ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Tελικά ήλθεν ο Αντίχριστος;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 15:13:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι συνεχίζει την πλάνη του!Ειναι φοβερό!

Σε 4 χρόνια ακριβως η Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου μας!

Αγαπητοί μου εν Χριστώ αδελφοί!

Σχεδόν σάν σήμερα, 7η πρός 8η Απριλίου, με το Νέο Ημερολόγιο και 25η πρός 26η Μαρτίου με το Παλαιό Εορτολόγιο, Σάββατο πρός Κυριακή μεσάνυκτα, του Σωτήριου έτους 2018 (κατά την ημέρα εκείνη θα έχουμε ΔΙΠΛΗ ΠΑΣΧΑΛΙΑ, δηλαδή Ευαγγελισμό και Πάσχα μαζί) πρόκειται να γίνει η Δεύτερη Παρουσία του Κυρίου μας, σύμφωνα με την Αγία Γραφή, αλλά και με πάρα πολλές μαρτυρίες των Αγίων και θεοφόρων Πατέρων μας, που αναφέρονται εκτενώς και αναλυτικά μέσα στα ταπεινά μου βιβλία («Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΗΛΘΕΝ» και «2018 ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ-Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ») και που ΚΑΝΕΙΣ μέχρι σήμερα δεν έχει αντικρούσει ή αναιρέσει!

Ας μετανοήσουμε λοιπόν, όλοι μας, γιατί "ήγγικεν η βασιλεία των ουρανών".
Ας προετοιμασθούμε πνευματικά, όσο υπάρχει ακόμα χρόνος, για να μπορέσουμε να αντέξουμε και να ανταπεξέλθουμε στα όσα φοβερά και ασύλληπτα γεγονότα έρχονται και θα ζήσουμε τα αμέσως επόμενα χρόνια.

Ας μετανοήσουμε και ας προετοιμασθούμε, πριν είναι πολύ αργά, για την φοβερά εκείνη ημέρα και ώρα της Κρίσεως, προκειμένου να αξιωθούμε να ακούσουμε της ευλογημένης εκείνης φωνής, που θα μας καλεί στην απόλαυση της μακαριότητας του Παραδείσου και των αιωνίων αγαθών, κοντά στον Κύριο της Δόξης:


«Δεύτε οι ευλογημένοι του Πατρός μου, κληρονομήσατε την ητοιμασμένην υμίν βασιλείαν από καταβολής κόσμου»...

ΑΜΗΝ! ΓΕΝΟΙΤΟ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 15:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ιταλέ

Αλήθεια, θα αναλώσεις χρόνο για τον απροσάρμοστο?
Σταμάτησε ο Sesostris, θα αρχίσεις εσύ τώρα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Βρε ουστ σπασίκλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 15:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Θα ήταν καλύτερο να μην υπήρχε καν ο κόσμος.

Και μόνο το ότι υπάρχει (ο κόσμος) είναι ένδειξη ότι καλά κάνει και υπάρχει.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Δηλαδή;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 15:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλέ προτού απαντήσεις κατηγορώντας εμένα και τον Χ.Ο ως εχθρούς της ανθρωπότητας και φίλους της καταστροφής, λάβε υπόψη και αυτό το εδάφιο όπου μιλάει ο Χριστός

Κατά Λουκά 21
28 Όταν δε ταύτα αρχίσωσι να γίνωνται, ανακύψατε και σηκώσατε τας κεφαλάς σας, διότι πλησιάζει η απολύτρωσίς σας.

Ελπίζω να είσαι έντιμος και να αποδώσεις και στον Ιησού την ίδια κατηγορία ως μισάνθρωπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 15:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 15:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ιταλέ προτού απαντήσεις κατηγορώντας εμένα και τον Χ.Ο ως εχθρούς της ανθρωπότητας και φίλους της καταστροφής, λάβε υπόψη και αυτό το εδάφιο όπου μιλάει ο Χριστός

Κατά Λουκά 21
28 Όταν δε ταύτα αρχίσωσι να γίνωνται, ανακύψατε και σηκώσατε τας κεφαλάς σας, διότι πλησιάζει η απολύτρωσίς σας.

Ελπίζω να είσαι έντιμος και να αποδώσεις και στον Ιησού την ίδια κατηγορία ως μισάνθρωπο.



Νομίζω πως συγχέονται οι πόνοι της γέννας με το μωρό! Καμιά δε λέει "άντε να αρχίσουν οι πόνοι" - το μωρό περιμένουν και οι πόνοι είναι απλά το αναγκαίο κακό.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 15:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ιταλέ προτού απαντήσεις κατηγορώντας εμένα και τον Χ.Ο ως εχθρούς της ανθρωπότητας και φίλους της καταστροφής, λάβε υπόψη και αυτό το εδάφιο όπου μιλάει ο Χριστός

Κατά Λουκά 21
28 Όταν δε ταύτα αρχίσωσι να γίνωνται, ανακύψατε και σηκώσατε τας κεφαλάς σας, διότι πλησιάζει η απολύτρωσίς σας.

Ελπίζω να είσαι έντιμος και να αποδώσεις και στον Ιησού την ίδια κατηγορία ως μισάνθρωπο.



Νομίζω πως συγχέονται οι πόνοι της γέννας με το μωρό! Καμιά δε λέει "άντε να αρχίσουν οι πόνοι" - το μωρό περιμένουν και οι πόνοι είναι απλά το αναγκαίο κακό.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


quote:

quote:

Ιταλέ προτού απαντήσεις κατηγορώντας εμένα και τον Χ.Ο ως εχθρούς της ανθρωπότητας και φίλους της καταστροφής, λάβε υπόψη και αυτό το εδάφιο όπου μιλάει ο Χριστός

Κατά Λουκά 21
28 Όταν δε ταύτα αρχίσωσι να γίνωνται, ανακύψατε και σηκώσατε τας κεφαλάς σας, διότι πλησιάζει η απολύτρωσίς σας.

Ελπίζω να είσαι έντιμος και να αποδώσεις και στον Ιησού την ίδια κατηγορία ως μισάνθρωπο.



Νομίζω πως συγχέονται οι πόνοι της γέννας με το μωρό! Καμιά δε λέει "άντε να αρχίσουν οι πόνοι" - το μωρό περιμένουν και οι πόνοι είναι απλά το αναγκαίο κακό.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


 

Ακριβώς.

Απορώ αν το καταλάβανε και απλώς θέλουν να διασκεδάζουν με ψεύτικες κατηγορίες, ή μήπως δεν καταλάβανε και νομίζουν πως μας αρέσουν οι καταστροφές και οι σφαγές.

Μάλλον το πρώτο, αλλά επιφυλάσσομαι.

Όπως και να 'χει τελικά ο κόσμος θα σωθεί χάρη στους Νικόμαχους της Ελλάδας. Αμήν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 15:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλέ αστειευόσουνα, έτσι δεν είναι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 15:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα έσχατα χρόνια ήταν παντα αίτημα των ανθρώπων όλων των εποχων,μετα Χριστού.Κάποιος είχε πολυ σωστά αναφέρει,οτι κάθε γενια πιστευει οτι είναι η τελευταία και αυτη που θα ζήσει την Δευτερα Παρουσία του Ιησου Χριστού...Βέβαια,φταίνε και σε αυτο και οι ανάλογοι ψευδοπροφήτες της κάθε εποχής που προβλεπουν στα χρόνια τους το τέλος του κόσμου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 15:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα έσχατα χρόνια ήταν παντα αίτημα των ανθρώπων όλων των εποχων,μετα Χριστού.Κάποιος είχε πολυ σωστά αναφέρει,οτι κάθε γενια πιστευει οτι είναι η τελευταία και αυτη που θα ζήσει την Δευτερα Παρουσία του Ιησου Χριστού...Βέβαια,φταίνε και σε αυτο και οι ανάλογοι ψευδοπροφήτες της κάθε εποχής που προβλεπουν στα χρόνια τους το τέλος του κόσμου!



Χριστιανέ Ορθόδοξε ηρέμησε. Φοβάμαι ότι τώρα έχεις χάσει τελείως την πίστη σου στους έσχατους καιρούς.

Δεν σου έλεγα εγώ να κοιτάς τα σημεία και να αφήσεις τις ημερομηνίες; Τα σημεία λέει θα δείξουν ότι είναι κοντά το τέλος. Αν δεις τα σημεία, θα καταλάβεις πως το τέλος είναι κόντα. Δεν σου φτάνει αυτό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 15:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλέ αφού είσαι εδώ και παρακολουθείς, απάντα τουλάχιστον σε αυτό που είπε ο Panpam.

Καταλαβαίνεις την διαφορά και απλώς αστειεύεσαι, ή πιστεύεις στα αλήθεια ότι είμαστε μισάνθρωποι που ευχόμαστε να ψοφήσει ο διπλανός μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 15:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Italos θα πάθεις τίποτε από την πολλή αγάπη! Μην γίνεσαι πολύ καλός.

Εχει τεράστια διαφορά το καλός από το αγαθιάρης. Οχι απλά πρέπει να γίνω καλός, αλλά εξαιρετικά καλός. Και θέλω δρόμο νομίζω όπως όλοι μας.

Καλός δεν σημαίνει χαλί να σε πατάνε. Αυτό είναι κάλος όχι καλός. Καλός σημαίνει Χριστιανός, είναι ταυτόσημα.

Κιλλουμινάτι έχεις παιδιά; Οταν ένα παιδί κάνει μια χαζομάρα δεν θα το εκδικηθείς, Θα του στερήσεις κάτι που δεν δικαιούται λόγω των πράξεων του. Αυτό δεν σε κάνει κακό, σε κάνει δίκαιο και διδακτικό ως προς το παιδί. Οταν σε μια δουλειά κάποιος σου τη φέρει, δεν χρειάζεται να του γ@@@@σεις τα πρέκια, απλά θα διεκδικήσεις αυτό που δικαιούσαι και φυσικά θα κόψεις συναναστροφές μαζί του. Να πάει να βρει αλλού. Καλός και δίκαιος. Ούτε χαλβάς, ούτε κακός.

Από την πολλή αγάπη το μόνο που μπορείς να πάθεις είναι να ελευθερωθείς. Και αυτό είναι πέρα από οποιαδήποτε θρησκεία.

quote:
Δηλαδή λες πως γίνεται ο Θεός να συγχωρήσει κάποιον αμετανόητο;

Λέω πως ουδείς αμετανόητος. Από τη στιγμή που φυσικά υπόκειται στο ανθρώπινο είδος. Γιατί κάποιοι πρώην άνθρωποι έχω ενδοιασμούς για το αν ακόμη δικαιουνται το αξίωμα. Δεν θα το κρίνω εγώ όμως. Και στην τελική ποιος ειμαι εγώ να το κρίνω; Ο Θεός; Απλώνω το χέρι μου μέχρι εκεί που φτάνει. Πιο πέρα πρέπει να αφήσω χώρο για να απλώσεις εσύ το δικό σου.


quote:
Ή νομίζεις πως όλοι θα μετανοήσουν;

Δεν έχει σημασία τι νομίζω, έχει σημασία τι θέλω. ΚΑι δεν μου αρέσει το ρήμα μετανοώ. Το βλέπω πέρα από τη θρησκευτική σκοπιά. Θέλω όλοι λοιπόν να γίνουμε Ανθρωποι. Και να καταλάβουμε το αληθινό συμφέρον μας. Και κυρίως με νοιάζει τι κάνω εγώ για να αλλάξει το χάλι μας. Οταν εγώ θα γίνω Αγιος (λέμε τώρα), θα κοιτάξω και τι κάνουν οι άλλοι. Μέχρι τότε θα προσπαθώ να γίνομαι καλύτερος και να τραβάω προς αυτή την πλευρά και τους γύρω μου.
Δεν με νοιάζει λοιπόν αν θα μετανοήσουν, με νοιάζει τι κάνω εγώ για να γίνει αυτό.


quote:
Δεν καταλαβαίνω πως λες ότι ο Χ.Ο θέλει να είναι βασιλιάς που πατάει σε πτώματα και ότι γουστάρει πολέμους. Το πιστεύεις πραγματικά αυτό που λες;

quote:
Θεέ μου, ας έρθει και ένας γερός 3ος να μας θερίσει, να ψοφάνε άνθρωποι στους δρόμους από την πείνα, να σκοτώνει αδελφός αδελφό, να χει λεφτά ο ΧΟ και να γίνεις βασιλιάς επί πτωμάτων

Δεν είπα ότι ο ΧΟ θέλει να γίνει βασιλιάς επί πτωμάτων , λέω ότι ο κόσμος που φαντάζεται είναι ένας κόσμος όπου θα εξασφαλίσει τα προς το ζην του στηριζόμενος σε έναν Θεό ο οποίος θα βασιλέψει στη γη ΕΠΙ ΠΤΩΜΑΤΩΝ.

ΚΑι το περνάμε ως αναγκαίο κακό... Σορρυ φίλε μου αλλά δεν θα πάρω τυράκι δεν πεινάω.
Ούτε ο Θεός αν είναι αγαθός δεν το θέλει αυτό, αφού είμαστε όλοι παιδιά του, να βάλουμε όλοι μυαλό κα ινα γίνουμε σώφρονες θέλει.

Το ότι ως ανθρωπότητα μπορεί και να καταφέρουμε να σκοτωθούμε μεταξύ μας, και ο Θεός το γνωρίζει, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο..

Δεν φταίει όμως αυτός, εμείς το προκαλούμε. Με το σκεπτικό σου αποποιείσαι τις ευθύνες σου και τις επιρρίπτεις σε ένα μεγαλύτερο σχέδιο πάνω από σένα. Ουσιαστικά κατηγορείς το Θεό για τα λάθη σου και τα δικά μου. Και κάθεσαι σαν άβουλο πιόνι περιμένοντας.

Ο δικός σου σκοπός και ο δικός μου πρέπει να είναι να αποτρέψουμε τη μαλακία που μας κυβερνάει, όχι να καθόμαστε να την κοιτάμε. Ο αληθινός Χριστιανός, η για μένα ο αληθινός άνθρωπος πέρα από θρησκείες πρέπει να μάχεται καθημερινά για το καλύτερο, όχι να περιμένει σωτήρες. Αλλιώς μένει στάσιμος στην καλύτερη των περιπτώσεων....


quote:
Για δείξε μου που υποστηρίξαμε τους πολέμους

Δεν χρειάζεται να τους στηρίζεις, μπορείς να τους προμοτάρεις. Αντε να ρθουν να τελειώνουμε. Δεν πάει έτσι. Να μην έρθουν ποτέ να μην πεθάνει κανένας να γίνει ο άνθρωπος ελεύθερος. Αυτό πρέπει να προσπαθούμε. Και αν έρθει, εμείς θα ξέρουμε ότι κάναμε ότι μπορούσαμε. Αλλιώς είμαστε τσάμπα μάγκες.

quote:
Εγώ απεναντίας λέω να πεθάνουν αυτοί που τους προκαλούν και ζουν χάρη στον θάνατο του άλλου. Οι πολιτικοί, οι μεγαλοβιομήχανοι, οι μεγαλοεπιχειρηματίες, οι ψευτομεγιστάνες του κόσμου.

Και εγώ λέω ότι αυτοί είναι νεκροί ήδη πνευματικά. ΚΑι δεν θέλω να τους μοιάσω να με συμπαθάς. Προτιμώ να τους επαναφέρω στη ζωή, που ναι και πιο δύσκολο. Αν δεν θέλουν, επιλογή τους.
Η δράση φέρει την αντίδραση. Η βία φέρνει τη βία.
Σου έδωσα τη λύση. Σταματάς το χρήμα. τους αγνοείς. Και μη μου πεις δεν γίνεται, είναι τόσο δύσκολο όσο και να τους καθαρίσεις όλους.

Χωρίς το χρήμα δεν έχεις ούτε μεγαλοβιομήχανους ούτε μεγαλοεπιχειρηματίες ούτε μεγιστάνες. Ολοι στα ίσα. Αν είναι να Θέτεις ένα στόχο βρες έναν που θα βοηθάει ακόμα και αυτούς που δεν γουστάρεις.
Γιατί και αυτοί έχουν παιδιά, και να σαι σίγουρος ότι τα αγαπάνε (αν δεν έχουν γίνει τελείως τέρατα), άρα ελπίδα υπάρχει και για αυτούς. Μαν βιάζεσαι να κρίνεις.


quote:
Επιτέλους σε αυτήν την χώρα, βρείτε τους αληθινούς εχθρούς.

Ο μεγαλύτερος εχθρός είναι ο εαυτός μας. Απο τη στιγμή που τα 9.999.700 άτομα αγνοούσαν και γράφανε στα αρχαία τους τη λοιπή μειοψηφία τότε αυτή θα ταν αόρατη. Αλλά συμβαίνει το αντίθετο. Ο μεγαλύτερος εχθρός μας λοιπόν είμαστε εμείς οι ίδιοι και η βλακεία μας. Μιλάμε πάντα σε υλικό επίπεδο και εντός Ελλάδος. Γιατί άμα αναφερθούμε στα τέρατα που κυβερνούν σε παγκόσμιο επίπεδο, τότε ναι εκεί μπορούμε να μιλήσουμε και για εχθρούς.


quote:
Και ας πούμε ρε φίλε Italos πως δεν υπάρχει ο Θεός, αφού οι περισσότεροι εδώ στο φόρουμ δεν πιστεύουν

Ουδεμία σημασία έχει το αν υπάρχει ή όχι και το αν πιστεύουν. Μεγαλύτερη βαρύτητα θα έδινα στις πράξεις του καθενός. Εχε υπόψη σου ότι δεν έχει σημασία τη δηλώνεις. Ακόμα και οι άθεοι πιστεύουν στη δημιουργία. Αλλοι στην τυχαιότητα. Πες το αυτό Θεό. Δώσε βάση στην ηθική υπόσταση και στις πράξεις, όχι στους τύπους και τις ταμπέλες.

Δεν μπορείς να αποδείξεις ότι υπάρχει Θεός εκτός τους εαυτού σου. Μόνο μέσα σου και με βάση τα βιώματα σου. Εγώ ας πούμε το γνωρίζω, Αλλα΄το έχω βιώσει. Δεν μπορώ να υποχρεώσω και τον άλλο να το γνωρίζει, αφού μπορέι να μην το έχει βιώσει. Δεν με ενδιαφέρει τι πιστεύει, με ενδιαφέρει να ναι σωστός άνθρωπος. Οπως εκείνος το παλεύει και μπορεί. Γνώμη μου.

quote:
Ή ας πούμε πως ο Θεός δεν επεμβαίνει.Εσύ πιστεύεις πως ο κόσμος θα αλλάξει μόνο με τα λόγια;

Οι Αθεοι θα σου πούνε ότι δεν επεμβαίνει γιατί δεν υπάρχει. Σεβαστό και λίγο σημασία έχει αναλογικά με το τι κάνουμε εμείς.

Εγώ όμως θα σου πω ότι δεν έχει σημασία αν επεμβαίνει, αλλά γιατί δεν επεμβαίνει. Εκεί είναι η ουσία ολης της ύπαρξης μας.

Από τη στιγμή που ο διάολος δεν έχει εξουσία πάνω σου παρά μόνο στο μιλητό, αν επενέβαινε ο Θεός θα αφόριζε ότη σου την ύπαρξη.

Το ΔΩΡΟ του ήταν να σε κάνει ελεύθερο. Με προοπτικές ανέλιξης.
Ξανά: Το ΔΩΡΟ του ΗΤΑΝ να σε κάνει ΕΛΕΥΘΕΡΟ.
Αν καθάριζε για σένα, από ον έλλογο θα υπαγόσουν αυτομάτως σε ζώο. Χωρίς επιλογές, χωρίς ελεύθερη βούληση. Τα δικά σου σκατά πρέπει να τα καθαρίσεις μόνος σου.
Ετσι κάνουν οι σωστοί πατεράδες. Σε ξαναρώτησα, παιδιά έχεις;

Ο Θεός θα επέμβει όταν ο διάολος θα επέμβει πάνω στην ελεύθερη σου βούληση. Προς το παρόν προσπαθεί απλά να σε πάρει με το μέρος του. Και όποτε έχει επέμβει, ήταν όταν σου στερούσαν την ελεύθερη σου βούληση.

Επεξεργάσου το λίγο αυτό πιστεύω είναι ένα θέμα από μόνο του.

Δεν πιστεύω στα λόγια μόνο στα έργα, Βρίζε με αν είναι για το καλό μου, δεν με ενοχλεί. Μην με αναγκάσεις όμως ποτέ να κανω αυτό που θες εσύ, αν εγώ επιθυμώ κάτι διαφορετικό.
Η ουσία της δημιουργίας και της δημιουργικότητας.

quote:
Δυστυχώς φίλε δεν μπορεί να έρθει η αγάπη, η ειρήνη, η αυταπάρνηση στις καρδιές όλων με το ζόρι.

Α γεια σου.. Μόνο η αγάπη φέρνει την αγάπη, η ειρήνη την ειρήνη κα ιη προσωπική αυταπάρνηση ένα καλύτερο αύριο. Αντί να γίνουμε σαν και αυτούς, ας γίνουμε το παράδειγμα.


quote:
Κάποιοι πρέπει να εξαφανιστούν βίαια για να γίνει αυτό που θες. Εάν αυτό είναι για σένα μισάνθρωπο, σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Θα στο διορθώσω: Κάποιοι πρέπει να εξαφανιστούν για να γίνει αυτό που θες.

Ναι πρέπει να εξαφανιστούν, αλλά το βίαια είναι τυράκι.

Ο ποδοσφαιριστής που τρώει πάγκο σε μόνιμη βάση, και δεν παίζει ποτέ μπάλα, δεν είναι ποδοσφαιριστής.

Αντί να γίνεις φονιάς και να σκοτώσεις άνθρωπο, ή να ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΕΙΣ πάνω του με το φόβο, δηλαδή να γίνεις ένας μικρός αντίχριστος και ίδιος με αυτούς που μισείς, το καλύτερο είναι να τους κάνεις αόρατους. Απέβαλλε τους από τη ζωή σου. Αν το κάνω εγώ, εσύ όλοι, είναι τελειωμένοι, και με ένα μεγάλο κέρδος: δεν έχεις καθαρίσει κανέναν, και έχουν την ευκαιρία να ξαναγίνουν άνθρωποι. Είναι υποχρεωμένοι συγκεκριμένα να αναθεωρήσουν. Από μόνοι τους.

Ο βαθμός δυσκολίας είναι το ίδιο δύσκολος με το να προσπαθήσεις να τους καθαρίσεις όλους. Τα αποτελέσματα καλύτερα.

quote:
Μα δεν θέλουν να αλλάξουν, θα τους το επιβάλλεις με τα λόγια;

Δεν θα τους επιβάλλω τίποτα. ΘΑ αποδομήσω το σύστημα από το οποίο τρέφονται, και θα τους αφήσω μόνους τους. Μετά διαλέγουν αυτοί. Οτι νομίζουν. Και το σκοτάδι επιλογή είναι. Και ο θάνατος του κενού.


quote:
Βρίσκεσαι στην κόλαση, όπου ο δυνατός πατάει τον αδύναμο και διεξάγεται ένας ατέλειωτος και αμείλικτος πόλεμος εξουσίας


Βρίσκομαι στη γη και όχι στην κόλαση, όπου ο ηλίθιος πατάει τον αδελφό του και διεξάγεται ένας ατελείωτος και πανβλακώδες πόλεμος επιβολής του εγώ απένατι στο εγώ του άλλου, νομίζοντας ότι έτσι θα αποκτήσουμε κάτι που στην πραγματικότητα είναι δίπλα μας: την ευτυχία και την αθανασία. Βρισκόμαστε σε έναν πόλεμο κυριάρχησης υλικών αγαθών τα οποία δεν ανήκουν σε κανέναν μας, παρά στον εαυτό τους, και ενώ θα μπορούσαμε να είμαστε όλοι μια χαρά και να τα χουμε όλα. Φερόμαστε σαν αυτό που πραγματικά είμαστε: Πνευματικά ανώριμοι για τη γνώση που δεχθήκαμε.


quote:
Διαφωνείς;

Μα νομίζω πως ναι..

quote:
Τί προτείνεις;

ΑΓΑΠΗ, πέρα από θρησκείες, φυλές, χρώματα, σημαίες, ομάδες, σοκολάτες ..
ΣΕΒΑΣΜΟ στην ελευθερία του άλλου, στις ανάγκες του και τα πιστεύω του.
ΑΦΟΡΙΣΜΟ του πρέπει.
ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑ.
Την ΑΓΑΠΗ την έβαλα;

All the truth that we crave
its our fruitless parade,
in a circus of our shadows
where we play our charades.

You believe what you see
all the things that you know.
But oh you don't know
the depth of my soul

`https://www.youtube.com/watch?v=_Bw2VakWenk

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 16:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα νομίζω... απάντησα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 16:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ούτε ο Θεός αν είναι αγαθός δεν το θέλει αυτό, αφού είμαστε όλοι παιδιά του, να βάλουμε όλοι μυαλό κα ινα γίνουμε σώφρονες θέλει.

Το ότι ως ανθρωπότητα μπορεί και να καταφέρουμε να σκοτωθούμε μεταξύ μας, και ο Θεός το γνωρίζει, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο..


Ναι, και ο Θεός θέλει να έρθουν όλοι σε μετάνοια αλλά ξέρει επίσης πως αυτό δεν θα γίνει.

Αποκάλυψη 19
13 και ήτο ενδεδυμένος ιμάτιον βεβαμμένον με αίμα, και καλείται το όνομα αυτού· ο Λόγος του Θεού.
14 Και τα στρατεύματα τα εν τω ουρανώ ηκολούθουν αυτόν εφ' ίππων λευκών, ενδεδυμένοι βύσσινον λευκόν και καθαρόν.
15 Και εκ του στόματος αυτού εξέρχεται ρομφαία κοπτερά, διά να κτυπά με αυτήν τα έθνη· και αυτός θέλει ποιμάνει αυτούς εν ράβδω σιδηρά· και αυτός πατεί τον ληνόν του οίνου του θυμού και της οργής του Θεού του παντοκράτορος·
16 και επί το ιμάτιον και επί τον μηρόν αυτού έχει γεγραμμένον το όνομα, Βασιλεύς βασιλέων και Κύριος κυρίων.
17 Και είδον ένα άγγελον ιστάμενον εν τω ηλίω, και έκραξε μετά φωνής μεγάλης, λέγων προς πάντα τα όρνεα τα πετώμενα εις το μεσουράνημα· Έλθετε και συνάγεσθε εις το δείπνον του μεγάλου Θεού,
18 διά να φάγητε σάρκας βασιλέων και σάρκας χιλιάρχων και σάρκας ισχυρών και σάρκας ίππων και των καθημένων επ' αυτών και σάρκας πάντων ελευθέρων και δούλων και μικρών και μεγάλων.
19 Και είδον το θηρίον και τους βασιλείς της γης και τα στρατεύματα αυτών συνηγμένα, διά να κάμωσι πόλεμον με τον καθήμενον επί του ίππου και με το στράτευμα αυτού.
20 Και επιάσθη το θηρίον και μετά τούτου ο ψευδοπροφήτης, όστις έκαμε τα σημεία ενώπιον αυτού, με τα οποία επλάνησε τους λαβόντας το χάραγμα του θηρίου και τους προσκυνούντας την εικόνα αυτού· ζώντες ερρίφθησαν οι δύο εις την λίμνην του πυρός, την καιομένην με το θείον.
21 Και οι λοιποί εφονεύθησαν με την ρομφαίαν του καθημένου επί του ίππου, την εξερχομένην εκ του στόματος αυτού· και πάντα τα όρνεα εχορτάσθησαν εκ των σαρκών αυτών.


quote:
Δεν φταίει όμως αυτός, εμείς το προκαλούμε. Με το σκεπτικό σου αποποιείσαι τις ευθύνες σου και τις επιρρίπτεις σε ένα μεγαλύτερο σχέδιο πάνω από σένα. Ουσιαστικά κατηγορείς το Θεό για τα λάθη σου και τα δικά μου. Και κάθεσαι σαν άβουλο πιόνι περιμένοντας.

Που είπα ότι ο θεός φταίει; Λέω ότι ο Θεός θα σώσει τους αγαθούς από τον βρώμικο κόσμο, καταστρέφοντάς τον. Τον βρώμικο κόσμο... που δεν αλλάζει αλλά τρώει τους αδύναμους.

Α, και εγώ δεν πειράζω τον κόσμο. Είμαι άγιος σε σύγκριση με τους καταπιεστές του συστήματος. Τί εννοείς άβουλο πιόνι; Να πάω να γραφτώ δηλαδή σε κάποιο κόμμα ή να γίνει οπαδός μιας εκκλησίας;

quote:
Δεν χρειάζεται να τους στηρίζεις, μπορείς να τους προμοτάρεις. Αντε να ρθουν να τελειώνουμε. Δεν πάει έτσι. Να μην έρθουν ποτέ να μην πεθάνει κανένας να γίνει ο άνθρωπος ελεύθερος. Αυτό πρέπει να προσπαθούμε. Και αν έρθει, εμείς θα ξέρουμε ότι κάναμε ότι μπορούσαμε. Αλλιώς είμαστε τσάμπα μάγκες.

Κατά Λουκά 21
28 Όταν δε ταύτα αρχίσωσι να γίνωνται, ανακύψατε και σηκώσατε τας κεφαλάς σας, διότι πλησιάζει η απολύτρωσίς σας.


Γενικά οι ιδέες σου φαίνονται αγαθές, δεν θες καθόλου βία κτλ. όμως είναι ουτοπικά αυτά που λες. Γιατί ξέρεις πως τελικά δεν θα αλλάξει ο κόσμος από μόνος του για να γίνει αγαθιάρης. Κάποιοι ναι. Όχι όμως το σύνολο.

Δυστυχώς. Και εμένα μου αρέσουν αυτά που λες αλλά δεν γίνονται.
Δες την αιματηρή μάχη με τα πτώματα πιο πάνω στην Αποκάλυψη.

Τί να κάνουμε! Αφού οι άνθρωποι το θέλουν...

ο πιθηκομούρης ο Δαρβίνος είχε δίκιο στο ότι η ζωή είναι μια ατέλειωτη μάχη για επιβίωση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 16:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλέ να υποθέσω πως πιστεύεις ότι η Αποκάλυψη είναι το έργο κάποιου φανατικού Ιουδαίου που προσήλθε στον Χριστιανισμό;

Κάτι τέτοιο φαντάζομαι.

Από τους προφήτες της Παλαιάς Διαθήκης δέχεσαι κανέναν ως αληθινό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 17:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oλους!Ολοι οι προφήτες της Παλαιάς Διαθήκης είναι αληθινοι,και σε οτι έχουν πει,θα επαληθευτούνε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 19:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλέ, αν και δεν συμφωνούμε, θέλω να σχολιάσεις αυτά τα χωρία που σου έστειλα. Το ένα για την μάχη του Αρμαγεδώννα, και το άλλο του Ιησού που λέει να χαρούμε όταν δούμε τα έσχατα σημεία(ένα σωρό δεινά) και να ανυψώσουμε το κεφάλι, διότι πλησιάζει η απολύτρωσή μας.

Μπράβο Χριστιανέ Ορθόδοξε! Χαίρομαι που κρατάς ακόμα ζωντανή την πίστη σου. Η απογοήτευση και η έλλειψη πίστης είναι μέσα στο παιχνίδι! Αφού βλέπεις ότι ο κόσμος καταστρέφεται. Ότι και να λέει ο Μάξιμος είμαστε κοντά!

Carry on!!! We have been waiting for so long! Στο τέλος θα τα παρατήσουμε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 19:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακούς εκεί φίλε Ορθόδοξε, να πούνε πως μας αρέσουν τα επερχόμενα δεινά επειδή είμαστε... χριστιανοί! Εμάς που πολεμούμε τα ιερατεία και τους φασιστοκομπλεξικούς δογματιστές!

Τί να κάνουμε. Πρέπει να περάσουμε μέσα από θύελλες και δοκιμασίες στην ζωή μας. Στενή η πύλη. Δεν είναι όλα ρόδινα σε αυτήν την σκληρή ζωή. Μακάρι να ήταν όλα ειρηνικά! Αλλά ο Δαρβίνος έχει και κάπου δίκιο. Σκληρή και απάνθρωπη η μάχη για επιβίωση. Έριδες, καυγάδες, πόλεμοι. Ο θάνατός σου η ζωή μου. Το δικό μου, το δικό σου.

Ίσα ίσα που αν δεν είχαμε γεννηθεί θα ήταν καλύτερα, γιατί δεν θα γνωρίζαμε την δυστυχία και τον πόνο υπό τον Ήλιον. Το ίδιο αν δεν είχε προέλθει ο Κόσμος από το Χάος, θα υπήρχε ηρεμία χωρίς διττότητες, διεκδικήσεις, πολέμους.

Ο Θεός μεταμελήθηκε που έφτιαξε τον άνθρωπο.

Εύχομαι σύντομα να σου λυθούν τα οικονομικά προβλήματα και να αποδωθεί αληθινή δικαιοσύνη στον κόσμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 19:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
killuminati,
ακριβώς επειδή είμαστε Χριστιανοι,περιμένουμε σύντομα τα γεγονότα της συντέλειας!Αν ήμασταν άπιστοι,δεν θα περιμέναμε τίποτα!Ειθε λοιπόν να έρθουν γρήγορα,για να δικαιωθούμε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 20:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλέ

Ελπίζω να καταλάβεις ότι μιλάς σε...τοίχο τούβλινο, πριν αρχίσεις να αναλύεις τα χωρία και τα χωριά, των παραμυθιών.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 22:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Νικόμαχε ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Δεν μπορώ να αναγκάσω κανέναν να με ακούσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 22:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλέ μου Νικόμαχε ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Δεν μπορώ να αναγκάσω κανέναν να με ακούσει.



Άσε την μούμια.

Αυτό που λες ισχύει, και εγώ δεν μπορώ να αναγκάσω κανένα να δεχθεί την άποψή μου.

Όμως περιμένω εξηγήσεις για τα εδάφια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 22:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξανά Ιταλός. Μόνο με ειρηνικό τρόπο δεν λέει η Βίβλος πως θα αλλάξει ο κόσμος

Αποκάλυψη 19
13 και ήτο ενδεδυμένος ιμάτιον βεβαμμένον με αίμα, και καλείται το όνομα αυτού· ο Λόγος του Θεού.
14 Και τα στρατεύματα τα εν τω ουρανώ ηκολούθουν αυτόν εφ' ίππων λευκών, ενδεδυμένοι βύσσινον λευκόν και καθαρόν.
15 Και εκ του στόματος αυτού εξέρχεται ρομφαία κοπτερά, διά να κτυπά με αυτήν τα έθνη· και αυτός θέλει ποιμάνει αυτούς εν ράβδω σιδηρά· και αυτός πατεί τον ληνόν του οίνου του θυμού και της οργής του Θεού του παντοκράτορος·
16 και επί το ιμάτιον και επί τον μηρόν αυτού έχει γεγραμμένον το όνομα, Βασιλεύς βασιλέων και Κύριος κυρίων.
17 Και είδον ένα άγγελον ιστάμενον εν τω ηλίω, και έκραξε μετά φωνής μεγάλης, λέγων προς πάντα τα όρνεα τα πετώμενα εις το μεσουράνημα· Έλθετε και συνάγεσθε εις το δείπνον του μεγάλου Θεού,
18 διά να φάγητε σάρκας βασιλέων και σάρκας χιλιάρχων και σάρκας ισχυρών και σάρκας ίππων και των καθημένων επ' αυτών και σάρκας πάντων ελευθέρων και δούλων και μικρών και μεγάλων.
19 Και είδον το θηρίον και τους βασιλείς της γης και τα στρατεύματα αυτών συνηγμένα, διά να κάμωσι πόλεμον με τον καθήμενον επί του ίππου και με το στράτευμα αυτού.
20 Και επιάσθη το θηρίον και μετά τούτου ο ψευδοπροφήτης, όστις έκαμε τα σημεία ενώπιον αυτού, με τα οποία επλάνησε τους λαβόντας το χάραγμα του θηρίου και τους προσκυνούντας την εικόνα αυτού· ζώντες ερρίφθησαν οι δύο εις την λίμνην του πυρός, την καιομένην με το θείον.
21 Και οι λοιποί εφονεύθησαν με την ρομφαίαν του καθημένου επί του ίππου, την εξερχομένην εκ του στόματος αυτού· και πάντα τα όρνεα εχορτάσθησαν εκ των σαρκών αυτών.


Κατά Λουκά 21
10 Τότε έλεγε προς αυτούς· θέλει εγερθή έθνος επί έθνος και βασιλεία επί βασιλείαν,
11 και θέλουσι γείνει κατά τόπους σεισμοί μεγάλοι και πείναι και λοιμοί, και θέλουσιν είσθαι φόβητρα και σημεία μεγάλα από του ουρανού.
12 Προ δε τούτων πάντων θέλουσιν επιβάλει εφ' υμάς τας χείρας αυτών, και θέλουσι σας καταδιώξει, παραδίδοντες εις συναγωγάς και φυλακάς, φερομένους έμπροσθεν βασιλέων και ηγεμόνων ένεκεν του ονόματός μου·
13 και τούτο θέλει αποβή εις εσάς προς μαρτυρίαν.
14 Βάλετε λοιπόν εις τας καρδίας σας να μη προμελετάτε τι να απολογηθήτε·
15 διότι εγώ θέλω σας δώσει στόμα και σοφίαν, εις την οποίαν δεν θέλουσι δυνηθή να αντιλογήσωσιν ουδέ να αντισταθώσι πάντες οι εναντίοι σας.
16 Θέλετε δε παραδοθή και υπό γονέων και αδελφών και συγγενών και φίλων, και θέλουσι θανατώσει τινάς εξ υμών,
17 και θέλετε είσθαι μισούμενοι υπό πάντων διά το όνομά μου·
18 πλην θριξ εκ της κεφαλής σας δεν θέλει χαθή·
19 διά της υπομονής σας αποκτήσατε τας ψυχάς σας.
20 Όταν δε ίδητε την Ιερουσαλήμ περικυκλουμένην υπό στρατοπέδων, τότε γνωρίσατε ότι επλησίασεν η ερήμωσις αυτής.
21 Τότε οι όντες εν τη Ιουδαία ας φεύγωσιν εις τα όρη, και οι εν μέσω αυτής ας αναχωρώσιν έξω, και οι εν τοις αγροίς ας μη εμβαίνωσιν εις αυτήν,
22 διότι ημέραι εκδικήσεως είναι αύται, διά να πληρωθώσι πάντα τα γεγραμμένα.
23 Ουαί δε εις τας εγκυμονούσας και τας θηλαζούσας εν εκείναις ταις ημέραις· διότι θέλει είσθαι μεγάλη στενοχωρία επί της γης και οργή κατά του λαού τούτου,
24 και θέλουσι πέσει εν στόματι μαχαίρας και θέλουσι φερθή αιχμάλωτοι εις πάντα τα έθνη, και η Ιερουσαλήμ θέλει είσθαι πατουμένη υπό εθνών, εωσού εκπληρωθώσιν οι καιροί των εθνών.
25 Και θέλουσιν είσθαι σημεία εν τω ηλίω και τη σελήνη και τοις άστροις, και επί της γης στενοχωρία εθνών εν απορία, και θέλει ηχεί η θάλασσα και τα κύματα,
26 οι άνθρωποι θέλουσιν αποψυχεί εκ του φόβου και προσδοκίας των επερχομένων δεινών εις την οικουμένην· διότι αι δυνάμεις των ουρανών θέλουσι σαλευθή.
27 Και τότε θέλουσιν ιδεί τον Υιόν του ανθρώπου ερχόμενον εν νεφέλη μετά δυνάμεως και δόξης πολλής.
28 Όταν δε ταύτα αρχίσωσι να γίνωνται, ανακύψατε και σηκώσατε τας κεφαλάς σας, διότι πλησιάζει η απολύτρωσίς σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 22:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑι Νικόμαχε μεγάλωσα ανάμεσα σε πρεσβύτερους Μάρτυρες του Ιεχωβά από το ένα μου σόι, δηλαδή χάι κλας, και ανθρώπους της εκκλησίας βαθειά θρησκευόμενους από το άλλο. Εχω δει και πιθο δύσκολα λοιπόν δεν κουράζομαι εύκολα έχω κάνει πολύ...προπόνηση. Δεν έχεις ιδέα τι πάει να πει κολλημένος...

Κιλλουμιναττι ο Χριστός δεν σου είπε να πανηγυρίζεις όταν έρχεται η ώρα της επιστροφής του, σου είπε να σηκώσεις το κεφάλι και να παίρνεις κουράγιο γιατί τα δεινά όπως αναφέρεις πλησιάζουν στο τέλος τους. Κάτσε και αναλογίσου τι λέει η αποκάλυψη πως θα συμβεί, και φαντάσου μετά παντού νεκρούς και τον ΧΟ να πανηγυρίζει πάνω από τα πτώματα επειδή έρχεται ο Χριστός. Τι Noah και πράσινα άλογα, μιλάμε σουρεάλ καταστάσεις, ταινιάρα Χολυγουντιανή θα τανε το θέαμα. Για εμετό...

Για να μην μου πεις πως αποφεύγω ερωτήσεις, θεωρώ ότι η Παλαιά Διαθήκη είναι πέρα από μας, και μπορώ να σου πω ότι πολλά σημεία της δεν μου αρέσουν και ιδιαίτερα, πέρα από αυτά που χουνε κόψει επειδή δεν τους αρέσανε, και αυτό μου με ενδιαφέρει είναι η διδασκαλία του Ιησού, η οποία και ξεκινάει την Καινή Διαθήκη στην οποία και βρισκόμαστε. Ο λόγος είναι ότι θεωρώ αυτά που είπε σωστά και παράδειγμα. Με το φτωχό μου το μυαλό θεωρώ ότι έχει δίκιο, και ότι είναι ο Λόγος του Θεού, όχι του αρσενικού παππούλη με τα μούσια και το ραβδί, αλλά αυτής της ζωοποιού ενεργού δύναμης που διέπει τα πάντα. Παραπάνω δεν ξέρω, σόρρυ δεν είμαι Θεός. Και δεν θεωρώ ότι έχει σημασία η θεωρία αλλα οι πράξεις.

Από ένα βγαρεμένο Χριστιανό και έναν αγαθό μουσουλμάνο/ινδουιστή/ άθεο, θέλω γείτονα τον δεύτερο δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις..
Δεν με ενδιαφέρουν οι ταμπέλες..

Αν ο λαός διψάει για αίμα και εκδίκηση, του αφήνω το μεζέ για πάρτυ του. Και Κιλλουμινάττι αν ο Θεός που πιστεύεις είναι εκδικητικός και αιμοδιψής, τότε πιστεύουμε σε διαφορετικό Θεό. ΚΑι δεν είσαι χριστιανός. Είσαι μάλλον ορθόδοξος. Μην μπερδεύεσαι.

Την άποψη μου στο όλο θέμα στην εξέφρασα παραστατικότατα νομίζω.
Μεγάλο παιδί είσαι ότι κρίνεις κάνεις μην λέμε τα ίδια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 22:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κιλλουμινάτι δεν με ζορίζεις με τα εδάφια που μου δείχνεις τα έχω ματαδεί πάμπολλες φορές. Δεν σου είπα ότι δεν θα αιματοκυλιστούμε.

Σου είπα ότι ο ρόλος σου εσένα και μένα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ να περιμένουμε σαν τις κότες που κλωσσάνε το αυγό, να έρθει ο Μιχαήλ με τη ρομφαία να κατατροπώσει τους κακούς, αλλά να προσπαθούμε σε καθημερινή βάση να κάνουμε τον κόσμο μας καλύτερο. Οσο μας παίρνει.

Αυτά που μου γράφεις ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΝΑ. Δεν είναι ταινία του σινεμά. Αν είναι να γίνουν θα γίνουν . Εμείς πρέπει να επιδιώκουμε να μην γίνουν, δεν έχει σημασία το αποτέλεσμα. Πρέπει να προσπαθούμε να κάνουμε τον κόσμο μας καλύτερο. Με κατανοείς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 22:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί αναφέρεις συνέχεια τον Νικόμαχο; Έχεις εντύπωση πως αυτοί εδώ δεν είναι κολλημένοι, επειδή τάχα λένε πως δεν ανήκουν σε καμμιά θρησκεία;

Δεν μου είπες για τα εδάφια της Αποκάλυψης.

Σχετικά με τον Λουκά. Δεν λέει πουθενά να χαρείτε γιατί αυτά πλησιάζουν στο τέλος. Μιλάει για έσχατα σημεία - γεγονότα, όχι για πράγματα που γινόντουσαν πριν και πλησιάζουν στο τέλος. Αλλά για πράγματα που σηματοδοτούν την αρχή του τέλους.

Γιατί συνεχίζεις να θεωρείς τον Θεό αιμοδιψή; Δηλαδή το να σκοτώσεις τον Μπους ας πούμε, σημαίνει πως είσαι αιμοδιψής;

Τότε και ο Κολοκοτρώνης που έσφαζε Τούρκους, πρέπει να ήταν από τα πιο άρρωστα άτομα. Το ίδιο και ο Μέγας Αλέξανδρος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 22:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κιλλουμινάτι δεν με ζορίζεις με τα εδάφια που μου δείχνεις τα έχω ματαδεί πάμπολλες φορές. Δεν σου είπα ότι δεν θα αιματοκυλιστούμε.

Σου είπα ότι ο ρόλος σου εσένα και μένα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ να περιμένουμε σαν τις κότες που κλωσσάνε το αυγό, να έρθει ο Μιχαήλ με τη ρομφαία να κατατροπώσει τους κακούς, αλλά να προσπαθούμε σε καθημερινή βάση να κάνουμε τον κόσμο μας καλύτερο. Οσο μας παίρνει.

Αυτά που μου γράφεις ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΝΑ. Δεν είναι ταινία του σινεμά. Αν είναι να γίνουν θα γίνουν . Εμείς πρέπει να επιδιώκουμε να μην γίνουν, δεν έχει σημασία το αποτέλεσμα. Πρέπει να προσπαθούμε να κάνουμε τον κόσμο μας καλύτερο. Με κατανοείς;



Δηλαδή εσύ δεν θέλεις ο Θεός να σε λυτρώσει από όλα τα δεινά του ανθρώπινου συστήματος, από όλους τους καταπιεστές; Τώρα περνάς καλά, και πρέπει να αποτραπεί πάση θυσία το "κακό" της βίαης αλλαγής;

Όταν ο Δίας έστελνε τον Κατακλυσμό στους ανθρωποφάγους και τους άσπλαχνους ανθρώπους, κατεχόταν από έντονη και μοχθηρή αιμοδιψία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 22:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε πληροφορώ πως όσοι όλοι μιλάνε εδώ για θρησκευτική ελευθερία κτλ κτλ
δεν θα ένιωθαν καμμιά τύψη αν ο δρόμος είχε γεμίσει με τα πτώματα εκείνων των χριστιανών φανατικών που λες... Νομίζω θα ένιωθαν υπέρτατη αγαλλίαση.

Το θέμα είναι μην μπλέκεις εμένα με τους φανατικούς δογματιστές χριστιανούς, επειδή πιστεύω σε μια βίαιη δίκαιη κρίση του Θεού.

Δεν υπάρχει θρησκεία που να μην περιέχει βία, έστω ως "αναγκαίο κακό". Ψάξε και θα δεις. Δες και τον ινδουισμό, δες και τον αθεισμό, ψάξε τα όλα.

Σε ξεγελάνε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 22:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα κάνουμε ότι είναι να κάνουμε που λες. Αλλά αυτά θα συμβούν... δυστυχώς.

Αν οι άνθρωποι ήθελαν να αλλάξει ο κόσμος και να μην υπάρχει καταπίεση θα το έπρατταν ήδη. Είναι πολύ αργά.

Και αυτούς εδώ τους φίλους σου αν ρωτήσεις, θα σου πουν πως πρέπει να εξαφανιστούν οι "καθυστερημένοι"να αλλάξει ο κόσμος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 23:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κιλλουμινάττι δεν αναφέρω τον Νικόμαχο, απαντάω στον Νικόμαχο.
Οπως και σε σένα.

ΘΑ σου απαντήσω σε αυτά που θεωρώ ότι χρήζουν απάντησης...

quote:
Γιατί συνεχίζεις να θεωρείς τον Θεό αιμοδιψή; Δηλαδή το να σκοτώσεις τον Μπους ας πούμε, σημαίνει πως είσαι αιμοδιψής;

Δεν θεωρώ τον Θεό αιμοδιψή, εσένα θεωρώ αιμοδιψή γιατί:

quote:
Το θέμα είναι μην μπλέκεις εμένα με τους φανατικούς δογματιστές χριστιανούς, επειδή πιστεύω σε μια βίαιη δίκαιη κρίση του Θεού.

Σε εσένα αναφέρομαι όχι στη δημιουργό δύναμη. Εσύ θέλεις βίαιες δίκαιες κρίσεις.
Οσον αφορά τον Μπους και το συνάφι του, ανήκει στην κατηγορία αυτώ νπου δεν θεωρώ ανθρώπους, αλλά όχι δεν θα χαρώ αν βασανιστεί για τα κακά που έκανε, θα μου είναι αδιάφορο. Δεν βλέπω κάποιο κέρδος σε αυτό. Δεν με κάνει καλύτερο. Χέστηκα. Είναι πέρα από μένα η κρίση του.
ΘΑ με έκανε πολύ χαρούμενο όμως αν αποφάσιζε να ξανακερδίσει την ψυχή του.


ΝΑ κάνω εδώ μια παρένθεση, Χ.Ο νομίζω ότι είσαι ένας πολύ πονηρός άνθρωπος, που ψάχνεις κορόιδα. Ερχεσαι, πετάς μια ατάκα και τσουπ, εξαφανίζεσαι.

quote:
Δεν υπάρχει θρησκεία που να μην περιέχει βία, έστω ως "αναγκαίο κακό". Ψάξε και θα δεις. Δες και τον ινδουισμό, δες και τον αθεισμό, ψάξε τα όλα.

Δεν με ενδιαφέρουν οι θρησκείες. Με ενδιαφέρει ο άνθρωπος. Μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις που και πότε ο Χριστός που λες ότι πιστεύεις σου υπέδειξε να ασκήσεις βία; Περιμένω με ανυπομονησία το εδάφιο.

Είπαμε άλλο καλός άλλο αγαθιάρης. Οσον αφορά τη βία γενικότερα, όταν απειλείται η σωματική μου ακεραιότητα και χειρότερα αυτή της οικογένειας μου θα σε κάνω τροφή για τα ψάρια. Εκεί λέγεται αυτοάμυνα, όχι δίκαιη κρίση. Οταν απειλείται το έθνος σου απειλείται η ακεραιότητα σου. Και το μέλλον σου.

Διαχώρισε τα...


Τελευταία φορά στο λέω. Ασχολείσαι με πράγματα πέρα από σένα, κα ι δεν ασχολείσαι με αυτά που περνάνε από το χέρι σου. Ασε τους έσχατους καιρούς κα ιτις αποκαλύψεις, κα ικοίτα να κάνεις τη ζωή σου καλύτερη. Και όχι μόνο τη δική σου.

Δεν έχω να πώ κάτι άλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy