ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Tελικά ήλθεν ο Αντίχριστος;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2014, 17:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σέσοστρις μπροστά στα παιδιά δεν χωράνε θρησκείες και ιδεολογίες και πιστεύω. Τα παιδάκια δεν έχουν τέτοια ψυχολογικά προβλήματα, μετά εμείς τους τα περνάμε στο κεφάλι τους αργότερα.

Ούτε δωδεκάθεα ούτε εκκλησίες δεν χρειάζεται στην πραγματικότητα ο άνθρωπος, αν είναι πραγματικά ελεύθερος. Είναι η ανικανότητα μας που μας ωθεί στο να λατρεύουμε ότι δεν κατανοούμε. Ο Αδάμ της βίβλου δεν θυμάμαι να λέει πουθενά ότι ήταν θρησκευόμενος Χριστιανός.

Και φίλε μου αλήθεια σου λέω δεν είμαι παιδί της Βίβλου. Προσπαθώ να βλέπω τη μεγαλύτερη εικόνα, από πιο μακριά, και κάνω ότι θεωρώ εγώ σωστό, όχι οι γραφές της οποιασδήποτε θρησκείας. Δεν φαντάζεσαι το κράξιμο που έχω ρίξει σε Μάρτυρες του Ιεχωβά συγγενείς μου που κάθονται πάνω από τη Βίβλο και αν λέει πηδάτε πηδάνε.

Οταν μιλάμε για ανθρωποκτονία από άνθρωπο, δεν έχει σημασία για μένα αν είναι για θρησκευτικούς ή τοπογραφικούς σκοπούς. Και όταν μιλάμε για παιδιά δεν ξέρω νομίζω ότι έχει σημασία τίποτα. Είναι από τα πράγματα που αδυνατώ να συγχωρήσω, όσο και να προσπαθήσω.

Ναι είμαι Χριστιανόπουλο που λέει και ο Νικόμαχος.
ΚΑι ναι, πιστεύω ότι πίσω από όλο αυτό το κακό υπάρχει μια φθοροποιος οντότητα που μας διαβάλλει, μιας και κανείς δεν γεννήθηκε κακός.

Θεωρώ όμως πως ο άνθρωπος από τη στιγμή που έχει το δικαίωμα της επιλογης, και οι επιλογές ειναι δικές του, δεν κάνει τίποτα να επιβεβαιώσει το αξίωμα της ελευθερίας της βούλησης. Η ιστορία αποδεικνύει πως ειμαστε για τα πανηγύρια.

Παρεπιπτόντως Σέραπις σε μια κρίση ειλικρίνειας θα ρίξω τα μούτρα μου και θα συμφωνήσω ότι είναι ασόβαρο να φιλοσοφώ για σημεία και τέρατα σε θέματα όπως παιδικές γεννοκτονίες. Σέραπις σου δίνω πόντο σε αυτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2014, 23:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Italos
Σέσοστρις μπροστά στα παιδιά δεν χωράνε θρησκείες και ιδεολογίες και πιστεύω. Τα παιδάκια δεν έχουν τέτοια ψυχολογικά προβλήματα, μετά εμείς τους τα περνάμε στο κεφάλι τους αργότερα.

Ούτε δωδεκάθεα ούτε εκκλησίες δεν χρειάζεται στην πραγματικότητα ο άνθρωπος, αν είναι πραγματικά ελεύθερος. Είναι η ανικανότητα μας που μας ωθεί στο να λατρεύουμε ότι δεν κατανοούμε. Ο Αδάμ της βίβλου δεν θυμάμαι να λέει πουθενά ότι ήταν θρησκευόμενος Χριστιανός.

Και φίλε μου αλήθεια σου λέω δεν είμαι παιδί της Βίβλου. Προσπαθώ να βλέπω τη μεγαλύτερη εικόνα, από πιο μακριά, και κάνω ότι θεωρώ εγώ σωστό, όχι οι γραφές της οποιασδήποτε θρησκείας. Δεν φαντάζεσαι το κράξιμο που έχω ρίξει σε Μάρτυρες του Ιεχωβά συγγενείς μου που κάθονται πάνω από τη Βίβλο και αν λέει πηδάτε πηδάνε.



Γι αυτό κι εγώ φίλε μου Italos, εξακολουθ'ω να επιμένω ότι δεν χρειαζόμαστε τις θρησκείες και τα ιερατεία τους που μας μεταφέρουν την βούληση του όποιου θεού που υποτίθεται ότι εκπροσωπούν για να γίνουμε καλύτεροι και σωστοί άνθρωποι. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι η μόρφωση και η σωστή παιδεία, που δυστυχώς τα συμφέροντα των επικυριάρχων την πολεμούν γιατί άν εφαρμοστεί θα χάσουν την επιρροή τους στις μάζες που τις θέλουν υποχείρια, και δεν θέλουν να επαναληφθή η ζημιά που έπαθαν με τον "Διαφωτισμό".


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2014, 13:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΙΤΑΛΕ

Κι εγώ σου δίνω ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο και σε αυτά που έγραψες τωρα ΑΑΛΑ ΚΥΡΙΩς ΣΕ ΑΥΤΟ

quote:
Στα π@π@ρια μου γράφω και διδασκαλίες αγάπης, και θεούς και δαίμονες, αν στην πραγματικότητα αυτό που έχω να πολεμήσω είναι η ίδια μου η ύπαρξη.

Οτι πιο σοφό έχω ακούσει.
Ελπίζω ειλικρινά να έχεις καταλάβει κι εσύ το βαθύτερο νόημα αυτού

.


Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2014, 23:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.filmsforaction.org/watch/this_land_is_mine/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2014, 00:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.filmsforaction.org/watch/this_land_is_mine/



Super φίλε Ιταλέ
Υπέροχο
Τιωραίο που θα ήταν να έδειχναν αυτό το βίντεο στα σχολειά μας να το βλεπουν τα παιδιά και να μαθαινουν απο μικρά οτι η γή δεν ανήκει σε κανέναν , όπως ακρινώς και ο αέρας που αναπνέουμε και το νερό που πίνουμε/

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2014, 14:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γι αυτό κι εγώ φίλε μου Italos, εξακολουθ'ω να επιμένω ότι δεν χρειαζόμαστε τις θρησκείες και τα ιερατεία τους που μας μεταφέρουν την βούληση του όποιου θεού που υποτίθεται ότι εκπροσωπούν για να γίνουμε καλύτεροι και σωστοί άνθρωποι.

Xωρίς να πιστευεις,φίλε μου Sesostris,στην σωστη θρησκεία,ζεις μια ανουσια ζωή γεματη αμαρτίες και καταληγει η αιωνια ψυχή σου στην κόλαση!Για φυσικα,ουτε εξομολογείσαι,ουτε κοινωνάς,ουτε εκκλησιάζεσαι,και γίνεσαι θυμα στις ορέξεις του διαβόλου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Witch Burner
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2014, 17:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Witch Burner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστιανέ Ορθόδοξε το Θηρίο είναι ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ(ένας άνθρωπος ή μια πολιτική δύναμη). Δεν είναι ο Σατανάς. Διάβασε στην Αποκάλυψη που λέει πως ο Σατανάς δίνει την εξουσία του στο Θηρίο. Πουθενά μα πουθενά δεν λέει πως ο Σατανάς ήταν το Θηρίο.

Και το Θηρίο ήταν(δηλαδή υπήρχε) πριν γραφτεί η Αποκάλυψη. Όταν γραφόταν δεν υπήρχε πλέον αλλά θα εμφανιζόταν στο μέλλον σύμφωνα με την προφητεία.

Εξηγήσα πως αν το Θηρίο δεν είχε εμφανιστεί πριν γραφτεί η Αποκάλυψη, τότε και οι 5 βασιλείς δεν θα είχαν εμφανιστεί πριν γραφτεί η Αποκάλυψη.

Το Θηρίο ήταν, υπήρχε(όχι ως Σατανάς αλλά ως άνθρωπος ή πολιτική δύναμη).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Witch Burner
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2014, 18:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Witch Burner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Νέρωνας, Ο Νεβρώδ, ο Αντίοχος δεν ξέρω. Όχι όμως ο Σατανάς. Ο Σατανάς ποτέ δεν έχει γίνει άνθρωπος αλλά χρησιμοποιεί ανθρώπους. Δεν υπάρχει βιβλική υποστήριξη πως το Θηρίο είναι ο Σατανάς, μόνο εδάφια κατά αυτής της άποψης.

Φαίνεται πως οι συνασπισμοί των εθνών είναι ένα προκαταρκτικό στάδιο πριν την ενθρόνιση ενός αρχαίου παγανιστή βασιλιά που μισούσε και έσφαζε τους ανθρώπους του Θεού(Ιουδαίους και Χριστιανούς).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2014, 20:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Witch Burner,
που να σου εξηγω τώρα...Ανοιξε την Αποκάλυψη και διαβασε την προσεκτικα,εκει θα βρεις 3 θηρία,ουτε 1 ουτε 2,θα βρείς 3!
Ξεκίνα από το 12 κεφάλαιο,με τον πυρρο δράκο που εχει 7 κεφάλια και 10 κέρατα.....Αφου καταλάβεις τι λέει αυτό το χωρίο,συνεχίζουμε.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Witch Burner
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2014, 21:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Witch Burner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Witch Burner,
που να σου εξηγω τώρα...Ανοιξε την Αποκάλυψη και διαβασε την προσεκτικα,εκει θα βρεις 3 θηρία,ουτε 1 ουτε 2,θα βρείς 3!
Ξεκίνα από το 12 κεφάλαιο,με τον πυρρο δράκο που εχει 7 κεφάλια και 10 κέρατα.....Αφου καταλάβεις τι λέει αυτό το χωρίο,συνεχίζουμε.....



Αυτός είναι ο Σατανάς. Το ότι έχει κεφάλια και κέρατα σημαίνει πως η εξουσία των ανθρώπινων βασιλιάδων πηγάζει από τον Σατανά. Σημαίνει πως το Θηρίο που βλέπουμε στο επόμενο κεφάλαιο είναι στην εξουσία του. Γι' αυτό διαβάζουμε πως εστάθηκε στην άμμο της θαλάσσης και είδε θηρίον να ανεβαίνει στο οποίο ο Σατανάς έδωσε την εξουσία και δύναμή του.

Δεν έχει εμφανιστεί ο Διάολος ποτέ ως άνθρωπος στην Γη. Μόνο ως φίδι στον κήπο της Εδέμ.

Έχεις τους αντιπροσώπους του, το κωλοπαίδι του τον Αντίχριστο. Ποτέ δεν εμφανίζεται αυτοπροσώπος γιατί είναι δειλός και δεν μπορεί να αντέξει το φως και την παρουσία του Θεού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2014, 22:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνοι!Αρα ο δρακων είναι ο Σατανάς!Διαβασε τώρα προσεκτικα και το 13ο κεφάλαιο και πες μου που αναφέρεται.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2014, 12:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χριστιανός Ορθόδοξος
Xωρίς να πιστευεις,φίλε μου Sesostris,στην σωστη θρησκεία,ζεις μια ανουσια ζωή γεματη αμαρτίες και καταληγει η αιωνια ψυχή σου στην κόλαση!Για φυσικα,ουτε εξομολογείσαι,ουτε κοινωνάς,ουτε εκκλησιάζεσαι,και γίνεσαι θυμα στις ορέξεις του διαβόλου!

Η διαφορά μας φίλε Χριστιανέ Ορθόδοξε είναι ότι εσύ ρυθμίζεις την ζωή και τις πράξεις σου βάσει των ιερών όπως πιστεύεις βιβλίων, που περιέχουν τις εντολές ενός θεού και του απεσταλμένου του. Και παραμένεις ανενεργός περιμένοντας να εκπληρωθούν αυτά που υποτίθεται ότι είπαν κάποιοι προφήτες, για την καταστροφή του κόσμου, με την ελπίδα ότι αυτό θα δώση λύση στα αδιέξοδά σου και επί πλέον ως ανταμοιβή για την πίστη σου θα απολαύσης την γαλήνη κάποιου παραδείσου.
Αντίθετα εγώ που ευτύχισα – κατά τη γνώμη μου – να έχω σωστή παιδεία τόσο από το σπίτι μου όσο και από τους δασκάλους μου, αφού μελέτησα τις Διαθήκες και διάβασα και για τις κυριότερες άλλες θρησκείες, τις απέριψα και ρύθμισα την ζωή μου απαλλαγμένος από τα δόγματά και τις επιταγές τους, με βάση την συνείδησή μου. Έτσι λοιπόν όταν βοηθώ κάποιον συνάνθρωπο που έχει ανάγκη, η ακόμα και ένα ζώο, ανταμοιβή μου είναι η ψυχική ικανοποίηση που νοιώθω και δεν αναμένω ανταμοιβές από κανένα θεό. Αν τώρα είναι αμάρτημα το ότι δεν πατάω σε εκκλησία για να ακούω τα κούφια λόγια του κάθε χρυσοποίκιλτου επισκόπου, η ότι δεν εξομολογούμαι στον κάθε θεομπαίχτη επειδή φόρεσε ράσο και αυτοανακυρήχθηκε εκπρόσωπος του θεού, και ότι γι αυτά θα γίνω θύμα στις ορέξεις του διαβόλου, αυτά τα θεωρώ τουλάχιστον αστεία γιατί όλες οι θρησκείες σ' αυτόν τον φόβο βασίζονται για να να κρατούν τους πιστούς τους. Δυστυχώς φίλε Χριστιανέ Ορθόδοξε λόγω της θρησκευτικότητάς σου, δεν μπορείς να αντιληφθής ότι είμαι ελεύθερος, η κάθε ημέρα μου είναι δημιουργική και αν αυτά που κάνω δεν προλάβω να τα απολαύσω εγώ θα μείνουν στα παιδιά και τα εγγόνια μου. Δεν με απασχολεί εν τέλει τι θα γίνω μετά θάνατον επειδή η ζωή θα συνεχίζεται και χωρίς εμένα, και γιατί έχω την συνείδησή μου ήσυχη.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2014, 21:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλως φίλε Sesotris!Nα μου σου χαλώ την ''ησυχη'' συνείδηση που με τόσους κόπους έχεις αποκτήσει....Να ξέρεις όμως ότι η πραγματικότητα στην άλλη ζωή (που δεν είναι και πολύ μακρυα αν όπως έχεις πει είσαι 65 ετών) δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα σε αυτή την ζωή!Είναι δύο εντελώς και εκ διαμετρου αντίθετες καταστάσεις!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 11:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χριστιανός Ορθόδοξος
Kαλως φίλε Sesotris!Nα μου σου χαλώ την ''ησυχη'' συνείδηση που με τόσους κόπους έχεις αποκτήσει....Να ξέρεις όμως ότι η πραγματικότητα στην άλλη ζωή (που δεν είναι και πολύ μακρυα αν όπως έχεις πει είσαι 65 ετών) δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα σε αυτή την ζωή!Είναι δύο εντελώς και εκ διαμετρου αντίθετες καταστάσεις!

Λάθος καλέ μου φίλε. Δεν είμαι 65 αλλά 76 ετών, και όλα αυτά τα χρόνια λέγω τα πράγματα με τ' όνομά τους όπως το αισθάνομαι, προσπαθώ να μην αδικήσω άνθρωπο, και αν το κάνω αθέλητα έχω το θάρρος να ζητήσω συγνώμη, τιμώ τις φιλίες μου αλλά συμπαραστάθηκα και σε ανθρώπους με τους οποίους μάλωσα όταν βρέθηκαν σε δύσκολή θέση, και υπερασπίζομαι το δίκιο του αδυνάτου. Αυτές είναι άλλωστε οι αρχές μου, γι αυτό έχω την συνείδησή μου ήσυχη, και σε διαβεβαιώ ότι δεν κατέβαλλα κανένα κόπο για να την αποκτήσω.
Και κάτι ακόμα που ίσως σε ξενίσει. Επειδή βρίσκομαι κοντά στο τέλος και παρ' ότι δεν αντιμετωπίζω σοβαρά προβλήματα υγείας, ποτέ δεν ξέρω πότε...έχω κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την μετά θάνατο αποτέφρωση του σώματός μου.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 11:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαντάζομαι την έκπληξη και το σοκ που θα δοκιμάσουν όλοι αυτοί οι άνθρωποι που πιστεύουν τα παραμύθια των απατεώνων παπάδων τους , όταν διαπιστώσουν ότι τα πράγματα δεν είναι καθόλου μα καθόλου έτσι όπως τους τα έλεγαν και τους παραμύθιαζαν μια ζωή ολόκληρη.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 13:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φαντάζομαι την έκπληξη και το σοκ που θα δοκιμάσουν όλοι αυτοί οι άνθρωποι που πιστεύουν τα παραμύθια των απατεώνων παπάδων τους , όταν διαπιστώσουν ότι τα πράγματα δεν είναι καθόλου μα καθόλου έτσι όπως τους τα έλεγαν και τους παραμύθιαζαν μια ζωή ολόκληρη.....

Ευτυχώς εσύ ξέρεις καλύτερα. Μόνο που δε το λες. Απλά αντιγράφεις κατηγορίες. Ίσως τελικά δεν λέτο το καλύτερο που ξέρεις γιατί δεν το... ξέρεις...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 13:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χριστιανός Ορθόδοξος
Kαλως φίλε Sesotris!Nα μου σου χαλώ την ''ησυχη'' συνείδηση που με τόσους κόπους έχεις αποκτήσει....Να ξέρεις όμως ότι η πραγματικότητα στην άλλη ζωή (που δεν είναι και πολύ μακρυα αν όπως έχεις πει είσαι 65 ετών) δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα σε αυτή την ζωή!Είναι δύο εντελώς και εκ διαμετρου αντίθετες καταστάσεις!

Λάθος καλέ μου φίλε. Δεν είμαι 65 αλλά 76 ετών, και όλα αυτά τα χρόνια λέγω τα πράγματα με τ' όνομά τους όπως το αισθάνομαι, προσπαθώ να μην αδικήσω άνθρωπο, και αν το κάνω αθέλητα έχω το θάρρος να ζητήσω συγνώμη, τιμώ τις φιλίες μου αλλά συμπαραστάθηκα και σε ανθρώπους με τους οποίους μάλωσα όταν βρέθηκαν σε δύσκολή θέση, και υπερασπίζομαι το δίκιο του αδυνάτου. Αυτές είναι άλλωστε οι αρχές μου, γι αυτό έχω την συνείδησή μου ήσυχη, και σε διαβεβαιώ ότι δεν κατέβαλλα κανένα κόπο για να την αποκτήσω.
Και κάτι ακόμα που ίσως σε ξενίσει. Επειδή βρίσκομαι κοντά στο τέλος και παρ' ότι δεν αντιμετωπίζω σοβαρά προβλήματα υγείας, ποτέ δεν ξέρω πότε...έχω κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την μετά θάνατο αποτέφρωση του σώματός μου.

*


76 ετων;;;Πω πω πω,σου έχει μείνει λίγος χρόνος να μετανοήσεις!Βιασου,εστω και τωρα,την υστατη στιγμη!Ποτε δεν είναι αργα για τον Θεό,αρκει να δει από σένα ειλικρινη μεταμέλεια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 20:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χριστιανός Ορθόδοξος
76 ετων;;;Πω πω πω,σου έχει μείνει λίγος χρόνος να μετανοήσεις!Βιασου,εστω και τωρα,την υστατη στιγμη!Ποτε δεν είναι αργα για τον Θεό,αρκει να δει από σένα ειλικρινη μεταμέλεια!

Πρώτον φίλε Χριστιανέ Ορθόδοξε κανείς δεν γνωρίζει πόσος χρόνος του απομένει. Έχασα παιδικό μου φίλο σε μικρή ηλικία, και έχω έναν γείτονα 100 ετών που αυτοεξυπηρετείται, πηγαίνει και ψωνίζει, και καλλιεργεί λαχανικά στον κήπο του. Και δεύτερο γιατί πράγμα να μεταμεληθώ?? Για το ότι είμαι ελεύθερος από δόγματα και προκαταλήψεις, και δεν αποδέχομαι τους μύθους των θρησκειών και την κυριαρχία των ιερατείων τους, που ζουν εις βάρος του κοινωνικού συνόλου δίχως στην ουσία να προσφέρουν τίποτα?? Και ποια θρησκεία να διαλέξω για να σωθώ όπως λές?? Αφού όποιον και να ρωτήσω θα μου απαντήση ότι η δική του θρησκεία είναι η μοναδική αληθινή που θα με οδηγήση μετά θάνατον στον παράδεισό της, ενώ όλες οι άλλες είναι ψεύτικες και διαβολικές.

Όταν φίλε Χριστιανέ Ορθόδοξε επιδιώκεις τον παράδεισο της μιας θρησκείας, σκέψου πόσες κολάσεις άλλων θρησκειών σε περιμένουν!


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 22:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris,
δεν είναι ο ρόλος μου να δινω συμβουλες για την σωτηρία των ψυχων άλλων,ενας ιερεας ή ενας πνευματικός είναι πιο κατάλληλος να το κάνει απ'οτι εγω σε ένα φόρουμ!Πρεπει να δοξάζεις τον Θεό που γεννήθηκες στην Ελλάδα και εχεις την ευκαιρία να ασπαστείς την μονη αληθινη θρησκεία,την Ορθοδοξία!Είναι πολυτιμο το δώρο αυτό που σου δίνεται,αλλα δυστυχως πολλοι συνανθρώποι μας δεν το καταλαβαίνουν και αδιαφορούν!Πειθουν τον εαυτο τους ότι όλες οι θρησκείες είναι ίδιες και ότι ολες παρέχουν την δική τους σωτηρία,ανεξαρτητα αν στην πραγματική τους ζωή μπορουν να διαπιστωσουν ποια θρησκεία απ'ολες ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 22:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε sesostris , πιστεύω ότι με τον χριστιανό ορθόδοξο κουβέντα δε μπορεί να γίνει .
Βλέπεις ότι του παιδιου το μυαλό είναι σακατεμενο και ξέρουμε όλοι νομίζω ποιός φταίει γι αυτό.
Οτι και να του λες εσυ , 'οτι και να του λεω εγω , ο νους του θα πηγαινει συνέχεια σε αυτά που του εχουν εντυπώσει το κεφάλι για αντίχριστους ,σατανάδες και άλλες τέτοιες βλακείες.
Δυστυχώς , κατά την άποψη μου πάντα και έχωντας σαν παράδειγμα τον χριστιανό ορθόδοξο , πιστεύω ότι η χριστιανική θρησκεία δεν έίναι μόνο γραφική και ανόητη αλλά δυστυχώς απ ότι φαίνεται κι επικίνδυνη.
Για ανθρώπους βέβαια που δεν εισέρχονται στο βάθος των νοημάτων αυτού του αλλοπρόσαλου δόγματος και επιφανειακά απλώς αυτοχαρακτηρίζονται χριστιανοί επειδή αυτό τους έμαθαν και αυτό βλέπουν στον διπλανό και στον παραδιπλανό τους , τα πράγματα δεν είναι τόσο επικύνδυνα
Αυτοί οι άνθρωποι απλως αρέσκονται να ονομάζονται χριστιανοί και να πηγαίνουν καποια φορά στην εκκλησία τους , να ανάβουν ένα κερί και αυτό είναι όλο.
Ομως όταν κάποιος εμβαθύνει στα δόγματα αυτής της θρησκείας και πάρει στα σοβαρά τη διδασκαλία της , τότε τα πράγματα γίνονται πραγματικά επικίνδυνα.
Αυτός ο άνθρωπος με μαθηματική ακρίβεια θα οδηγηθεί στην παράνοια , στον φανατισμό και στην ψύχωση.
Θα γίνει μισάνθρωπος , κακομοίρης , ψυχωτικός και δεν θα καταστρέψει μονο τη δική του ζωή αλλά και άλλων που θα έχουν την ατυχία ή την ανοησια να τον πιστεψουν στα παρανοικά του δόγματα.
Επειδή έχω πάει μερικές φορές στο λεγόμενο "αγιο" 'ορος , εχω δει με τα ίδια μου τα ματια σε ποιο σταδιο εξαθλίωσης φτάνει κάποιος που θα έχει την ατυχία να πάρει στα σοβαρά τα τρισάθλια και σιχαμένα δογματα της θρησκείας αυτής
Αυτοί οι άνθρωποι αντι να έχουν στο μυαλό τους το Θεό και να προσευχονται σε αυτόν , όλη μερα και ολη νυχτα ξορκίζουν δαίμονες και σατανάδες
Εχουν φτάσει στο παρανοικο σταδιο να πιστευουν ότι συνεχως τους καταδιώκει καποιος δαιμονας , εχουν ξεχάσει εντελώς την ύπαρξη καποιας ανωτερης δύναμης και εχουν εμπλακει σε μια δαιμονοπλήξια που τους καταστρέφει κάθε μερα τη ζωη.
Για να μη μιλήσω για τα ψυχιατρεία που είναι γεματα απο δύστυχους ανθρώπους που δεν άντεξαν την παρανοια και τον παραλογισμό και οδηγήθηκαν σε διάφορες μορφές σχιζοφρένειας.
Αρα λοιπόν γνώμη μου είναι ότι αυτή η θρησκεία δεν έιναι απλώς γραφική αλλά εξαιρετικά επικίνδυνη , ιδίως για νεους ανθρώπους που δεν έχουν ακόμη τη κρίση και τη λογική να αντιληφθούν που θα τους οδηγήσουν όλα αυτά τα αισχρά δόγματα.
Η θρησκεία αυτή πρέπει να απαγορευτεί δια νομου ως ακρως επικίνδυνη και καταστροφική ,αν θέλουλε να σώσουμε την νεολαία μας απο την παρακμή και την καταστροφή.

.



Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 22:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σεραπις,
το μεγαλείο της Ορθοδοξίας το εχω νοιωσει βιωματικα στην ζωή μου και σε διαβεβαιω ότι δεν είναι καθόλου έτσι όπως τα λες!Εξαλλου δεν σου ζητάει και τρομερα πραγματα ο Θεός,εμενα τουλάχιστον δεν μου έχει ζητήσει και τρομερα πραγματα ο πνευματικός μου να κάνω,είναι ελαφρυς ο ζυγός του Κυρίου,το λέει και ο ίδιος!Και είναι καθαρή βλακεία για τόσο μικρες θυσίες που σου ζητάει η Ορθοδοξία,να απωλέσεις την αιωνια ψυχή σου και να βρεθείς στην κόλαση!Σκετη βλακεία!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

paroka
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 10:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕΡΑΠΙΣ,

quote:

Επειδή έχω πάει μερικές φορές στο λεγόμενο "αγιο" 'ορος , εχω δει με τα ίδια μου τα ματια σε ποιο σταδιο εξαθλίωσης φτάνει κάποιος που θα έχει την ατυχία να πάρει στα σοβαρά τα τρισάθλια και σιχαμένα δογματα της θρησκείας αυτής
Αυτοί οι άνθρωποι αντι να έχουν στο μυαλό τους το Θεό και να προσευχονται σε αυτόν , όλη μερα και ολη νυχτα ξορκίζουν δαίμονες και σατανάδες


Επειδή έχω πάει κι εγώ μερικές φορές στο “λεγόμενο” Άγιο όρος θα ήθελα να πώ ότι αυτό πού είδα όταν πρωτοπήγα ήταν άνθρωποι απλοί (της διπλανής πόρτας) να φθάνουν σε απίστευτα πνευματικά μέτρα.
Γνώρισα ανθρώπους που προσεύχονται αδιαλείπτως στο Θεό.
Ρώτησα πνευματικούς για τα έσχατα και την εμφάνιση του αντίχριστου και χαμογελαστά απαντώντας μου είπαν μην ασχολείσαι με τα έσχατα (αφού έτσι κι αλλιώς σε όλη μας τη ζωή εσχατολογικά ζούμε) αγάπησε τον Χριστό αυτή είναι η ουσία.

Σίγουρα κάποιος από τους δύο μας ΔΕΝ πήγε στο Άγιο όρος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_3
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 11:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρώτον φίλε Χριστιανέ Ορθόδοξε κανείς δεν γνωρίζει πόσος χρόνος του απομένει. Έχασα παιδικό μου φίλο σε μικρή ηλικία, και έχω έναν γείτονα 100 ετών που αυτοεξυπηρετείται, πηγαίνει και ψωνίζει, και καλλιεργεί λαχανικά στον κήπο του. Και δεύτερο γιατί πράγμα να μεταμεληθώ?? Για το ότι είμαι ελεύθερος από δόγματα και προκαταλήψεις, και δεν αποδέχομαι τους μύθους των θρησκειών και την κυριαρχία των ιερατείων τους, που ζουν εις βάρος του κοινωνικού συνόλου δίχως στην ουσία να προσφέρουν τίποτα?? Και ποια θρησκεία να διαλέξω για να σωθώ όπως λές?? Αφού όποιον και να ρωτήσω θα μου απαντήση ότι η δική του θρησκεία είναι η μοναδική αληθινή που θα με οδηγήση μετά θάνατον στον παράδεισό της, ενώ όλες οι άλλες είναι ψεύτικες και διαβολικές.

Όταν φίλε Χριστιανέ Ορθόδοξε επιδιώκεις τον παράδεισο της μιας θρησκείας, σκέψου πόσες κολάσεις άλλων θρησκειών σε περιμένουν!


*


Δεν αποδεικνύεις όμως με τον φορτισμένο και συγκινητικό λόγο πως ο Χριστιανισμός είναι ψεύτικος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_3
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 11:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε sesostris , πιστεύω ότι με τον χριστιανό ορθόδοξο κουβέντα δε μπορεί να γίνει .
Βλέπεις ότι του παιδιου το μυαλό είναι σακατεμενο και ξέρουμε όλοι νομίζω ποιός φταίει γι αυτό.
Οτι και να του λες εσυ , 'οτι και να του λεω εγω , ο νους του θα πηγαινει συνέχεια σε αυτά που του εχουν εντυπώσει το κεφάλι για αντίχριστους ,σατανάδες και άλλες τέτοιες βλακείες.

Δεν είναι υποχρεωτική η πίστη...

quote:
Δυστυχώς , κατά την άποψη μου πάντα και έχωντας σαν παράδειγμα τον χριστιανό ορθόδοξο , πιστεύω ότι η χριστιανική θρησκεία δεν έίναι μόνο γραφική και ανόητη αλλά δυστυχώς απ ότι φαίνεται κι επικίνδυνη.

Ομως όταν κάποιος εμβαθύνει στα δόγματα αυτής της θρησκείας και πάρει στα σοβαρά τη διδασκαλία της , τότε τα πράγματα γίνονται πραγματικά επικίνδυνα.
Αυτός ο άνθρωπος με μαθηματική ακρίβεια θα οδηγηθεί στην παράνοια , στον φανατισμό και στην ψύχωση.
Θα γίνει μισάνθρωπος , κακομοίρης , ψυχωτικός και δεν θα καταστρέψει μονο τη δική του ζωή αλλά και άλλων που θα έχουν την ατυχία ή την ανοησια να τον πιστεψουν στα παρανοικά του δόγματα.


!


quote:
Εχουν φτάσει στο παρανοικο σταδιο να πιστευουν ότι συνεχως τους καταδιώκει καποιος δαιμονας

Δεν είναι υποχρεωτική η πίστη σε δαίμονες

quote:
εχουν ξεχάσει εντελώς την ύπαρξη καποιας ανωτερης δύναμης

Ποιας;

quote:
Η θρησκεία αυτή πρέπει να απαγορευτεί δια νομου ως ακρως επικίνδυνη και καταστροφική ,αν θέλουλε να σώσουμε την νεολαία μας απο την παρακμή και την καταστροφή.

!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 12:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΣΕΡΑΠΙΣ,

quote:

Επειδή έχω πάει μερικές φορές στο λεγόμενο "αγιο" 'ορος , εχω δει με τα ίδια μου τα ματια σε ποιο σταδιο εξαθλίωσης φτάνει κάποιος που θα έχει την ατυχία να πάρει στα σοβαρά τα τρισάθλια και σιχαμένα δογματα της θρησκείας αυτής
Αυτοί οι άνθρωποι αντι να έχουν στο μυαλό τους το Θεό και να προσευχονται σε αυτόν , όλη μερα και ολη νυχτα ξορκίζουν δαίμονες και σατανάδες


Επειδή έχω πάει κι εγώ μερικές φορές στο “λεγόμενο” Άγιο όρος θα ήθελα να πώ ότι αυτό πού είδα όταν πρωτοπήγα ήταν άνθρωποι απλοί (της διπλανής πόρτας) να φθάνουν σε απίστευτα πνευματικά μέτρα.
Γνώρισα ανθρώπους που προσεύχονται αδιαλείπτως στο Θεό.
Ρώτησα πνευματικούς για τα έσχατα και την εμφάνιση του αντίχριστου και χαμογελαστά απαντώντας μου είπαν μην ασχολείσαι με τα έσχατα (αφού έτσι κι αλλιώς σε όλη μας τη ζωή εσχατολογικά ζούμε) αγάπησε τον Χριστό αυτή είναι η ουσία.

Σίγουρα κάποιος από τους δύο μας ΔΕΝ πήγε στο Άγιο όρος.




Προφανώς είσαι και εσυ δαιμονόπληκτος και γι αυτό δε κατάλαβες τίποτα .
Ο αρρωστος τον άρρωστο τον θεωρεί υγιή.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 12:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΣΕΡΑΠΙΣ,

quote:

Επειδή έχω πάει μερικές φορές στο λεγόμενο "αγιο" 'ορος , εχω δει με τα ίδια μου τα ματια σε ποιο σταδιο εξαθλίωσης φτάνει κάποιος που θα έχει την ατυχία να πάρει στα σοβαρά τα τρισάθλια και σιχαμένα δογματα της θρησκείας αυτής
Αυτοί οι άνθρωποι αντι να έχουν στο μυαλό τους το Θεό και να προσευχονται σε αυτόν , όλη μερα και ολη νυχτα ξορκίζουν δαίμονες και σατανάδες


Επειδή έχω πάει κι εγώ μερικές φορές στο “λεγόμενο” Άγιο όρος θα ήθελα να πώ ότι αυτό πού είδα όταν πρωτοπήγα ήταν άνθρωποι απλοί (της διπλανής πόρτας) να φθάνουν σε απίστευτα πνευματικά μέτρα.
Γνώρισα ανθρώπους που προσεύχονται αδιαλείπτως στο Θεό.
Ρώτησα πνευματικούς για τα έσχατα και την εμφάνιση του αντίχριστου και χαμογελαστά απαντώντας μου είπαν μην ασχολείσαι με τα έσχατα (αφού έτσι κι αλλιώς σε όλη μας τη ζωή εσχατολογικά ζούμε) αγάπησε τον Χριστό αυτή είναι η ουσία.

Σίγουρα κάποιος από τους δύο μας ΔΕΝ πήγε στο Άγιο όρος.


;Έτσι είναι. Αλλά βλέπεις άνθρωποι που φθάνουν σε απίστευτα πνευματικά μέτρα και κουρελήδες να είναι έκλαμβάνονται ως "απειλή" από εκείνους που τρομάζει η πιθανότητα να έχουν δίκιο.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 20:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
paroka
Γνώρισα ανθρώπους που προσεύχονται αδιαλείπτως στο Θεό.

Ποια είναι η προσφορά τους στο κοινωνικό σύνολο?

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 21:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H προσευχή!Ενας λαικος,δεν έχει τον χρόνο να προσευχεται,λογω υποχρεώσεων,και ετσι ισοσταθμίζεται κάπως το πραγμα με τους μοναχους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

paroka
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 12:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

sesostris,

quote:
paroka
Γνώρισα ανθρώπους που προσεύχονται αδιαλείπτως στο Θεό.

Ποια είναι η προσφορά τους στο κοινωνικό σύνολο?

αν και απάντησε ο Χριστιανός Ορθόδοξος θα σου δώσω και εγώ ένα παράδειγμα για την προσφορά τους στη πράξη (μιας και η προσευχή,δηλαδή η επικοινωνία με τον Θεό για σένα μπορεί να είναι μπούρδες).
Ο γέροντας Παΐσιος (αναφέρω αυτόν διότι είναι γνωστός)αν και ακτήμων ζώντας σε ένα καλύβι στο όρος επί σειρά ετών έγινε σανίδα σωτηρίας για εκατοντάδες χιλιάδες κόσμο (όλων των κοινωνικών στρωμάτων).
Έδωσε ελπίδα σε απελπισμένους
έσωσε γάμους από διαζύγια
έδωσε κουράγιο σε ανθρώπους με ανίατες αρρώστιες
έδωσε...... έδωσε......έδωσε.......
ποιός;
ένας Ορθόδοξος καλόγερος που η μόνη του περιουσία ήταν το ράσο που φόραγε.
Δεν είναι αυτό κοινωνική προσφορά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 12:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο γέροντας Παΐσιος (αναφέρω αυτόν διότι είναι γνωστός)αν και ακτήμων ζώντας σε ένα καλύβι στο όρος επί σειρά ετών έγινε σανίδα σωτηρίας για εκατοντάδες χιλιάδες κόσμο (όλων των κοινωνικών στρωμάτων).
Έδωσε ελπίδα σε απελπισμένους
έσωσε γάμους από διαζύγια
έδωσε κουράγιο σε ανθρώπους με ανίατες αρρώστιες
έδωσε...... έδωσε......έδωσε.......
ποιός;
ένας Ορθόδοξος καλόγερος που η μόνη του περιουσία ήταν το ράσο που φόραγε.
Δεν είναι αυτό κοινωνική προσφορά;


OXI

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy