ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Tελικά ήλθεν ο Αντίχριστος;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 00:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παρεπιπτόντως τώρα που μου ρθε..

Νικόμαχε το σενάριο σου δεν εξηγεί την ύπαρξη της ζωής στη γη. οι "ιθαγενείς" πως βρέθηκαν εδώ; ποιος τους έφερε; ποιος τους "έφτιαξε";



Δεν ξέρω.
Αν εσύ ξέρεις με απόλυτη σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας, κατέστησέ με κοινωνό της γνώσης σου.
Αν όχι, σενάρια έχω πολλά.Οπως και κάθε λογικός άνθρωπος.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 01:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυθαγόρα

Παραλογίζεσαι ή μου φαίνεται?

Γιατί πρέπει κάποιο σενάριο,να δέχεται ή να απορρίπτει την ύπαρξη θεού?

Γιατί πρέπει να υπάρχει κάποιος ανώτερος πίσω από όλα αυτά?

Γιατί πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει δημιουργός?
Επειδή τπάρχει δημιουργία?

Αυτό είναι το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι και δεν με χαλάει.Με χαλάει όμως η άρνηση των πιθανών ατραπών, για χάρη της ανάγκης του υπερόντος.

Η δημιουργία υπάρχει.Αναμφισβήτητα.
Θα μπορούσε η ίδια η δημιουργία, να ήταν συλλογική?
Χωρίς θεούς και δαιμόνους, ανώτερους και κατώτερους?
Θα μπορούσε να ξεπηδά "υπο-δημιουργία" άμεσα ελεγχόμενη από την δημιουργία?

Κάτι σαν το συλλογικό ασυνείδητο ένα πράγμα?
Αν μπορούσε, θα είναι εκτός λογικής κάθε σκέψη για ένα Ον δημιουργό.Και αφού δεν γνωρίζουμε, ερευνούμε και δεν ασπαζόμαστε δογματικά.

Επειδή και η ίδια η λέξη "Θεός" είναι δογματική.

Σήμερα μπορούμε να εξηγήσουμε την έλευση ενός αρχαίου αστροναύτη, χωρίς να συμπεριλάβουμε θεούς, όπως έκαναν πριν 1000 χρόνια.

Τώρα για το παράδειγμά μου του Αμαζονίου, φίλε Πυθαγόρα, δεν το ανέφερα για την ύπαρξη ή όχι θεού, αλλά για μιά πιθανή εξήγηση των θεοτήτων και των 'θεϊκών" υπερβολών στον πλανήτη ΓΗ.

Οταν ξεκαθαρίσουμε τα της Γης μας, τότε θα ψάξουμε και για τα των άλλων συστημάτων.Ποιός έφτιαξε ποιόν και πότε, δεν είναι θέμα συζήτησης προς το παρόν.Εχουμε αρκετή τύφλα, αφού πιστεύουμε ότι όλα ξεκίνησαν με το ΒΒ.

Ο ΙΤαλός ρώτησε πως προήλθε η ζωή στην Γη, αυτή που βρήκαν και εξέλιξαν οι υποτιθέμενοι αστροναύτες μου.
Μπορώ εύκολα να δεχθώ την εξέλιξη, μέχρι του σημείου της επέμβασης.
Οι αρχέγονες συνθήκες, κάλλιστα θα μπορούσαν να ξεκινήσουν την ύπαρξη ζωής με μιά αμοιβάδα.Δεν το γνωρίζω με σιγουριά, οπότε και δεν το ασπάζομαι.Με τον ίδιο τρόπο, δεν ασπάζομαι τίποτα που δεν γνωρίζω με απόλυτη βεβαιότητα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 01:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τρώει απίστευτα να συνεχίσω τη συζήτηση αλλά Τρέχω του σκοτωμού να κλείσω ο γιος μου περιμένει το φιλάκι του θα συμμετέχω στην συζήτηση αύριο. Καλή νύχτα σε όλους μας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 01:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καληνύχτα Νο 72

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 01:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πυθαγόρα
Παραλογίζεσαι ή μου φαίνεται?

Δεν παραλογίζομαι Νικόμαχε.

Στο ίδιο μήκος κύματος κινούμαστε.

Ολα είναι σενάρια όπως λές.
Και μάλιστα μή περιοριστικά.

Το "ανώτερος" δεν είναι ανάγκη να είναι πρόσωπο ή "Ον" ή μονάδα ή ότιδήποτε....

Είναι μεγάλη κουβέντα να την ανοίξουμε τώρα.

Κρατώ τη συμφωνία στα εξής:

quote:
Με χαλάει όμως η άρνηση των πιθανών ατραπών, για χάρη της ανάγκης του υπερόντος.

Το ξέρεις πολύ καλά ότι ειδικά σε αυτό το κομμάτι εγώ προσωπικά δεν αρνήθηκα καμία ατραπό. Το κατεξοχήν σλόγκαν μου είναι να ερευνούμε όλους τους πιθανούς και απίθανους δρόμους και να δίνουμε το λόγο από τον Οδυσσέα μέχρι το Θερσίτη. Κι αν δεν υπάρχουν και δρόμοι και ατραποί αμαλάχει να τους δημιουργούμε κιόλας α-λα Αννίβας ο Καρχηδόνιος.

quote:
Και αφού δεν γνωρίζουμε, ερευνούμε και δεν ασπαζόμαστε δογματικά.

Προφανώς.

quote:
Επειδή και η ίδια η λέξη "Θεός" είναι δογματική.

Οχι, σε αυτό διαφωνούμε. Η λέξη Θεός δεν είναι τίποτα και είναι τα πάντα. Ό,τι εννοεί ο καθένας. Ο,τι ερμηνεύει. Είναι αυτό το "μη περιοριστική" έννοια που έλεγα. Και όντως θα μπορούσε να είναι από το Χαρι Ποτερ και τη Σαύρα σου, μέχρι τους Γιαχβέδες, Ελοχιμ και Δίες και Ποσειδώνες, και ότι άλλο κατά καιρούς του έχει χρεωθεί, αλλά και μεχρι μια ακατάληπτη ζώσα και δρώσα Ενέργεια, έναν Αιθέρα ή μια κουβαριασμένη κοσμική σαπουνόφουσκα χιλίων και μίας διαστάσεων, μια κοσμική συνείδηση, μια αυτο-δημιουργία, υπό-δημιουργία ή υπερ-δημιουργία (Υπερ-Σύνολο), κουλουπού, κουλουπού....

Άρα? παπάρια μάντολες, για να στο πω ...ντιεσέμικα...

Γι'αυτό μη χαλιέσαι και μη με παρεξηγάς. Ξέρω τι λέω και προσέχω τι γράφω, και ακόμα περισσότερο τι πιστεύω και τι δεν πιστεύω....

quote:
Σήμερα μπορούμε να εξηγήσουμε την έλευση ενός αρχαίου αστροναύτη, χωρίς να συμπεριλάβουμε θεούς, όπως έκαναν πριν 1000 χρόνια.

Σαφέστατα.

quote:
Τώρα για το παράδειγμά μου του Αμαζονίου, φίλε Πυθαγόρα, δεν το ανέφερα για την ύπαρξη ή όχι θεού, αλλά για μιά πιθανή εξήγηση των θεοτήτων και των 'θεϊκών" υπερβολών στον πλανήτη ΓΗ.

Συνήθως έρχεται ως παρελκόμενο όταν μπαίνουμε σε αυτά τα νερά, αλλά....

quote:
Ποιός έφτιαξε ποιόν και πότε, δεν είναι θέμα συζήτησης προς το παρόν.
συμφωνώ με αυτό κι εγώ εδώ. Δεν είναι του παρόντος


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

paroka
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 01:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η βλάβη μας απαιτεί μερικές μέρες εργασία από τον μηχανικό πτήσης, τον paroca. ( που να ξέρω τότε ότι αυτός βασιζόταν στον θεό να του φτιάξει το μασίνι ).

Αν και δεν χρησιμοποίησες δράκο περιέργως η ιστορία σου μου άρεσε. Ίσως γιατί πολλές φορές με απασχόλησαν τέτοιου είδους σενάρια.
Περισσότερο δε μου άρεσε ο ρόλος που μου έδωσες που ομολογουμένως έχεις πέσει παρά τρίχα μέσα. Να είσαι σίγουρος με εμένα μηχανικό η καλύτερα πιλότο δεν πρόκειται να μείνεις σε καμία ζούγκλα...... πρώτα ο Θεός βέβαια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 01:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πυθαγόρας
Επειδή και η ίδια η λέξη "Θεός" είναι δογματική.


Οχι, σε αυτό διαφωνούμε. Η λέξη Θεός δεν είναι τίποτα και είναι τα πάντα. Ό,τι εννοεί ο καθένας.


Επιμένω, ότι το έχεις εκλάβει λάθος.
Είναι δογματική, επειδή αντιπροσωπεύει κάτι ανώτερο, λογικό, υπερ-Ον, κάτι το οποίο δεν μπορούμε να αποδεχθούμε χωρίς στοιχεία.

Η αποδοχή της λέξης, με όποια έννοια και άν την θέσει κανείς, είναι δόγμα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 01:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Αν και δεν χρησιμοποίησες δράκο περιέργως η ιστορία σου μου άρεσε. Ίσως γιατί πολλές φορές με απασχόλησαν τέτοιου είδους σενάρια.

http://www.youtube.com/watch?v=7dYDu2nkDHI


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 01:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ο Θεος μου ειναι η Υλη, πως οριζεται το...δογμα και ποιο το Υπερ- Ον?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 01:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν ο Θεος μου ειναι η Υλη, πως οριζεται το...δογμα και ποιο το Υπερ- Ον?



Το υπερ-Ον είναι ο θεός σου και αφού αυτός είναι ύλη, τότε είναι δόγμα, αφού το δέχεσαι χωρίς αποδεικτικά στοιχεία.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 01:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επιμένω, ότι το έχεις εκλάβει λάθος.

Σε αυτού του είδους τις συζυτήσεις μάλλον ξεθωριάζουν οι έννοιες του "σωστού" και του "λάθους".

Επιμένω κι εγώ με τη σειρά μου ότι είναι θέμα ερμηνείας.

quote:

Είναι δογματική, επειδή αντιπροσωπεύει κάτι ανώτερο, λογικό, υπερ-Ον, κάτι το οποίο δεν μπορούμε να αποδεχθούμε χωρίς στοιχεία.

ούτε και αυτή σου η πρόταση μου φαίνεται ως ορθή αιτιολόγηση, δεδομένου ότι η Γλώσσα και οι Λέξεις ως σύμβολα επικοινωνίας μπορούν να αναφέρονται και να "ορίζουν" ακόμα και τελείως φλου "έννοιες", για τις οποίες ούτε στοιχεία έχουμε, ούτε τίποτα, αλλά πρέπει "να τις πούμε κάπως"!

Κι επειδή ξέρω ότι η λέξη Θεός σου εγείρει κάποια αντανακλαστικά και βαράει αλάρμ για κάποιους δικούς σου λόγους, ασ'το ξέχνα το αυτό, πάμε σε μια άλλη λέξη πχ. "Κενό"
και αυτή είναι Δογματική ας πούμε? Και το Κενό είναι κάτι που δεν μπορούμε να αποδεχτούμε χωρίς στοιχεία. Υπάρχει, δεν υπάρχει? Είναι αυθαίρετη έννοια? Προκύπτει αφαιρετικά ως "μη ύπαρξη" ως "τίποτα" ως μη χώρος και μη χρόνος, κ.ο.κ?

quote:
Η αποδοχή της λέξης, με όποια έννοια και άν την θέσει κανείς, είναι δόγμα.

Γι'αυτό ισχυρίζομαι (αν και δεν είμαι Μπαμπινιώτης... ) ότι η λέξη δεν είναι Δογμα. Καμία λέξη δηλαδή δεν μπορεί να είναι δόγμα.
Οι ερμηνείες και τα "κολλήματα" φτιάχνουν Δόγματα.
'Οχι οι λέξεις αφεαυτές. Άποψή μου δηλαδή

(που χρειάζεται μπυροποσία εκ του σύνεγγυς για περαιτέρω ανάλυση φυσικά...)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 01:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως καταλαβαινω λαθος.
Χρειαζομαι αποδεικτικα στοιχεια για την υπαρξη υλης? Οχι. Ειναι το μονο δεδομενο.
Ετσι την "θεοποιω" οχι με την εννοια του υπερ-οντος αλλα με την εννοια της αποδοχης της σιγουρης και περαν πασης αμφιβολιας υπαρξης της.
Δεν βλεπω κατι το δογματικο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 01:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυθαγόρα

Δεν με προσέχεις.Αντε για νάνι και όταν ξεκουρασθείς τα λέμε.

Είπα η αποδοχή της λέξης και ότι αυτή συνεπάγεται ώς ερμηνεία.
Σαν απλή λέξη δεν έχει νόημα.Οπως και το μαλάκας.Λέξη είναι.

Σοφία

Από την στιγμή που την θεοποιείς, εντός ή εκτός εισαγωγικών, την αναγάγεις σε κάτι ανώτερο, πέραν από την απλή αποδοχή της ύπαρξης.
Αυτο είναι δογματισμός.
Επειδή δεν έχεις στοιχεία, ότι είναι κάτι άλλο, πέρα από αυτό που φαίνεται.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 01:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πυθαγόρας
που χρειάζεται μπυροποσία εκ του σύνεγγυς για περαιτέρω ανάλυση φυσικά...)

Τότε θα υποκύψεις κι εσύ στην...γοητεία μου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 02:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πυθαγόρα
Δεν με προσέχεις.Αντε για νάνι και όταν ξεκουρασθείς τα λέμε.

Θα πάω έτσι κι αλλιώς, ώρα μου είναι

quote:
Είπα η αποδοχή της λέξης και ότι αυτή συνεπάγεται ώς ερμηνεία.

και μετά σε πειράζει που εγώ τονίζω την ερμηνεία? Αφού όλα θέμα ερμηνείας είναι. Αλλά η ερμηνεία δεν είναι μία και μονοσήμαντη....

Σαν το "μαλάκας" που λες

quote:
Σαν απλή λέξη δεν έχει νόημα.Οπως και το μαλάκας.Λέξη είναι.

πχ. κοίτα πόσες κατηγορίες υπάρχουν:
http://www.inewsgr.com/63/ta-45-eidi-tou-malaka.htm

Μπορεί από βρισιά να είναι μέχρι και φιλική προσφώνηση.
(ή και αυτοκριτική πρωθυπουργού...)

quote:
Τότε θα υποκύψεις κι εσύ στην...γοητεία μου.

Αν κερνάς τις μπύρες....(που τις χρωστάς εδώ που τα λέμε....)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 02:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλό!

Θα κεράσω, θα κεράσεις, θα κεράσουν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 07:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί η θρησκεία είναι τα δημιουργήματα των ιερατείων και των δογμάτων τους. Και η Ορθοδοξία, και το Ισλάμ, και ο Ιδουισμός, και δεν ξέρω εγώ ποιος είναι τέτοια. Δεν επιδέχονται άποψης. Είναι αυτό ή τέλος.

Αυτό που πιστεύεις εσύ η εγώ ή ο Νικόμαχος, ή ο Παν παμ ή δεν ξέρω εγώ ποιος, βασίζονται στην προσωπική σου ηθική και άποψη. Αυτό δεν είναι θρησκεία. Οταν παίρνεις την κοσμοθεώρηση σου και την "καλουπώνεις" πάνω στο δόγμα του Χριστιανισμού π.χ, τότε είσαι θρησκευόμενος. Αν ο Δαμασκηνός τώρα σου πεί ότι οι εικόνες δεν είναι είδωλο, αλλά προσομοίωση του αγίου που παρουσιάζει (τον οποίο έχρισαν άγιο αυτοί σαν αυτόχριστοι Θεοί, χωρίς να κάνουν αυτό που διδάσκουν εννοείται, να περιμένουν την κρίση), και προσκυνάς εσύ κάποιον πέρα από το θεό των πάντων, τότε είσαι θρησκευόμενος. Αλλιώς τσουπ! έγινες αιρετικός...

Καταλαβαίνεις την χαζομάρα της όλης υπόθεσης;


Η θρησκεία ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ από τα ιερατεία, αλλά τα ιερατεία μπορεί να την ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ και να χτίσουν πάνω σε αυτή δόγματα χειραγώγησης των μαζών. Γιατί η θρησκεία είναι η ανάγκη σου να έρθεις σε επαφή με τον Θεό, υπάρχει ήδη μέσα σου. Εκείνοι λοιπόν εκμεταλλεύονται την ανάγκη σου. Όπως ακριβώς μπορεί κάποιος να εκμεταλλευτεί το ότι πεινάς για να σε χρησιμοποιήσει ως υποχείριό του.

Συμφωνώ σε αυτό που λες για τα δόγματα, αλλά όπως είπα δεν είναι τα δόγματα η θρησκεία.

quote:

Από τη στιγμή που ως Χριστιανός είναι αυτός που ακολουθεί τη "γραμμή" του Χριστού, τον τρόπο ζωής που αυτός προτρέπει, Χριστανός μπορεί να είναι και κάποιος άθεος, ακόμα και ένας ζουλού για να το γενικεύσουμε. Που δεν ξέρει καν τον Χριστό, αλλά ακολουθεί αυτό ακριβώς που μας είπε. Το ράσο δεν κάνει τον παπά.

Το φαντάστηκα πως θα ερχόταν και αυτό. Σεβαστή η κάθε άποψη, όμως δεν χρειάζεται τότε να λέγεσαι Χριστιανός, απλώς είσαι άνθρωπος της αγάπης. Χριστιανοί είναι αυτοί που όχι απλώς ακολουθούν την γραμμή του Χριστού, αλλά και αυτοί που δέχονται πως είναι ο Σωτήρας τους από τον θάνατο, μέσω της Θυσίας και Ανάστασής Του. Αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΓΜΑ, αλλά απαραίτητη πυλώνας της ύπαρξης του Χριστιανισμού.

Αν θέλεις απλώς να αγαπάς, δεν χρειάζεσαι να επικεντρωθείς σε ένα πρόσωπο και να συνδέσεις την αγάπη αποκλειστικά με το πρόσωπο του Ιησού. Σου κάνει και ο Βούδας και ο Κρίσνα και ο Ζωροάστρης κτλ κτλ


quote:

Οι θρησκείες οδηγούν τους ανθρώπους στο να γίνουν

α) καθυστερημένοι εν μέρει ναι, ανάλογα και με τη γκλάβα του καθενός
β) μαντρωμένοι (νοητικά) σαφέστατα, τους λόγους στους εξήγησα παραπάνω.

Αν ζούσες στο Βυζάντιο θα έπρεπε κάθε τρεις και λίγο να είσαι εικονολάτης-εικονομάχος-εικονολάτρης-εικονομάχος, δλδ ότι του φανεί του λολοστεφανή...
γ)Ο λόγος που δεν μπορεί να ελευθερωθεί ο κόσμος Οχι, ο λόγος που δεν μπορεί να ελευθερωθεί ο κόσμος είναι αυτοί που βρίσκονται πίσω από τις θρησκείες, και κινούνε τα νήματα,
Σημαντικά τους όπλα είναι ο φόβος, η ελλιπή πληροφόρηση του πιστού, η μισαλλοδοξία που σου προάγουν, ο ρατσισμός, η αίσθηση ανωτερώτητας απέναντι στου ομοίους σου (εσύ θα σωθείς, ο πακιστανός ο άθεος ο μαλάκας που έδει 5 παιδιά κα ιδουλεύει σαν το σκλάβο και βοηθάει όσο μπορεί όχι, γιατί α) είναι πακιστανός και β) γιατί είναι άθεος.


Εντάξει. Αλλά εσύ πιστεύεις πως ο κόσμος βρίσκεται σε παρακμή και δυστυχία επειδή υπάρχει είτε το Κυβερνών Σώμα των Μαρτύρων είτε το Οικουμενικό Πατριαρχείο των Ορθοδόξων, είτε το Βατικανό κτλ; Εγώ νομίζω πως η πλειοψηφία της κοινωνίας δεν είναι θρησκευόμενη, μόνο στα λόγια. Το είπε και ο Panpam πολύ σωστά.

Πάνε αυτές οι εποχές που τα κλασικά ιερατεία κάνανε κουμάντο. Τώρα ο κόσμος έχει περάσει στον αθεϊσμό.

Και σιγά τώρα, μήπως έχουμε θρησκευτικά αφεντικά; Αν δεν σου αρέσει μια εκκλησία, σηκώνεσαι και φεύγεις. Θα πάθεις τίποτα; Το πολύ πολύ να μην σου ξαναμιλήσουν, χέστηκες.

Αλλά από την δουλειά σου μπορείς να φύγεις; Όχι. Επομένως τα αληθινά δεσμά δεν τα βάζουν τα ιερατεία(αν και αυτά παίζουν μικρότερο ρόλο), αλλά οι τσαμπουκάδες της εξουσίας πολιτικοί, επιχειρηματίες, που έχουν παντού τους διορισμένους τους, άλλους σε ανώτερες θέσεις άλλους σε κατώτερες.

Αν αλλάξει η κατάσταση στην Ελλάδα και ξαναποκτήσουν τα ιερατεία δύναμη, τότε θα μπορούμε να μιλάμε για θρησκευτική καταπίεση. Αλλά κάτι τέτοιο φαντάζει απίθανο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 11:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....Η θρησκεία ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ από τα ιερατεία, αλλά τα ιερατεία μπορεί να την ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ και να χτίσουν πάνω σε αυτή δόγματα χειραγώγησης των μαζών. ...
πράγμα που ρίχνει το μπαλάκι στις "μάζες" - σε χρησιμοποιούν αν είσαι διαθέσιμος για χρησιμοποίηση - δηλαδή ούτε οι θρησκείες φταίνε αλλά και τα "ιερατεία" κάνουν όπως νομίζουν - εσύ όμως (το κύτταρο της μάζας) γιατί γίνεσαι θύμα; Κι αν έχεις γίνει θύμα γιατί κατηγορείς τη θρησκεία που απλά υπήρξε ένα καλό "εργαλείο" στα χέρια κακών ανθρώπων;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 12:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα! έχω απίστευη δουλειά θα απαντήσω μετά επεξηγηματικά.. Στα πολύ γρήγορα, κιλλουμινάττι όχι βουδιστής μουσουλμάνος κτλ, είμαι Χριστιανός. κ δεν είναι το ίδιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 14:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
....Η θρησκεία ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ από τα ιερατεία, αλλά τα ιερατεία μπορεί να την ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ και να χτίσουν πάνω σε αυτή δόγματα χειραγώγησης των μαζών. ...
πράγμα που ρίχνει το μπαλάκι στις "μάζες" - σε χρησιμοποιούν αν είσαι διαθέσιμος για χρησιμοποίηση - δηλαδή ούτε οι θρησκείες φταίνε αλλά και τα "ιερατεία" κάνουν όπως νομίζουν - εσύ όμως (το κύτταρο της μάζας) γιατί γίνεσαι θύμα; Κι αν έχεις γίνει θύμα γιατί κατηγορείς τη θρησκεία που απλά υπήρξε ένα καλό "εργαλείο" στα χέρια κακών ανθρώπων;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Σωστό, οι όποιοι εκμεταλλευτές και υποκριτές ψάχνουν αναλώσιμο υλικό.

Αλλά φέρνει ευθύνη και το θύμα που επιλέγει να δουλωθεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 15:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
....Η θρησκεία ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ από τα ιερατεία, αλλά τα ιερατεία μπορεί να την ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ και να χτίσουν πάνω σε αυτή δόγματα χειραγώγησης των μαζών. ...
πράγμα που ρίχνει το μπαλάκι στις "μάζες" - σε χρησιμοποιούν αν είσαι διαθέσιμος για χρησιμοποίηση - δηλαδή ούτε οι θρησκείες φταίνε αλλά και τα "ιερατεία" κάνουν όπως νομίζουν - εσύ όμως (το κύτταρο της μάζας) γιατί γίνεσαι θύμα; Κι αν έχεις γίνει θύμα γιατί κατηγορείς τη θρησκεία που απλά υπήρξε ένα καλό "εργαλείο" στα χέρια κακών ανθρώπων;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Σωστό, οι όποιοι εκμεταλλευτές και υποκριτές ψάχνουν αναλώσιμο υλικό.

Αλλά φέρνει ευθύνη και το θύμα που επιλέγει να δουλωθεί.


Για να μην πούμε ότι εφόσον υπάρχουν θύματα πρόθυμα ακόμα κι αν πάρεις την θρησκεία έξω από την εξίσωση - τα πρόθυμα θύματα θα είναι πάντα εκεί και κάτι άλλο θα βρούνε οι επιτήδειοι - "δημοκρατία" - "αθλητισμό" κτλ.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 16:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλε,
ο Χριστός δεν δημιουργησε ''θρησκεία'',''θρησκεία'' εγινε αργότερα για καθαρά λειτουργικούς λόγους...Οσον αφορα τους ιερείς,πρέπει να είναι αμειβόμενοι διότι επιτελούν έργο που τους αποτρέπει να έχουν και μια άλλη δουλειά για να βγάζουν τα προς το ζειν....Τωρα,αν με ρωτας,αν τα λεφτά θα πρέπει να τα παίρνουν απο το κράτος ή όχι,κρατάω απόσταση απο αυτό,ο διαχωρισμος Εκκλησίας-Κρατους έιναι ενα θέμα με πολλές προεκτάσεις.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 17:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://el.wikipedia.org/wiki/Θρησκεία

Η σχέση του ανθρώπου με το Θείο ονομάζεται θρησκεία. Είτε δεχθούμε τη λατινική ετυμολόγηση της λέξης, (religare/relegere=συνδέομαι εννώνομαι), είτε την ελληνική(θρώσκω =αναβαίνω).σε κάθε περίπτωση υποδηλώνεται ο σχεσιακός χαρακτήρας της θρησκείας: ανάμεσα σε θείο και ανθρώπινο, υπερφυσικό-φυσικό, υπερβατικού-ενδοσκομικού, πνευματικού-υλικού, ψυχικού-φυσικού, ατομικού-κοινωνικού. Για την ύπαρξη της θρησκείας απαιτούνται δύο όροι: το θείο και το ανθρώπινο. Η σχέση της θρησκείας και του ανθρώπου είναι αμφίδρομη και αμφίπλευρη, χωρίς να γίνεται μονόπλευρη και μονοσήμαντη


///////////

Ο Ιησούς έφτιαξε θρησκεία Χριστιανέ Ορθόδοξε. Είναι ιερέας, το ενδιάμεσο μεταξύ Θεού και ανθρώπου.

Edited by - killuminati on 11/04/2014 17:55:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 18:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Killuminati,
υπάρχει διαφορά,ο Ιησους δεν έφταιξε ''θρησκεία'',αλλα ΗΞΕΡΕ οτι η διδασκαλία Του,θα γίνει ΘΡΗΣΚΕΙΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 20:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Killuminati,
υπάρχει διαφορά,ο Ιησους δεν έφταιξε ''θρησκεία'',αλλα ΗΞΕΡΕ οτι η διδασκαλία Του,θα γίνει ΘΡΗΣΚΕΙΑ!



Εννοώ την θρησκεία ως ένωση με τον Θεό, όχι τα ιερά κείμενα ή τα δόγματα που μπορεί να ισχυριστούν κάποιοι ότι βλέπουν στα ιερά κείμενα.

Έχει να κάνει δηλαδή με αναζήτηση, βιώματα, σχέση και όχι απλώς με κείμενα που είναι για να τα διαβάζεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2014, 20:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Killuminati,
υπάρχει διαφορά,ο Ιησους δεν έφταιξε ''θρησκεία'',αλλα ΗΞΕΡΕ οτι η διδασκαλία Του,θα γίνει ΘΡΗΣΚΕΙΑ!



Εννοώ την θρησκεία ως ένωση με τον Θεό, όχι τα ιερά κείμενα ή τα δόγματα που μπορεί να ισχυριστούν κάποιοι ότι βλέπουν στα ιερά κείμενα.

Έχει να κάνει δηλαδή με αναζήτηση, βιώματα, σχέση και όχι απλώς με κείμενα που είναι για να τα διαβάζεις.



Τα λογιών λογιών κείμενα απλά δείχνουν και βοηθούν προς την ένωση.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 16:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιοδεία πατρός Μαξίμου σε Θεσσαλία και Β.Ελλάδα:

http://www.patrokosmas.gr/ekdilosis.asp?isue=43&artid=4136

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 10:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Περιοδεία πατρός Μαξίμου σε Θεσσαλία και Β.Ελλάδα:

http://www.patrokosmas.gr/ekdilosis.asp?isue=43&artid=4136



Κοίτα ο άνρθωπος δεν είναι αξιόπιστος. Κρίμα... αλλά δεν είναι...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 15:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Περιοδεία πατρός Μαξίμου σε Θεσσαλία και Β.Ελλάδα:

http://www.patrokosmas.gr/ekdilosis.asp?isue=43&artid=4136



Κοίτα ο άνρθωπος δεν είναι αξιόπιστος. Κρίμα... αλλά δεν είναι...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Σίγουρα δεν είναι....Εχει πέσει έξω,τι να λέμε τώρα;Οσο και να το τραβάει,το 2018 είναι αδύνατον να έρθει η Δευτέρα Παρουσία...Πραγματικά,αδύνατον!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 15:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To θέμα είναι τώρα,πότε θα παραδεχθεί την πλάνη του...Τον Οκτώβριο που έρχεται περιμένει την ενθρόνιση,αν αυτη δεν γίνει,πρέπει να βγεί και να πει ''Συγγνώμη,έκανα λάθος!''.Να μην το τραβήξει και άλλο....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy