ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Tελικά ήλθεν ο Αντίχριστος;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2015, 21:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για την Ελληνίδα ήθελα να μου το μεταφέρεις επ' ακριβώς γιατί δεν το θυμάμαι, σου το είπα και ποιο πάνω.

quote:
το λέει καθαρά και στο τέλος μας γράφει ο Ιωάννης.....

Μια ερώτηση παρακαλώ, θυμάσαι τι λέει ο Ιωάννης και δεν θυμάσαι κάτι τόσο έντονο που αφορά τον λαό σου?

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2015, 21:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Shadow_Dancer
Συγνώμη φίλε, μια ερώτηση, έχεις και την "Αποκάλυψη του Έσδρα", γιατί τα χριστιανικά μαγαζιά θέλουν να τους καταθέσεις πιστοποιητικό θρησκευτικών φρονημάτων για να σου τη δώσουν.

Την "Αποκάλυψη του Έσδρα" φίλε Shadow_Dancer δεν την έχω, όμως μπορείς να τη διαβάσης αν κατάλαβα καλά, εδώ, και εδώ.
quote:
Shadow_Dancer
Αυτό τον καιρό διαβάζω πολύ χημεία, αλλά θα ήθελα να βρω σε PDF τα Απόκρυφα καθώς και τους τόμους της εκλησιαστικής ιστορίας, οπότε αν μπορεί να υπάρξει κάποια βοήθεια θα ήταν ευχάριστο γεγονότο.

Από την "Ελληνική Πατρολογία" έχω υπ' όψιν μου δύο εκκλησιαστικές ιστορίες. Αυτή του Ευσέβιου Καισάρειας, και αυτή του Σωκράτους Σχολαστικού, που είναι γραμμένες στην γλώσσα της εποχής. Ελπίζω να μην έχης πρόβλημα.
Όσο για τα "Απόκρυφα Ευαγγέλια" τά έχω στείλει ήδη στον Italo μέσω P.M. Aναμένω δικό σου.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2015, 22:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισης φιλε Kost ας δουμε ποια ειναι η αποψη του Ιησου για τους Ελληνες
Απο το κατα Ιωαννην ιβ'
20 ῏Ησαν δέ τινες ῞Ελληνες ἐκ τῶν ἀναβαινόντων ἵνα προσκυνήσωσιν ἐν τῇ ἑορτῇ.
21 οὗτοι οὖν προσῆλθον Φιλίππῳ τῷ ἀπὸ Βηθσαϊδὰ τῆς Γαλιλαίας, καὶ ἠρώτων αὐτὸν λέγοντες· κύριε, θέλομεν τὸν ᾿Ιησοῦν ἰδεῖν.
22 ἔρχεται Φίλιππος καὶ λέγει τῷ ᾿Ανδρέᾳ, καὶ πάλιν ᾿Ανδρέας καὶ Φίλιππος λέγουσι τῷ ᾿Ιησοῦ·
23 ὁ δὲ ᾿Ιησοῦς ἀπεκρίνατο αὐτοῖς λέγων· ἐλήλυθεν ἡ ὥρα ἵνα δοξασθῇ ὁ υἱὸς τοῦ ἀνθρώπου.
Αυτη ειναι η αποψη του για τους Ελληνες.Δια μεσω αυτων θα δοξασθει ο υιος του ανθρωπου

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2015, 22:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισης φιλε kost πολυ ορθα σου απαντησε η Μαρια.
Μετα την σφραγιση μονο 144.000 εκ του Ισραηλ, η Αποκαλυψη μας μιλα για αναριθμητο πληθος σωσμενων απο ολες τις φυλες
Αποκαλυψη ζ'
9 Μετὰ ταῦτα εἶδον, καὶ ἰδοὺ ὄχλος πολύς, ὃν ἀριθμῆσαι αὐτὸν οὐδεὶς ἐδύνατο, ἐκ παντὸς ἔθνους καὶ φυλῶν καὶ λαῶν καὶ γλωσσῶν, ἑστῶτας ἐνώπιον τοῦ θρόνου καὶ ἐνώπιον τοῦ ἀρνίου, περιβεβλημένους στολὰς λευκάς, καὶ φοίνικες ἐν ταῖς χερσὶν αὐτῶν·
10 καὶ κράζουσι φωνῇ μεγάλῃ λέγοντες· ἡ σωτηρία τῷ Θεῷ ἡμῶν τῷ καθημένῳ ἐπὶ τοῦ θρόνου καὶ τῷ ἀρνίῳ.

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2015, 22:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για την Ελληνίδα ήθελα να μου το μεταφέρεις επ' ακριβώς γιατί δεν το θυμάμαι, σου το είπα και ποιο πάνω.

Μαρία, εδώ είναι η Καινή Διαθήκη σε PDF, στη σελλίδα 114 φαίνεται καθαρά ο "Ιησούς" να μας αποκαλεί σκυλάκια σε σχέση με το "σόϊ του", δες το μόνη σου, link: www.ag-deka.gr/pdf/KainiDiathiki.pdf

quote:
Αυτη ειναι η αποψη του για τους Ελληνες.Δια μεσω αυτων θα δοξασθει ο υιος του ανθρωπου

Αυτή φίλε μου είναι η δική σου άποψη, ο Τζεσουά στα επίσημα κείμενα μας αποκαλεί "σκυλάκια", μη προσπαθείς να μας κρύψεις τον ήλιο με μιά βελόνα, δεν μπορείς...

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2015, 22:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Όσο για την Ελληνίδα ήθελα να μου το μεταφέρεις επ' ακριβώς γιατί δεν το θυμάμαι, σου το είπα και ποιο πάνω.

Μαρία, εδώ είναι η Καινή Διαθήκη σε PDF, στη σελλίδα 114 φαίνεται καθαρά ο "Ιησούς" να μας αποκαλεί σκυλάκια σε σχέση με το "σόϊ του", δες το μόνη σου, link: www.ag-deka.gr/pdf/KainiDiathiki.pdf

quote:
Αυτη ειναι η αποψη του για τους Ελληνες.Δια μεσω αυτων θα δοξασθει ο υιος του ανθρωπου

Αυτή φίλε μου είναι η δική σου άποψη, ο Τζεσουά στα επίσημα κείμενα μας αποκαλεί "σκυλάκια", μη προσπαθείς να μας κρύψεις τον ήλιο με μιά βελόνα, δεν μπορείς...

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.



Φιλε μου δεν εχω την απαιτηση να υποψιαστεις την δοκιμασια του Ιησου προς την Ελληνιδα,αλλα εκ του αποτελεσματος καταλαβαινεις οτι δεν την θεωρησε σκυλι.Δοκιμασε την πιστη και μετα την επιβραβευσε με την θεραπεια της κορης της.Δες το κειμενο
25 ἡ δὲ ἐλθοῦσα προσεκύνησεν αὐτῷ λέγουσα· Κύριε, βοήθει μοι.
26 ὁ δὲ ἀποκριθεὶς εἶπεν· οὐκ ἔστι καλὸν λαβεῖν τὸν ἄρτον τῶν τέκνων καὶ βαλεῖν τοῖς κυναρίοις.
27 ἡ δὲ εἶπε· ναί, Κύριε· καὶ γὰρ τὰ κυνάρια ἐσθίει ἀπὸ τῶν ψυχίων τῶν πιπτόντων ἀπὸ τῆς τραπέζης τῶν κυρίων αὐτῶν.
28 τότε ἀποκριθεὶς ὁ ᾿Ιησοῦς εἶπεν αὐτῇ· ὦ γύναι, μεγάλη σου ἡ πίστις! γενηθήτω σοι ὡς θέλεις. καὶ ἰάθη ἡ θυγάτηρ αὐτῆς ἀπὸ τῆς ὥρας ἐκείνης.
Τωρα συνδιασετο με το χωριο περι Ελληνων και εχεις τη απαντηση ολοκληρωμενη.

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2015, 22:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Je suis αμόρφωτος.

Η Αγία Γραφή είναι η Π.Διαθήκη, ή η Κ.Διαθήκη?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2015, 22:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Je suis αμόρφωτος.

Η Αγία Γραφή είναι η Π.Διαθήκη, ή η Κ.Διαθήκη?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Και τα δυο συνθετουν την Αγια Γραφη.

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2015, 22:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maria3
Έχω διαβάσει μεμονωμένα σημεία αλλά ποτέ ολοκληρωμένα, όπως ότι ο Ιούδας δεν πέθανε και ότι ο Χριστός άλλαζε μορφές και μεταφερόταν, ο δε Πιλάτος τον πίστεψε και ήθελε να τον σώσει, δείπνησε στο μυστικό δείπνο μαζί του και την θέση του Χριστού την πήρε ο γιος του Πιλάτου.

Αν τα έχεις ολοκληρωμένα στείλε τα μου,



Τα έχω στείλει ήδη στον Italo με Ρ.Μ. όπως έγραψα πιο πάνω. Εν αναμονή δικού σου....

quote:
maria3
αλλά σύμφωνα με το παραπάνω απόσπασμα τι συμπέρασμα βγάζεις;

Όπως στην "Αρχαία Ελληνική Μυθολογία" φίλη maria3 ο κάθε ποιητής έδινε την δική του ερμηνεία στους "Μύθους" (Βλέπε πόσες διαφορετικές απόψεις υπάρχουν στον μύθο του Άδωνη που παρέθεσα εδώ), έτσι και στην νεότερη όταν ο Χριστιανισμός βρισκόταν στα σπάργανα και οι διάφορες ομάδες αλληλοσφάζονταν διεκδικώντας την αλήθεια ο καθένας για την πάρτη του, ο κάθε φανατικός γραφέας έγραφε αυτά που νόμιζε ότι δίνουν περισσότερη αίγλη σ' αυτά που πίστευε. Έτσι γράφτηκαν τόσο τα κανονικά, όσο και τα απόκρυφα ευαγγέλια.
quote:
maria3
Πάντως σαν Χριστιανή πιστεύω και στην Παλαιά Διαθήκη, γιατί ο Χριστός είπε ερευνάτε τας γραφάς,

Ο Χριστός φίλη maria3 δεν το είπε ακριβώς έτσι και με την έννοια που του αποδίδουν οι διάφοροι (παρ)ερμηνευτές των ευαγγελίων. Ο Χριστός φέρεται να λέη κατσαδιάζοντας τους Εβραίους που δεν τον πίστευαν:

.... καὶ ὁ πέμψας με πατήρ, αὐτὸς μεμαρτύρηκε περὶ ἐμοῦ. οὔτε φωνὴν αὐτοῦ ἀκηκόατε πώποτε οὔτε εἶδος αὐτοῦ ἑωράκατε, καὶ τὸν λόγον αὐτοῦ οὐκ ἔχετε μένοντα ἐν ὑμῖν, ὅτι ὃν ἀπέστειλεν ἐκεῖνος, τούτῳ ὑμεῖς οὐ πιστεύετε. ἐρευνᾶτε τὰς γραφάς, ὅτι ὑμεῖς δοκεῖτε ἐν αὐταῖς ζωὴν αἰώνιον ἔχειν· καὶ ἐκεῖναί εἰσιν αἱ μαρτυροῦσαι περὶ ἐμοῦ· καὶ οὐ θέλετε ἐλθεῖν πρός με ἵνα ζωὴν ἔχητε. Ιω. 5, 37-40

Όσο για την Παλαιά Διαθήκη, αυτή είναι μια άλλη ιστορία, αυστηρώς ακατάλληλη για ανηλίκους που έχει συζητηθεί εκτενέστατα στο forum. Ρίξε μια ματιά στην Αναζήτηση προς τούτο....


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2015, 22:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως γίνεται αυτό, αφού η Π.Διαθήκη είναι Θεόπνευστος και η Καινή γραφθηκε από αφηγητές, που άκουσαν τι έλεγαν τα τριτοξάδελφα των φίλων των...τάδε κ.λ.π?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2015, 23:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωτήρη πες μου σε παρακαλώ.


Η Αγία Γραφή είναι η Π.Διαθήκη, ή η Κ.Διαθήκη?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2015, 23:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδω μπορειτε να δειτε μερικες απο τις εκατονταδες αναφορες της καινης διαθηκης στην παλαια.
http://www.newlife4you.gr/refer/refer.asp?refPage=2
Καμμια αμφισβητηση για την Θεοπνευστια του πρωτου μερους της Αγιας Γραφης.


321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2015, 23:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκανα σαφή ερώτηση.Είναι ή δεν είναι η Αγία Γραφή ΜΟΝΟΝ η Π.Διαθήκη?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2015, 23:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H απαντηση ηταν ξεκαθαρη και εδω ακομη περισσοτερο
Ο κανονας της Αγιας Γραφης αποτελειται απο 76 βιβλια.
49 της Παλαιας Διαθηκης και 27 της Καινης Διαθηκης
http://www.impantokratoros.gr/8415883E.el.aspx

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2015, 23:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωτήρη?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2015, 23:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλε μου δεν εχω την απαιτηση να υποψιαστεις την δοκιμασια του Ιησου προς την Ελληνιδα

Όποιος έχει κότσια, ας ερχόταν να με δοκιμάσει στα ίσσια λέγοντάς με σκυλί λόγω καταγωγής κι ας ήταν ο Τζεσουά ο ίδιος.....

Δεν έχω την απαίτηση να καταλάβεις εξ' ορισμού τι θα πει αξιοπρέπεια και ελληνικός πολιτισμός.

Έχω όμως την απαίτηση, να μη μας περνάς για τόσο χάπατα και να προσπαθείς να συμαζέψεις τα ασυμάζευτα ενός Σιωνιστικού μίσους ενάντια σε κάθε άλλο άνθρωπο, ανεξαρτήτως καταγωγής και θρησκείας, που κρατάει κάποιες...Χιλλιάδες χρόνια.

Je suis Greec.

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2015, 23:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
23 ὁ δὲ ᾿Ιησοῦς ἀπεκρίνατο αὐτοῖς λέγων· ἐλήλυθεν ἡ ὥρα ἵνα δοξασθῇ ὁ υἱὸς τοῦ ἀνθρώπου.
Οπως και εγινε αγαπητε μου.
Μην μου πεις οτι αυτος ο στιχος προστεθηκε το 2000 μ.Χ;;;

321

Edited by - nediB on 11/01/2015 23:42:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2015, 23:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αποκάλυψη μιλάει για επτά γενεές, σου δίνω ένα παράδειγμα, πρώτοι οι Εβραίοι, δεύτεροι οι Έλληνες, τρίτος ο πολιτισμός που αναμίχτηκε με τους Εβραίους και τους Έλληνες, τέταρτος, πέμπτος οι μίξη των προηγουμένων και ούτω καθ εξής.

Ο Μεσσίας προ υπήρχε από του πρώτου και ήταν ο ενδιάμεσος ως προς τον έλεγχο, αν διαβάσεις την Αγία Γραφή θα τα δεις.

Μιλάει καθαρά για τον Μεσσία και τους Θεούς των Ελλήνων όπου αποφασίζεται η εκεχειρία μάλλον καταστρέφεται ο δεύτερος πολιτισμός και αρχίζει ο τρίτος έτσι πάμε και στους άλλους, λογικά είμαστε ο έβδομος πολιτισμός που θα καταστραφεί.


maria, αυτά που λες δεν είναι πουθενά γραμμένα στην Αποκάλυψη...περί εκεχειρίας Μεσσία-θεών ελλήνων...δεν υπάρχουν πουθενά αυτά...αν θες να συζητήσουμε σε μία σοβαρή βάση φέρε κάποιο συγκεκριμένο απόσπασμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2015, 23:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maria, αυτά που λες δεν είναι πουθενά γραμμένα στην Αποκάλυψη...περί εκεχειρίας Μεσσία-θεών ελλήνων...δεν υπάρχουν πουθενά αυτά...αν θες να συζητήσουμε σε μία σοβαρή βάση φέρε κάποιο συγκεκριμένο απόσπασμα...

Δεν τα ξέρεις καλά φίλε kost, οι Θεοί των ελλήνων δικάστηκαν απο τον Τζίμη Πανούση και εξορίστηκαν από τον Σταμάτη Γαρδέλη στο Τσιμπουντί, μαζί με τον Βασίλη Αυλωνίτη και τον Ζάκ Κουστώ.

Το λέει ένα απόσπασμα από το περιοδικό παράγκα & όραμα, το τέταρτο πόδι και το πέμπτο αυτί.

Και η κυρία maria3-23-53 δεν μας καταδέχεται να συνομιλεί μαζί μας, εμείς της πέφτουμε λίγοι, είμαστε...σκυλάκια.

Σα δε ντρεπόμαστε λιγάκι λέω...

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2015, 23:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτη ειναι η αποψη του για τους Ελληνες.Δια μεσω αυτων θα δοξασθει ο υιος του ανθρωπου

αγαπητή nedib, το χωρίο που αναφέρεις είναι από το ευαγγέλιο του Ιωάννη (γραμμένο περίπου 80-90 μΧ.).

Δεν αναφέρεις τη συνέχεια όπου λέει αμέσως μετά "εάν ο κόκκος του σίτου δεν πέσει στη γη να πεθάνει τότε μένει μόνος του, εάν όμως πεθάνει φέρνει πολύ καρπό".

Όπως πιστεύω θα ξέρεις τα Ευαγγέλια είναι έργα περισσότερο αλληγορικά και λιγότερο ιστορικά. Ο ίδιος ο Ιησούς διδάσκει σχεδόν αποκλειστικά με παραβολές και αλληγορίες. Τα λόγια λοιπόν αυτά λειτουργούν σε δύο επίπεδα, 1) σαν συμβολικά της απαραίτητης θυσίας του ίδιου, και 2) σαν έμμεση αναφορά στα Ελευσίνια Μυστήρια των Ελλήνων, με κεντρικό θέμα τον θάνατο της Περσεφόνης και τςη Δήμητρςα οι οποίες εφόρευαν την καλλιέργεια της γης και την γονιμότητα του εδάφους. Εξου και η περίεργη αναφορά στον κόκκο του σιταριού που πρέπει να πεθάνει...

Από εκεί και πέρα, μπορούμε να το δούμε κι αλλιώς...ήταν προνοητικός ο Ιησούς όταν έλεγε πως χάρη στους Έλληνες θα δοξαστεί ο ίδιος. Οι Ιουδαίοι εξαρχής τον απέρριψαν, και μονάχα εάν το θρησκευτικό του κίνημα διαδιδόταν στους Εθνικούς θα είχε πιθανότητες συντήρησης και εξάπλωσης, όπως και έγινε.


Αυτό και μόνο λοιπόν δείχνει πόσο αποτυγχάνει η τερατώδης Αποκάλυψη να πείσει και τον πιο αφελή με τα βαρύγδουπα λεγόμενά της...παρουσιάζει τους Ιουδαίους ως τον εκλεκτό λαό του "Χριστού" την στιγμή που οι Ιουδαίοι είναι παντελώς αρνητικοί απέναντι στον χριστιανισμό εδώ και 2.000 χρόνια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 00:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε kost δες λιγο αν θες τις προηγουμενες παραθεσεις μου(λιγο πιο πανω).
Απαντω για το θεμα της Αποκαλυψης με παραθεση του χωριου που αναφερεις

321

Edited by - nediB on 12/01/2015 00:06:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 00:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Και δεν είναι καθόλου τυχαίο που τα λόγια αυτά εμφανίζονται μονάχα στο ευαγγέλιο του Ιωάννη, το τελευταίο κατά χρονολογική σειρά. Την εποχή που γράφτηκε το Κατά Ιωάννην η Εκκλησία αποτελούνταν κυρίως από Έλληνες. Αυτό εξηγεί την δεσπόζουσα σημασία που αποδίδεται στους Έλληνες στο ευαγγέλιο αυτό με διάφορους τρόπους, πχ. η αναφορά στην φιλοσοφική έννοια του "Λόγου".

Και αυτό φυσικά αποδεικνύει την αναχρονιστικότητα του κατά Ιωάννην, το ότι δηλαδή μεταφέρει ιστορικά και πολιτισμικά δεδομένα της δικής του εποχής στην προηγούμενη εποχή που έζησε ο ΙησούςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 00:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης να προσθέσω κι' εγώ οτι τα ελληνικά ως γλώσσα αλλά και η ελληνική επιροή ήταν το αρχικό όχημα για να διαδωθεί κάθε ιδέα ή θρησκεία της εποχής.
Κατ' αυτή την ένοια, ο συγγραφεάς δείνχει καθαρά οτι ο δρόμος για τον Ιησού ξεκινάει στην Ελλάδα της τότε εποχής.

Βάση αυτού, έχουμε και τις αναφορές των ιστορικών καταγραφών της εποχής εκείνης, (π.χ. Πλήνιος ο νεότερος), οι οποίες κάνουν λόγο για μικρές ομάδες χριστιανών στη Βηθυνία και την περιοχή της Μ. Ασίας.
Όχι στην Ιουδαία, όχι στη Ρώμη, όχι στην Ελλάδα.

Συγνώμη, έκανα ένα edit γιατί σκότωσα ορθογραφικά το "λόγο" σε "λόγω", φτού μου.

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.

Edited by - Shadow_Dancer on 12/01/2015 00:12:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 00:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλε μου δεν εχω την απαιτηση να υποψιαστεις την δοκιμασια του Ιησου προς την Ελληνιδα,αλλα εκ του αποτελεσματος καταλαβαινεις οτι δεν την θεωρησε σκυλι.

Ναι, ωραία δοκιμασία, πολύ αρμόζουσα σε θεούς...έλα τώρα, μην ακούμε δογματικές καφρίλες βραδυάτικα...

Ο Ιησούς εκτίμησε την αναξιοπρεπή ταπεινότητα της γυναίκας...θεράπευσε την κόρη της ακριβώς επειδή του είπε γονατιστή "ναι Κύριε, αλλά και τα σκυλιά τρέφονται από τα ψίχουλα των παιδιών".

Και η απάντηση αυτή ικανοποίησε τον "πανάγαθο".


Εάν όμως του είχε απαντήσει με αξιοπρέπεια "γιατί με αποκαλείς σκυλί, άνθρωπος είμαι και σου ζητάω μία χάρη", η απάντηση αυτή θα του ξίνιζε...


Ας αφήσουμε λοιπόν τις άρρωστες ερμηνείες του παπαδαριού και ας επικεντρωθούμε στην ουσία, ότι δεν είναι αυτή σοβαρή εικόνα "θεού"

Edited by - kost on 12/01/2015 00:17:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 00:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποφευγεις φιλε μου να απαντησεις για την Αποκαλυψη;;

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 00:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στο θέμα της αποκάλυψης nedib, έγραψα πιο πριν ότι περιέχει αντιφάσεις και τελικά αφήνει ανοικτά δύο ενδεχόμενα...ή μονάχα οι λίγοι Ιουδαίοι σώζονται, ή σώζονται μαζί τους και άλλοι, αλλά οι Ιουδαίοι έχουν περίοπτη και ανώτερη σχέση με το Θεό απ'ότι οι υπόλοιποι. Όπως και αν το δεις, η ουσία είναι η ίδια, ο χριστιανισμός εξαρχής ήταν μία καθαρά ιουδαϊκή θρησκεία, στην πορεία όμως, και λόγω της άρνησης των ιουδαίων να πιστέψουν, εκμεταλλεύτηκε μία πολύ μεγαλύτερη, ευκόλως προσβάσιμη και απείρως πιο προσοδοφόρα "αγορά"...αυτή του ελληνο-ρωμαϊκού κόσμουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 00:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επισης φιλε kost πολυ ορθα σου απαντησε η Μαρια.
Μετα την σφραγιση μονο 144.000 εκ του Ισραηλ, η Αποκαλυψη μας μιλα για αναριθμητο πληθος σωσμενων απο ολες τις φυλες
Αποκαλυψη ζ'
9 Μετὰ ταῦτα εἶδον, καὶ ἰδοὺ ὄχλος πολύς, ὃν ἀριθμῆσαι αὐτὸν οὐδεὶς ἐδύνατο, ἐκ παντὸς ἔθνους καὶ φυλῶν καὶ λαῶν καὶ γλωσσῶν, ἑστῶτας ἐνώπιον τοῦ θρόνου καὶ ἐνώπιον τοῦ ἀρνίου, περιβεβλημένους στολὰς λευκάς, καὶ φοίνικες ἐν ταῖς χερσὶν αὐτῶν·
10 καὶ κράζουσι φωνῇ μεγάλῃ λέγοντες· ἡ σωτηρία τῷ Θεῷ ἡμῶν τῷ καθημένῳ ἐπὶ τοῦ θρόνου καὶ τῷ ἀρνίῳ.

321



Για να σε βοηθησω το ξανα κατεβασα
Απ'οτι βλεπεις δεν υπαρχει η παραμικρη περιπτωση να ισχυει αυτο που λες

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 00:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τώρα που το σκέφτομαι το γλυκό δένει πολύ καλά...αναγνωρίζουν οι ίδιοι οι Χριστιανοί μελετητές ότι στο κατά Ιωάννην είναι που ο "Ιησούς" κάνει για πρώτη φορά άνοιγμα προς τα έθνη!


Τα παρακάτω σχόλια είναι ανδεικτικό.

http://www.apostoliki-diakonia.gr/gr_main/catehism/theologia_zoi/themata.asp?contents=ecclesia_history/contents_texts.asp&main=texts&file=3.htm


Στο κατά Ιωάννην είναι που έχουμε τη στροφή του Ιησού πέρα από τους Ιουδαίους, και αυτό φαίνεται σε διάφορα χωρία (πχ. "έμελλε να πεθάνει, όχι μόνο υπέρ του έθνους του, αλλά και για τον υπόλοιπο κόσμο", "ήρθε για να φωτίσει όλο τον κόσμο", "έχω και άλλα πρόβατα και έξω από αυτή την αυλή").


Νομίζω είναι ξεκάθαρο πλέον, δεν είναι τυχαίο το οικουμενικό αυτό στοιχείο του ευαγγελίου...του τελευταίου ευαγγελίου στη χρονική σειρά...μία πανέξυπνη γυριστή...αφού οι ιουδαίοι αποδείχτηκαν οριστικά ως εντελώς απρόσιτο target group το κήρυγμα έπρεπε οπωσδήποτε να εξαπλωθεί σε άλλα έθνη με όχημα φυσικά την ελληνική γλώσσαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 00:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ξαναλέω για τρίτη φορά, το χωρίο αυτό έρχεται σε προφανή αντίφαση με το προηγούμενο...μην κολλάς...αμέσως πιο πριν λέει ότι οι 144.000 Ιουδαίοι θα σφραγιστούν για να γλυτώσουν από την καταστροφή του κόσμουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2015, 00:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
20 ῏Ησαν δέ τινες ῞Ελληνες ἐκ τῶν ἀναβαινόντων ἵνα προσκυνήσωσιν ἐν τῇ ἑορτῇ.
21 οὗτοι οὖν προσῆλθον Φιλίππῳ τῷ ἀπὸ Βηθσαϊδὰ τῆς Γαλιλαίας, καὶ ἠρώτων αὐτὸν λέγοντες· κύριε, θέλομεν τὸν ᾿Ιησοῦν ἰδεῖν.
22 ἔρχεται Φίλιππος καὶ λέγει τῷ ᾿Ανδρέᾳ, καὶ πάλιν ᾿Ανδρέας καὶ Φίλιππος λέγουσι τῷ ᾿Ιησοῦ·
23 ὁ δὲ ᾿Ιησοῦς ἀπεκρίνατο αὐτοῖς λέγων· ἐλήλυθεν ἡ ὥρα ἵνα δοξασθῇ ὁ υἱὸς τοῦ ἀνθρώπου.
Αυτη ειναι η αποψη του για τους Ελληνες.Δια μεσω αυτων θα δοξασθει ο υιος του ανθρωπου

Αυτό φίλε μου καβαλάρη (ευρωπαίε), δεν λέει κάτι για την άποψή του αλλά για την προώθηση της καριέρας του.
Εγώ ξέρεις τι συμπέρασμα βγάζω απ' αυτά κι' απ' αυτά?

Οι έλληνες και οι ελληνίδες είστε σκυλιά, αλλά σας έχω ανάγκη για να δοξαστώ, οπότε δοξάστε με, για να σας ταίσω μερικά ψίχουλα απο τα αποφάγια του περιούσιου λαού μου, σκυλάκια.....

Όσο για το κατά Ιωάννην, μη το σκαλίζεις και πολύ γιατί όπως έγραψα και ποιό πάνω, μετά την άλωση της Κων/πολης μπήκε στα ευαγγέλια του κανόνα, μέχρι το 1453 η εκλησία το είχε ψευδεπίγραφο.

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy