ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ 12 ΘΕΟΙ + ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 42
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2008, 19:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Καλώς σε βρήκα........αλήθεια! μου είχες λείψει!
Το ότι φώναξε ότι τον εγκατέλειψε αυτό δε φανερώνει ότι δεν ήξερε το μέλλον του, ενδεχομένως να μην ήξερε τον ανθρώπινο πόνο, ίσως να περίμενε λιγότερο πόνο και με τον τρόπο αυτό να διαμαρτυρήθηκε. Αυτό μας δείχνει το πόσο ανθρώπινος, το πόσο κοντά στον άνθρωπο ήρθε ο Θεός.



Προβληματα υγειας ... σπασμενο αστραγαλο και κομμενη χιαστη ο γιος μου στο γηπεδο ... νοσοκομεια , εγχειρησεις επι δυο εβδομαδες ... οταν επιστρεψαμε σπιτι ανεβηκα στην στεγη της αποθηκης να αλλαξω μερικες λαμαρινες αλλα βρεθηκα κατω στο εδαφος με σπασμενο καρπο και ποδι συν μερικους μωλωπες στο υπολοιπο σωμα ... αστα να πανε ... απο χθες ειμαι χωρις πονους και ειπα να σας καλημερισω ...
Στο θεμα τωρα ... ειναι και αυτη μια ερμηνεια αλλα δεν με καλυπτει ... την βρισκω λιγακι .... χμμμμ , παιδιαστικη και βολικη ! Οσο για τους πονους ... να μην αναφερω τους πονους που αισθανεσαι οταν σκας απο 3,5 μετρα στα τσιμεντα ...

quote:
samuel1974

Το να αμφιβάλλεις ότι γινότανε και ότι γίνονται εκατοντάδες θαύματα, βγάζωντας παράφρονες χιλιάδες ανθρώπους, είναι δικαίωμα του καθενός.


Δεν ειναι παραφροσυνη , ειναι δεισυδαιμονια ,ειναι μοιρολατρεια ,ειναι πονηρια ,ειναι εκμεταλευση , ειναι χειραγωγηση , ειναι .... ειναι ....

quote:
Αλλά όποιος το παίζει τόσο ορθολογιστής, θα πρέπει να φιλτράρει απο το ίδιο φίλτρο της λογικής και αυτά που λέει ένας Κεραμυδάς, για τις αντιβαρύτητες και για τον Αριστοτέλη που έτρεχε μέσα στο σύμπαν χίλιάδες φορές γρηγορότερα απο το φως, δηλαδή πιο γρήγορα και απο το Enterprise.

Ειδες σε καποιο γραπτο μου να κανω αναφορα για τον Κεραμυδα ; Καποια στιγμη θα πουμε και για την αρχαια τεχνολογια ...


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 00:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Αυτό μας δείχνει το πόσο ανθρώπινος, το πόσο κοντά στον άνθρωπο ήρθε ο Θεός.

Αυτό που λες το βλέπει όποιος κοιτάζει από μέσα...
Ένας λογικός άνθρωπος, εκτός μαντρίου, βλέπει, ΠΟΣΟ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΗΤΑΝ.

Για τον χριστό των ευαγγελίων λέω, μη μου πείτε αργότερα ότι παραδέχτηκα την ύπαρξή του...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 01:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

quote:
Ειδες σε καποιο γραπτο μου να κανω αναφορα για τον Κεραμυδα ; Καποια στιγμη θα πουμε και για την αρχαια τεχνολογια ...

Όταν κάποιοι υποστηρίζουνε ένα μέλος, που διάβασε πολύ Κεραμυδά και του έχει σαλτάρει και βγαίνει και μιλάει για αντιβαρύτητες, τότε μου δίνεται το δικαίωμα να υποθέσω ότι ο συγκεκριμένος τυγχάνει ιδιαίτερας περίθαλψης απο ορισμένους εθισμένους σε τέτοια συγγράμματα, απλά οι δεύτεροι δε τραβάνε τόσο γερές τσούρες και μπορούνε να το κουμαντάρουνε.

Μα καλά, δεν του είπανε να τα διαβάσει με λίγο ρέγουλα αυτά τα "έργα", μην του πέσουνε βαριά;;;


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 02:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Samuel,ομολογώ πως η υπογραφή σου μου αρέσει πολύ,ειλικρινά.Διακατέχομαι όμως από την έντονη επιθυμία να σε ρωτήσω κάτι.
Τα μάτια σου είναι καλά?

Get up prince of troy
Get up
I will not let a stone take my glory.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 06:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Διάβασα πολύ καλά αυτο που έγραψες φίλε sesostris
και έτσι το έχεις βάλει, όπως είπα,άσχετα απο οτ ότι αναφέρεις
και την Σάρρα, κλπ... Βλέπεις στη θρησκεία μας, ο άνθρωπος κάνει
λάθη και διορθώνεται... αμαρτωλοί είμαστε, γι αυτό και ζούμε εδώ, αλλοιώς θα
ήμασταν παράδεισο...Οι άλλες που πιστεύουν ότι είναι αλάθητες
να δούμε ποτε θα διορθωθούνε...
Βέβαια μπορώ να είμαι αισιόδοξος,είναι απο τη φύση και την πίστη μου αυτό,
αφού ο χριστιανισμός δέχεται κάθε μετανοούντα,αλλά πρέπει να μετανοήσει
κανείς για να δει και να σωθεί, πρώτα ψυχή και μετά τα άλλα...

Φίλε trexagireve πας να μου ξεγλυστρήσης και δεν απαντάς στην ουσία της τοποθέτησής μου . Πέρα από τα χριστιανικά ψιμύθια περί μετανοούντων κλπ κλπ , δεν απαντάς ευθέως , το βρίσκεις σωστό ο παπάς να εύχεται στους νεονύμφους να μιμηθούν τον Αβραάμ και τη Σάρα , και τον Ισαάκ και την Ρεβέκκα ; Με άλλα λόγια να προαγάγουν τις γυναίκες τους για να πλουτίσουν ; Χάθηκε η εκκλησία να βρή άλλες ευχές για τον σκοπό αυτό ; Πάλι καλά που δεν εύχεται στο γαμπρό να μιμιθή τον Λωτ με την ή τις κόρες που θα αποκτήση .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 19:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου sesostris, η θρησκεία μας, δέχεται τους
μετανοούντες, όπως πολλοί απο τους αγίους μας είναι
πρώην αμαρτωλοί.. Η φύση του ανθρώπου, διαφέρει απο τον άγγελο,
σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο: Ο άγγελος αν πέσει δεν μπορεί να
σηκωθεί, πνευματικά μιλώντας, ενώ ο άνθρωπος, έχει το περιθώριο
να πέφτει, να σηκώνεται να ξαναπέφτει και να σωθεί, το λέω απο
μεριάς επιθυμίας μου...
Δηλαδή, ο άνθρωπος, είναι απο τη φύση του φυσικό,όπως τα παιδιά το λάθος,
το να αμαρτάνει, λόγω της ανωριμότητας του, αλλά πρέπει να επανακάμπτει,
κοινώς να αναγνωρίζει το σωστό, που τον κρατάει σε επαφή με την αλήθεια
και τον Θεό,ο οποίος ατιπροσωπεύει πολύ περισσότερα απο την αλήθεια την ίδια,
που είναι επίσης πλάσμα...
Όσο για τα βιβλικά ονόματα που ευτελίζεις, οι νεκροι δεδικαίωνται,αλλά
όχι κι ο κρίνων αυτούς....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 20:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Προβληματα υγειας ... σπασμενο αστραγαλο και κομμενη χιαστη ο γιος μου στο γηπεδο ... νοσοκομεια , εγχειρησεις επι δυο εβδομαδες ... οταν επιστρεψαμε σπιτι ανεβηκα στην στεγη της αποθηκης να αλλαξω μερικες λαμαρινες αλλα βρεθηκα κατω στο εδαφος με σπασμενο καρπο και ποδι συν μερικους μωλωπες στο υπολοιπο σωμα ... αστα να πανε ... απο χθες ειμαι χωρις πονους και ειπα να σας καλημερισω ...


Tι να πω? τόση γκαντεμιά? Περαστικά φίλε μου!!!
Κάνε κανά ευχέλαιο!!!! (να σου φτιάξω λίγο τη διάθεση..)

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Στο θεμα τωρα ... ειναι και αυτη μια ερμηνεια αλλα δεν με καλυπτει ... την βρισκω λιγακι .... χμμμμ , παιδιαστικη και βολικη ! Οσο για τους πονους ... να μην αναφερω τους πονους που αισθανεσαι οταν σκας απο 3,5 μετρα στα τσιμεντα ...

Για σκέψου λοιπόν!!! για πόσο κορόιδα μας περνάνε? που λένε ότι ο Ζαχόπουλος έπεσε από τον 4ο όροφο! 12 μέτρα δηλαδή! και τη γλίτωσε........

quote:
γιαπετ:
Ένας λογικός άνθρωπος, εκτός μαντρίου, βλέπει, ΠΟΣΟ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΗΤΑΝ.

Μα ως άνθρωπος πέθανε! που το παράλογο?
quote:
Sesostris:
Πέρα από τα χριστιανικά ψιμύθια περί μετανοούντων κλπ κλπ , δεν απαντάς ευθέως , το βρίσκεις σωστό ο παπάς να εύχεται στους νεονύμφους να μιμηθούν τον Αβραάμ και τη Σάρα , και τον Ισαάκ και την Ρεβέκκα ; Με άλλα λόγια να προαγάγουν τις γυναίκες τους για να πλουτίσουν ; Χάθηκε η εκκλησία να βρή άλλες ευχές για τον σκοπό αυτό ; Πάλι καλά που δεν εύχεται στο γαμπρό να μιμιθή τον Λωτ με την ή τις κόρες που θα αποκτήση .

Tι γράφεις???? Που το διάβασες ή άκουσες αυτό? Τα καλά του Αβραάμ και του Ισαάκ τα υλικά αγαθά εύχονται τα άλλα που τα είδες ή άκουσες?

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 10:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Tι να πω? τόση γκαντεμιά? Περαστικά φίλε μου!!!
Κάνε κανά ευχέλαιο!!!! (να σου φτιάξω λίγο τη διάθεση..)



Να΄σαι καλα , σ΄ευχαριστω .
quote:
Για σκέψου λοιπόν!!! για πόσο κορόιδα μας περνάνε? που λένε ότι ο Ζαχόπουλος έπεσε από τον 4ο όροφο! 12 μέτρα δηλαδή! και τη γλίτωσε........
Αυτος πρεπει να ειχε προστατες ενα λεωφορειο αγιους με τον Χριστο οδηγο !!! (... ετσι , για να σου φτιαξω και εγω την διαθεση ...)


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 22:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Αυτος πρεπει να ειχε προστατες ενα λεωφορειο αγιους με τον Χριστο οδηγο !!! (... ετσι , για να σου φτιαξω και εγω την διαθεση ...)

Γιατί τόση φασαρία? Αρκεί η φιλία με τον αρχηγό και οι κοινές τους εταιρείες.....

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 00:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου sesostris, η θρησκεία μας, δέχεται τους
μετανοούντες, όπως πολλοί απο τους αγίους μας είναι
πρώην αμαρτωλοί..

Το σωστότερο θα ήταν εγκληματίες , αλλά τέλος πάντων .
quote:
trexagireve
Η φύση του ανθρώπου, διαφέρει απο τον άγγελο,
σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο: Ο άγγελος αν πέσει δεν μπορεί να
σηκωθεί, πνευματικά μιλώντας, ενώ ο άνθρωπος, έχει το περιθώριο
να πέφτει, να σηκώνεται να ξαναπέφτει και να σωθεί, το λέω απο
μεριάς επιθυμίας μου...

Μου θυμίζεις το ανέκδοτο με τον παπά που οι γυναίκες του χωριού του έλεγαν στην εξομολόγηση «γλύστρησα» .
quote:
trexagireve
Όσο για τα βιβλικά ονόματα που ευτελίζεις, οι νεκροι δεδικαίωνται,αλλά
όχι κι ο κρίνων αυτούς....

Δηλαδή φίλε trexagireve , ούτε λίγο ούτε πολύ μου λες ότι στη θρησκεία σου οι νταβατζήδες που πλασάρουν τις γυναίκες τους στους ισχυρούς , για να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους , αγιάζουν και παίρνουν και τον τίτλο του ένδοξου προπάτορα , ενώ αυτοί που τους κρίνουν είναι κατακριτέοι !!!
Τι να πω... , είναι κι’ αυτό μια άποψη!

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 00:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Tι γράφεις???? Που το διάβασες ή άκουσες αυτό? Τα καλά του Αβραάμ και του Ισαάκ τα υλικά αγαθά εύχονται τα άλλα που τα είδες ή άκουσες?

Εγώ δεν άκουσα κάτι διαφορετικό από αυτό που γράφεις , εσύ όμως ξεχνάς με τι τρόπο απέκτησαν τα … καλά και τα αγαθά οι ένδοξοι άγιοι προπάτορες Αβραάμ και Ισαάκ , σύμφωνα με τα ιερά κείμενα πάντοτε .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 00:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Εγώ δεν άκουσα κάτι διαφορετικό από αυτό που γράφεις , εσύ όμως ξεχνάς με τι τρόπο απέκτησαν τα … καλά και τα αγαθά οι ένδοξοι άγιοι προπάτορες Αβραάμ και Ισαάκ , σύμφωνα με τα ιερά κείμενα πάντοτε

O σκοπός αγιάζει τα μέσα........
Πέρα από την πλάκα μη ξεχνάμε ότι ο Αβραάμ σύμφωνα με τη βίβλο ήταν ο πρώτος άνθρωπος που πλησίασε ο Θεός. Σε εκείνους τους καιρούς κανείς δεν ήταν Χριστιανός. Ο Χριστιανισμός ήρθε πολύ αργότερα ενώ οι πρώτες προσπάθειες έγιναν με τις δέκα εντολές του Μωυσή.
Χωρίς όμως εδώ, να παραβλέψουμε το γεγονός ότι ο Αβραάμ φοβούμενος για τη ζωή του έκανε τον κουτόνε και άφησε τη γυναίκα του στα χέρια του βασιλιά. Οι εποχές τότε ήσαν σαφώς ποιο δύσκολες από τις επόμενες ποιο αιμοβόρες, ποιο θανατηφόρες.
Όλα πρέπει να τα λαμβάνουμε υπόψη μας, εάν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί.
Όταν λοιπόν ο ιερέας λέει για τα καλά του Αβραάμ και του Ισαάκ αναφέρεται στα υλικά πλούτη και όχι στα πνευματικά.
Αυτά ήρθαν πολύ αργότερα.

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 17:03:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Γιατί τόση φασαρία? Αρκεί η φιλία με τον αρχηγό και οι κοινές τους εταιρείες.....



Καλοοοο !


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gtpower
Νέο Μέλος

Germany
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 17:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gtpower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΣ ΤΟ ΌΝΟΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΥΙΟΥ ΑΥΤΟΎ ΣΥΝΕΧΊΖΕΤΑΙ ΤΟ ΈΡΓΟ (ΠΟΣΟΥΣ ΣΚΟΤΩΣΕ Ο "ΘΕΟΣ" ΤΗΣ ΒΙΒΛΟΥ http://dwindlinginunbelief.blogspot.com/2006/08/how-many-has-god-killed.html )

ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ ΠΡΟΣΟΧΗ (!!!)
http://arxidamos.pa-sy-a.gr/2008/11/01/23-30/arxidamos_2008-11-01_23-30.htm


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 18:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου sesostris, συνεχίζεις να αλλοιώνεις ότι είναι
αλήθεια: Όλοι οι άνθρωποι κάποια στιγμή, κάνουν λάθη,
γίνονται μεγάλοι, όμως, όταν πετύχουν κάτι αξιόλογο..
Αυτό αφορά ολους... και τα βιβλικά πρόσωπα....
Και είμαι σίγουρος ότι κι εσυ έχεις τετοια πρότυπα στο δικο σου κοσμο
του πνεύματος....
Δεν πρέπει να διακρίνεις....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 23:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
O σκοπός αγιάζει τα μέσα........
Πέρα από την πλάκα μη ξεχνάμε ότι ο Αβραάμ σύμφωνα με τη βίβλο ήταν ο πρώτος άνθρωπος που πλησίασε ο Θεός. Σε εκείνους τους καιρούς κανείς δεν ήταν Χριστιανός. Ο Χριστιανισμός ήρθε πολύ αργότερα ενώ οι πρώτες προσπάθειες έγιναν με τις δέκα εντολές του Μωυσή.

Φαίνεται ότι και ο Θεός δεν απέφυγε τις κακές συναναστροφές , εκτός και αν τον πλησίασε γιατί είχε βάλει κι αυτός στο μάτι τα θέλγητρα της ωραίας Σάρας .
quote:
europaios2
Χωρίς όμως εδώ, να παραβλέψουμε το γεγονός ότι ο Αβραάμ φοβούμενος για τη ζωή του έκανε τον κουτόνε και άφησε τη γυναίκα του στα χέρια του βασιλιά. Οι εποχές τότε ήσαν σαφώς ποιο δύσκολες από τις επόμενες ποιο αιμοβόρες, ποιο θανατηφόρες.
Όλα πρέπει να τα λαμβάνουμε υπόψη μας, εάν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί.

Με το αζημίωτο φυσικά !
quote:
europaios2
Όταν λοιπόν ο ιερέας λέει για τα καλά του Αβραάμ και του Ισαάκ αναφέρεται στα υλικά πλούτη και όχι στα πνευματικά.

Μα δεν είπα κάτι το διαφορετικό , στα υλικά πλούτη αναφέρθηκα κι εγώ , γιατί τα πνευματικά ήταν ανύπαρκτα , και αν υπήρχαν θα ήταν στο επίπεδο των θαμώνων της πάλαι ποτε «Τρούμπας» του Πειραιά , αν την έχεις ακουστά .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 00:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα δεν είπα κάτι το διαφορετικό , στα υλικά πλούτη αναφέρθηκα κι εγώ , γιατί τα πνευματικά ήταν ανύπαρκτα , και αν υπήρχαν θα ήταν στο επίπεδο των θαμώνων της πάλαι ποτε «Τρούμπας» του Πειραιά , αν την έχεις ακουστά .

Γι' αυτό και ο Θεός ήρθε σε επαφή με τον άνθρωπο και έστειλε ακόμη και τον ίδιο του το Λόγο, για να συνετίσει τους ανθρώπους.

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 23:24:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Όταν λοιπόν ο ιερέας λέει για τα καλά του Αβραάμ και του Ισαάκ αναφέρεται στα υλικά πλούτη και όχι στα πνευματικά.

Sesostris
Μα δεν είπα κάτι το διαφορετικό , στα υλικά πλούτη αναφέρθηκα κι εγώ , γιατί τα πνευματικά ήταν ανύπαρκτα , και αν υπήρχαν θα ήταν στο επίπεδο των θαμώνων της πάλαι ποτε «Τρούμπας» του Πειραιά , αν την έχεις ακουστά .

europaios2
Γι' αυτό και ο Θεός ήρθε σε επαφή με τον άνθρωπο και έστειλε ακόμη και τον ίδιο του το Λόγο, για να συνετίσει τους ανθρώπους.



Το αδιέξοδο και η αμηχανίας σας να απαντήσετε είναι πασιφανής φίλοι μου europaioi , αλλά κατανοητή .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 02:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το αδιέξοδο και η αμηχανίας σας να απαντήσετε είναι πασιφανής φίλοι μου europaioi , αλλά κατανοητή .


Αναρωτιέμαι ποιος δίνει το σήμα, ο γιαπετ, ο Sesostris ή ο macedon και τον μιμούνται οι άλλοι; Ποιος είναι ο μπροστάρης;

Edited by - Ψηλός on 09/11/2008 02:26:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 07:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πότε θα καταλάβουν οι κύριοι χριστιανοί πως με δηλώσεις του τύπου,κατέβηκε ο χριστός να μας βοηθήσει,δε καταφέρνουν τίποτα.Ο εγκέφαλος μου δεν το δέχεται,να πιστέψει κάτι χωρίς απτά στοιχεία που να το αποδεικνύουν.

Ρωτώ,σε ποιο βιβλίο είναι γραμμένο αυτό το γεγονός και σε ποια βιβλιοθήκη ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ βιβλίων μπορώ να το βρω?

Δεν ξέρω σε ποιο βιβλίο γράφτηκε,πότε και από ποιον.Ξέρω όμως ότι σε ράφι με βιβλία ιστορίας,δεν θα το βρω.

Πιστεύω ακράδαντα ότι,οτιδήποτε δεν υπάρχει στην Ιστορία,απλά δεν υπήρξε.Αυτό το στηρίζω στο γεγονός ότι υπάρχουν αποδείξεις,ντοκουμέντα τα οποία περιγράφουν γεγονότα μέσα στην σφαίρα του δυνατού,γεγονότα που δεν διαψεύδονται από τους νόμους της φύσης.Διαψεύστε με,όχι όμως με δηλώσεις όπως η παραπάνω του ευρωπαίου.

Get up prince of troy
Get up
I will not let a stone take my glory.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 10:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Stelara, μην απογοητεύεσαι τόσο
εύκολα... Η ελπίδα (του διαλόγου και της επικοινωνιας)
πεθαίνει τελευταία....
Υπαρχει η δύναμη του ανθρώπου, αυτή που αναγνωρίζεις, αλλά
το θέμα είναι αν τη δέχεσαι ότι πάει συνέχεια στα τυφλά, ή
μπορεί να καταλάβει πότε να σταματήσει κάτι που κάνει λάθος...
Αν με εννοείς...
Όσο για θεολογικές και φιλοσοσφικές θέσεις, απο ότι γνωρίζω,
δεν καταγράφονται στην ιστορία, αλλά σε βιβλία σχετικά, θρησκευτικού
περιεχομένου, που μεταφέρουν τα γεγονότα, που δεν είχαν μια ιστορική
σημασία για τότε, αν και έχουν σήμερα...
Οπότε, όπως και με στοιχεία άλλων λαών και τηε Ελλαδας, καταγράφονται
ως ιστορικές αυτές οι αναφορές σε άλλα βιβλία, ώστε σήμερα να γνωρίζουμε
ότι γνωρίζουμε....
Έτσι δεν ισχύει για ότι γνωρίζουμε για τους Μάγιας,ή, όποιον άλλο λαό, που
δεν είχε γραπτή ιστορία, ή αντίστοιχα για θρησκευτικές ιδέες και κοσμοθεωρίες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 11:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Αναρωτιέμαι ποιος δίνει το σήμα, ο γιαπετ, ο Sesostris ή ο macedon και τον μιμούνται οι άλλοι; Ποιος είναι ο μπροστάρης;

Είδες τι παθαίνεις όταν δεν μπορείς να ξεφύγεις απ' τη λογική του κοπαδιού;;;

Ψάχνεις για... κριάρια!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 16:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός:
Αναρωτιέμαι ποιος δίνει το σήμα, ο γιαπετ, ο Sesostris ή ο macedon και τον μιμούνται οι άλλοι; Ποιος είναι ο μπροστάρης;


O Sesostris, αποκλειεται.....
quote:
γιαπετ:
Είδες τι παθαίνεις όταν δεν μπορείς να ξεφύγεις απ' τη λογική του κοπαδιού;;;
Ψάχνεις για... κριάρια!!!

E!!! δεν είναι και δύσκολο........είναι τόσα πολλά!!!!
quote:
Stelaras:
Ο εγκέφαλος μου δεν το δέχεται,να πιστέψει κάτι χωρίς απτά στοιχεία που να το αποδεικνύουν.
Ρωτώ,σε ποιο βιβλίο είναι γραμμένο αυτό το γεγονός και σε ποια βιβλιοθήκη ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ βιβλίων μπορώ να το βρω?

'Eχει απαντηθεί πολλές φορές, αλλά απ' ότι βλέπω και στη βρύση να σε στείλουνε νερό δε θα βρείς...........

quote:
Sesostris:
Το αδιέξοδο και η αμηχανίας σας να απαντήσετε είναι πασιφανής φίλοι μου europaioi , αλλά κατανοητή .

Αυτά είναι δικά σας χαρακτηριστικά και φαίνονται ξεκάθαρα από την αδυναμία σας να στοιχειοθετήσετε τις κατηγορίες σας εις βάρος του Χριστιανισμού, κάτι που έχει ως συνέπεια να καταφεύγετε στη λύση της συκοφαντίας και της διαστρέβλωσης.....

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gtpower
Νέο Μέλος

Germany
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 16:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gtpower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΜΕΓΑΣ ΑΡΧΙΡΑΤΣΙΣΤΑΣ ΣΙΝ-ΓΙΑΧΒΕ ΤΟΥ "ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΚΟΣΜΟΥ"

«...Η ΕΘΝΙΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ, ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ, ΑΠΟΡΡΕΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΟΣ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΜΙΞΗ ΤΟΥ ΕΒΡΑΪΚΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΟ "ΑΚΑΘΑΡΤΟ ΑΙΜΑ" ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ. ΣΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΓΙΑ ΕΞΟΝΤΩΣΗ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΔΙΔΕΙ, Ο ΚΥΡΙΟΣ ΣΥΝΙΣΤΑ ΣΤΟΝ ΜΩΥΣΗ Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΝΥΜΦΕΥΕΤΑΙ ΤΙΣ ΚΟΡΕΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ (ΕΞΟΔΟΣ ΛΔ΄16).

ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟ, Ο "ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΛΑΟΣ" (ΔΕΥΤ. Ζ' 6) ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΜΙΧΘΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ:

"ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΗΣ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΥΙΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΗΣ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΙΟ ΣΟΥ", ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟ Ζ' 3.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΑΡΤΧΑΙΝΤ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΣΘΗ Η ΜΟΛΥΝΣΗ ΤΗΣ ΕΚΛΕΚΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, Η ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΥΝΔΕΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.

ΑΥΤΟΣ Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΓΙΝΕ ΝΟΜΟΣ: ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ "ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ" (ΠΑΡΙΣΙ, PAYOT, 1986) Ο ΡΑΒΒΙΝΟΣ ΚΟΕΝ ΓΡΑΦΕΙ: "ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΧΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΘΝΗ ΓΕΝΙΚΩΣ. ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΛΑΟΣ: ΔΟΓΜΑ ΚΕΦΑΛΑΙΩΔΕΣ".

ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΟΡΙΑ, Ο ΕΣΔΡΑΣ ΚΑΙ Ο ΝΕΕΜΙΑΣ ΜΕΡΙΜΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΑΠΑΡΤΧΑΙΝΤ. Ο ΕΣΔΡΑΣ ΘΡΗΝΕΙ ΓΙΑΤΙ: "Η ΑΓΙΑ ΦΥΛΗ... ΑΝΑΜΕΙΧΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ", ΕΣΔΡΑΣ Β΄,


«ΑΦΟΥ Ο ΚΥΡΙΟΣ, Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΗ ΝΑ ΜΠΗΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΗ ΣΚΟΡΠΙΣΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΤΑ ΠΟΛΥΑΡΙΘΜΑ ΕΘΝΗ... ΘΑ ΤΑ ΕΞΟΝΤΩΣΗΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΑΦΑΝΙΣΗΣ», ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ Ζ΄ 1 - 2.

«Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΙΠΕ ΣΤΟΝ ΜΩΥΣΗ ΝΑ ΔΙΑΒΟΥΝ ΤΟΝ ΙΟΡΔΑΝΗ ΣΤΗΝ ΓΗ ΧΑΝΑΑΝ... ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΟΝΤΩΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ ΤΟΥΣ», ΑΡΙΘΜΟΙ ΛΓ΄ 50 - 53.

«ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΔΙΑΤΑΞΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΟΝ ΜΩΥΣΗ, ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ... ΑΙΧΜΑΛΩΤΙΣΑΝ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ... ΚΑΤΕΚΑΨΑΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ... ΟΤΑΝ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ΣΤΟΝ ΜΩΥΣΗ, Ο ΜΩΥΣΗΣ ΘΥΜΩΣΕ. ΤΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ, ΧΑΡΙΣΑΤΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ; ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΡΑ ΣΚΟΤΩΣΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑΝ ΑΝΔΡΑ ΣΕ ΣΥΖΥΓΙΚΗ ΚΛΙΝΗ. ΟΜΩΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΘΕΝΕΣ, ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΙΣ ΓΙΑ ΕΣΑΣ...», ΑΡΙΘΜΟΙ ΛΑ' 7 - 18.

«Ο ΙΗΣΟΥΣ, ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΟΛΟ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΧΙΣ ΣΤΗΝ ΟΔΟΛΛΑΜ. Ο ΓΙΑΧΒΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ. ΤΗΝ ΚΥΡΙΕΥΣΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΨΗ ΤΟΥ ΞΙΦΟΥΣ ΩΣΤΕ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΖΩΝΤΑΝΟΣ... Ο ΙΗΣΟΥΣ, ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΜΑΖΙ ΤΟΥ, ΑΝΕΒΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΧΕΒΡΩΝΑ», ΙΗΣΟΥΣ ΝΑΥΗ Ι΄ 34 - 36.

«ΕΤΣΙ ΜΙΛΑ Ο ΚΥΡΙΟΣ: Ο ΠΡΩΤΟΤΟΚΟΣ ΥΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΣΡΑΗΛ», ΕΞΟΔΟΣ Δ' 22.


«ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΙΡΕΘΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΝ ΣΥΝΟΨΕΙ ΕΘΝΩΝ. ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΛΑΟΣ: ΚΕΦΑΛΑΙΩΔΕΣ ΔΟΓΜΑ».


ΠΗΓΗ: ΡΑΒΒΙΝΟΣ ΚΟΕΝ - "ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ", ΕΚΔΟΣΕΙΣ PAYOT, ΠΑΡΙΣΙ 1986, σελ. 104.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 17:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπήκε κι ο εμπρηστής...
Φίλε gtpower, ο φανατισμός σου κι οι ακραίες σου
θέσεις, δειχνουν μόνο ότι δεν μπορείς να αντέξεις το
διάλογο, γι αυτό και μπαίνεις έτσι με ορμή... Σαν γήπεδο, ένα
πράγμα...
Αυτά τα είπαμε, τα είπαμε...Άλλοι καιροί εκείνοι κιόλοι σφάζονταν...
Αν δεν έσφαζες, δεν επιζούσες....Τα της εποχής και περιοχής....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 17:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός:
Αναρωτιέμαι ποιος δίνει το σήμα, ο γιαπετ, ο Sesostris ή ο macedon και τον μιμούνται οι άλλοι; Ποιος είναι ο μπροστάρης;

γιαπετ:
Είδες τι παθαίνεις όταν δεν μπορείς να ξεφύγεις απ' τη λογική του κοπαδιού;;;


Γιαπετ! Ψάχνεις για... κριάρια?........

quote:
gtpower:
Ο ΜΕΓΑΣ ΑΡΧΙΡΑΤΣΙΣΤΑΣ ΣΙΝ-ΓΙΑΧΒΕ ΤΟΥ "ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΚΟΣΜΟΥ"


«...Η ΕΘΝΙΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ, ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ, ΑΠΟΡΡΕΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΟΣ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΜΙΞΗ ΤΟΥ ΕΒΡΑΪΚΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΟ "ΑΚΑΘΑΡΤΟ ΑΙΜΑ" ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ. ΣΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΓΙΑ ΕΞΟΝΤΩΣΗ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΔΙΔΕΙ, Ο ΚΥΡΙΟΣ ΣΥΝΙΣΤΑ ΣΤΟΝ ΜΩΥΣΗ Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΝΥΜΦΕΥΕΤΑΙ ΤΙΣ ΚΟΡΕΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ (ΕΞΟΔΟΣ ΛΔ΄16).

ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟ, Ο "ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΛΑΟΣ" (ΔΕΥΤ. Ζ' 6) ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΜΙΧΘΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ:

"ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΗΣ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΥΙΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΗΣ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΙΟ ΣΟΥ", ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟ Ζ' 3.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΑΡΤΧΑΙΝΤ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΣΘΗ Η ΜΟΛΥΝΣΗ ΤΗΣ ΕΚΛΕΚΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, Η ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΥΝΔΕΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.

ΑΥΤΟΣ Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΓΙΝΕ ΝΟΜΟΣ: ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ "ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ" (ΠΑΡΙΣΙ, PAYOT, 1986) Ο ΡΑΒΒΙΝΟΣ ΚΟΕΝ ΓΡΑΦΕΙ: "ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΧΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΘΝΗ ΓΕΝΙΚΩΣ. ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΛΑΟΣ: ΔΟΓΜΑ ΚΕΦΑΛΑΙΩΔΕΣ".

ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΟΡΙΑ, Ο ΕΣΔΡΑΣ ΚΑΙ Ο ΝΕΕΜΙΑΣ ΜΕΡΙΜΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΑΠΑΡΤΧΑΙΝΤ. Ο ΕΣΔΡΑΣ ΘΡΗΝΕΙ ΓΙΑΤΙ: "Η ΑΓΙΑ ΦΥΛΗ... ΑΝΑΜΕΙΧΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ", ΕΣΔΡΑΣ Β΄,


«ΑΦΟΥ Ο ΚΥΡΙΟΣ, Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΗ ΝΑ ΜΠΗΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΗ ΣΚΟΡΠΙΣΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΤΑ ΠΟΛΥΑΡΙΘΜΑ ΕΘΝΗ... ΘΑ ΤΑ ΕΞΟΝΤΩΣΗΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΑΦΑΝΙΣΗΣ», ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ Ζ΄ 1 - 2.

«Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΙΠΕ ΣΤΟΝ ΜΩΥΣΗ ΝΑ ΔΙΑΒΟΥΝ ΤΟΝ ΙΟΡΔΑΝΗ ΣΤΗΝ ΓΗ ΧΑΝΑΑΝ... ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΟΝΤΩΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ ΤΟΥΣ», ΑΡΙΘΜΟΙ ΛΓ΄ 50 - 53.

«ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΔΙΑΤΑΞΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΟΝ ΜΩΥΣΗ, ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ... ΑΙΧΜΑΛΩΤΙΣΑΝ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ... ΚΑΤΕΚΑΨΑΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ... ΟΤΑΝ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ΣΤΟΝ ΜΩΥΣΗ, Ο ΜΩΥΣΗΣ ΘΥΜΩΣΕ. ΤΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ, ΧΑΡΙΣΑΤΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ; ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΡΑ ΣΚΟΤΩΣΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑΝ ΑΝΔΡΑ ΣΕ ΣΥΖΥΓΙΚΗ ΚΛΙΝΗ. ΟΜΩΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΘΕΝΕΣ, ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΙΣ ΓΙΑ ΕΣΑΣ...», ΑΡΙΘΜΟΙ ΛΑ' 7 - 18.

«Ο ΙΗΣΟΥΣ, ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΟΛΟ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΧΙΣ ΣΤΗΝ ΟΔΟΛΛΑΜ. Ο ΓΙΑΧΒΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ. ΤΗΝ ΚΥΡΙΕΥΣΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΨΗ ΤΟΥ ΞΙΦΟΥΣ ΩΣΤΕ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΖΩΝΤΑΝΟΣ... Ο ΙΗΣΟΥΣ, ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΜΑΖΙ ΤΟΥ, ΑΝΕΒΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΧΕΒΡΩΝΑ», ΙΗΣΟΥΣ ΝΑΥΗ Ι΄ 34 - 36.

«ΕΤΣΙ ΜΙΛΑ Ο ΚΥΡΙΟΣ: Ο ΠΡΩΤΟΤΟΚΟΣ ΥΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΣΡΑΗΛ», ΕΞΟΔΟΣ Δ' 22.


«ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΙΡΕΘΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΝ ΣΥΝΟΨΕΙ ΕΘΝΩΝ. ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΛΑΟΣ: ΚΕΦΑΛΑΙΩΔΕΣ ΔΟΓΜΑ».


ΠΗΓΗ: ΡΑΒΒΙΝΟΣ ΚΟΕΝ - "ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ", ΕΚΔΟΣΕΙΣ PAYOT, ΠΑΡΙΣΙ 1986, σελ. 104.



Να ένα!!!

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 09/11/2008 18:07:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gtpower
Νέο Μέλος

Germany
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 17:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gtpower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κατά γράμμα ο λόγος του jahwe συνεχίζεται μέχρι τις μέρες μας...


ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΕΚΔΗΛΩΝΟΥΝ ΟΙ ΙΣΡΑΪΛΙΝΟΙ (ΕΒΡΑΙΟΙ) ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΦΥΛΩΝ ΤΗΝ ΑΠΥΘΜΕΝΗ ΦΡΙΚΩΔΗ ΣΥΣΣΩΡΕΥΜΕΝΗ ΚΑΚΙΑ ΠΟΥ ΑΝΤΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟ ΕΡΕΒΟΣ .....
http://makelio.blogspot.com/2008/11/blog-post_1004.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 18:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό ακριβώς το πάθος και τον φανατισμό πολεμάμε
εμείς οι χριστιανοί, φίλε gtpower... Αυτά αποκηρρύσουμε
και αυτά είναι εναντίον μας... Ενας κόσμος μίσους, που
δεν πιστεύουμε....
Αντίθετα, η ειρήνη είναι η μόνη αληθινή οδός προς το καλύτερο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gtpower
Νέο Μέλος

Germany
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 19:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gtpower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχhμαν οξύμωρον τα λεγόμενα σου...
πάντως παραδέχομαι που πας κόντρα στον jahwe σου...

«ΑΦΟΥ Ο ΚΥΡΙΟΣ, Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΗ ΝΑ ΜΠΗΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΗ ΣΚΟΡΠΙΣΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΤΑ ΠΟΛΥΑΡΙΘΜΑ ΕΘΝΗ... ΘΑ ΤΑ ΕΞΟΝΤΩΣΗΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΑΦΑΝΙΣΗΣ», ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ Ζ΄ 1 - 2.

ine logia theou auta etsi;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gtpower
Νέο Μέλος

Germany
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 19:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gtpower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Europee δεν πας μέχρι την γωνία να δεις να έρχομαι??? (γιατί έρχομαι... και πρόσεχε)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 42 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy