ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η άλωση της Κωνσταντινούπολης (1204 και 1453)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 14:47:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Παρ' ότι κατέθεσα κάποια τεκμηρίωση για τις ασυναρτησίες που λέει αυτός ο "ιστορικός", εσύ την αγνοείς και συνεχίζεις ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΦΙΣΒΗΤΙΣΕΙΣ αυτά που κατέθεσα και χωρίς να προβάλλεις κάποιο στοιχείο που να στηρίζει τους ισχυρισμούς τού εν λόγω "ιστορικού".
Δεν μπορεί να λέμε (ο "ιστορικός" κι εγώ) και οι δύο την αλήθεια.
Κάποιος είναι ΨΕΥΤΗΣ!
ΠΟΙΟΣ;

;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 15:01:18  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΝΤΗΝ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΕΓΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΩ ΜΕ ΠΑΘΟΣ ΑΥΤΟ ΚΟΜΑΤΙ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΜΑΣ.ΕΧΩ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 15:13:34  Εμφάνιση Προφίλ
Σεβαστόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 18:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
quote:

Πως τεκμηριώνει τα λεγόμενά του αυτός ο Ράνισμαν;
Γιατί τον πιστεύεις και κυρίως, γιατί δεν τον αμφισβητείς;
Παρ' ότι κατέθεσα κάποια τεκμηρίωση για τις ασυναρτησίες που λέει αυτός ο "ιστορικός", εσύ την αγνοείς και συνεχίζεις ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΦΙΣΒΗΤΙΣΕΙΣ αυτά που κατέθεσα και χωρίς να προβάλλεις κάποιο στοιχείο που να στηρίζει τους ισχυρισμούς τού εν λόγω "ιστορικού".
Δεν μπορεί να λέμε (ο "ιστορικός" κι εγώ) και οι δύο την αλήθεια.
Κάποιος είναι ΨΕΥΤΗΣ!
ΠΟΙΟΣ;

Γιατί τέτοιες παρωπίδες ρε παιδιά;
Προς ποίου όφελος;

Edited by - Αίολος on 13/10/2005 13:51:40



αγαπητε μου Αίολε δεν μιλάμε για κάποιον τυχαίο ό άνθρωπος μεγάλωσε απο δυο γονείς ενεργα μέλη του κοινοβουλίου για το φιλελεύθερο κόμμα πέρασε απο το κολέγιο eton ηταν κολητός του Orwel πέρασε και απο το Κέιμπριτζ και ασχολήθηκε με το βυζάντιο και αφού απόκτησε μια τεράστια περιουσία κληρονομιά απο τον μεγιστάνα παπού του άφησε στην μέση μια υποτροφία και ασχολήθηκε με το πάθος του αδιαφορώντας κατα κοινή ομολογία για το όποιο κοινωνιολογικό ή ιστοριογραφικό παρελθόν του δεν του χρειαζόταν να αποδείξει τίποτα σε κανέναν βρέθηκε αμέσως στην Τουρκία όπου διετέλεσε καθηγητής βυζαντινής τέχνης και ιστορίας (1942-1945) στο πανεπιστήμιο της Κωσταντινούπολης στην συνέχεια άρχισε έρευνα για της σταυροφορίες και μας έδωσε την ιστορία των σταυροφοριών 1951-1952-1954.Είχε σχέσεις με αριστοκράτες και πολιτικούς ηγέτες πέθανε στης 1/11/2000 σε ηλικία 83 ετών!

ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 19:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
φυσικά όμως αγαπητε Αίολε έχεις απολύτως καθε δικαίωμα να αμφισβητεις τα είπαμε και προηγουμένος στο θέμα μας αυτά. Θα ακολουθήσω εγώ προσωπικά την γραμμη του vellisariou είμαι και εγω φανατισμένη με το θέμα αυτο.
Είναι θέμα συνείδησης για εμένα η ιστορία μας πάνω απο όλα και πέρα απο όλα τα βιβλία την κουβαλάω μέσα μου .
Είμαι Ελληνας απόγονος των Αρχαίων Βυζαντινών, καθαρόαιμων Ελλήνων του 658 προ Χρηστού απόγονος του Μεγαρέα Βύζα.
Είμαι απόγονος της γιαγιάς και του παπού μου που ήρθαν απο τα λατρεμένα χώματα της Μικράς Ασίας χώματα που δεν έχω πατήσει σπιτια που δεν έχω ζήση αλλα τα κουβαλαω στο αίμα μου γιατι το αίμα μου έζησε εκεί γιατι χύθηκε εκεί και του χρωστάω την μνήμη μου και όσο ζω όσο ζούν τα παιδιά μου και τα παιδιά τους θα είναι δικά μου τα σπίτια εκεί γιατί δεν θα τα ξεχάσω γιατί πέρα απο την ιστορία και τους ιστορικούς υπάρχει η συνείδηση η μνήμη .

ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 09:52:45  Εμφάνιση Προφίλ
ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΩΡΑ ΑΙΟΛΕ ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΩ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ?ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΖΩΝΤΑΝΟ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΤΕΤΟΙΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΕΚΕΙΝΩΝ ΤΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΠΟΥ ΦΕΡΑΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΕΤΑΙ ΠΩΣ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ .ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΥΠΟΔΕΧΤΗΚΑΜΕ ΣΑΣ ΛΕΓΑΜΕ ΥΠΟΤΗΜΙΚΑ ΤΟΥΡΚΟΥΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 13:46:39  Εμφάνιση Προφίλ
Με το συμπάθειο βρε παιδιά, αλλά νόμιζα ότι κάνουμε διάλογο, για την συγκεκριμένη χρονική περίοδο, με βάση κάποια ιστορικά στοιχεία και όχι με βάση τις θρησκευτικές μας πεπειθήσεις.
Με συγχωρείτε και πάλι.
Εγκαταλείπω.

Χαιρετώ σας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 13:54:52  Εμφάνιση Προφίλ
ΕΙΔΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΣ?ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΣΥΜΠΑΘΩ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ Χ.Ο????ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕΣ ΑΥΤΟ?ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΜΙΖΕΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 14:18:48  Εμφάνιση Προφίλ
Το να πιστεύεις χωρίς να ερευνάς, αγαπητέ VELISSARIE, είναι θρησκεία και όχι ιστορία.
Αυτό εννοούσα και όχι την Χ.Ο. θρησκεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 14:43:50  Εμφάνιση Προφίλ
ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΡΕΥΝΗΣΕΙ??
ΜΗΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΒΙΑΣΤΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ
ΝΑ ΕΠΕΙΔΩΘΩ Η ΝΑ ΚΑΥΧΗΘΩ ΓΙΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ
ΓΙΑ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ.
ΑΠΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΓΩ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΙΣΩΣ ΠΙΟ ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ
ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 03:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35
Είμαι Ελληνας απόγονος των Αρχαίων Βυζαντινών, καθαρόαιμων Ελλήνων του 658 προ Χρηστού απόγονος του Μεγαρέα Βύζα.
Είμαι απόγονος της γιαγιάς και του παπού μου που ήρθαν απο τα λατρεμένα χώματα της Μικράς Ασίας χώματα που δεν έχω πατήσει σπιτια που δεν έχω ζήση αλλα τα κουβαλαω στο αίμα μου γιατι το αίμα μου έζησε εκεί γιατι χύθηκε εκεί και του χρωστάω την μνήμη μου και όσο ζω όσο ζούν τα παιδιά μου και τα παιδιά τους θα είναι δικά μου τα σπίτια εκεί γιατί δεν θα τα ξεχάσω γιατί πέρα απο την ιστορία και τους ιστορικούς υπάρχει η συνείδηση η μνήμη .

ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ Η ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ... ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΥΠΑΡΞΕΙ "ΒΥΖΑΝΤΙΟ".ΤΟ ΠΙΟ ΕΞΕΧΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Η"ΒΑΣΙΛΕΥΟΥΣΑ".
ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΕΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟ . ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΣΥ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΚΑΤΑΓΕΣΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ.ΤΟ ΚΟΜΑΤΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΥΤΗΣ ΕΦΕΡΕ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΟ 22 ΕΔΩ ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΑΤΙ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΗΣ ΜΕ ΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΑΙΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΣΤΕ ΠΡΟΣΚΟΛΗΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΜΑΛΛΟΝ ΛΟΓΩ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ant0niaZ
Νέο Μέλος

Cyprus
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 00:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ant0niaZ
Sygxwreste mou ta greeklish. Diavasa mexri thn 3h selida kai avrio 8a synexisw tis epomenes ....Omws einai enas stoixos pou mou emeine apo ena poihma pou mou ema8e h giagia san hmouna mikrh kai an kai to eixa grapsh kai parousiash tote sto sxoleio, den to vrisko twra pia kai twra zhtaw ta fwta sas ....an gnwrizete sas parakalw dwste titlo.

...E3adaxtylos exase thn Kwnstantinoupolh kai e3adaxtylos 8a thn 3anakerdish......

an kai h giagiaka mou, to eixe apagkeilh sthn kypriakh dialekto, den nomizw na htan kypriako sygramma, ka8os ta kypriaka sygrammata ta exw melethsh.

Sas efxaristw.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 20:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
quote:

ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ Η ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ... ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΥΠΑΡΞΕΙ "ΒΥΖΑΝΤΙΟ".ΤΟ ΠΙΟ ΕΞΕΧΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Η"ΒΑΣΙΛΕΥΟΥΣΑ".
ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΕΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟ . ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΣΥ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΚΑΤΑΓΕΣΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ.ΤΟ ΚΟΜΑΤΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΥΤΗΣ ΕΦΕΡΕ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΟ 22 ΕΔΩ ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΑΤΙ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΗΣ ΜΕ ΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ.


εχεις δίκιο δεν μιλάω για αυτό το θέμα της Μικράς Ασίας ΕΔΩ και αυτό διότι εδώ είναι ενα θέμα που μας παρέθεσε η συγραφέας και ασχολειται με το Βυζάντιο και συγκεκρημένα :
Η ΑΛΩΣΗ ΤΗΣ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ (1204 ΚΑΙ 1453)
και ειλικρινά είδη νιώθω απο της τελευταίες απαντήσεις οτι εχω ξεφύγει λίγο απο το κύριος θέμα.

ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 20:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
quote:

Με το συμπάθειο βρε παιδιά, αλλά νόμιζα ότι κάνουμε διάλογο, για την συγκεκριμένη χρονική περίοδο, με βάση κάποια ιστορικά στοιχεία και όχι με βάση τις θρησκευτικές μας πεπειθήσεις.
Με συγχωρείτε και πάλι.
Εγκαταλείπω.

Χαιρετώ σας!



αν δεν πρόσεξες εχουμε δυο σελίδες γεμάτες στοιχεία, ιστορικά στοιχεία που μάλιστα μέσα απο το θέμα του βυζαντίου θέλησες να αμφισβητήσεις και καταναλώσαμε χαριν αυτού χώρο που αποσπάσαμε απο το κυρίος θέμα για να ασχοληθούμε με ένα θέμα που πραγματεύεται αν εμπιστευόμαστε ή όχι τους ιστορικούς
Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις που ακριβώς συνάντησες της θρησκευτικές πεποιθήσεις μου.
Και τέλος τι ακριβώς εγκαταλείπεις και γιατί αν επιτρέπεται?

ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 20:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
quote:

Το να πιστεύεις χωρίς να ερευνάς, αγαπητέ VELISSARIE, είναι θρησκεία και όχι ιστορία.
Αυτό εννοούσα και όχι την Χ.Ο. θρησκεία.


ομολογώ πως με ξάφνιασες μίλησες για θρησκευτικές ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ για να καταλάβω δηλαδη αν σε ρωτήσει εσένα κάποιος ποια είναι η θρησκευτική σου πεπήιθηση τι θα απαντήσεις?
Εξηγησέ μου σε παρακαλώ που ξέρεις εσύ τι έρευνα έχει κάνει ο VELISSARIOS ή ο κάθε velissarioς εδώ μέσα?

ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 20:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
quote:

ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΣΤΕ ΠΡΟΣΚΟΛΗΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΜΑΛΛΟΝ ΛΟΓΩ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ .


μπορώ να μάθω πως εφτασες στο συμπέρασμα ότι είμαστε προσκολημένοι στο Βυζάντιο λόγο θρησκευτικών πεποιθήσεων.ΕιληκρΙνά εχω μεγάλη απορία επ ' αυτού .
Οταν λές δεν προσέφερε τίποτα στη Ελλάδα ενοείς το Βυζάντιο?

ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 21:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
quote:

ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΩΡΑ ΑΙΟΛΕ ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΩ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ?ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΖΩΝΤΑΝΟ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΤΕΤΟΙΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΕΚΕΙΝΩΝ ΤΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΠΟΥ ΦΕΡΑΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΕΤΑΙ ΠΩΣ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ .ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΥΠΟΔΕΧΤΗΚΑΜΕ ΣΑΣ ΛΕΓΑΜΕ ΥΠΟΤΗΜΙΚΑ ΤΟΥΡΚΟΥΣ.


Μην ανησυχείς όσο υπάρχουμε εγώ και εσύ και όλα τα παιδιά εδώ όλοι μας οι ωραίοι μεγάλοι ως Ελληνες υπάρχει και αυτή η Ελλάδα.Σε ευχαριστώ!

ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 22:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
Φυσικά και δεν αναφέρει κανείς το Βυζάντιο σαν συνέχεια της ελλάδας λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων γιατί η ορθόδοξη εκκλησία δεν ανήκει σε κράτος και είναι καθολική.

_____________________
"Πάσα φιλοσοφία και γνώσις, ινα μη κατ όνομα λέγω τας επιστήμας, Ελλήνων ή εύρεμα ή προς το κρείτον."

"Νικαείς γαρ ημείς. Ου το γένος, αλλ ουν τω γένει εκ της προθέσεως."

Θεόδωρος Β' Λάσκαρις Αυτοκράτωρ Βυζαντίου (Λόγος περί εκπορεύσεως του Αγίου Πνεύματος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 00:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Εγώ πάντως παρακολουθώ την συζήτηση... να δούμε αν θα μας βγάλει κάπου...

Καλώς ήρθες Αντωνία. Δεν τον γνωρίζω τον στίχο, αλλά εντάξει υπάρχει αυτός ο θρύλος...

Και μια και αναφερόμαστε σε θρύλους...

"Θρύλοι που έχουν σχέση με την άλωση της Κωνσταντινούπολης είναι "ο μαρμαρωμένος βασιλιάς" και τα "ψάρια που ζωντάνεψαν" στο Μπαλουκλί, ενώ τα τηγάνιζε ο καλόγερος που δεν πίστεψε την άλωση. Ο δε "μαρμαρωμένος βασιλιάς" θα ζωντανέψει όταν πάρουμε την Πόλη.

Ένας ακόμα θρύλος έχει σχέση με τα σχέδια της Αγία-Σοφιάς. Ο βασιλιάς δεν ήταν ευχαριστημένος με τα σχέδια που παρουσίαζε ο πρωτομάστορας. Μια Κυριακή την ώρα που έπαιρνε ο βασιλιάς αντίδωρο, μια μέλισσα του το άρπαξε από το χέρι. Τότε ο βασιλιάς έδωσε διαταγή να ανοίξουν όλοι τα μελίσσια τους και να ψάξουν το αντίδωρο. Έψαξαν όλοι αλλά πουθενά δε βρέθηκε. Ψάχνει και ο πρωτομάστορας και τι να δει! Οι μέλισσές του είχαν Φτιάξει με κερί, ,μέσα στην κυψέλη, μία εκκλησιά πανέμορφη. Όλα ήταν τέλεια, ακόμη και η Αγία Τράπεζα, και επάνω εκεί είχαν βάλει το αντίδωρο του βασιλιά.


******

- Γιατί πουλι 'μ δεν κελαηδείς
πως κελαηδούσες πρώτα ;
- Για πώς μπορώ να κελαηδώ ;
Με κόψαν τα φτερούδια μου.
με πήραν τη λαλιά μου
Μας πήρανε μπρ' αμάν την Πόλη μας
Μας πήρανε την Πόλη μας και την Αγιά-Σοφιά μας
Κλαίγει πικράν η Παναγιά..."
(θρήνος για την Άλωση)


¤¤¤¤¤


Βιζυηνός Γεώργιος

Το Μπαλουκλί (Τα ψάρια της Ζωοδόχου Πηγής)

Σαράντα μέρες πολεμά ο Μωχαμέτ να πάρη
την Πόλη την μεγάλη.
Σαράντα μέρες έκαμεν ο 'γούμενος το ψάρι
στα χείλη του να βάλη.

Απ' τες σαράντα κι ύστερα, πεθύμησε να φάγη
τηγανισμένο ψάρι.
–Αν μας φυλάγ' η Παναγιά καθώς μας'ε φυλάγει,
την Πόλη ποιος θα πάρη;

Ρίχτει τα δίχτυα στον γιαλό, τρία ψαράκια πιάνει,
–Θεός να τα βλογήση!
Το λάδι βάλλει στην φωτιά μες στ' αργυρό τηγάνι,
για να τα τηγανίση.

Τα τηγανίζ' από την μια, και πά' να τα γυρίση
κι από το άλλο μέρος.
Ο παραγιός του βιαστικά πετά να του μιλήση,
και τάχασεν ο γέρος!

–Μην τηγανίζης, γέροντα, και μόσχισε το ψάρι
στην Πόλη την μεγάλη!
Την Πόλη την εξακουστή οι Τούρκοι έχουν πάρει,
μας κόβουν το κεφάλι!

–Στην Πόλη Τούρκου δεν πατούν κι Αγαρηνού ποδάρια!
Με φαίνεται σαν ψεύμα!
Μ' αν είν' αλήθεια το κακό, να σηκωθούν τα ψάρια
να πέσουν μες στο ρεύμα!


Ακόμ' ο λόγος βάσταγε, τα ψάρι' απ' το τηγάνι,
την μια μεριά ψημένα,
πηδήξανε κι επέσανε στης λίμνης την λεκάνη,
γερά, ζωντανεμένα.

Ακόμ' ώς τώρα πλέουνε, κόκκιν' από το μέρος,
όπου τα είχε ψήσει.
Φυλάγουν το Βυζάντιο ν' αναστηθή κι ο γέρος
να τ' αποτηγανίση.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 09:31:57  Εμφάνιση Προφίλ
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ Μ.ΑΣΙΑΣ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΠΟΝΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΠΑΔΟΚΙΑΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΔΑΦΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 2500Χ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΑΝ ΠΟΤΕ ΕΝΙΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ .ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΙΧΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΔΑΦΗ ΓΙΑ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΛΩΣΗ ΠΟΥ ΑΚΜΑΣΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ ΣΤΡΑΤΗΓΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΘΕΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ.ΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΥΠΗΡΧΕ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΕΚΔΙΩΧΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΧΑΤΖΗΑΝΕΣΤΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΗ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΛΕΓΧΑΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ.
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΞΕΦΥΓΑ ΛΙΓΟ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 11:29:58  Εμφάνιση Προφίλ
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ μου
quote:
δεν πρόσεξες εχουμε δυο σελίδες γεμάτες στοιχεία, ιστορικά στοιχεία που μάλιστα μέσα απο το θέμα του βυζαντίου θέλησες να αμφισβητήσεις και καταναλώσαμε χαριν αυτού χώρο που αποσπάσαμε απο το κυρίος θέμα για να ασχοληθούμε με ένα θέμα που πραγματεύεται αν εμπιστευόμαστε ή όχι τους ιστορικούς

Δυο σελίδες γεμάτες από τις απόψεις των "ιστορικών" που δεν παραπέμπουν σε κανένα στοιχείο ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ για του λόγου των το αληθές. Δεν καταδέχονται μάλλον. Για ποιόν λόγο άλλως τε...
Είναι καθεστώς.
Κατέθεσα κάποια στοιχεία ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ από μη "ιστορικούς", τα οποία δείχνουν ότι οι "ιστορικοί" δεν μας τα λένε καλά. Μάλλον δεν τα έλαβες καθόλου υπ' όψιν σου. Το γιατί, θα φανεί παρακάτω...
ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ που προσδιορίζεται από το θέμα του τόπικ.
quote:
Και τέλος τι ακριβώς εγκαταλείπεις και γιατί αν επιτρέπεται?
Από την προσπάθεια να σας πείσω ότι τα πράγματα μπορεί να μην έγιναν έτσι όπως μας τα λένε οι "ιστορικοί".
Αλλά ο φανατισμός, όπως θα δούμε παρακάτω, δεν επιτρέπει την κρίση.
quote:
Εξηγησέ μου σε παρακαλώ που ξέρεις εσύ τι έρευνα έχει κάνει ο VELISSARIOS ή ο κάθε velissarioς εδώ μέσα?

Αυτά που κατέθεσα δεν τα ανακάλυψε κανένας άλλος ερευνητής;
quote:
Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις που ακριβώς συνάντησες της θρησκευτικές πεποιθήσεις μου.
ομολογώ πως με ξάφνιασες μίλησες για θρησκευτικές ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ
Εδώ φαίνεται ο φανατισμός στις θρησκευτικές σου πεπειθήσεις:
quote:
φυσικά όμως αγαπητε Αίολε έχεις απολύτως καθε δικαίωμα να αμφισβητεις τα είπαμε και προηγουμένος στο θέμα μας αυτά. Θα ακολουθήσω εγώ προσωπικά την γραμμη του vellisariou είμαι και εγω φανατισμένη με το θέμα αυτο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 11:47:28  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΙΟΛΕ ΕΙΣΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΥΠΕΠΕΣΕΣ ΣΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΣΕΝΑ.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ ΕΑΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΑΜΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΜΑΤΙ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.
ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΡΑΨΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΩΣΕΙΣ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΛΙΓΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΤΥΠΟ.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 12:26:56  Εμφάνιση Προφίλ
...και φανατικός είναι...
"-ή και -ιά, -ό, Ν· 1. αυτός που διακατέχεται από φανατισμό· 2. (κατ' επέκτ.) τυφλά, αλόγιστα εμπαθής, αδιάλλακτος («είναι πολύ φανατικός σε ό,τι υποστηρίζει»). Επίρρ. φανατικώς και φανατικά Ν· με φανατικό τρόπο, με φανατισμό.
[ΕΤΥΜΟΛ. Κατά μία άποψη το επίθ. προέρχεται από το λατ. fanaticus «αυτός που συχνάζει στον ναό, θεόληπτος» (< fanum «ναός»), ενώ κατ' άλλους η λ. πέρασε στην ελλ. μέσω τού γαλλ. fanatique (< λατ. fanaticus). Το επίθ. μαρτυρείται από το 1871 στο Ελληνογαλλικόν Λεξικόν τού Άγγ. Βλάχου]."

Από το ΜΕΓΑ ΛΕΞΙΚΟ των εκδόσεων "ΠΑΠΥΡΟΣ".

Ποιόν συγκεκριμένα χαρακτήρισα, και τι ακριβώς τον χαρακτήρισα, αγαπητέ VELISSARIE;
Καλημέρα και σε 'σένα! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 12:50:40  Εμφάνιση Προφίλ
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΟΥ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΟ ΛΕΞΙΚΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΕΝΑ ΜΥΝΗΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΣΕ ΣΥΝΕΧΩΣ.ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΙΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕΣ ΕΤΣΙ ΚΟΙΤΑΞΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΠΟΣΤ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 13:09:22  Εμφάνιση Προφίλ
Αν διαβάσεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τα προηγούμενα ποστ στην ίδια σελίδα, αγαπητέ VALISSARIE, θα διαπιστώσεις ότι τον χαρακτηρισμό τον απέδωσε η ίδια στον εαυτό της!
Και συμφωνώ.
Δεν έχω κανέναν λόγο να το αμφισβητίσω.
Τι το επιλήψιμο;

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Edited by - Αίολος on 17/10/2005 13:25:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 13:35:33  Εμφάνιση Προφίλ
ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΕ ΕΘΙΞΑ Η ΠΑΡΑΝΟΗΣΑ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΣΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 13:46:18  Εμφάνιση Προφίλ
Παρακαλώ αγαπητέ.
Δεν με έθιξες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 17:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Καλησπέρα,
Το ότι και εγώ νιώθω κάτι το ιδιαίτερο για το "Βυζάντιο" έχει φανεί. Συνομίλησα με τον φίλο Αίολο και μου έδωσε να καταλάβω κάποια πράγματα, όπως επίσης και να καταλάβω τι εννοεί. Και για ότι γράψω παρακάτω δεν αναφέρομαι στο προσωπό του.
Εντάξει, δεν νομίζω (το έχω ξαναπεί) ότι η ζωή στο Βυζάντιο ήταν ιδανική και δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραδεχτώ ότι πάρα πολλά πράγματα ήταν κάκιστα. Όμως, με τίποτα δεν μπορώ να δεχτώ πως θα πρέπει να τους απαρνηθούμε, να τους ξεχάσουμε και να μην τους θεωρούμε προγόνους μας, γιατί ήταν.
Απορώ όμως με κάποιους, οι οποίοι επιχειρούν μία πλήρη εξιδανίκευση των αρχαίων Ελλήνων. Προσοχή, δεν υπάρχει για μένα διαχωρισμός μεταξύ αρχαίων και Βυζαντινών, στον οποίο θα πάρω το μέρος του ενός ή του άλλου. Και οι δύο ήταν προγονοί μας σε διαφορετικές χρονολογικές περιόδους.
Αλλά ποιος μπορεί να πει ότι η κλασική και η Ελληνιστική περίοδοι ήταν ιδανικές; Υπήρξαν σφαγές Ελληνικού πληθυσμού από Έλληνες, αν όχι μεγαλύτερες, τουλάχιστον ίδιες με αυτές της περιόδου 330-1453.
Δεν προέβησαν ποτέ σε ακρότητες, εναντίον ομοφύλλων τους;
Δηλαδή ποιος ευθύνεται για την παρακμή των Πόλεων-Κρατών, μετά τον Πελοποννησιακό πόλεμο, αν όχι οι ίδιοι;
Ποιος ευθύνεται για την παρακμή των Ελληνιστικών Βασιλείων, αν όχι η στενοκεφαλιά τους; Ποιος έδωσε χώρο στην Ρώμη να γίνει αυτό που έγινε;
Μήπως οι αρχαίοι δεν ήταν θρησκόληπτοι; Δεν άφηναν ποτέ θρησκευτικούς λόγους να παρεμβαίνουν σε ζητήματα της Πολιτείας;
Μπορεί όμως κάποιος από εμάς σήμερα να βγει και να πει ότι πρέπει να τους απαξιώσουμε για τα παραπάνω; Όχι.
Ίσως σε αυτό το θέμα, εκτός από το ιστορικό των δύο Αλώσεων, να πρέπει να αναφέρουμε και κάποιους από τους συγκλονιστικούς αγώνες που έδωσαν οι Βυζαντινοί (και πάρα πολλοί είναι άγνωστοι), οι οποίοι μας επέτρεψαν σήμερα να λεγόμαστε Έλληνες.
Για δύο πράγματα είμαι σίγουρος. Ότι και από "Έλληνες" να μετονομαστούμε σε "Κεφτεδοφάγους", πάλι Έλληνες θα είμαστε και ότι ακόμα και τότε το έμφυτο ταλέντο μας να σφαζόμαστε μεταξύ μας, θα μείνει ανέπαφο.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 18:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
quote:

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ μου
quote:
δεν πρόσεξες εχουμε δυο σελίδες γεμάτες στοιχεία, ιστορικά στοιχεία που μάλιστα μέσα απο το θέμα του βυζαντίου θέλησες να αμφισβητήσεις και καταναλώσαμε χαριν αυτού χώρο που αποσπάσαμε απο το κυρίος θέμα για να ασχοληθούμε με ένα θέμα που πραγματεύεται αν εμπιστευόμαστε ή όχι τους ιστορικούς

Δυο σελίδες γεμάτες από τις απόψεις των "ιστορικών" που δεν παραπέμπουν σε κανένα στοιχείο ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ για του λόγου των το αληθές. Δεν καταδέχονται μάλλον. Για ποιόν λόγο άλλως τε...
Είναι καθεστώς.
Κατέθεσα κάποια στοιχεία ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ από μη "ιστορικούς", τα οποία δείχνουν ότι οι "ιστορικοί" δεν μας τα λένε καλά. Μάλλον δεν τα έλαβες καθόλου υπ' όψιν σου. Το γιατί, θα φανεί παρακάτω...
ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ που προσδιορίζεται από το θέμα του τόπικ.
έκανα ένα λάθος δεν είναι 2 σελίδες είναι 9 το ότι εσύ κατάθεσες κάποια στοιχεία δεν σημαίνει ότι όσοι θα τα διαβάσουν θα συμφωνήσουν μαζί τους, θεωρείς αλήθεια ότι είμαστε υποχρεωμένοι ως προς αυτό?
Δεν τα έλαβα υπόψην διότι απλός δεν συμφωνώ .Λυπάμε αν σε πειράζει αυτό αγαπητέ Αίολε .
Το γιατί επετρεψέ μου παρακαλώ να το ξέρω καλύτερα απο εσένα.
Το ότι κρίνεις τους ιστορικούς εντός της περιόδου του θέματος δεν σημαίνει ότι είμαστε και μέσα στο θέμα .Αλήθεια τι ενοείς όταν λές δεν παραπέμπουν σε στοιχεία?

quote:
Και τέλος τι ακριβώς εγκαταλείπεις και γιατί αν επιτρέπεται?
Από την προσπάθεια να σας πείσω ότι τα πράγματα μπορεί να μην έγιναν έτσι όπως μας τα λένε οι "ιστορικοί".
Αλλά ο φανατισμός, όπως θα δούμε παρακάτω, δεν επιτρέπει την κρίση.
και ποίος σου είπε αγαπητε μου οτι θέλω να με πείσεις δεν είμαι εδώ για να με πείσει κάποιος ούτε για να πείσω εγω τους άλλους να συμφωνήσουν με τις δικές μου απόψεις μεγάλα παιδιά είμαστε δεν νομίζεις ?
Σε διαβεβεώ ότι έχω άποψη και κρίση και θα αποφασίσω μόνη μου τι θα πιστεψω και τι όχι, δεν χρειάζομαι απο κανέναν να με πείσει για οτιδήποτε.
Ούτε φυσικά θα προσπαθήσω να πείσω εγώ κάποιον , εγώ απλός παραθέτω την αποψή μου αν θα τη δεχτείτε ή όχι είναι δικό σας δικαίωμα τα συμπεράσματα δικά σας που λένε!

quote:
Εξηγησέ μου σε παρακαλώ που ξέρεις εσύ τι έρευνα έχει κάνει ο VELISSARIOS ή ο κάθε velissarioς εδώ μέσα?

Αυτά που κατέθεσα δεν τα ανακάλυψε κανένας άλλος ερευνητής;
το ότι δηλαδή δεν συμφωνεί κάποιος με αυτά που κατέθεσες σημαίνει οτι δεν έχει κάνει έρευνα .χμμ...
quote:
Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις που ακριβώς συνάντησες της θρησκευτικές πεποιθήσεις μου.
ομολογώ πως με ξάφνιασες μίλησες για θρησκευτικές ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ
Εδώ φαίνεται ο φανατισμός στις θρησκευτικές σου πεπειθήσεις:
quote:
φυσικά όμως αγαπητε Αίολε έχεις απολύτως καθε δικαίωμα να αμφισβητεις τα είπαμε και προηγουμένος στο θέμα μας αυτά. Θα ακολουθήσω εγώ προσωπικά την γραμμη του vellisariou είμαι και εγω φανατισμένη με το θέμα αυτο
γιατί δεν το έβαλες ολόκληρο μίλησες για ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ πεποιθήσεις και σε ρώτησα αν σε ρωτήση κάποιος ποια είναι η ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ σου πεποιθηση τί θα απαντήσεις περιμένω ακόμα .
Θα σου εξηγήσω γατί προφανώς δεν κατάλαβες σε ρώτησα πού φαίνεται η Θρησκευτική μου ΠΕΠΟΙΘΗΣH προσεξε με σε παρακαλώ θρησκευτική παραπάνω λέω ότι είμαι φανατισμένη με το θέμα και εννοώ συναισθηματικά όχι θρησκευτικά, καμία σχέση κατάλαβες?
Που ακριβώς λοιπόν απορρέει η θρησκευτική μου πεποίθηση απο το παραπάνω.

ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΗΝ OSTRIA ΠΟΥ ΦΥΓΑΜΕ ΤΕΛΕΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
θα μπορούσα να απαντήσω μεσω mail στον αγαπητο μας Αιολο θεωρό όμως σημαντικό να ξεκαθαρίσω ότι δέχομαι της οποιεσδήποτε αμφισβητήσεις μου άρεσει να προσεγκίσουμε το θέμα απο όλες της απόψεις και να το δούμε έτσι και αλιώς και ο Αίολος έδωσε μια τέτοια δυνατότητα στο θέμα αυτό είναι σεβαστό και τον ευχαριστώ μέχρι εκεί όμως δεν θα δεχτώ απο κανέναν να απορρίψει της εκδοχές των άλλων και να προσπαθήσει να μας πείσει για την δικιά του αυτό είναι αποκλειστικά δικαίωμα και απόφαση του καθενός μας και δεν πρέπει να καταναλώνουμε χώρο απο το θέμα για να αποδείξουμε αυτά που λέμε και γιατί τα λέμε εχουμε το δικαίομα νομίζω να τα λέμε δεν ζήτω απο κάνενα να τα ασπαστεί παρα μόνον να τα σεβαστή. ευχαριστώ και συγνώμη και πάλη.





ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 19:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
quote:

Για δύο πράγματα είμαι σίγουρος. Ότι και από "Έλληνες" να μετονομαστούμε σε "Κεφτεδοφάγους", πάλι Έλληνες θα είμαστε και ότι ακόμα και τότε το έμφυτο ταλέντο μας να σφαζόμαστε μεταξύ μας, θα μείνει ανέπαφο.

Edited by - me



ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy