ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η άλωση της Κωνσταντινούπολης (1204 και 1453)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 19:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Telekinesis, πουλάκι μου, σε τσάκωσα.
Λες:

quote:
Αυτού του είδους τα άτομα θέλουν άλλη αντιμετώπιση, ειρωνεία και αδιαφορία ενίοτε.
Και η διαχείρηση γιατί δεν τους διαγράφει? Ξέρουν οτι μετά απο 1 ώρα θα έχουν κάνει καινούριο λογαριασμό και πάλι εδώ θα είναι, σαν την μύγα γύρω απο την φρυγανιά με την μαρμελάδα...

(κάποιους που δεν κρατάνε το επίπεδο φαντάζομαι ότι εννοείς ή χρησιμοποιούν προσβλητικές εκφράσεις για άλλα μέλη...)
και
σε άλλο θέμα έγραψες:

quote:
Εγώ αν ήμουνα στην θέση σας, θα ντρεπόμουνα να είμαι τόσο κόπανος.

Άντε πες μου τώρα ποιος σε αποκάλεσε εσένα κόπανο, ποιος τελικά χρειάζεται ένα ban για μερικές ημέρες να ηρεμήσει και ποιος από την "παρεούλα" ζήτησε από τους διαχειριστές να σε διαγράψει για την εν λόγο προσβλητική σου έκφραση.
Στην θέση σου θα πρόσεχα λοιπόν τις απειλές για διαγραφή μελών που δεν έχουν την ίδια άποψη με σένα, τις εκφράσεις που χρησιμοποιώ και ποιους κατηγορώ για έλλειψη επιπέδου.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 20:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Stemix,

μόνο τα δικά μου βλέπεις?

Έτσι σε συμφέρει, να βλέπεις μόνο τις δικές μου προσβολές.

quote:
Telekinesis, πουλάκι μου, σε τσάκωσα

Τι τσάκωσες ρε stemix?
Άντε κι' εσύ κάνε παρεούλα με τις τυρόπιτες...

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 21:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Telekinesis
Το μόνο που θα με σύμφερε θα ήταν να ήμουν κολλητός με αυτούς που πρόκειται να ξεκοκκαλίσουν το νέο πακέτο της Ε.Ε.
Κατά τα άλλα, αφού μου δίνεις ψωμί, τι να κάνω;
Άντε, δεν πειράζει. Ώρα να την κάνουμε. Αύριο πάλι ή μάλλον μεθαύριο γιατί κατεβαίνω προς το λίκνο του πολιτισμού για δουλειά.
Telekinesis, μιας και κατεβαίνω, αν έχεις όρεξη για τίποτα μπουνίδια, πες. Μόλις αγόρασα και σιδηρογροθιά. Χούμορ κάνω που λέει και ο Σεφερλής. Χούμορ.
Καληνύχτα...

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 21:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Kαι κάτι ακόμα για να λέμε τα πράγμματα με το όνομά τους:

Η όλη φάση ξεκίνησε απο σένα, μετά τον peronosporo και κατόπιν τον Velissario, ο Ψηλός ήταν ο τελευταίος που έριξε λάδι στην φωτιά και ο πρώτος που προσπαθεί ΤΩΡΑ να την σβήσει.
Επειδή όμως εγώ βλέπεις οτι ΔΕΝ το συνεχίζω και επειδή απ' ότι φαίνεται τρώγεσαι ακόμα για Ιστορίες έλα να το συνεχίσουμε, πες και στην amalia να αλλάξει τον τίτλο του θέματος σε:

"Stemix εναντίον Telekinesis" και έλα να κάνεις το κομμάτι σου.

Θα μας κάνεις και μάθημα επιπέδου...

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 21:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
κατεβαίνω προς το λίκνο του πολιτισμού για δουλειά.

Ειρωνεύσου, ειρωνεύσου.

Αγόρι μου δεν υπάρχει δουλειά στην Αθήνα για σένα, πήγαινε στα Σκόπια καλύτερα να τους κάνεις και μάθημα Ιστορίας.

Α, και που 'σαι παιδί:

Άμα πεινάσεις και βρεις κανα σουβλατζίδικο στον δρόμο ΜΗΝ πας μέσα και του ζητήσεις σάντουϊτς γιατί σε βλέπω να κάνεις παρέα με τα αναψυκτικά του ψυγείου.

Άιντε απο δω, μπουγάτσα με κιμά.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 23:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
A! Δεν πάμε καλά! Telekinisis χαλάρωσε παιδί μου. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί αντιδράς έτσι όποτε κάποιος έχει αντίθετη γνώμη.
(και όχι πολλά πολλά για τις ξανθιές έτσι;! )

Ας χαιρετίσουμε τον TRENCAVEL που τον αγνοήσατε όλοι, κολλημένοι στις διαπροσωπικές σας διαφωνίες...
TRENCAVEL μου ακούγεται ενδιαφέρον το όλο εγχείρημα, αλήθεια μήπως θα μπορούσες να μας δώσει μερικά inside στοιχεία για την σύγκλητο, τους οίκους, τα σύμβολα, τα τελετουργικά και τα έθιμα που έχουν διασωθεί;


Και ένα τελευταίο για την Σκυθόπολη. Οσο το έψαξα δεν βρήκα πουθενά στοιχεία για "στρατόπεδο συγκέντρωσης των Εθνικών". Απ ότι φαίνεται είχαμε πολιτικές διώξεις αλλά και διώξεις ανθρώπων που χρησιμοποιούσαν μαγικές πρακτικές (ειδικά κατά της μαντείας). Τώρα αν αυτό το δεύτερο ήταν μια πρόφαση για να "καθαρίσουν" μερικούς εθνικούς από τα ανώτατα κυρίως στρώματα, δεν το αποκλείω καθόλου. Βρήκα ότι και επί Κωνστάντιου αλλά και αργότερα επί Βάλη, Βαλεντιανού και Μαξίμου, διώχθηκαν πολλοί με την κατηγορία ότι ήσαν μάγοι, μοίχοι και άνθρωποι που χρησιμοποιούσαν δηλητήρια, ανάμεσα τους και παιδιά.
Ο Μαρκελλίνος σημειώνει τέτοιες περιπτώσεις στο Res Gestae 19.12, 28.1 και 29.1-2.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 00:14:52  Εμφάνιση Προφίλ
Μα καλά, που είναι αυτός ο Σβάμπε βρε παιδιά;;;

Καλά έτσι μας παρατάει, χωρίς να μας ζητήσει την άδεια;;;
Βρε Σβάμπε, τι πράγματα είναι αυτά;;

Δεν πειράζει, σου επιτρέπουμε να λείψεις και για λίγο από το φόρουμ!

*****Όπου κι αν είσαι, ότι και αν κάνεις, ελπίζω να περνάς καλά.
Όταν όμως επιστρέψεις, εγώ θα περιμένω .......

******Ναι βρε,
καλωσήλθες αγαπητέ TRENCAVEL!!!
Γάντια μποξ έφερες μαζί σου;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 00:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί αντιδράς έτσι όποτε κάποιος έχει αντίθετη γνώμη.

Αυτά που γράφει ο stemix είναι αντίθετη γνώμη?
Σοβαρά μιλάς τώρα?

Κατα τ' άλλα ειρωνεύεται κι' απο πάνω, "το λίκνο του πολιτισμού".

Ναι ρε είμαστε το λίκνο του πολιτισμού, αυτός τι είναι?
Το λίκνο του τελεμέ?
Άμα δεν γουστάρει ας κάτσει εκεί πάνω, μα τι κακό είναι αυτό ρε παιδί μου, όλοι οι Θεσσαλονικείς τα έχουν βάλει με την Αθήνα.

Καλώς ήρθες TRENCAVEL

quote:
Οσο το έψαξα δεν βρήκα πουθενά στοιχεία για "στρατόπεδο συγκέντρωσης των Εθνικών"

Γιατί δηλαδή άμα ψάξεις φωτογραφίες για το μακελειό στην πλ. Συντάγματος το 1944 νομίζεις οτι θα βρεις???
Αυτά τα στοιχεία δεν δίνονται στο ευρύ κοινό διότι είναι καυστικά.
Δεν θα ήθελες να δεις την πλατεία γεμάτη πτώματα ελλήνων που σκότωσαν οι έλληνες...
Άσε ρε συ αυτά πρέπει να τα ψάξεις πολλύ για να βρεις μερικά ψίχουλα.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 01:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Τί να διευκρινήσει ρε ψηλέ,πλάκα μου κάνεις και εσύ. Θα αρχίσει πάλι να μιλά περί ανέμων και υδάτων και να λέει διάφορα και αποκλείεται να σου απαντήσει ευθέως (ότι έλεγε μ*λ*κίες πριν και πρέπει να ανασκευάσει). Απορώ γιατί ασχολούμαστε με αυτό το άτομο....

Περονόσπορε, με δαύτον, και με γενικότερα διάφορους εθελοτυφλούντες αδιάλλακτους με αυταπάτες ευγλωττίας που αδυνατούν να κατανοήσουν πως ο κόσμος δεν είναι χαζός, την βγάζεις καθαρή μόνο υιοθετώντας την ίδια (και χειρότερη) αδιάλλακτη στάση.
Προσοχή μόνο, γιατί διαφορετικά μπορεί να αποβεί άσχημο σε άλλες περιπτώσεις.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 01:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Βρε telekinisis (μου είσαι και συμπαθής) ο stemix είπε μια κουβέντα και εσύ δέκα... Τέλος πάντων δεν είναι ανάγκη να το διαιωνίσουμε αυτό το θέμα.
Οσο για το ότι δεν βρίσκεις εύκολα τα στοιχεία επειδή τα κρύβουν, δεν το παραβλέπω, για αυτό και ψάχνω στα πιό απίθανα μέρη για στοιχεία και όταν βρω ένα κείμενο προσπαθώ να διαβάσω και ανάμεσα στις λέξεις για να βγάλω ένα συμπέρασμα και ψάχνω και το βιογραφικό του συγγραφέα (πχ το βιογραφικό του Μαρκελλίνου έχει ένα σκοτεινό σημείο, την εξαφάνιση του από τον στρατό επί Κωνστάντιου. Οι λόγοι μπορεί να είναι πολιτικοί, μπορεί και όχι, δεν είναι ξεκαθαρισμένο, απλώς αποπέμπεται μαζί με τον Ursicinus (τον στρατηγό του) μετά την κατάληψη της Αμίδας και επανέρχεται πάλι στον στρατό κάτω από την εξουσία του Ιουλιανού.)


quote:
Γιατί δηλαδή άμα ψάξεις φωτογραφίες για το μακελειό στην πλ. Συντάγματος το 1944 νομίζεις οτι θα βρεις???
Αυτά τα στοιχεία δεν δίνονται στο ευρύ κοινό διότι είναι καυστικά.
Δεν θα ήθελες να δεις την πλατεία γεμάτη πτώματα ελλήνων που σκότωσαν οι έλληνες...

Από τον Ριζοσπάστη και οι τρεις.
Το κάθε ιστορικό γεγονός είναι καταγεγραμμένο, ότι και να κάνει η εξουσία δεν μπορεί να το εξαφανίσει. Κάτι θα μείνει για να το υπενθυμίζει έστω και "μεταμφιεσμένο". Αλλά δεν μπορούμε να βγάζουμε συμπεράσματα από πιθανές ενδείξεις.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 20/12/2005 01:18:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 01:16:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Telekinesis
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Οσο το έψαξα δεν βρήκα πουθενά στοιχεία για "στρατόπεδο συγκέντρωσης των Εθνικών"
--------------------------------------------------------------------------------


Γιατί δηλαδή άμα ψάξεις φωτογραφίες για το μακελειό στην πλ. Συντάγματος το 1944 νομίζεις οτι θα βρεις???
Αυτά τα στοιχεία δεν δίνονται στο ευρύ κοινό διότι είναι καυστικά.
Δεν θα ήθελες να δεις την πλατεία γεμάτη πτώματα ελλήνων που σκότωσαν οι έλληνες...
Άσε ρε συ αυτά πρέπει να τα ψάξεις πολλύ για να βρεις μερικά ψίχουλα.


Εππσσσσς!! για κάτσε όμως,

Αν έλθει ένας χωροφύλακας και σε πιάσει και σε κατηγορήσει ότι έκανες το ένα και το άλλο και αρχίσει να σε βαράει, εσύ δεν θα του πεις "έι! για στάκα ρε μπάρμπα, γιατί με χτυπάς, τι έκανα";;

Πώς θα σου φανεί αν σου πει "Αααααα όλα κιόλα, αυτά τα πράγματα δεν λέγονται, είναι πολύ βαριά, εγώ ξέρω αλλά εσύ δεν κάνει να μάθεις!!";;
Θα σου αρέσει λοιπόν;;;;

Αμ πώς, έτσι σούρνουμε κατηγορίες και όταν μας ζητήσουν να δώσουμε εξηγήσεις τους λέμε ότι "αυτά τα πράγματα δεν λέγονται";;;;;


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 01:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
(και όχι πολλά πολλά για τις ξανθιές έτσι;! )

Όπα Ostria, το βάψαμε το μαλλί ή είναι φυσικό;

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 01:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
quote:Γιατί δηλαδή άμα ψάξεις φωτογραφίες για το μακελειό στην πλ. Συντάγματος το 1944 νομίζεις οτι θα βρεις???
Αυτά τα στοιχεία δεν δίνονται στο ευρύ κοινό διότι είναι καυστικά.
Δεν θα ήθελες να δεις την πλατεία γεμάτη πτώματα ελλήνων που σκότωσαν οι έλληνες...

Από τον Ριζοσπάστη και οι τρεις.
Το κάθε ιστορικό γεγονός είναι καταγεγραμμένο, ότι και να κάνει η εξουσία δεν μπορεί να το εξαφανίσει. Κάτι θα μείνει για να το υπενθυμίζει έστω και "μεταμφιεσμένο". Αλλά δεν μπορούμε να βγάζουμε συμπεράσματα από πιθανές ενδείξεις.


Αν βλέπω καλά, διακρίνω ένα σφυροδρέπανο "ΝΑ" με το συμπάθειο, ένα πλακάτ να γράφει ΕΑΜ απάνω και κάτι άλλα τέτοια.
Sorry guys & gals, αλλά αυτοί δεν λεγονται ακριβώς "εθνικοί" λέγονται κομμουνιστές/αντιδεξιοί σε μια δεξιά/καπιταλιστική χώρα σε μια φάση όπου αδελφός έσφαζε αδελφό...

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 01:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Όπα Ostria, το βάψαμε το μαλλί ή είναι φυσικό;

χεχε δεν υπάρχει πιό έξυπνο πλάσμα πάνω στην Γη από την φυσική ξανθιά!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 01:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
χεχε δεν υπάρχει πιό έξυπνο πλάσμα πάνω στην Γη από την φυσική ξανθιά!

Mmmmmmm, τώρα με έβαλες σε περιέργεια...

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 01:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Αν βλέπω καλά, διακρίνω ένα σφυροδρέπανο "ΝΑ" με το συμπάθειο, ένα πλακάτ να γράφει ΕΑΜ απάνω και κάτι άλλα τέτοια.
Sorry guys & gals, αλλά αυτοί δεν λεγονται ακριβώς "εθνικοί" λέγονται κομμουνιστές/αντιδεξιοί σε μια δεξιά/καπιταλιστική χώρα σε μια φάση όπου αδελφός έσφαζε αδελφό...

Ήταν η αρχή του λεγόμενου "κόκκινου Δεκέμβρη". Κυριακή 3 Δεκέμβρη 1944. Συλλαλητήριο του ΕΑΜ στο σύνταγμα, εκτίμηση συμμετασχόντων γύρω στις 600.000. Οι διαδηλωτές χτυπήθηκαν από Ελληνες και Αγγλους. Απολογισμός 23 νεκροί και 140 τραυματίες.

Ενδιαφέροντα στοιχεία θα βρεις εδώ
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathglobal_2_08/05/2005_1284004

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 01:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Οκ thx.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 01:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Mmmmmmm, τώρα με έβαλες σε περιέργεια...



Παρακαλώ!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 20/12/2005 01:40:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 09:20:33  Εμφάνιση Προφίλ
ΒΡΕ TELEKINESIS ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ EMAIL??ΤΙ ΜΕ ΝΟΙΖΕΙ ΕΑΝ ΠΛΑΚΩΣΕΣ ΠΑΠΑ??ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΓΑΠΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ .ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΑΠΕΙΛΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΒΡΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ EMAIL ΟΚ?


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 09:28:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν βλέπω καλά, διακρίνω ένα σφυροδρέπανο "ΝΑ" με το συμπάθειο, ένα πλακάτ να γράφει ΕΑΜ απάνω και κάτι άλλα τέτοια.
Sorry guys & gals, αλλά αυτοί δεν λεγονται ακριβώς "εθνικοί" λέγονται κομμουνιστές/αντιδεξιοί σε μια δεξιά/καπιταλιστική χώρα σε μια φάση όπου αδελφός έσφαζε αδελφό...
wwalker εδώ θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου. Το ΕΑΜ με τον ΕΛΑΣ έκαναν αντίσταση στους γερμανούς και μετά τους βαφτίσαν "κουμουνιστές" όλους μαζί για να τους παραγκωνίσουν από την εξουσία...
Και μην μου πείτε ότι κανείς από τους λεβέντες που σφάξαν τον κόσμο εκεί πέρα αντιστάθηκε στους Γερμανούς γιατί θα λυθώ στα γέλια....

Και κάτι τελευταίο: από που και ως που η χώρα μας ήταν "δεξιά" ή "αριστερή" δηλαδή??? Επειδή οι ξένες δυνάμεις μετάφεραν τον ψυχρό πόλεμο σε μας γίναμε δεξιοί δηλαδή ???

Για σας παρακαλώ ξανασκεφτείτε τα αυτα.

ΥΓ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ αλλα η αλήθεια πρέπει να λέγεται

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 10:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Θα έλεγα να μην αρχίσουμε αυτή την κουβέντα μέσα σε αυτό το φόρουμ και ειδικά σε αυτό το τόπικ. Συγγνώμη κι όλας που βοήθησα στο να ξεφύγουμε τελείως από το θέμα μας, αλλά αυτό που ήθελα να δείξω είναι ότι όταν υπάρχει γεγονός, σίγουρα θα βρεις στοιχεία, αναμφισβήτητα και αμφισβητήσιμα.

Για μένα υπάρχουν πολλά αξιοπρόσεκτα σημεία πάνω στο θέμα των διώξεων που συζητάμε παραπάνω.

1ον "Στην πραγματικότητα, το ζήτημα αντιμετωπίστηκε ακριβώς σαν να είχαν πολλοί άνθρωποι ζητήσει από το μαντείο του Κλάρου, από τις βελανιδιές της Δωδώνης και το διάσημο κάποτε μαντείο των Δελφών, το θάνατο του αυτοκράτορα"
Από πότε ζητάμε από το μαντείο (ή από όποιο μαντείο) τον θάνατο κάποιου; ή τέλος πάντων πώς το εννοεί ο Μαρκελλίνος;

2ον Πώς έφτασαν οι αναλυτικές λίστες των ανθρώπων που ζητούσαν χρησμό από το μαντείο, στα χέρια του Αυτοκράτορα.

3ον. Δικάζεις τους πελάτες, αλλά κρατάς το μαντείο ανοιχτό; Γιατί; Επειδή σε βολεύει να υπάρχει εκεί και να πηγαίνουν οι αφελείς να ζητήσουν χρησμό για να μπορείς μετά εσύ (ο αυτοκράτορας) παίρνοντας τα στοιχεία αυτά, να τους απειλείς; Δεν μπόρεσα να βρω μέχρι πότε έμεινε ανοιχτό αυτό το μαντείο. Αλλά υποθέτω ότι δεν το έκλεισε ο Κωνστάντιος επειδή αν το έκανε εκείνη την εποχή θα είχε καταγραφεί από κάποιον συγγραφέα.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 11:10:38  Εμφάνιση Προφίλ
Τα δικαστήρια της Σκυθόπολης στήθηκαν για πολιτικούς λόγους. Δεν στήθηκαν για να εξολοθρεύσουν όλους τους Εθνικούς ή όποιον ήταν Εθνικός, αλλά για να δικάσουν εκείνους τους συγκεκριμένους Εθνικούς που ζήτησαν χρησμό από κάποιο συγκεκριμένο μαντείο της Ανατολής, στέλνοντας σε αυτό γραπτές λίστες με τις επιθυμίες τους να αποκτήσουν ανώτερα κρατικά αξιώματα. Συνεπώς φάνηκαν ύποπτοι ότι συνωμοτούσαν κατά του αυτοκράτορα.
-Δηλαδή το πρόβλημα δεν ήταν οι θυσίες και οι χρησμοί αυτοί καθεαυτοί, αλλά αν όλα αυτά έγιναν κατά του αυτοκράτορα, με σκοπό την πολιτική ανατροπή του! Δεν αποτελούν δηλαδή δίκες/διωγμούς κατά Εθνικών, αλλά κατά πιθανών συνωμοτών. Αν ήταν διωγμός κατά Εθνικών, δεν θα προσάγονταν να δικαστούν ΜΟΝΟ αυτοί οι Εθνικοί που έστειλαν τις γραπτές επιθυμίες τους σε ένα μαντείο, αλλά όλοι οι Εθνικοί. Η προσαγωγή έγινε λοιπόν βάσει της υποψίας μήπως οι εν λόγω Εθνικοί ήταν συνωμότες. Δεν υποπτεύθηκε ο αυτοκράτορας όλους τους Εθνικούς.


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 12:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
wwalker εδώ θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου. Το ΕΑΜ με τον ΕΛΑΣ έκαναν αντίσταση στους γερμανούς και μετά τους βαφτίσαν "κουμουνιστές" όλους μαζί για να τους παραγκωνίσουν από την εξουσία...
Και μην μου πείτε ότι κανείς από τους λεβέντες που σφάξαν τον κόσμο εκεί πέρα αντιστάθηκε στους Γερμανούς γιατί θα λυθώ στα γέλια....

Στην αντίσταση πολέμησε ο παππούς μου, ο οποίος ήταν δεξιός (απλά αντιβασιλικός βέβαια), με το ΕΑΜ. Με το που απελευθερωθήκαμε πέταξε τα όπλα κάτω και έφυγε από το ΕΑΜ γιατί γνώριζε πως δεν είναι αριστερός, αλλά και το ότι πρόκειται να πολεμήσει αδέλφια του σε μάχη με όπλα.
Τώρα για τον αριστερό χρωματισμό κατ' οπιν, δεν ξέρω, ξέρω πάντως πως οι ΕΑΜίτες φάγανε τον Ναπολέων Ζέρβα παρ'όλη την προσφορά του στον αγώνα, προφανώς για να εξασφαλίσουν πολιτική επικράτηση μετά την κατοχή.


quote:
Και κάτι τελευταίο: από που και ως που η χώρα μας ήταν "δεξιά" ή "αριστερή" δηλαδή??? Επειδή οι ξένες δυνάμεις μετάφεραν τον ψυχρό πόλεμο σε μας γίναμε δεξιοί δηλαδή ???

Για σας παρακαλώ ξανασκεφτείτε τα αυτα.

ΥΓ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ αλλα η αλήθεια πρέπει να λέγεται


Ούτε εγώ είμαι αριστερός, αλλά ούτε και δεξιός. Θέλω να πιστεύω πως δεν είμαι τίποτα πάνω στον "πολιτικό χάρτη", αν και έχω μερικές απόψεις πολύ αριστερές και άλλες πολύ δεξιές.
Η χώρα μας ήταν <<δεξιά>> χώρα ανέκαθεν στην φυσιογνωμία της, χάρη στα συνθήματα του τύπου "Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια", χάρη στις μεγάλες ιδέες για αυτοκρατορίες Βυζάντιον Ν.2, και χάρη στον μεγάλο θαυμασμό (εώς αρχαιολαγνία, εθνική υπερηφάνεια) της μαζικής πλειοψηφίας προς το αρχαίο ελληνικό πνεύμα (κοίτα φιλόλογο και θα καταλάβεις τι εννοώ). Σε όλα αυτά, το μόνο αριστερό ήταν η ανθρωπιά που μας διακατείχε όταν βλέπαμε κάτι άδικο να γίνεται.
Και να μην υπήρχαν οι ΗΠΑ και η Ρωσία, πάλι καραδεξιοί και καρακαπιτάλες θα ήμασταν λόγω νοοτροπίας.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 14:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Ostria,

Σ' ευχαριστώ που μου βρήκες υλικό, στο ψαχτίρι μέσω Internet δεν τα πάω και πολλύ καλά.
Θα σου ανταποδώσω ζητώντας απο την φίλη μου φωτογραφικό και κινηματογραφικό υλικό απο τις ανασκαφές της Ταρσού.

Προς λοιπούς, ο εθνικός δεν είναι κόκκινος, μπλε, ούτε πράσσινος.
Αυτοί όμμως οι άνθρωποι ήταν έλληνες, δεν με νοιάζει τι χρώμα είχαν βαφτεί, με νοιάζει οτι ήταν έλληνες, γλύτωσαν απο τους γερμαναράδες και την βρήκαν απο έλληνες.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 15:07:21  Εμφάνιση Προφίλ
ΒΡΕ TELEKINESIS ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ EMAIL??ΤΙ ΜΕ ΝΟΙAΖΕΙ ΕΑΝ ΠΛΑΚΩΣΕΣ ΠΑΠΑ??ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΓΑΠΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ .ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΑΠΕΙΛΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΒΡΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ EMAIL ΟΚ?


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 18:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35
Βρε δεν το σταματατε εδω αρκετα μας πρηξατε με τους θεους σας τους αγιους σας τους χριστους σας .......η καταντεια,η μιζερια,η δυστυχια του κοσμου μονο σε αυτους οφειλεται και σε ολους αυτους που υποστηριζουν αυτα τα τερατωδη κατασκευασματα που καμια δυναμη δεν εχουν και τιποτα δεν μπορουν να προσφερουν στον ΑΝΘΡΩΠΟ .Οποιος γουσταρει να πιστευει σε μαλ..... γουστο του και καπελο του.Ειναι δυνατον να πεισει καποιος τον φιλο ΨΗΛΟ και μερικους αλλους οτι ο καλος χριστιανισμος δεν ειναι αυτο που υποστηριζει αυτος? ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ....ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ.....ΝΑΙ ΡΕ....ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΤΟΥς ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ.....ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΤΑΔΕΣ ΜΑΣ! ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ.... ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΛΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΝΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΕΜΑΣ........
ΑΡΚΕΤΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 18:47:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ilios35
Ειναι δυνατον να πεισει καποιος τον φιλο ΨΗΛΟ και μερικους αλλους οτι ο καλος χριστιανισμος δεν ειναι αυτο που υποστηριζει αυτος?

Που ήσουν βρε και χάθηκες;;;;

Ποιος είναι ο Χριστιανισμός που κατάλαβες εσύ ότι υποστηρίζω εγώ φίλε ήλιε;;

Πες μου φίλε μου, ποιος είναι ο καλός Χριστιανισμός;; Ξέρεις, ο Χριστιανισμός δεν είναι ιδιοκτησία μου.

Αν θεωρείς ότι ο υπάρχον Χριστιανισμός δεν είναι καλός, τότε γιατί δεν κάνεις κάτι έτσι ώστε να έρθει σιγά-σιγά ο καλός Χριστιανισμός.
Στην παρέα του Χριστού υπάρχει χώρος για όλους.

****Όσον αφορά αυτό που είπες για του Βολεφτάδες, δεν έχω παρά να συμφωνήσω μαζί σου!!!


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 19:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
ΒΡΕ TELEKINESIS ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ EMAIL??ΤΙ ΜΕ ΝΟΙΖΕΙ ΕΑΝ ΠΛΑΚΩΣΕΣ ΠΑΠΑ??ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΓΑΠΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ .ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΑΠΕΙΛΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΒΡΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ EMAIL ΟΚ?

Τότε ρε συ VELISSARIOS ας πάμε με τα νερά του. Αφού έδειρε και παπά...

Edited by - stemix on 20/12/2005 19:58:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 20:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
Η όλη φάση ξεκίνησε απο σένα, μετά τον peronosporo και κατόπιν τον Velissario, ο Ψηλός ήταν ο τελευταίος που έριξε λάδι στην φωτιά και ο πρώτος που προσπαθεί ΤΩΡΑ να την σβήσει.

Μάλιστα. Για όλα φταίνε όλοι οι άλλοι.

Οι εξυπνάδες που έγραψες για σουβλάκια και μπουγάτσες ήταν άσχετες. Ιδίως αν κοιτάξεις το προφίλ μου. Ίσως να πεινούσες βέβαια, οπότε δικαιολογείσαι.
Για την έκφραση "κόπανος" που χρησιμοποίησες, αναφερόμενος σε μέλη, δεν βλέπω κουβέντα όμως. Εγώ θα επιμένω μέχρι να μας πεις, από που πήρες το δικαίωμα να αποκαλείς έτσι όποιον δεν είναι της αρεσκείας σου.

Άιντε. Και γω τον χαβά μου. Τέλος. Δεν ξανασχολούμαι με οτιδήποτε άσχετο από το θέμα...

Edited by - stemix on 20/12/2005 20:23:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 21:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Όλα αυτά τι σχέση έχουν, βρέ παιδιά, με το θέμα πέραν του να το πυρπολούν...?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy