ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Tελικά ήλθεν ο Αντίχριστος;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 10:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ITALOS
Σέραπις διαλέγω πολύ προσεκτικά τα λόγια μου...
Δεν αναφέρω ότι ένα σύμβολο μπορεί να σε βλάψει από μόνο του. Επειδή όμως είμαι του οικονομικού, θεωρώ ότι τέτοια σύμβολα δεν πρέπει να προάγονται επουδενί ούτε για αστείο. Δεν υπάρχει καλή η κακή διαφήμιση στο μάρκετινγκ. Μόνο διαφήμιση.

Εγώ κατάλαβα γιατί και πως το έβαλες.
Μπήκα όμως στον κόπο να γράψω αυτά που έγραψα, στην πιθανότητα να μπει το οποιοδήποτε 15άχρονο και να το πάρει στα αστεία, μετά να το κάνει λογότυπο, να το ζωγραφίσει και σε κανένα τετράδιο κτλ.
Δεν κυκλοφορούν μόνο νορμάλ άτομα στα φόρουμ, αν δεις παλαιότερες συζητήσεις θα το διαπιστώσεις και μόνος σου.



Εχεις δίκιο σε αυτά ..

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 11:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Itale πάντα οι κριτικές σου προς εμένα είναι όχι μόνο σωστές αλλά και ωφέλιμες .
Είναι καλό να έχει κανείς φίλους που να του επισημαίνουν τα λάθη του με αυτό τον ευγενικό τρόπο και σε ευχαριστω.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 16:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χριστιανός Ορθόδοξος
Ετσι λοιπον,θα έχουμε μια βασιλεια-αυτοκρατορία που θα έχει υποδουλώσει το Ισραήλ και που αρχηγός και πρόεδρος θα είναι ο ίδιος ο Αντίχριστος!
Αυτό είναι το λεγόμενο ''θηρίο''!

Φίλε Χριστιανέ Ορθόδοξε. Αν υποθέσουμε ότι όντως επαληθευτούν οι προφητείες και έλθει τελικά ο Αντίχριστος, σύμφωνα με τον συλλογισμό που ανέπτυξες θα πρέπη να είναι ένα βασίλειο που θα υποδουλώση και θα καθυποτάξη το Ισραήλ. Και εδώ είναι που δεν ταιριάζει η ένταξη του Ισραήλ στην Ε.Ε. με το 7ο βασίλειο. Γιατί πρώτον το Ισραήλ θα ενταχθή σαν ισότιμο μέλος οικειοθελώς, οπότε δεν ισχύουν τα περί υποδούλωσης, και δεύτερον οι πολιτικοί ηγέτες του Ισραήλ όπως το έχουν αποδείξει πολλές φορές στο παρελθόν δεν έχουν καμιά σχέση με τους δικούς μας τους ξεπουλημένους, και αν δουν ότι διακυβεύεται η ανεξαρτησία του κράτους τους θα γράψουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους τις απαιτήσεις των Βρυξελλών.
Οπότε πάντοτε σύμφωνα με τους δικούς σου συλλογισμούς, το πιθανότερο όλων είναι ο Αντίχριστος να είναι κάποιος ισχυρός ισλαμιστής ηγέτης. Γιατί οι ισλαμιστές είναι αυτοί που ονειρεύονται όχι μόνο την εξαφάνιση του Ισραήλ από τον χάρτη, αλλά και βάσει μακροχρόνιου σχεδίου με αθρόα μετανάστευση μουσουλμάνων, στην ισλαμοποίηση ολόκληρης της Ευρώπης, για να μη πω του δυτικού κόσμου.

*


Sesostris,
όχι,δεν είναι έτσι,είναι μάλλον ακριβως το αντίθετο!Το Ισραηλ είναι το κράτος που θα θέλει να βασιλέψει επι των υπολοιπων ευρωπαικών κρατών,και αυτο με την σειρα του να ''υποδουλώσει'' τα υπόλοιπα κράτη!Απλως,τι γίνεται τώρα:Ο Αντίχριστος,θα είναι ΕΝΑΣ ΙΣΧΥΡΟΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΑΣ,μια αρνητικη έννοια ''κυβερνήτη'' και έτσι ακριβως παρουσιάζεται και στις Γραφές!Δεν θα είναι ένας καλος και συμπονετικός αρχηγος κρατων,θα είναι ένας στυγνός και απάνθρωπος ηγετίσκος,που ουσιαστικα θα ''υποδουλώσει'' κάτω από την δυναστεία του ΚΑΙ το κρατός Ισραηλ,ΚΑΙ όλα τα άλλα κράτη της Ενωσης,αλλα και μεσω του G-20,ΘΑ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ΣΕ ΟΛΟ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ!

Δηλαδή,για να στο ξεκαθαρίσω ακόμα περισσότερο,ο Ιωάννης βλέπει στο πρόσωπο του Αντίχριστου,την φιγουρα εκείνη που θα ''υποδουλώσει'' την χωρα του,το κράτος του,το Ισραήλ και γι'αυτο το συμπεριλαμβανει μαζί με τις άλλες αυτοκρατορίες που έκαναν το ίδιο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 19:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστιανέ Ορθόδοξε στο έχω πει εκατομμύριες χιλιάδες εκατοντάδες φορές.

ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΜΙΛΑΣ!!! ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΚΟΡΟΙΔΟ!!! ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ;

Αν θες να συζητήσεις σοβαρά συζητά με εμένα, με την panpam με κάποιον άλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 19:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χριστιανέ Ορθόδοξε στο έχω πει εκατομμύριες χιλιάδες εκατοντάδες φορές.

ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΜΙΛΑΣ!!! ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΚΟΡΟΙΔΟ!!! ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ;

Αν θες να συζητήσεις σοβαρά συζητά με εμένα, με την panpam με κάποιον άλλο.



Maradona,
τι λες πάλι;;;Ποιος με έχει για κορόιδο;;;Δεν αισθανομαι τίποτα τέτοιο!Εξαλλου,5 ατομα είναι όλα και όλα που γράφουν σε αυτό το τόπικ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 19:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Χριστιανέ Ορθόδοξε στο έχω πει εκατομμύριες χιλιάδες εκατοντάδες φορές.

ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΜΙΛΑΣ!!! ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΚΟΡΟΙΔΟ!!! ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ;

Αν θες να συζητήσεις σοβαρά συζητά με εμένα, με την panpam με κάποιον άλλο.



Maradona,
τι λες πάλι;;;Ποιος με έχει για κορόιδο;;;Δεν αισθανομαι τίποτα τέτοιο!Εξαλλου,5 ατομα είναι όλα και όλα που γράφουν σε αυτό το τόπικ....



Το ξέρω ότι δεν αισθάνεσαι ότι έχεις γίνει περίγελος των κουράδων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 19:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μaradona,
αν εχεις προσωπικα με τον Σεραπις,τον Sesostris ή τον Ιταλο,και τους ονομάζεις ''κουράδες'',δεν είναι και δικο μου θεμα....Μέχρι στιγμης δεν εχω αντιληφθεί ότι γίνομαι περίγελος κανενός,μπορεί να μην συμφωνουν μαζί μου,(όπως οι περισσοτεροι)αλλα να με κοροϊδεύουν δεν εχει υποπεσει στην αντιληψή μου.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 19:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μaradona,
αν εχεις προσωπικα με τον Σεραπις,τον Sesostris ή τον Ιταλο,και τους ονομάζεις ''κουράδες'',δεν είναι και δικο μου θεμα....Μέχρι στιγμης δεν εχω αντιληφθεί ότι γίνομαι περίγελος κανενός,μπορεί να μην συμφωνουν μαζί μου,(όπως οι περισσοτεροι)αλλα να με κοροϊδεύουν δεν εχει υποπεσει στην αντιληψή μου.....



Εντάξει εσύ ξέρεις. Ο Ιταλός τουλάχιστον δεν είναι τόσο χάλια σαν τους άλλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 19:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντι να τσακώνεστε,καλυτερα είναι να τα βρείτε,αλλιως θα μεινει τρεις και ο κουκος να γραφει εδώ μέσα!Πολλα από τα φόρουμ που έγραφα παλια έχουν ερημώσει,σε άλλα δεν με αφήνουν να γραφω,εχω υποστεί και εγω τους διωγμούς μου από αλλα,δήθεν χριστιανικα φόρουμ με την αιτιολογία ότι ασχολουμαι με τον Αντίχριστο!Λες και δεν είναι η ωρα του να εμφανιστεί,λες και δεν έχουμε ενδείξεις ότι βρισκεται μια ανασα από την παρουσιαση του,μερικοι θελουν ακόμη να στρουθουκαμηλίζουν....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 19:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολλα από τα φόρουμ που έγραφα παλια έχουν ερημώσει,σε άλλα δεν με αφήνουν να γραφω,

Βρε μήπως είσαι εσυ ο αντίχριστος και μας το κρυβεις και οπου πας ερημωνουν τα φόρουμ ;;;

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 20:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2014, 21:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστιανέ Ορθόδοξε γα να ξεκαθαρίσω τυχόν παρεξηγήσεις του παρελθόντος, ο λόγος για τον οποίο είχα διαφωνίες μαζί σου ήταν ως προς τα κίνητρα με τα οποία έγραφες. Απο τη στιγμή που σταθερά έχει φανεί ότι γραφεις τίμια αυτά που γράφεις, ανεξάρτητα αν συμφωνώ η διαφωνώ μαζί σου, η άποψη σου είναι σεβαστή και είμαστε εδώ να τη συζητήσουμε..

Και συμφωνώ ότι πρέπει επιτέλους να σταματήσει αυτή η διαμάχη που δεν ωφελεί σε τιποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2014, 15:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χριστιανέ Ορθόδοξε γα να ξεκαθαρίσω τυχόν παρεξηγήσεις του παρελθόντος, ο λόγος για τον οποίο είχα διαφωνίες μαζί σου ήταν ως προς τα κίνητρα με τα οποία έγραφες. Απο τη στιγμή που σταθερά έχει φανεί ότι γραφεις τίμια αυτά που γράφεις, ανεξάρτητα αν συμφωνώ η διαφωνώ μαζί σου, η άποψη σου είναι σεβαστή και είμαστε εδώ να τη συζητήσουμε..

Και συμφωνώ ότι πρέπει επιτέλους να σταματήσει αυτή η διαμάχη που δεν ωφελεί σε τιποτα.



+1000!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2014, 19:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας.

Προ ολίγου ενώ χάζευα στο ίντερνετ, και έπεσα πάνω σε μια φωτογραφία με σκοτωμένα παιδάκια από τη Γάζα. Πετάγανε πέτρες στα τανκς και στρατιώτες δεν αφήσανε τίποτα. Ούτε παιδάκια, ούτε γέρους .

Στην αρχή δεν μπορούσα να σταματήσω να δακρύζω και μετά ένιωσα μια ακατάπαυστη οργή.
Ηθελα να ανεβάσω τη φωτογραφία, δεν ήξερα αν όμως είναι επιτρεπτό από το φόρουμ. Κυκλοφορεί πάντως στο διαδίκτυο και είναι εύκολο να τη βρει κανείς.

Αυτό που ήθελα να πώ, είναι ότι αν είναι να σκοτώνουμε τα ίδια μας τα παιδιά, τα οποία δεν έχουν προλάβει καν να βρωμίσουν την ψυχή τους με την ασχήμια αυτού του ελεεινού κόσμου, τότε δεν έχουμε καμία ελπίδα.

Και με το συμπάθειο, αλλά αν δεν μπορούμε να αγαπάμε τον άνθρωπο, και ιδιαίτερα στην αθώα του μορφή όπως έιναι τα παιδιά, να πανε να γ@μηθούν και οι θρησκείες, και τα πιστεύω και οι αντίχριστοι και ο θεοί και οι φιλοσοφίες και όλοι.

Στα π@π@ρια μου γράφω και διδασκαλίες αγάπης, και θεούς και δαίμονες, αν στην πραγματικότητα αυτό που έχω να πολεμήσω είναι η ίδια μου η ύπαρξη.

Γιατί καλό είναι να κατηγορούμε Σατανάδες και Σιωνιστές και εξωγήινους με στρόγγυλα μεγάλα μάτια και τη μοίρα την κακιά,αλλά όταν είναι να λάβουμε ευθύνες για τις επιλογές μας σας ανθρώπινο είδος, όλοι κοιτάμε την πάρτη μας και νίπτουμε τας χείρας μας.
Αν είμαστε οι επιλογές μας, τότε πρέπει να το παραδεχτούμε ότι τα χουμε κάνει σκατά. Ακόμα και υποδεέστερα ζωντανά είδη, τα χουνε καταφέρει καλύτερα, και πασχίζουν να διατηρήσουν μια ισορροπία σε έναν κόσμο που ο άνθρωπος σκοτώνει καθημερινά.

Σε αυτό το κατάντημα που έχουμε δημιουργήσει και λέμε πολιτισμό, γιατί ας το παραδεχτούμε κατάντημα είναι, κάποιος μπορεί και τρώει σουβλάκια και πάει για νανάκια, ενώ 50 μέτρα πιο κάτω κάποιος άλλος πεθαίνει από το κρύο γιατί του λείπουν πράγματα που ο πρώτος έχει για πέταμα.

Αν ήμουν εγώ πάντως το Κακό, ο διάολος, ο αντίχριστος ή δεν ξέρω εγώ τι, νομίζω θα την άραζα , θα πινα και καμιά φράπα 2-3.000 χρονάκια ακόμα, και θα άφηνα το μισάνθρωπο είδος μας να κάνει τη βρώμικη δουλειά - αν μη τι άλλο να μην την πλερώσω και γω- και να καταστρέψει τη ζωή στη γη.

Μπορούμε να πάμε στον Αρη να ψάχνουμε αν οι εσωτερικές κλανιές του σηματοδοτούν ζωή, και δεν μπορούμε να βρούμε το φάρμακο για τον καρκίνο, που θα φάει τα λεφτά των αγαπητών μας φαρμακοβιομηχανιών.

Ανακαλύψαμε την τηλεμεταφορά και δεν έχουμε βρει έναν τρόπο να τα βρούμε μεταξύ μας και να σταματήσουμε τον αλληλοσπαραγμό του πολέμου.

Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι και υπερευαίσθητος, μπορεί και εν τέλει να μην είμαι και άνθρωπος, αν όμως αυτό το κινητό δοχείο απάθειας που περνάει απέναντι δρόμους καθημερινά είναι ο μέσος άνθρωπος, τότε νομίζω με τιμάει ο τίτλος.

Αλλά ας γυρίσουμε στο θέμα μας:

Ηλθεν τελικά ο Αντίχριστος ή μήπως προλάβαμε και του φάγαμε τη θέση;

Edited by - Italos on 10/07/2014 19:44:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2014, 19:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Itale,
βαδίζουμε με μαθηματικη ακρίβεια στην έναρξη του 3ου παγκοσμίου πολέμου όπου θα πεθάνει το 1/3 του πλανήτη!Εκει να δεις δάκρυα και οδυρμοι που έχουν να πέσουν!Δεν θα μείνει κολυμπηθρόξυλο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2014, 19:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Itale,
όχι,κατηγορηματικα όχι,ο Αντίχριστος δεν έχει εμφανιστεί ακόμα,αυτο είναι απολύτως σίγουρο...Τον αναμένω Δεκεμβριο του 2015,στο τέλος του πολέμου ο οποιος λογικα θα έχει ξεκινήσει από τις αρχές του επόμενου έτους!Δηλαδη,έχουμε 6 μήνες ακόμα ''χαλαρούς'' πριν μπουμε στα ''βαθιά''!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2014, 20:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο που λέω Χριστιανέ Ορθόδοξε είναι ότι πλέον αν κοιτάξεις γύρω σου, δεν έχεις ανάγκη κανέναν Αντίχριστο. Σκοτώνουμε τη ζωή και μόνοι μας.
Και ότι πέρα από θρησκείες και πιστεύω, δεν πρέπει να περιμένουμε τη σωτηρία από κάπου. Αν είναι να έρθει, καλώς να έρθει φίλε μου δεν θα σου πάω κόντρα , αλλά εμείς σαν άνθρωποι ΠΡΕΠΕΙ να εξαπλώνουμε το καλό και την αγάπη με ότι μέσα διαθέτουμε.

Πρέπει κάποια στιγμή ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ που λέει και ο Βίλχελμ Ράιχ να σηκώσει ανάστημα. Τι βλέπω δηλαδή εγώ που δεν βλέπει ο άλλος; Δεν πιστεύω σε ρατσιστικές πεποιθήσεις ότι υπάρχουν εξυπνότεροι και ηλιθιότεροι ανθρώποι, ειδικότερα σε τέτοια θέματα που είναι και καθαρό συμφέρον όλων μας να ζούμε μιακαλύτερη ζωή όλοι μας. Γιατί πρέπει δηλαδή εις βάρος του αλλουνού;

Γιατί παραμένουμε πνευματικά σε νηπιακή κατάσταση, ενώ σε υλική ωριμάζουμε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2014, 20:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστιανός Ορθόδοξος

Γνωρίζεις οτι σε συμπαθώ ως χαρακτήρα, ωστόσο η εμμονή σου με αυτή την ιστορία είναι για τα σίδερα. Αφού λοιπόν δεν σου βγαίνει, ή τέλος πάντων, δεν βγαίνει γενικώς το σενάριο, λέω να κάνουμε κάτι, να φτιαχτούμε τουλάχιστον οικονομικώς:

Θα φτιάχνουμε κάθε Νοέμβριο έναν δικό μας, ας τον πούμε 'Προϋπολογισμό'. Σε αυτόν, θα εξηγούμε γιατί στο τρέχον έτος δεν παρουσιάστηκε ο Αντί, αλλά και γιατί είναι σίγουρο πως θα παρουσιαστεί το επόμενο.

Εσύ θα μου δίνεις τα στοιχεία, εγώ θα το φέρνω στο πιό καλλιτεχνικό του. Κάθε Δεκέμβριο, μια βδομάδα πριν τις γιορτές, θα εκδίδουμε το βιβλίο και θα κονομάμε τρελά. Στυλ καζαμία δηλαδή, αλλά στο πιό σοβαρό του. Τί λες?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2014, 20:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χριστιανός Ορθόδοξος

Γνωρίζεις οτι σε συμπαθώ ως χαρακτήρα, ωστόσο η εμμονή σου με αυτή την ιστορία είναι για τα σίδερα. Αφού λοιπόν δεν σου βγαίνει, ή τέλος πάντων, δεν βγαίνει γενικώς το σενάριο, λέω να κάνουμε κάτι, να φτιαχτούμε τουλάχιστον οικονομικώς:

Θα φτιάχνουμε κάθε Νοέμβριο έναν δικό μας, ας τον πούμε 'Προϋπολογισμό'. Σε αυτόν, θα εξηγούμε γιατί στο τρέχον έτος δεν παρουσιάστηκε ο Αντί, αλλά και γιατί είναι σίγουρο πως θα παρουσιαστεί το επόμενο.

Εσύ θα μου δίνεις τα στοιχεία, εγώ θα το φέρνω στο πιό καλλιτεχνικό του. Κάθε Δεκέμβριο, μια βδομάδα πριν τις γιορτές, θα εκδίδουμε το βιβλίο και θα κονομάμε τρελά. Στυλ καζαμία δηλαδή, αλλά στο πιό σοβαρό του. Τί λες?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


DSM,
ωραια σκέψη και φαντασία!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2014, 20:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτο που λέω Χριστιανέ Ορθόδοξε είναι ότι πλέον αν κοιτάξεις γύρω σου, δεν έχεις ανάγκη κανέναν Αντίχριστο. Σκοτώνουμε τη ζωή και μόνοι μας.
Και ότι πέρα από θρησκείες και πιστεύω, δεν πρέπει να περιμένουμε τη σωτηρία από κάπου. Αν είναι να έρθει, καλώς να έρθει φίλε μου δεν θα σου πάω κόντρα , αλλά εμείς σαν άνθρωποι ΠΡΕΠΕΙ να εξαπλώνουμε το καλό και την αγάπη με ότι μέσα διαθέτουμε.

Πρέπει κάποια στιγμή ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ που λέει και ο Βίλχελμ Ράιχ να σηκώσει ανάστημα. Τι βλέπω δηλαδή εγώ που δεν βλέπει ο άλλος; Δεν πιστεύω σε ρατσιστικές πεποιθήσεις ότι υπάρχουν εξυπνότεροι και ηλιθιότεροι ανθρώποι, ειδικότερα σε τέτοια θέματα που είναι και καθαρό συμφέρον όλων μας να ζούμε μιακαλύτερη ζωή όλοι μας. Γιατί πρέπει δηλαδή εις βάρος του αλλουνού;

Γιατί παραμένουμε πνευματικά σε νηπιακή κατάσταση, ενώ σε υλική ωριμάζουμε;




Ιταλε,
πλεον οι ''καλοι'' τρόποι δεν έχουν σημασία!Βαδιζουμε προσολωταχώς στον βιβλικο ''Αρμαγεδδώνα'' και τίποτα δεν θα είναι όπως πριν,τα πραγματα δεν θα είναι πλέον όπως τα ζήσαμε και τα γνωρίσαμε τα τελευτάια 30 χρόνια (δεν ξέρω και τι ηλικία έχεις).Πλεον,έχουμε να ζήσουμε απόλυτες σκηνες τρόμου και φρίκης,ο πλανήτης μετα από αυτην την περιπετεια θα έχει αλλάξει δραματικα σε μια αγνωριστη κατασταση.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2014, 20:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν ο ίδιος ο άνθρωπος μεταβάλλεται σε σατανά δεν χρειζόμαστε κανεναν αντίχριστο.
Ο άνθρωπος εχει μεσα του το μεγαλύτερο καλο και το μεγαλύτερο κακό.
Μπορέι να είναι ένας άγγελος και μπορεί ταυτόχρονα να είναι ένας διάβολος .
Οι δυο λαοί εκεί σκοτώνονται δεκαετίες τώρα και όλη η ανθρωπότητα υποκριτικά ρίχνει κροκοδείλια δάκρυα και κάνει δηθενάτες προσευχές , ενω γνωρίζει πολύ καλά το πρόβλημα και τη λύση του.
Η επεκτατικότητα και ο ναζιστικός φασισμός του "εκλεκτού" λαού του Θεού απο τη μια και ο θρησκευτικός φανατισμός και ο φονταμενταλισμός σε όλο του το μεγαλείο απο την άλλη αιματοκυλούν την ανθρωπότητα καθημερινά.
Οσο ο άνθρωπος μεταβάλλεται σε φασιστικό κτήνος που θεωρεί τον συνάνθρωπό του ως καταραμένο εχθρό και απειλή για τη δική του ευζωϊα και διαβίωση και το μόνο που τον νοιάζει είναι το δικό του ατομικό συμφέρον και η δική του επιβίωση εις βάρος όλου του υπόλοιπου κόσμου , οι σκηνές κτηνωδίας και φρίκης θα γίνονται όλο και χειρότερες

ΥΓ Χριστιανε ορθόδοξε θα σε παρακαλέσω να κρατήσεις τις ευφάνταστες και παρανοϊκές θεωρίες σου για άλλου είδους συζητήσεις
Οταν διαδραματίζονται τέτοιες σκηνές φρίκης θεωρώ , τουλάχιστον εγώ , ως χυδαία προσβολή πρός τα θύματα τις παρανοϊκές σου σκέψεις
Κρατα τις σκέψεις σου για φιλολογική κουβέντα ΑΛΛΑ ΩΣ ΕΚΕΙ.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2014, 20:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ Χριστιανε ορθόδοξε θα σε παρακαλέσω να κρατήσεις τις ευφάνταστες και παρανοϊκές θεωρίες σου για άλλου είδους συζητήσεις
Οταν διαδραματίζονται τέτοιες σκηνές φρίκης θεωρώ , τουλάχιστον εγώ , ως χυδαία προσβολή πρός τα θύματα τις παρανοϊκές σου σκέψεις
Κρατα τις σκέψεις σου για φιλολογική κουβέντα ΑΛΛΑ ΩΣ ΕΚΕΙ.

Σεραπις,
δεν είναι παρανοικες σκέψεις,αλλα η Αποκάλυψη που θα αρχίσει να εκτυλλίσεται μπροστα στα μάτια μας ήδη από το έτος ''2015''!Εφτασε η ωρα,αυτο λέω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2014, 20:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι κάποια θέματα είναι αρκετά σοβαρά για να γελοιοποιούνται με γραφικότητες και καραγκιοζιλίκια

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2014, 21:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σέραπις για τον Χ.Ο αυτά δεν είανι γελοιότητες και καραγκιοζιλίκια, είναι το πως βλέπει τα πράγματα.

Αυτό που με χαλάει στον Χ.Ο δεν είναι τι περιμένει να γίνει, αλλά η αίσθηση του ότι έχει αφεθεί στη μοίρα του, παρατημένος από τα γήινα. Αφού δηλαδή όλα θα γίνουν, εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Στην ουσία έχει χάσει μια μάχη δίχως καν να τη δώσει.

Αυτό Χριστιανέ ορθόδοξε δεν είναι Χριστιανικό φίλε μου. Στην πραγματικότητα είναι το ακριβώς αντίθετο από αυτό που πρεσβεύει η Χριστιανοσύνη. Και φυσικά είναι πολύ της μοδός. Δεν σου λέω να πάρεις τα βουνά και τα όπλα, αλλά ότι πρέπει στην καθημερινότητα σου να ψαχνεις για λίγο φως μες τα σκοτάδια. Δεν έχει σημασία τι θα γίνει, αλλά τι γίνεται τώρα. Και τώρα καίγεται ο κώλος μας και περιμένουμε τον πυροσβέστη....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2014, 21:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλε,
είναι μόνο 6 μήνες απόσταση,τι θα μπορούσα να κάνω;;;Θα το αντιμετωπίσουμε όλοι μαζί,με ψυχραιμια,και στις δυσκολες αποφάσεις θα πουμε το μεγάλο ΟΧΙ,ολοι μαζί.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2014, 21:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σέραπις για τον Χ.Ο αυτά δεν είανι γελοιότητες και καραγκιοζιλίκια, είναι το πως βλέπει τα πράγματα.

Αυτό που με χαλάει στον Χ.Ο δεν είναι τι περιμένει να γίνει, αλλά η αίσθηση του ότι έχει αφεθεί στη μοίρα του, παρατημένος από τα γήινα. Αφού δηλαδή όλα θα γίνουν, εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Στην ουσία έχει χάσει μια μάχη δίχως καν να τη δώσει.


Φίλε μου νομίζω ότι πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν η βούλησή σου είναι να μιλήσουμε για τον χριστιανό ορθόδοξο , ή για τα παιδάκια που σκοτώνονται στη Γάζα.
Το να φέρνεις ενα θέμα τόσο σοβαρό , που αφορά κανονική γενοκτονία και μετά να μου μιλας για το τι πιστευει ο χριστιανός ορθόδοξος είναι για μενα ασόβαρο.
Αν θέλεις να μιλήσεις για τις σκέψεις του χριστιανού ορθοδόξου , μπορείς να το κανεις ανοίγωντας μια προσωπική συζήτηση μαζί του .
Αν όμως θέλεις να μιλήσεις για τη φρίκη της Γάζας τοτε παράτα στην άκρη τον χριστιανό ορθόδοξο και επικεντρώσου στο πρόβλημα της διαστροφής της ανθρώπινης ύπαρξης και παρατα τους αντιχριστους και τα υπόλοιπα καραγκιοζιλικια γιατί γελοιοποιείς ενα γεγονός που είναι απο τη φύση του τραγικό.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Edited by - ΣΕΡΑΠΙΣ on 10/07/2014 21:21:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2014, 23:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Italos
Καλησπέρα σας.

Προ ολίγου ενώ χάζευα στο ίντερνετ, και έπεσα πάνω σε μια φωτογραφία με σκοτωμένα παιδάκια από τη Γάζα. Πετάγανε πέτρες στα τανκς και στρατιώτες δεν αφήσανε τίποτα. Ούτε παιδάκια, ούτε γέρους .

Στην αρχή δεν μπορούσα να σταματήσω να δακρύζω και μετά ένιωσα μια ακατάπαυστη οργή.
Ηθελα να ανεβάσω τη φωτογραφία, δεν ήξερα αν όμως είναι επιτρεπτό από το φόρουμ. Κυκλοφορεί πάντως στο διαδίκτυο και είναι εύκολο να τη βρει κανείς.

Αυτό που ήθελα να πώ, είναι ότι αν είναι να σκοτώνουμε τα ίδια μας τα παιδιά, τα οποία δεν έχουν προλάβει καν να βρωμίσουν την ψυχή τους με την ασχήμια αυτού του ελεεινού κόσμου, τότε δεν έχουμε καμία ελπίδα.

Και με το συμπάθειο, αλλά αν δεν μπορούμε να αγαπάμε τον άνθρωπο, και ιδιαίτερα στην αθώα του μορφή όπως έιναι τα παιδιά, να πανε να γ@μηθούν και οι θρησκείες, και τα πιστεύω και οι αντίχριστοι και ο θεοί και οι φιλοσοφίες και όλοι.

Στα π@π@ρια μου γράφω και διδασκαλίες αγάπης, και θεούς και δαίμονες, αν στην πραγματικότητα αυτό που έχω να πολεμήσω είναι η ίδια μου η ύπαρξη.

Γιατί καλό είναι να κατηγορούμε Σατανάδες και Σιωνιστές και εξωγήινους με στρόγγυλα μεγάλα μάτια και τη μοίρα την κακιά,αλλά όταν είναι να λάβουμε ευθύνες για τις επιλογές μας σας ανθρώπινο είδος, όλοι κοιτάμε την πάρτη μας και νίπτουμε τας χείρας μας.
Αν είμαστε οι επιλογές μας, τότε πρέπει να το παραδεχτούμε ότι τα χουμε κάνει σκατά. Ακόμα και υποδεέστερα ζωντανά είδη, τα χουνε καταφέρει καλύτερα, και πασχίζουν να διατηρήσουν μια ισορροπία σε έναν κόσμο που ο άνθρωπος σκοτώνει καθημερινά.

Σε αυτό το κατάντημα που έχουμε δημιουργήσει και λέμε πολιτισμό, γιατί ας το παραδεχτούμε κατάντημα είναι, κάποιος μπορεί και τρώει σουβλάκια και πάει για νανάκια, ενώ 50 μέτρα πιο κάτω κάποιος άλλος πεθαίνει από το κρύο γιατί του λείπουν πράγματα που ο πρώτος έχει για πέταμα.

Αν ήμουν εγώ πάντως το Κακό, ο διάολος, ο αντίχριστος ή δεν ξέρω εγώ τι, νομίζω θα την άραζα , θα πινα και καμιά φράπα 2-3.000 χρονάκια ακόμα, και θα άφηνα το μισάνθρωπο είδος μας να κάνει τη βρώμικη δουλειά - αν μη τι άλλο να μην την πλερώσω και γω- και να καταστρέψει τη ζωή στη γη.

Μπορούμε να πάμε στον Αρη να ψάχνουμε αν οι εσωτερικές κλανιές του σηματοδοτούν ζωή, και δεν μπορούμε να βρούμε το φάρμακο για τον καρκίνο, που θα φάει τα λεφτά των αγαπητών μας φαρμακοβιομηχανιών.

Ανακαλύψαμε την τηλεμεταφορά και δεν έχουμε βρει έναν τρόπο να τα βρούμε μεταξύ μας και να σταματήσουμε τον αλληλοσπαραγμό του πολέμου.

Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι και υπερευαίσθητος, μπορεί και εν τέλει να μην είμαι και άνθρωπος, αν όμως αυτό το κινητό δοχείο απάθειας που περνάει απέναντι δρόμους καθημερινά είναι ο μέσος άνθρωπος, τότε νομίζω με τιμάει ο τίτλος.

Αλλά ας γυρίσουμε στο θέμα μας:

Ηλθεν τελικά ο Αντίχριστος ή μήπως προλάβαμε και του φάγαμε τη θέση;



Φίλε Italos. Μολονότι έχουμε εντελώς διαφορετικές απόψεις περί θρησκειών, σε διαβεβαιώ ότι αν είχα γράψει εγώ το παραπάνω κείμενο, δεν θα είχα αλλάξει ούτε ένα κόμμα. Όμως τα αίτια αυτών των φρικαλεοτήτων είναι βαθύτερα και δυστυχώς έχουν σαν βάση την θρησκεία. Είναι γνωστό άλλωστε ότι και τις τρεις εξ' αποκαλύψεως θρησκείες αν και έχουν κοινή καταγωγή, τις χωρίζει αβυσσαλέο μίσος. Βλέπε σφαγές και βασανιστήρια Χριστιανών και Εβραίων από ισλαμιστές, σφαγές Μουσουλμάνων και Εβραίων από Χριστιανούς σταυροφόρους, σφαγές Μουσουλμάνων από Εβραίους. Το παρακάτω απόσπασμα από την Παλαιά Διαθήκη, η οποία αποτελεί την βάση της διαμόρφωσης και των τριών θρησκειών, τα λέει όλα.

Καὶ ἐλάλησε Κύριος πρὸς Μωυσῆν λέγων· ἐκδίκει τὴν ἐκδίκησιν υἱῶν Ἰσραὴλ ἐκ τῶν Μαδιανιτῶν, καὶ ἔσχατον προστεθήσῃ πρὸς τὸν λαόν σου. καὶ ἐλάλησε Μωυσῆς πρὸς τὸν λαὸν λέγων· ἐξοπλίσατε ἐξ ὑμῶν ἄνδρας καὶ παρατάξασθε ἔναντι Κυρίου ἐπὶ Μαδιὰν ἀποδοῦναι ἐκδίκησιν παρὰ τοῦ Κυρίου τῇ Μαδιάν· χιλίους ἐκ φυλῆς, χιλίους ἐκ φυλῆς, ἐκ πασῶν φυλῶν υἱῶν Ἰσραὴλ ἀποστείλατε παρατάξασθαι. καὶ ἐξηρίθμησαν ἐκ τῶν χιλιάδων Ἰσραὴλ χιλίους ἐκ φυλῆς, δώδεκα χιλιάδας ἐνωπλισμένοι εἰς παράταξιν. καὶ ἀπέστειλεν αὐτοὺς Μωυσῆς χιλίους ἐκ φυλῆς, χιλίους ἐκ φυλῆς σὺν δυνάμει αὐτῶν καὶ Φινεὲς υἱὸν Ἐλεάζαρ υἱοῦ Ἀαρὼν τοῦ ἱερέως, καὶ τὰ σκεύη τὰ ἅγια καὶ αἱ σάλπιγγες τῶν σημασιῶν ἐν ταῖς χερσὶν αὐτῶν.

καὶ παρετάξαντο ἐπὶ Μαδιάν, καθὰ ἐνετείλατο Κύριος Μωυσῇ, καὶ ἀπέκτειναν πᾶν ἀρσενικόν· καὶ τοὺς βασιλεῖς Μαδιὰν ἀπέκτειναν ἅμα τοῖς τραυματίαις αὐτῶν, καὶ τὸν Εὐὶν καὶ τὸν Ῥοκὸν καὶ τὸν Σοὺρ καὶ τὸν Οὒρ καὶ τὸν Ῥοβόκ, πέντε βασιλεῖς Μαδιάν· καὶ τὸν Βαλαὰμ υἱὸν Βεὼρ ἀπέκτειναν ἐν ῥομφαίᾳ σὺν τοῖς τραυματίαις αὐτῶν. καὶ ἐπρονόμευσαν τὰς γυναῖκας Μαδιὰν καὶ τὴν ἀποσκευὴν αὐτῶν, καὶ τὰ κτήνη αὐτῶν καὶ πάντα τὰ ἔγκτητα αὐτῶν καὶ τὴν δύναμιν αὐτῶν ἐπρονόμευσαν· καὶ πάσας τὰς πόλεις αὐτῶν τὰς ἐν ταῖς κατοικίαις αὐτῶν καὶ τὰς ἐπαύλεις αὐτῶν ἐνέπρησαν ἐν πυρί.

καὶ ἔλαβον πᾶσαν τὴν προνομὴν αὐτῶν καὶ πάντα τὰ σκῦλα αὐτῶν ἀπὸ ἀνθρώπου ἕως κτήνους καὶ ἤγαγον πρὸς Μωυσῆν καὶ πρὸς Ἐλεάζαρ τὸν ἱερέα καὶ πρὸς πάντας υἱοὺς Ἰσραὴλ τὴν αἰχμαλωσίαν καὶ τὰ σκῦλα καὶ τὴν προνομὴν εἰς τὴν παρεμβολὴν εἰς Ἀραβὼθ Μωάβ, ἥ ἐστιν ἐπὶ τοῦ Ἰορδάνου κατὰ Ἱεριχώ. Καὶ ἐξῆλθε Μωυσῆς καὶ Ἐλεάζαρ ὁ ἱερεὺς καὶ πάντες οἱ ἄρχοντες τῆς συναγωγῆς εἰς συνάντησιν αὐτοῖς ἔξω τῆς παρεμβολῆς. καὶ ὠργίσθη Μωυσῆς ἐπὶ τοῖς ἐπισκόποις τῆς δυνάμεως, χιλιάρχοις καὶ ἑκατοντάρχοις τοῖς ἐρχομένοις ἐκ τῆς παρατάξεως τοῦ πολέμου, καὶ εἶπεν αὐτοῖς Μωυσῆς· ἱνατί ἐζωγρήσατε πᾶν θῆλυ; αὗται γὰρ ἦσαν τοῖς υἱοῖς Ἰσραὴλ κατὰ τὸ ῥῆμα Βαλαὰμ τοῦ ἀποστῆσαι καὶ ὑπεριδεῖν τὸ ῥῆμα Κυρίου ἕνεκεν Φογώρ, καὶ ἐγένετο ἡ πληγὴ ἐν τῇ συναγωγῇ Κυρίου. καὶ νῦν ἀποκτείνατε πᾶν ἀρσενικὸν ἐν πάσῃ τῇ ἀπαρτίᾳ, πᾶσαν γυναῖκα, ἥτις ἔγνω κοίτην ἄρσενος, ἀποκτείνατε· καὶ πᾶσαν τὴν ἀπαρτίαν τῶν γυναικῶν, ἥτις οὐκ οἶδε κοίτην ἄρσενος, ζωγρήσατε αὐτάς. ΑΡΙΘΜΟΙ 31, 1-19

Αυτά εξακολουθούν να εφαρμόζονται και στις μέρες μας, με τις ευλογίες του πολιτισμένου δυτικού κόσμου. Και ακόμα χειρότερα, φοβάμαι ότι κάποια στιγμή θα χτυπήση και για μας το καμπανάκι κι ας είμαστε αμέτοχοι σ' αυτά τα εγκλήματα. Δεν ξέρω αν το διάβασες, αλλά εδώ κοντά μου στην Θήβα, άγνωστοι, προφανώς φανατικοί μουσουλμάνοι λαθρομετανάστες, έστειλαν το μήνυμα αναρτώντας την σημαία των τζιχαντιστών ISIL.



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2014, 23:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όμως τα αίτια αυτών των φρικαλεοτήτων είναι βαθύτερα και δυστυχώς έχουν σαν βάση την θρησκεία.
Ενώ χωρίς τη θρησκεία ε; Το Ισραήλ θα ήταν πολύ φιλήσυχος λαός

Χαχαχαχα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2014, 12:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris για να είμαστε αντικειμενικοί και στην αρχαία Ελλάδα όταν η Σπάρτη κέρδισε τον πελλοπονησιακό πόλεμο γνωρίζεις πολυ καλά τι έκανε στην Αθήνα , και η Αθήνα όταν εξεστράτευσε στην Μήλο , η οποία ήταν ουδέτερη γνωρίζεις πολυ καλά τι 'εκανε εκεί , και επίσης γνωριζεις φανταζομαι τι λεει ο Θουκιδύδης για τον δυνατό που προχωρά μέχρι εκεί που του επιτρέπει η δύναμη του και τον αδύναμο που υποχωρεί μέχρι εκεί που του επιβάλλει η αδυναμία του .
Για να μην αναφέρω τους Αιγινήτες τους οποίους παρά το γεγονός ότι τους έδωσαν διορία να εγκαταλείψουν το νησί τους και να φύγουν , μπήκαν απροειδοποίητα και τους κατέσφαξαν όλους οι "δημοκράτες" Αθηναίοι.
Και μάλιστα τότε δεν επρόκειτο για άλλες φυλές αλλά για Ελληνες ενεντίον Ελλήνων .
Αυτά γιατί πρέπει κάποτε να αποβάλλουμε κι εμείς την δική μας άποψη περί του δικού μας εκλεκτου λαού του Θεού.
Εκείνο βέβαια που διαχωρίζει εκείνη την εποχή απο την σημερινή δεν
είναι το σκεπτικό της επιβολής της δύναμης που είναι ακριβώς το ίδιο ,μονο που τότε η υπερδύναμη της εποχής ήταν η Ελλάδα , ενω τώρα είναι ΄΄αλλες , αλλά η επιρροή των φιλοσόφων και των Μυστών που τότε μπορούσες εύκολα να τους βρείς ανώ τωρα εχουν αποσυρθεί στα κέντρα τους.
Πέρα απο τη καφρίλα της εποχής που υπήρχε και τότε όπως και τωρα . υπήρχαν οι φιλοσοφικές σχολές και τα ιερά μυστήρια που λειτουργούσαν ως την ιερή είσοδο για τους πνευματικούς κόσμους .
Ο κόσμος σε συλλογικό επίπεδο , ηταν πάντα κάφροι αγαπητέ φίλε , είτε Ελληνες είτε Ιουδαίοι είτε Πέρσες είτε οποιοιδήποτε άλλοι .
Σε ατομικό επίπεδο επέρχεται πάντα η πρόοδος και οχι σε συλλογικό.
Δεν μπορούμε να περιμένουμε απο τα μεγάλα σύνολα των ανθρώπων που βρίσκονται σε κατάσταση όχλου και πάντα οδηγούνται υπόδουλοι απο δημαγωγούς , να εκφράσουν πολιτισμό και ηθική.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2014, 14:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΕΡΑΠΙΣ
Φίλε Sesostris για να είμαστε αντικειμενικοί και στην αρχαία Ελλάδα όταν η Σπάρτη κέρδισε τον πελλοπονησιακό πόλεμο γνωρίζεις πολυ καλά τι έκανε στην Αθήνα , και η Αθήνα όταν εξεστράτευσε στην Μήλο , η οποία ήταν ουδέτερη γνωρίζεις πολυ καλά τι 'εκανε εκεί , και επίσης γνωριζεις φανταζομαι τι λεει ο Θουκιδύδης για τον δυνατό που προχωρά μέχρι εκεί που του επιτρέπει η δύναμη του και τον αδύναμο που υποχωρεί μέχρι εκεί που του επιβάλλει η αδυναμία του .
Για να μην αναφέρω τους Αιγινήτες τους οποίους παρά το γεγονός ότι τους έδωσαν διορία να εγκαταλείψουν το νησί τους και να φύγουν , μπήκαν απροειδοποίητα και τους κατέσφαξαν όλους οι "δημοκράτες" Αθηναίοι.

Ως προς τα ιστορικά γεγονότα φίλε ΣΕΡΑΠΙΣ έχεις απόλυτο δίκιο. Ως προς τα αίτια όμως των σφαγών υπάρχει μια θεμελιώδης διαφορά. Οι αιματηρές συγκρούσεις τόσο μεταξύ των ελληνικών πόλεων όσο και μεταξύ των Ελλήνων και των ξένων εισβολέων είχαν καθαρά κατακτητικά αίτια και όχι θρησκευτικά, και δεν γινόντουσαν κατ' εντολήν του Θεού και μάλιστα με οδηγίες του, επειδή οι αντίπαλοι λάτρευαν άλλες θεότητες. Για να γίνη περισσότερο κατανοητή η άποψή μου, σου παραθέτω το παρακάτω απόσπασμα από την Παλαιά Διαθήκη, στο οποίο μπορείς να διαβάσης ποιο ήταν το "έγκλημα" των Μαδιανιτών για το οποίο έπρεπε να τιμωρηθούν με γενοκτονία όχι μόνο αυτοί, αλλά και όσοι Εβραίοι τόλμησαν να παντρευτούν Μαδιανίτισσες.

Η υπό των Ισραηλιτών λατρεία του Βεελφεγώρ

Ο ισραηλιτικός λαός εστρατοπέδευσεν εις την περιοχήν Σαττείν. Εκεί όμως εμολύνθη, διότι εκυλίσθη εις πορνείαν με τας θυγατέρας των Μωαβιτών. Οι Μωαβίται προσεκάλεσαν τους Ισραηλίτας εις τας θυσίας των ειδώλων των. Και οι Ισραηλίται προσήλθον και έφαγον από τας θυσίας τας ειδωλολατρικάς και επροσκύνησαν τα είδωλα των Μωαβιτών. Ετσι δε ο Ισραηλιτικός λαός έλαβε μέρος εις τας ειδωλολατρικάς τελετάς του Βεελφεγώρ. Ο Κυριος ωργίσθη και εθυμώθη εναντίον του ισραηλιτικού λαού δια την παρανομίαν αυτήν. Είπε δε προς τον Μωϋσήν· “πάρε όλους τους παραστρατήσαντας αρχηγούς του λαού και εν πλήρει ημέρα τιμώρησέ τοες παραδειγματικώς ενώπιον όλων και έτσι θα παύση η οργή μου από τον ισραηλιτικόν λαόν”. Εις την εντολήν του Θεού υπακούων ο Μωϋσής είπε προς τους Ισραηλίτας· “ο καθένας σας να φονεύση τον συγγενή του, ο οποίος συμμετέσχε εις τας ειδωλαλατρικάς τελετάς του Βεελφεγώρ”. Και οι Ισραηλίται υπήκουσαν. Αλλά αίφνης ένας Ισραηλίτης ελθών ωδήγησε τον αδελφόν του προς μία γυναίκα Μαδιανίτιν, δια να αμαρτήση ενώπιον του Μωϋσέως και ενώπιον όλου του πλήθους των Ισραηλιτών, όταν αυτοί συντετριμμένοι δια τας αμαρτίας του λαού έκλαιον πλησίον εις την θύραν της Σκηνής του Μαρτυρίου. Ο Φινεές, υιός του Ελεάζαρ, υιού του αρχιερέως Ααρών, όταν είδε την αναισχυντίαν αυτήν, ηγέρθη εκ μέσου του ισραηλιτικού λαού, επήρε στο χέρι του λόγχην ακιδωτήν,εισήλθεν εις την σκηνήν οπίσω από τον Ισραηλίτην αυτόν στον κοιτώνα του, διεπέρασε με την λόγχην και τους δύο, τον Ισραηλίτην και την γυναίκα δια της μήτρας της. Αμέσως δε έπαυσεν η εκ μέρους του Θεού τιμωρία των Ισραηλιτών. Ο αριθμός εκείνων, οι οποίοι εφονεύθησαν κατά την πληγήν αυτήν, έφθασε τας είκοσι τέσσαρας χιλιάδας.

Ωμίλησεν ο Κυριος προς τον Μωϋσήν και είπεν· Δια την θεάρεστον αυτήν διαγωγήν του, είπα· ιδού εγώ ο Θεός συνάπτω με αυτόν ένα συμβόλαιον ιδιαιτέρας ειρήνης. Υπόσχομαι να δώσω εις αυτόν και στους απογόνους του, έπειτα από αυτόν, παντοτεινήν την ιερωσύνην, ένεκα του γεγονότος, ότι έδειξε ζήλον υπέρ εμού του Θεού του και εξιλέωσε απέναντί μου τους Ισραηλίτας από τας αμαρτίας των”. Το δε όνομα του Ισραηλίτου, ο οποίος εθανατώθη μαζή με την Μαδιανίτιδα ήτο Ζαμβρί, παιδί του Σαλώ, ο οποίος ήτο άρχων από την φυλήν του Συμεών. Το δε όνομα της φονευθείσης γυναικός, της Μαδιανίτιδος, ήτο Χασβί. Αυτή ήτο θυγάτηρ του Σούρ, του άρχοντος στο έθνος Ομμώθ, το οποίον ήτο φυλή των Μαδιανιτών. Ωμίλησεν ο Κυριος προς τον Μωϋσήν και είπεν· “ομίλησε προς τους Ισραηλίτας και ειπέ εις αυτούς. Να θεωρήτε πάντοτε εχθρούς τους Μαδιανίτας. Κτυπήσατέ τους,διότι είναι δόλιοι εχθροί σας, όπως εφάνη εκ της δολιότητος που έδειξαν εναντίον σας εις Φογώρ και δια της Χασβί, της θυγατρός του άρχοντος των Μαδιανιτών, της αδελφής των, η οποία εφονεύθη κατά την ημέραν που ετιμωρούντο οι Ισραηλίται δια το ανοσιούργημα, το οποίον διέπραξαν εις την πόλιν Φογώρ. ΑΡΙΘΜΟΙ 25, 1-18

Πιστεύω ότι η διαφορά μεταξύ των δύο περιπτώσεων είναι καταφανής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy