ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Tελικά ήλθεν ο Αντίχριστος;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 16:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και μετά θα συνεχίσουν να ζουν στον Άρη?

Ε όχι δα!
Θα πάρουν μεταγραφή στον Δικέφαλο!

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 16:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κλειδαρά, μην μπλέκεσαι με πράγματα που δεν καταλαβαίνεις, και μην μας διακόπτεις. Έχω άλλες 2 ερωτήσεις για τον Χ.Ο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 17:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν εχει σημασια σε ποιον πλανητη θα βρίσκονται,εφοσον είναι ανθρωποι θα παθουν ο,τι και οι υπολοιποι δηλαδή αυτοματο θανατο και ανασταση εν ριπη οφθαλμου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 17:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χ.Ο.

Δεν με κάλυψες, αλλά δεν θα επιμείνω. Θα σε ρωτούσα δηλαδή, αν μετά θα χρειάζονταν τις στολές τους, κι αν θα μπορούσαν να συνεχίσουν το πρόγραμμά τους, αλλά δεν πειράζει.

Η επόμενη ερώτησή μου. Με τα φυτά και τα ζωντανά τί θα γίνει? Έχεις πχ ένα κατοικίδιο σκυλάκι. Πεθαίνεις, αναστένεσαι με τη μία κλπ. Συνεχίζεις να έχεις το σκυλάκι?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 17:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χ.Ο.

Δεν με κάλυψες, αλλά δεν θα επιμείνω. Θα σε ρωτούσα δηλαδή, αν μετά θα χρειάζονταν τις στολές τους, κι αν θα μπορούσαν να συνεχίσουν το πρόγραμμά τους, αλλά δεν πειράζει.

Η επόμενη ερώτησή μου. Με τα φυτά και τα ζωντανά τί θα γίνει? Έχεις πχ ένα κατοικίδιο σκυλάκι. Πεθαίνεις, αναστένεσαι με τη μία κλπ. Συνεχίζεις να έχεις το σκυλάκι?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


DSM,
καταρχήν με το αναστημενο σου σωμα,ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙΣ αυτή την γη!Αρα αφηνεις πισω σου ζωα και φυτα εφόσον δεν θα εισαι σε θεση να τα ακουμπάς και να αλληλεπιδρας μαζί τους!Τωρα αν με ρωτας αν στον Παραδεισο ή την Κολαση θα υπαρχουν ζωα η φυτα,αυτο δεν το γνωρίζω!Κανεις δεν το ξερει αυτό,δεν διασωνεται στην Ιερη Παραδοση.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 17:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ. Έχω και μία ακόμα ερώτηση.

Ο Χριστός είχε για γονείς τον Ιωσήφ και τη Μαρία, τους οποίους προφανώς και τιμούμε στην εκκλησία μας, όποιο δόγμα του χριστιανισμού κι αν έχει ασπαστεί κάποιος.

Υποθέτω πως και ο αντί θα έχει φυσικούς γονείς, είτε 100%, είτε με ματσακουνιά όπως ο χριστός. Αυτοί οι γονείς, θα είναι εξορισμού καταραμένοι, ακόμα κι αν δεν είχαν ιδέα περί της όλης φάσης?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 17:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χ.Ο.
δεν θα εισαι σε θεση να τα ακουμπάς και να αλληλεπιδρας μαζί τους!

Πάντως, ο χριστός όταν αναστήθηκε, μια χαρά υλικό σώμα είχε, αν δεν κάνω λάθος. Θυμάμαι δηλαδή εκείνο με τους τύπους και τους ήλους. Εκτός και υπάρχουν διάφορα επίπεδα στην ανάσταση, αλλά και πάλι, δεν τα γνωρίζω καλά όπως καταλαβαίνεις. Για αυτό σε ρωτάω.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 18:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΟΚ. Έχω και μία ακόμα ερώτηση.

Ο Χριστός είχε για γονείς τον Ιωσήφ και τη Μαρία, τους οποίους προφανώς και τιμούμε στην εκκλησία μας, όποιο δόγμα του χριστιανισμού κι αν έχει ασπαστεί κάποιος.

Υποθέτω πως και ο αντί θα έχει φυσικούς γονείς, είτε 100%, είτε με ματσακουνιά όπως ο χριστός. Αυτοί οι γονείς, θα είναι εξορισμού καταραμένοι, ακόμα κι αν δεν είχαν ιδέα περί της όλης φάσης?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Καταρχας,ο Αντίχριστος θα παρουσιαστεί να εχει μονο ΜΗΤΕΡΑ και όχι πατερα,γιατι θα ισχυριστουν οι δικοι του ότι θα είναι παρθενα!Και σαφως θα ξερει η μητερα του ότι θα είναι ο Αντίχριστος ο γιος της και θα παιξει ρολο στο εργο του!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 18:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χ.Ο.
δεν θα εισαι σε θεση να τα ακουμπάς και να αλληλεπιδρας μαζί τους!

Πάντως, ο χριστός όταν αναστήθηκε, μια χαρά υλικό σώμα είχε, αν δεν κάνω λάθος. Θυμάμαι δηλαδή εκείνο με τους τύπους και τους ήλους. Εκτός και υπάρχουν διάφορα επίπεδα στην ανάσταση, αλλά και πάλι, δεν τα γνωρίζω καλά όπως καταλαβαίνεις. Για αυτό σε ρωτάω.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Αυτό μπορει να γινει μονο τις πρωτες 40 μερες από τον θανατο,μετα ακολουθει Κριση και αορατη ζωη!Για 40 μερες μετα την καθολικη ανασταση των νεκρων θα μπορούμε να αλληλεπιδραμε με το περιβαλλον αυτης της ζωης,μετα χανεται κάθε τετοιου είδους δυνατοτητα....Και αυτό,γιατι και ο Χριστος 40 μερες μεχρι την αναληψη του συναναστρεφοταν με τους μαθητές Του.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 18:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χ.Ο.
Καταρχας,ο Αντίχριστος θα παρουσιαστεί να εχει μονο ΜΗΤΕΡΑ και όχι πατερα

Υπονοείς πως στην πραγματικότητα θα έχει και φυσικό πατέρα?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 18:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χ.Ο.
Αυτό μπορει να γινει μονο τις πρωτες 40 μερες από τον θανατο,μετα ακολουθει Κριση και αορατη ζωη!

Στο παράδειγμα με το σκυλάκι λοιπόν, θα μπορεί κανείς να το ταίσει για 40 μέρες. Εγώ σου λέω πως του αφήνει και μερικούς σάκους κροκέτες και μερικές ανοιχτές κονσέρβες για μετά τις 40 μέρες. Μετά? Θέλω να πω, τί φταίει το κακόμοιρο το σκυλάκι? Τα λουλούδια στη βεράντα? Εσένα μπορεί να σου μοιάζουν αστεία όλα αυτά, αλλά δεν είναι κρίμα? Τί χρωστάνε όλα αυτά για να πληρώσουν τη δικιά μας την ανάσταση?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 18:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως, ο χριστός όταν αναστήθηκε, μια χαρά υλικό σώμα είχε, αν δεν κάνω λάθος. Θυμάμαι δηλαδή εκείνο με τους τύπους και τους ήλους. Εκτός και υπάρχουν διάφορα επίπεδα στην ανάσταση, αλλά και πάλι, δεν τα γνωρίζω καλά όπως καταλαβαίνεις. Για αυτό σε ρωτάω.

Ντιεσέμη, αν και δεν ξέρω πού θες να το πας,
εντούτοις αυτό με τα 'επίπεδα' στο after life, ακούγεται ιντριγκαδόρικο...


quote:
Υποθέτω πως και ο αντί θα έχει φυσικούς γονείς, είτε 100%, είτε με ματσακουνιά όπως ο χριστός. Αυτοί οι γονείς, θα είναι εξορισμού καταραμένοι, ακόμα κι αν δεν είχαν ιδέα περί της όλης φάσης?

Εδώ κάνεις οφσάιντ Μάνο... Με τα όσα γνωρίζω από τη χριστιανική διδασκαλία, η Μαριάμ 'επιλέχθηκε' να είναι η φέρουσα/μητέρα, λόγω της αγιότητας, τιμιότητας, κλπ,κλπ ή έστω 'ετοιμάστηκε΄' γι'αυτό. Μπορεί να μην ήξερε 100% την αποστολή της και να την έμαθε μετά, αλλά 'αμέτοχη' δεν τη λες...

Το αυτό λοιπόν υποτίθεται θα συμβεί και με τους άλλους.
Αφού όλα τα κάνουν αντί-θετα πρέπει οι ΄γονείς' του να είναι αποδεδειγμένα ρεμάλια...

quote:
Καταρχας,ο Αντίχριστος θα παρουσιαστεί να εχει μονο ΜΗΤΕΡΑ και όχι πατερα,γιατι θα ισχυριστουν οι δικοι του ότι θα είναι παρθενα!Και σαφως θα ξερει η μητερα του ότι θα είναι ο Αντίχριστος ο γιος της και θα παιξει ρολο στο εργο του!

Οχι ΧΟ...
Αφού λες/πιστεύεις ότι ο Χριστός είχε μόνο μητέρα,
ο Αντίς πρέπει να έχει και μητέρα και πατέρα.
και για να το πάμε και στο πιο γκρος... πρέπει να έχει μητέρα και πολλούς ....πατεράδες (ή για την ακρίβεια να μην ξέρει ποιον έχει πατέρα)
Με άλλα λόγια, αφού η μάνα του Χριστού ήταν παρθένα,
ή μάνα του αλλουνού (αφού είναι Αντίς) πρέπει να είναι η μεγαλύτερη καραπουτ@νάρα επί γης!

Ετσι πάει ο συσχετισμός, άμα θες να έχεις μια βάση στις θεωρείες σου....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 18:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυθαγόρα

quote:
Ντιεσέμη, αν και δεν ξέρω πού θες να το πας,
εντούτοις αυτό με τα 'επίπεδα' στο after life, ακούγεται ιντριγκαδόρικο...

Μα νομίζω πως είναι προφανές. Υποψιάζομαι πως υπάρχει ταξικότητα ακόμα και εκεί. Δηλαδή, ανάσταση ο χριστός, ανάσταση κι εσύ, αλλά δεν είμαστε ίσα κι όμοια. Ο ένας μπορεί να αγγίζει, γιατί έχει τις άκρες, ο άλλος δεν μπορεί, γιατί εκτός των άλλων είναι νέος στο μαγαζί. Άσε που παίζει και ένα άρωμα παλαιοδεξιάς νομενκλατούρας...

quote:
Αφού λες/πιστεύεις ότι ο Χριστός είχε μόνο μητέρα,
ο Αντίς πρέπει να έχει και μητέρα και πατέρα.
και για να το πάμε και στο πιο γκρος... πρέπει να έχει μητέρα και πολλούς ....πατεράδες (ή για την ακρίβεια να μην ξέρει ποιον έχει πατέρα)
Με άλλα λόγια, αφού η μάνα του Χριστού ήταν παρθένα,
ή μάνα του αλλουνού (αφού είναι Αντίς) πρέπει να είναι η μεγαλύτερη καραπουτ@νάρα επί γης!

Νομίζω πως εδώ κάνεις μεγάλο λάθος. Αφού ο χριστός είχε μόνο μητέρα, ο αντί θα πρέπει να έχει μόνο πατέρα, και μάλιστα όχι παρθένο, αλλά με φυσηγμένο το λουκούμι. Έτσι κι αλλιώς, κωλόπαιδο δεν θα είναι?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 18:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή ο ΧΟ δεν είναι καν Χριστιανός και αυτά που λέεί είναι να χαμε να κλαίγαμε, και ούτε να λέγαμε, χωρίς να θέλω να χαλάσω το πάρτυ θέλω να κάνω μια σφήνα για του λόγου το αληθές και μόνο σε μία και μόνο ερώτηση του DSM, καθώς και να λύσω μια απορία στην οποία ο Πυθαγόρας πλησίασε πολύ.


Τάδε έφη DSM

quote:
Πάντως, ο χριστός όταν αναστήθηκε, μια χαρά υλικό σώμα είχε, αν δεν κάνω λάθος. Θυμάμαι δηλαδή εκείνο με τους τύπους και τους ήλους. Εκτός και υπάρχουν διάφορα επίπεδα στην ανάσταση, αλλά και πάλι, δεν τα γνωρίζω καλά όπως καταλαβαίνεις. Για αυτό σε ρωτάω.

Στην πραγματικότητα εμείς είμαστε αυτοί με το προβληματικό "σώμα".
Ο Χριστός όταν "αναστήθηκε" που θα μπορούσε να είναι και ολόκληρη συζήτηση αυτό ναι είχε μια χαρά σώμα. Κοινώς εμείς δεν έχουμε μια χαρά σώμα. Εμείς δεν είμαστε οι άνθρωποι κατά μια έννοια, αφού έχουμε χάσει και ξεχάσει τι είμαστε.

Δεύτερον ο Πυθαγόρας είπε:


quote:
Με άλλα λόγια, αφού η μάνα του Χριστού ήταν παρθένα,
ή μάνα του αλλουνού (αφού είναι Αντίς) πρέπει να είναι η μεγαλύτερη καραπουτ@νάρα επί γης!

Μπορείς να με λες και Λίλιθ. Ετσι για την ιστορία.
Τώρα που το σκέφτομαι και το Ασταρώθ δεν ακούγεται άσχημα.

Με συγχωρείτε για την παρέμβαση. "Χριστιανέ" ορθόδοξε συνέχισε να λες τα δικά σου.

Μετά Τιμής...ο μικρός Κθούλου

Edited by - Italos on 08/01/2015 18:53:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 18:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό μπορει να γινει μονο τις πρωτες 40 μερες από τον θανατο,μετα ακολουθει Κριση και αορατη ζωη!Για 40 μερες μετα την καθολικη ανασταση των νεκρων θα μπορούμε να αλληλεπιδραμε με το περιβαλλον αυτης της ζωης,μετα χανεται κάθε τετοιου είδους δυνατοτητα....Και αυτό,γιατι και ο Χριστος 40 μερες μεχρι την αναληψη του συναναστρεφοταν με τους μαθητές Του.....

Μα'ιστα....
Ρε τι μαθαίνει κανείς.... 40 μερούλες είναι αυτές ό,τι προλάβατε προλάβατε.....

quote:
Στο παράδειγμα με το σκυλάκι λοιπόν, θα μπορεί κανείς να το ταίσει για 40 μέρες. Εγώ σου λέω πως του αφήνει και μερικούς σάκους κροκέτες και μερικές ανοιχτές κονσέρβες για μετά τις 40 μέρες. Μετά? Θέλω να πω, τί φταίει το κακόμοιρο το σκυλάκι? Τα λουλούδια στη βεράντα? Εσένα μπορεί να σου μοιάζουν αστεία όλα αυτά, αλλά δεν είναι κρίμα? Τί χρωστάνε όλα αυτά για να πληρώσουν τη δικιά μας την ανάσταση?

Όπως το βλέπω εγώ, ίσως και απλοϊκά ίσως και κυνικά, απλώς κανείς δεν ξέρει, και κανείς δεν μπορεί να απαντήσει υπεύθυνα, μετά λόγου γνώσεως και...100% πέραν πάσης αμφιβολίας...

Εγώ θα σταθώ στο άλλο, που για πολλούς Χριστιανούς (της θρησκόληπτης ζώνης) περνά απαρατήρητο ή στα ψιλά.

Δεν ξέρω πού, πότε, και από ποιον,ποιους, το άκουσα/διάβασα αλλά
λέγεται ότι το κέντρο της Χριστιανικής πίστης είναι η Ανάσταση.

ότι χωρίς ανάσταση, όλα τα άλλα θα ήταν πάπαλα (δηλαδή οι νηστείες, αγρυπνίες, προσευχές, τελετουργικά, περιστέρια, αγιασμοί και αγιαστούρες κλπ,κλπ) Γι'αυτό και το Πάσχα συγκριτικώς από όλες τις απόψεις είναι 'μεγαλύτερη' γιορτή από τα Χριστούγεννα, αν το καλοσκεφτείτε....(τουλάχιστον για την καθ'ημάς Ανατολή και την Ορθοδοξία)

Μ'άλλα λόγια όλα τα λεφτά παίζονται εκεί.Το πρωτάθλημα και η ψύχωση, που θά'λεγε κι ο Σώκρατες (Κόκκαλης) και εσχάτως και ο Βαγγέλας (Μαρινάκης)....

Ανάσταση, μάγκες. Αυτό είναι το στοίχημα.

Και αν το πάμε πίσω από την κουρτίνα και κάτω από το χαλί,
ο φόβος του θανάτου, της ανυπαρξίας, του Αγνώστου. Επάνω εκεί χτίστηκε και πάτησε όλο αυτό.

Ανασταίνεσαι? Είσαι μάγκας...

Δεν ανασταίνεσαι? Δεν πα'να χεις κάνει ένα κάρο ρεκόρ και θαύματα, δεν πα'να χεις χωρίσει Ερυθρες θαλασσες και να μετακινείς βουνά, αυτά είναι για το τζέρτζελο και για την ιστορία μέχρι να πάμε στη γη της επαγγελίας.....

Ανάσταση μπορείς να κάνεις? Το θάνατο μπορείς να τον νικήσεις ? Την όποια μορφή του? Τη φθορά?

Εμένα αυτό το δίδαγμα μού βγαίνει και το ρεζουμέ....

Και έρχεσαι μετά, και δικαίως, έχεις τις απορίες.
Ωραία, άντε και την πετύχαμε την Ανάσταση....

Και τί εστίν η Ανάσταση???

Και τώρα 'δικό σας'....(γιατί έρχομαι στα του Ντιεσέμη ερωτήματα....)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 18:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χ.Ο.
Καταρχας,ο Αντίχριστος θα παρουσιαστεί να εχει μονο ΜΗΤΕΡΑ και όχι πατερα

Υπονοείς πως στην πραγματικότητα θα έχει και φυσικό πατέρα?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Σaφως θα εχει και φυσικο πατερα,πως θα γεννιοταν χωρις σπερματοζωαριο;Απλως,έπειδη θελουν να τον παρουσιασουν σαν τον Χριστο στην Δευτερα Παρουσια,θα πουν ότι γεννηθηκε χωρις σπορα ανδρός!Απο το Αγιο Πνεύμα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 18:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή ο χριστός, με την ανθρώπινη υπόστασή του, είχε μόνο dna από τη μάνα του? Δεν υπήρχε και κάτι σε σπέρμα? Ήταν περίπου σαν κλωνοποίηση της Μαρίας? Πάντα στην ανθρώπινη φύση του αναφέρομαι.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 19:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πηδώντας τις θεωρίες θα δώσω μια μονολεκτική απάντηση στον Πυθαγόρα με βάση πάντα το πως σκέφτομαι εγώ:

quote:
Και τί εστίν η Ανάσταση???

Επανόρθωση....; Επανασήκωμα; Τι είχαμε πει σημαίνει αθάνατος; ΧΜΜμμμμ.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 19:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή ο χριστός, με την ανθρώπινη υπόστασή του, είχε μόνο dna από τη μάνα του? Δεν υπήρχε και κάτι σε σπέρμα? Ήταν περίπου σαν κλωνοποίηση της Μαρίας? Πάντα στην ανθρώπινη φύση του αναφέρομαι.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Η γεννηση του ελαβε μερος με υπερφυσικο τροπο,χωρις σπερμα....Η Παναγια ποτε στην ζωη της δεν πηγε με ανδρα,ουτε πριν,ουτε μετα την γεννα.....Το ιδιο θα ισχυριστουν και για την μητερα του Αντιχριστου,για να πουν ότι ο Αντίχριστος είναι ο Χριστος που ''ξαναγεννηθηκε''.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 19:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω πως εδώ κάνεις μεγάλο λάθος. Αφού ο χριστός είχε μόνο μητέρα, ο αντί θα πρέπει να έχει μόνο πατέρα, και μάλιστα όχι παρθένο, αλλά με φυσηγμένο το λουκούμι. Έτσι κι αλλιώς, κωλόπαιδο δεν θα είναι?

Ντιεσέμη, το ξέρεις ότι σε πάω γενικώς,
αλλά με κάτι τέτοια σε πάω ακόμα περισσότερο!

Ανοίγεις ορίζοντες ρε παιδί μου! Ακόμα και στις πιο άχετες και άγονες φαινομενικά συζητήσεις!

Όντως, εδώ που τα λέμε,
αμα ήθελε ο Αντίς να πάει κόντρα σε όλα έπρεπε να παίξει το εξής (Ντιεσεμικό) σενάριο:

Τζέσους, μόνο μάνα και παρθένα εσύ?

Τότε ο άλλος ΜΟΝΟ 'πατέρα' κυλισμένο στο βούρκο....
Πάρε πχ. έναν καραπούσταρο, που έκανε για χρόνια πιάτσα, και σε κάποια φάση του καρφώνεται να...μείνει και έγκυος (με εμφύτευση -ή όποιον άλλον ευφανταστο τρόπο). Ο ιδανικός γεννήτωρ για το Αντίδι....

Ιταλέ, το σενάριο σου με τη Λίλιθ θα ήθελα να το ακούσω παραπάνω...(από το να διαβάζω τις κάθε είδους παπαριές του γιαλαντζί-ΧΟ)....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 19:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
X.O
Σaφως θα εχει και φυσικο πατερα,πως θα γεννιοταν χωρις σπερματοζωαριο;Απλως,έπειδη θελουν να τον παρουσιασουν σαν τον Χριστο στην Δευτερα Παρουσια,θα πουν ότι γεννηθηκε χωρις σπορα ανδρός!Απο το Αγιο Πνεύμα!

Βρε ανεγκέφαλε, αμόρφωτε χωριάτη, ο Λόγος βρε αχαϊρευτε χρειάζεται σπερματοζωάριο και dna και τρίχες κατσαρές?

Ο Λόγος απλώς το σκέπτεται και το Σύμπαν το υλοποιεί.
Α ρε κατακαϋμένο.Πήγαινε εκεί στην Λ.Καβάλας να σε κοιτάξουν για...διαρροές φαιάς!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 19:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χ.Ο.
Η γεννηση του ελαβε μερος με υπερφυσικο τροπο,χωρις σπερμα....

Αυτό που λες, δεν γίνεται. Για να έχει φυσικό σώμα, έπρεπε ή να υπάρχει σπέρμα, ή να ήταν κλώνος. Αλλά αν ήταν κλώνος, θα ήταν γυναίκα, που δεν ήταν.

Δέχομαι το υπερφυσικό βεβαίως, αλλά στην υλοποίησή του χρειαζόταν και σπέρμα.

Μη σου πω και το άλλο, οτι επειδή και ο διάβολος είναι υπερφυσικό ον, θα μπορούσε κι αυτός να φτιάξει τον αντι χωρίς μητέρα ή πατέρα, gay ή straight εξίσου.

Αισθάνομαι πως υπεκφεύγεις.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 19:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χριστιανέ Ορθόδοξε θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση.

Οταν στη ΓΕΝΝΕΣΗ διαβάζεις ότι ο Θεός φτιάχνει τον άνθρωπο κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση, πως το αντιλαμβάνεσαι αυτό;
Ο Χριστός χριστιανέ Ορθόδοξε ήταν κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση του Θεού ή όχι;

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 19:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χ.Ο.
Η γεννηση του ελαβε μερος με υπερφυσικο τροπο,χωρις σπερμα....

Αυτό που λες, δεν γίνεται. Για να έχει φυσικό σώμα, έπρεπε ή να υπάρχει σπέρμα, ή να ήταν κλώνος. Αλλά αν ήταν κλώνος, θα ήταν γυναίκα, που δεν ήταν.

Δέχομαι το υπερφυσικό βεβαίως, αλλά στην υλοποίησή του χρειαζόταν και σπέρμα.

Μη σου πω και το άλλο, οτι επειδή και ο διάβολος είναι υπερφυσικό ον, θα μπορούσε κι αυτός να φτιάξει τον αντι χωρίς μητέρα ή πατέρα, gay ή straight εξίσου.

Αισθάνομαι πως υπεκφεύγεις.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Κοιτα,αυτο είναι ΔΟΓΜΑ της Ορθοδοξου Πίστεως και δεν αλλαζει!Οποιος δεν το δεχεται αυτό,ειναι αυτομάτως αιρετικός....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 19:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

χριστιανέ Ορθόδοξε θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση.

Οταν στη ΓΕΝΝΕΣΗ διαβάζεις ότι ο Θεός φτιάχνει τον άνθρωπο κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση, πως το αντιλαμβάνεσαι αυτό;
Ο Χριστός χριστιανέ Ορθόδοξε ήταν κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση του Θεού ή όχι;

Μετά Τιμής...ο μικρός Κθούλου


Ο Αδαμ ήταν ''κατ'εικονα'' και καθ'ομοιωσιν'' του ιδιου του Χριστου!Γι'αυτο ο Χριστος ονομαστηκε ''Νεος Αδαμ''.Ουσιαστικα,ο Χριστος προυπηρχε του Αδαμ,μονο που δεν ειχε λαβει ακομα την ανθρωπινη φύση Του!Αυτο εγινε 5508 χρονια μετα την δημιουργια του Αδαμ,για να σωσει το ανθρωπινο γενος από τον αιωνιο θανατο....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 19:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Αδαμ ήταν ''κατ'εικονα'' και καθ'ομοιωσιν'' του ιδιου του Χριστου

Αυτό δεν αναφέρεται πουθενά ΧΟ. Στη Γραφή αναφέρεται ότι ο Θεός έπλασε τον ΑΝΘΡΩΠΟ κατ εικόνα και καθ ομοίωση, και αυτό ακόμα στην μετάφραση, αλλα δεν ειναι επί του παρόντος. Γιατί λέει τον άνθρωπο και όχι τον Αδάμ;

Ο ενσαρκωμένος Χριστός ονομάστηκε νέος Αδάμ καθότι ήρθε μεταγενέστερα του Αδάμ, ως ενσαρκωμένος Λόγος πάντα.

Αλλά γιατί ονομάστηκε Νέος Αδάμ Χριστιανέ Ορθόδοξε; Ποια η λογική πίσω από μια τέτοια αντιστοιχία; Τι ήταν αυτός ο Αδάμ;


Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 19:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χ.Ο.
Κοιτα,αυτο είναι ΔΟΓΜΑ της Ορθοδοξου Πίστεως και δεν αλλαζει!

Το δόγμα αφορά στις αποφάσεις ανθρώπων και όχι στη φύση του χριστού. Αν ήταν ΚΑΙ άνθρωπος, είχε dna από δύο άλλους ανθρώπους, ασχέτως του υπερφυσικού τρόπου της εμφύτευσης. Δεν δέχομαι κουβέντα επαυτού.

Κι αν θες να ξέρεις, το μόνο πράγμα που δεν αλλάζει σε αυτή τη ζωή, είναι ο νόμος περί ευθύνης υπουργών. Κι αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 19:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως, πέρα από την πλάκα,

(και απευθύνομαι ιδίως σε Ιταλό, Ντιεσέμη και Μάριο...)

θα ήθελα να δούμε κάπου
είτε χωριστά ως νέο θέμα, είτε ως μέρος σχετικού παλαιού (πχ. του 'Οφεως'???)

και το θέμα της 'Ανάστασης', έστω ως πεποίθησης ή ώς μοτίβου,
όπως και το 'κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν'
αλλά και ένα πρόσφατο που έχω λόγω μνημοσύνου
περί 'Του Αρχαίου Κάλλους αναμορφώσασθαι'

Η λογική είναι ότι ακόμα και αν στις δευτερεύουσες λεπτομέρειες και ...σάλτσα και γαρνιτούρα, όλες οι θρησκείες/μύθοι/δοξασίες/κλπ τα έχουν κάνει μαντάρα,
εντούτοις στον πυρήνα υπάρχουν κάποια ψήγματα που δεν βρίσκονται τυχαία εκεί, και για τα οποία δυστυχώς τα προσπερνάμε χωρίς να πονοκεφαλιάσουμε ιδιαιτέρως για το τι θέλει να 'πει ο ποιητής'.

Επιπλέον, σε αυτό που όλοι συγκλίνουν, ανεξαρτήτως background και επιστημονικού πεδίου προέλευσης ότι ο άνθρωπος -αλλά και τα ζώα- ως ζώντες οργανισμοί/μηχανισμοί/ενεργά βιοεργαστήρια
ναί μεν επιδεικνύουν αξιοσημείωτη αποδοτικότητα σε σχέση με 'κόστος' και όγκο υλικών/ενέργειας, ναι μεν αποδεικνύουν περισσή λειτουργικότητα, προσαρμοστικότητα, eficiency, ικανότητες 'autorepair' κλπ.
αλλά όλα έχουν κάποιο όριο, και καθμερινώς αποδεικνύονται 'αστοχίες' υλικού, ανεπανόρθωτες φθορές, απώλειες (=ασθένειες), εκτροχιασμός λειτουργίας
(και μιλώ κυρίως σε βιολογικό και 'μηχανιστικό' πλαίσιο)
σε επίπεδο μορίων, δομών, ιστών, κλπ.

Με άλλα λόγια, είναι αυτό 'το κάτι' που λείπει
ή το κάτι που υπήρχε και αφαιρέθηκε? χάθηκε στην πορεία? Εσκεμμένα ή όχι? Από 'προϊστάμενη αρχή' ή με ευθύνη του δρώντα-υφισταμέμνου?
Ως ΄τιμωρία' ή ώς 'συνέπεια'? Ως ατύχημα? Ως κακή πρόνοια/κακός προγραμματισμός? Ως υλοποιητική ανεπάρκεια/αστοχία?

Αυτά είναι τα πραγματικά θέματα,
και καλό είναι να τα δούμε με τη δέουσα σοβαρότητα

και όχι στο παρόν χαβαλετζίδικο θέμα περί αντιδιών, αρχιδιών, μυδιών και φρυδιών....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 20:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυθαγόρα

quote:
Πάντως, πέρα από την πλάκα,
(και απευθύνομαι ιδίως σε Ιταλό, Ντιεσέμη και Μάριο...)

θα ήθελα να δούμε κάπου
είτε χωριστά ως νέο θέμα, είτε ως μέρος σχετικού παλαιού (πχ. του 'Οφεως'???)

και το θέμα της 'Ανάστασης', έστω ως πεποίθησης ή ώς μοτίβου,
όπως και το 'κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν'
αλλά και ένα πρόσφατο που έχω λόγω μνημοσύνου
περί 'Του Αρχαίου Κάλλους αναμορφώσασθαι'


Δεν θα είχα ουσιαστική αντίρρηση για μια τέτοια κουβέντα, αλλά μάλλον είναι αδύνατη. Πολύ σύντομα θα αρχίσουν για άλλη μια φορά τα χολιγουντιανά με τις αναστάσεις, τις αναλήψεις, τις αμώμους συλλήψεις και τις εφτά μέρες της δημιουργίας, και θα πάει για άλλη μια φορά άπατη η προσπάθεια.

Άσε που θα επανεμφανιστούν και οι ορδές των ταλιμπανοτρόλλ, οπότε τρέχα γύρευε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2015, 20:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως θα επαναλάβω για μένα αυτό είναι το θέμα των θεμάτων.

Και Πυθαγόρα όσον αφορά τη Λίλιθ/ Ασταρώθ/ Λιλίτου κτλ η οποία αναφέρεται και στη Γραφή, όλες αυτές οι μυθολογίες/ δημιουργίες που χάνονται στα βάθη της αρχαιότητας αναφέρουν οντότητες που έχουν κοινό αρχετυπικό παρονομαστή. Το θέμα είναι ότι αν παμε να κάνουμε συγκρητικές αντιστοιχίες, ίσως λόγω και του ότι υπάρχουν μεγάλες χρονολογικές διαφορές, χάνεται η μπάλα. Και όμως το βλέπεις φως φανάρι, ο μύθος είναι ενιαίος, απλά γίνεται παραμύθια στις λεπτομέρειες και μπερδεύεται. Είναι σαν σπαζοκεφαλιά.

Κρύβονται όμως και πολλά πράματα για την πορεία μας, οπότε σαν κόπος δεν είναι άστοχος νομίζω.

Δεν ξέρω εγώ πάντα είμαι ανοιχτός σε μια τέτοιου είδους συζήτηση.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy