ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 UFO no1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 21:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Ωραία υπάρχουν αρκετοί που πιστεύουν στην πολύ μικρή πιθανότητα τα ΑΤΙΑ να είναι εξωγήινα.
Οπότε το θέμα σηκώνει συζήτηση .
Όσο για το βιολογικό κείμενο του φίλου ΟΑΝΝΗΣΕΑ δεν θα το σχολιάσω γιατί με έβγαλε από τον κόπο ο jonniebegood. Η άποψη του περί γενετικής και της μορφής με εκφράζει πλήρως.
Δεν είχα σκοπό να συνεχίσω τη κουβέντα με το αγαλματίδιο αλλά ο ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ είναι μεγάλος. Μετά από μερικές ερωτήσεις σε κάποιους υπαλήλους του μουσείου της Λευκωσίας (μένω προσωρινά εκεί για δουλειές) το αγαλματίδιο μάλλον υπάρχει. Αν όχι του μοιάζει καταπληκτικά. Και είναι από τους εθνικούς θησαυρούς που οι αρχαιοκάπηλοι φρόντισαν να μας απαλλάξουν . Αλλά γιατί δεν μας λες φίλε μου και τη γνώμη σου για το άλλο (αυτό το είδα από πολύ πολύ κοντά) με τι σου φαίνεται ότι μοιάζει ; Εμένα ; Μάλλον με ΑΤΙΑ της εποχής!!!
Υπάρχουν πολλά που πρέπει να μας προβληματίσουν σοβαρά από την αρχαιότητα μέχρι και τις μέρες μας.
Με το ποιο κάτω Link (αν βέβαια καταφέρω να το βάλω) θέλω να πω ότι και εγώ σιμερήζομαι την άποψη ότι σχεδόν όλα τα ΑΤΙΑ είναι γήινα. Αλλά … εκκρεμεί ένα μεγάλο αλλά.
Για να φτάσει η ανθρώπινη τεχνολογία από το ξύλινο δόρυ στους ιππότες του μεσαίωνα χρειάστηκαν χιλιάδες χρόνια σωστά ; Πως λιπών από την ανακάλυψη του αεροπλάνου τον αδελφών ΡΑΙΤ μέσα σε λιγότερο από εκατό χρόνια φτάσαμε στο φεγγάρι… και ακόμα ποιο πέρα ;
Και αν η φώτο είναι αληθινή (είμαι σίγουρος ότι ο PREDATOR θα ξέρει ) από πού εμπνεύστηκαν τον ιπτάμενο δίσκο Αμερικάνοι και Ρώσοι ;;;
ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ;


http://www.blackstate.gr/aporrita.htm

ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nomad
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
114 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 21:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nomad

Κριος
Για να φτάσει η ανθρώπινη τεχνολογία από το ξύλινο δόρυ στους ιππότες του μεσαίωνα χρειάστηκαν χιλιάδες χρόνια σωστά ; Πως λιπών από την ανακάλυψη του αεροπλάνου τον αδελφών ΡΑΙΤ μέσα σε λιγότερο από εκατό χρόνια φτάσαμε στο φεγγάρι… και ακόμα ποιο πέρα ;
Και αν η φώτο είναι αληθινή (είμαι σίγουρος ότι ο PREDATOR θα ξέρει ) από πού εμπνεύστηκαν τον ιπτάμενο δίσκο Αμερικάνοι και Ρώσοι ;;;
ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ;

Αν κοιτάξεις το σχήμα των στελθ αεροσκαφών θα προσέξεις πως είναι ομογενές. (Β2, F117). Και αυτό γιατί η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία πρέπει να <φεύγει ομαλά προς όλες τις κατευθύνσεις>. Ε λοιπόν δε υπάρχει πιο ομογενές σχήμα από το δίσκό!!

Και εν των παντων εν, και εξ ενος πάντα (Ηράκλειτος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 21:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
[quote]Δηλαδή η κατάληξη είναι…;;;

Αν κοιτάξεις το σχήμα των στελθ αεροσκαφών θα προσέξεις πως είναι ομογενές. (Β2, F117). Και αυτό γιατί η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία πρέπει να <φεύγει ομαλά προς όλες τις κατευθύνσεις>. Ε λοιπόν δε υπάρχει πιο ομογενές σχήμα από το δίσκό!!

ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nomad
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
114 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 22:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nomad
Η κατάληξη είναι τέτοια αεροσκάφη αν(έχουν?)/όποτε κατασκευαστούν(εί) να θεωρουνται <χρυσάφι> από στρατιωτικούς λόγο ακριβώς αυτής τους της ιδιότητας. Όπως σωστά αναφέρει το λινκ που δίνεις είναι δύσκολο όμως να τα πιλοτάρεις.


Και εν των παντων εν, και εξ ενος πάντα (Ηράκλειτος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 04:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Παίδες συγνώμη αν χαλάω το θέμα.

Τα παρακάτω βίντεο είναι απατεωνιές αλλά απολαύστε τα με μπυρίτσα και τσιγαράκι όπως κάνω εγώ τώρα και θα διασκεδάσετε αρκετά.

Το διάσημο βίντεο με τα μεξικανόπουλα που παίζουν μπάλα και ο ΕΤ κρυμένος πίσω από μία κολόνα τους κόβει το αίμα (αυτό δεν έχει αποδειχτεί ακόμα 100% ότι είναι μεξικανιά)
http://www.youtube.com/watch?v=SQ4sAD8QC2U&mode=related&search=

Οι απανταχού ΕΤ....
http://www.youtube.com/watch?v=AYjzB9qm6wA

Εξωγήινοι κάνουν επίθεση σε αμερικάνικη οικογένεια που γράφει το περιστατικό σε βίντεο
http://www.youtube.com/watch?v=5BjoELpec3c

Σοβαρά τώρα.

Φίλε Κριός τι εννοείς ότι μάλλον υπάρχει; Η υπάρχει ή δεν υπάρχει.
Πάντως εγώ δεν το αμφισβητώ ότι υπάρχει απλά η γνώμη μου είναι πως δεν έχει να κάνει με τίποτα εξωγήινο. Απλά η γνώμη μου έτσι, δεν επιμένω. Αν μπορείς όμως να μας δώσεις κάποια στοιχεία για το που βρίσκεται θα σας βρω αρκετές πληροφορίες γι'αυτό.

Κάποιες ενδιαφέρουσες φωτογραφίες από την ιστορία των ΑΤΙΑ

1)Φωτογραφία από ένα Αμερικανό coast guard το 1952.
Πιθανή εξήγηση: αντανάκλαση από φώτα στο τζάμι. Αλλιώς ποιό αεροσκάφος είχε τέτοιο σχήμα το 1952;

2) Το σύννεφο (ΑΤΙΑ?) δακτύλιος στην Βιρτζίνια το 1957. Εντυπωσιακό αν δεν είναι παράξενος σχηματισμός από σύννεφο.
http://www.ufocasebook.com/1957ringcloudufophotographs.html

3) Ένα από τα ανεξήγητα περιστατικά από το project Blue Book.

Τα Lubbock Lights του 1951.

http://www.ufocasebook.com/lubbocklights.html

Αυτό ρε παιδιά σας παρακαλώ να το δείτε. Ή ΑΤΙΑ ή φυσικό φαινόμενο (μάλλον πουλιά). Αρκετά παράξενες φωτογραφίες όμως.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 07:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Krios,
Για κάτσε βρε παιδί μου. Οι ΙΔΙΟΙ οι υπάλληλοι του μουσείου της λευκωσίας ΔΕΝ θυμούνται εάν είχαν ποτέ ένα παρόμοιο έκθεμα; Υπάρχουν ξέρεις και τα αρχεία... Μάλλον υπάρχει - του μοιάζει καταπληκτικά, τελικά τι υφήσταται; Από γερμανικό μουσείο καμία επιβεβαίωση;
Όπως πάντα θα πρέπει να κάτσω να γράψω ένα κείμενο για την ικανότητα τεχνολογικής εξέλιξης του εκάστοτε είδους και δη των ανθρώπων. Για να συζητάμε σε κάποια βάση και όχι με ανοησίες του τύπου "οι εξωγήινοι τα έκαναν όλα - οι εξωγήινοι". Βέβαια από τα ραντάρ μέχρι το χαρτί τουαλέτας - φαντάζεστε τι θα κάναμε εάν δεν μας είχαν δώσει οι εξωγήινοι το χαρτί τουαλέτας;
Αλήθεια Krios, για την βάση της συζήτησης, είμαι μηχανολόγος, σχεδιαστής μηχανημάτων και γραμμών παραγωγής, εσύ τι επαγγέλεσαι και είσαι στην μεγαλόνησο για δουλειές;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 16:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Λοιπον, για να πουμε και καποιες αληθειες παραπανω... Ενα Δισκοειδες αεροσκαφος, εχει μεγαλυτερη επιφανεια απο αυτα με την Συνηθισμενη πτερυγα... οποτε και οι επιδοσεις αυξανονται δραματικα...

Αυτο φαινεται ως ενα σημειο στα Δελταπτερυγα Αεροσκαφη (Mirage, Eurofighter, Rafale, Saab Grippen, αλλα και ποιο παλια αεροσκαφη, οπως το F-102 Deltariger, που υπηρετησε στην Ελληνικη Π.Α)

Ισως να ειναι τα αεροσκαφη του μελλοντος, που ομως εδω και 70+ χρονια δοκιμαζονται, κατω απο ακρα μυστικοτητα, γιατι δεν ειναι μονο το "σχεδιο" αλλα και η τεχνολογια, που εχει ξεφυγει παρα πολυ και πρεπει να το παραδεχτουμε...

Δεν υπαρχει περιπτωση, τα περισσοτερα απο τα ΑΤΙΑ να μην ειναι ανθρωπινα, και ας το αρνουνται οσοι θελουν...

Και κατι ακομα... το 1900 οταν δεν υπηρχαν τα αεροσκαφη, γιατι (συμφωνα με καποιους, που βιωσαν θεαση με ΑΤΙΑ) εμοιαζαν με τα τοτε Αεροπλοια? Και οσο περνουσαν οι Δεκαετιες, αλλαζαν και "σχεδια" τα ΑΤΙΑ??? Μηπως αυτο μαρτυραει κατι?


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 19:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Λοιπόν από ότι βλέπω το θέμα με το αγαλματίδιο παρατράβηξε. Και μάλιστα χωρίς λόγω αφού σχεδόν όλες οι κριτικές λεν ότι αναπαριστά κάτι το ανθρώπινο . Αλλά θα απαντήσω για τελευταία φορά πάνω σε αυτό το θέμα . Αγαπητέ φίλε A. Kircher εννοώ ότι υπάρχουν πληροφορίες για την ύπαρξη αυτού ή κάτι παρόμοιου αλλά ποτέ δεν υπήρξε στο εδώ μουσείο. Και σεβαστή η άποψη σου όπως και όλων των άλλων. Όσο για το φίλο ΟΑΝΝΗΣΕΑ . Τον κύριο που ανέφερες ξέχασα να σου πω χτες ότι δεν τον ξέρω. Φίλε μου ξέροντας να αναγνωρίζω τα λάθη μου αποσύρω ότι έχω γράψει μέχρι σήμερα για το θέμα αυτό. Ήταν λάθος αλλά δεν το έθεσα ως αποδηκτήκο στοιχείο. Τους λόγους τους έχω αναφέρει στην αρχή. Καινούργιος στο διαδίχτιο. Ενθουσιάσμος. Κ.τ.λ. Όσο για τις σπουδές σου τώρα και για το επάγγελμα σου Μ Π Ρ Α Β Ο Σ Ο Υ .
Εγώ ένας απλός πολητής είμαι και δεν τρέπομαι για αυτό. Ούτε και νομίζω πως δεν πρέπει να έχουν άποψη οι κατώτεροι θνητοί. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .


ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 19:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Γιατι θιγομαστε ετσι και "παθαινουμε" ηττοπαθεια? Φιλε Krios, ειπες την αποψη σου... δεν ειπες τιποτα κακο... ενταξει, καποιοι υπερεβαλλαν εαυτω με καποιες δηλωσεις παραπανω, αλλα αυτος δεν ειναι λογος να "παρατας" την συζητηση!


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 19:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Α ξέχασα το φίλο τον PREDATOR . Φίλε μου αν εννοείς εμένα νομίζω πως το έχω αναφέρει πως και εγώ είμαι της γνώμης πως σχεδόν… τονίζω το σχεδόν όλα είναι γήινα αν δεν το έχω αναφέρει το δηλώνω τώρα (λόγω σίνχησης δεν θυμάμαι ) ΓΗΙΝΑ Η ΑΠΑΤΕΣ να μην ξεχνάμε και αυτήν την περίπτωση. Όσο για την τελευταία παράγραφο νομίζω επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ νομίζω ότι έχεις λάθος. Υπάρχουν κάποιοι πίνακες στο διαδήχτιο που λένε το αντίθετο αν δεν ψεύδωντε βέβαια ( την ξαναπατάμε ; ) δηλαδή για να καταλάβω σε δύο τρις δεκαετίες από την ανακάλυψη του αεροπλάνου περάσαμε στον ιπτάμενο δίσκο ;;; ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΣ !!!!!!


ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΕΝΟΣ ΑΠΙΑΣΤΟ !!!!!!!!!! ΞΑΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΣ !!!!


ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 20:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Φίλε PREDATOR καλησπέρα . Με πρόλαβες.
Είμαι ΚΡΙΟΣ και δεν τα παρατάω εύκολα αλλά υπάρχουν κάποιες στιγμές όπως αυτή ποιο πάνω …. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΣΥ ; - ΑΑΑ
Αυτές τις στιγμές ντρέπομαι που είμαι άνθρωπος .

ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 20:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Δεν καταλαβες μαλλον το σκεπτικο μου... Εννοουσα, πως, αναλογα με την εποχη, αλλαζαν και τα σχεδια των "ΑΤΙΑ"...

Ναι, επισης πως εξηγεις πως μεσα σε 30 χρονια απο το πρωτο Αεροσκαφος, που μετα βιας σηκωνε ενα ατομο, φτασαμε στο DC-3 το πρωτο πολιτικο (ουσιαστικα) αεροσκαφος, που ειχε 70 ατομα!!!

Δεν ειναι στηριγμα αυτο, καθως η τεχνολογια αυξανεται, με γεωμετρικο ρυθμο...

Και κατι ασχετο, αλλα παρεμφερες... Το πρωτο Ιντερνετ το δημιουργησαν οι Αμερικανοι το 1948... και ποτε εμφανιστηκε στο προσκηνιο?? το 1980 (τουλαχιστο)... αρα ??? Και γιατι να το κρυψουν σχεδον 40 χρονια? Τι αποσκοπουσαν? Μηπως ηταν και αυτο εξωγηινη τεχνολογια ή "υποδειξη" απο εξωγηινα οντα? ή Φαρσα (που δεν νομιζω, γιατι αμα ηταν φαρσα, δεν θα γραφαμε τωτα εδω)


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 20:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Θα επανέλθω αυριο επι του θεματος.

ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 07:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Α, πολύ ωραία Krios,
Μάθημα πρώτο λοιπόν: Ποτέ δεν βασίζουμε την άποψη μας σε στοιχεία που δεν έχουμε ελέγξει και δεν έχουμε τεκμιριώσει...
Η φωτογραφία είναι ψεύτικη. Το πως το ξέρω είναι άλλο ζήτημα.
Έγραψε όμως και ότι τα βιολογικά στοιχεία που αναφέρω ποιό πάνω δεν στέκουν. Αναμένω ανταπάντηση βασισμένη σε στοιχεία.

Τώρα την επαγγελματική μου ιδιότητα δεν την έγραψα για να κομπάσω. Χρειαζόμουν ένα στοιχείο για εσένα. Μου το έδωσες, ευχαριστώ.

Predator, μπας και θυμάσαι που είχαμε γράψει για την ικανότητα τεχνολογικής εξέλιξης του ανθρώπινου είδους για μα μην κάθομαι και τα ξαναγράφω;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 14:06:37  Εμφάνιση Προφίλ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΙΠΑΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
ΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΕ ΓΗΙΝΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ΕΙΤΕ ΕΞΗΓΗΣΙΜΑ ΑΣ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΟΣΟΣΤΟ 99% ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ
ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 1% ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΥ?.
ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΣΤΟΝ ΑΠΛΟ ΛΑΟ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΜΑΤΑ ΕΤΣΙ
ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΑΛΛΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΟΥΣ
ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ
ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ
ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΑ ΟΠΟΤΕ
ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΑΣ ΚΡΥΒΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ
ΑΠΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ
ΤΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΨΕΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΑΛΛΩΣΤΕ
ΜΑΣ ΘΕΩΡΟΥΝ ΠΡΟΒΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΠΡΟΒΑΤΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ
ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΠΧ ΠΛΗΡΩΣΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ Η ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 15:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
OAHNSSEA, μιλησαμε αρκετα για την αναπτυξη της ανθρωπινης τεχνογνωσιας-τεχνολογιας...

Οpen Mind... σιγουρα οι Κυβερνησεις κρυβουν τα περισσοτερα, ακομα ακομα το ποσα χρηματα παιρνουν...(αρπαζουν)... Αλλα οσο αφορα αυτο το θεμα, ειναι λιγο περιεργο, γιατι ομως να κρυψουν κατι, που ισως να ηταν το μεγαλυτερο "Θαυμα" μετα την Ζωη πανω στην Γη? Δεν μπορω να βρω αιτια ωστε να αποκρυφτει αυτο το γεγονος! Αρα κατι βρομαει... ισως να μην εχουν ερθει σε επαφη ακομα και το ψαχνουν... ποιος ξερει? Μαλλον ουτε οι ιδιοι, γιατι πανω σε αυτο εργαζονται παρα-κυβερνητικοι οργανισμοι


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 15:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
quote:
το προβλημα μας, ειναι η ανθρωπινη αντιληψη μας

Χωρίς να συμφωνώ κατ'ανάγκη με όλες τις παραμέτρους που θέτει ο jbg, η παραπάνω φράση μπορεί να δείχνει το Α και το Ω της μέχρι τώρα αποτυχίας του ανθρώπου να βρει άκρη με το φαινόμενο UFO.

Μιλάμε για το πόσο ρεαλιστική είναι η βιολογική υπόσταση των γκρίζων και αναλύουμε τα χαρακτηριστικά τους (ξεχνώντας πως σε μεγάλο βαθμό είναι πολιτισμικό φαινόμενο).
Μιλάμε για τα σχέδια των "σκαφών" προσπαθώντας να αναλύσουμε την τεχνολογία τους.
Στο μυαλό μας έχουμε ως δεδομένη την ύλη, την ακρίβεια των αισθήσεών μας, την πίστη πως ένα ποσοστό -τουλάχιστον- από τις αναφορές έχουν να κάνουν με απτά στοιχεία.
Στην ουσία -κι ενώ η εποχή μας θα έπρεπε να μας κάνει να υποψιαζόμαστε και άλλους τρόπους σκέψης- συζητάμε με όρους του 19ου αιώνα!

Φαινόμενο UFO δεν είναι μόνο τα "μηχανήματα" ή τα "κορμιά". Είναι ένα φαινόμενο αντίληψης. Μεταφράζω από το Operation Trojan Horse του John Keel:
"Η αληθινή ιστορία των UFO πρέπει να συμπεριλαμβάνει όλες τις ποικίλες εκδηλώσεις που έχουν παρατηρηθεί. Είναι μια ιστορία φαντασμάτων, αερικών και παράξενων νοητικών παρεκκλίσεων· ενός αόρατου κόσμου που μας περιβάλλει και, ευκαιριακά, μας ενσωματώνει· προφητών και προφητειών, θεών και δαιμόνων. Είναι ένας κόσμος παραισθήσεων και ψευδαισθήσεων όπου το μη πραγματικό μοιάζει πραγματικό και όπου η ίδια η πραγματικότητα αλλοιώνεται από περίεργες δυνάμεις που φαίνεται να ελέγχουν τον χώρο, τον χρόνο και την ύλη – δυνάμεις που σχεδόν ξεπερνούν τις δυνατότητες της αντιλήψής μας"

quote:
Δεν υπαρχει περιπτωση, τα περισσοτερα απο τα ΑΤΙΑ να μην ειναι ανθρωπινα, και ας το αρνουνται οσοι θελουν...

quote:
Ωραία υπάρχουν αρκετοί που πιστεύουν στην πολύ μικρή πιθανότητα τα ΑΤΙΑ να είναι εξωγήινα.

Ακόμα και το δίπολο Ανθρώπινα- Εξωγήινα το βρίσκω περιοριστικό, παρωπιδικό... Περιέχει την σιγουριά πως έχουμε να κάνουμε με βίδες και μέταλλα. Από πού αντλούμε τόση σιγουριά; Όσοι έχουν ψάξει στον σουρεαλιστικό όγκο των αναφορών μέσα στα χρόνια έχουν νιώσει αυτή τη σιγουριά να χάνεται κάτω από τα πόδια τους!
Τα περισσότερα από τα ΑΤΙΑ είναι τα περίεργα ιπτάμενα φώτα. Να το πω αλλιώς: η μεγάλη πλειοψηφία των αναφορών ΑΤΙΑ είναι τα περίεργα ιπτάμενα φώτα. Ανθρώπινα ή εξωγήινα κατασκευάσματα; Θα μου επιτρέψετε να αμφιβάλλω.
Από "υλικά" ΑΤΙΑ το σχήμα που έχει αναφερθεί περισσότερο είναι το ατρακτοειδές ("σχήμα πούρου"). Η εμμονή μας στους δίσκους είναι κι αυτό ένα κομμάτι του φαινομένου: όρος που ξεκίνησε από τη μυθοπλασία (fiction) και παρέσυρε τη φαντασία μας.
Οι απόψεις μας βασίζονται περισσότερο στα X Files παρά στη μελέτη των μέχρι τώρα δεδομένων. Και είναι φυσικό! Τα δεδομένα είναι πολύ πιο βαρετά! Πάντα; Όχι πάντα...

Από το ίδιο βιβλίο παραθέτω και τα παρακάτω:
"Ένα νέο κύμα UFO πάνω από την Αγγλία το 1950 ενέπνευσε νέα έρευνα της RAF που συνεχίστηκε για πέντε χρόνια, μακριά από τη δημοσιότητα. Στις 24 Απριλίου 1955 ένας εκπρόσωπος της RAF είπε στον Τύπο πως η μελέτη είχε ολοκληρωθεί αλλά τα πορίσματά της θα έμεναν κρυφά από το κοινό γιατί θα δημιουργούσαν μεγαλύτερη σύγχυση και δεν ήταν δυνατό να εξηγηθούν επαρκώς χωρίς να φανερωθούν «διάφορα απόρρητα στοιχεία». Αυτή η αινιγματική δήλωση δεν ικανοποίησε κανένα αλλά σύντομα ο αρχηγός της RAF Λόρδος Ντόουντιγκ, ο άνθρωπος που είχε διευθύνει τη Μάχη της Αγγλίας το 1940, έδωσε δημοσίως διάλεξη κατά την οποία συζήτησε ανοιχτά της παραφυσικές πλευρές του φαινομένου και δήλωσε πως οι επιβαίνοντες στα UFO δεν είναι θνητοί, μπορούν να γίνουν αόρατοι στο ανθρώπινο μάτι, ακόμα και πως μπορούν να πάρουν ανθρώπινη μορφή και να βρίσκονται ανάμεσά μας απαρατήρητοι. Αυτά ήταν πολύ βαριά πράγματα για το 1955 και οι θιασώτες των UFO δεν ήξεραν πώς να τα χειριστούν. Οι φανατικοί εξακολουθούν να προβάλλουν τις πρωτύτερες, υπέρ της εξωγήινης θεωρίας, απόψεις που είχε πριν καταλήξει στο παραφυσικό στάδιο."

"Το 1954 ο Γουίλμπερτ Τ.Σμιθ, διευθυντής του τμήματος Μηχανικών Ραδιοφωνικού Κανονισμού του Υπουργείου Μεταφορών στην Οττάβα του Καναδά, έγινε επικεφαλής μιας ημι-επίσημης καναδικής έρευνας UFO με την ονομασία Σχέδιο Μαγνήτης. Ο Σμιθ είχε εξαιρετικά προσόντα και οι οπαδοί των UFO ενθουσιάστηκαν με το νέο. Όμως, καθώς περνούσαν τα χρόνια, ο Σμιθ άρχισε να συνειδητοποιεί πως ο συντομότερος δρόμος για την ρίζα του προβλήματος ήταν η μελέτη των επαφικών. Σε κάποιες περιπτώσεις οι «οντότητες» από τα UFO μετέφεραν επιστημονικές πληροφορίες τις οποίες ο Σμιθ μπόρεσε να ελέγξει και να επιβεβαιώσει στο εργαστήριο. Προς το τέλος της ζωής του (πέθανε από καρκίνο στις 27 Δεκεμβρίου 1962) έδωσε διαλέξεις και έγραψε μελέτες για όλα όσα είχε μάθει.
«Άρχισα για πρώτη φορά στη ζωή μου να συνειδητοποιώ την βασική ενότητα του Σύμπαντος – επιστήμη, φιλοσοφία και όλα όσα αυτές περιλαμβάνουν», παρατήρησε το 1958. «Ύλη και ενέργεια είναι πλευρές του ίδιου πετραδιού και, πριν εκτιμηθεί κάθε συγκεκριμένη πλευρά, πρέπει να συλλάβουμε τη μορφή του ίδιου του πετραδιού»

Ποιά είναι η "μορφή του πετραδιού", φίλοι μου;
Ο Ζακ Βαλέ (διαπρεπής αστρονόμος, πρωτεργάτης της πληροφορικής και κορυφαίος μελετητής των ΑΤΙΑ) στρέφεται στην λαογραφία και όχι την τεχνολογία stealth για να βρει ομοιότητες και μοτίβα. Είναι το απόλυτο must για όποιον θέλει να μπει βαθύτερα στο φαινόμενο των ΑΤΙΑ.
Ο δικός μας Θ.Βέμπος λέει πολλά ενδιαφέροντα στις "Πύλες του Αλλόκοσμου": η θεωρία των μορφογεννητικών πεδίων (μεταξύ άλλων) δίνει περισσότερα στοιχεία για τα ΑΤΙΑ από το πότε φτιάχτηκε το avrocar κι αν πέταξε ποτέ πάνω από 2,5 μέτρα!
Το "Αινίγματα σε γκρίζο φόντο" του Μπαλάνου είναι πιο κοινοτόμο από το άνοιγμα πτερύγων του F-102.

Μήπως είναι λίγο γραφικό να ασχολούμαστε αποκλειστικά με μέταλλα και βίδες στην εποχή του ολογράμματος και της εικονικής πραγματικότητας;
Μήπως κινούμαστε συντηρητικά; Οι θεωρητικά αποδεδειγμένες πολλαπλές διαστάσεις μας καλύπτουν λιγότερο από εξωγήινες εκδρομές και υποτιθέμενα γήινα πολεμικά υπερ-σκάφη που δεν χρησιμοποιήθηκαν σε κανένα πόλεμο;

quote:
το προβλημα μας, ειναι η ανθρωπινη αντιληψη μας


ΥΓ: Απ'όσο ξέρω, το πρώτο βήμα για το ίντερνετ έγινε το 1969 στο UCLA.
Αν υπάρχουν στοιχεία περί 1948 θα ήθελα να αναφερθούν.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 15:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Λοιπόν, ας μην ασχοληθούμε άλλο με το αγαλματάκι, έτσι κι αλλιώς δεν είναι σημαντικό.
Η ραγδαία τεχνολογική εξέλιξη είναι γεγονός αναμφισβήτητο σε τόσους τομείς. Δεν νομίζω ότι μπορούμε να συγκρίνουμε τους ρυθμούς εξέλιξης στο παρελθόν με το σήμερα, αλλά ούτε και με το αύριο. Εξ άλλου είναι σαφές ότι η μία ανακάλυψη φέρνει την άλλη, στον μισό συνήθως χρόνο που χρειάστηκε η πρώτη μέχρι να εδραιωθεί.

Στο ερώτημα του "τι μπορεί να μας κρύβουν" οι κυβερνήσεις κλπ.
Σίγουρα μας κρύβουν πράγματα. Στο θέμα μας, θα πρέπει να δούμε ποιά είναι αυτά τα στοιχεία που μας οδηγούν να πιστεύουμε ότι μας κρύβουν κάποια πράγματα που δεν θα μπορούσαν να θεωρηθούν γήινη τεχνολογική εξέλιξη, ή αμιγώς ανθρώπινη σκέψη και γνώση.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 16:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Oι Κυβερνησεις δεν θελουν να μας αποκαλυψουν οτιδηποτε εχει σχεση με "Μυστικη ή Εξελιγμενη Τεχνολογια" ή για "Εξωγηινους" και δεν προκειται να το κανουν ποτε... Αλλα περα απο αυτο, υπαρχουν αλλες Υπηρεσιες, περα των κυβερνησεων που ισως γνωριζουν κατι παραπανω, και δεν το αποκαλυπτουν ουτε καν στις Κυβερνησεις... αρα ποιον να επμιστευτεις σε τετοια θεματα? Και τι να υποστηριξεις, οταν υπαρχουν μυριαδες υποθεσεων... δεν μπορεις να αποκλεισεις τιποτα, δεν μπορεις να καταληξεις σε μια αποψη αλλα ουτε και να βγαλεις συμπερασματα


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 19:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Δεν αφήνεις άνθρωπο να αγιάσει βρε παιδί μου…
Πάλη με βάζεις σε πειρασμό…
Αφού το φχαριστήθηκες λιπών με την επαγγελματική μου ιδιότητα, θέλεις τώρα και στοιχεία για την άποψη μου στο κειμενάκι σου ;;; ΑΚΟΥ Η ΜΑΛΛΟΝ ΔΙΑΒΑΣΕ .
Λοιπόν όπως έχω πει και ποιο πάνω με κάλυπτε πλήρως η απάντηση του jonniebegood αλλά σήμερα πήραμε άλλη μια θαυμάσια απάντηση και από το wendigo Κάπως διαφορετική αλλά…
Αν πάρεις την μια πάρεις και την άλλη (με καλύπτουν και οι δυο ) απάντηση και τις ενώσεις (επιστήμονας άνθρωπος είσαι ) βρεις τη χρυσή τομή , θα έχεις βρει την απάντηση σου και μάλιστα τεκμηριωμένη !!!!!!

ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 20:14:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αλλα οσο αφορα αυτο το θεμα, ειναι λιγο περιεργο, γιατι ομως να κρυψουν κατι, που ισως να ηταν το μεγαλυτερο "Θαυμα" μετα την Ζωη πανω στην Γη? Δεν μπορω να βρω αιτια ωστε να αποκρυφτει αυτο το γεγονος

1. ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΙ ΛΟΓΟΙ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΑΝΑΤΙΚΟΥΣ
ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΟΥΝ ΓΝΩΜΗ ΟΙ ΛΕΓΟΜΕΝΟΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ
ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΔΩ ΚΑΝΑΝΕ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ
ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΠΕΡΦΙΛΝΤ ΕΚΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ.
2.ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΛΟΓΟΙ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ Η ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΘΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΙ 4.ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?.
3.ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΛΟΓΟΙ ΣΚΕΨΟΥ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΩΗ ΣΕ 100 ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΠΟΙΟΣ
Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΩΡΕΣ ? ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΜΑΣ ΑΝΤΕ ΒΡΕΣ ΑΚΡΗ.
4.ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΕΣ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΕΠΑΦΕΣ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΑΣ
ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΤΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΓΡΑΦΤΕΙ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΛΗ Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ.
5.ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΝ ΕΝΑ ΑΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΓΕΙΩΝΟΝΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΠΑΤΑ ΜΕ ΝΑ ΣΕ ΠΑΤΩ.
ΑΥΤΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΦΙΛΙΚΟΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΚΛΑΦΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ.
ΣΑΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ
ΕΡΘΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΙΣΧΥΟΥΝ.

quote:
τι να υποστηριξεις, οταν υπαρχουν μυριαδες υποθεσεων... δεν μπορεις να αποκλεισεις τιποτα, δεν μπορεις να καταληξεις σε μια αποψη αλλα ουτε και να βγαλεις συμπερασματα

ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΑΚΡΗ
ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 20:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Φίλε wendigo,

quote:
Στην ουσία -κι ενώ η εποχή μας θα έπρεπε να μας κάνει να υποψιαζόμαστε και άλλους τρόπους σκέψης- συζητάμε με όρους του 19ου αιώνα!

Αυτοί οι όροι "επιστημονικής" διερεύνησης των φαινομένων είναι στην ουσία τους οι ίδιοι με αυτούς που θεμελιώθηκαν από τον Αριστοτέλη. Συγκέντρωση Στοιχείων=>Αξιολόγηση Στοιχείων=>Ερμηνεία.
Η κλασσική ουφολογία λειτουργούσε και ίσως λειτουργεί ακόμα έτσι.
Δυστυχώς όμως μετά από τόσες δεκαετίες η επιτυχημένη ερμηνεία αυτών των φαινομένων παραμένη απούσα.

Άρα: ή στραβός είν'ο γιαλός η στραβά αρμενίζουμε.

quote:
Από "υλικά" ΑΤΙΑ το σχήμα που έχει αναφερθεί περισσότερο είναι το ατρακτοειδές ("σχήμα πούρου"). Η εμμονή μας στους δίσκους είναι κι αυτό ένα κομμάτι του φαινομένου: όρος που ξεκίνησε από τη μυθοπλασία (fiction) και παρέσυρε τη φαντασία μας.

Πραγματικά οι ιπτάμενοι δίσκοι ως όρος εντυπώθηκαν στο παγκόσμιο ασυνείδητο μέσα από μία παρεξήγηση. Το περιστατικό που ξεκίνησε το συγχρονο ρεύμα της ουφολογίας ήταν αυτό του πιλότου Άρνολντ το 1947 που περιέγραψε την κίνηση των αντικειμένων που είδε σαν ένα "πιάτο πάνω στο νερό" Σε καμία περίπτωση όμως δεν περιέγραψε με αυτό τον όρο το σχήμα των αντικειμένων. Μετά ο όρος έγινε "καραμέλα"

quote:
Ο Ζακ Βαλέ (διαπρεπής αστρονόμος, πρωτεργάτης της πληροφορικής και κορυφαίος μελετητής των ΑΤΙΑ) στρέφεται στην λαογραφία και όχι την τεχνολογία stealth για να βρει ομοιότητες και μοτίβα. Είναι το απόλυτο must για όποιον θέλει να μπει βαθύτερα στο φαινόμενο των ΑΤΙΑ.

Ο Ζακ Βαλέ είναι όντως από τους πιό σεβαστούς ουφολόγους παγκοσμίως. Συμφωνώ και με το γεγονός ότι η έρευνα πρέπει να στραφεί και σε άλλα μονοπάτια. Η ερμηνεία που έχει δώσει στο φαινόμενο είναι αρκετά ενδιαφέρουσα χωρίς αυτό να σημαίνει πως λύνει αυτόμάτως όλα τα προβληματα του φαινομένου. Οι εδώ αμερικανοί, ως γνωστό, τον βλέπουν λίγο πολύ με απέχθεια καθώς είναι όπως είπε και ο ίδιος "heretic among heretics"

quote:
ΥΓ: Απ'όσο ξέρω, το πρώτο βήμα για το ίντερνετ έγινε το 1969 στο UCLA.
Αν υπάρχουν στοιχεία περί 1948 θα ήθελα να αναφερθούν.

Ρε παιδιά μήπως υπάρχει κάποιο λάθος; Το 1948 μου φαίνεται πολύ πρώιμο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 20:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Aκριβως... και φυσικα κανεις δεν μπορει να το παιξει ειδικος, ειδικα σε ενα τετοιο θεμα, που ουσιαστικα δεν υπαρχουν στηριγματα αποδειξεων...

Για αυτες τις "προκειμενες" καταστασεις και τα "μελλων" γεγονοτα θα φταινε οι ιδιοι... αμα εχουν κατι κατα νου τους θα πρεπει να μας προετοιμασουν καταλληλως! Αλλιως περα βρεχει και ο καθενας ας λεει οτι θελει


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 20:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Φίλε wendigo έχεις απόλητα δίκιο. Αυτό ακριβώς ήθελα να πω αλλά δεν με αρκούσαν οι γνώσεις μου. Βέβαια, με την πολύ μικρή πιθανότητα κάποια από αυτά τα φαινόμενα να είναι και εξωγήινα, δεν υπάρχει αυτή η πιθανότητα ; Η γνώμη σου επί του θέματος ;

Νομίζω όμως ότι μας αδικείς στο θέμα δίπολο Ανθρώπινα-Εξωγήινα.
Όλοι, αν κατάλαβα καλά, είναι της άποψης πως τα ΑΤΙΑ είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα ή ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ φαινόμενα, και μια πολύ πολύ μικρή πιθανότητα να είναι εξωγήινα. (έχει κανείς αντίρηση ; )


ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2006, 01:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


εκτιμω πολυ την επιστημονικη φαντασια

ενα απο τα πολυ καλα διηγηματα με θεμα την επαφη ανωτερου τεχνολογικα εξωγηινου πολιτισμου, περιεγραφε την απαγωγη ανθρωπων που τους εβαλαν στον εξωτικο ζωολογικο τους κηπο.
(πολυ λογικο να συμβει και ειναι απο τις καλες περιπτωσεις - οι αλλες οι κακες, ειναι να ανακαλυψουν οτι η χολη μας τους μαστουρωνει πχ, ή εχει υπεροχο αρωμα γι αυτους, κατι σαν το αμπερ των φαλαινων)


ενας επιστημονας που βρισκοταν αναμεσα στους απαχθεντες, προσπαθουσε με καθε τροπο να δειξει στους εξωγηινους επισκεπτες του ζωολογικου κηπου οτι γνωριζε το πυθαγορειο θεωρημα, μαθηματικα, κτλ, για να καταλαβουν οτι εχουμε πολιτισμο και εμεις οι ανθρωποι

ματαια ομως

οταν απελπιστηκε και τα παρατησε, παρατηρησε ενα ειδος εξωγηινου αρουραιου που εμπαινε στο κλουβι του και αρχισε να το εξημερωνει

οταν οι εξωγηινοι ειδαν το ζωακι να παιζει μαζι του, απελευθερωσαν αμεσως ολους τους γηινους και τους ζητησαν συγνωμη


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2006, 04:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2006, 08:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Διαφωνώ με την άποψη σας ότι έχουμε αναλύση πλήρως τον δεσμό της τεχνολογίας με το εκάστοτε είδος.
Και για να ακριβολογώ.
α) Δεν έχετε καταλάβει τι είναι τεχνολογία.
β) Δεν έχετε καταλάβει τις μορφές της τεχνολογίας.
γ) Δεν έχετε καταλάβει την έκφραση τεχνολογίας του κάθε είδους.
δ) Δεν έχετε καταλάβει την έκφραση τεχνολογίας της κάθε κοινωνίας.

Αναλύωντας εν συντομία τα παραπάνω:
α)Τεχνολογία είναι ότι παράγει έργο καταναλώνοντας ενέργεια.
β)Το άλογο και το σιτάρι είναι δύο εκφράσεις του παραπάνω. Από ένα μικρό ζωάκι καταλήξαμε να έχουμε τους βελγικούς ίππους και από ένα απλό φυτό καταλήξαμε να έχουμε ένα πολυσύνθετο οργανισμό.
γ)Πως εκφράζεται τεχνολογικά ένα πλάσμα το οποίο έχει το εγκέφαλο του στην πλάτη του ή έχει τόσο διαφορετική εξέλιξη που ουσιαστικά δεν έχει χέρια για να κατασκευάσει την τεχνολογία; Στην πρώτη περίπτωση για σκεφτήτε πόσο πιο σίγουροι θα είμασταν σε κάθε ατύχημα. Στην δεύτερη μήπως η έκφραση "εξελιγμένο βιορομπότ" είναι η απάντηση;
δ) Είσαστε σίγουροι ότι το ανθρωποκεντρικό - καπιταλιστικό σύστημα που ακολουθούμε είναι μέτρο σύγκρισης των κοινωνιών και των ειδών; Θα είχατε κουρσάρες και τηλεοράσεις και οτιδήποτε γυαλιστερό εάν κάποιος δεν είχε κέρδος από αυτό; Ακόμα και τα ψέματα των "Ουφολόγων" σε αυτό ακριβώς βασίζονται.

Τέλος, δεν έχω ακούσει ούτε ΜΙΑ - ΜΙΑ ΖΗΤΩ - εμπεριστατωμένη αντίδραση σε αυτά που έγραψα πιο πάνω για την βιολογική πλευρά του ζητήματος. ΓΙΑΤΙ; Εάν έχω δίκιο τότε γιατί συζητάμε ακόμα θεωριτικά για "αυτούς" και δεν προχωρούμε σε ποιό ενδιαφέροντα ζητήματα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2006, 18:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Αντε και να "προχωρησουμε"... πως θα το κανουμε με τις λιγες γνωσεις που εχουμε γενικως


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2006, 19:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
quote:

Αντε και να "προχωρησουμε"... πως θα το κανουμε με τις λιγες γνωσεις που εχουμε γενικως


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...



Καλύτερα να ξεκινήσεις με λίγες παρά καθόλου.
Στην πορεία και με προσπάθεια αυξάνονται.


ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2006, 20:00:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Στο θέμα μας, θα πρέπει να δούμε ποιά είναι αυτά τα στοιχεία που μας οδηγούν να πιστεύουμε ότι μας κρύβουν κάποια πράγματα που δεν θα μπορούσαν να θεωρηθούν γήινη τεχνολογική εξέλιξη, ή αμιγώς ανθρώπινη σκέψη και γνώση.


ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΜΙΑ ΓΗΙΝΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΑΤΙΑ ΠΧ ΕΙΝΑΙ ΑΘΟΡΥΒΑ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΥΝ ΤΡΟΜΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΑΛΙ
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΘΟΡΥΒΟΣ, ΑΙΩΡΟΥΝΤΑΙ ,ΚΑΝΟΥΝ ΑΦΥΣΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ,ΚΑΙ ΑΛΛΑ.
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ Η ΓΗΙΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ?
ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΛΕΓΟΜΕΝΕΣ ΦΩΤΕΙΝΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΕ ΕΞΗΓΗΣΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy