ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 UFO no1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 15:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas
quote:
LordTomas, ΓΙΑ ΤΑ UUO ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΙ Η OSTRIA .


Το ξερω απλως οπως ειπα μια ερευνα δεν πρεπει να ειναι μονοπλευρη αλλα να εξεταζουμε ολες τις πτυχες.

quote:
Η περίπτωση Dogon δεν είναι Μύθος!
Παρόλο που διαφωνώ κάθετα με την κατάληξη που υποψιάζομαι ότι θέλει ο φίλος LordThomas.

Φυσικα δεν ειναι μυθος.
Φιλε μου εχεις κολλησει με το κειμενο μου το πρωτο που ελεγα για απατεωνες και δαιμονολατριες.
Μπα εδω δεν θελω να καταληξω πουθενα απλως οτι η εμφανιση των ΑΤΙΑ δεν ειναι ενα θεμα σημερινο αλλα απο αιωνες πριν μη αναφερω χιλιετιες.

quote:
Φώτα στην θάλασσα - ακόμα και ο Lovecraft τις είχε χαρακτηρίσει ως εκφράσεις του Γιόγκ Σοθώθ. Φυσικά φαινόμενα ή παρενέργεις των ανθρώπινων χαρακτηριστικών κατασκευών

O Χάουαρντ Φίλιπς Λάβκραφτ (Howard Phillips Lovecraft) (20 Αυγούστου 1890 – 15 Μαρτίου 1937) ήταν ένας Αμερικανός συγγραφέας φανταστικής λογοτεχνίας τρόμου, ήταν ίσως απο τους πρώτους που έδωσαν στις ιστορίες τους έναν τόνο επιστημονικής φαντασίας. Τα έργα του δεν έτυχαν ευρείας αναγνώρισης κατά την διάρκεια της ζωής του, αλλά το έργο του αποδείχτηκε σημαντικό και είχε μεγάλη επιρροή μεταξύ άλλων συγγραφέων και φίλων της φανταστικής λογοτεχνίας τρόμου.

Ελεος πρωτα με το Mystery τωρα εναν λογοτεχνη επιστημονικης φαντασιας.

quote:
ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΗΣ ονομάζεται ο άνθρωπος, ο οποίος ακούει φωνές ή μιλάει με ανθρώπους ή πλάσματα που δεν υπάρχουν. Κλασική περίπτωση για το ψυχιατρείο - φυσικά υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που πιστεύουν τους σχιζοφρενείς και τους ακολουθούν, συνήθως ως εκπροσώπους του θεού...

Νομιζω οτι αλλα γραφω αλλα καταλαβαινεις.
αυτην πρωτον δεν ειναι επιστημονικη αλλα γεννημα της φαντασιας σου.
Εσυ το ειπες να λεμε μονο επιστημονικα.
Λοιπον μονο και μονο επειδη το "θελησες"
ορισμος:
Σχιζοφρένεια είναι ο όρος που χρησιμοποιείται στην Ιατρική, για να περιγράψει μια ιδιαίτερα περίπλοκη και όχι καλά κατανοητή κατάσταση - την πιο χρόνια και αναπηρική από τις σοβαρές ψυχιατρικές διαταραχές. Η σχιζοφρένεια μπορεί να είναι στην πραγματικότητα μια ενιαία διαταραχή, ή μια ομάδα διαταραχών με διαφορετικές αιτιολογίες. Λόγω της πολυπλοκότητας της διαταραχής, λίγες μόνο από τις γενικεύσεις σχετικά μ' αυτή ισχύουν για όλους τους ανθρώπους που διαγιγνώσκονται ότι πάσχουν από σχιζοφρένεια.

Ευαγγελία Γεράση, Ιατρός, μεταπτυχιακός Κοινωνικής Ψυχιατρικής στο τμήμα Ψυχιατρικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Μιχάλης Γρηγόρης, Ψυχολόγος - Παιδαγωγός, κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος στη Κοινωνική Ψυχιατρική Παιδοψυχιατρική

Συνεχιζω, δεν ειπα οτι ακουνε φωνες,ουτε βλεπουν ατομα που δεν υπαρχουν και ουτε το παιζουν εκπροσωποι του Θεου,ας αφησουμε αυτη την καραμελα που μου εγιναν ολοι ψυχολογοι ξαφνικα.

Δεν γινεται να ειναι ψυχοπαθεις καποιος που μολις σε κοιταει διαβαζει τι σκεφτεσαι και σου το λεει με καθε λεπτομερεια,ουτε οταν βλεπεις ο ιδιος ενα ον να επικοινωνει χωρις να μιλαει με τους τρελους που ανεφερες και να βλεπεις και τα σκυλια να ουρλιαζουν μολις το μυρισαν και αλλα πολλα.

Και να συνεχισω εγω την ψυχολογια,προσεχε φιλε μου γιατι απο τις απαντησεις σου φαινεται οτι προσπαθεις απεγνωσμενα να αποδειξεις καθε απαντηση που δεν σου ταιριαζει οτι ειναι αναληθης ή οτι ειναι τρελος αυτος που την λεει.

quote:
Όσο για το θέμα της ψυχοπάθειας ΟΛΩΝ ΜΑΣ που ανέφερα είναι κάτι το οποίο είναι πραγματικότητα - ΔΥΣΤΗΧΩΣ για εμάς. Απλά δεν είμαστε επικύνδινοι για τους γύρω μας και έτσι μια και είμαστε μέσα στον μέσο όρο θεωρούμαστε αποδεκτοί από το κοινωνικό σύνολο.

Φιλε μου δεν ξερω για εσενα αλλα εγω δεν ανηκω στην ομαδα σου,ΔΥΣΤΗΧΩΣ για εσενα ΕΥΤΥΧΩΣ για εμενα.

quote:
Ποτέ δεν σου πέρασε από το μυαλό οτί μπορεί και εσύ να χρειάζεσαι να τους πιστέψεις και για αυτό δεν τους φέρνεις καμία αντίρρηση σε αυτά που λένε; Ίσως για αυτό στο τέλος γράφεις ότι εσύ τους πιστεύεις ανεξάρτητα το τι πιστεύουμε εμείς. Το τελευταίο χαρακτηρίζεται ως σύνδρομο έλειψης πατέρα (για να πιάσουμε και λίγο την ψυχολογία την οποία απορρίπτεις)...

Καποιες τετοιες απαντησεις ειναι που δειχνουν ποσο απεγνωσμενος εισαι.Δεν προσπαθησε να με πεισει κανεις για τιποτα απλα βλεπω οτι δεν ξεφευγουν αυτα που μου ειπαν ουτε απο τον χωρο τον επιστημονικο ουτε τον θρησκευτικο ουτε απο την γνωμη ανθρωπων που ασχολουνται σοβαρα με τον χωρο των ΑΤΙΑ,αν εσυ μπορεσεις να με πεισεις για το αντιθετο θα πιστεψω εσενα,δυσκολο ομως με τετοιες απεγνωσμενες απαντησεις με μοναδικο σκοπο να λασπωλογησεις καποιους.
Και δεν απορριπτω την ψυχολογια και δεν επιασες λιγο την ψυχολογια ελεος σε λαθος θεμα μαλλον εχεις βρεθει.
Εδω δεν βλεπω καμια παρατηρηση, μονο στις απαντησεις μου κανετε που ειναι και εντος στο μεγαλυτερο μερος.
Και τελευταιο και δεν ασχολουμαι αλλο επι του θεματος δεν εισαι αξιος να αναφερθεις στον δικο μου πατερα γιατι πολυ θα ηθελαν να ειχαν ενα ιδιο σαν τον δικο μου και δεν ειχα καθολου ελλειψη γιατι οποτε τον χρειαστηκα ηταν εκει.

Και να σε ρωτησω, εσυ δηλαδη σε τι πιστευεις και μας το παιζεις ο μικρος επιστημονας και τωρα τελευταια ψυχολογος;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 17:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Η αντιπαράθεση με το φίλο ΟΑΝΝΗΣΕΑ δεν οδηγεί πουθενά φίλε μου LordThomas.
Είναι γνωστό ότι η κριτική του πολλές φορές είναι κάπως... τι κάπως, τέλος πάντων σκληρή.
quote:
Μπα εδω δεν θελω να καταληξω πουθενα απλως οτι η εμφανιση των ΑΤΙΑ δεν ειναι ενα θεμα σημερινο αλλα απο αιωνες πριν μη αναφερω χιλιετιες.

Έως εδώ συμφωνούμε, το έχουμε ξαναπεί αυτό πολλές φορές. Το πρόβλημα, το δικό μου τουλάχιστον βρίσκεται ποιο κάτω.
quote:
Καποιες τετοιες απαντησεις ειναι που δειχνουν ποσο απεγνωσμενος εισαι.Δεν προσπαθησε να με πεισει κανεις για τιποτα απλα βλεπω οτι δεν ξεφευγουν αυτα που μου ειπαν ουτε απο τον χωρο τον επιστημονικο ουτε τον θρησκευτικο ουτε απο την γνωμη ανθρωπων που ασχολουνται σοβαρα με τον χωρο των ΑΤΙΑ,αν εσυ μπορεσεις να με πεισεις για το αντιθετο θα πιστεψω εσενα,δυσκολο ομως με τετοιες απεγνωσμενες απαντησεις με μοναδικο σκοπο να λασπωλογησεις καποιους.
Και δεν απορριπτω την ψυχολογια και δεν επιασες λιγο την ψυχολογια ελεος σε λαθος θεμα μαλλον εχεις βρεθει.
Εδω δεν βλεπω καμια παρατηρηση, μονο στις απαντησεις μου κανετε που ειναι και εντος στο μεγαλυτερο μερος.

Λοιπών θα ξεκινήσω από το τέλος λέγοντας, ότι σε εμένα τουλάχιστον είναι γνωστό, ότι ο φίλος ΟΑΝΝΗΣΕΑ, όταν του τελειώνουν τα τεχνολογικά επιχειρήματα, συχνά καταλήγει σε αυτήν την ενότητα, και έτσι την έχω συνηθίσει
Το πρόβλημα μου φίλε μου βρίσκεται σε αυτούς που σου τα είπαν αυτά. ποιοι είναι; Τι ξέρουν; Γιατί δεν τους νοιάζει; αφού δεν τους νοιάζει γιατί στα λένε; Που τα ξέρουν αυτοί όλα αυτά; Και ποιος τους τα είπε;
Αυτή είναι η απορία μου, μπορείς να μου απαντήσεις;



Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Καλή χρονιά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 17:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
quote:
Το τελευταίο χαρακτηρίζεται ως σύνδρομο έλειψης πατέρα (για να πιάσουμε και λίγο την ψυχολογία την οποία απορρίπτεις)...

Πως μου ξέφυγε αυτό....
Φίλε ΟΑΝΝΗΣΕΑ έχεις ξεφύγει εντελώς, παντελώς, τι άλλο να πω...
Συζητάμε, δεν μοιράζουμε τίποτα. Γνώμη σου, γνώμη του.
Το λιγότερο που μπορείς να κάνεις, είναι να ζητήσεις ΣΥΓΝΩΜΗ για αυτή σου τη φράση...
Δεν αρμόζει σε ανθρώπους με τη μόρφωση που λες ότι έχεις.



Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Καλή χρονιά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 18:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Αντε βρε παιδιά, δεν είναι θέμα εδώ για να τσακωνόμαστε. Ο καθένας μπορεί να έχει την γνώμη του ή την οπτική του γωνία, αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να την κρίνουμε, μέσα στα πλαίσια της ευγένειας πάντα.

Για τους dogon, έχετε υπόψη σας πιστεύω, ότι ελέγχεται ο τρόπος της μελέτης τους από τους καθηγητές και κυρίως αμφισβητούνται οι ισχυρισμοί του Temple που έκανε γνωστή την όλη ιστορία.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 18:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
quote:
Ο καθένας μπορεί να έχει την γνώμη του ή την οπτική του γωνία, αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να την κρίνουμε, μέσα στα πλαίσια της ευγένειας πάντα.

Βεβαίως και έχει δικαίομα να πει τη γνώμη του, με ευγένια όμως όπως λες και εσύ φίλη μου, και όχι για να πείσουμε για τη δικιά μας άποψη να θάβουμε τον άλλο όπως συνηθίζουν κάποιοι...


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Καλή χρονιά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 20:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll
quote:
Τroll,
Κετζαλκοάτλ, τι σημαίνει στα νέα ελληνικά;
Δεύτερον, το γράφεις ως απλή αναφορά ή πιστεύειες ότι αυτά που λένε οι ιθαγενείς είναι αλήθεια; Αν ναι, πως μπορείς να εξηγήσεις την χρωμοσωμιακή ομοιότητα αυτών των ανθρώπων με εμάς και κυρίως με πλάσματα όπως οι Νεάτερνταλ και τα άλλα προτεύοντα;

Με το όνομα Κετζαλκοάτλ, που στη γλώσσα Ναχουάτλ σημαίνει "φίδι με φτερά", είναι γνωστή μια από τις κυρίαρχες θεότητες των πολιτισμών του Μεξικού και της Κεντρικής Αμερικής γενικότερα. Οι Μάγια τον αποκαλούν Κουκουλκάν.
O Κετζαλκοάτλ είναι ο θεός του ουρανού κι ο σοφός δημιουργός των νόμων. Συμμετείχε στη δημιουργία και την καταστροφή του κόσμου τις Τέσσερις πρώτες Εποχές, ενώ ήταν άρχοντας και δημιουργός της Πέμπτης Εποχής του κόσμου. Σύμφωνα με το μύθο, ο Κετζαλοκοάτλ πήγε στον κόσμο των Νεκρών και μάζεψε τα οστά των ανθρώπων από τις προηγούμενες εποχές του κόσμου. Χύνοντας το ίδιο του το αίμα πάνω από αυτά τα οστά, κατάφερε να δημιουργήσει τους ανθρώπους της νέας εποχής.
Θεωρείται γιος της θεάς Κοατλίκουε και δίδυμος αδερφός του Σολότλ. Ο Κετζαλκοάτλ έμαθε στους ανθρώπους τη γεωργία και τη χρήση του ημερολογίου, ενώ ταυτόχρονα είναι προστάτης των τεχνών. Είναι επίσης θεός του ανέμου, των υδάτων και της γονιμότητας.
Σύμφωνα με ένα μύθο, ο Κετζαλκοάτλ επέτρεψε στον εαυτό του να υποκύψει στις γητείες του Τεζκατλιπόκα, αλλά από τύψεις έπεσε σε μια μεγάλη πυρά. Μετά το θάνατό του, η καρδιά του έγινε ο Αυγερινός. Συχνά πάντως αναφέρεται στους μύθους είτε απεικονίζεται μαζί με τον Τεζκατλιπόκα, το θεό του σκότους, σαν αντίθετες θεότητες. Πάντοτε ο Τεζκατλιπόκα τον έστελνε μακριά, αλλά ο Κετζαλκοάτλ γύριζε κάποτε. Γι' αυτό το λόγο, ο βασιλιάς των Αζτέκων Μοντεζούμα Β΄ πείστηκε εύκολα από τον Ισπανό κατακτητή Χερνάν Κορτές ότι ήταν προσωποποίηση του θεού Κετζαλκοάτλ.
Σύμφωνα με τους μύθους των Αζτέκων και άλλων αρχαίων λαών της περιοχής του Μεξικού, οι θεοί δημιούργησαν και κατέστρεψαν τον κόσμο τέσσερις φορές. Κάθε κόσμος ήταν ένας Ήλιος και κάθε Ήλιος είχε το όνομα μιας από τις ημέρες του ιερού ημερολογίου, το οποίο ήταν γνωστό στην ευρύτερη περιοχή της Κεντρικής Αμερικής και σήμερα ονομάζεται Ημερολόγιο των Μάγια, αν και μπορεί να μην το εφηύραν οι ίδιοι.


Αυτό έχει πολύ πλάκα!!!

Ο πρώτος κόσμος ονομάστηκε ο Ήλιος του Ιαγουάρου κι όταν ο κόσμος καταστράφηκε οι άνθρωποι που υπήρχαν τότε καταβροχθίστηκαν από τους ιαγουάρους, τους οποίους οι Αζτέκοι θεωρούσαν προσωποποίηση του θεού Τεζκατλιπόκα

Ο δεύτερος κόσμος ονομάστηκε ο Ήλιος του Ανέμου κι όταν καταστράφηκε κι αυτός ο κόσμος από τεράστιους τυφώνες, όλοι οι άνθρωποι μεταμορφώθηκαν σε πιθήκους. Η καταστροφή αυτή προκλήθηκε από το θεό Κετζαλκοάτλ υπό τη μορφή του άρχοντα των ανέμων Εχεκάτλ.

Ο τρίτος κόσμος ονομάστηκε ο Ήλιος της Καταιγίδας. Καταστράφηκε όμως από μια πύρινη βροχή και τα μόνα πλάσματα που σώθηκαν ήταν τα πουλιά, γιατί μόνο εκείνα μπορούσαν να πετάξουν και να βρουν καταφύγιο. Την περίοδο αυτή τον κόσμο εξουσίαζε ο Τλάλοκ, ως θεός της βροχής και των αστραπών.

Ο τέταρτος κόσμος ονομάστηκε ο Ήλιος του Νερού και καταστράφηκε από ένα μεγάλο κατακλυσμό που κράτησε 52 χρόνια. Σώθηκαν μόνο ένας άνδρας και μια γυναίκα, οι οποίοι βρήκαν καταφύγιο σε μια γιγάντια κουφάλα ενός δέντρου. Δεν υπάκουσαν όμως στις εντολές του θεού Τεζκατλιπόκα κι εκείνος τους τιμώρησε, μεταμορφώνοντάς τους σε σκυλιά.

O Κετζαλκοάτλ δημιούργησε τον πέμπτο κόσμο με τη βοήθεια του δίδυμου αδερφού του, Σολότλ. ο Κετζαλκοάτλ κατάφερε να μαζέψει από τον Κάτω Κόσμο τα οστά των ανθρώπων των προηγούμενων εποχών και να τους δώσει ζωή χύνοντας πάνω τους το ίδιο του το αίμα. Ο τωρινός κόσμος αποτελεί τον πέμπτο ήλιο, που ονομάστηκε ο Ήλιος της Κίνησης, κι οι Αζτέκοι πίστευαν ότι θα καταστρεφόταν κάποια μέρα από μια σειρά από σεισμούς και κατακλυσμούς.

Σημασία του μύθου
Οι λαοί που δημιούργησαν το μύθο αυτό πίστευαν ότι ο κόσμος ήταν ασταθής και βρισκόταν συνεχώς υπό την απειλή του θανάτου και της καταστροφής, ενώ άλλες φορές τονίζεται η αναγκαιότητα της θυσίας των θεών. Χάρη στον Κετζαλκοάτλ, τα οστά των νεκρών στη Μικτλάν, τη Χώρα των Νεκρών, έδωσαν ζωή στους ανθρώπους της πέμπτης εποχής. Με τον ίδιο τρόπο δημιουργήθηκαν ο ήλιος και το φεγγάρι.
Ο πρωταρχικός μύθος για τον ήλιο και τη σελήνη θέλει τους θεούς μαζεμένους μες στο σκοτάδι της Τεοτιχουάκαν, γύρω από μια τεράστια φωτιά. Δυο από αυτούς, ο ματαιόδοξος Τεκιζτεκάτλ κι ο μικρότερος και γεμάτος πληγές Ναναχουατζίν ρίχτηκαν μες στις φλόγες κι έτσι ο πρώτος έγινε το φεγγάρι κι ο δεύτερος ο ήλιος. Έπειτα, ο ήλιος αρνήθηκε να βαδίσει την πορεία του κι έτσι οι υπόλοιποι θεοί πρόσφεραν το ίδιο τους το αίμα για να τον κατευνάσουν. Πολύ αργότερα, στο μύθο αυτό οι λαοί άλλαξαν τους πρωταγωνιστές: τη θέση του Ναναχουατζίν ήρθε να πάρει ο θεός των Αζτέκων Χουϊτζιλοπότστλι, θεός του ήλιου και του πολέμου, ενώ η αδερφή του, Κογιολξαχκούι, πήρε τη θέση της Σελήνης.

Φίλε ΟΑΝΝΗΣΕΑ πιστεύω τα πάντα και τίποτα.

Ολα τα παραπάνω τα παραθέτω ως απλή αναφορά γιατί και μόνο το γεγονός της ομοιότητας στοιχείων διαφορετικών θρησκειών και μύθων σε διαφορετικές γεωγραφικές περιοχές όσον αφορά επισκέψεις ‘τρίτων’ αξίζει να εξεταστεί.
Αν σε αυτά προσθέσουμε και το άλυτο μυστήριο της κατασκευής και της χρήσης των πυραμίδων σε Αμερική, Αίγυπτο, Ελλάδα μπορούμε ίσως να βρούμε πολλά κοινά με τις σημερινές θεάσεις ΑΤΙΑ.
Τι λες για τις διάφορες απεικονίσεις αστροναυτών με κάσκες σαν σκάφανδρα που χάραζαν οι Νεάρτενταλ στους βράχους απο την Ιταλία μέχρι την Αυστραλία και την Αμερική;
Ασε τα αγαλματίδια που έχουν βρεθεί μέχρι τώρα. Σύμπτωση;

Αν πίστευα κάτι, θα έπρεπε να είχα αποδείξεις αλλά δυστυχώς μέχρι σήμερα στο μοναδικό λογικό συμπέρασμα που μπορώ να καταλήξω, και πάλι όχι απόλυτα, είναι ότι μάλλον όλα τα ΑΤΙΑ είναι γήινα. Η τεχνολογία απο τότε που ο Τέσλα υποστήριζε οτι εχει καταλήξει στο όχημα που θα πετά μέσω της αντίδρασης, (τα λεγόμενα πιατάκια του Τέσλα),έχει προχωρήσει πολύ.

Και αν σήμερα η στο μέλλον μάθουμε ότι υπάρχει τέτοια τεχνολογία τι θα γίνει αλήθεια;

Και βέβαια αν σήμερα έχουμε φτάσει σε τέτοιο επίπεδο τεχνολογικά, τι εμπόδιζε τους προγόνους μας να είχαν παρόμοια γνώση;

Αν μιλήσω με κοντό πράσινο ή μπλέ εξωγήινο πλάσμα και δεν είναι στρουμφάκι τότε θα πειστώ ότι υπάρχουν εξωγήινοι.

Μέχρι τότε το ψάχνω, αναρωτιέμαι, συζητώ, ΑΛΛΑ φίλε Οαννησέα δεν καταλήγω...


ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 20:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Πρώτον,
ΔΕΝ βάζω κάτι τυχαία μέσα στις απαντήσεις μου.
Ο Lovecraft ήταν από τους πρώτους που πρότεινε μία άλλη μορφή στην εξωγήινη ζωή και όχι τις γελοιότητες που μέχρι τότε είχαν κατακλήσει την αμερικανική σκέψη και συνεχίζουν να μας τυρρανούν εώς σήμερα. Χρησιμοποίησε δε (όπως και ο Ντέρλεθ) για τον σκοπό αυτό όχι μόνο γεγονότα τα οποία μελέτησε και φιλτράρησε ως προς την εφαρμογή των ιδεών του αλλά και σκέψεις, που οι του χώρου, είχαν πράξει πιο πριν από αυτόν και ουσιαστικά τις ομογενοποίησε.
Είναι όμως αλήθεια ότι τις περισσότερες φορές ΚΑΠΟΙΟΣ πέρνει ένα γεγονός και το μετατρέπει (ή το εκτρέπει) όπως ακριβώς θέλει - κατά τις πεποιθήσεις του. Πόσο λογικό είναι λοιπόν να πέρνουμε μία φράση, μία σκέψη ή μία θέση που κάποιος εξέφρασε και να την κάνουμε δική μας, εάν πρώτα δεν μπορούμε να την ελένξουμε ή να ελένξουμε τον εκφραστή της;

Δεύτερον ούτε το θέμα της ψυχολογίας το έθεσα τυχαία.
Πόσο σίγουροι είμαστε ότι τα όσα ακούμε, μας λένε και εκφράζουνε κάποιοι είναι αντικειμενικά;
Μπορούμε να είμαστε αντικειμενικοί με κάποιον που είδε ένα ΑΤΙΑ και δεν τον γνωρίζουμε καθόλου ή με κάποιον που μας "εφοδιάζει" με πληροφορίες περίεργες για το ανθρώπινο είδος;
Παράδειγμα: Πριν από λίγες εβδομάδες ένα φίλος πήγε σε γνωστούς του επίσκεψη, αυτοί του είπαν ότι στην ίδια πολυκατοικία κάθετε μία φοβερή χαρτορίχτρα. Ο φίλος μου δεν πιστεύει σε αυτά. Συμφώνησε να την δει αλλά με τον όρο οι γνωστοί του να μην μιλήσουν και η "αναζήτηση" να γίνει για τα ερωτικά του φίλου μου. Η χαρτορίχτρα άρχισε "θα γνωρίσεις μία κοπέλλα" - τι κοπέλα χρυσό μου, ένα νταβρατισμένο παιδί έχω γνωρίσει και θέλω να ξέρω εάν μου κάτσει. Ο πανικός της χαρτορίχτρας απεριγραπτος και φυσικά τα "γεγονότα" αλλάξανε πλεύση. Ναι ο φίλος μου είναι ετερόφιλος αλλά σιχένεται τους απατεώνες.

Εκεί που άλλοι βλέπουν θαύματα, άλλοι βλέπουν απατεώνες.
Και ο Krios to έθεσε πολύ ωραία.
Και εγώ συνεπικουρώ με την ψυχολογία. Πόσο λογικό είναι να έχει κάποιος ΤΟΣΗ δύναμη και να ΜΗΝ την χρησιμοποιεί για προσωπικό όφελος; Και κυρίως γιατί να την επιδεικνύει εάν δεν έχει θέλει να κερδίσει κάτι από αυτό;
ΟΙ ΓΗΙΝΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΑΤΟΥΝ ΑΥΤΟ, ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΙ "ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ" ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ. ΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ.
Λυπάμαι αλλά ψυχολογικά δεν είναι λογικό. Απατεώνες ολκής μου φαίνονται και θα ήθελα μετά χαράς να τους γνωρίσω και να τους κεράσω μία ΣΟΥΜΑΔΑ.

Τώρα για πες μου krios, γιατί θα πρέπει να ζητήσω συγγνώμη;
Έχεις διαβάσει ψυχολογία ώστε να ανολίξουμε ένα άλλο τόπικ και να συζητήσουμε εκεί για τα ψυχολογικά προβλήματα του κάθε ενός;
Βλέπεις είναι ένας τομέας στην αναζήτηση της εξωγήινης ζωής που ΚΑΝΕΝΑΣ γελοιολόγος (κοινός ουφολόγος) δεν πιάνει γιατί πονά. Τον έπιασα αυτό τον τομέα πριν από 10 χρόνια όταν άρχισα να ερευνώ πιο βαθιά την εξωγήινη ζωή. Το ξέρετε ότι υπάρχει και ειδικός κλάδος, αυτός της εξωψυχολογίας για να αναλύσει την ψυχολογία των διαφόρων εξωγήινων πλασμάτων;
Εκεί είδα για πρώτη φορά τα σφάλαματα που κάνουν ΟΛΟΙ οι γελοιολόγοι και φυσικά και την ανθρώπινη ψυχολογική πλευρά.
Ντρέπεστε για τα ψυχολογικά σας προβλήματα; Για αυτά που σας διαμορφώνουν τον χαρακτήρα; Για τους ανθρώπους που είναι γύρω σας και τους θεωρείτε φυσιολογικούς επειδή ΔΕΝ είναι στο ψυχιατρείο;
Ένας νευρικός άνθρωπος είναι ψυχοπαθής.
Ένας μέθυσος είναι ψυχοπαθής.
Ένας νωχελικός είναι ψυχοπαθής.
Ένας άνθρωπος που φοβάται την πτήση με αεροσκάφη είναι ψυχποπαθής.
Ένας άνθρωπος με υψοφοβία είναι ψυχοπαθής.
Ένας εργασιομανής είναι ψυχοπαθής.
Θέλετε να συνεχίσω για μερικές χιλιάδες ακόμα περιπτώσεις;
ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, ΕΙΤΕ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ.
Και μπορεί krios να μην είμαι ψυχολόγος αλλά έχω την ικανότητα μέσα από τα γραπτά ή τον τρόπο συμπεριφοράς κάποιου να πλησιάζω και αυτό το κάνω εδώ και καιρό. Εκφράσεις του τύπου "άμα θέλετε το πιστεύεται, εγώ το πιστεύω" είναι έκφραση ΑΠΟΛΥΤΗΣ πίστης προς τα λεγόμενα κάποιου - και αυτή η προσκόλληση δείχνει έλλειψη προτύπου και η έλλειψη προτύπου...
Είναι πολύ εύκολο να ρίξω ένα λίμα στο google και να δω τι σημαίνει. Το ζητούμενο είναι μπορεί κάποιος να καταλάβει τις εκφράσεις του λίματος;

ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΜΑΣ:
ΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΤΙΑ; ΠΟΙΕΣ ΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΟΥΝ ΜΕ ΙΔΕΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟΜ ΧΩΡΟ; ΠΟΙΕΣ ΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ;
ΤΕΛΟΣ ΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΡΦΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΕΚΦΡΆΣΕΙΣ ΤΗΣ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2007, 11:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Και κυρίως γιατί να την επιδεικνύει εάν δεν θέλει να κερδίσει κάτι από αυτό;

Εδώ είμαστε. Νομίζω ότι σε όλους σχεδόν υπάρχει η ψυχολογική ανάγκη να ξεχωρίζουμε αλλά ταυτόχρονα χρειαζόμαστε ένα περιβάλλον που να αναγνωρίζει αυτή την ιδιαιτερότητά μας.

Να διευκρινίσω όμως κάτι άλλο. Δεν θεωρώ όλους τους παραπάνω που αναφέρει ο OANNHSEA ως ψυχοπαθείς. Θα έλεγα ότι είναι πολύ βαριά κουβέντα. Ψυχολογικές διαταραχές, φοβίες κλπ έχουμε όλοι, αλλά οι περισσότερες απέχουν πολύ από το να χαρακτηριστούν ψυχοπάθειες.


Πάντως προσπαθήστε να μείνετε μέσα στο θέμα.
Τα παιδιά στο αμερικάνικο φόρουμ που μπαίνω, έβαλαν ένα βίντεο που διέρρευσε μέσα από κάποιον τηλεοπτικό σταθμό του Σικάγο. Βασικά -για όσους γνωρίζουν πως γίνονται οι ειδήσεις- ο καλεσμένος, δημοσιογράφος της Chicago Tribune (που έβγαλε αρχικά το θέμα)- ενημερώνει τον παρουσιαστή των ειδήσεων του καναλιού για τις τελευταίες εξελίξεις, λίγο πριν βγουν στον αέρα. Αυτή είναι μία "off record" συνομιλία, η οποία όμως καταγράφηκε από τις καμέρες και διέρρευσε λίγο μετά.

http://www.liveleak.com/view?i=931b077325


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 14/01/2007 11:50:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2007, 11:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Φίλε ΟΑΝΝΗΣΕΑ, στα περισσότερα έχεις δίκιο, το έχουμε πει αυτό, όχι όμως σε όλα, για να μην παρεξηγούμαστε. Κατά τη δική μου γνώμη μπορείς να πείσεις και να εκ φέρεις την άποψη σου ποιο ευγενικά, εκεί είναι η ένσταση μου. Πρέπει να δεχτείς ότι όλοι δεν σκέφτονται όπως εσύ.
Και πρέπει επίσης να δεχτείς ότι το θέμα της ψυχολογίας δεν είναι το καλύτερο ατού σου για να υποστηρίξεις τις απόψεις σου. Και τέλος πάντων εδώ δεν μιλάμε περί ψυχολογίας. Όπως και να χει, η συγκεκριμένη φράση σου, είναι ντροπή για όλους μας, ξαναδιάβασε τη έγραψες, και επιτέλους κατάλαβε ότι έκανες λάθος, όλοι κάνουμε. Και μια συγνώμη δεν είναι ντροπή, ούτε αναιρεί τις απόψεις σου. Ευχαριστώ....


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Καλή χρονιά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2007, 12:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Krios,
Πιστεύεις ότι υπερέβαλα;
Δεν είναι τα πάντα όπως τα βλέπεις.
Όντως η ψυχολογία δεν είναι από τα δυνατότερα σημεία μου.
ΌΜΩΣ:
Πρώτον έχω συγκρατήσει μερικά στοιχεία τα οποία χρησιμοποιώ συνέχεια και ένα από αυτά είναι η τάση των ατόμων να βγάζουν τα βαθύτερα πιστεύω τους όταν τους φορτίζεις. Μπορούμε να καθόμαστε να γράφουμε για ώρες χωρίς να ξέρουμε τι πραγματικά πιστεύει ο συνομιλητής μας, με μία μικρή όμως φόρτιση τα φανερώνει... Και αυτή η φόρτιση είναι εύκολη από μέρους μου μια και ξέρω κάποια λίγα από ψυχολογία και τις εκφράσεις της.
Δεύτερον βαρέθηκα να σας δίνω παραδείγματα και μου γράφετε ότι δεν έχουν σχέση - ειδικότερα στο θέμα της εξωψυχολογίας. Ειδού λοιπόν το καλύτερο παράδειγμα για να καταλάβετε επιτέλους (ελπίζω δηλαδή) την πραγματική υφή του προβλήματος στο θέμα ΑΤΙΑ. Τσαντίζεστε όταν γράφω ότι ΟΛΟΙ ΜΑΣ έχουμε ψυχολογικά προβλήματα που διαμορφόνουν τον χαρακτήρα μας και όχι μόνο αυτό ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΤΕ. Πιστεύετε ότι οι ψυχοπαθείς είναι κάποιοι άνθρωποι κλεισμένοι σε καταστήματα του τύπου Δαφνί.
Δηλαδή από μία μεριά είσαστε έτοιμοι να αποδεχτείτε ότι οι εξωγήινοι μας επισκέπτονται, μας μιλάνε, σε μερικές περπτώσεις κάνουν έρωτα μαζί μας, μας κατευθήνουν ΑΛΛΑ, ΑΛΛΛ, δεν είσαστε σε θέση να δεχτείτε ότι ΟΛΗ η προσωπικότητα μας είναι αποτέλεσμα των ψυχολογικών προβλημάτων που μας διέπουν. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ, ΑΠΙΘΑΝΟ!!! Οι εξωγήινοι είναι εκεί, μακριά, άγνωστοι και απόμακροι αλλά το δεχόμαστε. Η προσωπικότητα μας είναι εδώ, την κουβαλάμε μαζί μας ΑΛΛΑ δεν το αποδεχόμαστε. Όχι μόνο αυτό αλλά προσδίδουμε σε ένα άλλο ον το οποίο ΔΕΝ ξέρουμε τον γήινο ψυχικό κόσμο και τις γήινες ψυχικές εκφράσεις!!! ΔΕΝ μπορούμε να αποδεχτούμε τα δικά μας (γνωστά) ψυχολογικά προβλήματα, ΑΛΛΑ είμαστε έτοιμοι να υποδεχτούμε ένα ον με άγνωστα ψυχολογικά προβλήματα και άγνωστες αντιδράσεις. Όχι μόνο αυτό αλλά τοποθετούμε σε αυτό το άγνωστο είδος ΓΗΙΝΕΣ ψυχοαντιδράσεις, όπως η συμπόνοια και η μετάδοση της γνώσεις, για να μην αναφέρω και τις θεωρίες ότι αυτοί έβαλαν το χεράκι τους στην εξέλιξη μας...
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ, ΑΠΙΘΑΝΟ!!!

Lordtomas,
Πεθαίνω να γνωρίσω αυτά τα άτομα που αναφέρεις και να τους κεράσω μία ΣΟΥΜΑΔΑ. Φυσικά μαζί μου θα είναι και κάποιοι ουδέτεροι από το φόρουμ αυτό, για να γίνει πιο αντικειμενική η συνάντηση...

Ostria,
Έχεις μήπως κάποιες παραπάνω πληροφορίες για αυτό το συμβάν με το βιντέακι που παρέθεσες; Η φωτογραφία είναι αυτή που δείχνει στην αρχή, ή είναι τυπική; Παρατήρησες που είπε για την οπή που άνοιξε στα σύννεφα; Εά το σκάφος κινούνταν με ιοντική υπερυψηλή τάση τότε αυτό είναι δυνατό. Θυμάσαι στο λύκειο τις ασκήσεις του τύπου "πάνω σε μία σαπουνόφουσκα εφαρμόζουμε τάση". Τα υπερυψηλής τάσης φορτισμένα ιόντα μεταδόθηκαν στα σύννεφα και δημιούργησαν ουσιαστικά ένα κλοβό Φαραντέι ο οποίος άρχισε να εξαφανίζεται όταν άρχεσε να πέφτει η τάση. Βέβαια σε αυτή την περίπτωση θα είχαμε και την έναρξη λειτουργίας συσκευών μόνο από την διέγερση από τα ιόντα. Ίσως το ύψος που πετούσε (1500 πόδια) και ίσως το ότι έβαλε σε λειτουργία τον κύριο κινητήρα μόνο όταν έφυγε εξαφανίζουν το πρόβλημα... Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2007, 15:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
quote:
Πιστεύεις ότι υπερέβαλα;

Ναι φίλε ΟΑΝΝΗΣΕΑ ΝΑΙ... Υπερέβαλες & Έσφαλες...
Τώρα αν δεν είναι στον τύπο σου να μπορείς να κατανοήσεις το σφάλμα σου... απλά ξέχνα το.



Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Καλή χρονιά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2007, 21:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Για δείτε αυτό το άρθρο:

http://www.newscientist.com/article/mg19325863.500-lightning-balls-created-in-the-lab.htm

Κrios,
Να υπερέβαλα δεν το νομίζω. Άλλωστε δεν μιλάμε για πορτοκάλια ή για μήλα σε αυτό το τόπικ - μιλάμε για κάτι τεράστιο...
Να έσφαλα όμως προσπαθώντας με ένα σοκ να σας δώσω να καταλάβεται την πραγματική σημασία της ψυχολογίας στην μελέτη των ΑΤΙΑ, τόσο από ανθρώπινη όσο και από εξωγήινη πλευρά; Θεωρείς την χρησιμοποίηση της μεθόδου του σοκ σφάλμα; Άλλωστε δεν έβγαλα από μέσα τον εαυτό μου ή κάποιον από εσάς. Μήπως το σοκ ήταν ότι είπα την αλήθεια για κάτι το οποίο κοιτάτε αλλού όταν συμβαίνει; Πόσοι είναι αυτοί που φαίνονται υγιείς και μία ωραία μέρα σκοτώνουν ή αυτοκτονούν από "ψυχολογικά προβλήματα"; Στην καλύτερη δε περίπτωση χάνουν όλη την περιουσία τους στα τυχερά παιχνίδια και υποφέρουν όλοι οι γύρω τους...
Να έσφαλα γιατί είπα την αλήθεια λοιπόν και κυρίως γιατί έκανα μία διάγνωση;
Ναι λοιπόν, ήταν λάθος μου να κάνω μία δημόσια διάγνωση και να σφετεριστώ την ειδικότητα του ψυχιάτρου.
Όμως δεν ήταν λάθος μου να χρησιμοποιήσω τις λιγοστές μου γνώσεις στην ψυχολογία και την μέθοδο του σοκ, για να σας δείξω ένα άλλο δρόμο στην σκέψη σας και στην συζήτηση μας. Πες μου την αλήθεια, σου είχε περάσει ποτέ από το μυαλό αυτή η πλευρά της έρευνας για τα ΑΤΙΑ;

Α, κάτι άσχετο. Krios, Κύπρο δεν είπες ότι είσαι; Κατεβαίνει κάτω μία ομάδα για δουλειές και ίσως να είμαι και εγώ μέσα. Σε ποιά πόλη είσαι για να συναντηθούμε εάν θες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2007, 22:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas
quote:
Πόσο λογικό είναι να έχει κάποιος ΤΟΣΗ δύναμη και να ΜΗΝ την χρησιμοποιεί για προσωπικό όφελος; Και κυρίως γιατί να την επιδεικνύει εάν δεν έχει θέλει να κερδίσει κάτι από αυτό;
ΟΙ ΓΗΙΝΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΑΤΟΥΝ ΑΥΤΟ, ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΙ "ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ" ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ. ΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ.
Λυπάμαι αλλά ψυχολογικά δεν είναι λογικό. Απατεώνες ολκής μου φαίνονται και θα ήθελα μετά χαράς να τους γνωρίσω και να τους κεράσω μία ΣΟΥΜΑΔΑ.

Ψυχολογικα δεν ειναι σωστο για εσενα που εισαι ενας ποταπος ψυχοπαθης οπως μας ειπες αλλα για καποιους αλλους εχει μεγαλη ουσια να μην χρησιμοποιουν καποια ιδιαιτερη δυναμη για κακο ή για να εντυπωσιασουν τον καθε τυχοντα και καθυστερημενο που εχει ψυχωση.
Και ο Χριστος οταν ηρθε στην γη ειχε δυναμη Θεου αλλα δεν γυριζε τις γειτονιες και να κανει θαυματα και να ανασταινει οποιον πεθαινε,ελεος.
Με τετοιο σκεπτικο και θελεις να πλησιασεις και να ερθεις σε επαφη με καποιο εξωγηινο ον,αει καλα τρεις λαλουν και δυο χορευουν.
Δεν εχεις μαθει τι σημαινει μετριοφροσυνη και σωστη κριση.
Εισαι καταδικασμενος φιλε μου ακομα και στην απλη ζωη σου.
Επειτα χρειαζεται ενεργεια που αντλειτε απο μεσα σου για να παρουσιασεις καποια ξεχωριστη ικανοτητα αν γυριζαν τους δρομους και εκαναν φιγουρα θα ειχαν λιωσει απο την απωλεια ενεργειας.
Αλλα τι καθομαι και ασχολουμαι με ασχετο ανθρωπο.
Για να γνωρισεις απο κοντα ουτε για πλακα εσυ δεν στεκεις καλα εδω μεσα οχι απο κοντα, την σουμαδα πιες την εσυ στην κερναω εγω.
αρε κατι φρουτα που κυκλοφορουν στον κοσμο.
Λοιπον τελος απο την μερια δεν ασχολουμαι και δεν πεφτω τοσο χαμηλα.
Το μονο που θελω να πω ειναι ενα συγνωμη απο την συντακτρια του θεματος Ostria που γεμισα το θεμα της με αηδιες και απο τα ενεργα μελη Krios,Troll και ολους τους υπολοιπους ενα λυπαμαι που αναγκαστηκατε να διαβασετε αυτα τα αισχη και σε εσενα φιλε μου OANNHSEA χωρις κακια και ειρωνια απλως μια συμβουλη,αλλαξε μυαλα γιατι μπροστα σου υπαρχει μονο κατηφορα.
Ο ανθρωπος ξεχωριζει απο τα ζωα για την λογικη και το μετρο του,τα ζωα επιδεικνυουν συνεχεια την δυναμη τους για επιβιωσουν.
Τα επομενα θεματα θα ειναι μονο επι του θεματος περιεχομενο.
Και παλι συγνωμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eλλάνια
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 00:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eλλάνια
Την καλησπέρα μου σε όλους σας.
Θα ήθελα να κάνω μια αναφορά για τα UFO ή αλλιώς ΑΤΙΑ από την αρχή της ιστορίας του ανθρώπου εώς και τις μέρες μας που έχω βρει κατα καιρούς από διάφορους ιστορικούς.
25.000 π.χ. Ο Δίας πάνω σ' ένα σύννεφο έφθασε στο όρος Ίδη της Κρήτης.
17.500 π.χ. Ο Ηρόδοτος αναφέρει για τους θεούς που ήρθαν από τον Ουρανό.
11.500 π.χ. Οι Αιγύπτιοι αφηγούνται ότι ο Όσιρις κατέβηκε από τον Ουρανό πάνω σε μια φωτεινή ασπίδα.
3.500 π.χ. Επίσης οι Αιγύπτιοι αφηγούνται τα ίδια για τον θεό Θωβ.
2.400 π.χ. Το κινέζικο Σαν-Χάι-Τζιγκ μιλάει γι' αυτούς που κατέβηκαν από τον ουρανό.
2.346 π.χ. Το κινέζικο Χαούι-Ναν-Τσου μιλάει για δέκα ήλιους που φάνηκαν στον ουρανό.
2.300 π.χ. Το γιαπωνέζικο Σέι-Το-Κι μιλάει για τον θεό που κατέβηκε από τον ουρανό με τον ασημένιο δράκο και βασίλεψε χίλια χρόνια.
1.500 π.χ. Οι Αιγύπτιοι αφηγούνται ότι ο Φαραώ Θούθμωση Γ, έβλεπε φωτεινές ασπίδες στον ουρανό και τροχούς από φωτιά που πλανιόταν πάνω από τα ανάκτορα και τρόμαξε.
780 π.χ. Μια μπρούτζινη πλάκα σαν ασπίδα έπεσε από τον ουρανό στην Ρώμη που για πολλά χρόνια λατρευόταν σαν ιερή.
508 π.χ. Η πόλη Μπολσένα της Ιταλίας καταστράφηκε από τους θεούς που την χτυπούσαν συνεχώς με κεραυνούς.
490 π.χ. Οι Έλληνες διηγούνται ότι ο Ηρακλής, η Αθηνά και ο Θησέας, πολεμούσαν μαζί τους με τις χρυσές ασπίδες στην μάχη του Μαραθώνα.
480 π.χ. Στην Ναυμαχία της Σαλαμίνας είχαμε τη διαφωνία των στρατηγών Ευρυβιάδη και Θεμιστοκλή για τον τόπο διεξαγωγής της Ναυμαχίας. Ο Θεμιστοκλής διάλεξε την περιοχή της Σαλαμίνας για να μπορούν οι Θεοί και οι ιερείς να βοηθήσουν.
Στο βιβλίο "Θεμιστοκλής XV" ο Πλούταρχος αναφέρει, ότι στην ναυμαχία της Σαλαμίνας ένα σύννεφο σκέπασε τους Έλληνες και μετά έγινε φως και χάθηκε. Παράξενες φωτολάμψεις από την Αίγινα, σαν ουράνιες μορφές, άπλωναν τα χέρια τους και προστάτευαν τα ελληνικά πλοία, ενώ από το Θρειάσιο πεδίο, κάμπο της Ελευσίνας, σηκώνονταν φωτιές με κρότο και έπεφταν πάνω στα περσικά πλοία και τα έκαιγαν.
480 π.χ. Οι Πέρσες έφευγαν πανικόβλητοι όταν αντιμετώπισαν την οργή του Θεού Απόλλωνα στους Δελφούς, που φανερώθηκε με την μορφή κεραυνών και βροντών.
460 π.χ. Ο Ίππαρχος περιγράφει ένα ΑΤΙΑ που είδε πάνω από την Αθήνα.
394 π.χ. Η ουράνια ασπίδα βρισκόταν πάνω από την Κνίδο και οι Σπαρτιάτες νίκησαν.
και έπεται συνέχεια.........................
Καλή σας νύχτα προς το παρόν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 04:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
Τι λες για τις διάφορες απεικονίσεις αστροναυτών με κάσκες σαν σκάφανδρα που χάραζαν οι Νεάρτενταλ στους βράχους απο την Ιταλία μέχρι την Αυστραλία και την Αμερική;
Ασε τα αγαλματίδια που έχουν βρεθεί μέχρι τώρα. Σύμπτωση;

Φίλε Troll ανθρωποι Νεάντερνταλ νομίζω πως δεν έχουν βρεθεί στην Αυστραλία ουτε στην Αμερική. Τουλάχιστον έτσι διαβάζω στα παρακάτω.

http://en.wikipedia.org/wiki/Neanderthal

The Neanderthal (Homo neanderthalensis) or Neandertal was a species of the Homo genus that inhabited Europe and parts of western Asia.

http://www.physics4u.gr/articles/2005/originofhuman4.html

Πιστεύεται ότι ο Άνθρωπος του Νεάντερταλ και ο Σύγχρονος ζούσαν παράλληλα για κάποιο διάστημα, αλλά ανταγωνιστικά. Δεν είχε εξαπλωθεί σε πολλά μέρη δείγμα της μη προσαρμοστικότητας του και της μικρής διάρκειας ύπαρξης του. Βρέθηκαν δείγματα στην Ν. και Κ. Ευρώπη και στην Κ. Ασία (Ουζμπεκιστάν), όπως και στη ΝΔ Ασία. Δεν έχουν βρεθεί απολιθώματα στην Αφρική, Αμερική και Ανατολική Ασία.

Γι'αυτές τις κάσκες από σκάφανδρα που ζωγράφιζαν που μπορώ να δω μερικές φωτογραφίες?

quote:
Την καλησπέρα μου σε όλους σας.
Θα ήθελα να κάνω μια αναφορά για τα UFO ή αλλιώς ΑΤΙΑ από την αρχή της ιστορίας του ανθρώπου εώς και τις μέρες μας που έχω βρει κατα καιρούς από διάφορους ιστορικούς.
25.000 π.χ. Ο Δίας πάνω σ' ένα σύννεφο έφθασε στο όρος Ίδη της Κρήτης.
17.500 π.χ. Ο Ηρόδοτος αναφέρει για τους θεούς που ήρθαν από τον Ουρανό.
11.500 π.χ. Οι Αιγύπτιοι αφηγούνται ότι ο Όσιρις κατέβηκε από τον Ουρανό πάνω σε μια φωτεινή ασπίδα.
3.500 π.χ. Επίσης οι Αιγύπτιοι αφηγούνται τα ίδια για τον θεό Θωβ.
2.400 π.χ. Το κινέζικο Σαν-Χάι-Τζιγκ μιλάει γι' αυτούς που κατέβηκαν από τον ουρανό.
2.346 π.χ. Το κινέζικο Χαούι-Ναν-Τσου μιλάει για δέκα ήλιους που φάνηκαν στον ουρανό.
2.300 π.χ. Το γιαπωνέζικο Σέι-Το-Κι μιλάει για τον θεό που κατέβηκε από τον ουρανό με τον ασημένιο δράκο και βασίλεψε χίλια χρόνια.
1.500 π.χ. Οι Αιγύπτιοι αφηγούνται ότι ο Φαραώ Θούθμωση Γ, έβλεπε φωτεινές ασπίδες στον ουρανό και τροχούς από φωτιά που πλανιόταν πάνω από τα ανάκτορα και τρόμαξε.
780 π.χ. Μια μπρούτζινη πλάκα σαν ασπίδα έπεσε από τον ουρανό στην Ρώμη που για πολλά χρόνια λατρευόταν σαν ιερή.
508 π.χ. Η πόλη Μπολσένα της Ιταλίας καταστράφηκε από τους θεούς που την χτυπούσαν συνεχώς με κεραυνούς.
490 π.χ. Οι Έλληνες διηγούνται ότι ο Ηρακλής, η Αθηνά και ο Θησέας, πολεμούσαν μαζί τους με τις χρυσές ασπίδες στην μάχη του Μαραθώνα.
480 π.χ. Στην Ναυμαχία της Σαλαμίνας είχαμε τη διαφωνία των στρατηγών Ευρυβιάδη και Θεμιστοκλή για τον τόπο διεξαγωγής της Ναυμαχίας. Ο Θεμιστοκλής διάλεξε την περιοχή της Σαλαμίνας για να μπορούν οι Θεοί και οι ιερείς να βοηθήσουν.
Στο βιβλίο "Θεμιστοκλής XV" ο Πλούταρχος αναφέρει, ότι στην ναυμαχία της Σαλαμίνας ένα σύννεφο σκέπασε τους Έλληνες και μετά έγινε φως και χάθηκε. Παράξενες φωτολάμψεις από την Αίγινα, σαν ουράνιες μορφές, άπλωναν τα χέρια τους και προστάτευαν τα ελληνικά πλοία, ενώ από το Θρειάσιο πεδίο, κάμπο της Ελευσίνας, σηκώνονταν φωτιές με κρότο και έπεφταν πάνω στα περσικά πλοία και τα έκαιγαν.
480 π.χ. Οι Πέρσες έφευγαν πανικόβλητοι όταν αντιμετώπισαν την οργή του Θεού Απόλλωνα στους Δελφούς, που φανερώθηκε με την μορφή κεραυνών και βροντών.
460 π.χ. Ο Ίππαρχος περιγράφει ένα ΑΤΙΑ που είδε πάνω από την Αθήνα.
394 π.χ. Η ουράνια ασπίδα βρισκόταν πάνω από την Κνίδο και οι Σπαρτιάτες νίκησαν.
και έπεται συνέχεια.........................

Φίλη Eλλάνια, πολλά από αυτά τα περιστατικά που αναφέρεις είτε αποτελούν μυθολογικές, φανταστικες εξιστορήσεις οι οποίες προσθτίθενται ακόμα και σε πραγματικά γεγονότα για να τα ωραιοποιήσουν, όπως μια ιστορική μάχη, είτε αποτελούν αυθαίρετες μαρτυρίες η αξιοπιστία των οποίων μπορεί κάλλιστα να αμφισβητηθεί.
Εδώ τα ίδια τα σύννεφα κάνουν "παιχνίδια" και μπορεί κανείς να διακρίνει από την Παναγία μέχρι και το στόμα ενός σκύλου

Θα πρέπει επίσης να λαμβάνεις υπόψη σου τις δεισιδαιμονίες των αρχαίων λαών οι οποίοι απέδιδαν στους θεούς πολλά φυσικά και κοινωνικά φαινόμενα. Ο ουρανός και γενικότερα τα ουράνια σώματα είναι λογικό να θεοποιούνται από τους αρχαίους προγόνους όλων των λαών απλά και μόνο λόγω του δέους που τους προκαλούσαν.

Γενικά το θέμα UFO δεν με γοητεύει και πολύ, ωστόσο, στο συγκεκριμένο τόπικ έχουν παρουσιαστεί μερικές εξαιρετικές απόψεις καθώς και ιστοσελίδες αναφερόμενες σε σκάφη γήινης τεχνολογίας που θα μπορούσαν να μπερδέψουν πολύ κόσμο.

Και δύο ενδιαφέροντα αρθράκια για κλείσιμο

http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=618

http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=108759

Ostria συγχαρητήρια για το θέμα. Το παρακολουθώ όσο πιο συχνά μπορώ. Μην κοιτάς που δεν γράφω

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 15/01/2007 04:26:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 11:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Την καλησπέρα μου σε όλους σας.
Θα ήθελα να κάνω μια αναφορά για τα UFO ή αλλιώς ΑΤΙΑ από την αρχή της ιστορίας του ανθρώπου εώς και τις μέρες μας που έχω βρει κατα καιρούς από διάφορους ιστορικούς.
25.000 π.χ. Ο Δίας πάνω σ' ένα σύννεφο έφθασε στο όρος Ίδη της Κρήτης.
17.500 π.χ. Ο Ηρόδοτος αναφέρει για τους θεούς που ήρθαν από τον Ουρανό.

Δεν μπορουμε να πουμε για τις ημερομηνιες τιποτα, καθως δεν αναφερονται ημερομηνιες... με το ιδιο σκεπτικο, ποτε εγινε η Τιτανομαχια, και μετα ποτε η Γιγαντομαχια???

Ο Διας γεννηθηκε απο την Ρεα στο Ορος Ιδη, και μετα τον εκρυψε εκει!

quote:

11.500 π.χ. Οι Αιγύπτιοι αφηγούνται ότι ο Όσιρις κατέβηκε από τον Ουρανό πάνω σε μια φωτεινή ασπίδα.

Ο Οσιρις, αναφερεται μετα την 3η Δυναστεια των Βασιλειαδων, οχι το 11.500 πΧ, αλλα το 5.500 πΧ ... ηταν αδερφος του Σετ.


quote:

3.500 π.χ. Επίσης οι Αιγύπτιοι αφηγούνται τα ίδια για τον θεό Θωβ.

Ο Θωβ ηταν απο τις θεοτητες του Αρχαιου βασιλειου της Αιγυπτου... ητοι απο 11.500 πΧ μεχρι 7.500 πΧ...

quote:

490 π.χ. Οι Έλληνες διηγούνται ότι ο Ηρακλής, η Αθηνά και ο Θησέας, πολεμούσαν μαζί τους με τις χρυσές ασπίδες στην μάχη του Μαραθώνα.

Πουθενα δεν το διαβασαμε αυτο


BLACKHAWK

...and the Predators wll prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 12:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Η παραπληροφόρηση και η παραμυθολογία είναι κάτι που βρήθει στον χώρο.
Διαστρέβλωση ακόμα και δημιουργία νέων παραμυθιών που πάει σύννεφο συνήθως από "μεγάλα άτομα" του χώρου.
Χαρακτηριστικό φαινόμενο είναι οι περήφημες "ιπτάμενες ασπίδες" του μεγάλου Αλεξάνδρου.
Που ακριβώς αναφέρονται αυτές οι ασπίδες; Χλωμό γιατί κανένας υποστηρικτής τους δεν το ξέρει - απλώς το αναφέρουν γιατί το ανέφερε ο "θεός" στον οποίο πιστεύουν.
Ακόμα και όταν το βρουν τι γίνεται; Είναι σε θέση να διαβάσουν σωστά το αρχαίο κείμενο και να παρέχουν μία σωστή μετάφραση; Οοοοχι. Τους φτάνει η μετάφραση από τον "θεό".

Ελάννια:
25.000 π.χ. Ο Δίας πάνω σ' ένα σύννεφο έφθασε στο όρος Ίδη της Κρήτης.
17.500 π.χ. Ο Ηρόδοτος αναφέρει για τους θεούς που ήρθαν από τον Ουρανό.
Μπορείς να μας πεις καλή μου, που ακριβώς βρίσκονται αυτές οι αναφορές και δη του Ηροδότου; Θα μπορούσες επίσης εάν το βρεις, να μας μεταφράσεις το αρχικό κείμενο αφού το παραθέσεις πρώτα;

480 π.χ. Στην Ναυμαχία της Σαλαμίνας είχαμε τη διαφωνία των στρατηγών Ευρυβιάδη και Θεμιστοκλή για τον τόπο διεξαγωγής της Ναυμαχίας. Ο Θεμιστοκλής διάλεξε την περιοχή της Σαλαμίνας για να μπορούν οι Θεοί και οι ιερείς να βοηθήσουν.

Δηλαδή οι θεοί και οι ιερείς δεν θα βοηθούσαν σε άλλη περίπτωση. Εδω θα την κάνετε την ναυμαχία αλλιώς δεν βοηθάμε. Η δυναμη τους προφανώς περιοριζόταν μεταξή Τροιζήνας και Υμητού ή ήταν τρομερά βιτσίζοι. Θεοί και ιερείς να σου τύχουνε... Μήπως - λέω μήπως - και έχεις μελετήσει την ικανότητα των σκαφών εκείνης της εποχής και τις δυνατότητες και τις τακτικές των εμπολέμων. Λέω ρε παιδί μου μήπως και υπάρχει και άλλη εξήγηση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 16:12:55  Εμφάνιση Προφίλ
Γειά σας φίλοι μου...
λοιπόν... τί σου είναι ο άνθρωπος έ? Ειδικά άμα θέλει να δώσει δύναμη στην άποψή του το ρίχνει στους αρχαίους! Κόβει και ράβει όπως θέλει αρχαία κείμενα για να βγάλει το αποτέλεσμα που θέλει!
Ετσι έπεσε και στα χέρια μου ένα βιβλίο που αναφέρεται στον Ομηρο και στην "μυστική" τεχνολογία εκείνης της εποχής όπως αναφέρεται μέσα από τα κείμενά του! Μα καλά... αν ήταν μυστική,πώς την ήξερε ο Ομηρος? Ποιός ήταν? ο... Μάκης της εποχής του? Με κρυφές κάμερες κατέγραφε τί έκαναν οι θεοί και τα έβγαζε φόρα παρτίδα? Για να μην πολυλογώ... μέσα σε αυτό το βιβλίο αναφέρονται ρομπότ,ιπτάμενα πλοία, διαστημόπλοια, και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε! Μα καλά,σκέφτηκα όταν το είδα... είναι δυνατόν όλα αυτά να μην τα είχα δεί όταν έκανα Ομηρο στο σχολείο? Και όμως.. είναι δυνατόν γιατί ο μπαρουφολόγος ερευνητής,δεν έχει πάρει όλο το αρχαίο κείμενο, αλλά μόνο ότι τον συμφαίρει...
Αυτό μου εφεραν στον νού και όλες αυτές οι αναφορές που έγιναν πιο πάνω σε αρχαία "γεγονότα"...τα οποία κατά τη γνώμη μου είναι τελείως άσχετα σε ότι έχει να κάνει με τα UFO.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 17:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Koιτα φιλε Σταματη... Δεν νομιζω οτι ο Ομηρος ελεγε για "μυστικη" τεχνολογια, ουτε καν για αποκοσμη...! Αν τωρα καποιοι "ερευνητες" παρερμηνευσαν τα ευκολα αρχαια Ελληνικα της γραφης του Ομηρου, αλλα με βαση του οπως τα θελανε αυτοι να ειναι, τοτε αλλαζει το πραγμα...

Ουτε καν ο πατερας της Ιστοριας, ο Ηροδοτος, καθησε και εγραψε τις μπουρδες που του προσαρτουν ορισμενοι καλοβολητες... δηθεν καθηγητες... γιατι αλλο "δηθεν" αλλο καθηγητης... η λεξη δηθεν κανει την διαφορα χαοτικη


BLACKHAWK

...and the Predators wll prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 17:30:52  Εμφάνιση Προφίλ
Ετσι είναι φίλε Κώστα, αυτό λέω και εγώ! Ο κάθε λογής μπαρουφολόγος για να δώσει "κύρος" και "υπόσταση" σε αυτά που γράφει χρησιμοποιεί τα αρχαία κείμενα όπως τον βολεύει,για να εξαπατά ημιμαθείς ή αμαθείς ανθρώπους με σκοπό το κέρδος βέβαια! Αλλιώς γιατί να το κάνει? Επειδή γουστάρει να λέει ψέματα?Οχι, όλα έχουν να κάνουν με το κέρδος!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 17:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
θα τρεμουν τα κοκκαλα του Ηροδοτου και του Ομηρου με αυτα που γραφονται ή λεγονται απο ασχετους, δηθεν...

Αλλα η ζωη τους ειναι ενα γενικο δηθεν... γιατι δεν μπορεις κυριε να προσβαλλεις αυτα που γραψανε καποιοι "τεραστιοι", ακομα ακομα αν εισαι Ελληνας, και αυτο ειναι η κληρονομια που μας αφησαν


BLACKHAWK

...and the Predators wll prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 05:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll
Φίλε Agnostic εγραψες,
quote:
Φίλε Troll ανθρωποι Νεάντερνταλ νομίζω πως δεν έχουν βρεθεί στην Αυστραλία ουτε στην Αμερική. Τουλάχιστον έτσι διαβάζω στα παρακάτω.

Και βέβαια το γνωρίζω αλλά ήταν μια ατυχής ειρωνική απάντηση, στον ψυχίατρο της παρέας.

Στο θέμα μας τώρα.
Στον 7ο αιώνα, το σώμα του νεκρού βασιλιά Pacal των Μάγια (με ύψος μεγαλύτερου του μέσου όρου), τοποθετήθηκε σε μια σαρκοφάγο γύρω από την οποία χτίστηκε μια πυραμίδα. Τα σχέδια που καλύπτουν τη σαρκοφάγο αποτελούν από τα πιο μυστήρια που βρέθηκαν ποτέ σε αντίστοιχες σαρκοφάγους καθώς όταν τα κοιτάζει κανείς οριζόντια μπορεί να διακρίνει ένα είδος στροναύτη να πιλοτάρει το σκάφος του. Από την άλλη, οι αρχαιολόγοι προσπαθούν να μας εξηγήσουν ότι πρέπει να κοιτάζουμε τα σχέδια κάθετα, γιατί έτσι, αυτό που θα δούμε δεν είναι τίποτ' άλλο από μια σύνθεση των θεμελιώδων εννοιών της θρησκείας των Μάγια και ότι ο βασιλιάς Pacal κάθεται απλώς επάνω στο "Δέντρο της Ζωής"...

Στον Ισημερινό βρέθηκαν τα ακόλουθα αγαλματίδια της φωτογραφίας. Έργα ενός "διορατικού" που έβλεπε στο μέλλον, ή πιο απλά αναπαραστάσεις "επισκεπτών" της περιοχής;

Ιαπωνικό άγαλμα με σκάφανδρο που βρέθηκε στην περιοχή Τοκαμάι και που χρονολογήθηκε στα 900 π.Χ.,

2500 χρόνια π.Χ., στην Αίγυπτο, κάποιοι καλλιτέχνες ζωγράφισαν σε έναν τοίχο του τάφου του Πταχ-Χοτέπ, ένα μυστήριο "άνθρωπο" τον οποίο συναντούμε και σε μεταγενέστερες αναπαραστάσεις αλλά και σε πιο σύγχρονες περιγραφές.

Πριν από 3000 χρόνια, στη Βολιβία και τον Ισημερινό, κάποιοι καλλιτέχνες έφτιαξαν το ακόλουθο κεραμικό ενός άνθρώπου(;) με μεγάλο κεφάλι, ντυμένου με μια περίεργη στολή.

4000 χρόνια π.Χ., σουμέριοι καλλιτέχνεςέφτιαξαν τα αγαλματίδια που ακολουθούν, μεγέθους 14 εκατοστών περίπου, με ανθρωποειδές σώμα αλλά με περίεργο κεφάλι και με ...μάτια και πάλι μεγάλα... ( υπάρχει πάντα η θεωρία των ερπετοειδών, αλλά αυτό είναι άλλη(;) ιστορία). Τα αγαλματίδια εκτίθονται στο μουσείο της Βαγδάτης.





Καλλιτέχνες του 5000 π.Χ. της φυλής Ντογκού στην Ιαπωνία, έφτιαξαν μπρούτζινα αγαλματίδια ...πάλι με μεγάλα μάτια, ένα εκ των οποίων βλέπουμε στην ακόλουθη φωτογραφία

Στην Ιταλία,

Στην Αφρική έρημος Σαχάρα,

Στο Περού,

Στα σύνορα Ουζπεκιστάν-Πακιστάν και Κίνας,

Και Αυστραλία


ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 07:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
ΟΑΝΝΗΣΕΑ πέρνα μια βόλτα από το... καφενείο

http://www.esoterica.gr/forumS/topic.asp?TOPIC_ID=8896&whichpage=6&ARCHIVE=


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Καλή χρονιά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 08:59:31  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλοι μου καλημέρα σας...
Πράγματι πολύ ενδιαφέρουσες οι φωτογραφίες από τα ευρήματα των αρχαιολόγων...σίγουρα μπορούν να μας βάλλουν σε πολλές σκέψεις...
όμως μήπως και οι αρχαίοι καλλιτέχνες είχαν γενικά πολύ ανεπτυγμένη φαντασία? Ας δούμε μόνο αναπαραστάσεις από τον δικό μας τον Ελλαδικό χώρο! Εχουμε τον τραγοπόδαρο Πάνα, έχουμε τους Κένταυρους,τον Μινόταυρο,τους Κύκλοπες,τους Εκατόγχειρες,τις Ερυνίες,την Λερναια Υδρα,την Μέδουσα,και όλα αυτά τα "παράξενα"... πάει να πεί πως όλα αυτά τα είδε ο καλλιτέχνης για να τα φτιάξει?Εξωγήινοι ήταν και αυτοί?Πάντως δεν ξέρω... είναι λιγάκι μπέρδεμα η όλη ιστορία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 10:03:25  Εμφάνιση Προφίλ
Α! και για να μην το ξεχάσω! Θυμάστε στις προηγούμενες 2 σελίδες εκείνο το παράξενο σχέδιο που βρίσκεται πάνω σε εκείνο το "υποτιθέμενο" νόμισμα και το έχουμε συναντήσει και σε άλλα αρχαία ευρήματα? Τυχαία είδα μια Ιαπωνική ταινία,το θωρηκτό YAMATO...λοιπόν, πού λέτε ότι έπεσε το μάτι μου? Ακριβώς στο μπρωστινό μέος του πλοίου είχε ακριβώς το ίδιο σύμβολο και μάλιστα χρυσό! Εψαξα λοιπόν και βρήκα ότι αυτό το..."λουλούδι" είναι το χρυσάνθεμο, λουλούδι σύμβολο της αυτοκρατορίας της ιαπωνίας. Το λάτρευαν επειδή με το σχήμα του και το χρώμα του συμβόλιζε τον ίλιο,και ώς γνωστόν Ιαπωνία=χώρα του ανατέλλοντος ήλιου... λέτε να είχε παγκόσμια παρόμοιο συμβολισμό?
http://www.iris.dti.ne.jp/~v-max/yamato.htm
δείτε και ένα αντίγραφό του από μουσείο της Ιαπωνίας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 13:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio

Troll

Τα 2 τελευταία δεν είναι αυστραλέζικα.
Είναι Ναβαχέικα (Καλιφόρνια αμέρικα).

όπως και τούτο:

Τώρα, άλλα περίεργα μουτζουρώματα σε σπηλιές είναι και τούτα τα 2 που δείχνουνε 2 ήλιους μαζί στο ίδιο θέμα και είναι από Ινδία μεριά:

2 suns 1

2 suns 2


Επίσης περιεργούλι και τούτο:

με περίεργες πλατφόρμες, τρίαινες και διάφορα άλλα.

Φαίνεσται, οι καλλιτέχνες ήντουσαν φευγάτοι από παλιά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 14:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll
Κατ΄αρχάς Φίλε lamogio οι φωτογραφίες απο τα αγαλματίδια που έβαλα καθώς και το θέμα της συζήτησης πιστεύεις ότι έχουν κάποια σχέση με τις δικές σου;

Δεν αμφιβάλω ότι ειχαν ζωηρή φαντασία οι πρόγονοί μας αλλά και η φαντασία απο κάπου προέρχεται. Αλλωστε όλα τα επιτεύγματα ο ανθρωπος πρώτα τα φαντάστηκε έπειτα τον είπαν τρελλό και στο τέλος τα υλοποίησε.

Φίλε Stanfromgreece
Αν αύριο εμφανιστεί μπροστά σου κάτι τελείως άγνωστο και πρωτόγνωρο για σένα, πως πιστεύεις ότι θα αντιδράσει ο εγκέφαλός σου προκειμένου να μην υποστεί επιληπτικό επεισόδιο;
(Και εδώ μάλλον θα χρειαστούμε και την γνώμη κάποιου πιο ειδικού)

Οι αρχαίοι πρόγονοί μας είχαν δώσει στα πάντα μια εξήγηση αλλά και σε αυτά που αδυνατούσαν, αντλούσαν πληροφορίες απο το παρελθόν(μύθοι).

Τώρα αν οι μύθοι ήταν παραμύθια ή ιστορία παραποιημένη κατα την αντίληψή τους θα πρέπει να αποκωδικοποιήσουμε την μυθιστορία και να καλέσουμε για βοήθεια και κανένα Θεό του Ολύμπου.

Πάντως τα ευρήματα που παρέθεσα τις φωτογραφίες χρονολογούνται απο το 5.000 π.χ. μεχρι 900π.χ.

Τώρα όσον αφορά και τον/την Ελλάνια(sorry αλλά δεν ξέρω)Αν έχει τέτοιου είδους αναζητήσεις στα αρχαία κείμενα, θα βρεί αμέτρητους παραλληρισμούς στη Παλαιά Διαθήκη.
Εκει οργίαζαν και οι εξωγήινοι και οι γηίνοι τεχνολογικά.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 15:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Λιγο off, αλλα μιας και αναφερθηκατε για τους Nεαντερταλ:

Η διαφωνία αναζωπυρώνεται
Αρχαίο κρανίο «δείχνει επιμειξία των σύγχρονων ανθρώπων με τους Νεάντερταλ»

Ένα κρανίο 40.000 ετών που βρέθηκε σε σπηλιά της Ρουμανίας αναζωπυρώνει τη διαφωνία των ανθρωπολόγων για το κατά πόσο ο σύγχρονος άνθρωπος διασταυρώθηκε με τον ξάδελφό του, τον άνθρωπο του Νεάντερταλ: Το κρανίο παρουσιάζει χαρακτηριστικά και των δύο ειδών.

Ο σύγχρονος άνθρωπος εμφανίστηκε στην υποσαχάρια Αφρική πριν από 190.000 χρόνια και πριν από 50.000 χρόνια άρχισε να μετακινείται προς την Ευρώπη, όπου ζούσε ήδη άνθρωπος του Νεάντερταλ. Οι δύο ξάδελφοι συμβίωσαν για χιλιάδες χρόνια, μέχρι που ο άνθρωπος του Νεάντερταλ εξαφανίστηκε πριν από περίπου 24.000 χρόνια.

Αν και οι περισσότεροι επιστήμονες πιστεύουν σήμερα ότι δεν υπήρξε επιμειξία, ο Ερικ Τρίνκχαους του Πανεπιστημίου Ουάσινγκτον στο Σεντ Λούις φαίνεται πεπεισμένος για το αντίθετο.

Η ομάδα του Δρ Τρινκσχους εξέτασε ένα κρανίο που βρέθηκε το 2004 στο Πεστέρα κου Οάσε -το Σπήλαιο των Οστών- της Ρουμανίας και χρονολογείται στα 35.000-40.000 χρόνια πριν.

Το κρανίο, γράφουν οι ερευνητές στην επιθεώρηση Proceedings of the National Academy of Sciences, έχει τις αναλογίες σύγχρονου ανθρώπου και δεν έφερε τα έντομα υπερόφρυα τόξα -τα οστά πίσω από τα φρύδια- που χαρακτηρίζουν τον Νεάντερταλ. Ωστόσο, υπάρχουν χαρακτηριστικά ασυνήθιστα για το σύγχρονο άνθρωπο και συνήθη για αρχαιότερους συγγενείς του, όπως επίπεδο πρόσωπο και πολύ μεγάλοι γομφίοι.

Σύμφωνα με τους συνεργάτες του Τρίνκχαους, τα ευρήματα υποδεικνύουν ότι υπήρχε ανάμιξη και επιμειξία των δύο πληθυσμών. Μια άλλη εξήγηση είναι ο αταβισμός, δηλαδή η επανεμφάνιση πρωτόγονων χαρακτηριστικών στο σύγχρονο άνθρωπο, ενώ ένα ακόμα ενδεχόμενο είναι ότι μέχρι στιγμής οι επιστήμονες δεν έχουν πλήρη εικόνα για την ποικιλότητα των σύγχρονων ανθρώπων εκείνη την εποχή.

Πάντως, τα μέχρι σήμερα γενετικά δεδομένα δεν υποστηρίζουν την υπόθεση της επιμειξίας: Το πρώτο τμήμα του γονιδιώματος του Νεάντερταλ, που παρουσιάστηκε μόλις πέρυσι, δεν προσφέρει τέτοιες ενδείξεις.

Αν τα ευρήματα της τελευταίας έρευνας επιβεβαιωθούν, το κρανίο του Πεστέρα κου Οάσε θα είναι το αρχαιότερο οστό σύγχρονου ανθρώπου που έχει βρεθεί ποτέ στην Ευρώπη, αν και την περασμένη εβδομάδα ερευνητές ανακοίνωσαν ότι βρήκαν κοντά στη Μόσχα ανθρώπινα εργαλεία 45.000 ετών.

news.in.gr, με πληροφορίες από Associated Press



BLACKHAWK

...and the Predators wll prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 16:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio
Καλά βρε troll, μη μου στεναχωριέσαι.

Δε θα μαλώσουμε για 2-3 φώτες.

Εχμμμ…πάντως…

Η πρώτη που έβαλα εγώ είναι απ’ το ίδιο μέρος, απ’ τον ίδιο βράχο των Ναβάχο, (ωραία ρίμα) δηλαδίς με τις 2 τελευταίες τις δικές σου και πιθανά τις έφκιασε ο ίδιος φευγάτος.
Δηλονότι, έχει τόση σχέση όση και κείνη.

Τώρα, για τις υπόλοιπες που έβαλα (που να μην έσωνα):

Οι δυό έχουνε δυό ήλιους, που μπορεί να μην είναι ήλιοι, εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω να υπήρξανε ποτές δυό μαζί.
Τουτέστιν, ή ο ζωγράφος είδε κάτι άλλα πράματα (φωτεινοί δίσκοι; Λέμε τώρα…) και τα έφκιασε σαν ήλιους ή καταγότανε απ’ το γνωστό μέρος με τους δυό ήλιους (ματαλέμε τώρα).
Πιωμένος και να τα ‘βλεπε διπλά δεν παίζει γιατί θα ‘φκιανε και τα υπόλοιπα διπλά μάλλον ή θα τα ‘σβηνε άμα ερχόταν στα ίσα του.

Η τελαία, δείχνει τύπους ανεβασμένους σε κάτι τις, δεν ξέρω τι είναι, πλήθος αμέτρητον πιστών τεταραγμένων από κάτω κι ένα περίεργο πράμα (δόρυ;) να πέφτει καταπάνω τους.

Αν μιλάμε στο θρέντι τούτο για ούφα,

quote:
Προτείνω να συγκεντρώνουμε εδώ κάθε αναφορά, άποψη, links, ό,τι αφορά τα ufos.
είχε πει η ostria στην αρχή (ας πρόσεχε χε χε), με φαίνεται πως έχουν κάποια σχέση.
Αν όχι, ευχαρίστως τα σβάω.

Πέρα απ’ αυτά, σημασία έχει νομίζω ότι τέτοια μουτζουρώματα βρίσκονται διασκορπισμένα σε κάθε γωνιά της γης, ότι χρονολογούνται μέχρι και το 5.000 π.ι.Π. όπως είπες κι εσύ (αν κι εγώ ξέρω και μερικά κατά τι (κατά πολύ εδώ που τα λέμε) παλιότερα.

Ακόμη πιό πέρα απ' αυτά, για μένα πιό πολλή αξία έχουν αυτά των πρωτόγωνων "Τσαρούχηδων", αν είναι ούφα, απ' τα κάθε λογής βίντεα που γεμίζουν τη γιουτούμπα σήμερις.

Αυτό, δύο πράματα μπορεί να σημαίνει κατ’ εμέ, αλλά δε σας λέω γιατί έχω τύψεις που στεναχώρησα τον troll.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 17:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Πρώτον sorry για την αργοπορία αλλά είμαι σχεδόν τεζόλ από την γνωστή ίωση και στο λίγο που μπαίνω online δεν έχω την υπομονή να περιμένω να ανοίξουν οι σελίδες του εσωτέρικα!

Δεύτερον, κανένα πρόβλημα με τις εικόνες που παρουσιάσατε εδώ, μόνο που και αυτές δεν αποδεικνύουν τίποτα (ούτε καν ενδείξεις δεν είναι). Εκτός αυτού, μία τουλάχιστον που έβαλε ο φίλος troll είναι αποδεδειγμένα fake (η φάτσα του γκρίζου στον αιγυπτικό τάφο).
Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι κάθε μία από αυτές τις εικόνες και καθένα από αυτά τα αγαλματίδια μπορούν να ερμηνευτούν διαφορετικά (έτσι όπως τα ερμηνεύουν οι περισσότεροι επιστήμονες που ασχολούνται με την αρχαιολογία) οπότε είναι στην ευχέρια του καθενός να τα ερμηνεύσει έτσι ή αλλιώς.

Οσο για το κρανίο που αναφέρει ο φίλος Predator έχει όντως ενδιαφέρον, αν και είναι γνωστό ότι οι Νεάντερταλ και οι σοφοί άνθρωποι, ζούσαν ταυτόχρονα και γειτνίαζαν σε αρκετές περιοχές, οπότε το θεωρούσαν σχεδόν σίγουρο ότι θα υπήρχε και επιμιξία.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy