ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 UFO no1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 20:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas
Α δηλαδη τους ανοιχτομυαλους τους αποκαλουμε ουφολαγνες και κοροιδα.
Καλα λενε τελικα οτι η ιστορια επναλαμβανεται.
Και τους προφητες τους αποκαλουσαν τρελους και αντιχριστους και τους σταυρωναν.
Και που ηρθε ο Χριστος τι εκαναν οι ανθρωποι τον σταυρωσαν.
Αργοτερα οσοι ασχοληθηκαν με πνευματικες δυναμεις και διαβαζαν τετοιου περιεχομενου τους εκαιγαν γιατι ηταν μαγοι και μαγισες.
Οσοι μεχρι και σημερα εχουν δει καποιο θαυμα τους λεμε τρελους.
Ο γαλιλαιος οταν ειπε οτι η γη δεν ειναι επιπεδη τον σκοτωσαν ασχετα αν ειχε δικιο.
Πολλοι επιστημονες που ανακαλυψαν τρομερα πραγματα και θυσιασαν την ζωη τους τους εβγαλαν τρελους και τους θανατωσαν αφου δεν τους συμφερε.
Οσοι ονειρευτηκαν οτι ο ανθρωπος καποτε θα πεταξει τους κοροιδευαν.
Ενα τετοιο ειδος που να το αφησεις να παει;
Σε πιο πλανητη να παει;μεχρι το Ιρακ πηγαν οι Αμερικανοι και εφεραν το χαος.

Ενα αλλο που ακουω αν και δεν εχω πει κατι τετοιο.

quote:
Δεν γνωρίζουμε τίποτα - τους λατρεύουμε σαν θεούς...


Δεν λατρευουμε τιποτα σαν θεο.
Παρεπιπτοντως αναλυσε την λεξη θεος να δεις τι σημαινει.
Η ζωη σε ολο το συμπαν δεν ξεκινησε ξαφνικα μια δευτερα 12 ακριβως,ελεος.Καποιο ειδος μπορει να ειχε αρχισει να αναπτυσσεται χιλιαδες χρονια πριν απο την εμφανιση μας,αρα λογικο ειναι να ειναι πιο αναπτυγμενοι και να ξερουν τι σημαινει ειρηνη και πολιτισμος αρα και να θελουν να παρατηρησουν αλλα ειδη και να διατηρησουν την ισορροπια στο συμπαν.
Αλλωστε αυτο δεν καναμε και κανουμε στους ζουλου,τους παρατηρουμε αλλα δεν τους αφηνουμε να μπουνε στην πολη γιατι αραγε;;;
μηπως θα την κανανε φτερο και πουπουλο;

quote:
Στα δύο τελευταία τεύχη του Μystery έχουν μπει -προς τιμή του περιοδικού αν και μονοσέλιδα- δύο άρθρα για τους ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ που εμπευστηκαν και διέδωσαν όλα όσα γράφεις.

Φιλε μου πρωτον δεν μου λεει τιποτα το περιοδικο Mystery ουτε και με νοιαζει τι γραφει καθε υπαλληλακος για να βγαλει το ψωμι του και με γεγονος οτι ολα λογοκρινονται αντε να βρεις την αληθεια.

Αυτα που γραφω ουτε τα διαβασα σε κανενα site ουτε απο καποιο περιοδικο.
Λογια σοβαρα απο ατομα που ασχολουνται,εχουν επικοινωνια και αρκετη διανοητικοτητα χρονια τωρα και οι οποιοι δεν βγαινουν να τα πουνε ουτε σε καναλια ουτε σε περιοδικα.
Γιατι αραγε;;;
Η απαντηση το μηνυμα σου που εστειλες.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο καιρος θα δειξει απλως οσο ο ανθρωπος διατηρει αυτη την αθλιοτητα δεν βλεπω μελλον αλλα την αντιστροφη μετρηση της αυτοκαταστροφης μας.

Βεβαια δεν αναφερομαι σε εικονες και βιντεο εκει εχει κανει θαυματα πολλα το photoshop και αλλα προγραμματακια μονταζ σε βιντεο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 05:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll
Η ΠΕΖΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΟΜΩΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑ 99.9% ΤΑ UFO ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΠΤΑΜΕΝΑ ΠΙΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ TESLA, ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΤΟΥ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΒΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ,
'Οταν ήμουν σπουδαστής στο κολέγιο συνέλαβα μια ιπταμένη μηχανή αρκετά αντίθετη από τις παρούσες. Η ελλοχεύουσα αρχή ήταν υγιής. Τα τελευταία χρόνια, έχω λύσει επιτυχώς τα προβλήματα και προγραμματίζω τώρα τις εναέριες μηχανές απαλλαγμένες της στήριξης των πτερυγίων, των προωστήρων, και άλλων εξωτερικών συνδέσεων, Τα ιπτάμενα μηχανήματα θα είναι ικανά για "απέραντες" ταχύτητες και είναι πολύ πιθανό να εφοδιάσουν τα έθνη με ισχυρά επιχειρήματα για την ειρήνη στο εγγύς μέλλον. Μια τέτοια μηχανή, που στηρίζεται και που ωθείται εξ ολοκλήρου από την αντίδραση , παρουσιάζεται σε μια από τις σελίδες των διαλέξεών μου, και είναι υποτιθέμενη για να ελεγχθεί είτε μηχανικά, είτε από την ασύρματη ενέργεια. Με την εγκατάσταση των κατάλληλων εγκαταστάσεων, θα είναι εφαρμόσιμο πρόγραμμα.'

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 08:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Aν στους ανοιχτόμυαλους βάζεις ανθρώπους όπως ο Ντάινεκεν και ο Λαζάρ ή δικούς μας "σοφούς" ανθρώπους, τότε ζήτω που αρπάξανε φωτιά τα μπατσάκια μας.
Μου προκάλεσε όμως κατάπληξη ο τρόπος που αναφέρθηκες στα άρθρα του mystery. Δηλαδή είναι κατακριτέος το τρόπος που αναφέρθηκε στους ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ (ανοιχτόμυαλοι και προτοπόροι για πολλούς) και στο πως αυτοί εξαπάτησαν και ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ να εξαπατούν τους αφελείς; Γιατί; Κάποιοι από αυτούς έχουν ιδρύσει ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ και έχουν γίνει οι προφήτες που ευαγγελίζονται ένα νέο μέλλον για την ανθροπότητα. Σε αυτούς τους προφήτες αναφερόσουν όταν έλεγες πως τους προφήτες τους αποκαλούσαν τρελούς και τους κυνηγούσαν;

Όσο για την ζωή στο σύμπαν: Δυστηχώς έτσι έγινε. Μία Δευτέρα πρωί γεννήθηκε το πρώτο είδος - πριν από εκατοντάδες εκατομμύρια χρόνια. Τώρα όλα τα υπόλοιπα είναι ιστορία. Εάν όμως ένα είδος εξελίσεται τι πιστεύεις ότι είναι αυτό που το κάνει ικανό να θέλει να επιβάλει την τάξη, την ειρήνη και την "αδερφότητα" στο σύμπαν; Μόνο τα χρονικά όρια εξέλιξης; Πως δηλαδή πρέπει να σκέπτεται ένα είδος το οποίο πολλαπλασιάζεται από μόνο του και έχει μορφή μεταξύ χταποδιού και αράχνης; Για το καλό της ψυχής του θα έρθει μία όμορφη ημέρα και θα πει "θα εκπολιτίσω τους βάρβαρους τους γήινους"; Γιατί να κάνει κάτι τέτοιο;
Όσο για την ικανότητα του να μας παρακολουθεί - αυτό είναι κάτι άλλο. Από περιέργεια και φιλομάθεια και μόνο το κάνεις.

Λόγια ανθρώπων σοφών - λόγια ανθρώπων που κρατάνε τις γνώσεις και τις σκέψεις τους για την πάρτη τους. Αλήθεια LORDTOMAS εκείνη η μικρή μας συζήτηση το καλοκαιράκι για τα σκάφη, ΤΑ ΓΗΙΝΑ, την θυμάσαι; Είχα σταματήσει στην εξέλιξη της στρογγυλής πτέρυγας - έκανες κάνα βήμα ποιό πέρα από αυτό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 14:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas
quote:
Μου προκάλεσε όμως κατάπληξη ο τρόπος που αναφέρθηκες στα άρθρα του mystery. Δηλαδή είναι κατακριτέος το τρόπος που αναφέρθηκε στους ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ (ανοιχτόμυαλοι και προτοπόροι για πολλούς) και στο πως αυτοί εξαπάτησαν και ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ να εξαπατούν τους αφελείς; Γιατί; Κάποιοι από αυτούς έχουν ιδρύσει ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ και έχουν γίνει οι προφήτες που ευαγγελίζονται ένα νέο μέλλον για την ανθροπότητα. Σε αυτούς τους προφήτες αναφερόσουν όταν έλεγες πως τους προφήτες τους αποκαλούσαν τρελούς και τους κυνηγούσαν;

Οχι στους προφητες που ελεγαν οτι θα ερθει ο υιος του Θεου,ο Χριστος.
Αμα ειδες παραπανω εχω ενα τεραστιο αρθρο απο μια σελιδα σχετικα με αυτους που ιδρυουν ψευτοθρησκειες και ψευτοεθνικιστες και ειναι εντονη και καθαρη η απεχθεια μου,αμα θες διαβασε το.
Σε καθε ομαδα υπαρχουν και τα μαυρα προβατα και αυτοι δυστυχως χαλανε ολη την εικονα της ομαδας.
Δηλαδη επειδη μεσα στην διαδηλωση πχ των φοιτητων καποιοι αναρχικοι πεταξαν μολοτοφ τι σημαινει οτι οι φοιτητες ειναι αναρχικοι.ΟΧΙ!!!
Οποτε γιατι επειδη καποιοι θελουν να λενε μπαρουφες σημαινει οτι ειναι ολοι οσοι ασχολουνται με εξωγηινη μορφη ζωης ψευτες και προσπαθουν να κοροιδεψουν.
Ξερουμε ολοι οτι ελευθερια στον τυπο υπαρχει μονο εικονικα.
Ποτε δεν θα μαθεις απο περιοδικο ή εφημεριδα ή τηλεοραση τιποτα για τετοια θεματα που να ειναι αληθεια ή παραποιημενο.

quote:
Όσο για την ζωή στο σύμπαν: Δυστηχώς έτσι έγινε. Μία Δευτέρα πρωί γεννήθηκε το πρώτο είδος - πριν από εκατοντάδες εκατομμύρια χρόνια. Τώρα όλα τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Δυστυχως δεν εγινε ετσι γιατι οπως πανω στην Γη αρχισε η ζωη απο μικροοργανισμους που εξελιχτηκαν ετσι μπορει να συνεβει και σε καποιον αλλο πλανητη ή να πω πλανητες.

quote:
Εάν όμως ένα είδος εξελίσεται τι πιστεύεις ότι είναι αυτό που το κάνει ικανό να θέλει να επιβάλει την τάξη, την ειρήνη και την "αδερφότητα" στο σύμπαν; Μόνο τα χρονικά όρια εξέλιξης; Πως δηλαδή πρέπει να σκέπτεται ένα είδος το οποίο πολλαπλασιάζεται από μόνο του και έχει μορφή μεταξύ χταποδιού και αράχνης; Για το καλό της ψυχής του θα έρθει μία όμορφη ημέρα και θα πει "θα εκπολιτίσω τους βάρβαρους τους γήινους"; Γιατί να κάνει κάτι τέτοιο;

Ποιος μιλησε για χταποδια και αραχνες;υπαρχουν ειδη που δεν διαφερουν σε τιποτα απο εσενα,εμενα και ολους τους ανθρωπους.
Καλο το ερωτημα σου.
Την περιπτωση να ειχαν φτασει κι αυτοι σε μια κρισιμη στιγμη ετοιμοι να διαλυσουν τον πλανητη τους οπως εμεις και να γλυτωσαν;εσυ θα ηθελες να παθουν κι αλλοι τετοια καταστροφη;οποτε διαλυεται ενα ηλιακο συστημα βλεπεις ενα αστερακι να πεφτει,τι χαρα ε;ωρα για ευχη αλλα δεν σκεφτεσαι της αλλαγες που μπορει να εχουν συμβει και την κλονισει της ισορροπιας του συμπαντος.

quote:
Όσο για την ικανότητα του να μας παρακολουθεί - αυτό είναι κάτι άλλο. Από περιέργεια και φιλομάθεια και μόνο το κάνεις.

Εμεις δεν ερευναμε τους ζουλου που εχουν μεινει πισω αιωνες;
Γιατι;Δεν τους βοηθαμε με φαρμακα και συγχρονα αντικειμενα;
Γιατι;;;
Ειναι η απαντηση που ψαχνεις.
Και δεν επεμβαινουν πουθενα απλως οταν χρειαζεται.

quote:
Αλήθεια LORDTOMAS εκείνη η μικρή μας συζήτηση το καλοκαιράκι για τα σκάφη, ΤΑ ΓΗΙΝΑ, την θυμάσαι; Είχα σταματήσει στην εξέλιξη της στρογγυλής πτέρυγας - έκανες κάνα βήμα ποιό πέρα από αυτό;

Πολυ καλες οι γνωσεις σου και πιστευω οτι αλλαξα γνωμοι για μερικα απο αυτα που πιστευα για τους ιπταμενους δισκους.
Να σου δεν ασχοληθηκα καθολου γιατι επεσαν εξεταστικη και επειδη ειμαι στα τελιωματα γινεται χαμος απο εργασιες και δεν εψαξα και ειχε μπολικο ψωμι η υποθεση.
Εν τω μεταξυ ειχα δει εκεινη την περιοδο και στον χαρδαβελα το θεμα.
πολλες φωτογραφιες ηταν ιδιες αλλα ακουσα πολλα κουφα και απογοητευτηκα με το θεμα και ετσι τωρα τελευταια ασχολουμαι με ενα αλλο θεμα μου ταξιδι με το μυαλο... μιας και ασχολουμαι περι αυτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 20:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Καταρχήν να καλωσορίσω το φίλο τον Troll.
Μετά να πω ότι παρεξήγησα το LordThomas λόγο του πρώτου κειμένου του.
Φίλε μου στα δυο σου τελευταία μηνύματα συμφωνώ σχεδόν πλήρως.
ΟΑΝΝΗΣΕΑ φίλε μου, με έπεισες με τις γνώσεις σου σε ότι αφορά τα ΑΤΙΑ, αλλά σε ότι αφορά την υπάρξει άλλης ζωής,νομίζω ότι κάνεις λάθος.
Εξακολουθείς να επιμένεις και να συγκρίνεις τα άπαντα με εμάς, συμπεριφορές, νοοτροπίες, εξέλιξη, κ.τ.λ.
Μα ποιοι είμαστε τέλος πάντων; Τα πάντα πρέπει να κινούνται γύρω από εμάς; Και γιατί;
Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν άλλα πλάσματα που να έχουν διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων γύρω τους;
Έστω στη θεωρία, αφού ότι ξέρουμε περί διαστήματος είναι θεωρία.


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Καλή χρονιά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 20:28:34  Εμφάνιση Προφίλ
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΗΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΣΕ ΘΕΩΡΙΕΣ
ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΣΕ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΘΑ ΕΙΧΕ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ.
ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΧΑΝΕΣ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΩΣΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 07:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Προσπάθησα και θα προσπαθώ μέχρι τέλους να καταλάβετε ότι αυτά τα πλάσματα είναι όμοια με εμάς σε τρία σημεία:
α) στην ύλη, τρώνε και άρα πηγαίνουν τουαλέτα. Ακόμα και αν ο πολιτισμός είναι μεταλλικά πλάσματα ή κάποιες αέριες υπάρξεις ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟΣ
β) στην ψυχή, άρα έχουν ψυχολογικά προβλήματα. Ακόμα και εάν σκέπτοναι μηχανικά ή είναι πλάσματα μίας ενσοματομένης κοινωνίας (unity) το ψυχολογικό υπόβαθρο θα υπάρχει.
γ) η τεχνολογική ανάγκη. Ακόμα και εάν είναι πλάσματα τα οποία έχουν μεγαλώσει σε ΑΕΡΙΟΥΣ πλανήτες και τα σκάφη τους είναι εξολοκλήρου οργανικά ή είναι σε θέση να κάνουν τα πάντα με τηλεπάθεια -ακόμα και με αυτές τις προυποθέσεις χρησιμοποιούν ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ.

Εφόσον λοιπόν τα πλάσματα αυτά μοιάζουν με εμάς στις παραπάνω θέσεις τότε ανεξαρτήτου μορφής ή κοινωνίας ή πολιτισμού ή οτιδήποτε άλλου θα πλησιάζουν στις σκέψεις που πηγάζουν απαό τις πιο αρχαίες δομές του ανθρώπου.
Σας το έδωσα και πιο πάνω αλλά δεν το καταλαβαίνετε: τα θηλυκά καγκουρώ έχουν την ικανότητα να διακόπτουν την κοίηση τους κατά βούληση. Έχετε σκεφτεί την κοινωνία των ανθρώπων σαν αποτέλεσμα ΜΟΝΟ αυτής της ασήμαντης κατά τα άλλα αλλαγής; Ποιό απλό: γιατί πάντα ο άντρας προσπαθεί να προστατέψει (και να κάνει τον καμπόσο) την κοπέλα του; Είναι η κοινωνία που τον ωθεί να κάνει κάτι τέτοιο ή μήπως κάποια βαθύτερα ένστικτα; ΑΥΤΑ θα εξαφανιστούν μετά από 10000 χρόνια ή όχι; Ή μήπως θα δημιουργηθούν καινούρια;
Δεν μπορείτε να καταλάβετε το ψυχολογικό υπόβαθρο που συζητάμε γιατί δεν ξέρετε κάτι πολύ απλό: ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΨΥΧΟΠΑΘΕΙΣ. Δεν μπορείτε να το δεχτείτε το καταλαβαίνω αλλά: έχετε δει ανθρώπους που πάντα είναι ακριβείς στα ραντεβού τους = ψυχαναγκαστική διαταραχή, λέμε ότι είναι σπιτόγατος = αγοροφοβία, και υπάρχουν χιλιάδες άλλες εξηγήσεις για εσάς, για τους δικούς σας, για το περιβάλλον σας. Σκληρό να το καταλάβετε το ξέρω, αλλά μην φοβάστε δεν είσσαστε επικύνδινοι για αυτό και είσαστε έξω στην κοινωνία.
Εάν όμως ΟΛΟΙ οι κάτοικοι της γης έχουν μία ή περισσότερες ψυχοπάθειες που τους διαμορφώνουν την προσωπικότητα τους σε ένα ΑΛΛΟ πλάσμα σε ένα διαφορετικό περιβάλλον πως ακριβώς αυτό ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ;

Krios,
Γράφεις ότι χρησιμοποιώ στοιχεία από την γη για να μιλήσω για τα άλλα πλάσματα. ΟΧΙ ΜΑ ΟΧΙ. Προσπαθώ με παραδείγματα της γης να σας δώσω να καταλάβετε την ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ που θα έχουν τα άλλα πλάσματα.
Και η βιολογία παίζει δευτερεύοντα ρόλο σε σχέση με την ψυχολογία του όντος αυτού.
ΣΕ ΕΜΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΣΥΜΠΟΝΕΙΑ -δεν ξέρουμε εάν υπάρχει αυτός ο όρος στην ψυχολογία αυτού του πλάσματος.
ΣΕ ΕΜΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΚΛΟΥ ΚΑΙ ΚΑΚΟΥ -δεν το ξέρουμε αυτό για τους εκεί έξω.
ΣΕ ΕΜΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΝΑΓΚΗ (ΜΕΣΩ ΚΑΛΛΗΨΗΣ ΤΟΥ ΕΓΩΙΣΜΟΥ) ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΓΝΩΣΗΣ Ή ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ -σε αυτούς μπορεί να μην υφήσταται.

Πάρτε για παράδειγμα του Αζτέκους και τις ανθρωποθυσίες τους. Στον ίδιο πλανήτη δεν είμαστε, το ίδιο είδος δεν είμαστε; Τότε γιατί σε αυτούς δεν έπιανε η ανθρωπιά και τα όσα άλλα ευαγγελιζόμαστε σήμερα και το αίμα έρεε ποτάμί από την σφαγή των αιχμαλώτων; Ή τους εβραίους σαν σαπούνι ή τα 30 εκατομμύρια νεκρούς κινέζους κατά τα χρόνια του Μάο...

LordTomas,
Επειδή ξαναπέφτουμε σε μαιάνδρους του τύπου "είναι σαν εμάς περπατούν πλάϊ μας", εξήγησε μου σε παρακαλώ πάνω σε ποιές βιολογικές βάσεις το γράφεις αυτό. Δεδομένου φυσικά ότι θα διαβάσεις ότι έχω γράψει πιο πάνω για την βιοποικιλιότητα και την βιοασυμβατότητα μαζί με τις δυνατότητες εξέλιξης των ειδών...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 13:40:20  Εμφάνιση Προφίλ
ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΨΥΧΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΛΑ
ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΔΩ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑΝΟ ΜΑΣ ΤΙ ΚΑΠΝΟ ΦΟΥΜΑΡΕΙ.
ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΠΧ ΤΗΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΑΞΙΕΣ ΠΧ ΤΗΝ ΑΥΤΟΘΥΣΙΑ ΝΑ ΔΙΑΚΙΝΔΥΝΕΨΕΙΣ ΤΗΝ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΟΥ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΚΙΝΔΥΝΟ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΠΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ Η ΨΥΧΟΣΥΝΘΕΣΗ
ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 15:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas
quote:
LordTomas,
Επειδή ξαναπέφτουμε σε μαιάνδρους του τύπου "είναι σαν εμάς περπατούν πλάϊ μας", εξήγησε μου σε παρακαλώ πάνω σε ποιές βιολογικές βάσεις το γράφεις αυτό. Δεδομένου φυσικά ότι θα διαβάσεις ότι έχω γράψει πιο πάνω για την βιοποικιλιότητα και την βιοασυμβατότητα μαζί με τις δυνατότητες εξέλιξης των ειδών...

Φιλε μου παντα διαβαζω πρωτα και μετα απαντω και σεβομαι απολυτα ολες τις γνωμες και πιστευω ολων κι ας μην ταιριαζουν με τα δικα μου.
Ειναι ανθρωπινο να μην μπορουμε να φανταστουμε πως ειναι ενα αλλο ειδος και ετσι το περιστρεφουμαι γυρω απο εμας.
Οπως ειπες τα καγκουρω μπορουν να σταματουν την κυηση μπορει και ενα εξωγηινο ειδος να αναπαραγεται με κλονοποιηση.
Τρελο και σατανικο για οποιον το ανεφερε πριν 2 ...3 δεκατιες αλλα τωρα ολοι μιλανε για αυτο και υπαρχουν και πολλοι εθελοντες ειδες πως το τρελο γινεται θαυμα;
Μηπως τελικα ταιριαζουμε;μηπως κι εμεις σε κανενα αιωνα πολλαπλασιαζομαστε με κλονοποιηση;
παλια οσοι ελεγαν οτι μπορουν να επικοινωνουν με το μυαλο μεσω διαλογισμου και αυτοσυγκεντρωσης τους ελεγαν βουδιστες,αντιχριστους...τρελους.Τωρα εγινε μοδα,καντε ολοι γιογκα,feng shui,διαλογισμος, πανε μαλλον οι σατανιστες και οι τρελοι ή μηπως γιναμε ολοι τρελοι οπως ανεφερες;;;
μπα δεν νομιζω εχεις μπερδεψει την τρελα που ειναι μια ψυχικη ανωμαλια ή διαστρευλωση της φυσιολογικης συμπεριφορας με την ποικιλια της προσωπικοτητας που ειναι κατι που μας κανει διαφορετικους και λιγοτερο βαρετους.
Φυσιολογικη συμπεριφορα;;;τι ειναι ε;;;
ειναι η απολυτη ελευθερια του ατομου μεχρι το σημειο που δεν καταπιεζει την ελευθερια του αλλου.Κατι που ακομα και με την δημοκρατια δεν υπαρχει στην ουσια.

Ετσι ατομα που ξερω,μιλαω και αντλω πληροφοριες χρονια ασκουν το μυαλο και μπορουν και επικοινωνουν με αλλα εξελιγμενα ατομα.Ετσι μπορουν και αναγνωριζουν ποιοι ειναι οι εξωγηινοι ή τους πλησιαζουν αυτοι γιατι ξερουν οτι αυτοι ειναι ανθρωποι ανοιχτομυαλοι και δεν θα παθουν κριση αν τους δειξουν διαφορα πραγματα.

Εσεις περιμενετε αποδειξεις με βιντεο και φωτογραφιες...
Λετε να ειναι τοσο ηλιθιοι που να μην ξερουν ποτε τους βιντεοσκοπουν και πως να καταστρεφουν καθε αποδειξει,αυτο μεχρι και ανθρωποι κατασκοποι και αλλοι που δεν θελουν αποδειξεις για κατι μπορουν να το κανουν.
Αρα δεν επικοινωνουν με οποιονδηποτε.
Με το μυαλο μπορεις να κανεις τα παντα αν μπορεσεις και το εξερευνησεις και μαθεις τα παντα.
Ακομα τα παντα που βλεπεις γυρω σου δεν ειναι ετσι οπως τα βλεπεις αλλα το μυαλο σου σε κανει να τα βλεπεις ετσι.
Οταν ακουμπας εναν πχ τοιχο με το χερι σου σταματαει επειδη ο εγκεφαλος σου αυτο εχει μαθει να σου δειχνει αλλα αν μπορεσεις να δεις οτι η υλη δεν ειναι συμπαγης αλλα απο κινουμενα σωματιδια πχ ηλεκτρονια θα μπορεσεις να περασεις μεσα απο τον τοιχο.
Και δεν ειναι θεωρια γιατι το εχω δει και σε πραξη live χωρις ταχυδακτυλουργιες ακομα και να επικοινωνει ατομο χιλιομετρα μακρια με αλλο αλλα τοσα μακρια μονο με το μυαλο.μη συνεχισω γιατι μετα μπαινω σε αλλο θεμα.

Σε επομενο μηνυμα η συνεχεια και επισημαινω παλι οτι δεν χρειαζονται ολοι σκαφος για να μεταφερονται.

Καλη σας μερα!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 17:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Noμιζω οτι εχουμε ξεφυγει "Ετη Φωτος" εκ του θεματος...


BLACKHAWK

...and the Predators wll prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 19:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Τώρα έγινες σαφής φίλε ΟΑΝΝΗΣΕΑ. Φτάνει βέβαια να μην αλλάξεις γνώμη στην πορεία.
Πάντως κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να αποκλειστεί και η εκδοχή, κάπου στο αχανές σύμπαν να υπάρχει και παρόμοιο είδος με εμάς.

Όπα... όπα, φίλε LordThomas , τώρα μου τα χαλάς. Το είπαμε αυτό, το τόπικ τούτο ασχολίτε με τα ΑΤΙΑ. Άντε στα κομμάτια να πάει και με τους επιβάτες τους. Αν δεν υπάρχουν ΑΤΙΑ καθόλου, παραπέμπω την απάντηση του φίλου PREDATOR!
Αν πάλη φίλε μου η γνώμη σου είναι αυτή, από δική μου μεριάς είναι σεβαστή, αλλά πρέπει να την συζητήσεις στο ανάλογο τόπικ!


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Καλή χρονιά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 20:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas
Φιλε μου δεν ξεφευγω τοσο πολυ οσο μπορει να φαινεται με μια πρωτη ματια.
Κανενας δεν ξερει σιγουρα τι ειναι τα ΑΤΙΑ,ποιος τα χειριζεται και ειναι οντως αυτα που βλεπουμε ετσι οπως ειναι στην πραγματικοτητα ή μας υποβαλουν αυτη την εικονα;
Αρα αμα τα συνδυασεις θα καταλαβεις γιατι τα αναφερα και γιατι δεν μπορει και η κουτση μαρια να τα καταλαβει και να επικοινωνησει μαζι τους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 07:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
LordTomas
"""Ετσι ατομα που ξερω,μιλαω και αντλω πληροφοριες χρονια ασκουν το μυαλο και μπορουν και επικοινωνουν με αλλα εξελιγμενα ατομα.Ετσι μπορουν και αναγνωριζουν ποιοι ειναι οι εξωγηινοι ή τους πλησιαζουν αυτοι γιατι ξερουν οτι αυτοι ειναι ανθρωποι ανοιχτομυαλοι και δεν θα παθουν κριση αν τους δειξουν διαφορα πραγματα."""
"""Αρα αμα τα συνδυασεις θα καταλαβεις γιατι τα αναφερα και γιατι δεν μπορει και η κουτση μαρια να τα καταλαβει και να επικοινωνησει μαζι τους."""

Ωπα δικέ μου κάτσε και άραξε...
Εδώ μιλάμε για πολύ περίεργες ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ καταστάσεις...
Προσωπικά δεν πιστεύω ΚΑΤΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΤΟΛΟΥ αυτούς τους ανθρώπους, πρώτον γιατί ο κάθε ένας μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει (και ειδικότερα άμα έχει μεγάλη φαντασία ή είναι ψυχοπαθής) και δεύτερον γιατί θα πρέπει ένα εξωγήινο (το οποίο κάνει βολτούλες μέσα σε δισκοειδή σκαφάκια) ον να διαλέξει αυτό τον τρόπο επικοινωνίας;

Τέλος από βιολογικής πλευρά το θέμα το έχεις εξετάσει; Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο;

Krios,
ΔΕΝ αλλάζω εύκολα γνώμη. Γράφω πάντα την άποψη που έχω επεξεργαστή μέχρη τελικής αηδίας. Τώρα εάν μπορώ να την μεταφέρω στους άλλους με ευκολία, είναι άλλο θέμα.

Edited by - OANNHSEA on 11/01/2007 07:55:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 10:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Νομίζω ότι όντως ξεφεύγουμε από το θέμα μας.

Αγαπητέ LordThomas αυτό που λες

"Ετσι ατομα που ξερω,μιλαω και αντλω πληροφοριες χρονια ασκουν το μυαλο και μπορουν και επικοινωνουν με αλλα εξελιγμενα ατομα.Ετσι μπορουν και αναγνωριζουν ποιοι ειναι οι εξωγηινοι ή τους πλησιαζουν αυτοι γιατι ξερουν οτι αυτοι ειναι ανθρωποι ανοιχτομυαλοι και δεν θα παθουν κριση αν τους δειξουν διαφορα πραγματα."

δεν διαφέρει καθόλου από τις υπόλοιπες περιπτώσεις που κρίνεις ως αναληθείς (έψιλον, ψευδο-επαφικούς κλπ). Γιατί δέχεσαι τους μεν και απορρίπτεις τους δε;

Και να προσθέσω και κάτι άλλο. Λες
"Εμεις δεν ερευναμε τους ζουλου που εχουν μεινει πισω αιωνες;
Γιατι;Δεν τους βοηθαμε με φαρμακα και συγχρονα αντικειμενα;
Γιατι;;;"

Οι επιστήμονες που μελετούν και βοηθούν τους ζουλού, έρχονται σε επαφή με έναν τυχαίο ζουλού, στα κρυφά;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 11/01/2007 10:05:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 18:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
quote:
Κανενας δεν ξερει σιγουρα τι ειναι τα ΑΤΙΑ,ποιος τα χειριζεται και ειναι οντως αυτα που βλεπουμε ετσι οπως ειναι στην πραγματικοτητα ή μας υποβαλουν αυτη την εικονα;

Φίλε μου, έως εδώ συμφωνούμε.
Από εδώ και κάτω όμως, συμφωνώ με την φίλη Ostria.


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Καλή χρονιά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 02:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll


SORRY ΒΓΗΚΕ ΧΑΛΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ
http://troll-colombia.blogspot.com


ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

Edited by - Troll on 12/01/2007 02:41:48

Edited by - Troll on 12/01/2007 03:04:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 10:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:


SORRY ΒΓΗΚΕ ΧΑΛΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ
http://troll-colombia.blogspot.com


Καλημέρα troll! Για ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=5568


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 12:06:01  Εμφάνιση Προφίλ
ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ Η ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ ΣΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 12:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Ostria δεν παίζεσαι με τίποτα.
Τι στο καλό θέλω και μιλάω στο φόρουμ όταν υπάρχουν άτομα σαν εσένα;
Μάλλον για UFO μοίαζω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 14:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas
Λοιπον ας δουμε μερικες γνωμες και ερευνες ανθρωπων του επιστημονικου χωρου:

Οι εξωγήινοι δεν μοιάζουν με μικρά πράσινα ανθρωπάκια, όπως τους παρουσιάζουν οι παραγωγοί του Χόλιγουντ υποστηρίζει ο Σεθ Σόστακ, ένας από τους κορυφαίους αστρονόμους των ΗΠΑ.
«Το Χόλιγουντ τους παρουσιάζει αρκετά ανθρωπομορφικούς. Αυτό είναι λογικό γιατί εάν έμοιαζαν με σιδερένιους στρατιώτες ή ηλεκτρικές σκούπες, δεν θα μπορούσαμε να ταυτιστούμε μαζί τους.»
Ο Σόστακ, ο οποίος εργάζεται στο Ινστιτούτο Αναζήτησης Εξωγήινης Ευφυΐας (SETI) στην Καλιφόρνια, θεωρεί ότι εφόσον τελικά υπάρχουν όντα «εκεί έξω», η όψη τους θα καθορίζεται από ορισμένους βασικούς νόμους της φυσικής.
Πάντως, ο αστρονόμος δεν παρουσιάζεται ιδιαίτερα αισιόδοξος σχετικά με την προοπτική συνάντησης ανθρώπου - εξωγήινου. Ακόμα και αν κάποτε καταφέρουμε να έχουμε «ενδείξεις» ζωής σε άλλο πλανήτη, είναι αδύνατον με τα μέσα που διαθέτουμε σήμερα να βρεθούμε κοντά.
«Είναι πολύ δύσκολο να φτάσεις στα αστέρια. Θα χρειαστούν 100.000 χρόνια για το εγγύτερο με τα σημερινά μέσα. Ακόμα και αν κατασκευάσουμε πυραύλους 100 φορές πιο γρήγορους, είμαστε 1.000 χρόνια μακριά.»
Ωστόσο, υπάρχει ελπίδα: «Είναι πιθανό η πρώτη μας συνάντηση να μην γίνει με εξωγήινο, αλλά με το μηχάνημα που θα έχει ο ίδιος φτιάξει, σε περίπτωση που ο πολιτισμός του είναι περισσότερο ανεπτυγμένος. Η τεχνητή ευφυΐα προχωρά γοργά.»

Όπως έγραψε κάποτε ο Arthur C Clark:,
"Ή είμαστε μόνοι σε αυτόν τον κόσμο ή δεν είμαστε. Και οι δύο ιδέες είναι συνταρακτικές.".

Συνεχεια κοιταμε προς τα επανω, θελουμε να "φτασουμε τον Θεο" και ποτε εδω κατω και συγκεκριμενα στην θαλασσα.
Πολλοι ωκεανοι δεν εχουν ακομα εξερευνηθει εις βαθος.

Το μυστηριώδες σύμπαν των ωκεανών, που καλύπτουν το 70% της επιφάνειας του πλανήτη, εξακολουθεί να παραμένει ανεξερεύνητο σε μεγάλο βαθμό. Για την ακρίβεια, όσο κι αν ακούγεται παράδοξο, γνωρίζουμε λιγότερα για τα μεγάλα βάθη των ωκεανών από ό,τι για την αθέατη πλευρά της σελήνης.

O Γάλλος αρχιτέκτονας Zακ Pουζερί ευελπιστεί να ρίξει λίγο φως σε αυτό το μυστήριο, με τη δημιουργία ενός σταθμού θαλάσσιας εξερεύνησης, που θα είναι έτοιμος να τεθεί σε λειτουργία το 2008 και που παρουσιάζεται στο βιβλίο του Φρανκ Σέτσινγκ «Eιδήσεις από ένα άγνωστο σύμπαν», που θα κυκλοφορήσει την άνοιξη.

O Pουζερί ασχολείται εδώ και 30 χρόνια με τον σχεδιασμό οικισμών στον πυθμένα της θάλασσας για λογαριασμό της NAΣA/NOA και έχει ήδη κατασκευάσει έναν υποβρύχιο θάλαμο που σταθμεύει σε βάθος 35 μέτρων και θυμίζει γυάλινη σφαίρα.

«Αν αναζητούμε εξωγήινες μορφές ζωής στον ουρανό, γιατί να μην τις αναζητούμε και στα βάθη των ωκεανών, αφού έτσι κι αλλιώς η θάλασσα είναι αυτή που έδωσε τη ζωή στη στεριά;» Αυτό είναι το σκεπτικό του αμερικανού A. Sanderson, ο οποίος στο άρθρο του "Aboriginal of Sea Depths", θεωρεί πιθανή την ύπαρξη ενός υποθαλάσσιου ανεπτυγμένου πολιτισμού.

Ο Sanderson δεν είναι ο μόνος που κάνει αυτές τις εικασίες. Κι αυτό επειδή όπως παρατηρούνται περίεργα και ανεξήγητα φαινόμενα στον ουρανό που αποδίδονται σε εξωγήινους, παρόμοια φαινόμενα έχουν παρατηρηθεί και στη θάλασσα. Μόνο που είναι λιγότερο γνωστά. Κάποια μάλιστα έχουν καταγραφεί από τον προηγούμενο αιώνα. Ας δούμε κάποια:

Το 1893, ο αξιωματικός του βρετανικού πλοίου "Caroline" που έπλεε στην Κινέζικη Θάλασσα, παρατήρησε κάποια ασυνήθιστα φώτα στην επιφάνεια της θάλασσας. Μετά από λίγο τα φώτα ευθυγραμμίστηκαν και ακολούθησαν το πλοίο για κάποιες ώρες, ώσπου εξαφανίστηκαν.

Άλλο ένα παρόμοιο συμβάν είχε πρωταγωνιστή το πλοίο "Bintang", το 1909, αναγκάζοντας τον I. Gitelson να το αναφέρει στο βιβλίο του "Living Light of the Ocean". Αυτή τη φορά τα φώτα είχαν την μορφή κοίλων ακτινών και περιστρέφονταν.

Αλλά και πρόσφατα είχαμε ανάλογες περιπτώσεις, όπως αυτή που περιέγραψε ο Vladimir Vorobyov που επέβαινε σε ένα ρωσικό ερευνητικό πλοίο το 1977. Πάλι ανάλογα φώτα «χόρεψαν» περιστροφικά για 30 λεπτά. Μόνο που αυτή τη φορά το σόναρ κατέγραψε μια τεράστια μάζα 20 μέτρα κάτω απ' την καρίνα του πλοίου.

http://english.pravda.ru/main/2002/10/11/38027.html

Η επιστημονικες ερευνες ποτε για ενα θεμα δεν ηταν μονοπλευρες.

Τα UFO τα ξέρετε φυσικά ! Έχετε όμως υπ' όψιν σας τα UUO; Ο νεολογισμός αυτός παραπέμπει στα Unknown Underwater Objects, δηλ. σε άγνωστου ταυτότητας αντικείμενα και φαινόμενα που παρατηρούνται στις θάλασσες και τους ωκεανούς του πλανήτη μας και - γιατί όχι - θα έχουν ίσως κι αυτά σχέση με κάποιον εξωγήινο πολιτισμό.

Τέτοια περιστατικά και μαρτυρίες βάλθηκε να καταγράψει ο ερευνητής Fedor Gard.
Κάποια περιστατικά εμφάνισης UUO είναι διάσημα. Όπως αυτό της 18ης Ιουνίου του 1845, όταν το πλήρωμα του πλοίου "Victoria" που έπλεε στη Μεσόγειο, είδε να αναδύονται από τη θάλασσα τρεις λαμπεροί φωτεινοί δίσκοι. Ήταν σχεδόν πέντε φορές μεγαλύτεροι από το φεγγάρι, και συνδέονταν μεταξύ τους με κάποιο λεπτό φωτεινό άξονα.

Πιο πρόσφατο περιστατικό ήταν αυτό του 1963, όταν ναύτες του ναυτικού των Η.Π.Α. είδαν στις ακτές του Πουέρτο Ρίκο ένα υποβρύχιο αντικείμενο να κινείται με πρωτοφανή για τη σύγχρονη τεχνολογία ταχύτητα. Κάθε είδους επαφή μαζί του ήταν ... εξαιρετικά δύσκολη.

Στην κατηγορία των UUO κατατάσσονται και οι λεγόμενες «φωτιές που χορεύουν», φωτεινά αντικείμενα που «τρελαίνουν» τους παρατηρητές τους με τον χορό τους καταμεσής στον ωκεανό. Τέτοια φαινόμενα παρατηρήθηκαν απ' το κρουαζιερόπλοιο "Anton Makarneko" το 1977 και απ' το ρωσικό "Akademik Vorobiev". Μέχρι και φωτεινά στρογγυλά πρόσωπα έχουν καταγραφεί να παρακολουθούν τα πληρώματα πλοίων μέσα από το νερό και να τους «συντροφεύουν» με τα περίεργα μάτια τους για κάμποση ώρα μέχρι να εξαφανιστούν.

Τον 19ο αι. οι Adams και Jenkins σκέφτηκαν ότι ίσως πρόκειται για όντα εφοδιασμένα με βράγχια, εξοικειωμένα με τις χαμηλές θερμοκρασίες και την υπερπίεση, αλλά και με ένα αρκετά ανεπτυγμένο τεχνολογικά πολιτισμό, ικανό ακόμα και να ταξιδέψει στο διάστημα

Οι Dogon,μια πρωτογονη φυλη ζουν στην περιοχή Bandiagara του σημερινού Μάλι και υπήρξαν το αντικείμενο μελέτης του Γάλλου ανθρωπολόγου Marcel Griaule για πάνω από μία δεκαετία. Αυτός ήταν ίσως και ο λόγος που κάποιοι σοφοί της φυλής, τον εμπιστεύτηκαν και αποφάσισαν να του αποκαλύψουν γνώσεις που οι ίδιοι ισχυρίστηκαν ότι της κληρονόμησαν απ' τους αρχαίους προγόνους τους.

Οι αποκαλύψεις των σοφών της φυλής σόκαραν τον Γάλλο επιστήμονα, καθώς συνειδητοποίησε ότι βρέθηκε μπροστά σε ένα ανεκτίμητο θησαυρό αρχαίας σοφίας. Έτσι αποφάσισε να δημοσιεύσει τις αποκαλύψεις αυτές το 1950 με τη βοήθεια του συναδέλφου του Germaine Dieterlen.

- Το σύμπαν σύμφωνα με τις παραδόσεις τους, δημιουργήθηκε από τους Nommo, όντα που ήταν μισοί άνθρωποι και μισοί ψάρια. Ήταν αυτοί που ξεκίνησαν τον πολιτισμό στη Γη. Για την ανανέωση του σύμπαντος οι φυλή των Dogon τελεί κάθε 60 χρόνια την τελετή "Sigui".

Παρόμοιο μύθο για τον άνθρωπο-ψάρι είχαν και οι Σουμέριοι. ήπήρξε σύμφωνα με τη μυθολογία τους ο εκπολιτιστής τους και ονομάζονταν Οάννες.

- Ο Κρόνος είναι ο πλανήτης - όριο και έχει δακτυλίδια ισχυρίστηκαν οι Dogon. Κάποιες θεωρήσεις της παραδοσιακής Αστρολογίας δίνουν τον Κρόνο σαν όριο του ηλιακού μας συστήματος πλανητών, ενώ το ότι ο Κρόνος έχει δακτυλίους διαπιστώθηκε λίγους αιώνες από τον Γαλιλαίο και το τηλεσκόπιό του.

- Ο Δίας έχει τέσσερα μεγάλα φεγγάρια ! Κι αυτά τα ανακάλυψε ο Γαλιλαίος ! Είχαν άραγε οι πρόγονοι των Dogon τηλεσκόπια;

- Η Σελήνη είναι ξηρή και άγονη. Μπορούσαν άραγε να τη δουν;
- Ο Γαλαξίας μας είναι σπειροειδής! Αυτό πάλι πώς το ήξεραν; !!!

- Η αναφορά πάντως που έκανε «διάσημους» τους Dogon είναι αυτή για τον Σείριο. ήποστήριξαν ότι δεν πρόκειται για ένα άστρο, αλλά για τρία (!!!). Το πρώτο που είναι το μεγαλύτερο το ονόμαζαν "sigi tolo", μιλώντας για τον Σείριο Α.

- Το δεύτερο το ονόμαζαν "po tolo" και πίστευαν ότι είναι το βαρύτερο αντικείμενο του σύμπαντος. Έκανε δε μια περιστροφή γύρω απ' το 'sigi tolo" κάθε 50 χρόνια. Αυτό το άστρο δεν είναι άλλο απ' αυτό που οι επιστήμονες ονομάζουν Σείριο Β. Όντως ο Σείριος Β - που ανακαλύφθηκε το 1862 και φωτογραφήθηκε το 1970 (!) - είναι ένας «λευκός νάνος» δηλ. ένα αστέρι που η ύλη του έχει τρομερά μεγάλη πυκνότητα ώστε να θεωρείται «πολύ βαρύ».

- Το τρίτο το ονόμαζαν "emme ya", που σημαίνει «ο ήλιος των γυναικών». Είναι 4 φορές λαμπρότερο απ' το "po tolo" και έχει ένα δορυφόρο ή πλανήτη.

Αναπαραστάσεις αυτής της κοσμολογικής τους άποψης, είχαν ζωγραφίσει οι Dogon σε μια μάσκα που είχε χρησιμοποιηθεί πριν από 400 χρόνια στην τελετή "Sigui" !!!

Οι εκπληκτικές αυτές γνώσεις που φαίνεται να είχαν οι Dogon διαμέσου των προγόνων τους, συντάραξαν την επιστημονική κοινότητα της δεκαετίας του 1950 και προκάλεσαν την διατύπωση επιπλέον θεωριών. Έτσι π.χ. ο Βρετανός Robert Temple, υποστήριξε σε βιβλίο του που εκδόθηκε το 1966 με τον τίτλο «Το Μυστήριο του Σείριου» ότι, οι Nommo, οι άνθρωποι-ψάρια των Dogon, δεν ήταν παρά εξωγήινοι προερχόμενοι από κάποιον πλανήτη του Σείριου για να φέρουν τον πολιτισμό στους ανθρώπους.

Απ' την άλλη μεριά βέβαια υπάρχουν και αυτοί που αμφισβητούν την αυθεντικότητα των γνώσεων των Dogon και υποψιάζονται κάποια απάτη. Για παράδειγμα ο διάσημος αστροφυσικός Carl Sagan διατύπωσε την υποψία ότι, κάποιος δυτικός, ίσως κάποιος ιεραπόστολος, μίλησε στους Dogon για αυτά τα πράγματα, μιας και αυτά ανταποκρίνονται στις γνώσεις των σύγχρονων επιστημόνων μεταξύ 1925 και 1935. Ακόμα και η χρονολόγηση της τελετουργικής μάσκας με τις αναπαραστάσεις του Σείριου αμφισβητήθηκε, αφού δεν υποβλήθηκε στην διαδικασία του άνθρακα-14.

Όμως ο πρώτος ιεραπόστολος πάτησε το πόδι του στην περιοχή των Dogon μόλις το 1949. Αλλά ακόμα κι αν κάποιος άλλος «δυτικός» μίλησε στους Dogon ήδη απ' το 1935 μεταδίδοντάς τους όλο αυτό τον θησαυρό των γνώσεων, υπάρχει κάτι που μένει ακόμα αναπάντητο.

Το τρίτο άστρο για το οποίο μιλούσαν οι Dogon ήταν άφαντο μέχρι το 1995. Μόλις τότε οι Γάλλοι αστρονόμοι Daniel Benest and J.L. Duvent παρατήρησαν κάποιες αναταραχές στην τροχιά του συστήματος Σείριος Α - Σείριος Β, φτάνοντας στο συμπέρασμα της ύπαρξης ακόμα ενός άστρου, ενός κόκκινου νάνου που ονομάστηκε Σείριος C. Οι Dogon όμως είχαν αναφερθεί σ' αυτόν ήδη απ' το 1947 !!!

Αλήθεια! Πόσο αρχαία μπορεί να είναι η ... Αλήθεια;

http://www.necep.net/articles.php?id_soc=12&id_article=91
http://en.wikipedia.org/wiki/Dogon

quote:
Ωπα δικέ μου κάτσε και άραξε...
Εδώ μιλάμε για πολύ περίεργες ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ καταστάσεις...
Προσωπικά δεν πιστεύω ΚΑΤΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΤΟΛΟΥ αυτούς τους ανθρώπους, πρώτον γιατί ο κάθε ένας μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει (και ειδικότερα άμα έχει μεγάλη φαντασία ή είναι ψυχοπαθής) και δεύτερον γιατί θα πρέπει ένα εξωγήινο (το οποίο κάνει βολτούλες μέσα σε δισκοειδή σκαφάκια) ον να διαλέξει αυτό τον τρόπο επικοινωνίας;

Φιλε μου εχεις βαλθει να βγαλεις μια μεγαλη ομαδα ανθρωπων ψυχοπαθεις με το ζορι.Μηπως αυτο που δεν μπορεις να φτασεις και να το καταφερεις το αποκαλεις τρελο για να κοιμασαι ησυχος;;;

quote:
Τέλος από βιολογικής πλευρά το θέμα το έχεις εξετάσει; Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο;

Να το ερευνησω λιγο δυσκολο,μου το ειπαν οι τρελοι και οι ψυχοπαθεις.

quote:
δεν διαφέρει καθόλου από τις υπόλοιπες περιπτώσεις που κρίνεις ως αναληθείς (έψιλον, ψευδο-επαφικούς κλπ). Γιατί δέχεσαι τους μεν και απορρίπτεις τους δε;

γιατι αυτους που δεχομαι δεν προσπαθησαν να με πεισουν για κατι ουτε με πλησιασαν αυτοι αλλα εγω τους εθεσα καποια ερωτηματα και μην νομιζεις οτι κατσαμε μια μερα για καφε και μου τα ειπαν ολα, περασε καιρος.Τωρα αν τους πιστεψαν λιγο τους νοιαζει.
Οι δε ομως ειναι ατομα που προσπαθουν να σε πεισουν για αυτα που λενε.

quote:
Οι επιστήμονες που μελετούν και βοηθούν τους ζουλού, έρχονται σε επαφή με έναν τυχαίο ζουλού, στα κρυφά;

Εχεις δει ποτε εναν επιστημονα να ερθει μονος του σε επαφη με οποιονδηποτε ζουλου;
δεν νομιζω να επιβιωσει ή να μπορεσει να επικοινωνησει.
Ακομα σε τετοιες φυλες πρωτογονες υπαρχουν καποιοι που ειναι πνευματικα πιο εξελιγμενη αρα και πιο πολιτισμενοι.

Ostria οσο για το νομισμα νομιζω αναφερεσαι στην απεικονιση που ειναι το αρμα του Ιεζεκιηλ,εχω διαβασει αρκετα αρθρα αλλα μαλλον θα συμφωνησω με την αρνητικη γνωμη του OANHSSEA κι ας μας θεωρει ψυχοπαθεις.

Ο Ιεζεκιηλ το ειχε δει ως οραμα το αρμα με 4 τροχους να ειναι αγγελοι και πολλοι τον ειχαν αποκαλεσει προφητη.
Αλλα ενταξει δεν αποδεικνυεται τιποτα.

Η φράση που είναι γραμμένη πάνω στο νόμισμα "OPPORTUNUS ADEST" που μεταφράζεται ως "Είναι εδώ σε έναν επίκαιρο χρόνο".

περισσοτερα μπορειτε να διαβασεται εδω.
http://tech.pathfinder.gr/xpaths/ufos/106262.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 18:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
quote:
Ostria δεν παίζεσαι με τίποτα.
Τι στο καλό θέλω και μιλάω στο φόρουμ όταν υπάρχουν άτομα σαν εσένα;
Μάλλον για UFO μοίαζω...

Φίλε ΟΑΝΝΗΣΕΑ με αυτή σου την απάντηση και μάλιστα προς την Ostria με απογοήτευσες,με απογοήτευσες πάρα πολύ....
Τι έγινε μας τελείωσαν τα επιχειρήματα;
Αυτό ήταν το σχόλιο σου;
Λυπάμαι... πραγματικά λυπάμαι...



Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Καλή χρονιά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 18:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll
Πολύ καλό παράδειγμα οι Dogon.
Βέβαια υπάρχουν και πάρα πολλές αναφορές απο φυλές που διαφέρουν χωροχρονικά μεταξύ τους.

Σύμφωνα με την Εσωτερική Παράδοση, οι Μανασαπούτρα (αυτοί που έφεραν το ΜΑΝΑΣ - ΝΟΥ) ήρθαν στη Γη από την Αφροδίτη, πριν από εκατομμύρια χρόνια, για να βοηθήσουν την οικοδόμηση και εξέλιξη της Ανθρωπότητας. Από τον Σείριο ήρθε μια πολύ ανώτερη οντότητα, που εδρεύει στον Πλανήτη Αφροδίτη, για να βοηθήσει στην εξέλιξη του Ηλιακού Συστήματος. Γι' αυτό οι Μανασαπούτρα δίδαξαν στους Ανθρώπους όχι μόνο την ηλιακή και πλανητική λατρεία, αλλά και τη λατρεία του Σείριου, καθώς και άλλων μεγάλων άστρων, όπως του Ανταρές ή Καρδιά του Σκορπιού (Θεά Σελκίτ στην Αίγυπτο), του Αλντεμπαράν ή Ματιού του Ταύρου (του Θεού Μιν στην Αίγυπτο), του Μπεντελγκές ή Δεξιού Ώμου του Ωρίωνα (του Όσιρι) ή των Πλειάδων. Αυτά τα άστρα, όπως και ο Σείριος του Μεγάλου Κυνός (ο Θεός ΄Ανουβις), αποτελούσαν μέρος των αστερισμών του λεγόμενου Κάθετου Ζωδιακού, σε αντιπαράθεση με τον οριζόντιο Ζωδιακό της γνωστής Αστρολογίας. Οι πυραμίδες σε Δύση και Ανατολή εξυπηρετούσαν την τέλεση των ανώτερων Μυστηρίων, που δίδαξαν αυτές οι εξωγήινες οντότητες-Θεοί, αλλά χρησίμευαν και σαν αστεροσκοπεία μεγάλης ακρίβειας.

Ακόμα, τα Ανατολικά κείμενα μιλούν για τους Πίτρι Αγνισβάτα, που ήρθαν από τον πλανήτη Ερμή και έδωσαν στην Ανθρωπότητα τη δυνατότητα να ενεργοποιήσει το ΒΟΥΔΙ ή Πνευματική Διαίσθηση. Από τον πλανήτη Άρη ήρθε ένα κύμα οντοτήτων, που βοήθησαν να μεταβάλλει ο άνθρωπος την κατώτερη επιθυμία σε Βουλητική ώθηση.

Στη Βόρεια Αμερική οι παραδόσεις των Ινδιάνων Χόπι αναφέρουν τους "Καχίνα", όντα εξωγήινα που προστάτευαν , συμβούλευαν και βοηθούσαν με υπεράνθρωπες δυνάμεις να υπερνικήσουν οι φυλές των Ινδιάνων δύσκολες καταστάσεις. Έτσι έγινε και με την Κόκκινη Πόλη στο Νότο, όταν ξαφνικά μερικές φυλές των Χόπι δέχτηκαν επίθεση.

Στη Βραζιλία η Φυλή των Καϊάτο, που ζει στην Πολιτεία Μάττο Γκρόσσο, στην Άνω Ξιγκού, θεωρεί ότι οι πρόγονοί τους ήρθαν από έναν άλλο κόσμο και εγκαταστάθηκαν στη Γη. Διατηρούσαν την επικοινωνία με τον άλλο κόσμο για αρκετά χρόνια, αλλά ένας κακός μάγος έκοψε αυτήν την επικοινωνία και από τότε περιμένουν να ξανανοίξει πάλι αυτός ο τρόπος επικοινωνίας.

Μια άλλη φυλή των Ινδιάνων, οι Καϋάπο, αναφέρουν τον Μπεπ - Κορόρκι, ο οποίος ήρθε στο χωριό της φυλής από το Σύμπαν με τα μαγικά του όπλα, για να τους διδάξει πράγματα άγνωστα σε αυτούς. Έτσι έγινε ο Δάσκαλος και Καθοδηγητής τους.

ΜΑΣΑΪ: Ζευγάρια Θεών γέννησαν τον ανοιχτόχρωμο Ουράνιο λαό με αιώνια ζωή. Ο Θεός έστειλε μερικά παιδιά στη Γη.

ΓΙΑ-ΛΟΥΟ: Ο προπάτορας Αποντό κατέβηκε από τον Ουρανό με τη γυναίκα του και όλα τα αγαθά του πολιτισμού.

ΜΑΝΤΙ-ΜΟΡΟΥ: Οι πρώτοι άνθρωποι κατοικούσαν στον Ουρανό. Μέχρι που το γαλάζιο πουλί κατάφαγε τη σκάλα του Ουρανού, υπήρχε ζωηρή επικοινωνία με τη Γη.

ΓΚΑΝΤΑ: Οι δυο πρώτες γυναίκες έπεσαν από τον Ουρανό.

ΝΥΟΡΟ: Ο Θεός έστειλε το πρώτο ζευγάρι ανθρώπων από τον Ουρανό, όταν έπλασε τον κόσμο. Είχαν ουρά και γέννησαν δυο κορίτσια και ένα αγόρι και αυτά πάλι γέννησαν το χαμαιλέοντα, τον πατέρα της Ανθρωπότητας και το φεγγάρι.

ΠΥΓΜΑΙΟΙ ΚΙΒΟΥ: Ο γενάρχης της φυλής έπεσε από τον Ουρανό.
ΚΟΥΛΟΥΒΕ: Το πρώτο ζευγάρι ανθρώπων ήρθε με σπόρους, τσάπα, τσεκούρι, φυσερό κλπ. από τον Ουρανό.

ΑΣΑΝΤΙ: Επτά άνθρωποι, πλασμένοι από τον Θεό κατέβηκαν από μια αλυσίδα στη Γη. Αφού γέννησαν εκεί ανθρώπους, επέστρεψαν στην Ουράνια πατρίδα τους.

Αζτέκα, Μάγια, ΄Ινκα και οι άλλοι πολιτισμοί της Κεντρικής και Νότιας Αμερικής, αναφέρουν σαν προγόνους τους Θεότητες, οι οποίες ήταν υπεύθυνες για την εξέλιξη της κάθε φυλής. Γι' αυτό το σκοπό ενσαρκώθηκαν σαν άνθρωποι-Βασιλιάδες, για να τους οδηγήσουν. Ο Βιρακότσα, ο Μάνκο Κάπακ, ο Κετζαλκοάτλ κλπ. ήταν κάποιοι από αυτούς. Γι' αυτό και οι θρησκευτικές τους λατρείες και τα ημερολόγιά τους ήταν συντονισμένα με τις κινήσεις πλανητών, όπως η Αφροδίτη, άστρων, όπως ο Ήλιος κι η Σελήνη και αστερισμών, όπως ο Σείριος και ο Ωρίων.


ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 19:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Μετά το πρώτο σοκ, από την απάντηση του φίλου ΟΑΝΝΗΣΕΑ διάβασα και το κείμενο του LordThomas και στη συνέχεια και του φίλου Troll που μόλις ήρθε. Λοιπόν εμένα με ενδιαφέρουν πολύ και νομίζω ότι ήρθε η ώρα να ασχοληθούμε με το θέμα.
Για να μην νομίζετε ότι ξεφεύγω από το θέμα όπως παλιά, εννοώ την εμφάνιση ΑΤΙΑ στην αρχαιότητα. Νομίζω ότι είμαστε εντός των ορίων.
Πάντως με έχει πολύ προβληματίσει, πάρα πολύ... ο φίλος LordThomas...
Γιατί;
Λες φίλε μου...


quote:
γιατι αυτους που δεχομαι δεν προσπαθησαν να με πεισουν για κατι ουτε με πλησιασαν αυτοι αλλα εγω τους εθεσα καποια ερωτηματα και μην νομιζεις οτι κατσαμε μια μερα για καφε και μου τα ειπαν ολα, περασε καιρος.Τωρα αν τους πιστεψαν λιγο τους νοιαζει.
Οι δε ομως ειναι ατομα που προσπαθουν να σε πεισουν για αυτα που λενε.

Ειλικρινά δεν μπορώ να σε καταλάβω φίλε μου...
Τι πιστεύεις...
Τι εννοείς;
Τι θέλεις να πιστέψουμε;
Από τη μια παραθέτεις ένα σοβαρό κείμενο, και από την άλλη φτάνεις σε ακρότητες...
Το κείμενο σου φίλε μου το ασπάζομαι, αλλά την η πάνω απάντηση δεν με καλύπτει...


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Καλή χρονιά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 23:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Νομίζω ότι παρεξηγήσατε το μήνυμα του Oannhsea... τέλος πάντων όταν μπει ο ίδιος ας το διευκρινήσει.


Στο θέμα μας.
Νομίζω ότι θα ξεφύγουμε πολύ από την μέχρι τώρα συζήτηση αν αρχίσουμε να συζητάμε εδώ για τους εξωγήινους θεούς και τα πιθανά οχήματά τους. Αν θέλετε ανοίξτε άλλο σχετικό θέμα για "τα ufo και τους εξωγήινους θεούς στην αρχαιότητα" να το συζητήσουμε.
Ηδη έχουμε συζητήσει πολλούς τέτοιους μύθους ή ξεχωριστές περιπτώσεις στο παρελθόν (όπως τους dogon, τα περίεργα ιερογλυφικά στην Αίγυπτο, τον Οάννες κλπ)


Οσο για τα Unknown Underwater Objects που αναφέρει ο φίλος LordThomas είναι γνωστές και αυτές οι αναφορές, αλλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να τα διαχωρίσουμε από τα ufo του αέρα. Δηλ. έχουμε αρκετές αναφορές που αυτά τα αντικείμενα είτε βγήκαν από την θάλασσα ή την λίμνη, είτε βούτηξαν μέσα μετά από εναέρια πτήση.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 23:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Α! Θα σας έλεγα, όσοι δεν το έχετε πάρει χαμπάρι, να μπείτε στο θέμα του Kircher στο "Μύθος και Θρησκεία", εκεί προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε διάφορους μύθους (και βλέπουμε και τις ομοιότητές τους).


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 08:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Δεν χρειάζεται να εξηγήσω κάτι από την προηγούμενη απάντηση μου Ostria.
Τα ΠΑΝΤΑ έχουν μία επιστημονική εξήγηση και εσύ έδωσες μία πολύ καλή για την φωτογραφία που παρατέθηκε...

Όσο για τα άλλα...
ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΗΣ ονομάζεται ο άνθρωπος, ο οποίος ακούει φωνές ή μιλάει με ανθρώπους ή πλάσματα που δεν υπάρχουν. Κλασική περίπτωση για το ψυχιατρείο - φυσικά υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που πιστεύουν τους σχιζοφρενείς και τους ακολουθούν, συνήθως ως εκπροσώπους του θεού...
Προσωπικά μου αρέσουν περίσσότερο περιπτώσεις τύπου ντεκλεραμό και δυαδικής παράνοιας - αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία.
Όσο για το θέμα της ψυχοπάθειας ΟΛΩΝ ΜΑΣ που ανέφερα είναι κάτι το οποίο είναι πραγματικότητα - ΔΥΣΤΗΧΩΣ για εμάς. Απλά δεν είμαστε επικύνδινοι για τους γύρω μας και έτσι μια και είμαστε μέσα στον μέσο όρο θεωρούμαστε αποδεκτοί από το κοινωνικό σύνολο. Τώρα το πόσο αποδεκτός είναι κάποιος που συνομιλεί με αόρατους (ή που μοιάζουν σε εμάς) εξωγήινους αυτό είναι άλλο θέμα.

Krios, γιατί λυπάσαι για μία απάντηση;
Η απάντηση της Ostria είναι που πρέπει να λυπήσει ΠΟΛΥ κοσμάκη που βλέπει εξωγήινους εκεί που δεν υπάρχουν ή καλύτερα που τον δημιουργούν ατομάκια με έντονη την ψυχωπάθεια είτε προσωπική είτε αυτή του κέρδους.
Βλέπεις υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ απατεώνες που κάθε μέρα δεν κάνουν κάτι άλλο αλλά ψάχνουν να βρουν δήθεν αποδείξεις περί εξωγήινων για να τις πουλήσουν στο τελευταίο βιβλίο τους. Δεν χρειάζεται να μπουν πιο βαθιά να ψάξουν γιατί ΔΕΝ θα το κάνουν τα ΘΥΜΑΤΑ που διαβάζουν τα βιβλία τους - όπως εσύ με την φωτογραφία του δήθεν εξωγήινου. Απλώς τα πιστεύετε...

LordTomas,
Σε έχει πειράξει που προσφώνησα τους ανθρώπους στους οποίους πιστεύεις ως ψυχοπαθείς. Γιατί; Ποτέ δεν σου πέρασε από το μυαλό ότι αυτοί οι άνθρωποι ψεύδονται εν γνώση τους ή όχι; Ποτέ δεν σου πέρασε από το μυαλό οτί μπορεί και εσύ να χρειάζεσαι να τους πιστέψεις και για αυτό δεν τους φέρνεις καμία αντίρρηση σε αυτά που λένε; Ίσως για αυτό στο τέλος γράφεις ότι εσύ τους πιστεύεις ανεξάρτητα το τι πιστεύουμε εμείς. Το τελευταίο χαρακτηρίζεται ως σύνδρομο έλειψης πατέρα (για να πιάσουμε και λίγο την ψυχολογία την οποία απορρίπτεις)...
Όμως αν πιάσουμε ένα προς ένα τα σημεία που έθεσες μπορούμε να δούμε ότι απλά διαβάζεις βιβλία τα οποία αναπαράγουν για το ευρή κοινό πληροφορίες χιλιοειπωμένες.
Φώτα στην θάλασσα - ακόμα και ο Lovecraft τις είχε χαρακτηρίσει ως εκφράσεις του Γιόγκ Σοθώθ. Φυσικά φαινόμενα ή παρενέργεις των ανθρώπινων χαρακτηριστικών κατασκευών
Όσο για τα υπόλοιπα ή θα είναι εκφράσεις της τεχνολογίας των ανθρώπων (υποβρήχια με ταχύτητα 40 κόμβων σχεδιάζονταν από το 1920!!!) ή θα είναι αυτό που εγώ γράφω ως πραγματική εξωγήινη τεχνολογία. Ποιά όμως είναι αυτή και πως μπορεί να την ξεχωρίσεις από του ανθρώπου;

Το παράδειγμα όμως του Ιεζεκιηλ είναι από τα πιο αμφιλεγόμενα.
Προσωπικά έχω διαβάσει δύο μελέτες: μία που το είχε σαν ανάλυση οράματος από μία ψυχολόγο και άλλη μία η οποία προερχόταν από έναν αεροναυπηγό με ειδίκευση στην αστροναυτική. Το δεύτερο το έχω ακόμα το βιβλίο ως παράδειγμα του πως σκέφτονται οι άνθρωποι. Μία πλήρης ανάλυση και ανακατασκευσή (εν έτη 1965) του σκάφους των εξωγήινων που "είδε" ο Ιεζεκιήλ. Για τότε ήταν ΤΟ προτοποριακό έργο, σήμερα τα ερωτήματα είναι τουλάχιστον περισσότερα από αυτά που έλυσε τότε.
Ξέρεις ποιό είναι το κακό; Ότι όλοι σπεύδουν να αναλύσουν και να πιστέψουν στην συνέχεια λύσεις και απαντήσεις που δίνονται από άτομα τα οποία δεν έχουν ούτε καν τις βασικές γνώσεις για να το κάνουν αυτό ή δεν είναι καλά στα μυαλά τους.
Όπως για παράδειγμα ο Ντάινεκεν και οι φαντασιώσεις του.
Θες ένα μικρό παράδειγμα; Που στο καλό εξορίσανε τον Ιεζεκιήλ;

Τroll,
Κετζαλκοάτλ, τι σημαίνει στα νέα ελληνικά;
Δεύτερον, το γράφεις ως απλή αναφορά ή πιστεύειες ότι αυτά που λένε οι ιθαγενείς είναι αλήθεια; Αν ναι, πως μπορείς να εξηγήσεις την χρωμοσωμιακή ομοιότητα αυτών των ανθρώπων με εμάς και κυρίως με πλάσματα όπως οι Νεάτερνταλ και τα άλλα προτεύοντα;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 11:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Η απάντηση της Ostria είναι που πρέπει να λυπήσει ΠΟΛΥ κοσμάκη που βλέπει εξωγήινους εκεί που δεν υπάρχουν ή καλύτερα που τον δημιουργούν ατομάκια με έντονη την ψυχωπάθεια είτε προσωπική είτε αυτή του κέρδους.

Εγώ δεν θα το έβαζα τόσο "σκληρά" φίλε μου. Σχεδόν όσοι ασχολούνται με αυτά τα θέματα, θέλουν να πιστέψουν (το είπες και συ παραπάνω). Ετσι το κάθε τι "περίεργο" που παρουσιάζεται, το δέχονται αβασάνιστα ως απόδειξη αυτού που πιστεύουν. Αυτό έκανε και ο Νταίνικεν, που είναι ο αγαπημένος των νεανικών μου χρόνων, και παρέσυρε αρκετό κόσμο στο να πιστεύει εύκολα, χωρίς να ψάχνει για πιό "συμβατικές" (λογικές)απαντήσεις.
Δεν θα το θεωρούσα ψυχοπαθολογία, ούτε κυνήγι του κέρδους. Νομίζω ότι ο ενθουσιασμός των περισσοτέρων είναι ειλικρινής, απλώς δεν έχουν μάθει να ερευνούν και δεν είναι έτοιμοι να παραδεχτούν τις λάθος εκτιμήσεις τους. Βέβαια έχουμε και κάποιες ακραίες περιπτώσεις όπου τέτοια πιστεύω γίνονται εμμονές και τότε φτάνουν να γίνουν επικίνδυνα για τους ίδιους και τους γύρω τους.


Πάνω στο θέμα που θίγει ο Troll, επαναλαμβάνω μια παλιότερη μου άποψη, ότι παρόλο που όλοι αυτοί οι μύθοι φαίνεται να περιέχουν ενδείξεις για την επίσκεψη εξωγήινων όντων στο παρελθόν, όπου και έγιναν δεκτοί ως θεοί από τους ιθαγενείς ή πρωτοιστορικούς ανθρώπους, πιθανόν δεν μας λένε τίποτα παραπάνω, από την ανάγκη των ανθρώπων να έχουν θεούς ανώτερους από τους ίδιους, που προέρχονται από έναν άλλο κόσμο (τι πιό φυσικό από τον ουρανό) να έχουν ιδιαίτερες δυνάμεις και ιδιαίτερες γνώσεις.
Γιατί είναι διαφορετικό να δεχτείς ως θεό τον ΤΑΔΕ που ήρθε από τον ουρανό και σου μεταφέρει γνώση, παρά τον κώστα ή τον τάκη που προέρχεται από την δική σου ή την γειτονική φυλή με κάποιες άγνωστες για σένα γνώσεις.

Και να σημειώσω ότι αυτές οι σκέψεις μου δεν είναι οι αρχικές που είχα παλιότερα. Απλώς κάποια στιγμή κάθισα και σκέφτηκα ότι δεχόμενοι όλα αυτά (περί θεικών όντων που μας δίδαξαν τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα ή τα σημερινά περί εξωγήινης τεχνολογίας που εμείς απλώς εκμεταλλευόμαστε) υποτιμάμε έτσι τον ανθρώπινο παράγοντα, την ανθρώπινη σοφία και την ανθρώπινη εφευρετικότητα. Και αυτά, είναι τα μόνα αποδεδειγμένα στοιχεία που έχουμε από την απαρχή της ιστορίας του ανθρώπινου γένους.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 13/01/2007 11:21:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 11:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
quote:
Krios, γιατί λυπάσαι για μία απάντηση;

Παρεξήγησης! sory...

quote:
"Μύθος και Θρησκεία",

Η περίπτωση Dogon δεν είναι Μύθος!
Παρόλο που διαφωνώ κάθετα με την κατάληξη που υποψιάζομαι ότι θέλει ο φίλος LordThomas.

πάντως ΔΕΝ είναι ΜΥΘΟΣ !!!


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Καλή χρονιά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 13:08:25  Εμφάνιση Προφίλ
ΣΤΗΝ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ
ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΧ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑΣ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΝΑΣ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ.
ΤΙ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΞΕΡΟΥΝ.
quote:
Απλώς κάποια στιγμή κάθισα και σκέφτηκα ότι δεχόμενοι όλα αυτά (περί θεικών όντων που μας δίδαξαν τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα ή τα σημερινά περί εξωγήινης τεχνολογίας που εμείς απλώς εκμεταλλευόμαστε) υποτιμάμε έτσι τον ανθρώπινο παράγοντα, την ανθρώπινη σοφία και την ανθρώπινη εφευρετικότητα. Και αυτά, είναι τα μόνα αποδεδειγμένα στοιχεία που έχουμε από την απαρχή της ιστορίας του ανθρώπινου γένους.



ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΚΡΟ ΤΟΥ ΝΑ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΑΜΕ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
OANNHSEA ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΝ
ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΘΑ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΟΛΑ ΑΠΑΝΤΗΜΕΝΑ .
LordTomas, ΓΙΑ ΤΑ UUO ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΙ Η OSTRIA .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 13:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
quote:
ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΧ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑΣ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΝΑΣ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ.

Οπτική γωνία... είναι η ποιο σωστή κουβέντα που άκουσα μέχρι τώρα...
Έχεις απόλυτα δίκιο φίλε Open Mind!
Για αυτό δεν πρόκειται ποτέ φίλε μου να συμφωνήσουμε απόλυτα.


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Καλή χρονιά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2324219
Maintained by Digital Alchemy