπήρξε απο την αρχή και συνεχίζει να είναι η επικρατέστερη μεταξύ των αμερικανών( και πιστεύω παγκοσμίως το ίδιο). Ας είμαστε ρεαλιστές, στη περίπτωση μαρτυριών μεταλλικών κατασκευών και όχι φώτων, είναι το επικρατέστερο σενάριο.

Την περίπτωση να είναι ουράνια σώματα και παιχνίδια φωτός την ανέφερε πιο πριν.

Τέλος υπάρχει η περίπτωση, αυτό που είδαν, να έχει πνευματική προέλευση. Προσωπική άποψη, πως έχει βάσει αυτή η θεωρία.

Αυτά όλα τα έγραψα γιατί βλέπω πως ο κάθε ένας εκτοξεύει το μακρύ του και το κοντό του, με συνέπεια να διαιωνίζεται η ραδιοαρβύλα. Αυτά που ανέφερα είναι τα δεδομένα, δεν έχουμε άλλα σχετικά με τα UFO.

Δεχόμαστε πως είναι υπαρκτό φαινόμενο, οι ίδιες οι κυβερνήσεις το δέχονται, και για αυτό ξοδεύουν χρήματα για έρευνα άλλωστε. Δεχόμαστε πως δεν απορρίπτονται όλες οι μαρτυρίες, κι αυτό επίσης είναι γεγονός. Και το γράφει κάποιος που 100% δε πιστεύει στην ύπαρξη εξωγήινων. Δε μπορούμε όμως να αγνοούμε τα στοιχεία.

Απο την άλλη μεριά, δεν είναι σωστό να δεχόμαστε ότι υποστηρίζει ο ένας και ο άλλος. Στο ίντερνετ κατά καιρούς έχω βρει απίστευτα κείμενα-πατάτες, που τα θεωρώ επικίνδυνα για τη κοινωνία. Ειλικρινά είναι τόσα πολλά αυτά που έχω διαβάσει, που πολλές φορές γελάω με τη φαντασία ορισμένων. Κάποιοι όμως δεν έχουν την κριτική σκέψη να διακρίνουν τις μπαρούφες, και εκεί τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα. Για αυτό προσπαθείστε όλοι να μη δέχεστε a priori μαρτυρίες απο αναξιόπιστα-μη επώνυμα άτομα, και να μην θεωρείτε τις φωτογραφίες απο μόνες τους αποδεικτικό στοιχείο. ειδικά όταν η ποιότητα τους είναι μηδαμινή.

Τέλος για την προσωπική μου άποψη για το θέμα "των εξωγήινων" και των UFO, καθώς και για τις πνευματικές προεκτάσεις του, πιστεύω πως πρέπει να γίνει ένα νέο θέμα, και θα το ξεκινήσω μόλις βρω το χρόνο.

Edited by - ChristosGR on 25/06/2007 23:49:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 10:55:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Χμμμ δεν θυμάμαι αν το έχω γράψει, πάντως στην περίπτωση του Φοίνιξ (την παλιότερη) υπάρχει η μαρτυρία μιας οικογένειας που ταξίδευε προς το Φοίνιξ με αυτοκίνητο και έτυχε το τεράστιο -όπως είπαν- ufo να περάσει από πάνω τους φεύγοντας από την πόλη. Είπαν λοιπόν ότι βρισκόντουσαν στην σκιά του ufo για κάποια λεπτά (δεν θυμάμαι τώρα 3 ή 4). Μέχρι να βγουν, τα είχαν παίξει.

Δεν πρέπει να το έχεις γράψει τουλάχιστον εγώ πρώτη φορά
Το διαβάζω έχεις Κάποιο σχετικό link ?.

ChristosGR Πάνω κάτω τα έχουμε συζητήσει αυτά που γραφείς συμφωνώ σε αρκετά απ
Αυτά εκτος του ότι αποκλείεις εντελώς την περίπτωση των εξωγηινων
Ακόμα και απλά την ύπαρξη τους.
Όταν ερευνάμε περιπτώσεις από διαφορες μαρτυρίες πρέπει να είμαστε
Προσεκτικοί αν θες να δεις κάποια περιστατικά τα οποια θεωρούνται ανεξήγητα
Ψάξε στο topic να δεις μερικά βιντεακια της ΝΑΣΑ όπως και το περιστατικό του
Φοινιξ στο οποίο υπάρχουν εκατοντάδες μάρτυρες
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 02:59:49  Εμφάνιση Προφίλ


Υπάρχουν κάποιες ενδείξεις ότι η λίμνη Τσέκο(Lake Cheko - 5 μίλια βορειοδυτικά από το μέχρι τώρα επίκεντρο) μπορεί να είναι ο κρατήρας στην τουνγούσκα.

Δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση ακόμα αλλά ούτε και επιβεβαίωση φυσικά ότι η λίμνη είναι το επίκεντρο της έκρηξης. Το ενδιαφέρον στοιχείο είναι το τρισδιάστατο μοντέλο που υπολόγισαν τα κομπούτερ τους στο πώς είναι η λίμνη χωρίς το νερό.

Φατσάρει για κρατήρας πάντως δεν ξέρω πως σας φαίνεται εσάς. Μπορείτε να δείτε το τρισδιάστατο μοντέλο στο λίνκ.

‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2007, 07:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Για δείτε αυτό:
http://www.liveleak.com/view?i=e27_1173581537

Επειδή έχω δει άλλα δύο παρόμοια βιντεάκια τον τελευταίο καιρό, ένα από την Τουρκία και ένα από την Σκανδιναυϊα, μου προξενεί το ενδιαφέρων τα μάλλα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2007, 08:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Είχα βρει παλιά αρκετά τέτοια περίεργα βίντεο με όντα που πετάνε με περίεργες μηχανές.

Το περίεργο είναι ότι τα περισσότερα προέρχονται από το Μεξικό.

http://www.rense.com/general66/flying.htm
(25 Ιουνίου 2005)

Το βίντεο από την παραπάνω αναφορά είναι εδώ αν και κουνιέται πολύ.

http://www.rense.com/1.imagesG/FlyingEntityMexicoCity.mpg

Στις 16 Ιανουαρίου του 2004 έγινε το περιστατικό που αναφέρεται στο βίντεο του OANNHSEA

http://www.rense.com/general48/entity.htm

Τώρα προσέξτε αυτό που θα γράψω.

Το βίντεο του OANNHSEA είναι κομμένο, δεν έχει δηλαδή τον ήχο του τύπου που το τράβηξε. (όχι από τον OANNHSEA φυσικά αλλά από αυτόν που έκανε την εκπομπή)

Ο λόγος; Ο τύπος λέει στα ισπανικά...

"Είναι μπαλόνι, είναι μπαλόνι." Ισπανικά δεν ξέρω πάντως πιστεύω πως έτσι είναι.

Το βίντεο ολόκληρο-σε τρία μέρη-

http://www.youtube.com/watch?v=y4DNvl9_HQA

http://www.youtube.com/watch?v=oDEkv70ZCdY

http://www.youtube.com/watch?v=gMF3YUEFxJ4


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2007, 12:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
A. Kircher,
Το σκέφτηκα πολύ πριν βάλω το βίντεο.
Βλέπεις ένα μπαλόνι δεν θα είχε τόσο σταθερά σχετικά ευθήγραμμη ταχύτητα όταν θα πλησίαζε το βουνό και κυρίως λόγω του σχήματος του δεν θα έκανε τα τσαλιμάκια του να γυρνάει γύρω από τον άξονα του.
Το άλλο βίντεο από την Τουρκία ήταν ημέρα σε δάσος και έδειχνε τι ίδιο σχήμα - μόνο που εκείνο φαινόταν να είναι πιο "τεχνολογικό"...

Λοιπόν από εμένα έχει το 25% να ΜΗΝ είναι γήινο...
Το άλλο 75% συμπεριλαμβάνει και την απάτη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2007, 22:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Όντως συμφωνώ και εγώ ότι υπάρχει μια περίπτωση κάτι να παίζει.

Δεν βάζεις και τα άλλα βίντεο να τα δούμε, ειδικά αυτό από την Τουρκία;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2007, 00:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος
και μια ενδιαφέρουσα προσέγγιση από τον Terence Mckenna....

οποίος είχε και αυτός επαφή με UFO (την περιγράφει στο βιβλίο)
http://www.youtube.com/watch?v=uF5-OTJNdi4

καθώς και την δική του ανάλυση για το... τι υποθέτει ότι είναι ....
στην ομιλία του Σαμανισμός και UFO
http://video.google.com/videoplay?docid=-3163231789026536985&q=terence+mckenna

enjoy.!!


Γιώργος
Διαφημίσεις Εσωτέρικα : Ηλιακοί θερμοσίφωνες "Μπλαβατκσι" - εγγύηση ρωσικής κατασκευής .. ... με προστασία κατά της βροχής της σκουριάς και αστρικής προβολής...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2007, 08:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
A. Kircher,
Μόλις το βρω...
Ο μαμάκας δεν κρατάω το λίνκ από κάθε ενδιάφερων κομμάτι που βρίσκω και τα κομμάτια για την Τουρκία και την Σκανδυναυϊα τα έχω βρει λίγο μετά τα Χριστούγεννα...
Θέλει ψάξιμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2007, 19:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Κανένα πρόβλημα, έτσι κάνω και εγώ. Ποτέ δεν κρατάω λινκ.

Αν τα βρεις πάντως, ρίξτα.

Γιώργο, δεν τό ξερα ότι ο Mckenna είχε τέτοια εμπειρία.

Πολύ καλό το δεύτερο βίντεο!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 13:03:36  Εμφάνιση Προφίλ
Ενδιαφέρον το βιντεακι του OANNHSEA και εμένα το μυαλό
Αρχικά πήγε σε μπαλόνι αλλα μάλλον δεν είναι αν βρεις και
Το βιντεακι που λες βαλτό να το δούμε
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 14:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Έφαγα πάνω από 6 ώρες το σαββατοκύριακο για να ψάχνω για αυτά τα δύο βιντεάκια αλλά εις μάτην.
Οπότε ζητάω συγγνώμη που έγραψα κάτι ενώ δεν είχα τα στοιχεία για αυτό... Εάν το βρω θα το βάλω...
Τα στοιχεία για αυτά (σε περίπτωση που πέσετε πάνω τους) είναι:
α) Το βίντεο είναι ημέρα και είναι με φόντο βουνό και τα δύο.
β) Στην τουρκική περίπτωση το φαινόμενο φαίνεται να είναι τεχνιτό, όμως η κίνηση και το σουλούπι μοιάζει με το βίντεο που έβαλα. Το φως είναι πάνω του... Η κίνηση του είναι δύσκολο να γίνει με υπολογιστή...
γ) Η σουηδική περίπτωση είναι προς το σούρουπο ΠΑΝΩ από δάσος και δείχνει απλώς να φεύγει από τα δεξιά προς τα αριστερά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 18:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Οπότε ζητάω συγγνώμη που έγραψα κάτι ενώ δεν είχα τα στοιχεία για αυτό... Εάν το βρω θα το βάλω...

Έλα ρε συ, δεν έγινε και τίποτα. Θα ψάξω και εγώ.

Εν τω μεταξύ, πήγαινε να δεις τις φωτογραφίες του Jo Loukoumis να μου πεις την γνώμη σου.

Το ίδιο προτείνω να κάνει και ο φίλος Open Mind.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 13:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Καλημέρα και απο μένα!

Ο αγνοών μου έστειλε άλλη μια φωτογραφία που ίσως δείχνει ένα ufo.
Θα πρέπει να γίνει μεγέθυνση για να δείτε το αντικείμενο στο αριστερό μέρος της φωτογραφίας. Εμένα μου μοιάζει και λίγο με πουλί.
Περιμένουμε τα σχόλια σας.

http://img201.imageshack.us/img201/5118/ufoapostolisje6.jpg


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 16:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Αγνοών εμένα με ξέχασες!

Παιδιά η φωτόγραφία είναι μικρή και δεν φαίνεται τίποτα.

Βάλτε την σε μεγαλύτερη μεγένθυση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 18:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Δεν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο από αυτό
http://img364.imageshack.us/my.php?image=larissaufo1sm8.gif

Kircher μου για δες αν μπορεις να το δεις τώρα. Ετσι κι αλλιώς δεν είναι πολύ καθαρό το αντικείμενο.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 19:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Καλύτερη τώρα!

Παιδιά το είδα, είναι στα αριστερά της φωτογραφίας, αλλά δεν μπορώ να καταλήξω για το τι μπορεί να είναι. Φαίνεται να έχει κλίση προς τα κάτω ή να ανεβαίνει προς τα πάνω, εξαρτάται. Από την κλίση και το σχήμα του αντικειμένου υπάρχει η πιθανότητα να είναι πουλί. Στην μεγαλύτερη μεγένθυση που μπόρεσα να του δώσω, δυστυχώς δεν έχω το photoshop σε αυτό το PC, μου φάνηκε σαν να διάκρινα το σχήμα του σταυρού, πάλι δηλαδή σαν να πρόκειται για πουλί.

Ώστόσο είναι αρκετά μεγάλο.

Έχει σταυραετούς η Λάρισσα;

Όστρια, είδες μήπως τις φωτογραφίες στο θέμα "Σχολιασμός μερικών Ιδιαίτερων Φωτογραφιών";


Edited by - A. Kircher on 13/07/2007 19:58:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy