ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Tελικά ήλθεν ο Αντίχριστος;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 00:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλα χρονια πριν ο Αποστολος Παυλος διδασκε στην Αθηνα και στην Ρωμη.
Ας τ'αφησουμε αυτα φιλε kost

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 00:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό φίλε μου καβαλάρη (ευρωπαίε), δεν λέει κάτι για την άποψή του αλλά για την προώθηση της καριέρας του.

τύφλα να'χουν οι τσιπρο-σαμαράδες...σοβαρά πάντως, είναι νομίζω αυτό που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα...τα λόγια από το κατά Ιωάννην προφανώς δεν είναι λόγια του Ιησού...είναι λόγια γραμμένα το 80-90 μΧ. όταν η Εκκλησία αποτελείται (και συντηρείται ουσιαστικά) κυρίως από Έλληνες...εξου και οι τόσο ευνοϊκές- πλην αναχρονιστικές- δηλώσεις υπέρ των Ελλήνων και των εθνών γενικότερα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 00:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μη μιλήσουμε για το βιβλίο του Ενώχ και πως οι χριστιανοί παραχαράκτες αλλάξανε λέξεις από αυτό όπως την ιδιότητα της Παναγίας από "Halamah" (νέα γυναίκα) σε "Bethulah" (παρθένα).

Έλα να τα πεις μαζί μου αυτά τα "έξυπνα" περί γραφών.....

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 00:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μην ξεχασω να γραψω πριν κλεισω,οτι μας τα λεει και η Παλαια Διαθηκη πολλους,πολλους αιωνες πριν.
Αρα καμμια σκεψη περι τετελεσμενων.
Εξαλλου η εδραιωση και η αποδοχη του Χριστιανισμου απεχει αρκετους αιωνες απ'την συγγραφη των Ευαγγελιων.
Καληνυχτα

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 00:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε ναι, είχαν είχαν ήδη βγει παγανιά οι απόστολοι ως "αλιείς ψυχών", εγώ λέω ότι δεν είναι τυχαία η στροφή που γίνεται στο μεταγενέστερο από τα υπόλοιπα κατά ιωάννην, δεν είναι καθόλου τυχαία τα μηνύματα του ευαγγελίου αυτού, αυτή η "διεύρυνση του ορίζοντα της σωτηρίας που προσφέρει ο Χριστός" κατά τα ορθά λεγόμενα της συγγραφέα. Καθόλου τυχαία, ήταν πλέον ξεκάθαρο στον χριστιανικό κόσμο ότι μονάχα μέσω του Ελληνισμού θα διασώζονταν και θα εξαπλώνονταν περαιτέρω ο Χριστιανισμός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 00:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολλα χρονια πριν ο Αποστολος Παυλος διδασκε στην Αθηνα και στην Ρωμη.
Ας τ'αφησουμε αυτα φιλε kost

Κλασικά εικονογραφημένα, όσοι χριστιανοί ξέρουν 5 πράγμματα παραπάνω για τις γραφές, όταν στριμωχτούνε βρίσκουν καταφύγιο στον Παυλιανισμό, μπας και περισώσουν κάτι τοις.

Έχε όμως υπ' όψιν σου οτι οι 14 Παυλιανικές επιστολές που τις έκανε βαβά ο Ιουστίνος, έρχονται σε πλήρη ρήξη όχι μόνον με το Ιουδαϊκό στοιχείο αλλά τον ίδιο τον Πέτρο ή αλλιώς Σίμωνα...

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 00:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλό βράδυ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 01:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost, άστον ρε συ, μόλις πήρε χαμπάρι οτι έχει να κάνει με γνωστικούς ανθρώπους, όπου φύγει φύγει ο τάπας.
Σου λέει εδώ παίζει τάπα κάτσε να την κάνω.

Άντε αγόρι μου, έλα μπράβο κάνε νανάκια.
Να μη ξεχάσεις να σκεπαστείς καλά, ε?
Άντε καληνύχτα.

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 01:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και είχε ήδη ξεκινήσει και η μεγάλη διασπορά...από το 70 μΧ. που κατστράφηκε ο Ναός...εντάξει, ευφυέστατος λαός οι Εβραίοι, τι να λέμε τώρα, την καλύτερη επένδυση έκαναν αφομοιώνοντας την κυρίαρχη ελληνική κουλτούρα τότε, ό,τι έχουν κάνει σήμερα με την Αμερική την οποία και διοικούν...πέρασαν το μήνυμα τότελοιπόν στην ελληνική γλώσσα, με εργαλείο την ελληνική φιλοσοφία περί "Λόγου", με στωικό και πλατωνικό υπόβαθρο, και κυρίως και με το ορφικο-διονυσιακό στοιχείο της λατρευτικής μέθης που είχε το κίνημα αυτό και βρήκαν μεγάλη απήχηση...ήξεραν ότι αν καταφέρουν τους έλληνες τότε ο χριστιανισμός θα είχε σπουδαία προοπτική...και το κατάφεραν...πως το έλεγε αυτός ο γάτος ο Νίτσε, "ο χριστιανισμός ως ο δούρειος ίππος του ιουδαϊσμού"...ρισπεκτ πάντως σε αυτή την εβραϊκή φυλή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 01:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και αυτή τη θρησκεία την δημιούργησαν εκείνοι για να την παραδώσουν μετά από λίγο στους έλληνες και τα υπόλοιπα έθνη! και μία καθαρά ιουδαϊκή θρησκεία διατηρήθηκε και διατηρείται ουσιαστικά από μη-ιουδαίους...φοβερά πράγματα λέμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 01:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
την κάνω κι εγώ, και εντάξει δεν χρειάζεται να φανατίζεσαι shadow dancer, καλό βράδυΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 01:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα kost, αυτό το άτομο, δεν ξέρω αν το κατάλαβες, αλλά μας ειρωνεύεται, μπορεί να μην αντιλήφθηκες το ύφος του.

Δεν μου αρέσουν καθόλου οι νεοαπολογητές ακριβώς επειδή στο ένα χέρι κρατάνε το μαστίγιο και στο άλλο την ειρωνεία.

Δε πιστεύω να νομίζεις οτι φανατίζομαι ή εκνευρίζομαι, δεν αξίζει να χαλιέται κανείς για τέτοια άτομα, εγώ συνεχίζω τις μελέτες μου και απλά χαίρομαι βαθύτατα που κανένα κοράκι δεν με πλησιάζει για να μου βγάλει το μάτι, δεν μπορεί να με αγγίξει η κακοήθειά τους.

Καλό σου βράδυ φίλε μου.

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 05:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εγώ λέω ότι δεν είναι τυχαία η στροφή που γίνεται στο μεταγενέστερο από τα υπόλοιπα κατά ιωάννην, δεν είναι καθόλου τυχαία τα μηνύματα του ευαγγελίου αυτού, αυτή η "διεύρυνση του ορίζοντα της σωτηρίας που προσφέρει ο Χριστός

Καλημέρα, εγώ μετά το ξενύχτι έχω κάτι εκρεμότητες και μετά ύπν, οπότε τα λέμε μετά τις 10-11 το βράδυ, ως τόσο.....

Πρώτα απ' όλα να ξεκαθαρίσουμε κάτι, η Αποκάλυψις Ιωάννη ΔΕΝ είναι μεταγενέστερη αλλά το 1ο χριστιανικό κείμενο, βάσει του οποίου μετ' έπειτα γράφτηκαν τα 4 του κανόνα, απο εκεί άντλησαν και παράλλαξαν τα Ευαγγέλια του κανόνα.
Να σου εξηγήσω και το γιατί, το ύφος και η φρασεολογία του Ιωάννη είναι copy-paste του Φίλωνα της Αλεξάνδρειας, το οποίο αυτό ρεύμα έδρασε τον 1ο μ.Χ. αιώνα και συγκεκριμένα περίπου το 55 μ.Χ.
Ο Ιωάννης "δεν απευθύνεται" στους εβραίους της διασποράς που υπήρχαν στην Παλαιστίνη αλλά στους εθνικούς στην περιοχή της Μ. Ασίας και της Ελλάδας με φράσεις όπως: Ενα αρχήν είν' ο λόγος κ.τ.λ. κ.τ.λ. σε άπταιστα ελληνικά.

Πάρε και κατάλαβε.....

Κατά δεύτερον, το 133 μ.Χ. ξέσπασε η γνωστή επανάσταση του Κοχμπάς, κατά την οποία οι εβραίοι (σύμφωνα με τη χριστιανική φιλολογία), ενώθηκαν μαζί του και κατέσφαξαν πολούς χριστιανούς, άρα αν πάρουμε αυτή την πτυχή, οι ιουδαίοι δεν είναι με την πλευρά των χριστιανών, ή αλλιώς (σύμφωνα με την επιστολή Αθηναγόρα):
-Οι χριστιανοί προσεύχονται να κρατήσετε την εξουσία σας, προκειμένου να περάσει η Αυτοκρατορία του πατέρα, κληρονομικά στο διάδοχο.
Προσεύχονται ακόμα, να απλωθεί η δύναμή σας σ' όλο τον κόσμο, υποχρεώνοντάς τον να σας υπακούει και να σας σέβεται.

Το γλύψιμο του Αθηναγόρα, ο οποίος ήταν ένας απο τους σημαντικότερους απολογητές του χριστιανισμού και μαθητής του Ιουστίνου, είναι προς τον Μάρκο Αυρήλιο και ύστερα τον Κόμμοδο, μας δείχνει καθαρά οτι οι χριστιανοί ήταν πλήρως στο πλευρό της Ρώμης, αν θέλεις να χορτάσεις γλύψιμο, υπάρχει το έργο του με τον τίτλο "Πρεσβεία περί χριστιανών", απο το 180 μ.Χ.

Τέλος να σου πω οτι αυτά όλα διαδραματίζονται σε μιά περίοδο όπου η Ρωμαϊκή αριστοκρατία έχει ήδη ασπαστεί τον Γιαχβέ αλλά και τον Ιησού τον Ναζηραίο, βασικό.

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 09:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost Η ερμηνεία είναι δικιά μου και καθαρά προσωπική άποψη, τα συμπεράσματα δικά σου. Ξέρουμε πως γεννήθηκε ο Δίας και γλίτωσε από τον πατέρα του, σου μεταφέρω ένα απόσπασμα για να μην γεμίσουμε:

Δεύτερος πολιτισμός και στα εξηγώ ποιο κάτω, για να φτάσω στον πρώτο:

ΙΒ´ΚΑΙ σημεῖον μέγα ὤφθη ἐν τῷ οὐρανῷ, γυνὴ περιβεβλημένη τὸν ἥλιον, καὶ ἡ σελήνη ὑποκάτω τῶν ποδῶν αὐτῆς, καὶ ἐπὶ τῆς κεφαλῆς αὐτῆς στέφανος ἀστέρων δώδεκα, 2 καὶ ἐν γαστρὶ ἔχουσα ἔκραζεν ὠδίνουσα καὶ βασανιζομένη τεκεῖν. 3 καὶ ὤφθη ἄλλο σημεῖον ἐν τῷ οὐρανῷ, καὶ ἰδοὺ δράκων πυρρὸς μέγας, ἔχων κεφαλὰς ἑπτὰ καὶ κέρατα δέκα, καὶ ἐπὶ τὰς κεφαλὰς αὐτοῦ ἑπτὰ διαδήματα, 4 καὶ ἡ οὐρὰ αὐτοῦ σύρει τὸ τρίτον τῶν ἀστέρων τοῦ οὐρανοῦ, καὶ ἔβαλεν αὐτοὺς εἰς τὴν γῆν. καὶ ὁ δράκων ἕστηκεν ἐνώπιον τῆς γυναικὸς τῆς μελλούσης τεκεῖν, ἵνα, ὅταν τέκῃ, τὸ τέκνον αὐτῆς καταφάγῃ. 5 καὶ ἔτεκεν υἱὸν ἄρρενα, ὃς μέλλει ποιμαίνειν πάντα τὰ ἔθνη ἐν ράβδῳ σιδηρᾷ· καὶ ἡρπάσθη τὸ τέκνον αὐτῆς πρὸς τὸν Θεὸν καὶ πρὸς τὸν θρόνον αὐτοῦ.

Και λέει ότι έγιναν ενώπιον του Ιησού Χριστού, που προϋπήρχε, άρα πρώτος πολιτισμός:

10 καὶ ἤκουσα φωνὴν μεγάλην ἐν τῷ οὐρανῷ λέγουσαν· ἄρτι ἐγένετο ἡ σωτηρία καὶ ἡ δύναμις καὶ ἡ βασιλεία τοῦ Θεοῦ ἡμῶν καὶ ἡ ἐξουσία τοῦ Χριστοῦ αὐτοῦ, ὅτι ἐβλήθη ὁ κατήγορος τῶν ἀδελφῶν ἡμῶν, ὁ κατηγορῶν αὐτῶν ἐνώπιον τοῦ Θεοῦ ἡμῶν ἡμέρας καὶ νυκτός
Γράφεται πάλι ότι όλα αυτά θα γίνουν εν ταχεί-γρήγορα:
Α´ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ ᾿Ιησοῦ Χριστοῦ, ἣν ἔδωκεν αὐτῷ ὁ Θεός, δεῖξαι τοῖς δούλοις αὐτοῦ ἃ δεῖ γενέσθαι ἐν τάχει, καὶ ἐσήμανεν ἀποστείλας διὰ τοῦ ἀγγέλου αὐτοῦ τῷ δούλῳ αὐτοῦ ᾿Ιωάννῃ, 2 ὃς ἐμαρτύρησε τὸν λόγον τοῦ Θεοῦ καὶ τὴν μαρτυρίαν ᾿Ιησοῦ Χριστοῦ, ὅσα εἶδε. 3 μακάριος ὁ ἀναγινώσκων καὶ οἱ ἀκούοντες τοὺς λόγους τῆς προφητείας καὶ τηροῦντες τὰ ἐν αὐτῇ γεγραμμένα· ὁ γὰρ καιρὸς ἐγγύς.

Τρίτος τα αιλουροειδή και η Ασία Kost.

ΙΓ´ΚΑΙ ἐστάθην ἐπὶ τὴν ἄμμον τῆς θαλάσσης· καὶ εἶδον ἐκ τῆς θαλάσσης θηρίον ἀναβαῖνον, ἔχον κέρατα δέκα καὶ κεφαλὰς ἑπτά, καὶ ἐπὶ τῶν κεράτων αὐτοῦ δέκα διαδήματα, καὶ ἐπὶ τὰς κεφαλὰς αὐτοῦ ὀνόματα βλασφημίας. 2 καὶ τὸ θηρίον ὃ εἶδον ἦν ὅμοιον παρδάλει, καὶ οἱ πόδες αὐτοῦ ὡς ἄρκου, καὶ τὸ στόμα αὐτοῦ ὡς στόμα λέοντος. καὶ ἔδωκεν αὐτῷ ὁ δράκων τὴν δύναμιν αὐτοῦ καὶ τὸν θρόνον αὐτοῦ καὶ ἐξουσίαν μεγάλην· – 3 καὶ μίαν ἐκ τῶν κεφαλῶν αὐτοῦ ὡς ἐσφαγμένην εἰς θάνατον. καὶ ἡ πληγὴ τοῦ θανάτου αὐτοῦ ἐθεραπεύθη, καὶ ἐθαύμασεν ὅλη ἡ γῆ ὀπίσω τοῦ θηρίου. 4 καὶ προσεκύνησαν τῷ δράκοντι τῷ δεδωκότι τὴν ἐξουσίαν τῷ θηρίῳ, καὶ προσεκύνησαν τῷ θηρίῳ λέγοντες· τίς ὅμοιος τῷ θηρίῳ; τίς δύναται πολεμῆσαι μετ᾿ αὐτοῦ;

Και σου εξηγώ ο Ιωάννης τα έγραψε στην νήσο Πάτμο, είπε για όσα είδε και δεν ξέρουμε και για ποιο χρόνο μίλησε, αν είδε και το παρελθόν και είπε:

Α´ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ ᾿Ιησοῦ Χριστοῦ, ἣν ἔδωκεν αὐτῷ ὁ Θεός, δεῖξαι τοῖς δούλοις αὐτοῦ ἃ δεῖ γενέσθαι ἐν τάχει, καὶ ἐσήμανεν ἀποστείλας διὰ τοῦ ἀγγέλου αὐτοῦ τῷ δούλῳ αὐτοῦ ᾿Ιωάννῃ, 2 ὃς ἐμαρτύρησε τὸν λόγον τοῦ Θεοῦ καὶ τὴν μαρτυρίαν ᾿Ιησοῦ Χριστοῦ, ὅσα εἶδε. 3 μακάριος ὁ ἀναγινώσκων καὶ οἱ ἀκούοντες τοὺς λόγους τῆς προφητείας καὶ τηροῦντες τὰ ἐν αὐτῇ γεγραμμένα· ὁ γὰρ καιρὸς ἐγγύς.

Αν τα συνοψίσουμε φτάνουμε στον έβδομο, δεν θα το αναλύσω περισσότερο και όλα αυτά ειπώθηκαν για τις θρησκείες της γης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 10:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nediB
Φιλοι μου συγνωμη που παρεμβαινω,αλλα θεωρησα χρησιμο να παραθεσω την συνολικη αποψη της Α.Γραφης για το ποιους θεωρει ο Ιησους αδελφους του και συγγενεις του.
Απο το κατα Ματθαιον ιβ'
46 ῎Ετι δὲ αὐτοῦ λαλοῦντος τοῖς ὄχλοις ἰδοὺ ἡ μήτηρ καὶ οἱ ἀδελφοὶ αὐτοῦ εἱστήκεισαν ἔξω, ζητοῦντες λαλῆσαι αὐτῷ.
47 εἶπε δέ τις αὐτῷ· ἰδοὺ ἡ μήτηρ σου καὶ οἱ ἀδελφοί σου ἑστήκασιν ἔξω ζητοῦντές σε ἰδεῖν.
48 ὁ δὲ ἀποκριθεὶς εἶπε τῷ λέγοντι αὐτῷ· τίς ἐστιν ἡ μήτηρ μου καὶ τίνες εἰσὶν οἱ ἀδελφοί μου;
49 καὶ ἐκτείνας τὴν χεῖρα αὐτοῦ ἐπὶ τοὺς μαθητὰς αὐτοῦ ἔφη· ἰδοὺ ἡ μήτηρ μου καὶ οἱ ἀδελφοί μου·
50 ὅστις γὰρ ἂν ποιήσῃ τὸ θέλημα τοῦ πατρός μου τοῦ ἐν οὐρανοῖς, αὐτός μου ἀδελφός καὶ ἀδελφὴ καὶ μήτηρ ἐστίν.

Άλλο το ποιούς θεωρούσε αδελφούς του φίλε nediB, και άλλο το ποιοι ήταν αυτοί. Άλλωστε εξηγεί τον λόγο για τον οποίο τους θεωρούσε.
Σε προηγούμενη απάντησή μου, εξηγώ και τεκμηριώνω γιατί τα αδέλφια του Ιησού γεννήθηκαν μετά απ' αυτόν από την Μαρία, και δεν ήταν παιδιά του Ιωσήφ όπως διατείνονται οι απολογητές στην προσπάθειάς τους να μπαλώσουν τα αμπάλωτα.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 10:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris

Κάτι σε ρώτησα καλέ μου Σωτήρη, αλλά θα σου ξέφυγε.

Παρακαλώ υμάς, όπως ευαρεστούμενοι απαντήσετε ημίν τώ έρμω!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 10:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nediB
Επισης φιλε Kost ας δουμε ποια ειναι η αποψη του Ιησου για τους Ελληνες
Απο το κατα Ιωαννην ιβ'
20 ῏Ησαν δέ τινες ῞Ελληνες ἐκ τῶν ἀναβαινόντων ἵνα προσκυνήσωσιν ἐν τῇ ἑορτῇ.
21 οὗτοι οὖν προσῆλθον Φιλίππῳ τῷ ἀπὸ Βηθσαϊδὰ τῆς Γαλιλαίας, καὶ ἠρώτων αὐτὸν λέγοντες· κύριε, θέλομεν τὸν ᾿Ιησοῦν ἰδεῖν.
22 ἔρχεται Φίλιππος καὶ λέγει τῷ ᾿Ανδρέᾳ, καὶ πάλιν ᾿Ανδρέας καὶ Φίλιππος λέγουσι τῷ ᾿Ιησοῦ·
23 ὁ δὲ ᾿Ιησοῦς ἀπεκρίνατο αὐτοῖς λέγων· ἐλήλυθεν ἡ ὥρα ἵνα δοξασθῇ ὁ υἱὸς τοῦ ἀνθρώπου.
Αυτη ειναι η αποψη του για τους Ελληνες.Δια μεσω αυτων θα δοξασθει ο υιος του ανθρωπου

Αντιπαρέρχομαι φίλε nediB το γεγονός ότι τα ευαγγέλια γράφτηκαν αιώνες αργότερα από άσχετους ελληνόφωνους γραφείς, οι οποίοι είχαν πλήρη άγνοια τόσο του Εβραϊκού Νόμου όσο και της τοπογραφίας της Παλαιστίνης, και έρχομαι σ' αυτό καθ αυτό το κείμενο, το οποίο τι μας λέει;

20 ῏Ησαν δέ τινες ῞Ελληνες ἐκ τῶν ἀναβαινόντων ἵνα προσκυνήσωσιν ἐν τῇ ἑορτῇ.

Από πότε φίλε nediB θα πήγαιναν Έλληνες να προσκυνήσουν τον Γιαχβέ στην μεγαλύτερη γιορτή των Εβραίων όπως ήταν το Πάσχα; Είναι λοιπόν φανερό ότι, ή ο άγνωστος συντάκτης του κειμένου είχε πλήρη άγνοια, ή εννοούσε ελληνόφωνους Εβραίους, και υπήρχαν πάρα πολλοί τέτοιοι, ιδίως στην Αίγυπτο.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 11:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ, Sesostris απάντησε στο φίλο μας ΝΙΚΟΜΑΧOΣ γιατί δεν κάνει πλάκα αν και είναι σαν τον βοσκό με τον λύκο, στο τέλος δεν το πίστευε κανείς γιατί νόμιζαν ότι τους κοροϊδεύει.

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
Σωτήρη πες μου σε παρακαλώ.

Η Αγία Γραφή είναι η Π.Διαθήκη, ή η Κ.Διαθήκη?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 11:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Σωτήρη πες μου σε παρακαλώ.


Η Αγία Γραφή είναι η Π.Διαθήκη, ή η Κ.Διαθήκη?



Από όσα τραβηγμένα από τα μαλλιά έχει γράψει Μάριε ο nediB μέχρι τώρα, είναι η μόνη σωστή απάντηση. Ο όρος ¨Αγία Γραφή" ή "Βίβλος" συμπεριλαμβάνει και τις δύο Διαθήκες. Άλλωστε μη ξεχνάς ότι ο Χριστιανισμός είναι αίρεση του Ιουδαϊσμού και η Καινή Διαθήκη προσπαθεί να αποδείξη ότι είναι αναπόσπαστη συνέχεια και εκπλήρωση της Παλαιάς, παρερμηνεύοντας η διαστρεβλώνοντας για τον σκοπό αυτό αρκετά κείμενά της . Είναι δε τέτοιας εκτάσεως το σβήσε γράψε τόσο από την μεριά των Χριστιανών, όσο και απ' αυτήν των Εβραίων, που οι ερευνητές παρά τις προσπάθειες αιώνων δεν κατάφεραν μέχρι σήμερα να ανασυντάξουν τα αρχικά κείμενα των εβδομήκοντα. Ίσως επιτευχθεί στο μέλλον με την ανακάλυψή του σε κάποια ανασκαφή.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 11:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Κάτι σε ρώτησα καλέ μου Σωτήρη, αλλά θα σου ξέφυγε.

Παρακαλώ υμάς, όπως ευαρεστούμενοι απαντήσετε ημίν τώ έρμω!



Θα σου απαντούσα ούτως ή άλλως Μάριε, αλλά ξεκίνησα τις απαντήσεις μου από την σελίδα 32 για να απαντήσω στις πομφόλυγες που μας γέμισε ο nediB.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 11:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

βρε ναι, είχαν είχαν ήδη βγει παγανιά οι απόστολοι ως "αλιείς ψυχών", εγώ λέω ότι δεν είναι τυχαία η στροφή που γίνεται στο μεταγενέστερο από τα υπόλοιπα κατά ιωάννην, δεν είναι καθόλου τυχαία τα μηνύματα του ευαγγελίου αυτού, αυτή η "διεύρυνση του ορίζοντα της σωτηρίας που προσφέρει ο Χριστός" κατά τα ορθά λεγόμενα της συγγραφέα. Καθόλου τυχαία, ήταν πλέον ξεκάθαρο στον χριστιανικό κόσμο ότι μονάχα μέσω του Ελληνισμού θα διασώζονταν και θα εξαπλώνονταν περαιτέρω ο Χριστιανισμός.


Η ταση αυτη ειχε ξεκινησει με εντολη του Ιησου Χριστου.
Κατα Ματθαιον 28
18 καὶ προσελθὼν ὁ ᾿Ιησοῦς ἐλάλησεν αὐτοῖς λέγων· ἐδόθη μοι πᾶσα ἐξουσία ἐν οὐρανῷ καὶ ἐπὶ γῆς.
19 πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τὰ ἔθνη, βαπτίζοντες αὐτοὺς εἰς τὸ ὄνομα τοῦ Πατρὸς καὶ τοῦ Υἱοῦ καὶ τοῦ ῾Αγίου Πνεύματος,
20 διδάσκοντες αὐτοὺς τηρεῖν πάντα ὅσα ἐνετειλάμην ὑμῖν· καὶ ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν.

Σε καμμια περιπτωση το 100 μ.Χ δεν φανταζονταν κανεις τα μετεπειτα και τα περι Ελληνων.
Η μεταφορα απο την κυριαρχη παλαια Ρωμη στην νεα Ρωμη(Κωνσταντινουπολη)μαζι με τις γνωστες συνεπειες.

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 11:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
nediB
Φιλοι μου συγνωμη που παρεμβαινω,αλλα θεωρησα χρησιμο να παραθεσω την συνολικη αποψη της Α.Γραφης για το ποιους θεωρει ο Ιησους αδελφους του και συγγενεις του.
Απο το κατα Ματθαιον ιβ'
46 ῎Ετι δὲ αὐτοῦ λαλοῦντος τοῖς ὄχλοις ἰδοὺ ἡ μήτηρ καὶ οἱ ἀδελφοὶ αὐτοῦ εἱστήκεισαν ἔξω, ζητοῦντες λαλῆσαι αὐτῷ.
47 εἶπε δέ τις αὐτῷ· ἰδοὺ ἡ μήτηρ σου καὶ οἱ ἀδελφοί σου ἑστήκασιν ἔξω ζητοῦντές σε ἰδεῖν.
48 ὁ δὲ ἀποκριθεὶς εἶπε τῷ λέγοντι αὐτῷ· τίς ἐστιν ἡ μήτηρ μου καὶ τίνες εἰσὶν οἱ ἀδελφοί μου;
49 καὶ ἐκτείνας τὴν χεῖρα αὐτοῦ ἐπὶ τοὺς μαθητὰς αὐτοῦ ἔφη· ἰδοὺ ἡ μήτηρ μου καὶ οἱ ἀδελφοί μου·
50 ὅστις γὰρ ἂν ποιήσῃ τὸ θέλημα τοῦ πατρός μου τοῦ ἐν οὐρανοῖς, αὐτός μου ἀδελφός καὶ ἀδελφὴ καὶ μήτηρ ἐστίν.

Άλλο το ποιούς θεωρούσε αδελφούς του φίλε nediB, και άλλο το ποιοι ήταν αυτοί. Άλλωστε εξηγεί τον λόγο για τον οποίο τους θεωρούσε.
Σε προηγούμενη απάντησή μου, εξηγώ και τεκμηριώνω γιατί τα αδέλφια του Ιησού γεννήθηκαν μετά απ' αυτόν από την Μαρία, και δεν ήταν παιδιά του Ιωσήφ όπως διατείνονται οι απολογητές στην προσπάθειάς τους να μπαλώσουν τα αμπάλωτα.


*



Θα απαντησω ταυτοχρονα και στην επομενη ερωτηση σου.
Καταρχην ξεκαθαρα μας λεει στο παραπανω χωριο οτι αδελφους και μητερες δεν θεωρει τους κατα σαρκαν,αλλα αυτους που ακολουθουν το θελημα του Θεου-πατρος.Ασχετως καταγωγης κ.λ.π
Στο αλλο ερωτημα σου,η απαντηση ειναι ευκολη.Πολλοι Ελληνες ειχαν ασπαστει τον Ιουδαισμο σαν θρησκεια,γιαυτο κατεβαιναν να προσκυνησουν

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 12:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nediB
Στο αλλο ερωτημα σου,η απαντηση ειναι ευκολη.Πολλοι Ελληνες ειχαν ασπαστει τον Ιουδαισμο σαν θρησκεια,γιαυτο κατεβαιναν να προσκυνησουν

321




Είχα την ελπίδα φίλε nediB ότι θα έκανα σοβαρή συζήτηση μαζί σου. Δυστυχώς διαψεύστηκα . Εκτός από θρησκόληπτος είσαι και ανιστόρητος.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 12:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρώτα απ' όλα να ξεκαθαρίσουμε κάτι, η Αποκάλυψις Ιωάννη ΔΕΝ είναι μεταγενέστερη αλλά το 1ο χριστιανικό κείμενο, βάσει του οποίου μετ' έπειτα γράφτηκαν τα 4 του κανόνα, απο εκεί άντλησαν και παράλλαξαν τα Ευαγγέλια του κανόνα.


Κάτσε Shadow Dancer, μην μπερδεύεσαι. Εγώ χθες στο τέλος αναφέρθηκα στο "Κατά Ιωάννην" και όχι στην Αποκάλυψη!


Μιλάμε για δύο διαφορετικά κείμενα που οι ίδιοι οι Χριστιανοί μελετητές κατανόησαν ότι προέρχονται από διαφορετικό συγγραφέα.

Και ένας από τους βασικούς λόγους για αυτό είναι ότι τα Ελληνικά του "Κατά Ιωάννην" είναι πολύ καλύτερα από τα ελληνικά της "Αποκάλυψης".

Επίσης η βασική διαφορά του "Κατά Ιωάννην" είναι ότι παρουσιάζει τον Ιησού περισσότερο σαν μυστικό φιλόσοφο, ενώ τα προηγούμενα τρία περισσότερο ως θεραπευτή, εξορκιστή και σωτήρα.


Είναι λοιπόν σχεδόν βέβαιο ότι η Αποκάλυψη γράφτηκε πριν το 70 μΧ. και σχεδόν βέβαιο ότι το "Κατά Ιωάννην" γράφτηκε μετά το 85-90 μΧ.


Εγώ λοιπόν αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα πρώτα κείμενα (Αποκάλυψη, κατά Μάρκον, κατά Ματθαίον) εστιάζουν ξεκάθαρα το σωτηριολογικό τους μήνυμα στους Ιουδαίους. Οι Ιουδαίοι βρίσκονται σε ξεκάθαρα περίοπτη θέση σε σχέση με τους υπόλοιπους λαούς. Εξου και οι 144.000 εκλεκτοί Ιουδαίοι. Εξου και το παράδειγμα με τη γυναίκα που παρακαλεί τον Ιησού.


Και η πλάκα είναι η εξής: στο κατά Μάρκον περιγράφεται ως Ελληνίδα από τη Φοινίκη, ενώ στο κατά Ματθαίον πειργράφεται ως Χαναναία. Ο "Ματθαίος" εμπλουτίζει την ιστορία και λέει το εξής: η γυναίκα τον ικέτευε και φώναζε, οι μαθητές του λένε, "απόλυσέ την γιατί μας ακολουθεί κράζοντας", και ο Ιησούς γυρνάει και λέει "δεν έχω σταλεί παρά μόνο για τα πρόβατα του Ισραηλιτικού λαού". Για να την αποκαλέσει μετά "κυνάριο".


Και ειδικά το Ματθαίον είναι το ευαγγέλιο που όπως ξέρουμε απευθυνόταν αποκλειστικά στους Ιουδαίους.

Στο μεταγενέστερο όμως "κατά Ιωάννην" βλέπουμε μία εντυπωσιακή κωλοτούμπα και στροφή του Ιησού: πλέον κάνει ένα ξεκάθαρο άνοιγμα προς τα έθνη και ειδικά προς τους Έλληνες, τους οποίους εξυψώνει ως αυτούς που θα δοξάσουν το όνομα και το μεγαλίο του!


Λέω λοιπόν ότι εδώ πως δύο πράγματα είναι ΠΡΟΦΑΝΗ!

1) κάθε Ευαγγέλιο απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό: το κατά Λουκάν απευθυνόταν σε εθνικούς και γι'αυτό ο Λουκάς δεν τολμάει να παραθέσει το χωρίο με την Ελληνίδα/Χαναναία γυναίκα!!!

2) η διαφορετική χρονολόγηση των ευαγγελίων φαίνεται και από τις διαφορές στο πνεύμα των "λόγων" του Ιησού τα οποία εμφανίζουν μία εμφανή ευελιξία. Ο συγγραφέας του "κατά Ιωάννην" όχι μόνο δεν εμφανίζει τους εθνικούς ως υποδεέστερους των Εβραίων αλά αντιθέτως τους εξυψώνει. Και το οποίο 'κατά ιωάννην' επίσης τονίζει διαρκώς το μίσος και τη δίωξη που υπέστη ο Ιησούς από τους Ιουδαίους!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 12:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Και φαίνεται ξεκάθαρα η σκοπιμότητα του να γραφτούν περισσότερα από ένα ευαγγέλια.


Το πρώτο, το Κατά Μάρκον, ήταν εξαιρετικά απλοϊκό και φτωχό σε περιεχόμενο, όπως αναγνωρίζουν όλοι οι μελετητές. Και έπρεπε οπωσδήποτε να αναβαθμιστεί.

Το βελτιωμένο Κατά Ματθαίον απευθύνθηκε στους Ιουδαίους.
Το εξαιρετικά γραμμένο Κατά Λουκάν απευθύνθηκε στους Εθνικούς.


Και το τελευταίο Κατά Ιωάννην παρουσιάζει τον Ιησού σαν πραγματικό Φιλόσοφο, με μακροσκελείς λόγους και επεξηγήσεις, έναν Ιησού που με τα φιλοσοφικά αυτά ερείσματα πλέον απομακρύνεται από τους Ιουδαίους και επιχειρεί να προσεγγίσει τον ελληνορωμαϊκό κόσμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 12:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδες φιλε kost οτι το ζητημα ειναι θεμα καλης προαιρεσης;;
Πιστευεις,βλεπεις την δοκιμασια προς την γυναικα,δεν πιστευεις,βγαζεις σεναρια.
Ο καθενας φυσικα εχει δικαιωμα γνωμης,αλλα η αληθεια ειναι μια και αποδεικνυεται μονο δια μεσω της προαιρεσης.
Το ιδιο ισχυει και για ολα τα αρχαια κειμενα,τα οποια μαλιστα εχουν πολυ μικροτερο βαθμο αξιοπιστιας απο την Α.Γραφη

321

Edited by - nediB on 12/01/2015 12:47:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 12:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δηλαδή τι να λέμε τώρα, πιο λαϊκίστικα λόγια πεθαίνεις...στα κείμενα που απευθύνονται σε Εβραίους να λένε "μόνο τα παιδιά του Ισραήλ έχουν αξία σ'συτό τον κόσμο", και στα κείμενα που απευθύνονται σε έλληνες να λένε "χάρη σ'εσάς θα δοξαστεί ο Θεός"...λαϊκισμός στο φουλ λέμε τώρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 12:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να συμπληρωσω οτι τα Θεολογικα ζητηματα ακολουθουν μονον ενα δρομο.
Η συμφωνια των πριν και μετα κειμενων.
Υπαρχουν πληθος Χριστιανικων κειμενων πολυ πριν και πολυ μετα των Ευαγγελιων και συνολικοτερα της Κ.Διαθηκης.
Ολα αυτα αποδεικνυουν του λογου το αληθες.
Ειδικοτερα θα ελεγα,μιας και το συγκεκριμενο θεμα εχει σχεση με την Αποκαλυψη του Ιωαννη,οτι ολα τα πριν και τα μετα την αναβιβαζουν σε κορυφαιο προφητικο κειμενο.
Η επιβεβαιωση δεν θα αφησει κανεναν ασυγκινητο

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 13:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δηλαδή τι να λέμε τώρα, πιο λαϊκίστικα λόγια πεθαίνεις...στα κείμενα που απευθύνονται σε Εβραίους να λένε "μόνο τα παιδιά του Ισραήλ έχουν αξία σ'συτό τον κόσμο", και στα κείμενα που απευθύνονται σε έλληνες να λένε "χάρη σ'εσάς θα δοξαστεί ο Θεός"...λαϊκισμός στο φουλ λέμε τώρα...


Δεν ειναι απαραιτητος κακο.
Ο Θεος εχει εναν μοναδικο τροπο για να σου ανεβαζει κατακορυφα το Χριστιανικοτατο πνευμα αισιοδοξιας.
Κατι αναλογο με τα Εβραικα κειμενα συμβαινει και με τα Ελληνικα.
Εκει καταβαραθρωνονται οι Εβραιοι

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 13:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nedi εγώ εδώ κοιτάω τα κείμενα ιστορικά και φιλολογικά...και μπορεί να κάνω και πλάκα αλλά δεν έχω εμπάθεια...διότι πραγματικά με ενδιαφέρουν από ερευνητικής πλευράς...εσύ από την άλλη το κοιτάς συναισθηματικά λόγω μιας βαθιάς πίστης και 'καλής προαίρεσης', καλά κάνεις και δικαίωμά σου.

Απλά την φράση "η αλήθεια είναι μία" νομίζω δεν είναι καλό να την χρησιμοποιούμε τόσο εύκολα γιατί οι "Θεοί" των διαφόρων θρησκειών αν υπάρχουν εκεί πάνω ξεκαρδίζονται με κάτι τέτοια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1542969
Maintained by Digital Alchemy