ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η άλωση της Κωνσταντινούπολης (1204 και 1453)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 02:09:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλε μου η ερώτησή σου "τί απέγιναν εκείνοι οι Ρωμαίοι" μάλλον είναι ρητορική. Όπως βλέπεις και εσύ ΕΚΕΙΝΟΙ οι Ρωμαίοι εξακολουθούν να υπάρχουν. Μόνο που τώρα λέγονται -"χαϊδευτικά"- "Ρωμηοί"


Θέλεις να πείς ότι διώξαμε τους Τούρκους αλλά μας έμειναν οι Ρωμαίοι;;; Ώου!
Που να το πεις και ποιός να σ' ακούσει φίλε arisseirios.
Θα σου την πέσουνε όλοι οι "ιστορικοί" και θα σε βγάλουνε τρελό.
Και άντε να κσεκολλήσεις την ρετσινιά μετά!
Κι ο κοσμάκης ποιόν θα πιστέψει μετά από τόση πλύση που έχει υποστεί;
...! Είδες ε;

Edited by - Αίολος on 24/09/2005 02:12:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 01:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35
ΔΗΛΑΔΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΑΝ ΕΒΓΑΙΝΕ Ο ΔΟΥΚΑΚΗΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΘΑ ΗΣΑΝ ΥΠΟΔΟΥΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ?
ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ 1821 ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ?
ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ,ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ.
ΑΧΤΑΡΜΑΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΩΝ ΗΤΑΝ ΜΕ ΠΡΟΕΞΕΧΟΝΤΕΣ ΠΑΝΤΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΩ .ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ .ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΑΝ ΟΡΘΑ ΚΟΦΤΑ.
ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 10:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Τι να πω ρε παιδιά... Δεν νομίζω ότι έχει κανείς μας την ανάλογη γνώση να δώσει μία απάντηση. Και εγώ μπερδεμένος είμαι.
Αν και αυτό που έχω σαν γενική ιδέα, είναι ότι Έλληνες-->Ρωμαίοι-->και ξανά Έλληνες, είναι διαφορετική ονομασία για τον ίδιο λαό.
Και μια ζωή η ιστορία μας δείχνει ότι είχαμε μία ιδιαίτερη προτίμηση στο να σφαζόμαστε μεταξύ μας, και το κάναμε πάντα καλά. Και πιστεύω ότι στην συγκεκριμένη περίοδο που ασχολούμαστε, πάλι μεταξύ μας σφαζόμασταν, αλλά αυτή την φορά για θρησκευτικούς λόγους.
Μπορεί και να κάνω λάθος. Για αυτό σε ρωτάω φίλε Αίολε, αν μπορείς, έστω και λίγο απλοϊκά να μου εξηγήσεις γιατί πιστεύεις ότι αυτοί που σφάζανε τους Έλληνες πιστούς της παλιάς θρησκείας, δεν ήταν Έλληνες χριστιανοί και ήταν Ρωμαίοι ή κάτι άλλο. Η πλειοψηφία των Ρωμαίων αν δεν κάνω λάθος, με την μεταφορά της πρωτεύουσας στην Κων/πολη, έμεινε στην Ρώμη.
Και μην ξεχνάς ότι και κατά τον εμφύλιο του 1945, Έλληνες πάλι σφάζανε Έλληνες. Δεν ήταν Ρώσοι ή Αμερικανοί. Εμείς ήμασταν. Δεν ξέρω αν είναι άσχετο αυτό, αλλά περίπου αυτή την εντύπωση έχω και για την εν λόγω περίοδο.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 16:04:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν και αυτό που έχω σαν γενική ιδέα, είναι ότι Έλληνες-->Ρωμαίοι-->και ξανά Έλληνες, είναι διαφορετική ονομασία για τον ίδιο λαό.

Ελληνες με προγόνους Ρωμαίους, γίνεται; Προγόνους Ρωμαίους έχουν οι Ρωμαίοι. Οι Ελληνες έχουν τους δικούς τους.
Ετσι μας το έχουνε περάσει φίλε stemix. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι κι έτσι...
Διαμόρφωση συνειδήσεων μέσω της ιστορίας λέγεται.
Χαίρομαι που ρώτησες και δεν (απλώς) αγνόησες αυτά που κατέθεσα.
Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω όσο πιό απλά μπορώ.
quote:
Για αυτό σε ρωτάω φίλε Αίολε, αν μπορείς, έστω και λίγο απλοϊκά να μου εξηγήσεις γιατί πιστεύεις ότι αυτοί που σφάζανε τους Έλληνες πιστούς της παλιάς θρησκείας, δεν ήταν Έλληνες χριστιανοί και ήταν Ρωμαίοι ή κάτι άλλο.

Δεν το πιστεύω φίλε μου. Προκύπτει από αυτό πού κατέθεσα.
Δεν υπήρχαν τότε "Ελληνες χριστιανοί" όπως προκύπτει και από μία άλλη δήλωση του Σχολάριου την οποία έχω ξαναπαραθέσει και είναι αυτή: "Ελλην ων την φωνήν, ουκ αν ποτέ φαίην Ελλην είναι, δια το μη φρονείν ως εφρόνουν ποτέ Ελληνες, αλλ' από της ιδίας μάλιστα θέλω ονομάζεσται δόξης και ει έροιτό με τι ειμί, αποκρινούμαι Χριστιανός είναι." (*)
Πρόσεξε τό "δια το μη φρονείν ως εφρόνουν ποτέ Ελληνες"!
Δηλαδή ένας χριστιανός δεν "φρονείν ως εφρόνουν ποτέ Ελληνες"!
Και πώς "εφρόνουν ποτέ Ελληνες"; Φαίνεται στα δικά του (Σχολάριου) λόγια παρακάτω:
"Σε όλους δε τους άρχοντας-και μεγαλύτερους και μικρότερους-προλέγω ότι αν δεν τιμωρούν αυτούς τους ελληνιστές, αν ανέχονται να βλέπουν τον ελληνισμό να υπερισχύει και δεν κάνουν εκείνα που πρέπει (πυρί, σιδήρω, κλπ), είναι γιατί είναι και οι ίδιοι ειδωλολάτρες και προσπαθούν να κρυφτούν είτε σαν ειδωλολάτρες, θα κριθούν από θεό και ανθρώπους."(*)
Δηλαδή οι λάτρεις της ελληνικής θρησκείας και της "πάτριας παιδείας", όπως είπε ο Πλήθων Γεμιστός.
Και η ελληνική θρησκεία φρονούσε πολύ διαφορετικά από τον χριστιανισμό, όπως προκύπτει από τα ανωτέρω.
Τώρα, από πότε ταυτίστηκε ο Χριστιανός με τον Ελληνα, διότι μεχρι το 1452 υπήρχε σαφής διαχωρισμός, αυτό θα πρέπει να μας το εξηγήσουν οι "ιστορικοί". Με ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ βέβαια... (πολύ παραμύθι αδερφέ από τους καθηγητάδες)

Γιά σκέψου, εάν μας μάθαιναν στο σχολείο τα ανωτέρω και αυτό:
" Και οι πρόγονοι όμοιοι τους (ραπισμένου και ραπίσαντος) εκείνοι που παρέδωσαν την Κωνσταντινούπολη στον Πορθητή. Οσο και αν κάποιοι εθελοτυφλούν, η τραγική ειρωνεία της Ιστορίας είναι ότι την κρίσιμη στιγμή άνθρωποι του πάπα υπερασπίστηκαν την πόλη κι ορθόδοξοι χριστιανοί, ιερωμένοι, μοναχοί και λαικοί την παρέδωσαν στους Οθωμανούς.
Με τον πρώτο μετά την άλωση πατριάρχη Γεώργιο Σχολάριο (Γεννάδιο Β') να πρωτοστατεί σε διαδηλώσεις και εκδηλώσεις ενάντια στον αυτοκράτορα Κωνσταντίνο Παλαιολόγο, ακριβώς τις κρίσιμες ώρες της πολιορκίας. Με δέκα χιλιάδες καλόγερους να διαδίδουν ότι είναι θέλημα Θεού να μπούν οι Οθωμανοί στη Βασιλεύουσα και να κυριεύσουν τη μισή οπότε Αγγελος Κυρίου θα κατέβει από τους ουρανούς, θα καθαιρέσει τον αυτοκράτορα, θα βάλει άλλον και θα διώξει τους εισβολείς. Με πιο πρακτικό τον μοναχό Πέτρο που πήρε άλλους τρακόσιους και πέρασε στις τουρκικές γραμμές. Με τους ευσεβείς ανθενωτικούς να βοηθούν τον Μωάμεθ να χτίσει το οχυρό Ρούμελι Χισάρ. Και με τους "μέσα" να οργανώνουν σαμποτάζ με πιο ηχηρό την ανατίναξη του Ιπποδρομίου. Και την κρίσιμη ώρα να υποδέχονται τους αφηνιασμένους κατακτητές ως ελευθερωτές. Ο θρύλος για την Κερκόπορτα δεν πλάστηκε τυχαία. Αλλωστε ο ίδιος ο αδελφός του τραγικού Κωνσταντίνου Παλαιολόγου ήταν αυτός που πρώτος, με συμμάχους τους Οθωμανούς, προσπάθησε να πάρει την Πόλη "στο όνομα της Ορθοδοξίας.."

[Απόσπασμα από το άρθρο του Κ. Μπρούσαλη με τίτλο "Εάλω η Πόλις και το χαστούκι" στην στήλη Αντιθέσεις - Εφημερίδα Εθνος 28/5/2001]"

...τι νομίζεις ότι θα κάναμε;
Και σε όλη αυτή την ιστορία οι Ελληνες απλά δεν υπάρχουν ούτε σαν έθνος, ούτε σαν ονομασία, διότι απαγορεύοντο και τα δύο επί ποινή θανάτου... Από τους Ρωμαίους Χ.Ο. στους οποίους ήταν ΑΚΟΜΗ υπόδουλοι οι Ελληνες!
Εάν όλα αυτά δεν τα ξέρουν οι "ιστορικοί", τότε δεν είναι ιστορικοί.
Εάν τα ξέρουν, και δεν μας τα λένε, τότε είναι προπαγανδιστές και απατεώνες.

quote:
Η πλειοψηφία των Ρωμαίων αν δεν κάνω λάθος, με την μεταφορά της πρωτεύουσας στην Κων/πολη, έμεινε στην Ρώμη

Ισως, αλλά η διοίκηση της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, με όλον τον κόσμο και στρατό που συνεπάγεται αυτό, μεταφέρθηκε στην νέα πρωτεύουσα.
Την Νέα Ρώμη.


(*)Τα δύο αυτά αποσπάσματα, τα δανείστηκα από το βιβλίο της Λείας Βιτάλη, "Το παραμύθι του μεγάλου φόβου".
Οι παρένθεση δικιά μου.


Edited by - Αίολος on 26/09/2005 16:21:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 17:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε που μπήκες στον κόπο να εξηγήσεις.
Αυτό που έγραψα πάντως:

quote:
Έλληνες-->Ρωμαίοι-->και ξανά Έλληνες

όταν λέω Ρωμαίοι, δεν εννοώ την φυλή, αλλά την Ρωμαϊκή υπηκοότητα που πήρανε οι Έλληνες, όταν αυτή δόθηκε κάπου στο 200μ.Χ. από την Ρώμη στους λαούς που είχε υποτάξει.
Αναρωτιέμαι όμως αν ακόμα και αυτός ο αχαρακτήριστος Σχολάριος ή και ο Λουκάς Νοταράς, εκτός από φανατισμένοι χριστιανοί, ήταν Έλληνες στην φυλή. Αν ήταν, τότε δεν μπορούμε πιστεύω να μιλάμε για Ρωμαίους Χ.Ο εναντίον των υποταγμένων Ελλήνων, αλλά για Ελληνικό αίμα εναντίον Ελληνικού αίματος, ακόμα και αν η μία πλευρά δεν ήθελε να έχει καμία σχέση με την λέξη "Έλληνες".
Δεν μπορώ ας πούμε να δεχτώ ότι ο Βασίλειος Β΄ ήταν Ρωμαίος (στην φυλή). Ή ο Νικηφόρος Φωκάς και ο Αλέξιος κομνηνός. Ήταν Έλληνες, απλά δίωκαν τους ειδωλολάτρες (καλά, αυτή η λέξη σηκώνει πολύ συζήτηση για τους χ.ο. αν σκεφτούμε τις χιλιάδες των ανθρώπων που έχουν αγιοποιήσει και λατρεύουν), όπως μισό αιώνα πριν δίωκαν τους κουμουνιστές.
Και τέλος πιστεύω πως το θέμα έχει κάποια ιδιαιτερότητα. Δηλαδή, αν εγώ ας πούμε είμαι χ.ο. και συλλογιέμαι την Πόλη και λέω "πάλι με χρόνια με καιρούς...", είμαι απόγονος των Ρωμαίων που δυνάστευαν τους Έλληνες και δεν έχω καμία σχέση με τους αρχαίους προγόνους (λέμε τώρα, γιατί και αυτό συζητιέται), ενώ αν θεωρώ την Βυζαντινή περίοδο σκοταδιστική, που κατέστρεψε ότι λαμπρό είχαν αφήσει πίσω τους οι αρχαίοι (που το έκανε), είμαι κατευθείαν απόγονος του Περικλή και του Μιλτιάδη; (καταλαβαίνεις τι θέλω να πω).
Αρχίζει και μου αρέσει η συζήτηση και χαίρομαι που δεν πετάς τίποτα κορώνες. Ελπίζω να μην τις αρχίσει κάποιος. Συζήτηση κάνουμε

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 17:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
Δεν υπήρχαν τότε "Ελληνες χριστιανοί" όπως προκύπτει και από μία άλλη δήλωση του Σχολάριου

Χμ, το διάβασα λίγο καλύτερα...
Για το ότι δεν υπήρχαν Έλληνες χριστιανοί, αμφιβάλλω πολύ. Μην κολλάμε με τις λέξεις. Το δέχομαι πως η λέξη Έλληνας είχε αποκτήσει την έννοια του ειδωλολάτρη που πρέπει να ξεριζωθεί. Εγώ όμως μιλάω για το Ελληνικό αίμα (αν και δεν μου αρέσει αυτή η έκφραση, αλλά χάρην του να γίνω κατανοητός...).
Δηλαδή οι Αθηναίοι ή οι Κορίνθιοι στους οποίους μίλησε ο Πέτρος (ή ο Παύλος ήταν;) και έγιναν χριστιανοί, σταμάτησαν αυτόματα να είναι Έλληνες μιας και απαρνήθηκαν τα αρχαία ήθη, τα οποία είχαν ήδη αρχίσει να σαπίζουν; Μία σαπίλα η οποία πιστεύω πως ήταν αναμενόμενη από την στιγμή που άρχισαν να θεοποιούνται οι Ρωμαίοι Αυτοκράτορες και άλλες αηδίες. Λογικό είναι όταν οι άνθρωποι αναγκάζονται να λατρεύουν σαν Θεούς άλλους ανθρώπους, να αρχίσουν να αμφιβάλλουν για την θρησκεία τους και να αρχίζει σιγά σιγά η σαπίλα, η διαφθορά και η αναρχία.
Και όταν κάποιος τους προσφέρει μία νέα θρησκεία σαν τον Χριστιανισμό, τι πιο λογικό, άνθρωποι που από την φύση τους ήταν καλοί, αγνοί, άφθαρτοι, να αρχίσουν να πιστεύουν σε αυτή την διδασκαλία. Αυτό όμως δεν τους κάνει να παύουν να είναι Έλληνες.
Ελπίζω να κατάλαβα καλά την απαντησή σου και να μην απάντησα άσχετα.

Edited by - me

Edited by - stemix on 26/09/2005 17:52:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 19:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Σας φαίνεται λογικό σαν εκδοχή η Έλληνες σαν φυλή να ασπαστήκανε μεν τον χριστιανισμό, θέλοντας και μή, να τον φέρανε δε όσο μπορούσανε στα μέτρα τους.
Λαός που ξεχώριζε και επικρατούσε τον άλλων σε μια πολυπληθή κοινωνία , αύτη είναι η φυλή μας, έτσι και στο βυζάντιο.
Π.χ. η Αγιά Σοφιά ναός αφιερωμένος στην σοφία, γνήσιο χαρακτηριστικό της φυλής μας, όπως και η Ακρόπολη των Αθηνών που ήταν αφιερωμένη στην θεά Αθηνά, θεά της σοφίας, σύμπτωση λέτε?
Ελπίζω να είμαι εντός θέματος και να μην πέταξα κορώνα !Μου αρέσει μόνο να τις πείνω!

ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 19:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
Ελπίζω να είμαι εντός θέματος και να μην πέταξα κορώνα

Όχι δεν πέταξες. Ίσα-ίσα. Και κορώνα, εννοούσα να μην υψώσουμε τους τόνους, δεν είχε την έννοια της χαζομάρας. Ίσως το κορώνα να το έγραψα και λάθος, γιατί και εγώ πίνω (με σφηνάκι τεκίλα μέσα, άψογο ).

Edited by - me

Edited by - stemix on 26/09/2005 19:12:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 19:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Ωχ!! δικό μας παιδί των υποβρυχίων καταδρομών και εσυ!ΧΙ!ΧΙ!

ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 20:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Νι νι (ναι ναι)
Είπαμε, Βυζαντινοτέτοιοι, αλλά εκσυχρονιστές Βυζαντινοτέτοιοι χικ!!!

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 15:32:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αρχίζει και μου αρέσει η συζήτηση και χαίρομαι που δεν πετάς τίποτα κορώνες. Ελπίζω να μην τις αρχίσει κάποιος. Συζήτηση κάνουμε

Χαχα! Σπανίως έως ποτέ πετάω κορώνες φίλε μου.
Απλώς μερικές φορές εκνευρίζομαι, όταν στην προσπάθειά μου να τεκμηριώσω την γνώμη μου, έρχομαι αντιμέτωπος με κηρύγματα-δόγματα, που η μόνη τεκμηρίωση που προβάλλεται είναι, "είναι έτσι επειδή το λέω 'γω, ή επειδή το λέει ο Χ μεγαλόσχημος δημόσιος υπάλληλος".
Και φυσικά γειώνει ότι λέω.
Στο ψητό τώρα.
quote:
όταν λέω Ρωμαίοι, δεν εννοώ την φυλή, αλλά την Ρωμαϊκή υπηκοότητα που πήρανε οι Έλληνες, όταν αυτή δόθηκε κάπου στο 200μ.Χ. από την Ρώμη στους λαούς που είχε υποτάξει.

Δεν μιλάμε για υπηκοότητα stemix.
Μιλάμε για "φρονείν". Ενας Κινέζος είναι Ελληνας εάν έχει αποκτησει Ελληνική υπηκοότητα; (υπηκοότητα σε μια δημοκρατία; μπρέ!)
Και το φρονείν είναι άσχετο από φυλές, αίμα, DNA, κλπ.
Το φρονείν είναι αυτό που διαχώριζε και διαχωρίζει τα έθνη.
Το φρονείν είναι αυτό που τους διαχώριζε στον εμφύλιο.
Το φρονείν είναι αυτό που χαρακτηρίζει τον Ελληνα.
Το φρονείν χαρακτήρισαν ειδωλολατρικό.
Και το Ελληνικό φρονείν είναι κατά πολύ διαφορετικό από το Χριστιανικό.
quote:
Δεν μπορώ ας πούμε να δεχτώ ότι ο Βασίλειος Β΄ ήταν Ρωμαίος (στην φυλή). Ή ο Νικηφόρος Φωκάς και ο Αλέξιος κομνηνός. Ήταν Έλληνες, απλά δίωκαν τους ειδωλολάτρες (καλά, αυτή η λέξη σηκώνει πολύ συζήτηση για τους χ.ο. αν σκεφτούμε τις χιλιάδες των ανθρώπων που έχουν αγιοποιήσει και λατρεύουν), όπως μισό αιώνα πριν δίωκαν τους κουμουνιστές.

Ηταν Ρωμαίοι Χ.Ο. στο φρονείν!
Γιατί λες ότι ήταν Ελληνες; Πως ξεχωρίζει το Ελληνικό αίμα;
Ηταν Χριστιανοί και εδίωκαν τους Ελληνες.
Εάν κάνεις τους διαχωρισμούς σου με βάση το "φρονείν", θα δεις ότι δεν υπάρχει κανένα μπλέξιμο.
Αρκεί να βρείς την διαφορά του φρονείν ανάμεσα στον Ελληνα και Χριστιανο. Να μην τα ταυτίζεις δηλαδή, διότι δεν πρόκειται να βρείς ποτέ άκρη.
Οι "σοβαροί ιστορικοί", τα έχουν ταυτίσει (γιατί άραγε;), γι' αυτό καταλήγουν να λένε μπούρδες.
Ριξε μια ματιά στην κάτωθι μπούρδα από το πρώτο post της Ostria:
quote:
τον Βόσπορο και τον Μαρμαρά να περιβάλλονται από προοδευτικά και πολιτισμένα έθνη. αλλά ακόμα και τα ανατολικά και νότια παράλια της Μεσογείου να έχουν επιστρέψει υπό μια καλή διακυβέρνηση και υπό μια θρησκεία η οποία δεν αποτελεί φραγμό στον πολιτισμό...»
Sir Edwin Pears "«Η Άλωση της Κωνσταντινούπολης το 1204"

Στα "προοδευτικά και πολιτισμένα έθνη" και "υπό μια θρησκεία η οποία δεν αποτελεί φραγμό στον πολιτισμό..."!
Αυτό ήταν ο Σχολάριος!
ΟΧΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ!
Είναι και sir μη χέσω...(sorry)
quote:
Και όταν κάποιος τους προσφέρει μία νέα θρησκεία σαν τον Χριστιανισμό, τι πιο λογικό, άνθρωποι που από την φύση τους ήταν καλοί, αγνοί, άφθαρτοι, να αρχίσουν να πιστεύουν σε αυτή την διδασκαλία.
Κι αυτό είναι μια από τις μπούρδες που μας μαθαίνουν.
Δεν τους προσεφέρθη καμία θρησκεία.
Τους επεβλήθη επί ποινή θανάτου. Και ξέρεις τι θανάτου ε;
Τέτοιου: "ράβδιζε, είργε, είτα γλώτταν αφαίρει, είτα χείραν απότεμνε, και αν και τούτο μένει κακός, θαλάττης πέμπε βυθώ".
Και οι περισσότεροι δεν την δέχτηκαν και δολοφονήθηκαν ποικιλοτρόπως.
Βλέπε Υπατία, για παράδειγμα.

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ

quote:
Σας φαίνεται λογικό σαν εκδοχή η Έλληνες σαν φυλή να ασπαστήκανε μεν τον χριστιανισμό, θέλοντας και μή, να τον φέρανε δε όσο μπορούσανε στα μέτρα τους.

Τους "ασπάσανε" καλή μου.
Δεν την ασπάστηκαν.

quote:
Π.χ. η Αγιά Σοφιά ναός αφιερωμένος στην σοφία, γνήσιο χαρακτηριστικό της φυλής μας, όπως και η Ακρόπολη των Αθηνών που ήταν αφιερωμένη στην θεά Αθηνά, θεά της σοφίας, σύμπτωση λέτε?


"Της Αγίας Σοφίας ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ.
Δηλαδη της "σοφίας" που απορρέει από τα ιερά κείμενα του χριστιανισμού!
Οοχι της σοφίας (που δεν είναι αγία, αλλά δαιμονική) των φιλοσόφων!
Οι φιλόσοφοι εδιώχθησαν διότι δεν ήταν "αγία" η σοφία τους.

Edited by - Αίολος on 27/09/2005 15:44:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 18:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
Δεν μιλάμε για υπηκοότητα stemix.
Μιλάμε για "φρονείν". Ενας Κινέζος είναι Ελληνας εάν έχει αποκτησει Ελληνική υπηκοότητα; (υπηκοότητα σε μια δημοκρατία; μπρέ!)
Και το φρονείν είναι άσχετο από φυλές, αίμα, DNA, κλπ.
Το φρονείν είναι αυτό που διαχώριζε και διαχωρίζει τα έθνη.
Το φρονείν είναι αυτό που τους διαχώριζε στον εμφύλιο.
Το φρονείν είναι αυτό που χαρακτηρίζει τον Ελληνα.
Το φρονείν χαρακτήρισαν ειδωλολατρικό.
Και το Ελληνικό φρονείν είναι κατά πολύ διαφορετικό από το Χριστιανικό.

Εδώ δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω φίλε στο ότι οι Έλληνες στο φρόνημα, ξεριζώθηκαν, όπως και σχεδόν όλα τους τα μνημεία. Αλλά μιλάω ως προς την διάσταση που του έδωσες. Όσο για το Ελληνικό αίμα που ανέφερα, δεν θα επιμείνω, εώς όταν κάποιος πιο σχετικός από εμένα έχει να πει κάτι.
Ίσως όμως αυτό που αποκαλείς "Ελληνικό φρονείν" να είχε χαθεί μετά τον Πελλοπονησιακό πόλεμο ή προς το τέλος της Ελληνιστικής εποχής.
Πιστεύω πως οι Έλληνες ήταν πολίτες πάνω από όλα. Όταν μετατράπηκαν σε υπηκόους, μάλλον όλα είχαν χαθεί.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

digital
Νέο Μέλος

Belgium
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 22:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους digital
αυτό που αποκαλείτε "Ελληνικό φρονείν", μπορείτε να το κάνετε πιο λιανά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 14:01:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

αυτό που αποκαλείτε "Ελληνικό φρονείν", μπορείτε να το κάνετε πιο λιανά;

Οχι, διότι θα βγούμε εντελώς εκτος θέματος.
Αν πρόσεξες, τον διαχωρισμό δεν τον κάναμε εμείς, αλλά άλλοι.
Αν σ' ενδιαφέρει ο διαχωρισμός, ή θα ρωτήσεις αυτούς που τον έκαναν (κομματάκι δύσκολο), ή σκάλισέ το και όλο και κάτι θα βρείς, ή άνοιξε ένα θέμα με αυτόν τον τίτλο. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 14:21:27  Εμφάνιση Προφίλ
Α! Ξέχασα φίλε digital!
Ρωτάς για το "Ελληνικό φρονείν".
Το χριστιανικό το ξέρεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 19:51:14  Εμφάνιση Προφίλ
Ψάχτο λίγο φίλε stemix.
Θα βρείς πολλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
digital
Νέο Μέλος

Belgium
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 22:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους digital
quote:
Α! Ξέχασα φίλε digital!
Ρωτάς για το "Ελληνικό φρονείν".
Το χριστιανικό το ξέρεις;

Φίλε Αίολε, το "Χριστιανικό φρονείν" το ζούμε κάθε μέρα απο του γεννησιμιού μας.
Δε παίρνω θέση υπέρ του ενός ή του άλλου, απλά προσπαθώ να καταλάβω.
Ο φίλος που ανέφερε το "Ελληνικό φρονείν" ας το βάλει για καινούργιο θέμα.
Πάντως το θέμα των δύο Αλώσεων πιστεύω ότι εξαντλήθηκε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 23:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

αυτό που αποκαλείτε "Ελληνικό φρονείν", μπορείτε να το κάνετε πιο λιανά;

Φρονείν ελληνικά, δηλ να σκέφτεσαι ελληνικά, με τον ελληνικό τρόπο και για τα ελληνικά θέματα. Οσοι σκεφτόντουσαν έτσι, στο μεγαλύτερο μέρος του Βυζαντίου (ας κρατήσουμε τον όρο) διώκοντο από την Χριστιανική πολιτεία ως ειδωλολάτρες ή όσοι ήθελαν να ενώσουν κατά κάποιο τρόπο την Αρχαία Ελλάδα με το Χριστιανικό Βυζάντιο (που ανέφερε η Τριανταφυλλιά διώχθηκαν εξ ίσου.

Πάντως το παιχνίδι χάθηκε σε μεγάλο βαθμό από την απραξία των πλουσίων εμπόρων και των μεγαλοϊδιοκτητών της Πόλης. Αυτοί δεν βοήθησαν όσο έπρεπε και μάλλον προτιμούσαν να αλλάξει το καθεστώς, έστω κι αν στην εξουσία ανέβαιναν (για σύντομο διάστημα όπως πιθανόν πίστευαν) οι Οθωμανοί.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 00:08:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φίλε Αίολε, το "Χριστιανικό φρονείν" το ζούμε κάθε μέρα απο του γεννησιμιού μας.
Δε παίρνω θέση υπέρ του ενός ή του άλλου, απλά προσπαθώ να καταλάβω.
Ο φίλος που ανέφερε το "Ελληνικό φρονείν" ας το βάλει για καινούργιο θέμα.
Πάντως το θέμα των δύο Αλώσεων πιστεύω ότι εξαντλήθηκε.


Σου πρότεινα ν' ανοίξεις το θέμα αυτό (αν ενδιαφέρεσαι) φίλε digital, διότι μάλλον θα τραβήξει πολύ αυτή η συζήτηση και χρειάζεται ένα δικό της topic.
Το ελληνικό και χριστιανικό φρονείν δεν το ανέφερε κανένας, αλλά προέκυψε από τις δηλώσεις του Σχολάριου.
Σε ρώτησα φίλε μου άν γνωρίζεις το χριστιανικό, που απ' ότι λες το γνωρίζεις, για να σου απαντήσω ότι το ελληνικό είναι το αντίθετο.
Αλλά δεν νομίζω ν' απαντούσε κάτι τέτοιο στην ερώτησή σου.
Θα χρειαζόταν περαιτέρω ανάλυση.
Γι αυτό σου πρότεινα το τόπικ.

Καλώς μας ήρθες Ostria!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 10:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
Πάντως το θέμα των δύο Αλώσεων πιστεύω ότι εξαντλήθηκε.

Δεν το νομίζω φίλε digital. Υπάρχουν πάρα πολλά για το θέμα που δεν είπαμε. Άλλωστε δεν είναι ανάγκη να περιοριστούμε μόνο στα της Αλώσεως.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

digital
Νέο Μέλος

Belgium
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 21:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους digital
quote:
Υπάρχουν πάρα πολλά για το θέμα που δεν είπαμε.

Τι περιμένετε λοιπόν; Μέχρι τώρα έμαθα πολλά καινούργια που δεν ήξερα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 01:01:45  Εμφάνιση Προφίλ
Ζητώ την κατανόηση της Ostria για την μικρή ολίσθηση από το θέμα, για να σας παραθέσω ένα απόσπασμα από ένα ποςτ του ΠΛΩΤΙΝΟΥ, που το έγραψε σε ένα άλλο θέμα σχεδόν παραπλήσιο με αυτό.
Τα κάτωθι είναι ένας πολύ καλός προσδιορισμός του Ελληνικού φρονείν.

<<ΦΙΛΟΓΝΩΣΙΑ
· ΦΙΛΟΚΑΛΙΑ
· ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ
· ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
· ΑΡΕΤΗ & ΜΕΤΡΟ

Για την Ελλάδα του σήμερα κάποιος καλλιτέχνης είπε πως είναι ένας τόπος γεμάτος πληγές που πονάνε. Όμως οι ΄Έλληνες φοβούνται τον πόνο και προσπαθούν να τον αποφύγουν! Αντί να τον γιατρέψουν, προσπαθούν να τον ξεγελάσουν! Κάνουν καραγκιοζιλίκια, παίρνουν πόζες, το ρίχνουν στο τσιφτετέλι, στα κοσμικά, στα κομματικά. Φοβούνται να αντικρίσουν κατάφατσα τον πόνο, τα προβλήματά τους, τον εαυτό τους, την ταυτότητά τους. Ποτέ λαός δε φοβήθηκε τον εαυτό του, περισσότερο απ’ ό,τι ο νεοέλληνας. Όμως ο πόνος εξορκίζεται με τον πόνο! Αν τον αντικρίσεις κατάματα, αποκτάς αυτογνωσία, εξανθρωπίζεσαι…
Σύμφωνα με τον καθηγητής Λιαντίνης είπε πως το να υπάρχεις «’Ελληνικός» σημαίνει τέσσερις τρόπους συμπεριφοράς :
1. Ότι δέχεσαι την αλήθεια που έρχεται μέσα από την φύση. Όχι την αλήθεια που φτιάχνει το μυαλό των ανθρώπων.
2. Ότι ζεις σύμφωνα με την ηθική της γνώσης. Όχι με την ηθική της δεισιδαιμονίας και των προλήψεων.
3. Ότι αποθεώνεις την Oμορφιά. Γιατί η Oμορφιά είναι δυνατή σαν το νου σου και φθαρτή σαν τη σάρκα σου.
4. Και κυρίως αυτό.. Ότι αγαπάς τον άνθρωπο. Πως αλλιώς! Ο άνθρωπος είναι το πιο τραγικό πλάσμα μέσα στο σύμπαν.

Ο Λιαντίνης επίσης λέει πως :

]· Έλληνας θα πει δύο και δύο τέσσερα στη γη. Όχι δύο και δύο είκοσι δύο στον ουρανό.
Έλληνας θα πει να προσκυνάς τακτικά στους Δελφούς το γνώθι σαυτόν. Όχι να κάνεις εξομολόγηση στους αγράμματους πνευματικούς και στους μαύρους ψυχοσώστες.
Έλληνας θα πει να σταθείς μπροστά στη στήλη του Κεραμεικού και να διαβάσεις το επιτύμβιο:
στάθι και οίκτιρον
Σταμάτα και δάκρυσε, γιατί δεν ζω πια. Και όχι να σκαλίζεις πάνω σε σταυρούς κορακίστικα λόγια και νοήματα:προσδοκώ ανάσταση νεκρών.
Έλληνας θα πει όσο ζεις, να δοξάζεις με τους γείτονες τον ήλιο και τον άνθρωπο. Και να παλεύεις με τους συντρόφους τη γη κα τη θάλασσα. Και σαν πεθαίνεις, να μαζεύονται οι φίλοι γύρω από τη μνήμη σου, να πίνουνε παλιό κρασί και να σε τραγουδάνε… [/b
Ολο το κείμενο;
http://liantinis.gr/bvnews/news.shtml?nid=70

Σύμφωνα με το Ρίτσαρντ Λίβινγκστον και τον Αντρέ τα κύρια γνωρίσματα του αρχαίου ελληνικού πνεύματος ήταν:
[b]· Η φιλοκαλία, δηλαδή η αγάπη για το ωραίο.
· Το μέτρον.
· Η ευθύτητα και η παρρησία.
· Ο ανθρωπισμός.
· Η αγάπη της ελευθερίας.

Ολόκληρο το εκπληκτικό κείμενο του Δημήτρη Σαραντάκου Γιατί η Ελλάδα στο ;
http://www.sarantakos.com/arx3.html


Χωρίς σχόλια.

Edited by - Αίολος on 30/09/2005 01:19:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 01:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Καλώς σας βρήκα Αίολε!
Πολύ όμορφα τα κείμενα και η ανάλυση... Καλά έκανες και τα έβαλες!


quote:
Υπάρχουν πάρα πολλά για το θέμα που δεν είπαμε. Άλλωστε δεν είναι ανάγκη να περιοριστούμε μόνο στα της Αλώσεως.

Τι περιμένετε λοιπόν; Μέχρι τώρα έμαθα πολλά καινούργια που δεν ήξερα.


Ναι υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα θέματα που σχετίζονται με αυτή την περίοδο. Και όλοι μαθαίνουμε κάτι καινούργιο.



Για να μην κάθομαι να αντιγράφω, έχω βρει πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία για την ζωή στην Υστερη Βυζαντινή Περίοδο (1204-1453)

http://www.fhw.gr/chronos/10/gr/k/index.html


Η εισαγωγή

"Η κοινωνία της Υστεροβυζαντινής περιόδου συνδέεται άρρηκτα με την πολιτική και οικονομική κατάσταση του κράτους. Tόσο η εσωτερική δομή όσο και η δημογραφική εξέλιξη και η καθημερινή ζωή σκιαγραφούν αναμφισβήτητα μια περίοδο παρακμής.


Σημαντικό χαρακτηριστικό είναι η αύξηση της δύναμης της αριστοκρατίας σε όλους τους τομείς της ζωής, γεγονός που προκάλεσε οξύτατες αντιθέσεις ανάμεσα στις κοινωνικές τάξεις. Στο ανώτερο κοινωνικό στρώμα ανήκαν οι αριστοκράτες, που συχνά ήταν μέλη της στρατιωτικής αλλά και εκκλησιαστικής εξουσίας. Tο πολυπληθέστερο και πιο παραγωγικό μέρος του πληθυσμού αποτελούνταν από παροίκους και ακτήμονες ή άπορους εργάτες. Oι στρατιώτες και η τάξη των εμπόρων και βιοτεχνών πρέπει να αναφερθούν ως ξεχωριστές ομάδες.

Σε ό,τι αφορά την καθημερινή ζωή, η ανάπτυξη της πόλης καθορίστηκε ανάλογα με τον οικονομικό, διοικητικό ή στρατιωτικό της ρόλο. Στην ύπαιθρο, το χωριό και η οικογένεια παρέμειναν και αυτή την περίοδο ως οι βασικότερες μορφές κοινωνικής οργάνωσης.

H αυξανόμενη πτώση του βιοτικού επιπέδου, η αριθμητική μείωση του πληθυσμού καθώς και η έντονη κινητικότητά του, αποτελούν σημαντικά δημογραφικά στοιχεία που προϊδεάζουν για την επερχόμενη πτώση του Bυζαντίου."


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 10:29:50  Εμφάνιση Προφίλ
ΟΣΤΡΙΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 23:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

ΟΣΤΡΙΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ.

Αγαπητέ VELISSARIΕ σε ευχαριστώ αλλά τα συγχαρητήρια αξίζουν σε αυτούς που μάζεψαν όλες αυτές τις πληροφορίες και τις κατέγραψαν (δηλ το Ιδρυμα Μείζονος Ελληνισμού)


Αντε να βάλω άλλο ένα κομμάτι για την Οικονομία

Η οικονομία του ύστερου Bυζαντίου παρουσίασε μια θλιβερή εικόνα σταδιακής παρακμής. Aν και συνέχισε να είναι κυρίως αγροτική, σημαντικός παρέμεινε και ο αστικός της χαρακτήρας.


Πρέπει να τονίσει κανείς ότι ο θεσμός της πρόνοιας συνέβαλε στη συγκέντρωση ιδιοκτησίας της γης στα χέρια λίγων, κάτι που αποτέλεσε βασικό χαρακτηριστικό της αγροτικής οικονομίας κατά την περίοδο αυτή. Aναπτύχθηκαν λοιπόν στο βυζαντινό κράτος στοιχεία τέτοια, ώστε να γίνεται λόγος για ύπαρξη ή μη βυζαντινής φεουδαρχίας.

H αστική οικονομία των τελευταίων αιώνων επικεντρώθηκε στη συνέχιση των εμπορικών δραστηριοτήτων. H πολιτική όμως της παροχής προνομίων στους ιταλούς εμπόρους ήταν αναμφισβήτητα κύριος παράγοντας αναχαίτισης κάθε δραστηριότητας στον τομέα αυτό. Eξαιτίας της κυριαρχίας των Iταλών, οι βυζαντινοί έμποροι δεν μπόρεσαν να παίξουν πρωταρχικό ρόλο στο διεθνές εμπόριο.

H δημοσιονομική κατάσταση του κράτους χαρακτηριζόταν από την ένδεια του κρατικού ταμείου και επομένως την αδυναμία του κράτους να ανταποκριθεί στις ανάγκες της εσωτερικής και εξωτερικής πολιτικής του. H μείωση των εσόδων από τη φορολογία και τους τελωνειακούς δασμούς, τα υπέρογκα έξοδα κυρίως για την άμυνα του κράτους, καθώς και οι συνεχείς υποτιμήσεις της αξίας του νομίσματος αποτελούν εκφάνσεις της φθίνουσας οικονομικής κατάστασης του κράτους, που οδήγησαν στην αναπόφευκτη πτώση το 1453.

Και κάτι ακόμα για την διεθνή αγορά

Aπό το 1261 μέχρι το 1354 είναι η εποχή της ακμής του εμπορίου στην Aνατολική Mεσόγειο. Tην αγορά εκμεταλλεύονταν κυρίως οι Iταλοί προς όφελός τους.
Oι Γενουάτες και οι Bενετοί ήταν εκείνοι που κυριάρχησαν στο εμπόριο. Mεταξύ τους βρίσκονταν σε εχθρικές και ανταγωνιστικές σχέσεις προσπαθώντας να κερδίσουν το προβάδισμα. Ο ανταγωνισμός τους, που προϋπήρχε, αυξήθηκε μετά το 1204 και κυρίως το 14ο αιώνα. Mια τρίτη αξιόλογη εμπορική και ναυτική δύναμη ήταν και η Πίζα. Διατήρησε τα προνόμια που είχε από την εποχή των Κομνηνών. Ωστόσο, η ήττα της το 1284 από τους Γενουάτες έθεσε τέρμα στην παρουσία της στην Aνατολική Mεσογείο.

Tο εμπόριο των Iταλών βρίσκεται φυσικά σε άμεση εξάρτηση από την οικονομική και πολιτική κατάσταση της Δυτικής Eυρώπης και της Άπω Aνατολής. Tο τέλος της Mογγολικής Ειρήνης το 1340, που είχε συμβάλει στην ανάπτυξη της διακίνησης προϊόντων πολυτελείας από την Άπω Ανατολή, επηρεάσε αρνητικά το εμπόριο αυτών των ειδών. Tαυτόχρονα, η οικονομική και δημογραφική κρίση που γνωρίζει το 14ο αιώνα η Δυτική Eυρώπη σήμανε την αρχή της κάμψης.


Tο διεθνές εμπόριο είχε μεγάλη σημασία όμως και για το Βυζάντιο. Οι βυζαντινοί έμποροι λειτουργούσαν είτε ως ανεξάρτητοι είτε ως πράκτορες. Μερικοί βυζαντινοί έμποροι πλούτισαν, ωστόσο ποτέ δεν μπόρεσαν να παίξουν κυρίαρχο ρόλο στις διεθνείς εμπορικές συναλλαγές. Πολλές περιοχές του βυζαντινού κράτους διαδραμάτιζαν σημαντικό ρόλο στο εξαγωγικό και εισαγωγικό εμπόριο, αλλά και πολλές αποτελούσαν μεγάλα κέντρα ανταλλαγής και διαμετακομιστικού εμπορίου για είδη πολυτελείας και προϊόντα εξωτικών χωρών που προωθούνταν προς τη Δύση.

H Kωσταντινούπολη, η Kρήτη, τα Iωάννινα, η Άρτα, η Ναύπακτος η Θεσσαλονίκη, η Xίος, η Σμύρνη, η Aδριανούπολη, ο Mυστράς και η Mονεμβασία είναι από τα πιο δραστήρια και σημαντικά εμπορικά κέντρα της περίοδου.
Tο σιτάρι και γενικά τα δημητριακά, το λάδι, το κρασί, τα φρούτα, το αλάτι, κτηνοτροφικά και αλιευτικά προϊόντα και η ζάχαρη από την Kύπρο αποτελούσαν σημαντικά εμπορικά αγαθά. Πρώτες ύλες, όπως βαμβάκι, μετάξι, κερί, αλουμίνιο, μόλυβδος ήταν άλλες πτυχές του βυζαντινού και διεθνούς εμπορίου. Oι εξαγωγές του σιταριού, κυρίως στη Δύση που δεν είχε επαρκή παραγωγή, πραγματοποιούνταν ως τα μέσα του 14ου αιώνα, ενώ αργότερα σε εποχές κρίσεως οι βυζαντινοί έμποροι μεταβλήθηκαν σε εισαγωγείς σιταριού. Tα κυρίως εισαγόμενα προϊόντα από τη Δύση ήταν υφάσματα όλων των ειδών, σαπούνι καθώς και αντικείμενα μεταλλοτεχνίας. Ο ρόλος πολλών περιοχών ως διαμετακομιστικών σταθμών αφορούσε προϊόντα πολυτελείας από την Άπω και Mέση Aνατολή όπως μπαχαρικά και μεταξωτά.

Οι σχέσεις των Βυζαντινών με τους ιταλούς εμπόρους ήταν σε όλη τη διάρκεια της Ύστερης περιόδου τεταμένες. Oι Βυζαντινοί αδυνατούσαν να ελέγξουν τις δραστηριότητες των Iταλών όπως έκαναν στην προηγούμενη περίοδο. Συχνά οι αυτοκράτορες, βλέποντας την οικονομική τους δύναμη να μειώνεται, προσπάθησαν να αναχαιτήσουν τους Iταλούς, ωστόσο για διάφορους λόγους αναγκάζονταν να παρέχουν προνόμια που φυσικά ενδυνάμωναν το ιταλικό εμπόριο.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 12:16:23  Εμφάνιση Προφίλ

Η ΣΚΛΑΒΑ Η ΠΟΛΗ

Η σκλάβα η Πόλη κάθεται στο Βόσπορο και κλαίει
Κι ο φιδωτός ο Βόσπορος την συμπονεί και λέει :
«Πες μου κυρά μου ζηλευτή, πεντάμορφη κυρά μου,
Γιατί ποτίζεις δάκρυα τα γαλανά νερά μου;
Σαν τι είναι που μου ζήτησες κι εγώ να μη στο φέρω
Μήπως σ ελύπησα ο φτωχός και δίχως να το ξέρω;
Στα κάτασπρα τα πόδια σου δεν πέρασεν ημέρα,
που να μη σούφερα σκυφτός δώρα απ τον κόσμο πέρα.
Τα μύρα της Ανατολής και τα μεταξωτά της
Και τα χαλιά τα ατίμητα, τα μυριοπλουμιστά της
Και της Φραγκιάς τα ασημικά, και τα χρυσά στολίδια,
Και τα άλλα της τα ξακουστά, τα τόσα της παιχνίδια,
Πες μου λοιπόν γιατί μου κλαις, πεντάμορφη κυρά μου,
Γιατί ποτίζεις δάκρυα τα γαλανά νερά μου;»
«Στα κάτασπρα τα πόδια μου δεν πέρασεν ημέρα
που να μη μούφερες σκυφτός δώρα απ τον κόσμο πέρα.
Μον ένα δώρο ολημερίς κι ολονυχτίς προσμένω,
Κι ακόμα δεν μου τόφερε το κύμα σου αφρισμένο
Μον ένα δώρο λαχταρούν τα μάτια μου και κλαίνε,
Ατίμητο στα ατίμητα –ελευθεριά το λένε.»
Ο Βόσπορος που τάκουσε κυττάζει την κυρά του
Κι αναστενάζει θλιβερά στα γαλανά νερά του.


Κωνσταντίνου Μάνου ( 1869 –1913 ) « Λόγια της καρδιάς »Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 12:17:41  Εμφάνιση Προφίλ
Η τραγωδία ήταν τελική. Στις 29 Μαίου του 1453 ένας Πολιτισμός σαρώθηκε αμετάκλητα. Είχε αφήσει μια ένδοξη Κληρονομιά στα γράμματα και στην Τέχνη. Είχε βγάλει Χώρες ολόκληρες από την βαρβαρότητα και είχε δώσει σε άλλες την εκλέπτυνση των ηθών. Η δύναμη του και η ευφυία του προστάτεψαν πολλούς αιώνες την Χριστιανοσύνη. Για 11 αιώνες η Κωνσταντινούπολις ήταν το κέντρο ενός κόσμου φωτός. Το ζωηρό πνεύμα, τα ενδιαφέροντα και η αγάπη για την ομορφιά των Ελλήνων, η υπερήφανη ισχύς και η ικανότητα των Ρωμαίων, η υπερβατική ορμή των Χριστιανών της Ανατολής, που είχαν ενωθεί σε ένα ρευστό ευπαθές σύνολο όλα τώρα αποκοιμήθηκαν. Η Κωνσταντινούπολις έγινε η έδρα της θηριωδίας, της αμάθειας, της μεγαλόπρεπης ακαλαισθησίας.

Η Δυτική Ευρώπη με προγονικές αναμνήσεις ζηλοτυπίας προς τον Βυζαντινό Πολιτισμό με τους Πνευματικούς της Συμβούλους να καταγγέλλουν τους Ορθοδόξους ως αμαρτωλούς σχισματικούς και με μια κατατρίχουσα αίσθηση ενοχής επειδή εγκατέλειψε την Πόλη, προτίμησε να αγνοήση το Βυζάντιο. Δεν μπορούσε όμως να διαγράψη το χρέος που όφειλε στους ΄Ελληνας. Θεώρησε όμως ότι ήτανε υποχρεωμένη μόνο στην Κλασσική εποχή. Οι Φιλέλληνες που ήρθαν να πάρουν μέρος στον Πόλεμο της Ανεξαρτησίας ( 1821 ) μιλούσαν για τον Θεμιστοκλή και τον Περικλή αλλά ποτέ για τον Κωνσταντίνο τον Παλαιολόγο.

Από τα βιβλία του ΣΤΗΒΕΝ ΡΑΝΣΙΜΑΝ « ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ » και « Η ΑΛΩΣΙΣ ΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ »
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 12:19:05  Εμφάνιση Προφίλ

Περιμένοντας τους βαρβάρους

- Τι περιμένουμε στην αγορά συναθροισμένοι;


Είναι οι βάρβαροι να φθάσουν σήμερα.

- Γιατί μέσα στην Σύγκλητο μια τέτοια απραξία;
Τι κάθοντ' οι Συγκλητικοί και δεν νομοθετούνε;


Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα.
Τι νόμους πια θα κάμουν οι Συγκλητικοί;
Οι βάρβαροι σαν έλθουν θα νομοθετήσουν.

-Γιατί ο αυτοκράτωρ μας τόσο πρωί σηκώθη,
και κάθεται στης πόλεως την πιο μεγάλη πύλη
στον θρόνο επάνω, επίσημος, φορώντας την κορώνα;


Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα.
Κι ο αυτοκράτωρ περιμένει να δεχθεί
τον αρχηγό τους. Μάλιστα ετοίμασε
για να τον δώσει μια περγαμηνή. Εκεί
τον έγραψε τίτλους πολλούς κι ονόματα.

- Γιατί οι δυο μας ύπατοι κ' οι πραίτορες εβγήκαν
σήμερα με τες κόκκινες, τες κεντημένες τόγες·
γιατί βραχιόλια φόρεσαν με τόσους αμεθύστους,
και δαχτυλίδια με λαμπρά, γυαλιστερά σμαράγδια·
γιατί να πιάσουν σήμερα πολύτιμα μπαστούνια
μ' ασήμια και μαλάματα έκτακτα σκαλιγμένα;


Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα·
και τέτοια πράγματα θαμπώνουν τους βαρβάρους.

-Γιατί κ' οι άξιοι ρήτορες δεν έρχονται σαν πάντα
να βγάλουνε τους λόγους τους, να πούνε τα δικά τους;


Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα·
κι αυτοί βαρυούντ' ευφράδειες και δημηγορίες.

- Γιατί ν' αρχίσει μονομιάς αυτή η ανησυχία
κ' η σύγχυσις. (Τα πρόσωπα τι σοβαρά που εγίναν).
Γιατί αδειάζουν γρήγορα οι δρόμοι κ' η πλατέες,
κι όλοι γυρνούν στα σπίτια τους πολύ συλλογισμένοι;


Γιατί ενύχτωσε κ' οι βάρβαροι δεν ήλθαν.
Και μερικοί έφθασαν απ' τα σύνορα,
και είπανε πως βάρβαροι πια δεν υπάρχουν.

__

Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους.
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 13:50:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Από τα βιβλία του ΣΤΗΒΕΝ ΡΑΝΣΙΜΑΝ « ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ » και « Η ΑΛΩΣΙΣ ΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ »

Ελεος ρε VELISSARIE!
Πως τεκμηριώνει τα λεγόμενά του αυτός ο Ράνισμαν;
Γιατί τον πιστεύεις και κυρίως, γιατί δεν τον αμφισβητείς;
Παρ' ότι κατέθεσα κάποια τεκμηρίωση για τις ασυναρτησίες που λέει αυτός ο "ιστορικός", εσύ την αγνοείς και συνεχίζεις ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΦΙΣΒΗΤΙΣΕΙΣ αυτά που κατέθεσα και χωρίς να προβάλλεις κάποιο στοιχείο που να στηρίζει τους ισχυρισμούς τού εν λόγω "ιστορικού".
Δεν μπορεί να λέμε (ο "ιστορικός" κι εγώ) και οι δύο την αλήθεια.
Κάποιος είναι ΨΕΥΤΗΣ!
ΠΟΙΟΣ;

Γιατί τέτοιες παρωπίδες ρε παιδιά;
Προς ποίου όφελος;

Edited by - Αίολος on 13/10/2005 13:51:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 14:17:00  Εμφάνιση Προφίλ
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΦΙΣΒΗΤΙΣΩ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΕΞΥΜΝΟΥΣΕ ΤΟΝ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΟΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΦΑΝΕΡΩΣΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ Η ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ.ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΕ ΧΑΜΕΝΕΣ ΜΝΗΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΑ.
Υ.Γ ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΙΣ ΕΜΠΕΔΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΣΤΑ.
ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΜΕ ΤΡΑΒΗΞΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΦΙΣΒΗΤΗΣΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΕΛΛΗΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy