ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Tελικά ήλθεν ο Αντίχριστος;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 23:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ απαντήσω και στο τελευταίο που έγραψες. :)


quote:
Θα κάνουμε ότι είναι να κάνουμε που λες. Αλλά αυτά θα συμβούν... δυστυχώς.

Ας συμβούν. Δεν έχουμε εμείς καμία δουλειά. Εμείς ας κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για έναν καλύτερο κόσμο και θα έχουμε τη συνείδηση μας καθαρή.

quote:
Αν οι άνθρωποι ήθελαν να αλλάξει ο κόσμος και να μην υπάρχει καταπίεση θα το έπρατταν ήδη. Είναι πολύ αργά.

Οι άνθρωποι είναι στο πνευματικό επίπεδο παιδιά. Ολοι μας. Δεν είναι τόσο τι θέλουν να κάνουν, έιναι ότι δεν βλέπουν το πραγματικό τους συμφέρον. Οπως τα παιδιά. Υπάρχουν κακά παιδιά και καλά παιδιά. Ανεξαρτήτου ηλικίας. Μεχρι εκεί φτάνει το μυαλό τους, έτσι πράττουν.
Αυτό έχει σχέση με το προπατορικό αμάρτημα, αλλα΄δεν θα το επεκτείνο υμε εδώ είναι μεγάλη συζήτηση. Σου υπόσχομαι στο μέλλον ίσως να το αναλύσουμε.

Ποτε δεν είναι αργά για κανέναν μας. Κοίτα αντί να ζητάς εκδίκηση να συμπονάς και να συγχωρείς. Και να κοιτάς πίσω απο αυτό που φαίνεται, τις αιτίες. Δικαια όμως όχι αγαθιάρικα. Πάντα υπάρχει χρόνος για όλους μας.

quote:
Και αυτούς εδώ τους φίλους σου αν ρωτήσεις, θα σου πουν πως πρέπει να εξαφανιστούν οι "καθυστερημένοι"να αλλάξει ο κόσμος

Αυτοί εδώ είναι φίλοι μου όσο και συ. Δεν βάζω κλίμακες ούτε διαβαθμίσεις στους ανθρώπους. Φυσικά και πρέπει να εξαφανιστούν οι καθυστερημένοι. Οχι να ψοφίσουν . Να αφυπνιστούν. Γιατί όλοι κοιμόμαστε και βλέπουμε ένα κακό όνειρο....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 00:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ιταλός
Δεν βάζω κλίμακες ούτε διαβαθμίσεις στους ανθρώπους. Φυσικά και πρέπει να εξαφανιστούν οι καθυστερημένοι. Οχι να ψοφίσουν . Να αφυπνιστούν.

Και άν δεν αφυπνίζονται?
Να τους αφαιρεθεί κάθε μορφής εξουσία και το δικαίωμα ψήφου.
Συμφωνείς?

Κάποιος πρέπει να ανακαλύψει το βλακόμετρο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 00:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ιταλός
Δεν βάζω κλίμακες ούτε διαβαθμίσεις στους ανθρώπους. Φυσικά και πρέπει να εξαφανιστούν οι καθυστερημένοι. Οχι να ψοφίσουν . Να αφυπνιστούν.

Και άν δεν αφυπνίζονται?
Να τους αφαιρεθεί κάθε μορφής εξουσία και το δικαίωμα ψήφου.
Συμφωνείς?

Κάποιος πρέπει να ανακαλύψει το βλακόμετρο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Με το που λες ''αν δεν αφυπνιζονται''
βαζεις προυποθεσεις στο να κατανοεις και να αγαπας
τους αλλους.
Στην προυποθεση δυσκολα γενναται κατι ομορφο.
Οι προυποθεσεις σημαινουν αποτελεσματα και επιβολη οριων.
Και ο ολος αγωνας της υπαρξης μας ειναι να ξεπερασουμε αυτα τα ορια,
αλλιως η πραγματικοτητα θα μας παιζει παιχνιδια μεχρι να κανουμε αυτο το συνειδησιακο αλμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 01:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα Αγιε Λάμα.

Κοίτα να...προσγειωθείς, μην πέσεις απότομα και κάνεις...μιμί!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 01:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μιμι υπαρχει για να μας θυμιζει
τις βλακειες που κανουμε και καναμε στο παρελθον
ωστε να τις αποφευγουμε στο μελλον.

Πολλα σημαδια υπαρχουν στον εγκεφαλο μας.
Μακαρι να μπορουσαμε να τα δουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 06:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει Ιταλέ.

Αλλά τουλάχιστον πρέπει να παραδεχτείς ότι πολλοί εδώ μέσα που μιλούνε για έναν οργισμένο Θεό είναι οργισμένοι. Θυμωμένοι για για τον "Θυμώδη" Γιαχβέ. Είναι αστείο.

Η ανωτερότητα του "Θείου" που έχουν στο νου τους έναντι στον "αιμοδιψή" Θεό μου είναι μόνο στα χαρτιά. Είναι καθαρό πως θέλουν να βγάλουν πολύ μίσος για το "μίσος".

Έχουν επίσης μια πολύ υπεροπτική εικόνα για το μικρούλι εγώ τους. Είναι οι σοβαροί, σοφοί, επιτυχημένοι πτυχιούχοι... καραΈλληνες του κερατά, γνήσιοι απόγονοι των φιλοσόφων ντχχχ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 06:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ξεχνάς και την χοντρούλα την Μπλαβάτσκυ που μιλούσε για το μίσος των ιερατείων και την θρησκευτική ελευθερία, παίρνοντας τελικά τα όπλα κατά των Καθολικών γεμάτη μίσος να τους αφανίσει.

http://www.blavatsky.gr/el/hpblavatsky-category/e-p-blavatsky-biography/144-elene-petrovna-blavatsky.html

1849, 7 Ιουλίου: Γάμος και φυγή από τον Μπλαβάτσκυ για το Ποτί και ατμοπλοϊκώς για την Κωνσταντινούπολη. Αρνήθηκε πάση θυσία να γίνει «σύζυγος» με την καθιερωμένη έννοια της λέξης. Ο γάμος δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Μετά από αρκετές βίαιες διαφωνίες έσπασε ένα κηροπήγιο στο κεφάλι του συζύγου της και διέφυγε με άλογο καταφεύγοντας σε κάποιους φίλους. Τελικά, μετά από επικίνδυνες καταστάσεις κατάφερε να φτάσει στην Κωνσταντινούπολη, ευρισκόμενη πλέον πέραν των ορίων της δικαιοδοσίας του συζύγου της. Έκτοτε ο πατέρας της στάθηκε αρωγός στο πλευρό της.

1867, 3 Νοεμβρίου: Είναι παρούσα στη μάχη της Μεντάνα όπου πολέμησε ο στρατός του Γαριβάλδη για την απελευθέρωση της Ιταλίας, τραυματίστηκε πέντε φορές και αφέθηκε στο πεδίο ως νεκρή. (MODERN PANARION, p. 257 C W B I p. xlvii ).


Και ρωτάω, ο σκοπός εδώ αγιάζει τα μέσα;

Γιατί και τότε αν σκοπός του Θεού είναι να καθαρίσει την Γη από την πονηρία, δεν έχει σημασία τί μέσα χρησιμοποιεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 09:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και όσο για τον Νικοτέτοιο που επιμένει να αφαιρεθεί το δικαίωμα ψήφου στους χαζούς από την αφεντιά του... όχι.

Θέλω να μας πει ΤΙ να ψηφίσουμε και θα το πράξω. Αν δεν έχουμε εμείς οι καθυστερημένοι κάποιον σοφό να μας καθοδηγήσει στην σωστή ψήφο, τότε χάθηκε ο κόσμος.

Αν ήταν πάντως ο κόσμος στα χέρια των χαζών και όχι των πονηρών, τότε θα ήταν διαφορετικός.

Όπως και να' χει περιμένω να μάθω ποιο κόμμα θα ψηφίσω. Αλλιώς τότε αερολογούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 09:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν ήταν πάντως ο κόσμος στα χέρια των χαζών και όχι των πονηρών, τότε θα ήταν διαφορετικός.



Εnough said. Ωραιος.
Αν και δεν πιστευω οτι υπαρχουν χαζοι ανθρωποι.
Ολοι εχουν τα κινητρα τους πισω απο αυτο που κανουν και λενε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 10:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αν ήταν πάντως ο κόσμος στα χέρια των χαζών και όχι των πονηρών, τότε θα ήταν διαφορετικός.



Εnough said. Ωραιος.
Αν και δεν πιστευω οτι υπαρχουν χαζοι ανθρωποι.
Ολοι εχουν τα κινητρα τους πισω απο αυτο που κανουν και λενε.



Νο. Not enough said. Are you bored?

He own us a reply to a specific question, no escape.

He has to command us, the fools, to which political party we have to give a vote.


Edited by - killuminati on 09/04/2014 10:52:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 10:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
And the other guy is welcomed to comment on the military actions of peaceful antidogmatic Blatatsky against the catholics.

Not to forget we are also asking him to comment on the violent actions of men who tried to fight the oppression to their nation and bring freedom through guns and bloodshed.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 11:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Basically we know there 'll be no sincere reply by Nichomaxos guy.

I know this poor guy is even unsure about his own vote. He tries to invent sadly excuses for the decay in his country(at least what his mind sees as decay).

For his knowledge, the majority of Greeks who elected the New Parliament, agree with his cosmological principles. The majority of guys who voted believe that the Earth goes round the Sun. Most of them are also atheists, agnostics, bored and not giving a damn about classical religions such as the Biblical.


As for the other guy Italos, I think he believes in Utopia, but his motives seem sincere. But Im really curious to know his opinion on people fighting for freedom with guns.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 12:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Basically we know there 'll be no sincere reply by Nichomaxos guy.

I know this poor guy is even unsure about his own vote. He tries to invent sadly excuses for the decay in his country(at least what his mind sees as decay).

For his knowledge, the majority of Greeks who elected the New Parliament, agree with his cosmological principles. The majority of guys who voted believe that the Earth goes round the Sun. Most of them are also atheists, agnostics, bored and not giving a damn about classical religions such as the Biblical.


As for the other guy Italos, I think he believes in Utopia, but his motives seem sincere. But Im really curious to know his opinion on people fighting for freedom with guns.



Α! Μα τι κάνεις; Τώρα θα σου πούνε ότι δεν κάνει να γράφεις τα αγγλικά – χώρια που ο φουκαριάρης έχει δηλώσει ότι δεν τα κατέχει...

Βέβαια στην περίφημη (!) «Δήλωση Μυστικότητας για τα ESOTERICA.gr Forums!» δεν λέει πουθενά σε «όρους και τις συνθήκες» ότι δεν κάνει να γράφεις στα αγγλικά. Αντίθετα λέει πολλά για θέματα όπως «Οποιοσδήποτε επισκέπτης του τόπου θεωρεί υλικό που παρέχεται από μέλος των Forums ως εξευτελιστικό, υβριστικό κ.λπ. ενθαρύνεται ανοικτά από την ομάδα του ESOTERICA.gr» λέει επίσης «Κατά τη διάρκεια συμμετοχής σας στις Ομάδες Συζήτησης(Forums) του ESOTERICA.gr συμφωνείτε οικειοθελώς στο ότι δεν θα αποστείλετε πληροφορίες που να είναι αγενείς, υποτιμητικές, μισαλλόδοξες, προσβλητικές για άλλα πρόσωπα ή ιδεολογίες, απειλητικές, παραβιάζουσες την ιδιωτικότητα των άλλων, χυδαίες ή παράνομες»
Μ υ σ τ η ρ ι ω δ ώ ς βέβαια αυτές οι προτάσεις διαφεύγουν επανειλημένα της προσοχής των ...φρουρών (πoυ μοιάζουν να έχουν επιλεκτική μνήμη και όραση αφού περιέργως είναι σπίρτα μόλις δούνε αγγλικά! Η κανένα πιΜι)


...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

Riddikulus!


Edited by - panpam on 09/04/2014 12:26:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 12:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
As for the other guy Italos, I think he believes in Utopia, but his motives seem sincere. But Im really curious to know his opinion on people fighting for freedom with guns.

Κιλλουμινάττι νομίζω είσαι λίγο χαρτομαντηλάκιας... όσον αφορά αυτό που ρωτάς στην εγγλέζα, το χω απαντήσει ήδη 2-3 ποστ πιο πάνω...
επιπλέον Θεωρείς ουτοπικά αυτά που δεν σου αρέσουν και όχι αυτά που δεν γίνονται. Θέλεις αίμα δάκρυα και ιδρώτα μην μου λες εμένα όχι. Σου έδωσα εναλλακτική.

Και παν παμ ξέρεις ότι σέβομαι όλους τους συνομιλητές μου, σου το εχω αποδείξει νομίζω, στην παρούσα φάση όμως και οι δυο πλευρές πετάξανε ευγενικά κοσμητικά επίθετα, να είσαι δίκαιος... Και αμα αναλωνόμαστε σε τέτοιες χαζοδιαμάχες χάνουμε και το νόημα του τι κάνουμε εδώ...
Αυτός είναι και ο λόγος που δεν απαντάω σε τέτοιου είδους σχόλια γενικότερα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 12:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
As for the other guy Italos, I think he believes in Utopia, but his motives seem sincere. But Im really curious to know his opinion on people fighting for freedom with guns.

Κιλλουμινάττι νομίζω είσαι λίγο χαρτομαντηλάκιας... όσον αφορά αυτό που ρωτάς στην εγγλέζα, το χω απαντήσει ήδη 2-3 ποστ πιο πάνω...
επιπλέον Θεωρείς ουτοπικά αυτά που δεν σου αρέσουν και όχι αυτά που δεν γίνονται. Θέλεις αίμα δάκρυα και ιδρώτα μην μου λες εμένα όχι. Σου έδωσα εναλλακτική.

Και παν παμ ξέρεις ότι σέβομαι όλους τους συνομιλητές μου, σου το εχω αποδείξει νομίζω, στην παρούσα φάση όμως και οι δυο πλευρές πετάξανε ευγενικά κοσμητικά επίθετα, να είσαι δίκαιος... Και αμα αναλωνόμαστε σε τέτοιες χαζοδιαμάχες χάνουμε και το νόημα του τι κάνουμε εδώ...
Αυτός είναι και ο λόγος που δεν απαντάω σε τέτοιου είδους σχόλια γενικότερα..



Δεν αφορά εσένα το ποστ μου - αλλά επιλεκτικές "υπερευαισθησίες" και "αναισθησίες" άλλων.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 12:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα ούτε εγώ αναφερόμουν σε μένα, διάβασε τι γράφουν και οι δυο πιο πάνω κ θα με καταλάβεις... απλά ένιωσα ότι τσιμπάς γιάυτό στο ανέφερα... τέλοσπάντων καλή μέρα σε όλους μας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 14:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΑ κάνω εδώ μια παρένθεση, Χ.Ο νομίζω ότι είσαι ένας πολύ πονηρός άνθρωπος, που ψάχνεις κορόιδα. Ερχεσαι, πετάς μια ατάκα και τσουπ, εξαφανίζεσαι

Ιταλε,δεν εξαφανίζομαι,ουτε πονηρός άνθρωπος είμαι,απλώς αυτο που λέω δεν είναι οτι θα χαρω που θα σκοτωθούν τόσοι και τόσοι άνθρωποι απο τα δεινά που έρχονται,αλλα απ'οτι αναφέρουν οι Γραφές,αυτο είναι προαπαιτούμενο για να έρθει ξάνα ο Χριστός,στην Δευτερα Παρουσία Του!Δεν χαίρομαι λοιπόν,αντιθέτως λυπάμαι πολύ!Αλλα και επειδή είναι γραμμένο,δεν προκεται να αλλάξει,όσες προσπάθειες και να κάνουμε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 15:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν αφορά εσένα το ποστ μου - αλλά επιλεκτικές "υπερευαισθησίες" και "αναισθησίες" άλλων.

Να είσαι σίγουρος οτι είμαστε σε θέση να καταλάβουμε για ποιον ήταν η αναφορά σου.
Το θέμα είναι να είσαι κι εσύ σε θέση να καταλάβεις πως αν φερθούμε "υπερευαίσθητα"
θα είσαι απο τους πρώτους που θα το μάθει.
Προς το παρόν έχουμε επιλέξει την "αναισθησία".

Γενικότερα, πρώτη στη λίστα συντονιστικών παρεμβάσεων, είναι αυτή που αφορά στη χρήση Ελληνικών.

Αν κάποιο μέλος το αγνοεί επιδεικτικά, προφανώς απλα θέλει να προκαλέσει,
Ομοίως η κατ'εξακολούθηση αρνητική κρητική προς τη Σ/Δ ομάδα,
τακτική που δεν επιτρέπει κανένα forum παγκοσμίως
κι οχι γιατί ο οποιοσδήποτε διακριτικός τίτλος κάποιου του προσδίδει το αλάθητο, αλλά έτσι δουλεύει το κάθε "μαγαζί",
αν δεν είναι του "επιπέδου" σου, αναζητάς άλλο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 15:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι αλλα΄τι λέει η ηθική σου εσένα, πρέπει να τις κάνουμε αυτές τις προσπάθειες ή να καθόμαστε και να περιμένουμε σαν τα έρμαια;

Και δεν έιναι προαπαιτούμενο, εμείς το κάνουμε τέτοιο.
Μην βγάζεις την ελεύθερη βούληση έξω απότο παιχνίδι Χ. Ορθόδοξε. Αν όλα ήταν να γίνουν και ήταν ήδη προδιαγεγραμένα η υπαρξη σου θα ήτανε μάταιη. Διαφωνείς στην ελεύθερη βούληση;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 15:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλε,
αυτο προσπαθώ να σου πω,οτι όσες προσπάθειες και να κάνουν παγκοσμίως οι άνθρωποι,τα γραμμένα να γίνουν,θα γίνουν!Δεν μπορούν να επηρεάσουν σε τίποτα αυτα τα οποία πρόκειται να συμβούν,ουτε στο ελάχιστο!Η Αποκάλυψη γράφτηκε για να επαληθευτεί,οι προφητείες της Παλαιάς Διαθήκης το ίδιο!Μεμονομένα ο άνθρωπος μπορεί να κάνει (και είναι θεμιτό) προσπάθειες για να αλλάξει την ζωή αυτουνου και των γύρω του,αλλα σε πολυ περιορισμένη κλίμακα και αυτό....Ωστόσο,όπως βλέπουμε,λογω της αποστασίας απο τον αληθινο Θεό,τα πραγματα συνεχώς χειροτερεύουν....Παράδειγμα,αυτο που έπαθε η χώρα μας....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 15:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δεν αφορά εσένα το ποστ μου - αλλά επιλεκτικές "υπερευαισθησίες" και "αναισθησίες" άλλων.

[black]Να είσαι σίγουρος οτι είμαστε σε θέση να καταλάβουμε για ποιον ήταν η αναφορά σου.
Το θέμα είναι να είσαι κι εσύ σε θέση να καταλάβεις πως αν φερθούμε "υπερευαίσθητα"
θα είσαι απο τους πρώτους που θα το μάθει.
...
Δεν ανησυχώ. Δεν βρίζω και απρόκλητα δεν απαξιώνω κανένα - ορισμένως απαξιώνω συμπεριφορές αλλά πάντα με παράθεση ποστ που θεμελιώνουν το γιατί κι όχι με σκέτη συνθηματολογία.

Ουσιαστικά αφήνω τα ίδια τα ποστ εκείνων που τα γράφουν να τους απαξιώσουν - αν αυτό αξίζει το περιεχόμενό τους.

Ούτε παραβιάζω κανόνες. Αν όμως στην αθλιότητα κάποιου μεροληπτείς και εθελοτυφλείς στο δείχνω με παράθεση των ποστ.
Τόσο απλό. Αν είχες κάτι να μου προσάψεις θα το ήδη είχες κάνει αντί να πετάς υπονοούμενα.

Για τη χρήση Ελληνικών - δεν έχω δει όρο στους κανονισμούς που να απαγορεύει τα αγγλικά, μπορείς να παραθέσεις αν υπάρχει - αντίθετα έχω δει ποστ στα αγγλικά χωρίς καμιά συνέπεια.


...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

ΥΓ. Να σημειώσω ότι δεν ασκώ καμιά "κατ'εξακολούθηση αρνητική κρητική (sic) προς τη Σ/Δ ομάδα" αν κάποιος είναι επιθετικός επιλεκτικά (κάνοντας χρήση προνομίων) το δείχνω όπως και πρέπει. Είναι στους όρους του esoterica

quote:
Οποιοσδήποτε επισκέπτης του τόπου θεωρεί υλικό που παρέχεται από μέλος των Forums ως εξευτελιστικό, υβριστικό κ.λπ. ενθαρύνεται ανοικτά από την ομάδα του ESOTERICA.gr να επικοινωνήσει με τους Διαχειριστές ή τους Συντονιστές μέσω e-mail ή μέσω των Forums συζήτησης.
Αν υπάρχει όρος άλλος που το απαγορεύει να τον δω.


Edited by - panpam on 09/04/2014 16:00:48

Edited by - panpam on 09/04/2014 16:06:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 16:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ιταλε,
αυτο προσπαθώ να σου πω,οτι όσες προσπάθειες και να κάνουν παγκοσμίως οι άνθρωποι,τα γραμμένα να γίνουν,θα γίνουν!Δεν μπορούν να επηρεάσουν σε τίποτα αυτα τα οποία πρόκειται να συμβούν,ουτε στο ελάχιστο!Η Αποκάλυψη γράφτηκε για να επαληθευτεί,οι προφητείες της Παλαιάς Διαθήκης το ίδιο!Μεμονομένα ο άνθρωπος μπορεί να κάνει (και είναι θεμιτό) προσπάθειες για να αλλάξει την ζωή αυτουνου και των γύρω του,αλλα σε πολυ περιορισμένη κλίμακα και αυτό....Ωστόσο,όπως βλέπουμε,λογω της αποστασίας απο τον αληθινο Θεό,τα πραγματα συνεχώς χειροτερεύουν....Παράδειγμα,αυτο που έπαθε η χώρα μας....



Ακριβώς! Παρόλες τις καλές προθέσεις, βλέπουμε πως η κατάσταση χειροτερεύει και θα φθάσουμε αναγκαστικά σε ένα αποκορύφωμα βίας για να αλλάξει ο κόσμος, όπως το περιγράφει η Γραφή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 17:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κιλλουμινάττι και Χ.Ορθόδοξε, δεν λέω πως η Γραφή κάνει λάθος, λέω πως ο ρόλος μας δεν είναι να επαναπαυόμαστεπάνω στα γραπτά της. ΚΑι ούτε να περιμένουμε τη λύτρωση. Είναι να παλεύουμε καθημερινά στα μικρά πράγματα. Δεν είμαστε θεοί ούτε άγγελοι. Ο Θεός ξέρει τι θα γίνει όχι γιατί το έχει σχεδιάσει να γίνει έτσι, αλλά γιατί η "διάνοια" του είναι τόσο πέρα από μας που ξέρει ακόμα και τις επιλογές μας. Γνωρίζει έιναι το σωστό ρήμα. Γιγνώσκει.
Παρόλα αυτά εμείς θα πρέπει να προσπαθούμε να κάνουμε τις σωστές επιλογές. Και να ανελισσόμαστε.
Δεν έχει σημασία αν η ουτοπία μου θα γίνει πραγματικότητα. Εχει σημασία όμως να προσπαθούμε να γίνει. Γιατί έτσι τη φέρνουμε πιο κοντά, ακόμα και αν δεν είμαστε τόσο κοντα για να την αγγίξουμε. Οταν διαβάΖω για λεφτά και δίπλα για χριστιανικά θέματα μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 17:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κιλλουμινάττι και Χ.Ορθόδοξε, δεν λέω πως η Γραφή κάνει λάθος, λέω πως ο ρόλος μας δεν είναι να επαναπαυόμαστεπάνω στα γραπτά της. ΚΑι ούτε να περιμένουμε τη λύτρωση. Είναι να παλεύουμε καθημερινά στα μικρά πράγματα. Δεν είμαστε θεοί ούτε άγγελοι. Ο Θεός ξέρει τι θα γίνει όχι γιατί το έχει σχεδιάσει να γίνει έτσι, αλλά γιατί η "διάνοια" του είναι τόσο πέρα από μας που ξέρει ακόμα και τις επιλογές μας. Γνωρίζει έιναι το σωστό ρήμα. Γιγνώσκει.
Παρόλα αυτά εμείς θα πρέπει να προσπαθούμε να κάνουμε τις σωστές επιλογές. Και να ανελισσόμαστε.
Δεν έχει σημασία αν η ουτοπία μου θα γίνει πραγματικότητα. Εχει σημασία όμως να προσπαθούμε να γίνει. Γιατί έτσι τη φέρνουμε πιο κοντά, ακόμα και αν δεν είμαστε τόσο κοντα για να την αγγίξουμε. Οταν διαβάΖω για λεφτά και δίπλα για χριστιανικά θέματα μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι...

Έτσι είναι και όλη αυτή η "εσχατολογία" μοιάζει να είναι απλά μέσο πλουτισμού επιτήδειων (ακόμα και κληρικών)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 19:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κιλλουμινάττι και Χ.Ορθόδοξε, δεν λέω πως η Γραφή κάνει λάθος, λέω πως ο ρόλος μας δεν είναι να επαναπαυόμαστεπάνω στα γραπτά της. ΚΑι ούτε να περιμένουμε τη λύτρωση. Είναι να παλεύουμε καθημερινά στα μικρά πράγματα. Δεν είμαστε θεοί ούτε άγγελοι. Ο Θεός ξέρει τι θα γίνει όχι γιατί το έχει σχεδιάσει να γίνει έτσι, αλλά γιατί η "διάνοια" του είναι τόσο πέρα από μας που ξέρει ακόμα και τις επιλογές μας. Γνωρίζει έιναι το σωστό ρήμα. Γιγνώσκει.
Παρόλα αυτά εμείς θα πρέπει να προσπαθούμε να κάνουμε τις σωστές επιλογές. Και να ανελισσόμαστε.
Δεν έχει σημασία αν η ουτοπία μου θα γίνει πραγματικότητα. Εχει σημασία όμως να προσπαθούμε να γίνει. Γιατί έτσι τη φέρνουμε πιο κοντά, ακόμα και αν δεν είμαστε τόσο κοντα για να την αγγίξουμε. Οταν διαβάΖω για λεφτά και δίπλα για χριστιανικά θέματα μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι...



Mα δεν είπαμε σε κανέναν να σταματήσει να προσπαθεί να φτιάξει το μέλλον του και το μέλλον των δικών του,έτσι γίνεται και έτσι θα γίνεται μέχρι και το τέλος αυτου του κόσμου...Είπαμε απλώς οτι τα γραμμένα να γίνουν,δεν μπορούν να μην γίνουν,οσο καλές προθέσεις γι'αυτο και να υπάρχουν...Σε ατομικό επίπεδο βεβαίως και πρέπει και επιβάλλεται να γινόμαστε κάθε μέρα καλύτεροι και πιο αρεστοι στον Θεό,μεσα στα πλαίσια του αγώνα μας για την τελική σωτηρία....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 19:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαζοχαρούμενα, δεν πάτε να δείτε την συμφωνία του Αϊκ με τον "θεό" σας, να σας σηκωθεί η τρίχα κάγκελο?

http://educate-yourself.org/cn/fakedalieninvasion.shtml

http://montalvoreport.com/content/greada-treaty-declassified

Kατά τα άλλα, συνεχίστε να λατρεύετε τον Μεγαλόσαυρο Γιαχβέ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 19:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,
ΔΕΝ πιστευουμε σε εξωγήινους,γιατι πολύ απλά,ΔΕΝ υπάρχουν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 20:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Κιλλουμινάττι και Χ.Ορθόδοξε, δεν λέω πως η Γραφή κάνει λάθος, λέω πως ο ρόλος μας δεν είναι να επαναπαυόμαστεπάνω στα γραπτά της. ΚΑι ούτε να περιμένουμε τη λύτρωση. Είναι να παλεύουμε καθημερινά στα μικρά πράγματα. Δεν είμαστε θεοί ούτε άγγελοι. Ο Θεός ξέρει τι θα γίνει όχι γιατί το έχει σχεδιάσει να γίνει έτσι, αλλά γιατί η "διάνοια" του είναι τόσο πέρα από μας που ξέρει ακόμα και τις επιλογές μας. Γνωρίζει έιναι το σωστό ρήμα. Γιγνώσκει.
Παρόλα αυτά εμείς θα πρέπει να προσπαθούμε να κάνουμε τις σωστές επιλογές. Και να ανελισσόμαστε.
Δεν έχει σημασία αν η ουτοπία μου θα γίνει πραγματικότητα. Εχει σημασία όμως να προσπαθούμε να γίνει. Γιατί έτσι τη φέρνουμε πιο κοντά, ακόμα και αν δεν είμαστε τόσο κοντα για να την αγγίξουμε. Οταν διαβάΖω για λεφτά και δίπλα για χριστιανικά θέματα μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι...



Mα δεν είπαμε σε κανέναν να σταματήσει να προσπαθεί να φτιάξει το μέλλον του και το μέλλον των δικών του,έτσι γίνεται και έτσι θα γίνεται μέχρι και το τέλος αυτου του κόσμου...Είπαμε απλώς οτι τα γραμμένα να γίνουν,δεν μπορούν να μην γίνουν,οσο καλές προθέσεις γι'αυτο και να υπάρχουν...Σε ατομικό επίπεδο βεβαίως και πρέπει και επιβάλλεται να γινόμαστε κάθε μέρα καλύτεροι και πιο αρεστοι στον Θεό,μεσα στα πλαίσια του αγώνα μας για την τελική σωτηρία....



ΑΚΡΙΒΩΣ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 20:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικόμαχε,
ΔΕΝ πιστευουμε σε εξωγήινους,γιατι πολύ απλά,ΔΕΝ υπάρχουν!



Ούτε εγώ πιστεύω.
Απλά...υπάρχουν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 20:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστιανέ Ορθόδοξε, αν και καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και τον λόγο που το έχεις, και μην πάει ο νους σου στο κακό, όχι. Διαφωνούμε στα σημεία. Αν και τη συγκεκριμένη διατύπωση σου τη σέβομαι.

Δεν θέλω να φτιάξουμε το μέλλον μου κα ιτων δικών μου, θέλω να αρχίσουμε να μαθαίνουμε να αγαπάμε τον άνθρωπο σαν ύπαρξη. Οπως να αγαπάω εμένα, (πολλοί δεν αγαπάνε τον εαυτό τους), έτσι και εσένα και τον αλβανό, και τον πακιστανό και τον τούρκο και τον αφρικανό και τον αμερικανό. Χωρίς αυτό να σημαίνει να μην κρατήσουμε ο καθείς την διαφορετικότητα του στο ακέραιο. Και σαν λαοί και ως άνθρωποι.

Αυτό συνεπάγεται ότι πέρα από την αγάπη χρειαζόμαστε και τον σεβασμό.

Δεν είναι δύσκολο αυτό που λέω. Βοήθα τη γιαγιά να περάσει απέναντι τον δρόμο. Δώσε το παλιό σου μπουφάν στον άστεγο που κρυώνει.Κάνε τους άλλους να χαμογελούν. Δεν πέρασες μόνο εσύ δύσκολη μέρα, και με το να γκρινιάζεις δεν κάνεις τη ζωή σου πιο όμορφη. Απλά πράματα για αρχή. Δεν χρειάζονται προσευχές αυτά που σου λέω. Και είναι πέρα για πέρα χριστιανικά. Νομίζω με καταλαβαίνεις.

Αυτό ως αποτέλεσμα θα έχει σιγά σιγά να αποκτήσουμε συνείδηση. Ακόμα και να μην το ξέρουμς, όλοι καταβάθος γουστάρουμε την καλή την πράξη.
Αυτό συμβαίνει γιατί ζεσταίνει την ψυχή μας, σε αντίθεση με την ψυχρή λογική.

Δεν σου λέω να μην κάνουμε κακές πράξεις. Σου λέω να κάνουμε καλές. Positive..

Τα γραμμένα θα γίνουν γιατί εμείς το επιλέγουμε καθημερινά. Και ωραία εντάξει θα γίνουν, να σου πω κάτι; Δεν με ενδιαφέρει αν θα γίνουν. Θέλω σε καθημερινή βάση να κάνω ότι μπορώ για να μη γίνουν. Σε κάθε σπίθα βίας στην κοινωνία, να πετάω νερό. Δεν έχει σημασία αν θα σβήσω τη φωτιά. Δεν θέλω να κερδίσω κάποια μάχη. Στην πραγματικότητα έτσι κερδίζεις ανθρώπους. Τους δίνεις κάτι που αμφισβητούνε ότι υπάρχει.

Σίγουρα δεν θα τους κερδίσεις όλους, όμως είναι σημαντικό και να κερδίσεις μια ψυχή. Μια στα 3 δισσεκατομύρια. Επειδή η ψυχή δεν είναι λεφτά, η αξία και της μίας, θα είναι ανεκτίμητη.

Μπορεί να μην φωτίσεις τον κόσμο όλο έτσι, αλλά σίγουρα θα φωτίσεις τον κόσμο αυτού του ανθρώπου.

Είτε λοιπόν έρθει είτε δεν έρθει η βασιλεία του Θεού, δεν έχουμε δικαίωμα να καθόμαστε να περιμένουμε.

Λες θα λυθεί το πρόβλημα σου το οικονομικό. Σου λέω ότι δεν έχεις πρόβλημα. Κάποια παιδάκια ζούνε ήδη τη δυστυχία της ανέχειας. Ο Χριστός δεν είχε ποτέ υλικά πως μπορούμε να λέμε ότι ακολουθούμε το παράδειγμα του και να τα βάζουμε ως προτεραιότητα;

Δεν θέλω τέλος να γίνω αρεστός στο Θεό, ούτε μια καλή θεσούλα στο δημόσιο. Θέλω να γίνω όμορφος εσωτερικά όπως το εκλαμβάνω εγώ ΜΕΣΑ μου, γιατί ο θεός για μένα δεν είναι κάπου ψηλά και μας κοιτάει, είναι παντού.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy