ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η άλωση της Κωνσταντινούπολης (1204 και 1453)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 10:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor
quote:

Καλημέρα σας,
Τελικά ο εγκέφαλος είναι περίεργο πράγμα. Για πρώτη φορά είδα ξεκάθαρα αυτό που λέει ο Αίολος και οι υπόλοιποι.
Μου φαίνεται ότι ο Αίολος λέει το εξής:
Τον 2ο αι.π.Χ. έπεσε στα χέρια των Ρωμαίων και το τελευταίο Ελληνικό βασίλειο. Από τότε οι Έλληνες ήταν υπόδουλοι των Ρωμαίων.
Το 330 μ.Χ. με την μεταφορά της πρωτεύουσας της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας στην Κωνστ/πολη δεν άλλαξε τίποτα όσον αφορά την υπόδουλη κατάσταση των Ελλήνων στους Ρωμαίους.

Επί ρωμαϊκής κυριαρχίας δεν υπήρχε "υποδούλωση" των Ελλήνων με την έννοια της Τουρκοκρατίας (όπου οι Έλληνες-Χριστιανοί ήταν πολίτες β' κατηγορίας με εθνικό και θρησκευτικό κριτήριο). Υπήρχαν ακόμα και "ελεύθερες πόλεις" Ελληνικές εντός της Ρωμαϊκής κυριαρχίας που αφορούσε τη διοίκηση. Δεν ήταν καν "κατοχή" με τη σημερινή έννοια (πέρα από τα πρώτα χρόνια μετά την κατάλυση του τελευταίου Ελληνικού κράτους, οπότε υπήρχαν και προσπάθειες Ελληνικής επανάστασης κατά των Ρωμαίων, 2ος αι. π.Χ.) Μετά δεν υπήρχαν προσπάθειες επανάστασης κατά των Ρωμαίων αλλά πρακτική ταύτιση Ελλήνων-Ρωμαίων. Γι' αυτό και το Ρωμαίος έγινε συνώνυμο του Έλληνας (άλλωσε η λέξη Ρωμαίος είναι Ελληνική: ρώμη=δύναμη, ρωμαίος=δυνατός).
Από τότε όλες οι ταραχές είχαν κίνητρα θρησκευτικά, ταξικά, οικονομικά, αλλά όχι εθνικά, μέχρι την Λατινοκρατεία όπου επειδή οι Δυτικοί ονόμαζαν Έλληνες (Γραικούς) τους Έλληνες που αυτο-ονομαζόταν Ρωμαίοι, άρχισαν οι Έλληνες να συνειδητοποιούν ότι δεν ήταν μόνο κληρονόμοι της αρχαίας Ελλάδας και της Ρώμης (το ήξεραν αυτό) αλλά ότι ήταν αυτοί οι ίδιοι Έλληνες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 14:45:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πες μου φίλε Αίολε. Είναι περίπου έτσι; Για αρχή τουλάχιστον. Μετά λέμε κι' άλλα.

Για αρχή φίλε stemix, έτσι θεωρώ ότι έγιναν τα πράγματα.
Με κάποιες μικροδιαφοροποιήσεις, οι οποίες όμως δεν αναιρούν την κεντρική ιδέα.

Καλή μου Ostria
quote:
γιατί δεν τα βάλανε οι καταπιεσμένοι με τους Χριστιανούς υπεύθυνους; (την ελίτ ας πούμε της εκκλησίας)

Τα βάλανε!
Ο Ι. Σκαρίμπας λέει ότι οι επαναστατημένοι Ελληνες, ήταν έτοιμοι να περάσουν από το λεπίδι τους παπάδες και τους κοτζαμπάσηδες, αλλά τους συγκράτησε ο Κολοκοτρώνης, λέγοντάς τους ότι αυτοί δεν πρόκειται να πάνε πουθενά, προέχουν οι Τούρκοι!
Επίσης υποστηρίζει ότι εάν δεν είχαν καταλάβει την ανατολική Ρωμαϊκή αυτοκρατορία οι Τούρκοι, δεν θα υπήρχε και το Ελληνικό έθνος. (εμείς δηλαδή)

Διαβάστε τους δύο τόμους του Σκαρίμπα με τον τίτλο "το '21 και η αλήθεια"!
Κυκλοφορούν. Πρίν έξι μήνες τούς πήρα.
Θα μάθετε ΠΟΛΛΑ πράγματα για εκείνην την περίοδο, που δεν μας τα μαθαίνουν στο σχολείο!
Και ίσως πσιλοφρικάρετε...

Edited by - Αίολος on 25/10/2005 15:05:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 16:50:01  Εμφάνιση Προφίλ
Τα βάλανε!
Ο Ι. Σκαρίμπας λέει ότι οι επαναστατημένοι Ελληνες, ήταν έτοιμοι να περάσουν από το λεπίδι τους παπάδες και τους κοτζαμπάσηδες, αλλά τους συγκράτησε ο Κολοκοτρώνης, λέγοντάς τους ότι αυτοί δεν πρόκειται να πάνε πουθενά, προέχουν οι Τούρκοι!
??????????????????????????????????????????????????????????????
ΕΔΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΙΣΩΣ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΣΥΓΡΑΦΕΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ .ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΙΟΛΕ ΤΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΡΙΠΤΕΙΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΣΟΥ?Η ΡΩΜΑΝΙΑ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΙΣΗΜΗ ΓΛΩΣΣΑ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΘΙΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΛΑ ΕΙΧΑΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΡΩΜΑΙΟΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΕΠΕΤΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΕ ΕΔΑΦΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ Η ΑΝΩΤΑΤΗ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΒΑΣΙΛΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ.ΔΕΝ ΥΠΗΓΡΧΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΖΥΓΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΞΕΡΓΕΣΗ ΕΘΝΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ?ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΜΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΗΜΑΣΤΑΝ ΣΚΛΑΒΟΙ ΤΩΝ ΡΩΜΑΙΩΝ??ΠΟΙΟ ΡΩΜΑΙΟΙ??????Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΑΣ ΑΝΑΦΩΝΟΥΣΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΡΩΜΑΙΟ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ Η ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΡΩΜΑΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 17:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Τα βάλανε!
Ο Ι. Σκαρίμπας λέει ότι οι επαναστατημένοι Ελληνες, ήταν έτοιμοι να περάσουν από το λεπίδι τους παπάδες και τους κοτζαμπάσηδες, αλλά τους συγκράτησε ο Κολοκοτρώνης, λέγοντάς τους ότι αυτοί δεν πρόκειται να πάνε πουθενά, προέχουν οι Τούρκοι!
Επίσης υποστηρίζει ότι εάν δεν είχαν καταλάβει την ανατολική Ρωμαϊκή αυτοκρατορία οι Τούρκοι, δεν θα υπήρχε και το Ελληνικό έθνος. (εμείς δηλαδή)


Αχμ... αν είναι να φρικάρουμε...


Βρήκα την ομιλία του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη στην Πνύκα (7-11-1838) προς τους γυμνασιόπαιδες των Αθηνών

http://www.phys.uoa.gr/~nektar/history/3contemporary/kolokotronis_pnyka.htm


Παραθέτω δύο-τρία μέρη που μου έκαναν εντύπωση

quote:
"Εις τον τόπον, τον οποίον κατοικούμε, εκατοικούσαν οι παλαιοί Ελληνες, Από τους οποίους και εμείς καταγόμεθα και ελάβαμε το όνομα τούτο. Αυτοί διέφεραν από εμάς εις την θρησκείαν, διότι επροσκυνούσαν τις πέτρες και τα ξύλα. Αφού ύστερα ήλθε στον κόσμο ο Χριστός, οι λαοί όλοι επίστευσαν εις το Ευαγγέλιό του, και έπαυσαν να λατρεύουν τα είδωλα."

quote:
Οι παλαιοί Έλληνες, οι πρόγονοί μας, έπεσαν εις την διχόνοια και ετρώγονταν μεταξύ τους, και έτσι έλαβαν καιρό πρώτα οι Ρωμαίοι, έπειτα άλλοι βάρβαροι και τους υπόταξαν. Υστερα ήλθαν οι Μουσουλμάνοι και έκαμαν ό,τι εμπορούσαν, δια να ἀλλάξη ο λαός την πίστιν του

Οι άλλοι βάρβαροι που τους υπόταξαν...


quote:
Τον ένα έκοπταν, ο άλλος το σταυρό του έκαμε. Σαν είδε τούτο ο σουλτάνος, διόρισε ένα βιτσερέ [αντιβασιλέα], έναν πατριάρχη, και του έδωσε την ἐξουσία της εκκλησίας. Αυτός και ο λοιπός κλήρος έκαμαν ό,τι τους έλεγε ο σουλτάνος


quote:
...αλλά ως μία βροχή έπεσε εις όλους μας η επιθυμία της ελευθερίας μας, και όλοι, και ὁ κλήρος μας και οι προεστοί και οι καπεταναίοι και οι πεπαιδευμένοι και οι έμποροι, μικροί και μεγάλοι, όλοι εσυμφωνήσαμε εις αυτό το σκοπό και εκάμαμε την Επανάσταση.

quote:
Εις τον πρώτο χρόνο της Επαναστάσεως είχαμε μεγάλη ομόνοια και όλοι ετρέχαμε σύμφωνοι... και εάν αυτή η ομόνοια εβαστούσε ακόμη δυό χρόνους, ηθέλαμε κυριεύσει και την Θεσσαλία και την Μακεδονία, και ίσως εφθάναμε και έως την Κωνσταντινούπολη.

...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 18:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
quote:

quote:
τελικά αντιλήφθησαν τον θαυμασμό των δυτικών για την αρχαία Ελλάδα και το ΕΛΛΗΝ άρχισε να προφέρεται εντέλει με περηφάνια, αυτοκράτορας των Ελλήνων έλεγε πια η αυτοκρατορική σφραγίδα.

Αυτό πότε; Για Βυζαντινό Αυτοκράτορα δεν το νομίζω...
- stemix on 21/10/2005 18:51:37



Stemix και υπόλοιπη παρέα γεια σας τον τελευταιο καιρο δεν προλάβαινα ουτε να παρακολουθήσω επανήλθα όμως και διάβασα όλα όσα γράψατε είναι σαν να έχουμε μπεί σε ένα κύκλο ...
Λοιπόν εγώ αυτό το διάβασα σε ένα βιβλίο που λατρευω το ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΠΟΛΗΝ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ της ΜΑΡΙΑΣ ΛΑΜΠΑΡΙΔΟΥ ΠΟΘΟΥ ναι ναι καλέ μου stemix έχεις δίκιο δεν είναι ιστορικό βιβλίο είναι μυθιστόρημα η συγγραφέας του οποίου όμως σοβαρότατη κατά την ταπεινη μου γνώμη επαγγελματιάς έχει στηριχθεί για την συγγραφή του σε αξιόλογες πηγές που παραθέτω και σε προηγούμενο ποστ.
Λεεί λοιπόν κατά γράμμα:
..."τις τελευτάίες δεκαετίες , αναπτύχθηκε μια έντονη φιλεληνική αντίληψη. Είδανε οι αυτοκράτορες , που ταξίδεψαν στην Δύση , πως υπήρχε ένας μεγάλος θαυμασμός για την Ελλάδα και αναθεώρησαν την στάση τους . Μέχρί λίγο πρίν , τη λέξη Ελληνας τη χρησημοποιούσανε για να δηλώσουνε τον ειδολολάτρη . Όμως , σιγά σιγά έγινε μια ριζική συνειδησιακή αλλαγή , έτσι που οι μέχρι τότε Ρωμαίοι αισθανόνταν την ανάγκη να λέγονται Ελληνες .
<<Πρός τον αυτοκράτορα των Ελλήνων >>, έγραφαν τα γράμματα που κατευθαναν. Κι ακόμα <<Αυτοκράτορα των Ελλήνων>> αποκαλούσαν τον βασιλέα οι διάφοροι πρέσβεις κα ηγεμόνες.
Έτσι που με το πέρασμα του χρόνο η Αυτοκρατορία των ρωμαίων πέρασε στη συνείδηση του λαού ώς Ελληνική κληρονομιά .
Η Ελλάδα του πνεύματος είχε γίνει κα Ελλάδα του αίματος.
Ο πλήθων υποστήριξε με θέρμη την ενσυνείδη τη ετούτη μεταλλαγή .
Και η λέξη <<ρωμαίκα>> έμεινε μόνο να εκφράζει την γλώσσα του λαού που απο τους χρόνους του αρχαίου Βυζαντίου ήτανε Ελληνική..."

Ostria σε ευχαριστώ ιδιαιτέρος για την γνώσεις σου που μας προσέφερες όσον αφορά την στάση του Νίκα ήσουν κατατοπιστικότατη.


ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 23:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Τελικά ίσως η αλήθεια να βρίσκεται κάπου στην μέση. Υποθέτω ότι και ανάμεσα στους τότε κατοίκους αυτού εδώ του χώρου, οι απόψεις διϊσταντο.

Τριανταφυλλιά μου, σε ευχαριστώ. Το έψαξα επειδή είχε όντως ενδιαφέρον ως γεγονός. Κρίμα που δεν μπορέσαμε να βγάλουμε άκρη...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 17:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
προσωπικά θεωρό ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο σε ένα forum να υπάρξει συμφωνία είναι τόσες πολές οι απόψεις και έχουν να κάνουν με τα προσωπικά πιστευω του καθενός απο εμας, επεξεργαζόμαστε διαφορετικά τις όποιες πληροφορίες και καταλήγουμε σε συμπεράσατα ανάλογα απο τον τρόπο σκέψεώς μας.
Μπορεί να μην καταλήξαμε κάπου ή να μην συμφωνούμε όλοι έχουμε όμως μεχρι τώρα συλλέξει απίθανες πληροφορίες ποτε απο τον ένα πότε απο τον αλλό , και ίσως να μπήκαμε και στον πειρασμό να δούμε τα πράγματα απο μια διαφορετική γωνία απο αυτήν που εως τώρα είχαμε ασχετως αν συμφωνούμε ή όχι.
Εγω τουλάχιστον έχω μια πίο ολοκληρωμένη εικόνα επι του θέματος.
Υπάρχουν πάντα τα αδιαμφισβήτητα γεγονόντα που ο κάθένας μας μπορεί να τα ερμηνεύσει και να τα εκλάβει όπως ορίζει ο ίδιος είναι όμως γεγονός οτι η Κωσταντινουπόλη υπήρξε και κατοικήθηκε απο Ελληνες που ομιλούσαν την Ελληνική και η Πόλη πολιορκήθηκε για 57 ημερόνυχτα ο λαός της αμύνθηκε μαζί με τον Βασιλέα τους Κωσταντίνο Παλαιολόγο .
Η Πόλη έπέσε μαχόμενη στις 29 Μαίου 1453 εκεί μαχόμενος έπεσε και ο βασιλιάς της.
Την Πόλη απο τότε εκατέχουν επίσημα οι Τούρκοι.


ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 17:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Προσωπική μου άποψη (σε πολύ γενικές γραμμες, επιτρέψτε μου) είναι πως το τέλος του Ελληνισμού έχει εμμεσα σχέση με το θάνατο του Μεγά Αλέξανδρου οι Πτολεμέοι που είχαν σαν κληρονόμοι αναλάβει ενα απο τα τέσσερα μερή της της κληρονομιάς του Μέγα Αλέξανδρου έχασαν την δυναμή τους όταν η Κλεοπάτρα αυτοκτόνησε καθώς ήταν πια κάτω απο την κυριαρχία της ισχυρής πια Ρώμης του Καίσαρα.
Εκτοτε η Ελλάδα αποδυναμωμένη δέχτηκε επιθέσεις απο Φραγους, Αραβες και λοιπούς πολλά μέρη μας όπως η Κρήτη που αναφέραμε και η Κωσταντινούπολη χρησιμοποιήθηκαν απο άλλους το ελληνικό στοιχείο όμως είναι ισχυρό αν μη τι άλλο!!
Επιβίωσε και επικράτησε κυριάρχησε των άλλων, μπορεί να μας αλλάξανε την θρησκεία ,επιβάλόντας μια άλλη για να εξηπηρετήσουν τους πολιτικούς σκοπούς τους μιας και κάτω απο την σκεπη μιας θρησκείας ήταν πιο ευκολο να υπάρξει ενα ενιαίο κράτος (ρωμαικό), η ψυχή όμως του Ελληνα τα ήθη και τα εθημά του η γλώσσα του επέζησαν ,υπερίσχυσαν ώς ανώτερα των άλλων .
Αυτό που εγώ θρηνώ είναι τα εδάφη που χάσαμε εδάφη όχι σαν αυτά που είχε κατακτήσει ο Μέγας Αλέξανδρος αλλα εδάφη που οι Ελληνες προγονοί μας ζούσαν για χιλιάδες χρόνια πρίν, και ήταν τραγικός ο τρόπος που τα χάσαμε.

ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 12:08:45  Εμφάνιση Προφίλ
Προσωπική μου άποψη (σε πολύ γενικές γραμμες, επιτρέψτε μου) είναι πως το τέλος του Ελληνισμού έχει εμμεσα σχέση με το θάνατο του Μεγά Αλέξανδρου .
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ.ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΕΩΣ ΤΟΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΡΑΤΟΣ-ΠΟΛΗΣ.Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ ΕΝΩΜΕΝΟΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ Ο Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΑ 23 ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΓΝΩΣΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΟΙ ΣΤΡΑΤΗΓΟΙ ΤΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑΝ ΕΜΦΥΛΙΕΣ ΔΙΑΜΑΧΕΣ ΚΑΙ ΞΕΣΗΚΩΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΜΕ ΥΠΟΚΙΝΗΤΗ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΝΩΜΕΝΟΣ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ 2 ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΡΩΜΑΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ 5-6 ΑΙΩΝΑ Μ.Χ ΟΤΑΝ ΕΞΕΛΛΗΝΙΖΕΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΡΩΜΑΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ.ΟΤΑΝ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ-ΚΡΑΤΟΣ.ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΕΝΩΜΕΝΟΣ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΣΑΝ ΤΗΣ ΣΠΑΡΤΗΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ Μ.ΑΣΙΑΣ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΣΕΣ.ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ Η ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΤΩΝ ΑΘΗΝΑΙΩΝ ΣΤΗΝ ΣΙΚΕΛΙΑ ΕΑΝΝΤΙΟΝ ΑΛΛΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΟΛΕΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 13:10:54  Εμφάνιση Προφίλ
Χαιρετώ σας κυρίες και κύριοι!

Θέλω να σας ευχαριστήσω για το πολύ καλό επίπεδο που διατηρήθηκε αυτή η συζήτηση, η οποία διεξήχθη ομαλά χωρίς "κραυγές"!
Αρχίζει και σπανίζει αυτό γαρ, όπως και η έννοια "φιλότιμο"...
Ιδιαιτέρως θέλω να ευχαριστήσω τους φίλους που με τις παρατηρήσεις-ερωτήσεις των, με διευκόλυναν ν' αναπτύξω τις απόψεις μου και (ενδεχομένως) τα λάθη μου.

Ολοκλήρωσα ότι είχα να πω για το συγκεκριμένο θέμα, στην προσπάθειά μου όχι να σας πείσω ότι τα πράγματα έγιναν έτσι όπως τα λέω εγώ, αλλά στην προσπάθειά μου να σας πείσω ότι μπορεί να μην έγιναν έτσι όπως μας τα λένε! Ψάχτε το!

Ευχαριστώ σας που δεν με βρίσατε (πλακίτσα) και αν υπήρξε κάποια ένταση με κάποιους από 'σάς, ξεπεράστηκε μέσω του Λόγου που εμφανώς διακατεχόμεθα αμφότεροι.

Καλό 3ήμερο προς το παρόν!!!

Πάλι "edited by Αίολος, κλπ" μη χέσω... Φτού!

Edited by - Αίολος on 27/10/2005 13:40:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 18:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Γειά σου και σένα φίλε Αίολε. Στην ήρεμη συζήτηση που κρατήθηκε, έχει μερίδιο και ο δικός σου τρόπος.
Καλό τριήμερο και σε σένα. Τα λέμε.

Εγώ γιατί νομίζεις έβαλα σαν ψηφιακή υπογραφή το από κάτω;

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 16:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
που πάτε ωρε κλευτόπουλα βολτίτσα μου μυρίζει άντε καλή αντάμωση λοιπόν Αίολε θα μου λείψεις

ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 01:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Αντε καλό διήμερο (τώρα πιά!)

Μην ανησυχείς Τριανταφυλλιά μου, πάλι με χρόνους με καιρούς (από την Δευτέρα δηλαδή) πάλι εδώ θα είναι!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 14:34:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αντε καλό διήμερο (τώρα πιά!)

Μην ανησυχείς Τριανταφυλλιά μου, πάλι με χρόνους με καιρούς (από την Δευτέρα δηλαδή) πάλι εδώ θα είναι!


Τι να κάνω ο κακομοίρης; Δεν μπορώ να κάνω χωρίς όλους εσάς!
Εχετε γίνει η πρέζα μου!


...ώ τα λάθη μου μέσα... Πάλι "Edited κλπ" stemix.

Edited by - Αίολος on 31/10/2005 14:38:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 16:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
quote:

quote:

Αντε καλό διήμερο (τώρα πιά!)

Μην ανησυχείς Τριανταφυλλιά μου, πάλι με χρόνους με καιρούς (από την Δευτέρα δηλαδή) πάλι εδώ θα είναι!


Τι να κάνω ο κακομοίρης; Δεν μπορώ να κάνω χωρίς όλους εσάς!
Εχετε γίνει η πρέζα μου!


...ώ τα λάθη μου μέσα... Πάλι "Edited κλπ" stemix.
μια απο τα ίδια γυρνώ στο σπίτι απο την δουλειά και τρέχω να ανοίξω το πς να ιδώ τα νέα!


Edited by - Αίολος on 31/10/2005 14:38:33


μια απο τα ίδια γυρνώ στο σπίτι απο την δουλειά και τρέχω να ανοίξω το πς να ιδώ τα νέα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 18:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
quote:

Προσωπική μου άποψη (σε πολύ γενικές γραμμες, επιτρέψτε μου) είναι πως το τέλος του Ελληνισμού έχει εμμεσα σχέση με το θάνατο του Μεγά Αλέξανδρου .
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ.ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΕΩΣ ΤΟΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΡΑΤΟΣ-ΠΟΛΗΣ.Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ ΕΝΩΜΕΝΟΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ Ο Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΑ 23 ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΓΝΩΣΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΟΙ ΣΤΡΑΤΗΓΟΙ ΤΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑΝ ΕΜΦΥΛΙΕΣ ΔΙΑΜΑΧΕΣ ΚΑΙ ΞΕΣΗΚΩΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΜΕ ΥΠΟΚΙΝΗΤΗ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΝΩΜΕΝΟΣ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ 2 ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΡΩΜΑΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ 5-6 ΑΙΩΝΑ Μ.Χ ΟΤΑΝ ΕΞΕΛΛΗΝΙΖΕΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΡΩΜΑΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ.ΟΤΑΝ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ-ΚΡΑΤΟΣ.ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΕΝΩΜΕΝΟΣ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΣΑΝ ΤΗΣ ΣΠΑΡΤΗΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ Μ.ΑΣΙΑΣ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΣΕΣ.ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ Η ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΤΩΝ ΑΘΗΝΑΙΩΝ ΣΤΗΝ ΣΙΚΕΛΙΑ ΕΑΝΝΤΙΟΝ ΑΛΛΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΟΛΕΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ.


Τώρα εγώ φταίω συγνώμη σήγουρα δεν χρησιμοποίησα την σωστη λέξη(Ελληνισμός) για να εκφραστώ .
Πάντως σήγουρα συμφωνούμε σε ένα σημείο με το θάνατο του Μεγα Αλέξανδρου μια εποχή τελείωσε και μια αλλη εξεκήνησε.
Σε αυτό το σημείο θεωρώ πως καλο θα ήταν για να προχωρήσουμε να δώσουμε έναν ορισμό στην ενοια ελληνισμός.
Πρόσφατα είχα διαβάσει στο ίντερνετ πως την εδιμιούργησε ένας Γερμανός και νομίζω πως ήθελε να σκέπασει με αυτήν την λέξη το πνεύμα την γλώσσα την οντότητα αν θές των Ελλήνων, ανά τον κόσμο, πάντα ήμασταν σκόρποιι.
Εγώ πάντος στο πόστ μάλλον λάθος εχρησιμοποίησα την λέξη ετόυτη , εάν τουλάχιστον έλεγα ο αρχαίος κλασικός Ελληνισμός..
Λοιπόν το τριήμερο είχα πάρει και το ντοκυμαντέρ του NA.GEOGR. για το Βυζάντιο αλλά δεν κατάφερα ακόμα να το δώ θα σας πώ αν εχει κάτι καλό!Κατάφερα και έβαλα και υπογραφή !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 18:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
ΑΜΑN!!το εστειλα χωρίς να κοιτάξω για ορθογραφικά λάθη ωραιότατα μαργαριτάρια δεν μπορείτε να πείτε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 19:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ, μάλλον δεν θα σου αρέσει το ντοκυμαντέρ. Εμένα πάντως όχι.
Αίολε,
Η λύση είναι μία. Γράφετε πρώτα στο word.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 12:09:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Σε αυτό το σημείο θεωρώ πως καλο θα ήταν για να προχωρήσουμε να δώσουμε έναν ορισμό στην ενοια ελληνισμός.
Πρόσφατα είχα διαβάσει στο ίντερνετ πως την εδιμιούργησε ένας Γερμανός και νομίζω πως ήθελε να σκέπασει με αυτήν την λέξη το πνεύμα την γλώσσα την οντότητα αν θές των Ελλήνων, ανά τον κόσμο, πάντα ήμασταν σκόρποιι.

Η ΕΝΝΟΙΑ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΠΟ ΟΣΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΜΗΡΟ.ΑΠΛΑ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΤΟΠΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 15:19:49  Εμφάνιση Προφίλ
Στην Ιλιάδα, Β'681-5, έχουμε αρκετές αναφορές στη λέξη Έλλην, Έλληνες, όπως: «... που είχαν την Φθίαν και την Ελλάδα με τις όμορφες γυναίκες, που λέγονταν Μυρμιδόνες και Έλληνες και Αχαιοί και είχαν αρχηγό τον Αχιλλέα με 50 πλοία...».
Ελλάς = πόλη και περιοχή της Θεσσαλίας, ιδρυθείσα από τον Έλληνα (Ιλιάς, Β' 683)· «οί δ' είχον Φθίην καί Ελλάδα». Ολόκληρη η περιοχή της Θεσσαλίας που την κατοικούσαν οι Έλληνες Μυρμιδόνες -από τα πανάρχαια χρόνια- ονομαζόταν Ελλάς.
Έλλην = γιος του Δευκαλίωνος -που ήταν γιος του Προμηθέως- και της Πυρράς -θυγατέρας του Επιμηθέως. Ο φιλοπόλεμος βασιλιάς Έλλην απέκτησε από τη Νύμφη Οροηίδα τους γιους: Δώρο, Ξούθο και Αίολο. Γιοι του Ξούθου: ο Αχαιός και ο Ίων (Ησίοδος).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 23:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Χτες είχα με κάποιους φίλους συζήτηση περί Βυζαντίου και ένας από αυτούς ρώτησε "Ρε παιδιά τι ξέρουμε για την Αθήνα στην βυζαντινή περίοδο;"
"Ελάχιστα ως σχεδόν τίποτα" του είπα αν και δεν το είχα ψάξει ιδιαίτερα. Βρήκα λοιπόν ένα κομμάτι του ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥ ΜΠΟΥΡΑ για την Μεσοβυζαντινή Αθήνα από το βιβλίο του "Αθήναι, από την κλασσική εποχή έως σήμερα". Νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον

"Στα σκοτεινά μεσαιωνικά χρόνια στη μικρή και συρρικνωμένη Αθήνα,το σύστημα των αξιών είχε πλήρως αλλάξει, τα προϊόντα του αρχαίου της πολιτισμού είχαν αποθησαυρισθεΐ στην πρωτεύουσα, το Βυζάντιο, και τα μνημεία της είχαν υποβαθμισθεί. Αλλά η πόλη, ακόμα και για τους αδαείς, διατηρούσε κάποιο γόητρο παλαιού μεγαλείου, σοφίας καί ποιότητος.

Όλοι γνωρίζουν το σοβαρό πρόβλημα της συνεχείας ή της ασυνέχειας των επαρχιακών βυζαντινών πόλεων κατά τους λεγόμενους «σκοτεινούς χρόνους» από τα τέλη του 6ου έως τα μέσα του 9ου αιώνος. Για την Αθήνα μπορούμε με βεβαιότητα να πούμε ότι ουδέποτε εγκατελείφθη.
Η συνέχεια πιστοποιείται και αυτό δεν είναι άσχετο με την αρχαία της φήμη και την ασφάλεια πού προσέφερε το κάστρο της,η Ακρόπολις και το άριστο φυσικό της λιμάνι, ο Πειραιεύς. Ακόμα και κατά τη χειρότερη περίοδο για το Βυζάντιο, στα μέσα του 7ου αιώνος η Αθήνα παρέμενε ένα μικρό αλλά ασφαλές κέντρο. Κατά την ανάκαμψη -οικονομική, δημογραφική και πολιτιστική-του Βυζαντίου που ακολουθεί μετά το 900, η πόλη των Αθηνών, όπως και άλλες πόλεις στην Ελλάδα, αναδιοργανώνεται καί αρχίζει να έχει κάποια δευτερογενή παραγωγή.

Οι προϋποθέσεις για τη μεσοβυζαντινή ακμή της πόλεως δημιουργούνται μετά το 961, όταν ο μετέπειτα αυτοκράτωρ Νικηφόρος Φωκάς κατέλαβε την Κρήτη καί απήλλαξε το Αιγαίο από την αραβική απειλή, και όταν αργότερα οι νίκες του Βασιλείου Βουλγαροκτόνου έδωσαν τέλος στους βουλγαρικούς πολέμους. Όταν ο αυτοκράτωρ κατεβαίνει στην Ελλάδα το 1018, για να αναδιοργανώσει τις επαρχίες της, δεν παραλείπει να προσκυνήσει την Παναγία την Αθηνιώτισσα μέσα στον ίδιο τον Παρθενώνα, πού διατηρούσε το αρχαίο του γόητρο, συνδέοντας έτσι τίς νίκες του με ένα μοναδικό ιστορικό μνημείο και με την ίδια την ιστορία.

Η μεσοβυζαντινή Αθήνα λοιπόν είναι μια επαρχιακή πόλη του θέματος της Ελλάδος, μακριά από το κέντρο λήψεως των αποφάσεων (δηλ. την Κωνσταντινούπολη), με μια μικρή εντόπια αριστοκρατία γιαοκτημόνων και με πλησιέστερα αστικά κέντρα την Θήβα (που είναι τώρα η έδρα του στρατηγού της Ελλάδος) και την Κόρινθο. Είναι έδρα μητροπολίτη, του οποίου η δικαιοδοσία εκτείνεται στην Εύβοια και σε πόλεις της Ρούμελης και των κοντινών νησιών. Έχει επίσης μια αρκετά πλούσια σε γεωργική παραγωγή ύπαιθρο.

Οι ιστορικές πληροφορίες για την Αθήνα είναι περιορισμένες και καθόλου μεθοδικές. Γίνονται κάπως περισσότερες κατά τον 12ο αιώνα. Ένα αντίγραφο «πρακτικού», χρονολογούμενο στον 11ο ή τον 12ο αιώνα, το οποίο έγινε γνωστό μόλις προ εικοσαετίας, μας έδωσε αρκετά στοιχεία για τις γειτονιές και τα μεσαιωνικά τοπωνύμια των Αθηνών και της γύρω περιοχής. Αλλά οι πλουσιώτερες γραπτές πληροφορίες για την πόλη προέρχονται από τα γραπτά του Μιχαήλ Χωνιάτη, αδελφού του ιστορικού Νικήτα Χωνιάτη, ενός εξαιρετικά μορφωμένου λογίου που έμενε στην Κωνσταντινούπολη και εξελέγη Μητροπολίτης Αθηνών κατά την τελευταία εικοσαετία του 12ου αιώνος. Γνώστης των αρχαίων κειμένων και νοσταλγός των Αθηνών της κλασικής αρχαιότητος, απογοητεύθηκε βαθύτατα από την πόλη, όπως την γνώρισε σε πλήρη παρακμή και φτώχεια με απαίδευτους τους κατοίκους της και ερειπωμένα τα αρχαία της μνημεία. Συνιστά ωστόσο πρόβλημα αν η εικόνα αυτή της ανέχειας και της ερημώσεως αποτελεί ρητορικό σχήμα συγκρίσεως με το ένδοξο απώτερο παρελθόν ή αν ή Αθήνα υπέστη πράγματι κάποια επίθεση και καταστροφή περί το 1180, η οποία όμως δεν μαρτυρείται από άλλες γραπτές πηγές. Εν πάση περιπτώσει η νεώτερη ιστοριογραφία στηρίχθηκε κατά μέγα μέρος στην μαρτυρία του Μιχαήλ Χωνιάτη για την ανάλυση των οικονομικών και πολιτικών συνθηκών που επικρατούσαν στις επαρχίες της κάτω Ελλάδος στα τέλη της δυναστείας των Κομνηνών και στα χρόνια εκείνης των Αγγέλων.

Οι καθαρώς ιστορικές μαρτυρίες είναι λοιπόν πολύ περιορισμένες, ελλειπτικές και ενίοτε δύσκολα ερμηνεύσιμες. Πολύ περισσότερες πληροφορίες μας προσφέρουν εμμέσως τα υλικά κατάλοιπα της πόλεως από την εποχή αυτή, τα οποια και μαρτυρούν μια συνεχή πρόοδο οικονομική και δημογραφική, από τα μέσα του 10ου αιώνος έως την Φραγκοκρατία. Η Αθήνα ήταν πόλη μικρή με τα σημερινά μέτρα και δύσκολα προσιτή από την Κωνσταντινούπολη. Συγκρινόμενη όμως με άλλες επαρχιακές πόλεις του Βυζαντίου δεν ήταν διόλου ευκαταφρόνητη κατά την εξεταζομένη εποχή, ούτε ως προς το μέγεθος ούτε ως προς την αρχιτεκτονική της.
"


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 23:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Και μερικές λεπτομέρειες

"Στο δεύτερο μισό του 6ου αιώνα ο Παρθενώνας, με τις απαραίτητες μετασκευές -τη μεταφορά της εισόδου στη δυτική πλευρά και τη διαμόρφωση αψίδας στην ανατολική- αφιερώθηκε στην Παναγία. Λίγο αργότερα, στις αρχές του 7ου αιώνα, το Ερέχθειο μετατράπηκε σε τρίκλιτη βασιλική, ο ναός του Ηφαίστου στην Αρχαία Αγορά διαμορφώθηκε σε μονόχωρη εκκλησία και ο μικρός ιωνικός ναός της Αρτέμιδος Αγροτέρας στον Ιλισσό διαρρυθμίστηκε σε εκκλησία. Κατά τη διάρκεια του 6ου αιώνα στη νότια κλιτύ της Ακρόπολης μια τρίκλιτη βασιλική κτίστηκε στη θέση του ιερού του Ασκληπιού και μια μικρή κοιμητηριακή βασιλική κατέλαβε την ανατολική πάροδο του Διονυσιακού θεάτρου. Το τελευταίο πλήγμα για την πόλη υπήρξε η επιδρομή Σλάβων και Αβάρων το 582 που προκάλεσε εκτεταμένες καταστροφές. Είναι πιθανό ότι τότε καταστράφηκαν και ερημώθηκαν οι περισσότερες βασιλικές εκτός των τειχών και το Τετράκογχο στην αυλή της Βιβλιοθήκης του Αδριανού."

"Στους δύο επόμενους αιώνες, τους λεγόμενους σκοτεινούς χρόνους, η Αθήνα θα βυθιστεί σιγά-σιγά στην παρακμή που γνωρίζουν όλες οι βυζαντινές πόλεις. Η παρακμή αυτή σχετίζεται με τις σλαβικές και αραβικές επιδρομές, αλλά και με τις μεγάλες διοικητικές, οικονομικές και κοινωνικές μεταβολές που μεταμόρφωσαν τις πόλεις της ύστερης αρχαιότητας -κέντρα αυτόνομης διοίκησης και οργανωμένης αστικής ζωής- σε μεσαιωνικές πόλεις κάστρα. Οι αναφορές των ιστορικών και των χρονογράφων στην Αθήνα είναι τώρα σπάνιες. Πολύτιμη πηγή για την ιστορία αυτής της περιόδου αποτελούν τα χαράγματα του Παρθενώνα, αυτοσχέδιες επιγραφές που χαράχτηκαν στους κίονες του ναού κατά την παλαιοχριστιανική και τη βυζαντινή περίοδο. Οι επιγραφές, κυρίως επικλήσεις προς τον Θεό ή ενθυμήσεις θανάτων, μαρτυρούν την αδιάκοπη συνέχεια της ζωής της πόλης και παρέχουν έμμεσες πληροφορίες για την εκκλησιαστική και τη διοικητική της οργάνωση. Ανάλογες πληροφορίες παρέχουν τα μολυβδόβουλα, οι σφραγίδες που χρησιμοποιούσαν οι εκκλησιαστικοί και οι κρατικοί αξιωματούχοι. Από τις μαρτυρίες αυτές συνάγεται έμμεσα ότι η Αθήνα κατά τους σκοτεινούς αιώνες παραμένει ένα μικρό κέντρο πολιτικοστρατιωτικής και εκκλησιαστικής διοίκησης. Τα τείχη της, που είχαν επισκευασθεί και ενισχυθεί με τετράγωνους οχυρωματικούς πύργους από τον Ιουστινιανό, την καθιστούν ασφαλή, όπως φανερώνει το γεγονός ότι ο αυτοκράτορας Κώνστας Β', καθ' οδόν προς τη Σικελία, διαχειμάζει το 662/3 στην πόλη με τον στρατό και την πολυπληθή ακολουθία του.
Από τα μέσα του 9ου αιώνα αρχίζει για τη βυζαντινή αυτοκρατορία μια περίοδος γενικής ανασυγκρότησης.
Η οικονομική ανάκαμψη και η διοικητική αναδιοργάνωση βοηθούν την αναζωογόνηση των παλιών αστικών κέντρων ανάμεσα στα οποία συγκαταλέγεται η Αθήνα. Διοικητικά η πόλη με την περιοχή της, το όριον Αθηνών ανήκε στο θέμα Ελλάδος, που είχε δημιουργηθεί στα τέλη του 7ου αιώνα με έδρα τη Θήβα. Ωστόσο είναι πιθανό ότι στο πρώτο μισό του 9ου αιώνα έδρα του θέματος ήταν η Αθήνα, όπως συνάγεται έμμεσα από χάραγμα σε κίονα του Παρθενώνα που αναφέρεται στον Λέοντα στρατηγό Ελλάδος, ο οποίος πέθανε στην Αθήνα το 848 και τάφηκε πιθανότατα στην Ακρόπολη:
+ Ετελειώθη ο δούλος του Θεού Λέων, βασιλικός πρωτοσπαθάριος και στρατηγός Ελλάδος, μηνί Aυγούστω, ινδικτιώνος ια, έτους ς[τ]νς, ο λεγόμενος Κοτζης.

Στις αρχές επίσης του 9ου αιώνα, στα πλαίσια της εκκλησιαστικής αναδιοργάνωσης στον ελλαδικό χώρο, η επισκοπή της Αθήνας προήχθη σε μητρόπολη. Σε επισκοπικό κατάλογο, που αποδίδεται στον Λέοντα τον Σοφό (886-912) και αναφέρει την ιεραρχική θέση των μητροπόλεων και τον αριθμό των υπαγομένων στη δικαιοδοσία τους επισκόπων, η Αθήνα κατέχει την εικοστή όγδοη θέση σε σύνολο πενήντα μιας μητροπόλεων και έχει στη δικαιοδοσία της δέκα επισκοπές.

Στα μέσα του 12ου αιώνα ο άραβας γεωγράφος Εδρισί περιγράφει την Αθήνα ως πολυάνθρωπη πόλη που περιβάλλεται από κήπους και καλλιεργημένα χωράφια. Όταν όμως το 1182 φθάνει από την Κωνσταντινούπολη ως μητροπολίτης ο Μιχαήλ Χωνιάτης, άνθρωπος με μεγάλη κλασική παιδεία και γνώστης του λαμπρού παρελθόντος της πόλης, η κατάσταση μοιάζει να έχει αλλάξει. Από τους λόγους και τις επιστολές του λόγιου ιεράρχη αναδύεται η εικόνα μιας πόλης μικρής και φτωχής που δεν έχει χάσει μόνο την αρχαία της λαμπρότητα αλλά και αυτό το της πόλεως σχήμα και την όλως εγγράφουσαν ταίς πόλεσι μορφην καί κατάστασιν. Τα τείχη έχουν καταστραφεί, τα σπίτια είναι κατασκαμμένα και καλλιεργούνται ως αγροί, οι δρόμοι έρημοι και οι άνθρωποι ντυμένοι με ράκη. Η πόλη υποφέρει από τη φορολογική απληστία και τις αυθαιρεσίες των βυζαντινών αξιωματούχων, την καταπίεση της ολιγαρχίας των πλουτούντων, τη σιτοδεία και τις επιδρομές των πειρατών. Οι πιο φτωχοί κάτοικοι αναγκάζονται να την εγκαταλείψουν ώστε εξέλιπε και φυσητήρ, ου σιδηρεύς παρ' ημίν, ου χαλκεύς ου μαχαιροποιός, ταύτα δη τα χθες και τα προ τρίτης σωζόμενα. Μάταια ο Χωνιάτης νουθετεί, επιτιμά ή κολακεύει στις προσφωνήσεις του τους πραίτορες που έρχονται από την Κωνσταντινούπολη, απευθύνει επιστολές σε ανθρώπους με πολιτική επιρροή και ένα Υπομνηστικόν προς τον αυτοκράτορα. Η κατάσταση δεν φαίνεται να μεταβάλλεται ουσιαστικά. Οι περιγραφές του Χωνιάτη για την Αθήνα, ενός διανοούμενου της πρωτεύουσας που έρχεται σε επαφή με την πραγματικότητα της ζωής στην επαρχία, περιέχουν ίσως στοιχεία υπερβολής, αποτυπώνουν όμως την παρακμή της πολιτικής και στρατιωτικής διοίκησης και την ηγετική θέση που έχει κατακτήσει η Εκκλησία στις επαρχιακές πόλεις στα τέλη του 12ου αιώνα. Ο Χωνιάτης στις αρχές του 1204 υπερασπίστηκε αποτελεσματικά την Αθήνα κατά την επίθεση του άρχοντα του Ναυπλίου Λέοντα Σγουρού, συγκεντρώνοντας τον πληθυσμό στην Ακρόπολη. Στα τέλη όμως του ίδιου χρόνου αναγκάστηκε να την παραδώσει στους Φράγκους.

Από το 1204 και για δυόμισι αιώνες, ως συνέπεια της Δ' Σταυροφορίας και της κατάκτησης των ελληνικών περιοχών από τους Λατίνους, η Αθήνα θα γνωρίσει την κυριαρχία των γάλλων δουκών de la Rοche και de Βrienne (1204-1311), των ιπποτών της Καταλανικής Εταιρείας (1311-1388) και της φλωρεντινής οικογένειας των Αcciaiuοli. Οι τελευταίοι, με εξαίρεση μια σύντομη κατοχή της πόλης από τους Βενετούς (1395-1403), έμειναν στην Αθήνα ώς το 1456, όταν οι Τούρκοι κατέλαβαν την πόλη και έθεσαν οριστικά τέλος στην περίοδο της Φραγκοκρατίας.

Σε όλη τη διάρκεια της Φραγκοκρατίας η Αθήνα παρέμεινε μια μικρή πόλη περιορισμένη στα όρια του υστερορωμαϊκού τείχους. Κάποιοι υπολογισμοί ανεβάζουν τον ντόπιο πληθυσμό στη διάρκεια της καταλανικής κυριαρχίας σε πέντε ή έξι χιλιάδες. Ο ιταλός νοτάριος από την Κάπουα Νicοlο da Μartοni, που επισκέπτεται την πόλη το 1395, επιστρέφοντας από τους Αγίους Τόπους, υπολογίζει ότι τα σπίτια της είναι περίπου χίλια. Ο Μartοni περιηγήθηκε την πόλη και τα μνημεία της, ανέβηκε στο Κάστρο, θαύμασε τη μεγάλη εκκλησία της Παναγίας και δίνει περιγραφές που παρά την απλοϊκότητά τους δεν στερούνται ακρίβειας. Ένας άλλος ιταλός περιηγητής, ο Κυριακός ο Αγκωνίτης, ουμανιστής και πρόδρομος αρχαιολόγος, θα πραγματοποιήσει δύο επισκέψεις στην Αθήνα, το 1436 και το 1444, θα θαυμάσει και θα περιγράψει τα μνημεία της, θα αντιγράψει επιγραφές και θα αναφέρει πρώτος στους νεότερους χρόνους το όνομα της Ακρόπολης και τον ναό της Παλλάδας θαυμαστό έργο του Φειδία. Λίγα χρόνια αργότερα, το 1456, ο τελευταίος φλωρεντινός δούκας θα παραδώσει την πόλη στους Τούρκους, γεγονός που σηματοδοτεί το τέλος της μεσαιωνικής περιόδου και ανοίγει ένα καινούργιο κεφάλαιο στη μακραίωνη ιστορία της Αθήνας. "

Από το
http://members.tripod.com/~sgtogias/articles/byzathens.html

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 15:58:49  Εμφάνιση Προφίλ
ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΛΗΣΕΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ 2 ΑΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ 2 ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΩΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΠΟΛΗΣ ΡΩΜΗΣ.

Η θέση του Ονώριου είχε τόσο μειωθεί, ώστε ο πρωθυπουργός του ο Ιόβιος και ο αρχιστράτηγος του Ουάλης τον εγκατέλειψαν και αυτομόλησαν στον Αλάριχο. Αλλά την στιγμή που όλα φάνηκαν ότι είχαν χαθεί, έφθασαν 4.000 ρωμαίοι στρατιώτες που ανήκαν σε κοόρτεις και τους οποίους έστελνε η Πουλχερία στον θείο της Ονώριο. Ο Αλάριχος είχε υποψιαστεί τον Άτταλο και τον καθαίρεσε από το αυτοκρατορικό αξίωμα και έστειλε τα αυτοκρατορικά του διαδήματα στην Ραβέννα. Προς στιγμή οι όροι του Γότθου θα γίνονταν δεκτοί. Αλλά στην αυλή του Ονώριου όπου υπηρετούσαν άλλες μοίρες Γότθων, ένας από τους αρχηγούς με το όνομα Σάρος, άσπονδος εχθρός του Αταούλφου, όχι μόνο υποστήριξε την αντίσταση, αλλά εξερχόμενος με το σώμα του και συναντώντας μερικούς Βάλτους από το στράτευμα των Βησιγότθων τους φόνευσε. Αυτή στάθηκε και η τελευταία αφορμή η οποία έφερε τον Αλάριχο στην Ρώμη.

Τρεις μήνες κατά την διάρκεια του καλοκαιριού λυσσώντας και διψώντας για εκδίκηση πολιορκούσε την Ρώμη. Οι πυρετοί κατέτρεχαν τα στρατεύματά του. Αυτός όμως έμενε ανένδοτος. Μια μέρα Γότθοι κατάσκοποι του υπέδειξαν την αδυναμία μιας πύλης. Στις 24 Αυγούστου 410, μετά από δεινή τειχομαχία, κατόρθωσε να παραβιάσει την πύλη. Διερχόμενος μάλιστα από την νικηφόρα αψίδα, την οποία 7 χρόνια νωρίτερα είχε αναγείρει ο Ονώριος για να πανηγυρίσει την τέλεια καταστροφή των Γότθων, εισχώρησε στην αιώνια πόλη. Έτσι η Ρώμη παραδόθηκε στην μανία των βαρβάρων. Εξελίχθησαν παράδοξα γεγονότα αποδεικνύοντας και την βαρβαρότητα και την αφέλεια των Γότθων. Πολλά από αυτά επίσης δείχνουν και την μεγάλη πειθαρχεία τους και άλλα την ευλάβειά τους προς τα θεία. Η λεηλασία της Ρώμης κράτησε για 6 μέρες κατά τις οποίες σεβαστές έμειναν μόνο οι εκκλησίες ενώ όλα τα άλλα συλήθηκαν και λαφυραγωγήθηκαν. Την 6η ημέρα όμως, ως δια μαγείας, στα σαλπίσματα εισάκουσε όλος αυτός ο κατάφορτος από λεία συφερτός και εξήλθε της πόλεως. Ακολούθησαν τότε οι Γότθοι την Αππία οδό κατερχόμενοι προς την μεσημβρινή Ιταλία. Καθ’ οδόν κατακτούσαν και λεηλατούσαν την χώρα, η οποία κατά σύγχρονο της εποχής ποιητή «παρείχε μόνο θέλγητρα ελκυστικά, κανένα δ’ αποκρουστικό φόβο». Βραδυκίνητο το στρατόπεδο, πλανιόνταν επί 1,5 χρόνο στην μεσημβρινή Ιταλία. Τους βάρβαρους υπηρετούσαν αβροδίαιτοι δούλοι, πολίτες μέχρι χθες ή ματρώνες αγέρωχοι της Ρώμης. Άλλοι πάλι καταγίνονταν στην κατασκευή πλοίων. Με αυτά ήθελαν οι Γότθοι να περάσουν στην Σικελία και από εκεί να κατακτήσουν την Αφρική που ήταν ασύλητη ακόμη και πλούσια. Την εκστρατεία όμως δεν την επιχείρησαν τότε και ούτε με αυτή την οδό διότι η πρώτη αποστολή πλοίων, μόλις απέπλευσε από το στενό της Μεσσηνίας καταποντίσθηκε αύτανδρος στην μανία της Σκύλλας και της Χάρυβδης.
META ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΟΥ ΒΕΛΙΣΑΡΙΟΥ ΝΑ ΥΠΟΤΑΞΕΙ ΤΗΝ ΙΤΑΛΙΚΗ ΧΕΡΣΟΝΗΣΟ ΑΡΧΙΖΕΙ Ο ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Δ.ΕΥΡΩΠΗ.

Για να ηγηθεις πρεπει πρωτα να μαθεις να υπηρετεις.
VELISSARIOSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 18:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Νομίζω ότι η παραδοσιακή ημερομηνία πτώσης της Ρωμαϊκή Αυτοκρατορίας είναι 4 Σεπτεμβρίου του 476 όταν καθαιρέθηκε από τον θρόνο του ο αυτοκράτορας Romulus Augustus από τον γερμανό Odoacer δεν μπορώ να επιμείνω σε αυτό μιας και οι ιστορικοί από όσο γνωρίζω δεν έχουν καταλήξει ακόμα για την ημερομηνία και της αιτίες της πτώσης.
Ο γερμανός καθηγητής Alexander Demandt μας δίνει 210 θεωρίες για την πτώση !!
Velissarie οι λεπτομέρειες που αναφέρεις είναι άκρως ενδιαφέρουσες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 03:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Τα μεσάνυχτα η Σαλάρια Πύλη άνοιξε σιωπηλά και οι πρώτη ομάδα των βαρβάρων μπήκε στην πόλη. Ο φοβερός ήχος των Γοτθικών τρομπετών ξύπνησε τους κοιμώμενους κατοίκους. 1163 χρόνια μετά την ίδρυση της Ρώμης και 800 χρόνια μετά την κατάκτηση της από τους Γαλάτες, η πόλη για άλλη μια φορά αντιμετώπιζε βαρβαρικές ορδές, αυτές των Γερμανών και των Γότθων.

Ο Αλάριχος, παρόλο που επέτρεψε στους ακολούθους του να λεηλατήσουν κατά την κρίση τους, τους προέτρεψε να μην σκοτώσουν όσους δεν αντιστέκονταν, όμως εκατοντάδες ρωμαίοι σφαγιάστηκαν και οι 40.000 σκλάβοι που είχαν ενωθεί με τις δυνάμεις του, βρήκαν την ευκαιρία να εκδικηθούν τους πρώην αφέντες τους. Μια μεγάλη πυρκαγία συμπλήρωσε το σκηνικό του τρόμου. Οι Γότθοι κράτησαν την πόλη μόνο έξι μέρες, αλλά μέσα σε αυτό το διάστημα την απογύμνωσαν από τον πλούτο της και πολλά έργα τέχνης καταστράφηκαν.
Αλλά ο Αλάριχος και αρκετοί από τους ακολούθους του, ήταν Χριστιανοί, έτσι οι θησαυροί της εκκλησίας την γλύτωσαν. Οταν ένας Χριστιανός Γότθος μπήκε στον σπίτι μιάς γριάς ρωμαίας και της απαίτησε ότι χρυσό και ασήμι κατείχε, τότε αυτή του έφερε ένα πλήθος ιερών σκευών λέγοντας του "Αυτά ανήκουν στον Αγιο Πέτρο, αν τα πάρετε θα πρέπει να λογοδοτήσετε στην συνείδησή σας".
Ο γότθος μην ξέροντας τι να κάνει, ειδοποίησε τον Αλάριχο. Τότε ο Αλάριχος έδωσε διαταγή να μεταφερθεί ο θησαυρός με ασφάλεια στην εκκλησία του Αγίου Πέτρου. Ετσι σχηματίστηκε μια πομπή από χριστιανούς γότθους που μετέφεραν με ασφάλεια τον θησαυρό από το Quirinal Hill μέχρι το Βατικανό, υπό την περιφρούριση άλλων γότθων και τις επεφημίες του πλήθους που μαζεύτηκε και παρακολουθούσε ψέλνοντας. Ένα πρωτόγνωρο θέαμα για μια υπό κατάληψη πόλη.

(Από τo Historical Tales: Roman του Charles Morris)

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 16:43:52  Εμφάνιση Προφίλ
Ο Αλάριχος ήταν αρχηγός των Βησιγότθων γνωστός ως βασιλεύς Ούλριχ (Ulrich) και άκμασε τον 4ο αιώνα μ.Χ. και στις αρχές του 5ου. Είναι άγνωστο που γεννήθηκε, πιθανόν κοντά στον Δούναβη το 350. Ανήκε στην μοίρα των Βάλτων (Δασόβιων) των οποίων ήταν κατά πάσα πιθανότητα κληρονομικός ηγεμόνας. Κατά τον διχασμό του 376 δεν ακολούθησε τον Αθανάριχο, αλλά εισήλθε στην ρωμαϊκή αυτοκρατορία με σκοπό να εγκατασταθεί στις περιοχές που παραχωρήθηκαν από τον αυτοκράτορα Ουάλεντο, κοντά στην σημερινή Βουλγαρία.
Μετά την άνοδο του Θεοδόσιου είναι άγνωστο πως ο Αλάριχος κέρδισε την εμπιστοσύνη του. Όταν άρχισαν στην Ασία και ιδίως στην Συρία οι επιδρομές των Ούνων, γύρω στο 386 και 387, πολλά τεκμήρια αποδεικνύουν ότι μεταξύ των απεσταλμένων για ενίσχυση των συριακών συνόρων ήταν και ο Αλάριχος με μοίρα μεγάλη Φοιδεράτων Βησιγότθων. Στα μέρη εκείνα μετά το 379, είχαν εγκατασταθεί χιλιάδες Οστρογότθοι (Ανατολικοί Γότθοι). Οι έποικοι αυτοί είχαν υποστεί στο παρελθόν πανωλεθρία από τους Ούνους και έτρεμαν τώρα όποτε έρχονταν σε νέα επαφή μαζί τους. Θα αποτελούσαν πολύ μεγάλο πρόβλημα για την ασφάλεια της αυτοκρατορίας αν δεν αναπτέρωνε το ηθικό τους ο Αλάριχος.
Μετά το τέλος της εκστρατείας ο Αλάριχος οδήγησε τους Φοιδεράτους του, πιθανά και μεγάλη μοίρα Οστρογότθων και επέστρεψε στην Βουλγαρία. Βρίσκονταν στην Κωνσταντινούπολη όταν κατά τα τέλη του Ιανουαρίου 395 μ.Χ. λήφθηκε η πληροφορία ότι πέθανε στα Μεδιόλανα ο Θεοδόσιος και μοιράσθηκε η αυτοκρατορία στα 2 στους 2 υιούς του, ανατολικά στον Αρκάδιο με επίτροπο τον Ρουφίνο, Γαλάτης και πονηρότατος αυλικός και δυτικά στον Ονώριο με επίτροπο τον Στηλίχωνα, στρατηγός Βάνδαλος στην καταγωγή αλλά καλά στερεωμένο στο ρωμαϊκό μεγαλείο. Οι 2 αυτοί επίτροποι μισούσαν ο ένας τον άλλον και επιδίωκαν να συγγενέψουν με τους κηδεμόνες τους.Τα συνοικέσια αυτά όξυναν τα πράγματα και λόγοι κρυφοί για εκδίκηση παρακίνησαν και τους μεν και τους δε να κινήσουν ενάντια τα όπλα τους. Ευκαιρία έδωσε η πρόσκτηση της Ελλάδας στην Ανατολή. Η παλιά Ρώμη την διεκδίκησε ως δήθεν μητέρα. Ο δε Ονώριος απείλησε ότι με τα όπλα θα την αποσπούσε από τον αδελφό του Αρκάδιο. Απειλούσε, διότι γνώριζε ότι εκτός των Φοιδεράτων, η Ανατολή ήταν γυμνή από Ρωμαϊκές λεγεώνες, επειδή αυτές οδηγούμενες από τον Θεοδόσιο στην Δύση παρέμειναν εκεί. Απειλούσε και ο Στηλίχων, διότι ήθελε να επιβληθεί στην Ανατολή. Η κατάσταση αυτή δεν διέφυγε στον Αλάριχο. Ζήτησε λοιπόν την ανανέωση της έξοχης θέσης που κατείχε κατά την περίοδο του Θεοδοσίου αλλά δεν πέτυχε κάτι.Ο Αλάριχος τότε εξήλθε από την Κωνσταντινούπολη και συγκάλεσε τους Γότθους στην Φιλιππούπολη και κήρυξε το πρώτο του κίνημα κατά τους κράτους. Καμιά πληροφορία δεν υπάρχει για το πλήθος των στρατιωτών του.Οι Γότθοι κατέβαιναν βαριά προς την βασιλεύουσα. Τόσο ήταν φοβεροί ώστε αμέσως ο εκπέμφθηκαν από τον Αρκάδιο ικεσίες προς τον Ονώριο να προφτάσει την αποστολή των λεγεώνων ώστε να κατασταλεί από αυτές η ανταρσία. Ο Στηλίχωνας ξεκίνησε και γρήγορα είχε φτάσει στην Μακεδονία, ενώ οι Γότθοι λεηλατώντας την Θράκη βράδυναν την πορεία τους. Όταν έφτασε εκείνος στην Θεσσαλονίκη οι Γότθοι κύκλωσαν τα τείχη της βασιλεύουσας. Προφανές είναι ότι αν ο Στηλίχωνας κτυπούσε τους Γότθους στα νότα θα τους κατέβαλλε. Διατάχθηκε όμως να επιστρέψει στην Ιταλία και να αφήσει τις λεγεώνες στην Θεσσαλονίκη. Η μεταβολή έγινε διότι ο Ρουφίνος προέβηκε σε συνεννοήσεις με τον Αλάριχο και πέτυχε να τον απομακρύνει από την Κωνσταντινούπολη αλλά δεν κατέστειλε την ανταρσία. Ο Ζώσιμος ο οποίος είναι ενθουσιώδης Εθνικός αναφέρει ότι ο Ρουφίνος που είναι επίτροπος του Αρκάδιου, προέτρεψε τον Αλάριχο να καταστρέψει την Ελληνική πλούσια επαρχία και να αφήσει την Κωνσταντινούπολη ακέραιη. Με αυτόν τον τρόπο και την Κωνσταντινούπολη θα διέσωζε και θα εκδικούνταν και τους Εθνικούς, προκαλώντας την καταστροφή, η οποία ακολούθησε μετά συστηματικά, μετατρέποντας την ακμάζουσα επαρχία σε ερείπια την οποία εξάλλου δεν μπορούσε να κρατήσει για την Ανατολή, αφού ο Στηλίχωνας είχε τόσες πολεμικές δυνάμεις και θα την κατακτούσε για την Δύση.Οι χώρες της παλιάς Ελλάδας και τα μνημεία της αρχαιότητας τα οποία έως τότε είχαν μείνει σχεδόν άθικτα, έπαθαν τόσες μεγάλες καταστροφές, ώστε αυτή η επιδρομή των Βησιγότθων μπορεί να θεωρηθεί ότι επέφερε το τέλος του αρχαίου κόσμου στις ένδοξες χώρες της παλιάς Ελλάδας. Η συμφορά αυτή υπήρξε τόσο μεγάλη, ώστε ο ιστορικός Ζώσιμος, ο οποίος άκμασε 50 χρόνια αργότερα, βεβαιώνει ότι κατά τους χρόνους του ακόμη φαίνονταν τα φοβερά σημάδια της καταστροφής.
Εν τω μεταξύ πλήθος προσφύγων Ελλήνων περάσει στην Ιταλία και ικέτευε την προστασία της Ρώμης. Την κατηγορούσαν τότε ότι εγκατέλειψε την Ελλάδα, αφού για να την διεκδικήσει συσσώρευσε επί της κεφαλής της αυτή την τρομερή λαίλαπα. Πραγματικά ολόκληρη διαμαρτυρία ξεσηκώθηκε στην Δύση ενάντια στην απιστία του Ρουφίνου και της ηλιθιότητας του Αρκαδίου. Στις μομφές και στους θρήνους και στις απειλές ο Αρκάδιος και ο επίτροπος αποκρίνονταν ζητώντας τις λεγεώνες της Ανατολής. Ο Στηλίχωνας από την άλλη δήλωνε ότι θα τους οδηγήσει αυτοπροσώπως στην Κωνσταντινούπολη, αφού «σαρώσει από την Ελλάδα τους Γότθους, και δια να ελευθερώσει τον υιό του Θεοδοσίου». Έτσι εξελίχθηκε ο πόλεμος μεταξύ της Ανατολής και της Δύσης. Τον ίδιο χρόνο δολοφονήθηκε στην Κωνσταντινούπολη ο Ρουφίνος ενώ αναλάμβανε να συνεχίσει ο ευνούχος Ευτρόπιος συνεχίζοντας την πολιτική του. Στην Δύση ο Στηλίχωνας απογύμνωνε την Γαλατία από τις λεγεώνες της για να προστατεύσει την Ιταλία από τους Βαρβάρους. Προέβλεπε ως οξύτατος πολιτικός, ότι ο Αλάριχος, όταν αποζυμούσε την Ανατολή, μετά θα έριχνε σαν σμήνος ακριδών τους Γότθους του ενάντια στην Δύση. Γι’ αυτό σχεδίασε να τον συντρίψει στην Πελοπόννησο όπου ξεχείμαζε. Το χειμώνα του 397, ο Στηλίχωνας αποβίβασε όλες τις διαθέσιμες λεγεώνες της Δύσης και της Ανατολής και έφθασε στην Κόρινθο την οποία κατέστησε ορμητήριό του. Εκεί αύξησε τις δυνάμεις του με τους Εθνικούς της Πελοποννήσου και ανάγκασε τους Γότθους να συγκεντρωθούν στο υψίπεδο της Φολόης, όπου σήμερα είναι το Λάλα. Σε αυτό ακριβώς το υψίπεδο διωκόμενοι το 1779 οι Τουρκάλβανοι που διέτρεχαν για μια ολόκληρη δεκαετία την Πελοπόννησο προσπαθώντας εκεί πέρα να διασφαλιστούν και να επιβιώσουν επί μακρύ διάστημα αμυνόμενοι. Ο Ζώσιμος αναφέρει ότι τότε έγινε η απροσδόκητη μεταβολή κατά την οποία ο μεν Στηλίχωνας υποχρεώνονταν να εγκαταλείψει το έδαφος της Ανατολικής αυτοκρατορίας, επί της οποίας λογίζονταν ότι είχε στρέψει αδελφικά όπλα και ο δε Αλάριχος γίνονταν γενικός διοικητής του Ιλλυρικού, δηλαδή όλων των Ελληνικών χωρών της Ευρώπης πλην της Θράκης.Κοινό λοιπόν συμφέρον υπαγόρευε την απαγόρευση της σύρραξης η οποία θα είχε αβέβαιο αποτέλεσμα. Τότε ο Στηλίχωνας πρότεινε στον Αλάριχο να τον καταστήσει διοικητή του Ιλλυρικού, το οποίο αφού θα αποσπόταν από την Ανατολική αυτοκρατορία θα ανήκε πλέον στην Δύση. Πονηρός ο Γότθος δέχθηκε την μυστική συνθήκη για να εξέλθει από το αδιέξοδο της Πελοποννήσου. Διεμήνυσε όμως στην Κωνσταντινούπολη και συγκεκριμένα στον ευνούχο επίτροπο Ευτρόπιο την πρόταση του Στηλίχωνα και υπέδειξε τι πρέπει να γίνει ώστε και το Ιλλυρικό να παραμείνει στην Ανατολή και ο Αλάριχος να διοριστεί διοικητής του.
Οι λεπτομέρειες της επιδρομής αυτής, περιλαμβάνονται συλλογικά στον Γίββωνα και είναι καταπληκτικές. Το γεγονός είναι ότι ο μεν Στηλίχωνας, αντιλαμβανόμενος ότι τίποτα άλλο δεν επρόκειτο να πράξει, άφησε τις ανατολικές λεγεώνες στην διοίκηση του Γότθου Γαϊνά με την εντολή να τις οδηγήσει στην Κωνσταντινούπολη και αυτός παραλαμβάνοντας τις δυτικές κοόρτεις, επιβιβάστηκε στα πλοία του και φοβούμενος δεινά για το μέλλον της Ιταλίας, πήγε να ενισχύσει τις ρωμαϊκές φρουρές τις ενετικής ενδοχώρας στην Ακυληία και στις Ιουλιανές Άλπεις. Ο δε Αλάριχος αφού διέφυγε από τους μεγαλύτερους κινδύνους και επαιρόμενος ότι κατά κάποιο χρησμό θα ήταν ο κληρωμένος να επιφέρει το τέλος της Ρώμης και της Αυτοκρατορίας, επωφελήθηκε εκ της αδυναμίας της Κωνσταντινούπολης όσο το δυνατό περισσότερο. Παρέλαβε τις 4 οχυρές πόλεις του Ιλλυρικού, το Μάργο, την Ρατιαρία, την Ναϊσσό και την Θεσσαλονίκη που ήσαν αληθινά κρατικά οπλοποιεία στα οποία σφυρηλάτησε για 4 χρόνια τα όλα της σφοδρής του επιδρομής κατά της Δύσης. Επί το πλείστον διέμενε στην Αχρίδα. Εκεί προσέρχονταν οι Γότθοι των διάφορων μοιρών, ανατολικοί και δυτικοί, ιππότες ή πεζοπόροι και γυμνάζονταν στην ρωμαϊκή τακτική αφού οπλίζονταν και ως ρωμαίοι οπλίτες, σχηματίζοντας λίγο και λιγάκι το επικινδυνότερο στράτευμα το οποίο ουδέποτε συγκεντρώθηκε. Διότι εκτός της φυσικής δύναμης και της γενναιοδωρίας των βαρβάρων αυτών προστέθηκαν τώρα και οι οπλισμοί τους οποίους πρώτα στερούνταν. Έτσι αυξήθηκε η δύναμη του Αλάριχου.Οι επαρχίες της Ανατολικής αυτοκρατορίας είχαν λεηλατηθεί αισχρά από τις ορδές του όλο αυτόν τον καιρό. Η Κωνσταντινούπολη βρίσκονταν σε πολύ οχυρή θέση. Η δε Ασία παρέμενε απροσπέλαστη σε στράτευμα στερούμενο ναυτικού. Αντίθετα η Ιταλία μετά την διάβαση των πρώτων εμποδίων, παρέμεινε πλούσια και ακέραιη και γαργαλιστική λεία στην ακόρεστη βουλιμία των Γότθων. Προς αυτή την κατεύθυνση κινήθηκε ο Αλάριχος με προτροπή των συμπολεμιστών του καθώς και με προτροπή της Κωνσταντινούπολης, η οποία ήθελε να απαλλαγεί από τους βαρβάρους.
ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΛΑΡΙΧΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΩΡΙΜΑΖΕΙ Η ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ.

ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΟΛΩΝ ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΚΛΗ.ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΕΩΝΙΔΑ ΤΗΣ ΣΠΑΡΤΗΣ ΣΤΟΝ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥ 1821 ΚΑΙ ΤΟΥ 1940 ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΛΩΣΗ ΤΗΣ ΡΩΜΙΟΣΥΝΗΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 11:11:54  Εμφάνιση Προφίλ
ΠΡΙΝ ΑΛΩΘΕΙ Η ΠΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΩΑΜΕΘ ΥΠΗΡΞΕ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΗΓΕΤΗΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΣΦΥΞΕΙ ΤΟΝ ΚΛΟΙΟ ΣΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ.ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Ο ΤΑΜΕΡΛΑΝΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΝΙΚΗΣΕΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΙΛΑΓΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΟΤΙ Η ΑΛΩΣΗ ΘΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΡΙΝ.
Τούρκος σουλτάνος, γιος του σουλτάνου Μουράτ Α'. Γεννήθηκε το 1354 και διαδέχθηκε τον πατέρα του, που δολοφονήθηκε κατά τη μάχη του Κοσσυφοπεδίου το 1389, κατά τη διάρκεια των στρατιωτικών επιχειρήσεων εναντίον των σερβικών και βοσνιακών στρατευμάτων. Αμέσως μετά την αναγόρευση του σε σουλτάνο, ο Βαγίαζήτ, για να εξασφαλίσει τη μοναρχία, σκότωσε τον αδελφό του Γιακούμπ, και λίγους μήνες αργότερα επέστρεψε στην Ανατολή για να καταστείλει εξέγερση υποτελών πριγκίπων της περιοχής, με σκοπό να συνενώσει τη Μικρά Ασία υπό το σκήπτρο του. Αφού κατέλαβε τα παραθαλάσσια εμιράτα του Σαρουχάν, του Μεντεσέ και του Αϊδινίου (εκτός από το λιμάνι της Σμύρνης), βάδισε εναντίον της Φιλαδέλφειας, της μόνης μικρασιατικής πόλης που βρισκόταν ακόμη υπό βυζαντινή τοπική διοίκηση. Στην εκστρατεία αυτή έλαβαν μέρος ο Μανουήλ Β' Παλαιολόγος και ο Ιωάννης Ζ', που, κατά τον ιστορικό της Άλωσης Λαόνικο Χαλκοκονδύλη, συνετέλεσαν στην παράδοση της πόλης στους Τούρκους. Σύμφωνα με βενετικό έγγραφο της 6ης Απριλίου 1392, ως υποτελής του Βαγίαζήτ ετοιμαζόταν να λάβει μέρος και στη ναυτική εκστρατεία εναντίον της Σινώπης. Το 1390 ο Βαγίαζήτ στράφηκε εναντίον του εμιράτου της Καραμανίας, που αποτελούσε τον πιο επικίνδυνο αντίπαλο των Οθωμανών στη Μικρά Ασία, ενώ την ίδια περίοδο τα δυτικά σύνορα του κράτους του απειλούσαν ο Εθρενός μπέης, που κατέλαβε το Κίτρος και την Έδεσσα και προχώρησε στη Θεσσαλία, και άλλοι μπέηδες που πραγματοποιούσαν επιδρομές εναντίον της Βλαχίας και της Αλβανίας. Ο Βαγίαζήτ, παράλληλα, με τον στόλο του πραγματοποιούσε επιδρομές εναντίον των βενετοκρατούμενων νησιών του Αιγαίου και στρεφόταν προς τη Βόρεια Βαλκανική, όπου ο βασιλιάς της Ουγγαρίας Σιγισμούνδος προσπαθούσε να επεκτείνει την κυριαρχία του στη Βουλγαρία και τη Βλαχία. Το φθινόπωρο του 1392 απέκρουσε τους Τούρκους και απείλησε το Δουλτσίνο, τη Σκόδρα και άλλες πόλεις της Αδριατικής, ενώ τον επόμενο χρόνο εκστράτευσε εναντίον της Ανατολικής Βουλγαρίας, κυρίευσε το Τίρνοβο και κατέλυσε το βουλγαρικό κράτος, και τότε ο τσάρος του Σισμάν έγινε υποτελής των Οθωμανών. Επέστρεψε κατόπιν στη Μακεδονία και τον χειμώνα του 1393/1394 κάλεσε στις Σέρρες όλους τους υποτελείς του από τα Βαλκάνια, για να κατοχυρώσει τους δεσμούς της υπότέλειας τους. Στη συγκέντρωση αυτή έλαβαν μέρος ο αυτοκράτορας Μανουήλ Β', ο δεσπότης της Πελοποννήσου Θεόδωρος Παλαιολόγος, ο Στέφανος Λαζάρεβιτς, που ο πατέρας του Λάζαρος είχε φονευθεί στη μάχη του Κοσσυφοπεδίου, και άλλοι τοπικοί άρχοντες. Οι νέοι φόροι, τους οποίους επέβαλε, προκάλεσαν την αγανάκτηση του Μανουήλ Β', που έφυγε για την Κωνσταντινούπολη αποφασισμένος να μην εμφανιστεί πια μπροστά στον σουλτάνο, θεωρώντας ότι δεν υπήρχαν περιθώρια για συνεννόηση μαζί του. Στη συνέχεια, ο Βαγιαζήτ προχώρησε προς τη Νότια Ελλάδα, κατέλαβε τη Θεσσαλία και την περιοχή των Σαλώνων, ανέκοψε όμως τη δράση του στην περιοχή αυτή η είδηση ότι ο Ταμερλάνος είχε αρχίσει να πλησιάζει τη Μικρά Ασία και το γεγονός ότι ο Σιγισμούνδος της Ουγγαρίας είχε συμμαχήσει με τον θοεβόδα των Βλάχων Μίρτσεα και απειλούσε τα γειτονικά τουρκικά εδάφη. Ο Βαγιαζήτ, για την αντιμετώπιση των κινδύνων αυτών, ζήτησε τη βοήθεια του Μανουήλ Β', μετά την άρνηση όμως του Βυζαντινού αυτοκράτορα, που στο μεταξύ είχε ενθαρρυνθεί από την ουγγρική κινητοποίηση, ο σουλτάνος σε αντίποινα κατέλαβε τα εδάφη της Θράκης που ανήκαν ακόμη στους Βυζαντινούς, και το φθινόπωρο του 1394 άρχισε τον αποκλεισμό της Κωνσταντινούπολης από τη στεριά, που διήρκεσε ως το 1402. Ενώ οι αδιάκοπες επιθέσεις των Τούρκων ανάγκαζαν τους κατοίκους της βυζαντινής πρωτεύουσας να την εγκαταλείπουν, ο Βαγιαζήτ, το 1395, πέρασε τον Δούναβη και εισέβαλε στη Βλαχία, όπου συγκρούστηκε με τα στρατεύματα του Μίρτσεα (17 Μαΐου 1395) και υπέγραψε ειρήνη με τους Βλάχους. Κατά την επιστροφή του εισέβαλε στη Νικόπολη, αποκεφάλισε τον Βούλγαρο τσάρο Ιωάννη Γ' Σισμάν και προσάρτησε την περιοχή του στο κράτος του.

Η κατάσταση που διαμορφωνόταν στη Βαλκανική οδήγησε τον Σιγισμούνδο της Ουγγαρίας σε μια προσπάθεια συνένωσης των χριστιανών ηγεμόνων για την αντιμετώπιση του τουρκικού κινδύνου. Οι εκκλήσεις του είχαν απήχηση, ιδιαίτερα στη Γαλλία και τη Βενετία, που τα συμφέροντα τους βλάπτονταν καίρια από την τουρκική επέκταση, αλλά και στην πολιορκημένη Κωνσταντινούπολη, που ανέλαβε να βοηθήσει με μικρό αριθμό πλοίων. Την άνοιξη του 1396 ξεκίνησαν από τη Γαλλία πολλοί ευγενείς, ένωσαν τον στρατό τους στην περιοχή της Βούδας με τα στρατεύματα του Σιγισμούνδου και προχώρησαν με μικρές επιτυχίες προς τη Νικόπολη, που ήταν άριστα οχυρωμένη, και άρχισαν την πολιορκία. Στις 25 Σετττεμβρίου 1396 έσπευσε στην περιοχή ο τουρκικός στρατός, με επικεφαλής τον Βαγιαζήτ, η πολιορκία λύθηκε και οι χριστιανικές δυνάμεις αποδεκατίστηκαν. Ο Βαγιαζήτ, μετά τη θριαμβευτική νίκη του, έχοντας εξασφαλίσει τα ευρωπαϊκά σύνορα του, επέστρεψε στην Προύσα και έσφιγγε τον κλοιό γύρω από την Κωνσταντινούπολη, ενώ ο Μανουήλ Β' απευθυνόταν στους Ρωμαιοκαθολικούς ηγεμόνες, ζητώντας βοήθεια για τη σωτηρία του Βυζαντίου.

Στο μεταξύ οι Τούρκοι εμίρηδες της Μικρός Ασίας, που είχαν διωχθεί από τον Βαγιαζήτ ή είχαν υποταχθεί, στρέφονταν προς τον Μογγόλο χάνο Ταμερλάνο, στο πρόσωπο του οποίου έβλεπαν τον ιδρυτή ενός οικουμενικού ισλαμικού κράτους. Ο Ταμερλάνος, που τον παρακινούσαν σε δράση εναντίον του Βαγιαζήτ οι απεσταλμένοι τόσο της Βενετίας όσο και του Βυζαντίου, προσπάθησε στην αρχή να διαπραγματευθεί με τον Τούρκο σουλτάνο, ο οποίος απέρριψε τις προτάσεις του. Ο Ταμερλάνος τότε αποφάσισε να κηρύξει πόλεμο εναντίον του Βαγιαζήτ και εισέβαλε στη Μικρά Ασία το 1400, η σύγκρουση όμως υπήρξε αμφίρροπη επί δύο χρόνια. Τον Ιούλιο του 1402 οι δύο στρατοί συναντήθηκαν κοντά στην Άγκυρα και στις 28 Ιουλίου ο «αλάστωρ» και «μεγάλαυχος» σουλτάνος, που σημαντικοί επιτελείς του τον είχαν εγκαταλείψει ή είχαν αυτομολήσει προς το αντίπαλο στρατόπεδο, αιχμαλωτίστηκε και οκτώ μήνες αργότερα, τον Μάρτιο του 1403, αυτοκτόνησε.

Το κράτος του Βαγιαζήτ κατακερματίστηκε, οι Βυζαντινοί, που η πολιορκία της πρωτεύουσας τους είχε λυθεί το 1402, αναθάρρησαν και η προώθηση των Οθωμανών επί δύο δεκαετίες σταμάτησε. Ο Βαγιαζήτ, εντούτοις, θεωρείται ιδρυτής της πρώτης οθωμανικής συγκεντρωτικής αυτοκρατορίας, που στηρίχθηκε στην ανανέωση των παραδοσιακών διοικητικών μεθόδων. Η λαϊκή παράδοση θεώρησε τον Βαγιαζήτ ως καινοτόμο στη διαμόρφωση των οικονομικών θεσμών, της διοίκησης και των ηθών του τουρκικού λαού. [Πάπυρος]
http://www.omhros.gr/Kat/History/Txt/El/Byz/Bayazid.htm

ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 18:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
quote:

Εκείνες τις τελευταίες δεκαετίες του 13 δημιουργήθηκε ενα μικρό εμιράτο ανατολικά του βιθυνικού Ολύμπου.Ιδρρυτής του ήτανε κάποιος φύλαρχος Οσμάν, αυτός που ίδρυσε την δυναστεία των Οσμανλήδων ή Οθωμανών και το 1301 έφερε εκεί τους πρώτους αποίκους.
Και ενω η αυτοκρατορία σπαρασσότανε απο εσωτερικές διαμάχες οι
Οσμανλήδες εβρισκαν ευκαιρία και άρπαζαν πόλεις και εδάφη , να σταθεροποιήσουν την θέση τους .Προχώρησαν ακάθεκτοι έως το Αιγαίο και το 1308 κατέλαβαν την Εφεσο .Συνέχισε ο γιος του Οσμάν ο Οχράν κατέλαβε την Νικαια την Νικομήδεια και την Καλλίπολη.
Απασχολημένη με τις εσωτερικές έριδες η πολιτική ηγεσία της Βασιλευουσας επέτρεψε στον εχθρό να προχωρήσει ανενόχλητος.Ο Μουράτ Α γίος του Οχράν και της Ελληνίδας Νιληφέρ κατέλαβε την Φιλιπούπολη και το 1369 την Ανδριανούπολη . Οι πόλεις που κατακτούσε εξισλαμίζονταν εθύς.Οι Σερβοι προσπαθησαν απετήχημένα να τους ανακάμψουν.15/7/1389 ο γίος του Μουράτ Βαγιαζιτ οδήγησε τα στρατευματά του στη μάχη του Κοσσυφοπαίδιου όπου ηττήθηκαν οι ενωμένες χριστιανικές δυνάμεις.
Το 1402 ο Βαγιαζιτ στέλνει μήνυμα στον Ιωαννη Ζ ζητώντας να του παραδώση την πρωτευουσα του μα έλυσε την πολιορκία της Πόλης για να αντιμετωπισει τον Ταταρο Τιμούρ τον τρομερό Ταμερλάνο.
Ο Τιμούρ τον παγίδεψε στο οροπέδιο της Αγκυρας. Η ήττα εκείνη θα μπορούσε να σημάνει και το τέλος των Οθωμανών.


Βαγιαζίτ Γλιντιμίρ Κεραυνός! έχτισε το Ανατολού Χισαρ ο τρισκατάρατος και ο γλυκός Μανουήλ Β' ο λόγιος αυτός αντρας ,τραγική μορφή στην ιστορία μας , έζησε τα παιδικά του χρόνια σαν όμηρος στην σουλτανική αυλή και αναγκάστηκε να απολεμήει με τον σουλτάνο ενάντια στην όμορφη προδομένη Φιλαδέλφεια .Στα χρόνια του άνθησαν οι τέχνες και τα γράμματα Ιωσήφ Βρυεννιος , Γεώργιος ΄Γεμιστός Πλύθων.
Ομως τότε αλίμονο γίνόμαστε ευάλωτοι στους βάρβαρους ...
ο Τιμουρ
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/a/a2/TimurExhumed2.jpg/200px-TimurExhumed2.jpg


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 18:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/a/a2/TimurExhumed2.jpg/200px-TimurExhumed2.jpg
" border=0>

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 15:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria

Βαγιαζίτ Γλιντιμίρ Κεραυνός.

Τριανταφυλλιά μου, όταν θέλεις να βάλεις μια εικόνα πάτα δεξί κλικ πάνω της, πήγαινε στις "ιδιότητες" και αντέγραψε την διεύθυνση. Μετά πάτα εδώ πάνω το φακελάκι (εισαγωγή εικόνας) και βάλε την διεύθυνση μέσα.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy