ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ 12 ΘΕΟΙ + ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 42
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 16:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε trexagireve

quote:
Σε αρκετά απο τα εδώ θέματα, γράφω για την διαφθορά του κλήρου κι ειδικά απο τη στιγμή που γίναν δημόσιοι υπάλληλοι,το '50, αγαπητέ μου Κωστάκη....Κομίζεις γλαύκας εις τας Αθήνας....

Δε μιλάω για την τελευταία 50ετία, αλλά αν προτιμάς, το αφήνουμε και μέχρι εκεί. Αν και εγώ δεν εννοούσα μόνο τους εκπροσώπους της Ορθοδοξίας, ούτε μόνο την τελευταί 50ετία.

quote:
Θα παριστάνεις, λοιπόν, για πολύ καιρό τον κριτή και αμόλυντο
κατήγορο του χριστιανισμού; γιατί για αδέκαστος και αντικειμενικός ,δεν φέρνεις...

Θα συνεχίσω να κατηγορώ γεγονότα και πράξεις και όχι ιδεολογίες, όσο και αν αυτό δε σου έχει γίνει κατανοητό. Αντικειμενική γνώμη του ενός δεν υπάρχει, άρα δεν έχω τέτοια απαίτηση για μένα. Κατήγορος του χριστιανισμού δεν είμαι, κατήγορος αυτών που καπηλεύονται την ανάγκη των ανθρώπων για πίστη είμαι. Φαίνεται όμως ότι αυτά τα δύο ταυτίζονται για σένα, δεν πειράζει, καλή καρδιά.

quote:
Οι άνθρωποι λέμε ότι ειναι άνθρωποι και δεν κρίνετε η εκκλησία για τις περιπτώσεις των υπαλλήλων του κράτους,έστω κληρικών, αλλά οι ίδιοι...

Ψιλοδιαφωνώ. Ο Χριστιανισμός σαν ιδεολογία και τρόπος ζωής δεν κρίνεται από τα αίσχη των μεταγενέστερων εκπροσώπων του, οι ταγοί και οι προύχοντες κρίνονται. Αν εσύ βέβαια διαφοροποιείς τις έννοιες "εκκλησία" και "κλήρος", κατέστησε σαφές τι ορίζεις για να σου πω ποια η γνώμη μου για το καθένα, προς αποφυγή παρανοήσεων.

quote:
Αλλά ψάχρεις να πιαστείς από κάπου και ξαναγυρνάς στα ίδια μου φαίνεται...

Βασικά ψάχνω να βρω τα κλεμμένα, όπως και σε άλλες δημόσιες υποθέσεις (βλέπε ομόλογα, χρηματιστήριο κλπ). Το γεγονός ότι στην προκείμενη εμπλέκονται μέλη του κλήρου δεν τα κάνει ιερά, παρά μόνο για τους υποτιμητές της νοημοσύνης μου. Συζητάω το ρόλο των σύγχρονων κληρικών στην Ελλάδα : σου αρέσει, δε σου αρέσει, ΦΑΓΑΝΕ λεφτά... δικά σου (μπορεί να μη σε νοιάζει), δικά μου (και με νοιάζει), του γιάπετ ή του sesostri. Αν αυτό εσύ θες να το αγνοείς, πρόβλημά σου, αλλά δεν είναι δωδεκαθεϊστής, ούτε διώκτης του χριστιανισμού αυτός που το αντιλαμβάνεται.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 16:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά σε θυμάζω φίλε Κωστάκη...
Μπορείς να πάρεις το θέμα που παίζει τώρα
στην τηλεόραση και τα ΜΜΕ και να είσαι τελευταίος,
αλλά για σένα πρώτος... τι να πω....
Ψάχνεις τα κλεμμένα Ρομπέν των φτωχών κι έτσι
φίλε Κωστάκη;...Παλιό, πιο παλιό κι απ΄την Ακρόπολη...
Αλλά αλήθεια για τους 12 θεούς που λέει το θέμα, δεν
έχεις τίποτα να πεις; Ξέρεις, βασικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 17:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε trexagireve

quote:
Ειλικρινά σε θυμάζω φίλε Κωστάκη...

Να σαι καλά, ανταποδίδω

quote:
Αλλά αλήθεια για τους 12 θεούς που λέει το θέμα, δεν έχεις τίποτα να πεις; Ξέρεις, βασικά;

Όχι. Που να ξέρω; Μπήκα εδώ για να μάθω. Γι' αυτό δε μιλάω για τους 12 θεούς. Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο;
Είμαι όλος αυτιά...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 17:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Λέει τέτοια πράγματα ο Πλάτωνας;;

Αν υποψιαστώ πως διαβάζεις και Πλάτωνα Ψηλέ... θα φάω τις κοτσίδες μου

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 18:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Λέει τέτοια πράγματα ο Πλάτωνας;;

Αν υποψιαστώ πως διαβάζεις και Πλάτωνα Ψηλέ... θα φάω τις κοτσίδες μου

macedon



Να τις κόψεις ..... τι κοτσίδες γιατί δεν πάνε με τη φαλάκρα!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 18:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ γιάπετ

Γράφεις:
"Αυτό που γράφεις επιβεβαιώνει την άποψή μου για ρατσισμό του χριστού των ευαγγελίων, για κατηγοριοποίηση των ανθρώπων, που με τη σειρά του, τροφοδοτεί διάφορα συναισθήματα και ενέργειες, των μετέπειτα ακολούθων του, όπως έπαρση, αλλαζονία και εκμηδενισμό κάθε ηθικού φραγμού για τα εγκλήματα που έκαναν σε βάρος των «μη μεθ’ αυτόν»."

Το ποιά ελαφρυντικά έχει κάποιος που δεν είχε την επιλογή του τι να ακολουθήσει, βρισκόμενος ανάμεσα στο Ευαγγέλιο και σε κάτι άλλο, δεν μπορώ να το γνωρίζω με ακρίβεια, αλλά ο Χριστός ψάχνει αφορμές για αθώωση, όχι για καταδίκη, γιατί δεν είναι ο κατήγορος των ανθρώπων, αλλά Ο ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ. Για αυτό και είπε "Συγχώρεσε τους Πατέρα, γιατί ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝΕ τι κάνουνε". Ο κατήγορος είναι άλλος.

Εάν εσύ θεωρείς ρατσισμό να μην επιτρέπει ο Θεός, μέσω των συνόδων, το να έρχεται μέσα στην Εκκλησία Του ο κάθε απίθανος και να διαδίδει μέσα στους κόλπους της, ότι θεωρία του έχει κατεβάσει η κούτρα του, τότε πρέπει να θεωρείς και ρατσιστή όποιον δεν επιτρέπει να έρχονται οι γείτονες μέσα στο σπίτι του και να κάνουνε έρωτα με τη γυναίκα του....

Γράφεις:
"Αυτοαναιρείσαι διότι όποιος δεν πιστεύει τα ευαγγέλια δεν είναι χριστιανός. Είπες όμως ότι οι κατάρες και οι αφορισμοί έχουν ως αποδέκτες χριστιανούς."

Δηλαδή Χριστιανός είναι όποιος πιστεύει (έστω και εν μέρει) στο Ευαγγέλιο ή όποιος είναι μέλος της Εκκλησίας;;;; Για δώσε μου τον δικό σου ορισμό, για να καταλάβω το σκεπτικό σου. Και αφού δώσεις τον ορισμό, πες μου μετά το ποιούς αφορίζει η Εκκλησία, τα μέλη της ή τα μη μέλη της, εξηγώντας παράλληλα και τι σημαίνει αφορισμός.

Γράφεις:
"Όσοι δεν το... «προτιμώσι» είναι ας πούμε, οι βουδιστές, οι άθεοι, οι άθρησκοι, οι μουσουλμάνοι, οι ινδουϊστές και όλοι που, αν και άκουσαν (διότι οι περισσότεροι έχουν ακούσει), προτίμησαν άλλη θρησκεία."

Νομίζω ότι όχι μόνο οι Μουσουλμάνοι και οι Ινδουϊστές, αλλά ούτε καν πολλοί απο τους Έλληνες δεν έχουνε μάθει μερικές βασικές διδαχές του Χριστιανισμού, εάν κρίνω απο το πόσοι πέφτουνε θύματα απο αιρέσεις., που στηρίζουνε τον άξονα της προσηλυτιστικής τους τακτικής σε δήθεν διδαχές του Χριστιανισμού. Θέλεις να αναφέρω παραδείγματα;;;

Η Εκκλησία λέει: Πίστευε και μη ερεύνα, η Εκκλησία σου λέει: αμάρτησε και θα σε συγχωρέσει, η Εκκλησία σου λέει: είσαι καταραμένος επειδή διαβάζεις τους αρχαίους Έλληνες...

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 21:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«πολλοί απο τους Έλληνες δεν έχουνε μάθει μερικές βασικές διδαχές του Χριστιανισμού, εάν κρίνω απο το πόσοι πέφτουνε θύματα απο αιρέσεις., που στηρίζουνε τον άξονα της προσηλυτιστικής τους τακτικής σε δήθεν διδαχές του Χριστιανισμού. Θέλεις να αναφέρω παραδείγματα;;;»

Η κάθε χριστιανική αίρεση («αίρεση» είναι τόσο η Ορθοδοξία, όσο και ο Καθολικισμός ή οι Ευαγγελιστές..) διεκδικεί την «ορθή απόδοση των διδαχών του χριστιανισμού».

Γνωστό το προαιώνιο και άλυτο θέμα.

Συνεπώς φίλτατε, κράτα μικρό καλάθι και μίλα καλύτερα για τις ΟΡΘΟΔΟΞΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ, διότι εάν το πιάσουμε αυτό το θέμα ως μια γενίκευση δεν πρόκειται τίποτα απολύτως να αποδείξης...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 21:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ στη θέση σου, λοιπόν, αφού δεν ξέρεις,
θα πρόσεχα τι έλεγα,φίλε μου Κωστάκης,
με τετοιες γνώσεις... Δεν είναι όλα τσάι και
συμπάθεια... Υπάρχουν αρχές κοσμικές που συγκρούονται
σε αυτή τη γη. Εδώ ο άνθρωπος γίνεταιθεός ή δούλος
παθών και διανοημάτων.
Το υλικό τμήμα του ανθρώπου και ότι φάμε ότι πιούμε,
θέλει ένα ζώο για άνθρωπο, ώστε να γίνονται άνετα οι
συμβιβασμοί. Από την άλλη υπάρχει μια αώνια ζωή, με
θεικές ιδιότητες και τιμές για τον άνθρωπο.
Δεν θέλει πολύ μυαλό, ή θέλει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 21:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

"Συνεπώς φίλτατε, κράτα μικρό καλάθι και μίλα καλύτερα για τις ΟΡΘΟΔΟΞΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ, διότι εάν το πιάσουμε αυτό το θέμα ως μια γενίκευση δεν πρόκειται τίποτα απολύτως να αποδείξης... "

Μιλάμε... Τρέμω απο το φόβο μου!

Αλλά εδώ και έναν χρόνο, μπορεί και παραπάνω, περιμένω ΑΚΟΜΑ να απαντήσεις σε αυτό που σου είχα ρώτήσει, όταν ισχυριζόσουνα ότι η Ορθοδοξία είναι αίρεση του Ιουδαϊσμού.

ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ, ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ, ΜΕΣΣΙΑΣ;;;;;;;;;;

Μούγγα στη στρούγκα.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 23:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε trexagireve, πάμε λοιπόν στην τοποθέτησή σου

quote:
Υπάρχουν αρχές κοσμικές που συγκρούονται σε αυτή τη γη.

Γίνε, σε παρακαλώ, λίγο πιο σαφής ως προς τι εννοείς με τη φράση "κοσμικές αρχές".

quote:
Από την άλλη υπάρχει μια αώνια ζωή, με θεικές ιδιότητες και τιμές για τον άνθρωπο.

Αυτό είναι μία μόνο προσέγγιση για το τι έστι ζωή και δεν είναι απαραίτητα ορθή, καθώς τόσο η ίδια (όσο φυσικά και η αντίθετη) δεν είναι αποδείξιμες. Έχεις τον τρόπο, με δικά σου λόγια, να την τεκμηριώσεις;

quote:
Δεν θέλει πολύ μυαλό, ή θέλει;

Εξαρτάται το μυαλό. Μπορεί να θέλει πάρα πολύ, μπορεί και καθόλου.
Επειδή κάνουμε χιούμορ, αγαπητέ, δε σημαίνει ότι είμαστε παιδάκια, που η μόνη μας αναζήτηση και ασχολία είναι η καταδίωξη. Εντούτοις, επειδή σου αρέσει η έπαρση και το διδασκαλικό ύφος, σου δίνω τη δυνατότητα να βρεθείς στην "έδρα". Να ξέρεις όμως ότι το ακροατήριο μπορεί να σου κάνει οποιαδήποτε ερώτηση, ελπίζω να έχεις τις απαντήσεις.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 00:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Έτσι είναι φίλε Στελάρα, ο κληρικοί φοράνε
μαύρα για να συμβολίζουν ότι είναι σωματικά νεκροί,
έτσι κα το μαύρο.

Τα είδες φίλε trexagireve που σε όλες τις θρησκείες υπάρχουν συμβολισμοί ; Αν ακολουθούσαμε το σκεπτικό του Ψηλού για την αρχαία θρησκεία , θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε ότι και οι χριστιανοί ιερείς είναι ζόμπι .
quote:
trexagireve
Κι εγώ φίλε Sesostis, μπορώ να δω ότι εσύ
θέλεις να κοροιδέψεις την μαύρη ενδυμασία των
κληρικών που σημαίνει πένθος και δεν ασχολείσαι καθόλου
με τα χαζοκίτρινα των ινδουιστών, τα παλαβά των
βουντού,κλπ...

Έλα βρε φίλε trexagireve που αμέσως θίχτηκες . Ένα αστείο έκανα , εξ άλλου ο Stelaras δεν ρώτησε ούτε για τα ράσα των Βουδιστών Μοναχών , ούτε για τις τελετουργίες του Βουντού .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 09:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου sesostris, κάθε θρησκεία, έχει τη
δική της φιλοσοφία και τους λόγους που συμβολίζει, ότι
έχε και γιατί...Άρα, δεν υπάρχει η προκρούστειος λογική
που πας να με πειράξεις....
Πέραν αυτού,εντελώς φιλικά, λέω ότι καλά θα ήταν να
συνδυάσεις το θάνατο σ αυτη τη ζωή για μια αιώνια,όπως οι
κληρκοί,εφόσον περάσουμε απο τη ζωή και βρεθούμε επαρκείς...
Οι αρχαίοι ιερείς δεν ήταν έτσι. Ήταν άνθρωποι καθαρά
μεσολαβητές, τίποτε άλλο και υπηρέτες των συμφερόντων του τότε
ιερατείου, όπως λέτε τώρα για τον χριστιανισμό...
Αυτά που ζει μια θρησκεία, ειναι αρχή, μέση και τέλος, όπου
μόνο αν αξίζει θα επιβιώσει... Ο χριστισνισμός, για τη δύση, είναι
η μόνη θρησκεία που επιβίωσε, έστω με πολλές φθορές. Κι αυτό
γιατί έχει ένα μήνυμα ζωής, που δεν έχει καμιά άλλη θρησκεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 15:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαμουήλ, κατ' αρχήν χαίρομαι που τελειώσαμε με τον Πλάτωνα και τον Σωκράτη και αποσαφηνίσαμε τις απόψεις τους για τη γραφή.

quote:
Το ποιά ελαφρυντικά έχει κάποιος που δεν είχε την επιλογή του τι να ακολουθήσει, βρισκόμενος ανάμεσα στο Ευαγγέλιο και σε κάτι άλλο, δεν μπορώ να το γνωρίζω με ακρίβεια, αλλά ο Χριστός ψάχνει αφορμές για αθώωση, όχι για καταδίκη, γιατί δεν είναι ο κατήγορος των ανθρώπων, αλλά Ο ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ. Για αυτό και είπε "Συγχώρεσε τους Πατέρα, γιατί ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝΕ τι κάνουνε". Ο κατήγορος είναι άλλος.

Είναι απλά, ευσεβής πόθος σου, να βλέπεις ότι ψάχνει για αθώωση.

Πάνω στο σταυρό "είπε" πολλά (αλήθεια, ποιός τα άκουσε;), όπως το, γιατί με εγκατέλειψες...


Μόλις σε προηγούμενο μήνυμά σου, έγραψες και κάτι άλλο που "είπε" ο χριστός των ευαγγελίων:

Ο ίδιος ο Χριστός είπε ότι:
« Οποιος σας δέχεται, να εxrι τήν εύλογία σας, όποιος όμως δέν σας δέχεται, οχι μό νο δέν θα εxrι τήν εύλογία σας, άλλα κι όταν φεύγετε άπό τήν πόλη έκείνη η τό σπίτι, να τινάζετε τήν σκόνη άπό τα πόδια σας, καί σας βεβαιώνω, πώς ή τιμωρία που τους περι μένει ειναι χειρότερη κι άπό αύτή που επεσε στα Σόδομα καί στα Γόμορα» (<<Ματθ.» 10, 13-16).

Διαπιστώνεις φαντάζομαι, τη γενικότερη αντίφαση...

quote:
Εάν εσύ θεωρείς ρατσισμό να μην επιτρέπει ο Θεός, μέσω των συνόδων, το να έρχεται μέσα στην Εκκλησία Του ο κάθε απίθανος και να διαδίδει μέσα στους κόλπους της, ότι θεωρία του έχει κατεβάσει η κούτρα του, τότε πρέπει να θεωρείς και ρατσιστή όποιον δεν επιτρέπει να έρχονται οι γείτονες μέσα στο σπίτι του και να κάνουνε έρωτα με τη γυναίκα του....

Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις ότι σε κάτι που δεν αφήνει καν, να εννοηθεί το κείμενο.
Δεν καταλήγει σ’ αυτό το συμπέρασμα το ίδιο το κείμενο και δεν έχει καμμία σημασία ο τρόπος που εσύ επέλεξες να το... διασκεδάσεις, διότι είναι προσωπική σου αντίληψη και είναι σεβαστή ως τέτοια και μόνο.

quote:
Δηλαδή Χριστιανός είναι όποιος πιστεύει (έστω και εν μέρει) στο Ευαγγέλιο ή όποιος είναι μέλος της Εκκλησίας;;;; Για δώσε μου τον δικό σου ορισμό, για να καταλάβω το σκεπτικό σου. Και αφού δώσεις τον ορισμό, πες μου μετά το ποιούς αφορίζει η Εκκλησία, τα μέλη της ή τα μη μέλη της, εξηγώντας παράλληλα και τι σημαίνει αφορισμός.

Φαντάζομαι χριστιανός θεωρείται όποιος δηλώνει τέτοιος...

Όσο για τον ορισμό, θα ήταν ενδιαφέρον να τον δώσεις εσύ, ως πιο σχετικός (ίσως αστοχήσω εγώ) με το αντικείμενο, αλλά και για να δούμε τους χριστιανούς, ποσοτικά, απ’ την άποψη της πλήρωσης των προϋποθέσεων.

quote:
Νομίζω ότι όχι μόνο οι Μουσουλμάνοι και οι Ινδουϊστές, αλλά ούτε καν πολλοί απο τους Έλληνες δεν έχουνε μάθει μερικές βασικές διδαχές του Χριστιανισμού, εάν κρίνω απο το πόσοι πέφτουνε θύματα απο αιρέσεις., που στηρίζουνε τον άξονα της προσηλυτιστικής τους τακτικής σε δήθεν διδαχές του Χριστιανισμού. Θέλεις να αναφέρω παραδείγματα;;;

Αυτό λέω κι εγώ. Ότι αφορίζει όλους τους υπόλοιπους.
Πού διαφωνούμε;

Παραδείγματα να αναφέρεις, θεωρώ ότι θα έχει ενδιαφέρον...

quote:
Η Εκκλησία λέει: Πίστευε και μη ερεύνα, η Εκκλησία σου λέει: αμάρτησε και θα σε συγχωρέσει, η Εκκλησία σου λέει: είσαι καταραμένος επειδή διαβάζεις τους αρχαίους Έλληνες...

Η εκκλησία λέει πολλά και αντικρουόμενα, όμως το τελευταίο με αφήνει άναυδο...
Είσαι σίγουρος ότι ήθελες να γράψεις αυτό ή εγώ δεν κατάλαβα το νόημα;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 17:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ γιάπετ

Με τον Πλάτωνα δεν τελειώσαμε (μην ανακατεύεις τον Σωκράτη, δεν αναφέρθηκα σε αυτόν), απλά τον αφήσαμε λίγο κατα μέρους, γιατί βλέπω ότι δεν απαντάς στο εάν δέχεσαι ή όχι όλες τις θεωρίες του, που είναι απλά μια διευκρινιστική ερώτηση στο κυρίως ερώτημα, που είναι το: εάν το να μην δέχεται κάποιος ή όχι όλες τις θεωρίες του Πλάτωνα ή του κάθενος καταπιασμένου με τα (μετα)φυσικά καθίσταται αυτομάτως και ανθέλληνας;;
Δηλαδή για να στο πω ρωμεϊκα: Εάν πω, ότι ο Πλάτωνας έχει πει μερικά σωστά, αλλά έχει τσαμπουνήσει και μπόλικες λαμακίες, και όποιος τις πιστεύει είναι αφελής, είμαι ρουφιάνος;;;;


Γράφεις:
"Διαπιστώνεις φαντάζομαι, τη γενικότερη αντίφαση..."

Αντίφαση δεν υπάρχει στο κύρηγμα του Χριστού. Ο Ίδιος είπε ότι η βασιλεία Του δεν είναι απο αυτόν τον κόσμο, όποιος τον ακολουθήσει θα τον πάρει μαζί Του "Μόνο μέσω εμού πηγαίνει κάποιος στον Πατέρα", όποιος τον αρνηθεί, είτε γιατί δεν του αρέσει είτε γιατί νομίζει ότι θα μείνει αιώνια σε αυτόν τον κόσμο, τότε χάνεται. Δεν αρέσει σε κάποιον, να είναι ο άλλος ο κόσμος έτσι όπως τον περιέγραψε ο Χριστός;;; ...δικαιώμα του είναι να πιστεύει κάτι άλλο (σε Βαλχάλα, σε ανυπαρξία ή σε Νιρβάνα), αλλά δεν έχει δικαίωμα να διεκδικεί τίποτα στον άλλον κόσμο, σε αυτόν τον άλλον κόσμο τον οποίο περιέγραψε ο Χριστός.
Θέλεις να πιστεύεις κύριε Τάδε ή κύριε Δείνα ότι μετά θάνατον, θα σε περιμένουμε στον "παράδεισο" εβδομήντα κοριστάκια και σαράντα αγοράκια;;; ...Δικαίωμα σου να το πιστεύεις.
Θέλεις να πιστεύεις κύριε Τάδε ή κύριε Δείνα ότι μετά θάνατον, θα μετενσαρκωθεί η ψυχή σου και θα μπει στο σώμα ενός γερακιού;;;...Δικαίωμα σου να το πιστεύεις.
Θέλεις να πιστεύεις κύριε Τάδε ή κύριε Δείνα ότι μετά θάνατον, θα είσαι ανύπαρκτος;;; Δικαίωμα σου να το πιστεύεις.
Αλλά...
Μην έχεις την απαίτηση να κοινωνάς το Σώμα και το Αίμα του Χριστού, που σταυρώθηκε για όποιον ΠΙΣΤΕΨΕ ότι ΑΥΤΟΣ είναι ο Μεσσίας.

Αυτό το ξεκαθάρισμα είναι ο ΑΦΟΡΙΣΜΟΣ της Εκκλησίας. Αφορισμός σημαίνει αποκοπή απο την Κοινωνία με το Σώμα και Αίμα του Χριστού.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 22:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαμουήλ
quote:
Με τον Πλάτωνα δεν τελειώσαμε (μην ανακατεύεις τον Σωκράτη, δεν αναφέρθηκα σε αυτόν),

Πώς να μην ανακατεύω το Σωκράτη, αφού ο Πλάτων, αναφέρει την μεταφορά της άποψης του Αιγύπτιου βασιλιά Θαμούς, για τη γραφή, απ’ το Σωκράτη στον Φαίδρο;

quote:
απλά τον αφήσαμε λίγο κατα μέρους, γιατί βλέπω ότι δεν απαντάς στο εάν δέχεσαι ή όχι όλες τις θεωρίες του, που είναι απλά μια διευκρινιστική ερώτηση στο κυρίως ερώτημα, που είναι το: εάν το να μην δέχεται κάποιος ή όχι όλες τις θεωρίες του Πλάτωνα ή του κάθενος καταπιασμένου με τα (μετα)φυσικά καθίσταται αυτομάτως και ανθέλληνας;;

Μάλλον, θα υπάρχει παρεξήγηση διότι δεν είναι αυτό το ερώτημα που συζητάμε.
Αυτό που λες, είναι ένα ερώτημα, απ’ το συνδιασμό των διαλόγων, που προκύπτει απ’ τη δική σου εκτίμηση.
Αυτό που συζητάμε είναι, ποιούς έχουν σα στόχο οι αφορισμοί των χριστιανικών κειμένων.

quote:
Δηλαδή για να στο πω ρωμεϊκα: Εάν πω, ότι ο Πλάτωνας έχει πει μερικά σωστά, αλλά έχει τσαμπουνήσει και μπόλικες λαμακίες, και όποιος τις πιστεύει είναι αφελής, είμαι ρουφιάνος;;;;

Όχι βέβαια, απλά δεν είναι δυνατόν να κατανοήσεις πλήρως τον Πλάτωνα.

quote:
Αντίφαση δεν υπάρχει στο κύρηγμα του Χριστού.

Διαφωνεί με σένα, ολόκληρη η κ. διαθήκη.
Μέσα σε λίγα μηνύματα, ανέφερες ο ίδιος, μερικές αντιφάσεις...

quote:
Δεν αρέσει σε κάποιον, να είναι ο άλλος ο κόσμος έτσι όπως τον περιέγραψε ο Χριστός;;; ...δικαιώμα του είναι να πιστεύει κάτι άλλο (σε Βαλχάλα, σε ανυπαρξία ή σε Νιρβάνα), αλλά δεν έχει δικαίωμα να διεκδικεί τίποτα στον άλλον κόσμο, σε αυτόν τον άλλον κόσμο τον οποίο περιέγραψε ο Χριστός.
Θέλεις να πιστεύεις κύριε Τάδε ή κύριε Δείνα ότι μετά θάνατον, θα σε περιμένουμε στον "παράδεισο" εβδομήντα κοριστάκια και σαράντα αγοράκια;;; ...Δικαίωμα σου να το πιστεύεις.
Θέλεις να πιστεύεις κύριε Τάδε ή κύριε Δείνα ότι μετά θάνατον, θα μετενσαρκωθεί η ψυχή σου και θα μπει στο σώμα ενός γερακιού;;;...Δικαίωμα σου να το πιστεύεις.
Θέλεις να πιστεύεις κύριε Τάδε ή κύριε Δείνα ότι μετά θάνατον, θα είσαι ανύπαρκτος;;; Δικαίωμα σου να το πιστεύεις.

Όλο αυτό που έγραψες δεν επιβεβαιώνει ότι οι αφορισμοί δεν απευθύνονται σε χριστιανούς, όπως αντίθετα με τα παραδείγματά σου, γράφεις;

Υπάρχει χριστιανός που πιστεύει στη Βαλχάλα ή στη Νιρβάνα;

Υπάρχει χριστιανός (πλην του τρεχα....) που πιστεύει στη μετεμψύχωση;

quote:
Αλλά...
Μην έχεις την απαίτηση να κοινωνάς το Σώμα και το Αίμα του Χριστού, που σταυρώθηκε για όποιον ΠΙΣΤΕΨΕ ότι ΑΥΤΟΣ είναι ο Μεσσίας.

Αναρωτιέμαι ποιός απ' τους παραπάνω θα είχε την απαίτηση να "κοινωνήσει" το σώμα και το αίμμα του χριστού...

Επί πλέον, είχα την εντύπωση ότι ο χριστός των ευαγγελίων σταυρώθηκε ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...

quote:
Αυτό το ξεκαθάρισμα είναι ο ΑΦΟΡΙΣΜΟΣ της Εκκλησίας. Αφορισμός σημαίνει αποκοπή απο την Κοινωνία με το Σώμα και Αίμα του Χριστού.

Φίλε μου, κάποτε (τους παλαιούς, καλούς καιρούς για τους χριστιανούς) ο αφορισμένος, ούτε να αναπνεύσει δεν μπορούσε κι εσύ λες ότι του απαγορευόταν η μετάληψη;;;

Ότι νομίζεις...

Με την ευκαιρία, σου υπενθυμίζω ότι ξέχασες να μου αποσαφηνίσεις αυτό που έγραψες στο προηγούμενο μήνυμά σου:

Η Εκκλησία λέει: Πίστευε και μη ερεύνα, η Εκκλησία σου λέει: αμάρτησε και θα σε συγχωρέσει, η Εκκλησία σου λέει: είσαι καταραμένος επειδή διαβάζεις τους αρχαίους Έλληνες...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 23:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Οι αρχαίοι ιερείς δεν ήταν έτσι. Ήταν άνθρωποι καθαρά
μεσολαβητές, τίποτε άλλο και υπηρέτες των συμφερόντων του τότε
ιερατείου, όπως λέτε τώρα για τον χριστιανισμό...

Δεν τα λέμε απλώς φίλε trexagireve , τα γεγονότα μας επιβεβαιώνουν καθημερινά . Δηλαδή οι σημερινοί ιερείς της θρησκείας σου σε τι διαφέρουν ;
Πάντως σε πληροφορώ ότι στην αρχαία Ελλάδα δεν υπήρχε επαγγελματίας ιερέας . Χρέη ιερέα εκτελούσε ένας έντιμος και ηθικός πολίτης ο οποίος εκλεγόταν για αυτόν το σκοπό από την κοινότητα .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 01:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ γιάπετ

Γράφεις:
"Πώς να μην ανακατεύω το Σωκράτη, αφού ο Πλάτων, αναφέρει την μεταφορά της άποψης του Αιγύπτιου βασιλιά Θαμούς, για τη γραφή, απ’ το Σωκράτη στον Φαίδρο;"

Ο Πλάτωνας κατακρίνεται για τις ακραίες του ιδέες απο τον ίδιο του τον μαθητή, τον Αριστοτέλη, στα Πολιτικά. Εάν εσύ έβαλες σκοπο της συγγραφικής σου δραστηριότητας εντός του φόρουμ, να μπαλώσεις την κάθε του ακροβασία, για να μην πω κάτι χειρότερο, τότε καλή επιτυχία στο φιλόδοξο σου έργο.

Γράφεις:
"Μάλλον, θα υπάρχει παρεξήγηση διότι δεν είναι αυτό το ερώτημα που συζητάμε."

Το τι συζητάμε είναι ξεκάθαρο: Η συνοδική απόφαση αναθεματίζει όποιους ΠΡΟΤΙΜΟΥΝΕ να μην πιστεψουνε στο Ευαγγέλιο και πιστεύουνε στις αποκλινουσες απο αυτό μεταφυσικές θεωρίες του κάθε "φιλόσοφου".

Και εσύ (αλλά και άλλοι το λένε) είπες ό,τι ΕΑΝ κάποιος αναθεματίζει τους απαρνούντες το Ευαγγέλιο και προτιμούντες τις θεωρίες του Πλάτωνα π.χ., τότε αναθεματίζει:

Τον ιδιο τον Πλάτωνα, γιατί διατύωσε τις θεωρίες αυτές.

Όλους τους αρχαίους Έλληνες, μιας και ο Πλάτωνας ήτανε αρχαίος Έλληνας.

Όλους τους Έλληνες που μιλάνε ελληνικά, μιας και ο Πλάτωνας ελληνικά μιλούσε.

Όλους τους ανθρώπους της υφηλίου, που ανοίγουνε βιβλίο γραμμένο στα αρχαία Ελληνικά, μιας και στα αρχαία Ελληνικά έγραψε ο Πλάτωνας.

Όσους κάθονται κάτω απο πλατάνια, μιας και κάτω απο ένα πλατάνι καθότανε ο ΠΛάτωνας και φιλοσοφούσε.

Όσους έχουνε φαρδιά πλάτη, μιας και το Πλάτωνας είναι το παρατσούκλι του Αριστοκλή.

Και πάει λέγοντας...

Γράφεις:
"Αυτό που λες, είναι ένα ερώτημα, απ’ το συνδιασμό των διαλόγων, που προκύπτει απ’ τη δική σου εκτίμηση."

Αυτά που γράφεις είναι μια εκτίμηση απο συνδυασμούς, που προέκυψαν απο τις ερωτήσεις των διαλόγων.

Γράφεις:
"Όχι βέβαια, απλά δεν είναι δυνατόν να κατανοήσεις πλήρως τον Πλάτωνα."

Κάνε μας λοιπόν μια ανάλυση των θεωριών του, αφού τον έχεις κατανοήσει εσύ πλήρως

Γράφεις:
"Υπάρχει χριστιανός που πιστεύει στη Βαλχάλα ή στη Νιρβάνα;"

Υπάρχουνε μέλη της Εκκλησίας, που βαπτίστηκανε και χριστήκανε Χριστιανοί και προτιμήσανε να πιστεύουνε σε άλλα πράγματα.

Γράφεις:
"Υπάρχει χριστιανός (πλην του τρεχα....) που πιστεύει στη μετεμψύχωση;"

Τρέχα γύρευε!

Γράφεις:
"Επί πλέον, είχα την εντύπωση ότι ο χριστός των ευαγγελίων σταυρώθηκε ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ..."

Ο Χριστός είναι κυρίως όνομα και γράφεται με κεφαλαίο, όπως το εθνικό "ο Πέρσης", εάν θέλεις να αλλάξεις την ελληνική γραμματική για χάρη της θρησκείας σου, τότε μπορείς να αλλάξεις και τους νόμους της Ιστορίας, αλλά και της φυσικής...

Γράφεις:
"Φίλε μου, κάποτε (τους παλαιούς, καλούς καιρούς για τους χριστιανούς) ο αφορισμένος, ούτε να αναπνεύσει δεν μπορούσε κι εσύ λες ότι του απαγορευόταν η μετάληψη;;;"

Δηλαδή θέλεις να μας πασάρεις την νεοανακαλυφθέντα θεωρία της Ορθόδοξης ιεράς εξέτασης. Για πες την μας. Ή μήπως είναι ακόμη στα σκαριά το νέο μοντέλο της αυτοκινητοβιομηχανίας;;;

Γράφεις:
"Με την ευκαιρία, σου υπενθυμίζω ότι ξέχασες να μου αποσαφηνίσεις αυτό που έγραψες στο προηγούμενο μήνυμά σου:
Η Εκκλησία λέει: Πίστευε και μη ερεύνα, η Εκκλησία σου λέει: αμάρτησε και θα σε συγχωρέσει, η Εκκλησία σου λέει: είσαι καταραμένος επειδή διαβάζεις τους αρχαίους Έλληνες..."

Εάν πρόσεξες, αυτό το χαρακτηριστικό βρισκότανε κάτω της λέξης "δήθεν διδασκαλίες της Εκκλησίας".

Τι το γράφεις τώρα, για να γεμίζεις το ποστ;;;

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 01:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Sesostris

Γράφεις:
"Πάντως σε πληροφορώ ότι στην αρχαία Ελλάδα δεν υπήρχε επαγγελματίας ιερέας . Χρέη ιερέα εκτελούσε ένας έντιμος και ηθικός πολίτης ο οποίος εκλεγόταν για αυτόν το σκοπό από την κοινότητα ."

Χρέη ιέρειας ποιά εκτελούσε;;

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 01:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαμουήλ
quote:
Ο Πλάτωνας κατακρίνεται για τις ακραίες του ιδέες απο τον ίδιο του τον μαθητή, τον Αριστοτέλη, στα Πολιτικά. Εάν εσύ έβαλες σκοπο της συγγραφικής σου δραστηριότητας εντός του φόρουμ, να μπαλώσεις την κάθε του ακροβασία, για να μην πω κάτι χειρότερο, τότε καλή επιτυχία στο φιλόδοξο σου έργο.

Δημιουργείς πολλά παρακλάδια στη συζήτηση και γι’ αυτό το αφήνουμε αυτό να εκκρεμεί...
Όμως, είναι ψέμματα αυτό ποτ γράφω για τον Φαίδρο;;;

quote:
Το τι συζητάμε είναι ξεκάθαρο: Η συνοδική απόφαση αναθεματίζει όποιους ΠΡΟΤΙΜΟΥΝΕ να μην πιστεψουνε στο Ευαγγέλιο και πιστεύουνε στις αποκλινουσες απο αυτό μεταφυσικές θεωρίες του κάθε "φιλόσοφου".

Ακριβώς αυτό συζητάμε. Τώρα το είπες σωστά.

quote:
Και εσύ (αλλά και άλλοι το λένε) είπες ό,τι ΕΑΝ κάποιος αναθεματίζει τους απαρνούντες το Ευαγγέλιο και προτιμούντες τις θεωρίες του Πλάτωνα π.χ., τότε αναθεματίζει:
Τον ιδιο τον Πλάτωνα, γιατί διατύωσε τις θεωρίες αυτές.
Όλους τους αρχαίους Έλληνες, μιας και ο Πλάτωνας ήτανε αρχαίος Έλληνας.
Όλους τους Έλληνες που μιλάνε ελληνικά, μιας και ο Πλάτωνας ελληνικά μιλούσε.
Όλους τους ανθρώπους της υφηλίου, που ανοίγουνε βιβλίο γραμμένο στα αρχαία Ελληνικά, μιας και στα αρχαία Ελληνικά έγραψε ο Πλάτωνας.
Όσους κάθονται κάτω απο πλατάνια, μιας και κάτω απο ένα πλατάνι καθότανε ο ΠΛάτωνας και φιλοσοφούσε.
Όσους έχουνε φαρδιά πλάτη, μιας και το Πλάτωνας είναι το παρατσούκλι του Αριστοκλή.
Και πάει λέγοντας...

Όχι μόνο...ο Πλάτων ήταν απλά ένας απ’ τους φιλοσόφους, τώρα που το λες, αναθεματίζει όσους τελικά, σκέπτονται ή προσπαθούν να σκεφθούν, εκτός χριστιανικής μυθοπλασίας.

Εδώ αναθεμάτισε (η έβδομη) τις προηγούμενες τρείς, θα αφήσει τους υπόλοιπους;

quote:
Κάνε μας λοιπόν μια ανάλυση των θεωριών του, αφού τον έχεις κατανοήσει εσύ πλήρως

Δεν είπα κάτι τέτοιο, αλλά δεν αποκλείεται να θεωρείς κάτι ανοησία, επειδή δεν το έχεις κατανοήσει.

Αποκλείεται;;;

quote:
Υπάρχουνε μέλη της Εκκλησίας, που βαπτίστηκανε και χριστήκανε Χριστιανοί και προτιμήσανε να πιστεύουνε σε άλλα πράγματα.

Όταν κάποιος πάπας, κάποτε αποφάσισε να βαφτίζονται οι άνθρωποι, μωρά (πριν αποκτήσουν βούληση και κρίση), θα έπρεπε να περιμένει ότι αυτό θα συνέβαινε, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Πουθενά δεν λένε οι αφορισμοί ότι αφορούν μόνο σ' αυτούς που λες εσύ...

quote:
Γράφεις:
"Υπάρχει χριστιανός (πλην του τρεχα....) που πιστεύει στη μετεμψύχωση;"

Τρέχα γύρευε!


Σωστά, αυτόν εννοώ...

quote:
Ο Χριστός είναι κυρίως όνομα και γράφεται με κεφαλαίο, όπως το εθνικό "ο Πέρσης", εάν θέλεις να αλλάξεις την ελληνική γραμματική για χάρη της θρησκείας σου, τότε μπορείς να αλλάξεις και τους νόμους της Ιστορίας, αλλά και της φυσικής...

Καταφεύγεις στην Ελληνική γραμματική, προκειμένου να μην απαντήσεις σε απλές ερωτήσεις;;

Αν πιάσουμε τα πιο δύσκολα τι θα κάνεις;

Το «χριστός» δεν είναι κύριο όνομα.


quote:
Γράφεις:
"Φίλε μου, κάποτε (τους παλαιούς, καλούς καιρούς για τους χριστιανούς) ο αφορισμένος, ούτε να αναπνεύσει δεν μπορούσε κι εσύ λες ότι του απαγορευόταν η μετάληψη;;;"

Δηλαδή θέλεις να μας πασάρεις την νεοανακαλυφθέντα θεωρία της Ορθόδοξης ιεράς εξέτασης. Για πες την μας. Ή μήπως είναι ακόμη στα σκαριά το νέο μοντέλο της αυτοκινητοβιομηχανίας;;;


Δηλαδή θέλεις να πείς ότι άλλαξε η σημασία του αφορισμού; Όχι πρακτικά (ευτυχώς), αλλά θεωρητικά.

quote:
Εάν πρόσεξες, αυτό το χαρακτηριστικό βρισκότανε κάτω της λέξης "δήθεν διδασκαλίες της Εκκλησίας".
Τι το γράφεις τώρα, για να γεμίζεις το ποστ;;;

Δεν το είχα προσέξει και απολογούμαι γι’ αυτό... αλλά μην είσαι σίγουρος ότι είναι «δήθεν».


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 11:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Αλλά εδώ και έναν χρόνο, μπορεί και παραπάνω, περιμένω ΑΚΟΜΑ να απαντήσεις σε αυτό που σου είχα ρώτήσει, όταν ισχυριζόσουνα ότι η Ορθοδοξία είναι αίρεση του Ιουδαϊσμού.»

Μωρέ εσύ μπορεί να «περιμένεις» ότι φαντάζεσαι, το θέμα είναι εάν όντως υπάρχει κάτι που δεν έχει απαντηθεί.

ΤΙ είναι άραγε αυτό που δεν κατανοείς όταν σου λένε ότι Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑΪΣΜΟΥ?

Γνωρίζεις ΤΙ ΕΣΤΙ ΑΙΡΕΣΗ? Εάν ναι, ΠΟΥ και σε ΠΟΙΟ σημείο της εννοιολογίας αντιμετωπίζεις προβλήματα στο να βρεις την αιρετική δράση και διδασκαλία της Ορθοδοξίας?

Ο Ιουδαϊσμός φίλτατε, έχει ΠΡΟ-ΥΠΑΡΞΕΙ των διαφόρων Μεσσιανικών κινημάτων που εξελίχθηκαν στην Ιουδαία, μεταξύ των οποίων και το κίνημα των Γαλιλαίων που αργότερα κατέληξε ως «Χριστιανισμός», δηλαδή ΜΕΣΣΙΑΝΙΣΜΟΣ.

Ορίστε να δω την επιχειρηματολογία σου, θεολογικά και ιστορικά, και ευχαρίστως να σου απαντήσω και σε πολλά άλλα ενδεχόμενα σου ερωτήματα.

samuel1974:
«ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ, ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ, ΜΕΣΣΙΑΣ;;»

Απο αερολογίες βλέπω συνεχίζουμε να πηγαίνουμε καλά έ?

Για τους Ορθόδοξους Εβραίους δεν «πέθανε» κανένας Μεσσίας, αλλά πεθάνανε πολλοί τσαρλατάνοι-επίδοξοι Μεσσίες.
http://www.religionfacts.com/judaism/denominations/orthodox.htm

Υπάρχουνε πολλά άλλα μικρά και ασήμαντα παρακλάδια, όπως όσοι εντάσσονται στο λεγόμενο Messianic Judaism, τα οποία μάλιστα και ενσωματώνουνε τον Ιησού ως Μεσσία ακολουθώντας Ευαγγελική διδασκαλία.

Εξήγησε λοιπόν σε ΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ αναφέρεσαι, και θα λάβεις και τον αντίστοιχο σχολιασμό. Υπάρχουνε αρκετά θέματα του Ιουδαϊσμού που δεν γνωρίζω, αλλά έχω πολύ καλούς φίλους Ιουδαίους φίλτατε, όπως φυσικά και άλλων δογμάτων.

Δεν μου λες, ΤΟ ΣΚΗΝΩΜΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΙ ΕΓΙΝΕ??

Έ, όσο συγκεκριμένη είναι η απάντηση σε αυτή την ερώτηση άλλο τόσο συγκεκριμένο ήταν και το δικό σου το ερώτημα.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 16:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

Αφού έχεις φίλους Ιουδαίους, ρώτα τους αυτό που σε ρώτησα, και θα σου πούνε, και μη πετάς ένα λινκ απο μια ιστιοσελίδα που αναφέρεται γενικά στις θρησκείες του κόσμου. Εάν το άτομο στο οποίο αναφέρομαι ήτανε τσαρλατάνος, συ είπας, τότε τσαρλατάνοι ήτανε και εκείνοι οι Ορθόδοξοι Εβραίοι, που τρέχανε κατα χιλιάδες να ακούσουνε τα λόγια του, μιας και κατα αυτούς, εκείνο το άτομο ήτανε ο αναμενόμενος Μεσσίας.

Αλλά το ενδιαφέρον είναι αυτό που γράφει σε εκείνη τη σελίδα, που παρέθεσες, για τους Έλληνες φιλοσόφους. Για αυτά που μας έλεγες, για την απαγκίστρωση της ελληνικής σκέψης απο τα μετα φυσικά, εκεί λέει:

"...In the ancient world, "religion" and "philosophy" were not completely distinct entities, and the beliefs of the average Greek might have been influenced both by traditional beliefs about the gods and ideas derived from the teachings of the philsophers..."

http://www.religionfacts.com/greco-roman/index.htm


Και για τις ανθρωποθυσίες στην αρχαία Ελλάδα εκεί λέει:

"..One or two persons, male or female, were selected to be a scapegoat. They were usually criminals or outcasts, but occasionally an important person would sacrifice himself or herself for the city. The scapegoat was fed, led through town, then expelled from the city. In times of severe calamity, the scapegoat might be thrown off a cliff, cast into the sea, or sacrificed on a funeral pyre. The rite of the pharmakos cleansed the town and prepared for the new harvest..."

http://www.religionfacts.com/greco-roman/festivals/thargelia.htm


Εάν ήμουνα τώρα αρχαιόφιλος, θα σου τράβαγα το αυτί.

Αλλά και σαν Χ.Ο. Έλληνας, το βρίσκω υποτιμητικό για τον Ελληνικό πολιτισμό αυτό που γράφει για την φιλοσοφία.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 17:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Αφού έχεις φίλους Ιουδαίους, ρώτα τους αυτό που σε ρώτησα, και θα σου πούνε, και μη πετάς ένα λινκ απο μια ιστιοσελίδα που αναφέρεται γενικά στις θρησκείες του κόσμου.»

Να διαβάζεις πρώτα και μετά να γράφεις. Η σελίδα που έδωσα αναφέρεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΕ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ, και εάν το έπιασες, σου την δείχνω μπας και καταλάβεις ότι αυτό που γράφεις απλά δεν υφίσταται.

Ψιλά γράμματα. Πάμε παρακάτω...

samuel1974:
«Εάν το άτομο στο οποίο αναφέρομαι ήτανε τσαρλατάνος, συ είπας, τότε τσαρλατάνοι ήτανε και εκείνοι οι Ορθόδοξοι Εβραίοι, που τρέχανε κατα χιλιάδες...»

ΠΟΙΟ «ΑΤΟΜΟ»??
ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ «ΕΚΕΙΝΟΙ ΟΙ ΟΡΘ.ΕΒΡΑΙΟΙ»??
ΠΟΙΟΣ ΕΠΙΚΥΡΩΣΕ ΤΟΝ «ΜΕΣΣΙΑ»??

Ξέρεις, απο λόγια του αέρα έχω χορτάσει...

samuel1974:
«In the ancient world, "religion" and "philosophy" were not completely distinct entities, and the beliefs of the average Greek might have been influenced both by traditional beliefs about the gods and ideas derived from the teachings of the philsophers..."»

Έ και λοιπόν???

ΠΟΥ είναι το «παράξενο»???

Ρε συ, μπορείς να γράψεις κάτι ολοκληρωμένο και αιτιολογημένο?

samuel1974:
«Και για τις ανθρωποθυσίες στην αρχαία Ελλάδα εκεί λέει:»

Για «ανθρωποθυσίες» μιλάει και το παπαδαριό, μιλάνε και πολλοί άλλοι. Ωστόσο, συζήτηση γίνεται μόνο επί ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.

Και ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ίσως να το γνωρίζεις και εσύ, δεν υπάρχουνε.

Κάτι άλλο έχεις να πεις για την ΑΙΡΕΣΗ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ ή απλά πάλι πετάχτηκες δίχως να κατέχεις το θέμα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 19:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

Με παραπέμπεις να διδαχτώ απο σελίδες, τις οποίες ο ίδιος θεωρείς, ότι αναγράφουνε ατεκμηρίωτες ιστορικές θεωρίες;;; Τι να πω;; ..Κρίμα που δεν έγινες εκπαιδευτικός.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 20:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Με παραπέμπεις να διδαχτώ απο σελίδες, τις οποίες ο ίδιος θεωρείς, ότι αναγράφουνε ατεκμηρίωτες ιστορικές θεωρίες;;; Τι να πω;; ..Κρίμα που δεν έγινες εκπαιδευτικός.»

Σε παραπέμπω στην σελίδα ώστε να ΜΑΘΕΙΣ τι εστί «Ορθόδοξος Εβραίος», διότι άφησες υπόνοιες ότι δήθεν και τάχα οι Ορθόδοξοι Εβραίοι έχουνε.........απωλέσει τον Μεσσία που απέθανε!!

Συγχέεις έννοιες και τάσεις του Ιουδαϊσμού, για λόγους που εσύ μονάχα φαίνεται να αντιλαμβάνεσαι.

Κατα τα άλλα, για την ταμπακέρα, δηλαδή το θέμα του ότι και η Χριστιανική Ορθοδοξία ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΙΡΕΣΗ, ούτε που ακούσαμε τίποτα φίλτατε.

Όμως, θόρυβος πολύ έ??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 20:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, το όλο θέμα έχει να κάνει με
μια επίσημη γνώση και μια αποκρυφη, ή συμβολική,
όπως τη λένε, προκειμένου να δείξουν κάτι που δήθεν υπάρχει
πίσω απο όλα και αύτοί οι μυστικιστές και αποκρυφιστές,
γνωρίζουν... Βαστάει χρόνια αυτή η κολώνια, αλλά
η μόνη αλήθεια έρχεται απο την ολοφάνερη θρησκεία τον
χριστιανισμού, που μιλά ξεκάθαρα, όχι με υπονοούμενα,
που μιλά για αγάπη χωρίς "ναι μεν αλλά..."
Ποιός επηρεάστηκε κι απο ποιόν;Μα ρε παιδιά, ένας είναι
ο άνθρωπος και μια η ψυχή του. Όλα γύρω απο τα ίδια παίζουν,
όλα το ίδιο θέμα εργάζονται,
αλλά άλλο η ύλη και η υλιστική λατρεία της σάρκας
κι άλλο η θέωση και η αιώνια ζωή θεών, που είναι το
μέλλον του ανθρώπου...
Αν δει κανείς τον άνθρωπο, πρέπει να μπορεί να καταλαβαίνει και
το μέλλον του... Δεν χρειάζεται να μας σέρνει τυφλά το ζώο που έχουμε μέσα μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 20:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

Γράφεις:
"Σε παραπέμπω στην σελίδα ώστε να ΜΑΘΕΙΣ τι εστί «Ορθόδοξος Εβραίος», διότι άφησες υπόνοιες ότι δήθεν και τάχα οι Ορθόδοξοι Εβραίοι έχουνε.........απωλέσει τον Μεσσία που απέθανε!!"

Ναι, καταλαβαίνω τις αγνές σου προθέσεις, αλλά ο ίδιος αμφισβητείς την εγκυρότητα της σελίδας...

Και ναι, εννοώ τον Μεσσία που έτσι τον αναγνώρισαν, κατα τη δική τους εκτίμηση των Γραφών, οι Ορθόδοξοι Εβραίοι, και τελικά τους πέθανε ...απο γεράματα. Εννοώ τον τελευταίο απο μία σειρά αναγνωρισμένων απο το ιουδαϊκό ιερατείο "Μεσσιών". Γιατί, αφού θέλεις να ανοίξουμε την πολύ ωραία κουβέντα του θέματος "Ποιός είναι η αίρεση ποιού, η Ορθ. Εβραίοι ή οι Ορθ. Χριστιανοί;;" απαιτώ απο μέρους σου να προσκομίσεις γνώσεις επι του θέματος και όχι αρπαγμένα τσιτάτα απο ιστιοσελίδες.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 22:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Ναι, καταλαβαίνω τις αγνές σου προθέσεις, αλλά ο ίδιος αμφισβητείς την εγκυρότητα της σελίδας...»

Κάνεις λάθος. Το θέμα των Ορθόδοξων Εβραίων το θέτει όπως ακριβώς έχει.

samuel1974:
«Και ναι, εννοώ τον Μεσσία που έτσι τον αναγνώρισαν, κατα τη δική τους εκτίμηση των Γραφών, οι Ορθόδοξοι Εβραίοι, και τελικά τους πέθανε ...απο γεράματα. Εννοώ τον τελευταίο απο μία σειρά αναγνωρισμένων απο το ιουδαϊκό ιερατείο "Μεσσιών".»

Λόγια του αέρα.

Πολλές και μικρές Εβραϊκές αιρέσεις, ορθόδοξες, υπερ-ορθόδοξες και μη, υπήρχαν και υπάρχουνε.

Ο Μεσσίας των Γραφών, ο Μεσσίας της Πεντατεύχου, ούτε ήρθε ούτε «πέθανε απο γεράματα». Για να θεωρηθεί ότι κάποιος είναι ο Μεσσίας των προφητών, θα πρέπει να ολοκληρωθούνε στο πρόσωπο του αλλά και επί των ημερών του, πολλά και διάφορα.

Και όλα αυτά τα τεκμήρια, ούτε έγιναν ποτέ στο πρόσωπο κανενός επίδοξου Μεσσία αλλά ούτε και φαίνονται να λαμβάνουνε επί των ημερών μας υπόσταση.

Συνεπώς, ηρεμία...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 23:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

Αχά, μάλιστα! Για τους Εβραίους είναι έγκυρο, ενώ για τους 12θεϊστές δεν είναι έγκυρο... οκ, κατάλαβα.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2008, 16:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Για τους Εβραίους είναι έγκυρο, ενώ για τους 12θεϊστές δεν είναι έγκυρο... οκ, κατάλαβα.»

Η ταμπακιέρα, η ταμπακιέρα......
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2008, 16:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://press-gr.blogspot.com/2008/09/e.html


Δείτε λίγο εδώ τις θέσεις του Αλέξανδρου Πιστοφίδη,σχετικά με την σημαντικότητα των θρησκειών.

And I was round when jesus christ
Had his moment of doubt and pain
Made damn sure that pilate
Washed his hands and sealed his fateΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 42 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy