ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 UFO no1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 08:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat
quote:
Αν πρόκειται για ζωντανά όντα, εκεί θα επικεντρωθούμε για να τα αντιμετωπίσουμε και όχι στην τεχνολογία μας. Γι αυτό μίλησα πριν για βιολόγους που θα έχουν πολύ δουλειά.

Θα λυθεί το πρόβλημα της ανεργίας των βιολόγων δηλαδή?
Άν σου έλεγα καλύτερα φίλη Ostria οτι δέν θα προλάβουν να κάνουν ούτε ώρα δουλειάς δέν ξέρω άν θα το πίστευες.


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 12:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Βρε αφήστε με να ελπίζω! Αμάν, με πήρατε με τις λεμονόκουπες!

Λέω για την περίπτωση που θα έρθουν, θα είναι βιοσυμβατοί (ή περίπου βιοσυμβατοί) θα κατακτήσουν κάποιες περιοχές και θα εγκατασταθούν. Είναι ένα σενάριο στο οποίο ίσως θα μπορούσαμε να κάνουμε ανταρτοπόλεμο του στυλ hit and go, να συλλάβουμε κάποιους ή ακόμα και να σκοτώσουμε κάποιους ζώντας κρυμμένοι σε υπόγειες εγκαταστάσεις, με υπόγεια εργαστήρια κλπ.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 13:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Ναι, και εγώ ελπίζω ότι κάποτε θα πετύχω το joker που δεν παίζω, θα αποκτήσω τουλάχιστον 10 εκατομμύρια ευρώ και όταν μια ξανθιά θεογκόμενα περάσει από τον δρόμο μου θα μπορώ να της πω: θεά, έχω και 40 μέτρα κότερο - πάμε μία βόλτα;

Ostria,
Το θέμα είναι η λογική και όχι τι ελπίζουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 01:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos
Το ενδεχομενο που μας περιγραφεις φιλη Ostria,εμενα μου θυμιζει τις αναλογες σκηνες και απο τις τρεις ταινιες του Εξολοθρευτη(τριλογια που θεωρω αριστουργημα),που αναφερονται εκει ως Ημερα της Κρισεως(Judgement day),οπου οι ανθρωποι μαχονται κατα των μηχανων με ανταρτοπολεμο,και ζουνε κυριολεκτικα σε μια κολαση.Βεβαια εγω αναρωτιεμαι τι θα καταλαβαιναν οι μηχανες αφου ολοκληρωναν την εξοντωση του ανθρωπινου γενους?Μαλλον τιποτα.Πολυ εξυπνοτερη και συμβολικοτερη βρισκω την εκδοχη του Matrix,με τους ανθρωπους σαν υποχειρια των μηχανων.Βεβαια και εδω προκειται για μηχανες.Για εξωγηινους ομως που διαθετουν τεχνολογια διαστρικων ταξιδιων ειναι αλλιως,και δεν νομιζω να θελουν να μας εξοντωσουν,ουτε να μας εκμεταλλευτουν με...απλοικο τροπο.
Επιπλεον πιστευω οτι ενας υπερεξελιγμενος εξωγηινος πολιτισμος,δεν χρειαζεται να ειναι βιοσυμβατος με τους ανθρωπους για να δημιουργησει ενα νεο ειδος.Θα μπορουσε να δημιουργησει υβριδια με απλα πειραματα,κατι που νομιζω οτι εχουν δημιουργησει κιολας οι ανθρωποι που...δεν θα τους βαζαμε ισα κι ομοια με τους εξωγηινους που αναφερουμε.Δεν πρεπει να ειναι και πολυ δυσκολο,δηλαδη, να γινουν και να φερουν αποτελεσμα τετοια πειραματα.Μην ξεχναμε και τα υπαρχοντα συνομωσιολογικα σεναρια που μιλανε για τετοιες υβριδιακες φυλες ανθρωπων.Τα υβριδια ομως θα πρεπει εν τελει να ειναι βιοσυμβατα,αλλιως δεν θα εχουν λογω υπαρξης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 02:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Oannhsea


Φιλόλαε όντως αυτο το σενάριο θυμίζει διάφορες ταινίες επιστημονικής φαντασίας.

quote:
Για εξωγηινους ομως που διαθετουν τεχνολογια διαστρικων ταξιδιων ειναι αλλιως,και δεν νομιζω να θελουν να μας εξοντωσουν,ουτε να μας εκμεταλλευτουν με...απλοικο τροπο.

Πού το στηρίζεις αυτό όμως; Η ανάπτυξη της τεχνολογίας συνήθως υπαγορεύεται από επιθετικές προθέσεις. Πάντως όντως μπορεί ο τρόπος να είναι απλοϊκός, αλλά και ο πιό εξελιγμένος που αναφέρεις πάλι στο ίδιο πρόβλημα καταλήγει. Στην εκμετάλλευση μας από αυτούς.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 16:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Να άλλο ένα νέο παράδειγμα για αποδείξω ότι πετάει - πετάει το ΑΤΙΑ.
Το ξέρω ότι είμαι κακός που χαλάω τον ειρμό, αλλά δεν μπορεί να περιμένει...

http://blog.wired.com/defense/2007/04/flying_cars_pri.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 18:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Ναι, και εγώ ελπίζω ότι κάποτε θα πετύχω το joker που δεν παίζω, θα αποκτήσω τουλάχιστον 10 εκατομμύρια ευρώ και όταν μια ξανθιά θεογκόμενα περάσει από τον δρόμο μου θα μπορώ να της πω: θεά, έχω και 40 μέτρα κότερο - πάμε μία βόλτα;

Έχει ανοίξει ειδικό θέμα στο ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ o el.elyon! Για ρίξτου μια ματιά, ποτέ δεν ξέρεις....

quote:
Να άλλο ένα νέο παράδειγμα για αποδείξω ότι πετάει - πετάει το ΑΤΙΑ.
Το ξέρω ότι είμαι κακός που χαλάω τον ειρμό, αλλά δεν μπορεί να περιμένει...

http://blog.wired.com/defense/2007/04/flying_cars_pri.html


Κάποτε παλιά είχα δει κάτι φωτογραφίες από το google earth με ένα περίεργο αυτοκίνητο που έμοιζε σαν να πέταγε.

Για να δω αν θα μπορέσω να το βρω....να το...

http://www.theregister.co.uk/2006/01/23/flying_car/


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 20:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Να άλλο ένα νέο παράδειγμα για αποδείξω ότι πετάει - πετάει το ΑΤΙΑ.
Το ξέρω ότι είμαι κακός που χαλάω τον ειρμό, αλλά δεν μπορεί να περιμένει...

http://blog.wired.com/defense/2007/04/flying_cars_pri.html



Ναι οκ αλλά το κρατάει ο γερανός ε;!


quote:
Έχει ανοίξει ειδικό θέμα στο ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ o el.elyon! Για ρίξτου μια ματιά, ποτέ δεν ξέρεις....


quote:
Κάποτε παλιά είχα δει κάτι φωτογραφίες από το google earth με ένα περίεργο αυτοκίνητο που έμοιζε σαν να πέταγε.

Ναι το θυμάμαι και αυτό. Μάλλον είναι πάνω στο έδαφος και η σκιά δίπλα μπορεί να είναι ένα άλλο σκούρο αμάξι?

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 07:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
ΕΕΕΕΕπ Ostria,
Δεν το κρατάει ο γερανός. Αν προσέξεις το σχοινί είναι πάντα χαλαρό σε όλη την διάρκεια της πτήσης...

Τέλος πάντων τι θα γίνει με τα γαλλικά αρχεία;
Βραζιλιάνικο σήριαλ έχει καταντήσει το θέμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 19:24:39  Εμφάνιση Προφίλ
ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΠΙΘΕΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΑΝΩΤΕΡΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ
ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΤΥΧΗ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 20:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Εκτος αν "αυτοκτονουσαμε" με τα Πυρηνικα!!! Προσπαθωντας δηλαδη, να τους "χτυπισουμε" στο "εδαφος" μας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 22:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Να μια πολύ καλή ιδέα PREDATOR...
Ενώ θα πατάμε τα κουμπιά τωμ πυρηνικών πυραύλων θα φωνάζουμε: εμάς δεν μας κατακτήσεται, εμάς δεν θα μας κατακτήσεται.
Εμ πως δηλαδή, για να δουν με ποιούς τα βάλανε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 23:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Σε αυτή την σελίδα που βάζω υπάρχουν τρία πολύ ενδιαφέροντα κομμάτια μίας άλλης εποχής - για άλλο πράγμα έψαχνα στα αρχεία μου αλλά μια και το βρήκα, να η σελίδα....

http://blog.modernmechanix.com/category/war/page/8/

Εάν υπήρχαν σκέψεις για αυτά τότε - σήμερα;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 01:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Μετά την Γαλλία ήρθε και η σειρά της Αγγλίας να βγάλει στην δημοσιότητα το αρχείο της σχετικά με τα ΑΤΙΑ.

Britain's Ministry of Defence are to publish their secret archive of UFO reports to dispel claims they have been hiding knowledge of alien visitors to the UK. The move follows the release of the French Government's UFO archive via a website which documents more than 1,600 sightings over three decades. So many visitors logged onto the French Space Agency (CNES) website at its launch in March that servers crashed.

http://www.drdavidclarke.co.uk/news1.htm

H είδηση είναι από το blog του Dave Clarke, ο οποίος διδάσκει δημοσιογραφία στο Παν/μιο του Sheffield Hallam και λαογραφία στο Παν/μιο του Sheffield. Πρόσφατα κυκλοφόρησε ένα πολύ καλό βιβλίο με τίτλο "Flying Saucerers: A social history of Ufology". Το βιβλίο είναι ότι πιο σοβαρό έχω διαβάσει τώρα τελευταία πάνω στο φαινόμενο των ΑΤΙΑ.

Να και το αρχείο που βγάλανε
Unidentified Aerial Phenomena (UAP) in the UK Air Defence Region


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 16:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΛΟΙΠΟΝ...

ΕΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΕΙ ΤΑ 1000 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΚΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ
Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΖΩΗ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ 500-600 ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ...ΑΦΟΥ ΣΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΦΤΑΣΑΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ
ΓΙΑ ΥΠΕΡΦΟΤΩΝΙΚΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ (ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΥΠΟΑΤΟΜΙΚΑ ΣΩΜΑΤΙΔΙΑ),
ΣΤΑ 600 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑΧΑΜΕ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑΧΑΜΕ
ΔΙΑΣΤΡΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΩΝ...

ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΕΠΙΛΥΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ..ΑΛΛΗΛΟΦΑΓΩΜΑΤΟΣ...ΙΣΩΣ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΡΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ !!

ΑΝ ΟΜΩΣ ΦΤΑΝΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ,ΟΤΑΝ ΘΑ ΨΑΧΝΑΜΕ,ΒΡΙΣΚΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΕΥΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΕ ΕΥΦΥΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ
ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ LEBENSRAUM ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΣΩΣΤΟΥ
ΕΡΕΥΝΗΤΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ-ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ...

ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ "ΑΥΤΟΙ" ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑΡΘΟΥΝ ΕΔΩ ΤΟΤΕ ΘΑΡΘΟΥΝ ΜΕ ΦΙΛΙΚΕΣ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ...

ΑΝ ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΕΡΘΟΥΝ ΕΔΩ ΜΕ ΕΧΘΡΙΚΕΣ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ ,ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΙΣΩΣ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΗΜΑΙΝΕ ΑΥΤΟΜΑΤΑΟΤΙ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΟ ΣΤΟΝ ΓΑΛΑΞΙΑ ΜΑΣ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΥΠΕΡ-ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΟΙ ΚΑΚΟΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΟΨΗ,ΟΙ ΥΠΕΡ-ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΟΙ ΚΑΛΟΙ,ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ !!

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 11:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Μετά την Γαλλία ήρθε και η σειρά της Αγγλίας να βγάλει στην δημοσιότητα το αρχείο της σχετικά με τα ΑΤΙΑ.

Υπάρχει και σχετικό άρθρο στην σημερινή Guardian.
http://www.guardian.co.uk/military/story/0,,2071030,00.html?gusrc=rss&feed=11


quote:
ΟΙ ΥΠΕΡ-ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΟΙ ΚΑΛΟΙ,ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ !!


Πάντως πώς σας φαίνονται όλες αυτές οι τελευταία disclosure κινήσεις?
Οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι φοβούνται μήπως μπήκε σε εφαρμογή κάποιο σχέδιο παγκοσμιοποίησης και ειδικών μέτρων για να αντιμετωπίσουμε δήθεν έναν εξωπλανητικό κίνδυνο.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 12:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Ostria,
Tραλαλα, τραλαλα, δεν είμαστε καλά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 14:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Ostria,
Tραλαλα, τραλαλα, δεν είμαστε καλά....

Καλά οι Αμερικάνοι είναι γενικώς τραλαλά, οπότε μην σου κάνει εντύπωση!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 18:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Πάντως πώς σας φαίνονται όλες αυτές οι τελευταία disclosure κινήσεις?

Το ερώτημα είναι πόσο περισσότερα στοιχεία γνωρίζουν οι διάφορες κυβερνήσεις σχετικά με το φαινόμενο των ΑΤΙΑ. Προσωπική μου γνώμη είναι πως ίσως και να μην γνωρίζουν πολύ περισσότερα από έναν μέσο καταξιωμένο ουφολόγο-ερευνητή. Τώρα αν γνώριζαν θα το ήξερα;
Μάλλον όχι.
Εκεί ακριβώς εμφανίζεται ο ενθουσιασμός όταν ακούω πως η τάδε χώρα έβγαλε το τάδε αρχείο στην δημοσιότητα παρόλο που μέσα μου κάτι μου λέει πως πρόκειται για απλά περιστατικά όπως τα χιλιάδες που έχουν βγει κατά καιρούς.

Τώρα ας πούμε ότι έχουν στην κατοχή τους στοιχεία που προσφέρουν κάποια λύση ή κάποιες τρανταχτές αποδείξεις ότι το φαινόμενο είναι εξωγήινο. Νομίζετε ότι θα τα παρουσιάσουν;

Αν ναι, θα υπάρχει σίγουρα κάποιος συγκεκριμένος λόγος. Εκεί κολάει και το παρακάτω.

quote:
Οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι φοβούνται μήπως μπήκε σε εφαρμογή κάποιο σχέδιο παγκοσμιοποίησης και ειδικών μέτρων για να αντιμετωπίσουμε δήθεν έναν εξωπλανητικό κίνδυνο.

Φαίνεται μπαρουφολογία από τις γνωστές πλην όμως αλλά στο "δήθεν" είναι όλα τα λεφτά. Η απειλή δεν χρειάζεται να είναι υπαρκτή για να χρησιμοποιηθεί από διάφορες κυβερνήσεις με σκοπό να στερήσει προσωπικές ελευθερίες και να εγκαθιδρύσει αυστηρότερο έλεγχο στους πολίτες.

Μετά την 9/11 τα προσωπικά δεδομένα κάθε κατοίκου των ΗΠΑ έγιναν τόσο διαμπερή που το FBI μπορεί πλέον να παρακολουθεί από τις συνομιλίες σου στο τηλέφωνο, τα ποστ σου στο ίντερνετ, τις αγορές σου, μέχρι και τα βιβλία που δανείζεσαι από την βιβλιοθήκη. Το patriot act έγινε πραγματικότητα εξαιτίας της "δήθεν"(?) απειλής από τον Οσάμα.

Οπότε μην το παίρνετε τελείως αψήφιστα το παραπάνω, αν και δεν ξέρω πόσο βάση μπορεί να έχει.

Το ερώτημα παραμένει.

Πως και γιατί αποφάσισε η Γαλλία, η Χιλή, η Βρεταννία να δημοσιοποιήσουν κάποια πράγματα και μάλιστα την ίδια στιγμή;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 19:51:39  Εμφάνιση Προφίλ
ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ
ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΧΩΡΕΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΟΥΝ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΟΥΣ
ΕΝΩ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΕΞΩΗΛΙΑΚΟΥ
ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗ ΓΗ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΡΗ.
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΙΑ
ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ
ΜΟΝΟΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΙΣΩΣ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΙΑ Η ΕΠΑΦΗ
ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ.
ΜΠΟΡΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 01:52:35  Εμφάνιση Προφίλ
Αν περάσουν εξωγήινοι από την Γη, σύμφωνα με τις δικές μας ανθρώπινες αντιλήψεις έχουν μερικές επιλογές:
α) Να ρίξουν μια ματιά και να φύγουν. Το πολύ να σταματήσουν για "κατούρημα". Ανάγκη της περιέργειας.
β) Να "πάρουν" καναδυό από μας για πειραματόζωα. Ανάγκη της μάθησης.
β) Να μας καταστρέψουν, αν πιστεύουν ότι αξίζει τον κόπο (μάλλον για παρανοϊκούς εξωγήινους μιλάμε)! Ανάγκη της βίας.
γ) Να μας εκμεταλλευτούν χωρίς να πάρουμε είδηση. Που δεν ξέρουμε αν δεν γίνεται ήδη... Ανάγκη του συμφέροντος.

Σύμφωνα με τις δικές τους εξωγήινες αντιλήψεις μπορεί να έχουν μία επιλογή/ανάγκη ή χίλιες επιλογές/ανάγκες ή η λέξη επιλογή/ανάγκη να μην σημαίνει τίποτα γι'αυτούς.

Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 01:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Quiz

Τι είναι αυτό στην φωτογραφία? Το πάνω αριστερά εννοώ...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 05:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Κουίζ εδώ από την Όστρια, κουίζ και στο metal από την Γκρέτελ.

Πτεροδάκτυλος

Εκτός κι αν είναι το International Space Station....

Το βρήκα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 11:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Χαχαχα το βρήκες! Είναι όντως πτεροδάκτυλος...ε, ο διαστημικός σταθμός θέλω να πω!

Το τεστάκι της gretel o έλυσε κανείς; Μήπως έχουν κανένα κρυφό τατουάζ;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 18:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat
quote:
Αν περάσουν εξωγήινοι από την Γη, σύμφωνα με τις δικές μας ανθρώπινες αντιλήψεις έχουν μερικές επιλογές:
α) Να ρίξουν μια ματιά και να φύγουν. Το πολύ να σταματήσουν για "κατούρημα". Ανάγκη της περιέργειας.
β) Να "πάρουν" καναδυό από μας για πειραματόζωα. Ανάγκη της μάθησης.
β) Να μας καταστρέψουν, αν πιστεύουν ότι αξίζει τον κόπο (μάλλον για παρανοϊκούς εξωγήινους μιλάμε)! Ανάγκη της βίας.
γ) Να μας εκμεταλλευτούν χωρίς να πάρουμε είδηση. Που δεν ξέρουμε αν δεν γίνεται ήδη... Ανάγκη του συμφέροντος.

Την τελευταία περίπτωση δέν θα μπορούσα να την αποκλείσω
Άν τελικά μπορούσαν να καταφέρουν να σπάσουν όλα τα φράγματα και να μας επισκεφτούν θεωρούσα πιθανότερο να επέμβουν πάνω μας δίχως κάν να καταλάβουμε εμείς το παραμικρό γύρω απο την ύπαρξη τους καευθύνοντας ακόμα και τον εγκέφαλο ώστε να εμφανιζόμαστε απέναντι στους άλλους με μιά εξωφρενικά περίεργη συμπεριφορά.
Η συμπεριφορά πολλών ανθρώπων στην σημερινή κοινωνία ίσως θα μπορούσε να ήταν μιά σοβαρή ένδειξη γύρω απο αυτό


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkLord
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 21:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DarkLord
Τι θα γινοταν αν μαθαιναμε τελικα πως υπαρχουν εξωγηινοι πιο υπερανω οντα απο εμας με αναπτυγμενη τεχνολογια πως θα το επαιρνε ο κοσμος?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
raival
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 01:36:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τι θα γινοταν αν μαθαιναμε τελικα πως υπαρχουν εξωγηινοι πιο υπερανω οντα απο εμας με αναπτυγμενη τεχνολογια πως θα το επαιρνε ο κοσμος?


Υπάρχουν δεν υπάρχουν , τα προβλήματά μας όπως δείχνει μόνοι μας θα πρέπει να τα λύσουμε.
Απλά θα ενταθεί ίσως το ενδιαφέρων για επικοινωνία με κάτι εξωγήινο. Τότε ίσως ανακαλύψουμε ότι δεν μας χωρά η γή μας και πρέπει να την κάνουμε σιγά σιγά από εδώ με ελαφρά πηδηματάκια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 02:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Το τεστάκι της gretel o έλυσε κανείς; Μήπως έχουν κανένα κρυφό τατουάζ;

Το έλυσα εγώ....παίζανε σε μια συναυλία για τον συγχωρεμένο τον κιθαρίστα των Pantera.

Πάντως η φωτογραφία του διαστημικού σταθμού έχει ενδιαφέρον μιας και λόγω της κίνησης υποθέτω το σχήμα του έχει μια περίεργη θολούρα και φαίνεται σαν πουλί!

quote:
Τι θα γινοταν αν μαθαιναμε τελικα πως υπαρχουν εξωγηινοι πιο υπερανω οντα απο εμας με αναπτυγμενη τεχνολογια πως θα το επαιρνε ο κοσμος?

Αν έχω καταλάβει τον κόσμο που μας περιτριγυριζει και την νοοτροπία του νομίζω πως με την γνώση αυτή θα κατέρεαν πολλοί "μύθοι" και "αλήθειες" με αποτέλεσμα να
α)περνάγαμε σε ένα νέο εξελικτικό στάδιο (λιγότερο πιθανό)
β)περνάγαμε σε κοινωνικό και πολιτικό χάος (περισσότερο πιθανόν)

Ποιός έχει διαβάσει τους Επικυρίαρχους του Άρθουρ Κλάρκ; Εκτός από την Όστρια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 19:03:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Άν τελικά μπορούσαν να καταφέρουν να σπάσουν όλα τα φράγματα και να μας επισκεφτούν θεωρούσα πιθανότερο να επέμβουν πάνω μας δίχως κάν να καταλάβουμε εμείς το παραμικρό γύρω απο την ύπαρξη τους καευθύνοντας ακόμα και τον εγκέφαλο ώστε να εμφανιζόμαστε απέναντι στους άλλους με μιά εξωφρενικά περίεργη συμπεριφορά.
Η συμπεριφορά πολλών ανθρώπων στην σημερινή κοινωνία ίσως θα μπορούσε να ήταν μιά σοβαρή ένδειξη γύρω απο αυτό

ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΝ ΧΩΡΙΣ
ΝΑ ΕΠΕΜΒΑΙΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΑΠΟ ΖΩΑ.
ΠΧ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΕΝΑ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΕ ΧΙΜΠΑΤΖΗΔΕΣ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΕΠΑΙΡΝΕ ΠΛΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟΙ
ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΕΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΑΠΛΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΝ ΩΣΤΕ
ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ.

quote:
)περνάγαμε σε ένα νέο εξελικτικό στάδιο (λιγότερο πιθανό)
β)περνάγαμε σε κοινωνικό και πολιτικό χάος (περισσότερο πιθανόν)

ΕΠΕΙΔΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΜΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ
ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ ΣΙΓΟΥΡΑ
ΠΡΙΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΑΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΠΑΦΗ ΘΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 20:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
ΕΠΕΙΔΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΜΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ
ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ ΣΙΓΟΥΡΑ
ΠΡΙΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΑΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΠΑΦΗ ΘΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ.

Open Mind, έχεις δίκιο.

Aς πάρουμε την περίπτωση των αμερικανών. Τώρα, ως γνωστόν, οι αμερικανοί δεν είναι και οι εξυπνότεροι άνθρωποι του πλανήτη, είναι όμως και 300+ εκατομύρια.
Το 1938, ο Όρσον Ουέλλς μετέδωσε ραδιοφωνικά μια διασκευή του Πόλεμου των Κόσμων. Για όσους δεν το έχουν ακούσει (υπάρχει σαν mp3 στο ίντερνετ) ο Ουέλλς διασκεύασε το έργο έτσι ώστε να ακούγεται σαν να πρόκειται για μια αυθεντική εισβολή αρειανών, αφού διακόπτει συνεχώς το προγραμμα με "αυθεντικές" ανταποκρίσεις που μεταδίδουν πως ο στρατός προσπαθεί να σταματήσει την εισβολή, αποτυγχάνει, ο κόσμος τρέχει πανικόβλητος να κρυφτεί σε εκκλησίες και καταφύγια, και οι εξωγήινοι ετοιμάζονται να εισβάλουν στην Νέα Υόρκη.

Καθώς πολλοί δεν πρόλαβαν την εκπομπή από την αρχή, και άνοιξαν το ραδιόφωνο ακούγοντας τις "ανταποκρίσεις" ο πανικός που προεκλήθει στους ακροατές ήταν χωρίς προηγούμενο.

Σύμφωνα με στοιχεία, από τους 6 εκατομύρια που άκουσαν την εκπομπή, 1.7 την πίστεψαν και 1.2 στράφηκαν σε ενέργεις πανικού. Ο ίδιος ο Χίτλερ σχολίασε την αντίδραση των ακροατών ώς ένδειξη "της παρακμής και διάβρωσης του δημοκρατικού πολιτεύματος" (Όπα του!)

Υπάρχει και η υπόθεση πως το όλο εγχείρημα ήταν ένα ψυχολογικό πείραμα με σκοπό να μετρήσει την αντίδραση των πολιτών σε μια παρόμοια κατάσταση πολέμου.

Πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα από το 1938; Νομίζω όχι πολύ.


Edited by - A. Kircher on 10/05/2007 20:24:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy