ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 UFO no1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2006, 16:29:11  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλοι μου καλησπέρα σας...
Φίλη Κριος να σε καλοσορίσω και εγώ στο forum μας...
Θα ήθελα να σου επισημάνω όμως ένα μεγάλο λάθος που κάνεις!
Η φράση "πίστευε και μη, ερεύνα" είναι η σωστή! Βλέπεις που είναι το κόμμα? Σημαίνει λοιπόν ότι "Είτε πιστεύεις είτε όχι, να ερευνάς".
Η φράση "Πίστευε και μή ερεύνα" δημιουργήθηκε από τους καθολικούς τον μεσαίωνα! Εβγαλαν λοιπόν το κόμμα και άλλαξαν την φράση προς όφελώς τους!
Επίσης πουθενα στα της ορθόδοξης θρησκείας δεν αναφέρεται η ΜΗ ύπαρξη εξωγήινων μορφών ζωής.
Δεν είμαι και ο μεγαλύτερος θρήσκος που υπάρχει... να σου αναφέρω πως αντε 2 φορές τον χρόνο να πάω στην εκκλησία... όμως δεν είναι η θρησκεία το μεγαλύτερο κακό για όλα και να μην τα ρίχουμε όλα εκει!
Υπάρχουν πολύ μεγαλύτερα συμφεροντα σε αυτόν τον πλανήτη, κυρίως οικονομικά και πολιτικά που θα μπορούσαν να μπλοκάρουν πληροφορίες για εξωγήινες μορφές ζωής.
Τώρα το θέμα μας εδώ δεν είναι για το άν υπάρχει ζωή σε άλλους πλανήτες ή όχι,αλλά για τα Α.Τ.Ι.Α. αν είναι εξωγήινης προέλευσης ή γήινης...
Κάποιοι, σε κάποιους άλλους πλανήτες μπορεί να έχουν τις ίδιες ακριβώς απορίες με εμάς? Μπορεί να βρίσκονται στο ίδιο στάδιο εξέλιξης με εμάς, αλλά μπορεί να είναι και χρόνια πίσω! Να μην θεωρούμε δεδομένο ότι θα είναι πιο ανεπτυγμένοι από εμάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2006, 16:48:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Oμως να μην ξεχναμε γιατι μιλαμε στο συγκεκριμενο θεμα. Δεν μιλαμε για το αν υπαρχει Εξωγηινη ζωη (αυτο εχει αναλωθει σε παλιοτερα θεματα) αλλα για τα Α.Τ.Ι.Α και για να βγαλουμε συμπερασματα...


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2006, 18:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Χωρις το πρωτο δεν στεκει το δευτερο. Σωστα;
quote:

Oμως να μην ξεχναμε γιατι μιλαμε στο συγκεκριμενο θεμα. Δεν μιλαμε για το αν υπαρχει Εξωγηινη ζωη (αυτο εχει αναλωθει σε παλιοτερα θεματα) αλλα για τα Α.Τ.Ι.Α και για να βγαλουμε συμπερασματα...


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2006, 19:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Μερικά ακόμα στοιχεία για το DNI που υπάρχει στο βίντεο τα οποία έπρεπε να εξηγήσω χτες αλλά δεν πρόλαβα.

Κανεις δεν ξέρει τι σημαίνει αλλά κάποιοι ερευνητές υποθέτουν ότι πρόκειται για το Department of Naval Intelligence.

Το περίεργο όμως είναι πως τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει. Υπάρχει το Office of Naval Intelligence, η λέξη department χρησιμοποιείται στην Αγγλία και στον Καναδά για ανάλογες υπηρεσίες αλλά όχι στην Αμερική.

Επομένως τι συμβαίνει εδω;

Πριν από πολλά χρόνια (το 1989 συγκεκριμένα)ένας "παλαβιάρης" ονόματι bob lazar έκανε δημόσια καταγγελία ότι δούλευε στο Αrea 51 reverse engineering με ιπτάμενους δίσκους. Μια από τις αποδείξεις που προσκόμισε ήταν ένα επίσημο εγγραφο από την αμερικάνικη κυβέρνηση που έδειχνε πως πληρώθηκε από το Department of Naval Intelligence (το οποίο δεν υπάρχει με αυτό το όνομά!!!!!!!!).
Για τον Λαζάρ δείτε εδώ

http://en.wikipedia.org/wiki/Bob_Lazar

Τώρα ή το DNI δεν υπάρχει και δύο διαφορετικές πηγές (βίντεο και Λαζάρ) λένε ψέματα (καθόλου απίθανο κατά την ταπεινή μου γνώμη) ή κάτι παίζεται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 00:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Καλώς τον Tryfield! Διάβασα με προσοχή το μήνυμά σου.
Θα μείνω σε αυτό που λες εδώ

quote:
Κάπως έτσι φτάνουμε και στο '47, ένα έτος ορόσημο. Θεωρώ πως η αλλαγή τακτικής εκ μέρους κάποιων εκ των επισκεπτών δεν ήταν καθόλου τυχαία. Καταρχήν θα ήθελα να διευκρινίσω πως στενή και συνεχής επαφή υπάρχει με ένα τουλάχιστον είδος, γνωστοί και ως γκρίζοι (Grey's). Η συγκεκριμένη ράτσα και τα αφεντικά της ήταν πίσω από την αποκρυφιστική έκρηξη του 20ου αιώνα. Το αποκορύφωμα του ρεύματος αυτού στο ορατό επίπεδο ήταν το Ναζιστικό κόμμα. Η προσωπική μου άποψη είναι πως πρόκειται για σκοτεινές μορφές που παρά την επίδειξη και κατοχή τεχνολογίας, η έκφρασή τους είναι άκρως πνευματική!

Η περίπτωση των Greys πάντα με προβλημάτιζε. Είναι σίγουρο ότι μοιάζουν με "διαβολάκια", άρα εξ αρχής η εικόνα τους μας είναι γνωστή και αρνητική (τους λείπουν τα κέρατα και η ουρά!).
Είναι επίσης σίγουρο, ότι πρωτοεμφανίστηκαν σε ιστορίες επιστημονικής φαντασίας του τέλους του 19ου - και των αρχών του 20ου αιώνα. Ετσι είχε ήδη προετοιμαστεί το έδαφος για τις (υποτιθέμενες) πραγματικές αναφορές σχεδόν μισό αιώνα αργότερα (που και πάλι ξεκίνησε με μία αναβίωση της μορφής αυτής των εξωγήινων σε βιβλία, κόμικ, κιν/φο και τηλεόραση.)
Θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο "πνευματικός πατέρας" τους είναι (ποιός άλλος;!) ο Herbert George Wells. (δείτε wikipedia)
Το ενδιαφέρον στην περίπτωση των greys του Wells, είναι ότι τους είδε ως το εξελιγμένο είδος (είτε ανθρώπινο είτε εξωγήινο). Η πρώτη ιστορία του βασίζεται στην υπόθεση ότι στο μέλλον και όσο αυξάνεται η βιομηχανοποίηση της κοινωνίας οι άνθρωποι θα εξελισσόντουσαν σε γκρίζα όντα με συρρικνωμένα σώματα και αναπτυγμένους εγκέφαλους. Η δεύτερη, ήταν μία ιστορία για τους κατοίκους της Σελήνης (τους Selenites) που τους περιέγραψε ακριβώς όπως τους περιγράφουν και σήμερα στις διάφορες αναφορές, όπως τους δείχνουν τα βίντεο και οι ταινίες.(as being short, grey skinned creatures, with high foreheads, no nose, and bulging eyes who walked with a strange gait due to their oddly articulated legs).

Αυτή η μορφή εξωγήινων παραγκώνισε σχεδόν τελείως τις πιό "εκλεπτισμένες" μορφές εξωγήινων λόγω του εξωγήινου του Ρόσγουελ (αν και θα μπορούσαμε να τον δούμε ως μικτή μορφή) και κυρίως μετά την δημοσιοποίηση της απαγωγής των Hill (1965) και έγινε παγκοσμίως γνωστή από τους εξωγήινους των Στενών Επαφών του Spielberg (1977).

Ολα αυτά εσάς δεν σας βάζουν σε σκέψεις;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 00:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Πριν από πολλά χρόνια (το 1989 συγκεκριμένα)ένας "παλαβιάρης" ονόματι bob lazar έκανε δημόσια καταγγελία ότι δούλευε στο Αrea 51 reverse engineering με ιπτάμενους δίσκους. Μια από τις αποδείξεις που προσκόμισε ήταν ένα επίσημο εγγραφο από την αμερικάνικη κυβέρνηση που έδειχνε πως πληρώθηκε από το Department of Naval Intelligence (το οποίο δεν υπάρχει με αυτό το όνομά!!!!!!!!).

Ναι ο Λαζάρ, περίεργη περίπτωση. Βρήκα ένα πολύ σύντομο βιντεάκι στο οποίο μιλάει για το ufo που υποτίθεται ότι εξέταζε.
http://video.google.com/videoplay?docid=-4408676133706024389&q=UFO

Δεν ξέρω να σου πω. Αν ισχύουν όσα λέει για τις σπουδές του πώς και δεν βρέθηκε ούτε ένας συμφοιτητής του να επιβεβαιώσει ότι τουλάχιστον σπούδασε εκεί που λέει και το αντικείμενο που λέει; Εντάξει δεν θα βγει κανείς να πει ότι δούλευε μαζί του σε black projects αλλά ότι ήταν μαζί στο MIT, δεν είναι και τόσο τρομερό.
Αν όντως αυτά που λέει είναι αληθινά, τότε γιατί δεν τον εξαφανίσανε αμέσως (όπως υποτίθεται ότι έχουν κάνει με άλλους που ήξεραν λιγότερα) και τον αφήνουν να μιλάει δεξιά και αριστερά και να φτιάχνει εταιρείες; (περίεργες δουλειές κάνει πάντως)
Το άλλο που μπορώ να σκεφτώ, αν όντως έχει τις γνώσεις και έχει δουλέψει για σε κάποια μυστικά στρατιωτικά προγράμματα, μήπως θέλοντας να βγει και να αποκαλύψει τα πειράματα που έκαναν εκεί (για τους δικούς του σκοπούς), έμπλεξε τα εξωγήινα ufo για δική του ασφάλεια ή μήπως ήταν όλο το σκηνικό στημένο από το αμερικάνικο ναυτικό;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 01:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Η υπόθεση Μπομπ Λαζάρ μετράει ήδη αρκετά χρόνια και κάποια συμπεράσματα φαίνεται να έχουν βγει.
Από τη μια έχουμε το γεγονός πως για τις σπουδές που αναφέρει δεν έχουν βρεθεί αποδεικτικά, ούτε αρχεία πανεπιστημίου που να τα επιβεβαιώνουν.
Κάποια τα φουσκώνει, για άλλα μάλλον ψεύδεται ασύστολα.
Η "επιστημονική" πλευρά των απόψεών του έχει φανεί επανειλλημένα ανεπαρκής. Απλά δεν δικαιολογεί τις υποτιθέμες γνώσεις του με τα λεγόμενά του.
Στους -ήδη... ιδιόμορφους!- κύκλους των UFOλόγων δεν υπάρχει και κανείς που να τον παίρνει πια στα σοβαρά. Τουλάχιστον κανείς με κάποιο ενδιαφέρον έργο πίσω του και που να μην έχει αναμιχθεί σε απατεωνιές.
Μένουν κάποιες γραφικότητες, "ερευνητές" ν-ιοστής γενιάς που αδημονούν να πιστέψουν σε οτιδήποτε βγαίνει στην οθόνη του υπολογιστή τους και γεμίζουν τα λαϊκά περιοδικά με ευσεβείς πόθους (οιαδήποτε ομοιότης με την πέτρα του σκανδάλου στο τόπικ "ΩΣ ΠΟΤΕ ΠΑΛΛΗΚΑΡΟΠΟΥΛΑ κλπ" είναι τελείως συμπτωματική!).
Νομίζω, φίλοι μου, πως ο,τιδήποτε έχει βγει στην αμερικάνικη UFOλογία τα τελευταία 20 χρόνια δεν έχει να μας πει πολλά, πέρα από την ψυχοπαθολογία των εμπλεκομένων.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 03:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Μες την βιασύνη μου να γράψω το πρωί, ξέχασα να χαιρετήσω και εγώ τον αγαπητό Tryfield (φίλε μου χαίρομαι που σε ξαναδιαβάζω εδώ).

Παιδιά συμφωνώ με τις απόψεις σας σχετικά με τον Λαζάρ εξού και το "παλαβιάρης" επίθετο που του κόλησα.

(Φίλε wendigo το "ΩΣ ΠΟΤΕ ΠΑΛΛΗΚΑΡΟΠΟΥΛΑ" το αποσιώπησα επίτηδες )

Παρεπιπτόντως σήμερα το απόγευμα εντελώς τυχαία του έκανε αναφορά το CNN μιας και ο εν λόγω κύριος τώρα ασχολείται με το να πουλάει πλουτώνιο!

Τέλος πάντων είναι αρκετά μπερδεμένη αλλά περίεργη ιστορία.

Ειλικρινά δεν έχω σχηματίσει γνώμη ακόμα και στην ουσία αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στο "ένας άλλος απατεώνας" και στο "κάτι υπάρχει".

quote:
Το άλλο που μπορώ να σκεφτώ, αν όντως έχει τις γνώσεις και έχει δουλέψει για σε κάποια μυστικά στρατιωτικά προγράμματα, μήπως θέλοντας να βγει και να αποκαλύψει τα πειράματα που έκαναν εκεί (για τους δικούς του σκοπούς), έμπλεξε τα εξωγήινα ufo για δική του ασφάλεια ή μήπως ήταν όλο το σκηνικό στημένο από το αμερικάνικο ναυτικό;

Το τελευταίο από το στόμα μου το πήρες!


Edited by - A. Kircher on 29/11/2006 04:01:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 07:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Η δουλειά ενός ιδιώτη:

http://en.wikipedia.org/wiki/Facetmobile

Εάν ένας ιδιώτης μπορεί να κατασκευάσει οχήματα αυτού του είδους, οι επίσημες εταιρείες με πακτολό χρημάτων τι είναι ικανές να δημιουργήσουν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 12:31:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το ενδιαφέρον στην περίπτωση των greys του Wells, είναι ότι τους είδε ως το εξελιγμένο είδος (είτε ανθρώπινο είτε εξωγήινο). Η πρώτη ιστορία του βασίζεται στην υπόθεση ότι στο μέλλον και όσο αυξάνεται η βιομηχανοποίηση της κοινωνίας οι άνθρωποι θα εξελισσόντουσαν σε γκρίζα όντα με συρρικνωμένα σώματα και αναπτυγμένους εγκέφαλους. Η δεύτερη, ήταν μία ιστορία για τους κατοίκους της Σελήνης (τους Selenites) που τους περιέγραψε ακριβώς όπως τους περιγράφουν και σήμερα στις διάφορες αναφορές, όπως τους δείχνουν τα βίντεο και οι ταινίες.(as being short, grey skinned creatures, with high foreheads, no nose, and bulging eyes who walked with a strange gait due to their oddly articulated legs).

Αυτή η μορφή εξωγήινων παραγκώνισε σχεδόν τελείως τις πιό "εκλεπτισμένες" μορφές εξωγήινων λόγω του εξωγήινου του Ρόσγουελ (αν και θα μπορούσαμε να τον δούμε ως μικτή μορφή) και κυρίως μετά την δημοσιοποίηση της απαγωγής των Hill (1965) και έγινε παγκοσμίως γνωστή από τους εξωγήινους των Στενών Επαφών του Spielberg (1977



ΟΙ ΛΕΓΟΜΕΝΟΙ ΓΚΡΙΖΟΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΧΩΡΙΖΟΝΤΑΙ
ΣΕ ΔΥΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΟΥΣ ΨΗΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΟΝΤΟΥΣ Ο Spielberg ΣΤΙΣ ΣΤΕΝΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΚΑΘΩΣ ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙ
Η ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΠΡΟΤΑ ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΟΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ
ΠΟΛΛΑ ΜΙΚΡΑ.
ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΤΟΥ ΡΟΣΓΟΥΕΛ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΟΝΤΟΣ .
ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΚΑΘΩΣ ΑΝ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΒΙΝΤΕΟΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ.
ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΑΖΕΙ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΕΙΠΑΝ ΨΕΜΑΤΑ
ΚΑΙ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΝ wells
ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕ ΠΡΙΝ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΗΞΕΡΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΜΟΡΦΕΣ
ΕΞΩΓΗΙΝΩΝ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΓΚΡΙΖΩΝ ΑΠΛΑ ΟΙ ΓΚΡΙΖΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΣΤΙΣ
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟΥΣ ΕΜΠΛΕΚΟΥΝ ΣΤΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΣΥΝΩΜΟΣΙΑΣ.
ΒΕΒΑΙΑ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΑΠ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΘΕΑΣΕΩΝ ΑΤΙΑ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΠΕΡΑ
ΣΤΙΣ ΣΤΕΝΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΤΡΙΤΟΥ Η ΚΑΙ ΤΕΤΑΡΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ
ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 13:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Για δείτε και αυτά λίγο!

http://www.century-of-flight.net/Aviation%20history/flying%20wings/early%20US%20flying%20wings.htm


http://www.nurflugel.com/Nurflugel/n_o_d/weird_04.htm


http://www.aircrash.org/burnelli/chrono1.htm


http://www.americanantigravity.com/geobat.shtml
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 16:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Aγαπητη Krios, θα σου απαντησω πως οχι... Ειναι λαθος να ταυτιζονται τα Α.Τ.Ι.Α. με εξωγηινη ζωη, απο την στιγμη που δεν εχουμε αποδειξεις για αυτην... Μονο σαν "φαντασια" εχουμε να λεμε "επαφη"...

Απο την στιγμη που δεν εχουμε την δυνατοτητα επικοινωνιας, λεμε θεωρητικα παντα, στην υπαρξη τους...

Αλλα τα Α.Τ.Ι.Α. δεν ξεφευγουν τα δεδομενα των ανθρωπινων κατασκευων... απλως ειναι πιο εξελιγμενα...


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 19:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Κατ'αρχην αγαπητος.
Και κατα δευτερο ΜΕΓΑ λαθος.
Αποδειξεις εχουμαι. Για εξωγιηνους τουλαχιστον.
Τωρα θα μου πειτε παλει οτι το θεμα μας ειναι τα ΑΤΙΑ.
ΑΝ λεω ΑΝ τωρα θελουμε να κλινουμε τα ματια μας αυτο ειναι αλλο θεμα.
Απο την αρχαιοτητα μεχρη σημερα υπαρχουν παμπολες αποδειξεις.
Χωρις να εχω τις γνωσεις στα διαφορα αεροσκαφη δεν μπορω να εκφερω γνωμη,
αλλα ακομα και εσυ αγαπητε/η φιλε PREDATOR ειπες ποιο πανο οτι το 99,9% δεν ειναι
αληθηνα, δηλαδη καπου μεσα σου καποια αμφιβολια υπαρχει.
Παντως παρα τις αντιρησις σας εγω πιστευω οτι περισοτερη σχεση με τα ΑΤΙΑ
εχουν οι Ε.Τ. παρα τα διαφορα υπερσυνχρονα πολεμικα και μη αεροσκαφη.
Εχω μια πολυ ενδιαφερουσα εικονα απο καποιο Γερμανικο μουσιο αλλα μια και
νεος οπος εχω προαναφερει δεν γνωριζω τον τροπο να την βαλω.
Με εκτιμηση και σεβασμο παντα για την αντιθετη αποψη ! ! !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 23:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Εάν ένας ιδιώτης μπορεί να κατασκευάσει οχήματα αυτού του είδους, οι επίσημες εταιρείες με πακτολό χρημάτων τι είναι ικανές να δημιουργήσουν;

μόνο που δεν φτάνει μόνο ο πακτωλός χρημάτων... χρειάζονται και τα μυαλά (και συνήθως τα ικανά μυαλά είναι λίγο-ως-πολύ ανεξάρτητα).


quote:
ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΑΖΕΙ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΕΙΠΑΝ ΨΕΜΑΤΑ
ΚΑΙ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΝ wells
ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕ ΠΡΙΝ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΗΞΕΡΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Οντως είναι δύο τα ενδεχόμενα, μόνο που τείνω προς το πρώτο. Επίσης μου κάνει εντύπωση που κανείς; μέχρι σήμερα δεν έχει περιγράψει μία πραγματικά περίεργη-διαφορετική επαφή (μόνο σε μία περίπτωση τώρα που θυμάμαι, νομίζω ότι κάποιος είχε περιγράψει τους εξωγήινους σαν μεγάλα κινούμενα κομμάτια από ζελέ).

quote:
ΒΕΒΑΙΑ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΑΠ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΘΕΑΣΕΩΝ ΑΤΙΑ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΣΤΙΣ ΣΤΕΝΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΤΡΙΤΟΥ Η ΚΑΙ ΤΕΤΑΡΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

Νομίζω ότι αυτά -σε αρκετές περιπτώσεις- πάνε παρέα.


quote:
Εχω μια πολυ ενδιαφερουσα εικονα απο καποιο Γερμανικο μουσιο αλλα μια και νεος οπος εχω προαναφερει δεν γνωριζω τον τροπο να την βαλω.

δοκίμασε να την ανεβάσεις εδώ
http://www.imageshack.us/

μετά πάρε την τελευταία σειρά εκεί που λέει Direct link to image και κάντην copy (control c). Μετά πάτα την "εισαγωγή εικόνας" (στο κουτάκι της "διαμορφωσης" πάνω από το μήνυμα, και θα σου βγάλει αυτο εδώ: [ img ] [ /img ], μέσα κάνε paste (control v) το λινκ και πατα προεπισκόπηση να δεις αν βγήκε σωστά.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2006, 07:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Ostria, μην ξεχνάς τον πουνχτ που ανέφερα ποιό πάνω.
Όσο για τα μυαλά: το χρήμα πολλές φορές τα υπερνικά. Χρήμα + χρόνος + δοκιμές για συστήματα και θεωρίες που στους κοινούς θνητούς φαίνονται γελοίες.
Έχεις ακούσει ποτέ τα sounder (σύνχρονως ήχος); Κάτι δαν τα mazer και τα lazer αλλά με ήχο;
Αν και θα ήθελα να ξεκινήσω το θέμα της βιολογικής ανάλυσης των εξωγήινων δεν έχω το χρόνο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2006, 10:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
Ostria,
σου έχω στείλει μήνυμα.
Τσέκαρέ το αν μπορείς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2006, 11:46:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΒΕΒΑΙΑ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΑΠ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΘΕΑΣΕΩΝ ΑΤΙΑ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΣΤΙΣ ΣΤΕΝΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΤΡΙΤΟΥ Η ΚΑΙ ΤΕΤΑΡΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.
--------------------------------------------------------------------------------


Νομίζω ότι αυτά -σε αρκετές περιπτώσεις- πάνε παρέα.



ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ Η ΘΕΑΣΗ ΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΣΤΕΝΩΝ ΕΠΑΦΩΝ ΚΑΘΩΣ
Η ΑΠΛΗ ΘΕΑΣΗ ΑΤΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΓΗΙΝΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ Η ΕΝΑ ΦΥΣΙΚΟ
ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΤΕΝΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ.
ΟΙ ΕΠΑΦΕΣ ΤΕΤΑΡΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΠΑΝΙΕΣ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΛΕΣ ΘΕΑΣΕΙΣ ΑΤΙΑ. ΑΛΛΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΕΝΑ ΑΤΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΕ ΟΤΙ ΕΙΧΕΣ
ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΕΞΩΓΗΙΝΟ ΟΝ.


quote:
Επίσης μου κάνει εντύπωση που κανείς; μέχρι σήμερα δεν έχει περιγράψει μία πραγματικά περίεργη-διαφορετική επαφή (μόνο σε μία περίπτωση τώρα που θυμάμαι, νομίζω ότι κάποιος είχε περιγράψει τους εξωγήινους σαν μεγάλα κινούμενα κομμάτια από ζελέ).

ΕΚΤΟΣ ΑΠ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΖΕΛΕ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ
ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΜΙΑ
ΤΟΣΟ ΑΛΛΟΚΟΤΗ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΜΟΡΦΗ ΖΩΗΣ.
ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΓΚΡΙΖΟΥΣ ΚΥΡΙΟΣ ΤΟΥΣ ΚΟΝΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΨΗΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠ ΑΥΤΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ
ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΟΙ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΕΜΑΣ .
ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ 10 ΜΟΡΦΕΣ ΕΞΩΓΗΙΝΩΝ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2006, 14:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Krios, συγγνωμη για την "παρεξηγηση" που σε περασα για γυναικα, αλλα ειδα παραπανω απο αλλο μελος και μπερδευτικα...

Κατα δευτερον, οντως δινω ενα ποσοστο (κραταω μια πισινη δηλαδη) για τα ΑΤΙΑ, αλλα απο οσο εχω μια σχετικη γνωμη για την αεροδυναμικη-αεροπλοϊα-αεροσκαφη, πιστεψε με, ολο και περισσοτερο μπορω και αμφισβητω τα "εξωγηινα" Ιπταμενα αντικειμενα, καθως, τουλαχιστο απο το 1930 και πρωτοι οι Γερμανοι ειχαν την τεχνολογια για κατασκευη Σφαιρικων αεροσκαφων!


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2006, 18:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Αγαπητέ PREDATOR αγαπητοί φίλοι/ες και εγώ πιστεύω ότι τα πλείστα βίντεο και φώτο είναι φτιαχτά , αλλά όχι όλα . Ας πάρουμε για παράδειγμα ότι είναι αυτά τα άγνωστα αντικείμενα όλα γήινα τότε δεν θα υπήρχε έστω μια διαροή για να μας λέει που και πως κατασκεύαστηκαν ; Πάντως εγώ πιστεύω ότι κάποια είναι αληθινά και για να υποστηρίξω τη γνώμη μου θα βάλλω αυτή φώτο .Το ξέρω ότι το θέμα μας δεν είναι ο Ε.Τ. αλλά ΑΤΙΑ χωρίς οδηγούς γίνεται ;http://img321.imageshack.us/img321/5314/apaaaatdtsteeptaseasgeaat7.jpg

Είναι ένα αρχαιολογικό εύρημα από την Κύπρο της ύστερης εποχής του χαλκού (Μουσείου Καρλσρουης Γερμανια).

Βλέπει κανείς από σας τίποτα το περίεργο ;
Από πού πήραν άραγε οι αρχαίοι υμών πρόγονοι την έμπνευση ;
Μήπως ήταν ο οδηγός ; Λέω εγώ τώρα…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2006, 19:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Είναι ένα αρχαιολογικό εύρημα από την Κύπρο της ύστερης εποχής του χαλκού (Μουσείου Καρλσρουης Γερμανια).

Βλέπει κανείς από σας τίποτα το περίεργο ;
Από πού πήραν άραγε οι αρχαίοι υμών πρόγονοι την έμπνευση ;
Μήπως ήταν ο οδηγός ; Λέω εγώ τώρα…


Αγαπητέ Κριέ,
υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα ευρήματα από το ανθρώπινο παρελθόν που έχουν ερμηνευτεί ως ενδείξεις παρουσίας εξωγήινων όντων. Πολλοί μάλιστα έχουν πλουτίσει από τα βιβλία που έχουν γράψει για αυτό το θέμα (βλέπε Νταίνικεν κ.α.)
Άποψη μου όμως είναι ότι κανένα από αυτά τα ευρήματα δεν αποδεικνύει τίποτα και όλα μπορούν να ερμηνευτούν μέσω της αρχαιολογίας ή της θρησκειολογίας.

Για το που πήραν οι αρχαίοι την έμπνευση μπορεί κανείς να πει κανείς από εκεί που την πέρνουν όλοι οι καλλιτέχνες του φανταστικού και μη.

Μια άλλη ερμηνεία πολύ απλή είναι όπως λένε και στο αμέρικα:

"What do you smoke, man?"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2006, 08:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Krios Πόσο σίγουρος είσαι ότι δεν υπάρχουν παρόμοιες εικόνες σρον σύγχρονο κόσμο. Ειδικότερα τα δακτυλίδια...

Το σαββατοκύριακο ίσως να βρω χρόνο και να γράψω ένα κείμενο για την βιολογία των δήθεν εξωγήινων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2006, 10:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Nα μην ξεφευγουμε πολυ απο το θεμα μας...

Φιλε Krios, απο την στιγμη που τιποτα δεν εχει αποδειχθει, δεν μπορουμε να πουμε τιποτα για τους εξωγηινους...


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2006, 10:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Ουφ! Προσπαθούσα να μπω όλο το βράδυ αλλά μάλλον ο server ήταν down.
Λοιπόν
Οποιος θέλει να έρθει στην συνάντηση που θα κάνουμε αύριο το μεσημέρι με τον αγνοών στο Χαλάνδρι (σε κάποιο καφενείο της κεντρικής πλατείας λέμε), ας μου αφήσει σήμερα ένα μήνυμα στο e-mail μου με το κινητό του για να συνεννοηθούμε. (ostria101@pathfinder.gr)

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 01/12/2006 10:46:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2006, 12:17:13  Εμφάνιση Προφίλ
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΕΓΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΛΟΓΩ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ
ΚΑΝΤΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΑΝ ΚΑΤΑΛΗΞΕΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Ο Krios ΓΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΣΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ Η ΤΟΙΧΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2006, 13:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Open mind κρίμα. Θα ήθελα να σε γνωρίσω, εσένα και κάποια άλλα παιδιά!
Ελπίζω μετά την συνάντηση να έχουμε κάποια νεώτερα για συζήτηση.

Το ραντεβού είναι στις 3.30 το μεσημέρι, στην κεντρική πλατεία του Χαλανδρίου, έξω από την είσοδο της εκκλησία του Αγίου Νικολάου. Οποιος το αποφασίσει την τελευταία στιγμή, ας έρθει εκεί!

quote:
Το σαββατοκύριακο ίσως να βρω χρόνο και να γράψω ένα κείμενο για την βιολογία των δήθεν εξωγήινων...

Θα είναι ενδιαφέρον να δούμε και αυτή την πλευρά! Οποτε μπορείς...



Ενδιαφέρον και το αγαλματίδιο (νομίζω ότι το έχω ξαναδεί, ή έχω ξαναδεί κάποιο άλλο παρόμοιο;)
Ξέρουμε από ποιά περιοχή είναι; Μήπως βρούμε και άλλα σχετικά ειδώλια;

Πάντως μου βγάζει κάτι το αφρικανικό...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2006, 14:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Κολάι…κολάι συνεχώς και δεν έχω χρόνο
Από Κύπρο είναι και φυλάσσεται σε Γερμανικό μουσείο .
Στα υπόληπα θα απαντήσω το βράδυ .
Δείτε και αυτό.
http://img149.imageshack.us/img149/7971/hieroplanesbn0.jpg
Είμαι σίγουρος ότι το έχετε δει αλλά θέλω σχόλια .
Αιγιπτιακό είναι αυτό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2006, 15:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Τι δεν κάνω καλά και μου βγάζει τη φωτογραφία έτσι;
Άσχετο…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2006, 20:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Λάθος αγαπητέ φίλε PREDATOR για το θέμα που μιλάμε (τα ΑΤΙΑ δηλαδή ) έχει αποδειχτεί . Όπως ανέφερες και εσύ αλλά και πολλοί επιστήμονες τα περισσότερα ΑΤΙΑ είναι ψεύτικα . Αλλά…υπάρχει το αλλά. Όχι όλα . Δηλαδή κάποια από αυτά τα αντικείμενα είναι αληθινά (τα βίντεο και οι φωτογραφίες δηλαδή ). Τα ΑΤΙΑ τα χαρακτηρίζουν δύο πράγματα α) άγνωστης προέλευσης και κατασκευής αντικείμενα και β) ανεξήγητα φυσικά φαινόμενα . Δηλαδή κοινός ΑΤΙΑ με μία λέξη . Μέχρι εδώ συμφωνούμε ελπίζω .
Η διαφωνία μας αρχίζει από εδώ . Εσύ υποστηρίζεις τα ποιο πάνω και ειδικά το α και προσπαθείς να το τεκμηριώσες βάζοντας διάφορες φώτο και λινκ. Το να χαρακτιρήσεις ένα αντικείμενο άγνωστο ή ανεξήγητο είναι σχετικά εύκολο .Έλα όμως που εγώ έχω άλλη άποψη. Αυτή που είναι πολύ δύσκολο σχεδόν αδύνατον να τεκμηριόσεις. Για να προσπαθήσω τουλάχιστον πρέπει αναγκαστικά να αναφέρω αυτούς που εγώ πιστεύω ότι τα κατασκεύασαν . Αν δεν με αφήνετε να πω τη γνώμη μου (που φαίνεται ότι υποστηρίζουν κι άλλοι ) μένει μόνο μια άποψη οπότε δεν χρειάζεται κουβέντα , να το κλίσουμε εδώ το θέμα .
Θα αναφερθώ και στην αγαπητή/ο ΟΑΝΝΗΣΕΑ . Ελπίζω μονάχα να μην με δουλεύει γιατί δεν είναι πρέπον . Αν μιλάει σοβαρά τώρα εγώ παρέθεσα χειροπιαστά πράγματα . Το αγαλματάκι το οποίο αποδεδειγμένα είναι από την εποχή του χαλκού . Και για να απαντήσω και στο φίλο A. Kircher πριν τόσες χιλιάδες χρόνια ήταν αδύνατον να φανταστεί κανείς κάτι ΑΚΡΙΒΟΣ το ίδιο το οποίο φαντάστηκαι (αυτό είναι σίγουρο) ο διμιουργός του Ε.Τ.
Το θέμα μας λιπών είναι η ομειότητα.
Και επανέρχομαι στην ΟΝΝΗΣΕΑ. Αν μιλάς σοβαρά με αυτό το κείμενο μάλλον ντομάτες θα μας πετάξουν.

Ποια δακτυλίδια ενοείς ; τα σχέδια στα χωράφια;
Φίλε Open Mind προβληματίσου σοβαρά μήπως και βγάλουμε κάποια άκρη . Πάντως είναι εκατό τις εκατό αληθινά και δε σηκώνει καμιά αμφιζβήτηση αυτό .
Αγαπητή Ostria παρόμοιο είναι δύσκολο να έχεις ξαναδεί
. Μάλλον το ίδιο θα είναι και στην Κύπρο δεν υπήρχε κάποια θεότητα που να του μοιάζει έστω και λίγο .
Λέεεεεεεεεω εγώ τώρα…..

Κακόοοοοοοος λένε κάποιοι …

Κακός ή καλός λόγος και αντίλογος .
Σωστός ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2006, 03:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield
Χαιρετώ την παρέα!
Θα ήθελα να κάνω κάποια περισσότερα σχόλια σε σχέση με την τεχνολογία...

F-117A:
The first F-117A was delivered in 1982, and the last delivery was in the summer of 1990. The F-117A production decision was made in 1978 with a contract awarded to Lockheed Advanced Development Projects, the "Skunk Works," in Burbank, Calif. The first flight was in 1981, only 31 months after the full-scale development decision. Lockheed-Martin delivered 59 stealth fighters to the Air Force between August 1982 and July 1990. Five additional test aircraft belong to the company.

U-2:
The U-2 project was initiated in the early 1950s by the CIA which desperately wanted accurate information on the Soviet Union. Overflights of the Soviet Union with modified bombers were taking place frequently, but they were vulnerable to antiaircraft fire and fighters, and a number of overflights and peripheral missions were shot down. It was thought a high altitude aircraft such as the U-2 would be hard to detect and impossible to shoot down. Lockheed Corporation was given the assignment with an unlimited budget and a short time frame. Its Skunk Works, headed by Clarence "Kelly" Johnson performed remarkably, and the first flight occurred in August 1955. Edwin Land of the Polaroid Corporation developed the optics for a new large format camera to be used in the U-2 mission. These new cameras were able to provide high enough resolution from 70,000 ft that you could see people on the ground. It made its first over-flight of the Soviet Union in June 1956 starting from the Army Airfield in Wiesbaden-Erbenheim, Germany (Operation Overflight).

SR-71: Blackbird
It all began back in the mid 1950s when the United States Air Force and the CIA decided that it would be best to replace the U-2, an aircraft with something that would travel much faster and higher to avoid enemy defenses. Lockheed, the developer of the U-2 was also given the contract to develop this supersonic aircraft after a competition with Convair. The project was called ARCHANGEL and the Skunk Works, a division of the Lockheed Aircraft Corporation went through twelve design proposals before they reached their final design, the A-12.

Τα δεύτερης γενιάς stealth αεροσκάφη όπως π.χ. Β-2 Spirit, F-22A Raptor, F-35A, έχουν πιο ραφιναρισμένο σχήμα σε σχέση με το F-117A, γιατί απλά αυξήθηκε η υπολογιστική ισχύς των computers! Έτσι μπορούσαν να λύσουν περισσότερες εξισώσεις και να καμπυλώσουν τις επιφάνειες. Το κλειδί της stealth τεχνολογίας ήταν το τρανζίστορ. Τα υπόλοιπα είναι απλά θέμα μαθηματικών!

Λίγα λόγια για το κυρίος όχημα R&D του αμερικανικού στρατού την DARPA:

"For decades DARPA has invested in the fundamental technologies that have been most important in the military technological revolution: information technology,microelectronics, and materials. Virtually every current military system has been affected to a substantial degree by DARPA’s workin these fundamental technologies.
Arguably, the most important and pervasive of these is information technology,and Chapter 1 details the contributions in this area. Similar impacts are clearlyfound in microelectronics, the obvious basis for computing, among other things."

Defense Advanced Research Projects Agency
Technology Transition, p.13

Αυτό που πραγματικά θα ήθελα να κρατήσετε είναι τούτη η σειρά:

"Για δεκαετίες η DARPA επένδυσε στις βασικές τεχνολογίες οι οποίες ήταν οι πιο σημαντικές στην επανάσταση της στρατιωτικής τεχνολογίας: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ, ΜΙΚΡΟΗΛΕΚΤΟΝΙΚΑ, ΥΛΙΚΑ."

Στο ορατό επίπεδο της τεχνολογίας αυτές οι τρεις ομάδες διαμορφώνουν την στρατιωτική υπεροχή στον 21ο αιώνα. Αν εξωγήινη τεχνολογία μεταφέρθηκε από μυστικά προγράμματα αντίστροφης μηχανικής, τότε είναι σχεδόν σίγουρο πως αυτό έχει συμβεί σε κάποιους από τους παραπάνω τομείς...

Άραγε τα τελευταία 60 χρόνια η τεχνολογία που έχει κάνει τα μεγαλύτερα άλματα; Μήπως ακριβώς εκεί;

Δηλαδή τώρα που το σκέφτομαι, είναι κάτι σαν τη κότα και το αυγό...Η κότα, ή το αυγό λοιπόν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2006, 03:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield
The First Transistor!

The first point contact transistor made use of the semiconductor germanium. Paper clips and razor blades were used to make the device.
In 1947, John Bardeen and Walter Brattain, working at Bell Telephone Laboratories, were trying to understand the nature of the electrons at the interface between a metal and a semiconductor. They realized that by making two point contacts very close to one another, they could make a three terminal device - the first "point contact" transistor.

Προσέξτε τις ημερομηνίες...(1947). Και πιο συγκεκριμένα κάπου 6 μήνες μετά την συντριβή στο Roswell!
Στο μεταξύ εκείνη την περίοδο τα ερευνητικά εργαστήρια της Bell ήταν τα μεγαλύτερα βιομηχανικά εργαστήρια του κόσμου. Αν κάτι ήθελαν να το αναλύσουν (αντίστροφη μηχανική) είναι σχεδόν σίγουρο πως θα το στέλνανε εκεί...

Πολλοί από τους επιστήμονες που λάβανε μέρος στο πρόγραμμα, αργότερα ιδρύσανε τους κολοσσούς της INTEL, της SONY, της Texas instruments, και λάβανε και μερικά NOBEL's!

Τώρα αν η ιδέα ήρθε από μερικούς συνδετήρες και ξυραφάκια, ή από εξωγήινο σκάφος αυτό δεν μπορούμε προφανώς να το μάθουμε. Ενδείξεις όμως υπάρχουν, και είναι μάλλον πολλές!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy