ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Tελικά ήλθεν ο Αντίχριστος;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 20:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ μιλάω πρακτικά, ρεαλιστικά. Δίνω πρακτικές λύσεις. Εσύ μιλάς θεωρητικά.

Εσύ λες απλώς, μαλακίες.

Περίμενε να πάρει καφέ ο Ιταλός και θα σου πεί στην...γλώσσα σου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 20:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωπα, έγραφα άλλο μύνημα αλλά Χ.Ο το τελευταίο σου μύνημα θέλει απάντηση.

quote:
Ορθοδοξία είναι η μόνη αληθινη θρησκεία,η μάλλον δεν είναι θρησκεία,είναι η ίδια η αλήθεια!Γιατι πάντα μια είναι η αλήθεια και πολλα τα ψέμματα....

Να μου πεις ο Χριστιανισμός να το δεχθώ. Να μου πεις οι ορθόδοξοι είναι οι καλύτεροι άνθρωποι γιατί μπλα μπλα να μη το δεχθώ, αλλά να το σεβαστώ.

Αλλα να μου πεις η ορθοδοξη εκκλησία, μμμμμμ.

Χ.Ο θέλω να μου πεις που ο Χριστός αναφέρει την ίδρυση Θρησκείας. Και αφού και διαβάζουμε και την αποκάλυψη, ποια εκκλησία εξαιρεί εκεί που κράζει όλες τις εκκλησίες.

Θα ήθελα επίσης να με διαφωτίσεις στο γιατί αφού είναι η αλήθεια και ακολουθεί πιστά τη διδασκαλία του Κυρίου έχει υλικό πλούτο, και οι ιερείς της επιτελούν λειτούργημα επί πληρωμή.

Γιατί δεν είναι στους δρόμους να βοηθούν απόρους όπως ο Χριστός αλλα κυκλοφορούν με μερσέντες που ουσιαστικά είναι κάτι άχρηστο, ενώ το ποιμνίο του θεού ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ.
Πες μου πότε ο θεός είπε ότι θελει χρυσό να κάθεται και να αβγατίζει, στο όνομα του.

Ποια είναι η Βαβυλώνα η μεγάλη;


Και έπεσον έμπροσθεν των ποδών αυτού, διά να προσκυνήσω αυτόν. Και λέγει μοι· Πρόσεχε μη κάμης τούτο· εγώ είμαι σύνδουλός σου και των αδελφών σου, οίτινες έχουσι την μαρτυρίαν του Ιησού· τον Θεόν προσκύνησον· διότι η μαρτυρία του Ιησού είναι το πνεύμα της προφητείας.
(Η Αποκάλυψη του Ιωάννη 19:10)

Γιατί οι Ορθόδοξοι προσκυνάνε εικόνες, και φιλάνε το χέρι του παπά;
Η βίβλος αναφέρει να μην προσκυνάμε ούτε αγγέλους, βλέπε Λωτ.


quote:
οὐ ποιήσεις σεαυτῷ εἴδωλον, οὐδὲ παντός ὁμοίωμα, ὅσα ἐν τῷ οὐρανῷ ἄνω καὶ ὅσα ἐν τῇ γῇ κάτω καὶ ὅσα ἐν τοῖς ὕδασιν ὑποκάτω τῆς γῆς. Οὐ προσκυνήσεις αὐτοῖς, οὐδέ μὴ λατρεύσῃς αὐτοῖς.[3]

Τι σχέση έχουν με το Θεό αυτοί που στο όνομα του σφάζανε ο ένας τον άλλο στο Βυζάντιο, πάντα στο όνομα του Θεού, Και που σε μόνιμη βάση ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΤΙ ΕΙΧΑΝ σε χρυσά ανέσεις κτλ. Που διάολο έιναι η αγάπη σεόλα αυτά;

Πότε ο Χριστός υποκίνησε τη βία στο όνομα του;

Που είναι οι μοναχοί που γύριζαν και το άλλο μάγουλο τα χρόνια που διαμορφώθηκε η Ορθοδοξία όπως την ξέρουμε σήμερα;


Ο άθεος νικόμαχος είπε:

quote:
να βγάλουμε τα πρόβατα από το μανδρί, να ελευθερώσουμε την σκέψη, να καταστήσουμε τον άνθρωπο, αυτό που πραγματικά είναι.Δυνατός, ανυπότακτος, οικουμενικός, αλληλέγγυος, υπερ-νους!

Οικουμενικός, Αλλυλέγγυος. Ο ένας δίπλα στον άλλον, όχι πάνω του. Οχι πτώματα. Αγάπη κατανόηση αλληλοβοήθεια. Σεβασμός.

Ο Χριστιανισμός δεν είναι δόγμα, δεν είναι καν θρησκεία: είναι τρόπος ζωής.

Και μπορέις να τον εφαρμόζεις χωρίς ΚΑΝ να λέγεσαι Χριστιανός. Γιατί και αυτό ένα επίθετο είναι, και σημασία έχουν οι ΠΡΑΞΕΙΣ!

Χριστιανέ ορθόδοξε περιμένω την απάντηση σου...
Πάμε παρακάτω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 20:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Εγώ μιλάω πρακτικά, ρεαλιστικά. Δίνω πρακτικές λύσεις. Εσύ μιλάς θεωρητικά.

Εσύ λες απλώς, μαλακίες.

Περίμενε να πάρει καφέ ο Ιταλός και θα σου πεί στην...γλώσσα σου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Αφού λέω ανοησίες, κάτσε να δουλεύεις για τους εξωγήινους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 20:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλέ επειδή εσύ είσαι καλός άνθρωπος και μιλάς, θέλω να επεξηγήσεις το "υπερ-νους", γιατί εσύ καταλαβαίνεις τί γράφουν οι ακατάδεχτοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 20:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλέ βλέπω λες πολλά πράγματα στα οποία συμφωνώ. Αλλά μην τα ισοπεδώνεις όλα.

Γιατί σε ενοχλεί η λέξη "θρησκεία" και την ταυτίζεις με τα ιερατεία και τα δόγματά τους;

Ο άνθρωπος έχει ένα βαθύ θρησκευτικό αίσθημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 20:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, αργότερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 21:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξωγήινοι..

Για τους εξωγήινους πολύ καλή απάντηση ήταν αυτή του panpam...

quote:
κάποτε - λένε - ρώτησαν τον Παισιο αν υπάρχουν εξωγήινοι και απάντησε: και οι άγγελοι τι είναι; γήινοι;!

Από τη στιγμή που πιστεύεις στην Γραφή, πιστεύεις ότι υπάρχουν και οι εξωγήινοι.

Τι είναι αυτοί που εξέπεσαν στη γη και είδον ότι αι γυναικες των ανθρώπων ήτο καλές και όμορφες;

Μα φυσικά κάποιοι που ήταν εκτός της γης... αφού σε αυτή εξέπεσαν.
Φωτεινά όντα, όπως και ετυμολογικά είναι το όνομα τους. Ελ- οίμ. Ελοχίμ. Φωτεινα όντα.

Οι άγγελοι προφανώς είναι μια διαφορετική και φυσικά ανώτερη μορφή ύπαρξης από μας.

Τον όρο άγγελοι τον πήραμε από τη Γραφή.

Πρόσεξε με τώρα: Ο άθεος η ο θιβετιανός ή κάποιος άλλος, ανεξάρτητα αν μιλάει για τα ίδια όντα, δεν είναι υποχρεωμένος να τα ονοματίζει ως αγγέλους.

Οπως και δεν είναι υποχρεωμένος να τα βλέπει από την ίδια οπτική γωνία με σένα.


Πέρα από αυτό, στην Αγία Γραφή δεν αναφέρει πουθενά ότι δεν υπάρχει άλλη μορφή ζωής , όχι αναγκαστικά με χέρια πόδια και μάτια, στο σύμπαν.

Κιλλομινάτι και Πάνο το ίδιο το σύμπαν δεν είναι ζωντανό;

Μόνο ότι περπατάει στα 2 πόδια έχει 2 μάτια κα ιέχει άποψη για όλα (σαν κα ιμας) είναι ζωντανό; ΚΑι οι αισθήσεις μας είναι οι μόνες που υπάρχουν επειδή μόνο αυτές αντιλαμβανόμαστε;

Τι είναι αυτή η ενέργεια που διέπει τα πάντα, και εμάς και όλο το σύμπαν, και τα πάντα ρει; Είναι ο αιθέρας η κάτι άλλο; ότι και να ναι, για να υπάρχει η κίνηση πρέπει να υπάρχει ζωή.

Γιατί είναι ρε γαμώτο από πίσω πάντα αυτό το κάτι.

Ξέρετε τι ήταν αυτό που ξένισε στον Ενώχ; το ταξίδι του στο σύμπαν. Δεν μποροούσε να το χωρέσει η ανθρωποκεντρική εκκλησία.
Ο Ενώχ αναφέρει τους πλανήτες ως ζωντανούς οργανισμούς. Αναφέρει ότι ένας καθυστέρησε να βγεί και ο Θεός τον τιμώρησε.

Ο ίδιος ο Θεός δεν είναι ανθρωπόμορφος. Η πλάκα είναι ότι σε κάποιες εκκλησίες παρουσιάζεται ως τέτοιος.

Εξωγήινη είναι η οποιαδήποτε μορφή ζωής εκτός γης. Δεν είναι ανάγκη να μιλάει και να γράφει σε φόρουμ...

Και από τη στιγμή ππου θεωρεί κάποιος ότι ο Θεός είναι αυτός που δημιούργησε τα πάντα, και είναι η ενεργός δύναμη που διέπει τα πάντα, τότε πρέπει και αυτά τα πάντα να είναι ζωντανά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 21:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλέ και μια άλλη ερώτηση

Θέλω την γνώμη σχετικά με το αν οι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ είναι
1)καθυστερημένοι
2)μαντρωμένοι(νοητικά)
3)Ο ΛΟΓΟΣ που δεν μπορεί να ελευθερωθεί ο κόσμος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 21:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κιλλουμινάτι ο Νικόμαχος δεν είναι ακατάδεχτος ούτε κομπλεξικός, απλά έχει μεγαλώσει και έχει "παιδευτεί" διαφορετικά από σένα.
Για αυτό και χάνετε το δίαυλο της επικοινωνίας. Του μιλάς κινέζικα, και σου μιλάει σουαχίλι. Και σου υπογράφω ότι σε συμπαθεί περισσότερο από όσο νομίζεις. Και είμαι σίγουρος ότι ούτε και συ είσαι κακός.

Θα μιλήσουμε και για τους ερπετόμορφους. Σιγά σιγά μην καούμε από την υπερπληροφόρηση... και μας πέσουν βαριά τα καθέκαστα :)

Οσον αφορά τώρα το υπερ-νους.

Κιλλουμινάττι όταν κοιτάς το χέρι σου, βλέπεις ένα χέρι. (τι λέει ο μαλάκας θα λες τώρα)... Αυτό που δεν βλέπεις, είναι εκατομύρια κύταρρα, τα οποία είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ μεταξύ τους, σαν μικρά εργοστάσια.

Αν ήσουν τόσο μικρός, αν οι άνθρωποι ήμασταν κύταρρα του χεριού σου, με το μυαλό που λέμε ότι έχουμε (το ανώριμο), δεν θα συνεργαζόμασταν. το αποτέλεσμα θα ήταν εσύ να μην έχεις χέρι. Είναι τόσο απλό. Ολα αυτά τα κύταραα τα διέπει ένα κοινό σχέδιο, μια κοινή λογική, και στο δικό σου μάτι αποτελούν μια ενότητα. Ο άνθρωπος, ο καθένας ξεχωριστά, είναι μια ατομικότητα. Και όμως, ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ως είδος, ως ύπαρξη, είναι μια ενότητα. Μας διέπει ένας κοινός νους. Αν τώρα δεν ήμαστα ντόσο ζώα και λειτουργούσαμε ως ΕΝΟΤΗΤΑ, τα πράγματα θα ταν φυσιολογικά.

Φαντάσου κιλλουμινάττι το πόδι σου να πολεμάει τον ,,, πισινό σου... Σου φαίνεται γελοίο;

Τόσο γελοίοι είμαστε και εμείς ως ανθρωπότητα. Αντί να δρούμε ως ενότητα και μια γροθιά, αντί να αγαπάμε ο ένας τον άλλο οπως τον εαυτό μας (σου θυμίζει κάτι;, σαν ένας κοινός νους, ο υπερ-νους λοιπόν, στην ουσία καθημερινά πληγώνουμε τον εαυτό μας, ενώ νομίζουμε ότι έτσι κερδίζουμε.

Γιατί κιλλουμινάττι αν μείνεις μόνος σου, ποια η ουσία της ύπαρξης σου;

Για καλύτερες εξηγήσεις μπορείς να ρωτήσεις τους πιο εξειδικευμένους γνώστες... :)

Edited by - Italos on 10/04/2014 21:31:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 21:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά αυτά που λες.

Αλλά έχω την αίσθηση πως κάποιοι εδώ θεωρούν τον Χριστιανισμό ως εμπόδιο για την βελτίωση του κόσμου και την προσωπική τους "ανέλιξη". Και σκέφτομαι πως είναι δυνατόν να το πιστεύουν.

Αν βγεις έξω και ρωτήσεις τον κόσμο, θα σου πουν απλά πως "πιστεύουμε στον Χριστό και στην Παναγία", χωρίς όμως να είναι ιδιαίτερα θρησκευόμενα άτομα ή να πηγαίνουν στην εκκλησία. Μέσα τους την έχουν γραμμένη την θρησκεία. Και τώρα στην Ανάσταση θα πάνε απλώς για να γουστάρουνε με τα βεγγαλικά.

Και εξάλλου όποιοι είναι σε θρησκευτικό μαντρί, κάνουν κακό στον εαυτό τους. Δικό τους πρόβλημα, δικές τους επιλογές. Δεν πειράζουν τον άλλο, δεν ενοχλούν την δικιά του "εξέλιξη".

Εκτός και αν αλλάξει η κατάσταση και δούμε έξω χριστιανούς και παγανιστές ταλιμπάν να αλληλοτρώγονται, αλλά δεν νομίζω ο κόσμος να ασχολείται πλέον με αυτά. Φαίνεται να πέρασε η μπογιά τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 22:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ιταλέ βλέπω λες πολλά πράγματα στα οποία συμφωνώ. Αλλά μην τα ισοπεδώνεις όλα.

Γιατί σε ενοχλεί η λέξη "θρησκεία" και την ταυτίζεις με τα ιερατεία και τα δόγματά τους;

Ο άνθρωπος έχει ένα βαθύ θρησκευτικό αίσθημα.


Γιατί η θρησκεία είναι τα δημιουργήματα των ιερατείων και των δογμάτων τους. Και η Ορθοδοξία, και το Ισλάμ, και ο Ιδουισμός, και δεν ξέρω εγώ ποιος είναι τέτοια. Δεν επιδέχονται άποψης. Είναι αυτό ή τέλος.

Αυτό που πιστεύεις εσύ η εγώ ή ο Νικόμαχος, ή ο Παν παμ ή δεν ξέρω εγώ ποιος, βασίζονται στην προσωπική σου ηθική και άποψη. Αυτό δεν είναι θρησκεία. Οταν παίρνεις την κοσμοθεώρηση σου και την "καλουπώνεις" πάνω στο δόγμα του Χριστιανισμού π.χ, τότε είσαι θρησκευόμενος. Αν ο Δαμασκηνός τώρα σου πεί ότι οι εικόνες δεν είναι είδωλο, αλλά προσομοίωση του αγίου που παρουσιάζει (τον οποίο έχρισαν άγιο αυτοί σαν αυτόχριστοι Θεοί, χωρίς να κάνουν αυτό που διδάσκουν εννοείται, να περιμένουν την κρίση), και προσκυνάς εσύ κάποιον πέρα από το θεό των πάντων, τότε είσαι θρησκευόμενος. Αλλιώς τσουπ! έγινες αιρετικός...

Καταλαβαίνεις την χαζομάρα της όλης υπόθεσης;

Ετσι λοιπόν η επόμενη σου ερώτηση είναι λάθος τοποθετημένη:

quote:
Ιταλέ και μια άλλη ερώτηση

Θέλω την γνώμη σχετικά με το αν οι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ είναι
1)καθυστερημένοι
2)μαντρωμένοι(νοητικά)
3)Ο ΛΟΓΟΣ που δεν μπορεί να ελευθερωθεί ο κόσμος


Από τη στιγμή που ως Χριστιανός είναι αυτός που ακολουθεί τη "γραμμή" του Χριστού, τον τρόπο ζωής που αυτός προτρέπει, Χριστανός μπορεί να είναι και κάποιος άθεος, ακόμα και ένας ζουλού για να το γενικεύσουμε. Που δεν ξέρει καν τον Χριστό, αλλά ακολουθεί αυτό ακριβώς που μας είπε. Το ράσο δεν κάνει τον παπά.

Στην σωστή ερώτηση τώρα:

Οι θρησκείες οδηγούν τους ανθρώπους στο να γίνουν

α) καθυστερημένοι εν μέρει ναι, ανάλογα και με τη γκλάβα του καθενός
β) μαντρωμένοι (νοητικά) σαφέστατα, τους λόγους στους εξήγησα παραπάνω.

Αν ζούσες στο Βυζάντιο θα έπρεπε κάθε τρεις και λίγο να είσαι εικονολάτης-εικονομάχος-εικονολάτρης-εικονομάχος, δλδ ότι του φανεί του λολοστεφανή...
γ)Ο λόγος που δεν μπορεί να ελευθερωθεί ο κόσμος Οχι, ο λόγος που δεν μπορεί να ελευθερωθεί ο κόσμος είναι αυτοί που βρίσκονται πίσω από τις θρησκείες, και κινούνε τα νήματα,
Σημαντικά τους όπλα είναι ο φόβος, η ελλιπή πληροφόρηση του πιστού, η μισαλλοδοξία που σου προάγουν, ο ρατσισμός, η αίσθηση ανωτερώτητας απέναντι στου ομοίους σου (εσύ θα σωθείς, ο πακιστανός ο άθεος ο μαλάκας που έδει 5 παιδιά κα ιδουλεύει σαν το σκλάβο και βοηθάει όσο μπορεί όχι, γιατί α) είναι πακιστανός και β) γιατί είναι άθεος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 22:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλά αυτά που λες.

Αλλά έχω την αίσθηση πως κάποιοι εδώ θεωρούν τον Χριστιανισμό ως εμπόδιο για την βελτίωση του κόσμου και την προσωπική τους "ανέλιξη". Και σκέφτομαι πως είναι δυνατόν να το πιστεύουν.


Κολλημένους έχει η κάθε πλευρά. Το θέμα είναι να μην υπάρχουν πλευρές.

Και γενικά Κιλλουμινάττι δεν κράζουν το Χριστιανισμό όπως τον λέω εγώ, σα νένα κίνημα ας πούμε, ή σαν έναν τρόπο ζωής καλύτερα, αλλα΄σαν θρησκευτική οντότητα. τους λόγους στους εξήγησα παραπάνω.

Το θέμα είναι φιλε μου να είσαι ανοιχτός να αποδέχεσαι και ότι αντίθετες γνώμες δεν είναι αναγκαστικά κακές γνώμες.

Αν δεν είσαι θρησκευόμενος αλλά ανοιχτόμυαλος ξεκινάς με την παραδοχή ότι δεν ξέρεις τίποτα για τον κόσμο.

Και ψάχνεις να βρεις αποδείξεις. Για τα πάντα. ΚΑι εκεί ή καις τις συνάψεις όπως είπε ο Νικόμαχος, ή ξυπνάς... Το που θα καταλήξει ο καθένας μας δεν είναι απαραίτητα το ίδιο σημείο. Αλλωστε δεν ξεκινήσαμε κα ιαπό το ίδιο. Σίγουρα όμως το ταξίδι είναι μαγευτικό.

Νομίζω μπορούμε και μετά να μιλήσουμε και για τις σαύρες. Που είναι και αυτές φυσικά μια υπόθεση όπως όλα.
Και να γίνουμε κουλουβάχατα χαχα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 22:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Iταλός
Ολα αυτά τα κύταραα τα διέπει ένα κοινό σχέδιο, μια κοινή λογική, και στο δικό σου μάτι αποτελούν μια ενότητα. Ο άνθρωπος, ο καθένας ξεχωριστά, είναι μια ατομικότητα. Και όμως, ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ως είδος, ως ύπαρξη, είναι μια ενότητα.

Μπράβο Ιταλέ.
Ομολογώ ότι σε τόσο απλή παρουσίαση δεν θα μπορούσα να τα καταφέρω.
Ομως αυτό είναι το νόημα και η ουσία και αν κάποιος αδυνατεί να συλλάβει την έννοια, τότε δεν υπάρχει άλλος τρόπος, όποιον και να ρωτήσει.


Πες μου τώρα για τους εξωγήϊνους-αγγέλους.

Πως θα αποκαλούσε κάποιος άνθρωπος της εποχής εκείνης, έναν αστροναύτη της σήμερον, που θα τον έβλεπε με πλήρη εξάρτηση, να αποβιβάζεται από μία άκατο?

Πως θα εύρισκε την κατάλληλη λέξη, αν δεν υπήρχε στο λεξιλόγιό του?
Κι ακόμα χειρότερα, αν δεν τον είχε δεί ο ίδιος, αλλά κάποιος πρόγονός του, που δεν είχε καν γραπτό λόγο?

Κι ακόμη πιό τολμηρά, αν τον έβλεπε κάποιος άνθρωπος, της εποχής των δεινοσαύρων? ( και μην μου πεις δεν υπήρχαν άνθρωποι τότε ).

Κάποιος που πίστευε π.χ στον Ηλιο ως θεό, τι θα έλεγε?
Οι φωτεινοί γιοί του θεού ήρθαν?

Η Βίβλος έχει διασώσει πολλές τέτοιες αναφορές, αρκεί να είναι κανείς "ανοικτομάτης".

Και σε ερωτώ:
Θα μπορούσαν οι άγγελοι, να ήσαν απλώς το πλήρωμα κάποιου σκάφους?

Αφού δέχεσαι a priori την ύπαρξη και άλλων πολιτισμών, τουλάχιστον στον γαλαξία μας, θα πρέπει να δεχθείς και το αδιαμφισβήτητο γεγονός, ότι θα μπορούσαν να υπάρχουν πολύ πιό εξελιγμένοι από μας, όπως επίσης και πιό πρωτόγονοι.Αυτά για να μην μου πείς, πως ήρθαν, γιατί ήρθαν και πως έφυγαν, αν έφυγαν.
Δεν μπορούμε να τοποθετήσουμε ανθρώπινη νοημοσύνη, στην σκέψη ενός πολιτισμού, ίσως και εκατομμυρίων χρόνων πιό μπροστά μας.

Το έχω ξαναπεί, εδώ στο φόρουμ, αλλά θα κάνω μιά εξαίρεση για πάρτη σου, επειδή γουστάρω το σκεπτικό σου.Και αφορά και τους Kill, pan, paroka, x.o κ.λ.π

Υποθετικά λοιπόν:

Εμείς οι 5, άντε να πάρουμε και την Αμαλία μαζί μας, ώς εκπρόσωπο του ασθενούς φύλλου, πετάμε με ένα ελικόπτερο, πάνω από την ζούγκλα του Αμαζονίου.Το πετούμενό μας, παθαίνει βλάβη και αναγκαζόμαστε σε προσγείωση.Εσύ σαν πιλότος, διακρίνεις ένα ξέφωτο στην ζούγκλα και μας προσγειώνεις εκεί.

Αφού πατήσουμε ομαλά στο έδαφος, αποβιβαζόμαστε εν μέσω καπνών, από την μηχανική μας βλάβη, με τις εξαρτήσεις μας.Λευκά κράνη, όπλα, αναπνευστικές συσκευές ανάγκης και όλα όσα έχει ένα πλήρωμα ελικοπτέρου μάχης.

Το ξέφωτο που μας έφερες Ιταλέ, είναι η κεντρική πλατεία ενός χωριού με αχυροκαλύβες ολόγυρα, αλλά το πόπολο εξαφανισμένο στη βλάστηση, να κλάνει ρέγγες από τον φόβο του.Εμείς, μη γνωρίζοντας τίποτα για τον χώρο, ακροβολιζόμαστε, σε επιφυλακή με τα όπλα έτοιμα για βολή.Αυτό που δεν γνωρίζουμε ακόμη είναι, ότι οι κάτοικοι του χωριού, δεν έχουν ξαναδεί άλλον άνθρωπο, δεν ξέρουν ότι υπάρχει πολιτισμός δίπλα τους και ζούν εντελώς πρωτόγονα.Ούτε ορθό λόγο δεν έχουν.Εμειναν στο ούγκ και στο ούγκα.

Ξαφνικά εμφανίζεται ένα λιοντάρι και ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ το ξαποστέλνει άμεσα με μιά ριπή.Τότε είναι, που το κρυμένο πόπολο εκτός από τις ρέγγες, έκλασε και τις μέντες.

Τι έχουμε, μέχρι στιγμής, για τους κατοίκους του χωριού?
- Ενα σιδερένιο πουλί κατέβηκε από τον ουρανό.
- Εβγαζε φωτιές και βρυχόταν.
- Από μέσα βγήκαν οι θεοί.
- Με κεραυνό σκότωσαν το λιοντάρι.
- Μιλάνε την γλώσσα των θεών μεταξύ τους.( ακούγαν που έλεγα << μαλάκα Killumi πρόσεχε την περίμετρο)

Με τα πολλά, η περιέργεια νίκησε και άρχισαν να εμφανίζονται ένας-ένας οι ιθαγενείς.Γυμνοί με ξύλινα και πέτρινα ακόντια, χαλκάδες στις μύτες και φτερά στα πουλιά τους.Η βλάβη μας απαιτεί μερικές μέρες εργασία από τον μηχανικό πτήσης, τον paroca. ( που να ξέρω τότε ότι αυτός βασιζόταν στον θεό να του φτιάξει το μασίνι ).

Ετσι λοιπόν, θέλοντας και μη, αρχίζουμε ψιλοεπαφές με τους ντόπιους, τους καλοπιάνουμε με σοκολάτες και τα τοιαύτα.Τους μαθαίνουμε και λίγο από την γλώσσα μας.Ειδικά το μαλάκα πήγαινε σύννεφο.Ηταν η πρώτη τους λέξη.Δίνουμε και καμμιά ασπιρίνη από το φαρμακείο Α βοηθειών της Αμαλίας σε κάποιον άρρωστο και αυτός γίνεται περδίκι.Ανάβουμε και καμιά φωτιά τα βράδυα και μαλακιζόμαστε γύρω της, ψήνουμε και κανένα μεζέ, έχουμε και μερικά κουτιά μπύρας,περνάμε καλά.Ο Χ.Ο που κατάγεται από αγροτική οικογένεια, τους μαθαίνει να φυτεύουν από τους σπόρους των τροφών που έτυχε να έχουμε στο σκάφος μας.Εχουμε ξεχωρίσει τον πιό έξυπνο από αυτούς και του μαθαίνουμε όσα μπορούμε και όσα σηκώνει η γκλάβα του.

Τελικά ο θεός του paroca, δέησε και έφτιαξε το ελικόπτερο.Μπαίνουμε μέσα και την κάνουμε.
Πείτε μου τώρα, τι θα γίνει στο χωριό.Μετά την αναχώρησή μας και εν συνεχεία σε βάθος των πρώτων 100 χρόνων?

Εγώ υποθέτω τα εξής:

1. Ο έξυπνος που ξεχωρίσαμε, θα αναλάβει ηγέτης του χωριού, ελέω θεών.

2. Ο άλλος έξυπνος που ξεχώρισε η Αμαλία και του άφησε το κουτί με τις γάζες και τα χάπια, θα αναλάβει ο μάγος-ιερέας.

3. θα στηθεί ξύλινο τοτέμ σε ανάμνησή μας.

4. Θα εμπλουτισθεί με νέες λέξεις το ουγκ και ουγκα και σιγά-σιγά θα φτιάξουν γλώσσα.

5.Οι παραδόσεις θα είναι προφορικές και θα εμπλουτίζονται από γενιά σε γενιά, αναλόγως των συμφερόντων του άνακτα και του αρχιερέα.

6. Θα μας λατρεύουν σαν θεούς.Θα κάνουν μέγα θεό εμένα, σαν επικεφαλής και αγγέλους εσάς.

Και 7ον και πιό τολμηρό.
Ας υποθέσουμε ότι ένας δύο από εμάς, στα κρυφά πήδηξαν κανα δυό κορίτσια της φυλής.Τα παιδιά θα ήταν απόγονοι θεών.Ημίθεοι, διαφορετικοί από τους υπόλοιπους.Μιγάδες.Φυσικό θα ήταν, να αναλάμβαναν και τις ανάλογες θέσεις στην κοινωνία τους.

Και εμείς φυσικά, στα παπάρια μας.Δεν ξαναπατήσαμε το πόδι μας εκεί.Εχουμε τις ζωές μας στον πολιτισμό μας.

Σας θυμίζουν τίποτα όλα αυτά?
Βλέπεται κάποιο πιθανό σενάριο?
κάποια ομοιότητα με εμάς?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 22:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

Δεν θυμάμαι καλά.
Ησουν κι εσύ στην αποστολή?
Επειδή πολλά χρόνια μετά, βρήκαν μερικά κείμενα, που δεν έχουν καταφέρει να μεταφράσουν ακόμη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 10/04/2014 22:41:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 23:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχάς Κιλλουμινάττι δεν είναι ανάγκη να αποδεχθείς αυτά που λεει ο Νικόμαχος, ,μπορείς να τα πάρεις ως μια πιθανότητα. Και απλά να τη νεξετάσεις χωρίς να αλλάξεις τα πιστεύω σου. Στο κάτω κάτω ο καθένας έχει τη δική του άποψη.


Νικόμαχε νομίζω πως καταλαβαίνεις ότι εχω εξετάσει αυτή την πιθανότητα..
Και θα μπορούσε να είναι λογική, και να στέκει.
Βέβαια όχι σε αυτή την απλοική της μορφή.
Και κάπου εδώ ανοίγουν τα σενάρια.. τα οποία μπορεί να είναι άπειρα...Κάποια μπορεί να χωράνε και τα όσα γραφουν τα θρησκευτικά κείμενα, κάποια άλλα όχι.

Σε κάθε περίπτωση αν θέλει κάποιος να ξεκινήσει μια έρευνα τέτοιου τύπου ξεκινάει από ένα βασικό μοτίβο, και αυτό είναι μια χαρά. Τώρα πρέπει να αρχίσουν οι υποθέσεις να πιάνονται από στοιχεία.. και τα σενάρια σιγά σιγά να ελλατώνονται, αποκλείοντας μερικά.

να πούμε εδώ ότι η υπόθεση (έστω χ ) του Νικόμαχου δεν αποκλείει ούτε την ύπαρξη Θεού, ούτε την δικαιολογεί.

Νικόμαχε σε ευχαριστώ για το άπλωμα του χεριού που έκανες, ανεξάρτητα από το ποιος θα το καταλάβει.

Είναι πιο ωραία όταν όλοι συζητάμε και προσπαθούμε να πιάσουμε κάτι. από το όταν μιλάμε όλοι μαζί και απλά κάνουμε φασαρία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 23:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ρε Νικ, 'σ' ηγετης μανα μ'.

Μια χαρα τους καταφερνεις ολους στο θεμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 23:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοφία δεν καταδέχομαι ηγέτες να με συμπαθάς. Αν δεν είσαι ίσος μου απλά είσαι αόρατος.
Κανείς δεν καταφέρνει κανέναν.

Ολοι έχουμε μια άποψη και την καταθέτουμε.

Μετά πατάς εκτός των συνόρων μου.

Κανείς ανώτερος κανείς κατώτερος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 23:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλα λογια να αγαπιομαστε...
Μην μυγιαζεσαι Itale, δεν σε θεωρω κατωτερο του Νικομαχου (θου Κυριε).

Σας εχω συνηθισει σε πικροχολα σχολια, το ξερω, αλλα καποιες φορες απλα χαριτολογω. :)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 23:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α και μια διευκρινηση.
Ενας ηγετης δεν ειναι κατ' αναγκην ανωτερος της μαζας που καθοδηγει.
Απλα χρησιμοποιει στο επακρο της δυνατοτητες του, για αυτο και ξεχωριζει-ηγειται.
Σωπαινω για να συνεχισετε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 23:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοφία

Τι να κάμω πδί μ'?

Κάποιος πρέπ να τσ βρέχ, που και που!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 23:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Α και μια διευκρινηση.
Ενας ηγετης δεν ειναι κατ' αναγκην ανωτερος της μαζας που καθοδηγει.
Απλα χρησιμοποιει στο επακρο της δυνατοτητες του, για αυτο και ξεχωριζει-ηγειται.

Σωστότατον.
Εξω από την εκτέλεση των καθηκόντων, είναι ακριβός ίσος και έχει ακριβώς τα ίδια με όλους τους άλλους.
Τουλάχιστον έτσι ισχύει, στην Πολιτεία που ονειρεύομαι εγώ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 23:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μυγιάζομαι, με κανέναν τρόπο σε διαβεβαιώ απλά θεωρώ ότι ήταν ...bad timing.

Kαι δεν αναφερόμουν σε μένα, αλλά στους υπόλοιπους συνδιαλεγόμενους.

Εγινε ένα άνοιγμα στη συζήτηση.
Αυτό που έγραψες θα μπορούσε να μας πάει...στην αρχή.

Αντί αυτού, θα προτιμούσα να έβλεπα την προσωπική άποψη σου στο όλο θέμα...χωρίς να διαλέγεις πλευρές, σαν Σοφία. Παραπάνω αυτό έκανε και ο Νικόμαχος, για αυτό και τον ευχαρίστησα. Και όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο το έκανε και κιλλουμινάττι.

Περιμένω λοιπόν τη δική σου συνεισφορά αν φυσικά θες να μας δώσεις την άποψη σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 23:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλε, την αποψη μου την εχω καταθεσει στο...παλιο θεμα του Χ.Ο.
Τωρα βεβαια, αν εννοεις την αποψη μου στην τροπη που εχει παρει το θεμαα, τοτε λυπαμαι.
Εχω προσπαθησει επανειλλημενα να συνδιαλεχθω με τον killuminati. Δεν θα προσπαθησω και εδω για εναν και μονο λογο.

Τωρα κατα ποσο υπαρχει σωστο timing σε ενα γελοιο σχολιο του τυπου " σ' ηγετης μανα μ' ", δεν το γνωριζω.
Ημαρτον το λοιπον. Δεχομαι την...καταδικη μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 23:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοφία μην μασάς!

Δεν υπάρχει καμία γελοιότητα.Απλά ο Ιταλός δεν εκτίμησε σωστά το χιούμορ σου.


Δεν πειράζει.Ξέχασέ το.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 23:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μασαω, το χαρακτηριζω μονη μου για να καταλαβει τις προθεσεις μου ο ανθρωπος.
Ειρηνη υμιν. Οχι ημιν. Υμιν.
Ελληνιστι i'm out. Peace.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 23:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοφία μόνη σου μυγιάζεσαι. Σεβαστή η... μη τοποθέτηση σου.
Από μένα κανένα πρόβλημα.
Το θέμα δεν θέλω να χαλάσουμε.
Σε προτρέπω να διαβάσεις παλιά "εξεζητημένα" θέματα με Οστρια, αιθεροβάμων allzaro και λοιπά παιδιά να δεις πόσο ωραία διαφωνούσαν σε κάποιες συζητήσεις.

Μου χουν λείψει τέτοιες συζητήσεις και ας ήμουνα μικρός τότε κατά την άποψη μου για να συμμετέχω... Συμμετείχα διαβάζοντας απόψεις. Μια χαρά μου καθότανε.

Δεν ήθελα να σε προσβάλλω το λήγω εδώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 00:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρεπιπτόντως τώρα που μου ρθε..

Νικόμαχε το σενάριο σου δεν εξηγεί την ύπαρξη της ζωής στη γη. οι "ιθαγενείς" πως βρέθηκαν εδώ; ποιος τους έφερε; ποιος τους "έφτιαξε";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 00:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην περίπτωση που παρακολουθούμε, "αρχηγός" της προσπάθειας είναι ο Italos.

Αυτήν την προσπάθεια γεφύρωσης την έχουν κάνει αρκετοί.

Όσο διαρκεί η πολύ προσεκτική επιλογή λέξεων, από όλους τους συμμετέχοντες,συνήθως ..επιβιώνει η προσπάθεια.
Όταν κάποια στιγμή πρέπει να φτάσουμε στις παραδοχές,τότε χαλάει η σούπα.

Από όσες προσπάθειες έχω δει ή και έχω συμμετάσχει, θεωρώ ότι η προσπάθεια του Italos είναι η πιο ειλικρινής.

Έχω "παρεξηγηθεί" μαζί του αρκετά παλαιότερα και μου έχει κάνει εντύπωση, ότι το μόνο που θυμάμαι, είναι ότι τα βρήκαμε.
Και μια θετική σκέψη κάθε φορά που βλέπω το nick του, πριν από μια ανάρτηση.Και μετά τη διαβάζω...

Και δεν χρειάζεται να πω ότι δεν είμαι και ο πιο εύκολος άνθρωπος...

Παρεγηξώ δύσκολα μεν,αλλά συμπαθώ ακόμα πιο δύσκολα.

Προγνωστικά δεν δίνω, για την κατάληξη.

Την ψήφο του μπακάλη την έχει.
Να δούμε τι θα την κάνει..

ΥΣ: Τα παραπάνω ισχύουν περί της προσπάθειας επίτευξης ειρήνης.
Περί ειδικότερων θέσεων, ισχύουν οι τοποθετήσεις του καθενός.Αυτούσιες.

--------------------------------------------

Σοφία,

Μέσα είσαι.

---------------------------------------------

Νικόμαχε,

Καιρό έχουμε να βάλουμε μπυροστοιχήματα...
Δε διψάς καθόλου?

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 00:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για θέμα που έχει τίτλο....: Tελικά ήλθεν ο Αντίχριστος;


ομολογώ ότι δεν περίμενα τέτοια εξέλιξη,
και εκπλήσσομαι ευχάριστα.

Ιταλέ ένα μεγάλο respect για τις τοποθετήσεις σου σε αυτό το θέμα (και γενικότερα βέβαια).

Σοφάκι welcome back

Νικόμαχε, all time classic το παραδειγμα με το ελικόπτερο και τον Αμαζόνιο, και είναι ένα ρεαλιστικό σενάριο γενικότερα, που όμως προφανώς δεν απαντάει στο αν υπάρχει ή όχι Θεός ή "Θεός" (όπως είπε και ο Ιταλός ήδη) απλώς είτε το πετάει για παραπέρα και το αποφεύγει ντριπλάροντας είτε το γυρνάμε στο παιχνίδι με τις Ρωσικές μπάμπουσκες και ο Θεός του "Θεού" ποιος ήτανε, αν υποθέσουμε ότι και οι ούγκα και οι "Γκρίζοι" είχαν, έχουν ή πρεπει να έχουν έναν άλλο "ανώτερο" Θεό με ό,τι κι αν μπορεί να σημαίνει αυτό.

Κιλι και ΧΟ, αφού ρε μπαγλαμάδες όταν θέλετε και βάλετε κάτω την (ηλεκτρονική) πένα μπορείτε να κάνετε και καμιά κουβέντα της προκοπής,
γιατί επιμένετε να παίζετε το ρόλο του "σπάστη" ???
Προτιμώ-εστω και με τις υπερβολές και τις κορώνες της- την κουβέντα των σελίδων 6 και 7 πχ, παρά κάποιες άλλες δηλώσεις δημοσιεύσεις, που δεν τιμούν ούτε εσάς ούτε το χώρο που υποτίθεται ότι υπερασπίζεστε.

[ΥΓ. Το "μπαγλαμάδες" φιλικά το λέω, δεν εχει την ένοια βρισιάς....]


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 00:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον.Πυθαγόρα μας.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy