ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Tελικά ήλθεν ο Αντίχριστος;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 12:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και επανέρχομαι πάλι σε παλιές συζητήσεις...προσπαθεί να μας πείσει η Εκκλησία ότι όλα όσα διαβάζουμε στα ευαγγέλια είναι ιστορικά γεγονότα καταγεγραμμένα με τέλεια ακρίβεια...και εδώ είναι που ξεκινάει ο απόλυτος παραλογισμός...έχεις δηλαδή μία τεράστια συνομιλία του Ιησού με τον Νικόδημο κατά την διάρκεια της νύχτας στο Κατά Ιωάννην.

Ο Ιησούς μιλάει πολύ εκτεταμένα με τον Νικόδημο και προσπαθούν να μας πείσουν ότι υπήρχε κάπου εκεί ένα 'μαγνητοφωνάκι' που κατέγραφε επακριβώς την συνομιλία αυτή...ή ότι επίσης υπήρχε κρυφή κάμερα την ώρα που διαλογίζονταν ο Ιησούς μόνος του στον κήπο της Γεσθημανή, κάμερα που αποθανάτισε την μεγάλη του αγωνία και τις ακριβείς του ρήσεις...

Τα σημάδια λοιπόν της μυθιστορηματικής και δραματουργικής γραφής είναι παντού διάχυτα στα κείμενα αυτά.



Αχ βρε kost,εαν ακουμπουσες ελαχιστα τα πνευματικα ζητηματα,δεν θα ειχες αυτην την γνωμη.
Ο τεραστιος Αγιος Κοσμας ο Αιτωλος μιλουσε σε αγραμματους,αλλα το Πνευμα φροντισε να μεταφερθουν μεχρι τις μερες μας, ακεραια ολες οι προρρησεις του.
Αχχχχχ,ουτε που σου παιρναει απ'το μυαλο πως εργαζονται οι πνευματικες λειτουργιες.
Δεν σε κατηγορω σε καμμια περιπτωση,διοτι πολυ απλα δεν τα αντιλαμβανονται ολα αυτα ουτε οι δηθεν εξασκημενοι


321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 12:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nediB Ο προφήτης Δανιήλ μας μιλάει και μας δείχνει τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, πρέπει να σου το αναλύσω για να καταλάβεις, ο Χίτλερ όπως ξέραμε έψαχνε την Άρια φυλή και τι μας λέει ότι δεν την βρήκε, στην τελική;

Άρια φυλή αποκαλούμασταν εμείς ως προς τις κατακτήσεις μας στις Ινδίες, με του Θεούς κτλ, από εμάς ξεκινάει και έτσι μας αποκαλούσαν οι ιθαγενείς, διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

Το απόσπασμα που έβαλες δυστυχώς πιστεύω ότι έχει υλοποιηθεί ως προς την βέργα την σιδηρά και υλοποιείται και ξεκινάει από εκεί, ίδωμεν.

Μην ξεχνάς όταν τελείωσε ο δεύτερος παγκόσμιος πόλεμος πόσοι είχαν απομείνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 12:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

nediB Ο προφήτης Δανιήλ μας μιλάει και μας δείχνει τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, πρέπει να σου το αναλύσω για να καταλάβεις, ο Χίτλερ όπως ξέραμε έψαχνε την Άρια φυλή και τι μας λέει ότι δεν την βρήκε, στην τελική;

Άρια φυλή αποκαλούμασταν εμείς ως προς τις κατακτήσεις μας στις Ινδίες, με του Θεούς κτλ, από εμάς ξεκινάει και έτσι μας αποκαλούσαν οι ιθαγενείς, διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

Το απόσπασμα που έβαλες δυστυχώς πιστεύω ότι έχει υλοποιηθεί ως προς την βέργα την σιδηρά και υλοποιείται και ξεκινάει από εκεί, ίδωμεν.

Μην ξεχνάς όταν τελείωσε ο δεύτερος παγκόσμιος πόλεμος πόσοι είχαν απομείνει.




7ο κεφαλαιο πρ.Δανιηλ εν μερει και 6ο,9ο Αποκαλυψης δεν εχουν καμμια σχεση με τον β'ππ.
Αναμενουμε την εκπληρωση τους αμμεσα.
Εχουν σχεση με πολλα απ'οσα λεει ο Αγιος Κοσμας και την επικρατηση της Ορθοδοξιας

321

Edited by - nediB on 13/01/2015 12:35:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 12:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να συμπληρωσω Μαρια οτι ο β'ππ ειχε μονον 80 εκ. νεκρους σε 2 δις πληθυσμο.
Μακαβριο αυτο που λεω,αλλα υπαρχουν και χειροτερα

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 14:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να συμπληρωσω Μαρια οτι ο β'ππ ειχε μονον 80 εκ. νεκρους σε 2 δις πληθυσμο.
Μακαβριο αυτο που λεω,αλλα υπαρχουν και χειροτερα

321


Πολλους εβαλες,40 εκατομμύρια,οχι 80....Τελοσπαντων,σε σχεση με το 1/3 του 3ου θα είναι γελοιογραφία....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 14:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχουν σχεση με πολλα απ'οσα λεει ο Αγιος Κοσμας και την επικρατηση της Ορθοδοξιας

Αιντε!!!Τι ψεμματα είναι αυτά που αραδιάζεις;;;Πότε ο Αγιος Κοσμας μιλησε για επικρατηση της Ορθοδοξίας;ΠΟΤΕ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 14:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου αρέσει να περιπατώ στα λιβάδια, ανέμελος,κεφάτος και να κάνω χάζι, τα βόδια που συνομιλούν μεταξύ τους.

Υπέροχα απογεύματα περνώ, εκεί στην εξοχή.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 14:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μου αρέσει να περιπατώ στα λιβάδια, ανέμελος,κεφάτος και να κάνω χάζι, τα βόδια που συνομιλούν μεταξύ τους.

Υπέροχα απογεύματα περνώ, εκεί στην εξοχή.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Ο πονηρός σε έχει καταλάβει τέκνο μου. Θα σου συνιστούσα να επισκεφτείς ένα εκκλησάκι εκεί στην εξοχή για να σε αφήσει σε ησυχία ο πονηρός.

Δεν είναι σωστό τέκνο μου να θεωρείς βόδι τον Χριστιανό Ορθόδοξο. Είναι λυπηρό, σκέψου το και μετανόησε για τα σφάλματά σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 15:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πτοούμαι,ας με αποκαλει όπως θελει.Αυτος που εχει την ΑΛΗΘΕΙΑ,δεν φοβηθηκε ΠΟΤΕ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 15:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Αχ βρε kost,εαν ακουμπουσες ελαχιστα τα πνευματικα ζητηματα,δεν θα ειχες αυτην την γνωμη.
Ο τεραστιος Αγιος Κοσμας ο Αιτωλος μιλουσε σε αγραμματους,αλλα το Πνευμα φροντισε να μεταφερθουν μεχρι τις μερες μας, ακεραια ολες οι προρρησεις του.
Αχχχχχ,ουτε που σου παιρναει απ'το μυαλο πως εργαζονται οι πνευματικες λειτουργιες.
Δεν σε κατηγορω σε καμμια περιπτωση,διοτι πολυ απλα δεν τα αντιλαμβανονται ολα αυτα ουτε οι δηθεν εξασκημενοι

αχ και βαχ...αυτό λέω και εγώ...κοίτα ένας Χριστιανός, και γενικώς ένας θρησκευόμενος, που δίνει τυφλή πίστη σε αυτά τα μυθεύματα δεν μπορεί να μιλάει για "πνευματικές λετουργίες"...εάν μου έλεγες ότι 'εγώ έχω μία προσωπική σχέση με το Θεό και δεν με ενδιαφέρουν τα κείμενα' θα σου έλεγα μπράβο....μην μου λες όμως για τα κείμενα καθαυτά διότι με πιάνουν τα γέλια...

Όπως ένας πολίτης που δίνει καλή πίστη για πολλοστή φορά σε προεκλογικές υποσχέσεις και περιμένει σωτήρες και μεσσίες, έτσι και ένας 'πιστός' που πιστεύει τυφλά τα κείμενα αυτά και τους 'ποιμένες' του, καρτερώντας τον 'επουράνιο μισθό' που του τάζει ο Ιησούς δεν δικαιούται να μιλάει για 'πνευματικές λειτουργίες'...


Ένας μόνο Χριστιανός του 20ου αιώνα είπε την μεγάλη κουβέντα ότι "ο αληθινός Χριστιανός δεν επιζητά καμία σωτηρία, κανένα Παράδεισο, δεν καταδέχεται καμία ανταμοιβή επειδή ήταν σωστός...έστω και μία ψυχή να βασανίζεται στον κόσμο κάτω δεν βρίσκει ανάπαυση η ψυχή του"...


Και σε αυτό τον τύπο τι κάνανε, αφορισμοί, αναθέματα και κατάρες (και στέρηση του Νόμπελ λογοτεχνίας)...


Εδώ έχουν αποθεώσει τον Ιησού ο οποίος λέει ξεκάθαρα "εμένα με ενδιαφέρουν μονάχα τα πρόβατα του Ισραήλ και όχι οι ξένοι"...

Εδώ έχουν αγιοποιημένο τον 'Αγ. Πέτρο', την πρώτη κεφαλή της εκκλησίας, ο οποίος μετά τον θάνατο του Ιησού περιγράφεται να αρνείται να φάει μαζί με Έλληνες Χριστιανούς επειδή δεν είχαν ασπαστεί τα ιουδαϊκά έθιμα!

Εδώ έχουν αγιοποιημένο τον Πέτρο που τρομοκρατεί και οδηγεί στον θάνατο με τις απειλές του τον Ανανία και τη γυναίκα του επειδή χάρισαν μόνο τα μισά και όχι όλα τα υπάρχοντά τους στην "εκκλησία"! Και αυτό τον ανεκδιήγητο τύπο τον έχετε βάλει και πορτιέρη στα συννεφάκια να κόβει φάτσες για το ποιός θα μπει και ποιός θα μείνει έξω...


έλα τώρα, αυτά τα βλαχομπαρόκ μυθιστορήματα είναι γεμάτα από φανατισμό, υποκρισία και ταξικό μίσος υπό το κάλυμμα ενός 'ελληνιστικού'-φιλοσοφικού λόγου...εσύ και πολλοί άλλοι θα τα βλέπετε πάντα ως 'ιερά' διότι έτσι μάθατε να τα βλέπετε...ο καθένας μέχρι εκεί που μπορεί...και κυρίως μέχρι εκεί που θέλει...διότι η αναζήτηση της 'αλήθειας', της όποιας αλήθειας, και η σύγκρουση με τις προσωπικές μας εντυπώσεις και αντιλήψεις δεν είναι εύκολη...


(και υπόψιν nedib, όλα αυτά δεν τα απευθύνω σ'εσένα,εσύ μου απαντάς μονολεκτικά και εγώ φλυαρώ με σεντόνια, περισσότερο για δική μου αυτοικανοποίηηση το κάνω...και επειδή γράφοντας μου έρχονται καινούριες σκέψεις και καινούριοι διάολοι...)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 18:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιομηχανία παραγωγής παρακαταθήκης για το...μέλλον !

Ενας θρύλος "κατασκευάζεται" !


http://arouraios.gr/2015/01/kai-epishma-agios-o-gerontas-pa-sios/

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 20:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν ζουσε,τον επισκεπτονταν καθημερινα 300 ατομα.
Γιατι;;
Γιατι εβλεπαν και ακουγαν τοσα πολλα που δεν μπορουσαν να αντισταθουν.
Αρα η βιομηχανια ειναι λαικης κυριαρχιας

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 20:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost εαν η εκκλησια συνεχιζε στα πρωτοχριστιανικα πρωτυπα,η ανθρωποτητα θα ειχε γλυτωσει απο πολλα δεινα.

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 20:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nediB έχω μια απορία: με τι κριτήρια θεωρούμε κάποιον άγιο; Μπορούν οι άνθρωποι να κρίνουν ποιοι είναι άγιοι και ποιοι δεν είναι; Δεν αναιρείται αυτό από την ίδια τη φύση του Θεού που παρουσιάζεται στην Κ. Διαθήκη;

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 20:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

nediB έχω μια απορία: με τι κριτήρια θεωρούμε κάποιον άγιο; Μπορούν οι άνθρωποι να κρίνουν ποιοι είναι άγιοι και ποιοι δεν είναι; Δεν αναιρείται αυτό από την ίδια τη φύση του Θεού που παρουσιάζεται στην Κ. Διαθήκη;

Μετά Τιμής...ο μικρός Κθούλου



Γιατι αναιρειται;;Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος.
Οσο για τον τροπο αγιοποιησης νομιζω οτι το γνωριζεις

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 20:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost εαν η εκκλησια συνεχιζε στα πρωτοχριστιανικα πρωτυπα,η ανθρωποτητα θα ειχε γλυτωσει απο πολλα δεινα.


Έχουμε ανεπαρκή γνώση για τα πρότυπα αυτά...οι περισσότερες διηγήσεις περί Ιησού απορρίφθηκαν ως γνωστικές, αιρετικές κτλ. και εξαφανίστηκαν...οπότε αναγκαστικά κρίνουμε από τα 'ωραιοποιημένα' πρότυπα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 20:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
kost εαν η εκκλησια συνεχιζε στα πρωτοχριστιανικα πρωτυπα,η ανθρωποτητα θα ειχε γλυτωσει απο πολλα δεινα.


Έχουμε ανεπαρκή γνώση για τα πρότυπα αυτά...οι περισσότερες διηγήσεις περί Ιησού απορρίφθηκαν ως γνωστικές, αιρετικές κτλ. και εξαφανίστηκαν...οπότε αναγκαστικά κρίνουμε από τα 'ωραιοποιημένα' πρότυπα...



Bρε kost οι πραξεις,οι επιστολες,καθως και η παραδοση ειναι υπεραρκετες για να εχουμε προτυπα.
Εσυ δεν αναφερθηκες στον Απ.Πετρο;;

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 21:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατι αναιρειται;;Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος.
Οσο για τον τροπο αγιοποιησης νομιζω οτι το γνωριζεις

Οχι nediB δεν τον καταλαβαίνω ειλικρινά θα ήθελα να με βοηθήσεις.
Γίνεται ανθρώπινη ύπαρξη να κρίνει ποιος έιναι άγιος και ποιος όχι;

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 21:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Γιατι αναιρειται;;Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος.
Οσο για τον τροπο αγιοποιησης νομιζω οτι το γνωριζεις

Οχι nediB δεν τον καταλαβαίνω ειλικρινά θα ήθελα να με βοηθήσεις.
Γίνεται ανθρώπινη ύπαρξη να κρίνει ποιος έιναι άγιος και ποιος όχι;

Μετά Τιμής...ο μικρός Κθούλου



Οπως ειπα και σε προηγουμενο συνομιλητη το κριτηριο του λαου ειναι αλανθαστο.Φροντιζει βεβαια ο Θεος
ΔΕς λιγο μονος σου
http://pmeletios.com/ar_meletios/agioi/anagnorish_agion_sthn_or8odo3h_ekklhsia.html
Στην συνειδηση του λαου πολλοι,οπως και οι Ιακωβος,Παισιος,Πορφυριος,εχουν αγιοκαταταχθει πολυ πριν την αγιοκαταταξη

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 21:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nediB
Οπως ειπα και σε προηγουμενο συνομιλητη το κριτηριο του λαου ειναι αλανθαστο.

Αυτά είναι...

Μιλάμε για ατράνταχτα επιχειρήματα τώρα. Όχι παίζουμε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 22:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nediB
Αχ βρε kost,εαν ακουμπουσες ελαχιστα τα πνευματικα ζητηματα,δεν θα ειχες αυτην την γνωμη.
Ο τεραστιος Αγιος Κοσμας ο Αιτωλος μιλουσε σε αγραμματους,αλλα το Πνευμα φροντισε να μεταφερθουν μεχρι τις μερες μας, ακεραια ολες οι προρρησεις του.

Προρρήσεις Κοσμά Αιτωλού δια χειρός Καντιώτη!!!
Ρίξε μια ματιά στο θέμα που είχα αναρτήσει το 2010 εδώ για τις προφητείες του Κοσμά του Αιτωλού, μήπως αφυπνηστείς και καταλάβεις τι κομπίνες παίζονται από τους ρασοφόρους, προκειμένου να σας κρατήσουν στο μαντρί. Κάτι ανάλογο επιχειρείται και σήμερα με θύμα το κακόμοιρο το γεροντάκι τον Παΐσιο, που λίγο ακόμα θέλουν τα ρασοφόρα λαμόγια και οι συνεργοί τους, για να τον κάνουν κόμιξ.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 22:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
nediB
Αχ βρε kost,εαν ακουμπουσες ελαχιστα τα πνευματικα ζητηματα,δεν θα ειχες αυτην την γνωμη.
Ο τεραστιος Αγιος Κοσμας ο Αιτωλος μιλουσε σε αγραμματους,αλλα το Πνευμα φροντισε να μεταφερθουν μεχρι τις μερες μας, ακεραια ολες οι προρρησεις του.

Προρρήσεις Κοσμά Αιτωλού δια χειρός Καντιώτη!!!
Ρίξε μια ματιά στο θέμα που είχα αναρτήσει το 2010 εδώ για τις προφητείες του Κοσμά του Αιτωλού, μήπως αφυπνηστείς και καταλάβεις τι κομπίνες παίζονται από τους ρασοφόρους, προκειμένου να σας κρατήσουν στο μαντρί. Κάτι ανάλογο επιχειρείται και σήμερα με θύμα το κακόμοιρο το γεροντάκι τον Παΐσιο, που λίγο ακόμα θέλουν τα ρασοφόρα λαμόγια και οι συνεργοί τους, για να τον κάνουν κόμιξ.

*



Ξυπνα Σωτηρη
Οι προρρησεις ηταν γνωστες δεκαετιες πολλες πριν.
Αυτα που ισχυριζεσαι αφορουν μονον την καταγραφη.
Επαληθευονται δε στις ημερες μας, κατα ριπας

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 22:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
nediB
Οπως ειπα και σε προηγουμενο συνομιλητη το κριτηριο του λαου ειναι αλανθαστο.
Αυτά είναι...

Μιλάμε για ατράνταχτα επιχειρήματα τώρα. Όχι παίζουμε.


Τα περί 'λαού' άστα καλύτερα nediB
γιατί αν κρίνουμε κι από το πώς ψηφίζει τόσα χρόνια στις εκλογές,
μάλλον το κριτήριο...μπάζει.

Τώρα στα περί 'αγίων', ο Ιταλός βάζει μια καλή παράμετρο,
και αν θέλουμε να είμαστε 'τίμιοι'΄ακόμα και με αυτά που διδάσκει η χριστιανική διδασκαλία
παίζει πολύ...αβεβαιότητα. Ληστές μπορεί στο 90+ να πάνε στον Παράδεισο (άρα και να 'αγιάσουν') επειδή μετενόησαν με σωστό τάιμινγκ,
και "άγιοι" παπούληδες που ήταν όλη την ημέρα και νύχτα με αγρυπνία και προσευχή να την ...πατήσουν στο τέλος, από κάνα διαολάκι/πειρασμό που θα βάλει γκολ στο 95' όπως ο Μήτρογλας στη Λεβαδιά....

Αυτά λοιπόν, εάν και εφόσον ισχύουν, είναι αλλουνού δουλειές
και όχι του 'σοφού' λαού (που από την πολύ 'σοφία' του κοντεύει να τινάξει τη μπάνκα στον αέρα τόσα χρόνια....)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 22:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυθαγορα φιλε μου,αλλη η αγαπη προς την μανα σου ή προς το παιδι σου και αλλη προς την δουλεια σου.

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 22:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NediB δύναται το κριτήριο του λαού να έιναι αλάνθαστο; Δεν αποδίδεις έτσι θεικές ιδιότητες στο λαό; Κοίτα γύρω σου. Σου φαινομαστε αλάνθαστοι;
Επιπλέον μου λες ότι και ο θεός βάζει το χέρι του.

Ο Θεός δεν εννοείται σε όλη τη Γραφή ότι είναι ο μόνος αλάνθαστος, καθότι Θεός; Να σου θυμίσω ότι αναφέρει ρητά ότι ο ΜΟΝΟΣ που θα προσκυνάμε είναι αυτός. Οταν πολλάκις πήγε κάποιιος να προσκυνήσει άγγελο ο άγγελος τον σταμάτησε. Επίσης το αναφέρει και στην αποκάλυψη. Γιατί είναι και ο μόνος τέλειος σύμφωνα με τις Γραφές.

Διάβασα τη σελίδα που μου πρότεινες. Αναφέρει μεταξύ άλλων ότι δεν ανακηρύσσει αγίους η Εκκλησία, καθότι είναι ΗΔΗ άγιοι.
Γνωρίζουμε ποιοι θα αναστηθούν τη Δευτέρα Παρουσία;
Ποιος θα πει ότι γνωρίζει;
Αυτό που λέω nediB δεν είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι ή δεν είναι άγιοι, αλλα΄ότι δεν μπορώ εγώ σε καμία περίπτωση να κρίνω κάτι τέτοιο. Γιατί δεν είμαι Θεός. Ποιοι είμαστε εμείς για να κρίνουμε;

Το μόνο αλάθητο που έχω δει στον Χριστιανισμό είναι του Πάπα, και αυτό νομίζω είναι η μέγιστη ύβρις. Εξισώνει τον εαυτό του με το Θεό.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 22:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσδιδω Θεικες ιδιοτητες στην ταπεινοφροσυνη και την ανιδιοτελεια.
Ασε τον πάπα,ουτε καφε δεν μπορει να φτιαξει μονος του,χρειαζεται γραμματεις και φαρισαιους.
Οι Αγιοι κανουν ολα οσα επιτρεπει ο Θεος για να κερδισουν την αγαπη του λαου.
Γιατι μιλαμε τωρα;;Αγνωστη λεξη εεε;;

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 22:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αγάπη σε εμένα δεν είναι καθόλου άγνωστη λέξη NediB. Συγκεκριμένα είναι το ζητούμενο.

quote:
Προσδιδω Θεικες ιδιοτητες στην ταπεινοφροσυνη και την ανιδιοτελεια

Tις οποίες θα κρίνεις εσύ ή ο Θεός NediB; Με ποια κριτήρια;
Και μιας και μιλάμε για ταπεινοφροσύνη, πόσο μεγάλη ταπεινοφροσύνη δείχνει η κρίση από άνθρωπο σε άνθρωπο; Γιατί εγώ δεν βλέπω καμία ταπεινοφροσύνη όταν κρίνουμε.

Το μην κρίνετε για να μην κριθείτε είναι δίκοπο. Μπορείς να λάβεις και τη θετική, και την αρνητική του πλευρά, αν θες να είσαι δίκαιος.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 22:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδερφέ Ιταλέ, πρόσεχε μην σε παρασέρνουν οι πονηροί.

Είδες με τί ενθουσιασμό υποστηρίζουν την δημοκρατία υβρίζοντας τους εθνικιστές και έπειτα πόσο απαξιώνουν τον λαό;

"Είμαστε υπέρ της δημοκρατίας" αλλά "Ο λαός είναι ανόητος". Αυτή είναι αδελφέ μου από την Ιταλία η υποκρισία της σύναξης των πονηρών. Αυτή είναι τέκνο μου η υποκρισία των κλειστών κοινωνιών που θεωρούν τους εαυτούς τους ξεχωριστούς.

Τα ίδια κάνουν και οι πολιτικοί.

Ουαί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 23:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η αγάπη σε εμένα δεν είναι καθόλου άγνωστη λέξη NediB. Συγκεκριμένα είναι το ζητούμενο.

quote:
Προσδιδω Θεικες ιδιοτητες στην ταπεινοφροσυνη και την ανιδιοτελεια

Tις οποίες θα κρίνεις εσύ ή ο Θεός NediB; Με ποια κριτήρια;
Και μιας και μιλάμε για ταπεινοφροσύνη, πόσο μεγάλη ταπεινοφροσύνη δείχνει η κρίση από άνθρωπο σε άνθρωπο; Γιατί εγώ δεν βλέπω καμία ταπεινοφροσύνη όταν κρίνουμε.

Το μην κρίνετε για να μην κριθείτε είναι δίκοπο. Μπορείς να λάβεις και τη θετική, και την αρνητική του πλευρά, αν θες να είσαι δίκαιος.

Μετά Τιμής...ο μικρός Κθούλου



Μιλουμε για τον λαο φιλε μου.Κατ'εμε το συνολο των Χριστιανων ειναι ο ορισμος της ταπεινοφροσυνης

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2015, 23:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Italos
nediB έχω μια απορία: με τι κριτήρια θεωρούμε κάποιον άγιο; Μπορούν οι άνθρωποι να κρίνουν ποιοι είναι άγιοι και ποιοι δεν είναι; Δεν αναιρείται αυτό από την ίδια τη φύση του Θεού που παρουσιάζεται στην Κ. Διαθήκη;

nediB
Γιατι αναιρειται;;Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος.
Οσο για τον τροπο αγιοποιησης νομιζω οτι το γνωριζεις



Έτσι είναι βρε Γιώργο! Για την αγιοποίηση υπάρχουν ορισμένα κριτήρια, και τηρούνται ορισμένοι κανόνες με την πρέπουσα σειρά.

Πρώτο κριτήριο είναι το πόσο γνωστός και πιασάρικος είναι ο προς αγιοποίηση, και αν συμφέρουν τα έξοδα. Δεύτερο κριτήριο εξ ίσου σημαντικό είναι αν υπάρχει μουμιοποιημένο πτώμα, και τρίτον αν είναι δυνατόν να στηθή παγκάρι στον τόπο τάφου του, ή ακόμα καλύτερα αν έχει και χώρο για ναό δίπλα στον τάφο, για να μην αναγκαστούν να τον ξεθάψουν.
Αφού λοιπόν αποφανθούν ότι ο προς αγιοποίηση υποψήφιος πληρεί τα παραπάνω κριτήρια, μπαίνει σε εφαρμογή ο κανόνας της της αγιοποίησης.
Πρώτα βάζουν τους ανθρώπους τους να διηγούνται για συμβάντα που προείπε ο υποψήφιος άγιος κατά καιρούς και προφητείες που εκπληρώθηκαν. Εννοείται βέβαια πάντα μετά τα γεγονότα. Ακολουθούν τα δημοσιεύματα και αργότερα οι αναφορές των ανθρώπων μας ότι παρουσιάστηκε μπροστά τους, και αναφορές σε θαύματα. Μετά από αυτό τα πράγματα παίρνουν το δρόμο τους. Στήνεται ένα παγκάρι αρχικά, και ενοικιάζεται εκεί κοντά ο χώρος σε μικροπωλητές που πουλάνε εικόνίτσες, κομποσκοίνια, κορδέλες μετρημένες στο μπόι του αγίου, και άλλα τέτοια χριστιανικά, και με τις πρώτες εισφορές των των αφελών, (σιγά μην βάλουν λεφτά από την τσέπη τους), ένα παρεκκλήσι. Στη συνέχεια η εκκλησία τον αγιοποιεί, και στην συνέχεια όσο αυξάνουν τα έσοδα και οι εισφορές αναγείρεται μέγας ναός προς δόξαν και τιμή του αγίου.

Υ.Γ.
Πάσα ομοιότητα με παρόμοια περιστατικά στο πρόσφατο παρελθόν, είναι εντελώς τυχαία.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy