ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Tελικά ήλθεν ο Αντίχριστος;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 20:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω μια ερώτηση προς τον Χ.Ο

Ο θάνατος είναι στο dna μας, ή είναι ιός?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 20:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κυρ-Πυθαγόρα

Είναι δυνατόν να γίνει σοβαρή συζήτηση εντός φόρουμ, με τους ισλαμο-χριστιανομουτζαχεντίν του ΟΟΔΕ?

Πολύ σοβαρές οι ερωτήσεις σου και εξ' ίσου σοβαρές και οι υποθετικές απαντήσεις.

Αλλά θα φάμε τα...δόγματα κατακέφαλα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 20:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑι τα δόγματα απόψεις είναι Νικόμαχε, το θέμα είναι όταν θα πέσει η ερώτηση να μπορεί να έρθει και η εξήγηση, ή έστω η υπεράσπιση της άποψης. Εκεί είναι το ζητούμενο.

Μετά Τιμής...ο μικρός Κθούλου

Edited by - Italos on 08/01/2015 20:58:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 20:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φάουλ Ιταλε.

Τα δόγματα δεν ερμηνεύονται, δεν εξηγούνται, δεν αποδεικνύονται, δεν, δεν, δεν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 21:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύμφωνοι. Για να μπουν όμως σε μια συζήτηση θα πρέπει να έρθουν κξαι σε θέση άμυνας. Ο καθένας μετά κρίνει. Αυτό που λέω είναι ότι είναι άδικο να μην γίνονται συζητήσεις για να αποφεύγονται απόψεις που δεν μπορούν να κρατηθούν από κάπου, ενώ με μια απλή ερώτηση μπορεί να τελειώ σει εκεί το πράμα.

Πρέπει να γίνονται συζητήσεις, εκεί είναι η ουσία.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 21:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PY8AGORAS και ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ Αν και θα ακουστώ αιρετική και δεν είμαι, όσον αφορά το dna μας, πριν χιλιάδες χρόνια δεν ειπώθηκε ότι ο θεός φύσηξε στον Αδάμ και του έδωσε ζωή;

Σύμφωνα με τα τωρινά αποτελέσματα δεν ξέρουμε για το dna και τον παράγοντα του σάλιου;

Αν δεν κάνω λάθος πρώτα από εκεί άρχισε.

Είναι πολλά πράγματα που ενώ μας είπε ο Χριστός να ερευνούμε τις γραφές, κάποια πράγματα δεν λέγονται γιατί δεν είναι ή δεν ήταν νοητικά για λόγους τακτ.

Και ναι τον θάνατο μας τον φύτεψαν, για εμένα ότι έχει σχέση με αρρώστια είναι ιός, αλλά ποιος μας έκανε να ζούμε με μέσο όρο ζωής τα πενήντα έτη όταν λέγεται ότι ο άνθρωπος θα ζει περισσότερο και όταν στις γραφές αναφέρονται τα αρχικά έτη και μετά τα εκατό;

Μήπως βγάλαμε μόνοι μας τα ματάκια μας;

Μήπως με την αύξηση του πληθυσμού αλλοιώθηκε το βασικό dna;

Και μετά τους πρώτους κατακλυσμούς στην γη ο άνθρωπος διασταυρώθηκε και διαφορετικά;

Σύμφωνα με την επιστήμη θα έπρεπε να ήμαστε περισσότερο ανθεκτική βάση της εξέλιξης και των φαρμάκων.

Ένα παράδειγμα είναι ότι τα ερπετά μεταλλάσσονται στην γη και βάση συνθηκών προσαρμόζονται το ίδιο και άλλα ζώα, ο άνθρωπος γιατί μόνο με θεραπεία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 21:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ιταλος
Πρέπει να γίνονται συζητήσεις, εκεί είναι η ουσία.

Ναι, πρέπει να γίνονται συζητήσεις.

Αλλά, πρέπει να συμμετέχουν και οι ανάλογοι συζητητές.


Πως θα κάνω εγώ συζήτηση, με δογματικούς ισχυρισμούς όταν εξ' ορισμού δεν δέχονται την κατάρριψή τους, ενώ τους παρουσιάζω ακράδαντες αποδείξεις?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 21:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι πολλά πράγματα που ενώ μας είπε ο Χριστός να ερευνούμε τις γραφές, κάποια πράγματα δεν λέγονται γιατί δεν είναι ή δεν ήταν νοητικά για λόγους τακτ


Κυρα-maria3

Ο Χριστός δεν μας είπε, ποτέ τίποτα.
Αλλοι έβαλαν τα λόγια στο στόμα του.

ΣΗΜ:
Ούτε ο Χάρυ Πότερ, μας ποτέ τίποτα.Η Τζ.Ροσγουλιν όμως το έκανε!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 21:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν θα είχα ουσιαστική αντίρρηση για μια τέτοια κουβέντα, αλλά μάλλον είναι αδύνατη. Πολύ σύντομα θα αρχίσουν για άλλη μια φορά τα χολιγουντιανά με τις αναστάσεις, τις αναλήψεις, τις αμώμους συλλήψεις και τις εφτά μέρες της δημιουργίας, και θα πάει για άλλη μια φορά άπατη η προσπάθεια.

’σε που θα επανεμφανιστούν και οι ορδές των ταλιμπανοτρόλλ, οπότε τρέχα γύρευε.


Συμφωνώ και χαίρομαι με το πρώτο σκέλος.
Οι επιφυλάξεις δεκτές μεν, αλλά δεν θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να αποτελέσουν παράγοντα 'μπλοκαρίσματος'...
αλλιώς να μη συζητάμε τίποτα, να το κλείσουμε το μαγαζί...

Και μένα μου τη σπάνε οι εμμονικοί και οι ταλιμπάν οποιασδήποτε απόχρωσης και προέλευσης, αλλά σε έναν κόσμο του 95+5
λογικά πρέπει να έχουμε μάθει να 'συνυπάρχουμε' δυστυχώς με αυτούς...

quote:
Πάντως θα επαναλάβω για μένα αυτό είναι το θέμα των θεμάτων.
Και Πυθαγόρα όσον αφορά τη Λίλιθ/ Ασταρώθ/ Λιλίτου κτλ η οποία αναφέρεται και στη Γραφή, όλες αυτές οι μυθολογίες/ δημιουργίες που χάνονται στα βάθη της αρχαιότητας αναφέρουν οντότητες που έχουν κοινό αρχετυπικό παρονομαστή. Το θέμα είναι ότι αν παμε να κάνουμε συγκρητικές αντιστοιχίες, ίσως λόγω και του ότι υπάρχουν μεγάλες χρονολογικές διαφορές, χάνεται η μπάλα. Και όμως το βλέπεις φως φανάρι, ο μύθος είναι ενιαίος, απλά γίνεται παραμύθια στις λεπτομέρειες και μπερδεύεται. Είναι σαν σπαζοκεφαλιά.

Κρύβονται όμως και πολλά πράματα για την πορεία μας, οπότε σαν κόπος δεν είναι άστοχος νομίζω.

Δεν ξέρω εγώ πάντα είμαι ανοιχτός σε μια τέτοιου είδους συζήτηση.


Ιταλέ, το ξέρεις ότι σέβομαι απεριόριστα τη γνώμη σου, τις απόψεις σου, τις γνώσεις σου και κυρίως το διαλεκτικό ύφος και ήθος σου εδώ μέσα. Ιδιαιτέρως δε για αυτού του τύπου τη θεματολογία, όπου χρειάζομαι και χρειαζόμαστε τα 'φώτα' σου.
Η δημοσίευσή σου είναι πολύ ενθαρρυντική σε κάθε περίπτωση.

quote:
Εχω μια ερώτηση προς τον Χ.Ο
Ο θάνατος είναι στο dna μας, ή είναι ιός?

Νικόμαχε, αφού ξύνεσαι και τσιγκλιέσαι με κάτι τέτοια θέματα ρε μπαγάσα, πες το ανοιχτά ότι είσαι μέσα!

Εγώ την ερώτησή σου τη βάζω στη λίστα, και παρά το ότι είσαι της 'λακωνικής' σχολής
αν την ψάξουμε καλά έχει πολύ ζουμί
(βάλε μέσα τελομερή, βλαστοκύτταρα, αναγέννηση κυττάρων, βιολογικά ρολόγια, κλπ,κλπ όρους και δομές που επινοήθηκαν ακριβώς για να περιγράψουν έναν 'προγραμματισμό θανάτου'... )

quote:
Σύμφωνοι. Για να μπουν όμως σε μια συζήτηση θα πρέπει να έρθουν κξαι σε θέση άμυνας. Ο καθένας μετά κρίνει. Αυτό που λέω είναι ότι είναι άδικο να μην γίνονται συζητήσεις για να αποφεύγονται απόψεις που δεν μπορούν να κρατηθούν από κάπου, ενώ με μια απλή ερώτηση μπορεί να τελειώ σει εκεί το πράμα.
Πρέπει να γίνονται συζητήσεις, εκεί είναι η ουσία.

Συμφωνώ απολύτως.

quote:
Φάουλ Ιταλε.
Τα δόγματα δεν ερμηνεύονται, δεν εξηγούνται, δεν αποδεικνύονται, δεν, δεν, δεν.

Ναι, αυτά τα λένε όμως οι 'άλλοι'.

Εμείς λέμε ότι όλα είναι υπό συζήτηση, διερεύνηση, αναζήτηση, έρευνα, μελέτη.....

quote:
κυρ-Πυθαγόρα
Είναι δυνατόν να γίνει σοβαρή συζήτηση εντός φόρουμ, με τους ισλαμο-χριστιανομουτζαχεντίν του ΟΟΔΕ?

Πολύ σοβαρές οι ερωτήσεις σου και εξ' ίσου σοβαρές και οι υποθετικές απαντήσεις.

Αλλά θα φάμε τα...δόγματα κατακέφαλα!


Τι να κάνουμε, αυτό είναι ένα αναγκαίο κακό και...παράπλευρες απώλειες!

Από την άλλη, αν δεν συζητάμε εδώ τέτοια θέματα, ...πού θα τα συζητήσουμε?



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 21:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυρ ΝΙΚΟΜΑΧΕ εγώ ποτέ δεν την πίστεψα και στην τελική φάνηκε στο τέλος το τι έγινε, σημασία έχει τι γράφεις όχι τι λες ασχέτως του σεναρίου.

Για να βάζουμε τα πράγματα στην θέση τους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 21:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και για να δώσω ένα άμεσο και χειροπιαστό παράδειγμα (και το πλέον πρόσφατο από το παρόν κιόλας θέμα) περί του αν και πώς μπορεί να γίνει μια τέτοια κουβέντα.

Πάρτε πχ. 1-2 σελίδες πιο μπροστά:

Ευρισκόμενοι σε ένα θέμα 'κλάιν-μάιν' (του τύπου ...Ηλθεν ο Αντίχριστος!) και με ένα θεματοθέτη που δεν είναι τίποτα από τα 2 συνθετικά του [κατά κυριολεξία] ψευδώνυμου που διάλεξε, εντούτουις χωρίς να αλλάξουμε τις πεποιθήσεις αφετηρίας μας, πχ. αν είμεθα Χριστιανοί, Βουδιστές ή πιστεύουμε τον Χαμουραμπί,
είμαστε όμως εις θέσιν να κάνουμε κάποιους 'λογικούς ειρμούς' και
υποθέσεις εργασίας χωρίς μπινελίκια, και χωρίς να κρίνουμε το αληθές της ιστορίας/έννοιας αυτής καθευατής.

Αυτό είναι η ειλικρινής κουβέντα κύριοι.

Να βγαίνει ο Ντιεσέμης, να αναρωτιέται για την Ανάσταση(ασχέτως αν την πιστεύει ή όχι, ασχέτως αν είναι [κρυπτο]χριστιανός κάποιας απόχρωσης ή όχι, ασχέτως αν κάνει πλάκα ή όχι, κλπ,κλπ] να κάνει βάσιμες εικασίες για τον υποτιθέμενο Αντί, να το προχωράμε μαζί ακόμα παραπέρα,
και να ...μην πέσει ούτε μια ντουφεκιά!

Ε, λοιπόν, αν μπορούμε να συζητάμε για την πουτάνα τη μάνα του Αντί, (χωρίς να σημαίνει ότι δεχόμαστε την ιστορία του και τα παρελκόμενα της)
γιατί διάολε να μην μπορούμε να το κάνουμε για τα 'άλλα' θέματα, αυτά που διψάει κι ο Ιταλός κι εμείς?

Δηλαδή, γιατί να μην μπορεί να καταθέσει ο άλλος άποψη για το Θάνατο ή την Ανάσταση χωρίς διάθεση επιβολής στερεοτύπων?

Ακόμα και ο γραφικός ΧΟ, μπορεί να υπολείπεται σε πολλά ή να 'παίζει κασετοφωνάκι' αλλά τουλάχιστον κινείται στα όρια της ευπρέπειας και δεν σαμποτάρει την κουβέντα.
Δηλ. γραφικός είναι μεν, αλλά τρολ δεν είναι (ή αν είναι είναι πολύ 'εκλεπτυσμένο' τρολ, με γαλλικά και πιάνο και φινέτσα...)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 21:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυθαγόρα

Μέσα είμαι βρε μπαγάσα, αφού το ξέρεις.
Ομως όλο και κάποιος θα με φέρει στον αμην και θα τα ακούσει(διαβάσει).
Αλλά και το...χέσιμο, φυσική λειτουργία δεν είναι?
Μέσα λοιπόν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 21:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κυρ ΝΙΚΟΜΑΧΕ εγώ ποτέ δεν την πίστεψα και στην τελική φάνηκε στο τέλος το τι έγινε, σημασία έχει τι γράφεις όχι τι λες ασχέτως του σεναρίου.

Για να βάζουμε τα πράγματα στην θέση τους



Κυρα-maria3 μπαλαντζάρεις απόψε.Πιές ένα χάπι ισσοροπίας και να επανέλθεις μετά του κηδεμόνος.

Αν γράφω και λέω τα ίδια, τότε τι λες?Δεν έχει σημασία?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 22:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως με διάθεση απόλυτης ειλικρίνειας, Μαρία μέσα από ένα απόλυτα προσωπικό(και μερικές φορές ακατανόητο για μένα ) τρόπο σκέψης, φτάνεις σε αποτελέσματα που κάποιες φορές είναι πάρα πολύ ενδιαφέροντα, όπως παραπάνω. Οι κατακλυσμοί ομολογουμένως είναι ένα θέμα.

Οσον αφορά το θάνατο, για να ανοίξουμε και από κει μέτωπο :) υπό απόλυτους όρους νομίζω ότι:
ο θάνατος δεν υπάρχει.

Για να μην γίνομαι γραφικός και να εξηγηθώ λίγο, το ερώτημα για μένα δεν είναι γιατί πεθαίνουμε αλλά αφού ο θάνατος ειναι η απώλεια της ζωής (όπως το σκοτάδι η απώλεια του φωτός ή το φώς το γέμισμα του κενού αν προτιμάτε),τι κάνει τη ζωή να "γλιστράει από τα χέρια μας". Η λογική της φύσης η μήπως όχι; Η έννοια υπάρχω μπορεί αν μελετηθεί να μας βοηθήσει. Η φθορά επίσης.

Κάπως έτσι μου πάει το πράμα. Αν φτάσουμε σε μια συζήτηση μέχρι εδώ, μπορούμε να δούμε και το θέμα ανάσταση, ως επανόρθωση του φυσιολογικού, αν ισχύει βεβαίως κάτι τέτοιο, ή αν το υποθέσουμε έστω. Και κάπου εκεί ξεπηδά και το θέμα χρόνος σε συνάρτηση με την αθανασία, και ούτω καθεξής. Με μια συνέχεια.
Καλά κάνω όνειρα το ξέρω.

Ας συζητήσουμε κάτι έστω , και ας βγάζουμε απόψεις που χαλάνε τον ειρμό νοκ άουτ με όπλο το χαβαλέ και τα επιχειρήματα.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2015, 00:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote]...τι κάνει τη ζωή να "γλιστράει από τα χέρια μας". Η λογική της φύσης η μήπως όχι; Η έννοια υπάρχω μπορεί αν μελετηθεί να μας βοηθήσει. Η φθορά επίσης. [/quote]

Η ανάσταση , είναι η φυσικη καταληξη της ζωής μετά την μεγάλη ανάπαυλα του χειμώνα. Μετά απο κάθε χειμώνα έρχεται η άνοιξη. Το χειμώνα η φύση νεκρώνεται.Η ζωή γίνεται δύσκολη, κάνει κρύο, το τοπίο γίνεται γκρίζο , οι νυχτες είναι μεγάλες , τα δέντρα γυμνά και τα μικρόσωμα ζώα ( ερπετα - αμφίβια), αλλά και τα μεγαλύτερα (αρκούδες) πέφτουν σε ύπνωση.

Η κατάσταση αυτή της ύπνωσης των ζώων , λέγεται όπως είναι γνωστό χειμερία νάρκη. Κατά την χειμερία νάρκη ο οργανισμός των υπο ύπνωση ζώων , μεταβαίνει σε αλλαγμένη κατάσταση λειτουργίας . Αυτό ιδιαίτερα ισχύει για τα ψυχρόαιμα ζώα, όπως είναι για παράδειγμα τα ερπετά.

Τα ερπετά μη έχοντας εξελίξει ακόμα το θερμορρυθμιστικό σύστημα, βρίσκονται σε απόλυτη καταστολή των βασικών τους λειτουργιών , περιμένοντας τις κατάλληλες συνθήκες ανάνηψης.

Την άνοιξη οι συνθηκες της φύσης είναι κατάλληλες και η ζωή ξαναγεννιέται και ξαναζεί. Ένα σώμα που διατηρεί την συστασή του, περιμένει την άνοιξη.
[

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2015, 01:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Arte το ξέρω καταχράζομαι τη φιλοξενία του Χριστιανού Ορθόδοξου τώρα, αλλά θέλω τη γνώμη σου πάνω σε δυο θέματα βασιζόμενος στην πολύ όμορφη δημοσίευση σου.

Καλησπέρα κατ'αρχάς.

1) Θα μπορούσαμε να πούμε ότι για αυτά τα ζώα που αναφέρεις, ο Χρόνος αποτελεί κάτι το πολύ διαφορετικό από αυτό που αντιλαμβανόμαστε εμείς, με βάση βέβαια τον τρόπο που βιώνουν αυτή την αλλεπάλληλη αλλαγή;

2) Ποια θα ήταν τα αποτελέσματα ενός "κόσμου" άχρονου και άφθαρτου συνάμα όσον αφορά την υπάρχουσα ζωή; Πιστεύεις αποτελεί κάτι το ουτοπικό, πρέπει να το αναγάγουμε σε έναν κόσμο εννοιών αλλιώς δεν δύναται να υπάρχει;

Για να μην νιώθεις ότι σε πυροβολάω (κάθε άλλο), η προσωπική μου αντίληψη φτάνει μέχρι το ότι μόνο ως εξωτερικός παρατηρητής μπορείς να αντικρίσεις αυτόν τον κόσμο ως άχρονο. Ως άφθαρτο μπορείς να πεις γίνεται να το αντιληφθώ, ως άχρονο όμως μου είναι αδύνατο. Είναι λες και είμαστε δεμένοι πάνω σε αυτό το ταξίδι της ύπαρξης.

Ο λόγος που ζητάω την απάντηση σου είναι γιατί μου αρέσουν οι απαντήσεις σου. Καταλαβαίνω ότι ο τρόπος που το βλέπω είναι προσωπικός και η απάντηση που θα πάρω μπορέι να είναι διαφορετική από αυτόν.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2015, 01:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η εντελώς εκτός θέματος ανάρτηση της arte
Η κατάσταση αυτή της ύπνωσης των ζώων , λέγεται όπως είναι γνωστό χειμερία νάρκη. Κατά την χειμερία νάρκη ο οργανισμός των υπο ύπνωση ζώων , μεταβαίνει σε αλλαγμένη κατάσταση λειτουργίας . Αυτό ιδιαίτερα ισχύει για τα ψυχρόαιμα ζώα, όπως είναι για παράδειγμα τα ερπετά.

quote:
Η εντελώς , όχι μόνο εκτός θέματος, αλλά και άκυρη ερώτηση του Ιταλου
1) Θα μπορούσαμε να πούμε ότι για αυτά τα ζώα που αναφέρεις, ο Χρόνος αποτελεί κάτι το πολύ διαφορετικό από αυτό που αντιλαμβανόμαστε εμείς, με βάση βέβαια τον τρόπο που βιώνουν αυτή την αλλεπάλληλη αλλαγή;

quote:
Ιταλος
Ο λόγος που ζητάω την απάντηση σου είναι γιατί μου αρέσουν οι απαντήσεις σου.


Και μετά θέλεις να συζητήσουμε σοβαρά!!!
Με ξανα-απογοητεύεις Ιταλε.
Η συγκαταβατικότητα, στις μαλακίες πρέπει να έχει όρια.

Τι σχέση έχει η χειμερία νάρκη των ζώων, με την ανάσταση Ιταλε?
Τι σχέση έχει μια 'ψυχική" λειτουργία, με έναν τρόπο φυσικής επιβίωσης, ο οποίος περιέχεται στο dna των ειδών?

Βλέπεις γιατί είναι δύσκολο για κάποιους να συμμετέχουν σε τέτοιες σοβαρές συζητήσεις?
Παρατήρησες την εκωφαντική απουσία τοποθέτησης από τους DSM, Πυθαγόρα μόλις ζητήθηκε σοβαρή συμμετοχή?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2015, 02:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ντι-ες-έμη,

Μου ζήτησες να σιωπήσω και το έκανα, για την ακρίβεια μόλις ξύπνησα.

Νομίζω οτι πλέον μπορώ να ποστάρω, μιας και η συζήτηση με το Χ.Ο. κατέληξε εκεί που περίμενα και που περίμενες.....

quote:
Μπορείς να με λες και Λίλιθ. Ετσι για την ιστορία.
Τώρα που το σκέφτομαι και το Ασταρώθ δεν ακούγεται άσχημα.

Φίλε Ιταλέ, όπως φαίνεται είσαι ενημερωμένος, την ονοματολογία της Δαιμονολογίας δεν ξέρω αν την κατέχεις στο ακέραιο, αλλά εδώ έχουμε ένα θέμα, το θέμα της εισχωρήσεως.

Όπως είναι γνωστό, η Ορθόδοξη πίστη, απορίπτει τη Σολομονική, απο την άλλη όμως την αντιγράφει στα απόκρυφά της κείμενα και μάλιστα πολλοί ιερείς εξορκιστές τη χρισημοποιούν άρδην.
Από την άλλη μεριά, έχουμε αναφορές στα επίσημα κείμενά της για τάγματα αγγέλων και δαιμόνων, παρμένα απο την "Κλείδα" του Σολομόντα, ακόμη και η σφραγίδα για το πρόσφορο-άρτο έχει θέση με τα 9 τάγματα των αγγέλων.
Αυτό είναι μια πολύ καλή απόδειξη για 2 συμπεράσματα:
1) Οτι το δόγμα φάσκει και αντιφάσκει, κοινώς έχουν μπλέξει τα μπούτια τους.
2) Οτι οι πολυθεϊστές νομάδες εβραίοι, όχι μόνον αναγκάστηκαν να γίνουν γιαχβιστές με φρικτά βασανιστήρια, (όπως γράφει και παραδέχεται και η Βίβλος), αλλά στο τότε καινούριο ιουδαϊκό κράτος αρκετό υλικό των πολυθεϊστών εντάχθηκε στα γραπτά των φαρισαίων (Βίβλος, Ταλμούδ κ.λ.π.) προκειμένου να ενσωματωθούν πλήρως οι νομάδες εβραίοι, στο Δαυιδικό κράτος και να υπηρετούν σε αυτό ως σκλάβοι (απαρχή της Σιών).

Και τώρα πές μου:
Το ποιός είναι ο λαός που για πρώτη φορά χρισημοποίησε βία για να επιβάλει τη θρησκεία του σε άλλους ανθρώπους είναι πασιφανές.

Το οτι αργότερα η ίδια τακτική εφαρμόστηκε σε άλλους λαούς σου λέει κάτι?
Εννοώ δηλαδή οτι, έχεις χριστιανούς στη Δύση και μουσουλμάνους στη Μ. Ανατολή.
Και οι 2 τηρούν ως πατρώο βιβλίο τη Βίβλο και οι 2 τιμούν τους αγίους της Βίβλου π.χ. άγιος Αβραάμ και οι 2 έχουν το εξάγωνο του Δαυίδ στους ναούς τους και πολά πολά άλλα.

Σου βγαίνει το παζλ?

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2015, 02:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και απο μένα.

Στον κόσμο μας υπάρχουν κύκλοι και κύκλοι.Σε γενικές γραμμές, οι αρμονικές επαναλαμβάνουν τον εαυτό τους μέσα απο παραλλαγμένα σχέδια . Τα ερπετά αποτελούν μια ακόμα παραλλαγμένη αρμονική, σε εναν κόσμο που πασχίζει να αναδείξει την τάξη απο το χάος.

Το εκδηλωμένο και το ανεκδήλωτο, είναι απο μόνα του ένας κύκλος.

Φαντάσου έναν κόσμο οπου η ανώτερη αναδυόμενη και εκδηλωμένη ιδιότητα, ταυτίζεται με την θεμελιωδέστερη ανεκδήλωτη και μη αναδυόμενη, και που και οι δυο και κυρίως η τελευταία επιδρούν ολιστικά στην μορφή που δίνεται σε ολόκληρο το σύστημα.

Φαντάσου οτι οι ελάχιστες για εδώ εκδηλωμένες όψεις/τάξεις του φυσικού , οδηγούν εκεί σε ασύμμετρα μεγάλες δράσεις το ανεκδήλωτο/χάος , ενώ σαρώνουν και επενακαθορίζουν το σχέδιο των έμμεσων αρχικών συνθηκών για εδώ.

Φαντάσου οτι το εκεί και το εδώ, είναι κοινό και το μόνο που τα χωρίζει ειναι ο φανταστικός / φυσικός χώρος και χρόνος.

Φαντάσου μως οτι η ευαισθησία στο εκεί (που είναι το εδώ με άλλες ιδιότητες), είναι τόσο μεγάλη, που είναι αναγκασμένο να επανακαθορίζει και να επανοηματοδοτεί την μορφή, απο το σύνολο των δράσεων εδώ που θα γίνουν εκεί το σχέδιο για την αυριανή μέρα.

Φαντάσου οτι η νοηματοδότηση σου εδώ, εκεί θα έχει καταλυτικές επιδράσεις στο αύριο (ολικά) και στην μορφή ζωής, ειδικά εδώ.

Φαντάσου οτι ο επανασχεδιασμός και η επανανοηματοδότηση ενω εκφράζεται απο κοινού εδω , ωστόσο παραμετροποιείται και εκπορεύεται, στο άλλο επίπεδο απο εκεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2015, 02:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
arte

Προσυπογράφω το κείμενό σου.

Ενίσταμαι ως προς τη θέση του στη συγκεκριμένη κουβέντα περί ανάστασης κλπ, πολύ δε περισσότερο σε ένα καταπληκτικό ασχεδίαστο κόμικ με τίτλο 'Tελικά ήλθεν ο Αντίχριστος;'

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2015, 02:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε ναι η απάντηση της arte ήταν εκτός θέματος.
Παρεπιπτόντως το θέμα είναι αν ήρθε τελικά ο Αντίχριστος.
Επίσης ήταν και εκτός θέματος αυτουνού που συζητούσαμε παραπάνω.

Νικόμαχε δεν μπορώ και δεν μπορείς να βάλουμε στο μυαλό διαφορετικών ανθρώπων άλλο τρόπο σκέψης. Η απάντηση της arte ζωγράφισε ξεκάθαρα τον τρόπο που αντιλαμβάνεται τα πράγματα, όπως άλλωστε και στο θέμα με τον οφι.

Ετσι το αντιλαμβάνεται και για αυτό το απάντησε έτσι.
Θα παρατήρησες ότι οι απαντήσεις μου στα παραπάνω ήταν εντός θέματος των παραπάνω. Δεν με ειδες να αλλάζω θέμα.

Οι ερωτήσεις μου στην arte ήταν ανάλογες της απάντησης της. Η οποία παρεπιπτόντως ήταν ευγενέστατη, ανεξαρτήτως αν δεν σχετιζόταν με την ανάσταση.

Εγώ αυτό που μπορούσα να κάνω ήταν να προσπαθήσω να την κάνω να το δει λίγο αλλιώς, για να συννενοηθούμε. Out of the book. Αν δεν συννενοούμασταν νομίζω η συζήτηση θα κόλλαγε αφού θα το πήγαινα στο παραπάνω θέμα, και θα τελείωνε εκεί.

Η arte δεν περιλαμβάνει την ψυχή γενικότερα. Προφανώς και έχει τα πιστεύω της.

Νικόμαχε δεν είμαι συγκαταβατικός, είμαι συννενοήσιμος. Δεν είμαστε ένα κλειστό κλαμπ, είμαστε ένας χώρος με κάθε καρυδιάς καρύδι.
Θεωρώ καλύτερο από το να πυροβολάω να εισαγω τον άλλον στη συζήτηση
και αν μπορεί να ακολουθήσει ακολουθεί. Αν όχι θα αναγκαστεί να σωπάσει. ΚΑι θεωρώ ότι έχω να μάθω από τον τρόπο σκέψης του οποιουδήποτε. Ακόμα και αν διαφωνώ ή αν μου πει πράγματα που δεν είχα υπόψιν μου στη συζήτηση.
Από μένα δεν θα ακούσεις να λέω ανόητο κανέναν.
Αυτός είναι ο τρόπος μου και δεν τον διαπραγματεύομαι.

Τώρα το αν ο τρόπος που γράφω είναι απογοητευτικός για σένα, καθώς και αν ο DSM και ο Πυθαγόρας δεν καταδέχονται να κάνουν σοβαρή συζήτηση για τους χ ψ λόγους, είναι σεβαστά και τα δυο.
Εγώ έχω τις δικές μου απόψεις, γιατην ανάσταση δε, έκφερα άποψη, δεν κρύφτηκα, και δικαιούμαι να κρίνομαι από αυτά. Ετσι και αλλιώς δεν έχω να κερδίσω κάτι.

Δεν είναι θέμα συγκαταβατικότητας Νικόμαχε επαναλαμβάνω, είναι θέμα σεβασμού απέναντι στον άλλο. Το αν αυτό που θα πει είναι ανόητο η κατέχει υψηλή θέση στο ποιοτικόμετρο, εγώ εγώ δεν θα μπω ποτέ σε θέση να το κρίνω, και αν το κάνω, θα το κρατήσω για τον εαυτό μου, στην τελική στριμώχνοντας τον με αυτό που θεωρώ επιχειρήματα. Εξ άλλου είμαι σίγουρος ότι και γω έχω πει και θα πω ουκ ολίγες ανοησίες.
Εδώ μπαίνω να κάνω διάλογο.

Παω να κλείσω, να έχεις καλό βράδυ και εσύ και όλοι όσοι καταπιάνονται με το εσωτέρικα, με ηρεμία.

Shadow αύριο θα επανέλθω.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2015, 02:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό βράδυ Ιταλε.

Μην τα παίρνεις κατάβαθα, δεν τρέχει τίποτα.Θα σου εξηγήσω κάποια στιγμη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2015, 02:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η arte δεν περιλαμβάνει την ψυχή γενικότερα. Προφανώς και έχει τα πιστεύω της.

Φυσικά και την περιλαμβάνω. Αλλά μην περιμένεις εδώ να αναπτύξω τον τρόπο που την αντιλαμβάνομαι.
Αυτό είναι θεμα εσωτερικό .
Όταν όμως κανουμέ μια δημόσια συζήτηση , ο τρόπος προσέγγισης πρέπει να είναι με παραδείγματα.
Πρέπει να μπορείς να καταδείξεις στον άλλο μέσα απο παραδείγματα , πως έφτασες σε ένα συμπέρασμα.
Αναδεικνύοντας τις παραλλαγμένες αρμονικές...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2015, 03:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά μην περιμένεις εδώ να αναπτύξω τον τρόπο που την αντιλαμβάνομαι.
Αυτό είναι θεμα εσωτερικό .

Αγαπητή Arte, το site λέγεται esoterica και προσφέρεται για εσωτερισμό κυρίως.....χωρίς να λείπουν και οι επικές μάχες.....

Να ρωτήσω κάτι?
ΟΚ εμείς καβαλήσαμε πύραυλο και πήγαμε στο Φεγγάρι, (λέμε τώρα).

Κάποιος άλλος πολιτισμός μπορεί ακόμη να βρίσκεται σε στάδιο ούγκα-ούγκα και να μην μπορεί να εξηγήσει τον κεραυνό.

Φαντάζεστε έναν πολιτισμό που έχει 50.000 χρόνια τεχνολογίας και που μπορεί να κάνει τρελά πράγμματα?
Π.χ. να έχουν ενεργειακό σώμα, το οποίο δεν χρειάζεται τροφή ή νερό αλλά μόνον φως απο το Αστέρι τους (τον Ήλιο τους τές πα).
Ή να μπορούν με κάποια τεχνολογία να ταξιδεύουν ως "πνεύματα" στο σύμπαν χωρίς να χρειάζονται διαστημόπλοια και έτη φωτός για να φτάσουν κάπου, ή ακόμη και να μπορούν να καταλαμβάνουν το σώμα ενός όντος.

Θέλω να πω, εσείς προσπαθείτε να εξηγήσετε τα περί ύπαρξης πνεύματος, ψυχής κ.τ.λ.
Μήπως είναι λίγο νωρίς για να έχουμε πρόσβαση σε τέτοιες φάσεις?
ΟΚ, δεν ξέρω τι τρελές τεχνολογίες μπορεί να έχει ο άνθρωπος στα μυστικά εργαστήρια, ούτε μπορώ να πω τι θα έχουμε σε 3.000 χρόνια από τώρα, αλλά στην εποχή μας η ψυχή, το πνεύμα, ο δαίμονας, οι Θεοί, είναι εντελώς ακαταλαβίστικα, δεν μπορείς να αποδείξεις την ύπαρξή τους αλλά ούτε και την ανυπαρξία τους.

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2015, 03:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
’ και πάνω απ' όλα δεν μπορείς να ξέρεις ούτε την προέλευσή τους.....

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2015, 03:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κλειδαράς
Φαντάζεστε έναν πολιτισμό που έχει 50.000 χρόνια τεχνολογίας και που μπορεί να κάνει τρελά πράγμματα?

Θα σου φανεί παράξενο ίσως, αλλά μάλλον η υπόθεση τεχνολογία έχει πολύ μικρότερα χρονικά περιθώρια. Θέλω να πω, υπάρχουν βασιλικοί μονοετείς και πολυετείς. Η τεχνολογία ανήκει μάλλον στην πρώτη κατηγορία. Απλά, κάθε χρόνο βάζεις καινούργια.

’λλο όμως ήθελα να πω. Στο φίδι του Νικόμαχου έκανα μιαν απόπειρα να δείξω πως μιλάμε για πράγματα που:

α. Δεν γνωρίζουμε σαφώς την εικόνα τους.
β. Δεν γνωρίζουμε οπωσδήποτε, την ουσία τους.
γ. Δεν κατέχουμε επαρκώς, αλλά και δεν κάνουμε επαρκή προσπάθεια προσέγγισης της περιγραφής τους.
δ. Δεν προσπαθούμε να τα τακτοποιήσουμε λογικά, άρα λειτουργικά, άρα αποτελεσματικά.

Αν είναι να κάνουμε σοβαρές κουβέντες, θα πρέπει να ξεκινήσουμε με ορισμούς, κι εκεί που δεν μπορεί να υπάρξουν τέτοιοι, να συμφωνήσουμε κατά σύμβαση για ποιό πράγμα μιλάμε κάθε φορά.

Πριν από αυτό βεβαίως, θα πρέπει να συμφωνήσουμε στα μεγέθη-ουσίες-έννοιες-λειτουργίες τα οποία θα μας απασχολήσουν στην κουβέντα. Κι όταν στην πορεία θα χρειαστεί να εισάγουμε και άλλα, να συμφωνούμε εκνέου, με βάση τις παραπάνω αποδοχές.

’λλος τρόπος να γίνει σοβαρή κουβέντα, δεν υπάρχει. Και κατά μόνας να προσπαθήσει να γράψει κάποιος ένα κείμενο, αν δεν ακολουθήσει -έστω ενδόμυχα σε αυτή την περίπτωση- αυτούς τους κανόνες, νόημα δεν θα βγει.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2015, 04:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε συγνώμη που θα στο πω έτσι στεγνά:
Ζητάς πολλά απο ανθρώπους μου ξέρουν μόνον τα λίγα.
Περιμένεις τώρα ο Χ.Ο. που παρακαλάει να εμφανιστεί ο μπαμπούλας, να
καταλάβει αυτές τις έννοιες διαλόγου?

Μπάάά, δεν το βλέπω...ούτε με κυάλια.

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2015, 04:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κλειδαρά

Θα στο πω ακόμα πιό στεγνά. Από τον Χ.Ο. περιμένω να παρακολουθήσει τη συζήτηση. Από εσένα και τους ομοίους σου θα απαιτούσα την συμμετοχή.

Γνωρίζω πως η παραπάνω τοποθέτηση είναι εντελώς απαράδεκτη για τα χρηστά ήθη, γνωρίζω εξίσου ωστόσο, πως είμαι έτσι κι αλλιώς απαραδέκτου τρόπου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2015, 04:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποιος άλλος πολιτισμός μπορεί ακόμη να βρίσκεται σε στάδιο ούγκα-ούγκα και να μην μπορεί να εξηγήσει τον κεραυνό.

Η καλύτερη τεχνολογία είναι να απομονωθείς απο τον κοινό νού και να μελετήσεις την φύση.
Τα συμπεράσματα βγαίνουν μέσα απο σχολαστική παρατήρηση της φύσης.
Το σφάλμα στην αντίληψη μας , βρίσκεται στον τεχνητό διαχωρισμό συνείδησης - ασυνειδήτου.
Μελετώντας την φύση μελετάς τον εαυτό σου γιατί ο εαυτός σου είναι μέρος της φύσης.

Δεν υπάρχει κάποιο αντικειμενικό όριο που να διαχωρίζει το ασυνείδητο (φύση χαμηλής τάξης) απο το συνειδητό (φύση υψηλότερης τάξης),πέρα απο την τάξη που σχηματίζει η συνείδηση.

Όταν βλέπουμε κάτι, ή οταν μυρίζουμε, ή αγγίζουμε κτλ , δημιουργούμε αυτόματα σαν μικροί δημιουργοί μία αντανάκλαση σε εσωτερική κλίμακα.
Μια εικόνα εξωτερική είναι μια εικόνα εσωτερική κάτω απο μετασχηματισμούς κλίμακας .
Ο νούς μας κατασκευάζει μικροσκοπικές αναπαραστάσεις του όλου.
Οι αναπαραστάσεις αυτές , είναι εσωτερικές αντιπροσωπεύσεις άλλης κλίμακας.

Το μέσα και το έξω , το εκδηλωμένο και το ανεκδήλωτο, δεν είναι παρά παραλλάγές μιας και μοναδικής, αρχικής ιδιότητας .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2015, 04:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
arte

quote:
Η καλύτερη τεχνολογία είναι να απομονωθείς απο τον κοινό νού και να μελετήσεις την φύση.

Αυτό προσπάθησα να περιγράψω πως, πρέπει να αποφύγουμε. Δεν μπορεί στην ίδια νοηματική ενότητα να βάζουμε σε συμφωνία τις έννοιες 'τεχνολογία' και 'φύση'. Συνέλθετε μωρέ, μπας και κάνουμε ζάφτι.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy