ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Tελικά ήλθεν ο Αντίχριστος;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 00:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
110. "Δεν θα φθάσει ο στρατός στην Πόλι· στη μέση του δρόμου θάρθη το μαντάτο, ότι έφθασε το ποθούμενο".

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 00:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
110. "Δεν θα φθάσει ο στρατός στην Πόλι· στη μέση του δρόμου θάρθη το μαντάτο, ότι έφθασε το ποθούμενο".

Δεν θα. Κι αυτό κάτι μου θυμίζει. Τώρα είμαι βέβαιος που δεν κινδυνεύουμε. Αλλιώς, τώρα αντί για μνημόνιο θα είχαν ισχύσει τα 18 σημεία του Ζαππείου. Δεν θα περικοπούν οι συντάξεις, δεν θα αυξηθούν οι φόροι, δεν θα, δεν θα, δεν θα...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 00:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
13. Αγγλία εις μόνους Σάξωνας.
14. Νίκη Ορθοδόξων λαών. Ήττα 'Αγαρ και γενική σφαγή 'Αγαρ υπό Ορθοδόξων λαών.
15. Ανησυχία κόσμου.
16. Γενική απελπισία επί της γης.
17. Μάχη επτά κρατών εις Κωνσταντινούπολιν. Τρία ημερονύκτια σφαγή. Νίκη ενός μεγαλυτέρου κράτους κατά εξ κρατών.
18. Συμμαχία εξ κρατών κατά του εβδόμου κράτους και τρία ημερονύκτια σφαγή.
19. Παύσις πολέμου υπό Αγγέλου Χριστού και παράδοσις Πόλεως τοις Έλλησι.
20. Υπόκυψις Λατίνων εις την αλάνθαστον πίστιν Ορθοδόξων.
21. Εξωθήσεται Ορθόδοξος Πίστις από Ανατολών μέχρι Δυσμών.
22. Φόβος και τρόμος βαρβάρων υπ' αυτής.
23. Πτώσις του Πάπα και ανακήρυξις ενός Πατριάρχου δι' όλην την Ευρώπην.

24. Εν πέντε και πεντήκοντα έτη το τέλος των θλίψεων, την δε εβδόμην ουκ έστι ταλαίπωρος, ουκ έστιν εξόριστος, επανερχόμενος εις τας αγκάλας της μητρός αγαλλομένης.

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 00:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει πολλά ακόμα?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 00:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
22. Φόβος και τρόμος βαρβάρων υπ' αυτής.
μουουουου οι βαρβαροι

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 00:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα σε έχασα λιγουλάκι. Φόβος και Τρόμος? Η θρησκεία της αγάπης όλα αυτά?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 00:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Της ποιας; Κατσε πάω να κάνω εμετό λίγο............

Εντάξει ξέρασα τι λέγαμε; Α ναι αγάπη και σφαγές.
Ο Θεός των Ελλήνων μάλλον, γιατί άλλαξε στρατόπεδο. Πριν ήταν καλοί οι Εβραίοι, τώρα μας κάνουν θυσίες οι Ελληνες και οι Ρώσοι.
Γιατί ως γνωστόν ο Θεός είναι Ελληνας.

Καλός για Θεός, και βολικός. Και γηπεδικός θα προσέθετα.

Χριστιανικό όμως δεν τόνε λες.


Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 00:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την ταμπακιερα τιποτα;;

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 00:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την ταμπακιέρα? Θα σε πω και για αυτήν, nediB. Η ταμπακιέρα περιέχει την άγνοια και την αμορφωσιά, τον δρόμο της ήσσονος προσπάθειας, της λαμογιάς, της ιδεολογικής θολούρας και των ψυχικών ακροβατισμών.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 01:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost
quote:
Και σε αυτό το θέμα των προφητειών ο πρώτος διδάξας είναι ο Ιησούς...και έκτοτε εδώ και τόσους αιώνες ένα μάτσο 'καταστρφολόγοι' κερδοσκοπούν σκορπώντας τον τρόμο του επερχόμενουτέλους....διότι ποιός αμισβητεί το γεγονός ότι η μεγάλη δύναμη της εκκλησίας διαχρονικά πηγάζει 1) από την αδιάκοπη τρομοκράτία για την συντέλεια (η οποία βαφτίζεται 'εγρήγορση'), και 2)τον επουράνιο μισθό που μονάχα τα 'πιστά πρόβατα' θα λάβουν.

Όταν λοιπόν κοτζάμ Ιησούς (Ματθαίος, 24) μιλάει περί 'συντέλειας' , 'απόλυτης καταστροφής του κόσμου', 'ο ήλιος θα χαθεί, η σελήνη θα ματώσει, 'τα αστέρια θα πέσουν από τον ουρανό', και 'οι τέσσερις άγγελοι θα μαζέψουν τους εκλεκτούς μου που θα σωθούν', και ότι 'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΙΝ ΠΑΡΕΛΘΕΙ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥΤΗ' (δηλαδή μέσα στα επόμενα τριάντα χρόνια, βλέπε Γενεαλογία Ιησού και το νόημα της λέξης 'γενιά')...όταν λοιπόν ο ίδιος ο Ιησούς αποδεικνύεται τόσο γραφικός, παραπλανητικός καιροσκόπος του τρόμου, τότε τι να πεις...μία θρησκεία που εξαρχής όχι μόνο δεν βελτίωσε την ανθρώπινη φύση αλλά και έσπρωξε έρμαιο νοσηρών φαντασιώσεων και προβλέψεων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Και σε αυτό το θέμα των προφητειών ο πρώτος διδάξας είναι ο Ιησούς...και έκτοτε εδώ και τόσους αιώνες ένα μάτσο 'καταστρφολόγοι' κερδοσκοπούν σκορπώντας τον τρόμο του επερχόμενουτέλους....διότι ποιός αμισβητεί το γεγονός ότι η μεγάλη δύναμη της εκκλησίας διαχρονικά πηγάζει 1) από την αδιάκοπη τρομοκράτία για την συντέλεια (η οποία βαφτίζεται 'εγρήγορση'), και 2)τον επουράνιο μισθό που μονάχα τα 'πιστά πρόβατα' θα λάβουν.

Όταν λοιπόν κοτζάμ Ιησούς (Ματθαίος, 24) μιλάει περί 'συντέλειας' , 'απόλυτης καταστροφής του κόσμου', 'ο ήλιος θα χαθεί, η σελήνη θα ματώσει, 'τα αστέρια θα πέσουν από τον ουρανό', και 'οι τέσσερις άγγελοι θα μαζέψουν τους εκλεκτούς μου που θα σωθούν', και ότι 'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΙΝ ΠΑΡΕΛΘΕΙ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥΤΗ' (δηλαδή μέσα στα επόμενα τριάντα χρόνια, βλέπε Γενεαλογία Ιησού και το νόημα της λέξης 'γενιά')...όταν λοιπόν ο ίδιος ο Ιησούς αποδεικνύεται τόσο γραφικός, παραπλανητικός καιροσκόπος του τρόμου, τότε τι να πεις...μία θρησκεία που εξαρχής όχι μόνο δεν βελτίωσε την ανθρώπινη φύση αλλά και έσπρωξε έρμαιο νοσηρών φαντασιώσεων και προβλέψεων...


Kost μπερδεύεσαι λιγουλάκι, δεν θα τα κάνει ο Χριστός αυτά, εμείς μεταξύ μας θα τα κάνουμε, που καλά θα κάνουμε να μην τα κάνουμε δεν μας πάει κανείς απ'το χέρι προς αυτή την κατεύθυνση.


Διονύσιε Σκυλόσοφε

quote:
Θα σε απογοητεύσω αλλά την Μεγάλη Μέρα του Αρμαγεδώννος εγώ με τον Χριστιανό Ορθόδοξο θα τρώμε σουβλάκια πάνω στο Άγιο Όρος και θα παρακολουθούμε από ψήλα την δίκαιη σφαγή των ασεβών και ανήθικων pigs. Εσύ κάτσε με τα pigs να τρέχετε σαν τα χαμένα πέρα δώθε όταν θα πέφτει βροχή το θειάφι και ο κεραυνός πάνω στους ασεβείς.

Εσύ τέκνο μου είναι φανερό ότι ζεις το μύθο σου, νομίζοντας ότι έχεις κάποιο βίσμα. Στην Ελλαδα να μου πεις μεγάλωσες.

Η αναφορά στα σουβλάκια δείχνει ότι μάλλον δεν είσαι για παράδεισο, όπου τα ζωάκια δεν είναι τροφή για του λόγου μας, θα σε παρακαλούσα να τα σέβεσα ιπερισσότερο.

Αντί να προσπαθούμε σαν "Χριστιανοί" να κάνουμε τους ανθρώπους να αγαπάνε και να γίνονται καλύτεροι νομίζουμε ότι έχουμε πιάσει θέση στην παράταξη και την αράξαμε.

Μιλάμε για ντροπή όχι αστεία πράματα. Τουλάχιστον αντιχριστιανικά. Καμία ανάγκη δεν έχουμε τον Αντίχριστο με τα χάλια μας, τον κάνουμε μια χαρά και μόνοι μας, αφού χαιρόμαστε με το θάνατο των συνανθρώπων μας ενώ εμείς θα μαστε αραχτοί.
Τι να σου πω τέκνο μου, η ανηθικότητα σε αυτό το μέρος του σύμπαντος τεινει στο άπειρο ώρες ώρες.

Θα σου θυμίσω δε, ότι ο Χριστός δεν ήταν Χριστιανός Ορθόδοξος, καθότι δεν υπήρχαν Χριστιανοί Ορθόδοξοι όταν ήρθε.
Ηταν άλλα ποιοτικά χαρακτηριστικά που τον έκανα χριστό, που καλά θα κάναμε να προσπαθήσουμε και μεις να έχουμε στο χαρακτήρα μας.

Χριστιανέ ορθόδοξε, επειδή μιλάμε για ΜΕΤΑ ΧΡΙΣΤΟΝ ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣ θα σε παρακαλούσα εσένα ή την NediB να μου πείτε για ποιο λόγο προφήτες μς λένε πράματα που στη Γραφή λέει ότι ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΙΔΕΑ.

Πως την έχουμε ακούσει και κάνουμε τους θεούς δλδ. Γενικότερα.
Σας ευχαριστώ.

Αυριο, γιατί τώρα είναι αργα, θα παραθέσω τα σημεία που αναφέρει στη Γραφή για τον αντίχριστο, να δούμε πόσο μεγάλη σχέση έχουν αυτά που λέμε με αυτά που θα πρεπε να λέμε στο παρόν θέμα, για να είμαστε και εντός του θέματος.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 01:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To κουράζουμε τζάμπα,
μιας τόσο ο "ΧΟ" όσο και ο Σκυλόσοφος δεν είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι.

Και δεν δικαιούνται διά να υποδύονται αυτήν την ιδιότητα.
(με βάση τα όσα γράφουν και ισχυρίζονται εδώ πέρα).

Οσο είμαι εγώ ο Γκλέτσος, άλλο τόσο είναι αυτοί χριστιανοί και ορθόδοξοι...

Ουαί υμίν, φαρισαίοι και τρολιστές.....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 01:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδής ρε μάστορα, τί και που δεν είναι χριστιανοί ορθόδοξοι? Σημασία έχει το τί είναι ο καθείς, ή το τί λέει και κάνει?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 01:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είπα DSM. Αυτό λέω γενικά. Το Χριστιανός το αποκτάς με το τι κάνεις όχι με το τι λες ότι είσαι.
Ορθόδοξος μπορεί να είσαι , όπως και Αεκτζής η Ολυμπιακός.

Το Χριστιανός δεν το αναγάγω στην ταμπέλα, αλλα στα ποιοτικά χαρακτηριστικά, βάσει διδασκαλίας.

Μπορείς να είσαι έντιμος, πράος, τίμιος ειλικρινής ευγενικός και να σέβεσαι τους πάντες και τα πάντα γύρω σου; Μπορείς να αγαπάς; Να γίνεις αγάπη; Αν έχεις αυτές τις ιδιότητες δήλωσε ότι είσαι και μουτζαχεντίν.
Καμία σημασία δεν έχει.

Για μένα είσαι Χριστιανός.
Για σένα μπορείς να είσαι ότι εσύ νομίζεις. Δεν θα τα χαλάσουμε στο όνομα.

Οταν αναφέρομαι στο Χριστό αναφέρομαι στη διδασκαλία του, όχι στην ταμπέλα.
Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

Σημασία έχουν ξεκάθαρα, οι πράξεις, κατά την ταπεινή μου άποψη.
Από λόγια αγάπης έχουν χορτάσει τα μυαλά μας.


Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 01:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρεπιπτοντως στην πραγματικότητα είσαι ότι κάνεις.

Εγώ μπορεί να λέω ότι είμαι το καλυτερο παιδί, και να είμαι ο μεγαλύτερος παπάρας ανά την υφήλιο.

Το τι κάνω δείχνει το τί είμαι πραγματικά.

Μετά Τιμής...ο μικρός Κθούλου

Edited by - Italos on 16/01/2015 01:36:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 01:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λεβαντίνε

Η απορία απευθυνόταν στον βούλγαρο. Προφανώς και συμφωνούμε. Μάλλον και με τον βούλγαρο.

Θα ήθελα ωστόσο να φανεί σαφώς, πως εδώ η κριτική δεν γίνεται με γνώμονα τη θρησκεία του καθεμιανού, αλλά τη μαλακία που τον δέρνει.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 01:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ιταλος
Οταν αναφέρομαι στο Χριστό αναφέρομαι στη διδασκαλία του, όχι στην ταμπέλα.
Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.


Ιταλε

Δώσε βάση σε ότι σου γράφω παρακάτω:

Νομίζεις πως ξέρεις την διδασκαλία του Ιησού.Κι όμως μπορεί να κάνεις μέγα λάθος.

Ρώτησε για αυτό και κανέναν γνωστικό και ειδικά κάποιον Σηθηκό.Εστω και Καϊνιστή.Θα πάθεις κολούμπρα.

Ψάξε να δεις τι θα γινόταν αν δεν επικρατούσε η άποψη του Ειρηναίου της Λυών και αν αναγνωρίζονταν τα " άλλα " ευαγγέλια και όχι αυτά των αγνώστων συγγραφέων, που απεδόθησαν δολίως και σκοπίμως στους Ματθαίο,Λουκά,Ιωάννη και Μάρκο.

Αλλά να ερευνήσεις σοβαρά και χωρίς ιδιοτέλειες.

Φιλικά.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 01:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήθελα ωστόσο να φανεί σαφώς, πως εδώ η κριτική δεν γίνεται με γνώμονα τη θρησκεία του καθεμιανού, αλλά τη μαλακία που τον δέρνει.


Αυτό αντιλήφθηκα και ήθελα να τονίσω στο παραπάνω ποστ όσον αφορά και το άτομο μου, όχι τόσο στην ερώτηση. Μου έδωσες το πάτημα.

Για να είμαι ξεκάθαρος γενικότερα προς όλους τους συνομιλητές.

Καλό βράδυ σε όλους μας.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 01:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδής ρε μάστορα, τί και που δεν είναι χριστιανοί ορθόδοξοι? Σημασία έχει το τί είναι ο καθείς, ή το τί λέει και κάνει?

Προφανώς σημασία έχει το τι λέει και κάνει κάποιος,
αλλά ένα ελάχιστο αποδεκτό επίπεδο ταυτοσημίας ακόμα και στο fake ενός nickname δεν βλάπτει...

Φαντάζεσαι πχ. τον Βαγγέλα το Μαρινάκη να γράφει στο εσωτέρικα με το ψευδώνυμο "Μέγας ΠΑΟΚτσής", ή "Τρελός Βάζελος" και να τα βλέπει όλα στην ...κόκκινη απόχρωση???

Ε, κάτι αντίστοιχο κάνουν κι αυτοί εδώ οι π@πάρηδες...

quote:
Αυτό είπα DSM. Αυτό λέω γενικά. Το Χριστιανός το αποκτάς με το τι κάνεις όχι με το τι λες ότι είσαι.
Ορθόδοξος μπορεί να είσαι , όπως και Αεκτζής η Ολυμπιακός.
Το Χριστιανός δεν το αναγάγω στην ταμπέλα, αλλα στα ποιοτικά χαρακτηριστικά, βάσει διδασκαλίας.

Μπορείς να είσαι έντιμος, πράος, τίμιος ειλικρινής ευγενικός και να σέβεσαι τους πάντες και τα πάντα γύρω σου; Μπορείς να αγαπάς; Να γίνεις αγάπη; Αν έχεις αυτές τις ιδιότητες δήλωσε ότι είσαι και μουτζαχεντίν.
Καμία σημασία δεν έχει.

Για μένα είσαι Χριστιανός.
Για σένα μπορείς να είσαι ότι εσύ νομίζεις. Δεν θα τα χαλάσουμε στο όνομα.

Οταν αναφέρομαι στο Χριστό αναφέρομαι στη διδασκαλία του, όχι στην ταμπέλα.
Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

Σημασία έχουν ξεκάθαρα, οι πράξεις, κατά την ταπεινή μου άποψη.
Από λόγια αγάπης έχουν χορτάσει τα μυαλά μας.


Συμφωνούμε.

quote:
Λεβαντίνε
Η απορία απευθυνόταν στον βούλγαρο. Προφανώς και συμφωνούμε. Μάλλον και με τον βούλγαρο.

Θα ήθελα ωστόσο να φανεί σαφώς, πως εδώ η κριτική δεν γίνεται με γνώμονα τη θρησκεία του καθεμιανού, αλλά τη μαλακία που τον δέρνει.


Κι εδώ συμφωνούμε
(εκτός από το 'βούλγαρος' και τον .... ανιστόρητο χαμουτζή Μπαμπινιώτη -που εδώ που τα λέμε θα ταίριαζε περισσότερο 'Τούρκος' παρά βούλγαρος...Την ξαδερφούλα την ΑΕΚ πχ. γιατί τη λέμε Χανούμισσα? )
Εμείς τι σχέση έχουμε με τη Βουλγαρία δηλαδής? Κανονικά το copyright για γήπεδο ΑγιαΣοφιά, έπρεπε να κατοχυρωθεί στην Τούμπα, και λόγω ...εγγύτητας....)

Κάποιες ιδιότητες όμως δεν μπορεί να τις 'φέρεις' ή δηλώνεις , έτσι με ελαφρότητα...

Σου λέει ο άλλος, Χριστιανός και ο Ιταλός,
Χριστιανός και ο "ΧΟ"...αλλά δεν είναι έτσι


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 02:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε κάνω έρευνα συνεχώς. Εχω φίλους γνωστικούς σε πολλά διαφωνώ.
Με έχουν πει γνωστικό και μένα χωρίς ποτέ να έχω ζητήσει μια τέτοια ιδιότητα.
Σηθηκοί και Καινίτες μου ξενίζει που το ακούω και μόνο, ειδικά όταν ακούω Οφίτες.

Παρεπιπτόντως ο Σεθ είναι ο κατήγορος, ξέρουμε όλοι ποιος ειναι ο κατήγορος. (καλά μην ορκίζομαι κιόλας ότι ξέρουμε όλοι.)

Οπως και να χει, τα ποιοτικά χαρακτηριστικά ενός ανθρώπου δεν θα πάψουν να πρέπει να είναι αυτά που ανέφερα παραπάνω Νικόμαχε. Η ουσία του πράματος δεν αλλάζει.

Τη διδασκαλία του Ιησού δεν την "κοιτάω" τόσο από αυτά που θεωρείται ότι είπε, αλλά στον μεγάλο πίνακα, από αυτά που μπορούμε να θεωρήσουμε γεγονότα.
Οσο η γνώση μου είναι ατελής δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη επί του θέματος.

Μπορώ όμως να έχω απόλυτη στάση επί του θέματος.

Να είσαι σίγουρος όμως ότι όσο έχω χρόνο το ψάχνω.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 02:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι Σεθ, είναι Σηθ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 02:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αν είναι ο ίδιος;
Προφανώς αναφέρεσαι στον 3ο γιο του Αδάμ.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 02:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PY8AGORAS
εκτός από το 'βούλγαρος' και τον .... ανιστόρητο χαμουτζή Μπαμπινιώτη

Κι όμως. Έχω πολλές διαφωνίες με τον τρόπο που κινείται ως άνθρωπος, αλλά δεν μπορώ να μην του αναγνωρίσω το έργο. Θεωρώ πως έχει προσφέρει σημαντική βοήθεια, και πάντως, καλά θα κάνανε κάτι ντουγάνια εδώ μέσα, να ξεστραβωθούν πριν γράψουν τις παπαριές που γράφουν.

Υ.Γ. Νομίζω πως το έχω ξαναγράψει κάποτε, αλλά έχει γούστο. Στα παλιά τα χρόνια, που ήμουν φοιτητής στο Πολυτεχνείο, την κοπάναγα από την πολυτεχνειούπολη, και πήγαινα δίπλα στο Πανεπιστήμιο. Όχι για γκόμενες, γιατί τότε τις γκόμενες τις ψάχναμε στα μπαράκια των Εξαρχείων, αλλά για να παρακολουθώ Μπαμπινιώτη. Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως ήταν οι αποδοτικότερες φοιτητικές μου παρακολουθήσεις.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 02:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εν πάση περιπτώσει, θέματα σαν το παρόν μπορεί να στερούνται ουσιαστικού περιεχομένου, υπό την έννοια του διανοητικού ελέγχου, χρησιμεύουν ωστόσο στα σημεία, κατά τις παρεκβάσεις τους.

Ίσως κι αυτός είναι ένας τρόπος να δικαιώνεται ο λεβαντίνος, όταν επισημαίνει που είναι καλλίτερο να κάνεις τον όποιο διάλογο, παρά κανέναν.

Από τη μία η επισήμανση του ανεδαφικού, ως προς το περιεχόμενο, κι από την άλλη οι ευκαιρίες κατάδειξης του τρόπου, του ύφους και της τεχνικής με την οποία θα έπρεπε να εξετάζεται ένα θέμα.

Εν τοις πράγμασι, σε κάποιο πολύ κοντινό χρονικά -ίσως κι απόψε- σχόλιο, ένας κάφρος θα αγνοήσει επιδεικτικά όλα τα παραπάνω και θα συνεχίσει στην πορεία του αέναου αποχαυνωτικού αυνανισμού του.

Life is a bitch. Ain't it?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 02:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κι αν είναι ο ίδιος;
Προφανώς αναφέρεσαι στον 3ο γιο του Αδάμ.

Μετά Τιμής...ο μικρός Κθούλου


Ιταλε

Στον Σηθ αναφέρομαι, τον τρίτο γιό του Αδάμ.

Αναφέρομαι όμως και σου το επισήμανα, στον Ειρηναίο και στο "Κατά αιρέσεων" 4τομο βιβλίο του.Και σε καλώ να αναλογισθείς, τι σκατά χριστιανισμό θα είχατε σήμερα, αν δεν επικρατούσαν οι απόψεις του τραγόπαπα της Λυών.

Σου τα λέω έτσι χύμα, επειδή ίσως είσαι ο μόνος που μπορεί να καταλάβεις τι μαλακίες είναι όλα αυτά τα παλαβά περί θρησκειών, θεών, αγγέλων και των συναφών διαβόλων.Ολων των θρησκειών, μηδεμίας εξαιρουμένης.

Φραγκολεβαντίνε, μόνο μιά απλή ερώτηση.Που στο διάολο είναι ο κάθε θεός, της κάθε θρησκείας και δεν εμφανίζεται να υποστηρίξει την αυθεντικότητά του και την ύπαρξή του?
Απλά πράγματα.
Τα υπόλοιπα όλα, είναι ανθρώπινες κατασκευές, συμφέροντα, πολιτικές ελέγχου κ.λ.π.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 03:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Που στο διάολο είναι ο κάθε θεός, της κάθε θρησκείας και δεν εμφανίζεται να υποστηρίξει την αυθεντικότητά του και την ύπαρξή του?

Ευκολάκι.

Σε πρώτη δόση, στα κομποσχοίνια, τις εικόνες, την Άκαμπα, τις ψωλοκόψεις, τα δέντρα, τη φούντα, το πεγιότ, την αναισθησία.

Σε δεύτερη δόση, στην ανάγκη, στη βεβαιότητα, την απελπισία, τον πόνο, την αδικία, την κατάπτωση, την ασθένεια, την έλλειψη, τον φόβο, την απόρριψη, την άγνοια, το βόλεμα.

Σε τρίτη δόση, στον έλεγχο, την υποταγή, την εξουσία, την αποδοχή, τον προγραμματισμό, την επιβράβευση, την παράδοση.

Στην πράξη, παντού.

Ο άνθρωπος δεν είναι εικόνα κανενός, αλλά μάλλον μια διεστραμμένη απεικόνιση των επιθυμιών του.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lydios41
troll


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 04:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lydios41  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

DSM

Υ.Γ. Στα παλιά τα χρόνια, που ήμουν φοιτητής στο Πολυτεχνείο, την κοπάναγα από την πολυτεχνειούπολη, και πήγαινα δίπλα στο Πανεπιστήμιο. Όχι για γκόμενες, γιατί τότε τις γκόμενες τις ψάχναμε στα μπαράκια των Εξαρχείων, αλλά για να παρακολουθώ Μπαμπινιώτη. Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως ήταν οι αποδοτικότερες φοιτητικές μου παρακολουθήσεις.


Για αυτο και πηγε η μαλακια συννεφο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 04:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις θεματάκι όμως, έ?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lydios41
troll


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 05:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lydios41  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μαλακια στην αρχαιοτητα σημαινει αδυναμια.
Ανοιξα τα σοβαρα ελληνικα βιβλια που λες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 05:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γατάκια...Και μου λέτε για προφητείες, έ?

Εγώ είμαι ο προφήτης:

"Εν τοις πράγμασι, σε κάποιο πολύ κοντινό χρονικά -ίσως κι απόψε- σχόλιο, ένας κάφρος θα αγνοήσει επιδεικτικά όλα τα παραπάνω και θα συνεχίσει στην πορεία του αέναου αποχαυνωτικού αυνανισμού του."

Και να που εμφανίστηκε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lydios41
troll


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2015, 06:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lydios41  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε dsm πλακα κανω..οπως κανεις και εσυ..
αφου ξερω οτι,οτιδηποτε αρνητικο και επικριτικο ειναι
ψεμμα και απατη και ποτε ο προορισμος..

ισα ισα με τοση κριτικη που εχω φαει απο σενα,τοσο πιο πολυ
ψαχνομαι σε αυτα που με επικρινεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy