ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 UFO no1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 23:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
OANNHSEA

Ερώτηση:
Μήπως τελικά το θέμα είναι περισσότερο ψυχολογικό και δη ανθρωπολογικό
από επιστημονικό και μαθηματικό;


Στην αρχαιότητα οι άνθρωποι κοιτούσαν με δέος τον αχανή,απέραντο και αινιγματικό ουρανό. Φαντάζονταν ότι πετούσαν σ'αυτόν οι θεοί και οι μυθικοί ήρωες της θρησκείας και της μυθολογικής τους παράδοσης, είτε πάνω σε φτερωτά άλογα, είτε πάνω σε ιπτάμενα άρματα(που τα οδηγούσαν φτερωτά άλογα) είτε με οτιδήποτε άλλο που χαρακτήριζε τον πολιτισμό τους και τη μυθολογία τους.

Στη σύγχρονη εποχή των αεροπλάνων, των ελικοπτέρων και των διαστημοπλοίων μήπως οι εξωγήινοι αντικατέστησαν τελικά τους αρχαίους θεούς και τους φανταστικούς ήρωες της μυθολογίας, οι οποίοι πλέον πετούν στον αχανή και απέραντο ουρανό με σκάφη παρόμοια του δικού μας σύγχρονου πολιτισμού??
Μήπως οι εξωγήινοι που βολτάρουν με τα UFO τους στους ουρανούς μας, αποτελεί τη νεομυθολογία της σύγχρονης και τεχνολογικά εξελιγμένης ανθρωπότητας η οποία έφερε και προσάρμοσε στα σημερινά standards μια παλιότερη παράδοση που πηγάζει από το δέος του ανθρώπου για το άγνωστο,το παραπέρα από τον ουρανό? Μήπως η συγκεκριμένη συμπεριφορά των ανθρώπων καθρεφτίζει μια εσωτερική ψυχολογική ανάγκη?

Επεσα κοντά στο σκεπτικό σου ή όχι αγαπητέ?

http://aklafton.blogspot.com/

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2007, 00:06:22  Εμφάνιση Προφίλ
Oannhsea τα έχουμε ξαναπεί αυτά επαναλαμβανόμαστε είπαμε δεν
Είναι εξωγηινο ότι πετάει αλλα δεν μπορείς να αποκλείεις ότι σε μερικές
Περιπτώσεις μπορεί έχουν εξωγηινη προέλευση .
Η γυνή τεχνολογία δεν δίνει απαντήσεις σε μερικά θέματα όπως το πώς
Γίνεται να μην έχουν ήχο μερικά ufo η να κάνουν αφύσικες κινήσεις .
Τώρα για τους λογούς τα έχουμε ξαναπεί μπορεί να είναι ερευνητικοί
Μπορεί Να είναι αποικιοκρατικοί μπορεί ειρηνικοί μπορεί απλα να θέλουν
Κάτι που έχει ο πλανήτης μας και το χρειάζονται πολλά μπορείς να σκεφτείς .
τώρα για το ψυχολογικό ζήτημα ίσως αυτό αφορα τους ανθρώπους των ακρών
δηλαδή αυτούς που τα βλέπουν όλα εξηγηινα που μπορούμε να πούμε ότι
υποβόσκει ο φόβος της μοναξιάς στο συμπάν και βαρύτερα το φόβο του θανάτου
και της ανυπαρξίας και απ την άλλη στο άλλο άκρο που τα απορρίπτει όλα μπροστά
στο φόβο του άγνωστου και την πιθανή πτώση του ανθρώπου απ την κορυφή των
ειδών αρα από άστρωτο γίνεται ευάλωτος πλέον.
Η καλύτερη λύση είναι πάντα η μέση να ερευνούμε χωρίς παρωπίδες έχοντας ανοιχτό μυαλό αλλα πάντα κρατώντας επιφυλάξεις .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2007, 00:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos
quote:

Ίσως τελικά είμαι τυφλός και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που ουσιαστικά οδηγεί τους ανθρώπους ή να πιστεύουν στο ότι κάθε περίεργο πετούμενο είναι εξωγήινοι ή να μην πιστεύουν καθόλου...


Μηπως γιατι οι ανθρωποι που κανουν εικασιες για εξωγηινους,εχοντας δει ενα ΑΤΙΑ,εχουν ηδη καποιες "γνωσεις"-αποψεις επι του θεματος σε αντιθεση με τους αλλους που θα αδιαφορησουν? Ή πιο συγκεκριμμενα,μηπως επειδη οι πρωτοι που πιστευουν στην υπαρξη Εξ.δεν βιαστηκαν να πιστεψουν,εχοντας απλα δει ενα πετουμενο,αλλα επειδη ειναι επηρεασμενοι και απο φωτογραφιες ΑΤΙΑ,φωτογραφιες σωματων εξωγηινων που υποτιθεται εχουν διαρρευσει(αν δεν τις θεωρεις βεβαια ολες πλαστες-που ειναι και πολλες...),απο πληροφοριες που επισης εχουν διαρρεσει απο μυστικες υπηρεσιες(αν τις θεωρεις γνησιες),απο εγγραφα ,μαρτυριες,αλλοκοτα περι απαγωγων και τοσα αλλα?

Οσο για τους αλλους που θα τους περασει απαρατηρητο ενα περιστατικο ΑΤΙΑ,ειναι δικαιωμα τους να ειναι στη ζωη τους αδιαφοροι...

quote:

Ερώτηση:
Μήπως τελικά το θέμα είναι περισσότερο ψυχολογικό και δη ανθρωπολογικό
από επιστημονικό και μαθηματικό; Μήπως τελικά το όλο θέμα το βλέπουμε λάθος;

Kαι ποιος σου πε οτι το ολο θεμα(και σε βαθος μαλιστα)δεν εχει προσεγγιστει αρκετα και απο επιστημονες?Ευτυχως που η επιστημη πιστευω οτι ειναι αρκετα κοντα στους ανθρωπους(οταν δεν ελεγχεται)
για να ριξει φως σε τετοια περιστατικα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2007, 00:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos
Eρωτηση
Γνωριζει κανεις σε ποια σελιδα ή σε ποιο τοπικ γινονται αναφορες στα του Roswell,και ειδικοτερα στα τμηματα του σκαφους που βρεθηκαν,οπως η περιβοητη πλακα με τη λεξη ελευθερια?
Ευχαριστω! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2007, 08:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Χαίρομαι για την ανταπόκριση, αγαπητή μου Ostria!
Όπως βλέπεις άλλωστε από το ενδιαφέρον που επιδεικνύουν οι συμμετέχοντες, είναι πιθανόν στο μέλλον να ανοίξεις και το 3ο μέρος του θέματος...

quote:
Eρωτηση
Γνωριζει κανεις σε ποια σελιδα ή σε ποιο τοπικ γινονται αναφορες στα του Roswell,και ειδικοτερα στα τμηματα του σκαφους που βρεθηκαν,οπως η περιβοητη πλακα με τη λεξη ελευθερια?
Ευχαριστω!

Αγαπητέ Philolaos, υπάρχουν κάποια θέματα για το Roswell και για την περιβόητη επιγραφή που βρέθηκε σε τμήμα του.
Αυτά είναι τα εξής (κλίκαρε στους παρακάτω τίτλους για να μπεις κατευθείαν):

UFO Roswell - Αλήθεια ή Ψεματα?

Επιγραφή στο σκάφος του roswell

Καλή ανάγνωση!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2007, 11:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos
Ευχαριστω πολυ Dying Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2007, 12:47:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Όπως βλέπεις άλλωστε από το ενδιαφέρον που επιδεικνύουν οι συμμετέχοντες, είναι πιθανόν στο μέλλον να ανοίξεις και το 3ο μέρος του θέματος

Είναι διαχρονικό το θέμα οποτε μάλλον η ostria στο μέλλον θα ανοίξει
Αρκετές συνέχειες .
Πάντως εκτος του ότι είναι ενδιαφέρον το θέμα κρατιέται και σε καλό επίπεδο
Από τους συμμετέχοντες καθώς μπορεί να έχουμε τις διαφωνίες μας αλλα
Συζητάμε σε πολιτισμένο επίπεδο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2007, 12:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Πολύ ενδιαφέρον το site που έβαλε ο Ηλίας.

Θα έλεγα ότι συμφωνώ με την απάντηση του oannhsea στο ερώτημά μου 'πώς φαντάζεσαι εσύ μια εξωγήϊνη επίσκεψη;'.

Λεει λοιπόν:
Υπάρχουν τρεις λόγοι για να μας επισκεφτεί ένα εξωγήινο είδος:
α) Να μας καταστρέψουν (οι λόγοι διάφοροι) - εντάξει, δεν το έχουν κάνει ακόμα.
β) Για να κάνουν επαφή - για δικούς τους λόγους. (Το πράγμα περιπλέκεται όσο δεν πάει...)
γ) Για επιστημονικούς σκοπούς.

θα έβαζα και άλλον ένα
δ) Ερχονται για τους δικούς τους λόγους, αδιαφορώντας αν τους παίρνουμε χαμπάρι ή όχι μιας και δεν τους ενδιαφέρουμε και δεν σκοπεύουν να κάνουν επαφή μαζί μας.

Τώρα στο θέμα της τεχνολογίας τους, μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Σίγουρα, όπως είπα και παραπάνω, είναι σχεδόν αδιανόητο να έχουν τόσο παραπλήσια τεχνολογία με την δική μας. Από την άλλη ίσως δεν βλέπουμε και όλες τις δυνατότητες της τεχνολογίας τους.
Τώρα μου ήρθε και μια άλλη ιδέα. Μπορεί να δημιουργούν τεχνολογία στο δικό μας περιβάλλον. Δηλαδή τα σκάφη που βλέπουμε να είναι τα σκάφη που δημιούργησαν εδώ για να κυκλοφορούν στην γη και όχι τα κανονικά τους. Τώρα για ποιόν λόγο, μην με ρωτάτε.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2007, 13:24:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τώρα στο θέμα της τεχνολογίας τους, μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Σίγουρα, όπως είπα και παραπάνω, είναι σχεδόν αδιανόητο να έχουν τόσο παραπλήσια τεχνολογία με την δική μας. Από την άλλη ίσως δεν βλέπουμε και όλες τις δυνατότητες της τεχνολογίας τους.
Τώρα μου ήρθε και μια άλλη ιδέα. Μπορεί να δημιουργούν τεχνολογία στο δικό μας περιβάλλον. Δηλαδή τα σκάφη που βλέπουμε να είναι τα σκάφη που δημιούργησαν εδώ για να κυκλοφορούν στην γη και όχι τα κανονικά τους. Τώρα για ποιόν λόγο, μην με ρωτάτε.



Συμφωνω ότι μονο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε ενδιαφέρον
η άποψη σου ότι μπορεί να είναι σκάφη που δημιούργησαν για
να κυκλοφορούν στη γη .


quote:
Ερχονται για τους δικούς τους λόγους, αδιαφορώντας αν τους παίρνουμε χαμπάρι ή όχι μιας και δεν τους ενδιαφέρουμε και δεν σκοπεύουν να κάνουν επαφή μαζί μας

Αυτή την περίπτωση την θεωρώ αρκετά πιθανή γι αυτό και δεν τους ενδιαφέρει
Αν γίνουν ορατοί η όχι αφού αν έχουν τόσο προχωρημένη τεχνολογία ώστε να
Κάνουν διαστρικά ταξίδια η δική μας θα τους φαίνεται παρωχημένη οποτε αφού
Θεωρούν ότι δεν απειλούνται δεν τους ενδιαφέρει αν γίνουν αντιληπτοί.
Είναι σαν να στείλουμε ένα ελικόπτερο να πετάξει πάνω απ τον Αμαζόνιο τι μας
Νοιάζει αμα θα το δουν η ιθαγενείς η όχι μας είναι αδιάφορο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2007, 13:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Πάντως, αν με ρωτήσετε, προτιμώ να κλείσουμε το θέμα σε αυτό το τόπικ και να το ανοίξουμε στο Νο 2 με την συζήτηση που ξεκίνησε στο τέλος.
Νομίζω ότι έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και πρέπει να συζητηθεί πιό διεξοδικά.

oannhsea

quote:
Ίσως τελικά είμαι τυφλός και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που ουσιαστικά οδηγεί τους ανθρώπους ή να πιστεύουν στο ότι κάθε περίεργο πετούμενο είναι εξωγήινοι ή να μην πιστεύουν καθόλου...
Ερώτηση:
Μήπως τελικά το θέμα είναι περισσότερο ψυχολογικό και δη ανθρωπολογικό από επιστημονικό και μαθηματικό; Μήπως τελικά το όλο θέμα το βλέπουμε λάθος;

agnostic

quote:
Μήπως οι εξωγήινοι που βολτάρουν με τα UFO τους στους ουρανούς μας, αποτελεί τη νεομυθολογία της σύγχρονης και τεχνολογικά εξελιγμένης ανθρωπότητας η οποία έφερε και προσάρμοσε στα σημερινά standards μια παλιότερη παράδοση που πηγάζει από το δέος του ανθρώπου για το άγνωστο,το παραπέρα από τον ουρανό? Μήπως η συγκεκριμένη συμπεριφορά των ανθρώπων καθρεφτίζει μια εσωτερική ψυχολογική ανάγκη?

open mind

quote:
τώρα για το ψυχολογικό ζήτημα ίσως αυτό αφορα τους ανθρώπους των ακρών δηλαδή αυτούς που τα βλέπουν όλα εξηγηινα που μπορούμε να πούμε ότι υποβόσκει ο φόβος της μοναξιάς στο συμπάν και βαρύτερα το φόβο του θανάτου και της ανυπαρξίας και απ την άλλη στο άλλο άκρο που τα απορρίπτει όλα μπροστά στο φόβο του άγνωστου και την πιθανή πτώση του ανθρώπου απ την κορυφή των ειδών αρα από άστρωτο γίνεται ευάλωτος πλέον.

philolaos

quote:
Μηπως γιατι οι ανθρωποι που κανουν εικασιες για εξωγηινους,εχοντας δει ενα ΑΤΙΑ,εχουν ηδη καποιες "γνωσεις"-αποψεις επι του θεματος σε αντιθεση με τους αλλους που θα αδιαφορησουν?

Οσο για τους αλλους που θα τους περασει απαρατηρητο ενα περιστατικο ΑΤΙΑ,ειναι δικαιωμα τους να ειναι στη ζωη τους αδιαφοροι...



Νομίζω ότι όλα τα παραπάνω ισχύουν, όχι όμως συνολικά.

Εγώ ας πούμε, ασχολούμαι με αυτό το θέμα πολλά χρόνια τώρα και είναι -όπως θα έχετε καταλάβει - από τα αγαπημένα μου.
Νομίζω ότι η προσωπική μου έλξη προς το θέμα, οφείλεται κατ'αρχάς στην πίστη μου ότι υπάρχει εξωγήϊνη ζωή και γιατί όχι και νοημοσύνη στο σύμπαν. Αυτή την πίστη βέβαια την βασίζω σε κάποια επιστημονικής φύσεως δεδομένα και σε λογικές διαδικασίες.

Αυτή η πίστη μου λοιπόν, κάποια στιγμή 'παντρεύτηκε' με την μυθολογία των λαών και (επηρεασμένη σαφώς από τον Νταίνικεν) άρχισα να ψάχνω μήπως όντως θα μπορούσε να ήταν οι αρχαίοι θέοι- αρχαίοι 'αστροναύτες'. Βέβαια μετά από χρόνια έρευνας των διαφόρων στοιχείων που έπεφταν στην αντίληψη μου, δεν κατάφερα να επιβεβαιώσω αλλά ούτε να απορρίψω τελείως αυτή την υπόθεση. Θα έλεγα ότι μάλλον ξεκίνησα γύρω στο 70% θετική και κατέληξα γύρω στο 70% αρνητική.

Το ίδιο περίπου συνέβει και με την νεότερη ουφολογική ιστορία. Στην αρχή, τα διάφορα περιστατικά που μάθαινα μου φαινόντουσαν εντυπωσιακά, όσο τα έψαχνα όμως είτε έχαναν την βαρύτητά τους (fake φωτογραφίες/αναφορές, παρανοϊκοί επαφικοί κλπ) είτε έβρισκα εναλλακτικές απαντήσεις (λάθος εκτιμήσεις, γήινη τεχνολογία).
Το μεγάλο χτύπημα νομίζω ότι δόθηκε με τις ιστορίες συνομωσίας (κατοχή τεχνολογίας και εξωγήινων, συνεργασία κλπ) και τις απαγωγές. Οταν πια η ουφολογία άρχισε να γίνεται νεομυθολογία -όπως είπε παραπάνω και ο agnostic- άρχισα να χάνω το ενδιαφέρον μου και σχεδόν σταμάτησα να ασχολούμαι με το θέμα.

Τώρα, μάλλον βρίσκομαι στην φάση που το ξαναψάχνω από την αρχή (ας είναι καλά το διαδίκτυο που μας δίνει όλες αυτές τις δυνατότητες) να δω μπας και μου έχει ξεφύγει κάτι.
Συνεχίζω να πιστεύω ότι υπάρχει εξωγήινη νοημοσύνη εκεί έξω και δεν μπορώ να αποκλείσω την πιθανότητα κάποιοι να μας έχουν επισκεφτεί στο παρελθόν ή να μας επισκέπτονται τώρα ή να μας επισκεφτούν στο κοντινό μέλλον.
Μάλλον το θεωρώ πιό πιθανόν να μας βρουν αυτοί πρώτοι, παρά να τους βρούμε εμείς με τα πενιχρά μας -προς το παρόν- μέσα.
Αν αυτό θα είναι για καλό ή για κακό, ειλικρινά δεν το γνωρίζω. Αλλά παρολο που θα ήθελα να συμβεί στις μέρες μας, είμαι αρκετά επιφυλακτική ως προς το αποτέλεσμα.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2007, 15:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos
Φιλες και φιλοι Ουφολογοι προτου κλειδωθει το πρωτο μερος,να συμπεριλαβουμε στις υποθεσεις μας περι της εξ.τεχνολογιας και το ενδεχομενο(παντα υποθετικα)της αορατοτητας διαφορων ΑΤΙΑ(ΑΤΙΑ σε πρωτη φαση,για να μην μιλησουμε ακομα για αορατες οντοτητες,οχι οπωσδηποτε αλλης διαστασης απ'τη δικη μας).Φανταστειτε τι θα συμβαινει αν η συγκεκριμμενη τεχνολογια ειναι απλα δεδομενη στους εξωγηινους...Και το ενδεχομενο αυτο σε τεχνολογικο επιπεδο θα μπορουσε να ειναι πολυ πιθανο,εφοσον ηδη η "κατωτερη" ανθρωπινη τεχνολογια ειναι ενα βημα πριν την αορατοποιηση καποιων ΥΛΙΚΩΝ σε πρωτη φαση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2007, 19:10:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εγώ ας πούμε, ασχολούμαι με αυτό το θέμα πολλά χρόνια τώρα και είναι -όπως θα έχετε καταλάβει - από τα αγαπημένα μου.
Νομίζω ότι η προσωπική μου έλξη προς το θέμα, οφείλεται κατ'αρχάς στην πίστη μου ότι υπάρχει εξωγήϊνη ζωή και γιατί όχι και νοημοσύνη στο σύμπαν. Αυτή την πίστη βέβαια την βασίζω σε κάποια επιστημονικής φύσεως δεδομένα και σε λογικές διαδικασίες

Εμένα την άποψη μου την ξέρετε και εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν και
Άλλοι εκεί έξω και βεβαία υπάρχουν επιστημονικές ενδείξεις οι οποιες
Τα τελευταία χρονια πληθαίνουν τουλάχιστον ως προς την ύπαρξη ζώης
Εκτος της γης άλλωστε δεν είναι και λογικό ανάμεσα σε τόσα δισεκατομμύρια
Γαλαξίες οι οποίοι αποτελούνται από αλλα τόσα δισεκατομμύρια πλανήτες
Να υπάρχει ζωή μονο σε ένα πλανήτη .


quote:
Πάντως, αν με ρωτήσετε, προτιμώ να κλείσουμε το θέμα σε αυτό το τόπικ και να το ανοίξουμε στο Νο 2 με την συζήτηση που ξεκίνησε στο τέλος.
Νομίζω ότι έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και πρέπει να συζητηθεί πιό διεξοδικά

Συμφωνώ μόλις ανοίξεις το νέο topic ανέφερε το να το συζητήσουμε.
quote:
Μάλλον το θεωρώ πιό πιθανόν να μας βρουν αυτοί πρώτοι, παρά να τους βρούμε εμείς με τα πενιχρά μας -προς το παρόν- μέσα.
Αν αυτό θα είναι για καλό ή για κακό, ειλικρινά δεν το γνωρίζω. Αλλά παρολο που θα ήθελα να συμβεί στις μέρες μας, είμαι αρκετά επιφυλακτική ως προς το αποτέλεσμα.


Σίγουρα με τα τωρινά δεδομένα το πιθανότερο είναι να μας βρουν αυτοί .

quote:
Φιλες και φιλοι Ουφολογοι προτου κλειδωθει το πρωτο μερος,να συμπεριλαβουμε στις υποθεσεις μας περι της εξ.τεχνολογιας και το ενδεχομενο(παντα υποθετικα)της αορατοτητας διαφορων ΑΤΙΑ(ΑΤΙΑ σε πρωτη φαση,για να μην μιλησουμε ακομα για αορατες οντοτητες,οχι οπωσδηποτε αλλης διαστασης απ'τη δικη μας).Φανταστειτε τι θα συμβαινει αν η συγκεκριμμενη τεχνολογια ειναι απλα δεδομενη στους εξωγηινους...Και το ενδεχομενο αυτο σε τεχνολογικο επιπεδο θα μπορουσε να ειναι πολυ πιθανο,εφοσον ηδη η "κατωτερη" ανθρωπινη τεχνολογια ειναι ενα βημα πριν την αορατοποιηση καποιων ΥΛΙΚΩΝ σε πρωτη φαση.

Πολύ ενδιαφέρον άποψη πιθανό να έχουν φτάσει σε τέτοιο επίπεδο .
Πολλές ενδιαφέρον απόψεις τώρα που φτάνει το θέμα στο τέλος του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

r00t
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2007, 20:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους r00t
quote:
εφοσον ηδη η "κατωτερη" ανθρωπινη τεχνολογια ειναι ενα βημα πριν την αορατοποιηση καποιων ΥΛΙΚΩΝ σε πρωτη φαση

και επίσης ένα βήμα πριν την λεγόμενη αντιβαρυτική τεχνολογία, ιοντική προώθηση, ηλεκτροβαρυτική προώθηση κλπ κλπ

ήδη υπάρχουν πλέον πολλές αμφιβολίες κατά πόσο ορισμένα από τα αναφερόμενα ΑΤΙΑ είναι τελικά εξωγήινα ή γήινα σκάφη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2007, 06:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
Δεν ειναι ενα βημα πριν,ηδη εχουν επιτευχθει αρκετα απο αυτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
r00t
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2007, 15:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους r00t
Το γνωρίζω αλλά δεν έχουμε φτάσει στην πλήρη αξιοποίηση και στο ξετύλιγμα της αντιβαρυτικής τεχνολογίας..

Ειδάλως τώρα θα είχαμε ιπτάμενα αυτοκίνητα και θα ταξιδεύαμε προς τα άστρα..

είναι σε βρεφικό επίπεδο αυτή η τεχνολογία ακόμα.

Edited by - r00t on 25/11/2007 15:14:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 00:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos
quote:

Το γνωρίζω αλλά δεν έχουμε φτάσει στην πλήρη αξιοποίηση και στο ξετύλιγμα της αντιβαρυτικής τεχνολογίας..

Ειδάλως τώρα θα είχαμε ιπτάμενα αυτοκίνητα και θα ταξιδεύαμε προς τα άστρα..



Mμμ...δεν νομιζω r00t.H αντιβαρυτικη τεχνολογια δεν βρισκεται ακομα σε ευρεια εφαρμογη(οχηματα για τους πολλους...)οχι επειδη δεν ειναι αρκετα εξελιγμενη,αλλα επειδη θα θιγονταν τα μεγαλα συμφεροντα(πετρελαιο) τα οποια ως γνωστον ελεγχουν τα ΠΑΝΤΑ.Ετσι αυτοι οι γνωστοι-αγνωστοι θα "προτιμουσαν" ευχαριστως να βλεπουν εκατομμυρια τροχοκινητα να μολυνουν το περιβαλλον κανοντας καταναλωση στις βενζινες τους,παρα να δουν ποτε ιπταμενα σκαφη να γλυστρουν πανω σε μαγνητικα πεδια με ενεργειακο κοστος 0.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
r00t
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 22:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους r00t
Το πετρέλαιο δεν χρησιμοποιείται στο διάστημα.
Παρόλο αυτά η αντιβαρύτητα μέχρι στιγμής δεν έχει εφαρμογή στο διάστημα.
Όσον αφορά για τα ιπτάμενα αυτόκινητα γιατί κανείς δεν έφτιαξε έστω και ένα πειραματικά που να κινείται με αντιβαρύτητα;
Η ιοντική προώθηση αν μπορούμε να την πούμε "αντιβαρύτητα" είναι στα σπάργανα και δεν μπορεί να σηκώσει ούτε καν την ίδια πηγή της δικής της ενέργειας.
Τα μαγνητικά τρένα στην Ιαπωνία και αλλού είναι πανάκριβα, ασύμφορα, προσπαθούν να συμπιέσουν το κόστος αλλά δεν μπορούν να συναγωνιστούν ακόμα τη συμβατική τεχνολογία.
Μη γελιέστε είναι πολύ νωρίς ακόμα το επίπεδο για "αντιβαρύτητες".
Το πετρέλαιο τελειώνει σε λίγο και ίσως πιεστούν περισσότερο οι επιστήμονες προς αυτή την κατεύθυνση. Αυτού δεν διαφωνούμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2007, 02:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Θα συμφωνήσω με τον r00t. Και γω πιστεύω ότι όλη αυτή η τεχνολογία ναι μεν ερευνάται εντατικά αλλά δεν έχει φέρει ακόμα τα ενδεδειγμένα αποτελεσμάτα για να μπει στην παραγωγή. Ισως να έχουν πετύχει αρκετά πράγματα αλλά μάλλον το κόστος είναι ακόμα απαγορευτικό.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2007, 06:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Σχετικά με την ουφολογία ως νεο-μυθολογία όπως ανέφερε ο Agnostic παραπάνω το θέμα προσεγγίστηκε με αυτόν τον τρόπο από τον ελβετό ψυχολόγο Carl Jung στο βιβλίο του Flying Saucers : A Modern Myth of Things Seen in the Skies (Ιπτάμενοι Δίσκοι: Ένας σύγχρονος μύθος των αντικειμένων που εμφανίζονται στον ουρανό).

Πρόκειται για ένα αρκετά ενδιαφέρον κείμενο που δυστυχώς δεν έχει τραβήξει αρκετά την προσοχή των ουφολόγων. Ουσιαστικά ο Jung συνδέει το φαινόμενο με την ύπαρξη των αρχετύπων και την εκδήλωση τους στο συλλογικό ασυνείδητο. Κάτι σαν μια συλλογική παγκόσμια εκδήλωση της μαντάλας ας πούμε.

Επίσης υπάρχει και ο Jacques F. Vallée. Ίσως ο μεγαλύτερος ουφολόγος μετά τον Heinek, κατά την γνώμη μου, δυστυχώς παραμένει στο underground παρά την τρομερή προσφορά του στη μελέτη των UFO.

http://en.wikipedia.org/wiki/Jacques_Vallee

Η πολύ αιρετική θεωρία του σχετικά με τα UFO δημοσιεύτηκε το 1990 στο Journal of the Scientific Exploration με τον τίτλο Five Arguments Against the Extraterrestrial Origin of Unidentified Flying Objects

Ιδού κάποια στοιχεία από την δημοσίευση:

"Scientific opinion has generally followed public opinion in the belief that unidentified flying objects either do not exist (the "natural phenomena hypothesis") or, if they do, must represent evidence of a visitation by some advanced race of space travellers (the extraterrestrial hypothesis or "ETH"). It is the view of the author that research on UFOs need not be restricted to these two alternatives. On the contrary, the accumulated data base exhibits several patterns tending to indicate that UFOs are real, represent a previously unrecognized phenomenon, and that the facts do not support the common concept of "space visitors." Five specific arguments articulated here contradict the ETH:

1. unexplained close encounters are far more numerous than required for any physical survey of the earth;

2. the humanoid body structure of the alleged "aliens" is not likely to have originated on another planet and is not biologically adapted to space travel;

3. the reported behavior in thousands of abduction reports contradicts the hypothesis of genetic or scientific experimentation on humans by an advanced race;

4. the extension of the phenomenon throughout recorded human history demonstrates that UFOs are not a contemporary phenomenon; and

5. the apparent ability of UFOs to manipulate space and time suggests radically different and richer alternatives."

Ανάλογες απόψεις έχει παρουσιάσει και στο παρελθόν και ο OANNHSEA.

Η άποψη του Jacques Vallée είναι ότι το φαινόμενο έχει κυρίως να κάνει με "social manipulation by using deception on the humans with whom they interact.{the intelligent behind it}"

περισσότερα στοιχεία στο άρθρο της wikipedia που παρέθεσα και στο διαδύκτιο.

Παιδιά δεν ξέρω αν έχετε ασχοληθεί με την έρευνα του Jacques Vallée, πάντως αν δεν το έχετε κάνει ως τώρα, αξίζει πραγματικά να το κάνετε. Θα σας δώσει μια τελείως διαφορετική διάσταση στο πως αντιλαμβάνεστε τα UFO. Και να σημειώσω και πάλι πως ο Vallée πιστεύει πως το φαινόμενο είναι υπαρκτό απλά δεν είναι πεπεισμένος πως η φύση του είναι εξωγήινη ή μάλλον πως η έρευνα δεν είναι αρκετά σοβαρή για την ώρα για να μας δώσει μια λογική και ουσιαστική εξήγηση.

Sorry για το κατεβατό!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2007, 12:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Την μελέτη του Carl Jung την γνωρίζω και εν μέρει συμφωνώ.

Δηλαδή θεωρώ ότι άνθρωποι σε όλες τις εποχές έχουν την τάση να 'προσωποποιούν' την ανάγκη τους για ασφάλεια (καθώς και να δίνουν πρόσωπο στους φόβους τους) και αυτό σε κάθε εποχή βγαίνει με διαφορετικό τρόπο.
Ετσι, όπως είπε και ο Agnostic παραπάνω, όπως παλιά είχαμε τους θεούς που ερχόντουσαν να μας βοηθήσουν ή τον διάβολο με τους δαίμονες που ερχόντουσαν να μας βασανίσουν, ετσι και σήμερα έχουμε τους καλούς εξωγήινους που μας στέλνουν μηνύματα ελπίδας και θα είναι εκεί να μας σώσουν όταν κινδυνεύσουμε και τους γκρίζους κακούς εξωγήινους που συνεργάζονται με τους κακούς ανθρώπους που είναι στην εξουσία με σκοπό να μας κάνουν υποχείρια τους.

Αυτό είναι το πλαίσιο μέσα στο οποίο κινείται το 90% των απαγωγών και γενικότερα των επαφικών εμπειριών, γι αυτό και, προσωπικά, τα θεωρώ ψευδοφαινόμενα.


Την θεωρία του Jacques Vallée δεν την γνωρίζω καλά, παρόλο που έχω πέσει πάνω στο όνομα του, πολλές φορές. Φαίνεται ότι η άποψη του έχει αλλάξει από το 1977 που μιλούσε για πιθανές διαστημικές επαφές.

Απ ότι καταλαβαίνω, σήμερα περιλαμβάνει το φαινόμενο των επαφικών και των απαγωγών μέσα στο γενικότερο παραψυχολογικό πλαίσιο, θεωρώντας όμως τα φαινόμενα πραγματικά. Δηλ ναι μεν γίνονται επαφές αλλά όχι από εξωγήινους που έρχονται με ufo από διάφορα σημεία του σύμπαντός μας, αλλά με φαινόμενα ή όντα που βρίσκονται σε άλλες διαστάσεις και σε παράλληλα σύμπαντα. Ο σκοπός αυτών των επαφών είναι νομίζω και για τον ίδιο απροσδιόριστος (θα μπορούσε να είναι και τυχαίος;).
Τέλος πάντων δεν γνωρίζω πολύ καλά τις τελευταίες του τοποθετήσεις οπότε μάλλον εικάζω τώρα, πως θεωρεί ότι ξεγελιόμαστε είτε από την ή τις διάνοιες που έρχονται σε επαφή μαζί μας, είτε ότι εμείς οι ίδιοι ερμηνεύουμε λάθος αυτές τις επαφές.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2007, 12:53:29  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφωνώ οτι δεν πρέπει να μένουμε μονο στις δυο πρώτες απόψεις που αναφέρθηκε
Στο κείμενο πιστεύω οτι οι θεάσεις ΑΤΙΑ έχουν διαφορες εξηγήσεις μερικά είναι
Γηινής τεχνολογίας αλλα μπορεί να οφείλονται σε κάποια ασυνήθιστα φυσικά φαινόμενα από κει και πέρα σε αυτά που δεν υπάρχει εξήγηση μπορούμε να φανταστούμε οτιδήποτε από εξωγηινους μέχρι ότι πάει ο ανθρώπινος νους.
Θα είχε ενδιαφέρον να αναλύαμε και διαφορές άλλες θεωρίες στο ποσοστό που είναι ανεξήγητα για την προέλευση Τους πέραν των εξωγηινων αλλα βεβαία κάτι τέτοιο
Θα πάρει αρκετή συζήτηση οποτε αμα ανοιχτεί το νέο topic και έχετε διάθεση
Μπορούμε να τις αναλύσουμε .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2007, 17:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Λοιπόν, να δώσω μία πλευρά του μέλλοντος;
http://sfreporter.com/articles/publish/outtake-112107-nuke-to-the-future.php

Η είδηση δεν πάει στην τεχνολογία - έρχεται εδώ.
Μήπως θυμάται κανείς τις δοκιμές με ΠΥΡΗΝΙΚΑ κινούμενα αεροσκάφη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2007, 01:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Είχα συναντίσει τον Vallée σε μία conference πριν από χρόνια, όπου είχε δώσει και μία ομιλία.

Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι η ομιλία του στρεφόταν εναντίον αυτών που ονομάζει "hard core believers" ή ψώνια κατα το ελληνικότερο, τους οποίους και θεωρεί ως τους μεγαλύτερους εχθρούς της ουφολογίας. Τώρα βέβαια δεν χωράει καμιά αμφιβολία ότι αυτού του είδους οι "πιστοί" είναι τόσο δογματικοί και φανατικοί όσο και ο χειρότερος χριστιανός. Επίσης αυτοί είναι και ο λόγος που τόσα πλαστά βίντεο, φωτογραφίες και τα λοιπά έχουν κατακλήσει το ίντερνετ καθώς είναι έτοιμοι να πιστέψουν οτιδήποτε ταιριάζει στο δόγμα τους που είναι σε γενικές γραμμές η ύπαρξη των καλοκάγαθων εξωγήινων από το ¶λφα του Κενταύρου (παράδειγμα) που επισκέπτονται την γη σε εβδομαδιαία βάση με τα υπερεξελιγμένα σκάφη τους, την απέραντη γνώση τους, και την επιθυμία να σώσουν το ανθρώπινο είδος από την επερχόμενη καταστροφή.

Ευτυχώς εδώ στο θέμα δεν έχουμε κανέναν που να παρουσιάζει αυτά τα συμπτώματα, για αυτό νομίζω πως το θέμα προσεγγίστηκε εδώ με τόση επιτυχία.

Περιττό να πω πως η ομιλία του Vallée δεν άρεσε σε κανένα, σαν να πας σε μια λειτουργία στην εκκλησία και να πεις πως ο Χριστός είναι ένας ωραίος μύθος για να ικανοποιούν οι πιστοί την ανάγκη τους να πιστεύουν σε κάτι. Κάπως έτσι....

Όστρια, έχεις απόλυτο δίκιο σχετικά με τις απόψεις του Vallée, είναι σε γενικές γραμμές όπως τις παρουσιάζεις. Λέει λοιπόν το εξής:

"To Φαινόμενο των UFO είναι υπαρκτό. Υπάρχει από την αρχή της ανθρώπινης ιστορίας. Πρόκειται για ένα φυσικό φαινόμενο το οποίο παραμένει ανεξήγητο σύμφωνα με τους ορισμούς της σύγχρονης επιστήμης. Το φαινόμενο αντιπροσωπεύει ένα επίπεδο συνείδησης το οποίο δεν μπορεί να κατανοηθεί με τα μέχρι τώρα δεδομένα, και το οποίο είναι ικανό να επιρρεάζει διαστάσεις πέρα από τον χρόνο και τον χώρο όπως εμείς τις καταλαβαίνουμε."

Νομίζω πως θα είχε ενδιαφέρον αν πιάναμε και αυτή την διαφορετική διάσταση πέρα από την εξωγήινη υπόθεση. Όπως λέει και ο Open Mind μπορούμε να το κάνουμε αν έχουμε διάθεση όπως προχωράει η συζήτηση και στο νέο topic με το καλό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2007, 12:58:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι η ομιλία του στρεφόταν εναντίον αυτών που ονομάζει "hard core believers" ή ψώνια κατα το ελληνικότερο, τους οποίους και θεωρεί ως τους μεγαλύτερους εχθρούς της ουφολογίας. Τώρα βέβαια δεν χωράει καμιά αμφιβολία ότι αυτού του είδους οι "πιστοί" είναι τόσο δογματικοί και φανατικοί όσο και ο χειρότερος χριστιανός

Γενικά ο φανατισμός σε όλα τα θέματα βλάπτει καθώς δεν μπορεί κάποιος
Να είναι αντικειμενικός και εθελοτυφλεί προς όφελος της ιδέας που πιστεύει.

quote:
Νομίζω πως θα είχε ενδιαφέρον αν πιάναμε και αυτή την διαφορετική διάσταση πέρα από την εξωγήινη υπόθεση. Όπως λέει και ο Open Mind μπορούμε να το κάνουμε αν έχουμε διάθεση όπως προχωράει η συζήτηση και στο νέο topic με το καλό.



Θα έχει ενδιαφέρον η συζήτηση καθώς υπάρχουν μερικές θεωρίες αξιες προς συζήτηση .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2007, 12:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Oannhsea άσε να τα συζητήσουμε αυτά στο Νο 2.
Εξάλλου έχουμε και την είδηση ότι σήμερα το βράδυ στο Λονδίνο, θα ανακοινωθεί μια καινούργια ενεργειακή τεχνολογία που είναι και φιλική προς το περιβάλλον.

"A discovery that could give the world access to vast quantities of energy with minimal damage to the climate will be shown off for the first time at a glittering gathering of the famous, rich and influential on Friday night."

Ας περιμένουμε να δούμε και τις βραδυνές ανακοινώσεις.



quote:
Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι η ομιλία του στρεφόταν εναντίον αυτών που ονομάζει "hard core believers" ή ψώνια κατα το ελληνικότερο, τους οποίους και θεωρεί ως τους μεγαλύτερους εχθρούς της ουφολογίας.
.....
Ευτυχώς εδώ στο θέμα δεν έχουμε κανέναν που να παρουσιάζει αυτά τα συμπτώματα, για αυτό νομίζω πως το θέμα προσεγγίστηκε εδώ με τόση επιτυχία.

Οντως και γω χαίρομαι που η συζήτηση μας εδώ γίνεται σε τόσο καλό επίπεδο.
Τώρα εμένα μου είναι λίγο δύσκολο να κατανοήσω τις θέσεις του Vallee.
Δεν θα μου έκανε εντύπωση κάποιες "θεάσεις ή επαφές" να έχουν σχέση με άλλες διαστάσεις ή παράλληλα σύμπαντα, αλλά και αυτή η πιθανότητα δεν ξέρω αν θα μας έβγαζε τόσο έξω από τον συνήθη τρόπο έρευνας.
Δηλ και εδώ θα έχουμε εν μέρει τουλάχιστον υλοποίηση αντικειμένων και ίχνη αυτών των υλοποιήσεων. Ισως σε κάτι τέτοιο να οφείλεται και το φαινόμενο των crop circles αν και δεν το έχω και σε μεγάλη εκτίμηση (δηλ δεν πιστεύω ότι πρόκειται για πραγματικό μυστήριο φαινόμενο).


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 30/11/2007 13:01:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2007, 13:08:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν θα μου έκανε εντύπωση κάποιες "θεάσεις ή επαφές" να έχουν σχέση με άλλες διαστάσεις ή παράλληλα σύμπαντα, αλλά και αυτή η πιθανότητα δεν ξέρω αν θα μας έβγαζε τόσο έξω από τον συνήθη τρόπο έρευνας.
Δηλ και εδώ θα έχουμε εν μέρει τουλάχιστον υλοποίηση αντικειμένων και ίχνη αυτών των υλοποιήσεων. Ισως σε κάτι τέτοιο να οφείλεται και το φαινόμενο των crop circles αν και δεν το έχω και σε μεγάλη εκτίμηση (δηλ δεν πιστεύω ότι πρόκειται για πραγματικό μυστήριο φαινόμενο).


Λοιπόν μια από τις διαφορετικές θεωρίες που θέλω να ζητήσουμε είναι και αυτή των άλλων διαστάσεων και των παραλλήλων συμπάντων συμφωνώ ότι δεν θα μας
Έβγαζε τόσο πολύ έξω απ τον τρόπο ερευνάς θα μπορούσε όμως να αλλάξει τον τρόπο σκέψης μας και να δούμε κάποια πράγματα με άλλο μάτι που ίσως μας
Βοηθούσε να κατανοήσουμε κάποια πράγματα.
Ostria Το φαινόμενο των crop circles τι σε κάνει να το συνδέεις με την παραπάνω θεωρία?
Γενικά πάνω σε αυτό πιστεύω ότι μερικές περιπτώσεις crop circles είναι ενδιαφέρον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2007, 23:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Χαίρομαι που το τόπικ αποφάσισε να ασχοληθεί με έναν ερευνητή σαν τον Jacques Vallee.
Για τους μη γνωρίζοντες ήταν σύμβουλος στην ταινία του Σπίλμπεργκ "Στενές επαφές τρίτου τύπου" και το πρότυπο που πάνω του βασίστηκε ο χαρακτήρας του Dr. Truffaut.
Για τον Βαλλέ ο χαρακτήρας των "επαφών" είναι πιο πολυσύνθετος απ' ότι φαίνεται με την πρώτη ματιά. Ο Βαλλέ ερευνά τις σχέσεις των UFO με τις ιστορίες για αγγέλους, δαίμονες, και τα θρησκευτικά οράματα. Με εκτενή παραδείγματα έδειξε ότι οι κάθε λογής επισκέπτες προσπαθούν νααλλοιώσουν τη φύση της ταυτότητας τους, και να καμουφλάρουν την παρουσία τους προσαρμόζοντας την στις αντιλήψεις της κάθε εποχής. Ο τίτλος ενός βιβλίου του δίνει και το στίγμα της άποψης του:
"Αγγελιοφόροι της εξαπάτησης"




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2007, 01:23:18  Εμφάνιση Προφίλ
Οκτινομος έθεσες άλλο ένα ενδιαφέρον θέμα καθώς δεν αποκλείεται
Να συνδέονται με το θέμα διαφορές θρησκευτικές θεάσεις .
Επειδή μπαίνουν συνεχεία καινούργια θέματα θέλετε να ξεκινήσουμε την ανάλυση κάθε θεωρίας Η να περιμένουμε λίγο ? φοβάμαι μην ξεχαστούμε με την αναμονήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2007, 20:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Επειδή μπαίνουν συνεχεία καινούργια θέματα θέλετε να ξεκινήσουμε την ανάλυση κάθε θεωρίας Η να περιμένουμε λίγο ? φοβάμαι μην ξεχαστούμε με την αναμονή

Εγώ συνεχίζω τώρα μέχρι να πάμε στο δύο!

quote:
Δηλ και εδώ θα έχουμε εν μέρει τουλάχιστον υλοποίηση αντικειμένων και ίχνη αυτών των υλοποιήσεων.

Ακριβώς. Χωρίς αμφιβολία υπάρχουν φυσικά τεκμήρια διαφόρων UFO περιστατικών (κομμάτια από μεταλικό υλικό, φωτογραφίες, βίντεο κ.α.), αρκετά από τα οποία έχουν εξεταστεί από επιστημονικά εργαστήρια. Από την άλλη, σύμφωνα με τον Valee, υπάρχουν ενδείξεις ότι, όταν λαμβάνουν χώρα αυτά τα περιστατικά, η πραγματικότητα διαστρεβλώνεται σε τέτοιο βαθμό που είναι δύσκολο να εξακριβώσεις μια φυσική ακολουθία γεγονότων. Εδώ θα φέρω σαν παράδειγμα αναφορές που έχουν να κάνουν με ΑΤΙΑ που αλλάζουν μορφή, διάφορες χρονικές ανωμαλίες (χαμένος χρόνος κ.α.), και άλλου είδους οπτικές και ακουστικές "απάτες".

Ο Valee πιστεύει πως το φαινόμενο ελέγχει και χειραγωγεί τους μάρτυρες και πολλά από τα φυσικά τεκμήρια είναι παραπλανητικά με ηθελημένο τρόπο. Φέρνει το παράδειγμα των Άγγλων στον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, που δημιουργούσαν πλαστά ίχνη από τανκς στην έρημο με σκοπό να παραπλανήσουν τους Γερμανούς.

Με βάση τα ως τώρα επιστημονικά δεδομένα, κάποιες από αυτές τις "οραματικές" εμπειρίες κατά την διάρκεια των απαγωγών για παράδειγμα, μπορεί να οφείλονται στην επίδραση ηλεκρομαγνητικής ή μικροκυματικής ακτινοβολίας στον εγκέφαλο ή στην επίδραση παλμικών πηγών φωτός.

Και κάτι άλλο που με απασχολεί αρκετά τώρα τελευταία.

Γνωρίζουμε ελάχιστα για τον μηχανισμό λειτουργίας του σύμπαντος. Μια αναλογία που σκέφτομαι συχνά έχει να κάνει με το software. Ας πούμε λοιπόν ότι ο μηχανισμός του σύμπαντος ή η ίδια η πραγματικότητα που αντιλαμβανόμαστε είναι το software. Το σύμπαν είναι ατελές όπως έλεγε και ο Αριστοτέλης, όπως και κάθε software.

Τώρα μια μικρή αλλαγή στην γλώσσα μηχανής μπορεί να αλλάξει την πραγματικότητα όπως και σe κάθε software. Μία δυσλειτουργία στο λογισμικό μπορεί να προκαλέσει την εκδήλωση διαφορετικών πραγματικότητων, που εμφανίζονται ως UFO, Αγγέλοι, εξωκοσμικά όντα, εξωκοσμικά οράματα κ.α. Σκεφτήτε τώρα τι επίδραση θα είχε ένας ιός στο λογισμικό της πραγματικότητας του σύμπαντος.

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός, γιατί και εγώ δεν το έχω αρκετά ξεκάθαρα στο μυαλό μου

αλλά κάπως έτσι φαντάζομαι την αιτία εκδήλωσης διαφόρων παρα-φυσικών περιστατικών, συμπεριλαμβανωμένων και των UFO.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2007, 20:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
A.Kircher - Σκεφτήτε τώρα τι επίδραση θα είχε ένας ιός στο λογισμικό της πραγματικότητας του σύμπαντος.

Από την άλλη πρέπει να αναρωτηθούμε το αν χρειάζεται ένα ιός σε ένα software ( σύμπαν) από την στιγμή που το μόνο που γνωρίζουμε είναι πως το απόλυτα τέλειο δεν υπάρχει πουθενά, αλλά πως οι νόμοι της φύσεως (σύμπαν) βασίζονται στον πιο υψηλό βαθμό στους νόμους των πιθανοτήτων …

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy