ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ 12 ΘΕΟΙ + ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 42
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 14:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Marte γδαρτη παλουκοκαφτη η οπως αλλιως σε λενε ξερω ενα καλυτερο ανεκδοτο.

Εμένα με λένε Άρη. (όπως τον Θεό Άρη). Εσένα Μιχαήλ? Εβραίος είσαι στην καταγωγή? Όχι ότι είναι κακό, αλλά κάτι το όνομα κάτι οι ιουδαΐζουσες αντιλήψεις σου ή προσήλυτος θα είσαι ή Ιουδαίος.

quote:
Οι 12 θεοι ειναι αυτη τη στιγμη στον Ολυμπο και πινουν νεκταρ.

Μαγκιά τους.

quote:
Απο την αλλην αν θες ελα να μου πεις απο κοντα ανεκδοτακια,να δουμε ποιος θα γελαει τελευταιος.

Αν μένεις Ελλάδα πες σημείο συνάντησης και ημερομηνία και τα "λέμε" από κοντά.
Τώρα αν μένεις Χάϊφα δεν έρχομαι. Αν μένεις στο ανάγιο όρος θα ρθω, αλλά θα φέρω και μια παρέα με κορίτσια μαζί. Πειράζει?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 15:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Stelaras
Ψηλέ σε βρίσκω απαισιόδοξο,πραγματική δημοκρατία,στην πλήρη έννοια του όρου όντως δεν υπήρξε,ούτε υπάρχει.Όμως πρέπει να περιμένουμε να πεθάνουμε για να βρούμε αληθινή δημοκρατία?

Αυτό λέω και εγώ. Σήμερα, όλες οι λέξεις έχουν παρεξηγηθεί.
Δεν είμαι απαισιόδοξος, απλά, προσπαθώ να είμαι ρεαλιστής.

Για την αληθινή δημοκρατία πρέπει να παλεύουμε όλοι μας, πρώτα σε ατομικό επίπεδο και κατόπιν σε συλλογικό. Αν δεν το καταφέρεις στο πρώτο επίπεδο, δεν μπορείς ούτε και στο δεύτερο να τα καταφέρεις.


quote:
Stelaras
Βλέπεις,εκφράζεις παθητικότητα απέναντι στον τροχό που γυρίζει και λες πως δεν μπορούμε εμείς οι άνθρωποι να αλλάξουμε το ρου των πραγμάτων.

Δεν είπα ότι δεν μπορούμε. Απλά, βλέποντας τον άνθρωπο στο πέρασμα των αιώνων και παρατηρώντας τον και σήμερα, είπα πως "αμφιβάλλω αν θα υπάρξει ποτέ στο μέλλον".


quote:
Stelaras
Αυτός ο τρόπος σκέψης είναι αντιδιαμετρικά αντίθετος με το Ελληνικό πνεύμα.

Εγώ πιστεύω πως και αυτός ο τρόπος σκέψης είναι μέρος αυτού που εσύ αποκαλείς "ελληνικό πνεύμα".


quote:
Stelaras
Η ζωή μας μίζερη?
Διαφωνώ κάθετα,εκνερίζομαι όταν μπαίνω στην τάξη το πρωί και βλέπω τους συμμαθητές μου σκυθρωπούς,έτσι γιατί είναι σχολείο.
Τα έχουμε όλα,ασφάλεια,φαγητό,ρούχα,διασκέδαση,ψυχαγωγία,ελευθερία και συνέχεια παραπονιόμαστε.
Μίζερη δεν είναι η ζωή, μίζερη γίνεται η ζωή.

Α μπράβο!! Συμφωνώ μαζί σου. Αυτό θέλω και εγώ να σου πω. Εμείς ευθυνόμαστε, από το παρελθόν έως και σήμερα, που έχουμε καταντήσει τη ζωή μας μίζερη.
Ποιος είναι, άραγε, ο λόγος που βλέπεις του συμμαθητές σου σκυθρωπούς, παρόλο που, όπως λες, τα έχουμε όλα σήμερα;;
Να σου πω εγώ τη γνώμη μου; Είναι γιατί ενώ ασχολούμαστε συνεχώς για το σώμα μας και την υλική μας υπόσταση, έχουμε παραμελήσει τελείως την πνευματική μας υπόσταση.
Γιατί μας έχουν εγκλωβίσει στα στενά όρια του πεπερασμένου της ύπαρξής μας. Και αυτό το κάνουν άνθρωποι που παρουσιάζονται ως οι συνεχιστές ή οι προστάτες του αρχαίου ελληνικού πνεύματος.
Δυστυχώς, έτσι είναι.
Να σε ρωτήσω όμως κάτι;
Από όσα γνωρίζεις, στην αρχαία ελληνική γραμματεία, εκφράζεται κάπου ή υπάρχει η προοπτική της αιωνιότητας του ανθρώπου, ναι ή όχι;


quote:
Stelaras
Πως δε μου ζήτησε ρε ψηλέ,αφού όταν είσαι χριστιανός και δεν τηρείς τις εντολές πας στη κόλαση.Ότι πληρώνεις παίρνεις.

Ποιες εντολές;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 16:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ώπα ώπα,ψηλέ.Κομμάτι του Ελληνικού πνεύματος η παθητικότητα?Αυτά τα σκέφτεσαι και τα λες,δεν υπάρχει άλλος λαός με τέτοια αντιστασιακή δράση στην ιστορία του κόσμου.Ακόμα και όταν η αριθμητική υπεροχή των αντιπάλων ήταν συντριπτική,ένας προς χίλιους,καθαρή αυτοκτονία ο Έλληνας αντιστάθηκε.
Το ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ.
Ο ΕΒΡΑΙΟΣ,μπροστά στον κίνδυνο είπε: Τα του καίσαρος τω καίσαρι
Ο ΈΛΛΗΝ,μπροστά στον βέβαιο θάνατο είπε: ΜΩΛΟΝ ΛΑΒΕ

Βάλτα κάτω και δες ποιος είναι ο παθητικός άνθρωπος,ΕΡΜΑΙΟΣ στα σχέδια των οποιονδήποτε θεών και ποιος είναι αυτός που αντιστέκεται.


Χρεώνεις την φιλοχρηματία και την απληστία στον τρόπο σκέψης των Ελλήνων?

quote:
Γιατί μας έχουν εγκλωβίσει στα στενά όρια του πεπερασμένου της ύπαρξής μας. Και αυτό το κάνουν άνθρωποι που παρουσιάζονται ως οι συνεχιστές ή οι προστάτες του αρχαίου ελληνικού πνεύματος.

Γιατί δεν αυτοκτονέις έπειτα ή απλά να πεθάνεις τώρα και να γλιτώσεις όλο τον μόχθο της επίγειας ζωής.Α,ξέχασα είναι αμαρτία.
Ο χριστιανισμός απορρίπτει τα εγκώσμια και περιμένει τον θάνατο για να λυτρωθεί.
Ο Ελληνισμός δίνει αξία στα ανθρώπινα,ασχολείται με τον άνθρωπο,με την σωματική ευεξία,τον αθλητισμό,την ψυχαγωγία(αγωγή της ψυχής),την μόρφωση,την επιστήμη.


Edited by - Stelaras on 04/06/2008 18:59:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 19:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stelara Ελληνισμός και Ορθόδοξος Χριστιανισμός είναι άρρηκτα συνδεδεμένοι είτε το θέλεις είτε όχι. Είτε το θέλεις είτε όχι την σωτηρία την προσφέρει μόνο ο Χριστός και θα τη βρεις μόνο εντός της Ορθοδοξίας. Φρόντισε να βεις έναν άξιο πνευματικό να μετανοήσεις να εξομολογηθείς και να αρχίσεις να ζεις γιατί τώρα δεν ζεις είσαι πνευματικά νεκρός. Και δεν το λέω για να σε προσβάλω αλλά είναι αλήθεια. Γιατί είπε το αψευδέστετατο στόμα του Χριστού " Εγώ είμί η αλήθεια η ζωή και η οδός" Άρα από ότι βλέπω δεν ζεις.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 19:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άγγελος,κόψε τα παπαδίστικα για να μην σε πάρουν όλοι στο δούλεμα.
Τι πάει να πει είτε το θέλω είτε όχι?Γιατί είναι άρρηκτα συνδεδεμένα?
Να βρω έναν άξιο πνευματικό για να με *****?Όχι,δε κάνω γω τέτοια πράγματα.
Πνευματικά νεκρός?
Όπως το εννοείς εσύ,πνευματικά εγώ όχι απλά έχω πεθάνει,αλλά δεν υπήρξα ποτέ.
Δεν το λες για να με προσβάλλεις,εντάξει,ευχαριστώ αλλά γιατί είναι αλήθεια?
Αψευδέστατο στόμα του χριστού?Και που το είπε,διαφωνώ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.
Δε σε κάνω πλάκα,εγώ είμαι.Αφού έχω και φωτοστέφανο φθορίου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 23:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αψευδέστατο στόμα του χριστού?Και που το είπε,διαφωνώ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.
Δε σε κάνω πλάκα,εγώ είμαι.Αφού έχω και φωτοστέφανο φθορίου.


Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα στο να σε πιστέψω.
Φτάνει να κάνεις και εσύ ό,τι έκανε και ο Χριστός, να σε μαστιγώσουν και να γεμίσει το σώμα σου πληγές, να ρίξουν αλάτι στις πληγές σου, να σε σταυρώσουν και να σε λογχίσουν, να σου δώσουν ξύδι να πιεις και σε τρεις μέρες να αναστηθείς και να έλθεις να σε δούμε. Να ανυψωθείς και εσύ στους ουρανούς και να μας στεείλεις το Άγιο Πνεύμα, ..........

κάντα όλα αυτά και δεν έχω κανένα πρόβλημα να πιστέψω πως εσύ είσαι η αλήθεια.

Αν τα κάνεις όλα αυτά, τότε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 23:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι υπάρχει πολυς κόσμος
που είναι μόνος του και θέλει παρέα..
Εννοώ ότι πολλά άτομα από εδώ μέσα μου δίνουν αυτή
την αίσθηση και τα θέματα είναι μια δικαιολογία... Φυσικά
όχι ότι διαφωνώ με αυτό, απλά δεν χρειάζεται η ένταση για
να κρατιούνται τα προσχήματα...Καλό ειναι να κοινωνούμε,
αλλά και να επικοινωνούμε... Δεν είναιυποχρεωτικό να
μαλώνουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 01:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ψηλός
Η θρησκεία μου, δεν διδάσκει το μίσος. Πρώτος ο Αρχηγός της θρησκείας μου, εκουσίως, ανέβηκε στο σταυρό.

Ο Αρχηγός της θρησκείας σου ανέβηκε στο σταυρό και οι εκπρόσωποί του με τη βοήθεια των Ρωμαίων αυτοκρατόρων σταύρωσαν τον Ελληνικό λαό , από αγάπη βέβαια .
quote:
Ψηλός
Και για να σου λύσω την απορία, θεωρώ τον εαυτό μου Έλληνα Χριστιανό Ορθόδοξο.

Δηλαδή περίπτωση διχασμένης προσωπικότητας ????
quote:
Ψηλός
Εμείς, οι Χριστιανοί, δεν επιλέγουμε τι θα κρατήσουμε και τι θα πετάξουμε από το παρελθόν των προγόνων μας.

Εμ δεν έμεινε και τίποτα να κρατήσουν οι χριστιανοί , αφού τα ξεπάστρεψαν όλα !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 01:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
κάντα όλα αυτά και δεν έχω κανένα πρόβλημα να πιστέψω πως εσύ είσαι η αλήθεια.

Μα δε χρειάζεται να τα κάνει. Ούτε ο Γιεσουά τα έκανε (εδώ δεν ξέρουμε καλά-καλά αν υπήρξε).

Αρκεί να βρει κανα δυο φίλους του που θα γράψουν ότι τα έκανε (μπορεί και να είναι σε διαφορετικό τόπο ή/και χρόνο, δεν έχει σημασία).

Θα θεωρηθεί προφήτης ή κάτι παρόμοιο μέχρι να το πιστέψει κάποιος κυβερνήτης και να βγάλει ένα νόμο "Οποιος δεν είναι Στελαρικός, τιμωρείται με θάνατο".

Εκεί να δεις πώς θα τρέχουν όλοι πατείς με-πατώ σε να πιστέψουν την αλήθεια του Στελάρα. Οπως ακριβώς είδαν την "αλήθεια" του Γιεσουά μπεν Γιοζέφ.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 10:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Μα δε χρειάζεται να τα κάνει. Ούτε ο Γιεσουά τα έκανε (εδώ δεν ξέρουμε καλά-καλά αν υπήρξε).

Αρκεί να βρει κανα δυο φίλους του που θα γράψουν ότι τα έκανε (μπορεί και να είναι σε διαφορετικό τόπο ή/και χρόνο, δεν έχει σημασία).

Θα θεωρηθεί προφήτης ή κάτι παρόμοιο μέχρι να το πιστέψει κάποιος κυβερνήτης και να βγάλει ένα νόμο "Οποιος δεν είναι Στελαρικός, τιμωρείται με θάνατο".

Εκεί να δεις πώς θα τρέχουν όλοι πατείς με-πατώ σε να πιστέψουν την αλήθεια του Στελάρα. Οπως ακριβώς είδαν την "αλήθεια" του Γιεσουά μπεν Γιοζέφ.



Tι λες ρε παιδάκι μου! τόσο απλά τα πράγματα?......

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 10:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάνεις λάθος ο Χριστιανισμός κράτησε από τον Ελληνισμό ότι ήταν Θεάρεστο και σωστό και τα καλά παραδείγματα, δεν ξεπάστρεψε τον Ελληνισμό. Τι ήθελες δηλαδή τα κακά και τα στραβά να τα υιοθετήσει ο Χριστιανισμός? Αν είναι δυνατόν! Ίσα-ίσα όμως που η ελληνική σκέψη και γλώσσα βοήθησε τον Χριστιανισμό. Διότι με την ελληνική γλώσσα η οποία είναι πολύ πιο καλή από την εβραϊκή και πιο σεφέστερη και ξεκάθαρη διατυπώθηκαν πιο καθαρά και σαφέστερα τα δόγματα της Ορθοδόξου πίστεως. Για αυτό και η καινή διαθήκη είναι γραμμένη στα ελληνικά. Διότι ως γλώσσα ήταν και πιο διαδεδομένη τότε και ανώτερη. Επιπλέον οι Χριστιανοί δεν κατέστρεφαν τους Αρχαίους ναούς αλλά τους μετέτρεπαν σε ορθόδοξους και βοηθούσαν έτσι τους ανθρώππους να ξεφύγουν από τα είδωλα και να έρθουν στον μοναδικό και αληθινό Τριαδικό Θεό.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 13:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aggelos σκάσε.
Καταδικάζεσαι σε θάνατο επειδή δεν πιστεύεις στην δικιά μου αλήθεια.
Σου προτείνω να διαβάσεις τα ευαγγέλια που θα γράψουν για μένα μετά από 50 χρόνια και αφού έχω πεθάνει.Να τους πιστέψεις γιατί αυτοί μεταφέρουν τον λόγο μου.
Μην τους αμφισβητήσεις,ΕΓΩ είμαι η αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 13:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Stelara.

Υπάρχει και άλλος τρόπος. Ξέρεις υπάρχει ένα μοναστήρι στην Εύβοια (αν δεν το έχουν γκρεμίσει γιατί ήταν αυθαίρετο) που το έφτιαξε ένας αρχιμανδρίτης παλαιοημερολογίτης. Εκεί έχει ένα ιερό λείψανο (δεν θυμάμαι ποιου άθαφτου κακομοίρη)που είναι ένα χέρι. Όλος τυχαίως του αρχιμανδρίτη αυτού του λείπει το χέρι!!! Έχω και φωτογραφίες από εκεί.
Μιλάμε βέβαια για πολύ χρήμα.

Θες να αγιάσεις? Τώρα μπορείς κι εσύ!!!
Υλικά που θα χρειαστείς:
Μύρο (ή ένα καλό άρωμα από τα honto's)
Ένα καλό μαχαίρι.
Ειδική θήκη (με μηχανισμό αφαίρεσης αέρα) για να εναποθέσεις το ιερό σου λείψανο.
Λογαριασμό σε τράπεζα για να καταθέτεις τα κέρδη.
Σίγουρη επένδυση! Σίγουρη αναγνώριση!
Τώρα που το πετρέλαιο έχει φθάσει στα ύψη,
τώρα που οι μισθοί και οι συντάξεις έχουν πατώσει,
Εσύ κάθεσαι ακόμα?
Για σένα νιάσου και αγιάσου(ακρωτηριάσου)!!
(όσο για τον πόνο κατά την δημιουργία του ιερού λειψάνου να σκέφτεσαι μπρος τα κέρδη τι είναι ο πόνος?!)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 01:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe:
Μάθε λοιπόν, για μια ακόμα φορά άσχετε Ευρωπαίε, ότι οι μύθοι που υπάρχουνε για τον Κετζαλκοάτλ είναι πολλοί, όπως πολλοί είναι και οι μύθοι που υπάρχουνε για το παραμύθι με τον Ιησού (οι μύθοι αυτοί αποκαλούνται «Απόκρυφα Ευαγγέλια»..), άσχετα εάν εσύ πιστεύεις ότι η εκδοχή του παραμυθιού που εσύ γνωρίζεις ότι είναι η μεγάλη και τρομερή «αλήθεια»!

Α! τώρα γίναν πολλοί? ...... και διάλεξες αυτόν που σου ταιριάζει?
Δεν υπάχουν απόκρυφα Ευαγγέλια! αποριπτέα υπάρχουν! η εκκλησία μας τα έχει ξεχωρίσει οι ειδικοί έχουν αποφανθεί.
quote:
Dying_Incubus :
"Υπάρχουν ιστορικά στοιχεία για την θεάνθρωπη φύση του Ιησού και την δράση του (θαύματα, αναστάσεις νεκρών) πέραν των εδαφίων της Καινής Διαθήκης;"

Μα η Καινή Διαθήκη από μόνη της ιστορικό στοιχείο είναι! 4 διαφορετικοί συγγραφείς! τι άλλο ήθελες? ανταπόκριση?
quote:
Schwabe:
Ο Τάκιτος δεν λέει τίποτε απολύτως που δήθεν να «βεβαιώνει» την ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ.

Ο αρχαιότερος συγγραφέας που αναφέρει τα λεγόμενα Ευαγγέλια, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΗ ΛΕΞΗ «ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ», είναι ο φιλόσοφος Ιουστίνος, χριστιανός απολογητής που έγραψε ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ 150.

Ο Ιουστίνος ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΝ «ΙΕΡΟ ΚΑΝΟΝΑ» (!) και για αυτό μιλάει για τις «Αναμνήσεις των Αποστόλων». Τα τέσσερα «Ευαγγέλια» της Καινής Διαθήκης αναφέρονται σαν Ευαγγέλια πρώτη φορά από τον Ειρηναίο.

Ακόμα: πολλοί χριστιανοί του 2ου αιώνα ήτανε αντίθετοι ως προς την αναγνώριση των υποτιθέμενων επιστολών του Παύλου, όπως μας γράφει σχετικά ο Ευσέβιος στην «Εκκλησιαστική Ιστορία» (ΙΙΙ,27 και IV ,29) και το ίδιο μας βεβαιώνει και ο Ειρηναίος.

Ο χριστιανός απολογητής Ιουστίνος, παρ’όλη την ορθοδοξία του, ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΥΤΕ ΛΕΞΗ ΓΙΑ ΤΟΝ «ΑΠΟΣΤΟΛΟ ΠΑΥΛΟ»!!

Πώς είναι δυνατόν να αγνοούσε αυτός ο ένθερμος χριστιανός σχεδόν 150 χρόνια μετά την «σταύρωση» τον Απόστολο Παύλο, που…….ήτανε λογικά προγενέστερος του αλλά και «ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟΣ»!!
Μήπως επειδή πολύ απλά, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΙΟΥΣΤΙΝΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ Η «ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΙΑ» ΤΟΥ ΓΡΑΦΙΑ «ΠΑΥΛΟΥ»??

Συνοπτικά: όλη η πληθώρα των σχετικών συγγραμμάτων εμφανίζεται κατά το δεύτερο μισό του 2ου αιώνα. Τότε άρχισε και να δημιουργείτε ο μύθος της «επίγειας ζωής» του Ιησού και τα σχετικά. Είναι ακριβώς το διάστημα όπου από κλάδος ερμηνείας του ιουδαϊσμού μεταλλάσσεται ΣΕ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Και οι Θρησκείες θέλουνε δικό τους ήρωα ως γνωστό για να αποκτήσουνε πελατεία!

Ως προς το θέμα της «ενσάρκωσης», ας ξεκαθαρίσουμε ότι είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΜΥΘΟΣ. Εάν δεν είναι, τότε παρακαλώ να μας παραθέσεις τις αποδείξεις σου. Βλέπεις ΤΙ παθαίνει κανείς όταν θέλει να αποδείξει τα πάντα φίλτατε?

Ως προς το θέμα του εάν ήτανε ή όχι μυθικό πρόσωπο ο Ιησούς των Ευαγγελιστών, η ιστορία έχει ήδη απαντήσει αρνητικά. Υπήρξανε πολλοί Ιησούδες στην περιοχή, υπήρξε μάλιστα και κάποιος Ιησούς με επαναστατική δράση στην περιοχή και ο πατέρας του ήτανε ο Ιούδας από τα Γάμαλα. Και οι δύο κατάγονταν από την γενιά του Δαυίδ και σταυρώθηκαν από τους Ρωμαίους για πολιτικά αδικήματα….
(παράξενες ομοιότητες..)

Ο Ιησούς των Ευαγγελιστών όμως ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ. Εάν έχεις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ (εκτός από τα γνωστά πλαστογραφημένα..) παρακαλώ να μας τις προσκομίσεις.

Αρκετά κουράστηκε ο κόσμος με έναν "Θεό" μετά θάνατον.



Ποίος ήταν ο Ιερός κανόνας που δε γνώριζε ο Ιουστίνος?
Πολλοί Χριστιανοί είχαν διάφορες απόψεις εξετάστηκαν όλα προσεκτικά και σιγά σιγά επικράτησε η σωστή και πάντα Θεόπνευστη άποψη! το αντίθετο να μην υπήρχαν διαφορετικές απόψεις θα ήταν ύποπτο για μια θρησκεία που ήταν στα σπάργανά της!
Και τι με αυτό? εάν δε λέει λέξη για τον Απόστολο Παύλο ο Ιουστίνος? Να υποθέσω για τον Ιησού που λέει? ότι τα αποδέχεσαι?

quote:
Schwabe:
Καταρχήν, ο Φίλων ο Αλεξανδρινός (~30 π.Χ.- 54 μ.Χ.), Εβραίος φιλόσοφος με θαυμασμό προς τον ελληνικό πολιτισμό, ο οποίος είχε ενεργό ρόλο εκπροσώπησης των Εβραίων στη Ρώμη, έγραψε σημαντικά ιστορικά και φιλοσοφικά έργα, αλλά ΔΕΝ αναφέρει τίποτα για το Χριστό και τη διδασκαλία του, ενώ περιγράφει στα έργα του μέχρι και ασήμαντες λεπτομέρεις από τη ζωή των Ιουδαίων της εποχής του. (μα....ΠΩΣ ΤΟΥ ΞΕΦΥΓΕ Ο.....ΜΕΣΣΙΑΣ!!)

Ο Ιώσηπος Φλάβιος (Josephus Flavius, 37-100 μ.Χ.), ιστορικός με αριστοκρατική καταγωγή και θρησκευτική μόρφωση, έζησε στην Παλαιστίνη, πήρε μέρος στον ιουδαϊκό πόλεμο μέχρι την καταστροφή της Ιερουσαλήμ (70 μ.Χ.) και αιχμαλωτίστηκε από τους Ρωμαίους. Στα βιβλία του «Πόλεμος των Ιουδαίων» και «Ιουδαϊκές Αρχαιότητες» περιγράφει ο Ιώσηπος με λεπτομέρειες διάφορα περιστατικά από την απώτερη και πρόσφατη ιστορία του λαού του, αναφέρεται σε διάφορες εβραϊκές αιρέσεις κτλ., δεν κάνει όμως ΚΑΜΙΑ αναφορά σε «χριστιανούς!»

Σε κάποιο σημείο των «Ιουδαϊκών Αρχαιοτήτων» αναφέρεται όμως...... απρόσμενα και μάλλον επαινετικά στη δραστηριότητα και τα θαύματα του Χριστού (!), τον οποίο αποκαλεί Μεσσία. Οι ιστορικοί, κρίνοντας από το γεγονός ότι ο Ιώσηπος ήταν πιστός στην ιουδαϊκή θρησκεία και διέθετε βαθειά μόρφωση για θρησκευτικά και ιστορικά θέματα, συνάγουν το συμπέρασμα ότι η αναφορά του Ιώσηπου στο Χριστό οφείλεται σε μεταγενέστερη προσθήκη στο έργο του.(...γνωστή η «τέχνη» των μοναχών της χριστολογίας)

Αυτό ενισχύεται κι από το γεγονός ότι ο Ωριγένης (3ος αιώνας), πατέρας της χριστιανικής εκκλησίας, κατηγορεί σε κείμενό του τον Ιώσηπο ότι δεν δέχεται πως ο Χριστός ήταν ο αναμενόμενος Μεσσίας της ιουδαϊκής θρησκείας. Αντίθετα, ο Ευσέβιος που έζησε τον 4ο αιώνα, θεωρεί δεδομένη την αναφορά του Ιώσηπου στον Χριστό ως Μεσσία. Έτσι συμπεραίνεται ότι η προσθήκη στα γραπτά του Ιώσηπου έγινε εκείνο το χρονικό διάστημα.

Το Ταλμούδ (καλά,είναι απίστευτο το ΤΙ σκαρφίζονται οι οπαδοί του δόγματος!) αναφέρεται στον Ιησού σε κεφάλαιο που γράφτηκε τον 3ο αιώνα (300 ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ!!), τον ονομάζει όμως τις πιο πολλές φορές Μπεν Σταντά ή Μπεν Παντιρά και τον συνδέει με πρόσωπα και περιστατικά που συνέβησαν περίπου 100 χρόνια πριν από αυτά που αναφέρονται στα Ευαγγέλια.

Την εποχή που γράφτηκε αυτό το μέρος του Ταλμούδ υπήρχε όμως ήδη εξάπλωση του Χριστιανισμού και γι' αυτό είναι ανεξήγητη η αντίφαση..... Πιθανολογείται λοιπόν ότι στο Ταλμούδ καταγράφηκαν όχι οι «επίσημες» χριστιανικές απόψεις, οι οποίες έτσι κι αλλιώς δεν είχαν διαμορφωθεί ακόμα, αλλά εκείνες κάποιας από τις πολλές «χριστιανικές κοινότητες» που είχαν δημιουργηθεί στη ρωμαϊκή αυτοκρατορία και ΔΕΝ ΕΙΧΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΜΟΡΦΗ!

Ο διακεκριμένος στωικός φιλόσοφος Σενέκας που έζησε τον 1ο χριστιανικό αιώνα, αν και εκφράζει στα έργα του φιλοσοφικές απόψεις που δεν διαφέρουν σημαντικά από αυτές του χριστιανισμού και γι' αυτό επαινείται από τους πατέρες Τερτυλλιανό και Ιερώνυμο, δεν κάνει στα έργα του ΚΑΜΙΑ αναφορά στο Χριστό και στους χριστιανούς, παρ' ότι σχολιάζει επιπτώσεις στην πολιτική της Ρώμης από διάφορα σημαντικά και ασήμαντα γεγονότα της εποχής. Γι' αυτό πιθανολογείται ότι, αυτό που καθιερώθηκε αργότερα ως «χριστιανική διδασκαλία», έχει εμπλουτιστεί, μεταξύ άλλων, με υλικό από τη φιλοσοφία του Σενέκα και όχι ότι ο Σενέκας απηχεί τις, έτσι κι αλλιώς ακόμα αδιαμόρφωτες, χριστιανικές απόψεις..

Πρόκειταιι για ένα απίστευτο παραμύθι, προφανώς το οποίο υιοθέτησε κάποιον φουκαρά Ιησού, και ο οποίος βρέθηκε ως «θεός» για τις ανάγκες ολίγων απατεώνων....



Το 93 μ.Χ. ο Δομιτιανός εξαπέλυσε διωγμό κατά των Χριστιανών! τώρα πως έγινε αυτό? αφού οι Χριστιανοί κατά τα λεγόμενά σου δεν υπήρχαν1
Ο Δομιτιανός Μάρκος Κοκκήιος Νέρβας (96-98) απαγόρευσε τους διωγμούς κατά των Χριστιανών! Ο Τραϊανός τους επανέφερε! (98-118) υποκινούμενος από τον έπαρχο Βιθυνίας Γάιο Πλίνιο Σικούδου.
Ο Νέρωνας το 64 μ.Χ. έκανε διωγμούς εναντίων των Χριστιανών φορτώνοντάς τους την πυρκαγιά στη Ρώμη! δεν το έχεις ακούσει ποτέ αυτό?
Σε αυτούς τους διωγμούς και τις δίκες τους, που ακολούθησαν θανατώθηκαν οι Παύλος και Πέτρος. .......... Περίεργο αφού δεν υπήρχαν Χριστιανοί!!!!!!!!!!!!!
Μήπως γνωρίζεις πως εφευρεθεί ο όρος απολογητής? Ο Έλληνας Ιουστίνος ήταν ένας από αυτούς! μήπως ξέρεις γιατί τον ονόμασαν "ο Μάρτυς φιλόσοφος?"
Μήπως ξέρεις ένας άλλος απολογητής ο Κοδράτος σε ποιον αυτοκράτορα έδωσε την "Απολογία" του και τι πέτυχε με αυτό?

Αυτά προς το παρόν! λόγω ώρας αύριο τα υπόλοιπα σχόλια μου έστω και καθυστερημένα!


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 01:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aggelos91 Επιπλέον οι Χριστιανοί δεν κατέστρεφαν τους Αρχαίους ναούς αλλά τους μετέτρεπαν σε ορθόδοξους και βοηθούσαν έτσι τους ανθρώππους να ξεφύγουν από τα είδωλα και να έρθουν στον μοναδικό και αληθινό Τριαδικό Θεό.

Πράγματι δεν κατάστρεφαν, απλά μια καινούργια αναστήλωση κάνανε, καθώς τα περνάνε πέτρα, πέτρα και τα ξαναχτίζανε από την αρχή για να στεγάσουν τον αληθινό Τριαδικό Θεό .

Μόνο έτσι οι άνθρωποι κατάφεραν να ξεφύγουν από τα είδωλα…. και να πιστέψουν αλλά είδωλα .

quote:
europaios2 Δεν υπάχουν απόκρυφα Ευαγγέλια! αποριπτέα υπάρχουν! η εκκλησία μας τα έχει ξεχωρίσει οι ειδικοί έχουν αποφανθεί

Επειδή δεν τα δέχτηκε η πρώτη Οικουμενική Σύνοδος της Νίκαιας τα απόκρυφα Ευαγγέλια, δεν πάει να πει ότι όλα είναι και ψευδεπίγραφα……

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 20:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που βγαίνει σαν συμπέρασμα από την όλη και συνεχόμενη
αναφορά για τον χριστιανισμό, είναι ότι είναι η μόνη
θρησκεία στον΄κόσμο κι όλες οι άλλες σκύβαλα, αφού είτε με τους
χριστιαονύς είτε με τους αντιχριστιανούς, δεν υπάρχει τίποτε
άλλο...Έτσι δεν είναι; δεν διαβάζω για καμιά άλλη θρησκεία, εδώ
μέσα και έτσι συμπεραίνω ότι όλες οι άλλες δεν υπάρχουν, οι θεοί τους είναι νεκροί...Άρα όλοι πρέπει να γίνουν χριστιανοί, είναι
ο μόνος ζωντανός Θεός, κάτι, βέβαια, που το ξέραμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 20:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon :
Το καλοκαίρι θα γίνει ο πόλεμος μεταξύ Τουρκίας και Ρωσίας, και μετά οι Ρώσοι θα πάρουν την Κωνσταντινούπολη και μετά θα μας τη δώσουν και μετά θα έρθει ένας βασιλιάς και μετά θα γίνουν χριστιανοί όλοι οι λαοί και μετά θα πάει ο europaios στην Αγια Σοφιά να βάλει ελληνική σημαία και μετά ... μετά έπεσε στον γκρεμό ... κι ήταν καλός άνθρωπος... και πάει καλλιά του.

Όχι τα χεις μπερδέψει λίγο, εγώ θέλω να πάω πριν γίνει δική μας (αν γίνει ποτέ), μετά δεν έχει νόημα!
quote:
Stelaras:
Τι κόλλημα έχουν φάει πολλοί με την κωνσταντινούπουλη δε λέγεται.Δηλαδή αυτό είναι το όνειρο των χριστιανών?

Θα έρθει ο καλός χριστούλης και θα μας δώσει πίσω τη πόλη?Η θα στείλει τον υπεύθυνο περί αλυτρωτικών ζητημάτων?
Σας φταίνε οι σκοπιανοί μετά,που με όλη την πλύση εγκεφάλου νομίζουν ότι η Θεσσαλονίκη είναι δικιά τους.Και εντάξει,η κωνσταντινούπολη όταν ήταν Βυζάντιο(η πόλη) ήταν Ελληνική,όταν έγινε κωνσταντινούπολη κάτι έχασε,οι ελληνικές πόλεις δεν έχουν ευνούχους,παπάδες,και πορφυροντημένους,ούτε αυλές αρχόντων έχουν.Μετά που έγινε η πρωτεύουσα της ανατολικής ρωμαικής αυτοκρατορίας,τι ελληνικό έμεινε?

Η κωνσταντινούπολη θα μπορούσε να είναι χρήσιμη μόνο ως στρατηγική θέση,τίποτα παραπάνω.

Είναι απλό.
Ότι δεν μπορεί να εξηγηθεί με την λογική απλά δεν υφίσταται.
Τα θαύματα δεν μπορούν να εξηγηθούν με τη λογική.
Άρα τα θαύματα δεν υπάρχουν.
Η γέννηση του χριστού ήταν θαύμα.
Άρα η γέννηση του χριστού απλά δεν υπήρξε ποτέ.
Επομένως και ο χριστός δεν υπήρξε ποτέ.

Μπορείτε να πείτε πως δεν αποδέχεστε τον αρχικό συλλογισμό,ότι η λογική κυριαρχεί στο σύμπαν,αλλά τότε δεν θα δέχεστε το Ελληνικό Ορθολογικό πνέυμα.

Επομένως,πως αναγορεύεστε Έλληνες όταν απορρίπτετε τον τρόπο σκέψης τον Ελληνικό?



Έτσι ακριβώς οι Σκοπιανοί ορέγονται τη Θεσσαλονίκη οι Τούρκοι τη Δυτική Θράκη και οι Βούλγαροι ότι μπορούν!........ Έχουνε και σύμμαχους σε αυτό ειδικά κάποιους Έλληνες που Λένε ότι το Βυζάντιο δεν ήταν Ελληνικό και ούτε η Κων/λη, δηλαδή όχι μόνο δεν ήταν η Ανατολική Θράκη αλλά ούτε η Δυτική!....... Ρε για δες κάτι πράγματα!
quote:
Stelaras:
Μόνο οι χριστιανοί ορθόδοξοι πραγματικοί Έλληνες ε?Οι πόντιοι ναι,χριστιανοί ορθόδοξοι.Την γλώσσα που μιλάνε την καταλαβαίνει κανένας?


quote:
Stelaras:
Λες για τους κύπριους,μάντεψε ποιοι τους προδώσανε,μάντεψε ποιος απέσυρε την ελληνική μεραρχία από τη κύπρο 6 μήνες πριν την εισβολή.Η χούντα του Ιωαννίδη που κατέβασε τη χούντα του παπαδόπουλου.Η εκκλησία φυσικά τα είχε πλακάκια και με τους δύο.Με την ανοχή της εκκλησίας οι κύπριοι δέχθηκαν εισβολή.


Sesostris θέλεις να σου παρουσιάσω πάλι τα στοιχεία για τον πατριάρχη τον Ε'? Ο Πατριάρχης ήταν αναγκασμένος στα φανερά να κάνει ότι του έλεγε ο Τούρκος εάν δε συνέβαινε αυτό ο Τούρκος θα είχε κλείσει και την τελευταία εστία φωτός των Ελλήνων και ούτε επανάσταση θα είχαμε ούτε τίποτα. Λες να σπούδαζαν στην Ευρώπη όλοι οι Έλληνες που ήταν και η μεγάλη μάζα των επαναστατών? Ότι μάθαιναν για την ιστορία τους από τους παπάδες και αυτό στα κρυφά, και στήριζαν τις ελπίδες τους στις προφητείες φωτισμένων ανθρώπων όπως ο πατέρας Κοσμάς που χωρίς ίχνος τσίπας συνέχεια λιθοβολείτε! Μήπως ξέρεις την άποψη του Υψηλάντη για τον πατριάρχη?..... κρίμα τόσο μίσος και φανατισμός! είσαστε ικανοί αν σας δίναν κανά κουμπούρι να αρχίζατε νέους διωγμούς!
quote:
Schwabe:
Οι Ελληνες Θεοί φίλτατε δέν είναι πρόσωπα (ούτε και..."αγάλματα"), είναι Κοσμικές Δυνάμεις καί Ενέργειες. Οι πολλοί Θεοί και ημίθεοι, είναι οι χιλιάδες σημερινοί Άγιοι.

Σωστά κοσμικές δυνάμεις που άμα λάχει μεταμορφωνόντουσαν και σε συζύγους ώστε να ξεγελάσουν την ανυποψίαστη σύζυγο και έτσι να αποφύγουν το βιασμό! γαιτί αν ο Δίας έπαιρνε την απόφασή του όσα μαγικά και να έκανε η αδελφή του 'Ηρα δε γινόταν τίποτα. Εκτός εάν έβαζε το χεράκι του ο Ήφαιστος και ανάγκαζε την Αφροδίτη σε αιμομιξίες! πολύ ενέργεια τόσο πολύ που οι Σάτυροι ξημεροβραδιάζονταν στα ποτάμια παίζοντας τον αυλό! και ξεδίνοντας και λίγο......... και έρχονται και οι ζέστες!

quote:
Schwabe:
Οι θεότητες των Ελλήνων κινούνται πάντα σέ αντιληπτικά γήϊνα πεδία και όχι σε φαντασιακά «εξ αποκαλύψεως» αόριστα αφηγήματα. Κι όταν ακόμη μιλούν γιά Ουρανούς, τούς δίνουν γήϊνα όρια καί αξίες. Η Νοητική προσέγγιση Κοσμικών εννοιών καί η λατρεία άψυχων ειδώλων, είναι δύο τελείως αντιφατικά κι αλληλο-καταργούμενα πράγματα, Από καμιά ιστορική πηγή π.χ. δέν αναφέρεται τέτοια λατρεία γιά τούς Ελληνες. Αντίθετα εάν διαβάσει κανείς τον Επίκουρο είναι σαφέστατη η Ελληνική θέση γιά τήν μή συσχέτιση τού Θεού μέ οτιδήποτε φθαρτό, δηλαδή υλικό καί κατ' επέκτασιν είδωλο.

Άσε τον Επίκουρο! ο Δίας τι έλεγε επί του θέματος?
quote:
Schwabe Αυτό όμως που δεν θα ανεχθώ, είναι η χριστιανική λάσπη κατα της θρησκείας των Ελλήνων. Μια λάσπη την οποία ουδέποτε έριξε η Ελληνική κοσμοθεωρία κατά της χριστιανικής εκδοχής ή οποιαςδήποτε άλλης εκδοχής.

Ορίστε σηκώθηκαν τα πόδια να βαρέσουν το κεφάλι..........


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!


Edited by - europaios2 on 06/06/2008 20:59:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 21:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Όχι τα χεις μπερδέψει λίγο, εγώ θέλω να πάω πριν γίνει δική μας (αν γίνει ποτέ), μετά δεν έχει νόημα!

Πώ πω ελληναράδες ατρόμητους που έχουμε. Δεν φοβούνται να πάνε μέσα στην Τουρκιά, μέρα μεσημέρι, να βάλουν ελληνική σημαία στην Αγια Σοφιά... αλλά... αλλά να... τρέμουν να βάλουν το όνομά τους κάτω από τα μηνύματά τους...

Ατρόμητοι κουραμπιέδες...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 21:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Europaios,το δούλεμα θα μπορούσα να το καταλάβω άμα ήμουν κανάς τύπος που πετάει αοριστίες και γενικολογίες.Αλλά δε νομίζω ότι είσαι καλά.
Λες να είμαι σκοπιανός και να μη το ξέρω?

Τώρα,για τα παρακάτω,τι να σχολιάσω,τα smilies?Κόψτα τώρα που είναι νωρίς...
Αυτά που σου γράφω για την κύπρο είναι ιστορικό γεγονός,δεν καταλαβαίνω πως το αμφισβητείς.

Ο πατριάρχης φοβήθηκε πως τα γλυκά που είχε στις τσέπες του φεύγανε και έκανε ότι θα έκανε ο κάθε δουλοπρεπής που έχει κάποια εξουσία.Την κότα έκανε όπως την έκαναν και τόσοι άλλοι πατέρες της εκκλησίας.

Ρε φίλε,τι μας πέρασες,τίποτα χριστιανούς που δεν γουστάρουν να βλέπουν άλλες θρησκείες.Πίστεψε όπου γουστάρεις,χέστηκα,αλλά με εκνευρίζει να εκμεταλλεύεσαι εμπορικά τους ναούς της θρησκείας μου.Να μου πεις ότι εδώ εκμεταλλεύονται οικονομικά τους δικούς σου ναούς.Δικαίωμα σου,πούλα και κομποσκοίνια και εικόνες και ότι θες,στο όνομα του θεού πάντα.

Σηκώθηκαν τα πόδια να βαρέσουν το κεφάλι?
Κλασσική ατάκα που την πετάει ο καθείς άμυαλος όταν του αμφισβητούν μια θεμελιωμένη ιδέα.

And I was round when jesus christ
Had his moment of doubt and pain
Made damn sure that pilate
Washed his hands and sealed his fateΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 23:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Πώ πω ελληναράδες ατρόμητους που έχουμε. Δεν φοβούνται να πάνε μέσα στην Τουρκιά, μέρα μεσημέρι, να βάλουν ελληνική σημαία στην Αγια Σοφιά... αλλά... αλλά να... τρέμουν να βάλουν το όνομά τους κάτω από τα μηνύματά τους...

Ατρόμητοι κουραμπιέδες...



Aκόμη περιμένω να γράψεις το κινητό σου για να τα πούμε λίγο!
quote:
Stelaras:
Europaios,το δούλεμα θα μπορούσα να το καταλάβω άμα ήμουν κανάς τύπος που πετάει αοριστίες και γενικολογίες.Αλλά δε νομίζω ότι είσαι καλά.
Λες να είμαι σκοπιανός και να μη το ξέρω?

Τώρα,για τα παρακάτω,τι να σχολιάσω,τα smilies?Κόψτα τώρα που είναι νωρίς...
Αυτά που σου γράφω για την κύπρο είναι ιστορικό γεγονός,δεν καταλαβαίνω πως το αμφισβητείς.

Ο πατριάρχης φοβήθηκε πως τα γλυκά που είχε στις τσέπες του φεύγανε και έκανε ότι θα έκανε ο κάθε δουλοπρεπής που έχει κάποια εξουσία.Την κότα έκανε όπως την έκαναν και τόσοι άλλοι πατέρες της εκκλησίας.

Ρε φίλε,τι μας πέρασες,τίποτα χριστιανούς που δεν γουστάρουν να βλέπουν άλλες θρησκείες.Πίστεψε όπου γουστάρεις,χέστηκα,αλλά με εκνευρίζει να εκμεταλλεύεσαι εμπορικά τους ναούς της θρησκείας μου.Να μου πεις ότι εδώ εκμεταλλεύονται οικονομικά τους δικούς σου ναούς.Δικαίωμα σου,πούλα και κομποσκοίνια και εικόνες και ότι θες,στο όνομα του θεού πάντα.

Σηκώθηκαν τα πόδια να βαρέσουν το κεφάλι?
Κλασσική ατάκα που την πετάει ο καθείς άμυαλος όταν του αμφισβητούν μια θεμελιωμένη ιδέα.



Γεια σου ρε Στελάρα!!!
Συνέχεια με εκπλήσσεις γράφεις ότι τα μαθήματα τώρα είναι ποιο δύσκολα για τις Πανελλήνιες......... αλλά συνέχεια κατά τη διάρκειά τους έγραφες στα διάφορα θέματα!
Θυμάμαι όταν τελείωσα εγώ! με ψάχαν να με βρούνε οι δικοί μου! αυτό είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικό γιατί δείχνει παιδί ,όχι 18 ετών! αλλά ήδη έναν ώριμο συνάνθρωπό μας!
Μάλιστα πρόλαβες μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια των σπουδών σου να μελετήσεις και την Κυπριακή ιστορία! πέραν βέβαια της Ελληνικής και της Βυζαντινής! Είσαι άξιος επαίνων!......να δεις που μεγαλώνοντας θα ξεπεράσεις και αυτόν τον ίδιο τον macedon! Και αν αυτός δε βγάζει κουνέλια απ’ το καπέλο! Εσύ μάλλον θα το κάνεις!
Σίγουρα δεν είσαι Σκοπιανός, θα ήσουν ποιο προσεκτικός για αν συνέβαινε αυτό, είσαι όμως πως να στο πω?.................βούτυρο στο ψωμί τους!
Θεμελιωμένη ιδέα? ποιο? το δωδεκάθεο? ποιος τη θεμελίωσε? ο Δίας? έσφαξε και κόκορα? ή ..........καμιά Ιφιγένεια?


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 23:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Aκόμη περιμένω να γράψεις το κινητό σου για να τα πούμε λίγο!

Λυπάμαι αλλά σε ανώνυμους δεν δίνω το κινητό μου. Τα δικά μου στοιχεία επικοινωνίας είναι διαθέσιμα στον καθένα.

Για τα υπόλοιπα έχω ενημερώσει αυτούς που έπρεπε ώστε να ξεκινήσουν οι διαδικασίες.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 23:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίος

quote:
Θεμελιωμένη ιδέα? ποιο? το δωδεκάθεο? ποιος τη θεμελίωσε? ο Δίας? έσφαξε και κόκορα? ή ..........καμιά Ιφιγένεια?

Τη δική σου θρησκεία ΠΟΙΟΣ και ΠΩΣ τη θεμελίωσε;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 23:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δούλεψε με όσο θες όμως παρερμηνεύεις κάτι που είπα.
Όταν έλεγα θεμελιωμένη ιδέα μιλούσα γενικά,όταν κάποιος πιστεύει πως ο άλλος δεν έχει δικαίωμα να αμφισβητεί οτιδήποτε πιστεύει.Τότε,πετάει τη φράση:Σηκώθηκαν τα πόδια να χτυπήσουν το κεφάλι.
Υποτιμώντας έτσι την σκέψη του άλλου και αναγάγωντας τη δική του ως αδιαμφησβήτιτα την πιο σωστή.
Αυτό κάνεις,ως γνήσιος χριστιανός που είσαι.
Τώρα που βρήκες εσύ μέσα σε αυτά που είπα για το δωδεκάθεο ακόμα προσπαθώ να καταλάβω.

Για τις πανελλήνιες,είναι δύσκολα,αλλά δεν στοχεύω και ιατρική,άλλωστε δεν είναι σκοπός μου να μπω σε ένα ΑΕΙ ώστε να βολευτώ στο δημόσιο αργότερα.
Πολύ στα σοβαρά τις πήρες μου φαίνεται,είχες και αγιασμένο στυλό?
Όλα τα παιδάκια τις μέρες εκείνες έτρεχαν στις εκκλησίες το πρωί,άναβαν κεριά,αγίαζαν τους στυλούς και στη προσευχή με ευλάβεια και ακρίβεια το χέρι δεν έχανε ούτε εκατοστό.Αυτοί είναι το 98% που μας λέει και ο MIXAHL.

Βούτυρο στο ψωμί των σκοπιανών?
Δηλαδή το ότι θεωρώ την ανακατάληψη της πόλης ουτοπικό εγχείρημα σημαίνει ότι είμαι κατά κάποιο τρόπο προδότης του έθνους?
Παράξενος είσαι ρε ευρωπαίε.

And I was round when jesus christ
Had his moment of doubt and pain
Made damn sure that pilate
Washed his hands and sealed his fateΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 00:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωρε κάτι Ελληναράδες, που δεν έχουν καμιά
ασχολία από τον "εχθρό" τους τον χριστιανισμό...
Ποιά εθνικα ζητούμενα και τι άλλο να θέλουμε απο τον
στόχο των εβραίων?: Τη διάλυση του χριστιανισμού;...
Λίγο μυαλό να υπήρχε, θα έλεγε καποιος καλοπροαίρετος:
¨Αυτός ο χριστιανισμός είναι ο μόνος που πέτυχε κάτι, το
λιγότερο να τον εκτιμήσουμε... Αλλά αντι αυτού, ποιά ματάκια
θα βγάλουμε; Τα δικά μας φυσικά, τι τα ξένα;
Μωρέ κάτι γέλια που ρίχνουν οι εχθροί μας...
Λέει ένα ανέκδοτο: Ήταν ένας έλληνας κι ένας τούρκος...
Κι έδερνε ο Έλληνας τον Τούρκο... Τι παρακάλεσε ο Τούρκος
τον Αλλάχ; Κάνε ακόμη έναν έλληνα...Και πλακώνονταν στο ξύλο οι
δυο ¨Ελληνες και γελούσε ο Τούρκος... Άρε κάτι Ελληνοπροδότες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 00:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι πέτυχε ο χριστιανισμός?

And I was round when jesus christ
Had his moment of doubt and pain
Made damn sure that pilate
Washed his hands and sealed his fateΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 00:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Stelaras:
Δούλεψε με όσο θες όμως παρερμηνεύεις κάτι που είπα.
Όταν έλεγα θεμελιωμένη ιδέα μιλούσα γενικά,όταν κάποιος πιστεύει πως ο άλλος δεν έχει δικαίωμα να αμφισβητεί οτιδήποτε πιστεύει.Τότε,πετάει τη φράση:Σηκώθηκαν τα πόδια να χτυπήσουν το κεφάλι.
Υποτιμώντας έτσι την σκέψη του άλλου και αναγάγωντας τη δική του ως αδιαμφησβήτιτα την πιο σωστή.
Αυτό κάνεις,ως γνήσιος χριστιανός που είσαι.
Τώρα που βρήκες εσύ μέσα σε αυτά που είπα για το δωδεκάθεο ακόμα προσπαθώ να καταλάβω.

Eγώ δε μιλούσα γενικά! μιλούσα ειδικά για την τοποθέτηση του Schwabe! και αυτή σχολίασες! ξέρεις απλή εξίσωση!
quote:
Stelaras:Για τις πανελλήνιες,είναι δύσκολα,αλλά δεν στοχεύω και ιατρική,άλλωστε δεν είναι σκοπός μου να μπω σε ένα ΑΕΙ ώστε να βολευτώ στο δημόσιο αργότερα.

Για ιστορικός τι θα έλεγες? στα πρώτα σου βήματα θα σε βοηθήσει και ο macedon!
quote:
ο macedon!
Λυπάμαι αλλά σε ανώνυμους δεν δίνω το κινητό μου. Τα δικά μου στοιχεία επικοινωνίας είναι διαθέσιμα στον καθένα.

Για τα υπόλοιπα έχω ενημερώσει αυτούς που έπρεπε ώστε να ξεκινήσουν οι διαδικασίες.



Να υποθέσω ότι δε θα είσαι εσύ ο ντέντεκτιβ? Πάντως την υπόθεση δε φαντάζομαι να την αναλάβει άλλος? θα κάνει κακό στην καριέρα σου! που ακούστηκε δικηγόρος να δίνει την υπόθεσή του αλλού? Αν όμως το κάνεις σημαίνει ότι θα είσαι ελεύθερος!........ οπότε έχω κάθε δικαίωμα να σου ζητήσω να με αναλάβεις!....... Λοιπόν από δω και πέρα θα είσαι ο δικηγόρος μου! ..............
Δώσε μου τις πρώτες οδηγίες κύριε δικηγόρε! πρέπει να βρω μάρτυρες υπεράσπισης? .......... αν φέρω τον παπά της ενορίας μου? θα βοηθήσει? έχει κύρος αυτός!!!!!!! επίσης ξέρω και τον πάρεδρο του χωριού μου! με το γιο του πηγαίναμε μαζί σχολείο!
Τι λες? ο πρότερος έντιμος βίος θα βοηθήσει?........ πάντως αν είναι δυνατόν να οδηγηθώ στις φυλακές Ναυπλίου! είναι κοντά μου, αγροτικές και με καλή διαγωγή σε 5-6 χρόνια θα είμαι έξω!
Είσαι ο δικηγόρος μου και οφείλεις να με προστατέψεις! μήπως έχω το δικαίωμα να μη μιλήσω?.........


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 00:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα,εγώ απάντησα σε σένα για το σχόλιο που έκανες σε αυτό που είπε ο schwabe.Που είπε κάτι και του λες εσύ την επίμαχη φράση,και είπα γιατί και ποιος την λέει αυτήν την φράση.

Δηλαδή το ότι σχολίασα το δικό σου σχόλιο στον schwabe σημαίνει ότι σχολίασα αυτό που είπε ο schwabe?
....

And I was round when jesus christ
Had his moment of doubt and pain
Made damn sure that pilate
Washed his hands and sealed his fateΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 00:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Τα παιδάκια του δημοτικού Ψηλέ , γνωρίζουν την παραχαραγμένη ιστορία της αντιγνώσης που συστηματικά διδάσκεται στα σχολεία μας . Όταν όμως πάψουν να είναι παιδάκια του δημοτικού και αρχίσουν να διαβάζουν και να ξυπνάνε σίγουρα δεν πείθονται από τα χαλκευμένα παραμύθια που τους δίδαξαν με την συνεργασία της άρχουσας τάξης και του ιερατείου .

Και επειδή το κύμα αυτό της αμφισβήτησης τόσο λόγω του ότι επετράπη η έκδοση ιστορικών βιβλίων που μέχρι τώρα ήταν απαγορευμένα , όσο και με την ανταλλαγή απόψεων μέσα από το internet μεγαλώνει όλο και περισσότερο και τείνει να γίνη το «Tsunami» που θα τους σαρώση , έχει πέσει πανικός στις τάξεις αυτών που τους βολεύει η ψευδεπίγραφη ιστορία και του ιερατείου το οποίο στην προσπάθειά του να περισώση ότι είναι δυνατόν , έχει εγκαταστήσει στο διαδίκτυο ολόκληρους μηχανισμούς μαύρης προπαγάνδας και διαστρέβλωσης της ιστορίας .

Τέτοιου είδους (κατευθυνόμενες ???) επιθέσεις Ψηλέ δεχόμαστε εδώ και ενάμιση περίπου χρόνο και στο «ΜΥΘΟΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ» , που συστηματικά και ενορχηστρωμένα με άσχετες ως προς το αντικείμενο της συζήτησης απαντήσεις , εκτρέπονται τα θέματα , όπως και το παρόν , από το αρχικό τους αντικείμενο συζητήσεως με απώτερο σκοπό την απαξίωσή τους , και την υποβάθμιση της σοβαρότητας και την απαξίωση τελικά του «ΜΥΘΟΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ» που όπως φαίνεται ενοχλεί κάποιους με τα θέματα που συζητιούνται , γιατί οι αναφορές σε βιβλία και ιστορικά ντοκουμέντα που γράφονται εδώ διαβάζονται από πολλούς , ξυπνάνε μέσα τους την διάθεση για έρευνα και κάνουν ζημιά στο μαγαζί .



Aγαπητέ Sesostris! μετά το σχολείο πίστεψέ με ότι, το μόνο που ήξερα ήταν ότι το Βυζάντιο ήταν Ελληνικό! και εν συνεχεία κατέρρευσε από τους Τούρκους και ότι απλά, κάποια στιγμή συναρτήσει των διεθνών συγκυριών κάναμε την επανάσταση του 1821!
Μέσα από εξωσχολικά βιβλία έμαθα ότι δεν ήταν τόσο απλά τα πράγματα! έμαθα ότι εάν δεν ήταν η εκκλησία να συντηρεί τη φλόγα του Ελληνισμού αυτή θα είχε σβήσει. Έμαθα και ότι το Βυζάντιο δε θα έπεφτε ποτέ εφόσον η διχόνοια αυτό το κακό του Έλληνα δεν υπήρχε και η Πόλη των Πόλεων θα εξακολουθούσε να είναι δική μας!
Τα υπόλοιπα που γράφεις τι να πω............νερό κι αλάτι είναι!
Μόλις τώρα διάβασα αυτή τη σελίδα!

Stelaras τι να σου πω? για αυτά που έγραψες για τον trexagireve? το Ντροπή σου είναι πολύ λίγο!


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 00:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή φταίει η διχόνοια των Ελλήνων που καταλήφθηκε η ανατολική ρωμαική αυτοκρατορία.
Αυτό τώρα,μόνο κάποιος με αμνησία θα μπορούσε να το πει διότι εγώ θυμάμαι πως αν είχαν βοήθεια από τους δυτικούς τα πράγματα θα ήταν αν όχι διαφορετικά,καλύτερα.Αλλά γιατί δεν είχαν βοήθεια?
Α ναι,είχαν θρησκευτικές διαφορές.

And I was round when jesus christ
Had his moment of doubt and pain
Made damn sure that pilate
Washed his hands and sealed his fateΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 01:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίος

quote:
Aγαπητέ Sesostris! μετά το σχολείο πίστεψέ με ότι, το μόνο που ήξερα ήταν ότι το Βυζάντιο ήταν Ελληνικό! και εν συνεχεία κατέρρευσε από τους Τούρκους και ότι απλά, κάποια στιγμή συναρτήσει των διεθνών συγκυριών κάναμε την επανάσταση του 1821!
Μέσα από εξωσχολικά βιβλία έμαθα ότι δεν ήταν τόσο απλά τα πράγματα! έμαθα ότι εάν δεν ήταν η εκκλησία να συντηρεί τη φλόγα του Ελληνισμού αυτή θα είχε σβήσει. Έμαθα και ότι το Βυζάντιο δε θα έπεφτε ποτέ εφόσον η διχόνοια αυτό το κακό του Έλληνα δεν υπήρχε και η Πόλη των Πόλεων θα εξακολουθούσε να είναι δική μας!
Τα υπόλοιπα που γράφεις τι να πω............νερό κι αλάτι είναι!
Μόλις τώρα διάβασα αυτή τη σελίδα!

Προφανώς αμέσως μετά το σχολείο γνώρισες την ΟΟΔΕ και τον Α.Α.
Είναι θέμα... συναναστροφών!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 42 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy